ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 16:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

σας Παρακαλω πειτε ενα ξορκη . να μην εχει σχεση με καλεσμα πνευματων.


εισαι πραγματικα τυχερος που περνουσα απο το τοπικ!


θα σου μεταδωσω το ισχυροτερο μαντραμ της Γνωσης, αλλά χρησιμοποιησε το προσεκτικα αν εισαι αρχαριος!!!


η Μια και Μοναδικη Αληθεια του καθε Μυστη θα σου αποκαλυφθει αμεσα, αν το επαναλαβεις μερικες φορες - τα κερια και τα λιβανια ειναι προαιρετικα.


λαβε το και σεβασου το: tima lacasi me


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αν δεν κανω λαθος σε αυτο το τοπικ απεκτησα καποτε (στην Ιουρασιο περιοδο) τις πρωτες μου αντιπαθειες ,επειδη ειπα αυτο που θα πω και τωρα: παιξτε μια παρτιδα ταβλι (προτιμουνται οι πορτες για τους εμπειρους και το φευγα για τους αρχαριους) αντι να ασκεισετε το οποιοδηποτε αλλο "τελετουργικο"

το ιδιο θα αποδωσει γιατι δεν παιζει Κανεναν ρολο σε Τιποτα!

ρολο παιζει η Συγκεντρωση και ο Σκοπος σας.


φιλικη συμβουλη: φροντιστε να ειναι για καλο σκοπο η παρτιδα ταβλι...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 17:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Agnostic

Αυτήν αλλά και παρόμοιες ιστορίες για επίκληση στον Σατανά(υπαγε οπίσω μας) εχω ακούσει κι εγώ και απλά βάζω τα γέλια. Ο Σατανάς είναι τόσο υπαρκτός όσο και ο Αγιος Βασίλης που μπαίνει απο την καμινάδα και μας αφήνει δώρα μεσα στις κάλτσες που κρεμάσαμε στο τζάκι!
Καποτε που δούλευα σε ενα βιβλιοπωλείο, είχε έρθει μια πανέμορφη κοπέλα με εμφάνιση που παρέπεμπε σε μάγισσα και τα σχετικά(μεγάλα σκουλαρίκια,μενταγιόν,κρεμαστά ρούχα, γκοθικ δαχτυλιδια) και με ρώτησε αν έχουμε βιβλια για μαγεια μαυρη και λευκή καθως και γενικα για ξορκια. Αυθόρμητα, δυο πράγματα μου ηρθαν να τις πω:1)Τι τα θες κοπέλα μου τα βιβλία για μαγεία και ξορκια, αφού απο μόνη σου είσαι σκέτη μαγεία? 2) Δεν έχεις κοπέλα μου σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθείς απο το να αναλώνεις το χρόνο σου σε αρλούμπες??
Βεβαια τιποτα απο αυτά δεν είπα διότι το αφεντικό είχε αναγκη τα κέρδη και καλα έκανε βεβαίως.
Τελικά η σωλομονική, τα ξόρκια και ο σατανισμός είναι αρκετά trendy προϊόντα και φέρνουν καλο τζιρο στους σχετικούς "εμπορους". Τις καλημέρες μου!!!!

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...



τις καλησπερες μου φιλτατε!


(μεταξυ μας, εχουν κατι βιτσιοζικο που διεγειρει οι μαγισουλες που περιγραφεις, ε? )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 17:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

περιμενα οτι θα αρχισετε τις μαλακιες.τι να σας πω ρε εισται ζωα.

tco99



καλα τους ταπες!


αυτοι τι απαντησαν?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 17:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

paidia molis egina melos sto site ... kathomai sto net cafe k diavazw diafora gia thn solomonikh... kai vlepw auta gia thn dinamh tou mialou..k enw diavaza mixanika pira sto xeri mou to boukali me to nero kai siga siga to esfiksa.. h mith mou matwse apotoma k xwis logo.. pernw mia xartopetseta kai anoigw to boukali me to nero afou skoupistika... to nero htan KAUTO... edw eprepe na einai pagomeno kathws mou to eixan ferei prin apo 5 lepta... epatha plaka... an mporei kaneis na mou to eksigisei as mou steilei...

That is not dead, which can eternal lie, and whith strange aeons, even death may die


τι τις ηθελες τις σολωμονικες?


αν επαιζες φευγα θα ειχες μια πιθανοτητα να την κοπανησεις - γι αυτο το λενε φευγα!!!

ΥΓ. οποιος κοιταει την αβυσσο καλο θα ηταν να φοραει καφε παντελονια...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 21:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kανα ξόρκι για να μεταφερθούνε τα έπιπλα στο καινούργιο μου σπίτι?
Δε θα το ζητούσα αλλά έχω ρέψει στις μετακομίσεις: 3 μέσα σε 8 χρόνια!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 21:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Kανα ξόρκι για να μεταφερθούνε τα έπιπλα στο καινούργιο μου σπίτι?
Δε θα το ζητούσα αλλά έχω ρέψει στις μετακομίσεις: 3 μέσα σε 8 χρόνια!!>>


ξορκι δεν ξερω αλλα ξερω μια αριστη μεταφορικη
αν σε ενδιαφερει τα λεμε μεσω μαιιλ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 02:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(μεταξυ μας, εχουν κατι βιτσιοζικο που διεγειρει οι μαγισουλες που περιγραφεις, ε? )

όχι απλά διαγείρει αλλά...άστο καλύτερα γιατί θα πέσει ακατάλληλο για ανηλίκους
Πάντως είσαι στο πνεύμα μου...χεχε..

quote:
ξορκι δεν ξερω αλλα ξερω μια αριστη μεταφορικη
αν σε ενδιαφερει τα λεμε μεσω μαιιλ

ο gigenis κάνει προώθηση των πωλήσεων μέσω διαδυκτίου...
Ισως να σε χρειαστώ σε 4-5 χρονάκια γηγενή...Ελπίζω σε φιλικές τιμές εκ μέρους σου...


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 22:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic θα κανω οτι μπορω για τις τιμες
δεν ειναι δικη μου η εταιρια αλλα το ατομο που την εχει ειναι φιλος μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 22:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και προσωπικά θεωρώ απίστευτα γελοίο και ανεύθυνο να περιμένουμε απο εδω μέσα να διαβάσουμε ξόρκια, θα σας πω ένα σολομωνικό ξέμάτιασμα.
Σταυρώνοντας τον ματιασμένο.. και φτύνοντας τρείς φορές προς το πρόσωπό του λέμε...:
"Φτού, φτού, φτού...
Φτού σου π....α του μεμέτη και ψ..ή του μωχαμέτη
αν σε τρώει το μ...ί σου παρ' την π....σα μου και ξύσου..."
Αυτά προς το παρόν περιμένετε στο μέλλον για περισσότερα ξόρκια...
Έλεος.. Θου κύριε φυλακι το στόματί μου...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 22:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην ξεχνας οτι η καταρα ειναι γαιδουρα και γυρνα στον νοικοκοιρη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 17:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry ρε παιδιά κανένα καλό ξόρκι λευκής μαγείας υπάρχει γιατί έχω ψιλοσκιαχτεί

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 18:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gonzalez κανονικά θα έπρεπε να είχες χοντροσκιαχτεί, όχι ψιλό...
λευκή μαγεία ξέρεις ποια είναι? η ΚΑΘΑΡΗ πίστη στον Θεό. Μπορείς να θυσιασεις τα πάντα για αυτό? κάντο, και θα βγουν φτερά στους ώμους σου. Αυτό είναι η λευκή μαγεία.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
metallic
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους metallic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παραπάνω. Λοιπόν πού μπορώ να βρω τη Σολωμονική; Έχω κοιτάξει αρκετά e-shops, έχω βρει διάφορες Σολωμονικές και Σολομωνικές, όμως όλες τους έχουν εξαντληθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
metallic, υπάρχουν ένα σωρό free e-books στο internet.

Αν το θες πια τόσο πολύ μπορείς να το βρεις


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παραπάνω. Λοιπόν πού μπορώ να βρω τη Σολωμονική; Έχω κοιτάξει αρκετά e-shops, έχω βρει διάφορες Σολωμονικές και Σολομωνικές, όμως όλες τους έχουν εξαντληθεί.

Ασ’ το καλύτερα για το καλό σου μην την αγοράσεις


Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 18:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αν και έχω να γράψω εδώ και 2 χρόνια στα χρόνια του Esoterica βλέποντας το σχετικό θέμα μπήκα στον πειρασμό να γράψω καιεγώ τη γνώμη μου η οποία είναι απαύγασμα βιωματικων εμπειριών, άν και δεν θα έπρεπε, γιατί το κλίμα για τέτοιου είδους συζήτηση δεν κρίνεται ως απολύτως κατάλληλο και συγχωρήστε με για την ταπεινή μου γνώμη.Θα προσπαθήσω μέσω μακροσκελούς εισαγωγής(αναγκαίας και ας με συγχωρήσετε για αυτό) να φτάσω και στο ζητούμενο της Σολομωνικής σε καθαρά πρακτικό επίπεδο απο πραγματικά γεγονότα προσωπικού χαρακτηρα όσο το επιτρέπει το παρόν Φορουμ.

Δυστυχώς η ευτυχώς ζουμε σε έναν υλικό κόσμο και μεγάλη μερίδα ανθρώπων κρίνει εκλογικευμένα και κανείς δεν μπορεί να τους το αμφισβητήσει, γεγονότα τα οποία δεν θα έπρεπε να κριθούν με την αυστηρή λογική ή την επιστημονική λογική του υλικού κόσμου αλλά με την αντίστοιχη επιστημονική λογική του εσωτερισμού.

Υπάρχουν άνθρωποι π.χ οι οποίοι έχουν έντονες μνήμες προηγούμενων ζωών που ξύπνησαν ακουσια ή εκούσια στη συνείδηση τους. Είναι λογικό ότι εάν παει κάποιος τέτοιος άνθρωπος και πεί σε έναν ψυχρά λογικό φίλο : Ξέρεις φίλε είδα ότι ήμουν ο Βαγγέλης Αγαπόπουλος, έμπορος και ζούσα στην Αθηνα γύρω στο 1954 με την οικογενεια μου. Ειναι σίγουρο ότι ο φίλος θα σκάσει στα γέλια λόγω του ότι το παραπάνω δεν ανήκει στο εκλογικευμένο επίπεδο σκέψης του.

Εάν ο φίλος που το ακούει δεν διέπεται μόνο απο υλική-ψυχρή λογική και είναι εσωτεριστής με γνώση της μετενσάρκωσης και έχει τη δυνατότητα να το ψάξει και να το τσεκάρει, θα αναζητήσει πέραν του ιδίου και άλλα 2-3 άτομα με ψυχικές δυνατότητες και θα πεί σε αυτούς. Μπορείτε να τσεκάρετε την τελευταία ενσάρκωση αυτού του παραπάνω ατόμου χωρίς καν αρχικές πληροφορίες?? Εάν αυτοί δεχτούν (οι ψυχικοί διάμεσοι) τότε ο κάθένας με τον τρόπο του που μπορεί να είναι έρευνα στα Ακασικά αρχεία, αστρικό ψάξιμο με βοήθεια οντοτήτων, χρήση μπάλας ή εκκρεμούς κτλ θα πρέπει να φτάσουν στα ίδια συμπεράσματα με ελάχιστη απόκλιση. Δηλαδή ο πρώτος θα πιστοποιούσε και θα έλεγε π.χ Ναι , ήσουν ο Βαγγέλης Αγαπόπουλος, έμπορος και ζούσες με την πενταμελή οικογένεια σου στα Κάτω πετράλωνα, ο δεύτερος ψυχικός όλα τα παραπάνω σύν ότι ήταν έμπορος υφασμάτων και ο τρίτος όλα τα παραπάνω συν ότι η πενταμελή οικογένεια αποτελούνταν απο τα Χ πρόσωπα κτλ. Εάν δεν συμπίπτουν οι παραπάνω γνώμες όλων ή σχεδόν όλων τότε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για παιχνίδια του υπουνείδητου και νοητικές πλάνες ειδικά εάν ο άλλος ισχυρίζεται ότι ήταν ο Ναπολέων ενώ τώρα δουλεύει ως βοηθός καλουπατζή στην τωρινή του ενσάρκωση (ωιμέ τι καθέλιξη και τσουλίθρα στη σπείρα)

Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχει και επιστημονικότητα στον εσωτερισμό κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, για να απαντήσω σε κάποιους φίλους που πρόλαβαν να πούν ή θα προλάβουν να πούν ότι τα παραπανω είναι αναπόδεικτα και κατά συνέπεια ανούσια, συγκεχυμένα,απαυγάσματα διεστραμμένης φαντασίας,μη επιστημονικά αποδεδειγμένα κτλ κτλ.

Αν δεν υπήρχε το μικροσκόπιο αγαπητοί φίλοι θα αναρωτιόμουν σοβαρά εάν θα πίστευε κανένας στην ύπαρξη των μικροβίων. Πως θα μπορούσε κανείς να περιγράψει σε έναν τυφλό τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος όταν στερείται ο τελευταίος την δυνατότητα μίας εκ των βασικών του αισθήσεων. Δεν κατηγορώ κανέναν αγαπητοί φίλοι απλά το πρόβλημα όλο είναι ότι οι εσωτεριστές μετά απο σκληρή εκπαίδευση διευρύνουν τον κόσμο των αισθήσεων τους και άν ο μέσος άνθρωπος έχει μία δυνατότητα αντίληψης Χ τότε ο πραγματικός εσωτεριστής θα έχει Χ+Υ ή και Χ+Υ+Ζ. Πως θα μπορούσε λοιπόν αυτός που βιώνει το Χ+Υ+Ζ να κατορθωσει να περιγράψει σε έναν που κατέχει μόνο το Χ?? Δύσκολο ιδίως εάν ο κάτοχος του Χ κατασκευάζει την κοσμοθεωρία του μόνο με έναν παράγοντα υποβαθμίζοντας την εξίσωση σε πρωτοβάθμια. Απο την άλλη ο κάτοχος του Χ+Υ+Ζ συνήθως αδιαφορεί για τον παραπάνω γιατί θα σπαταλήσει πολύτιμη ενέργεια για να του εξηγήσει εάν ο άλλος δεν θέλει να ακούσει. Για αυτό ίσως και ο Ερμής ο Τρισμέγιστος είπε ότι τα χείλη της Σοφίας είναι σφραγισμένα εκτός μόνο της περιπτώσεως που απευθύνονται σε αυτιά με Κατανόηση.

Είναι λυπηρό αλλά δυστυχώς δεν γίνεται ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.Θα ήταν το λιγότερο ανόητο απο μέρους αυτού που εισέπραξε το βίωμα να το διαπραγματευτεί όσον τουλάχιστον αφορά την αυθεντικότητα του και λέω τουλάχιστον διότι έστω ότι ένα τρελός βλέπει τη μορφή ενός όντος που δεν την βλέπει κανείς άλλος. Εστω ότι την βλέπει και ένας εσωτεριστής με ανεπτυγμένη διόραση. Ο τρελός παραμένει στην μορφη, ο εσωτεριστής θα μιλήσει για ένα προιόν σκεπτομορφής απο το μυαλό του τρελού, ο ψυχολόγος θα μιλούσε για παραίσθηση αλλά και οι τρείς έχουνε δίκιο. Η βιωματική όμως εμπειρία της μορφής δεν αλλάζει άσχετα εάν συμβαίνει μόνο ώς υποπροιόν της πυκνής σκέψης ενός τρελού.

Για αυτό λοιπόν και ο Αλιστερ Κρόουλι ΄(παρά το ποιόν της ζωής του που ήταν χάλια ,ηταν βαθύς γνώστης της Εσωτερικής Τέχνης) έλεγε ότι ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

Τα διάφορα λοιπόν Γριμόρια που αποδίδονται στον Βασιλιά Σολομώντα και εδώ συμφωνώ με τους προαναφερθέντες για το ψευδεπιγραφο τους στην πλειάδα των περιπτώσεων και το πιθανότερο σε όλα, είναι συνήθως μαγικά ημερολόγια όπου οι διάφοροι μαγγανευτές ή μάγοι (άλλο οι μεν και άλλο οι δέ) έγραφαν με τη μορφή σημειώσεων οδηγίες για τελετουργικά τυπικά, επικλήσεις,αφορισμούς, οδηγίες για την κατασκευή εργαλείων κ.α χωρίς να δώσουν περαιτέρω εξηγήσεις για την πολυετή εκπαίδευση που θα έπρεπε να είχε κάποιος για να κάνει χρήση των συχνά ημιτελών και επικίνδυνων πρακτικών που περιέχονται μέσα σε αυτά τα ημερολόγια. Είναι σαν να βρίσκαμε οδηγίες για την παρασκευή εκρηκτικής τρινιτροτολουόλης (ΤΝΤ) χωρίς βασικές γνώσεις χημείας.Εάν το βιβλίο αυτό έπεφτε στα χέρια κάποιου "αμύητου" το αποτέλεσμα θα ήταν απο ανεπιτυχές έως τραγικό.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον πρακτικό εσωτερισμό. Αυτοί που δεν τον έχουν βιώσει τον κατακρινουν απερίσπαστα διότι δεν τον καταλαβαίνουν πως λειτουργεί ή τον φοβούνται απεριόριστα ή στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι αρκετα ανεξάσκητοι ή ημιμαθείς για να έχουν αποτελέσματα ή στην χειρότερη περίπτωση ανακαλύπτουν ότι είναι βουτηγμένοι μέχρι το λαιμό στον χειρότερο δυνατό εφιάλτη τους. Ενα καλό κεφάλαιο περιγραφής είναι το εξής: ΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗς ΜΑΓΕΙΑΣ στο βιβλίο ΨΥΧΙΚΗ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ της Dion Fortune -Εκδόσεις Ιάμβλιχος.

Η Τέχνη της επίκλησης πνευμάτων είναι σοβαρό εγχείρημα για τον οποιοδήποτε σοβαρό εσωτεριστή. Θα πούν κάποιοι μα γιατί να καλέσει κάποιος πνεύματα, αφού ότι μπορεί να κάνει ένα πνεύμα στα εσωτερικά πεδία μπορεί να το κάνει και ένας άνθρωπος υψηλού εσωτερικού επιπέδου στα ίδια πεδία.

ΕΔώ υπάρχει ένας διαχωρισμός: Ο εσωτεριστής του δεξιού μονοπατιού ή ο Θεουργός (άν και οι έννοιες είναι σχετικές) έρχεται σε επαφή με όντα που θα τον βοηθήσουν να διεκπαιρεώσει υποθέσεις για τη βοήθεια άλλων και μόνο, ή για να αντικρίσει σοφία Θεού (όντα και σφαίρες απο ανώτερα επίπεδα)όπως έλεγαν οι αρχαιότεροι Μύστες καθώς το Motto του Λευκού Μυημένου είναι το ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ (εννοείται τον συνάνθρωπο). Αντιθέτως οι μύστες του Αριστερού μονοπατιού ή Μαυροι Μάγοι κατ' άλλους χρησιμοποιούν την ροή κοσμικής δύναμης για καθαρά προσωπικά τους συμφέροντα κατ επέκταση η εφέλκυση δύναμης απο άλλα πεδία γίνεται με τη χρήση αίματος,σπέρματος,θυσιών κτλ με σκοπό να ελκυστούν δαιμονικές (αν επιθυμείτε τον όρο)οντότητες απο τα κατώτερα επίπεδα του Αστρικού πεδίου, όπως οι Κολάσεις που περιγράφουν π.χ οι Χριστιανοί στην φιλολογία τους.

Μεγάλο λοιπόν τμήμα των κατ’ ευφημισμόν Σολομωνικών βιβλίων ανήκαν στην ενασχόληση των τελευταίων όπως το Γριμόριο του Πάπα Ωνορίου το οποίο ήταν γεμάτο με αιμοσταγείς καταστάσεις και συμβόλαια δαιμόνων. Πολλοί θα γελάνε αυτή τη στιγμή αλλά δεν τους αδικώ καθότι δεν ανήκουν τα παραπάνω στο πεδίο αντίληψης τους όπως πλείστοι δεν γνωρίζουν π.χ για το πώς ερευνάται ένα φάρμακο για το AIDS οπότε θα μπορούσαν να κάνουν καταχρηστικά οποιονδήποτε συνειρμό ή εικασία ή δήλωση χωρίς να έχουν γνώση ή να δαπανήσουν τον αντίστοιχο πολυετή κάματο των εργαζόμενων στον τομέα επιστημόνων.

Κλείνοντας λοιπόν την παραπάνω μακροσκελή εισαγωγή θα ήθελα να τονίσω ότι δυστυχώς ή ευτυχώς όποιος δεν έχει ανάψει ούτε τρία κεριά στη σειρά να κάνει έστω μία ευχή ότι και να έχει διαβάσει για τον εσωτερισμό δεν μπορεί να έχει άποψη παρά μόνο να μεταδώσει τις απόψεις των άλλων που έχει διαβάσει, είτε αυτές είναι έγκυρες είτε αυτές είναι παντελώς υπερφίαλες και άκυρες.

Η προετοιμασία για να δουλέψει κανείς με τα αποκαλούμενα Σολωμονικά συστήματα είναι μεγάλη και μπορεί να φτάσει αρκετούς Μήνες σε κάποιες περιπτώσεις. Οι αρχαίοι μάγοι όχι μόνο είχαν τεράστια υπομονή αλλά συχνά ήταν εξαιρετικά θεοσεβούμενοι κάτι που τους έδινε (ακόμα και αν θεωρούνταν εξαιρετικά επίπλαστη για κάποιους) μία πολύ ενισχυμένη ασπίδα προστασίας. Υπάρχουν κάποια βιβλία πρακτικής γύρω από το θέμα αλλά προσωπικά τα χαρακτηρίζω τουλάχιστο τα περισσότερα επικίνδυνα καθώς προτρέπουν να μάθεις να συνεργάζεσαι με πνεύματα σε 3 μήνες ενώ εγώ θα συμβούλευα αν κάποιος είχε τόσο ανάγκη να το κάνει να το έκανε μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια πρακτικής πείρας στον εσωτερισμό με μέσο όρο πρακτικής ενασχόλησης 10 ώρες την εβδομάδα και διάβασμα τουλάχιστον 5000 σελίδων σχετικών με το θέμα βιβλίων. Για να δουλέψει κανείς με ασφάλεια με αυτά τα συστήματα κατά την προσωπική μου γνώμη (ως ταπεινός αναζητητής των Μυστηρίων εδώ και αρκετά χρόνια) και μετά από προσωπική πείρα η οποία κόντεψε να μου κοστίσει τη ζωή 15 σχεδόν χρόνια (δες παλαιότερα θέματα όπως το Ποτηράκι στο φόρουμ το ΠΑΡΑΞΕΝΟ, η Πεντάλφα κ.α) πρίν θα πρέπει να διαθέτει τα εξής.

1) Πίστη στο Θείο Ον σε όλα τα επίπεδα καθώς και στον εαυτό μας ο οποίος είναι αντανάκλαση (χλωμή στο μέσο άνθρωπο) του παραπάνω. Για αυτούς που μπλέχτηκαν με την Μαγεία και είδαν αποτέλεσματα και την ψώνισαν ότι είναι οι γιοί του Γα..ω θα πρεπε να διαλογιστούν και να αντιληφθούν ότι είναι απλά κοσμικοί αγωγοί της θείας ουσίας και τίποτε παραπάνω. Και αν η «χάλκινη ψίχα» του καλώδιου είναι μαυρισμένη(με πάθη,φοβίες,φιληδονίες κτλ) τότε ρεύμα δεν περνά, το καλώδιο υπερθερμαίνεται και γίνεται χοντρό ΤΣΑΦ και το καλώδιο φρυγανίζεται. Ας το έχουν υπόψη αυτό.
2) Αγνή και καθαρή γεμάτη αγάπη καρδιά και καθαρό νού,πνεύμα και σώμα. Εάν κάποιος δεν μπορεί να συντριβεί με κλάματα εμπρός στο βωμό λέγοντας το Πάτερ Ημών σαν το πιο ταπεινό σκουλήκι ενώπιον του Θεού του βάσανα και κλάματα τον περιμένουν με τα Σολωμονικά τυπικά
3) Υψηλά ενεργειακά επίπεδα στην αύρα καθώς κάθε Σολωμονικό τυπικό απορροφά τεράστια ποσά νευρικής ενέργειας από τον επικαλούμενο συγκεκριμένο πνεύμα ή πνεύματα (ΗΟΕ –Ενέργειες ανώτερης τάξης).
Συχνά η χρήση κατάλληλων θυμιαμάτων ,αίματος ζώων, πουλιών, σπέρματος κτλ συμπλήρωνε το έλλειμα ενέργειας συνήθως Μαύρων μάγων που είχαν εκ προοιμίου αδύνατο ενεργειακό πεδίο στην περίπτωση που ήθελαν να υλοποιηθεί το πνεύμα μπροστά τους. Μία άλλη λύση είναι να έχει ο Αρχιιερουργός μάγος βοηθούς γύρω του για να τους χρησιμοποιήσει ως μπαταρίες. Η χρήση ζωντανών οργανισμών όπως φυτά,ζώα κτλ σηκώνει καρμικές ευθύνες κάτι που είναι γνωστό από την αρχαιότητα.

4) Ατσάλινη θέληση που να σπάει κόκκαλα και έλλειψη φόβου
5) Μία καλή γνώση της αστρολογίας καθώς σε συστήματα όπως το Καββαλιστικό Σολωμονικό είναι απαραίτητα (με λαμπρή εξαίρεση το σύστημα του Αμπραμελίν)
6) Μία πολύ καλή θρησκευτική και αποκρυφιστική γνώση του συστήματος που εργάζεται ο Μάγος. Ένα ινδουιστικό τυπικό αφορισμού δαιμόνων π.χ δεν μπορεί να εξορκίσει δαίμονες του ΙουδαιοΧριστιανικού συστήματος. Το σύστημα είτε πρέπει να συμπίπτει με την κοσμοθεωρία του Μάγου π.χ Εβραίος η Χριστιανός μύστης που δουλεύει με Καββαλιστικό ή Χριστιανοκαββαλιστικό σύστημα ή Κέλτης που δουλεύει με Δρυιδικό σύστημα. Ενας μυημένος υψηλού βαθμού μπορεί να δουλέψει με οποιοδήποτε σύστημα αρκεί να ανάγει τις γνώσεις του σε αυτό το σύστημα και να κατανοήσει τη λειτουργία του. Δεν είναι όμως τόσο απλό π.χ αφού η Θεά Ιστάρ των βαβυλωνίων δεν αντιστοιχεί ακριβώς στην Αστάρτη άλλων λαών κι ας δείχνει ίδια με την πρώτη ματιά. Ούτε η Θεά της Σελήνης των βαβυλωνίων εξορκίζεται με ηλιακό τυπικό. Για αυτό και κάποια έμπειρα παλικάρια που προσπάθησαν με LBRP να ξορκίσουν οντότητες από το Νεκρονόμικον του Σάιμον είδαν το σκύλο τους να επιτίθεται σε μέλος της τελετουργικής ομάδας και να του κόβει κομμάτι από την πλάτη.
7) Δυνατότητα αστρικής προβολής και αστρικής όρασης. Εάν δεν βλέπεις αυτό που θα έρθει δεν θα ξέρεις και αν είναι αυτό που έχεις καλέσει μιας και συχνά δεν είναι αυτό που υποτίθεται ότι θα έρθει. Ειδικές ασκήσεις ανάπτυξης διόρασης και αστρικής προβολής υπάρχουν σε παμπολλα βιβλία και στο Διαδίκτυο
8) Επαφή με τους πνευματικούς οδηγούς μας στο Αστρικό πεδίο είτε με οντότητες κατάλληλες να μας βοηθήσουν
9) Καθαγιασμένα εργαλεία,ρόμπα,ξίφος,ιερό λάδι,τρίγωνο,βωμός,κεριά,χάραξη κύκλου,τυπικά σε βιβλίο χειρογράφως κτλ τα οποία θα πάρουν μήνες για να φτιαχτούν στην αρχική τους φάση. Κατάλληλος χώρος με ησυχία και χαρακτηριστικά ναού κατά προτίμηση ξεχωριστό δωμάτιο το οποίο να έχει τελετουργηθεί πάνω από εξάμηνο καθημερινά για να μαγνητιστεί κατάλληλα τόσο με το δικό μας ρευστό όσο και με κοσμικές εφελκυόμενες δυνάμεις. Εάν κάποιος παραμελήσει τα παραπάνω διατρέχει κινδύνους. Κάποτε ο πατέρας μου δίχως γνώση αυτών των πραγμάτων τοποθέτησε ένα λαχείο (ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΩ) κάτω από το βωμό μου ,κατά συνέπεια τον μόλυνε και κόντεψα να πάθω νευρικό σόκ όταν προσπάθησα τη θεραπεία κάποιου ανθρώπου. Άλλη μία φορά ένιωσα ένα σκίρτημα και ένα μάγκωμα στην καρδιά ενώ εργαζόμουνα. Αμέσως αναζήτησα με την εσωτερική μου όραση το λόγο και είδα τον αναπτήρα του βωμού ο οποίος αγοράστηκε και λειτουργούσε μόνο για αυτόν τον σκοπό. Κατάλαβα τι είχε γίνει και γυρνωντας πίσω στο σπίτι κατσάδιασα με αγάπη τον πατέρα μου επειδή μου παραδέχτηκε ότι δεν έβρισκε άλλο αναπτήρα για να ανάψει το τσιγάρο του. Ο βωμός και τα εργαλεία πρέπει να φυλλάτονται με σεβασμό ως κόρη οφθαλμού όπως ο σωστός ιερεας συντηρεί την Αγία Τράπεζα. Τα ιερά και τα κρύφια θέλουν προσοχή και ευλάβεια στη χρήση καθώς εργάζονται ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ.
10) Κάποιος φίλος ανέφερε σε κάποια απάντηση στο ίδιο θέμα στο παρόν φόρουμ ότι δεν τρέχει και τίποτα στο να κάνεις κάτι για ιδιωτικό συμφέρον. Επειδή τον αγαπώ με την καλή έννοια και έχω τα διπλά του χρόνια θα του στείλω σύντομα email να του εξηγήσω prive με πρακτικά τελετουργικά επιχειρήματα επειδή έχει αρχίσει στην Τέχνη και θα με καταλάβει ότι το να ζητάς ιδιοτελή συμφέροντα να εκπληρωθούν έχει τίμημα και θα το πληρώσει αργότερα, και το εισητήριο είναι ιδιαίτερα ακριβό. Ακόμα και όταν κάνουμε καλό εύκολα περνούμε τη διαχωριστική γραμμή χωρίς να το καταλάβουμε, π.χ εάν κάποιος ζητούσε θεραπεία για τη μητερα του σε έναν Λευκό και έμπειρο μυημένο αυτός θα έπρεπε πρώτα να διαγνώσει αν η αρρώστια είναι άσχετη ή σχετική με το Κάρμα του άρρωστου γιατί η αλλοίωση του Κάρμα κάποιου άλλου ανθρώπου αποτελεί ουράνιο αδίκημα που πληρώνεται και αυτό καρμικά μετά. Εάν δεν συντρέχει τέτοιος λόγος και ο μυημένος το τσεκάρει με Ταρώ,κρύσταλλο,διαλογισμό κτλ και με σύμφωνη γνώμη των οδηγών του τότε θα προχωρήσει στα υπόλοιπα και με μεγαλη προσοχή. Η Γκρίζα Μαγεία υπάρχει δυστυχώς για καποιους αλλά τι θα συμβεί άραγε εάν κάνουμε μία τελετή σήμερα και ζητησουμε λεφτά και την επόμενη ημέρα πεθάνουν οι γονείς μας και μας αφήσουνε κληρονομιά. Δύσκολα τα πράγματα. Όταν οι μαθητές ρώτησαν τον Ιησού : Γιατί Κύριε ο τάδε γεννήθηκε τυφλός και κουτσός. Εφταιγαν οι αμαρτίες του η οι αμαρτίες των γονέων του; (σαφή γνώση μετενσάρκωσης και Κάρμα). Και ο Ιησούς απήντησε ούτε το ένα ούτε το άλλο απλά για να δοξαστεί το Ονομα του (του πατρός καθώς ο Ιησούς γνώριζε ότι ο τυφλός θα θεραπευόταν μέσω του Πατρός καθώς ο ίδιος ήταν άμεσος αγωγός της δύναμης Του ως θεάνθρωπος για να δοξαστεί το Ονομα του). Στον πρακτικό εσωτερισμό οι ελλείψεις δυνατοτήτων τέτοιου είδους διόρασης αποδεικνύονται επικίνδυνες.
11) Η γνώση τέλεσης των τυπικών με ακρίβεια καθώς πολλά αποδεικνύονται ελλιπή η λανθασμένα αποτελεί μείζονα πρακτική του επίδοξου εσωτεριστή. Εάν δεν ξέρει πώς να καθαγιασει το χώρο του, να τον προετοιμάσει κατάλληλα για τον ερχομό του πνεύματος, να καθαγιάσει τα εργαλεία του, να ετοιμάσει τα κατάλληλα ρούχα,θυμιάματα και παραφερνάλια σύμφωνα με τους νόμους των αναλογιών και να έχει εξαγνιστεί κατάλληλα με διάφορους τρόπους όπως το τελετουργικό λουτρό θα οδηγήσει στην αποτυχία ή την τρέλα τον τελετουργό, καμιά φορά και στον θάνατο ειδικά εάν βγεί έξω από τον κύκλο του. Οι οντότητες που επικαλείται ενας Μάγος είναι συχνά πανάρχαιες και προαιώνιες άλλες αυθύπαρκτες από τη Δημιουργία, άλλες κατασκευασμένες ως τούλπα ή τεχνητά στοιχειακά από παλιότερους εσωτεριστές-μαγγανευτές ή ολόκληρους λαούς που έφτιαξαν θεότητες με τις προσευχές τους και την μαζική εκπομπή αιθερικής ενέργειας. Και στις δύο περιπτώσεις είναι πλάσματα ανώτερα σε ευφυία από εμάς, με πρόσβαση σε ανώτερους νόμους και κατά συνέπεια θα αποκρούσουν βίαια τον ανεκπαίδευτο, εμπαθή,φιλήδονο και αμαθή εσωτεριστή που δεν είχε τι να κάνει το Σαββατοκύριακο και είπε άς πάρω ένα βιβλίο με επικλήσεις για να περάσει ή ώρα και να πουλήσουμε και μούρη στα φιλαράκια. Κάποιος φίλος από Αμερική έπαθε το εξής: Αποφάσισε να επικαλεστεί τελετουργικά καποιο πνεύμα υψηλής ιεραρχίας αλλά την πάτησε και την γλύτωσε φτηνά. Βρέθηκε έξω από τον κύκλο του πεταμένος σε μία γωνία με σχισμένα ρούχα και γρατζουνιές σε κακή κατάσταση και είχε την ευφυία να αντιληφθεί ότι είχε μείνει για πολύ καιρό ανεξάσκητος σε πρακτικό επίπεδο , ότι το πνεύμα τον κατέλαβε στη διάρκεια της τελετουργίας και τον έβαλε να δαγκωθεί,γρατζουνιστεί και να σχίσει τα ρούχα του μόνος του. Πέρασε καιρός να συνέλθει και με τη βοήθεια άλλων έμπειρων φίλων κατάφερε να το ξεπεράσει. Ειδικά σε τέτοια πνεύματα εάν κάνει κανείς το λάθος και τραβήξει πίσω την αιθερική ενέργεια που διέθεσε για την υλοποίηση του πνεύματος στο υλικό πεδίο ,και την πάρει πίσω εξαιρετικά μολυσμένη, διάφορα θα μπορούσαν να συμβούν. Η εσωτερική φιλολογία είναι γεμάτη από θύματα με ξεριζωμένες γλώσσες , νεκρά και χεσμένα με την πλήρη έννοια του όρου καθώς και με πληγές σε σχήμα μικρών σταυρών. Η συγκεκριμένη Τέχνη θέλει κότσια και εμπειρία καθώς ακόμα και οι δικοί μας υλοποιημένοι αιθερικά φόβοι θα μπορούσαν να είναι χειρότεροι και από τον Ασμοδαίο ο οποίος είναι από τους δύσκολους.
12) Οποιος καλεί ένα πνεύμα ακόμα και αγγελικής ιεραρχίας θα έπρεπε πρώτα να εργαστεί με την αντίθετη δαιμονική όψη γιατί εάν δεν την κατακτήσει δεν θα τα καταφερει να ελκύσει την αγγελική όψη. Αυτό ισχύει σε όλα τα συστήματα. Ακόμα και αν επικαλεστεί κανείς την αγγελική όψη αυτή θα παρουσιαστεί ως δίπολο μαζί με την δαιμονική και τότε ο δαίμονας θα κάνει τη ζωή του μάγου εξαιρετικά δύσκολη καθώς θα τον χτυπήσει στο ελλάτωμα που πονάει. Δηλαδή ένας φιλοχρήματος Μάγος θα έπεφτε σε μία κατασταση στην οποία θα μπορούσε να μην έχει φράγκο αλλά να βλέπει συνεχώς ανοιχτό το πορτοφόλι της μάνας του με χρήματα ή τους σάκους μίας ελλιπούς φυλασσόμενης χρηματαποστολής. Τα πνεύματα είτε αγγελικά είτε δαιμονικά δεν σέβονται τους ανθρώπους με χοντρά ελλατωματα και όταν αναγκαστούν και υποχρεωθούν με ιερά ονόματα και τυπικά να συνεργήσουν στα συμφέροντα ενός Μάγου ,τότε του τη «φυλάνε» για αργότερα είτε μέσω της θείας δίκης είτε μέσω της δαιμονικής κατάληψης που ελάχιστα γίνεται αντιληπτή από τον παθόντα καθώς μία ακτίνα του δαίμονα θα κατοικεί μέσα του και θα τον αναγκάζει να τον τρεφει με διάφορες πράξεις που αντιστοιχούν στη φύση του δαίμονα.

Θα προσπαθήσω στη συνέχεια του τόπικ να γράψω περισσότερα για τα πρακτικά ζητήματα των σολομωνικών αποκαλούμενων συστηματων αλλά χωρίς να υπεισέρθω σε ζουμερές λεπτομέρειες καθώς η ανθρώπινη φύση είναι άπληστη και θα έκανε οτιδήποτε για τα πάθη της,τις λαγνείες της και τα συμφέροντα της και ήδη έχω συσσωρεύσει αρκετό Κάρμα για την καμπούρα μου έως τώρα παρακούωντας αφειδώς τον Νόμο του ΝΑ ΣΙΩΠΑΣ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας λόγω της μακροσκελούς τοποθέτησης μου η οποία έγινε αναγκαστικά λόγω της πολυπλοκότητας του θέματος και ελπίζα να συνεισέφερα και εγώ ένα λιθαράκι στις εξηγησεις των υπολοίπων φίλων που συμμετέχουν στο Τόπικ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 17:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Yngwie μου, εγώ είδα στον ύπνο μου ότι ήμουν μια μαύρη στην Ινδία τι σημαίνει αυτό;

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 21:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Yngwie μου, εγώ είδα στον ύπνο μου ότι ήμουν μια μαύρη στην Ινδία τι σημαίνει αυτό;

Ότι γράφει δεν ξεγράφει


Αμα είδες φίλε Gonzalez ότι είχες και μαύρο σύζυγο, δύσκολα τα πράγματα όπως το κόβω (Αστειεύομαι).

Εάν σε κάποιο όνειρο έχουμε μία τόσο ξεκάθαρη αναπαράσταση τότε αναλύουμε το ότι βλέπουμε έαν έχουμε τόσο καλή συνειδητότητα ώστε να το κρατήσουμε γυρνώντας πίσω (όταν ξυπνήσουμε απο το όνειρο δηλαδή) κάτι που αποδεικνύεται συχνά δύσκολο στην πράξη εάν δεν έχουν γίνει ασκήσεις. Οτι δούμε πρέπει να το τσεκάρουμε και στο φυσικό πεδίο με απολυτα επιστημονικό τρόπο. Ενας καλός τρόπος ο οποίος τιτλοφορείται ως συνειρμική ονειροπόληση περιγράφεται στο βιβλίο της Dion Fortune : Υγιής αποκρυφισμός- Εκδόσεις Ιάμβλιχος.

Θα πώ ένα πρακτικό παράδειγμα για να γίνω αντιληπτός τουλάχιστον για τους φίλους που θα ήθελαν να ακούσουν καθως οι αστεισμοί οι μύδροι και οι μομφές με έχουν κάνει σκληρόπετσο καθώς η βιωματική εμπειρία δεν αναιρείται και παραμένει ως πολύτιμο διαμάντι στην καρδιά του ειλικρινούς αναζητητή. Οποιος επιθυμεί δυνάμεις για να βοηθήσει τους συνανθρώπους του και μόνο τότε ή εσωτερική ανοδος του γίνεται αστραπιαία και αυτο το γνωρίζουν καλά οι πρακτικά ασχολούμενοι.

Εχω ένα φίλο κολλητό με τον οποίο είχαμε χαθεί χρόνια αλλά βρεθηκαμε προσφάτως για τον οποίο κοίταξα πίσω (για προηγούμενες ενσαρκώσεις του) και εγώ αλλά και η κοπέλα μου. Τα αποτελέσματα έδειξαν ένα γαιοκτήμονα πλούσιο ο οποίος ζούσε στην Νότια Αφρική και είχε πολλούς υπηρέτες και υπηρέτριες. Τις δε υπηρέτριες τις παρενοχλούσε έντονα σεξουαλικά και με πλήρη κατάχρηση των δικαιωμάτων του ως αφεντικό. Σε αυτή τη ζωή λοιπόν σύμφωνα με την εσωτερική θεωρία θα πρέπει να διατηρεί στοιχεία της προηγούμενης. Με αποκαλεί (γνωρίζοντας την ενασχόληση μου) ως Βουντού χωρις να ξέρει το γιατί.Λόγω της ντόπιας ενασχόλησης των Νέγρων με τη βουντού στην οποία προηγούμενη ενσάρκωση του υπήρξε θύμα η υποσυνείδητη μνήμη είναι έντονη. Ανοιξε πρόσφατα μία μικρή επιχείρηση και ο διάκοσμος μεσα είναι γεμάτος με Αφρικανικά ξυλόγλυπτα αγαλματίδια, μάσκες κτλ και μου είπε ότι είχε μία υποσυνείδητη τάση για αυτά ανέκαθεν. Η φιληδονία που τον διέπει τον τυραννά και σε αυτή τη ζωή όπωςκαι τότε καθώς δεν μπορούσε επι μακρόν να στεριώσει μία σχέση της προκοπής καθώς το μάτι του έπαιζε και αλλού πολύ έντονα ακόμα και στη σταθερή του σχέση.
Δύσκολα μπόρεσα να του εξηγήσω ότι όταν κάνουμε έρωτα μόνο για το πάθος ανοίγουμε ένα λινκ με το άτομο με το οποίο κάνουμε έρωτα το οποίο θα συναντήσουμε με συμπαθητικό κραδασμικό τρόπο σε επόμενη ζωή και άν δεν αναγνωρίσουμε τα πρότερα συστατικά του πάθους και τους νόμους του Κάρμα θα μπορούσαμε να το μπερδέψουμε με ανώτερα αισθήματα αγάπης και να κάνουμε έναν αποτυχημένο γάμο. Οι παραπάνω εσωτερικές θεωρίες υπάρχουν στο βιβλίο της Dion Fortune : Η εσωτερική Φιλοσοφία του Ερωτα και του Γάμου-Εκδόσεις Ιάμβλιχος. Δεν τίθεται θέμα για την αξιοπιστία των γραπτών της καθώς τα λεγόμενα της επιβεβαιώθηκαν στην ζωή μου σε πάμπολλες περιπτώσεις εσωτερικής φύσης. Εν κατακλείδι ο φίλος είχε και άλλα χαρακτηριστικά τα οποία επιβεβαίωναν την ακρίβεια των οραμάτων που διαπιστώθηκαν απο δύο άτομα. Ετσι μπορούμε να πούμε ότι έχουμε δεί σε γενικές γραμμές σωστά ειδάλλως θα μιλούσαμε για παιχνίδια του υποσυνείδητου.

Η μέθοδος ή μάλλον μία απο τις μεθόδους εξέτασης προηγούμενων ζωών είναι απλή και εύκολη αρκεί να τηρηθούν κάποιες διαδικασίες. πρώτα απ όλα δεν γίνεται για χάρη γούστου αλλά εάν υπάρχει πραγματικά ανάγκη, δεύτερον δεν το κάνουμε με υπνωτισμό απο άλλο πρόσωπο (όπως π.χ κάνει ο γνωστός Κος Βουλούκος)και τρίτον θα πρέπει να το σκεφτούμε σοβαρά καθώς εάν αναδυθούν έντονα οι μνήμες κάποιας άλλης ενσάρκωσης μπορεί να προκληθούν βλάβες στον ψυχισμό μας. Φανταστείτε να δείτε κάποιον αιμοσταγή δολοφόνο ως προηγούμενη ενσάρκωση σας. Δεν είναι εύκολο να το αντιμετωπίσουν όλοι αυτό.

Απαιτεί λοιπόν μία κάθαρση του νού αρχικά με διαλογισμό και στη συνέχεια να πέσουμε σε μία κατάσταση ημι-τράνς κάτι το οποίο δεν θα σχολιάσω το πώς γίνεται καθότι είναι γνωστό αλλά και για λόγους ασφαλείας.Οποιος ψάχνει βρίσκει.

Εκεί μπορούμε να φανταστούμε με καθαρότητα ένα τοπίο δεκτικό σε εμάς και ένα σπίτι εντός αυτού. μπαίνουμε εντός του σπιτιού και καθόμαστε σε μία πολυθρόνα όπου μπροστά της υπάρχει μία οθόνη προβολής. εκεί συγκεντρωνόμαστε στο θέμα που θέλουμε και αρχίζει η εικόνα να παίζει. εκεί χρειάζεται αυτό που λέμε συνειρμική ονειροπόληση δηλαδή λίγο παίζει μόνο του το βίντεο, λίγο το "τραβάμε" και εμείς για να συνεχίσει.

Εάν υπάρχει υπομονή και εκπαιδευμένη φαντασία μπορεί κανείς να δεί ακόμα και λεπτομέρειες αναλόγως την καθαρότητα του νού του. Χρειάζεται να είναι κανείς βέβαια Flat συναισθηματικά και να μην συνδέεται με αυτό που βλέπει , ούτε να χαρεί ούτε να λυπηθεί αλλιώς ελοχεύει ο σπανιος αλλά υπαρκτός κίνδυνος να εγκλωβιστεί κανείς σε έναν δικό του ψυχικό ιστό και να ξυπνήσει απο την αυτούπνωση με αποτυπωμένη την εικονα ενός λυπηρού συμβάντος. Για να βεβαιωθούμε τώρα ότι είδαμε σωστά υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ενας είναι να διασταυρωθεί με απόψεις άλλων διορατικών, άλλος τρόπος είναι ο παραπάνω που περιέγραψα με το τσεκάρισμα καταστάσεων που συμπίπτουν με το υλικό επίπεδο της παρούσας ενσάρκωσης.Και οι δύο διατηρούν την επιστημονικότητα τους.Υπάρχει φίλος ο οποίος υπήρξε αεροναυπηγός στην Βόρεια Κορέα απο τον καιρό του πολέμου της σε παλαιότερη του ενσάρκωση. Στην τωρινή του ενσαρκωση απο πιτσιρικάς έφτιαχνε μοντέλα αεροπλάνων χειροποίητα τα οποία πετούσαν άψογα απο την πρώτη φορά που τα πετούσε. Τα σχόλια σε τέτοιες καταστάσεις περριτεύουν.
Αυτός ο τρόπος διόρασης για περασμένες ζωές δουλεύει μόνο όταν έχουμε κοινά ίχνη με τον άνθρωπο για τον οποίο ψάχνουμε άρα ουσιαστικά σκανάρουμε το υποσυνείδητο μας. Η εύρεση γεγονότων στα Ακασικά αρχεία τα οποία αποτελούν αντικειμενικά γεγονότα είναι σαφώς δυσκολότερη και δεν ενδείκνυται για τον άπειρο.

Ελπιζω να βοήθησα λίγο φίλε Gonzalez, άν και πολλοί άλλοι φίλοι έχουν αναλύσει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τα παραπάνω στα αντίστοιχα topic.Αν και αυτό το θέμα ανήκει σε άλλο τόπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2006, 23:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιος επιθυμεί δυνάμεις για να βοηθήσει τους συνανθρώπους του και μόνο τότε ή εσωτερική ανοδος του γίνεται αστραπιαία και αυτο το γνωρίζουν καλά οι πρακτικά ασχολούμενοι.


εδώ καλύτερα να έλεγες ότι όποιος βοηθάει χωρίς αντάλλαγμα τότε η εσωτερική άνοδος πραγματοποιήτε. Υποθέτω πως έκανες λάθος διατύπωση. Ετσι συμφωνώ απόλυτα.

Όσο για τα άλλα νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν αφού έχεις εμπειρεία να τα συζητούσαμε σε ένα τοπικ με ανάλογο θέμα, γιατί με ενδιαφέρει και μένα πολύ το θέμα αναδρομές και ειδικά το τελευταίο καιρό που μου έρχονται πολλές εικόνες λες και κάτι πρέπει να βρω.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 02:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie συγχαρητήρια για την τοποθέτησή σου... Επιτέλους ένας άνθρωπος που ξέρει τι γράφει... μήνες είχα να διαβάσω κάτι σοβαρό εδω μέσα... να είσαι καλά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Αμα είδες φίλε Gonzalez ότι είχες και μαύρο σύζυγο, δύσκολα τα πράγματα όπως το κόβω (Αστειεύομαι).

Εάν σε κάποιο όνειρο έχουμε μία τόσο ξεκάθαρη αναπαράσταση τότε αναλύουμε το ότι βλέπουμε έαν έχουμε τόσο καλή συνειδητότητα ώστε να το κρατήσουμε γυρνώντας πίσω (όταν ξυπνήσουμε απο το όνειρο δηλαδή) κάτι που αποδεικνύεται συχνά δύσκολο στην πράξη εάν δεν έχουν γίνει ασκήσεις. Οτι δούμε πρέπει να το τσεκάρουμε και στο φυσικό πεδίο με απολυτα επιστημονικό τρόπο. Ενας καλός τρόπος ο οποίος τιτλοφορείται ως συνειρμική ονειροπόληση περιγράφεται στο βιβλίο της Dion Fortune : Υγιής αποκρυφισμός- Εκδόσεις Ιάμβλιχος.

Θα πώ ένα πρακτικό παράδειγμα για να γίνω αντιληπτός τουλάχιστον για τους φίλους που θα ήθελαν να ακούσουν καθως οι αστεισμοί οι μύδροι και οι μομφές με έχουν κάνει σκληρόπετσο καθώς η βιωματική εμπειρία δεν αναιρείται και παραμένει ως πολύτιμο διαμάντι στην καρδιά του ειλικρινούς αναζητητή. Οποιος επιθυμεί δυνάμεις για να βοηθήσει τους συνανθρώπους του και μόνο τότε ή εσωτερική ανοδος του γίνεται αστραπιαία και αυτο το γνωρίζουν καλά οι πρακτικά ασχολούμενοι.

Εχω ένα φίλο κολλητό με τον οποίο είχαμε χαθεί χρόνια αλλά βρεθηκαμε προσφάτως για τον οποίο κοίταξα πίσω (για προηγούμενες ενσαρκώσεις του) και εγώ αλλά και η κοπέλα μου. Τα αποτελέσματα έδειξαν ένα γαιοκτήμονα πλούσιο ο οποίος ζούσε στην Νότια Αφρική και είχε πολλούς υπηρέτες και υπηρέτριες. Τις δε υπηρέτριες τις παρενοχλούσε έντονα σεξουαλικά και με πλήρη κατάχρηση των δικαιωμάτων του ως αφεντικό. Σε αυτή τη ζωή λοιπόν σύμφωνα με την εσωτερική θεωρία θα πρέπει να διατηρεί στοιχεία της προηγούμενης. Με αποκαλεί (γνωρίζοντας την ενασχόληση μου) ως Βουντού χωρις να ξέρει το γιατί.Λόγω της ντόπιας ενασχόλησης των Νέγρων με τη βουντού στην οποία προηγούμενη ενσάρκωση του υπήρξε θύμα η υποσυνείδητη μνήμη είναι έντονη. Ανοιξε πρόσφατα μία μικρή επιχείρηση και ο διάκοσμος μεσα είναι γεμάτος με Αφρικανικά ξυλόγλυπτα αγαλματίδια, μάσκες κτλ και μου είπε ότι είχε μία υποσυνείδητη τάση για αυτά ανέκαθεν. Η φιληδονία που τον διέπει τον τυραννά και σε αυτή τη ζωή όπωςκαι τότε καθώς δεν μπορούσε επι μακρόν να στεριώσει μία σχέση της προκοπής καθώς το μάτι του έπαιζε και αλλού πολύ έντονα ακόμα και στη σταθερή του σχέση.
Δύσκολα μπόρεσα να του εξηγήσω ότι όταν κάνουμε έρωτα μόνο για το πάθος ανοίγουμε ένα λινκ με το άτομο με το οποίο κάνουμε έρωτα το οποίο θα συναντήσουμε με συμπαθητικό κραδασμικό τρόπο σε επόμενη ζωή και άν δεν αναγνωρίσουμε τα πρότερα συστατικά του πάθους και τους νόμους του Κάρμα θα μπορούσαμε να το μπερδέψουμε με ανώτερα αισθήματα αγάπης και να κάνουμε έναν αποτυχημένο γάμο. Οι παραπάνω εσωτερικές θεωρίες υπάρχουν στο βιβλίο της Dion Fortune : Η εσωτερική Φιλοσοφία του Ερωτα και του Γάμου-Εκδόσεις Ιάμβλιχος. Δεν τίθεται θέμα για την αξιοπιστία των γραπτών της καθώς τα λεγόμενα της επιβεβαιώθηκαν στην ζωή μου σε πάμπολλες περιπτώσεις εσωτερικής φύσης. Εν κατακλείδι ο φίλος είχε και άλλα χαρακτηριστικά τα οποία επιβεβαίωναν την ακρίβεια των οραμάτων που διαπιστώθηκαν απο δύο άτομα. Ετσι μπορούμε να πούμε ότι έχουμε δεί σε γενικές γραμμές σωστά ειδάλλως θα μιλούσαμε για παιχνίδια του υποσυνείδητου.

Η μέθοδος ή μάλλον μία απο τις μεθόδους εξέτασης προηγούμενων ζωών είναι απλή και εύκολη αρκεί να τηρηθούν κάποιες διαδικασίες. πρώτα απ όλα δεν γίνεται για χάρη γούστου αλλά εάν υπάρχει πραγματικά ανάγκη, δεύτερον δεν το κάνουμε με υπνωτισμό απο άλλο πρόσωπο (όπως π.χ κάνει ο γνωστός Κος Βουλούκος)και τρίτον θα πρέπει να το σκεφτούμε σοβαρά καθώς εάν αναδυθούν έντονα οι μνήμες κάποιας άλλης ενσάρκωσης μπορεί να προκληθούν βλάβες στον ψυχισμό μας. Φανταστείτε να δείτε κάποιον αιμοσταγή δολοφόνο ως προηγούμενη ενσάρκωση σας. Δεν είναι εύκολο να το αντιμετωπίσουν όλοι αυτό.

Απαιτεί λοιπόν μία κάθαρση του νού αρχικά με διαλογισμό και στη συνέχεια να πέσουμε σε μία κατάσταση ημι-τράνς κάτι το οποίο δεν θα σχολιάσω το πώς γίνεται καθότι είναι γνωστό αλλά και για λόγους ασφαλείας.Οποιος ψάχνει βρίσκει.

Εκεί μπορούμε να φανταστούμε με καθαρότητα ένα τοπίο δεκτικό σε εμάς και ένα σπίτι εντός αυτού. μπαίνουμε εντός του σπιτιού και καθόμαστε σε μία πολυθρόνα όπου μπροστά της υπάρχει μία οθόνη προβολής. εκεί συγκεντρωνόμαστε στο θέμα που θέλουμε και αρχίζει η εικόνα να παίζει. εκεί χρειάζεται αυτό που λέμε συνειρμική ονειροπόληση δηλαδή λίγο παίζει μόνο του το βίντεο, λίγο το "τραβάμε" και εμείς για να συνεχίσει.

Εάν υπάρχει υπομονή και εκπαιδευμένη φαντασία μπορεί κανείς να δεί ακόμα και λεπτομέρειες αναλόγως την καθαρότητα του νού του. Χρειάζεται να είναι κανείς βέβαια Flat συναισθηματικά και να μην συνδέεται με αυτό που βλέπει , ούτε να χαρεί ούτε να λυπηθεί αλλιώς ελοχεύει ο σπανιος αλλά υπαρκτός κίνδυνος να εγκλωβιστεί κανείς σε έναν δικό του ψυχικό ιστό και να ξυπνήσει απο την αυτούπνωση με αποτυπωμένη την εικονα ενός λυπηρού συμβάντος. Για να βεβαιωθούμε τώρα ότι είδαμε σωστά υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ενας είναι να διασταυρωθεί με απόψεις άλλων διορατικών, άλλος τρόπος είναι ο παραπάνω που περιέγραψα με το τσεκάρισμα καταστάσεων που συμπίπτουν με το υλικό επίπεδο της παρούσας ενσάρκωσης.Και οι δύο διατηρούν την επιστημονικότητα τους.Υπάρχει φίλος ο οποίος υπήρξε αεροναυπηγός στην Βόρεια Κορέα απο τον καιρό του πολέμου της σε παλαιότερη του ενσάρκωση. Στην τωρινή του ενσαρκωση απο πιτσιρικάς έφτιαχνε μοντέλα αεροπλάνων χειροποίητα τα οποία πετούσαν άψογα απο την πρώτη φορά που τα πετούσε. Τα σχόλια σε τέτοιες καταστάσεις περριτεύουν.
Αυτός ο τρόπος διόρασης για περασμένες ζωές δουλεύει μόνο όταν έχουμε κοινά ίχνη με τον άνθρωπο για τον οποίο ψάχνουμε άρα ουσιαστικά σκανάρουμε το υποσυνείδητο μας. Η εύρεση γεγονότων στα Ακασικά αρχεία τα οποία αποτελούν αντικειμενικά γεγονότα είναι σαφώς δυσκολότερη και δεν ενδείκνυται για τον άπειρο.

Ελπιζω να βοήθησα λίγο φίλε Gonzalez, άν και πολλοί άλλοι φίλοι έχουν αναλύσει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τα παραπάνω στα αντίστοιχα topic.Αν και αυτό το θέμα ανήκει σε άλλο τόπικ.
[/quote]

Πολύ καλό το παράδειγμά σου Yngwie, σίγουρα θα αγοράσω αυτό το βιβλίο και θα ψάξω να δω αν ήμουν ο Ποκαχόντας στη προηγούμενη ζωή μου

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε, παιδιά ξέρετε κανένα site να διαβάσω τη σολομωνική online;

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giouli_n
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 13:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giouli_n  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

re seis paidia paratirise kaneis oti opoiadipote selida anaferomeni sti solomoniki den doulevei ..?


ω ναι αγαπητε μου,αν και εγω τισ ανοιξα της σελιδες...περασαν 3-4 μερες προσπαθησα ξανα και ολα καλα τοτε.

??who knows??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 15:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώντας τους φίλους για τα παραπάνω καλά τους λόγια και τις ευγενείς παρατηρήσεις τους και για να συνηθίσουμε το θέμα της Σολομωνικής Μαγείας θα επανέρθω στο πόσο βασικό είναι να έχουμε ευγενή κίνητρα για την εξάσκηση αυτής της Τέχνης.
Δεν αντιτίθεμαι στο γεγονός ότι και με ιδιοτελή κίνητρα απόκτησης χρημάτων, ερωτικών συντρόφων κτλ ακόμα και ένας Μαύρος Μάγος θα τα καταφέρει σε αυτήν την Τέχνη, απλά θα γίνει δέσμιος των Δαιμόνων του όχι μόνο σε αυτή την ζωή αλλά και στην άλλη ως υπηρέτης των δαιμόνων που κάλεσε(για αρκετούς αιώνες καθώς ο χρόνος στα άλλα πεδία δεν μετράει όπως ο δικός μας γραμμικός χρόνος εδώ στην Γή) χάνοντας την πολύτιμη σκάλα της εξέλιξης του καθώς θα έχει δεσμεύσει την ψυχή του. Το υπέροχο έργο Φάουστ του Γκαίτε (άν και μερικοί ίσως όχι αδίκως το αποδίδουν στον Μάρλοου) δεικνύει άριστα τον λάθος δρόμο για απόκτηση ιδιοτελών "δώρων" απο τον ουρανό. Το να κερδίσει κάποιος το Τζόκερ π.χ θα μπορούσε να γίνει άνετα με τη βοήθεια πνευμάτων αλλά ο επίδοξος εσωτεριστής θα έπρεπε να δεί γιατί κάποια διάσημα μέντιουμ και εσωτεριστές όπως ο κύριος Donahue στην Αμερική προέβλεψαν τους αριθμούς του ντόπιου Lotto αλλά δεν πήγαν να το αγοράσουν. ΣΑΦΩΣ γιατί γνώριζαν ότι αυτό το Lotto προοριζόταν συμπαντικά για κάποιο άλλο άτομο το οποίο είτε θα είχε ανάγκη αυτά τα χρήματα είτε θα διαμόρφωνε το Κάρμα του με αυτά τα χρήματα πρός το καλύτερο ή το χειρότερο , κατά συνέπεια δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία απο το κοντράρεσαι με την Θεία πρόνοια, δεν νομίζετε. Πρώτα λοιπόν κοιτάμε να μάθουμε το πώς λειτουργεί το Σύμπαν εν γένει και ύστερα εάν έχουμε τα κότσια ας ζητήσουμε να ευοδοθούν οι εγωιστικές επιθυμίες μας πληρώνοντας και το ανάλογο τίμημα.

Μία απόδειξη των παραπάνω είναι το απόσπασμα που θα παραθέσω απο το Βιβλίο του Francis Barrett ,Ο ΜΑΓΟΣ - Εκδόσεις Δίδυμοι. Το βιβλίο αυτό περιέχει συρραφές απο αξιόλογα κείμενα του παρελθόντος συγγραφέων όπως του Κορνήλιου Αγρίππα, του Παράκελσου, του Αλβέρτου μάγνου, του Αββά Τριθέμιου του Σπανχάιμ (Δασκάλου του Αγρίππα) και άλλων επιφανών. Το συγκεκριμένο βιβλίο πολλά μυητικά τάγματα όπως η πασίγνωστη Golden dawn το είχε σε περίοπτη θέση στα ράφια της και όχι άδικα καθώς είναι εξαίρετο και περιγραφικότατο άν και σε πολλά σημεία ο Barrett αποκρύπτει στοιχεία για τους αμύητους και κυρίως για την δική τους ασφάλεια αλλά και την αποφυγή αηδούς εκμετάλλευσης των Θείων μυστηρίων. Το παρακάτω απόσπασμα αποτελεί μία μετάφραση οδηγιών πρός τον επίδοξο μαθητή των Μυστηρίων. Ελπίζω να ρίξει λίγο Φώς στην κατάσταση της επίκληση πνευμάτων.


Η μαγεία και φιλοσοφία του Τριθέμιου του Σπανχάιμ


ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ Σ' ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ, ΕΝΑΝ ΝΕΑΡΟ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ Σ' ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

Φίλε μου,

Γνωρίζοντας πως είσαι ένας ερευνητής με περιέργεια γι' αυτές τις επιστήμες που βρίσκονται έξω από τις συνηθισμένες τροχιές με­λετών (εννοώ την τέχνη της μαντείας, τη μαγεία, τα φυλαχτά, κλπ.),θα 'θελα να σου μεταδώσω τις σκέψεις μου πάνω σ' αυτές, και ν'
ανοίξω στο πνευματικό μάτι σου τις γνώσεις που είναι ανάγκη να κα­τέχεις, με τις οποίες θα οδηγηθείς καλύτερα μέσα στον ευχάριστο αγρό της φύσης' και να σου δώσω πληροφορίες που, με την καθοδή­γηση της ανώτατης σοφίας του Υψίστου, θα σε κάνουν να δροσίσεις την ψυχή σου με το υπέροχο ρεύμα της γνώσης έτσι ώστε, αφού αναγεννηθεί το πνεύμα σου με τη χρήση των καλών δώρων που θα σου απονείμει ο Θεός, να μπορείς να απορροφηθείς μέσα στη θεώ­ρηση της απέραντης σοφίας αυτής της μεγάλης γενναιόδωρης Ύ­παρξης που σε δημιούργησε.

Τώρα εσύ, ένας άνθρωπος, στην ψυχή του οποίου η εικόνα της Θεότητας έχει σφραγιστεί αιώνια, αναλογίσου ποια είναι η επιθυμία σου στην αναζήτηση αυτών των μυστηρίων. Είναι πλούτη, τιμές, δό­ξα, δύναμη, εξουσία, δίψα για αναγνώριση, και τα παρόμοια; Ίσως η καρδιά σου λέει: Όλα! Όλα αυτά θα τα 'θελα!

Αν είναι έτσι, να η απάντησή μου: ψάξε πρώτα να γνωρίσεις τον εαυτό σου ολοκληρωτι­κά, καθάρισε την καρδιά σου απ' όλες τις κακές, μάταιες και άπλη­στες επιθυμίες. Σκέψου λοιπόν, ω άνθρωπε! Να 'χεις δύναμη για να ικανοποιείς τους πόθους σου, να πλουτίζεις την τσέπη σου, να χτί­ζεις σπίτια, να υψώνεις τον εαυτό σου στο αποκορύφωμα του αν­θρώπινου θαυμασμού αυτές είναι οι ελπίδες σου και οι επιθυμίες σου;

Τότε σίγουρα έχεις λόγους να θρηνείς που γεννήθηκες. όλες αυτές οι επιθυμίες προέρχονται κατευθείαν από τον διάβολο, από την Ύπαρξη δηλαδή που βάζει συνέχεια μηχανές (μυριάδες δαιμό­νων) να πειρόζουν με αισθησιακά θέλγητρα και απολαύσεις, τον διε­φθαρμένο νου και τις καρδιές των ανθρώπων. η κύρια εργασία τουςείναι να προσπαθούν να εξουδετερώνουν τις αγαθοεργές ενέργειες και εμπνεύσεις των ευλογημένων πνευμάτων που είναι τα όργανα του Θεού και Δημιουργού μας.

Νά φοβάσαι τον Θεό και να αγαπάς τον συνάνθρωπό σου. μην χρησιμοποιείς το Ψέμα, μην ορκίζεσαι, μην υποκρίνεσαι. όλες σου οι
πράξεις ας είναι ειλικρινείς.

Εδώ, ω άνθρωπε, βρίσκεται η μεγάλη σφραγίδα όλης της γήινης σοφίας, το αληθινό τάλισμαν της ανθρώ­πινης ευτυχίας. Όταν θα το έχεις πετύχει, δεν θα βλέπεις τίποτα σαν αδύνατο, στο μέτρο που το επιτρέπει ο Θεός. βιάσου λοιπόν, με τη νόηση και την καρδιά σου, να φθάσεις στη γνώση και στη σοφία. τα­πεινά δώσε την εμπιστοσύνη σου μόνο στον Θεό, τον δημιουργό των πάντων.
Το να γνωρίσεις τον εαυτό σου σημαίνει να γνωρίσεις τον Θεό, γιατί είναι ένα πνευματικό δώρο του Θεού το να επιτρέπει στον άν­θρωπο να γνωρίσει τον εαυτό του. Δώρο που πολύ λίγοι κατέχουν, όπως βλέπει κανείς καθημερινά. Πόσοι γυρίζουν πέρα - δώθε στην επικίνδυνη θάλασσα που σχηματίζουν τα πάθη, κι είναι πιο ελαφροί κι από τα πούπουλα!
Πόσοι πολλοί σ' αυτή τη μεγάλη πόλη έχουν ως κύριο αγαθό τους την κραιπάλη και την ακολασία! Δες τις ενέργειές τους, τους τρόπους τους, τις διαθέσεις τους. αυτοί οι φτωχοί, δύ­στυχοι κι άθλιοι φουκαράδες υποφέρουν από ένα τέτοιο μοιραίο μα­γικό ξεμυάλισμα κι από μια τέτοια άγνοια, ώστε πιστεύουν ότι μπο­ρούν ακόμη και να πείσουν για τη ματαιότητα και τη μιζέρια της θέ­σης τους.

Για να γίνω πιο κατανοητός, αυτοί είναι που αποκαλούνται άνθρωποι της καλής κοινωνίας, μια έκφραση χωρίς νόημα αν υπολο­γίσουμε ότι η παγκόσμια καλή κοινωνία σήμερα είναι ανήθικη και λά­μπει τόσο άσχημα και έντονα , ώστε δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να το καταλάβουμε, αφού το βλέπουμε και κάθε μέρα με τα ίδια μας τα μάτια.

Αλλά όσον αφορά εσένα, φίλε μου, που σου απευθύνω αυτές τις γραμμές, ας μην υποθέσεις ότι σε κατακρίνω για ελαττώματα που δεν πιστεύω ότι κατέχεις. γιατί ξέρω ότι είσαι ένας νέος άνθρωπος που θέλεις να λάβεις καθοδήγηση σε πιο υψηλές και πιο έξοχες ενα­τενίσεις απ' αυτές για τις οποίες είναι ικανοί αυτοί οι υιοί της γης. γι' αυτό σου παρουσιάζω κι αυτή τη μετάφραση, τόσο χρήσιμη για σένα.

Φυλάξου από την κολακεία, τον εγωισμό και την απληστία, και θα πετύχεις' και να είσαι επιμελής στις ασχολίες σου, ώστε το σώμα σου να 'ναι δυνατό. Η αργία είναι δυσάρεστη στη θεότητα, η εργατικότη­τα θα γλυκάνει το μαύρο ψωμί σου, κι οι καρποί της θα ζεστάνουν την καρδιά σου και θα γεμίσουν την ψυχή σου με ευγνωμοσύνη γι' Αυτόν που σε ευλόγησε αρκετά.

Μην Ψάχνεις για πιο πολλά, γιατί αυ­τό θα σε βλάψει' προσευχήσου να 'χεις αρκετά για να τρως και να ντύνεις το σώμα σου, αλλά μη ζητάς περισσότερα, για να μη λιώσεις μέσα στη χειρότερη φτώχεια και περάσεις τις υπόλοιπες μέρες σουμέσα στη χλεύη και στη ζητιανιά.

Γιατί πρέπει απαραίτητα να γνωρί­ζεις κάτι: αν με τη μελέτη σου, την τέχνη σου, ή με οποιοδήποτε άλλο πράγμα, φτάσεις στο σημείο να μπορείς να διατάζεις ακόμη κι ένα εκατομμύριο πνεύματα, δεν σου επιτρέπεται να επιθυμείς ν' α­ποκτήσεις πλούτη ξαφνικά, γιατί η Αιώνια Σοφία το έχει απαγορεύσει' κι έχει λεχθεί ότι, ο άνθρωπος θα κερδίζει το ψωμί του με τον ιδρώτα του προσώπου του.

Συνεπώς ας μην έχουμε σκοπό μας το να πλουτί­σουμε σε κοσμικά αγαθά, με υπερφυσικά μέσα. ας διώχνουμε μακριά μας την όπληστη επιθυμία για πρόγματα που πρέπει να κοιτάζουμεμε τα μάτια της περιφρόνησης, για να μην επισύρουμε πάνω μας την οργή του Θεού.

Ας βασιζόμαστε χαρούμενα, κι ας ακολουθούμε στην πράξη, πνευματικά και αληθινά, αυτά τα λόγια του Χριστού, «Να ανα­ζητάτε πριν απ' όλα το βασίλειο του Θεού και όλα τα υπόλοιπα θα σας δοθούν». Μην φοβάσαι, κι ο Θεός θα κάνει το σπιτικό σου σαν ένα ανθισμένο δέντρο και τη γυναίκα σου σαν ένα αμπέλι γόνιμο. Γεια σου; να θυμάσαι τις φτωχές μου συμ60υλές και να 'σαι ευτυχισμέ­νος. Από τον αληθινό σου φίλο,

Φράνσις Μπάρεττ. Λονδίνο 1800

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 15:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκα στον πειρασμό να παραθέσω ακόμα ένα κείμενο του Μπάρετ το οποίο είναι σαφέστατο ακόμα και στην πιό αδύναμη Νόηση. Εάν μετά απο αυτό το κείμενο κάποιος έχει ακόμα την άποψη ότι μπορεί να παίξει με ασφάλεια με τον αόρατο κόσμο για την επιδίωξη εγωιστικών συμφερόντων, περιέργειας, φιλαρέσκειας κτλ τότε ΑΣ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ.

Μια προειδοποίηση για τον aρχάριο σ' αυτή την Τέχνη, και μια συμ­βουλή γι' αυτούς που θα 'θελαν να γΙνουν Μαθητές

Αδελφέ μου,
Είναι απαραίτητο να σου πω ότι ανάλογα με τις επιθυμίες σου στην ενασχόληση αυτής της τέχνης που καλούμε Μαγεία, θα είναι και τα αποτελέσματα που θα λάβεις.

Αν ζητάς εκδίκηση να ξέρεις πως, με κάποιο από τα πειράματα που αναφέρονται εδώ, θα προσελ­κύσεις έναν εκδικητικό δαίμονα, ή ένα μανιασμένο καταχθόνιο πνεύ­μα, που υπηρετεί την οργή του Θεού. αν θέλεις εγκόσμια πλούτη και αναγνώριση, τότε θα έχεις ένα πνεύμα της γης ή της φωτιάς, που θα σε εξαπατήσει με τα πλούτη του μάταιου κόσμου. αν κυνηγάς τη φή­μη και τη λάμψη της δόξας, τότε θα σου σταλούν τα πνεύματα της αλαζονείας, που θα ικανοποιήσουν τη ματαιοδοξία σου.

Γιατί για κάθε περίπτωση υπάρχουν καθορισμένα πνεύματα που επιδιώκουν έντονα να αναμιχθούν με το πνεύμα σου, και το πνεύμα που θα υπερισχύσει, θα σε παρασύρει στη δική του φύση και θα εξυπηρετήσει τους σκο­πούς σου σύμφωνα με την έκταση που του επιτρέπει ο Θεός

Κι έτσι, ανάλογα με το ποιες είναι οι επιθυμίες σου και από ποιες προθέσεις παράγονται, θα έχεις και την αντίστοιχη απάντηση.

Αν όμως δεν ζη­τάς παρά να γνωρίσεις την τιμή και τη δόξα του Θεού και το πώς να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου, και γεμίσεις έτσι την καρδιά σου με την αγάπη του Θεού, τότε θα 'χεις ένα αγνό πνεύμα που θα ικανο­ποιήσει (με την άδεια του Κυρίου) τις επιθυμίες σου.

Γι' αυτό λοιπόν αναζήτησε μόνο το καλό. απόφυγε κάθε κακό στη σκέψη, στα λόγια, ή στην πράξη. Παρακάλεσε το Θεό να σου χαρίσει σοφία και θα κερ­δίσεις μια πλούσια συγκομιδή.

Η μαγεία σου ανοίγει δυο δρόμους μπροστά σου. διάλεξε όποιον θέλεις. θα πάρεις την ανταμοιβή που σου αξίζει.

Λονδίνο 1800

Francis Barrett.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 21:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο θα ειναι να μην παιζουμε με δυναμεις που δεν γνωριζουμε και δεν μπορουμε να διαχειριστουμε.οσοι ασχολουμαστε με αυτα τα πραγματα θα πρεπει να ξερουμε τα benefits και τουσ κινδυνους.και κυριως ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.o yngwie οπως παντα πληθωρικος δινει τις απαντησειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dTox
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 16:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dTox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tha ithela perissoteres plirofories gia tin solomoniki kai tha ithela na mou peite poio vivlio periexei aksiopistes plirofories gia na diavaso.

P.S Min mou peite na min asxolitho to exo varethei ayto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 17:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ dTox, προσωπικά δεν θα σου πώ να μην ασχοληθείς.
Εάν εσύ έχεις την εντύπωση οτι θα βρείς κάποιο ιδιαίτερο νόημα μέσα στην Σολομωνική πέραν της απλής ανάγνωσης της κι οτι θα σου δώσει κάτι ξεχωριστό, τι να πώ...
Είναι δικό σου θέμα, φίλε μου!

Αυτό όμως που θα σου πώ είναι οτι πρέπει να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 03:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συνεχίσουμε λοιπόν λίγο με το πρακτικό του θέματος το οποίο παρουσιάζει αξιοσημείωτο ενδιαφέρον καθώς όπως έλεγε καθώς όπως έλεγε σωστά ο Aleister Crowley στο έργο του Magick in Theory and Practice ότι ο μαθητής κάνοντας ορισμένα πράγματα προκύπτουν ορισμένα αποτελέσματα αλλά δεν θα έπρεπε να αποδώσει καμία φιλοσοφική ή αντικειμενική αξία σε αυτά. Αλλά θα δούμε στην πορεία γιατί το είπε καθώς το θέμα είναι λίγο συγκεχυμένο.

Καταρχήν υπάρχει μεγάλη σύγχυση όσον αφορά δύο έννοιες στην Αγγλική καθώς στην Ελληνική δεν υπάρχουν αντίστοιχες λέξεις να περιγράφουν με ακρίβεια τα κάτωθι περιγραφέντα. Αναφέρομαι στις λέξεις invocation και evocation. Και οι δύο θα μπορούσαν χοντρικά να μεταφραστούν ως επίκληση και συγκεκριμένα πνεύματος μόνο που άλλο είναι η μία τεχνική και άλλο η άλλη, όσον αφορά την εσωτερική τους διάσταση.

Το invocation είναι η επίκληση μίας οντότητας εντός της συνείδησης του επικαλούμενου π.χ ας υποθέσουμε ότι ο τελετουργός θέλει να γίνει αγωγός μίας κοσμικής δύναμης εντός του και αυτή η δύναμη να τον χρησιμοποιήσει ως φερέφωνο για να ακούσουν οι άλλοι παρευρισκόμενοι κάποιο μήνυμα. Εκεί λοιπόν όπως και στον πνευματισμό όπου το μέντιουμ πέφτει σε έκσταση έτσι ώστε να μιλησει κάποιο πνεύμα από το στόμα του, έτσι και στον Δυτικό ερμητισμό κάποιος από την ομάδα επικαλείται το πνεύμα εντός του και όχι εκτός της συνείδησης του. Το αποτέλεσμα ποικίλλει ανάλογα με την ποιότητα του δέκτη αλλά κατ’ εμέ είναι επικίνδυνο εάν δεν δύναται κάποιος να πιστοποιήσει την ταυτότητα του πνεύματος το οποίο θα μπορούσε να είναι μία κακόβουλη απενσαρκωμένη ψυχή, ένα παιχνιδιάρικο στοιχειακό ή ακόμα χειρότερα όπως π.χ μία αρνητική δαιμονική ενέργεια. Όπως σωστά έλεγε και η αείμνηστη Dion Fortune : κανένας δεν θα ήθελε να αποτελέσει αγωγό εκδήλωσης για μία οντότητα (ή κοσμική ενέργεια αν προτιμάτε) όπως ο δαίμονας Ασμοδαίος.

Το invocation θα μπορούσε όμως να αποτελέσει χρήσιμη τεχνική σε επικλήσεις αγγελικών ή άλλων καλόβουλων πνευμάτων. Θυμίζει σε μερικά σημεία και την Τεχνική Ανάληψης μίας Θεικής μορφής γνωστή ως Assumption of a Godform. Η τελευταία γίνεται στις περιπτώσεις που ο Μάγος (και δεν εννοώ την κα Κατίνα της γειτονιάς ή τους διάφορους μαγγανευτές) θέλει να συντονίσει τους κραδασμούς του με μία Θεική μορφή για να αναλάβει κάποιο έργο. Μία τέτοια περίπτωση θα ήταν π.χ μία θεραπεία εξ αποστάσεως με τη χρηση του αστρικού σώματος όπου ο θεράπων θα συντονιζόταν μέσω καταλληλων διαλογισμών και τελετουργιών με την ακτίνα του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού , θα έπαιρνε αστρικά τη μορφή του και τη θεραπευτική του ιδιότητα έστω και αν μέρος της ακτίνας ισχύος του Ιησού (η της μορφοποιημένης από τις χιλιάδες έτη λατρείας του από τους πιστούς )έπαιρνε μορφή ως λεπτή ενέργεια εντός του θεράποντος Μάγου. Φυσικά μιλάμε για πολύ εξελιγμένα είδη προβολής τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα invocations ενός βουντουιστή ο οποίος χορεύει με τα μάτια του αναποδογυρισμένα κατηλλειμένος από μία εξώτερη δύναμη η οποία μπορεί να είναι από ένα κατώτερο στοιχειακό έως και μία απενσαρκωμένη ψυχή. Οι δυνάμεις που ελκύονται σε αυτά ναι μεν είναι δυνατές αλλά συνήθως ανήκουν σε κατώτερα ζωικα επίπεδα εγείροντας πάθη και καταστάσεις επικίνδυνες και αιματηρές για αυτό και οι Δυτικού τύπου μυημένοι πάντοτε αντιτίθονταν σε τέτοιου είδους χύμα πρακτικές με το αόρατο,χωρίς σύστημα και μέθοδο, όπως αυτές του πνευματιστικού τύπου (μεντιουμισμός,σεάνς,ποτηράκια,Ουίτζα κτλ).

Πάμε τώρα στο ζουμί και συγκεκριμένα σε επικλήσεις εξωτερικού τύπου η αλλιώς evocation. Αυτές είναι που χρησιμοποιούνται και στα διάφορα Γριμόρια (Grimoires) ή κατ άλλους «Σολομωνικές» δηλαδή βιβλία επίκλησης πνευμάτων με εξωτερίκευση αυτών στο υλικό επίπεδο. Η τεχνική λοιπόν του evocation έχει να κάνει με την επίκληση ενός πνεύματος το οποίο ο Μάγος υποχρεώνει να εμφανιστεί ολοζώντανο στο Υλικό επίπεδο. Αυτή η τεχνική υπάρχει από τα βάθη των Αιώνων και απαντάται σε πληθώρα συστημάτων και θεοτήτων όπως και Δρυιδικών,Θιβετανικών,Εβραικών Καββαλιστικών,Ασσυριακών,βαβυλωνιακών,Χαλδαικών,Αιγυπτιακών,Αρχαιοελληνικών και βυζαντινών καθώς και μερικών άσχετων τυπικών που απλά αποτελούν τα outsiders της κατηγορίας.
Τα περισσότερα Γριμόρια αλλά και τυπικά επίκλησης πνευμάτων που έχουν διασωθεί από το μεσαίωνα παίζουν μπάλα κυρίως στο μονοθειστικό Ιουδαικό σύστημα (καββαλιστικού χαρακτήρα) ή σε μεταγενέστερο πλάνο χρήσης της έννοιας του Ιησού σε διαφορα τυπικά που άνηκαν στο μεταγενέστερο Χριστιανοκαββαλιστικό σύστημα. Τα τυπικά αυτά όμως λόγω της Εβραικής τους ρίζας ανάγονται σε πολύ παλαιότερα Αιγυπτιακά καθώς οι Αιγύπτιοι εξέλιξαν τα υψηλότερα είδη Μαγείας τα οποία πέρασαν σιγά σιγά και στα Εβραικά αλλά και στα μεταγενέστερα Ελληνικά Μυστήρια. Αυτό φυσικά δεν αποκλείει και την ανάμιξη ελληνικών τυπικών όπως αυτά που βρίσκονται στα Graecae Papyri τα οποία πιθανά είναι εξίσου ή και παλαιότερα από τα αντίστοιχα Αιγυπτιακά. Τα Αιγυπτιακά Μυστήρια του Ιάμβλιχου περιέχουν περαιτέρω αξιόλογες πληροφορίες στο θέμα. Υπάρχουν επίσης και κείμενα που φημολογούνται ότι βρέθηκαν στις βιβλιοθήκες του Αθως με πλήρη τελετουργικά τυπικά τα οποία κατέληξαν στο Βρεττανικό Μουσείο και αλλού. Δείγμα μίας τέτοιας εικόνας ενός μαγικού κύκλου υπάρχει εάν δεν απατώμαι στο site του Τwilight Grotto γραμμένη με εκκλησιαστικούς βυζαντινούς χαρακτήρες καθώς και μία τέτοια παλιά επίκληση με κύκλο προστασίας υπάρχει και στο βιβλίο Κυπριανάριο το οποίο είναι μία συλλογή από παλιά Κυπριακά χειρόγραφα με ευχές,ξόρκια και άλλα αμφιβόλου όμως μαγικής ποιότητας κατά τη γνώμη μου κείμενα καθώς έχουν λάθη και αλλαγές οι οποίες συμβάλλουν ανάλογα στην απουσία επιτυχίας του όποιου εγχειρήματος.

Η τέχνη λοιπόν της εξωτερικής επίκλησης πνεύματος ή evocation απαιτούσε διάφορες προδιαγραφές για τη διαδικασία η οποία διέφερε από σύστημα σε σύστημα αλλά υπήρχαν και πολλά κοινά σημεία.
Βασικά το σύστημα για να επιτύχει απόλυτα απαιτούσε έναν εμπειρο και θεοσεβούμενο Μάγο ή Μυημένο υψηλού βαθμού, κατάλληλα εργαλεία καθαγιασμένα και τελετουργημένα ανελλιπώς και με τη μέγιστη λεπτομέρεια, αρκετές και ποικίλες γνωσεις για να κατασκευαστούν τα παραπάνω όπως γνώσεις αστρολογίας,ξυλουργικής, αργυροχρυσοχοίας,ραπτικής,διακοσμητικής, Μαγείας με την εξευγενισμενη έννοια του όρου κτλ
Μία πληθώρα τυπικών για κάθε περίπτωση και μία λίστα αντίστοιχων πνευμάτων που να συνέπιπτε με την κοσμογονική άποψη του Μάγου τα οποία ήταν γραμμένα με το χέρι σε ένα βιβλίο με μέγιστη λεπτομερεια ,κατι σαν το αντίστοιχο Book of Shadows των Μαγισσών ,το οποίο για να φτιαχτεί απαιτούσε πολύ δουλειά αλλά το τελικό αποτέλεσμα έκανε και ένα βιβλίο τούμπανο από ενέργεια, σωστό δυναμίτη στα χέρια ενός αμύητου και εργαλείο δουλειάς του μυημένου. Τέτοια βιβλία είναι επικίνδυνα εάν τα βρεί κάποιος από πεθαμένο Μάγο καθώς οι ενέργειες που έχουν ελκυσθεί στα τυπικά τους αποδεικνύονται εξαιρετικά ισχυρές και ενίοτε επικίνδυνες.
Ενας κύκλος είτε φτιαγμένος από χοντρό αλάτι όπως αυτών των Ασσυρίων –Βαβυλωνίων είτε με πλήρη σύμβολα και σχέδια ο οποίος απαιτούσε μέρες για να φτιαχτεί και ήταν γεμάτος με θεία ονόματα του Δημιουργού, αγγελικών ιεραρχιών κτλ Ο κύκλος αυτός συμβόλιζε το Σύμπαν ή το μικρόκοσμο του Μάγου και επίσης τον περιχαράκωνε ως όριο προστασίας από το επικαλούμενο πνεύμα.

Ένα τρίγωνο φτιαγμένο από ξύλο ή σχεδιασμένο στο πάτωμα αποτελούσε το χώρο στον οποίο θα υλοποιούνταν το πνεύμα στο φυσικό πεδίο , το οποίο τρίγωνο είχε εξωτερικά γραμμένα θεία επίσης ονόματα που η προέλευση τους χάνεται στα βάθη των αιώνων. Συχνά επάνω στο τρίγωνο θα μπορούσε να υπήρχε και ένας καθρέφτης ενσωματωμένος ή μία μπάλα κρυστάλλινη για να γλυτωθεί νευρική ενέργεια από το μέρος του Μάγου καθώς θα επικαλούνταν το πνεύμα περιμένοντας την εμφάνιση του εντός του κρυστάλλου ή καθρέπτη. Εάν το πνεύμα ήταν δαιμονικό συχνά σφάζονταν περιστέρια ή ζώα έτσι ώστε το χυμένο αίμα να χρησιμεύσει ως φορέας υλοποίησης για το δαίμονα καθώς τα δαιμονικά πνεύματα μπορεί να ρουφήξουν την ενέργεια του Μάγου με το μπουρί της σόμπας εάν αποφασίσει αυτός να προβάλει ενέργεια μόνος του εντός του τριγώνου, χώρια ότι σε τέτοια περίπτωση εάν την ξαναρουφηξει πίσω μετά το πέρας της επικλησης, θα «μολυνθεί» κυριολεκτικά καθως η ενέργεια του θα έχει ανακατευτεί με αυτήν του απερχόμενου δαίμονα.

Οσον αφορά την επίκληση αγγελικών πνευμάτων ενας καλής ποιότητας θυμιαμα με κατάλληλα υλικά αποτελεί ιδανικό μέσο προσφοράς ενέργειας προς τα παραπάνω όντα σύμφωνα με την παράδοση πάντα. Το θυμιατό και η λυχνία του Μάγου έπαιζε επίσης σημαντικό ρόλο στην όλη τελετουργία. Τα διάφορά εργαλεία επίσης είχαν τόσο συμβολικό αλλά και λειτουργικό ταυτόχρονα χαρακτήρα.

Σε γενικές λοιπόν γραμμές ο Μάγος πρώτα αποφάσιζε το ποια οντότητα θα καλέσει αφού έβρισκε ότι στοιχεία μπορούσε για τη φύση της και προσπαθούσε να είναι ανάλογη με το έργο του. Είναι ευνόητο ότι μία Κρόνια οντότητα δεν θα μπορούσε να επιφέρει αγάπη και έρωτα μεταξύ δύο ανθρώπων. Μία οντότητα όμως από την σφαίρα της Αφροδίτης θα ήταν κατάλληλη ανάλογα με το βαθμό της καθώς υπήρχαν πολύπλοκες αρχαγγελικές ή δαιμονικές ιεραρχίες για να διαλέξει κανείς, κάτι που περιέπλεκε η όλη διαδικασία.
Στην συνέχεια ο Μάγος έπρεπε να εξαγνιστεί με διάφορες διαδικασίες όπως η νηστεία, η βραχυπρόθεσμη σεξουαλικη αποχή (για συγκέντρωση ενέργειας), η αποφυγή επαφής με κόσμο που θα μόλυνε το Μάγο με συνήθεις και καθημερινού τύπου σκεπτομορφές (δεν μπορεί ο Μάγος από τη μία να σκέφτεται το πώς θα επικαλεστεί π.χ τον Αρχάγγελο Μιχαήλ ενώ ο φίλος θα του μιλά στον καφενέ για άσματα γνωστού λαικού βάρδου από μαγαζί του 13ου χιλιόμετρου Εθνικής Οδού, ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ). Διάφορα τελετουργικά μπάνια για αυτόν και τους βοηθούς του εάν υπάρχουν καθώς και ένδυση με καθαγιασμένα για την περίπτωση ενδύματα κρίνονταν ως απαραίτητα.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας εώς εδώ και σύντομα θα επανέρθω με τις ζουμερότερες λεπτομέρειες ουσίας και το γιατί μερικοί τρελάθηκαν ή πέθαναν από αυτές τις πρακτικές. Η παραβίαση της ορθής φόρμουλας επίκλησης οδηγεί σε άσχημες καταστάσεις όπως θα δούμε αργότερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy