ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχουν τελικά οι 12 Θεοί?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 19:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αρχαία ελληνική γραμματεία και η αρχαία ελληνική γνώση και φιλοσοφία,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
Φυσικά, αρχαία γνώση είχανε πολλοί λαοί, ένας από τους μεγαλύτερους γνωστούς αρχαίους πολιτισμούς που είχανε Γνώση, ήταν αυτός των ελλήνων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 19:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιαπετ
Για να απαντήσει κάποιος σ' αυτό το ερώτημα θα πρέπει, πριν, να έχει καταλήξει στο πώς δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.

Ωραία, κάναμε μια αρχή. Λέει λοιπόν ο Γιάννης (θα σε λέω Γιάννη γιατί δεν μου αρέσει το γιαπέτ) ότι πριν δούμε αν υπάρχουν ή όχι δώδεκα θεοί, θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν θεωρούμε ότι είμαστε τυχαία αποτελέσματα της εξέλιξης, ή συνειδητά έργα κάποιας οντότητας.

Εγώ, κρίνοντας απο την εμφάνιση και την υπόσταση του ανθρώπου, που διαφέρει σημαντικά απο όλα τα άλλα ζώα, με εξαίρεση ορισμένα με τα οποία έχει μια σχετική ομιότητα (τα οποία θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε επίσης ως συνειδητά κατασκευάσματα) θα έλεγα ότι είναι συνειδητό έργο κάποιας οντότητας, ή έστω ότι κάποια/ες οντότητα/ες έπαιξε ρόλο στην σημερινή μορφή του ανθρώπου.

Εσείς, τι λέτε;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/02/2012 19:35:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 20:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα έλεγα πως αν υπήρχε μια οντότητα που θα είχε πάρει μέρος σ'αυτήν τη "δημιουργία" (με την ευρεία έννοια), τότε θα ήταν απόλυτα φυσικό οι άνθρωποι αλούθε να την αναγνωρίζουν και να την τιμούν ως το ίδιο πρόσωπο (αφού ήταν η ίδια οντότητα) είτε στη Νότια Αμερική είτε στη Μεσοποταμία είτε στην Ελλάδα.

Αντί γι' αυτό, βλέπουμε πως ο κάθε λαός, απεικονίζει την "οντότητα" αυτή διαφορετικά, με διάφορα πρόσωπα και ιδιότητες, οι οποίες -συμπτωματικά;- ταιριάζουν με την ιδιοσυγκρασία του.

Το λογικό συμπέρασμα είναι πως ο κάθε λαός, σε αναζήτηση της προέλευσής του, να την απέδωσε σε κάποια "οντότητα" την οποία φαντάστηκε κατά πως τον εξυπηρετούσε... Αυτό εξηγεί τόσο την ποικιλομορφία των "θεών" όσο και την προσαρμογή τους στα δεδομένα του κάθε λαού...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 20:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μάλλον εσυ μπάζεις...ολούθε!!!

Επειδή το μυαλό σου φαίνεται να είναι Π.Α [περιορισμένης αντίληψης],για τελευταία φορά θα στο κάνω...λιανά!!

Η αρχαία ελληνική γραμματεία και η αρχαία ελληνική γνώση και φιλοσοφία,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.Αποδέχομαι την αρχαία γνώση δεν σημαίνει,ότι λατρεύω τους θεούς τους και ότι ασπάζομαι την κοσμογονία τους.παραπλανημένοι ήταν και αυτοί στα θρησκευτικά,όπως όλοι οι λαοί της υφηλίου.

οπως προείπα η αρχαία γνώση δεν είναι τα θρησκευτικά.


Αφού ο doc προσπαθεί να βάλει μια τάξη στο thread (και καλά κάνει) μια παρατήρηση μόνο.

Αυτοί που θεώρησαν τους Φιλοσόφους μας ότι κάνουν λόγο ΓΙΑ ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ και τους ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝ ΓΙΑ ΑΘΕΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΩΣΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...

Μου θες να μου τα κάνεις και...λιανά τρομάρα σου.

@Doc
Γνώμη μου είναι ότι οι 12 θεοί είναι υπαρκτότατες οντότητες ανώτερες των ανθρώπων αλλά κατώτερες των Αγγέλων και Δημιουργήματα του Ίδιου ΘΕΟΥ.

Έντάλθηκαν να διδάξουν να νουθετήσουν και να καθοδηγήσουν το ανθρώπινο γένος στη δύσκολη εκτός Παραδείσου ζωή του που θα ακολουθούσε μετά την Πτώση του ώστε να το βοηθήσουν να γυρίσει κάποια στιγμή πίσω.

Αυτό τελικά δεν έγινε ποτέ διότι οι εγωισμοί και τα προσωπικά συμφέροντα δεν άφησαν τους Ολύμπιους όλων των γενεών (όχι μόνο των γνωστών 12θεών που αποτελούν την 4η και 5η γενιά) να εκπληρώσουν την αποστολή που τους είχε ανατεθεί από τον Ένα και Μοναδικό Τριαδικό Θεό.

Γι'αυτό όποτε τους ξαναδείτε να το παίζουνε θεούληδες στη Γη να τους δώσετε και από εμένα χαιρετίσματα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 20:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Ωραία, κάναμε μια αρχή. Λέει λοιπόν ο Γιάννης (θα σε λέω Γιάννη γιατί δεν μου αρέσει το γιαπέτ)

Είναι φυσιολογικό και αρεστό σε μένα, να με προσφωνείς με το όνομά μου, δόκτορα, θα ήθελα να κάνω το ίδιο αλλά, σ' αυτό, μόνο εσύ μπορείς να με βοηθήσεις.

Μπορούμε να... χαθούμε σε υποθέσεις πάνω σ' αυτό, αλλά νομίζω ότι, τελικά, υπάρχει πιθανότητα να βρούμε άκρη, με την προϋπόθεση ότι οι σκέψεις του καθενός, τα στοιχεία ή ό,τι θεωρείται στοιχείο ή ένδειξη απ' τον καθένα μας, που, πιθανόν, να εκφραστούν εδώ, να αποτελέσουν συστατικά μιας ενιαίας συζήτησης και μόνο...

Καταλαβαίνει κανείς εύκολα ότι ο κίνδυνος να εκτροχιαστεί μια τέτοια συζήτηση, είναι πολλαπλάσιος από ό,τι σρ οποιοδήποτε άλλο θέμα, λόγω της φύσης του.

Επίσης, νομίζω, ότι θα ήταν χρήσιμο να μείνουμε σ' εμάς τους γήινους, με την έννοια ότι βρισκόμαστε πάνω σ' αυτόν τον πλανήτη αυτήν τη στιγμή, επειδή την καταγωγή του ανθρώπινου είδους, γενικότερα, τη θεωρώ επόμενο βήμα.

Είναι κοινή γνώση, στους γνωστούς μου, ότι θεωρώ πως είμαστε έποικοι του πλανήτη, στα πλαίσια ενός προγράμματος δημιουργίας, το οποίο, σε συνειδητό επίπεδο, αγνοούμε. Το γιατί, μόνο να το εικάσουμε μπορούμε, για άγνωστους λόγους.

Για να δούμε τι θα... δούμε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 20:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Γνώμη μου είναι ότι οι 12 θεοί είναι υπαρκτότατες οντότητες ανώτερες των ανθρώπων αλλά κατώτερες των Αγγέλων και Δημιουργήματα του Ίδιου ΘΕΟΥ

Αν συνεχίσεις έτσι, μπορεί και να βρεθεί άκρη. Αν θεωρείς Θεό (Δημιουργό) το γιαχβέ της βίβλου και εννοείς αυτόν αναφερόμενος στον όρο "θεός", να κρατάς και ως πιθανότητα, ότι μπορεί να σφάλεις.

Εύχομαι να φθάσει η συζήτηση σ' αυτόν, διότι η παλαιά διαθήκη τον απομυθοποιεί και δείχνει τους στόχους που είχε.
Μέχρι τότε όμως, ας είμαστε... ουδέτεροι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα έλεγα πως αν υπήρχε μια οντότητα που θα είχε πάρει μέρος σ'αυτήν τη "δημιουργία" (με την ευρεία έννοια), τότε θα ήταν απόλυτα φυσικό οι άνθρωποι αλούθε να την αναγνωρίζουν και να την τιμούν ως το ίδιο πρόσωπο (αφού ήταν η ίδια οντότητα)

Αντί γι' αυτό, βλέπουμε πως ο κάθε λαός, απεικονίζει την "οντότητα" αυτή διαφορετικά, με διάφορα πρόσωπα και ιδιότητες, οι οποίες -συμπτωματικά;- ταιριάζουν με την ιδιοσυγκρασία του.


Για το ίδιο πρόσωπο (π.χ. εμένα) κάποιοι θα σου πουν ότι είμαι αντιπαθής και πικρόχολος, κάποιοι ότι είμαι συμπαθής και γλυκομίλητος, κάποιοι ότι ντύνομαι άσχημα και κάποιοι ότι ντύνομαι όμορφα, κάποιοι ότι ειμαι όμορφος και κάποιοι ότι είμαι άσχημος, κάποιοι ότι είμαι ψηλός και κάποιοι ότι είμαι κοντός.. όμως είμαι το ίδιο πρόσωπο. Δε θεωρώ ότι έχει λογική το συγκεκριμένο επιχείρημα. Είναι λογικό ο καθένας να αντιλαμβάνεται τον Θεό διαφορετικά, το πρόβλημα θα ήταν αν δεν τον αντιλαμβανόταν καθόλου.

Άλλωστε ο Θεός δεν είναι απαραίητο μα ενδιαφέρεται για το αν τον τιμά ή όχι η δημιουργία του, ούτε είναι απαραίτητο να ενδιαφέρεται για το πώς τον τιμά.

quote:
Το λογικό συμπέρασμα είναι πως ο κάθε λαός, σε αναζήτηση της προέλευσής του, να την απέδωσε σε κάποια "οντότητα" την οποία φαντάστηκε κατά πως τον εξυπηρετούσε... Αυτό εξηγεί τόσο την ποικιλομορφία των "θεών" όσο και την προσαρμογή τους στα δεδομένα του κάθε λαού...
Αν εγώ μιλάω με κάποιον στο διαδίκτυο και αυτός ο κάποιος με φαντάζεται π.χ. χοντρό και κοκκινομάλλη (δεν είμαι χοντρός και κοκκιμάλης) αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι φανταστικό πρόσωπο. Το πώς με φαντάζεται ο άλλος είναι δικό του θέμα.
Θέλω να πω δηλαδή, ότι στα παραπάνω επιχειρήματα είναι σαν να παίρνεις για δεδομένο δύο πράγματα: 1) ότι ο θεός, αν υπάρχει, έχει συγκεκριμένη μορφή και υπόσταση 2) ότι ο θεός, αν υπάρχει, αυτή τη συγκεκριμένη και μόνιμη υπόσταση και μορφή του, θα την είχε αποκαλύψει στην ανθρωπότητα.

Επισής λες ότι η έκφανση του θεού είναι σε όλους του λαούς διαοφρετική, αμελείς όμως ότι η έκφανση του θεού έχει και πολλές ομοιώτητες ανάμεσα σε διαφορετικούς χρονολογικά και γεωλογικά λαούς. Π.χ. το μοτίβο γέννηση, θάνατος, ανάσταση. Η παρθενιά και η γέννηση εκ παρθένου, ο πειρασμός κ.α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι φυσιολογικό και αρεστό σε μένα, να με προσφωνείς με το όνομά μου, δόκτορα, θα ήθελα να κάνω το ίδιο αλλά, σ' αυτό, μόνο εσύ μπορείς να με βοηθήσεις.
Μπορείς να με αποκαλείς Θεμιστοκλή αν θεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν συνεχίσεις έτσι, μπορεί και να βρεθεί άκρη. Αν θεωρείς Θεό (Δημιουργό) το γιαχβέ της βίβλου και εννοείς αυτόν αναφερόμενος στον όρο "θεός", να κρατάς και ως πιθανότητα, ότι μπορεί να σφάλεις.
Χωρίς κάποια απτή απόδειξη, και χωρίς κάποιο προσωπικό βίωμα, ακολουθώντας τον θεωρητικό τόνο της συζήτησης θα ήθελα να αναφέρω την άποψη ότι ο ΙΕΧΩΒΑΣ (όχι Γιαχβέ, αυτό είναι άλλο πράγμα) είναι ο δημιουργός της λευκής φυλής. Και μόνο αυτής. Δε ξέρω αν συνέβαλε και πουθενά αλλού, αλλά ας μείνουμε σε αυτό.
Αναφέρομαι στον ΙΕΧΩΒΑ σαν οντότητα.

Αυτή είναι μια πληροφορία που δεν έχω "διπλοτσεκάρεί" αλλά η πηγή είναι κατ'εμέ αρκετά έγκυρη. Το λέω έτσι για να ίπταται...

Σχετικά με την οντότητα αυτή, εγώ προσωπικά, έχω κάποια άποψη, όχι αρνητική.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/02/2012 22:08:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ

Είναι κοινή γνώση, στους γνωστούς μου, ότι θεωρώ πως είμαστε έποικοι του πλανήτη, στα πλαίσια ενός προγράμματος δημιουργίας, το οποίο, σε συνειδητό επίπεδο, αγνοούμε. Το γιατί, μόνο να το εικάσουμε μπορούμε, για άγνωστους λόγους.

Για να δούμε τι θα... δούμε;;;
..............

Μου αρέσει η ΣΚΈΨΗ σου Γιάννης, και όσο μπορω θα βοηθήσω.

Αν κάποιος έβαλε το χεράκι του, το έκανε ξεχωρα με κάθε φίλη?

Αν το έκανε ξέχωρα, και η εξωτερική διαφοροποίηση διαμορφωθηκε λόγω ανάγκης, και αυτο είναι κατανοητο, γιατι έχουμε τόσες διαφορετικές γλώσσες?

Αν άφησε μόνο ένα είδος που αυτο μάθαινε και προοδεύε, γιατι η διάφορα των γλωσσών?

Αν κάτι όπως η νοηση, δεν είναι αποτέλεσμα κάποιου γρίφου στο DNA μας, η νοηση θα μπορούσε να είναι μια μανιφεστασιον κάτι εξωτερικού? .π.χ μιας πολύμορφης παρουσίας διαφορετικών εξυπναδων?

Τέλος θα πρέπει να δούμε γιατι το DNA σκουλικιου του γατου της Πάπιας και του ανθρώπου, έχουν το μεγαλύτερο μέρος τους ίδιο. Πάραυτα η διάφορα του ένα της εκατό απο αυτής του πίθηκου, τον ένα τον κάνει πίθηκο και τον άλλο άνθρωπο. Μάλιστα τελευταία διάβασα πως δεν προερχομαστε απο εκει, μιας και τα εγκεφαλικά μας κύτταρα, που προορίζονται στην ομιλία, και τα νευρικά κύτταρα που έχουν σύνδεση με τη γλώσσα, έχουν τέτοια συσχέτιση, στον άνθρωπο, σαν να είναι φτιαγμένοι για να μιλουν και να σκέφτονται, πράγμα που μια τέτοια εξέλιξη στους πιθηκους, δεν θα επέλθει και μετα το,πέρας 2 δις χρόνων.

Αν υπήρξαν 12 θεοι η 12 εξωγήινοι που είχαν τέτοια αποστολή, κάποιο project διλ. το βρίσκω όχι εντελως αδύνατο.

Εκείνο που βρίσκω πάντως αδύνατο, είναι ο θεός να έκανε τοσα λάθη, ώστε να πέσουμε, να στείλει μετα συγγενή του να μας διορθώσει, εμείς να τον σταυρωσουμε μα να είμαστε μια απο τα ίδια μετα απο 2000 χρόνια, και ο θεός με όλη του τη σοφία, να έχει ανάγκη απο παρακάλια, να τιμωρεί και να αμοιβει γιατι τυνχανει ελεημων και φιλάνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος θα πρέπει να δούμε γιατι το DNA σκουλικιου του γατου της Πάπιας και του ανθρώπου, έχουν το μεγαλύτερο μέρος τους ίδιο. Πάραυτα η διάφορα του ένα της εκατό απο αυτής του πίθηκου, τον ένα τον κάνει πίθηκο και τον άλλο άνθρωπο. Μάλιστα τελευταία διάβασα πως δεν προερχομαστε απο εκει, μιας και τα εγκεφαλικά μας κύτταρα, που προορίζονται στην ομιλία, και τα νευρικά κύτταρα που έχουν σύνδεση με τη γλώσσα, έχουν τέτοια συσχέτιση, στον άνθρωπο, σαν να είναι φτιαγμένοι για να μιλουν και να σκέφτονται, πράγμα που μια τέτοια εξέλιξη στους πιθηκους, δεν θα επέλθει και μετα το,πέρας 2 δις χρόνων.

Αν υπήρξαν 12 θεοι η 12 εξωγήινοι που είχαν τέτοια αποστολή, κάποιο project διλ. το βρίσκω όχι εντελως αδύνατο.

Εκείνο που βρίσκω πάντως αδύνατο, είναι ο θεός να έκανε τοσα λάθη, ώστε να πέσουμε, να στείλει μετα συγγενή του να μας διορθώσει, εμείς να τον σταυρωσουμε μα να είμαστε μια απο τα ίδια μετα απο 2000 χρόνια, και ο θεός με όλη του τη σοφία, να έχει ανάγκη απο παρακάλια, να τιμωρεί και να αμοιβει γιατι τυνχανει ελεημων και φιλάνθρωπος.



Υπάρχουν οντότητες, υπάρχουν νόμοι, και υπάρχει και η μηχανική χρησιμότητα του ανθρώπου προς τον πλανήτη.... τροφή για σκέψηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκείνο που βρίσκω πάντως αδύνατο, είναι ο θεός να έκανε τοσα λάθη, ώστε να πέσουμε, να στείλει μετα συγγενή του να μας διορθώσει, εμείς να τον σταυρωσουμε
Δεν τον σταυρώσαμε. Τον σταυρώνουΜΕ. Ο Χριστός δεν στάλθηκε και έφυγε, ο Χριστός ΕΙΝΑΙ ΕΔΏ. Παρόν. Και σταυρωμένος. Σαν τον Προμήθεα στον βράχο (ελπίζω να σε βοήθησα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 21:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φύση είναι μηχανική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 22:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ
Εύχομαι να φθάσει η συζήτηση σ' αυτόν, διότι η παλαιά διαθήκη τον απομυθοποιεί και δείχνει τους στόχους που είχε.
Μέχρι τότε όμως, ας είμαστε... ουδέτεροι.

Είναι απόλυτα λογικό να σας ΤΡΟΜΑΖΕΙ η Παλαιά Διαθήκη.

ΕΠΕΣΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΚΑΡΠΑΖΙΕΣ ΜΕ "ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ" ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ, ΚΟΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 22:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εκείνο που βρίσκω πάντως αδύνατο, είναι ο θεός να έκανε τοσα λάθη, ώστε να πέσουμε, να στείλει μετα συγγενή του να μας διορθώσει, εμείς να τον σταυρωσουμε

Δεν τον σταυρώσαμε. Τον σταυρώνουΜΕ. Ο Χριστός δεν στάλθηκε και έφυγε, ο Χριστός ΕΙΝΑΙ ΕΔΏ. Παρόν. Και σταυρωμένος. Σαν τον Προμήθεα στον βράχο (ελπίζω να σε βοήθησα)


ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΑ RESPECT...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 22:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω στους φίλους μας, πως σε κάθε έρευνα, βάζουμε και έρωτιματικα. Είναι έτσι? διλ. Αυτα που υποστηρίζεται είναι και γεγονότα για σας?

Αν είναι, τότε δώστε χαιρετίσματα στο θεο, και ρωτήστε τον, αν είναι και σοφός? μια τα φτιάχνει και μια τα χαλάει..., πέστε του πως παραπονέθηκε κάποιος.

Στο χριστο να πείτε πως λυπάμαι που συκωνει τόσο βάρος. Κάτι λάθος θα έκανε, με το να λέει πως είναι γιος του θεού, μιας και στο όνομα του και στο όνομα του πατέρα του, σκοτώθηκαν σκοτώνονται και θα σκοτώνονται εκατομμύρια ανθρώπων.

Α τέλος αν τα πάτε καλα με τις οντότητες, στείλτε ρε παιδιά καμία απο Ιταλία μερια, ρίχνει συνεχώς χιόνι....και βαρέθηκα να είμαι κλεισμένος σπίτι.

πες τε, πως θα τους είμαι ευγνώμων άμα βάλουν ένα χεράκι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 23:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρο

Οι 12 θεοί ίσως να υπήρξαν ώς ανώτερα όντα ενός ανώτερου πολιτισμού,ίσως να είναι φανταστικοί.

Το λόγο έχουν οι παραδόσεις,οι μύθοι,τα ευρήματα.

μέσα απο αυτά άς βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

Αφου ρωτάς επι προσωπικού και αφού γνωρ΄'ιζεις τον τρόπο που σκέπτομαι,σου απαντώ:

95% υπήρξαν.
5% δεν υπήρξαν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 23:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σταυρο

Οι 12 θεοί ίσως να υπήρξαν ώς ανώτερα όντα ενός ανώτερου πολιτισμού,ίσως να είναι φανταστικοί.

Το λόγο έχουν οι παραδόσεις,οι μύθοι,τα ευρήματα.


Σε αυτο με βρισκεις συμφωνω ολα <μπορει>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 00:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Ο Χριστός δεν στάλθηκε και έφυγε, ο Χριστός ΕΙΝΑΙ ΕΔΏ.

Και ο Έλβις επίσης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 01:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι λίγο στενόμυαλος Macedon, αλλά άμα ήθελες να δεις πίσω απ' τα πράγματα θα μπορούσες, απλά δεν σε νοιάζει να το κάνεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/02/2012 01:08:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 01:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Είναι απόλυτα λογικό να σας ΤΡΟΜΑΖΕΙ η Παλαιά Διαθήκη.

Δεν μας εξηγείς αυτό το... φυσιολογικό να το καταλάβουμε;;;;

Γιατί να με τρομάζει η διαθήκη;;; Έχω δει και άλλα θρίλερ τρόμου και μάλιστα στον κινηματογράφο...

Αντίθετα αν γνώριζες ποιόν λατρεύεις εσύ, μέσω του γιαχβέ, θα έπεφτες απ' τα σύννεφα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 02:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor

quote:
Είσαι λίγο στενόμυαλος Macedon

Φτάνει που είσαι εσύ ευρύμυαλος.

quote:
αλλά άμα ήθελες να δεις πίσω απ' τα πράγματα θα μπορούσες, απλά δεν σε νοιάζει να το κάνεις.

Τα συγκεκριμένα "πράγματα", όπως και να τα κοιτάξεις, παραμένουν μια απλή φαντασίωση που εσένα συγκεκριμένα μπορεί να σε ικανοποιεί και να σου δίνει σκοπό στη ζωή σου, αλλά εμένα όχι...

Βλέπεις, πάει πολύς καιρός που σταμάτησα να πιστεύω στα παραμύθια.

Και για να σου απαντήσω στο δικό σου στυλ, ίσως κάποτε και συ καταφέρεις να έρθεις στην πραγματικότητα. Βέβαια, εδώ δεν αρκεί μόνον να το θέλεις, πρέπει και να το μπορείς...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 02:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Μου αρέσει η ΣΚΈΨΗ σου Γιάννης, και όσο μπορω θα βοηθήσω.

Αυτό είναι το ζητούμενο, κατ' εμέ, φίλε μου.

quote:
Αν κάποιος έβαλε το χεράκι του, το έκανε ξεχωρα με κάθε φίλη?

Επειδή προτιμώ να βαδίζω βήμα βήμα προς τα πίσω, θεωρώ άσκοπο να προσπαθώ να κατανοήσω ποιός και πώς δημιούργησε τον πρώτο άνθρωπο ή το πρώτο νοήμον ον (αν δεν προηγείται ο άνθρωπος).
Γι' αυτό, νομίζω ότι στον εποικισμό της Γαίας, συμμετείχαν όντα από διάφορους αστερισμούς τα οποία είχαν μεταξύ τους ΚΑΙ βιολογικές διαφορές, εκτός από αυτές της κουλτούρας, της όψης, των επιδιώξεων, των ελατηρίων, των τρόπων, της τεχνολογίας, της προσωπικότητας, της νοημοσύνης και ένα σωρό άλλες.

Αν δεχτούμε ότι η κάθε οντότητα φέρει και τα χαρακτηριστικά που είναι συμβατά, με τις συνθήκες που επικρατούν στον πλανήτη που ζει, πιθανόν να εξηγείται η διαφορετικότητα των φυλών.

Ίσως εκεί εδράζεται και το γεγονός της πολυγλωσσίας. Βέβαια είναι αδύνατο, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, να μην έχουν υποστεί, οι έποικοι, επεμβάσεις οι οποίες τους κατέστησαν συμβατούς, οργανικά, με τις συνθήκες του πλανήτη που εποίκησαν.

Αν θυμάμαι καλά, κάποτε διάβασα ότι τα στοιχεία που συνθέτουν το φυσικό μας σώμα, δεν οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είμαστε χθόνιοι (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αν χρειαστεί θα ψάξω στη βιβλιοθήκη μου) αλλά ακριβώς το αντίθετο!!
Επίσης ότι αν είμαστε προϊόντα χημικών ενώσεων, θα έπρεπε να υπήρχαν πολλοί και διαφορετικοί γενετικοί κώδικες.

Υ.Γ. Πριν από 5 περίπου, χρόνια, έκανα μια απόπειρα να συζητηθούν κάποια πράγματα, αλλά το θέμα (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=9231) εκτροχιάστηκε, ως συνήθως και κόλλησε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 02:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

Οι απόψεις σου δεν είναι αμελητέες.
Πολλοί υποστηρίζουν τα ίδια κι εγω επίσης.Ολα τα στοιχεία που υπάρχουν στην διάθεσή μας,ο κοινός νούς και το καθαρό μυαλό [το άνευ δοξασιών],εκεί μας οδηγούν.

Δεν ήταν μία φυλή,αλλά πολλές.
Ανθρωποι ή περίπου άνθρωποι,με τα ίδια φιλοπόλεμα χαρακτηριστικά,όπως κι εμείς.Επενέβησαν γενετικά στην υπάρχουσα μορφή ζωής και δημιούργησαν ο καθένας τους απογόνους του,κληρονομώντας τους τις έριδές τους και τα καλά τους.

Είχαν χρόνο και πολύ μάλιστα,να τα κάνουν όλα αυτά.Πρόσφατα ανεκαλύφθη στην Κρήτη οικισμός με εργαλεία ηλικίας 700.000 ετών.
Τι Δαρβίνος και ακαδημαϊκές σαχλαμάρες περί Homo - μαλάκας και Homo-ηλίθιους και Homo-ξύπνιος!

Ολοι οι Homo-τέτοιοι,είναι αποτελέσματα γενετικών πειραμάτων.Μας το άφησαν παρακαταθήκη,όλοι οι σοφοί ανα την υφήλιο.Εμείς είμαστε οι στραβοί και δεν το βλέπουμε.

Ομως γιαπετ,αποκλείεις το γεγονός ότι δεν έφυγαν όλοι?
Κάποιοι έμειναν πίσω και κάπου κρύβονται ασκώντας την παγκόσμια διοίκηση.Δεν είναι πιθανό αυτό?

Αναρωτιέμαι,τόσες χιλιάδες χρόνια πολιτισμού,δεν ξύπνησε η ανθρωπότητα,να καταλάβει ότι είμαστε όλοι ίδιοι και έχουμε ίσα διακιώματα σε αυτον τον πλανήτη?Τι θέλουν τα σύνορα,τα στρατεύματα,τις πολεμικές βιομηχανίες και το κυριότερο,τι θέλουν την συσσώρευση χρήματος σε βάρος του πληθυσμού?Το παγκόσμιο χρήμα ευρίσκεται στα χέρια του 1% και το υπόλοιπο 99% δουλεύει και πεθαίνει για το 1%.

Δεν είναι παράλογο αυτό?
Δεν είναι παράλογο να είναι άνθρωποι αυτοί που σκοτώνουν την Γη?
Δεν θα έπρεπε,άν όχι πρίν 1000 χρόνια,τουλάχιστον σήμερα να υπήρχε μια αρμονία και μια άνετη συμβίωση όλων των ανθρώπων της Γης?

ποιοί είναι αυτοί που δεν το επιτρέπουν αυτό?
οι γεννήτορες?
οι θεοί?
οι επικυρίαρχοι?
οι αλαζόνες υπεραναπτυγμένοι εξωγήϊνοι?


Σκέψεις είναι αυτές...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 03:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν 5 χρόνια δεν διάβαζα το φόρουμ Γιάννη, η παρουσία μου τα τελευταια χρονια είναι όπως ενός κομήτη, που κάθε τόσο μπαινει στην τροχια φορουμ εσωτερικα.

Αυτο οφείλεται στην εληψη χρονου λογο τησ δουλεια μου, και κυριως σε μια μη εξάρτηση, απο κάθε τι, που επιβαλω στον εαυτό μου, και μαλιστα για αρκετο διάστημα.

Θα διάβασω αυτο που παραθετεις, και τα ξαναλέμε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 10:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα συγκεκριμένα "πράγματα", όπως και να τα κοιτάξεις, παραμένουν μια απλή φαντασίωση που εσένα συγκεκριμένα μπορεί να σε ικανοποιεί και να σου δίνει σκοπό στη ζωή σου, αλλά εμένα όχι...
Ναι έτσι είναι. Εμένα με ικανοποιούν τα παραμύθια.
Κατ'αρχήν θα συμφωνήσω μαζί σου στο εξής: Κάποιος δεν μπορεί απλά να "πιστεύει" σε παραμύθια, σαν αυτά να είναι στην κυριολεξία πραγματικά.
Όταν ακούμε ανθρώπους να λένε ότι η ιστορία Αδάμ-Εύα είναι κυριολεκτική, τουτέστιν ένα αληθινό φίδι κατέβηκε απο ένα αληθινό δέντρο και εξαιτίας ενός μήλου βγήκε ο άνθρωπος απ' τον παράδεισο, δεν μπορούμε παρα να γελάσουμε.
Αγαπητέ Macedon όμως, το θέμα δεν είναι το παραμύθι. Το θέμα είναι η πραγματικότητα πίσω από παραμύθι. Το παραμύθι είναι ένας εξωτερικός τύπος, ένα σύμβολο, το οποίο μαρτυράει, μια πραγματικότητα. Ερώτημα: Ποια είναι αυτή η πραγματικότητα;
"Παραμύθια" όπως, η ιστορία του Θησέα, οι δώδεκα άθλοι του Ηρακλη, το χρυσόμαλλο δέρας και ακόμα σύγχρονα παραμύθια, οι επτά νάνοι, ο πινόκιο που προσπαθεί να γίνει αληθινό αγόρι κλπ κλπ... είναι απλά παραμύθια; Η μαρτυράνε μια πραγματικότητα;
Ποια είναι η γνώμη σου Macedon;
Σε ρωτάω γιατί σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας σχετικά με τους δώδεκα θεούς, καθώς και αυτοί, μέσα σε παραμύθια εμφανίζονται... Όπως την Οδύσσεια, την Ιλιάδα και άλλα.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/02/2012 11:00:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 11:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

νομίζω μπερδεύεις το παραμύθι με τον μύθο. Κάνε ένα search για να δεις τις διαφορές τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 12:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μέσα σε παραμύθια εμφανίζονται... Όπως την Οδύσσεια, την Ιλιάδα και άλλα.
Αααλλο παραμύθι και άααλλο μύθος vre!
Σωστά στο λέει ο zip.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 12:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιοί είναι αυτοί που δεν το επιτρέπουν αυτό?
Είναι οι ίδιοι που σε μια συστάδα φυτών αφήνουν το ένα να κυριαρχήσει έναντι των άλλων,οι ίδιοι που αν δύο οικογένειες λεόντων βρεθούν σε ένα λιβάδι τα οδηγούν στη μάχη της επικράτησης!
Κάποιοι το διακρίνουν αυτό και λένε,όπα μάγκα μέχρι εδώ!
Κάποιο άλλοι φιλάρεσκα αποδέχονται το ρόλο τους!
Κάποιοι συνεχίζουν να βοσκούν!

Αν υπήρξαν οι 12 θεοί;
Μόνο αυτοί;
Πόσοι ακόμα έλαβαν το χρίσμα μας και κάποιοι λένε ότι μας μένει ένας ακόμα,φάγαμε το γαϊδαρο και μας μένει η ουρά!
Άντε να δούμε!

Νικ,
φαντάσου στη λίμνη να ψάχνουν το αμόλυντο,άνευ επιχωματώσεων γονίδιο,για να μας δώσει τα φώτα του!
Πλάκα δε θα΄χει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 13:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde,

νομίζω μπερδεύεις το παραμύθι με τον μύθο. Κάνε ένα search για να δεις τις διαφορές τους.




Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης, δεν είμαι μύθος είναι παρά-μυθος, οι έννοιες διαφέρουν, η χρησιμότητα είναι η ίδια. Εμένα όταν ήμουν μικρός, μου έλεγαν την ιστορία του Θησέα... Και οι μύθοι φανταστικοί είναι και τα παραμύθια φανταστικά είναι. Απλά οι μύθοι μπορεί να κρύβουν και κάποια ιστορικά στοιχεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι παραμύθια (και μπορεί να μη κρύβουν και κανένα ιστορικό γεγονός, να είναι εντελώς φαντασία). Οι αρχαίοι έλληνες δηλαδή τι ιστορίες έλεγαν στα παιδιά τους για να κοιμηθούνε; Δεν έλεγαν για το χρυσομαλλο δέρας, δεν έλεγαν για την Οδύσσεια; Εμένα πάντως μου τα έλεγαν οι γονείς μου. Αν ήταν οι μοναδικοί γονείς στην ιστορία της Ελλάδας που το έκαναν αυτό.. οκ. Θέλω να πω, η ουσία είναι η ίδια.
Αλλά για να μην υπάρξει λοιπόν πρόβλημα, με όσους θέλουν να είναι "πολιτικά σωστοί" ας θέσουμε αλλιώς το ερώτημα:

"Πίσω από τους μύθους και τα παραμύθια, κρύβεται ή όχι μια πραγματικότητα; Και αν ναι, ποια πραγματικότητα είναι αυτή;"


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/02/2012 13:08:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy