ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΙΧΑΛΙΟΛΙΑΚΟΣ: "ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ!"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 14:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ Σωτήρη, ν' αντιγράψουμε την τελευταία ανάρτηση του macedon να δούμε τι θα γίνει;

Η τελευταία ανάρτηση του macedon απαντήθηκε καταλλήλως.

Το ερώτημα είναι αν θα ψελλίσει κάτι ως ανταπάντηση (να δώσει quotes ή/και links ώστε να υπερασπιστεί έστω για μια και μοναδική φορά τα γραφόμενά του) ή θα κρυφτεί ξανά πίσω στην εκκωφαντική σιωπή του απογοητεύοντας ακόμα και τους 2 εναπομείναντες θαυμαστές του...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Τι βλέπεις σε αυτή την εικόνα;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/10/2012 00:42:14


Βλέπω τον Αδόλφο Χίτλερ και έναν αετό. Νομίζω ότι η Χρυσή Αυγή έχει ξεκαθαρίσει την συμπάθεια της για τον Χίτλερ. Όποιος και να ήταν, προκαλεί θαυμασμό γιατί αντιτάχθηκε στην παγκόσμια εβραϊκή χούντα, που κυβερνά τώρα και έχει σφαγιάσει τους Έλληνες με την κρίση. Ακόμη και εάν δεχθούμε ότι ο Χίτλερ ήταν πράκτωρ των Εβραίων, απλώς και μόνο η εικόνα αυτή ενός φανατικού ηγέτη που τα βάζει με τον παγκόσμιο παντοδύναμο εβραϊσμό, έχει μια ομορφιά. Νομίζω ότι γι'αυτό τον θαυμάζουν.

Δεν νομίζω δηλαδή να θαυμάζεται λόγω κάποιας αιμοδιψίας, σαδισμού ή βασανιστηρίων των Ναζί κτλ., αυτό που εντυπωσιάζει είναι ο αγώνας του κατά των πανίσχυρων εβραίων.

Δεν νομίζω δηλαδή οι Χρυσαυγίτες να πωρώνονται με την εξωτερική εικόνα που προβάλλουν τα ΜΜΕ για τον Χίτλερ, δηλαδή ενός τάχα σαδιστή εχθρού της ανθρωπότητας. Αλλά τους αρέσει τα κότσια που είχε για να κάνει πραγματικότητα την επανάσταση έναντι σε έναν πελώριο εχθρό.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστοε Έλ
quote:
Βλέπω τον Αδόλφο Χίτλερ και έναν αετό.
...ο οποίος έχει γερμανικά γράμματα απο πάνω του.
quote:
Όποιος και να ήταν, προκαλεί θαυμασμό γιατί αντιτάχθηκε στην παγκόσμια εβραϊκή χούντα, που κυβερνά τώρα και έχει σφαγιάσει τους Έλληνες με την κρίση.
Ναι.. οι Εβραίοι φταίνε για την κρίση.. άρα και ο Χίτλερ ΔΕΝ φταίει για το Άουσβιτς.. λογικό
quote:
Ακόμη και εάν δεχθούμε ότι ο Χίτλερ ήταν πράκτωρ των Εβραίων, απλώς και μόνο η εικόνα αυτή ενός φανατικού ηγέτη που τα βάζει με τον παγκόσμιο παντοδύναμο εβραϊσμό, έχει μια ομορφιά. Νομίζω ότι γι'αυτό τον θαυμάζουν.
Μπορεί να τον θαυμάζουν γιατί είναι αντι-εβραίοι δηλαδή; Ενδιαφέρον..
quote:
Δεν νομίζω δηλαδή οι Χρυσαυγίτες να πωρώνονται με την εξωτερική εικόνα που προβάλλουν τα ΜΜΕ για τον Χίτλερ,
Όχι καλέ... γενικά οι Χρυαυγίτες καμία σχέση με την πωρωση

quote:
δηλαδή ενός τάχα σαδιστή εχθρού της ανθρωπότητας.
..και τάχα εχθρού των ελλήνων!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2012, 15:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα, πες αλήθεια τώρα, πόσο βαθιά χωμένος στην Χρυσή Αυγή είσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2012, 16:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απάντηση στις δηλώσεις του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Σιατίστης

«Σε απάντηση των δηλώσεων του Σεβασμιότατου Μητροπολίτου Σιατίστης, τον ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το πολιτικό μας πρόγραμμα, το οποίο εκδόθηκε το 1992:
"η Χρυσή Αυγή στηρίζει την Ορθοδοξία σαν απαραίτητο συστατικό του Έθνους μας και στοχεύει στην ανάδειξη του εθνικού χαρακτήρα της Εκκλησίας και στην αναβάθμιση της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης με Ελληνορθόδοξες αρχές και ιδανικά".
Μας αδικεί με όσα είπε και μας προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι ένας Ιεράρχης πολιτικολογεί εναντίον συγκεκριμένου κόμματος, ενώ δε λέει λέξη για κόμματα και πολιτικούς που δηλώνουν ευθέως άθεοι , βλάσφημοι και ανήκουν σε σκοτεινές λέσχες, μυστικές εταιρείες και δόγματα...»
(Αποσπάσματα από το Έθνος http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63727403)
Ρε Macedon τι λέει αυτός..;
Δεν σου θυμίζει τον Καρατζαφέρη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2012, 20:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενώ δε λέει λέξη για κόμματα και πολιτικούς που δηλώνουν ευθέως άθεοι
Γιαλαντζί άθεοι.
Ολοι ορκίζονται στην βουλή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2012, 23:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος
quote:
Γιαλαντζί άθεοι.
Ολοι ορκίζονται στην βουλή...

Θα εννοεί μάλλον αυτούς του ΚΚΕ και τον Τσίπρα που δεν ορκίζονται στη Βουλή. Το θέμα όμως, δεν είναι αυτό...
Το θέμα είναι, πως βλέπει ο Μιχαλιολάκος τους άθεους γενικά...
Γι αυτόν λοιπόν, οι Άθεοι δεν είναι παρά "βλάστημοι" και συνεχίζει μάλιστα, με την άρρωστη φαντασία του Λιακόπουλου, "...που ανήκουν σε σκοτεινές λέσχες, μυστικές εταιρείες και δόγματα..."
Τον Καρατζαφέρη και τον Χριστόδουλο (κάποιοι θα θυμούνται) τους αντιμετώπισα με καλαμπούρι. Δεν ήταν παρά γραφικοί, παραμυθάδες.
Ο Μιχαλολιάκος όμως, αποτελεί την σκληρή έκδοση του Καρατζαφέρη. Δεν τον ενδιαφέρει αν η θρησκεία είναι παραμύθι. Δεν τον απασχολεί καθόλου αυτό. Είναι οπαδός της Ορθόδοξης Θρησκευτικο-πολιτικής κουλτούρας. Γι αυτόν η ορθοδοξία δεν είναι απλά θρησκεία, αλλά ιδεολογία.
Είναι γνωστό, ότι ένα έγκλημα στο όνομα του Θεού, δεν μετράει ως τέτοιο για του πιστούς. Το να πολεμάς για την ορθοδοξία μάλιστα, είναι ευλογία γι΄αυτούς, αν όχι καθήκον.
Το κόμμα της "Χρυσής Αυγής" διψά για δράση κι έχει εντοπίσει ένα μεγάλο πρόβλημα της κρίσης, στους άθεους, στους αλλόθρησκους και γενικά στους αντιπάλους του Χριστιανισμού.
Δεν έχω καμιά αμφιβολία, ότι αν η δύναμή του σταθεροποιηθεί, ή ακόμη χειρότερα αυξηθεί, πολλοί από εμάς θα έχουμε πρόβλημα σε αυτό το φόρουμ.
Δεν συζητώ καν το ενδεχόμενο, τι θα γίνει, αν κυβερνήσει κάποτε...
Κι αυτό, γιατί το τελευταίο ενδεχόμενο, το θεωρώ τελείως ανέφικτο.


Edited by - Συνοδινός.1 on 22/10/2012 23:20:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2012, 23:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινός.1

quote:
Είναι οπαδός της Ορθόδοξης Θρησκευτικο-πολιτικής κουλτούρας. Γι αυτόν η ορθοδοξία δεν είναι απλά θρησκεία, αλλά ιδεολογία.

Εγώ δεν θα έβαζα στοίχημα γι' αυτό

quote:
Το κόμμα της "Χρυσής Αυγής" διψά για δράση κι έχει εντοπίσει ένα μεγάλο πρόβλημα της κρίσης, στους άθεους, στους αλλόθρησκους και γενικά στους αντιπάλους του Χριστιανισμού.

Ούτε γι' αυτό θα έβαζα στοίχημα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 00:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ δεν θα έβαζα στοίχημα για σένα!
Δυστυχώς όμως οι "πρωταγωνιστές" είναι άλλοι.
Δεν είναι μόνο αυτά που λένε: άθεος ίσον βλάστημος.
Είναι κι αυτά που κάνουν: Παστίτσιος, θεατρικά έργα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 09:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα εννοεί μάλλον αυτούς του ΚΚΕ και τον Τσίπρα που δεν ορκίζονται στη Βουλή.
Χαχα! Μπορεί να μην ορκίζονται, ΑΛΛΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 14:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανονικά ούτε οι χριστιανοί θα έπρεπε να ορκίζονται, αφού αυτό είναι ενάντια στο ευαγγέλιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 14:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινός.1

quote:
Κι εγώ δεν θα έβαζα στοίχημα για σένα!
Δυστυχώς όμως οι "πρωταγωνιστές" είναι άλλοι.
Δεν είναι μόνο αυτά που λένε: άθεος ίσον βλάστημος.
Είναι κι αυτά που κάνουν: Παστίτσιος, θεατρικά έργα...

Επειδή με τσιγκλάς, να σου παραθέσω ένα κείμενο από τους "πρωταγωνιστές".

""Ο Ιουδαιοχριστιανισμός, εκκινώντας από τη γενέθλια γη του, εισέβαλε στην Ευρώπη ως μια ΕΠΙΔΗΜΙΑ, ενέσκηψε ως μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ που βαθμιαία προσέβαλε όλους τους Άριους λαούς. Φορέας της η φυλετική πανσπερμία (...) Η εποχή ήταν ώριμη για τη βασιλεία του ευτελούς, κουρασμένου και ποταπού δόγματος που το μεσσιανικό, κοσμοπολίτικο και ισοπεδωτικό μήνυμά του αναγόρευε την απελπισία και την αδυναμία σε αρετή και επιβράβευε μ' έναν επουράνιο Παράδεισο τους δούλους, τους αδύνατους και τους αδικημένους όλης της γης και της ιστορίας, ακριβώς επειδή ήταν δούλοι, αδικημένοι κι αδύνατοι. Αυτή η θρησκεία των δούλων και των Εβραίων επέτρεψε για πρώτη φορά στην ιστορία την αδυναμία και την αναξιότητα να χλευάσει τη δύναμη, την τιμή και την αξιοσύνη με την αντιφυσική, ωφελιμιστική υπόσχεση μιας δίκαιης ανταμοιβής στην άλλη ζωή."

Περιοδικό "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ", τ. Οκτωβρίου 1988, "Διακήρυξη ιδεολογικών αρχών"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 17:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή με τσιγκλάς, να σου παραθέσω ένα κείμενο από τους "πρωταγωνιστές".

""Ο Ιουδαιοχριστιανισμός, εκκινώντας από τη γενέθλια γη του, εισέβαλε στην Ευρώπη ως μια ΕΠΙΔΗΜΙΑ, ενέσκηψε ως μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΝΟΥΚΛΑ που βαθμιαία προσέβαλε όλους τους Άριους λαούς. Φορέας της η φυλετική πανσπερμία (...) Η εποχή ήταν ώριμη για τη βασιλεία του ευτελούς, κουρασμένου και ποταπού δόγματος που το μεσσιανικό, κοσμοπολίτικο και ισοπεδωτικό μήνυμά του αναγόρευε την απελπισία και την αδυναμία σε αρετή και επιβράβευε μ' έναν επουράνιο Παράδεισο τους δούλους, τους αδύνατους και τους αδικημένους όλης της γης και της ιστορίας, ακριβώς επειδή ήταν δούλοι, αδικημένοι κι αδύνατοι. Αυτή η θρησκεία των δούλων και των Εβραίων επέτρεψε για πρώτη φορά στην ιστορία την αδυναμία και την αναξιότητα να χλευάσει τη δύναμη, την τιμή και την αξιοσύνη με την αντιφυσική, ωφελιμιστική υπόσχεση μιας δίκαιης ανταμοιβής στην άλλη ζωή."

Περιοδικό "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ", τ. Οκτωβρίου 1988, "Διακήρυξη ιδεολογικών αρχών"


Από εκείνη την εποχή macedon η Χρυσή Αυγή έχει γίνει μέρι και δεξιό κόμμα.. οπότε μη το ψάχνεις. Αλλά ντ' άλλων.

Αλλα εκτός αυτού, είναι λογικό σαν εθνοσοσιαλιστικό κόμμα, να υοθετήσει ως (αν)επίσημη θρησκεία την Thule συνεχίζοντας την εθνοσοσιαλιστική παράδοση σε μασωνο-προερχόμενες παγανιστικές οργανώσεις, ανώτερότητας της λευκής φυλής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 21:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
djmh

Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε κάτι να μην αμολάμε ανοησίες, εκτός αν το κάνουμε εσκεμμένα για δημιουργία εντυπώσεων. Εκτός κι αν είναι κανείς ντιπ άσχετος οπότε επιτρέπεται να λέει ό,τι του κατέβει.

1. Όλα τα εθνικιστικά κινήματα της Ευρώπης, ακριβώς λόγω της ιδεολογίας τους, έχουν στενούς δεσμούς με την εθνική τους παράδοση. Για το λόγο αυτό ο γερμανικός εθνικισμός σχετίστηκε με την γερμανική παράδοση των Τευτόνων, ο ιταλικός εθνικισμός με τη ρωμαϊκή εποχή και ο ελληνικός εθνικισμός με την ελληνική αρχαιότητα.

2. Η Θούλη είναι τελείως ξένη τόσο ως προς την ελληνική παράδοση όσο και προς το ελληνικό εθνικιστικό κίνημα και τη Χρυσή Αυγή. Η δική σου εικονική πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση με την ιδεολογική ή πολιτική πραγματικότητα.

3. Η Χρυσή Αυγή, ακριβώς λόγω της ιδεολογίας της δεν μπορεί να γίνει ούτε δεξιό ούτε ακροδεξιό ούτε αριστερό ούτε κεντρώο κόμμα. Το πού την τοποθετούνε οι παλαιοκομματικοί ή τα άσχετα φερέφωνά τους (καλή ώρα) για λόγους προπαγάνδας, άγνοιας ή εύκολης κατηγοριοποίησης μας αφήνει τελείως αδιάφορους. Το ότι δεν σας εξυπηρετεί η πραγματική κατηγοριοποίηση είναι επίσης δικό σας πρόβλημα.

4. Η ιδεολογία ενός εθνικιστικού κινήματος δεν αλλάζει. Μπορεί η ριζοσπαστικά νεοφιλελεύθερη ΝΔ να συγκυβερνάει με το μαρξιστικό ΠΑΣΟΚ και την κομμουνιστική ΔΗΜΑΡ, αποδεικνύοντας τελικά πως η μόνη ιδεολογική διαφορά στα κόμματα του παλαιοκομματικού συστήματος είναι το μέγεθος της καρέκλας που προσφέρουν αλλά στα εθνικιστικά κινήματα η ιδεολογία είναι σταθερή και δεν αλλάζει.

5. Ο εθνικισμός, ακριβώς επειδή βασίζεται στην ιδέα του έθνους και κάθε έθνος έχει διαφορετικό υπόβαθρο και διαφορετική προοπτική, ανάγκη και σύνθεση, προσαρμόζεται στις "προδιαγραφές" του συγκεκριμένου έθνους. Άλλος ο γερμανικός εθνικισμός, άλλος ο ιταλικός κι άλλος ο ελληνικός. Ιδεολογικά έχουν μεγάλη συγγένεια (εφ' όσον είναι βαπτισμένοι στην ίδια ιδεολογική δεξαμενή) αλλά δεν ταυτίζονται.

6. Αν είχες(ατε) τη στοιχειώδη λογική να μελετήσετε τις ιδέες του αντιπάλου σας, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να την αντιμετωπίσετε, όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Σουν Τζου. Αντί γι' αυτό όμως, φαντάζεστε ποια μπορεί να είναι η ιδεολογία της και υποθέτετε ποιος θα μπορούσε να είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης, γεγονός που σας οδηγεί από γελοιοποίηση σε γελοιοποίηση, το οποίο βέβαια είναι και προϊόν πανικού λόγω της συνειδητοποίησης πως οι ώρες του παλαιοκομματισμού είναι μετρημένες...

Αν έχεις κι άλλες απορίες, μη ντραπείς. Ρώτα να στις λύσω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 23:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα εκείνο το βιβλίο macedon "Ο εθνοσοσιαλισμός είναι αριστερά" που έβγαλε η χρυση αυγή, το ακυρώνουμε.
Ήσουν σαφής Macedon!

Αρκεί να μην υπάρχει και καμιά προκήρυξη στην οποία η παλαιοκομματική χρυσή αυγή.. να χαρακτηρίζει αριστερά την νεοκομματική χρυσή αυγή
Σε αυτό χρειάζομαι μια διαβεβαίωση, η αλήθεια είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2012, 23:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοκτορ .με περδεψες, υπηρχε η παλαιοκομματική χρυσή αυγή και τωρα εχουμε την νεοκομματική χρυσή αυγή!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 00:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος
quote:
Γιαλαντζί άθεοι.
Ολοι ορκίζονται στην βουλή.
Χαχα! Μπορεί να μην ορκίζονται, ΑΛΛΑ...

Εγώ μόνο σε διόρθωσα...
Σου είπα ότι κάποιοι δεν ορκίζονται στη βουλή (Παπαρήγα, Τσίπρας) και μάλλον ο Μιχαλολιάκος εννοεί αυτούς.
Σου είπα ακόμη, ότι δεν είναι αυτό το θέμα, δεν με ενδιαφέρουν τι είναι αυτοί, αλλά τι λέει ο Μιχαλιολάκος.
Εσύ συνεχίζεις...
Να το ξεκαθαρίσω!
Για μένα (και το έχω πεί πολλές φορές) όλοι οι πολιτικοί του τόπου είναι θεατρίνοι. Γιατί όλοι (άσχετα τι παριστάνουν) δηλώνουν πάντα σεβασμό στο μεγαλύτερο παραμύθι του τόπου και στους εκπροσώπους του.
Όποιος όμως, ευλογεί τα παραμύθια, δεν έχει σε υπόληψη την αλήθεια.
Εκ των πραγμάτων, δεν είναι άνθρωπος ειλικρινής, αλλά μέγας υποκριτής.
Είναι ένας άνθρωπος θεατρίνος, έτοιμος να συμβιβαστεί με το κατεστημένο και ανίκανος να συγκρουστεί με αυτό.
Ευλογημένο λοιπόν, το παραμύθι σε αυτόν τον τόπο, από όλους τους πολιτικούς, δεξιά, αριστερά, κέντρο, άκρα, ανένταχτους (για να μην γράφω ονόματα) και από το σύνολο των Ελλήνων. Το αγαπούν το παραμύθι οι Έλληνες, τι να κάνουμε..!
Για την ιστορία να πω...
Ότι εγώ, αυτά που θέλω να ακούσω εδώ και χρόνια (έστω να τα ακούσω), δεν τα έχει πει κανείς από αυτούς που ζητούν την ψήφο μας.
Δεν είμαι οπαδός ή φίλος κανενός.


macedon

quote:
Επειδή με τσιγκλάς, να σου παραθέσω ένα κείμενο από τους "πρωταγωνιστές".

Δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Θεώρησα τίμιο, κάνοντας την κριτική μου για τον Μιχαλολιάκο, να απευθυνθώ σε σένα προσωπικά και όχι να σε αγνοήσω σφυρίζοντας αδιάφορα.
Το κείμενο που παρέθεσες (κι ας δεχτώ ότι το υπογράφει ο Μιχαλολιάκος) προκαλεί μεγαλύτερη σύγχυση.
Ποιους δουλεύει τελικά;
Τους χριστιανούς; Τους άθεους; Τους άλλους; Τον εαυτό του;
Μήπως είναι ένας τυχοδιώκτης;
Πότε έλεγε την αλήθεια; Το 1988 ή προχτές..;
Είμαι απέναντι σ΄ αυτούς και όχι απέναντι σε σένα. Αφού, από σένα -χρόνια τώρα- ακούω τελείως διαφορετικά πράγματα.
Ένας από τους δυο μας "πέφτει έξω". Εύχομαι να είμαι εγώ αυτός, γιατί έχω λιγότερα να χάσω από αυτό το στοίχημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 01:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
djmh

Είπαμε. Επειδή είσαι παντελώς άσχετος μπορείς να λες ό,τι θέλεις.

quote:
Άρα εκείνο το βιβλίο macedon "Ο εθνοσοσιαλισμός είναι αριστερά" που έβγαλε η χρυση αυγή, το ακυρώνουμε.

1. Το βιβλίο "Εθνικοσοσιαλισμός-ένα κίνημα της αριστεράς" δεν το έβγαλε η Χρυσή Αυγή. Το έβγαλε ο Knudsen από τη Δανία και περιέχει τις προσωπικές του απόψεις (τις οποίες είμαι σίγουρος πως δεν τις έχεις διαβάσει αλλά από τον τίτλο φαντάζεσαι τι λέει μέσα).

2. Η Χρυσή Αυγή το εξέδωσε στα ελληνικά. Ούτε το έγραψε, ούτε το προσυπέγραψε ούτε δήλωσε πουθενά ότι την εκφράζει.

quote:
Αρκεί να μην υπάρχει και καμιά προκήρυξη στην οποία η παλαιοκομματική χρυσή αυγή.. να χαρακτηρίζει αριστερά την νεοκομματική χρυσή αυγή

Πάλι: Η Χρυσή Αυγή είναι μία. Η ίδια που ήταν το 1982 η ίδια είναι και τώρα. Ούτε παλαιοκομματική υπάρχει ούτε νεοκομματική.

Τώρα, αν εσύ δεν μπορείς να κατανοήσεις πότε ένας πολιτικός φορέας μιλάει ιδεολογικά και πότε πολιτικά, το πρόβλημα είναι μάλλον δικό σου.

macedon

Edited by - macedon on 24/10/2012 01:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 01:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνοδινός.1

quote:
Δεν είχα αυτή την πρόθεση.

Αστειευόμενος το είπα.

quote:
Το κείμενο που παρέθεσες (κι ας δεχτώ ότι το υπογράφει ο Μιχαλολιάκος) προκαλεί μεγαλύτερη σύγχυση.

Δεν το υπογράφει κανείς αλλά εφ' όσον είναι δημοσιευμένο σαν "Διακήρυξη ιδεολογικών αρχών" θεωρώ ότι το υπογράφει ο Μιχαλολιάκος. Και, πίστεψέ με, δεν δημιουργεί καμία σύγχυση...

quote:
Πότε έλεγε την αλήθεια; Το 1988 ή προχτές..;

E, μερικά πράγματα μπορεί κανείς να τα κατανοήσει μόνος του...

quote:
Ένας από τους δυο μας "πέφτει έξω". Εύχομαι να είμαι εγώ αυτός, γιατί έχω λιγότερα να χάσω από αυτό το στοίχημα.

Δεν θα μπορούσα να είμαι σε έναν πολιτικό φορέα αν δεν συμφωνούσα 100% με τις ιδέες του. Η θρησκεία για τον εθνικισμό (τον οποιοδήποτε εθνικισμό) είναι τελείως δευτερεύον ζήτημα, από τη στιγμή που δεν συγκρούεται με το συμφέρον του έθνους...

Μερικές φορές όμως, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Μακιαβέλι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 02:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικές φορές όμως, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Μακιαβέλι...

Αρκετές φορές στην ιστορία έχουν επιστρατευτεί θρησκείες ως αρωγή για να σωθεί το έθνος.(είτε ως ψυχολογικό στήριγμα του στρατιωτικού ηθικού,είτε ως πολιτικοδιπλωματικό μέσο αναζήτησης συμμαχιών).

Σε καιρό πολέμου δεν είναι κατακριτέο.

Σε καιρό ειρήνης είναι υποκριτικό.

Σήμερα βέβαια ίσως η γραμμή πολέμου-ειρήνης να είναι από λεπτή ως υποκειμενική.Δεν μπορώ να μην το παραδεχτώ.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 11:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου είπα ακόμη, ότι δεν είναι αυτό το θέμα, δεν με ενδιαφέρουν τι είναι αυτοί, αλλά τι λέει ο Μιχαλιολάκος.
Εσύ συνεχίζεις...
Αφού σ' ενδιαφέρει μόνο αυτό Συνοδινέ, μπορώ να σου πω ότι, έχω ακούσει τον Μιχαλολιάκο σε συνέντευξη στον "ΚΟΝΤΡΑ" να λέει, απαντώντας σε ερώτηση του δημοσιογράφου, ότι δέχονται ως θρησκείες στην Ελλάδα την επικρατούσα (χριστιασνισμός) και την ελληνική (πολυθεϊσμός).

Edited by - Αίολος on 24/10/2012 11:34:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 17:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μασωνία θα επιτρέπεται..;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 17:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Συνοδινός. 1

quote:
Το κείμενο που παρέθεσες (κι ας δεχτώ ότι το υπογράφει ο Μιχαλολιάκος) προκαλεί μεγαλύτερη σύγχυση.

Δεν το υπογράφει κανείς αλλά εφ' όσον είναι δημοσιευμένο σαν "Διακήρυξη ιδεολογικών αρχών" θεωρώ ότι το υπογράφει ο Μιχαλολιάκος. Και, πίστεψέ με, δεν δημιουργεί καμία σύγχυση...


Άσε τα "πίστεψέ με" και ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΜΑΣ (ξέρεις εσύ, με τη χρήση της Αναλυτικής σκέψης που ευαγγελίζεστε) ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΓΧΥΣΗ???

quote:

quote:
Πότε έλεγε την αλήθεια; Το 1988 ή προχτές..;

E, μερικά πράγματα μπορεί κανείς να τα κατανοήσει μόνος του...


Όπως κατάλαβες Συνοδινός. 1 ο Μιχαλολιάκος ΤΟΤΕ έλεγε την "Αλήθεια" ενώ τώρα είναι απλά ένας υποκριτής σύμφωνα με το macedon.

Αλήθεια macedon ξέρουν οι Χρυσαυγίτες (τα στελέχη εννοώ) και ο Μιχαλολιάκος τι γράφεις εδω μέσα για λογαριασμό τους???

Όπως έχεις καταλάβει από τη κουβεντούλα μας περί Εθνικισμού (που από το πολύ "στρίμωγμα" αναγκάστηκες να μας πεις ότι ο μεγαλύτερος θεωρητικός του Εθνικισμού (κατ'εσέ) Κώστας Πλεύρης ΔΕΝ είναι Εθνικιστής) χωρίς να έχω ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη Χ.Α έχω τέτοιες άκρες μέσα σ'αυτήν ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.
Μόνο το επίθετο μου είναι αρκετό για να γίνει άμεσα το "κονέ"!

Σου υπόσχομαι λοιπόν ότι μόλις βρω λίγο χρόνο θα ΔΕΙΞΩ αυτά που έχεις ΗΔΗ γράψει ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ Χ.Α και θα έχεις και ΕΣΥ και ΟΛΟ το forum γνώση της απάντησής του.

quote:

quote:
Ένας από τους δυο μας "πέφτει έξω". Εύχομαι να είμαι εγώ αυτός, γιατί έχω λιγότερα να χάσω από αυτό το στοίχημα.

Δεν θα μπορούσα να είμαι σε έναν πολιτικό φορέα αν δεν συμφωνούσα 100% με τις ιδέες του. Η θρησκεία για τον εθνικισμό (τον οποιοδήποτε εθνικισμό) είναι τελείως δευτερεύον ζήτημα, από τη στιγμή που δεν συγκρούεται με το συμφέρον του έθνους...


Επειδή λοιπόν η Ορθοδοξία, κατ'εσέ Συνοδινός.1 και κατά macedon είναι η ταφόπλακα του Ελληνισμού ΘΑ'ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΖΗΤΗΜΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ.

Άλλη μια απόδειξη από το macedon ότι ο Μιχαλολιάκος είναι υποκριτής.

Για συνέχισε να σε δούμε!

quote:

Μερικές φορές όμως, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Μακιαβέλι...

Με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ το είδαν λοιπόν και τα δικά μας τα καλόπαιδα και σας έριξαν την...ταφόπλακα.

Μετά την παραπάνω δήλωση σου, ελπίζουμε στην κατανόησή σου...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 24/10/2012 17:25:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 22:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Σου υπόσχομαι λοιπόν ότι μόλις βρω λίγο χρόνο θα ΔΕΙΞΩ αυτά που έχεις ΗΔΗ γράψει ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ Χ.Α και θα έχεις και ΕΣΥ και ΟΛΟ το forum γνώση της απάντησής του.

Σαν γριά κουτσομπόλα σε παλιά ελληνική κωμική ταινία . Τόσο χαμηλά έχεις πέσει ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 22:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
PanosT
Σου υπόσχομαι λοιπόν ότι μόλις βρω λίγο χρόνο θα ΔΕΙΞΩ αυτά που έχεις ΗΔΗ γράψει ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΩΝΥΜΑ ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ Χ.Α και θα έχεις και ΕΣΥ και ΟΛΟ το forum γνώση της απάντησής του.

Σαν γριά κουτσομπόλα σε παλιά ελληνική κωμική ταινία . Τόσο χαμηλά έχεις πέσει ;

Από τα γέλια εννοείς???

Ένα με τα πατώματα έχω γίνει...

Αλήθεια όμως, ο macedon κρυφά και μυστικά μας τα γράφει αυτά ή είναι η επίσημη γραμμή της Χρυσής Αυγής???

Συγγνώμη, αλλά επειδή με έχει μπερδέψει κάπως θα ζητήσω τη γνώμη ενός πιο ειδικού.

Είναι κακό αυτό εκπρόσωπε του macedon?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 03:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Αρκετές φορές στην ιστορία έχουν επιστρατευτεί θρησκείες ως αρωγή για να σωθεί το έθνος.

Το θέμα "θρησκεία" για τον εθνικισμό είναι ήσσονος σημασίας. Ως προσωπική πεποίθηση του καθενός δεν ενδιαφέρει καθόλου το εθνικιστικό κίνημα, από τη στιγμή που τα συμφέροντά της δεν συγκρούονται με τα συμφέροντα του έθνους.

Ο οποιοσδήποτε λοιπόν νιώθει πρώτα Έλληνας και μετά οπαδός οποιασδήποτε θρησκείας, του χριστιανισμού συμπεριλαμβανομένου, είναι καλοδεχούμενος. Οποιοσδήποτε νιώθει πρώτα χριστιανός και μετά Έλληνας θα πρέπει να βρει έναν χώρο με ελαστική εθνική αντίληψη για να στεγαστεί πολιτικά ή ιδεολογικά.

Η Χρυσή Αυγή δεν θα πει σε κανέναν μη χριστιανό να βαφτιστεί και σε κανέναν χριστιανό να ... ξεβαφτιστεί, πολύ απλά γιατί δεν την ενδιαφέρει ιδεολογικά το θέμα της οποιασδήποτε θρησκείας, όπως δεν ενδιαφέρει και κανέναν άλλο πολιτικό χώρο.

Καλό είναι να μη συγχέεται ο όρος "επικρατούσα" με τον όρο "επίσημη". Η επικρατούσα θρησκεία στη Χρυσή Αυγή είναι ο χριστιανισμός γιατί αυτόν (δηλώνει ότι) ασπάζεται η πλειοψηφία των υποστηρικτών της. Πρόκειται ουσιαστικά (όπως και στο Σύνταγμα) για στατιστική καταγραφή και τίποτε περισσότερο. Επίσημη θρησκεία της Χρυσής Αυγής, όπως και του ελληνικού κράτους, απλά δεν υπάρχει.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 08:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως κατάλαβες Συνοδινός. 1

Ούστ κουτοπόνηρε παλιοπαπατζή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 12:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Ένα με τα πατώματα έχω γίνει...

Δεν αμφιβάλλω καθόλου . Αυτό είναι άλλωστε το επίπεδό σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 12:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon,

Δε διαφωνώ ότι αυτή είναι η ιδεολογική βάση και αρχή.
Το σχόλιο αφορούσε τον πολιτικό ελιγμό που πιθανώς γίνεται.
Και πρόσθεσα ότι δεν είναι ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι που τον κάνουν.
Νομίζω έχεις αναφερθεί και εσύ σε αυτή τη διαφοροποίηση.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 20:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός 1
quote:
Όπως κατάλαβες Συνοδινός. 1

Ούστ κουτοπόνηρε παλιοπαπατζή!

Έτσι σας θέλω!

Να σκούζετε, αθειστικές καρικατούρες της ατελείωτης καρπαζιάς!

Το Απολυτήριο του σχολείου και τα μάτια σου καρπαζοεισπράκτορα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy