ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 10:57:00  Εμφάνιση Προφίλ
Παίδες, μερικές επισημάνσεις και από μένα, στα πολλά που γράφτηκαν εντωμεταξύ.

1) Τα περί "οικονομίας". Η οικονομία καταρχήν δεν είναι ...επιστήμη.
Επιστήμες είναι η Φυσική, η Χημεία, η Βιολογία, η Ιατρική, και τα των Μηχανικών.
Η οικονομία είναι όντως μια φούσκα και μια απάτη, μια συμβατική τοκογλυφία, ένας μηχανισμός απόδοσης αυθαιρέτων αξιών σε αυθαίρετο αντίκρυσμα.

2) Εκ του (1) λοιπόν, ο Βαρουφάκης και ο κάθε Βαρουφάκης, όσα πτυχία και να έχει δεν παύει να είναι υπηρέτης μιας ψευδο-επιστήμης, που βρίθει θεωριών και αυθαιρεσιών. Μπορεί να έχει δίκιο ή μπορεί και όχι, σε αυτά που λεει και κάνει, αλλά το αν έκανε κωλοτούμπα ή τι εννοούσε στο πριν και στο μετά, πρέπει να το δούμε στην πράξη και εκ του αποτελέσματος.

3) Τα δάνεια, τα χρέη και όλες αυτές οι μαλακίες που απαρτίζουν και στηρίζουν το περίφημο χρηματοπιστωτικό σύστημα, είναι πρακτικά ένα παιχνίδι των ισχυρών για έλεγχο και ροή εξουσίας και συσχετισμό συμμαχιών σε παγκόσμια κλίμακα. Οποιος καταφέρνει και αφενός δημιουργεί με το έτσι θέλω "αξία" με το τίποτα και από το τίποτα, και ταυτόχρονα το επιβάλλει και στους άλλους να το 'πιστεψουν' (=Χρηματοοικονομική ΠΙΣΤΗ -δεν είναι τυχαία η λέξη) τότε αυτός είναι και ο πρώτος κουμανταδόρος (βλέπε FED, και ίσως EKT, που όμως απέχει παρασάγκας)

4) Στο θέμα λοιπόν της 'οικονομίας' ο Νικόμαχος, ο Τραϊανού, και ο κάθε ένας που το βλέπει έτσι, έχει δίκιο, και δεν χρειάζεται να είναι ούτε χίπις ούτε ....Ανδρομέδιος....

5) Σε επίπεδο κράτους, είναι θέμα αντιμετώπισης. Υπάρχει και το παράδειγμα της Ισλανδίας. Οι τραπεζες διεθνώς, το μόνο που φοβούνται είναι η απώλεια της "Πίστης" που έλεγα πιο πάνω. Οχι το Ευρώ ή Δραχμή ή Ρούβλι, ούτε το δάνειο αν είναι κόκκινο ή πράσινο ή μπλε.

6)Εξ όλων αυτών, και ακριβώς λόγω του ότι η Οικονομία και το Τραπεζικό σύστημα είναι μια κοινή απάτη και ψευδαίσθηση, ο καθένας που το αντιλαμβάνεται μπορεί να εκφέρει γνώμη και δεν χρειάζεται να έχει κανένα πτυχίο. Στην Ιατρική και στη Μηχανική αν δεν έχεις πτυχίο δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη (σοβαρή) και αυτό είναι που διακρίνει τον νουνεχή, από τον....ΠανοΤρολύδιο πχ.

Τα επόμενα, αργότερα...
γιατί έχουμε και δ'λειές....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 13:19:57  Εμφάνιση Προφίλ
Mεγάλε Πυθαγόρα

Εμείς οι δυό ( κι άλλοι ακόμη ), δεν χρειάζεται να μιλάμε.
Ανασηκώνουμε φρύδια, κλείνουμε ματάκια και έχουμε πλήρη...διάλογο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 14:30:44  Εμφάνιση Προφίλ
Και μην ξεχνάμε ΠΥΘΑΓΟΡΑ και τις "πολιτικές" επιστήμες!
Εχω μια ανηψιά που "σπουδάζει" κάτι τέτοιο και την ρώτησα μια φορά: Τι στο διάολο είναι αυτή η "επιστήμη" αν όχι η έντεχνη κοροϊδία του κόσμου;
Σε γενικές γραμμές αυτό είναι, μου απάντησε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 16:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
Η κίνηση Βαρουφάκη τελικά αν περάσει στους ευρωπαίους , θα είναι μια μεγάλη επιτυχία ανταλλαγής ομολόγων με ευνοϊκούς όρους αποπληρωμής, που καμία συντηρητική κυβέρνηση της δεξιάς δεν θα μπορούσε να περάσει. Η συντηρητική κυβέρνηση Σαμαρα - Βενιζέλος, δεν είχε καμία διάθεση διαπραγμάτευσης και γι' άυτο έχασε. Οσο για το τι είναι επιστήμη και τι δεν είναι .
Για να κάνεις επιστήμη πρέπει να διαθέτεις σύγχρονο Κράτος και εκπαιδευτικό σύστημα.
Αν δεν τα διαθέτεις, γίνεσαι επιστήμη Βενεζουέλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 17:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Να δούμε arte γιατί εδώ τα πράματα τρέχουν και πριν προλάβεις να χαρείς στα καπάκια γειώνεσαι...

Pythagora το σκεπτικό σου είναι κάτι που όλοι έχουμε σκεφτεί...δυστυχώς όμως το σκεφτόμαστε μονάχα οι καταχρεωμένοι λαοί, οι αδύναμοι της υπόθεσης...μόνο εκείνοι είναι που θα ισχυριστούν ότι "δεν υπάρχει κανένα χρέος, οπότε ας διαγραφεί, και δεν υπάρχει κανένα έλλειμμα αξιοπιστίας". Ακόμη και η Γερμανία, όταν της χαρίστηκαν χρέη και αποζημιώσεις από τους Αμερικάνους υπήρχαν πολύ συγκεκριμένες σκοπιμότητες και επενδυτικές προοπτικές...

Όσο για τα οικονομικά, τα'χουμε πει νομίζω...οι Εβραίοι ήταν που ανέπτυξαν συλλογικά χρηματο-οικονομικό δαιμόνιο και την ανήγαγαν σε επιστήμη (ή ψευδοεπιστήμη όπως την αποκαλείς εσύ)...και γι'αυτό οι υπερειδήμονες σάυτά Εβραίοι ελέγχουν από καιρο όλο το χρηματοπιστωτικό κατεστημένο...το αν μας αρέσει ή όχι είναι άλλο θέμα, η ρεαλιστική πραγματικότητα όμως είναι αυτή...μέχρι και λαοί που πάτησαν γερό πόδι στους δανειστές (Αργεντινή, Εκουαδόρ) στην Lazard κατέφυγαν για σύμβουλο χρέους...το Εκουαδόρ μάλιστα που κουτσομπαίνει από το '14 στις αγορές πέρυσι δανείστηκε και από την Goldmann Sachs μεταξύ άλλων...μήπως να βγάλουμε και αυτές τις κυβερνήσεις 'προσκυνημένες'? δεν νομίζω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 18:54:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
.μήπως να βγάλουμε και αυτές τις κυβερνήσεις 'προσκυνημένες'? δεν νομίζω....

[b Μην νομίζεις kost.

Αλλά για να έχεις το δικαίωμα, να μην νομίζεις, πρέπει να μας υποδείξεις ΜΙΑ χώρα στον πλανήτη, η οποία ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ σε κανένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα.

Μόλις το κάνεις αυτό, αποκτάς το δικαίωμα, να μας αποκαλείς άσχετους, συνομωσιολόγους, ανεπαρκείς και ότι άλλο επιθυμείς.

Αυτό δεν σημαίνει, πως μας έχεις ήδη αποκαλέσει...ούτως![/b]

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 22:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Προφανώς χρωστάνε όλοι...πού θες να καταλήξεις; εγώ δεν σας είπα τίποτα απ'όλα αυτά περί ασχετοσύνης (εσύ είσαι που αναμασάς αυτάρεσκα συνεχώς περί 2%...tragic), αυτό που σου είπα είναι αντί να απαξιώνεις μονολεκτικά να τεκμηριώνεις τις θέσεις σου. Δεν σε θυμάμαι να αναλύεις μία άποψη, ρίχνεις μια-δυο γενικόλογες απολυτότητες και αυτό είν'όλο...παίξε λίγο μπάλα παραπάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 22:24:41  Εμφάνιση Προφίλ
Τα έχω πεί πολλές φορές και πολύ αναλυτικά σε διάφορα θέματα του φόρουμ.

Το μέγα ερώτημα, που έχω για σένα είναι:

Οσον αφορά την παγκόσμια οικονομία, πρόκειται περί απάτης ή όχι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/02/2015 22:25:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 22:47:03  Εμφάνιση Προφίλ
Το ερώτημα δεν ειναι αυτό Νικόμαχε. Το ερώτημα είναι ποιος είναι πίσω από την απάτη.
Η απάντηση φαίνεται εύκολη. Και όμως δεν ειναι. Γιατί ολόκληρες υπερδυνάμεις φαίνεται να λειτουργούν σαν πιόνια, Ενώ φαινομενικά αυτοί θα έπρεπε να κάνουν κουμάντο. Αρα για πόσο μεγάλη δύναμη μιλάμε στο παρασκήνιο;
Πριν με πείτε συνωμοσιολόγο σκεφτείτε ότι η εξουσία αποτελούσε και αποτελεί πάντα σημείο έριδας ιστορικά. Πάντα ο ένας έτρωγε τον άλλον. Εδώ πίσω από το χρήμα βλέπουμε μόνο ατσαλάκωτους, δεν τους κουνάει τίποτα. Τι παίζει;

Και φυσικά η απάτη δεν είναι το χρήμα ως ανταλλακτικό μέσο καθεαυτό. Είναι η υπεραξία και κατ'επέκταση, το χρέος. Ενα χρέος που μετριέται αποκλειστικά και μόνο σε νούμερα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 23:22:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το ερώτημα είναι ποιος είναι πίσω από την απάτη.

Ιταλε
Αυτή είναι εύκολη απάντηση.Οι 12 οικογένειες των τραπεζιτών και τα παρακλάδια τους.
Το δύσκολο να απαντήσεις είναι, ποιός είναι πίσω από αυτούς!!!

quote:

Ενα χρέος που μετριέται αποκλειστικά και μόνο σε νούμερα.

Λάθος Ιταλε.
Δεν μετριέται σε νούμερα.Αυτά είναι μόνο ενδεικτικά, του πόσο ιδρώτα θα σου ζητήσουν να χύσεις, πόση γη θα σου πάρουν, πόσες πρώτες ύλες, ορυκτό πλούτο και γιατί όχι, την χώρα σου ολόκληρη.Δεσμεύουν εσένα, το παιδί σου, το παιδί του παιδιού σου κοκ.

Διάβασα ότι το φουλάρισμα σε καύσιμα του αεροπλανοφόρου 'Γεώργιος Ουάσιγκτον", κοστίζει 678 εκατ. δολλάρια και αμέσως σκέφθηκα, πόσα παιδάκια θα μπορούσαν να γλυτώσουν την ίδια τους την ζωή με αυτό το πενιχρό ποσό?

Ακόμη καλύτερα, να μην χρειαζόταν χρήματα για το φουλάρισμα του αεροπλανοφόρου, επειδή δεν θα υπήρχε αεροπλανοφόρο, αλλά και δεν θα χρειαζόντουσαν χρήματα, για να σωθεί η ζωή των παιδιών, επειδή δεν θα υπήρχε η χρηματοπιστωτική ελιτ του κώλου και τα πάντα θα ήταν δωρεάν και ισότιμα γιά όλους, αταξικά και αχρήματα.

Για αυτό λέω, όποιος έχει σπουδάσει οικονομία και αποκαλεί τον εαυτό του επιστήμονα, ας πάει να γαμηθεί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2015, 23:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Οσον αφορά την παγκόσμια οικονομία, πρόκειται περί απάτης ή όχι?


Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το δανεικό χρήμα πολλοί το αγάπησαν, το χρέος όμως ουδείς...

έρχομαι και σου πουλάω ένα προϊόν, ή έρχομαι και σου προτείνω ένα δάνειο...και σε πείθω να το πάρεις...και έρχεσαι μετά από 10 χρόνια και ζητάς τα λεφτά σου πίσω ή ζητάς να απαλλαγείς από το χρέος...δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι επιστήμη, μάρκετινγκ ή ταχυδακτυλουργικό, αυτό που ξέρω είναι ότι ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΚΛΩΤΣΙΕΣ...απλά τα πράγματα...


quote:
Το δύσκολο να απαντήσεις είναι, ποιός είναι πίσω από αυτούς!!!

Λοιπόν, ας πούμε και τίποτα εσωτεριστικό...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η τοπ-ελίτ θεωρεί ότι επιτελεί ιερό έργο στον πλανήτη...ό,τι κι αν λέτε εσείς και εγώ αυτοί που διοικούν στα τοπ κλιμάκια (και που πλέον συμβουλεύονται και υπερ-υπολογιστές γις τις πιο 'ορθολογικές',βέλτιστες -και δίχως κανένα συναίσθημα- αποφάσεις) θεωρούν τους εαυτούς τους υπεράνω κάθε σύγκρισης με τους υπόλοιπους...και από την δική τους πλευρά έτσι είναι...διότι έχουν στην κατοχή τους τη γνώση κάθε φυσικής και απόκρυφης επιστήμης...και από πολύ μικρή ηλικία τα μέλη αυτών των οικογενειών εκπαιδεύονται για τον ρόλο της διοίκησης του πλανήτη...και η εκπαίδευση αυτήπεριλαμβάνει τα πάντα, από μεγάλες στερήσεις, τέλειο αυτοέλεγχο και ύψιστη χρήση της διαλεκτικής...όποιος δηλαδή φαντάζεται τίποτα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που κληρονομούν το μαγαζί του μπαμπά δενέχουν πάρει μυρωδιά...

Σε ένα λοιπόν τουλάχιστον σημείο είναι σίγουρος ότι θα επιβεβαιωθούν αυτά τα "Πρωτόκολλα των Σιωνιστών"...χέστηκα αν είναι αυθεντικά ή όχι, το θέμα είναι ότι παρουισάζουν ένα πολύ μικρό κομμάτι του πώς λειτουργούν τα υψηλά κλιμάκια...από τους πρώτους που το είχαν κάνει ήταν ο Μακιαβέλι με τον "Ηγεμόνα" που παρουσίασε για πρώτη φορά τον απολύτως κυνικό τρόπο που σκέφτονται και ενεργούν οι ηγέτες και πολιτικοί...τα δε Πρωτόκολλα το πήγαν πολύ πιο πέρα...και το σίγουρο λοιπόν είναι ότι αυτές οι 20-30 οικογένειες κάθε ημέρα που περνάει κερδίζουν αμέτρητα εκατομμύρια...σε μερικά χρόνια θα έχει στραγγιξει όλος ο πλανήτης...και τότε αυτοί που έσπρωξαν τα έθνη στη φτώχεια θα παρουσιαστούν ως σωτήρες (έχοντας βέβαια πάντα άλλους για βιτρίνα)...και μετά φυσικά θα μιλάμε για μία κομμουνιστική κοινωνία, εξισωμένη και πλήρως ελεγχόμενη...αυτά που λένε δηλαδή και οι new-age θεωρίες για την εποχή του Υδροχόου χωρίς όμως το εξιδανικευμένο στοιχείο...συν και τις μεγάλες κλιματικές αλλαγές που έρχονται, και που σοφοί λαοί όπως οι Αιγύπτιοι τις είχανε συσχετίσει με τον Υδροχόο...


Αυτό που εγώ λοιπόν λέω είναι ότι το καλό που τους θέλω είναι να έχουν ένα πολύ καλό "σχέδιο" για την ανθρωπότητα, και να έχουν τους Θεούς -έτσι όπως τους αντιλαμβάνομαι εγώ- με το μέρος τους...σιγουρα έχουν καθοδηγητη τον Πλάτωνα, την Καμπαλά και άλλες πολλές και άγνωστες πηγές που επιτάσσουν την εφαρμογή πολύ συγκεκριμένων πολιτικών στα πλαίσια μιας ανώτερης ηθικής...έτσι όμως και αποτύχουν στο δρόμο αυτό υπάρχει και Κάρμα, υπάρχει και Νέμεσις...και κανενός η ψυχή δεν την γλυτώνει στο τέλος από το έργο που της έχει ανατεθεί...και το λέει αυτό κάποιος, που παρότι σε πολλά πλατωνιστής, δεν γουστάρει καθόλου γραφικές ηθικολογίες...Η Ψυχή όμως είναι αθάνατη, τι να κάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2015, 00:36:54  Εμφάνιση Προφίλ
Τα ίδια λέμε.

Και γω για αυτόν/ αυτούς που είναι πίσω από τις οικογένειες μιλούσα.

Βασικά λύσεις δεν βλέπω με τις οποίες να μην με πιάνει σύγκρυο.

quote:
Ενα χρέος που μετριέται αποκλειστικά και μόνο σε νούμερα.

Λάθος Ιταλε.
Δεν μετριέται σε νούμερα.Αυτά είναι μόνο ενδεικτικά, του πόσο ιδρώτα θα σου ζητήσουν να χύσεις, πόση γη θα σου πάρουν, πόσες πρώτες ύλες, ορυκτό πλούτο και γιατί όχι, την χώρα σου ολόκληρη.Δεσμεύουν εσένα, το παιδί σου, το παιδί του παιδιού σου κοκ.


Το ίδιο λέμε πάλι. Οταν λέω σε νούμερα εννοώ ότι δεν ποσοτικοποιείται σε ρευστό, είναι ανύπαρκτο. Είναι λεφτά που δεν υπάρχουνε.
Εσύ μου λες ότι αυτό το ανύπαρκτο χρέος θα το πληρώσουμε και σε είδος (ανύπαρκτο στη βάση της λογικής του, στο πως δημιουργειται, για να μην μπερδευτούμε). Κατανοητό, πως θα τους το πετάξουμε στη μούρη δεν βλέπω, από τη στιγμή που και ο κόσμος φοβάται την αλήθεια. Ο μέσος άνθρωπος δεν βλέπει τη ζωή του σαν παιχνίδι όπως την βλέπουν οι τραπεζίτες, και δυσκολεύεται να ρισκάρει έστω και το ψέμα στο οποίο ζει.Μην τους αδικείς, δεν είναι εύκολο πράμα να ζητάς ελευθερία, ειδικά όταν ο άλλος έχει πίσω του οικογένεια. Ασε που αν κοιτάξεις γύρω σου, έχει τέτοια προβλήματα ο καθένας, που δεν είναι και πολλοί που κάνουνε τέτοιους συλλογισμούς.


quote:
Για αυτό λέω, όποιος έχει σπουδάσει οικονομία και αποκαλεί τον εαυτό του επιστήμονα, ας πάει να γαμηθεί.

Εδώ αδικείς την οικονομία (που την σπουδάσαμε) αλλά δεν φταις εσύ. Η πραγματική επιστήμη της οικονομίας δεν αφορά μόνο την ανταλλαγή, αλλά και τον ανθρώπινο παράγοντα, την ψυχολογία, την ποιοτική βελτίωση της ζωής γενικότερα.

Η πραγματική οικονομία δεν αναφέρεται στο χρήμα, τουλάχιστον αρχικά έτσι ήταν. Τον διαχωρισμό τον κάνανε οι χυδαίοι οικονομολόγοι στα τέλη του παραπροηγούμενου αιώνα κυρίως. Βάλανε τον ανθρώπινο παράγοντα σε δεύτερη μοίρα.

Αν βέβαια θες να πεις, ότι οι οικονομία όπως διδάσκεται σήμερα δεν αποτελεί επιστήμη και όποιος λέει ότι είναι επιστήμονας σε αυτό το πλαίσιο να πάει να γαμηθεί, να συμφωνήσω. Μην το γενικεύεις όμως γιατί υπήρξαν άνθρωποι, λίγοι μεν, που πραγματικά είχαν όραμα και πιστεύαν ότι ότι κάνανε το κάνανε για το καλό της ανθρωπότητας. Αυτούς δεν θα τους βάλω στην ίδια μοίρα, γιατί σεβόντουσαν τη ζωή πάνω από το χρήμα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2015, 00:52:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το δανεικό χρήμα πολλοί το αγάπησαν, το χρέος όμως ουδείς...

έρχομαι και σου πουλάω ένα προϊόν, ή έρχομαι και σου προτείνω ένα δάνειο...και σε πείθω να το πάρεις...και έρχεσαι μετά από 10 χρόνια και ζητάς τα λεφτά σου πίσω ή ζητάς να απαλλαγείς από το χρέος...δεν ξέρω αν αυτό που κάνω είναι επιστήμη, μάρκετινγκ ή ταχυδακτυλουργικό, αυτό που ξέρω είναι ότι ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΙΣΑΙ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΓΙΑ ΚΛΩΤΣΙΕΣ...απλά τα πράγματα...


Κοστ ο Παπανδρέου ήρθε με τα λεφτά στην τσέπη. Οι Ελληνες δεν ήταν τεμπέληδες, και φυσικά δεν ήταν υποχρεωμένοι να ξέρουν από δάνεια και χρέη. Φτωχοί άνθρωποι που είχαν ζήσει τη φρίκη του να πεθαίνεις όρθιος ήτανε. Γι'αυτό είναι οι πολιτικοί, για να εκπροσωπούν ως γνώστες.
Η παραγωγή στην Ελλάδα δεν κόπηκε τυχαία, όλα σκόπιμα γίνανε, για να μας δέσουν κόμπο. Φυσικά και ο κόσμος έχει ευθύνη, αλλά μέχρι στο ότι πίστεψε ψέμματα. Δεν πήγα εγώ να πουλήσω την Ελλάδα και να πάρω δάνεια. Δεν με ρώτησε κανείς που μπήκαμε στο ευρώ.

quote:
..και το σίγουρο λοιπόν είναι ότι αυτές οι 20-30 οικογένειες κάθε ημέρα που περνάει κερδίζουν αμέτρητα εκατομμύρια.

Είναι τα εκατομύρια αυτές οι οικογένειες. Αυτές τα μοίρασαν και τώρα τα παίρνουν πίσω με σκοπό την πλήρη υποδούλωση. Το χρήμα ήταν το τυρί.

quote:
Αυτό που εγώ λοιπόν λέω είναι ότι το καλό που τους θέλω είναι να έχουν ένα πολύ καλό "σχέδιο" για την ανθρωπότητα, και να έχουν τους Θεούς -έτσι όπως τους αντιλαμβάνομαι εγώ- με το μέρος τους...σιγουρα έχουν καθοδηγητη τον Πλάτωνα, την Καμπαλά και άλλες πολλές και άγνωστες πηγές που επιτάσσουν την εφαρμογή πολύ συγκεκριμένων πολιτικών στα πλαίσια μιας ανώτερης ηθικής...έτσι όμως και αποτύχουν στο δρόμο αυτό υπάρχει και Κάρμα, υπάρχει και Νέμεσις...και κανενός η ψυχή δεν την γλυτώνει στο τέλος από το έργο που της έχει ανατεθεί...και το λέει αυτό κάποιος, που παρότι σε πολλά πλατωνιστής, δεν γουστάρει καθόλου γραφικές ηθικολογίες...Η Ψυχή όμως είναι αθάνατη, τι να κάνουμε...

Κοστ έχεις διαβάσει τα πρωτόκολλα της Σιον να δεις τι καλά σχέδια έχουν οι Θεοί τους και ο φίλος του ανθρώπου για μας; Να ξεκινήσουμε από το πόσοι πρέπει να είμαστε ως πληθυσμός; Μιλάμε για τον απόλυτο εμετό.

Επίσης, δεν δικαιολογείται ότι είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι. Ποτέ στην ιστορία δεν έχουν παραμείνει οι ίδιοι σε τέτοιες θέσεις εξουσίας χωρίς να υπάρξει κάποιος που ήθελε να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Μα τι διάολο τυπάκια είναι αυτά; Αυτοί είναι πίσω από τον Α παγκόσμιο, πίσω από τον Δεύτερο και από τις δύο "πλευρές", αυτοί είναι και τώρα. Σε διαδοχή.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2015, 01:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Το ξέρω αυτό βρε Ιταλέ...δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανέναν...λέω όμως πως όταν κάποιος δανείζεται (οτιδήποτε κι αν είναι αυτό) καλό είναι να ξέρει τις συνέπειες αυτού...όσο για τα χρέη της Ελλάδας σαν κράτος κανείς δεν μας ρώτησε, γεννηθήκαμε καταχρεωμένοι...κακοτυχία...αλλά όπως και να΄χει είμαστε περήφανοι και τυχεροί που γεννηθηκαμε σ'αυτή την ευλογημενο-καταραμένη χωρα...τι να πουν δηλαδή και τα παιδάκια της Αφρικής σ'αυτή την τόση εξαθλίωση που έχουν καταδικαστεί...

για τα Πρωτόκολλα δεν ξέρουμε αν είναι αυθεντικά...πολύ πιθανόν να ήταν όντως αντισημιτική προβοκάτσια του τσάρου...το πνεύμα όμως του βιβλίου ταιριάζει οπωσδήποτε με το πνεύμα εκείνων που διοικούν...και το ποιοί διοικούν φαίνεται από το πού ανήκουν όλα αυτά τα ιδρύματα...μιλάμε βέβαια για τον δυτικό κόσμο...στην Ανατολή είναι αλλιώς, δεν γίνεται πχ. να διεισδύσουν στην Κίνα Εβραίοι για προφανείς λόγους εμφάνισης...επομένως εκεί θα έχουμε διαρκείς οικονομικούς πολέμους...


Επίσης εγώ παρουσίασα την δική μου οπτική για το πώς βλέπουν οι όποιοι "επικυρίαρχοι" τους εαυτούς τους...για εμάς φυσικά και είναι "απάνθρωπα κτήνη" που στρέφουν τα έθνη σε πόλεμο και δεν αποτρέπουν την στέρηση και την εξαθλίωση...για εκείνους όμως τα πράγματα είναι μάλλον διαφορετικά...και ποιός ξέρει πού θα καθοδηγησουν εν τέλει τα πράγματα και τι ακριβώς υπολογιστικά εργαλεία χρησιμοποιούν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2015, 02:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Για το θέμα του χρήματος λες Ιταλέ σε άλλο θέμα ότι "σε κάποιους ανθρώπους τους είναι βουνό να φανταστούν έναν κόσμο χωρίς χρήμα"...και εννοείς μάλλον και εμένα εκεί...αυτό όμως φίλε μου είναι το πιο εύκολο πράγμα!!!

όλοι οι άνθρωποι μπορούν να φανταστούν έναν κόσμο χωρίς χρήμα...δεν είναι καθόλου βουνό να το φανταστεί κάποιος...από μικρά παιδάκια η απορία που είχαμε όταν ακούγαμε για λεφτά ήταν "μα γιατί δεν τυπώνουν δωρεάν άφθονο χρήμα"...το θέμα αυτό όμως όμως πάει πιο μακρυά...ολόκληρος ο κόσμος που ζούμε είναι ένα Μάτριξ, ο απατηλός κόσμος των αισθητών...το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό...ζούμε σε έναν κόσμο περίπλοκων συμβάσεων, καθεμιά εκ των οποίων είναι συνδεδεμένη με τις άλλες...και όπως είναι αδύνατον να πεις σε κάποιον ότι "κοίτα, η πείνα που νιώθεις δεν υπάρχει, είναι κατασκεύασμα του μυαλού σου", σχεδόν άλλο τόσο αδύνατον είναι μέσα σε μία ημέρα μία χώρα να πει "δεν αναγνωρίζω κανένα χρέος, όλα αυτά είναι μία απάτη, δεν πληρώνω τίποτα"...τέτοιες κινήσεις απελπισίας δεν τις έχει κάνει καμία χώρα...γι'αυτό και υπάρχουν παραδείγματα χρεωκοπημένων χωρών, με ηγέτες πολύ πιο γενναιους και καθαρούς από τους δικούς μας, οι οποίοι όμως ποτέ δεν είπαν "δεν πληρώνω τίποτα"...μπορεί να μην μάσησαν από εκβιασμούς, μπορεί να πάτησαν πόδι, αλλά κατά τ΄'αλλα προσπάθησαν να γλυτώσουν την πλήρη καταστροφή τους...τώρα το να υπάρξει μία χώρα που να κάνει "απεργία πείνας" και να πει "δεν πληρώνω τίποτα" μέχρι τέλους αυτό μπορεί να γίνει κάποια στιγμή...με μεγάλους εμφύλιους, σκοτωμούς κτλ...ωστόσο και πάλι κάποιοι θα προλάβουν να την "σώσουν" ώστε να συνεχίσει να αργοπληρώνει τα χρέη της...

Μην κάνεις λοιπόν και εσύ το λάθος να λες ότι όποιος δέχεται την ύπαρξη χρεών σκέφτεται "συστημικά"...ρεαλισμός είναι η λέξη...η ζωή είναι γεμάτη προβλήματα και μακάρι με μία κίνηση να διώχναμε όλα τα προβληματα από πάνω μας...αυτά όμως συμβαίνουν μόνο στα παραμύθια...από εκεί και πέρα το ερώτημα για τους νέους κυβερνώντες στην ελλάδα είναι τι σκατά θα κάνουν τελικά μ'αυτά τα χρέη, τι θα πετύχουν στη διαχείρισή του και με τι τίμημα θα το πετύχουν αυτό...διότι αυτή η γενιά εντάξει πάει άκλαυτη, το θέμα είναι να βρουν και τίποτα όρθιο οι επόμενες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2015, 02:59:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για το θέμα του χρήματος λες Ιταλέ σε άλλο θέμα ότι "σε κάποιους ανθρώπους τους είναι βουνό να φανταστούν έναν κόσμο χωρίς χρήμα"...και εννοείς μάλλον και εμένα εκεί...αυτό όμως φίλε μου είναι το πιο εύκολο πράγμα!!!

Οχι kost δεν θα το έκανα ποτέ αυτό, να πω κάτι πίσω από την πλάτη κάποιου. Μου χουνε πει ότι τα γραπτά μου κάποιες φορές φαίνονται κάπως, αλλα΄πάντα γράφω με τις καλύτερες των προθέσεων. Απαντούσα στον sol Mix Που είπε ότι βρήκε τη λύση για παγκόσμια ειρήνη.

Οσον αφορά το ρεαλισμό συμφωνώ, άλλωστε είπα πιο πάνω ότι όσο βλέπω το Σύριζα να στηρίζει εμάς θα τον στηρίζω, αν το γυρίσει στο καλαματιανό θα είμαι απέναντι.
Βιάζομαι να φύγω αλλα ας πούμε για την κίνηση του Βαρουφάκη σήμερα.
Η πρόταση που έκανε είναι πολύ ευφυής. Επι της ουσίας αναγκάζει (αν συμφωνήσουνε) αυτούς που έχουνε κέρδος από το ξεζούμισμα μας να επιδιώκουν την ανάπτυξη μας, για να παίρνουνε λεφτά. Το μόνο δίλλημα που τίθεται εδώ είναι ηθικό, αν δηλαδή θέλουμε η οικονομία μας να είναι δεμένη με αυτήν της Γερμανίας και της Ευρώπης. Αν το δεις με ψυχρή λογική είναι πολύ έξυπνη πρόταση, ανεξάρτητα αν μου αρέσει προσωπικά ή όχι. (Οχι.)
Πάντως όπως είπα και πιο πάνω η κυβέρνηση αυτή για μένα θα κριθεί αν τονώσει την εγχώρια παραγωγή, με βλέψεις τις εξαγωγές. Ακόμα είναι πολύ νωρίς.
Στη φάση που έιμαστε η βελτίωση αποτελεί και μικρή νίκη.

Οσον αφορά τα χρέη είναι μια φούσκα κοστ, μιλώντας σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν είναι συνωμοσία. Αυτό όμως είναι άλλο και άλλο είναι να συζητάμε το αν θα τα πληρώσουμε εμείς ή όχι τα λεφτά που δανειστήκαμε. Από τη στιγμή που είμαστε σε αυτό το σύστημα πρέπει να λειτουργούμε ανάλογα με αυτό.

Θα το πληρώσουμε ή μέρος του, το θέμα είναι να μην την πληρώσουμε και να ορθοποδήσουμε κάποια στιγμή.
Καληνύχτα και καληνύχτα σε όλους.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 02:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
βιάζεσθαι γάρ οἷς ἄν ἐξῇ, δικάζεσθαι οὐδέν προσδέονται

τῷ δικαίῳ λόγῳ νῦν χρῆσθε, ὅν ουδείς πω παρατυχόν ισχύι τι κτήσασθαι προθείς τοῦ μή πλέον ἔχειν ἀπετράπετο. ἐπαινεῖσθαι τε ἄξιοι οἵτινες χρησάμενοι τῇ ἀνθρωπείᾳ φύσει ὥστε ἑτέρων ἄρχειν δικαιότεροι ἤ κατά τήν ὑπάρχουσαν δύναμιν γένωνται

δίκαια μέν ἐν τῷ ἀνθρωπείῳ λόγῳ ἀπό τῆς ἴσης ἀνάγκης κρίνεται, δυνατά δέ οἱ προύχοντες πράσσουσι καί οἱ ἀσθενεῖς ξυγχωροῦσιν

Όλες οι λοιπές αναλύσεις είναι για τον μπούτσον.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 03:25:47  Εμφάνιση Προφίλ
Και δώσε βάση, μαλάκα. Ο νόημας δεν είναι να είσαι με τον ισχυρό. Ο νόημας είναι, εσύ να είσαι ο ισχυρός. Εν τοις πράγμασι, και όχι ενδυματολογικώς. Έ, μαλάκα.

Και δεν σε χαρακτηρίζω τζάμπα. Αν δεν υπήρχε το Google, πόσοι εδώ χάμω θα ξέραν, τί σημαίνουν αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post? Κι άστο αυτό, πόσοι θα γνώριζαν ποιός τα είπε?

Συνεχίστε την υψηλή ανάλυση τώρα. Και σλούντριγκο για την διακοπή , δηλαδής.

Ντουγάνια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 09:34:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέχασες το σημαντικότερο Ντιεσεμη

Μισεῖ γάρ ὁ θεός τήν βίαν, τά κτητά δέ κτᾶσθαι κελεύει πάντας οὐκ ἐς ἁρπαγάς. ἐατέος δ᾿ ὁ πλοῦτος ἄδικος τις ὤν. κοινός γάρ ἐστιν οὐρανός πᾶσιν βροτοῖς καί γαῖ”, ἐν ᾗ χρή δώματ” ἀναπληρουμένους τἀαλλότρια μή σχεῖν μηδ᾿ ἀφαιρεῖσθαι βίᾳ.

Υ.Γ

ἡμᾶς δέ μακαρίως μέν, ἀθλίως δ᾿ ἐμοί

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 10:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
"εγώ απέστειλα υμάς (τους μαθητές) θερίζειν ό ουχ υμείς κεκοπιάκατε.
άλλοι κεκοπιάκασι, και υμείς είς τον κόπον αυτών εισεληλύθατε."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 10:19:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και δώσε βάση, μαλάκα. Ο νόημας δεν είναι να είσαι με τον ισχυρό. Ο νόημας είναι, εσύ να είσαι ο ισχυρός. Εν τοις πράγμασι, και όχι ενδυματολογικώς. Έ, μαλάκα.

Αν και από τον DοξάSτεΜε (), ΣΥΜΦΩΝΏ!

Edited by - Αίολος on 05/02/2015 10:21:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 10:47:59  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και είναι εκεί ο νόημας!

Αν δεν είσαι Ο Ισχυρός,
όλα τα επίλοιπα είναι...τσαλιμάκια επιβίωσης

(παρά-του- , επί-του-, και διά-του- Ισχυρού. Του όποιου Ισχυρού, σε όποιο πεδίο, κάθε φορά.)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 11:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
τις αναλύσεις που γίνονται εδώ DSM μπορείς κάλλιστα να μην τις παρακολουθείς αν δεν σ'αρέσουν...με 'παπαριές' και 'μαλακίες' που λες δεν συνεισφέρεις και τίποτα...

καλό μπορεί να ήταν οι Έλληνες να γνώριζαν διαχρονικές αλήθειες περί διαπραγματεύσεων τύπου Θουκυδίδη (και γενικώς καλό θα ήταν οι έλληνες να κατείχαμε ουσιαστική αρχαιογνωσία, διότι έτσι θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα απ'ότι είμαστε τώρα)...οι δε Γερμανοί αυτό που πρέπει να διαβάσουν είναι η σύγχρονη ιστορία τους. Για τρίτη φορά έχουν κυριαρχήσει στην Ευρώπη, απλώς επειδή το πήραν χοντρά το μάθημά τους τις άλλες δύο, τώρα είπαν να το κάνουν με πιο "κόσμιους" τρόπους...από τη στιγμή όμως που έχεις αποδειχτεί δύο φορές εχθρός της ανθρωπότητας αυτό το στίγμα δεν το πετάς από πάνω σου με τίποτα....δεν καταλαβαίνουν λοιπόν ότι με τις ολοκληρωτικές τους τακτικές σκάβουν και το δικό τους λάκκο...και είναι εντελώς αχάριστοι διότι ξεχνούν τι τεράστια εύνοια δέχτηκαν για τα ασυγχώρητα εγκλήματα τους σε βάρος της ανθρωπότητας...η Ελλάδα ισχυρή ποτέ δεν ήταν και ούτε πρόκειται να γίνει. Προτιμώ όμως εκατό φορές να με γράψει η ιστορία σαν το 'τεμπέλη τζίτζηκα', το λαμόγιο της φύσης που λιάζεται, και γι'αυτό την πλήρωσε, παρά σαν το δουλοπρεπές μυρμήγκι που τρέμει μπροστά στην ανώτερη εξουσία και τυραννεί τον κατώτερο, διότι η γερμανική ιδιοσυγκρασία αυτή είναι, μιας και μιλάμε για ηλίθια στερεότυπα, που δυστυχώς αυτά είναι που επιβιώνουν)...

μιας λοιπόν και ορθώς μιλάμε για πολιτικό ρεαλισμό, από τη στιγμή που η Ελλάς βρίσκεται στην τόσο δεινή θέση του 'αδύναμου' όσο περισσότερους 'συμμάχους' βρει τόσο το καλύτερο...κι ας πρόκειται για λυκοφιλίες που κοιτουν τα δικά τους συμφέροντα...στα παπάρια μας...η Ελλάδα αυτόνομη και ισχυρή ούτε είναι ούτε προβλέπεται να γίνει...επομένως το ζητούμενο είναι να βρεθούν δυνατοί σύμμαχοι...και δυστυχώς αυτοί εδώ δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν...με το που μπουκάρησαν οι Αμερικανοι στο παιχνίδι ξέκοψαν τους Ρώσους...ανεπίτρεπτο...ο Αντρέας τουλάχιστον σ'αυτά ήταν πολύ πιο γάτος, σε διπλό ταμπλό θα τους έπαιζε όλους...το ζητούμενο λοιπόν είναι αυτοί οι εκβιαστές να καταλάβουν την μεγάλη ύβρι που διαπράττουν...και παρ'ότι η έννοια της ΗΘΙΚΗΣ τούς είναι εντελώς άγνωστη ωστόσο θα πρέπει διαρκώς να τους υπενθυμίζεται το πόσα χρωστάει αυτός ο βαρβαρικής καταγωγη΄ς λαός στην Ελλάδα...δηλαδή τι να λέμε τώρα...διαβάστε τι λένε οι κορυφαίοι πνευματικοί άνθρωποι της Γερμανίας σήμερα, διαβάστε τον φιλέλληνα Γκύντερ Γκρας τι λέει για την Ελλάδα του σήμερα να σας σηκωθεί η τρίχα...τι να λέμε τώρα ρε, θα ντρεπόντουσαν και θα τρέμανε τα κόκκαλα του Γκαίτε και του Νίτσε,των οραματιστών μίας ενιαίας Ευρωπης, με την κατάσταση αυτή...να δω οι δικοι μας πνευματικοί άνθρωποι εδώ, όσοι έχουν απομείνει, θακάνουν κάποια κίνηση, δήλωση για την κατάσταση, θα οργανώσουν κάποια μορφή αντίστασης ή παπάρια μάντολες...θα μου πεις, ποιοί πνευματικοί, καρεκλοκένταυροι είνοι περισσότεροι...διότι εδώ χρειάζεται συντονισμένο κίνημα πίεσης προς τα έξω, όλοι μέσα, κυβέρνηση, κόμματα, εκκλησία, διανοούμενοι, επιχειρηματίες, λαός, λόμπι ελλήνων εξωτερικού να δείξουν ότι σ'αυτό είναι ενωμένοι...δηλαδή ας το δούμε μια φορά στην ενότητα στην Ελλάδα κι ας πεθάνουμε μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 11:53:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
.η Ελλάδα αυτόνομη και ισχυρή ούτε είναι ούτε προβλέπεται να γίνει...
Μπούτσες που λέει και ο άλλος.
Με αυτό το σκεπτικό, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
τις αναλύσεις που γίνονται εδώ DSM μπορείς κάλλιστα να μην τις παρακολουθείς αν δεν σ'αρέσουν...με 'παπαριές' και 'μαλακίες' που λες δεν συνεισφέρεις και τίποτα...

Έχεις καταλάβει, που παρακολουθώ κάτι αναλόγως τα κέφια μου? Για ξαναπαρατήρα...

Κι αυτό που δεν συνεισφέρω τίποτα, το λέει κι ο Λύδιος, η Μηθύρα, η panpam, ο ΧρίστοςΕλ κλπ. Μήπως να το ξαναδείς κι αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 13:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
Η μοιρολατρία, δεν είναι μορφή νοημοσύνης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 13:04:44  Εμφάνιση Προφίλ
?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 13:15:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπούτσες που λέει και ο άλλος.
Με αυτό το σκεπτικό, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Αίολε δώσε αν επιθυμείς το σκεπτικό σου με το οποίο θα γίνει ανεξάρτητη η Ελλάδα. Και εγώ ευχαρίστως θα σου παραθέσω το δικό μου.

Οταν ο άλλος έχει G3 δεν του κουνάς το σουγιά, ούτε του εξηγείς ότι το G3 το οφείλει σε σένα. Δεν τον ενδιαφέρει.

Το να είσαι ρεαλιστής δεν σημαίνει ότι δεν θες και δεν αποβλέπεις σε μια ελεύθερη Ελλάδα. Σημαίνει ότι είσαι υπεύθυνος και μεθοδικός.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ
Λεβαντίνε, κι ο αχώνευτος ο Αίολος το ίδιο λέει. Νομίζω όλοι το ίδιο λέμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2015, 13:40:46  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι μαζί με τον κάθε "συρφετό" που εκπροσωπεί την χώρα μου. Ο τωρινός συρφετός αποτελείται απο τα πιο λαϊκίστικα στοιχεία της ακραίας αριστεράς. Ο προηγούμενος συρφετός , ο οποίος μας καταχρέωσε, ήταν της λαϊκής δεξιάς. Είμαστε αυτοί που είμαστε και αυτό δεν αλλάζει. Όσες φορές και να κοιτάζεις τον καθρέφτη απο οποιαδήποτε γωνία, τον ίδιο εαυτό βλέπεις. Δεν αλλάζει τίποτα. Μην ξεγιελιέσαι. Με αυτό λοιπόν που έχεις και που είσαι, πρέπει να συμβιβαστείς και να παλέψεις. Να παλέψεις να δείς τον εαυτό σου. Και που ξέρεις, ίσως μπορεί τελικά και να βγείς κερδισμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy