ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 23:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι εγώ με τη σειρά μου διάβασα για πρώτη φορά όλα τα γραπτά σε αυτό το φόρουμ και δυστυχώς για μια ακόμη φορά διαπίστωσα ότι ο φανατισμός και η προσκόλληση σε μια-δανεική!-ιδέα επικρατεί της λογικής.
Μήπως έχετε πάρει χαμπάρι ότι η ιστορία γράφεται από τρελλούς και ξεχωριστούς ανθρώπους ? Ο Ιησούς έκανε πράγματα και θάματα και οι ομοεθνείς του τον σταύρωσαν. Ο Σωκράτης είπε πράγματα που δε βόλευαν το κατεστημένο της εποχής και όλοι ξέρετε το τέλος του.
Τι κρίμα που δεν αντιλαμβάνεστε μια ελάχιστη αλήθεια κι αυτή είναι ότι πρέπει το πιστεύω να προέρχεται από τα βάθη της ίδιας της ψυχής και όχι από ψυχές άλλων. Εδώ έχετε αναφέρει από Πλεύρη έως Χριστόδουλο και από Ρασσιά έως Μπλαβάτσκυ , άτομα δηλαδή που κατόρθωσαν να σας επιβληθούν μέσω τρίτων.
Τι τραγικό να μην αντιλαμβάνεστε ότι ο Ιησούς και ο Σωκράτης ήταν το ίδιο πρόσωπο , που για τα ίδια ιδανικά αγωνίστηκε.
Αλήθεια πιστεύετε ότι όλα όσα διαβάζετε είναι η πραγματική ιστορία (εκατέρωθεν)? Ήσασταν εκεί όταν έγιναν όλα αυτά ? Τα ξέρετε τόσο καλά ώστε να δογματίζετε εντελώς σίγουροι για την ορθότητα των λόγων σας ?
Μόνο ένα γεγονός δικαιολογεί αυτή σας τη στάση :ότι έχετε συμφέροντα με το να φτάνετε να μισείτε ο ένας τον άλλο.
Κέλσο δες με πιο καθαρά μάτια το παρελθόν σου.
Και Ήλιε μη γίνεσαι εσύ ο ίδιος θύμα των ανθρώπων που θεωρείς ως ορκισμένους εχθρούς σου. Το να σε κάνουν να πιστέψεις ότι ο Ιησούς ευθύνεται για το κατάντημα της εκκλησίας είναι τραγικό.
Άλλο Χριστός και άλλο χριστιανισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε junk95
quote:
Αν δεν κάνω λάθος, οι Αζτέκοι θυσίαζαν τους γειτονικούς λαούς
(και τους ίδιους τους υπηκόους τους ενίοτε) κατά δεκάδες


Το οτι οι Αζτέκοι θυσίαζαν αιχμαλώτους για να ευχαριστήσουν τους θεούς τους και το ότι επέλεγαν νέους της ανώτερης κοινωνικής τάξης , οι οποίοι μάλιστα το θεωρούσαν τιμή να θυσιαστούν για να μεταφέρουν όπως πίστευαν τα αιτήματα στους θεούς , δεν είναι θρησκευτικός πόλεμος αλλά ιεροπραξία .
quote:
εδώ το μισό esoterica φαίνεται πως το πιστεύει μόνο και
μόνο επειδή 3000 χρόνια πριν κάποιοι που λέγονταν επίσης Έλληνες
έκαναν δυο-τρία σπουδαία πράγματα

Έ οχι και δυό τρία !!!
quote:
Δε νομίζω ότι
η θρησκευτική βία αποτελεί μονοπώλιο της εβραϊκής κουλτούρας
(η οποία άλλωστε έχει να την εξασκήσει πάνω από 2.500 χρόνια

Δέν ακούς καθόλου ειδήσεις ????
quote:
Βέβαια σε βάρος της άλλης πλευράς θα πρέπει να
μετρήσουν και τα 200 χρόνια των διωγμών, τα οποία πολύ συχνά
προσπερνάμε στο ντούκου.


Φίλε μου είναι γνωστό ότι οι Ρωμαίοι είχαν ιοθετήσει όλες τις θεότητες των κατακτημένων λαών , είχαν μάλιστα δημιουργήσει για τον σκοπό αυτό και το Πάνθεον . Τους διωγμούς κατα των Χριστιανών δεν τους έκαναν λόγω θρησκείας αλλά επειδή οι Χριστιανοί δεν αναγνώριζαν και δεν τιμούσαν τον Καίσαρα και τους αντιμετώπιζαν σαν στασιαστές με τους σκληρούς ρωμαικούς νόμους . Άσε που σε αυτό συνηγορούσε και η επιρροή των ορθοδόξων πλουσίων Εβραίων οι οποίοι δεν έβλεπαν με καλό μάτι την εξάπλωση της αιρέσεως . Άλλωστε οι ίδιοι οι Ρωμαίοι όταν είδαν ότι τους συνέφερε πολιτικά , επέβαλαν το Χριστιανισμό διά της βίας σε όλη την αυτοκρατορία , σαν δεύτερη δε θρησκεία επέτρεπαν μονο τον Ιουδαισμό .
quote:
Τους πρώτους τρεις αιώνες μ.Χ., στην περιοχή της Ανατολικής
Μεσογείου οι Έλληνες ήταν κυρίαρχη εθνότητα και ο ελληνικός
πολιτισμός σχεδόν καθολικός. Οι αρχαιολάτρες το παρουσιάζουν
σα να έσκασαν οι κακοί χριστιανοί από τον Άρη και να άρχισαν
να σφάζουν. Εγώ νομίζω ότι αφού η πλειοψηφία του πληθυσμού
ήταν Έλληνες, έστω και στατιστικά να το πάρεις η πλειοψηφία
των Χριστιανών ήταν επίσης Έλληνες. Αλλιώς πώς κυριαρχήσανε;
Και όλος αυτός ο όχλος που σκότωσε π.χ. την Υπατία από πού
βρέθηκε;


Τό ότι η Ελληνική γλώσσα και ο πολιτισμός κυριαρχούσε στην ανατολική Μεσόγειο δεν σημαίνει ότι ήταν και κυρίαρχη εθνότητα οι Έλληνες .
Οι σφαγές , οι διωγμοί και το γρέμισμα των ιερών των Εθνικών έγιναν με την συνενοχή και τα διατάγματα των αυτοκρατόρων , όσο για τους Έλληνες , οι Λάκωνες ειναι οι τελευταίοι που υπέκυψαν στην βία και εκχριστιανίστηκαν . Η διδασκαλία του Σαούλ ή Παύλου αν προτιμάς στον Άρειο Πάγο , είναι το μεγαλύτερο παραμύθι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 01:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Junk_95

Όπως εσύ, έτσι και εγω ειμαι σχετικά νέο μέλος του esoterica.gr, και βλέπω επίσης οτι ο χώρος ειναι λίαν διάσπαρτος με καθε λογής ανασφαλείς "Νεοέλληνες Αρχαιολάτρες".

Στην προσώπικη μου ζωη, όπου καί να εχω δεί τέτοια άτομα, είχαν σχεδόν πάντα σχετικά πρόσφατη Αλβανική, Βλαχική ή Σλάβικη καταγωγή, καθώς καί μιά φανατική ανάγκη να ασπασθούν τον "Ελληνισμό", όπως κάνουν κατι νιόπλουτοι, πρώιν ξυπόλυτοι με τα ωραία αμάξια, τις Porsche, Mercedes, κλπ.

Κατα την γνώμη μου, τό πιο καλό που έχεις να κάνεις, είναι να μήν τους ανταγωνίζεσε, αλλα να συμφωνείς:-
"Νιαί οι Έλληνες κάναν πουλλά, πουλλά σπουδαία πράγματα. Αμ' τις;"

Μ'αυτόν τόν τρόπο, ίσως οι άμοιροι κάποτε να κοπιάσουν να διαβάσουν κανένα απ'αυτά τα σπουδαία πράγματα που είπαν και κάναν οι Αρχαιοι ελόγου τους, και ετσι να'ρθει και γι'αυτούς καμμιά άσπρη μέρα...

Λές:

quote:
Αν θέλετε τη γνώμη μου, 2000 χρόνια πριν οι περισσότεροι Έλληνες εγκατέλειψαν μια πρωτόγονη θρησκεία για μια πιο εξελιγμένη και
κατάλληλη για την εποχή τους, ή οποία -να μην ξεχνιόμαστε- ήταν
εποχή παρακμής.
Τώρα, είναι καιρός να εγκαταλείψουμε και αυτή τη θρησκεία
Εγώ θα έλεγα κάτι παραπάνω.
Κατι που τεκμηριώνεται απο την ιστορία.
Κάτι που αποτελεί και βασικό φιλοσοφικό στοιχείο για την σύγχρονή μας Δυτική πλουραλιστική κοινωνια:

Μια οπό τις μεγαλύτερες προσφορές της Αρχαίας Ελλάδας ήταν οτι άνοιξε τον δρόμο γιά τήν εξάπλωση του Χριστιανικού Πνεύματος.

Πιάσε τώρα θέση, και κόψε αντιδράσεις...

Φιλικά

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 04:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοκρατία έχουμε .
Ποιές αντιδράσεις;
It`s a free Country.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 05:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τους κλασικούς φιλοσόφους διαδέχονται οι Πατέρες της εκκλησίας. Οι πρώτοι είναι ύποδείγματα στη σκέψι και στη διανόησι. Οι δεύτεροι αναδεικνύονται οικουμενικοι διδάσκαλοι, γιατί δεν προσφέρουν το αποτέλεσμα της διανοητικης των δουλειάς καί ανησυχίας, αλλά τηυ Χάρι τού Θεού, που δίδεται σ` αυτούς που παραδίδονται εξ ολοκλήρου στο θέλημα του Θεού. ......

Αυτό και πολλά άλλα ανέκδοτα για να διασκεδάσετε την παρέα σας θα βρείτε στη διεύθυνση:
http://www.ec-patr.gr/docdisplay.php?id=3&cat=dikeo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 11:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Τους κλασικούς φιλοσόφους διαδέχονται οι Πατέρες της εκκλησίας. Οι πρώτοι είναι ύποδείγματα στη σκέψι και στη διανόησι. Οι δεύτεροι αναδεικνύονται οικουμενικοι διδάσκαλοι, γιατί δεν προσφέρουν το αποτέλεσμα της διανοητικης των δουλειάς καί ανησυχίας, αλλά τηυ Χάρι τού Θεού, που δίδεται σ` αυτούς που παραδίδονται εξ ολοκλήρου στο θέλημα του Θεού. ...... "

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ, ΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 23:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην προσώπικη μου ζωη, όπου καί να εχω δεί τέτοια άτομα, είχαν σχεδόν πάντα σχετικά πρόσφατη Αλβανική, Βλαχική ή Σλάβικη καταγωγή, καθώς καί μιά φανατική ανάγκη να ασπασθούν τον "Ελληνισμό", όπως κάνουν κατι νιόπλουτοι, πρώιν ξυπόλυτοι με τα ωραία αμάξια, τις Porsche, Mercedes, κλπ.


Για "δεσε" μου με ιστορικα επιχειρηματα αυτη σου την θεωρια περι Αλβανικης η Σλαβικης καταγωγης των Ελληνων.

quote:
Μια οπό τις μεγαλύτερες προσφορές της Αρχαίας Ελλάδας ήταν οτι άνοιξε τον δρόμο γιά τήν εξάπλωση του Χριστιανικού Πνεύματος.

Πιάσε τώρα θέση, και κόψε αντιδράσεις...


Αρχαια Ελλαδα και Χριστιανικο πνευμα???
Βρε τι σκαρφιζετε ο νους του ανθρωπου!

quote:
ο χώρος ειναι λίαν διάσπαρτος με καθε λογής ανασφαλείς "Νεοέλληνες Αρχαιολάτρες".

Ανασφαλεις εμεις?
Μου λες απο τι νιωθουμε ανασφαλεια ακριβως εκτος και αν δεν ξερεις τον ακριβη ορο της λεξης.
Ανασφαλεια φιλε μου νιωθει αυτος που κινδυνευει και σε αυτη την θεση μονο ειναι το παππαδαριο που βλεπει οτι ο κοσμος ξυπνησε και δεν θα αργησει η ωρα που θα τους παρει στο κυνηγι.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 01:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ;
Ο Ελληνισμός λέει , δεν διώχθηκε αλλά αυτοκτόνησε όταν συνειδητοποίησε την ματαιότητά του και την κενότητά του μπροστά στην θέα του εκθαμβωτικού Χριστιανικού πνεύματος.
Καταλάβατε;
Η Ελληνική σοφία βρέθηκε σε αδιέξοδο.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 02:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tyaneas
quote:
Για "δεσε" μου με ιστορικα επιχειρηματα αυτη σου την θεωρια περι Αλβανικης η Σλαβικης καταγωγης των Ελληνων.
Αύτο που ανέφερα, δέν ηταν επιχείρημα, ήταν εμπειρια. Ήταν οι ανθρωποι Έλληνες με Αλβανική, Σέρβικη και Ρουμάνικη καταγωγή.
Τώρα αν θες να μελετησεις Έλληνική ιστορία, ψάξε στό διαδύκτιο ή σε καμμία βιβλιοθήκη. Παραπόμπες δεν σου δίνω, με συγχωρεις, βαρέθηκα λιγάκι πιά. Ισως κάποιος αλλος φίλος εδώ να σου αναφέρει συγκεκριμένο βίβλίο. Εγω λεω οτι ο'τι και να βρείς κάτι θα λέει. Εκτός κι αν νομίζεις οτι όλα λένε ψέματα.
Άντε, για να μήν είμαι αγενης, σου συνιστώ να διαβάσεις.... Τσιφόρο. Η μπας και τον κατατάσετε και αυτόν μες στα ανθελληινικά στοιχεια;
quote:
Αρχαια Ελλαδα και Χριστιανικο πνευμα???
Βρε τι σκαρφιζετε ο νους του ανθρωπου!
Χαίρομαι πού μπόρεσα να σου υποδείξω πως σκέπτωνται περιπου 300.000.000 άνθρωποι της "Δύσης"
quote:
Ανασφαλεις εμεις?

Μπα, τι λες; Προσφάτα βρήκα αυτό το site http://www.hellenicreligion.gr/ που νομίζω οτι ανήκει σε κάτι αδελφάκια σου. Κάνω λαθος; Αυτοι αποτελούν εξαίρεση; Γιατι αυτοί δεν ειναι μονο ανασφαλείς, φίλε μου, είναι για δέσιμο.
quote:
Ανασφαλεια [.....] ειναι το παππαδαριο που βλεπει οτι ο κοσμος ξυπνησε
Εδώ συμφωνούμε - έχει το παπαδαριό το χάλι του, φίλε μου, αν θες να πρεσβεύεις το Ελληνικό Πνευμα, δεν πρέπει να πέφτεις στο ίδιο χάλι φανατίλας....


=====================

Γειά σου AION,

Παρατήρησα την στάση σου καθ'όλην την διάρκεια του θέματος - έχεις φίλε την υπομονή αγίου!
Θα χαιρόμουνα να είχα το ένα δέκατο - μερσί φίλε, μαθαίνω απο σένα.....


======================

Helios και σια.
(Άν βρισκεσε ακομα εδώ, και δεν σε.... αφόρησε το Admin)

Έχετε απόλυτο δίκιο!
- Κακοι, κακοι, παπαδες! Θα σας κανω.... νταντά!!!


=======================

Φίλη Alastis που έκανες την αρχική ερώτηση,

Δεν έχω ιδέα για ποιον λόγο κατατρέχονται οι "Αρχαιολάτρες", άλλα σίγουρα κάνει λάθος η Κυβέρνηση.
Κανονικά έπρεπε να τους δώσει και δικό τους κονδύλι, να χτίσουν τιποτα καινούργιους Ναούς.

Άν μη τι άλλο, έρχονται και οι Ολυμπιάκοι Άγωνες, και θα είχαμε ένα φανταστικό θέαμα να προσφέρουμε στους επισκέπτοντες.


=======================

Άλλα για πείτε μου όλλοι, αν το θέταμε αντίστροφα, π.χ.

Τι προσφέρει η Αρχαιολατρεία ωστε να είναι άξια της Έλλαδας, τι θα λέγαμε;

Θέλω νά πώ, ποιές είναι οι Αρετές τις;
Ποια η άποψή της γιά την Αγάπη;
Για την ανεκτικότητα, και την Φιλοξένια;
Ποιός ο Δρόμος για την Φώτηση;

Άν ολοι τα ηξέραν αυτά ξεκάθαρα, σίγουρα θα τέλειωνε και ο διωγμός, εστω και μέσω Ε.Κ. όπως είπε και ο ΑΙΟΝ

ΜΦΧ

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 03:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός ο Δρόμος για την Φώτηση;

Όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις , αντιλαμβανόμαστε όλοι τι ζημιά έχει γίνει στην ανθρώπινη συνείδηση. Τί ανυπέρβλητο χάος πρέπει να υπερβεί ο άνθρωπος για να αποκτήσει την στοιχειώδη αντίληψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 03:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kynikos: Ποιός ο Δρόμος για την Φώτηση; (κατά την αρχαιολατρεία)

steelspring: Όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις , αντιλαμβανόμαστε όλοι τι ζημιά έχει γίνει στην ανθρώπινη συνείδηση. Τί ανυπέρβλητο χάος πρέπει να υπερβεί ο άνθρωπος για να αποκτήσει την στοιχειώδη αντίληψη.


Το site λέγεται esoterica.gr
To Forum λέγεται Μύθος και Θρησκεια
Το topic λέγεται Περι Απχαιολατρείας

Είναι ακριβώς για να γινονται τέτοιες ερωτήσεις.
Άν εχεις κάποιες απαντήσεις να τις ακούσουμε.
Άντε, γιατι...

Ιδού η Ρόδος αγαπητέ.....

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 09:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

Λές:
«Αύτο που ανέφερα, δέν ηταν επιχείρημα, ήταν εμπειρια. Ήταν οι ανθρωποι Έλληνες με Αλβανική, Σέρβικη και Ρουμάνικη καταγωγή.
Τώρα αν θες να μελετησεις Έλληνική ιστορία, ψάξε στό διαδύκτιο ή σε καμμία βιβλιοθήκη...Τσιφόρο. Η μπας και τον κατατάσετε και αυτόν μες στα ανθελληινικά στοιχεια;»

Βλέπω ότι έχεις εξόχως επιλεκτικές αναφορές φίλτατε περι του Ελληνισμού. Υπάρχουνε άπειρα έργα Ελλήνων και ξένων μελετητών που μάλλον θα σε απογοήτευαν. Διάβασε για παράδειγμα το βιβλίο του Δ.Δημόπουλου (Η καταγωγή των Ελλήνων / Εκδόσεις «ελεύθερη σκέψις»), γιός του Λογίου Τάκη Δημόπουλου, και κάτι θα αντιληφθείς. Η μήπως θα τον κατατάξεις σε κανέναν «εθνικάρα»??


Λές:
«Χαίρομαι πού μπόρεσα να σου υποδείξω πως σκέπτωνται περιπου 300.000.000 άνθρωποι της Δύσης »

ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΦΙΛΤΑΤΕ? Εγώ έζησα στην Γερμανία 30 χρόνια, βρίσκομαι δύο εβδομάδες το μήνα στο εξωτερικό, έχω πολλούς συνομιλητές επάνω στο συγκεκριμένο θέμα, και κανένας τους δέν έχει αυτή τη...«σιγουριά» για την οποία επαίρεσαι. Ξέρεις γιατι? Διότι ΜΕΛΕΤΑΝΕ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΑ και όχι υπο το φως της «δήθεν» αναζήτησης.

Λές:
«Μπα, τι λες; Προσφάτα βρήκα αυτό το site http://www.hellenicreligion.gr/ που νομίζω οτι ανήκει σε κάτι αδελφάκια σου. Κάνω λαθος; Αυτοι αποτελούν εξαίρεση;
Γιατι αυτοί δεν ειναι μονο ανασφαλείς, φίλε μου, είναι για δέσιμο.»

Καλά, όσον αφορά ανασφάλειες καλύτερα να μην ανοίξουμε καν το θέμα! Εχεις ρίξει μήπως καμία ματιά στις ΔΕΚΑΔΕΣ σελίδες της προπαγάνδας που έχουνε ξαμολύσει στο διαδίκτυο? Τον «Απολογητή» τον έπιασε το ματάκι σου?
Και ποιός σου είπε εξάλλου ότι η σελίδα του καθένα εκπροσωπεί και τους άλλους? Μήπως την ανασφάλεια πρέπει να την ψάξεις λίγο....κοντύτερα σου? (!)

Και μιάς και ο λόγος για ανασφάλειες, μήπως έτυχε να πάρει τίποτα το αυτάκι σου για το περίφημο «Επιστημονικο Συνέδριο» της Εταιρείας Ορθοδόξων Σπουδών που έγινε στην Θεσσαλονίκη στις 25-27 Μαϊου 2003?
Ο τίτλος του προγράμματος αυτού του συνεδρίου των εβραιοχριστιανών σκοταδιστών ήτανε «Φαινόμενα Νεοειδωλολατρίας – Δωδεκαθεϊσμός – Ποιμαντική αντιμετώπιση των Ολυμπιακών αγώνων»!

Kynikos, μάλλον πολύ επιλεκτική «μελέτη» κάνεις φίλτατε δεδομένου ότι για δέσιμο είναι άλλοι....

Όσον αφορά τις αρετές που καταπιάνεσαι, μήπως θέλεις να μας πεις εσύ ΠΟΙΕΣ είναι οι «αρετές» που πρεσβεύεις? Ποιά τα αποτελέσματα στην ανθρωπότητα αυτών των «αρετών» ως σήμερα? Παραδείγματα προς μίμηση??

Ιδού η Ρόδος λοιπόν!

Αϊντε να δούμε επομένως, διότι στο θέμα της...«ανακάλυψης» της Προτεσταντικής ισότητας.....τα έκανες γαργάρα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 17:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:
Αϊντε να δούμε επομένως, διότι στο θέμα της...«ανακάλυψης» της Προτεσταντικής ισότητας.....τα έκανες γαργάρα!

Ελπίζω ως τώρα να έχεις δει την απάντησή μου περι προτεσταντισμού στο <<Μα είναι όλα Ελληνικα;;>>. Ελπιζω επισης, να σου είναι χρήσιμη, γιατι δεν έχω άλλη.

Ειμαι σίγουρος οτι δεν θα με παρεξηγησεις αν δεν μπορώ να ασχολούμαι με το θέμα σου σε βάση 24/7.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 20:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν έχεις ένα μπακαλικάκι στη γωνία και απέναντι σου σιγά-σιγά θεριέβει ένας ουρανοξύστης Σούπερ-Μάρκετ που πουλάει τα προιόντα του που είναι και καλύτερης ποιότητας,και είναι και δωρεάν,με μια διαφορά όμως οτι απο εκεί ψώνιζε κι ο πατέρας σου,ο παππούς σου,κι ο προπάππος σου,τι κάνεις?

Επειδή φοβάσε να μην χάσεις τη μάσα,και την κουτάλα το κτυπάς,διαδίδεις αναλήθειες,χρησιμοποιείς τραμπουκισμούς,σπηλώνεις ιστορίες και εφευρείς θαύματα.
Με λίγα λόγια χάνεις την πελατεία.
Αλλά με μια διαφορά πάλι,και μια ένσταση εδώ προσωπική.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ,ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ,ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΩΝΤΕ ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ.

"ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΛΟΓΙΕΤΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 20:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

το ίδιο ελπίζω να έχεις κάνει και εσύ φίλτατε στο μεταξύ.


Αφού μελετήσεις την "Γιαχβική ισότητα ΜΕΤΑΞΥ ΙΣΩΝ" τότε τα ξαναλέμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 01:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια οπό τις μεγαλύτερες προσφορές της Αρχαίας Ελλάδας ήταν οτι άνοιξε τον δρόμο γιά τήν εξάπλωση του Χριστιανικού Πνεύματος.



Φίλε kynikos < Μηδενί δίκην δικάσεις πρίν αμφοίν μύθον ακούσεις > και επειδή από τα γραφόμενά σου συνάγω ότι πιστεύεις πως οι Έλληνες μόλις άκουσαν τό κύριγμα του Σαούλ ή Παύλου αν θέλεις έτρεξαν αυθορμήτως στον Ιλισό για να βαφτιστούν σε παραπεμπω στο http://www.ysee.gr/html/loves.html γιά να δεις και την άλλη πλευρά του λόφου .
Με φιλικούς χαιρετισμούς ο Αλβανοβλαχοσλαβικής καταγωγής ανασφαλής Νεοέλλην Sesostris .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolphin
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 02:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolphin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον φίλο ΦΙΚΟΣΟΦΟ.
Βέβαια μην ξεχνάμε και τα διάφορα είδη αρχαιολατρείας (!!!)
Όσον αφορά την Ελληνική καθόλου άσχημο δεν θα το έβρησκα !!!!


εσεται ημαρΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 01:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesotris
quote:
και επειδή από τα γραφόμενά σου συνάγω ότι πιστεύεις πως οι Έλληνες μόλις άκουσαν τό κύριγμα του Σαούλ ή Παύλου αν θέλεις έτρεξαν αυθορμήτως στον Ιλισό για να βαφτιστούν

Συνάγεις λαθός. Ποτέ δεν είπα κατι τέτοιο. Ουτε κατα διάνοια.
Ισως το συνέπαρες διαβάζοντας τις απερίσκεπτες αντιδράσεις κάποιων άλλων φίλων εδώ στο topic.
Κάποιων φίλων που αυτόματα, και εκ πεποιθήσεως αντιδρούν επιθετικά σε ότι και να φανταστούν οτι τους θίγει.
Εν ολίγοις - <<τα πάντα>>

Γράφω για αυτό πιο κάτω, στην απάντησή μου στον Schwabe.

quote:
σε παραπεμπω στο http://www.ysee.gr/html/loves.html γιά να δεις και την άλλη πλευρά του λόφου.
Ωραίος βράχος ο Πνύκας, και σώστα λες πώς πρέπει να βλέπουμε όλες τις πλευρές του.
Πάντως να ξέρεις οτι δεν τα σκέφτωμαι "οπως συνάγεις" - η διαδικασία ήταν πολυ πιο σιγανή και οδυνηρή. Θα επανέλθω επ'αυτου, ελπίζω να έχουμε βάση γιά μιά καλή συζήτηση.

Σε ευχαριστώ τουλάχιστον για την παραπομπή, πολλες φορές εδώ μέσα, ούτε παραπομπή δεν μπορω να βγάλω απο Νεοαρχαιολατράκια. Τι διάολο φοβούνται, δεν μπορω να καταλάβω, μα τον Δία.

Ισως να έχεις δει οτι εχω και μιαν άλλη συζήτηση, κυρίως με τον Σβάμπε, στο διπλανό δωμάτιο <<Μα είναι όλα τελως πάντων... Ελληνικά;;>>. Ελπίζω να μπορέσω να απαντήσω στα περρισότερα ερωτήματα μεσα απ'αυτά τα δύο topic.

Και επειδή φαίνετε να έχεις και αίσθηση χιούμορ, άντε, σε..... απαλλάσω από τον χαρακτηρισμό <<ανασφαλή>>. Εύχομαι να μην κάνω λάθος.

Με επίσης φιλικούς χαιρετισμούς
ο ΑλβανοβλαχοσλαβοΕλληνας kynikos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 06:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:
kynikos: Ποιός ο Δρόμος για την Φώτηση; (κατά την αρχαιολατρεία)

steelspring: Όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις , αντιλαμβανόμαστε όλοι τι ζημιά έχει γίνει στην ανθρώπινη συνείδηση. Τί ανυπέρβλητο χάος πρέπει να υπερβεί ο άνθρωπος για να αποκτήσει την στοιχειώδη αντίληψη.

schwabe: Όσον αφορά τις αρετές που καταπιάνεσαι, μήπως θέλεις να μας πεις εσύ ΠΟΙΕΣ είναι οι «αρετές» που πρεσβεύεις? Ποιά τα αποτελέσματα στην ανθρωπότητα αυτών των «αρετών» ως σήμερα? Παραδείγματα προς μίμηση??


Θα κάνω μια παρένθεση εδώ, που έχει σχέση με την άνωθεν στάση σας, αλλα και με την προσεχή απάντηση μου στο τοπικ <<Μά είναι όλα... Ελληνικά>>

Λοιπόν τις άπαντήσεις σας, τις θεωρώ υπεκφυγές και απόπειρα παραπλάνησης των λοιπών αναγνωστών...

Δέν έθεσα την ερώτηση για να προβάλλω τις θέσεις μου, την έθεσα για να ΜΑΘΩ (ελπιζω να θυμάστε, εστω και αμυδρά, τί σημαίνει αυτό...). Τις άπόψεις μου, όταν θέλω να τις εκθέσω, τις εκθέτω στα κατάληλα τοπικ, ευχαριστώ πολύ.

Εσεις, εκτος απο τό να σκούζετε οτι σας κυνηγάν οι... παπάδες (αυτό κι αν ειναι ντροπή για ΕΛΛΗΝΑ, Schwabe!), που τις εκθέτετε;;
Ρωτάω, γιατι ούτε με το... τσιγκέλι, δεν μπορω να βγάλλω καθαρή απάντηση απο σάς!
Το'χω ξαναπεί, να μιλατε πιο έξω απο τα δόντια παιδιά, ειναι και αυτό στοιχείο του Έλληνα, δεν χρειάζεται να κάνετε συνεχώς την Πυθεία.
Ασχολείστε ΠΟΛΥ, ΜΑ ΠΑΡΑ, ΠΑΡΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με τους παπάδες. Παψτέ να τους κάνετε πόλεμο, και ΔΕΙΞΤΕ μας το λαμπρό σας παραδειγμα.
Αν η αλήθεια σας ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ, και όχι μισαλλόδοξα παραμυθιάσματα, θα ΛΑΜΨΕΙ, μην φοβάστε!

==============

Θα σου πώ λοιπον Schwabe, με δύο λογια, για αλλην μια φορά ποιες αρέτες μου αρέσουν. Τόσες συζητήσεις που έχουμε κάνει, θά έλεγα οτι τις είχες καταλάβει, αλλα αφού με αναγκάζεις να επαναλαμβάνω....

1) Ο ελεύθερος νους:
Ψαχνοντας μεσα στις θρησκείες βλεπώ οτι στην ουσία όλες λενε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.
- Στιψτε την ουσία και μην κολλάτε στις λεπτομέρειες. Το Ελληνικό Πνευμα δεν εχει ανάγκη απο μουλάδες.
- Μελετήστε την πορεία της Ανθρωπότητας, και οχι τις μ____ τις κάθε θρησκείας και εξουσίας.
- Μελετήστε την εξέλιξη της ανθρώπινης ψυχολογίας!

2) Η κοσμοπολητεία:
Όλοι οι άνθρωποι είμαστε βασικά ιδιοι. Δεν ειμαστε οι "εκλεκτοί" όσο και να μας καλαρέσει να το πιστεύουμε.
- Αγάπα τον συνανθρωπό σου, ακόμα και τον εχθρό σου. Ειναι δύσκολο, αλλά θα σε δυναμώσει!
- Χαμογέλα με τις τυχον βλακείες του, και
- Μαθε να γελάς με τον εαυτό σου.

Αυτες ειναι οι αρχες που θέλω να πρεσβεύω, αγαπητοι. Μήπως θέλετε να σας πώ και απο πού τις έμαθα;

===============

Να σας πώ τώρα, τί έχω καταλάβει (με πολύ δυσκολία) για την "Νεοαρχαιολατρεία" σας, και ο'τι δέν εχώ κατλάβει καλά, με διορθώνετε...

Πρώτα, οι πηγές μου. Ειναι ισχνές, να δώ και τίποτα άλλες....
1) Ενα post του Helios, σε αύτο το τόπικ, με ημερομηνία 23/07/2003 : 20:21:37
Κάλα και ώραία τα έλεγε, σε γενικές γράμμες συμφωνoύσα με την θεωρία του,
αλλα μετά αρχισε να ωριέται και να παραληρεί, κατι για ....παπάδες πάλι, προσωπική μου γνώμη:- το παιδί έχασε το μπούσουλα...
2) Ένα site που βρήκα μόνος μου στο διαδύκτιο πρόσφατα http://www.hellenicreligion.gr.
Φιλοι, κατα την ταπεινη μου γνώμη, αυτό το site είναι ντροπή για κάθε Έλληνα. Ο Σβάμπε μου λέι:
<<Και ποιός σου είπε εξάλλου ότι η σελίδα του καθένα εκπροσωπεί και τους άλλους?>>
Αλλα δέν μου λέει αν συμφωνει ή διαφωνεί με τα "τερπνά" του site.
Φιλοί μου, τι να πώ; Αυτό το site βρήκα, αυτό σχολιάζω. Πείτε μου άν θέλετε άλλο, καλύτερο.
Αν αυτο τό site σας αντιπροπεύει, με γειά σας, με χαρά σας, λήγει εδώ η συζήτηση.
Δεν είναι αναγκή να πιαστούμε.
3) Το site του ΥΣΕΕ, απο τον Sesostris. Τουλάχιστον αυτό είναι λίγο πιό μέτρημένο. Πολλά σωστά ιστορικά στοιχεια, αλλα πάλι μονομανία με τους παπάδες. Και πάλι πολύ αίσθηση κατατρεγμού.
Μην γίνεστε θύματα μέσα στόν ίδιο σας τον νου!
4) Παραπομπή σε ένα site, πάλι νομίζω απο τον Helios, to http://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/2.html. "Οδηγός προστασίας των Ελλήνων από την χριστιανική προπαγάνδα" !!!
Κεφάλαιο 1ο Αρθρο 1ο:
<<Βασική αρχή: πάντα επίθεση, ποτέ άμυνα κατά του χριστιανισμού. >>
"...Βασικός κανών: επίθεση, ποτέ άμυνα, η άμυνα είναι θάνατος. Δεν πρέπει να μας φέρουν στην θέση να αμφισβητούμε την ύπαρξη των Θεών μας..."

Τι να πώ ρε φίλοι. Αυτά πιστεύετε; Τον νόμο του Τέξας;
"Shoot first, ask questions later..."
"Πυροβολήστε πρώτα, ρωτήστε ερωτήσεις μετά"
Και μετα λέτε οτι δεν σας αρέσει και ο George Bush!!!
Σας ρωτάω σοβαρά. Ειναι κανείς εδώ που να συμμερίζεται αυτην την τοσο... πλουραλιστική άποψη;;
Σε ποια αρχαιοελληνική παραδοση την στηρηζετε;
Στον Σωκράτη; Στον Πλάτωνα; Στον Αριστοτέλη; Στον Περικλή; Που στον διάολο, τελως πάντων;

Μου αρέσει που όταν στριμώγνεσθε, επικαλείσθε και τόν... ανθρωπισμό.
Γιατί, λέει, οι "κακοί" (ΗΠΑ, ανθέλληνες, κλπ.) παραβιάζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Καταλάβατε, φαίνεται, οτι ειμαι συγκινησιακός χαρακτήρας, και πάτε να με κάνετε νά.... κλάψω.
Αν είστε αληθινοι αντισιώνιστες, τότε σιγούρα θα ξέρετε οτι όλα αυτά είναι.... ψέματα.
Βεβαια, βέβαια οι μαύροι ειναι απλα τα όργανα, το "muscle" των εβραιων.
Δεν με πιστεύετε; Ρωτήστε και τα ξαδελφάκια σας, τους άλλους μεγάλους Αντισιωνιστές Χλαμυδοφόρους, και Φρουρούς του Ανθρώπινου Πνεύματος, το Κού Κλούξ Κλάν.

Βρε, για αυτό δεν μπορώ να πώ κουβέντα εδω μέσα χωρις να γίνω αυτοστιγμής, Ιουδαιοχρηστιανος, Προτεστάντης, Σιωνιστής, Αρβανιτοβούλγαρος, Ινδοευρωπαϊστής!!!, και... τρέχα γύρευε;

Αναρωτιέμαι, αξίζει καν τον κόπο να κάνω τήν προσπαθεια;
Τι να πώ; Εχώ μείνει άναυδος.
Ας πει κάποιος, κάτι, ο΄τι να'ναι. Εξηγήστε μου....

Κ.


Edited by - kynikos on 25/01/2004 06:53:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κυνικέ" έχεις δίκιο. Είναι πάντα εύκολο και βολικό να αυτοπροσδιορίζεσαι αρνητικά σε κάποια άλλη θέση.

Μπορείς πολύ εύκολα να πεις ότι είσαι "μη-ελέφαντας" αλλά αυτό δεν λέει τίποτε για αυτό που είσαι.

Μπορείς να πεις εύκολα ότι είσαι "μη-χριστιανός" αλλά αυτό δεν λέει τίποτε για το τι είσαι πραγματικά. Έλληνας Εθνικός; Μπορεί. Αλλά τι σημαίνει αυτό; Μπορεί να σημαίνει πολλά. Εμένα δεν μου λέει τίποτα σαν όρος από μόνος του. Έλληνας Εθνικός ήταν και ο Πυθαγόρας αλλά τον έκαψαν με θρησκευτικές κατηγορίες άλλοι Έλληνες Εθνικοί. Και ο Σωκράτης ήταν Έλληνας Εθνικός αλλά τον δηλητηρίασαν για θρησκευτικούς λόγους άλλοι Έλληνες Εθνικοί.

Και σε τελική ανάλυση: Είσαι αυτό που δηλώνεις ή... είσαι αυτό που είσαι;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 12:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

Κατ’άρχάς να ξεκαθαρίσω ότι ΠΟΥΘΕΝΑ στις τοποθετήσεις μου δεν προκύπτει η μομφή που μου προσάπτεις περί δήθεν «καταδίωξης μου από τους παπάδες». Άλλο σχολιάζω και πρόσεξε το καλύτερα. (Έχεις μία τάση για πυροτεχνήματα…)

Οι σχολιασμοί σου περί των διαφόρων site που παραθέτεις, και σου έχω επισημάνει το λάθος σου από «κεκτημένη ταχύτητα», θεωρώ ότι είναι μάλλον εκ του πονηρού. Γιατί δεν σχολιάζεις τα όσα σου έχω π.χ. εγώ επισημάνει? Και τέλος πάντων, ΠΟΙΕΣ είναι οι ιστοσελίδες που ΕΣΥ προτιμάς? Εκτός και αν εσύ αναλώνεσαι κατά την περιήγηση σου στο internet αποκλειστικά στην…κατασκοπεία των χλαμυδοφόρων, όπως τους έχεις ήδη βαφτίσει. Ιδού η Ρόδος λοιπόν φίλτατε.

Όσον αφορά δε το μέγα σου ολίσθημα (ελπίζω να είναι μόνο ολίσθημα..) να χαρακτηρίσεις «ξαδερφάκια μας» τους Κού Κλούξ Κλάν, απλά θα σε παρακαλούσα να το ανακαλέσεις. Ο πανικός της στιγμής πρέπει να έχει και κάποια όρια φίλτατε!

Η λέξη ΘΡΗΣΚΕΙΑ προέρχεται από το «Θρώσκω», δηλαδή αναβαίνω, επίσης και η λέξη «ΑΝΘΡΩΠΟΣ» ετυμολογικά παράγεται από το «ανω-θρώσκω» που σημαίνει ανάβαση. Το θέμα λοιπόν είναι, και εδώ μετράει το κάθε κομμάτι του πάζλ της ΧΥ κοσμοθεώρησης, ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ?

Άποψη μου λοιπόν είναι ότι η θρησκεία, ως σήμερα έχει, θα πρέπει να παραχωρήσει την θέση της στην φιλοσοφία. Η αντικατάσταση της μία θρησκείας από την άλλη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΔΟΣ. Πρόοδος είναι η κατάργηση της θρησκείας και η κατάκτηση της φιλοσοφίας από τον πνευματικό κόσμο του ανθρώπου.

Και με τον όρο φιλοσοφία εννοούμε κυρίως τη μελέτη των στοιχείων της Ελληνικής κοσμοθεώρησης καθώς και τη λεγόμενη πρακτική φιλοσοφία, δηλαδή την πρακτική εφαρμογή αυτών των αρχών στον καθημερινό μας βίο αλλά και την μελέτη κειμένων προσωπικής ηθικής (Επίκτητος) ή Πολιτειών.
Επομένως, επικαλούμενοι την αρχαία φιλοσοφία εννοούμε ότι πιστεύουμε ΚΑΙ στην Ελληνική κοσμοθεώρηση.

Μήπως κάπου εδώ «εντόπισες» το…κυνήγι των παπάδων που φαντάστηκες??

Πολλοί, και δικαίως, θα υποστηρίξουνε ότι τα φιλοσοφικά συστήματα ΕΙΝΑΙ επομένως ΚΑΙ «θρησκεία». Σίγουρα το Α ή το Β δόγμα αποτελεί από μόνο του μία κοσμοθεώρηση, αλλά είδαμε ότι πολλές φορές αναγκάστηκαν διάφορες σχολές να αποτινάξουν από πάνω τους την καταδιωκτική μανία του εβραιοχριστιανισμού βαφτίζοντας τις ερμηνείες τους ως «φυσική θεολογία» ή «θεοσοφία», αν και ουσιαστικά είναι θρησκείες.

Βλέπεις φίλτατε, το θέμα δεν είναι δα και τόσο απλό, θέλει λίγο σκέψη περισσότερο πριν αποδώσουμε όρους όπως «χλαμυδοφόρους» και «φρουρούς του Ανθρώπινου πνεύματος».

Σε αυτή την εξέλιξη, και επειδή δεν εκκινείς λέγοντας στα ξεκάρφωτα ότι «είμαι πιστός του Αναξαγόρα», πρωτεύοντα ρόλο (ταπεινή μου άποψη) διαδραματίζει η απλή και κατανοητή ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΠΛΑΣΤΗΣ ΘΕΟΥΡΓΙΚΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΤΟΥ ΠΑΥΛΙΣΜΟΥ.

Αν δεν ταρακουνηθείς τότε θα συνεχίζεις να…αποδέχεσαι από την μία πλευρά την άκρατη τυπολατρία της «εξ αποκαλύψεως» θρησκείας σου, αλλά κατά τα άλλα να ευφυολογείς με υποθέσεις θεολογικής φαντασίας χρησιμοποιώντας την επιστήμη και την λογική, την έμφυτη σου έμπνευση ή ακόμη και την φαντασία. Δηλαδή, θα συζητάς μεταξύ δύο ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩΝ κόσμων!

Και αυτό είναι….το «ελληνοχριστιανικό» μόρφωμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 14:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας Εθνικός ήταν και ο Πυθαγόρας αλλά τον έκαψαν με θρησκευτικές κατηγορίες άλλοι Έλληνες Εθνικοί.
Και ο Σωκράτης ήταν Έλληνας Εθνικός αλλά τον δηλητηρίασαν για θρησκευτικούς λόγους άλλοι Έλληνες Εθνικοί.

Εξαιρετική παρατήρηση Thoth, ευχαριστούμε.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 17:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

Λές:

«Και ο Σωκράτης ήταν Έλληνας Εθνικός αλλά τον δηλητηρίασαν για θρησκευτικούς λόγους άλλοι Έλληνες Εθνικοί.
Εξαιρετική παρατήρηση Thoth, ευχαριστούμε.»

Είναι πάντως ενδιαφέρον ότι ενώ για την ταμπακέρα στερείσαι χρόνου και άμεσης τοποθέτησης, σε ότι ενισχύει ενδεχόμενα περιστατικά θρησκευτικής μισαλλοδοξίας είσαι...πρώτο τραπέζι!

Ας είναι. Είναι η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ πάντως. Έτσι για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα...

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ? Το κατηγορητήριο? Ενα κατηγορητήριο κρύβει, ως συνήθως, πολλά περισσότερα πίσω του.

Δύο χρόνια μετα την πτώση των Τριάκοντα τυράννων η Αθηναϊκή Δημοκρατία κλήθηκε να «συνετίσει» τους ανοιχτούς λογαριασμούς της με τον «θεωρητικό» της κριτικής κατα της δημοκρατικής πρακτικής του κλήρου των αρχόντων.

Οι λόγοι που οδήγησαν στην καταδίκη του Σωκράτη ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ «ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ». Ήτανε ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ! Εξάλλου το ξεκαθαρίζει ο μαθητής του Αισχίνης λέγοντας πως «θανατώσατε τον Σωκράτη επειδή ήταν δάσκαλος του τύραννου Κριτία» (Αισχίνης, κατα Τιμάρχου 173).

Επειδή όμως στο μεταξύ είχε κηρυχθεί αμνηστία που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (401π.χ.) εφευρέθηκε το ηθικό-θρησκευτικό κατηγορητήριο. Η ψευδεπίγραφη μήνυση που υποβλήθηκε απο τον Μέλητο περι δήθεν άρνησης αναγνωρίσεως των Θεών της πόλης ήτανε απλά η αντικατάσταση του προυπάρχοντα νόμου.

Ενδεχομένως να σου είναι γνωστό, για αυτούς τους λόγους ακριβώς, το τραγικό τέλος των διωκτών του, όπως του πανίσχυρου δημοκράτη Άνυτου, του ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΥ Μέλητου και του αποτυχημένου ρήτορα Λύκωνα.

Επομένως, πριν πιαστείς απο δεκανίκια είτε σκέψου καλύτερα πρώτα είτε τοποθετήσου ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Και κάτι ακόμα: δέν βλέπω ούτε απαντήσεις αλλά ούτε και σχολιασμούς στην εξόχως επιλεκτική "ισότητα" των Προτεσταντών που περιφέρεις ως..."θεμέλιο της δημοκρατίας"!

Για να σε δούμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 17:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Schwabe:)
quote:

Οι λόγοι που οδήγησαν στην καταδίκη του Σωκράτη ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ «ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ». Ήτανε ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ! Εξάλλου το ξεκαθαρίζει ο μαθητής του Αισχίνης λέγοντας πως «θανατώσατε τον Σωκράτη επειδή ήταν δάσκαλος του τύραννου Κριτία» (Αισχίνης, κατα Τιμάρχου 173).


Ναι αλλά η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ βάση της οποίας καταδικάστηκε ο Σωκράτης
ήταν καθαρά θρησκευτική και κάθε άλλο παρά ανενεργή. Άρα ούτε
ανεξιθρησκεία ούτε χωρισμός θρησκείας-κράτους υπήρχε στην
αρχαία Αθήνα. Μάλιστα όπως παραδέχεσαι και ο ίδιος, ενώ
οι πολιτικές ελευθερίες είχαν αυξηθεί, οι ανορθολογιστικές-θρησκευτικές ανελευθερίες ζούσαν και βασίλευαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 17:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Sesostris)
quote:

Το οτι οι Αζτέκοι θυσίαζαν αιχμαλώτους για να ευχαριστήσουν τους θεούς τους και το ότι επέλεγαν νέους της ανώτερης κοινωνικής τάξης , οι οποίοι μάλιστα το θεωρούσαν τιμή να θυσιαστούν για να μεταφέρουν όπως πίστευαν τα αιτήματα στους θεούς , δεν είναι θρησκευτικός πόλεμος αλλά ιεροπραξία.


Έχεις κακή πληροφόρηση. Δε σκοτώναν έναν και δύο, αλλά
ΧΙΛΙΑΔΕΣ κάθε φορά. Και όχι για να μεταφερθούν αιτήματα, αλλά
απλά γιατί πίστευαν ότι έτσι θα ανατείλει ο ήλιος. Και έκαναν
πόλεμο ΑΚΡΙΒΩΣ για να μαζέψουν αιχμαλώτους για θυσία, γεγονός
που οδήγησε στον αφανισμό πολλούς γειτονικούς λαούς (οι οποίοι,
τέλος, έχοντας άλλη θρησκεία μάλλον δεν το θεωρούσαν ιδιαίτερα
τιμή τους να σφαγιασθούν, αφού εκτός των άλλων είχαν εντελώς
διαφορετική θρησκεία). Αν δεν είναι αυτό θρησκευτικός πόλεμος,
δεν ξέρω τι είναι. Εξάλλου και στη λαμπρή μας πατρίδα είχαν
γίνει 4 Ιεροί Πόλεμοι (όπως τους ονομάζανε οι ίδιοι οι αρχαίοι).

quote:

quote:
εδώ το μισό esoterica φαίνεται πως το πιστεύει μόνο και
μόνο επειδή 3000 χρόνια πριν κάποιοι που λέγονταν επίσης Έλληνες
έκαναν δυο-τρία σπουδαία πράγματα

Έ οχι και δυό τρία !!!



Τα Μαθηματικά έχουν προχωρήσει πάρα πολύ (έχει εκατονταπλασιαστεί
ο όγκος της γνώσης. Τι να κάνουμε δηλαδή; Ολόκληροι κλάδοι
[διαφορικός λογισμός, πιθανότητες, θεωρία συνόλων, τοπολογία]
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΗΤΗ ΓΑΜΩ ΤΑ
ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΓΑΜΩ, να μην προχώραγαν τα Μαθηματικά
επειδή ο Ευριπίδης ήτανε ψωνάρα;)

Τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι κοινωνίες παρο-
μοίως. Δεν έχουμε πια δούλους. Και μη μου αρχίσετε τις
αηδίες ότι σου ζητούσαν μέχρι και πιστοποιητικό
καλοσύνης για να έχεις δούλο, αν είναι δυνατόν!

Στις εφαρμοσμένες επιστήμες έχουμε τουλάχιστον χιλιαπλάσια
γνώση από τους αρχαίους, αφού σε αντίθεση με αυτούς δεν
περιφρονούμε την πειραματική επαλήθευση. Ήρθε ο καιρός να
συνειδητοποιήσουμε ότι ο κόσμος έχει προχωρήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από
το 500π.Χ., ότι δεν ανακαλύφθηκαν ΟΛΑ εκείνη την εποχή και
κυρίως ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δε μας χρωστάει (εμάς, προσωπικά) χάρη για αυτά που ανακαλύφθηκαν αφού ΕΜΕΙΣ (προσωπικά) δεν κουνήσαμε ούτε
το δαχτυλάκι μας για να ανακαλυφθούν. Νισάφι πια!

quote:

quote:
Δε νομίζω ότι
η θρησκευτική βία αποτελεί μονοπώλιο της εβραϊκής κουλτούρας
(η οποία άλλωστε έχει να την εξασκήσει πάνω από 2.500 χρόνια

Δέν ακούς καθόλου ειδήσεις ????

Το πρόβλημα είναι πολιτικό, όχι θρησκευτικό, αν και το σημερινό
Ισραήλ έχει πολλά θεοκρατικά στοιχεία.

quote:

quote:
Βέβαια σε βάρος της άλλης πλευράς θα πρέπει να
μετρήσουν και τα 200 χρόνια των διωγμών, τα οποία πολύ συχνά
προσπερνάμε στο ντούκου.


Φίλε μου είναι γνωστό ότι οι Ρωμαίοι είχαν ιοθετήσει όλες τις θεότητες των κατακτημένων λαών , είχαν μάλιστα δημιουργήσει για τον σκοπό αυτό και το Πάνθεον . Τους διωγμούς κατα των Χριστιανών δεν τους έκαναν λόγω θρησκείας αλλά επειδή οι Χριστιανοί δεν αναγνώριζαν και δεν τιμούσαν τον Καίσαρα και τους αντιμετώπιζαν σαν στασιαστές με τους σκληρούς ρωμαικούς νόμους . Άσε που σε αυτό συνηγορούσε και η επιρροή των ορθοδόξων πλουσίων Εβραίων οι οποίοι δεν έβλεπαν με καλό μάτι την εξάπλωση της αιρέσεως . Άλλωστε οι ίδιοι οι Ρωμαίοι όταν είδαν ότι τους συνέφερε πολιτικά , επέβαλαν το Χριστιανισμό διά της βίας σε όλη την αυτοκρατορία , σαν δεύτερη δε θρησκεία επέτρεπαν μονο τον Ιουδαισμό .
...
Τό ότι η Ελληνική γλώσσα και ο πολιτισμός κυριαρχούσε στην ανατολική Μεσόγειο δεν σημαίνει ότι ήταν και κυρίαρχη εθνότητα οι Έλληνες .
Οι σφαγές , οι διωγμοί και το γρέμισμα των ιερών των Εθνικών έγιναν με την συνενοχή και τα διατάγματα των αυτοκρατόρων , όσο για τους Έλληνες , οι Λάκωνες ειναι οι τελευταίοι που υπέκυψαν στην βία και εκχριστιανίστηκαν . Η διδασκαλία του Σαούλ ή Παύλου αν προτιμάς στον Άρειο Πάγο , είναι το μεγαλύτερο παραμύθι .
[/quote]
[/quote]

Άσχετα από το πώς και έγιναν οι διωγμοί, έγιναν από Εθνικούς
σε βάρος Χριστιανών. Προσωπικά δεν απορώ που πήραν το αίμα τους
πίσω, αν και οι διωγμοί σε βάρος των Εθνικών έχουν υπερτιμηθεί.
Το ξέρεις ότι τον 1ο αιώνα π.Χ. πολλοί δωδεκαθεϊστικοί ναοί
στην ίδια την Ελλάδα είχαν ερημώσει επειδή ο κόσμος πίστευε
στο Μίθρα, την Κυβέλη, τον Άδωνη, το Θωθ και σε χίλιους δυο άλλους;
Και καλά έκανε, αφού το δωδεκαθεϊστικό ιερατείο είχε ξεφύγει,
θεοποιώντας την ίδια τη Ρώμη (τον κατακτητή!) εκατό χρόνια πιο πριν!

Από εκεί και πέρα, γράψε λάθος για το Έλληνες (αν και πιστεύω ότι
ΗΤΑΝ κυρίαρχη εθνότητα), και βάλε όπου Έλληνες το Εθνικοί (που
ως γνωστόν είναι θρησκευτικός -ουσιαστικά μη Ιουδαίοι ή Χριστιανοί-
και όχι εθνοτικός προσδιορισμός). Και πάλι οι Εθνικοί ήταν κυρίαρχη
ομάδα. Πώς είναι δυνατόν μια μειοψηφία να τους καταστρέψει έτσι;

Και κάτι ακόμα· Πού το ξέρεις για τους πλούσιους Εβραίους ότι
σε αυτούς οφείλονται οι διωγμοί; Και αν έτσι είναι, δεν είναι
λίγο σχιζοφρενικό εκ μέρους τους από τη μία να έχουν εξαπολύσει
το Δούρειο Ίππο ενάντια στο -και καλά- Ωραίο και Αληθινό ελληνικό
πνεύμα και από την άλλη να σφαγιάζουν τους πεμπτοφαλαγγίτες τους
και μάλιστα όταν ήταν ακόμα σχετικά λίγοι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 19:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενδεχομένως να σου είναι γνωστό, για αυτούς τους λόγους ακριβώς, το τραγικό τέλος των διωκτών του, όπως του πανίσχυρου δημοκράτη Άνυτου, του ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΥ Μέλητου και του αποτυχημένου ρήτορα Λύκωνα

Μάλλον πρέπει να αναζητήσεις πιο φρέσκιες ιστορικές έρευνες, που παραδέχονται ότι τελικά οι κατήγοροι του Σωκράτη ζούσαν και "βασιλεύαν" και ότι δεν έγινε καμιά αποκατάσταση της μνήμης του Σωκράτη για τουλάχιστον 1.5 αιώνα από τον θάνατό του. Τα "φούμαρα" περί της κακής τύχης των κατηγόρων του Σωκράτη είναι απλώς "φούμαρα" που βγήκαν πολύ αργότερα για να απαλύνουν το "κρίμα" των Αθηναίων.

Το ότι υπήρχαν και πολιτικά κίνητρα στην καταδίκη του Σωκράτη δείχνει πολύ καλά ότι πέρα από την θρησκευτική μισαλλοδοξία (αφού υπήρχε ήδη τέτοιος νόμος στην Αθήνα, είναι υποκρισία να αναζητούμε άλλοθι) υπήρχε και ηλιθιότητα, αποκτήνωση και αποβλάκωση της κοινής γνώμης που σκότωσε έναν γέροντα 70 ετών ο οποίος μόνο καλό έκανε στην Πολιτεία τους.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 20:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth,

αυτό και είναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας. Κανείς δέν μίλησε για τελειότητα. Ανάλογα παραδείγματα θα πρέπει να....ψάξει για πολύ κάποιος αλλού...

Αρκεί ΟΛΟΙ μας να αναφέρουμε ΟΛΕΣ τις πτυχές της ιστορίας διότι, άσχετα εάν ο νόμος υπήρχε, τα πράγματα δέν έγιναν όπως ακριβώς πομποδώς σχολιάστηκαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
thoth,

αυτό και είναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας. Κανείς δέν μίλησε για τελειότητα. Ανάλογα παραδείγματα θα πρέπει να....ψάξει για πολύ κάποιος αλλού...


Αν αυτή η πράξη δείχνει μεγαλείο προτιμώ να μείνω... "μικρός".

Κάθε δημοκρατία είναι το πολίτευμα που κοιτάζει κοντόφθαλμα τα υλικά και εγωκεντρικά συμφέροντα της κοινωνίας την οποία καλείται να διαχειριστεί. Ευτυχώς ή δυστυχώς καμία δημοκρατία δεν ψήφισε ως έναν από τους μέγιστους φιλοσόφους τον Σωκράτη διότι δεν χάιδεψε ποτέ τα αυτιά της μάζας και δεν τους υποσχέθηκε "γη και ύδωρ".

Και εδώ που τα λέμε κανένας μεγάλος της τέχνης ή του πνεύματος δεν ψηφίστηκε ποτέ ως τέτοιος.

Ας μην εμπλέκουμε την πολιτική όπως την γνωρίζουμε με την αναζήτηση της αλήθειας. Κακό κάνει και στα δύο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 22:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:
αυτό και είναι το μεγαλείο της Δημοκρατίας. Κανείς δέν μίλησε για τελειότητα.
Να με συγχωρείς που δεν σου έχω δώσει ακόμα εκτεταμένη απάντηση στο θέμα του προτεσταντισμού, στό διπλανό δωμάτιο.

Όμως, όταν σου μιλάω για τό ΠΝΕΥΜΑ της ισότητας που είχαν οι προτεστάντες δυσανασχετείς αγρίως, και μου λές οτι αποκλείεται, γιατι οι πράξεις των Αμερικανών πολιτικών μας δείγνουν άλλα πράγματα.

Ετοιμαζόμουνα να σου εξηγήσω οτι ΑΛΛΟ το Πνεύμα μιας εποχής, ΑΛΛΟ οι πράξεις των πολιτικών.


Ετοιμαζόμουνα να σου πώ οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.


Αλλα με πρόλαβες....


K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 23:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,

σε περιμένω φίλτατε, σε περιμένω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy