ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 22:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ πάντως θα έλεγα να ασχοληθούμε λίγο με την
αδυναμία του ανθρώπου να τα καταφέρει κι ότι η
βοήθεια του Θεού, θα είναι καθοριστική...Εδικά σε
μια εποχή σαν τη δική μας, τόσο επικίνδυνη...Ενός
Θεού, που ξέρει πολύ καλά πότε να μιλήσει και πότε
να κάνει τις πρέπουσες ενέργειες... Η εποχή μας έχει την
σιωπή, αλλά σύντομα θα ζήσουμε κοσμογονικές καταστάσεις
και κει ο καθένας μας θα κριθεί. Εκεί ο καθένας θα καλέσει
τον Θεός του να τον βοηθήσει.. Κάποιος θα βοηθηθεί, τότε
ο Θεός που θα νικήσει, θα δείξει πως βλέπει την πορεία του
ανθρώπου, πως βλέπει τον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Και τώρα, πολλοί θα ρωτήσουν "ποιος είναι ο θεός σου zip ;". Θα πω αυτό που είπα και σε σένα φίλε Schwabe πριν από καιρό :

Ο δικός μου ο Θεός - ο πραγματικός Θεός - υπάρχει, δεν πέθανε αλλά ζει και βασιλεύει. Με μια μικρή, πολύ μικρή λεπτομέρεια : Ο δικός μου ο θεός είναι τόοοσσσοοοοοο μάγκας που έχει καταφέρει να κάνει τον εαυτό του ανύπαρκτο! Κι αυτό για να μην μπορούμε ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας άνθρωπος να τον χαρακτηρίσει. Ούτε αγαπά, ούτε μισεί, και αγαπά και μισεί. Είναι πότε έτσι, πότε γιουβέτσι. Μόλις πας να του μιλήσεις, εξαφανίζεται. Μόλις σιωπαίνεις, εμφανίζεται. Μόλις πας να τον χαρακτηρίσεις, γελάει. Μόλις πας να τον απο-χαρακτηρίσεις, κλαίει.

Αυτόν τον τύπο - το θεό μου - δεν μπορείς να τον δεις και τον βλέπεις κάθε στιγμή. Δεν μπορείς να τον νιώσεις και τον νιώθεις κάθε στιγμή. Τον ακούς και δεν τον ακούς. Τον πιάνεις και δεν τον πιάνεις. Είναι και δεν είναι. Του είμαι πιστός και άπιστος. Δεν τον ενοχλώ, δεν με ενοχλεί. Είναι πότε φίλος μου, πότε εχθρός μου. Είναι και φίλος μου και εχθρός μου.

Ο δικός μου ο θεός ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Edited by - zip on 09/09/2008 23:11:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Εγώ πάντως θα έλεγα να ασχοληθούμε λίγο με την
αδυναμία του ανθρώπου να τα καταφέρει κι ότι η
βοήθεια του Θεού, θα είναι καθοριστική...

Κι εγώ θα έλεγα αγαπητέ, να τον αφήσεις τον Θεό να κάνει την δουλειά του και να βοηθήσεις εσύ πρώτος τον εαυτό σου. Δεν θα ασχολείται ο θεός συνέχεια μαζί σου. Τον έχεις ζαλίσει, δεν το έχεις καταλάβει ακόμη ; Άφησέ τον στην ησυχία του και κοίτα να δώσεις εσύ ο ίδιος την καθοριστική βοήθεια πρώτα στον εαυτό σου. Κράτα την πίστη σου γιατί χωρίς αυτή, θα πεθάνεις. Μην αναφέρεσαι στον θεό, όπως ο θεός δεν αναφέρεται σε σένα. Μην του μιλάς, όπως δεν σου μιλάει.

Μην κάνεις τίποτε εσύ για σένα, για να κάνει ο θεός τα πάντα για σένα και κάνε τα πάντα εσύ για σένα, για να μην χρειαστεί ο θεός να κάνει κάτι για σένα.


Edited by - zip on 09/09/2008 23:24:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ zip

Γράφεις:
"Αυτόν τον τύπο - το θεό μου - δεν μπορείς να τον δεις και τον βλέπεις κάθε στιγμή. Δεν μπορείς να τον νιώσεις και τον νιώθεις κάθε στιγμή. Τον ακούς και δεν τον ακούς. Τον πιάνεις και δεν τον πιάνεις. Είναι και δεν είναι. Του είμαι πιστός και άπιστος. Δεν τον ενοχλώ, δεν με ενοχλεί. Είναι πότε φίλος μου, πότε εχθρός μου. Είναι και φίλος μου και εχθρός μου."

Α ρε ρημάδα φούντα...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Α ρε ρημάδα φούντα...

Είδες με την άνεση παρεξηγείς τον θεό μου ;

Φίλε, αν σου ζητούσα τώρα να εξηγήσεις τι εννοείς και γιατί το γράφεις αυτό, θα το έκανες ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 23:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ zip

Γράφεις:
"Είδες με την άνεση παρεξηγείς τον θεό μου ;
Φίλε, αν σου ζητούσα τώρα να εξηγήσεις τι εννοείς και γιατί το γράφεις αυτό, θα το έκανες ;"

Κανένα πρόβλημα.
Μόνο διευκρινησε μου, τι θες να σου εξηγήσω.
το όνειρο ή το τριπ;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 06:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:

@ zip

Γράφεις:
"Είδες με την άνεση παρεξηγείς τον θεό μου ;
Φίλε, αν σου ζητούσα τώρα να εξηγήσεις τι εννοείς και γιατί το γράφεις αυτό, θα το έκανες ;"

Κανένα πρόβλημα.
Μόνο διευκρινησε μου, τι θες να σου εξηγήσω.
το όνειρο ή το τριπ;

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE


Άλλο σε ρωτάω, άλλο μου απαντάς. Ξαναλέω : Θέλω να μου εξηγήσεις την φράση σου "α ρε ρημάδα φούντα ... ". Τι εννοείς ; γιατί το γράφεις ; Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις, μπορείς ; Αυτήν την φράση δηλ. Τι εννοείς με αυτή την φράση ; Ούτε για όνειρο, ούτε για τριπ. Για την συγκεκριμένη φράση που λες, θέλω να μου εξηγήσεις. Τι εννοείς με αυτήν την φράση δηλ. Ελληνικά μιλάω.

Edited by - zip on 10/09/2008 06:37:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 08:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ zip, βλέπω απέκτησες κάποιες εκ των
ιδοτητων του 12θέου... αποφασίζουμε και διατάσουμε,με
συνοπτικές διαδικασίες...Ο εγωισμός είναι ίδιον του Έλληνα,
αλλά το να μην καταλαβαίνουμε ότι ο Θεός είναι ένας κι ο
καθένας μας τον θέλει παρτιακό, είναι υπερβολή..
Δε μου λες, έχεις κάνει ψυχολόγος του ...Θεού και σου εμπιστεύεται
με ποιόν τά χει χοντρά;Τα λετε τακτικά; Φίλε μου πρόσεχε, κυκλοφορούν κάτι κύριοι με λευκά και μαζεύουν τους πολυαγαπημένους του Θεού, ξέρεις αυτούς που έχουν άμεση επκοινωνία και μιλούν απο θέση εκπροσώπου τύπου και πάνω,όπως εσύ....
Για να συνερχόμαστε λίγο, λέω εγώ... πάτησε η κότα το αβγό κι
έφτασε στον ουρανό...
Φίλε Samuel1974 πολύ καλό αυτό με τη νταφού....
Αλλά κι ο zip, απο επικοινωνιολόγος του Θεού, να μην καταλαβαίνει ούτε ελληνικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 09:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ zip, βλέπω απέκτησες κάποιες εκ των ιδοτητων του 12θέου... αποφασίζουμε και διατάσουμε,με συνοπτικές διαδικασίες...

Πολλές φορές αναρρωτιέμαι : αν υπήρχαν σε αυτά τα forums μουσουλμάνοι ή βουδιστές ή καθολικοί ή, ή, ή, θα τους αντιμετωπίζατε με τον ίδιο τρόπο; γιατί διαπιστώνω μία τάση αντιπαράθεσης με κάθε τι μη ορθόδοξο. Μήπως θα πρέπει να δείτε τον εαυτό σας στον καθρέφτη; (και όχι αξύριστο και άπλυτο, όπως ο Σιδηρόπουλος)

quote:
Ο εγωισμός είναι ίδιον του Έλληνα, αλλά το να μην καταλαβαίνουμε ότι ο Θεός είναι ένας κι ο καθένας μας τον θέλει παρτιακό, είναι υπερβολή..

Η αλήθεια έχει εκατοντάδες αναγνώσεις, το να μη σέβεσαι την αναζήτηση του άλλου όμως έχει μία ερμηνεία.

quote:
Δε μου λες, έχεις κάνει ψυχολόγος του ...Θεού και σου εμπιστεύεται με ποιόν τά χει χοντρά;Τα λετε τακτικά; Φίλε μου πρόσεχε, κυκλοφορούν κάτι κύριοι με λευκά και μαζεύουν τους πολυαγαπημένους του Θεού, ξέρεις αυτούς που έχουν άμεση επκοινωνία και μιλούν απο θέση εκπροσώπου τύπου και πάνω,όπως εσύ....

Ε, τώρα... υπάρχουν Θεϊκοί εκπρόσωποι με ράσα ή χωρίς, το zip θα επέλγε ο Θεός για το Γραφείο Τύπου; χώρια που ο "δύσμοιρος" ο zip δεν είναι καν υποστηρικτής τους προσωποποιημένου Θεού. Άρα....

quote:
Φίλε Samuel1974 πολύ καλό αυτό με τη νταφού....

Σε θεωρώ πολύ υψηλότερου επιπέδου. Το να χαρακτηρίζεται κάποιος ως "ληγμενάκιας", επειδή προσεγγίζει το Θείο με τον προσωπικό, υποκειμενικό τρόπο που το έχει ανάγκη, θα έπρεπε εσείς, οι φιλελεύθεροι και δημοκράτες Χ.Ο. να το αντιμετωπίζετε με χαρά και παιδευτική διάθεση : ένα ακόμα "απωλολόν πρόβατο" ανατηζά τη σωτηρία, έστω και ξεκινώντας από λάθος αφετηρία. Αντίθετα, τόσο ο φίλτατος samuel (που ειρήσθω εν παρόδω δεν ξέρω αν μιλάει και την ίδια θρησκευτική "γλώσσα" μαζί σου), όσο και εσύ προσωπικά, φίλε μου, σπεύσατε να τον ειρωνευτείτε. Η μικρότητα και η απαξία στο έπακρο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 10:03:18  Εμφάνιση Προφίλ
zip:
«Κατ' πρώτον συμφωνούμε ... εν τέλει. ΝΑΙ, αυτός ο θεός είναι νεκρός, και το "νεκρός" δηλ. πολύ του είναι, ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ δεν υπάρχει καν. Για να είναι νεκρός, θα έπρεπε πρώτα να ήταν ζωντανός. ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καν.»

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

zip:
«Ο πραγματικός Θεός/Θεοί - βάζω την λέξη "πραγματικός" απλώς για να ξεχωρίζουμε σε ποιον αναφέρομαι - ούτε γεμάτος από αγάπη είναι, ούτε ξέρει τα μελλούμενα, ούτε γνωρίζει το τέλος των Ημερών, ούτε τίποτε.»

Και σε αυτή σου την τοποθέτηση, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

zip:
«Εδώ όμως, σ' αυτό το σημείο, σημείωσε αν θέλεις κάτι : Φαντάσου αυτοί οι ταλαιπωρημένοι άνθρωποι, αυτοί οι ανίκανοι άνθρωποι, να μην είχαν και αυτόν τον θεό-superman να πιστεύουν. Φαντάσου δηλ. να μην τον είχαν..»

Είναι ορθό, ότι ο Αβρααμικός θεός ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ απο τους ανθρώπους ώστε να δώσει φωνή στην αγωνία τους αλλά και στα πονηρά τους σχέδια κατα άλλων.

Όπως ήρθε να υποσχεθεί ΕΚΕΙΝΟΣ Ο «ΘΕΟΣ» τη γη άλλων φουκαράδων («αμαρτωλών»..) στους δικούς του εκλεκτούς, έτσι και σήμερα ο ίδιος ο Θεός ακούει υπομονετικά τις προσευχές των μεσιτών-επιχειρηματιών μοναχών της Μονής Βατοπαιδίου.

ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟ χρειάστηκαν οι εμπνευστές, αυτόν τον Θεό κληρονόμησαν, αυτόν τον Θεό εξυμνούνε και σήμερα. Και φυσικά, ουδείς εκ των Αβρααμικών δογμάτων θέλει να απωλέσει το ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ALA CART ΘΕΟΥ, για αυτό και τα παχιά λόγια περί αγάπης και μόνο αγάπης πάντοτε ξεχνιόντουσαν όταν έπρεπε να σφαχτούνε αναμεταξύ τους για το δικαίωμα στην εκπροσώπηση του Θεού.

zip:
«Όταν λοιπόν εσύ, βγαίνεις και τους λες "ξέρετε, μάγκες ... ο θεός σας πέθανε !", είναι σαν να τους λες να κάνουν χαρακίρι..»

Εδώ διαφωνούμε.

Δεν περιμένω κανένας πιστός να παρατήσει την πίστη του μόνο και μόνο επειδή γράφω εγώ κάτι. Αλοίμονο, δεν έχουνε πια και τόση επίδραση οι λίγες αράδες μου!

Ωστόσο, ΑΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΟΥΝΕ. Ας σκεφτούνε το πόσο τζάμπα ενδεχομένως έχουνε χαρίσει την πίστη τους σε μια αυταπάτη, ας σκεφτούνε πως τελικά παίζουνε το παιχνίδι μιας σκοταδιστικής, μιας αναχρονιστικής Ασιατικής κουλτούρας, ας σκεφτούνε πως τελικά ότι τους παρουσιάζεται ως «αλήθεια» ίσως να μην είναι τίποτε άλλο παρά ένα πνευματικό δηλητήριο.

Δεν πετάς κάποιον μονομιάς στο νερό να μάθει να κολυμπά. Θα πνιχτεί. Σιγά σιγά μπαίνεις στο νερό, σταδιακά μαθαίνεις να αγαπάς αυτό που μέχρι πριν φοβόσουν, αυτό που μέχρι πριν νόμιζες ότι θα σε πνίξει, αλλά τελικά σου χαρίζει χαρά, ελευθερία...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 11:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η αντιστροφή των ρόλων δεν λύνει τίποτα
αγαπητέ μου Κωστάκη.... Βλέπεις ακόμη το
λυσασμένο κατά του χριστιανισμού μένος
ορισμένων,συντηρούν καταστάσεις, όταν θα μπορούσαμε
να φτάσουμε πιο πέρα... Αλλά κάθε θέμα, γίνεται
πεδίο επίθεσης κατά της κυρίας θρησκείας των Ελλήνων
και μάλιστα, κάποιοι νομίζουν ότι κάτι κάνουν με
αυτό τον τρόπο!!!
Εσύ φίλε μου με τον τρόπο που γράφεις είναι σαν να καμαρώνεις
για το αντχριστιανικό σου πάθος και προσπαθείς να
το ωραιοποιήσεις κιόλας... Φίλε μου, δες τι κάνεις...
Απλά επιτίθεσαι, αλλά δεν είναι καινούργιο.. Εδώ και 2000
χρόνια δέχεται επιθέσεις ο χριστιανισμός...Άντεξε, όχι
το ίδιο κι οι αντίπαλοι του...
Και προς Θεού, σταμάτα αυτή την υπερασπιστική πολιτική
άλλων.. Θα περάσεις για γλείφτης... (Μετά συγχωρήσεως, δλδ...)
Φίλε Schwabe, καλή ελευθερία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 13:39:02  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Απλά επιτίθεσαι, αλλά δεν είναι καινούργιο.. Εδώ και 2000 χρόνια δέχεται επιθέσεις ο χριστιανισμός...Άντεξε, όχι το ίδιο κι οι αντίπαλοι του...»

Μάλιστα. Μια απο τα ίδια, η ίδια ξύλινη ρητορία, η ίδια παράσταση του «καημένου χριστιανισμού που διώκεται για............την μεγάλη του αγάπη δίχως ανταλλάγματα».

Συνάμα, συμβαίνει εντελώς το αντίθετο.

Οι «επιθέσεις» που υποτίθεται πως δέχεται ο φουκαράς ο κρατικοδίαιτος χριστιανισμός, αφορούνε απλά και μόνο την αμφισβήτηση της μοναδικότητας στον προσδιορισμό της έννοιας και υπόστασης του Θείου.

Ο χριστιανισμός, διεκδικεί και απαιτεί (όπως κάθε Αβρααμικό δόγμα κατα έναν παράξενο τρόπο..) την ΝΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ της απόλυτης αλήθειας περί του Θείου, και έτσι, όποιος και οτιδήποτε έρχεται σε ρήξη με αυτή την παραδοχή, είναι αυτομάτως και............επιτιθέμενος!

Έτσι γίνεται ο Θύτης θύμα, και ο αμυνόμενος επιτιθέμενος.

Αλήθεια τρεχαγύρευε, νομίζεις ότι μπορείς πέρα απο τον εαυτό σου να ξεγελάσεις πλέον κανέναν?

Δεν θα το έλεγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 14:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε schwabe, ζεις κάπου αλλου ή δεν
βλέπεις απο τους δυο μας, π.χ., ποιός επιτίθεται
με τι μένος και τι χολή; Φίλε μου, ειλικρινά απορώ,
το μίσος είναι αληθινό, ή πρόκειται για ζήλια
μιας μικρής σε ποίμνιο θρησκείας, σε σχέση με την μεγαλύτερη
δυτική θρησκεία, αυτό που εκφράζεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 16:02:01  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Φίλε μου, ειλικρινά απορώ, το μίσος είναι αληθινό, ή πρόκειται για ζήλια
μιας μικρής σε ποίμνιο θρησκείας, σε σχέση με την μεγαλύτερη δυτική θρησκεία, αυτό που εκφράζεις;»

Αναρωτιέμαι, πότε θα αντιληφθείς ότι μόνο όποιος αισθάνεται ότι κάτι έχει να κρύψει, βλέπει και διάφορες «συνομωσίες»?

Αυτός που διαρκώς μιλάει για «κυνήγι», είσαι εσύ φίλτατε. Αυτός ο οποίος σε κάθε ερώτηση βλέπει και έναν ακόμη «επιτιθέμενο του χριστιανισμού», είσαι εσύ φίλτατε.

Επίσης, αυτός ο οποίος θεωρεί ότι όποιος ερωτά και αμφισβητεί το κάνει για να αναδείξει το δικό του μαντρί, είσαι εσύ φίλτατε, άσχετα εάν ο υποφαινόμενος π.χ. πολλάκις έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν ανήκει σε κανένα απολύτως μαντρί.

Αλήθεια, πόσο τυφλός πρέπει να είσαι ώστε να μην είσαι σε θέση να διαχωρίσεις την αμφισβήτηση και τον διάλογο απο τις γελοίες πρακτικές της οποιασδήποτε σέκτας, είτε αυτή ανήκει στο χριστιανικό περιβόλι των δοξασιών είτε αλλού?

Ξεκόλλα επιτέλους, μάθε να απαντάς με επιχειρήματα και λογικές συσχετίσεις, και άσε τις ανεγκέφαλες και παιδαριώδεις φαντασιώσεις περί «επιτιθέμενων του χριστιανισμού» εκεί που τις έμαθες..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 20:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι να σου πω αγαπητέ μου Schwabe, ίσως σε παρεξήγησα
αυτό είναι κάτι που θα το δούμε...
Αλλά ο χριστιανισμός ο ίδιος,έχει αγάπη όχι μίσος. Σε
αυτή τη βάση μπορούμε να μιλήσουμε;
Όσο για την συζήτηση, υπάρχει το "πίστευε και μή, ερεύνα..."
Εκεί είμαι εδώ και καιρό... Έλα αν θές να μιλήσουμε, αλλά
καθαρά, χωρίς κόλπά... Να δούμε αν μπορούμε να βρούμε
κάτι απο την αλήθεια για το νόημα της έννοιας θεός και άνθρωπος.
Αυτές οι δυό πιστεύω, προσωπικά, έχουν όλο το νόημα της ζωής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 21:20:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Aλλά ο χριστιανισμός ο ίδιος,έχει αγάπη όχι μίσος.

Την οποία αγάπη τη νιώσανε στο πετσί τους όλοι οι λαοί, από τους Ελληνες που τους σταυρώνανε στην Κωνσταντινούπολη οι Χριστιανοί του Ιουστινιανού με επικεφαλής τον επίσκοπο και αρχι-ιεροεξεταστή Ιωάννη τον Ασιατικό, τους Δυτικοευρωπαίους που τους καίγανε ζωντανούς το Μεσαίωνα, μέχρι τους Ινδιάνους της Αμερικής που τους καρφώνανε ζωντανούς οι ιεραποστολοι πάνω σε ξύλα για να γίνουν χριστιανοί.

Ελεος χριστιανοί! Οχι άλλη αγάπη! Χόρτασαν οι λαοί από δαύτην, 17 αιώνες τώρα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 22:32:47  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αλλά ο χριστιανισμός ο ίδιος,έχει αγάπη όχι μίσος. Σε αυτή τη βάση μπορούμε να μιλήσουμε;»

Σαφέστατα.

Έχω εκφραστεί και παλαιότερα, και έχω πει ότι η χριστιανική διδασκαλία ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να είχε εξελιχθεί πολύ καλύτερα απο ότι μετά την Κωνσταντίνεια Χριστολογία κατέληξε.

Ωστόσο, είναι άλλο αλλά και ευρύτερο θέμα.

trexagireve:
«Να δούμε αν μπορούμε να βρούμε κάτι απο την αλήθεια για το νόημα της έννοιας θεός και άνθρωπος.»

Είσαι διατειθειμένος να ερευνήσεις πραγματικά, θέτοντας de-facto παραδοχές και στερεότυπα στην άκρη?

Διότι, μόνο όταν μπορείς να εγείρεις αμφισβητήσεις σε κείμενα που φράζουνε την αναζήτηση (Αγία Γραφή) είσαι και σε θέση να συζητήσεις την έρευνα της αλήθειας..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 23:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Schwabe, συμφωνούμε ότι η
ιδέα του χριστιανισμού είναι μια ιδέα που
είναι τουλάχιστον ζωντανή και έχει το μέλλον της,
οταν είναι στις σωστες τη βάσεις, εντάξει;
Εμένα προσωπικά, μου αρκεί αυτο, καθώς, η σωτηρία
της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, αλλά κι ο καθένας,
πρώτα πρέπει να σώσει τον εαυτό του, να εξασφαλίσει την
όποια ουράνια βασιλεία του,που είναι και το πιο βασικό...
Χωρίς υποκρισίααυτό, σαν σκοπό πνεύματος, όχι ύλης...
Άρα όλοι θέλουμε το ίδιο πράγμα και απλά η ιδιομορφία και
οι ιδέες μας, μας πάνε κοντά ή μακρυά... Αυτό έχει να κάνει
με τον προσωπικό αγώνα του καθένα, οπότε ας το αφήσουμε εκεί...
Για έννοιες και δοξασίες μπορούμε να μιλήσουμε, γιατί όλα τα άλλα
είναι κοινά, λόγω των κοινών εννοιών όλων των λαών... Λιγο
πολύ, όλοι το ίδιο θέλουμε, είπαμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 09:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, θα κάνω μία πρώτη και τελευταία προσπάθεια να σου εξηγήσω μία απορία - ερμηνεία που έχω σχετικά με κάποιες θέσεις σου.

quote:
Βλέπεις ακόμη το λυσασμένο κατά του χριστιανισμού μένος
ορισμένων,συντηρούν καταστάσεις

quote:
Αλλά κάθε θέμα, γίνεται πεδίο επίθεσης κατά της κυρίας θρησκείας των Ελλήνων και μάλιστα, κάποιοι νομίζουν ότι κάτι κάνουν με
αυτό τον τρόπο!!!

και επί προσωπικού

quote:
Εσύ φίλε μου με τον τρόπο που γράφεις είναι σαν να καμαρώνεις
για το αντχριστιανικό σου πάθος και προσπαθείς να το ωραιοποιήσεις κιόλας... Φίλε μου, δες τι κάνεις...
Απλά επιτίθεσαι, αλλά δεν είναι καινούργιο.. Εδώ και 2000 χρόνια δέχεται επιθέσεις ο χριστιανισμός...Άντεξε, όχι το ίδιο κι οι αντίπαλοι του...

Πάμε λοιπόν. Για έναν άνθρωπο (και αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα) που υποστηρίζει, ορθά ή λαθεμένα ποσώς ενδιαφέρει, ότι οι Χ.Ο. αποτελούν το 98% του πληθυσμού της Ελλάδος, αυτή η εμμονή και η φοβία περί διωγμών και επιθέσεων δύο ερμηνείες μπορεί να έχει, στο φτωχό μου το μυαλό :
α) Σου αρέσει πολύ το ανέκδτο με τον Κωστίκα και το Γιωρίκα που θα ξεκινήσουν πόλεμο κατά του Μπους και τον ενημερώνουν κιόλας και το κάνεις θεωρητικό σχήμα στην "αναμέτρηση" ανάμεσα στους οπαδούς των θρησκειών.
β) Δεν είσαι 100% σίγουρος, ούτε για το 98% που αναφέρεις, ούτε για την ποιότητα και τη συνέπεια της πίστης αυτού του 98% και κατ' επέκτασιν σε ανησυχεί το ενδεχόμενο ένα μεγάλο μέρος αυτών, είτε άλλα να δηλώνει και άλλα να πιστεύει, πράγμα που σημαίνει ότι οι "αντιδραστικοί" είναι περισσότεροι, είτε να μην έχει και ιδιαίτερη ζέση με την Ορθοδοξία και να είναι διατεθειμένο να ενστερνιστεί άλλες αντιλήψεις και δόγματα, αν τεκμηριωθούν πιο αποτελεσματικά. Κι αυτό γιατί, για μένα, το να φοβάσαι, ως μέρος του 98%, τους διωγμούς και τις απόψεις μίας συντριπτικής μειοψηφίας του 2%, ακούγεται πραγματικό ανέκδοτο, οπότε επιστρέφουμε στην πρώτη εκδοχή.

quote:
Και προς Θεού, σταμάτα αυτή την υπερασπιστική πολιτική
άλλων.. Θα περάσεις για γλείφτης... (Μετά συγχωρήσεως, δλδ...)

Αφού σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον, θα σου υπενθυμίσω ότι την πρώτη, έμμεση είναι η αλήθεια, ταμπέλα τη δέχτηκα από σένα, ως ευδαιμονών σε. Στη συνέχεια έλαβα και την ταμπέλα του 12θεϊστή σε κάποια άλλη συζήτηση και τώρα λαμβάνω και τον τίτλο του γλύφτη. Ο "12θεος γλύφτης διασκεδαστής του esoterica, κλπ. κλπ. (γιατί έχω δεχτεί και άλλους τίτλους, οι οποίοι δεν αναφέρονται για λόγους συντομίας)" θα το εκτιμούσε ιδιαιτέρως, αντί να αναλώνεται η φαιά ουσία στη διερεύνηση πιθανών προσωπικών χαρακτηρισμών, εύστοχων μεν, ανο(ύ)σιων δεν, να αναλώνεται στην προσπάθεια σεβασμού της αντίθετης άποψης (έστω και μειοψηφικής) και στην ορθή κατανόηση των θέσεων του συνομιλητή.

quote:
ή πρόκειται για ζήλια μιας μικρής σε ποίμνιο θρησκείας, σε σχέση με την μεγαλύτερη δυτική θρησκεία, αυτό που εκφράζεις;

Ακόμα και αν δεχτούμε αυτό που γράφεις (που βασικά είναι εντελώς λαθεμένο, αλλά δε με προβληματίζει αυτό...), η ζήλια απέναντι σε κάτι μεγάλο δεν είναι αθέμιτη. Τουλάχιστον όχι τόσο,όσο η απαίτηση το λιγότερο να ενστερνιστεί ετσιθελικά τις θέσεις και τις απόψεις του μεγαλύτερου, πράγμα το οποίο διαπιστώνεται σε επανειλλημένες ενέργειες των μεγάλων κάθε εποχής και κατηγορίας.

quote:
Αλλά ο χριστιανισμός ο ίδιος,έχει αγάπη όχι μίσος. Σε
αυτή τη βάση μπορούμε να μιλήσουμε;

(Παρότι ξέρω ότι μιλάς στο schwabe, θα κάνω μία παρέμβαση). Συμφωνώ απολύτως με αυτή σου τη θέση. Αρκεί να μου ξεκαθαρίσεις ότι όταν μιλάμε για Χριστιανισμό μιλάμε για την ΑΡΧΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ του ιδίου του Ιησού και όχι για τα κάθε λογής πρόσθετα που μετέτρεψαν το αρχικό κείμενο σε ανθρώπινο μόρφωμα. Αρκεί να παραδεχτείς ότι άλλο Χριστιανική Διδασκαλία και άλλο εκκλησία, άλλο Ιησούς και άλλο ιερατείο. Δε νομίζω ότι στις βασικές αρχές της διδασκαλίας υπάρχουν πολλές αντιδράσεις, ακόμα και από τους μη χριστιανούς του esoterica (άλλωστε συζητάμε για πανανθρώπινες αξίες και αρετές), αλλά από το σημείο αυτό, μέχρι του να δεχόμαστε και κάθε μεταγενέστερο κείμενο και άποψη ως "ουσία Θεού", "προφητεία", "λόγο Θεού", "πατερικό κείμενο" κλπ. κλπ. υπάρχει μία απόσταση.

quote:
συμφωνούμε ότι η ιδέα του χριστιανισμού είναι μια ιδέα που
είναι τουλάχιστον ζωντανή και έχει το μέλλον της, οταν είναι στις σωστες τη βάσεις, εντάξει;

Συμφωνούμε για την ιδέα, όχι για τους κάθε λογής καταχραστές και παραχαράκτες αυτής.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα που είναι ακριβώς το πρόβλημα των κατ' εσέ (και 2-3 άλλων) "Χριστιανομάχων" : δεν είναι πρόβλημα ο Ιησούς ή η διδασκαλία του, έστω και αν υπάρχουν επιφυλάξεις για την ιστορική πραγματικότητα αυτών, αλλά τις προσπερνάμε. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το Χριστιανισμό είναι ότι ενώ ο Δάσκαλος δίδασκε αγάπη, οι μεταγενέστεροι εκφραστές του απάντησαν στους όποιους διωγμούς (δεχτούμε ότι) υπέστησαν με το ίδιο νόμισμα. Αυτό είναι αντίθετο στη βασική διδασκαλία. Όπως αντίθετο είναι να επιβάλλεις τη διδασκαλία (κάτι που ποτέ δε ζήτησε ο Δάσκαλος), αντίθετο είναι να σκοτώνεις στο όνομα της θρησκείας σου, αντίθετο είναι να διεκδικείς υλικά αγαθά (ενώ ο Δάσκαλος σου περιφερόταν με ένα μανδύα και ζητούσε απ'όσους είχαν δύο, να δώσουν τον ένα), αντίθετο είναι να διεκδικείς κοσμική εξουσία (ενώ ο ίδιος ο Δάσκαλος σου είπε ότι είναι ο Βασιλιάς της επουράνιας βασιλείας), αντίθετο είναι να έχεις γίνει εντέλει δάσκαλος στη θέση του Δασκάλου. Αυτή τη διαδικασία, αυτή τη λογική και αυτού του είδους την κατήχηση δεν τη δεχόμαστε, αγαπητέ trexagireve και υποθέτω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι είναι μαχητή από οποιοδήποτε φυσιολογικό άνθρωπο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 11:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«συμφωνούμε ότι η ιδέα του χριστιανισμού είναι μια ιδέα που είναι τουλάχιστον ζωντανή και έχει το μέλλον της, οταν είναι στις σωστες τη βάσεις, εντάξει;»

Κανείς δεν μίλησε για την ιδέα του χριστιανισμού, όπως φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις άλλες δυο Μονοθεϊστικές θρησκείες.

Οι σωστές βάσεις όμως, είναι ένα βαρέλι δίχως πάτο. Διότι οι βάσεις αυτές, δεν μπορούνε να ανιχνευθούνε μέσα απο Σχολαστικές παραδοχές («θεανθρώπιση»-«Νεκρανάσταση») παρά μόνο μέσα απο μια φιλοσοφική ματιά.

Το Σχολαστικό μοντέλο του Χριστιανισμού έχει αποτύχει παταγωδώς, καθώς ούτε η σχετική θεολογία το καλύπτει (Πεντάτευχος), ούτε η ανάλυση της ιστορίας και των γραφών αλλά ούτε φυσικά και η λογική σκέψη.

Συνεπώς, που εντοπίζεις εσύ την –χαμένη-σωστή βάση της ιδέας του χριστιανισμού?

trexagireve:
«Εμένα προσωπικά, μου αρκεί αυτο, καθώς, η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα..»

Γιατί άραγε πρέπει να «σωθεί» η ψυχή, και τι εστί τελικά ψυχή?

Γιατί ένας Θεός που γνωρίζει το πως θα εξελιχθεί και θα τερματίσει η ψυχή σου, πρέπει να σε αφήνει να αγωνιάς για το πως θα την σώσεις?

Ο Θεός ως πατέρας, ως απόλυτη πηγή αγάπης και μόνο αγάπης, πως είναι δυνατόν να γνωρίζει το σφάλμα εις το οποίο θα υποπέσεις και να μην παρεμβαίνει, αλλά να αρκείται εις γνώση του στην επερχόμενη σου καταδίκη και «απώλεια της ψυχής»?

Ξέρεις πολλούς πατεράδες που θα γνώριζαν εκ των προτέρων το σφάλμα του παιδιού τους και δεν θα αντιδρούσαν, αλλά θα περίμεναν να το διαπράξει και μετά να σκεφτούνε το πως θα τιμωρήσουνε το τέκνο τους?

Ξέρεις πολλούς πατεράδες που δεν συγχωρούνε το κάθε παράπτωμα του παιδιού τους, και να είναι έτοιμοι να τιμωρήσουνε σε βαθμό ώστε να του επιφέρουνε μόνιμη βλάβη?

Και όμως, αυτός ο Θεός που εσύ μας μιλάς φίλτατε, είναι εκ των πραγμάτων έτοιμος να καταδικάσει σε αιώνια τιμωρία τα τέκνα του, όταν μάλιστα ο ίδιος ως Παντογνώστης γνωρίζει εκ των προτέρων και το σφάλμα που θα υποπέσουνε τα τέκνα του.

Μήπως θα πρέπει να αναλογιστείς ότι τα όσα σου παραδίδει το δόγμα σου ως θεό δεν είναι παρά μια επίπλαστη εικόνα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 11:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Κωστάκη, δεν ξέρω σε ποιόν πλανήτη ζεις, αλλά
εδώ στο φορουμ, έχουν γίνει αποδεκτά τα ποσοστά του
95-98% των Ελλήνων, ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι...
Αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε πάλι απο την αρχή...
Εν αρχή ην ο Λόγος....Απλά πόσο καιρό πρέπει να συζητάμε
τα ήδη γνβστά και πόσο καλό κάνει στον διάλογο και
την συζήτηση αυτό;
Αγαπητέ φίλε Schwabe, όσο και να θέλεις να το κάνεις
αδιάφορο, ένας είναι ο Θεός και άσχετα απο το πως τη βλέπει
ο καθένας μας...
Όσο για τη ..σωστή βάση, πιστεύω ότι με κατάλαβες.. Μιλούσα
για τις ιδέες που έχει ο χριστιανισμός για αγάπη και κοινωνία ανθρώπων , πραγματικά πρωτοποριακή αφού είναι η μόνη που δεν βλέπει
τον ανθρωπο μέσα απ τα ζωώδη ένστικτα του και η αντίληψη του ,
αλλά λέει για πραγματικές πνευματικές εξελίξεις...
Για την ψυχή, αν απορείς, γιατί έχει σημασία, το πιο πρόχειρο που μού ρχεται είναι ότι είναι αθάνατη, ενώ το σώμα φθαρτό...
Τέτοια εννοείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 13:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε τρεxagireve

quote:
Φίλε Κωστάκη, δεν ξέρω σε ποιόν πλανήτη ζεις, αλλά εδώ στο φορουμ, έχουν γίνει αποδεκτά τα ποσοστά του 95-98% των Ελλήνων, ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι...

Δεν ξέρω αν έχουν γίνει αποδεκτά και από ποιους, αλλά εγώ πάνω σε αυτά τα ποσοστά όπως είδες στηρίχτηκα, άρα προς τι η ένσταση;

quote:
Εν αρχή ην ο Λόγος....Απλά πόσο καιρό πρέπει να συζητάμε
τα ήδη γνβστά και πόσο καλό κάνει στον διάλογο και την συζήτηση αυτό;

"Ήδη γνωστά" και "αμφισβητήσιμα" είναι δύο έννοιες που δε συσχετίζονται. Όσο η επιχειρηματολογία εκάστης πλευράς δε γίνεται αποδεκτή από τις άλλες (και όχι την άλλη), δεν υπάρχει ήδη γνωστό. Άρα, ας ξαναθυμηθούμε τα της αρχής.

quote:
ένας είναι ο Θεός και άσχετα απο το πως τη βλέπει
ο καθένας μας...

Σα δογματικό μου ακούγεται, μην ξαναζητήσουμε αποδείξεις και πάμε τούμπαλιν. Γι' αυτό σου λέω, έσο ευτυχισμένος στην πίστη σου και άσε και τους υπόλοιπους να βιώσουν το ίδιο συναίσθημα στα δικά τους πιστεύω. Σώνει και καλά πρέπει κάποιος να "αλλαξοπιστήσει"; μπα σε καλό σου...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 15:27:19  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:

...αλλά εδώ στο φορουμ, έχουν γίνει αποδεκτά τα ποσοστά του
95-98% των Ελλήνων, ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι...

Ναι;;;

Πότε;;;

Από ποιόν;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 16:44:17  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αγαπητέ φίλε Schwabe, όσο και να θέλεις να το κάνεις αδιάφορο, ένας είναι ο Θεός και άσχετα απο το πως τη βλέπει ο καθένας μας...»

Τελικά, απαντήσεις στα όσα σε ρωτάνε έχεις να δώσεις φίλτατε ή απλά βρίσκεσαι εδώ για να μην ξεχαστεί ότι «κάπου υπάρχει και ο Θεός μας ρε παιδιά!»?

Το ΠΩΣ είναι ο Θεός, το ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΣ είναι ο Θεός που εσύ λες πως εντοπίζεις, το ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΕΣ είναι μεταξύ τους οι ιδιότητες που αποδίδεις στον Θεό που πιστεύεις ότι υπάρχει, δεν σε απασχολούνε?

Αρκείσαι απλά και μόνο στο δεκανίκι της «ύπαρξης» που σου άφησαν κληρονομιά?

trexagireve:
«Μιλούσα για τις ιδέες που έχει ο χριστιανισμός για αγάπη και κοινωνία ανθρώπων , πραγματικά πρωτοποριακή αφού είναι η μόνη που δεν βλέπει τον ανθρωπο μέσα απ τα ζωώδη ένστικτα του και η αντίληψη του..»

Αυτό το θέμα καλύτερα να μην το ανοίξουμε καν.

Οι ιδέες του χριστιανισμού, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Ποτέ και πουθενά δεν υπήρξε αλλά και δεν θα υπάρξει μια τέτοια κοινωνία που εσύ ονειρεύεσαι.

Ούτε στον τόπο που υποτίθεται έδρασε ο Ιησούς δεν υπήρξε (!), αλλά ούτε καν στα μοναστήρια δεν υπάρχει, βλέποντας μια απο τις πρόσφατες περιπτώσεις όπως αυτή της Μονής Βατοπαιδίου.

Ο άνθρωπος χρειάζεται ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ και όχι την παράδοση του νου του σε μια μεταφυσική τσουλήθρα φίλτατε. Ο άνθρωπος χρειάζεται γνώση και ροπή για γόνιμη αμφισβήτηση, και όχι αέναη και καθημερινή επανάληψη του Κύριε ελέησον ή του Αλληλούια.

Με το πνευματικό υπόβαθρο που υπονοείς, δεν είσαι σε θέση να εγείρεις τόσο υψηλές αξιώσεις.

trexagireve:
«Για την ψυχή, αν απορείς, γιατί έχει σημασία, το πιο πρόχειρο που μού ρχεται είναι ότι είναι αθάνατη, ενώ το σώμα φθαρτό...»

Κοίτα να δεις, νομίζω δεν υπάρχει λόγος να κοροιδευόμαστε.

Ρώτησα κάτι, και το επαναλαμβάνω σε σχέση με την ψυχή:
Γιατί άραγε πρέπει να «σωθεί» η ψυχή, και τι εστί τελικά ψυχή?

Γιατί ένας Θεός που γνωρίζει το πως θα εξελιχθεί και θα τερματίσει η ψυχή σου, πρέπει να σε αφήνει να αγωνιάς για το πως θα την σώσεις?
Ο Θεός ως πατέρας, ως απόλυτη πηγή αγάπης και μόνο αγάπης, πως είναι δυνατόν να γνωρίζει το σφάλμα εις το οποίο θα υποπέσεις και να μην παρεμβαίνει, αλλά να αρκείται εις γνώση του στην επερχόμενη σου καταδίκη και «απώλεια της ψυχής»?

Μπορείς λοιπόν να μιλήσεις ΕΣΥ, ναι ή όχι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 17:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γράφεις:
"Γιατί άραγε πρέπει να «σωθεί» η ψυχή, και τι εστί τελικά ψυχή?"

Πολύ καλή ερώτηση!!

Ανοίγω αμέσως θέμα με αυτόν ακριβώς τον τίτλο.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 22:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αλλά κάθε θέμα, γίνεται
πεδίο επίθεσης κατά της κυρίας θρησκείας των Ελλήνων
και μάλιστα, κάποιοι νομίζουν ότι κάτι κάνουν με
αυτό τον τρόπο!!!

Φίλέ trexagireve , κάθε φορά που ασκείται κριτική ενάντια στα κακώς κείμενα του Χριστιανισμού γιατί το ιερατείο του είναι που μπερδεύεται στη ζωή μας θεωρώντας τη χώρα τσιφλίκι του , αρχίζουν οι αφορισμοί για αντιχριστιανικό μένος , για εμφύλιο πόλεμο , για επίθεση στην επικρατούσα θρησκεία από τους Μασόνους και τους Αρχαιόθρησκους , και άλλα τέτοια ευτράπελα .

Αναρωτιέμαι τελικά φίλτατε ποιος είναι το θύμα και ποιος ο θύτης , όταν ο Έλληνας εργαζόμενος και συνταξιούχος στενάζει από την ακρίβεια και την άγρια φορολογία που γίνεται εις βάρος των εισοδημάτων του , και από την άλλη έχουμε τις στρατιές των κηφήνων ρασοφόρων εκπροσώπων αυτής της μάστιγας που έχουν το θράσος να την αποκαλούν θρησκεία της αγάπης , να συσσωρεύουν αμύθητα πλούτη αφορολόγητα , να ζουν μέσα στη χλιδή και την πολυτέλεια , να αρπάζουν σε συνεργασία με διεφθαρμένους πολιτικούς και κρατικούς λειτουργούς την ακίνητη περιουσία του Ελληνικού λαού , να επιχειρούν να ξεσπιτώσουν φουκαράδες βιοπαλαιστές διεκδικώντας τα σπίτια τους (όπως στο Περιστέρι) , να διάγουν βίο ακόλαστο είτε έχοντας τους εραστές τους διαχειριστές και άρπαγες των περιουσιακών στοιχείων της περιφέρειάς τους ( όπως στην περίπτωση του τέως Ιεροσολύμων ) , είτε βιάζονταν μικρά παιδιά ( όπως στην περίπτωση του ιερέα της Παναγίας Παλατιανής , και των βιασμών των αγοριών στην Αμερική ) , να κουβαλάνε γυναίκες στο υποτιθέμενο άβατο (εδώ γελάνε) Άγιο Όρος και μύρια όσα που για να τα γράψω θα γράφω μέχρι αύριο το πρωί .

Και μετά μιλάς για επιθέσεις κατά του Χριστιανισμού, για αντιχριστιανικό πάθος και για ανθέλληνες !
Αυτοί δεν είναι που τις Κυριακές και τις εορτές κηρύττουν τον λόγο του Θεού στους αφελείς που συρρέουν για να τους ακούσουν ; Αυτοί δεν είναι οι εκπρόσωποι της θρησκείας σου ;
Αν αυτοί είναι οι Έλληνες που παραδέχεσαι και υπερασπίζεσαι τότε τιμή μου που δεν ανήκω σε καμιά θρησκεία . Έχω τουλάχιστον την συνείδησή μου ήσυχη ότι δεν είμαι αναγκασμένος να υπερασπίζομαι τη βρωμιά τους .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 00:16:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Sesostris, γνωρίζεις γιατί κουβαλάνε, μόνο, γυναίκες στο ακρωτήριο Άθως και όχι και άντρες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 15:14:39  Εμφάνιση Προφίλ
΄Σβαμπε θα αναφερθώ σε μια πιο παλιά τοποθέτηση σου, αλλά τώρα είδα το θέμα...
Λες ότι ο Θεός των εβραίων, αποκύρηξε τους ανθρώπους και τους άφησε μόνους τους, και ότι αυτόν τον Θεό, και να υπήρχε, δεν θα τον ήθελες.

Και σε ρωτάω...Πότε αποκύρηξε ο Θεός τα παιδιά του;
Που το γράφει αυτό; Στη Γραφή; Περιμένω το εδάφιο....

Και μετά θα σου αποδείξω πότε ο άνθρωπος αρνήθηκε το Θεό. Και τι έκανε ο Θεός μετά. Και αν αυτό που έκανε ήταν σωστό. Το χουμε ξανασυζητήσει, και ακόμα περιμένω μια απάντηση....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 15:58:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Italos Απεστάλη: 06/09/2007, 22:50:13
--------------------------------------------------------------------------------
Schwabe στο χω ξαναπεί σε πάω πολύ για τον τρόπο που γράφεις,σε απολαμβάνω θα έλεγα, άσχετα αν διαφωνούμε... Στο θέμα μας τώρα...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλτατε, σε ποιο σημείο έχει δυσφημίσει ο Εωσφόρος τον Θεό? ΠΟΥ έχει καταγραφεί η «φωνή» του Εωσφόρου? Πότε εκφώνησε δίδαγμα ο Εωσφόρος στους ανθρώπους?

--------------------------------------------------------------------------------


Στη Γένεσση. Ως φίδι είπε στους σνθρώπους ότι ο Θεός τους κρύβει την αλήθεια και δεν θέλει να γίνουν Θεοί και τους στερεί την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της γνώσης του καλού και του κακού.Ακόμα και να πάρεις την εκδοχή της Λίλιθ ως φίδι θα ξέρεις ότι η Λίλιθ σ'αυτή την ιστορία τα χε...με τον "Εωσ-φόρο"


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αλήθεια, επέβαλε κανείς στον Δημιουργό την εξέλιξη την σημερινή? Θέλησε δηλαδή ο Δημιουργός να αποφύγει μια παρόμοια εξέλιξη και δεν τα κατάφερε ή δεν μπόρεσε να αποτρέψει?

--------------------------------------------------------------------------------


Da!(Nαι).Γένεσση. Ο άνθρωπος ΕΠΕΛΕΞΕ να φάει από το μήλο ενώ ο Θεός τον είχε προοιδοποιήσει για το αποτέλεσμα.Και ακόμα και τότε προσπάθησε να τους μιλήσει και αυτοί έκαναν τον....Κινέζο...και δεν είπε καν συγνώμμη.Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι αν ο Θεός τους¨"τράβαγε" μια βεργιά στον πισινό και τους έλεγε τι κακά παιδιά ήταν και τους κράταγε στον παράδεισο με το ζόρι αναγκάζοντας τους να μην τρώνε "μηλαράκια"...δεν θα ταν και πολύ φιλελεύθερος πατέρας. Αρα το:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
επέβαλε κανείς στον Δημιουργό την εξέλιξη την σημερινή?
--------------------------------------------------------------------------------

είναι μάλλον λίγο προβοκατόρικο,αφού ουσιαστικά ο άνθρωπος επέβαλε την εξέλιξη τη σημερινή.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αναρωτήθηκες άραγε ποτέ σου ότι η ελευθερία εμπεριέχει και το πιθανό της ασυδοσίας?
--------------------------------------------------------------------------------


Η ελευθερία είναι το δικαίωμα του καθενός να επιλέγει για τον εαυτό του ότι θέλει.Η ασυδοσία περιορίζει την ελευθερία του συνανθρώπου. Η ασυδοσία συνεπώς δεν εμπεριέχεται στην ελευθερία,είναι μάλλον μια αρνητική εκδοχή της που μπορεί να θεωρηθεί και η αρνητική έννοια της ελευθερίας.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Διότι, ειδάλλως δεν υφίσταται ελευθερία, καθώς μονάχα ο εγκλεισμός αποκλείει τα ενδεχόμενα της ασυδοσίας.
--------------------------------------------------------------------------------


Υφίσταται, και είναι καθαρά θέμα επιλογής.Δεν χρειάζεται να σε κλείσουν στα κάτεργα για να μην κλοτσάς έναν γεράκο επειδή δεν σου αρέσει η φάτσα του,περιορίζοντας την ελευθερία του να μην θέλει να τον κλοτσάς.Ο εγκλεισμός που ανέφερες παραπέμπει σε φυλακές,που είναι δημιούργημα του ανθρώπινου είδους, που είναι ανίκανο να κάνει απλές διαχωρίσεις,όπως ελευθερία και ασυδοσία,και ουσιαστικά περιορίζει την ελευθερία συνανθρώπων του στις φυλακές, επειδεί βαριέται να τους σωφρονήσει,ή επειδή οι άνθρωποι είναι ανίκανοι να σεβαστούν την ελευθερία του άλλου.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επομένως, μήπως ο «Πατέρας» συνεπάγεται και εγκλεισμό?

--------------------------------------------------------------------------------

Οπως είπα και παραπάνω και προσπάθησα να αιτιολογήσω, ο εγκλεισμός είναι δικό μας δημιούργημα.Απλά σε προκαλώ να μου βρεις ένα σημείο στο οποίο ο Θεός ανάγκασε τον άνθρωπο στον εγκλεισμό, ή τον ανάγκασε να κάνει κάτι.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Κατά τα άλλα, πως μπορείς να μας εξηγήσεις το γεγονός ότι ο Σατανάς είχε ελεύθερη πρόσβαση (όντας εκδιωγμένος από τον Θεό κατά τα άλλα..) στον οίκο του Θεού, όπου και κατοικούσανε οι πρωτόπλαστοι?

--------------------------------------------------------------------------------

Ο Σατανάς είχε ελεύθερη πρόσβαση στον Παράδεισο(όχι οίκο του Θεού),ως αρχάγγελος.Αργότερα εκδιώχθηκε,όπως αναφέρει και η Γραφή,και όπως είπα και στο προηγούμενο μου post. Επίσης,ακόμα και να είχε εκδιωχθεί και να βολόδερνε στον παράδεισο,αυτό θα τόνιζε την ελευθερία που μας πρόσφερε ο Θεός να ακούσουμε και την άλλη άποψη,και θα αντίκρουε τον εγκλεισμό σε έναν όμορφο κόσμο που ανέφερες παραπάνω.Είναι μια η άλλη.Εμείς είχαμε πάρει το δώρο της ελευθερίας, και την κάναμε ασυδοσία.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν είναι μήπως ασυδοσία εκ μέρους του Πατέρα το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι τοποθέτησε μπροστά από τα μάτια των αγαθών παιδιών Του μια χειροβομβίδα
--------------------------------------------------------------------------------

Δεν ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ.Η χειροβομβίδα προυπήρχε τον ανθρώπων,και άνηκε στον πατέρα.Εσύ Shwabe πας και παίρνεις τα πράγματα του μπαμπά σου, το παρτοφόλι του ας πούμε, ή τα τσοντοπεριοδικά του, επειδή είναι πάνω στο τραπέζι του σαλονιού, και ο μπαμπάς σου είναι ασύδοτος, και όχι εσύ; Και μετά σε ρωτάει γιατί το έκανες,και αντί να ζητήσεις συγνώμμη, του λες " Δεν φταίω εγώ μπαμπά,η Μαιρούλα μου είπε",και μετά περιμένεις να σου πει "Ευγε Γιαννάκη";Και μετά όταν θα φαντάζεσαι όλες τις κοπέλες στο σχολείο γυμνές,επιδή θα έχει κάνει τη διαπίστωση ότι οι γυναίκες έχουν β@ζ@ά και χνουδωτό,θα σταίει ο μπαμπάς σου;


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
(το δέντρο με τον απαγορευμένο καρπό..),
--------------------------------------------------------------------------------

Το δέντρο της γνώσης του Καλού και του Κακού είναι η σωστή τοποθέτηση.Απαγορευμένο σε μας είναι ότι δεν μας ανήκει,γιατί αν το αποκτήσουμε είμαστε ασύδοτοι και καταχραστές ελευθερίας...Το απαγορευμένο όπως το έθεσες παραπέμπει σε κρυφή απόλαυση...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
για την οποία μάλιστα φρόντισε να υπάρχει και ο διεστραμμένος χειριστής (ο Σατανάς) για να τα εξηγήσει το πώς απασφαλίζουμε??

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν φρόντισε,ούτε νομίζω να αναφέρεται σε κάποιο βιβλίο ότι φρόντισε.Εκτός αν ο Θεός είναι υπεύθυνος των πράξεων του Σατανά.Για το πως απασφαλίζουμε τη χειροβομβίδα είχε φροντίσει να εξηγήσει ό ίδιος ο Θεός στους ανθρώπους, για να ξέρουν σε τι κίνδυνο θα θέσουν εαυτούς.Ο διεστραμμένος χειριστής είπε στους ανθρώπους ότι η χειροβομβίδα είναι μια ωραιότατη σοκολάτα.Και εμείς θελοντας να φάμε σοκολάτα αποφασίσαμε ότι ο μπαμπάς μας έλεγε ψέμματα.Καλή μας όρεξη.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά, μήπως ο Θεός δεν σκέφτεται όπως εμείς νομίζουμε?
--------------------------------------------------------------------------------


Shwabe το να νομίζουμε πως σκέφτεται ο Θεός νομίζω είναι τα μάλλα υπεροπτικό από μέρους μας.Τα πεντάχρονα δεν οδηγούν αυτοκίνητο.Γι'αυτό όσοι νομίζουν ότι ξέρουν πως σκέφτεται ο Θεός μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...Στο ότι νομίζουμε πως σκέφτεται ο Θεός είναι ένας λόγος για τα σημερινά μας προβλήματα.Θέλουμε να γίνουμε μπαμπάδες από τα 5 μας.


Για να μην αερολογώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 16:21:14  Εμφάνιση Προφίλ
Italos:
«Σβαμπε θα αναφερθώ σε μια πιο παλιά τοποθέτηση σου, αλλά τώρα είδα το θέμα...»

Benvenuto!!

Italos:
«Λες ότι ο Θεός των εβραίων, αποκύρηξε τους ανθρώπους και τους άφησε μόνους τους, και ότι αυτόν τον Θεό, και να υπήρχε, δεν θα τον ήθελες.»

Εδώ συζητάμε την ύπαρξη ή μη ΤΗΣ ΑΒΡΑΑΜΙΚΗΣ ΕΚΔΟΧΗΣ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ και όχι το πότε και εάν τους άφησε τους ανθρώπους μόνους τους.

Ο Θεός της Πεντατεύχου, πάντοτε είχε κάποιον/κάποιους για τα θελήματα και τις ορέξεις του. Βέβαια πάντοτε με υποσχέσεις και ανταλλάγματα (όπως η γη και το βιος άλλων –«άπιστων»-λαών..), διότι δίχως ΥΛΙΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ φαίνεται ότι κανείς εκ των τσοπαναραίων που δεχθήκαν να τον υπηρετήσουνε δεν θα το έκανε.

Και έτσι.....όλοι ζήσανε καλά και ο θεός πέρασε πιο ευχάριστα την ώρα του!!

Italos:
«Και μετά θα σου αποδείξω πότε ο άνθρωπος αρνήθηκε το Θεό. Και τι έκανε ο Θεός μετά. Και αν αυτό που έκανε ήταν σωστό.»

Να μην σου χαλάσω την αφήγηση, ορίστε να σε ακούσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy