ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:18:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η εκτίμηση (αν υπάρχει) προέρχεται από το γεγονός ότι εγώ δεν ψεύδομαι. Δοκίμασέ το ... δεν είναι και πολύ δύσκολο να μην λες ψέμματα.

Αμφιβάλλω οτι δεν ψεύδεσαι. Πριν λίγες σελίδες είπες οτι είχες την(/τις) τάδε εμπειρία που σαφώς δεν την είχες για να αποδείξεις οτι έχεις δίκαιο.
Ή καλύτερα, για να πεισεις οτι έχεις δίκαιο.

Ή μήμπως είναι αλήθεια οτι πήγες κάπου "που σου δίδαξαν Σαμαέλ" ο τρόπος και μόνο που το λες συν το τι λες δέιχνει οτι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.

Θεωρείς φίλε Ζιπ οτι ΓΝΩΡΊΖΕΙΣτην αλήθεια?
Τότε γιατι μιλάς σαν να την γνωρίζεις?

quote:
Εντάξει τότε, θα πω τις λεπτομέρειες σ' αυτούς. Εσύ, θες να τις πω και σε σένα ;

Κρατάω τις δικές σου υπογραμμίσεις και ο νοών νοείτο.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Πριν λίγες σελίδες είπες οτι είχες την(/τις) τάδε εμπειρία που σαφώς δεν την είχες για να αποδείξεις οτι έχεις δίκαιο.
Ή καλύτερα, για να πεισεις οτι έχεις δίκαιο. [ τι είπα ; τι είπα ; αυτό είπα ; ... δεν νομίζω ... για ξαναδέστο φίλε ]

Ή μήμπως είναι αλήθεια οτι πήγες κάπου "που σου δίδαξαν Σαμαέλ" ο τρόπος και μόνο που το λες συν το τι λες δέιχνει οτι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς. [ ρε φίλε, χώριζε λίγο τις προτάσεις σου, βάζε σημεία στίξης, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κάποιος τι λες ... τέλος πάντων, ναι, είπα ότι πήγα σε ένα κέντρο που δίδασκαν Σαμαέλ ... ποιο το πρόβλημα ; ]

Θεωρείς φίλε Ζιπ οτι ΓΝΩΡΊΖΕΙΣτην αλήθεια?
Τότε γιατι μιλάς σαν να την γνωρίζεις? [ Μου κάνεις δύο ερωτήσεις, και την δεύτερη την κάνεις ΕΠΕΙΔΗ απαντάς Ο ΙΔΙΟΣ (αντί να με αφήσεις να απαντήσω εγώ) στην πρώτη! Δηλ. ... τι να πω ; Απαντάς για μένα χωρίς εμένα ... μπράβο ρε φίλε! εύγε!]


Τέλος πάντων, για να σου απαντήσω : Δεν είπα ότι γνωρίζω την αλήθεια. Είπα ότι εγώ δεν ψεύδομαι. Δεν λέω ψέμματα δηλ. Κι εφόσον δεν λέω ψέμματα, ε, μιλάω χωρίς να λέω ψέματα.


Edited by - zip on 02/08/2009 13:34:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:28:19  Εμφάνιση Προφίλ
Συγκεκεριμένα είχες πει:
quote:
Ακριβώς επειδή το έχω νιώσει κι εγώ αυτό, ακριβώς γι' αυτό λέω πως όλο αυτό το δημιουργεί ο νους. Και θα σε ρωτήσω, ακριβώς αυτά που είχα ρωτήσει εγώ τον εαυτό μου, κάθε φορά που μου συνέβαινε αυτό. Πάλι ξαναλέω πως αυτό είναι μια απλή διαταραχή του ύπνου μας.


Θεωρώ οτι ΟΛΟΙ μας είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε την εμπειρία σου Ζιπ. Ήρθε η ώρα όλοι να κρίνουμε οι ίδιοι νομίζω.

ΥΓ: Η ΑΠ δεν ανήκει σε κάποια διδασκαλία συγκεκριμένα, υπάρχουν μάλιστα σάιτ ειδικά για αυτό το φαινόμενο που κανονίζουν νομίζω και αστρικές συναναντήσεις και τέτοια, οπότε είναι άσχετη με το θέμα μας αυτή η συζήτηση, εν τούτοις εφόσον είναι εποικοδομητική αξίζει να γίνει.
Και γρήγορα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2009 13:32:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Θεωρώ οτι ΟΛΟΙ μας είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε την εμπειρία σου Ζιπ. Ήρθε η ώρα όλοι να κρίνουμε οι ίδιοι νομίζω.


Και τι είστε εσείς ; Δικαστήριο ; [ κοίτα ρε κάτι πράγματα στο esoterica.gr ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:38:34  Εμφάνιση Προφίλ
Περιμένουμε...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Περιμένετε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Δηλ. ρε Dr Jekyll Mr Hyde - μου κάνει εντύπωση - έτσι και σου πω εγώ τις εμπειρίες μου, θα αλλάξει κάτι στο πως με βλέπεις εσύ εμένα ; Και πως ξέρεις αν θα σου πω αλήθεια ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ίσως ΓΙΑ Την ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΤΟ «παπαροβιος και ντενεκές» να μην είναι βρισιά

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Θες τώρα λεπομέρειες ΥΠΗΡΕΤΗ ή την ξέχασες την επιθυμία σου ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 13:51:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δηλ. ρε Dr Jekyll Mr Hyde - μου κάνει εντύπωση - έτσι και σου πω εγώ τις εμπειρίες μου, θα αλλάξει κάτι στο πως με βλέπεις εσύ εμένα ;

Αυτή τη στιγμή. Όχι.

quote:
Και πως ξέρεις αν θα σου πω αλήθεια ;

Outsmart me

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
ζιρ Δεν έχω να αποδείξω τίποτε. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.

Μαλιστα. Και μετα. Ερχετε η διαδασκαλια.

quote:
ΖΙΡ Ανθρώπους που κάνουν ανάληψη γνώσης, θα συναντήσεις, είναι αυτοί που το παίζουν δάσκαλοι. Αυτοί τι κάνουν ; Καταλαμβάνουν την γνώση (με διάφορους τρόπους, έτσι ; μπορεί να την κλέψουν π.χ ή να την δανειστούν ή ακόμη και να την αγοράσουν), αντιλαμβάνονται αυτή την γνώση και αναλαμβάνουν αυτή την γνώση να την μεταδώσουν.

[ Βέβαια, αυθαίρετα το κάνουν, από μόνοι τους, θέλω να πω δηλ. δεν τους ζήτησε κανένας να το κάνουν αυτό ]


. Επειδή όμως οι ίδιοι δεν έχουν προχωρήσει ακόμη στην μετά της λήψης "φάση" ας το πούμε της γνώσης, στην μετάληψή της δηλ. δεν μπορούν να κάνουν τίποτε.

Γιατί ουσιαστικά, σ' αυτήν την φάση της μετάληψης, γίνεται . μετουσίωση της γνώσης

Τέτοιους δεν θα βρεις πολλούς. Κι αν βρεις, ίσως να μην σου μιλήσουν κιόλας ... ίσως δηλ. να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό ... ή να σε πάνε μια βόλτα για κα'να τσίπουρο και κα'να γαύρο γούνα στα κάρβουνα ... αλλά αυτούς φίλε, άσ'το, δεν θα τους καταλάβεις κιόλας ...



Έτσι όλοι δεν ξερόυν τίποτα. ΜΟΝΟ Ο ΖΙΡ ΠΟΥ ΜΑς ΔΕΙΧΝΕΙ (ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ)

ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ Η "μετουσίωση της γνώσης"
μάλιστα!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/08/2009 14:27:26

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/08/2009 14:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα σε ολους εδω!Τι γινετε παιδια ?Βρεθηκε καποιος να πει κατι διαφορετικο απο τα δικα σας και ταραξε το ΚΛΙΜΑ?
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑΡΑΧΤΙΚΑΤΕ?
ΠΕΣ ΤΑ !!!!ΠΕΕΕΕΕΕΣΣΣ ΤΑ !!!!!!ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΤΟΥΣ!ΠΕΕΕΕΕΕΣΣΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΕΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ !
Κανε αστρικη προβολη να σωθεις σου λεει!!!!
Δεν καταλαβα δηλαδη , οι αλλοι θα χαθουνε ?
Ε ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!
ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣ ΤΑ !!!!! ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣ ΤΑ , ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ!!!!
ΑΝΤΕ καλο καλοκαιρι!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΩΡΑΙΑ θα τα βρουνε ο cody30 και ο ΖΙΡ.Αναποφεκτη συγρουση.

ΑΝΤΕ καλο καλοκαιρι!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Η πιο φοβερη ατακα μεχρι τωρα.


quote:
Κανε αστρικη προβολη να σωθεις σου λεει!!!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ cody30

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Αυτή τη στιγμή. Όχι. [ ε, τότε ; ]

Outsmart me [ και γιατί να το κάνω αυτό ; επειδή το κάνει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ, στο ξαναλέω : έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα ... πολύ μεγάλο ... το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι τώρα ... στις "διακοπές" σου, να επισκεφτείς έναν ειδικό ... αυτός θα σου πει τι να κάνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έτσι όλοι δεν ξερόυν τίποτα. ΜΟΝΟ Ο ΖΙΡ ΠΟΥ ΜΑς ΔΕΙΧΝΕΙ (ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ)

ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ Η "μετουσίωση της γνώσης"


Παρά τούτο, δεν νομίζω πως πήρες πρέφα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έπαθες ...


Edited by - zip on 02/08/2009 14:49:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 14:58:45  Εμφάνιση Προφίλ
Μμμ.. γίνονται ενδιαφέροντα πράγματα βλέπω.. Αναμένω..

quote:
Outsmart me [ και γιατί να το κάνω αυτό ; επειδή το κάνει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ;

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Ή μπορεί και να υπάρχει? Δε ξέρω διαφωτίστε με....... νιώθω έντονα αυτην τη αναγκη τώρα...


Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2009 14:59:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
zip

Ανθρώπους που κάνουν ανάληψη γνώσης, θα συναντήσεις, είναι αυτοί που το παίζουν δάσκαλοι. Αυτοί τι κάνουν ; Καταλαμβάνουν την γνώση (με διάφορους τρόπους, έτσι ; μπορεί να την κλέψουν π.χ ή να την δανειστούν ή ακόμη και να την αγοράσουν), αντιλαμβάνονται αυτή την γνώση και αναλαμβάνουν αυτή την γνώση να την μεταδώσουν. [ Βέβαια, αυθαίρετα το κάνουν, από μόνοι τους, θέλω να πω δηλ. δεν τους ζήτησε κανένας να το κάνουν αυτό ] Επειδή όμως οι ίδιοι δεν έχουν προχωρήσει ακόμη στην μετά της λήψης "φάση" ας το πούμε της γνώσης, στην μετάληψή της δηλ. δεν μπορούν να κάνουν τίποτε. Γιατί ουσιαστικά, σ' αυτήν την φάση της μετάληψης, γίνεται μετουσίωση της γνώσης. Τέτοιους δεν θα βρεις πολλούς. Κι αν βρεις, ίσως να μην σου μιλήσουν κιόλας ... ίσως δηλ. να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό ... ή να σε πάνε μια βόλτα για κα'να τσίπουρο και κα'να γαύρο γούνα στα κάρβουνα ... αλλά αυτούς φίλε, άσ'το, δεν θα τους καταλάβεις κιόλας ...


Αυτό το είπα, πριν μέρες ... και το "κουβαλάς" ακόμη ; μωρέ μπράβο ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Είπαμε μονό ο μεγαλειώδης ΖΙΡ ΜΕ Τις Αποδείξεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, ΞΕΡΕΙ.

Τελικά εδώ και ώρα δεν απαντάς κάτι σοβαρό.

Πες μας κάτι, δώσε μια απόδειξη σε αυτά που κατηγορείς, προφυλαξε τον κόσμο από το κακό και από αυτούς που θέλουν το κακό τους με ποιο τρόπο θα φυλαχτούν αν δεν μας πεις;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Ή μπορεί και να υπάρχει? Δε ξέρω διαφωτίστε με....... νιώθω έντονα αυτην τη αναγκη τώρα...


Εγώ δεν έχω λόγο να σε ξεγελάσω, γιατί να το κάνω ; Δεν υπάρχει λόγος για μένα, δεν έχω λόγο σ' αυτό, τι να πω λοιπόν ;


Edited by - zip on 02/08/2009 15:12:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Πες μας κάτι, δώσε μια απόδειξη σε αυτά που κατηγορείς, προφυλαξε τον κόσμο από το κακό και από αυτούς που θέλουν το κακό τους με ποιο τρόπο θα φυλαχτούν αν δεν μας πεις;


Σου είπα, θα σου πω αν μου πεις ΠΟΥ είσαι και ΤΙ κάνεις ΤΩΡΑ. Αν δεν μου πεις, δεν θα σου πω τίποτε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Δεν πρόκειται ποτέ να τραβηξω τα αυτιά κανενός και να επέμβω στην ζωή του άλλου χρησιμοποιώντας την αστρική προβολή. Δεν πρόκειται να πάω Τζαμάικα γιατί δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες.

Δε ζήτησα από εσένα να τραβήξεις τ΄ αυτιά....αλλά από τον Dr Jekyll Mr Hyde.

Στη Τζαμάικα γιατί να μη πας?.....είναι μακριά?....Εδώ στην Ελλάδα κάνεις ταξίδια?

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Όσοι δεν μπορούν να καταλάβουν τα οράματα των αγίων ή κάποιες υπερβατικές εμπειρίες ή την διορατικότητα όπως αυτή του Παισιου τότε το μονό που κάνουν είναι να χλευάζουν. Έχεις διαβάσει στην νοερά προσευχή οπού ένας Τυφλός γέροντας ήξερε τι συμβαίνει σε ένα χωριό που ήταν αρκετά χιλιόμετρα μακριά;

Κι εγώ πολλά δεν καταλαβαίνω.....αλλά δεν χλευάζω....ρωτάω για να μάθω!!!

Με τον τυφλό δεν το έχω διαβάσει....ωστόσο αυτό το γνώριζε μέσω αστρικής προβολής?....γνωρίζεις?

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Δεν ξέρω τι κανείς στην ζωή σου σαν πράξη ,αλλά όταν κάποιος λέει αδιάλειπτα την νοερά προσευχή τότε οι λογισμοί του ανθρώπου αρχίζουν να ηρεμούν.

Κάθε μέρα προσεύχομαι.....αλλά λίγο....κανά δίλεπτο....εξάλλου δεν έχει και πολύ νόημα!...ο Θεός γνωρίζει και τι θέλω και τι σκέφτομαι....

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Μέσα από αυτήν την ηρεμία τα εγώ δυσκολεύονται να εκδηλωθούν επειδή η κατάλληλη προσοχή της συνείδηση στην αδιάλειπτη προσευχή αλλά και το έντονο «θρησκευτικό συναίσθημα» ή πνευματική έμπνευση που προκύπτει όταν η προσευχή πάει στην καρδιά οδηγούν το ΟΝ σε μια κατάσταση που είναι υπερβατική σε σχέση με αυτούς που δεν κάνουν καμιά προσπάθεια.

Μια γειτόνισσα της μητέρας μου στο χωριό της! πριν περίπου 50-55 χρόνια πέθανε σε πολύ μεγάλη ηλικία χωρίς κανένα πόνο ή ταλαιπωρία....μπαμ μπαμ που λέμε.....τι μια μέρα συζήταγε και γέλαγε την άλλη πέθανε.

Ήταν φοβερά καλός κι ενάρετος άνθρωπος!.
Απ' ότι μου είπε η μητέρα μου δε βρέθηκε ούτε μία κακή κουβέντα εναντίων της, ούτε ένα πικρόχολο κουτσομπολιό!

Γνώριζε από πριν το θάνατό της, ήταν σα ζωντανή! δεν είχε το ωχρό χρώμα του νεκρού και το δωμάτιο παρόλο που δεν υπήρχαν λουλούδια, παρά μόνο κάτι λίγα από κήπο, ευωδίαζε.

Αυτή η γυναίκα, δεν ήξερε καν να διαβάζει και αν μή τι άλλο ούτε διαλογιζόταν ούτε έψαχνε για υπερβατικές καταστάσεις.

Ωστόσο τόσο η πρόβλεψη του θανάτου της, όσο και οι υπερβατικές καταστάσεις (το χρώμα της που έδειχνε ότι απλά κοιμόταν και ο ευωδιασμός στο δωμάτιο), αποδεικνύει ότι αν κανείς θέλει να ζήσει τέτοιες καταστάσεις το κύριο όχημα δεν είναι ο διαλογισμός αλλά η αγάπη και η αρετή.
Ο διαλογισμός ίσως να βοηθάει αλλά δεν είναι ο κινητήριος μοχλός.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Η «θρησκευτική εμπειρία» βιώνετε με τα «μάτια της καρδιάς» και όχι με εκατομμύρια λόγια. Το άχτιστο φως δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να καταλάβει με τον νου.

Στο πρώτο συμφωνώ στο δεύτερο διαφωνώ!.....γιατί να μην καταλάβει κάποιος το άχτιστο φως με το νου?.....αν υπονοείς την καρδιά!....και αυτή είναι μέρος του Νου.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Και λέει ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης.

«Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο ανθρώπινος νους έχει την δύναμη να νοεί, με την οποία βλέπει τα νοητά αλλά η ένωση που τον συνδέει με τα περ΄από αυτόν ξεπερνά την ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ.» (ΣΕΛ 157 περί θειων ονομάτων περί μυστικής θεολογίας τόμος Β.»


Γράφει την "φύση" του ΝΟΥ και όχι το "ΝΟΥ" σκέτο. Εδώ αναφέρεται λοιπόν στη λογική ....γιατί αυτή είναι η φύση του ΝΟΥ!

Έγραψες: «Το άχτιστο φως δεν είναι κάτι που μπορεί κάποιος να καταλάβει με τον νου.»


Ο ΝΟΥΣ για μένα μπορεί να καταλάβει το άχτιστο φως αρκεί να ξεπεράσει τη φύση του!......κάτι που οι αγίοι Πατέρες το έκαναν...

...και γι' αυτό έγραψε ο Διονύσιος: «να, δεσμεύσομε δηλαδή την αλήθεια όσων λέγονται περί θεού, όχι με πειστικούς λόγους ανθρώπινης Σοφίας αλλά με την αποδεικτική δύναμη των θεολόγων, που την κινεί το πνεύμα , σύμφωνα με τα οποία συναπτόμαστε με τα ανείπωτα και ακατανόητα με τρόπο ανείπωτο και ακατανόητο σε μια ανώτερη από την ανθρώπινη γνώση μας ένωση.»

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Η αστρική η προβολή είναι κάτι που προκύπτει ,αλλά δεν είναι αυτό-σκοπός ούτε είναι απόδειξη για κάτι. Ούτε και αναιρεί την θεολογία .Αυτός που κολλάει στον αστρικό κόσμο δεν διαφέρει από αυτόν που «κοιμάται» στο φυσικό κόσμο.

Πρόσεξε δεν γράφω ότι αναιρεί τη θεολογία κ.λ.π... αυτό που θα κάνω είναι να δω κατά πόσο όντως εσύ! κάνεις αυτά που λες!...γι' αυτό και θα γίνω και πιεστικώς αλλά και ενοχλητικός.
Ο στόχος μου όμως δε θα είναι να κοροϊδέψω και να κάνω τον έξυπνο ή να βγάλω εσένα ψεύτη.....αλλά να αφουγκραστώ την αλήθεια και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
θέλω να σου πω ότι το πιο σημαντικό για εμένα δεν είναι η αστρική προβολή απλά είναι κάτι που μου έχει προκύψει στην ζωή και μπορώ να μιλήσω για αυτήν ,αλλά ο πραγματικός σκοπός μου είναι ο θειος έρως.


Αγαπητέ ΈΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό, εμένα πάλι δε με ενδιαφέρει η ο θείος σου έρως, αλλά η αστρική σου προβολή.
Πρώτη φορά βρίσκω κάποιον που ισχυρίζεται ότι μπορεί και την κάνει....και δε θ' αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Ξέρω δεν μπορείτε να καταλάβατε τι είναι ο αστρικός κόσμος .ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ.

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΑΣ.



"Προσωπικά"....μια χαρά καταλαβαίνω...το ότι δεν έχω βιώσει μία τέτοια κατάσταση! ούτε σημαίνει ότι δεν υπάρχει!....ούτε ότι δε θα την περάσω από κόσκινο....να δω αν όντως αυτή υπάρχει.....και ο μόνος τρόπος για να το μάθω ή τουλάχιστον να πλησιάσω στην αλήθεια, είναι κάποιος που κάνει ταξίδια σ΄ αυτόν.......αυτός ο κάποιος είσαι εσύ λοιπόν!!

Σ' εσένα αγαπητέ μου φίλε έπεσε ο κλήρος να με διαφωτίσεις περί του θέματος.....ίδωμεν λοιπόν.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Φίλε europaios2 θέλω να μιλήσω και να προσεγγίσω το θέμα μέσα από την δικιά σου οπτική. Αυτό πιστεύω ότι θα μας δώσει μια πιο κοντινή επαφή.

Οι άλλοι καταλαβαίνουν με διαφορετικό τρόπο και αυτά που είπα είναι για την επαφή μου με τον europaios2.


Αγαπητέ φίλε, χαίρομαι για την προσπάθεια που θα κάνεις. Δεδομένου ότι δεν έχω καμία τέτοια εμπειρία.....οι απορίες μου θα είναι σίγουρα πιεστικές και ίσως λίγο αφελής, αλλά θα πηγαίνουν πάντα προς τον στόχο και με καλή πρόθεση για το αποτέλεσμα...

Επαναλαμβάνω λοιπόν το αρχικό μου ερώτημα, αφού όμως σου επισημάνω ότι απλά να έχω παρεξηγήσει κάτι, δεδομένου του ότι δεν έχω διαβάσει την εργασία σου όλη, παρά μόνο τμήματα και δεδομένου ότι τα διαβάζω λίγο βιαστικά.....

"Nα σε ρωτήσω λοιπόν το ίδιο κι εσένα φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ, ο κόσμος στον οποίο πηγαίνεις είναι συνειδητός? ή όχι?.......και πως πηγαίνεις στο άλλο μέρος της γής? πετώντας?......αυτοσυγκεντρώνεσαι στον ύπνο σου? και λες για παράδειγμα να πάω Σίνδευ και πας? και πως ξέρεις ότι είσαι στο Σίνδευ?.....πως βρίσκεις τις συντεταγμένες?

Ρωτάς όταν φτάνεις εκεί ή είσαι σίγουρος? Ξεχωρίζεις τη μέρα από τη νύχτα?.....βιώνεις πραγματικό κόσμο με λίγα λόγια? Η απλά έναν φανταστικό?...... το ρωτάω γιατί δεν μπορώ να ξέρω εάν έχεις ήδη απαντήσει παλαιότερα....και να μην κάθομαι τώρα να ψάχνω!.....κάνε λοιπόν τον κόπο να αφιερώσεις λίγες γραμμές για να μου απαντήσεις."

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ, ένα "πειραματόζωο" προσφέρεται σε σένα ... για να δούμε τι μπορείς να κάνεις με αυτό ... θα έχει τρελό ενδιαφέρον ... πολύ τρελό ενδιαφέρον ... [ και πολύ γέλιο βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ... ].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:33:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρόσεξε δεν γράφω ότι αναιρεί τη θεολογία κ.λ.π... αυτό που θα κάνω είναι να δω κατά πόσο όντως εσύ! κάνεις αυτά που λες!.

Υπάρχουν πολλοί που ισχυρίζονται οτι τα κάνουν.. Μπορείς να κοιτάξεις στο διαδίκτυο αλλα και στις προηγούμενες σελίδες(όπως λέω πάντα Google it!).
Και αρκετές απ τις ερωτήσεις που κάνεις.
Ο "κόσμος" δεν γίνεται να είναι συνειδηστός. Ο κόσμος απλά υπάρχει. Το θέμα είναι αν εμείς είμαστε συνειδητοί στον εκάστοτε κόσμο.
quote:
Εγώ δεν έχω λόγο να σε ξεγελάσω, γιατί να το κάνω ; Δεν υπάρχει λόγος για μένα, δεν έχω λόγο σ' αυτό, τι να πω λοιπόν ;

Δε σου ζήτησα να πεις κάτι. Οι λόγοι έχουν προαναφέρθει καθαρά.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2009 15:35:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Είπαμε μονό ο μεγαλειώδης ΖΙΡ ΜΕ Τις Αποδείξεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, ΞΕΡΕΙ.


Ψςςς ... υπερβολές ... !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

Θεωρώ οτι ΟΛΟΙ μας είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε την εμπειρία σου Ζιπ. Ήρθε η ώρα όλοι να κρίνουμε οι ίδιοι νομίζω.

zip

Και τι είστε εσείς ; Δικαστήριο ;

Dr Jekyll Mr Hyde

Περιμένουμε...

zip

Περιμένετε ... Δηλ. ρε Dr Jekyll Mr Hyde - μου κάνει εντύπωση - έτσι και σου πω εγώ τις εμπειρίες μου, θα αλλάξει κάτι στο πως με βλέπεις εσύ εμένα ; Και πως ξέρεις αν θα σου πω αλήθεια ;

Dr Jekyll Mr Hyde

Αυτή τη στιγμή. Όχι. Outsmart me.

zip

Kαι γιατί να το κάνω αυτό ; επειδή το κάνει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ;

Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Ή μπορεί και να υπάρχει?

zip

Εγώ δεν έχω λόγο να σε ξεγελάσω, γιατί να το κάνω ; Δεν υπάρχει λόγος για μένα, δεν έχω λόγο σ' αυτό, τι να πω λοιπόν ;

Dr Jekyll Mr Hyde

Δε σου ζήτησα να πεις κάτι. Οι λόγοι έχουν προαναφέρθει καθαρά.


Αυτός είναι όλος ο διάλογος που κάναμε φίλε. Μου ζήτησες και μάλιστα είπες πως ΟΛΟΙ είστε έτοιμοι να διαβάσετε τις εμπειρίες μου, για να ΚΡΙΝΕΤΕ από μόνοι σας. Πως έρχεσαι λοιπόν τώρα και λες πως δεν μου ζήτησες τίποτε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
Το "δεν σου ζήτησα να πεις κάτι" πήγαινε στο
"Δεν υπάρχει λόγος για μένα, δεν έχω λόγο σ' αυτό, τι να πω λοιπόν ; "
ΤΟ δεν σου ζήτησα να πεις κάτι πήγαινε αλλού όχι στην εμπειρία σου.

Την εμπειρία σου την περιμέναμε και την περιμένουμε.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 15:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Σου είπα, θα σου πω αν μου πεις ΠΟΥ είσαι και ΤΙ κάνεις ΤΩΡΑ. Αν δεν μου πεις, δεν θα σου πω τίποτε ..

Εγώ νομίζω οτι μας δουλεύεις κανονικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22

Εγώ νομίζω οτι μας δουλεύεις κανονικά.


Και αφού σας δουλεύω, γιατί κάθεστε και χάνεται τον χρόνο σας μαζί μου για να μου απαντάτε ;

Edited by - zip on 02/08/2009 16:02:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy