ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 11:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτόν τον χαρακτηρισμό τον δέχομαι και συμφωνώ μαζί σου. Είναι προβληματικές περιπτώσεις. Ως συμμετοχές δηλαδή είναι προβληματικές. Τώρα, αν το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο και πηγάζει από μια άλλη προβληματική κατάσταση που αφορά την ψυχική υγεία του ανθρώπου που συμμετέχει, αυτό μπορείς να το πεις με βεβαιότητα ; Επειδή διάβασες πέντε βλακείες ; Εγώ νομίζω πως δεν μπορείς να το πεις.

ΟΚ, ας πούμε ότι κι έγω συμφωνώ μαζί σου, πράγμα που το κάνω στο γενικό πνεύμα διαλόγου. Υπάρχει όμως μια ένσταση: οι άλλοι τι τους φταίνε; Δεν μιλάμε για πέντε βλακείες. Μιλάμε για ολόκληρα κατεβατά από βλακείες, τα οποία μοιράζονται απλόχερα σαν «διδασκαλίες». Δεν σε προσβάλει εσένα αυτό;
Εκτός από το ότι troll & spammer χώνονται σε μια συζήτηση και την πηδάνε -καλή ώρα- , όταν ανοίγουν δικά τους θέματα είναι οι κλασσικοί «λάκκοι με τα φίδια». Είναι δηλαδή ο άλλος προβληματικός, ήρθε εδώ και το παίζει συμβουλάτορας επί ψυχολογικών θεμάτων, οπότε έτσι και πέσει μέσα στους λάκκους κάποιος σε λίγο χειρότερη κατάσταση από αυτούς, θα καταλήξει σε δράμα η ιστορία.

quote:

Και στην τελική ρε Heretic, ξέρεις ρε φίλε εσύ τι κουπί μπορεί να τραβάει ο άλλος στην προσωπική του ζωή ; Ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να έχει ο άλλος με το σπίτι του, με την οικογένειά του ή με την υγεία του ; Και προ πάντων ... τι σε νοιάζει;

Ναι βρε yellow code, δεν με νοιάζει. Έχει προβλήματα, όπως έχουμε όλοι, λίγο παραπάνω φυσικά έως πολύ παραπάνω. Οι άλλοι όμως τι του φταίνε; Να πάει να τα λύσει σε ειδικούς. Τι είναι εδώ μέσα δηλαδής; Η ηλεκτρονική «φωλιά του κούκου»; Βλέπω τον άλλον να σκάει μύτη και με το καλημέρα σου δίνει την εντύπωση του αντίστοιχου Jack Nicholson στην ομώνυμη ταινία μετά τη λοβοτομή και εγώ πρέπει να τον θεωρώ συνομιλητή; Και έρχεται και μου χώνεται στη συζήτηση που κάνω με σοβαρούς ανθρώπους και εγώ να μην έχω ούτε ένα κουμπάκι που να κάνει ignore;

quote:

Εγώ δεν σου κρύβω, από σένα θα περίμενα μια άλλου είδους αντιμετώπισή του. Θα περίμενα ας πούμε έναν αντίλογο στις παπαρiες που έγραφε με λογικά επιχειρήματα ώστε να αντιληφθεί πως όσα λέει μπορεί και να είναι λάθος. Εντάξει, θα μου πεις, χάσιμο χρόνου, ok. Για σένα. Δεκτόν. Εγώ όπως είδες μπήκα στην διαδικασία να του μιλήσω. Έχασα τον χρόνο μου ; Οk, τον έχασα. Πες ότι τον έχασα. Στο τέλος του λέω "εντάξει φίλε, εγώ συμφωνώ με το ότι δεν υπάρχει ψυχή, συμφωνώ με την άποψη του Heretic, κι εγώ αυτό νομίζω" και μετά δεν συνέχισα μαζί του.

Γι' αυτό σου είπα πως ή δεν ξέρεις τι παίζει εδώ μέσα ή κάνεις πως δεν ξέρεις. Αυτό το πράγμα ρε μάνα μου προσπαθήσαμε να κάνουμε όλοι μας, ακόμα και αυτοί που έχουν φύγει εδώ και χρόνια από το φόρουμ σιχτηρισμένοι. Το οριστικό συμπέρασμα έχει βγει εδώ και καιρό: Δεν γίνεται τίποτα. Δεν έχουν έρθει να βοηθηθούν όλοι αυτοί οι τύποι, δεν ψάχνουν για καμία βοήθεια συγκεκριμένα. Έχουν κάνει το πρόβλημά τους ιδεολογία και σαν «ασθενείς μηδέν» ψάχνουν άλλους ξενιστές. Το μόνο που θέλουν είναι να αφήνουν αυτά τα σεντόνια με τους παραληρηματικούς μονολόγους και τους υπόλοιπους να συντηρούν τα νήματα με σχόλια που εκείνοι ούτε καν κατανοούν. Απλά τους δίνουν πάτημα για νέα σεντόνια από παραλήρημα. Αυτό το θεωρείς συζήτηση;

quote:

Το ενδεχόμενο να ήρθε και να τα έγραψε για να υπάρχουν σε ακόμη ένα φόρουμ, δεν παίζει ; Όπως είδες αυτός πήγαινε και όπου έβρισκε φόρουμ τα κοπανούσε. Ε, ήρθε, έγραψε κι εδώ την βλακεία του κι έφυγε. Εγώ έτσι το βλέπω.
Εννοείς πρόβλημα δικό του, φαντάζομαι, ψυχολογικό. Ναι ρε συ Heretic, ok, μπορεί να έχει πρόβλημα ο τύπος αλλά αφ' ενός δεν το γνωρίζεις (ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος) με βεβαιότητα αυτό, αφ' ετέρου ... τι σε νοιάζει ;

Σου είπα τι με νοιάζει. Προσπαθεί να πάρει κι άλλους στο λαιμό του. Συστηματική διασπορά ανοησίας και νοσηρών απόψεων. Έχω ευαίσθητο το ένστικτό της κοινωνικής ευθύνης ρε φίλε.

quote:

Το αντιλαμβάνομαι αλλά δεν με νοιάζει. Δεν με απασχολεί αν ο άλλος έχει ψυχολογικό πρόβλημα και ήρθε να γράψει στο φόρουμ. Εντάξει, άμα δημιουργήσει τόσο μεγάλο πρόβλημα πια στους υπόλοιπους, ok, ίσως να του πω "έλα ρε φίλε, εντάξει, είπες ότι είπες κάν' την να τώρα, πάνε πάρε κα'να χάπι".

Δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Αντιθέτως αισθάνονται κάτι σαν μοναχικοί ήρωες, Δον Κιχώτες, απέναντι στην υποτιθέμενη κοινωνική κατακραυγή.

quote:

Έληξε άδοξα γιατί εγώ δεν θέλησα να συνεχίσω και του είπα "ok φίλε, γεια χαρά! τα ξαναλέμε!". Και δεν θέλησα να συνεχίσω για τους δικούς μου λόγους τους οποίους όμως δεν ενδιαφέρει κανέναν να τους πω και δεν τους λέω. Και δεν με νοιάζει τι έχει έρθει ο καθένας εδώ για να κάνει. Εγώ ήρθα για κουβέντα. Άμα δω πως δεν μπορώ να κουβεντιάσω, σταματάω την κουβέντα.

Κάνεις λάθος. Δεν είναι αντιδράσεις απέναντι σε μέλη που δεν συμφωνούμε. Γιατί προφανώς σε αυτή τη συζήτηση δεν συμφωνώ μαζί σου, παρόλα αυτά αναγνωρίζω έναν λογικό άνθρωπο με τεκμηριωμένη άποψη και συζητάω. Πράγμα που δεν μπορεί να γίνει με αυτούς.

quote:

Θα πω την άποψή μου, εντάξει, μπορεί στο πρώτο μήνυμά μου να ήμουν λίγο υπερβολικός αλλά και οι δικές σας οι αντιδράσεις στα μέλη με τα οποία δεν συμφωνείτε είναι υπερβολικές. Τώρα ... αν αυτό δεν το αντιλαμβάνεστε ... εμένα δεν με νοιάζει να το αντιληφθείτε, δεν θα σας παρεξηγήσω γι' αυτό, ούτε θα κόψω και την καλημέρα μαζί σας.

Εγω yellow code έχω άλλες απόψεις, και επί τη ευκαιρία θέλω να τις μοιραστώ μαζί σου. Μόνο που θα ακολουθήσει σκληρή γλώσσα original by heretic, γι’ αυτό όσοι έχετε ευαισθησίες, να χρησιμοποιήστε ό,τι Μ.Α.Π διαθέτετε.

Το νήμα αυτό "Εσωτερισμός" είναι άκυρο, καμένο εξ αρχής. Και επαγωγικά και η συζήτηση που εξελίσσεται, θα βαδίζει νομοτελειακά σε ακόμα πιο άκυρα υπο-νήματα, όπως αυτό που απλώνουμε τώρα. Για ποιο όμως λόγο; Γιατί ανοίχτηκε από έναν απατεώνα, μια περσόνα-μούφα, ο οποίος ήρθε εδώ μέσα να βγάλει λεφτάκια. Τα λεφτά μας ήθελε αγαπητέ μου λοιπόν και τίποτε άλλο. Οποίος έχει πρόβλημα με αυτή την άποψή μου, πρόβλημά του. Τα παράπονά του στη διαχείριση.

Κάθε συζήτηση γύρω από τον Εσωτερισμό, ξεκινάει από την παραδοχή του τι είναι ο Εσωτερισμός (για τον αρθρογράφο). Τελευταία φορά που το τσέκαρα, εσωτερισμός θεωρείται «η αναζήτηση της γνώσης εντός μας». Ούτε η μελέτη του εαυτού, ούτε η αυτογνωσία-επίγνωση, ούτε ο αποκρυφισμός, ούτε τα μάμπο-τζάμπο ούτε τίποτα λάσπες και θολά νερά κτλ. Είναι καθαρόαιμη φιλοσοφική στάση, άσχετα αν υπάρχουν μεταφυσικοί εσωτεριστές, αποκρυφιστές του εσωτερισμού ή μάγοι, μύστες, μυημένοι κτλ που δηλώνουν εσωτεριστές. Ο εσωτεριστής μπορεί να είναι και ορθολογιστής επιστήμονας. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.

Από κορυφές του πνεύματος όπως ο Α. Αϊνστάιν, που δήλωνε ότι όταν σκεφτόταν για μέρες ένα πρόβλημα, έβλεπε στον ύπνο του τη λύση, έως πιο αφανείς διασημότητες, όπως ο Βόλφγκανγκ Παουλί, που δούλεψε μαζί με τον Κ. Γιούνγκ την πρόσβαση στο συλλογικό ασυνείδητο, μέσω του ατομικού ασυνείδητου, σαν μονοπάτι προς την πηγή της επιστημονικής έμπνευσης. Και αυτά που θα πω παρακάτω, θα ακουστούν μάμπο τζάμπο σε κάποιον επιφανειακό αναγνώστη. Ότι η ερμητική αλχημεία, πεδίο εσωτερικής έρευνας από τον Κ. Γιούνγκ, αποτέλεσε τη πηγή έμπνευσης για τον Β. Παουλί στην πρώτη σοβαρή και επιτυχημένη προσπάθεια ενοποίησης της κβαντικής μηχανικής και της θεωρίας της σχετικότητας *.


quote:

Ναι. Συμφωνώ. Το "Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν", δεν ξέρω τι εννοεί, με ποιον τρόπο δηλ. τους "αναγκάζαμε", αλλά δυστυχώς ένα φόρουμ δεν είναι μπαρ. Δεν μπορείς να τον πλακώσεις τον άλλον στο ξύλο (αν εννοεί αυτό). Είναι ιντερνετικό όλο αυτό, τι να κάνουμε ; Και πάλι σου λέω, ναι, συμφωνώ, έρχονται μεθυσμένοι, έρχονται ηλίθιοι. Ας τους αναλάβει η διαχείριση στην τελική.


Προφανώς στα μπαρ γύρω από το πανεπιστήμιο της Μπολόνια που δίδασκε ο Εκο, και σύχναζαν συνάδελφοι και φοιτητές του, δεν έπεφτε ξύλο. Το ξύλο έπεφτε μέσα στα αμφιθέατρα. Και δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα. Με τη διαφορά ότι ο ηλίθιος/οι μπορεί να ήταν λίγοι, ενώ εδώ είναι η πλειοψηφία.

* Σαν πηγή παραθέτω το έργο «ΓΙΟΥΝΓΚ – ΠΑΟΥΛΙ, Ο ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ, Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 137». Ο τίτλος είναι ελαφρά παραπλανητικός, όπως και τα σχόλια του προλόγου. Δεν πρόκειται για κάποιο απο τα αναρίθμητα new age βιβλία. Αποτελεί ένα σχεδόν καθαρόαιμο σύγγραμα φιλοσοφίας της επιστήμης, από τον επιστήμονα ARTHUR I. MILLER

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 11:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρώτο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν είσαι γονιός ;

Δεν είμαι γονιός.

quote:
Σε ένα υποθετικό δικαστήριο, θα καταδίκαζες ως κατηγορούμενο ένα παιδί ; Θα του επέβαλες δηλαδή τιμωρία χωρίς ελαφρυντικά ; κι αν όχι, ποιο ελαφρυντικό θα αναγνώριζες στο παιδί και γιατί ;

(θα μου πεις αυτό το κάνουμε πολλές φορές οι γονείς, σαν τιμωρία σε μια αταξία ας πούμε). Αλλά εδώ, δεν αναφερόμαστε σε απλές αταξίες ενός παιδιού.



Πολύ υποθετικό είναι το παράδειγμα και ο ρόλος που μού αποδίδεις είναι νομίζω άχαρος...να δικάσω ένα μικρό παιδί για ποιό πράγμα; επειδή φερ'ειπείν σκότωσε με τη σφεντόνα μία γάτα; Ή επειδή όρμησε στο αδερφάκι του με το κουζινομάχαιρο;

Αυτό που ήθελα να πω πιο πριν είναι ότι αμφισβητώ αυτή την παλιά άποψη ότι ο άνθρωπος γεννιέται εκ φύσεως αγαθός και άκακος, και το πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι δύο εντελώς διαφορετικά νήπια αδερφάκια (που μεγαλώνουν στο ίδιο περιβάλλον), και το μεν ένα είναι 'αγγελάκι' και το άλλο 'διάολος'

quote:
;;; να σκοτώσουν ;;; λες ότι θα έφταναν σε τέτοιο σημείο ; Μου κάνει εντύπωση αυτό.

Παραδείγματα έχουμε πολλά. Πχ. πριν μερικές ημέρες στις Η.Π.Α. ένα αγοράκι 6 χρονών σκότωσε την νεογέννητη αδερφή του την ώρα που η μητέρα τους τούς άφησε μόνους για μισή ώρα στο αυτοκίνητο. Δεν ανέφερα τυχαία πιο πριν την αντιπαλότητα και ζήλια που συχνά νιώθει το μεγαλύτερο αδερφάκι για το μικρότερο. Αυτό είναι ίσως ο πρώτος μεγάλος 'θάνατος' ενός ανθρώπου στη ζωή, όταν βλέπει ότι χάνει την αποκλειστική προσοχή και αγάπη των γονιών, όταν όλα τα φώτα πέφτουν πάνω στο νεογέννητο αδερφάκι...εκεί ο 'παράδεισος' αρχίζει να ξεθωριάζει και το συναίσθημα της ζήλιας μπορεί κάλλιστα να εκφραστεί με τρόπους ακραίους (πχ. δέρνω το αδερφάκι όταν οι γονείς είναι μακρυά ή δεν κοιτάνε)....παρεμπιπτόντως το αμερικάνικο δικαστήριο καταδίκασε την μητέρα και όχι το παιδί (της πήραν τα δύο παιδιά, και το ένα θα δοθεί σε θεραπευτική αγωγή). Και αυτό ίσως απαντάει στην ερώτησή σου πιο πάνω. Ποιός θα μπορούσε να καταδικάσει το 6-χρόνο παιδάκι το οποίο αγνοεί στοιχειώδους κανόνες ηθικής και συμπεριφοράς; Από την άλλη βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι το παιδάκι θα τεθεί 100% στο απυρόβλητο, προφανώς και θα σταλεί επί τόπου για θεραπεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 11:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Heretic, δεν συμφωνώ με το τελευταίο που λες ότι το θέμα είναι 'καμμένο'. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εάν το παρόν θέμα 'Εσωτερισμός' ανοίχτηκε από κάποιο άλλο μέλος που μπορεί να ήθελε να πουλήσει το βιβλίο του ή οτιδήποτε άλλο. Η αρχική πρόθεση ή το πρώτο μήνυμα δεν μπορεί να επηρεάσει την μετέπειτα τροπή του θέματος (είδαμε και άλλα θέματα που ανοίχτηκαν με πιο σοβαρές προθέσεις). Ήδη σε αυτό το θέμα έχουν ακουστεί ενδιαφέρουσες απόψεις που έχουν άμεση σχέση με τον εσωτερισμό' (και προφανώς βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και θεωρώ ότι μπορούμε να τα πάμε και ακόμα καλύτερα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 11:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic, δεν συμφωνώ με το τελευταίο που λες ότι το θέμα είναι 'καμμένο'.

kost


Ναι, κι εγώ δεν συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 11:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που το βρήκαν ; (και καλύτερα, πότε πρόλαβαν να το αποκτήσουν ;)
Εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα.. χαχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

quote:
ΟΚ, ας πούμε ότι κι έγω συμφωνώ μαζί σου, πράγμα που το κάνω στο γενικό πνεύμα διαλόγου. Υπάρχει όμως μια ένσταση: οι άλλοι τι τους φταίνε; Δεν μιλάμε για πέντε βλακείες. Μιλάμε για ολόκληρα κατεβατά από βλακείες, τα οποία μοιράζονται απλόχερα σαν «διδασκαλίες». Δεν σε προσβάλει εσένα αυτό;

Γιατί να με προσβάλει φίλε μου ; Εδώ δεν φαίνεται να προσβάλει ούτε την διαχείριση που το φόρουμ είναι δικό τους. Εμένα να προσβάλει ; Πλάκα κάνεις. Όχι φυσικά.

quote:
Ναι βρε yellow code, δεν με νοιάζει. Έχει προβλήματα, όπως έχουμε όλοι, λίγο παραπάνω φυσικά έως πολύ παραπάνω. Οι άλλοι όμως τι του φταίνε;

Γιατί ρε Heretic, εσένα τι σου έκανε ; Σου έκανε κάτι κακό το παλουκάρι δηλαδή ; Έχασες τον ύπνο σου ή έμεινες νηστικός ; έλα ρε Heretic τώρα ... σιγά την βάρκα.

quote:
Τι είναι εδώ μέσα δηλαδής; Η ηλεκτρονική «φωλιά του κούκου»; Βλέπω τον άλλον να σκάει μύτη και με το καλημέρα σου δίνει την εντύπωση του αντίστοιχου Jack Nicholson στην ομώνυμη ταινία μετά τη λοβοτομή και εγώ πρέπει να τον θεωρώ συνομιλητή;

Μην τον θεωρείς.

quote:
Και έρχεται και μου χώνεται στη συζήτηση που κάνω με σοβαρούς ανθρώπους και εγώ να μην έχω ούτε ένα κουμπάκι που να κάνει ignore;

Αν δεν έχεις το κουμπάκι, φτιάξ' το μόνος σου. Έξυπνος δείχνεις φίλε.

quote:
Γι' αυτό σου είπα πως ή δεν ξέρεις τι παίζει εδώ μέσα ή κάνεις πως δεν ξέρεις. Αυτό το πράγμα ρε μάνα μου προσπαθήσαμε να κάνουμε όλοι μας, ακόμα και αυτοί που έχουν φύγει εδώ και χρόνια από το φόρουμ σιχτηρισμένοι. Το οριστικό συμπέρασμα έχει βγει εδώ και καιρό: Δεν γίνεται τίποτα. Δεν έχουν έρθει να βοηθηθούν όλοι αυτοί οι τύποι, δεν ψάχνουν για καμία βοήθεια συγκεκριμένα. Έχουν κάνει το πρόβλημά τους ιδεολογία και σαν «ασθενείς μηδέν» ψάχνουν άλλους ξενιστές. Το μόνο που θέλουν είναι να αφήνουν αυτά τα σεντόνια με τους παραληρηματικούς μονολόγους και τους υπόλοιπους να συντηρούν τα νήματα με σχόλια που εκείνοι ούτε καν κατανοούν. Απλά τους δίνουν πάτημα για νέα σεντόνια από παραλήρημα. Αυτό το θεωρείς συζήτηση;

Όχι, δεν το θεωρώ συζήτηση. Και δεν ξέρω τι έχετε κάνει εδώ και χρόνια. Ότι έχετε κάνει, το έχετε κάνει εσείς. Εγώ ξέρω τι κάνω εγώ και πως θέλω εγώ να συμμετέχω. Αν στο μέλλον παρεκτραπώ, τότε θα φταίω εγώ. Όχι οι άλλοι.

quote:
Δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Αντιθέτως αισθάνονται κάτι σαν μοναχικοί ήρωες, Δον Κιχώτες, απέναντι στην υποτιθέμενη κοινωνική κατακραυγή.

Ασ' τους να αισθάνονται.

quote:
Το νήμα αυτό "Εσωτερισμός" είναι άκυρο, καμένο εξ αρχής.

Δεν συμφωνώ. Συμφωνώ με αυτό του kost

quote:
kost

Η αρχική πρόθεση ή το πρώτο μήνυμα δεν μπορεί να επηρεάσει την μετέπειτα τροπή του θέματος (είδαμε και άλλα θέματα που ανοίχτηκαν με πιο σοβαρές προθέσεις). Ήδη σε αυτό το θέμα έχουν ακουστεί ενδιαφέρουσες απόψεις που έχουν άμεση σχέση με τον εσωτερισμό' (και προφανώς βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και θεωρώ ότι μπορούμε να τα πάμε και ακόμα καλύτερα!


quote:
Heretic

Και επαγωγικά και η συζήτηση που εξελίσσεται, θα βαδίζει νομοτελειακά σε ακόμα πιο άκυρα υπο-νήματα, όπως αυτό που απλώνουμε τώρα.


Στο χέρι μας είναι να γράψουμε ένα "the end" και να κουβεντιάσουμε επί του θέματος.

quote:
Για ποιο όμως λόγο; Γιατί ανοίχτηκε από έναν απατεώνα, μια περσόνα-μούφα, ο οποίος ήρθε εδώ μέσα να βγάλει λεφτάκια. Τα λεφτά μας ήθελε αγαπητέ μου λοιπόν και τίποτε άλλο. Οποίος έχει πρόβλημα με αυτή την άποψή μου, πρόβλημά του. Τα παράπονά του στη διαχείριση.

Εντάξει, εγώ τώρα τι θες να σου πω ; Ότι συμφωνώ ; Πες ότι συμφωνώ. Και ; Πες ότι ήθελε τα λεφτά μας ... και ; Εσύ τι έκανες ; Του 'δωσες κάνα φράγκο μήπως ; (έλα ρε Heretic ... με κάνεις και γελάω)

quote:
Κάθε συζήτηση γύρω από τον Εσωτερισμό, ξεκινάει από την παραδοχή του τι είναι ο Εσωτερισμός (για τον αρθρογράφο). Τελευταία φορά που το τσέκαρα, εσωτερισμός θεωρείται «η αναζήτηση της γνώσης εντός μας». Ούτε η μελέτη του εαυτού, ούτε η αυτογνωσία-επίγνωση, ούτε ο αποκρυφισμός, ούτε τα μάμπο-τζάμπο ούτε τίποτα λάσπες και θολά νερά κτλ. Είναι καθαρόαιμη φιλοσοφική στάση, άσχετα αν υπάρχουν μεταφυσικοί εσωτεριστές, αποκρυφιστές του εσωτερισμού ή μάγοι, μύστες, μυημένοι κτλ που δηλώνουν εσωτεριστές. Ο εσωτεριστής μπορεί να είναι και ορθολογιστής επιστήμονας. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.

Από κορυφές του πνεύματος όπως ο Α. Αϊνστάιν, που δήλωνε ότι όταν σκεφτόταν για μέρες ένα πρόβλημα, έβλεπε στον ύπνο του τη λύση, έως πιο αφανείς διασημότητες, όπως ο Βόλφγκανγκ Παουλί, που δούλεψε μαζί με τον Κ. Γιούνγκ την πρόσβαση στο συλλογικό ασυνείδητο, μέσω του ατομικού ασυνείδητου, σαν μονοπάτι προς την πηγή της επιστημονικής έμπνευσης. Και αυτά που θα πω παρακάτω, θα ακουστούν μάμπο τζάμπο σε κάποιον επιφανειακό αναγνώστη. Ότι η ερμητική αλχημεία, πεδίο εσωτερικής έρευνας από τον Κ. Γιούνγκ, αποτέλεσε τη πηγή έμπνευσης για τον Β. Παουλί στην πρώτη σοβαρή και επιτυχημένη προσπάθεια ενοποίησης της κβαντικής μηχανικής και της θεωρίας της σχετικότητας *.


Καμιά αντίρρηση. :)

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 12:29:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Heretic, δεν συμφωνώ με το τελευταίο που λες ότι το θέμα είναι 'καμμένο'. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εάν το παρόν θέμα 'Εσωτερισμός' ανοίχτηκε από κάποιο άλλο μέλος που μπορεί να ήθελε να πουλήσει το βιβλίο του ή οτιδήποτε άλλο. Η αρχική πρόθεση ή το πρώτο μήνυμα δεν μπορεί να επηρεάσει την μετέπειτα τροπή του θέματος (είδαμε και άλλα θέματα που ανοίχτηκαν με πιο σοβαρές προθέσεις). Ήδη σε αυτό το θέμα έχουν ακουστεί ενδιαφέρουσες απόψεις που έχουν άμεση σχέση με τον εσωτερισμό' (και προφανώς βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και θεωρώ ότι μπορούμε να τα πάμε και ακόμα καλύτερα!


ΟΚ, δεν θα διαφωνήσω. Ειδικά αν ο στόχος σου είναι να καλλιεργήσεις μια στάση "βουδιστικής αταραξίας", κάτι σαν τη μάχη του Σιντάρτα με τον Μάρα, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό.

https://www.youtube.com/watch?v=oUoeelRd01o

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αμοιβάδες αντιδρούν προς το περιβάλλον τους. Οι άνθρωποι κάνουν επιλογές.
...ή το ανάποδο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

αμφισβητώ αυτή την παλιά άποψη ότι ο άνθρωπος γεννιέται εκ φύσεως αγαθός και άκακος


Εντάξει, κατάλαβα. Αυτό που λες τα λέει όλα και ερμηνεύει με σαφήνεια και την προηγούμενη άποψή σου για την οποία αρχικά σε ρώτησα. Ok. Εδώ, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Έχουμε δηλ. ανθρώπους γεννημένους εγκληματίες ή τέλος πάντων, από γεννησιμιού τους κακούς, μοχθηρούς. Από την φύση τους. Δηλαδή γεννιούνται κακοί. Ένα βρέφος μπορεί να γεννηθεί κακό, μοχθηρό. Σαν να λέμε δηλαδή πως το κακό μπορεί να προέλθει από μήτρα κι όχι να εμφανισθεί σε μήτρα εκ των υστέρων. Όχι, διαφωνώ. Εγώ θεωρώ πως το κακό θα μπορούσε να εμφανισθεί σε μήτρα εκ των υστέρων. Σε πόσο χρόνο εκ των υστέρων ; Δεν έχει σημασία. Ίσως αμέσως μετά, ίσως μετά από κάποιο χρόνο, πάντως όχι ταυτόχρονα με την εμφάνιση της ζωής.

Για να το πω πιο γενικά, πιστεύω πως η ζωή στην απαρχή της δεν εμπεριέχει το κακό. Θα μου πεις, άλλη μια ... ρομαντική σκέψη ή ρομαντική θέωρηση. Ναι, ίσως. Αλλά κοίταξε, όπως εσύ λες πως είσαι αντιδραστικός (κάπου το λες), εγώ είμαι εκ φύσεως αισιόδοξος. Αν ας πούμε είχα την ίδια αμφιβολία με σένα, αυτό δεν θα με βοηθούσε στην ζωή μου. Μου φαίνεται πολύ πεσιμιστικό αυτό για να το υιοθετήσω. Ακόμη και ως αμφιβολία. Θέλω να πω δηλ. εσύ μπορεί ασφαλώς να αμφιβάλεις και να αμφισβητείς, αλλά εγώ δεν την γουστάρω αυτήν (την συγκεκριμένη δηλαδή) αμφισβήτιση. Δεν την θέλω. Γι' αυτό προτιμώ να πιστεύω το αντίθετο. Θα μου πεις, καλά, αν όντως κάνεις λάθος σ' αυτό ; Θα σου πω, ναι, προτιμώ να κάνω λάθος.

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 13:44:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για ποιο όμως λόγο; Γιατί ανοίχτηκε από έναν απατεώνα, μια περσόνα-μούφα, ο οποίος ήρθε εδώ μέσα να βγάλει λεφτάκια. Τα λεφτά μας ήθελε αγαπητέ μου λοιπόν και τίποτε άλλο. Οποίος έχει πρόβλημα με αυτή την άποψή μου, πρόβλημά του. Τα παράπονά του στη διαχείριση.

Εντάξει, εγώ τώρα τι θες να σου πω ; Ότι συμφωνώ ; Πες ότι συμφωνώ. Και ; Πες ότι ήθελε τα λεφτά μας ... και ; Εσύ τι έκανες ; Του 'δωσες κάνα φράγκο μήπως ; (έλα ρε Heretic ... με κάνεις και γελάω)


Προφανώς και γελάς, ίσως μάλιστα να διασκεδάζεις με κάτι τέτοιους τύπους. Εγώ από την άλλη, αυτή σου την στάση τη θεωρώ από ζαμανφουτισμό, έως βαθιά ανήθικη. Να βλέπεις να συμβαίνει αυτό γύρω σου, να χρησιμοποιείται κάποιο μέσο που συμμετέχεις για αυτούς τους σκοπούς και να μην τρέχει τίποτα. Και στην ν-στη σου ερώτηση "τι σε νοιάζει εσένα στην τελική, δικό σου είναι το φόρουμ;", θα σου απαντήσω "ναι, δικό μου είναι το φόρουμ". Όπως και δικό σου. Το κάθε φόρουμ ανήκει στους χρήστες του.

Αν λοιπόν, η διαχείριση έχει άλλη άποψη, που προφανώς έχει, τότε λοιπόν τους το αφήνουμε, να συζητάνε αυτοί με την "εκλεκτή πελατεία" τους, που έχει απομείνει. Να μην παραπονιούνται όμως μετά γιατί ερήμωσε το esoterica. Ενώ άλλα φόρουμ γενικής θεματολογίας, με "υποκατηγορίες" πάνω στον εσωτερισμό, τη μεταφυσική και το παράξενο, όπου πέφτουν όμως κεφάλια ακόμα και για αυτού του είδους τη συζήτηση που κάνουμε τώρα οι δυο μας, έχουν μαζέψει σχεδόν όλο το διαδικτυακό κοινό.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Προφανώς και γελάς, ίσως μάλιστα να διασκεδάζεις με κάτι τέτοιους τύπους. Εγώ από την άλλη, αυτή σου την στάση τη θεωρώ από ζαμανφουτισμό, έως βαθιά ανήθικη. Να βλέπεις να συμβαίνει αυτό γύρω σου, να χρησιμοποιείται κάποιο μέσο που συμμετέχεις για αυτούς τους σκοπούς και να μην τρέχει τίποτα. Και στην ν-στη σου ερώτηση "τι σε νοιάζει εσένα στην τελική, δικό σου είναι το φόρουμ;", θα σου απαντήσω "ναι, δικό μου είναι το φόρουμ". Όπως και δικό σου. Το κάθε φόρουμ ανήκει στους χρήστες του.

Αν λοιπόν, η διαχείριση έχει άλλη άποψη, που προφανώς έχει, τότε λοιπόν τους το αφήνουμε, να συζητάνε αυτοί με την "εκλεκτή πελατεία" τους, που έχει απομείνει. Να μην παραπονιούνται όμως μετά γιατί ερήμωσε το esoterica. Ενώ άλλα φόρουμ γενικής θεματολογίας, με "υποκατηγορίες" πάνω στον εσωτερισμό, τη μεταφυσική και το παράξενο, όπου πέφτουν όμως κεφάλια ακόμα και για αυτού του είδους τη συζήτηση που κάνουμε τώρα οι δυο μας, έχουν μαζέψει σχεδόν όλο το διαδικτυακό κοινό.


Heretic, εντάξει ... έλεος, φτάνει. Έχεις δίκιο. Φτάνει.

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 12:56:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, εγώ καθόλου. Εσύ έχεις δίκιο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχουν έρθει να βοηθηθούν όλοι αυτοί οι τύποι, δεν ψάχνουν για καμία βοήθεια συγκεκριμένα. Έχουν κάνει το πρόβλημά τους ιδεολογία και σαν «ασθενείς μηδέν» ψάχνουν άλλους ξενιστές. Το μόνο που θέλουν είναι να αφήνουν αυτά τα σεντόνια με τους παραληρηματικούς μονολόγους και τους υπόλοιπους να συντηρούν τα νήματα με σχόλια που εκείνοι ούτε καν κατανοούν. Απλά τους δίνουν πάτημα για νέα σεντόνια από παραλήρημα. Αυτό το θεωρείς συζήτηση;

quote:



Προσωπικα δεν εχω δει ακομα τον πρωτο ανθρωπο ,που ενω πρατει στους συνανθρωπους του, αυτο που δεν θα ηθελε να κανουν σε αυτον ,......να μην δικαιολογει τις πραξεις και την συμπεριφορα του


Οσο αδικη η αναιπαισχυντη και αν αυτη ειναι

Και αυτο εδω μεσα ,γινεται καμποσα χρονια

Καποιοι απο εμας ,συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντος απλα αναγκαστηκαν να αγνουν τους ως ανω ,η απλα να αποχωρησουν

Με τους δευτερους να αποτελουν την συντριπτικη πλειοψηφια

Το φορουμ καποτε και το εχω γραψει επανειλημενα επισκεπτοταν και εκθεταν τις αποψεις τους ατομα που ειχαν πραγηματα να πουν


Που ειχαν δημιουργικη παρουσια

Απο ενα σημειο ομως και περα ,οταν η ομαδα αυτη ενωθηκε σιγονταροντας ο ενας τον αλλο ,δεν εμενε πλεον κανεις εκτος απο αυτους


Οι συμπεριφορες τους απεναντι σε οποιονδηποτε δεν συμφωνουσε μαζι τους δεν διεφεραν καθολου ,απο αυτην ενος κακοηθους στρατηγου απεναντι στα φαντερακια που ειχε κατω απο τις διαταγες του

Ειρωνια χλευασμος και βρισιμο τα κυριαρχα στοιχεια

Και οταν δεν εμεινε κανενας πλεον να λιδορουν φαγωνοντουσαν μεταξυ τους


Η προσωπικη μου αποψη , ειναι οτι οι ιδιοι χρησιμοποιουσαν το φορουμ για να διασκεδασουν με αυτες τις συμπεριφορες ,κ


Ειχαν βλεπεις απο κοπης αναλαβει την προστασια και εκαθαριση του φορουμ απο ατομα τα οποια ειχαν να πουν αλλα κυριως να εκφρασουν κατι διαφορετικο απο αυτο που αυτοι εξεφραζαν λ


Και λιγο βαθυτερα ,για να βγαζουν τα ανεπιγνωστα αποθημενα και εντασεις τους


Και επειδη τα λογια ειναι λογια .....ενω τα γραπτα μενουν ....


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11798&whichpage=5&ARCHIVE=

Απο την 5 σελιδα και μετα θα δει κανεις τι ακριβως ενοω

Ακομα και αν αυτα που προσπαθουσα να πω ηταν τελειως ανυποστατα οι συμπεριφορες που αντιμετωπιζα ηταν αυτο που θα αντικρυσειθ κανεις διαβαζοντας τες

Και βεβαια οπως ειπα δεν ημουν ο μονος αποδεκτης αυτων των συμπεριφορων


Ας μην τωρα εξετασουμε την περιπτωση στην οποια τα λεγομενα ειχαν καποια βαση

Και το αν ηταν βεβαια σε θεση να κρινουν ,που ειναι και το ρκισιμο σημειο


Και αυτα που εδειξα και αναφερα ηταν ενα μονο μικρο δειγμα των συμεριφορων των ως ανω ατομων


Παρομοια δειγματα θα βρει κανεις σε ολο τα θεματα του φορουμ

Βεβαια τωρα που αλλαξε λιγο το σκηνικο αυτο τους δειχνει καπως αβολο


Ειχαν συνηθισει να θεωρουν τον εαυτο τους στο φορουμ σαν καποιο ειδος γαμαω και δερνω

Οπως ειπε και ο Πυρινος να θεωρουν τον ηλεκτρονικο τους λογαριασμο προεκταση του εαυτου τους

Θεωρουν πλεον αδιανοητο ενα νεοεισερχομνενο μελος να τους σηκωνει το κεφαλι και να τους τα λεει σαν ισος προς ισον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χατζηχρήστος, έχεις απόλυτο δίκιο. Μετά από δεκαπέντε χρόνια επιτέλους το κατάλαβα κι εγώ. Το esoterica.gr φτιάχτηκε εξ αρχής για ανθρώπους σαν κι εσένα. Εμείς οι άλλοι ήμασταν "πολύ λίγοι" για το βάθος της σκέψης σας. Νικηθήκαμε και τώρα υποχωρούμε ατάκτως. Όλα καλά λοιπόν, να πεις και στη φίλη σου τη Μυθήρα να ξαναγυρίσει, να αλωνίζετε ελεύθερα.

Αν τυχόν πάει ποτέ το μυαλό σου σε κάποια υπόνοια ότι η στάση αυτών που έφυγαν είναι κάτι σαν "σάλτα και ... ρε ηλίθιε" ή "σιγά μη κάθομαι να πετάω την ώρα μου, δίνοντας αξία σε καμένους", ούτε που να το σκέφτεσαι. Είναι καθαρή νίκη δική σας και ήταν δική τους ήττα.


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς και γελάς, ίσως μάλιστα να διασκεδάζεις με κάτι τέτοιους τύπους.
Εγώ διασκεδάζω και με κάτι τέτοιους τύπους όπως αυτούς που φαίνονται στο λινκ που παρέθεσε ο xristosxatz, δηλαδή Νικόμαχους και DSMδες... και αν και θεωρώ απολύτως σωστό τέτοιους τύπους να τους ρίχνω απ' το καλάμι που καβαλάνε το οποίο μας πουλάνε τον περισσότερο καιρό για άλογο.. δεν ισχυρίζομαι οτι αυτό που κάνω είναι ηθικό.. ούτε θεωρώ ζαμανφουτίστες τους τύπους που δεν κάθονται να τους ανέχονται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειχαν συνηθισει να θεωρουν τον εαυτο τους στο φορουμ σαν καποιο ειδος γαμαω και δερνω

Οπως ειπε και ο Πυρινος να θεωρουν τον ηλεκτρονικο τους λογαριασμο προεκταση του εαυτου τους

Θεωρουν πλεον αδιανοητο ενα νεοεισερχομνενο μελος να τους σηκωνει το κεφαλι και να τους τα λεει σαν ισος προς ισον


Όπως είχε πει εύστοχα κάποτε ο Ουίνστον Τσώρσιλ οι φασίστες του μέλλοντος θα βαπτίζουν τον εαυτό τους αντιφασίστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ισχυρίζομαι οτι αυτό που κάνω είναι ηθικό.. ούτε θεωρώ ζαμανφουτίστες τους τύπους που δεν κάθονται να τους ανέχονται


Φυσικά Dr. και μάλιστα εγώ στη θέση σου θα ανυπομονούσα να αρχίσεις άμεσα τη φιλοσοφική συζήτηση με τον έτερο Καππαδόκη για το αν ισχύει το "του κώλου τα εννιάμερα" ή είναι και αυτό άλλος ένας αστικός μύθος.

http://ellinikahoaxes.gr/2015/09/30/churchill-the-fascists/


Είναι μια ατάκα που τη χρησιμοποιούν κυρίως ακροδεξιοί κύκλοι σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, ένα από τα πράγματα που έχω μετανιώσει ας πούμε.
Το να συνέβαλα στην απουσία του Macedon.

Δεν σου άρεσε ο Macedon;

Φάε τώρα Ιπτάμενο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Macedon σταμάτησε να γράφει γιατί έκλεισε τον κύκλο του εδώ. Δεν τον έδιωξε κανένας

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 14:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν εκλεπτυσμένος Ναζί ο αμνημόνευτος.

Πού είναι η ηθική τώρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 14:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το esoterica.gr φτιάχτηκε εξ αρχής για ανθρώπους σαν κι εσένα. Εμείς οι άλλοι ήμασταν "πολύ λίγοι" για το βάθος της σκέψης σας. Νικηθήκαμε και τώρα υποχωρούμε ατάκτως. Όλα καλά λοιπόν, να πεις και στη φίλη σου τη Μυθήρα να ξαναγυρίσει, να αλωνίζετε ελεύθερα.

Σε εναν εικονικο κοσμο σαν και αυτον θα μπορουσαμε να συνυπαρχουμε ολοι


Εσεις με την ανωτερη σκεψη και κριση ,αλλα και εμεις με την κατωτερη

Προσωπικα δεν το ειδα ποτε σαν ανταγωνισμο ,και ουτε τωρα το βλεπω

Αυτο ανηκει στην δικη σου κοσμοθεωρια φιλε μου


Το κακκο ειναι ομως ,οτι δεν ειδατε και δεν μπορειτε να δειτε τις επιπτωσεις και την ζημια που προκαλειται

Δεν μπορειται να καταλαβετε οτι ειστε υποχειρια δυναμεων που ουτε καν μπορειτε να φανταστειτε

Οπως αλλωστε ειμαστε ολοι μας ,και επισης η κοινωνια στην οποια ζουμε

Για αυτο και το χαλι που επικρατει


Η διαφορα μας ειναι οτι εσεις οχι μονο δεν αναρωτιεσται πανω σε αυτο ,αλλα εχετε γινει φαν της ανισοροπιας αυτης

Δεν εχετε καταλαβει οτι πρωτιστως δεν σεβοσαστε τον εαυτο σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 14:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr, όταν είχες απέναντι σου τον Macedon, καταλάβαινες αμέσως ότι δεν είχες βλάκα αντίπαλο. Ήταν κάποιος ακροδεξιός μεν, ευφυής και διαβασμένος σε αρκετά πεδία όπως η ιστορία, η φιλοσοφία ή η θεολογία και με αρκετές γνώσεις σε πολιτική οικονομία. Πεδία τα οποία δεν τα κατέχω (με τον καθιερωμένο όρο). Και συνέβαινε το εξής. Δεν ξέρω ούτε αν εκείνος τα κατείχε ή απλώς είχε διαβάσει μερικά βιβλία. Αλλά όταν μπεις σε συζήτηση με έναν τέτοιο, μπορεί φαινομενικά να σε στριμώξει με κάποιο κατακλυσμό γνώσεων. Ο οποίος όμως να αποτελείται από παρερμηνείες, λάθη, ασάφειες, σκόπιμες και μη, και παραπλανητικές επαγωγές. Αναγκαστικά λοιπόν, για να του απαντήσεις πρέπει να διαβάσεις τα σχετικά πεδία και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Η να ρωτήσεις κάποιον που τα έχει σπουδάσει. Στα θρανία, όχι από το ίντερνετ.

Κάποιες φορές, επιχείρησα να κάνω κάτι τέτοιο, όχι στην περίπτωση του Macedon αλλά σε δυο-τρεις άλλες, και κατάλαβα αυτό που σου ανέφερα. Ότι βρίσκεσαι αντιμέτωπος απλά με κάποιον έξυπνο και διαβασμένο αντίπαλο, και μπορεί να σου λέει ό,τι να 'ναι, χωρίς να μπορείς εύκολα να τον αντικρούσεις. Γι' αυτό αρχή μου είναι απο δω και πέρα να μην μπαίνω σε συζητήσεις για θέματα που δεν κατέχω αλλά με ανθρώπους που δεν μπορούν να μου αποδείξουν ότι τα κατέχουν και εκείνοι.

Γιατί όταν το ψάχνεις, διαπιστώνεις πως αρκετές φορές πρόκειται πρόκειται για ανθρώπους που έκαναν επιλεκτικό διάβασμα, συγκεκριμένων πολωμένων θέσεων, προκειμένου να επιβεβαιώσουν τις απόψεις που ήδη είχαν σχηματίσει. Ή τις απόψεις που τους συμφέρει να έχουν, για αυστηρώς ιδιοτελείς λόγους. Και εκεί τελειώνει η συζήτηση, αν είχε γίνει ποτέ κάποιου είδους συζήτηση μαζί τους. Γιατί περί συμμετοχής σου σε κάποιον μονόλογο τρίτου επρόκειτο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 14:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 18:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΚ, δεν θα διαφωνήσω. Ειδικά αν ο στόχος σου είναι να καλλιεργήσεις μια στάση "βουδιστικής αταραξίας", κάτι σαν τη μάχη του Σιντάρτα με τον Μάρα, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό.

Δεν θα με περιέγραφα και ως τέρας ψυχραιμίας ωστόσο υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης, πχ. σωκρατική ειρωνία, κυνική αδιαφορία, ερμητική μεταστοιχείωση (από το χαμηλό στο υψηλό) στο χέρι μας είναι πάντα! Άσε που το εν λόγω θέμα εκτός από το μόνο ενδιαφέρον είναι και το μόνο ενεργό εντός φόρουμ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 19:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να το πω πιο γενικά, πιστεύω πως η ζωή στην απαρχή της δεν εμπεριέχει το κακό. Θα μου πεις, άλλη μια ... ρομαντική σκέψη ή ρομαντική θέωρηση. Ναι, ίσως. Αλλά κοίταξε, όπως εσύ λες πως είσαι αντιδραστικός (κάπου το λες), εγώ είμαι εκ φύσεως αισιόδοξος. Αν ας πούμε είχα την ίδια αμφιβολία με σένα, αυτό δεν θα με βοηθούσε στην ζωή μου. Μου φαίνεται πολύ πεσιμιστικό αυτό για να το υιοθετήσω. Ακόμη και ως αμφιβολία. Θέλω να πω δηλ. εσύ μπορεί ασφαλώς να αμφιβάλεις και να αμφισβητείς, αλλά εγώ δεν την γουστάρω αυτήν (την συγκεκριμένη δηλαδή) αμφισβήτιση. Δεν την θέλω. Γι' αυτό προτιμώ να πιστεύω το αντίθετο. Θα μου πεις, καλά, αν όντως κάνεις λάθος σ' αυτό ; Θα σου πω, ναι, προτιμώ να κάνω λάθος.


Λες ότι 'η ζωή στην απαρχή της δεν εμπεριέχει το κακό'. Εγώ από την άλλη λέω κάτι πιο βάσιμο, ότι η ζωή στην απαρχή της εμπεριέχει βασικά ένστικτα και γονιδιακές τάσεις. Πρόσεξε, δεν πήγα στο άλλο άκρο να ισχυριστώ ότι η ζωή είναι εξ'αρχής 'κακή', αυτά περί καλού-κακού τα λένε οι ηθικολόγοι και θεολόγοι, απλώς λέω το αυτονόητο, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο, και ως τέτοιο η πρωταρχική φύση του είναι ενστικτώδης, ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 20:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Εγώ από την άλλη λέω κάτι πιο βάσιμο, ότι η ζωή στην απαρχή της εμπεριέχει βασικά ένστικτα και γονιδιακές τάσεις. Πρόσεξε, δεν πήγα στο άλλο άκρο να ισχυριστώ ότι η ζωή είναι εξ'αρχής 'κακή', αυτά περί καλού-κακού τα λένε οι ηθικολόγοι και θεολόγοι, απλώς λέω το αυτονόητο, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο, και ως τέτοιο η πρωταρχική φύση του είναι ενστικτώδης, ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης.


Ναι, σ' αυτήν την διατύπωση δεν έχω λόγο να διαφωνήσω πλην μερικών παρατηρήσεων.

Εντάξει, δεν είναι και κακό να είναι κάποιος θεολόγος (εγώ δεν είμαι πάντως). Ούτε ηθικολόγος είμαι. Έτσι νομίζω δηλαδή. (η 1η παρατήρηση)

Η 2η παρατήρηση (και πάντα σε σχέση με αυτό που ισχυρίζομαι, πως η ζωή δηλ. δεν εμπεριέχει το κακό) είναι πως την έννοια "βασικά ένστικτα" που λες, την καταλαβαίνω και συμφωνώ. Τι ακριβώς όμως είναι οι "γονιδιακές τάσεις" (επιστημονικά δηλαδή) ; Υπάρχει κάποιος ορισμός ; Εκτός αν εννοείς βιολογικό ντετερμινισμό εξ' αιτίας κάποιων γονιδίων "βίας" ας πούμε, που αυτός νομίζω (επιστημονικά τουλάχιστον και όσο μπορώ να ξέρω) δεν έχει επαληθευτεί.

quote:
απλώς λέω το αυτονόητο, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο, και ως τέτοιο η πρωταρχική φύση του είναι ενστικτώδης, ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης.

Συμφωνώ. Αυτό όμως είναι λίγο διαφορετικό από αυτό :

quote:
αμφισβητώ αυτή την παλιά άποψη ότι ο άνθρωπος γεννιέται εκ φύσεως αγαθός και άκακος

Νομίζω δηλ. Γιατί όταν λες "εκ φύσεως" και ως πρωταρχική φύση εννοείς την ενστικτώδη, σημαίνει ότι βάζεις κάπου μέσα στο ένστικτο και την κακία, το κακό.

Στην ενστικτώδη όμως φύση του ανθρώπου (πέραν των ενστίκτων της αυτοσυντήρησης - επιβίωσης - τροφής, της μάχης, της αναπαραγωγής, της κατάκτησης κτλ) δεν έχουμε ένστικο ... βίας ή κακίας ας πούμε. Η βία είναι συμπεριφορά ενστίκτου. Η συμπεριφορά επιδέχεται αλλαγές. Το ένστικτο όχι.

Τώρα, απ' ότι κατάλαβα βέβαια δεν γουστάρεις και πολύ να συζητάς για τις έννοιες "καλό" ή "κακό", οπότε ok. Απλά, εγώ πιάστηκα από την λέξη "άκακος" που χρησιμοποιήσες, γι' αυτό.

Υπάρχει και κάτι άλλο όμως που το προσπέρασες. Σ' αυτό εδώ :

quote:
Ήθελα επίσης να πω ότι στην παιδική ηλικία το άτομο είναι ηθικά ακατέργαστο και ανεκπαίδευτο, με όλα τα κακά και τα καλά που συνεπάγεται αυτό. Και παραδείγματα έχω ακούσει μικρών παιδιών που βασανίζουν ζωάκια, και παραδείγματα έχω δει παιδιών που βγάζουν φοβερή κτητικότητα και ζήλια (ειδικά το μεγαλύτερο αδερφάκι προς το μικρό), και τα οποία φυσικά διαθέτουν το πιο τεράστιο 'εγώ' που μπορεί να φανταστεί κανείς.

Η ερώτηση ήταν : πού θεωρείς πως το βρήκαν αυτό το "εγώ" ; πότε πρόλαβαν να το αποκτήσουν ; Και για να το συνδέσω με τα προηγούμενα, θεωρείς πως ένα βρέφος έχει παράθυρο Johari ; Και αν ναι, πιστεύεις πως υπάρχει κάποιο τεταρτημόριό του περισσότερο ανεπτυγμένο από τα άλλα και ποιο ;

Edited by - yellow_code on 27/08/2017 21:53:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 21:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προφανώς και γελάς, ίσως μάλιστα να διασκεδάζεις με κάτι τέτοιους τύπους.
Εγώ διασκεδάζω και με κάτι τέτοιους τύπους όπως αυτούς που φαίνονται στο λινκ που παρέθεσε ο xristosxatz, δηλαδή Νικόμαχους και DSMδες... και αν και θεωρώ απολύτως σωστό τέτοιους τύπους να τους ρίχνω απ' το καλάμι που καβαλάνε το οποίο μας πουλάνε τον περισσότερο καιρό για άλογο.. δεν ισχυρίζομαι οτι αυτό που κάνω είναι ηθικό.. ούτε θεωρώ ζαμανφουτίστες τους τύπους που δεν κάθονται να τους ανέχονται


Κόπρος ήσουν μια ζωή.Τώρα θα αλλάξεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2017, 21:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
yellow_code
Γιατί στην ενστικτώδη φύση του ανθρώπου (πέραν του ενστίκτων της αυτοσυντήρησης - επιβίωσης - τροφής, της μάχης, της αναπαραγωγής, της κατάκτησης κτλ) δεν έχουμε ένστικο βίας ή κακίας ας πούμε.
Η λέξη "βίος" δεν σχετίζεται με τη λέξη "βία";
quote:
Γιατί στην ενστικτώδη φύση του ανθρώπου (πέραν του ενστίκτων της αυτοσυντήρησης - επιβίωσης - τροφής, της μάχης, της αναπαραγωγής, της κατάκτησης κτλ) δεν έχουμε ένστικο βίας ή κακίας ας πούμε.

Τότε γιατί μας ευχαριστεί να βλέπουμε ταινίες βίας; Ή να ασκούμε βία ο ένας στον άλλον εδώ μέσα; Το να αλλάξουμε αυτό που πράττουμε, είναι ένα πράγμα. Το να αλλάξουμε όμως αυτό που νιώθουμε όταν πράττουμε, είναι κάτι διαφορετικό ή δεν είναι;
Αν ακολοθούμε μια ορισμένη συμπεριφορά, προφανώς κάτι μας προσφέρει αυτή η συμπεριφορά (ακόμα και αν δεν αντιπροσωπεύει το συμφέρον μας όπως π.χ. το να καπνίζεις)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2017, 08:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

kost, στην προηγούμενη δημοσίευσή μου διαπιστώνω τώρα πως κάτι δεν λέω σωστά. Εγώ προσπάθησα να συνδυάσω αυτά που είπες

quote:
αμφισβητώ αυτή την παλιά άποψη ότι ο άνθρωπος γεννιέται εκ φύσεως αγαθός και άκακος

quote:
απλώς λέω το αυτονόητο, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο, και ως τέτοιο η πρωταρχική φύση του είναι ενστικτώδης, ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης.

αλλά δεν πρόσεξα αυτό που λες μετά (δεν του έδωσα σημασία δηλ.)

quote:
Πρόσεξε, δεν πήγα στο άλλο άκρο να ισχυριστώ ότι η ζωή είναι εξ'αρχής 'κακή',

Συνεπώς σε ολόκληρη την διατύπωσή σου

quote:
Εγώ από την άλλη λέω κάτι πιο βάσιμο, ότι η ζωή στην απαρχή της εμπεριέχει βασικά ένστικτα και γονιδιακές τάσεις. Πρόσεξε, δεν πήγα στο άλλο άκρο να ισχυριστώ ότι η ζωή είναι εξ'αρχής 'κακή', αυτά περί καλού-κακού τα λένε οι ηθικολόγοι και θεολόγοι, απλώς λέω το αυτονόητο, ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο, και ως τέτοιο η πρωταρχική φύση του είναι ενστικτώδης, ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης.

συμφωνώ και συγνώμη αν κάπου τα μπέρδεψα αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπειρία σε τέτοιο είδος ιντερνετικού διαλόγου.

(το τελευταίο ερώτημα ισχύει)

Καλημέρα και πάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2017, 08:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος

quote:
Η λέξη "βίος" δεν σχετίζεται με τη λέξη "βία";

Ναι.

quote:
Τότε γιατί μας ευχαριστεί να βλέπουμε ταινίες βίας; Ή να ασκούμε βία ο ένας στον άλλον εδώ μέσα;

Γιατί προφανώς ενδόμυχα μπορεί να ικανοποιούμε κάποιο από τα βασικά μας ένστικτα.

quote:
Το να αλλάξουμε αυτό που πράττουμε, είναι ένα πράγμα. Το να αλλάξουμε όμως αυτό που νιώθουμε όταν πράττουμε, είναι κάτι διαφορετικό ή δεν είναι;

Ναι, είναι.

quote:
Αν ακολοθούμε μια ορισμένη συμπεριφορά, προφανώς κάτι μας προσφέρει αυτή η συμπεριφορά (ακόμα και αν δεν αντιπροσωπεύει το συμφέρον μας όπως π.χ. το να καπνίζεις)

Μπορεί η συμπεριφορά ενός καπνιστή να βασίζεται στην συνήθεια και στον εθισμό. Μπορεί όμως και να βασίζεται απλώς στο γεγονός ότι γουστάρει να φουμάρει. Του αρέσει. "Την βρίσκει" που λέμε. Τώρα, τι ακριβώς βρίσκει στο φουμάρισμα και στα φούμαρα, είναι δικό του θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy