ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 17:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΗΟΤΗ ΕΙΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑ ΠΟΛΛΑ!!

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 22:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και μερικα στοιχεια ακομη...

http://www.theosophy.gr/articles.cfm?articleID=22

θελω να ευχαριστησω και δημοσια την αξια εργατρια της θεοσοφιας στην χωρα μας,την Ασπασια Παπαδομιχελακη,για τον τοπο της,και επισης να ...κρινω την θεοσοφικη Εταιρεια Ελλαδος,που δεν εφτιαξε ακομη δικο της τοπο.
Η τελευταια παραγραφος του αρθρου,ειναι αυτο που εγραψα πολλες φορες,για την Ελενα Μπλαβατσκυ.
Βεβαια ,οι Ιουδαιοχριστιανοι ,παντα ξεραν καλυτερα...
Τελος,ο κ.Γαβριηλ Σιμονετος,ειναι καθηγητης Οφθαλμολογιας Πανεπιστημιου Αθηνων.

Edited by - Helios on 13/09/2003 00:17:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 12:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hλιε με αιφνιδιάζεις...
Δεν γνωρίζεις ότι τόσο για τους Χριστιανούς όσο και για τους Εθνικούς η Θεοσοφία είναι αιρετική και λαθεμένη..?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 18:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτινε,δεν με αιφνιδιαζεις καθολου,γιατι πασχεις και εσυ απο το γνωστο συνδρομο-που καποτε θα του δωσω και ονομα,να εχω και το copyright-για το οποιο εχω γραψει τοσες φορες,και παρ΄ολα αυτα,
εις ματην,δηλ.
εσυ και αλλοι,προσπαθειτε να δειτε την Αρχαια Ελληνικη σκεψη και Μυστηριοσοφια,με Ιουδαιοχριστιανικα ματογυαλια.
Αυτο δεν μπορει να γινει,και αυτο φαινεται απο αυτα που γραφετε.
ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΙΟΥΔΑΙΚΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ.
Υπηρχαν τοσες σχολες σκεψης-απο τους "ιδεαλιστες" Πλατωνικους-Πυθαγοριους-Νεοπλατωνικους,εως τους "υλιστες" Στωικους και Επικουριους.
Ολοι μπορουσαν να αναπνευσουν και να δημιουργησουν,χωρις δογματα και θεσφατα.
Επισης υπηρχαν τοσα Μυστηρια,αλλα και οι Ελληνες ηταν παντα ανοικτοι σε αλλες κοσμοθεασεις ,οπως των Αιγυπτιων για παραδειγμα,η της Μικρας Ασιας.
Αυτο καταφαινεται πληρως απο το "περι Ισιδος και Οσιριδος",του Πλουταρχου.
Ετσι ανθησαν σε αυτο το κλιμα και ατμοσφαιρα,οι επιστημες,τεχνες,φιλοσοφια και Μυστηρια.
Δες τωρα λιγο νοτια,ο περιουσιος λαος,με τις φοβιες της ψυχοπαθειας του,τους αμαρτωλους,ειδωλολατρες,και τις αντιθεσεις,τι πετυχε?
Δες το αντικειμενικα.
Ως και το Ζοχαρ,κακεκτυπο των Πλατωνικων διαλογων ειναι.
Ετσι,απο την ελληνικη αποψη,καμμια Μπλαβατσκυ δεν ειναι αιρετικη.
Για τους φανατικους φονταμενταλιστες,καθε λογης,και ιδιαιτερα τα Ιουδαιοχριστιανικα στοιχεια,
δεν με ενδιαφερει διολου.

Edited by - Helios on 15/09/2003 20:44:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 09:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλιε αναμένω με αγωνία το καινούργιο μου παρατσούκλι.(Ελπίζω να μου επιτρέψεις να το χρησιμοποιήσω εάν μου αρέσει..)
Δεν αναφερόμουν στους αρχαίους αλλά σε αυτά που οι σύγχρονοι πιστεύουν για τους αρχαίους. Μία ματία στην σελίδα των Ελλήνων Εθνικών θα σε πείσει για την αλήθεια των γραφώμενων μου.


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 12:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα σε όλους τους φίλους...

Αγαπητέ μου Ryche...
Πέραν των όσων ο Τρισμέγιστος μας παρέθεσε, θα ήθελα να σε ρωτήσω (ρητορικά), Από ΠΟΥ εξάγετε το "συμπέρασμα" ότι ο Ιησούς ΗΤΑΝ ΚΑΤΑτης ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ του Ανθρωπίνου όντος καθώς και της ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΕΩΣ των κατωτέρων μορφών ζωής;;;;;;

Τα στοιχεία είναι ΠΑΜΠΟΛΛΑ που ΔΕΙΧΝΟΥΝ αλλά και ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ την ΑΠΟΔΟΧΗ του Παγκόσμιου αυτού Νόμου (της ΜΕΤΝΣΑΡΚΩΣΗΣ) ως ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ...

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ που κατ'ουσίαν είναι ο ΓΝΩΣΤΙΚΙΣΜΟΣ του Βαλεντίνου, του Μαρκίωνα, του Βασιλείδη του Σύρου, του Καρποκράτη, του Βαρδεσάνη και όποιος θέλει να λέγεται ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και ΑΛΗΘΙΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ και όχι το σημερινό ΧΡΗΣΤΙΑΝΟΣ, οφείλη να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ολόκληρη τη ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ (όση υπάρχει και όση έχει γλύτωσει απο το μένος του ΧΡΗστιανικού Ιερατείου)...

Για τη ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, στο βιβλίο Πίστης - Σοφία απο την εκδοτική δουλεία του Πύρινου Κόσμου, στη σελίδα 219 και στο στίχο 125 βλέπουμε την Μαρία (Μαγδαληνή) να ρωτά τον Σωτήρα (Χριστό):
Κύριέ μου, αν η πίστη και τα μυστήρια ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΟΥΝ και κάποιες ΨΥΧΕΣ έλθουν στο Κόσμο (δηλαδή ΣΑΡΚΩΘΟΥΝ), ακολουθώντας τους ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ (δηλαδή ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ) και δέν ενδιαφερθούν να λάβουν τα μυστήρια, ελπίζοντας ότι θα τα λάβουν σε ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΟ (δηλαδή ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΑΡΚΩΣΗ) που θα έλθουν στο Κόσμο, δεν υπάρχει κίνδυνος να ΜΗΝ λάβουν τα μυστήρια;;;

Και ο Σωτήρας (Χριστός) απαντά:
"...ΜΗΝ αναβάλλετε απο μέρα σε μέρα και από κύκλο σε κύκλο με την πίστη ότι θα καταφέρετε να αποκτήσετε τα μυστήρια όταν επιστρέψετε σε ένα ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΟ..."

Φυσικά αγαπητέ μου Ryche, η κρατούσα εκκλησία, με το ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ & ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ που ήρθε ο Διδάσκαλος Ιησούς να βελτιώσει (ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ που ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ το αποδέχτηκε να ΕΝΟΙΚΗΣΕΙ στο Φυσικό Φορέα που ονομαζόταν ΤΟΤΕ Ιησούς) τα βιβλία αυτά, τα ΑΛΗΘΙΝΑ ΧΡΙστιανικά και όχι απλά ΧΡΗστιανικά, δεν τα αποδέχεται όπως δεν αποδέχεται και τα ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ των Μαθητών του Διαδασκάλου Ιησού που ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ, απηχεί η ΑΓΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΙΑ του Χριστιανισμού η οποία ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ τη Μετενσάρκωση...

Και μιάς και ΞΑΝΑ το μέλος Ηλιος προσπαθεί να ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ (πράγμα που δεν το αδικό πλέον (μιας και μας μεταφέρει αυτό που ΑΚΡΙΒΩΣ επικρατεί στο άνω μέρος του σώματός του), η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αντιτάχθηκε στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ αλλά ΟΥΤΕ και στην Μυστική παράδοση των Εβραίων, την ΚΑΜΠΑΛΛΑ όπως διατίνεται απο το μέλος 'Ηλιο....

quote:
Η Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ
Ήρθε να ανακινήσει τα τελματωμένα νερά του Χριστιανικού μυστικισμού στη Δύση, φέρνοντας από την Ανατολή, "το ίδιο παλιό κρασί μέσα σε καινούρια μπουκάλια". Πήρε τη δάδα του Χριστιανικού μυστικισμού, που δεν έφεγγε και είχε σχεδόν σβήσει, την ένωσε με τη δάδα της Ανατολικής μυστικιστικής παράδοσης και στις μέρες της, φώτισε όσο κανένας άλλος, το Μυστικιστικό Μονοπάτι που οδηγεί στην Αυτογνωσία και τη Θέωση. Υπήρξε ένας άξιος υπηρέτης του Θεού. Ένας οδηγός για μας τους αναζητητές της "Αλήθειας".


Αυτό που ΕΙΧΕ, ΕΧΕΙ και που θα συνεχίσει (όσο υπάρχει ακόμα), ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΛΜΑ, είναι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΙΑ των ΧΡΗστιανικών δογμάτων και ΟΧΙ η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΔΙΑΔΑΣΚΑΛΙΑ...

Η "δάδα" που αναφέρει το άρθρο, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΒΗΣΤΗ αλλά απλά ΔΕΝ ΕΦΕΓΓΕ και πραγματικά η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, της έδωσε τη πρέπουσα προσοχή ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ και όχι μόνον αυτός...
Εδειξε σε ΟΛΟΥΣ ότι ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεταξύ Ανατολής & Δύσης, αλλά οι όποιες διαφορές είναι μέσα σε μυαλά ΑΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ανθρώπων και ΗΜΙΜΑΘΩΝ ερευνητών....

Κάθυ Κάθυ είσαι εδώ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 15:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RYCHE XAIRETA KELSO

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΟ 536 ΣΤΗΝ ΚΟΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΟΔΟ ΤΗΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ...ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ...
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ??
Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΑΙΣΘΗΤΗ...


RYCHE XAIRETA HELIOS
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ..
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 17:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ryche...

Για την ΑΠΟΦΡΑΔΑ εκείνη 5η Οικουμενική Σύνοδο και το ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΕ στην Μεταφυσική Αναζήτηση του ΑΝΘΡΩΠΟΥ έχουμε πολλά να πούμε, αλλά όχι επι του παρόντος...

Πράγματι, ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ η δοξασία της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΚΑΝΟΝΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.....!!!!!!!
Και αυτό είναι το ΑΞΙΟ ΠΡΟΣΟΧΗΣ...
Το ότι ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ, η διδασκαλία αυτή ήταν ένα ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!!

Κάτι που απο τους τόσους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα αυτό, είτε ώς ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ του δόγματος της Μετενσαρκώσεως, είτε ως ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΣ τους έχει ΔΙΑΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ...
Γιατί λοιπόν ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ, το ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ενώ ΞΑΦΝΙΚΑ με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ αφαιρέθηκε κάτι ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΙΕΡΟ ΚΑΝΟΝΑ...

Και αν ο μέχρι τότε ΗΤΑΝ ο Ιερός Κανόνας, ο μετέπειτα ΠΩΣ μπορέι να είναι "Ιερός Κανόνας" με μια ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ;;;;

Φίλε μου Ryche, θα ΔΕΙΣ τη τερτάτη το απόγευμα το "λόγο" της απουσίας μου...
Συγγνώμη, δε θα ξαναεπαναληφθεί....

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 17:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΠΑΝΣΟΦΕ ΚΕΛΣΟ???
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ....

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 17:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΠΑΝΣΟΦΕ ΚΕΛΣΟ???
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ....


Αααα δε θέλω "τέτοια"...
"Πάνσοφός" ΕΓΩ;;;;;;
Απο πότε;;;;

'Οσο για το ΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ...
Το Esoterica.gr ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...
Απλά βοηθώ σε αυτή την ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...

Για περισσότερα...
Ας περιμένουμε "λίγο"...
Η Τετάρτη είναι κόντά...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 18:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην εισαι τοσο μετριοπαθης φιλε μου...
αφου βλεπω γνωριζεις πολλα για διαφορα πραγματα...
για αυτο σε αποκαλεσα ετσι μαθαινω πολλα απο σενα
μην φοβασαι τι θα πουν οι αλλοι
εμενα απλως μου αρεσει η πενα σου...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν περιμενα απο σενα ψευτοκελσο,τιποτε καλυτερο.
Νομιζεις καημενε,οτι εγω ειμαι σε συγχυση-και κατ'επεκταση ο κ.Σιμονετος,συγγραφεας του αρθρου,που κατι ξερει παραπανω απο μενα,κι απο σενα,σιγουρα,πολυ περισσοτερα.
Αλλα ειπαμε,
ανυπαρκτη προσωπικοτητα+ "εσωτερικη αναζητηση" = ψευτοκελσος.
Περαστικα και για το σχετικο απο τον κ.Ανθη,για τον Γκουρτζιεφ,
περαστικα απο τον serpentpan για την Μπλαβατσκυ,
και οσο βρισκεσαι σ'αυτην την κατασταση,generally...
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 13:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κρίνουμε τα κείμενα που μας άφησε ο Ηρόδοτος και άλλοι αρχαίοι Έλληνες και Ρωμαίοι συγγραφείς, μπορούμε να συμπεράνουμε χονδρικά ότι, στον ελληνορωμαϊκό κόσμο, επικρατούσε η εξής άποψη για τον θάνατο και την μετενσάρκωση: η ανθρώπινη ψυχή έμενε στο στάδιο του θανάτου για τρείς χιλιάδες χρόνια. Τα μόρια που αποτελούσαν το σώμα του ανθρώπου που πέθανε, έχαναν την συνοχή τους και κατέληγαν να αποτελούν τα σώματα φυτών και ζώων, που και αυτά πέθαιναν με τη σειρά τους. Τα μόρια του πτώματος έπειτα συνέθεταν μαζί με άλλα , τα σώματα άλλων ζώων και φυτών κ.ο.κ. Αυτό διαρκούσε τρείς χιλιάδες χρόνια. Στο τέλος αυτής της περιόδου, η ανθρώπινη ψυχή μάζευε τα μόρια από τα οποία αποτελούνταν αρχικά το σώμα της και έφτιαχνε, όπως ένα πουλί την φωλιά του, ένα νέο σώμα για να ξαναγεννηθεί σαν άνθρωπος.

theklatsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 03:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου,

επειδη το θεμα ειναι τρομερα ενδιαφερον, θα ηθελα (αν αυτο δεν ενοχλει), οσες αποριες εχω καθως το διαβαζω να τις παραθετω σταδιακα για να μη τις ξεχασω μεχρι να τελειωσω την αναγνωση ολων των σελιδων.

Λοιπον μια απο τις αποριες ειναι πανω σε κατι που ειπε o/η elenbous στη 1η σελιδα

Το Κάρμα μπορεί να αλλάξει. Αρκεί να συντρέχουν ταυτόχρονα δύο συνθήκες. Κατ'αρχήν, η ανθρώπινη θέληση και η τόλμη. Και κατά δεύτερον, η Θεική παρέμβαση.Σύμφωνα με τους καββαλιστές, ο αριθμός 3 είναι ο αριθμός του Θεού, ο αριθμός 4 είναι ο αριθμός της ανθρώπινης θέλησης και ο αριθμός 5 είναι ο αριθμός που συμβολίζει το Κάρμα.Το Κάρμα μπορεί να εξισσοροπειθεί αν συντρέχουν ταυτόχρονα οι δύο παραπάνω συνθήκες. Αυτό είναι και το μυστικό κλειδί του πυθαγορείου θεωρήματος, το τετράγωνο του 3 + το τετράγωνο του 4=τετράγωνο του 5, δηλ. 9+16=25.

Αυτο μου ακουγεται απλως σαν μια θεωρια που δεν μπορει να εχει εφαρμογη η που την εφαρμογη της στη πραξη δεν μπορω εγω να τη συλλαβω....μπορει να γινει καποια αναλυση..ως το πως αυτη η θεωρια μπορει να γινει πραξη κ να επεμβουμε στο καρμα μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 04:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλη μια απορια αγαπητοι φιλοι....

(χιλια συγνωμη που πεταγομαι ετσι καθε λιγο αλλα καθως τα διαβαζω θα σκασω αν δεν αναφερθω σαυτα που εχω αποριες κ αν τα αφησω για ολα μαζι ξερω οτι μετα δεν θα μπορω να βρω καποια σημεια για να κανω copy/paste...παρακαλαω συγχερειστε με)

Αγαπητε Κελσο λες στη 2η σελια του τοπικ


Σε κάποιο τόπικ που αναφερθήκαμε στο ΚΑΡΜΑ, παρέθεσα μια ιστορία που ΑΝΕΤΡΕΨΕ ο ήρωάς της τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ για σάρκωση.
Εδώ θα παραθέσω την γνωστή σε όλους μας σκηνή της ΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ του Ιησού Χριστού.

Την ώρα εκείνη που Τον σταύρωσαν, ένας εκ των 2 ληστών που σταυρώθηκαν μαζί Του, Του απέυθηνε το λόγο και Του είπε πώς,
"...άν είσαι αυτός που λές, γιατί περνάς τα όσα περνάς και δεν φεύγεις και να πάρεις και εμάς μαζί σου;;;"
Τότε αμέσως αντί του Ιησού Χριστού, του απάντησε ο έτερος ληστής λέγοντάς του,
"...καλά δεν ντρέπεσαι να Του λές τέτοια λόγια αυτή τη στιγμή και να Τον περιπαίζεις;;; Εμείς πληρώνουμε εδώ τώρα για όσα κάναμε και κάναμε, Αυτός, τι έκανε και Τον σταυρώνουν μαζί μας;;;"
Και στερεφώμενος στον Ιησού Χριστό (που μάλλον θαύμασε τον λόγο του) του είπε,


Μνήσθητί μου Κύριε όταν έλθης εν τη βασιλεία Σου

Τότε συγκινημένος ο Ιησούς Χριστός του απάντησε,

Αμήν λέγω σοι, ΣΗΜΕΡΟΝ μετ'εμού έση εν τω παραδείσω

Αυτο που λες ειναι πολυ ελπιδοφορο κ δινει μεγαλη χαρα στη ψυχη μου που ωρες ωρες νοιωθει οτι το καρμα πρεπει κανονικα να την κυνηγαει επ απειρον.....
αλλα η απορια μου ειναι η εξης
Το παραδειγμα αυτο δεν διχνει οτι τελικα υπαρχει η συγχωρεση των αμαρτιων? Ενω σε προηγουμενα μυνηματα σας (νομιζω κ εσυ κ ο thoth) εχετε αναφερει οτι αν ισχυει το καρμα δεν ισχυει η συγχωρεση αμαρτιων...

Μπορει να υπαρξη μια επεξηγηση που να συνδεει αυτα τα δυο?

Συγχωρειστε με.....μπερδευτικα τρομερα...

Φιλικα
cinderella

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 04:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, ΕΠΟΠΤΕΥΕΙ την δημιουργία του ΦΥΣΙΚΟΣΩΜΑΤΟΣ που θα "κλειστεί" για μια ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ σειρά ετών.

Κελσοοοοοοοοο, παλι με σενα τα εχω βαλει....χιλια συγνωμη αλλα το παραπανο αδυνατω να το καταλαβω! Βοηθεια παρακαλω!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NEMΕSIS
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 17:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NEMΕSIS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που επιτέλους θίχτηκε αυτό το θέμα, γιατί έτσι κατέστη δυνατή η αποσαφίνηση του περιεχομένου των όρων. Μπερδευόμουν συχνά οφείλω να πω σχετικά με τη σημασία των λέξεων, πράγμα που επιδεινονόταν και από την χρήση τους ως ίδιες από πολύ κόσμο.
Είναι πολύ καλή η απάντηση του Kelsos για τη μνήμη, ωστόσο κάποιος θα μπορούσε να φέρει ως αντεπιχείρημα πως το γεγονός ότι δεν θυμόμαστε επειδή ακόμη δεν έχουμε μέχρι το τρίτο έτος αναπτύξει την αυτοβιογραφική μας μνήμη, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαμε. Κι αυτό γιατί άλλοι άνθρωποι μας έχουν δει και μπορούν να το πιστοποιήσουν.
Είναι ωραίο να υπάρχουν άτομα με τέτοιους προβληματισμούς, τους οποίους μοιράζονται με τον κόσμο!

NΕMESIS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 09:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα την πίστη μου, αυτό το θέμα έχει τον... απέθαντο!

Ας μας επιτρέψει η Nemesis να διαβάσουμε τις προηγούμενες σελίδες και να επανέλθουμε στην διθυραμβική παρατήρησή της γιατί από την τελευταία σελίδα προσωπικά τουλάχιστον δεν κατάφερα να εξηγήσω τον τόσο ενθουσιασμό.

Στο επανιδείν,
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 12:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα την πίστη μου, αυτό το θέμα έχει τον... απέθαντο

Λογικό είναι να μην πεθαίνει τέτοιο θέμα απλα μετενσαρκώνεται Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 23:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ωραίο να υπάρχουν άτομα με τέτοιους προβληματισμούς, τους οποίους μοιράζονται με τον κόσμο!

Παραδίπλα εξετάζουμε την πλάνη της αλήθειας... καλώς ήρθες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 10:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα τις περισσότερες σελίδες, με το μάτι του θεματοθέτη παρόμοιου (αν όχι ταυτόσημου) θέματος. Αυτό για το οποίο ξεχωρίζει ο Κέλσος, καθώς και άλλοι συζητητές όπως ο Θωθ, και μακάρι να έγραφαν ακόμη στα φόρουμ, είναι ότι είχαν σφαιρικότερη άποψη – άσχετα με το αν διαφωνεί ή συμφωνεί κανείς με αυτήν – αλλά και την απαιτούμενη ψυχοπνευματική δύναμη να την υποστηρίξουν, συγχρόνως ακούγοντας με σεβασμό τις απόψεις των υπολοίπων.

Για τη δική μου αντίληψη και ψυχοσύνθεση, η προσπάθειά τους από κει και πέρα να ανασκευάσουν τις απόψεις των άλλων προς αυτό που πίστευαν οι ίδιοι είναι κενή νοήματος – εκτός από τον βαθμό στον οποίο έδινε το έναυσμα για την ανάδυση περισσότερων ερωτήσεων. Βρίσκω επίσης ότι ο Κέλσος είχε επηρεαστεί μάλλον υπερβολικά από τις θεοσοφικές διδασκαλίες.

Στην πιο πρόσφατη συζήτηση με το ίδιο θέμα, προσπαθήσαμε περισσότερο να αποθησαυρίσουμε απόψεις, σπανιότερα να τις σχολιάσουμε, δεχόμενοι ότι όλα τα κομμάτια γνώσης, αντίληψης και θεωρίας προβάλλουν εξίσου τμήματα της αλήθειας.

Πάντως έγινε πράγματι μια ωραία συζήτηση σε τούτο το τόπικ που ελπίζω να αποτελέσει πηγή έμπνευσης και για άλλους, όπως έγινε και με σένα.

Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου και ελπίζουμε και στη συμμετοχή σου στα φόρουμ,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pauloz_Makedonas
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2009, 07:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pauloz_Makedonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας .Ηρθα και εγω με την σειρα μου να θεσω καποια ερωτηματα σχετικα με το θεμα και οσο εχεται πει , ειδικα στην αρχη του post προτου αρχισει να χανετε λιγο το θεμα.Αναφερθηκατε στο γεγονος πωσ βαση τοθ νεου εγκεφαλου του αν8ρωπου δεν εχει μνημες απο προηγουμενες ζωες.Εγω παλι βαση ολων οσων εχω δει,ακουσει ,διαβασει ξερω πως με τον υπνοτισμο μπορεις να βιωσεις εμπειριες απο προηγουμενες ζωες και πολλοι ανθροποι το εχουν δοκιμασει και το υποστηριζουν.
Αυτες οι μνημες ή αλλιως εμπειριες αν θελετε απο που προερχονται ??
ΑΚομη ειπατε πολλοι πως δεν θα ηταν ευεγερτικο για τον ανθροπο να γνωριζει το "παρελθον του". Εγω εχω να πω οτι το αυτο το παρελθον και γενικα καθε ζωη καθε χρονος καθε λεπτο αποτελειται απο ενα συνολο εμπειριων.Καθε εμπειρια δεν μπορει παρα να ειναι οφελος αφου μεσα απο αυτες εξελισομαστε , ακομα και αν ειναι λαθη που καναμε στην προηγουμενη ζωη μπορουν να οφελεισουν επειδη μεσα απο τα λαθη μαθαινουμε και τα αποφευγουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2009, 15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνα Παύλο καλώς μας ήρθες!

Το απο πού έρχονται δεν είναι σίγουρο αλλα μπορεί να έρχονται απο πολλά μέρη. Απλά βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει κάνε υπόθεσεις και οτιδήποτε μπορεί να είναι σωστό. Απλά σκέψου "συλλογικό ασυνείδητο". Μπες στο φόρουμ ψυχη αμα θες, θα έχει διάφορα που θα σε ενδιαφέρουν. Μην κολλάς σε αυτά μονο τα θέματα που είναι "διάσημα" όπως η μετανσάρκωση τα "φαντάσματα"κ άλλα. Είναι όλα μέρη ενός μεγαλύτερου συστήματος. Εγώ τα βλέπω αυτά ως ξέρω γω μια πιπεριά πάνω στη πίτσα, όχι τη πίτσα ολόκληρη, ούτε καν τη μισή, ούτε καν το 1/3, ούτε καν το 1/10.. τεσπά.. στην εξελικτική πορεία όλα γίνονται στο καιρό τους..
Εύχομαι ενα εσωτερικό και γεμάτο χρήσιμες κ πρακτικές ανακαλύψεις ταξίδι!

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
It is not the spoon that bends.. It is yourself.."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/07/2009 15:15:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 18:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ pauloz_Makedonas, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Εύχομαι να έχεις εποικοδομητικές αναζητήσεις.

Το θέμα του υπνωτισμού σε σχέση με την αναδρομή σε προηγούμενες ενσαρκώσεις της ψυχής είναι λίγο μπερδεμένο κι οι απόψεις διίστανται.
Υπάρχουν οι απόψεις που συνηγορούν υπέρ των αναδρομών ώστε ένας άνθρωπος να ανακαλύψει τις προηγούμενες ενσαρκώσεις του όμως κάποιες άλλες απόψεις συνηγορούν υπέρ της άποψης ότι μέσω των αναδρομών ο άνθρωπος εκφράζει σκέψεις - επιθυμίες - εικόνες κλπ που έχουν φωλιάσει στο υποσυνείδητο του.
Ίσως πάλι να υπάρχουν απόψεις που να συνδέουν τις πληροφορίες που προκύπτουν από τις αναδρομές με μια πρόσβαση στα Ακασικά αρχεία.

Όσον αφορά την χρησιμότητα του να έχουμε επίγνωση των προηγούμενων ενσαρκώσεων μας, είσαι σίγουρος ότι θα μας ωφελούσε κάτι τέτοιο;
Πόσο πολύ μπορεί να μας απασχολούσε η σκέψη ότι σε κάποια προηγούμενη ενσάρκωση μας μπορεί να ήμαστε πχ ληστές;
Από την άλλη, εάν έπρεπε να διαθέτουμε όλες τις αναμνήσεις αυτές, για ποιό λόγο η νόηση μας έχει προνοήσει έτσι ώστε να μας τις έχει αποκρύψει;
Μήπως επειδή πρέπει να τις ανακαλύψουμε μετά από κάποια συγκεκριμένη διαδικασία;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 22:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλωτινε,δεν με αιφνιδιαζεις καθολου,γιατι πασχεις και εσυ απο το γνωστο συνδρομο-που καποτε θα του δωσω και ονομα,να εχω και το copyright-για το οποιο εχω γραψει τοσες φορες,και παρ΄ολα αυτα,
εις ματην,δηλ.
εσυ και αλλοι,προσπαθειτε να δειτε την Αρχαια Ελληνικη σκεψη και Μυστηριοσοφια,με Ιουδαιοχριστιανικα ματογυαλια.
Αυτο δεν μπορει να γινει,και αυτο φαινεται απο αυτα που γραφετε.
ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΡΕΤΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΙΟΥΔΑΙΚΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ.
Υπηρχαν τοσες σχολες σκεψης-απο τους "ιδεαλιστες" Πλατωνικους-Πυθαγοριους-Νεοπλατωνικους,εως τους "υλιστες" Στωικους και Επικουριους.
...
Όλα αυτά που αναφέρεις θεωρούνταν "αιρέσεις". Η έννοια υπήρχε αλλά δεν είχε αρνητική χροιά. Απλά σήμαινε κάποια δεδομένη "φιλοσοφία"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy