ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προς Διαχειριστική Ομάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 21:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi

ΚΟΊΤΑ ΝΑ ΔΕΊς ΠΟΥ ΣΕ ΘΈΛΩ ΕΓΏ:


Αυτά τα κολπάκια στις ομιλίες του Ρασσιά και του Ραδάμανθυ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ!!!!

quote:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος

ΕΣΎ ΕΠΑΊΡΕΣΑΙ ΠΩΣ ΕΊΣΑΙ ...ΤΑΠΕΙΝΟΣ!


Ρε χαμένε, για το ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....


quote:

και τι κάνεις; Προσπαθείς να αλλάξεις θέμα!

Όσο λαλάκας και να το παίζεις ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ!!!!

quote:

Γαλιλαίε θα σε ζορίσω.


Καλά, καλά, άστα αυτά διότι προηγούνται τα θέματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΣΟΥ πρώτα.

ΕΔΩ σε θέλω.

ΕΓΡΑΨΕΣ

quote:
Eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi

Ή Βίβλος είναι μία συρραφή από τόν βίο καί τήν πολιτεία τών θεών, ηρώων καί προσωπικο­τήτων του Ελληνικού κόσμου.

Ό Ιησούς διδάσκει καί δικάζεται όπως ό Σωκράτης, θεραπεύει καί ανασταίνει όπως ό Απολλώνιος ό Τυανέας, σταυρώνεται όπως ό Προμηθέας, περπατά πάνω στό νερό όπως ό Αργοναύτης Εύφημος, κατεβαίνει στον Κάτω Κόσμο όπως ό Ηρακλής, θρηνείται όπως ό Υάκινθος, φορά τόν χιτώνα του Απόλλωνος καί κατά τήν ταφή του τυλίγεται στην σινδόνη του Πατρόκλου. Ό Ιησούς γίνεται ή «άμπελος» όπως ό Διόνυσος, ό «καλός ποιμήν», όπως ό Έρμης, ό «ερχόμενος» όπως ό Ήφαιστος καί θά επιστρέψει κατά τήν Δευτέ­ρα Παρουσία όπως ό Οδυσσέας. Ο Ίεχωβάς μοιάζει καταπληκτικά με τόν Ποσειδώνα, ό Δαυίδ παί­ζει τήν λύρα του όπως ό Ορφέας, ό Σαούλ φιλοξενείται όπως ό Τηλέμαχος καί ό Σαμψών χάνει τήν δύναμη του όταν μία γυναίκα του κόβει τά μαλλιά όπως ό Πτερέλαος. Ό Κάιν σκοτώνει τόν αδελφό του όπως ό Κιθαιρών καί ό Παράδεισος είναι ό Κήπος τών Εσπερίδων.


ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ?????

AN OXI ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΛΕΨΕΣ eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2013, 12:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi

ΚΟΊΤΑ ΝΑ ΔΕΊς ΠΟΥ ΣΕ ΘΈΛΩ ΕΓΏ:


Αυτά τα κολπάκια στις ομιλίες του Ρασσιά και του Ραδάμανθυ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ!!!!

quote:

Ταπεινός: και ποταπός, άθλιος και πρόστυχος

ΕΣΎ ΕΠΑΊΡΕΣΑΙ ΠΩΣ ΕΊΣΑΙ ...ΤΑΠΕΙΝΟΣ!


Ρε χαμένε, για το ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....


quote:

και τι κάνεις; Προσπαθείς να αλλάξεις θέμα!

Όσο λαλάκας και να το παίζεις ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ!!!!

quote:

Γαλιλαίε θα σε ζορίσω.


Καλά, καλά, άστα αυτά διότι προηγούνται τα θέματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΣΟΥ πρώτα.

ΕΔΩ σε θέλω.

ΕΓΡΑΨΕΣ

quote:
Eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi

Ή Βίβλος είναι μία συρραφή από τόν βίο καί τήν πολιτεία τών θεών, ηρώων καί προσωπικο­τήτων του Ελληνικού κόσμου.

Ό Ιησούς διδάσκει καί δικάζεται όπως ό Σωκράτης, θεραπεύει καί ανασταίνει όπως ό Απολλώνιος ό Τυανέας, σταυρώνεται όπως ό Προμηθέας, περπατά πάνω στό νερό όπως ό Αργοναύτης Εύφημος, κατεβαίνει στον Κάτω Κόσμο όπως ό Ηρακλής, θρηνείται όπως ό Υάκινθος, φορά τόν χιτώνα του Απόλλωνος καί κατά τήν ταφή του τυλίγεται στην σινδόνη του Πατρόκλου. Ό Ιησούς γίνεται ή «άμπελος» όπως ό Διόνυσος, ό «καλός ποιμήν», όπως ό Έρμης, ό «ερχόμενος» όπως ό Ήφαιστος καί θά επιστρέψει κατά τήν Δευτέ­ρα Παρουσία όπως ό Οδυσσέας. Ο Ίεχωβάς μοιάζει καταπληκτικά με τόν Ποσειδώνα, ό Δαυίδ παί­ζει τήν λύρα του όπως ό Ορφέας, ό Σαούλ φιλοξενείται όπως ό Τηλέμαχος καί ό Σαμψών χάνει τήν δύναμη του όταν μία γυναίκα του κόβει τά μαλλιά όπως ό Πτερέλαος. Ό Κάιν σκοτώνει τόν αδελφό του όπως ό Κιθαιρών καί ό Παράδεισος είναι ό Κήπος τών Εσπερίδων.


ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ?????

AN OXI ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΛΕΨΕΣ eumenis ή filotas ή kriteros ή peykestas ή mikodi????



"Όσο λαλάκας και να το παίζεις ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ!!!!"


ΓΑΛΙΛΑΊΕ

ΕΧΕΙΣ ΞΕΦΥΓΕΙ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;


Ο Ιησούς καταριέται μια…συκιά, επειδή δεν έκανε σύκα…εκτός εποχής!!!

«Και την επόμενη ημέρα, αφού βγήκαν από τη Βηθανία, πείνασε. Και βλέποντας από μακριά μια συκιά να έχει φύλλα, ήρθε μη τυχόν βρει σ’ αυτή κάτι• και μόλις ήρθε κοντά της, δεν βρήκε τίποτε, παρά μονάχα φύλλα• επειδή, δεν ήταν καιρός των σύκων. Και ο Ιησούς, αποκρινόμενος, είπε σ’ αυτή: “Κανένας πλέον, στον αιώνα, να μη φάει καρπό από σένα”.

Και το άκουγαν αυτό οι μαθητές του» (Κατά Μάρκον, 11: 12-14).

«Κι αμέσως η συκιά ξεράθηκε.
Και οι μαθητές βλέποντας θαύμασαν, λέγοντας:
“Πώς ξεράθηκε αμέσως η συκιά!”»

(Κατά Ματθαίον, 21: 19-20).

ΒΡΕ ΤΗΝ συκιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 14:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να δώσω τόπο στην οργή (λες και δεν της φτάνει η γη),
μα η διαλεκτική μου δεινότητα δε με αφήνει!
Λες λοιπόν Αμαλία (amalia)
quote:

Γράφεις σχετικά:
quote:
Αυτός ο φαύλος κύκλος να θεωρεί κατώτερους και παράσιτα τους συνανθρώπους του, ξεκινά από τη χαμηλή του αυτοεκτίμηση και την αναγνώριση στο πρόσωπο τρίτων μιας ανωτερότητας, είδες μόλις ένα πρόσωπο ισχύος του έκανε παρατήρηση πως ανέκρουσε πρύμναν ;
Σου θυμίζει κάτι;
Τουλάχιστον αυτός δεν κλαψουρεύτηκε κάπου αλλού πως τον <<μαλώσανε>>!
Παραδέχτηκε το λάθος του, πάντα στο πρόσωπο ισχύος, δήθεν πάλι δηλαδή, γιατί αν ξεκινούσε από μια παραδοχή καθαρά προσωπική θα ήταν διαφορετικό και το αποτέλεσμα.

Δεν είχες καμία δουλειά να πάρεις τα λόγια μου και να τα χρησιμοποιήσεις για να θίξεις τον αντίπαλό σου στη συζήτηση!

Μπορείς να μου επισημάνεις, με όποιο τρόπο θέλεις, που ακριβώς χρησιμοποίησα τα λόγια σου;

Αυτό που χρησιμοποίησα ήταν η περιγραφή μιας κατάστασης, της οποίας δημιουργός έτυχε να είσαι εσύ.
Μήπως έχεις αντίρρηση ότι τa αίτιa για την αναζήτηση της κατωτερότητας στον συνάνθρωπο δεν συνάδουν με ένα πηγαίο αίσθημα κατωτερότητας του υποκειμένου, στην περίπτωση μας του ΑΜΕΙΝΙΑ; (Αυτό είναι επιχείρημα)

Λες παρακάτω: «Και να τονίσω, ότι η απάντηση του @ΑΜΕΙΝΙΑΣ στη σχετική σύσταση ήταν αξιοπρεπής και η πρέπουσα.»

Διαφώνησε κανείς;
Μήπως προσπαθείς να δημιουργήσεις την εντύπωση ότι διαφωνώ;
Καθόλου δεν αντιλέγω σε αυτό.

Διαφωνώ με τον τρόπο που έγινε, πολύ απλά διότι έτσι διαιωνίζεις μια στρεβλή κατάσταση. Δεν αρκεί να το παραδεχτεί ενώπιον και παρουσία μιας αυθαίρετης αρχής, πρέπει να το κατανοήσει κιόλας.

Εδώ ακριβώς είναι και το πρόβλημα, όταν ένας άνθρωπος αντικαθιστά την αφοσίωση στη ΖΩΗ, με την αφοσίωση στο γκουρού, στο δάσκαλο, στον καθοδηγητή, στον διαχειριστή μιας διαδικτυακής αγοράς, στην οικογένεια του την ίδια τέλος πάντων ,τότε, δεν εξυπηρετεί το είναι, αλλά το φαίνεσθε.

Ποιος ο λόγος λοιπόν που του χαϊδεύεις τα αυτιά και δεν τον αφήνεις να προχωρήσει;
Θέλεις να έχεις πάντα το ρόλο της δασκάλας που συνετίζει τα άτακτα παιδάκια; (εδώ βασίστηκα στα λεγόμενα σου : «Κάτι τέτοιο, εκτός από παιδιάστικο, είναι και εντελώς απαράδεκτο εδώ» )

Ελπίζω με το παραπάνω να σε κάλυψα σε αυτό: «δεν μπορείς να χρησιμοποιείς συντονιστικές παρεμβάσεις ως όπλα αντί για επιχειρήματα!!!». Το οποίο στα μάτια μου είναι ο ορισμός του «Ad hominem επιχειρηματολογία» (sic).


Μιας που το έφερε η κουβέντα,Admin
Ακόμα περιμένω να μου υποδείξεις τις κατηγορίες που εξαπέλυσες για τις Ad hominem επιχειρηματολογίες μου, στο γνωστό θέμα
Δεν εφάρμοσα εγώ πρώτος την τακτική του να φέρνεις κάποιον αντιμέτωπο με τις ίδιες του τις σκέψεις προκειμένου να μην τον οδηγήσεις εσύ στο συμπέρασμα αλλά να καταλήξει μόνος του στο άτοπο των σκέψεων του. Αν λοιπόν δεν μπορείς να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου η επιστροφή τους ισχύουν στο έπακρο!


Το ποιος εξάλλου προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις με συγκεκριμένο σκοπό την απαξίωση μου, διακρίνεται άμεσα από αυτά που έγραψες:
«Και πάντως, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, νομίζω δεν υπήρχε κανένας άξιος λόγος να εμπλακείς και να "ρίξεις λάδι στη φωτιά", τη στιγμή δε, που εμφανώς ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ έχει επιλέξει τη τήρηση αποστάσεων.»
Άξιος λόγος, τα εισαγωγικά στο λάδι στη φωτιά επίσης δε σώζουν την κατάσταση συν το περίφημο Ad hominem (που ξεφούρνισες και στον zip αν θυμάμαι καλά)……

Μα ποιον καλύπτεται, τον ψεύτη ΑΜΕΙΝΙΑ;

Τη ρήση Όμοιος ομοίω αεί πελάζει την γνωρίζεται;
Μα τα κοχόνες του τιτανοτεράστιου ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δηλαδή με έχετε αφήσει έκπληκτο!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 19/06/2013 14:49:28

Edited by - Osmosis on 19/06/2013 14:55:36

Edited by - Osmosis on 19/06/2013 14:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 17:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Βάση της συνολικής συμμετοχής και λειτουργίας τους στο Forum, είναι φαντάζομαι σε όλου φανερό, πως:

1. Η Δ.Ο. δεν ασχολείται ιδιαιτέρως με τα τεκταινόμενα των συζητήσεων, και όταν το κάνει, είναι συνήθως προφανής η ανεπάρκειά της, στην κατανόηση και διαχείριση των καταστάσεων.
2. Ο Νικόμαχος, εκτός από εριστικός, έχει αποδείξει επανειλημμένως πως είναι γνωσιολογικά και συνειρμικά ανεπαρκής.
3. Ο Αμεινίας, εκτός από άσχετος, είναι συνήθως αγενής, και εσχάτως ψεύτης.
4. Η αθροιστική προσφορά όλων των παραπάνω στο Forum, κρίνεται από την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων, ως φτωχή, αν όχι ως αρνητική.

Για την προσωπική μου παρουσία, δεν θα κάνω κάποια κρίση, καθώς πιστεύω πως είναι τουλάχιστον απαστράπτουσα, πράγμα στο οποίο φαντάζομαι θα συμφωνήσεις κι εσύ.

Με όλα αυτά ως δεδομένα (εκ των κατά καιρούς υπαινιγμών, αλλά και σαφών τοποθετήσεών σου), θα ήταν χρήσιμο νομίζω, να απαντήσεις σε δύο ερωτήματα:

1. Πως κρίνεις τη συνολική συμμετοχή και διανοητική παραγωγή σου στο Forum?
2. Πως καταφέρνεις να αντιπαρέρχεσαι όλα τα παραπάνω?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 02:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Πως κρίνεις τη συνολική συμμετοχή και διανοητική παραγωγή σου στο Forum?

It takes two to tango

quote:
2. Πως καταφέρνεις να αντιπαρέρχεσαι όλα τα παραπάνω?

Με πολλούς τρόπους, θέλεις να διαβάσεις τον καλύτερο ή τον πιο ξεκούραστο; (τον ιδανικό θα τον κρατήσω για τον εαυτό μου)

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 22:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαθυστόχαστο. Όπως πάντα. Πήρε βέβαια μιάν εβδομάδα, αλλά χαλάλι.

Υ.Γ. Και ραντεβού για χορό? Λαμπρά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 22:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ.2 Και προφανώς δεν με ενδιαφέρουν οι τρόποι με τους οποίους διασκεδάζεις την ανεπάρκειά σου. Ήσουν και θα παραμένεις πουθενάς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 02:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υ.Γ.2 Και προφανώς δεν με ενδιαφέρουν οι τρόποι με τους οποίους διασκεδάζεις την ανεπάρκειά σου. Ήσουν και θα παραμένεις πουθενάς.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2013, 03:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Λοιπόν εγώ θα πω την άποψή μου χύμα.

Η ομάδα του esoterica πιστεύω οτι προσανατολίζεται στο Θεοσοφικό κίνημα το οποίο και προωθεί.
Αντιλαμβάνομαι βεβαίως οτι στη βάση αυτού του κινήματος, κοκορομαχίες και γενικώς μαγκιές του τύπου "Ο Θεός σου είναι μάπας ενώ ο δικός μου είναι μάγκας", ΔΕΝ χωράνε.

Στο Μύθος και Θρησκεία, εδώ και χρόνια κρατάει σταθερή αξία ο τραμπουκισμός ορισμένων χρηστών, οι οποίοι αντί να αλλάξουν μυαλά αλλάζουν όνομα και επαναλαμβάνουν την ίδια ηλίθια τακτική του τύπου, "Ή είσαι με τη θρησκεία μου ή είσαι εχθρός μου".

Επ' αυτού η διαχειριστική ομάδα έχει ρίξει αρκετά λουκέτα σε αρκετούς λογαριασμούς, παρ' αυτά θεωρώ οτι η ανοχή τους είναι υπέρμετρη σε αρκετών ειδών ταλιμπανάδες και ταλιμπανούδες, που νομίζουν οτι βρίσκονται στο τσιφλίκι τους ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ "ΣΥΜΦΩΝΩ" όταν έκαναν την εγγραφή/επανεγγραφή τους στο esoterica.

Ως εκ τούτου πιστεύω πως η συλογική συνείδηση των διαχειριστών έχει διδαχθεί από όλα αυτά τα γεγονότα αρκετά πράγμματα, όπως επίσης και αρκετοί χρήστες έχουν βελτιωθεί όχι επειδή τους το επέβαλαν αλλά επειδή το ήθελαν οι ίδιοι.

Καμιά φορά δεν θέλεις πόλεμο αλλά πόλεμο θα έχεις θες δε θες, αυτό ισχύει για όλους, όχι μόνο εδώ, ΠΑΝΤΟΥ.
Πολάκις ήθελα μια ήρεμη συζήτηση, μιά ύσηχη ζωή.
Και ποιός με ρώτησε ποτέ?


Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy