ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 14:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε allzzaro, έχω μέρες που
ήθελα να σου θέσω σαν θέμα συζήτησης, το ποσο η
νηστεία που αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της
ορθοδοξίας, είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε θέματα
δίαιτας και σωστηές διατροφής...
Το λέω αυτό γιατί,όπως, προσωπικά έχω διαπιστώσει
η νηστεία, ας πούμε αλάδοτου διατροφής, Τετάρτης- Παρασκευής,
καθαρίζει τα όργανα και γενικά ξεκουράζει το σύστημα
του γαστροοισοφαγικού μας συστήματος..
Μπορούμε να κάνουμε ένα σχετικό πρόγραμμα, με διαπιστώσεις
για το τι γίνεται με την κατανάλωση ακόμη και ξεράς διατροφής...
Όλα έχουν τη σημασία τους και τώρα μπορούμε να διαπιστώσουμε,
πόσο αλήθεια είναι αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 14:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aλλzaro, σε ενοχλησα και στο mail για το θεμα του ευερεθιστου εντερου η αλλιως σπαστικη κολιτιδα, οτι μπορεις να με βοηθησεις απο βοτανα, ροφηματα, διατροφη κ.τ.λ θα ηταν πολυτιμη βοηθεια..
και οποιος αλλος γνωριζει φυσικα ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 18:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν χορτοφάγος, με κάποιες γνώσεις στα αφεψήματα
και χυμούς, αγαπητή rubita, θα σου πρότεινα και με όλο το
θάρρος, απο τον φίλο allzzaro, τον χυμό φρεσκοστιμένου λάχανου..
Είναι ιδανικό, δημιουργεί μεν αέρια, αλλά καθαρίζει και επαναφέρει
το σύστημα στην κανονική του θέση...
Πιστεύω ότι θα μείνεις ικανοποιημένη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 15:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα φίλε allzzaro, έχω μέρες που
ήθελα να σου θέσω σαν θέμα συζήτησης, το ποσο η
νηστεία που αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της
ορθοδοξίας, είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε θέματα
δίαιτας και σωστηές διατροφής...

Καλησπέρα φίλε μου τρεχαγύρευε.
Δεν θα ήθελα να συνδυάσω τη νηστεία που γίνεται χάριν του διαλογισμού με τη νηστεία που γίνεται γιατί ετσι θέλει να το επιβάλλει ο δογματισμός και το κυριότερο επουδενεί λόγο δεν θα πρέπει η νηστεία να συνδυάζεται ως σύμβουλος καλής διατροφής και σωστής διατροφής.

Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής.
Τις εορτές του Πάσχα κάθε τόσο παίζω το ρόλο του Ιωάννη του Βαπτιστή κατά του Ηρώδη.
Πιστεύω οτι είναι η μεγαλύτερη αμαρτία που θα μπορούσε να κάνει κανείς. Να νηστέψει για μία εβδομάδα ως καλός Χριστιανός ή 40 ημέρες να μην φάει κρέας να γιορτάσει τα πάθη και την ανάσταση του Ιησού και την Κυριακή του πάσχα να φάει ενα ολόκληρο αρνί.
Και ερωτώ. Ποιός ο λόγος της νηστείας?
Ουδείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 16:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
aλλzaro, σε ενοχλησα και στο mail για το θεμα του ευερεθιστου εντερου η αλλιως σπαστικη κολιτιδα, οτι μπορεις να με βοηθησεις απο βοτανα, ροφηματα, διατροφη κ.τ.λ θα ηταν πολυτιμη βοηθεια..
και οποιος αλλος γνωριζει φυσικα

1on μην τρώς τροφές που σε πειράζουν.
2ον προσπάθησε να μην έχεις άγχος.
Οι δύο χρυσοί κανόνες για τη σπαστική κολίτιδα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 17:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου, ευγενικέ allzzaro, μπορώ να πω ότι η σύγκριση
σου με τη νηστεία απο διαλογισμό με αυτή της νηστείας του
χριστιανισμού, με παραξένεψε...
Διατείνεσαι, δλδ, ότι όταν κάποιος νηστεύει για διαλογισμό ή για
νηστεία, δεν έχει τα ίδια, τουλάχιστον, αποτελέσματα, απο την
ίδια την νηστεία; Πιστεύεις ότι οι επιλογές των ημερών των
νηστειών έγιναν έτσι τυχαία; Έχεις δει τι κύκλο κάνουν ανα έτος
και πως ικανοποιούν την ανάγκη του σώματος, ακόμη και με ξηροφαγία,
η οποια έχει την σημασία της για το σώμα μας;
Θέλω να μου αναφέρεις τις διαφορές που βάζεις γιατί εγώ πιστεύω ότι
πέρα απο σύντομα και απλά σωματικά αποτελέσματα, με τη νηστεία,
επιτυγχάνεται και η πνευματική εγρήγορση, που σύγχρονες μελέτες,
λένε ότι πρέπει να αφήνει το σώμα ελαφρά χορτασμένο, ας πούμε...
Με ενδιαφέρει το θέμα, καθώς, έχω δει αποτελέσματα απο την
τήρηση της νηστείας κι όχι ως θρησκόληπτος, αλλά ώς έξυπνος,
όπως τουλάχιστον νόμιζα, μέσα απο τις σκέψεις και έρευνες μου γύρω απο
αυτό...
Μπορώ να σου φέρω συγκεκριμένες θέσεις περί νηστείας, που δειχνουν
ότι οφελούν πολύ τον άνθρωπο, απο κάθε πλευρά...Αυτά δεν τα λέω ως διαφωνία
προς τις θέσεις σου, αλλά ως αιτία διαλόγου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 20:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα και πάλι αγαπημένε μου φίλε τρεχαγυρευε.

,

quote:
Με ενδιαφέρει το θέμα, καθώς, έχω δει αποτελέσματα απο την
τήρηση της νηστείας κι όχι ως θρησκόληπτος, αλλά ώς έξυπνος

Από αυτή τη άποψη ναι είναι εξυπνο.

;

quote:
Διατείνεσαι, δλδ, ότι όταν κάποιος νηστεύει για διαλογισμό ή για
νηστεία, δεν έχει τα ίδια, τουλάχιστον, αποτελέσματα, απο την
ίδια την νηστεία

Πιστεύω ότι εκτός οσοι νηστεύουν δεν ξέρουν γιατί νηστεύουν.
Η δική μου αντίληψη σε ότι αφορά αυτό που ρωτάς είναι ότι όταν κάποιος περιμένει κάποια αποτελέσματα επειδή δεν έφαγε κρέας για μερικές μέρες αυτός που κάνει διαλογισμό , σκληρή νηστεία , απομάκρυνση από τις απολαύσεις , επαφή με τη Φύση τι θα πρέπει να περιμένει.
Η απάντηση είναι ότι ο δεύτερος δεν περιμένει απολύτως τίποτα, είναι απλώς ικανοποιημένος που αισθάνθηκε αυτά που αισθάνθηκε κατά τη διαδικασία αυτή ενώ ο πρώτος περιμένει τα εύσημα.

..

quote:
Θέλω να μου αναφέρεις τις διαφορές που βάζεις γιατί εγώ πιστεύω ότι πέρα απο σύντομα και απλά σωματικά αποτελέσματα, με τη νηστεία,επιτυγχάνεται και η πνευματική εγρήγορση, που σύγχρονες μελέτες,λένε ότι πρέπει να αφήνει το σώμα ελαφρά χορτασμένο, ας πούμε.

Οι διαφορές φίλε μου τρεχαγυρευε ποικίλουν.
Ο Ιησούς θα μπορούσε λένε να αντέξει στο σταυρό άλλο ένα 24ωρο.
Το σώμα του όμως ήταν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο από τις νηστείες και από τις πολύμηνες παραμονές του στην έρημο.
Όταν η πείνα και η δίψα αρχίσουν να σε κυριεύουν και οι δυνάμεις σου αρχίσουν να σε εγκαταλείπουν, όταν βλέπεις από κάπου ψηλά και μακρυά τα φώτα της πόλης μόνος σου, κοντά στα αγρίμια μέσα στην παγωνιά νοιώθεις βαθιά στο πετσί σου αυτό που θα νοιώσεις για μια και μοναδική φορά στη ζωή σου. Όταν φεύγεις από τον κόσμο αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 21:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε allzzaro, βλέπω ότι το θέμα το βλέπεις
συναισθηματικά, αλλά εγώ μίλησα για την σωματική απόδοση της
νηστείας, καθώς, οι αγωγοί του πεπτικου και γαστροοισοφαγικού συστήματος,
γεμίζουν απο λιπαρά και θέλουν το ....αλάδοτο τους,για νάρθουν
στα ίσα τους....
Ξέρεις, σαν χορτοφάγος κι εγώ κι η γυναικα μου, ακούσαμε πολλά για την
απόφαση μας και περισσότερο για τα παιδιά... Αλλά, μετά ποα δύο υπέροχες
γέννες, δίχως πόνο σχεδόν, μια υπερ του δέοντος ανάπτυξη των παιδιών
και γενικά μια καλή συντήρηση σε σώμα και υγεία που παρατηρούμε,καταλαβαίνουμε
πλέον, ότι ο άνθρωπος, είναι εκτός απο λαίμαργος, υπερβολικός στην διατροφή
του..Τρώει λες και θα πεινάσει..Δηλαδή, παραπάνω, απο ότι χρειάζεται και
συμφορεί το σύστημα μέσα του...
Αν το κρατάς σε εγρήγορση με τη νηστεία, τότε περιμένεις πολλά περισσότερα
απο σένα...Οι πεινασμένοι είναι πάντα πιο γρήγοροι απο τους χορτάτους...
Φίλε μου, μίλησα για την νηστεία, γιατί όντως πιστεύω ότι μας κάνει
καλό η αποτοξίνωση απο λιπαρά και βαριές τροφές...
Πιστεύω ότι το σώμα λειτουργεί καλύτερα... Βέβαια, δεν μιλάω για νηστεία
του Ιωάννη του Βαπτιστού, όπου έτρωγε μέλι και μαλακές φυτικές ίνες...
Γιατί τότε , έχει άλλο σκοπό το πνεύμα. Θέλει να απελευθερωθεί απο τη
σάρκα και την κάνει εύθραυστη και αιθέρια, για να μπορει να φεύγει...
Αλλά αυτή, είναι μια άλλη συζήτηση,if you know what i mean...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 21:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για τον Χριστό, επειδή το ξέχασα πριν, είναι,
ξέρεις, ψιλοβλασφημεία, να τον βγάζουμε ψεύτη, όταν έλεγε
ότι σε τρεις μέρες θα αναστηθεί.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 18:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου, μίλησα για την νηστεία, γιατί όντως πιστεύω ότι μας κάνει
καλό η αποτοξίνωση απο λιπαρά και βαριές τροφές...

Φίλε μου τρεχαγύρευε ο όρος νηστεία ερμηνεύεται με αποχή απο ορισμένες τροφές που επιβάλλει η θρησκεία.
Δεν νομίζω οτι η εκκλησία ενδιαφέρεται για τη σωματική υγεία του κάθε ανθρώπου ώστε να συνδυάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Εξάλλου σε μία νηστεία δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί θα πρέπει να μην τρώει κάποιος κρέας και να τρώει ψάρι ή αλλα θαλασσινά.
Κρίνω δε πως είναι ηλίθιο απο πλευράς της εκκλησίας το οτι εάν δεν τρώμε αίμα κατά τη διάρκεια της νηστείας δεν αμαρτάνουμε συνεπώς τα θαλασσινά που δεν έχουν αίμα τα τρώμε χωρίς να έχουμε βάρος στη συνείδηση μας.
Αυτό αναφέρεται σε κεφάλαιο της βίβλου, οπου ενώ ο δημιουργός εχει ορίσει στον άνθρωπο να τρέφεται αποκλειστικά με καρπούς μετά τον κατακλυσμό ο ο άνθρωπος αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να τρώγει κρέας απο μόνος του με τη μόνη διαφορά οτι θα στραγγίζει το αίμα.
Σε προηγούμενο κεφάλαιο πάλι αναφέρεται απο τον δημιουργό το ``ουκ θέλει φάγειν αίμα``. Ο πολύμηχανος άνθρωπος λοιπόν εννόησε ορθόν οτι εάν στραγγίσουμε το αίμα τότε δεν το τρώμε, αρα δεν αμαρτάνουμε.
Επειδή εχω συζητήσει το θέμα αυτό με αμέτρητους πατέρες της εκκλησίας μας δεν γνωρίζουν να μου πούν για ποιό λόγο γίνεται αυτό.

quote:
Πιστεύω ότι το σώμα λειτουργεί καλύτερα... Βέβαια, δεν μιλάω για νηστεία
του Ιωάννη του Βαπτιστού, όπου έτρωγε μέλι και μαλακές φυτικές ίνες...

Εδώ φίλε μου τρεχαγύρευε ο καθένας μας πρέπει απο μόνος του να καταλάβει οτι τίποτα στη ζωή αυτή δεν του ανήκει.
Δεν είναι τίποτα απολύτως δικό του, ακόμα και το ιδιο του το σώμα.
Τόσο περισσότερο δεν είναι δικά του τα υλικά αγαθά τα οποία υπερασπίζεται τόσο σθεναρά.
Θα πρέπει να καταλάβει οτι το δικαίωμα της ζωής που του δόθηκε, το ιδιο δικαίωμα εχουν ολα τα αλλα πλάσματα του πλανήτη είτε αυτά ανήκουν στο ζωικό βασίλειο είτε στο φυτικό.
Θα πρέπει να σεβαστεί το οτι αυτός εχει νοημοσύνη η οποία νοημοσύνη του δίνει την δυνατότητα και να δημιουργεί αλλά και να προστατεύει τα αλλα πλάσματα του πλανήτη σύμφωνα με τη δική του αντίληψη η οποία θα πρέπει να συνάδει με την αντίληψη της Φυσικής Ισορροπίας.
Φίλε μου τρεχαγύρευε ταπεινή μου άποψη είναι οτι μόνον οταν ο άνθρωπος μπορέσει συμπεριφερθεί στα υπόλοιπα δημιουργήματα οπως ορίζει το ΟΛΟΝ μόνον τότε θα μπορέσει να ονομαστεί Ανθρωπος.
Τα υπόλοιπα ολα προσκυνήματα, νηστείες, λογαριάσματα κλπ εχουν να κάνουν με μια ιδιοτελή αντίληψη του ανθρώπου ωστε να σώσει το τομάρι του στη μετά θάνατον ζωή.

Edited by - allzzaro on 30/11/2008 18:52:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 19:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου φίλε allzzaro, το θέμα με τη νηστεία βλέπω
ότι το βλέπεις εντελώς απο θρησκευτικής πλευράς και δεν μπόρεσα
να σου δώσω να καταλάβεις ότι μιλαω για το πρακτικό μέρος, την
ουσιαστική εφαρμογή κι αποτελεσματικότητα της απέναντι στον σνθρώπινο
οργανισμό και πνεύμα.. Γιατί η νωθρότητα οδηγεί τον άνθρωπο σε μια
πιο υλική θεώρηση των πραγμάτων και γηινοποίηση των πάντων...Όλα
΄γινονται αγαθά. Όταν όμως, έχεις τη νηστεία, την έχεις δεχτεί και την
απολαμβάνεις κιόλας, γιατί έτσι απολαμβάνεις περισσότερο κάποια πράγματα
με αποχή,ζεις πιο πνευματικά.
Όλα πάντως τα εννοώ πέρα απο την στείρα πειθαρχία της νηστείας. Νηστεύω, αλλά
συνειδητά γιατί ξέρω ότι κάνει καλό σε μένα... Βλέπω αποτελέσματα απ άποψη όταν
νηστεύω, δρώ πιο γρήγορα , αλλά και πολλές άλλες διαφορές συμπεριφοράς, που
θα ήθελα να συζητήσουμε...Με αυτή την έννοια φέρνω το θέμα νηστεία εδώ
στην συζήτηση φίλε μου... Πιστεύω ότι είναι ένα κόλπο που καλά θα κάναμε να
χρησιμοποιούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 19:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου τρεχαγύρευε οταν λέμε νηστεία πάντα εννοούμε την αποχή απο ορισμένες τροφές που επιβάλλει η Εκκλησία μας.
Αυτός είναι ο λόγος που συνδυάζω τη νηστεία με την Εκκλησία.
Για να μην το κάνω αυτό θα πρέπει να βρούμε κάποιο αλλο όρο της αποχής του ανθρώπου απο ορισμένες τροφές.
Η Εκκλησία μπορεί κατά τη διάρκεια της νηστείας να επιβάλλει την απαγόρευση ορισμένων τροφών αλλά ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ την ποσότητα της τροφής που θα καταναλωθεί.

Εγώ προσωπικά φίλε μου τρεχαγυρευε δεν εχω επιβάλλει σε κανέναν του περιβάλοντος μου τις δικές μου αντιλήψεις περί τροφής.
Οπως λές ``Νηστεύω, αλλά συνειδητά γιατί ξέρω ότι κάνει καλό σε μένα..``
Εδώ υπάρχουν πολλοί που θα υποστηρίξουν ``το κρέας είναι μια άριστη τροφή``. Σύμφωνα με αυτή την αρρωστημένη κατ` εμέ αντίληψη το κρέας είναι μια εύπεπτη τροφή, πλούσια σε πρωτείνες υδατάνθρακες βιταμίνες κλπ.. αρα κάνει καλό στην υγεία μας αρα καταβροχθίζουμε ολα τα ζωντανά.
Να σου θυμίσω τα της ``φραπελιάς`` οταν τους έβλεπα κρεμασμένους στις ελιές να ρημάζουν τα άμοιρα τα δενδράκια ``για το καλό τους``.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως την τοποθέτηση σου φίλε μου τρεχαγύρευε και θα μπορούσα να διαφωνήσω μόνο στο εξής.
Το τι μας κάνει καλό στην υγεία μας θα πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους. Θα πρέπει να αρκούμαστε στο τι μας κάνει καλό με μέτρο την ηθική σύμφωνα με την ανθρώπινη αντίληψη.
Σε οτι αφορά την νηστεία που αναφέρεις θέλω να πώ οτι δεν θα πρέπει να την ξεχωρίζουμε σε θρησκευτική αποχή απο τροφές ή σε αποχή λόγου καλής σωματικής υγείας. Επειδή αυτοί οι δύο όροι εχουν να κάνουν και οι δύο με ιδιοτελή σκοπιμότητα καλό θα είναι να βρεθεί ενας αλλος όρος που να καλύπτει αυτόν που τρέφεται με συγκεκριμένες τροφές και συγκεκριμένες ποσότητες τροφών καθ`όλη τη διαρκεια του χρόνου χωρίς ιδιοτελείς σκοπιμότητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 21:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η όλη παρεξήγηση φίλε μου allzzaro οφείλεται
στο οτι εσύ βλέπεις την εκκλησία σαν θεσμό, ενώ
εγώ βλέπω τον χριστιανισμό σαν ένα σύστημα για να μπορέσει
ο άνθρωπος να ξεφύγει απο το ζώο που ειναι έρμαιο ορμών
και ενστίκτων μέσα του και να γίνει αυτό που μπορει να γίνει,
δλδ θεός..
Βλέπεις αυτή είναι η όλη ουσία του χριστιανισμού, μέσα απο συγκεκριμένη
θεώρηση της ζωής, υλικά και πνευματικά, να μπορέσει να ανυψωθεί
απο την σάρκα και να γίνει το ανώτερο ον που περιμένει μέσα του
να εξελιχθεί... Κιαυτό δεν γίνεται τρώγωντας ..μπριζόλες...
Φίλε μου μην αφήνεις ανθρώπους να σε χωρίζουν απο ατραπούς που οδηγούν
πέρα απ την μοίρα του ζώου, σε ένα άνθρωπο ανώτερο και καλύτερο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις αυτή είναι η όλη ουσία του χριστιανισμού, μέσα απο συγκεκριμένη θεώρηση της ζωής, υλικά και πνευματικά, να μπορέσει να ανυψωθεί απο την σάρκα και να γίνει το ανώτερο ον που περιμένει μέσα του να εξελιχθεί... Κιαυτό δεν γίνεται τρώγωντας ..μπριζόλες...

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης καλέ μου φίλε ούτε το βλέπω ετσι.
Οντως η ουσία του χριστιανισμού είναι έτσι οπως λές αλλά εγώ προσωπικά περιμένω περισσότερα τα οποία δεν ακούω.
Και αναφέρομαι στην προστασία της φύσης, στην προστασία των δημιουργημάτων του Θεού πολύ περισσότερο αυτές τις άγιες μέρες θα ήθελα να ακούσω δια στόματος εκπροσώπου της εκκλησίας να σχολιάσει το πόσο αίμα χύνεται απο κάποια πλάσματα ωστε να διασκεδάσουμε.
Απεναντίας φίλε μου τρεχαγυρευε κανείς εκπρόσωπος της εκκλησίας , τουλάχιστον με αυτούς που έχω συζητήσει δεν παραδέχεται οτι τα ζώα δεν είναι τροφή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 10:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εδώ αγαπητέ μου allzzaro, συζητάμε για διατροφή,
για άλλα, όπου θέλεις τα συζητάμε... Δεν έγραψα αυτά που
έγραψα απο θρησκευτική γωνία,αλλά απο πλευράς υγιεινής διατροφής
και ήθελα να το συζητήσουμε, επιδή εσύ απο ότι έχω καταλάβει έχεις τις γνώσεις...
Για να δούμε, μαζί, πόσο αληθεύει ότι η νηστεία είναι μελετημένη, σε μέρες,
τύπου νηστείας, κλπ.. Υπάρχει ένα πεδίο, που δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί,
αλλα μπορει να βοηθήσει να εξαλειφθούν πολλά απ τα σημερινά προβλήματα υγείας,
που ταλαιπωρούν την κοινωνία μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 21:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να δούμε, μαζί, πόσο αληθεύει ότι η νηστεία είναι μελετημένη, σε μέρες,
τύπου νηστείας, κλπ..

Γεια σου φίλε τρεχαγυρευε...
Θα μπορούσαμε να πούμε οτι είναι μελετημένη.
Ομως διαπιστώνουμε το εξής.
Αυτά που προτείνονται απο την εκκλησία ως νηστίσιμα είναι και αυτά που συμβάλλουν και στα προβλήματα υγείας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 21:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου φίλε allzzaro, αυτό που ήθελα ήταν μια
συσχέτιση των ημερών νηστείας με την ανάγκη για δίαιτα του
σώματος.Μια ειδική διατροφική διαιτα, που να συντηρεί καλύτερα
το σώμα και να επιτρέπει στον άνθρωπο να διατηρεί ώς τα γηρατιά του
μια πολύ καλή κοινωνική παρουσία. δίχως προβλήματα υγείας, με ικανότητες
να ζήσει πράγματα που οι σημερινοί υπερήλικες, κατά βάση στερούνται...
Πολλά μπορούμε να πούμε γι αυτό, τι λές;
Ακόμη και να γίνει μια πρόταση διατροφικής νηστείας που να είναι ανάλογη
της χρστιανικής και να προτείνεται... δεν πιστεύω ότι θα διαψευστούμε για τα αποτελέσματα της....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xatzigiannis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 23:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xatzigiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο μενα! Αλζαρο ειμαι 25 χρονων 1,81 και ζυγιζω 90 κιλα. Ο μεσος ορος αρτηριακης πιεσης μου ειναι 13,4 με 8. Ειδα μια ακπομπη στην τηλεοραση και ανεφερε οτι οτι η αριστη αρτηριακη πιεση κυμαινεται σε επιπεδα κατω απο 12 η μεγαλη και κατω απο 8 η μικρη. Ακομη συνεχιζε η ιδια εκπομπη οτι η φυσιολογικη ειναι κατω απο 12-13 η μεγαλη και δεν θυμαμαι ειναι η αληθεια τα ορια για την μικρη. Πως μπορω να μειωσω την αρτηριακη μου πιεση σε καλυτερα επιπεδα. Ξερω το ενα που θαμου πεις θα ειναι να προσεχω το αλατι. Πρεπει να προσεξω να αποφευγω και καποιες αλλες τροφες εκτος απο το αλατι? Υπαρχουν ενδεχομενως τροφες-ροφηματα εκτος φαρμακων που η καταναλωση τους βοηθα στην πτωση της πιεσης? Ευχαριστω εκ των προτερων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
saltedsugar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saltedsugar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro, Βρήκα το θέμα μέσα απο κάποια μηχανή αναζήτησης και θα σου ημουν ευγνωμων αν με βοηθούσες σε ένα ζήτημα μου. Είμαι 24 χρονών,μόνιμος κάτοικος Ρόδου και εδώ και περίπου 15 μέρες και για τους επόμενους 2 1/2 μηνες θα είμαι στην Βίεννη. Οταν λοιπον ήρθα εδώ τις πρώτες μέρες νόμιζα οτί θα πεθάνω απο το κρύο, -15, -14,-18..... Δεν ήμουν μαθημένη στο κρύο, αλλά κατι τα διπλά παντελόνια, διπλές κάλτσες, πουλοβερ, 2 μπουφαν ισοθερμικα εσωρουχα.. το καταπολεμήσα και αυτό και άρχισα να συνηθίζω..! Είναι ομως 3 μερες που ομολογουμενως δεν κανει και πολυ κρύο, αλλα στην κυριολεξία δεν μπορώ να παρω τα πόδια μου, ζαλάδες, πονοκεφαλοι, με πιάνει ένα ρήγος.. Υποφέρω, και το θέμα είναι οτι έχω έρθει για δουλείες εδώ και δεν μπορώ να αποδώσω και αγχωνομαι κιολας..
Η διατροφη μου εδω, καθοτι μενω σε ξενοδοχειο έχει ώς εξείς. Πρωινό,στις 7.00 γάλα με Δημητριακά και τσαι και ένα φρούτο, κατα τις 2 ένα σάντουιτς ή ένα τοστ και κατα τις 18.30 μου ερχεται ρουμ σερβις το πιατο της ημερας, με μια μικρη σαλατα.. Αλκοολ δεν πινω... Και οσον αφορά το τσιγάρο, στην Ρόδο έκανα 7-12 την ημερα, αλλά απο τότε που έχω ερθει εδω δεν καπνιζω. Μέσα απαγορεύεται και έξω έχει -12!!
Επίσης θα ηθελα να σου πω, οτι τον Ιουλιο ειχα κανει τεστ δυσανεξιας και η φαρμακοποιος στην λιστα με τα τροφιμα που πρεπει να αποφευγω ειχε συμπεριλαβει τα ζυμαρικά, το ασπρο ψωμι,τα δημητριακα τυπου κοκο ποπς-φροστιες και γενικότερα οτι είχε επεξεργασμενο αλευρι. Απο τον Ιουλιο λοιπον, με εξαιρεσεις καποιες μικρες παρασπονδιες όπως κολοκυθοπιτα απο τα χερακια της γιαγιας, τηρούσα την συμβουλή της αλλά σταμάτησα να το ακολουθώ τώρα στην Αυστρια. Ενιωθα λοιπον κάπως περιεργα τις πρώτες μέρες (τοσο όσο αφορά στο στομάχι μου και στην διαδικασια πεψης, όσο και στην ψυχολογια μου), αλλά δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή αν οντως με πειραξε το οτι καταναλωσα τετοιου ειδους τροφες.
Σήμερα λοιπον είναι η χειροτερη μέρα μου, δεν μπορώ να σηκωθω απο το κρεβατι. Δεν εχω πάρει ποτε συμπληρωματα διατροφής, δεν ήθελα να πάρω κιλά γαρ, αλλα σκεφτηκα μήπως ο βασιλικος πολτος με βοηθησει να αντεξω το κρυο και την δουλεια..
Θα σου ημουν υποχρεη αν απαντουσες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 19:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειδα μια ακπομπη στην τηλεοραση και ανεφερε οτι οτι η αριστη αρτηριακη πιεση κυμαινεται σε επιπεδα κατω απο 12 η μεγαλη και κατω απο 8 η μικρη. Ακομη συνεχιζε η ιδια εκπομπη οτι η φυσιολογικη ειναι κατω απο 12-13 η μεγαλη και δεν θυμαμαι ειναι η αληθεια τα ορια για την μικρη.

Κάνε μια γενική αίματος να δείς που βρίσκεσαι.
Η αρτηριακή σου πίεση είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Προσπάθησε να χάσεις σωστά μερικά κιλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 20:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι 24 χρονών,μόνιμος κάτοικος Ρόδου και εδώ και περίπου 15 μέρες και για τους επόμενους 2 1/2 μηνες θα είμαι στην Βίεννη. Οταν λοιπον ήρθα εδώ τις πρώτες μέρες νόμιζα οτί θα πεθάνω απο το κρύο, -15, -14,-18..... Δεν ήμουν μαθημένη στο κρύο, αλλά κατι τα διπλά παντελόνια, διπλές κάλτσες, πουλοβερ, 2 μπουφαν ισοθερμικα εσωρουχα.. το καταπολεμήσα και αυτό και άρχισα να συνηθίζω..! Είναι ομως 3 μερες που ομολογουμενως δεν κανει και πολυ κρύο, αλλα στην κυριολεξία δεν μπορώ να παρω τα πόδια μου, ζαλάδες, πονοκεφαλοι, με πιάνει ένα ρήγος.. Υποφέρω, και το θέμα είναι οτι έχω έρθει για δουλείες εδώ και δεν μπορώ να αποδώσω και αγχωνομαι κιολας..

Όταν κάποιος κρυώνει ο οργανισμός κάνει κάποιες συσπάσεις των μυών ώστε να παραχθεί θερμότητα.
Το έντονο τρέμουλο αδειάζει αρκετά γρήγορα τα αποθέματα γλυκογόνου .
Η πτώση της θερμοκρασίας διεγείρει την όρεξη και έτσι νοιώθουμε πείνα.
Αμέσως μετά από ένα σωστό γεύμα ο οργανισμός παράγει 20% περισσότερη θερμότητα από ότι με άδειο στομάχι με αποτέλεσμα να προκαλείται θερμογένεση.
Από ότι αντιλαμβάνεσαι δύο πράγματα πρέπει να κάνεις.
Να τρώς και να κινείσαι.

Θα πρέπει να έχεις ένα πολύ καλο πρωινό με αρκετούς υδατάνθρακες κυρίως από σάκχαρα και καλά λιπαρά.

Η σοκολάτα, οι ξηροί καρποί το ταχίνι η βρώμη οι σταφίδες τα δαμάσκηνα το φυστικοβούτηρο είναι το ιδανικό πρωινό για οσους βουτούν σε παγωμένα νερά.
Aμέσως μετά θα πρέπει να ακολουθεί ενα δεύτερο πρωινό με γιαούρτι και αρκετά εσπεριδοειδή.
Προσπάθησε να τρώς μεσημεριανό οχι απλά ενα σαντουιτσάκι αλλά φαγητό.
Σούπες, τραχανά, όσπρια, λαδερά ρύζι αναποφλοίωτο.
Προσπάθησε να κινείσαι οσο περισσότερο μπορείς και να κοιμάσαι αρκετά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 20:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Είμαι 24 χρονών,μόνιμος κάτοικος Ρόδου και εδώ και περίπου 15 μέρες και για τους επόμενους 2 1/2 μηνες θα είμαι στην Βίεννη. Οταν λοιπον ήρθα εδώ τις πρώτες μέρες νόμιζα οτί θα πεθάνω απο το κρύο, -15, -14,-18..... Δεν ήμουν μαθημένη στο κρύο, αλλά κατι τα διπλά παντελόνια, διπλές κάλτσες, πουλοβερ, 2 μπουφαν ισοθερμικα εσωρουχα.. το καταπολεμήσα και αυτό και άρχισα να συνηθίζω..! Είναι ομως 3 μερες που ομολογουμενως δεν κανει και πολυ κρύο, αλλα στην κυριολεξία δεν μπορώ να παρω τα πόδια μου, ζαλάδες, πονοκεφαλοι, με πιάνει ένα ρήγος.. Υποφέρω, και το θέμα είναι οτι έχω έρθει για δουλείες εδώ και δεν μπορώ να αποδώσω και αγχωνομαι κιολας..

Όταν κάποιος κρυώνει ο οργανισμός κάνει κάποιες συσπάσεις των μυών ώστε να παραχθεί θερμότητα.
Το έντονο τρέμουλο αδειάζει αρκετά γρήγορα τα αποθέματα γλυκογόνου .
Η πτώση της θερμοκρασίας διεγείρει την όρεξη και έτσι νοιώθουμε πείνα.
Αμέσως μετά από ένα σωστό γεύμα ο οργανισμός παράγει 20% περισσότερη θερμότητα από ότι με άδειο στομάχι με αποτέλεσμα να προκαλείται θερμογένεση.
Από ότι αντιλαμβάνεσαι δύο πράγματα πρέπει να κάνεις.
Να τρώς και να κινείσαι.

Θα πρέπει να έχεις ένα πολύ καλο πρωινό με αρκετούς υδατάνθρακες κυρίως από σάκχαρα και καλά λιπαρά.

Πρωί πρωί λοιπόν echinacea ή τσάι που να περιέχεικανέλλα, μάραθο, τζίντζερ, γλυκάνισο, γλυκόριζα, κάρδαμο θα το βρείς σε φαρμακεία.

Η σοκολάτα, οι ξηροί καρποί το ταχίνι η βρώμη οι σταφίδες τα δαμάσκηνα το φυστικοβούτηρο είναι το ιδανικό πρωινό για οσους βουτούν σε παγωμένα νερά. Μία κουταλιά απο γύρη αλλά με μεγάλη προσοχή μήπως είσαι αλλεργική.
Aμέσως μετά θα πρέπει να ακολουθεί ενα δεύτερο πρωινό με γιαούρτι και αρκετά εσπεριδοειδή.
Προσπάθησε να τρώς μεσημεριανό οχι απλά ενα σαντουιτσάκι αλλά φαγητό.
Σούπες, τραχανά, όσπρια, λαδερά ρύζι αναποφλοίωτο και αρκετά ασπράδια αυγών.
Τυρί κότατζ πλούσιο σε καζείνη για να ενισχύσεις το γλυκογόνο σου με αργή αποδέσμευση.
Να συμπεριλάβεις το βασιλικό πολτό απογευματινές ώρες και ενα ρόφημα απο φασκόμηλο.

Προσπάθησε να κινείσαι οσο περισσότερο μπορείς και να κοιμάσαι αρκετά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saltedsugar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 22:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saltedsugar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν... Κιλα δεν χρειαζεται να χασω. ειμαι 1,71 και 62 κιλα...Απ εξετασεις, η φερετινη μου ειναι πολυ χαμηλη...
Πηγα λοιπόν σημερα σεε 6 φαρμακεια, τι bee royal gel elega, τι τους εξηγουσα. Τιποτα, χαμπαρι ντιπ! Στο τελευταιο φαρμακειο μαλιστα, απελπιστηκα τοσο πολυ που του ζητησα ενα χαρτι και του ζωγραφιζα μελισσουλες του φαρμακοποιου... Τελικα, βασιλικο πολτο δεν βρηκα.. Όλοι, όλοι ομως μου δινανε ενα σκευασμα σε σταγονες που λεγεται propolis.. Πρεπει να αραιωνω 5 σταγονες σε καποιο αφεψημα για 3 φορες την ημερα για 1 μηνα. Γνωριζεις κατι σχετικο με το κατασκευασμα? Και μια ακομα ερωτηση? Αν σταματήσω σε 1 μηνα? Τι συμπληρωμα θα μπορουσα να παρω? Ποια συστατικα πρεπει να κοιταξω να εχει μεσα? Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
saltedsugar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 23:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saltedsugar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για γυρη δεν το συζητω.. Δεν καταλαβαιναν καν... Εβαλα παλι την τεχνη μου
και σχεδιαζα μαργαριτουλες με βελακια στην γυρη...
Μονο μαγαζια με βοτανα εχουν τετοια σκευασματα ενημερωθηκα αργοτερα. Αλλα ειναι λιγο του φοβου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 12:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
saltedsugar
quote:
Λοιπόν... Κιλα δεν χρειαζεται να χασω. ειμαι 1,71 και 62 κιλα...Απ εξετασεις, η φερετινη μου ειναι πολυ χαμηλη...
saltedsugar

Κατά πάσα πιθανότητα μπέρδεψες την απάντηση που δίνω στο μέλος ``Xatzigiannis``.

saltedsugar

quote:
Όλοι, όλοι ομως μου δινανε ενα σκευασμα σε σταγονες που λεγεται propolis.. Πρεπει να αραιωνω 5 σταγονες σε καποιο αφεψημα για 3 φορες την ημερα για 1 μηνα. Γνωριζεις κατι σχετικο με το κατασκευασμα?


Η πρόπολη ουσιαστικά είναι μια ρητίνη σε μεγάλο ποσοστό και περιέχει αρκετό κερί, υπολλείματα γύρης, ένζύμων, ιχνοστοιχείων, εστέρες, οξέα, ζάκχαρα και πολλά συστατικά τελείως άγνωστα οπως και άγνωστοι οι τρόποι με τους οποίους ενεργούν.
Η πρόπολη συστήνεται για την αντιφλεγμονώδη της δράση ειδικότερα στις αρθρώσεις καθώς και η περιεκτικότητα της σε φλαβονοειδή οπου δρούν ευεργετικά στα τριχοειδή αγγεία.

quote:
Μονο μαγαζια με βοτανα εχουν τετοια σκευασματα ενημερωθηκα αργοτερα.

Η γύρη είναι προιόν με ανεκτίμητες ευεγεργετικές δράσεις.
Εγώ την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα σε καθημερινή βάση και διαπιστώνω τό πόσο ωφέλιμη είναι.

quote:
Και μια ακομα ερωτηση? Αν σταματήσω σε 1 μηνα? Τι συμπληρωμα θα μπορουσα να παρω? Ποια συστατικα πρεπει να κοιταξω να εχει μεσα?

Τι εννοείς?

Edited by - allzzaro on 21/01/2009 13:11:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 23:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλησπέρα σε όλους και όλες!
Wellcome back Dear Allzzaro!
Φαντάζομαι ξεκούραστος και δριμύτερος!
Λοιπόν θα κάνω μια μικρή παρέμβαση εδώ καθότι στο θέμα της πρόπολης έχω γίνει εξπέρ!
Το βάμμα πρόπολης είναι κλάσης ανώτερο απ'το βάμμα ιωδίου (betadine) και μπορεί να το αντικαταστήσει κυριολεκτικά στα πάντα και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Χρησιμοποιείται για παντός είδους μολύνσεις...
Το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και σε σκασμένα χείλη!
Επιπλέον μπορεί κάποιος να διαλύει 20 σταγόνες σε ένα ποτήρι νερό και να το πίνει καθημερινά πρίν το πρωϊνό.
Δεν έχει απολύτως καμία παρενέργεια!
Οι γυναίκες μπορούν πρίν και μετά την έμμηνο ρύση να κάνουν από μια κολπική πλύση με αναλογία 50 σταγόνες ανα 250 ml νερό.
Αν το κάνουν αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθουν μολύνσεις, μυκητιάσεις, κ.τ.λ.

Ακόμη υπάρχουν σε καταστήματα με βιολογικά είδη, κομματάκια πρόπολης (σαν μικρές μπίλιες),και μπορείτε κάθε πρωί να καταπίνετε από ένα πρίν το πρωϊνό, για ενίσχυση του ανοσοποιητικού.

Τέλος και όσον αφορά τη γύρη, καλό θα ήταν να προσέξετε ώστε να μην υπάρχουν σκουρόχρωμα κομματάκια ή μαύρα μπιλάκια...
Τότε δεν είναι καλή...
Αν βρείτε κανά φτερό ή πόδι από μέλισσα, δε χάθηκε και ο κόσμος!
Αυτό δείχνει πως είναι από μελισσοκόμο και όχι επεξεργασμένη βιομηχανικά.

Σας μιλάω εκ πείρας, όντας κάποιος που καθημερινά εδώ και δύο χρόνια, τρώω κάθε μέρα μια κουταλιά της σούπας γύρη, πίνω πρόπολη και γενικότερα χρησιμοποιώ την πρόπολη κατά κόρον!
Ό'τι βρείτε σε σχέση με πρόπολη, πάρτε το!
Βοηθάει πάρα πολύ στην ενίσχυση της μνήμης,στη θωράκιση του οργανισμού ενάντια σε λοιμώξεις και ασθένειες και γενικότερα στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού...

Τα μπουκαλάκια με βάμμα πρόπολης στοιχίζουν περίπου 7-10 ευρώ, αναλόγως τον παραγωγό, και περιέχουν γύρω στα 20 ml που σημαίνει πολλές σταγόνες...Δοκιμάστε το, σχεδόν τζάμπα είναι!
Ελπίζω να βοήθησα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saltedsugar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 23:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saltedsugar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η αληθεια ειανι οτι μπερδευτηκα για αυτο και ειπα για το υψος και τα κιλα μου.... Η προπολι που πηρα εγω κοστιζε 16 ευρω σχεδον, αποτελεσματα δεν ειδα βεβαια, ισα ισα που σημερα εινιαι η τριτη μερα που την χρησιμοποιω και ανεαβασα και 38 μιση πυρετο.. Εχω καταροη και μπουκωμα...
Αυτο που θα ηθελα να μου πεις ειναι μετα το μπουκαλακι με την προπολι που ο φαρμακοποιος μου ειπε να το παρω για ενα μηνα, τι σκευασμα μπορω να αγπτασω για ενεργεια και τονωση? Αν μιλαμε για κατι φυτικό οπως βοτανα η ταμπλετες βιταμινων οπως Lanes-τυχαοα ειπα την μαρκα-.. Το συστατικα να κοιταξω να εχουν? H Μηπως ειναι καλυτερα να πω σε καποιον να μου στειλει βασιλικο πολτο και γυρη απο την Ελλαδα? Σας ευχαριστω πολυ και σας στελνω ενα παγωμενο καληνυχτα απο το 22ο προαστιο της Βιεννης..!!

Edited by - saltedsugar on 22/01/2009 00:05:42

Edited by - saltedsugar on 22/01/2009 00:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saltedsugar
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 23:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saltedsugar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιπλεον... η Προπολι εχει ζαχαρη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 05:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς καλή μου!
Παρασύρθηκα απ'τα εγχώρια προϊόντα!
Λοιπόν, προφανώς το κλίμα της Βιέννης σου έπεσε βαρύ και ασήκωτο!
Ο οργανισμός σου αντέδρασε και αυτό είναι κάτι θετικό.
Ο υψηλός πυρετός αποτελεί "κάθαρση" για πολλά...
Το ίδιο και η καταρροή!
Εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω τέτοιες καταστάσεις ως εξής:
Με πλήρη ακινησία μια μέρα, ξαπλωμένος, φορώντας πολλά ρούχα και μέσα σε πολλά παπλώματα, έτσι ώστε να σκάσω απ'τη ζέστη...
Σηκώνομαι μόνο για ν'αλλάξω ρούχα, μιας και όσα φοράω κυριολεκτικά στάζουν από ιδρώτα...
Η εφίδρωση αποτοξινώνει...
Τρώω πολύ ελαφριά γεύματα και σε μορφή χυλού...
Δεν παίρνω ούτε ασπιρίνη...
Αλλά παίρνω βιταμίνη C σε μεγάλη ποσότητα της τάξεως των 3000 mgr και φυσικά πάντα από φυσικές πηγές!
Επιπλέον και το σελήνιο αποτοξινώνει και βοηθάει στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού και προφανώς στην περίπτωσή σου είναι απαραίτητο λόγω αλλαγής κλίματος.
Οι δύο κορυφαίες εταιρείες σε φυσικά συμπληρώματα διατροφής είναι οι κάτωθι:

http://www.naturesplus.com/default_flash.asp

http://www.himalayahealthcare.com/pressroom/news081.htm

Ειδικά την πρώτη πιστεύω πως θα την έχουν σίγουρα τα καλά φαρμακεία στη Βιέννη! (απο αυτή παίρνω σελήνιο και βιταμίνη C)
Μελέτησέ τες...
Καλή ανάρρωση...
Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες για οτιδήποτε π.χ. δοσολογίες, στείλε pm...
Την πρόπολη, παρότι τη χρυσοπλήρωσες, συνέχισε να τη χρησιμοποιείς και αύξησε την ποσότητα, καλό θα σου κάνει...
Και μην ξεχνάς πως οι αντιδράσεις του οργανισμού σου είναι απόλυτα φυσιολογικές αφού βρέθηκες απότομα σ'ενα εχθρικό και "ξένο" περιβάλλον"!
Απ'τη Ρόδο στη Βιέννη!
Τι λές και σύ Allzzaro?

Πάρε και δύο άρθρα για την πρόπολη:

http://www.arkadiko-meli.gr/default.asp?contentID=536

http://www.yourdietitian.gr/propoli_antimikroviako.dhtml

Θα καταλάβεις και μόνη σου πως δεν περιέχει ζάχαρη!
Αμελητέες ποσότητες ζακχάρων ναί...

Edited by - helios2012 on 22/01/2009 06:08:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.... Η προπολι που πηρα εγω κοστιζε 16 ευρω σχεδον, αποτελεσματα δεν ειδα βεβαια, ισα ισα που σημερα εινιαι η τριτη μερα που την χρησιμοποιω και ανεαβασα και 38 μιση πυρετο.. Εχω καταροη και μπουκωμα... [quote]

Προφανώς κάποια ίωση θα ευθύνεται.
Καλό θα είναι να σε δεί ενας γιατρός αν συνεχιστεί ο πυρετός καλό θα είναι να πάρεις κάποια αντιβίωση.
Η πρόπολη η γύρη και τα συναφή δεν θεραπεύουν απλά ενισχύουν το ανοσοποιητικό σου.

[quote]Τι λές και σύ Allzzaro?



Ναί φίλε μου ήλιε.
Καλό θα είναι να μείνει στο κρεβάτι οπως τα περιγράφεις και να τρώει αυτά που περιγράφεις.
Να θυμάστε τέτοιες εποχές το βότανο ``εχινάκεια`` το ``φασκόμηλο`` και τα εσπεριδοειδή παίζουν μεγάλο ρόλο ωστε να αντιστεκόμαστε στις ιώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy