ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Νους Κβαντικος Υπολογιστης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 02:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ειναι σιγουρο για μενα φιλε zip οτι δεν εγκλωβιζω τη σκεψη μου στα στερεωτυπα-φυλακες της "Επιστημης".Μπορεις να υποθεσεις
οτι τα ψυχιονια δεν εχουν ουτε μαζα,ουτε ενεργεια.Θεωρω οτι ειναι Υβρις να θεσω οποιαδηποτε μετρα στη σκεψη του Ανθρωπου.
Δεν υπαρχει χρονος,ουτε θανατος.Υπαρχουν απειρες πραγματικοτητες που διαφοροποιουνται μονο απο την διαφορετικη αντιληψη που
εχει ο καθε Ανθρωπος περι πραγματικοτητας.Η υλοποιηση της καθεμιας απ'αυτες τις πραγματικοτητες ειναι Αποκλειστικο Προνομιο Του Θεου.Προσωπικα εγκαταλειπομαι Στο Θελημα Του.Δεν παραιτουμαι απο την Λογικη,απλως θεωρω οτι ειναι ανεπαρκης.Αναγνωριζω (Λογικα)
την αναγκαιοτητα της πιστης Στον Θεο Της Αγαπης.Επαναλαμβανομαι και αισθανομαι οτι γινομαι κουραστικος.
Η Εμμονη της Επιστημης να μην παραδεχεται Τον Θεο και αντ'αυτου να προσπαθει να παριστανει οτι μπορει να εξηγησει Την Ζωη καταντα
βλακωδης και βαρετη.Τα επιτευγματα της τεχνολογιας μου θυμιζουν τις γυαλινες χαντρες με τις οποιες,καποτε,καποιοι,ξεγελουσαν τους
αφελεις ινδιανους.Δεν μηδενιζω την τεχνολογικη προοδο,ομως βλεπω οτι η Επιστημη τεινει να υποκαταστησει Τον Θεο (ή Τον Ανθρωπο) και
Υβρη.Ο Ελυτης λεει "Δυτικα της Λυπης"και φανταζομαι οτι θελει να καταλαβουμε οτι μεσω Της Πιστης οδηγουμαστε "Ανατολικα της Εδεμ".
(...μπαινω μεσ'τη σκια,με τυφλωνει το φως,μ'αρωσταινουν οι λεξεις.Εχω βαρεθει,εχω κουραστει να εξηγω,πρεπει Εσυ να διαλεξεις...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 02:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Κηφευς η εκφραση "Ενοειδης συνελιξη του Νου"ανηκει στον Διονυσιο τον Αρεοπαγιτη.Σημαινει τον απεγκλωβισμο του Νου απο
τις παραστασεις και νοηματα του βιου και την προσηλωση του Στον Ενα Θεο.Ο Νους τοτε γινεται απλος(νηπιωδης,Μη Ουδεν)και περιμενει
να δεχθει Την Χαρη Του Θεου.Ομως δεν μιλαει για ζητημα τεχνικης μονο.Ο ανθρωπος που μπαινει στην διαδικασια αυτη πρεπει να ειναι
εναρετος να καταπολεμα τα παθη του,να ειναι ταπεινος.Στην κατασταση αυτη Ο Νους Του Ανθρωπου γινεται Ναος.

Συναφεια του ομοιου ονομαζω την διαδικασια,συμφωνα με την οποια ο ψυχισμος του ανθρωπου γινεται πολος ελξης,θετικων ή αρνητικων
συμβαντων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 09:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γράψε το όνομα του συνομιλητή που έγραψε αυτήν την παράθεση, και που την αντιγράφω από το μήνυμά σου:

Αγαπητέ Κηφεύς

quote:
Ολες οι υποθεσεις που εχω κανει καταρρεουν,αν δεν υπαρχει "κατι" που να κινειται ταχυτερα απο τα φωτονια.Ειναι απαραιτητο να κανω αλλη μια υποθεση.Υποθετω την υπαρξη των ψυχιονιων τα οποια ειναι φορεις του ψυχισμου και η ταχυτητα τους ειναι απειρη(δηλαδη φθανει στο ταυτοχρονο).Αισθανομαι εντονα την αναγκη να αυτοσαρκασθω.Εκτος απο τα ηλεκτρονια,τα πρωτονια,τα νετρονια και τα πασης φυσης ...ονια υπαρχουν και τα ψωνια σαν εμενα,λιαν επικινδυνα αλλα με αγαθες προθεσεις.Αλλωστε μιλαμε για Χαρουμενη Επιστημη οποτε ειναι απαραιτητο να εχουμε καλη διαθεση.

Απεστάλη: 21/07/2008, 12:38:35 από Τσομπανης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 09:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Τσομπανης

είναι νομίζω φανερό πως η προσέγγισή σου στο θέμα γίνεται από την μεριά ενός καλλιτέχνη. Εν' τούτις καλό είναι νομίζω να μην θίγονται επιστημονικές έννοιες και συμπεράσματα που έχουν βγει από μακροχρόνιες έρευνες και μελέτες. Θα σταθώ σε δύο μηνύματά σου αγαπητέ μου :

quote:
Η Μουσικη Ειναι Το Αρωμα Του.

Απεστάλη: 13/08/2008, 07:58:41


και

quote:
Ο Bαγγελης γνωριζει πολλα.

Απεστάλη: 13/08/2008, 08:03:58


τα οποία έχουν χρονική διαφορά αποστολής μόλις 5 min. Προσωπικά, δεν βλέπω σχέση μεταξύ τους αλλά αυτό είναι μια προσωπική παρατήρηση. Για σένα μπορεί να έχουν σχέση αυτά τα δύο μυνήματα. Θα ήθελα όμως να σου πω κάτι : Μην προσπαθείς μέσω του διαδικτύου να περάσεις κάποια πράγματα που αφορούν δικά σου συναισθήματα ή αισθήσεις. Λυπάμαι που το λέω αλλά δεν θα το καταφέρεις, γιατί η οθόνη ενός υπολογιστή είναι ψυχρό πράμα. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να παρεξηγηθείς.

Φιλικά,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 10:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε zip εχεις δικιο,"εχω λαλησει".Ειμαι καλλιτεχνης (ευτυχως).Απο την αλλη διδασκω Μαθηματικα,για να συντηρω το τομαρι μου.
Θεωρω χρεος και οφειλη ενος καλλιτεχνη,να καταθετει την αληθεια του.

Που εισαι Europaios2,να ριξεις λιγο Αρκα γιατι δεν την παλευω!!!

Σας αγαπω ολους!!!

Φιλε zip Η Ζωη Δεν Γνωριζει Αδιεξοδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 10:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρω χρεος και οφειλη ενος καλλιτεχνη,να καταθετει την αληθεια του.

Πολύ σωστά, η αλήθεια ενός καλλιτέχνη όμως περνάει μονάχα μέσα από τα έργα του. Όχι μέσα από τον λόγο του, εκτός αν είναι λογοτέχνης ή ποιητής. Εσύ είσαι ζωγράφος.

Φίλε, άφησε τα έργα σου να μιλήσουν - παρεπιπτόντως είναι υπέροχα, συγχαρητήρια! - Το κάνουν πολύ καλύτερα από σένα ... Να' σαι καλά!

Edited by - zip on 28/08/2008 10:12:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H παραπάνω φράση δεν σημαίνει οτι επειδή σκεφτόμαστε ...υπάρχουμε, αλλά οτι μεσω της σκέψης αντιλαμβανόμαστε η αν θες αποκτάμε συνείδηση της ύπαρξης μας ...και του θανάτου μας.
Πράγμα που τα ζώα νιώθουν ενστικτωδώς αλλά οχι νοητικά [ αν και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι και΄πόσα αντιλαμβάνονται και αυτά.

Αγαπητή nst, πριν 2 μέρες είχα συναντηθεί με κάποιους φίλους κι είχαμε ένα διάλογο σχετικά μ' αυτό το θέμα - πλην του Καρτέσιου.
Τα ζώα δεν έχουν συνείδηση του εγώ τους, παρόλα αυτά έχουν κάποιες νοητικές ικανότητες που ο άνθρωπος είτε δεν κατέχει είτε έχει "μπλοκάρει".
Σε κάποια πειράματα πχ που έγιναν παίρνοντας ως δείγματα κάποιους ανθρώπους και κάποιους χιμπατζήδες, οι επιστήμονες βρήκαν ότι οι χιμπατζήδες μπορούν σε ένα παιχνίδι που σκοπό έχει να βγάλεις ένα αντικείμενο έξω από ένα λαβύρινθο, να το κάνουν γρηγορότερα από ό,τι οι άνθρωποι.
Αυτό πιθανότατα οφείλεται στο γεγονός ότι ο άνθρωπος έχει τον εγκέφαλο του χωρισμένο στα 2, όπου το κάθε ημισφαίριο εκτελεί κάποιο σύνολο δραστηριοτήτων ανεξάρτητα από το άλλο ενώ ο εγκέφαλος του χιμπατζή δεν διαθέτει δύο ημισφαίρια.

Από την άλλη, πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι δε μπορούμε και να γνωρίζουμε τι και πόσα αντιλαμβάνονται τα ζώα.

Όσον αφορά τον Καρτέσιο, η φράση "Σκέπτομαι άρα υπάρχω" (Cogito ergo sum) νομίζω ότι δείχνει κι αυτό που λες εσύ αλλά κι ότι ο άνθρωπος υπάρχει επειδή σκέπτεται.
Ο Καρτέσιος έφτασε στο συγκεκριμένο συμπέρασμα με τη μέθοδο που λέγεται "καρτεσιανή αμφιβολία" την οποία ανέπτυξε κυρίως στα βιβλία "Πραγματεία περί μεθόδου" και "Στοχασμοί".
Σύμφωνα με αυτήν λοιπόν αναγκάζει τον εαυτό του να αμφιβάλλει για οτιδήποτε επιδέχεται αμφιβολίας.
Ξεκινάει από την εμπειρία που δίνουν οι αισθήσεις και λέει ότι μπορεί πχ κάποια στιγμή να κάθεται στην φωτιά φορώντας τη ρόμπα του αλλά σε κάποιο όνειρο να είδε ότι κάθεται κοντά της γυμνός.
Επιπλέον, οι τρελοί έχουν συχνά παραισθήσεις οπότε θα μπορούσε - όπως λέει - να είναι κι αυτός τρελός.
Στην συνέχεια καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η αριθμητική κι η γεωμετρία που δεν ασχολούνται με τα επιμέρους πράγματα είναι δυσκολότερο να αμφισβητηθούν απ' ό,τι η αστρονομία κι η φυσική κλπ αλλά παρόλα αυτά μπορούν να αμφισβητηθούν εάν ο Θεός πχ ήταν ένας κακός δαίμονας κι ήθελε να μας παραπλανήσει.
Αναλύει έπειτα ότι κανένας δαίμονας δεν θα τον εξαπατούσε εάν αυτός ο ίδιος δεν υπήρχε.
Καταλήγει λοιπόν ότι ενώ ήθελε να σκέπτεται ότι το κάθετί είναι απατηλό, θα πρέπει αυτός ο ίδιος να υπάρχει.

Οπότε κατά κύριο λόγο αποδείκνυε ότι υπάρχουμε επειδή σκεπτόμαστε αλλά δεν είναι καθόλου απίθανη η ερμηνεία ότι μέσω της σκέψης αποκτούμε συνείδηση της ύπαρξης μας.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 15:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε zip σ'ευχαριστω,εχεις απολυτο δικιο.Δεν ξερω να γραφω.Πιανω το πινελο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asvokounavos
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 19:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asvokounavos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Κηφέα,

Μήπως θα έπρεπε ν'αναλογιστούμε τον Άνθρωπο ως (τουλάχιστον) τρισυπόστατο όν που περιλαμβάνει το σώμα(υλικό), την ψυχή(άϋλο) και τον Νού(?) ο οποίος βρίσκεται ταυτόχρονα εντός και εκτός του επιμέρους δυαδικού συστήματος;
(?):δεν έχουμε ακόμη τις απαραίτητες γνώσεις για να δημιουργήσουμε την κατάλληλη λέξη που θα χαρακτήριζε τον Νού, μιας και μέχρι τώρα τα πάντα χωρίζονται σε υλικά και άϋλα με τα δεύτερα ενίοτε αμφησβητήσιμα από πολλούς...
Εξάλλου ο Σωκράτης δεν θεωρεί πως η ψυχή είναι ένα ακόμη ένδυμα όπως και το σώμα;
Τέλος συμφωνώ και επαυξάνω με το φίλο Zip, λέγοντας για μια νέα θεωρία που έρχεται να υπερκαλύψει τις ήδη υπάρχουσες(υπερχορδών κ.τ.λ.) και στην οποία το σύμπαν έχει φρακταλική μορφή.
Αν επικρατήσει η επαναστατική αυτή θεωρία και σε συνδυασμό με την άποψη ότι είμαστε μέρη του σύμπαντος(άρα ίδια δομή και μορφή) τότε δεν είμαστε μόνο τρισυπόστατοι αλλά ''πολυδιαστατικά όντα''.
Βέβαια ακόμη η ανθρωπότητα δεν γνωρίζει σε βάθος όλες τις ιδιότητες της ύλης, για την ψυχή έχει άγνοια και για το Νού ουδέν σχόλιον-κενό.
Μέχρι λοιπόν να βρεθεί ο κατάλληλος καταλύτης που θα πυροδοτήσει την εξέλιξη της γνώσης με γεωμετρική (και φρακταλική) πρόοδο, θα προχωράμε με αριθμητική πρόοδο(αργά και βασανιστικά)...

Όσο ''φυτοζωώ'' θα ελπίζω...!

Καταλύτη που κρύβεσαι;;;


Σχετικά με το "πολυδιαστατικά όντα" έχεις απόλυτο δίκιο. Οποία σύμπτωσις, σε άλλο ποστ μου πριν λίγο φίλε μου ανέφερα οτι τα asvokounava είμαστε πλέον εκ φύσεως πολυδιαστατικά όντα.

Οσο για τον καταλύτη, είμαι εγώ. Ο asvokounavos ποτέ δεν ρυπαίνει το περιβάλλον, και οι όποιοι ρύποι του είναι βιοδιασπώμενοι.

Η φράση κλειδί είναι ο φρακταλικός χαρακτήρας κίνήσεως. Και πώς την αποκτάς; Τόσο απλό που φαντάζει τρομερά δύσκολο σαν έννοια. "Ρέεις" με το ποτάμι της ζωής και του σύμπαντος. Αποδέχεσαι την ροή του, και αυτό σου δίνει μια επιπλέον ιδιότητα. Ενώ πριν πάλευες κόντρα στην ροή του, το μόνο που κατάφερνες είναι να πλατσουρίζεις κόντρα στο ρεύμα , με το να αποδεχτείς την ροή του καταφέρνεις πλέον με τις κατάλληλες κινήσεις που αντιγράφεις από τους ιχθύες και χρησιμοποιείς συνειδητά, να μπορείς κατά μεγάλο ποσοστό να ορίζεις εσύ κομμάτια της πορείας σου που πλέον είναι σε ίδια φορά με αυτήν την ίδια την ροή

Φίλε Τσομπάνη, ζωγράφιζε, εκφράσου, Δημιούργησε!

Asvokounavos: Καλύτερος από καταλύτη, δεν καίει αμόλυβδη αλλά φλούδες πατάταςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2008, 00:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ;
ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΥΡΙΕΥΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 01:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ειχα δει με τον φιλο μου τον Πετρο,στον κινηματογραφο Αριστοτελειο,στη Θεσσαλονικη.Θαμπωθηκα απο την ομορφια σου.
Θελω να σε ΔΩ,γιατι τοτε δεν μπορεσα να διακρινω τα χαρακτηριστικα σου.
Μονο η Ελλαδα σε συναγωνιζεται σε ομορφια.Αναρωτιεμαι αν αυτο ισχυει,επειδη πιστευω οτι εισαι Η Διανοια των Ελληνων.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ.Κι αν εγω φανταζω μπροστα σου σαν βατραχος,τοτε εμφανισου και
μιλησε σ'εκεινους τους Ελληνες,που θεωρεις εσυ ανταξιους τετοιας χαρης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unkown
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 09:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unkown  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μεταδοση της πληροφοριας οπως την ξερουμε σημερα ειναι 0-1, περναει, δεν περναει ρευμα => ο,1 => πληροφορία!

Αρχη λειουργιασ του κβαντικου Η/Υ πιθανολογώ οτι ειναι:
Καθε ηλεκτρόνιο χαρακτηρίζεται απο μια και μοναδική τετραδα καβαντικων αριθμων. Ενας εξ' αυτων ειναι και το spin του e- (στροφορμ) το οποιο περνει τιμες +1/2 , -1/2. Άρα η ενναλαγή του σπιν απο + σε - πρέπει να αντιστοχει σε πληροφορία.......

(Περι κβαντικων αριθμων το ανωθι κειμενο εχει 100% επιστημονικη βαση. Το αν δουλευει ετσι δεν ξερω, απλα πιθανολογω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 10:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω!ΕΣΥ ΠΑΝΩΡΑΙΑ,ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΩΤΗ ΑΥΓΗ,ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ ΤΟΥΣ,ΧΑΡΙΣΟΥ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑΝ,
ΧΑΡΙΣΟΥ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑΝ.ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ "ΑΔΕΙΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ".
ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.

ΧΑΡΙΣΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 10:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω! ΙΗΣΟΥ ΓΛΥΚΥ,ΒΟΗΘΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΣΟ Σ'ΑΓΑΠΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 10:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Unkown αν ηξερες καλα αυτο το "e".Oxι Επιστημονικα αλλα Ποιητικα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 09:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατοχος του "ΕΥ" ειναι Ο ΖΕΥΣ.
Η Ιστορια (Το Βιβλιο Της Ζωης Γραφτηκε Λαθος)
ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 09:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιησου Γλυκυ Βοηθα Το Ξερεις Ποσο Σ'ΑΓΑΠΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 02:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητε φιλε Unkown αν ηξερες καλα αυτο το "e".Oxι Επιστημονικα αλλα Ποιητικα!!!

Αγαπητέ φίλε Tσομπανης

Άφησα δυο μέρες να περάσουν, αλλά επειδή μ'έφαγε η περιέργεια, θα ήθελα, αν μπορείς, να μου εξηγήσεις με δυό λογια ποιά είναι η ποιητική έννοια του e .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 08:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Κηφευς,καλημερα.Αληθινα δεν μπορω να σου το πω.Αρχιζω να "βγαινω" απο την παρανοικοκριτικη μου κατασταση οποτε και
αμφιβαλλω πλεον γι'αυτα που λεω.Εχεις την εκτιμηση μου και τον θαυμασμο μου για τις γνωσεις σου,τον χαρακτηρα σου και τον τροπο
με τον οποιο παραθετεις-καταθετεις τις θεσεις σου.Μπορω ομως να σου πω οτι εχει να κανει με την Ελληνικη σπειρα,την εξοδο απο
τον Λαβυρινθο και την ενωση με το Φως.Εχω αναφερει απο την αρχη τον Πρωταγορα,δηλαδη προκειται για μια υποκειμενικη ερμηνεια.
Μπορω,επισης να σου πω κατι που συνηθιζω να λεω στους μαθητες της Γ'Λυκειου σαν ενα παιχνιδι.
Νεπεριος Λογαριθμος του e:lne=1(Eλ-Εν-e =1) και Νεπεριος Λογαριθμος του 1:ln1=0(Ελ-Εν-α=0).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 10:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Tσομπανης

Γνωρίζοντας, ότι τα κατέχεις τα παρακάτω άριστα, τα παραθέτω απλώς για να δείξω στους φίλους αναγνώστες την υπερβατικότητα του αριθμού e, και την χαρακτηριστική σχέση που συνδέει τον e με τον π.


Φιλικά

Κηφεύς

ΥΓ.: Συνεχίζω στο επόμενο μήνυμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 10:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tσομπανης

Συνεχίζοντας το προηγούμενο μήνυμά μου, παραθέτω τα παρακάτω, στα οποία φαίνεται καθαρά η σχέση που συνδέει τον υπερβατικό αριθμό e με τον π και με την φανταστική μονάδα i:

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 20:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Nikolai Ivanovich Lobachevsky αναρωτηθηκε:Aραγε ο χωρος οπου ζουμε ειναι οντως Ευκλειδειος;
Ο ιδιος χαρακτηρισε την γεωμετρια του "φανταστικη".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 02:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι.Στη γεωμετρια Lobachevsky,πολλες προτασεις της Ευκλειδειας γεωμετριας παραμενουν αληθεις.Ο Lobachevsky χαρακτηρισε
την γεωμετρια του "φανταστικη",επειδη αντικατεστησε ορισμενους πραγματικους αριθμους με φανταστικους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 09:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι καλημερα.
Το 1839 ο Γερμανος Ferdinand Minding,εισαγει για πρωτη φορα την επιφανεια που σημερα ονομαζουμε ψευδοσφαιρα.
Το 1837 ο Ιταλος Eugenio Beltrami,αποδεικνυει οτι οι Lobachevsky και Minding,περιεγραφαν δυο εκδοχες της ιδιας γεομετριας
και οτι αυτη δεν οδηγει σε αντιφασεις με την Ευκλειδεια γεωμετρια.
Οι David Hilbert και Henri Poincare συνεβαλαν στη διαλυση των οποιων αμφιβολιων σχετικα με την γεωμετρια L.
Η γεωμετρία L είναι γνωστή σήμερα ως Υπερβολική γεωμετρία.Ο Bernhard Riemann συνέβαλε στην εκ βάθρων αναθεώρηση του συνολικού
αντικειμένου της γεωμετρίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 13:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρωτα δεδομενα ειναι βεβαιως οι εννοιες τις οποιες λαμβανουμε απο την φυση με τις αισθησεις.
Το "λογικον" μπορει μετα να τις αναγει στο ελαχιστο,για να χρησιμευσουν ως στερεη βαση για την Επιστημη.
Κι ομως δεν αρκει,γιατι μας οδηγει η "σκοτεινη δυναμη" και μεγαλωνει την ΣΠΕΙΡΑ (τον λαβυρινθο) και
οδηγει σε "θανατο".Αν παρουμε το λευκο της ΣΠΕΙΡΑΣ (ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ-ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ),βγαινουμε απο τον λαβυρινθο και
βρισκουμε ΤΟ ΦΩΣ,ΤΗΝ ΖΩΗ,ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ,ΕΣ ΑΕΙ.
Παιξτε,παρτε μια Λευκη σελιδα και ζωγραφιστε μια σπειρα.Παρατηρειστε οτι το ματι επικεντρωνεται στο
Μπλε της σπειρας.Ακολουθηστε το Λευκο,θα βγειτε στο Λευκο της σελιδας,το επιπεδο της οποιας μπορει
να εκτεινεται στο Απειρο.
Ας ακολουθησουμε τα βηματα του "ταυρομαχου Θησεα".ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ
ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.
ΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 01:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΧΨΩ
Ω!(Μεγα-λη) ΨΥ-ΧΗ ΦΩΣ
ΨΥΧΗ-ΕΥΧΗ ΤΥΧΗ ΑΓΑΘΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 11:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΦΕΡΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tσομπανης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 11:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tσομπανης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΦΕΡΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΩΝ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω.
ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy