ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 To παράδοξο του Fermi (περί εξωγήινων πολιτισμών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 16:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
AitheroVamon
Η μετακίνηση είναι "εύκολο", φτάνει μόνο να δεις πόσες κατασκευαστικές θεωρίες υπάρχουν για τις πυραμίδες της Αιγύπτου
βάση τεχνολογίας της εποχής, και ευσταθούν όλες.
Με επικρατέστερη αυτή της επιχωμάτωσης, γι αυτο και η συντριπτική πλειοψηφια μεγαλιθικών κατασκευών βρίσκονταν σε κάποιο βάθος

Η μετακίνηση φίλε Ανδρέα δεν είναι καθόλου ευκολη. Δες εδώ τί έπαθαν οι Γιαπωνέζοι που θέλησαν να αναπαραστήσουν την οικοδόμηση των Πυραμίδων σύμφωνα με τις θεωρίες των αρχαιολόγων.
Η θεωρία της επιχωμάτωσης, είναι η μεγαλύτερη πατάτα την οποία υιοθέτησαν οι αρχαιολόγοι βλέποντας τα απομεινάρια του στησίματος οβελίσκου στο Λούξορ. Συγκεκριμένα οι Αιγύπτιοι προκειμένου να στήσουν έναν οβελίσκο, δημιουργούσαν στο έδαφος μια πλατφόρμα σχήματος ορθογωνίου τριγώνου. έσερναν μέχρι εκεί τον οβελίσκο με την βάση μπροστά, και τον άφηναν σιγά σιγά να ολισθήση προς τα κάτω, στην κατακόρυφη πλευρά του τριγώνου. Όμως οι οβελίσκοι που υπάρχουν δεν είναι τόσο τεράστιοι, και το βάρος τους είναι διαχειρίσιμο. Όταν όμως επιχείρησαν να κατασκευάσουν τον τεράστιο οβελίσκο του Ασουαν που είχε ύψος 42 μέτρα και βάρος γύρω στους 1.170 τόνους, την πάτησαν γιατί δεν μπόρεσαν να τον μεταφέρουν, αλλά και τους ράγισε και τον εγκατέλειψαν.

Συνεχίζοντας για τις Πυραμίδες και την επιχωμάτωση, θα ήθελα εδώ να σημειώσω ότι οι αρχαιολόγοι της τότε εποχής που είχαν πλήρη άγνοια από μηχανική, δεν έλαβαν υπ όψιν τους ούτε τις χιλιάδες τόνους χώματος που θα χρειαζόντουσαν να μεταφερθούν προκειμένου να στηθούν οι τέσσερις πλατφόρμες που το τελικό ύψος τους έφθανε για την μεγάλη πυραμίδα τα 146,5 μέτρα και το μήκος του διαδρόμου τους περίπου 1,5 χιλιόμετρο, ούτε την σκληρότητα του εδάφους που θα έπρεπε να έχη ο διάδρομος αυτός, ούτε την διάμετρο και το βάρος των χορταρένιων σκοινιών με τα οποία έπρεπε να δέσουν και να σύρουν τις πέτρες.

Υ.Γ.
Σε ένα από τα πολλά θέματα σου Esoterica για τις πυραμίδες, υπάρχει μια ενδιαφέρουσα απάντηση του μέλους Krisnna, που κατά τη γνώμη μου αξίζει να διαβαστή.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Τότε, γιατί τσουρομαδιέσαι ρε άνθρωπα ;;;

Για να εξασφαλίσω ότι ο φουκαριάρης αυτός δεν θα ξαναδιανοηθεί να ασχοληθεί μαζί μου και να ρίξει λάσπη...μετά τις φάπες αυτές δεν θα το ξανακάνει, να'σαι σίγουρος...και εγώ επίσης ούτε σε διαχειριστές καταφεύγω ούτε με μηνύσεις απειλώ...για φουκαριάρηδες πρόκειται, απλά αυτοί οι φουκαριάρηδες θα το βουλώσουν το στοματάκι τους μια και καλή για το άτομό μου, κατάλαβες πώς πάει;


quote:
Ναι, αλλα με τον τρόπο που το πας και να έχεις δίκιο το χάνεις. Γίνεσαι κάτι σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία: με κατηγορεί κάποιος για κάτι, και επειδή εκνευρίζομαι, καταλλήγω να γίνω αυτό που με κατηγόρησε. Για κάνε ενα break και ξαναδιάβασε τους διαλόγους σας, σαν κάποιος τρίτος, χωρίς συναίσθημα. Αποστασιοποίηση λέγεται, όπως ερμηνεύεται ο Μπρέχτ, αν έχεις ακούσει

heretic, μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα...για τους λόγους που προανέφερα το συγκεκριμένο άτομο κατάφερε να εξαντλήσει την μεγάλη μου υπομονή ...και από εμένα πλέον μόνο απαξίωση θα λαμβάνει οπότε τυχαίνει να ξανασχοληθεί μαζί μου

αυτά περί αυτο-εκπληρούμενης προφητείας είναι δικες σου σκέψεις και εικασίες...το θέμα είναι απλό Heretic, έχω απέναντί μου έναν άγνωστο ο οποίος έχει φάει εδώ και καιρό ανεξήγητο κόλλημα μαζί μου και επιμένει να πετάει προσβλητικές και ψεύτικες μαλακίες για τη συμμετοχή μου...ρε παιδί μου εσύ μπορεί να είσαι πιο κόσμιος από μένα, ή πιο ανεκτικός, δεν ξέρω...δηλαδή μπορεί εγώ σαν Κώστας αύριο να κατηογρήσω τον Heretic για μία σειρά από πράγματα (ψέματα όλα) και εσύ απλά να χαμογελάς στωικά..δε ξέρω μπορεί ρε παιδί μου να μη σε αγγίζουν καθόλου οι κατηγορίες των άλλων...να τις προσπερνάς ευγενικά όσες κι αν είναι...στωικισμός αξιοζήλευτος, μακάρι να τον είχα αλλά δεν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

quote:
kost

και στην τελική ποιός τα χέζει μωρέ τα παρακμιακά αυτά τυπάκια;; δηλαδή είναι ποτέ δυνατόν να με θίξει ουσιαστικά μία βρισιά του νικόμαχου και του ντιεσεμ;;;


Τότε, γιατί τσουρομαδιέσαι ρε άνθρωπα ;;;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 06/11/2015 16:32:00


Γιατί του διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.😋
Μ'άρεσε αυτό το ρε άνθρωπα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
quote:
kost

Για να εξασφαλίσω ότι ο φουκαριάρης αυτός δεν θα ξαναδιανοηθεί να ασχοληθεί μαζί μου και να ρίξει λάσπη...μετά τις φάπες αυτές δεν θα το ξανακάνει, να'σαι σίγουρος...και εγώ επίσης ούτε σε διαχειριστές καταφεύγω ούτε με μηνύσεις απειλώ...για φουκαριάρηδες πρόκειται, απλά αυτοί οι φουκαριάρηδες θα το βουλώσουν το στοματάκι τους μια και καλή για το άτομό μου, κατάλαβες πώς πάει;


Τι να καταλάβω ρε Kost, με δουλεύεις ; Για να εξασφαλίσεις λες ... τι να εξασφαλίσεις ρε φίλε ; Σοβαρολογείς ; Με αυτόν τον τρόπο θα το εξασφαλίσεις ; Δεν του ζητάς καλύτερα να σου υπόγράψει και κα'να συμβόλαιο ;;;

... πω, ρε μάγκα, έλειψα όντως αρκετό καιρό ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
AitheroVamon
Αν παρατηρήσεις την φωτογραφία Σωτήρη, θα δεις οτι εκεί λαξεύτηκε το παραλληλόγραμμο...
η βάση του δεν πρόλαβε να αποκοπεί απο τον κύριο βράχο.
ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που δεν χρησιμοποιήθηκε πουθενά,
γιατί είχαν θέμα μεταφοράς του.

Απ' ότι βλέπω Ανδρέα ο μονόλιθος έχει διαφορετικό χρώμα από το έδαφος στο οποίο ακουμπάει, και μπροστά υπάρχει από κάτω μια γραμμή που δείχνει ότι είναι ακουμπισμένος εκεί. Εκτός τούτου το ότι το λατομείο απ' όπου εξορύχτηκαν οι μονόλιθοι βρισκόταν πολύ μακρυά το είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια σε ένα περιοδικό, και επειδή συνήθως κρατώ αρχείο από κάτι τέτοια, θα ψάξω να το βρω και να το σκανάρω.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
quote:
Osmosis

Γιατί του διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.


Πρώτη φορά γίνεται αυτό ; ή μήπως είναι ο μόνος που του το κάνουν ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

άκου ζιπ, να διαχωρίσουμε κάποια πράματα...όταν ένας παρακμιακός άγνωστος τύπος με το παρατσούκλι 'Νικόμαχος', μού ανεβάζει, πιθανόν και υπό την επήρεια αλκοόλ, ένα ανατριχιαστικό βίντεο όπου βλέπεις ένα τανκ να ισοπεδώνει έναν άνθρωπο και δίπλα να πανηγυρίζουν τζιχαντιστές και μού λέει: kost εσύ είσαι ο τζιχαντιστής, κι εγώ το θύμα, τότε το βλαχοτάγαρο Νικόμαχος δεν έχει θίξει 'εμένα'...ούτε καν...έχει προσβάλλει όμως πολύ άσχημα την ηθική, τη νοημοσύνη και την αισθητική ενός ολόκληρου φόρουμ...και γι'αυτό του είπα να το κατεβάσει επί τόπου διαότι προσβάλλει απίστευτα όχι εμένα αλλά τον χώρο που τον φιλοξενεί...

αντίστοιχα εδώ, το να μου πει ο ντιεσεμ "πήγαινε στο γιατρό ή πάρε χάπια" είναι αδιάφορο...τέτοια πολλά θα ειπωθούν στη κόντρα...το να μου πει όμως σε πιο ήρεμες και πολιτισμένες συνθήκες ότι ντροπή σου που συκοφάντησες τον Κηφέα ή ότι ντροπή σου που δεν διαβάζεις τα βιβλία που παραθέτεις εκεί του παίρνει ο διάολος το κέρατο του γελοίου...υπάρχουν 'κατηγορίες' και 'κατηγορίες' και 'βρισιές' και 'βρισιές'...όλα τα πρέπει να τα εξηγώ ρε πούστη μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:34:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ακάθεκτος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Χαλάρωσε ρε βλάκα. Χάνεις το δίκιο σου [ αν έχεις κιόλας, δεν ξέρω, δεν το παρακολούθησα το θέμα της κόντρας ], δεν το καταλαβαίνεις ;;;

amalia,

πάντως εγώ κούκλα μου, στο ξαναλέω, δεν έχω κάνει τίποτε τώρα, 'ντάξει ;;; Αθώος!

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

βρε δε πα και να το χάσω...τι'ναι εδώ δικαστήριο για να'μαι σεμνός και μετρημένος...το τσιφλικάκι που νομίζουν ότι έχουν κάποια μέλη εδώ μέσα δεν υπάρχει...και αν δεν το καταλαβαίνουν με την ευγένεια τότε θα το καταλάβουν με το άγριοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Τι να σου πω ρε Κώστα, 'ντάξει ... κάνε ότι νομίζεις.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Μήπως πρέπει να μετονομασθή το θέμα?

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 17:56:21  Εμφάνιση Προφίλ
Τσακ Νόρις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 18:47:13  Εμφάνιση Προφίλ
Η κατάσταση στο παρόν θέμα είναι απαράδεκτη.
δυστυχώς μου είναι δύσκολο να συνεχίσω.

Χρωστώ μια διευκρίνηση στον Sesostris & DSM.
Τα ίδια έχουμε διαβάσει πάνω κάτω, τις ίδιες Αντικρουόμενες θεωρίες,
δε προσπάθησα να σας αλλάξω γνώμη φίλοι μου,
ως χρόνιος εραστής του άγνωστου,μυστήριου,ανεξήγητου
εξετάζω/εξαντλώ κάθε λογική οπτική πριν εμβαθύνω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 18:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

12 χρόνια σ'αυτό το φόρουμ δεν το'χε καταφέρει κανείς να βγάλω το 'όπλο' του τσακ...και έχουν περάσει πάρα πολλοί από εδώ...απλά ό,τι παίρνω δίνω...αυτή είναι όλη η ιστορία...οι δε αχάμπαροι που μπορεί να βλέπουν τον ευγενικούλη dsm με τη σωστή χωρίστρα αδιάφοροι...και έχει πλάκα να γίνεσαι κι ο 'κακός' καμιά φορά, το πολίτικαλι κορέκτ καταντάει και βαρετό όλη την ώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 18:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

απαράδεκτη και λίγα λες Aitherovammon...βέβαια εσύ τώρα βάζεις κι εμένα μέσα -ίσως και να εννοείς εμένα κυρίως- αλλά εντάξει μικρό το κακό...καλή συνέχεια στο θέμα σας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 19:23:09  Εμφάνιση Προφίλ
--heretic, μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα...για τους λόγους που προανέφερα το συγκεκριμένο άτομο κατάφερε να εξαντλήσει την μεγάλη μου υπομονή ...και από εμένα πλέον μόνο απαξίωση θα λαμβάνει οπότε τυχαίνει να ξανασχοληθεί μαζί μου

Kost, αντιθέτως έχω καταλάβει πολλά πράγματα, άσχετα αν αφήνω να εννοηθούν λίγα από αυτά. Αυτό που κάνεις δεν είναι απαξίωση. Είναι η παρακάτω σκηνή, σε διασκευή για το esoterica.gr:

https://www.youtube.com/watch?v=azqRouhTL2Y

(εσύ ο Ζήκος και ο dsm o Ρίζος )

--αυτά περί αυτο-εκπληρούμενης προφητείας είναι δικες σου σκέψεις και εικασίες...

Ναι φυσικά και είναι δικιές μου. Δεν είπα ότι είναι δικιές σου ή κανενός άλλου.


--το θέμα είναι απλό Heretic, έχω απέναντί μου έναν άγνωστο ο οποίος έχει φάει εδώ και καιρό ανεξήγητο κόλλημα μαζί μου και επιμένει να πετάει προσβλητικές και ψεύτικες μαλακίες για τη συμμετοχή μου...

Δεν συμβαίνει αυτό (πάλι γνώμη μου). Απλά διαφωνεί με μερικά από αυτά που γράφεις και έχει έναν ιδιόρρυθμο τρόπο να εκφράζεται. Στην ουσία όλοι μας είμαστε ιδιόρρυθμοι (γι' αυτό βρισκόμαστε εδώ μέσα), απλά εσένα σε ενοχλεί η συγκεκριμένη του dsm.

--ρε παιδί μου εσύ μπορεί να είσαι πιο κόσμιος από μένα, ή πιο ανεκτικός, δεν ξέρω...δηλαδή μπορεί εγώ σαν Κώστας αύριο να κατηογρήσω τον Heretic για μία σειρά από πράγματα (ψέματα όλα) και εσύ απλά να χαμογελάς στωικά..δε ξέρω μπορεί ρε παιδί μου να μη σε αγγίζουν καθόλου οι κατηγορίες των άλλων...να τις προσπερνάς ευγενικά όσες κι αν είναι...στωικισμός αξιοζήλευτος, μακάρι να τον είχα αλλά δεν...

Οχι, σε πληροφορώ ότι δεν είμαι κάτι από αυτά. Απλά με εκνευρίζουν πιο πολύ συγκεκριμένοι τύποι πχ όπως ο γαβ-γαβ, όπου συμμετέχεις σε μια σοβαρή συζήτηση και γράφουν συνεχόμενα πέντε post με πίπες και χάνεις την μπάλα του τι έγραφαν οι υπόλοιποι.

Άκουσε: Είμαι μέλος 12 χρόνια σε αυτό το φόρουμ, διάβαζα σπoραδικά τα πρώτα χρόνια και πιο εντατικά τα 5-6 τελευταία, με ουσιαστική συμμετοχή σχετικά πρόσφατη. Μόλις δραστηριοποιήθηκα, την επομένη που έγραψα μερικά πράγματα αμφίσημα, οι πρώτοι που μου την έπεσαν ήταν -μάντεψε- ο nikomaxos και ο dsm.

Η πρώτη εντύπωση που μου έκαναν ήταν αρνητική. Σε κάποιον επιπόλαιο χρήστη, κάποιον περαστικό δηλαδή, δίνουν την εντύπωση που αναφέρεις ή -κάτι ακόμα χειρότερο- αυτού που παίζει ένα είδος "παιχνιδιού του δειλού", αναζητώντας διάφορους αντιπάλους μέσα στο φόρουμ. Τους περίφημους «Ρωμαίους», αν έχεις διαβάσει.

Επίσης (εσείς οι δυό να τα διαβάσετε καλά όλα αυτά), χρησιμοποιούν διάφορες τεχνικές, αρκετά προχωρημένες μπορώ να πω, για να σε κάνουν να παρεξηγηθείς και να «σπάσεις». Ολες έχουν ένα κοινό συντελεστή: ότι αν έχεις τις συγκεκριμένες αδυναμίες που στοχεύουν, θα «φας την φόλα» και θα φερθείς τελικά όπως φέρεσαι εσύ τώρα. Θα μου πεις, «καλά ρε φίλε, τα ξέρεις όλα αυτά και δεν τους σιχτήρησες ακόμα;» Όχι, αντιθέτως μπήκα στον πειρασμό να τους γνωρίσω από κοντά.

-ο ένας μου έχει ξεφύγει ακόμα αλλά πρέπει να σου πω οτι περιμένω να πετύχω και τους δυο μαζί για να θυμηθούμε τα παλιά, φαντάσου κάτι τέτοιο


Το θέμα kost είναι πως δεν είμαι ο τύπος που ψάχνει για παρέα αυτοεπιβεβαίωσης μέσα σε φόρουμ, ούτε ψευτοιντελέκτσουαλ ομαδούλα, ούτε γλύφτης είμαι, ακόλουθος και αυλή κανενός. Ούτε ψάχνω θύματα για να τους την «πέφτω». Γιατί εκτός του ότι όλα αυτά είναι πολύ "φτηνά" για την ηλικία μου, αλλά ακόμα και εδώ μέσα δεν προσφέρεται για τίποτε από τα παραπάνω. Και ειδικά με το «μέτωπο» που υπονόησες.

Το θέμα kost είναι πως αρκετά από τα σχόλια που κάνουν οι δυο αυτοί ελλεεινοί τύποι είναι αλήθεια, όπως είναι αλήθεια και όλα τα σχόλια που κάνουν οι γύρω μας, σε κλίμακα από το 0% έως το 100%. Το θέμα επίσης είναι τι από αυτά θέλεις να ακούσεις, τι πραγματικά θέλεις να μάθεις και ποια θα χρησιμοποιήσεις από αυτά για να κάνεις την υπέρβαση εαυτού. Στην πορεία του χρόνου, διαπίστωσα πως αυτό με ενδιαφέρει πρωτίστως από τους άλλους, και οι πιο χρήσιμοι συνομιλητές μου απο αυτούς, είναι αυτοί που διαφωνούν μαζί μου και μου τα χώνουν χύμα, και όχι αυτοί που τους χρησιμοποιώ ή με χρησιμοποιούν, για να ευλογάμε τα γένια μας, όλοι μαζί.

Αν λοιπόν καταλάβεις το σκεπτικό μου, θα δεις την χρησιμότητα ακόμα και του "είσαι μαλάκας" ή του "λες μπούρδες" του dsm ή του nikomaxos, από τα μηνυματάκια που μας έστειλε ο γαβ-γαβ. Αν εσένα σε πειράζουν το ίδιο, τότε εκεί πρέπει να εστιάσεις και όχι στα συγκεκριμένα που υποτίθεται πως σου προσάπτουν.


Edited by - Heretic on 06/11/2015 20:42:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Δυστυχώς ένα πολύ ωραίο θέμα χάλασε εξ' αιτίας μιας ανεξήγητης, για μένα τουλάχιστον, αντιπαράθεσης μεταξύ των μελών του Forum. Τόσο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ όσο και ο DSM, δύο μέλη τα οποία εκτιμώ, έχουν τον δικό τους τρόπο παρέμβασης στα θέματα που προσδίδει και την διαφορετικότητα, το άλας αν θες, στη συζήτηση. Οι συγκεκριμένοι έχουν κατά καιρούς παρέμβει και σχολιάσει και δικά μου θέματα, όμως ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι οι παρεμβάσεις τους αυτές μείωναν κατά κάποιον τρόπο την προσωπικότητά μου για να έλθω σε ρήξη μαζί τους, όπως συνέβη τώρα. Γι αυτό και αδυνατώ να κατανοήσω τα αίτια αυτής της αντιπαράθεσης.
Ένα άλλο που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι η επίθεση που έγινε στον Κηφέα, επειδή αυτά που έγραφε τα αντέγραφε από διάφορε επιστημονικές μελέτες. Και αναρωτιέμαι. Που είναι το μεμπτό? Ο άνθρωπος κατανάλωνε τον ελεύθερο χρόνο του με το να μεταφράζει και να μας μεταφέρει τις απόψεις επιστημόνων διεθνούς κύρους, και αντί να τον ευχαριστήσουμε για τις γνώσεις που μας μετέδιδε σπαταλώντας τον χρόνο του, του επιτεθήκαμε κι από πάνω. Εγώ τουλάχιστον στο μέτρο που μπορούσα να κατανοήσω αυτά που έγραφε, απεκόμισα αρκετά.
Κρίμα.

*[

Edited by - Sesostris on 06/11/2015 19:33:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 19:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
quote:
Sesostris

Ένα άλλο που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι η επίθεση που έγινε στον Κηφέα, επειδή αυτά που έγραφε τα αντέγραφε από διάφορε επιστημονικές μελέτες. Και αναρωτιέμαι. Που είναι το μεμπτό? Ο άνθρωπος κατανάλωνε τον ελεύθερο χρόνο του με το να μεταφράζει και να μας μεταφέρει τις απόψεις επιστημόνων διεθνούς κύρους, και αντί να τον ευχαριστήσουμε για τις γνώσεις που μας μετέδιδε σπαταλώντας τον χρόνο του, του επιτεθήκαμε κι από πάνω. Εγώ τουλάχιστον στο μέτρο που μπορούσα να κατανοήσω αυτά που έγραφε, απεκόμισα αρκετά.


Και για τα υπόλοιπα που ... δεν ήταν στο μέτρο που μπορούσες να κατανοήσεις, τι έκανες ; Τον ρώτησες καμιά φορά για να σου τα εξηγήσει ο ίδιος ; [απλή απορία είναι, έτσι ;]

Κι ακόμη μία : Τι απεκόμισες δηλ. ; Τι θυμάσαι από όλα αυτά τα κατεβατά που διάβασες ;


"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 06/11/2015 20:08:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
...εγώ πριν εκθέσω τον Κηφέα το σκέφτηκα πολύ, το ζύγισα πολύ, και το επιβεβαίωσα πολύ.

Πω πω!!!
Αλήθεια λες?
Με τίνος την φαιά ουσία το έκανες?
Δική σου πάντως δεν έχεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:23:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic
Το θέμα kost είναι πως αρκετά από τα σχόλια που κάνουν οι δυο αυτοί ελλεεινοί τύποι είναι αλήθεια,

Ωο!!!
Ευχαριστούμε πολύ για το ελεεινοί, έπρεπε να προσθέσεις και το τρισάθλιοι, γιατι αυτοί είμαστε.βρίσκουμε κάτι...λειψά παιδάκια και τα βαρούμε τση κεφαλή τους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Μα που είναι αυτή η κοπέλα, επιτέλους; Που είναι; Θα τρελαθώ από την αγωνία...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:33:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δυστυχώς ένα πολύ ωραίο θέμα χάλασε εξ' αιτίας μιας ανεξήγητης, για μένα τουλάχιστον, αντιπαράθεσης μεταξύ των μελών του Forum. Τόσο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ όσο και ο DSM, δύο μέλη τα οποία εκτιμώ, έχουν τον δικό τους τρόπο παρέμβασης στα θέματα που προσδίδει και την διαφορετικότητα, το άλας αν θες, στη συζήτηση. Οι συγκεκριμένοι έχουν κατά καιρούς παρέμβει και σχολιάσει και δικά μου θέματα, όμως ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι οι παρεμβάσεις τους αυτές μείωναν κατά κάποιον τρόπο την προσωπικότητά μου για να έλθω σε ρήξη μαζί τους, όπως συνέβη τώρα. Γι αυτό και αδυνατώ να κατανοήσω τα αίτια αυτής της αντιπαράθεσης.
Ισως αυτό οφείλεται στον τρόπο που διατύπωνες τις θέσεις σου.
Από την άλλη, δεν φταίει εκείνος που διατυπώνει (όπως) τις θέσεις του, αλλά κι εκείνος που ξύνεται για κουτσουλιές και μαγκιές του κώλου. (βλέπε Αστράκιας και Μπατζάκιας).
Οπου δεν φοβούνται την ξεφτίλα, τα δινουν όλα.
quote:
Ένα άλλο που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι η επίθεση που έγινε στον Κηφέα, επειδή αυτά που έγραφε τα αντέγραφε από διάφορε επιστημονικές μελέτες.
Εχω κάνει κι εγώ μια "επίθεση" στον Κηφέα, για έναν και μοναδικό λόγο: Ουδέποτε εξηγεί με σαφή ορολογία τι εννοεί.
Παρότι έχω γίνει μαλλιά κουβάρια με τους περισσοτέρους συνομιλητές, ουδέποτε αρνήθηκα περαιτέρω εξήγηση, όποτε μου ζητήθηκε.
Γιατί δεν συνέβη κάτι τέτοιο μ' εσένα; (να γινουμε μαλλιά κουβλαρια;)

Υποστήριξα, για παράδειγμα, ότι οι εξωγήινοι υπήρξαν στον πλανήτη μας. Ουδείς με ρώτησε γιατί το λέω αυτό...

...κατάλαβες Σωτήρη γιατί μου γυρίζουν τα μάτια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:34:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Heretic
Το θέμα kost είναι πως αρκετά από τα σχόλια που κάνουν οι δυο αυτοί ελλεεινοί τύποι είναι αλήθεια,

Ωο!!!
Ευχαριστούμε πολύ για το ελεεινοί, έπρεπε να προσθέσεις και το τρισάθλιοι, γιατι αυτοί είμαστε.βρίσκουμε κάτι...λειψά παιδάκια και τα βαρούμε τση κεφαλή τους.


Είπαμε, αφού τους κάνετε τα βασανιστήρια των αρχόντων των Σιδηρών Νήσων, θα παίρνετε τα εύσημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Ναι ρε Αίολε, αλήθεια, δεν σε ρώτησα: Γιατί υποστηρίζεις πως οι εξωγήινοι υπήρξαν στον πλανήτη μας; [...μεγάλη παράληψη από μέρους μου, με συγχωρείς]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 20:47:13  Εμφάνιση Προφίλ
Προς τα δυο ελεεινά, ξεχεσμένα και παρακμιακά τυπάκια,ένα έχω να πω: ντροπή και αίσχος κύριοι.

Dsm: να πας γρήγορα και σβέλτα να διαβάσεις το σπήλαιο 100 φορές.
Μετά να το γράψεις άλλες τόσες.
Καταληκτικά να αποφανθείς από που στο διάολο βγαίνουν όξω.(που μας θες και Πλάτωνα...)

Νικόμαχε: Να μάθεις απ' έξω τα ζώδια από το Φαντάζιο του Σαββάτου.


Οποιος δεν σκάσει στα γέλια, θα έχει 100 βουρδουλιές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 21:00:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι ρε Αίολε, αλήθεια, δεν σε ρώτησα: Γιατί υποστηρίζεις πως οι εξωγήινοι υπήρξαν στον πλανήτη μας; [...μεγάλη παράληψη από μέρους μου, με συγχωρείς]

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Τι έγινε ρε φλώρε;
Ξέμεινες; Χειράντληση; Κάποια ψόφια θα βρείς. Υπομονή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
εσύ ο Ζήκος και ο dsm o Ρίζος

Απ'όσα έγραψες heretic το χειρότερο είναι αυτό...με παρομοιάζεις με θρασύδειλο! πραγματικά θλίβομαι που κατάλαβες αυτό το πράμα...θλίψη...το μόνο που θα σου πω είναι ότι από κοντά αν γνωριζόμασταν ο dsm πίστεψέ με δεν θα είχε το θράσος να μου ρίξει λάσπη


quote:
Δεν συμβαίνει αυτό (πάλι γνώμη μου). Απλά διαφωνεί με μερικά από αυτά που γράφεις και έχει έναν ιδιόρρυθμο τρόπο να εκφράζεται. Στην ουσία όλοι μας είμαστε ιδιόρρυθμοι (γι' αυτό βρισκόμαστε εδώ μέσα), απλά εσένα σε ενοχλεί η συγκεκριμένη του dsm.


Καμία σχέση...ο ντιεςεμ καταρχάς δεν μου 'συγχώρεσε' ποτέ που αποχώρησε ο Κηφέας...λες και τον ανάγκασα εγώ τον άλλον να λακίσει!!!...επίσης φαντασιωνόταν ότι την έπεφτα στους φίλους του και σ'αυτόν (δες σε άλλο θέμα που τον τσιμπάει μύγα και σεληνιάζται, γι'αυτό σου λέω έχεις χάσει επεισόδια), και επίσης τον ενοχλούσε ο τρόπος που έγραφα (είναι που και εγώ κάνω επίδειξη εξυπνάδας καμιά φορά)...ξεκίνησε λοιπόν μία συστηματική στοχευμένη επίθεση, την οποία αν εσύ δεν είδες τότε λυπάμαι για τη μυωπία...12 χρόνια σ'αυτό το φόρουμ Aιρετικέ καταλαβαίνω πολλά για το κάθε μέλος πίστεψέ με...και αν εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τον ντιεςεμ είναι ακριβώς επειδή δεν του τη σπάει η 'φάτσα' σου (για να στο πω κι έτσι). Τον έβλεπα τι έκανε αλλά δεν ασχολιόμουν, έλεγα ντάξει ψωνάκι είναι, θέλει να κάνει το κομμάτι του, μέχρι εκεί...δεν ήθελα δηλαδή να δεχτώ ότι έχει προσωπικό θέμα μαζί μου...


quote:
Επίσης (εσείς οι δυό να τα διαβάσετε καλά όλα αυτά), χρησιμοποιούν διάφορες τεχνικές, αρκετά προχωρημένες μπορώ να πω, για να σε κάνουν να παρεξηγηθείς και να «σπάσεις». Ολες έχουν ένα κοινό συντελεστή: ότι αν έχεις τις συγκεκριμένες αδυναμίες που στοχεύουν, θα «φας την φόλα»και θα φερθείς τελικά όπως φέρεσαι εσύ. Θα μου πεις, «καλά ρε φίλε, τα ξέρεις όλα αυτά και δεν τους σιχτήρησες ακόμα;» Όχι, και αντιθέτως μπήκα στον πειρασμό να τους γνωρίσω από κοντά.


Ρε συ τι μου λες τώρα;; νομίζεις εγώ χθες έκανα την πρώτη συζήτηση μαζί τους;;; εδώ ο Νικόμαχος πολλά χρόνια πριν μού έστελνε μηνύματα περί στοιχήματος και ανταλλάζαμε γνώμες περί on-line betting!!! και πάντα κάναμε καζούρα, χωρίς να υπάρχει προσωπικό θέμα! τι μου λες ρε συ Heretic τώρα;; εδώ στο dsm την εβδομάδα του δημοψηφίσματος τον ιούλη είχα πει ευθέως "ότι μπράβο στο dsm που είναι ο μόνος ψύχραιμος και ενωτικός και ντροπή να ξεφεύγουν έτσι οι υπόλοιποι"...

Σε λίγο θα μου πεις ότι εγώ είχα εξαρχής το πρόβλημα μαζί του!!!


Άκου Αιρετικέ, είναι προφανές από αυτά που γράφεις και εσύ και ο Sesostris ότι δεν έχετε αντιληφθεί κάποια πράματα...δηλαδή το μήνυμα του Sesotris τι να πω, ο άνθρωπος δεν έχει αντιληφθεί κάποια βασικά πράγματα...τα οποία βαριέμαι να εξηγήσω εδώ, ίσως άλλη στιγμή...το μόνο που θα σου πω είναι ότι αυτοί οι δύο ακριβώς επειδή είναι ψωνάκια, ακριβώς επειδή θεωρούν το φόρουμ τσιφλίκι τους (και γι'αυτό κάνουν αυτά γλοιώδη mind games που ανέφερες) αμφότεροι λοιπόν ένιωσαν να θίγονται ή και να απειλούνται για κάποιο λόγο ειδικά μετά το θέμα του Κηφέα. Και τον μεν έναν εντάξει τον ήξερα ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει τρελός κάφρος, για τον άλλο όμως ειλικρινά δεν είχα ιδέα για το πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει...

Εσύ λοιπόν Αιρετικέ προφανώς κρίνεις εξιδίων, και ακριβώς επειδή η κλίκα δεν έχει τραβήξει κανένα ζόρι μαζί σου γι'αυτό και δεν έχεις κανένα πρόβλημα...αυτή είναι όλη η ιστορία...και σου ξαναλέω εάν εσύ όταν σε κατηγορούν 1)ότι έδιωξες συκοφαντικά ένα μέλος από το φόρουμ (που ουδέποτε το έκανες), 2) σε κατηγορούν ότι την πέφτεις σε αυτούς και φίλους (που ουδέποτε το έκανες), και 3) σε κατηγορούν ότι κλέβεις κείμενα, εάν στα λένε όλα αυτά άτομα τα οποία κατά δική σου ομολογία προσπαθούν να σε εκνευρίσουν, εάν λοιπόν εσύ στην περίπτωση αυτή παρέμενες ψύχραιμος και δεν τους στέλνει στο διάολο, τότε τι να πω!!! να σου φορέσουμε το φωτοστέφανο και με γεια ρε μάγκα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 21:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Κλαίω...

Γειά σου ρε τρίχα Αίολε,

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 21:12:01  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν βρέχει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy