ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Το μελαχρινάκι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Δε μπορούμε να υποχρεώνουμε τον άλλον να βλέπει με τα δικά μας τα μάτια, όπως δε μπορούμε ούτε εμείς να δούμε με τα δικά του. Είμαστε ελεύθεροι και οι δύο!!!!

Ελεύθεροι;;; Έχω αναρωτηθεί αρκετά για αυτό... Μία σχέση δεν κρατάει(σύμφωνα με τις περισσότερες γυναίκες) χωρίς δώρα... Άρα οι περισσότεροι άνδρες είναι αναγκασμένοι να κάνουν δώρα για να κρατήσουν την αγάπη τους. Οι περισσότερες σημερινές γυναίκες δεν αντιλαμβάνονται την αγάπη αν αυτή δεν εκφραστεί διαμέσου κάποιου αντικειμένου...

Και μία άλλη σκέψη. Αν κάποτε σας κατηγορήσουν σε μια σχέση, ρωτήστε τους:
-Μα, πραγματικά νομίζεις ότι δεν κάνω ότι μπορώ; Νομίζεις ότι δεν θέλω να υπάρχει μια ωραία σχέση;
Έτσι θα μπορέσετε να ηρεμήσετε τον άλλο/-η... Μετά από αυτό πρέπει να τονίσετε ότι είστε ενήλικας, ή έστω συνειδητοποιημένο πρόσωπο(αν θέλετε μπορείτε να τον ρωτήσετε: Μα δεν με θεωρείς συνηδειτοποιημένο άτομο; Συνήθως δεν απαντάνε αρνητικά άν τους ρωτήσεις ήρεμα). Συνεχίζω:
-Από την στηγμή που ξέρεις ότι σε αγαπάω και ότι είμαι συνηδειτοποιημένο άτομο ξέρεις ότι ο μόνος λόγος που εξαιτίας του θα μπορούσα να ανέχομαι φωνές είναι η αγάπη μου για σένα. Σε παρακαλώ να μην την εκμεταλλευτείς... Η συνέχεια δική σας...


Υ.γ. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου παντογνώστη. Αυτά που λέω είναι απλές σκέψεις, ανθρώπινες, άρα ίσως και λανθασμένες...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Edited by - Cronos on 06/08/2003 01:16:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Ελεύθεροι;;; Έχω αναρωτηθεί αρκετά για αυτό... Μία σχέση δεν κρατάει(σύμφωνα με τις περισσότερες γυναίκες) χωρίς δώρα... Άρα οι περισσότεροι άνδρες είναι αναγκασμένοι να κάνουν δώρα για να κρατήσουν την αγάπη τους. Οι περισσότερες σημερινές γυναίκες δεν αντιλαμβάνονται την αγάπη αν αυτή δεν εκφραστεί διαμέσου κάποιου αντικειμένου...


Ναι καλέ μου, πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι, αλλά δεν αξίζουν ούτε το βλέμμα σου. Η αγάπη έχει άλλες εκφράσεις, πιο ουσιώδεις. Η γυναίκα που είναι ερωτευμένη καλύπτεται μόνο με την αγάπη σου.


quote:

Και μία άλλη σκέψη. Αν κάποτε σας κατηγορήσουν σε μια σχέση, ρωτήστε τους:
-Μα, πραγματικά νομίζεις ότι δεν κάνω ότι μπορώ; Νομίζεις ότι δεν θέλω να υπάρχει μια ωραία σχέση;
Έτσι θα μπορέσετε να ηρεμήσετε τον άλλο/-η... Μετά από αυτό πρέπει να τονίσετε ότι είστε ενήλικας, ή έστω συνειδητοποιημένο πρόσωπο(αν θέλετε μπορείτε να τον ρωτήσετε: Μα δεν με θεωρείς συνηδειτοποιημένο άτομο; Συνήθως δεν απαντάνε αρνητικά άν τους ρωτήσεις ήρεμα). Συνεχίζω:
-Από την στηγμή που ξέρεις ότι σε αγαπάω και ότι είμαι συνηδειτοποιημένο άτομο ξέρεις ότι ο μόνος λόγος που εξαιτίας του θα μπορούσα να ανέχομαι φωνές είναι η αγάπη μου για σένα. Σε παρακαλώ να μην την εκμεταλλευτείς... Η συνέχεια δική σας...


- Μα πως μπορώ έστω και άθελα μου να μην εκμεταλευτώ την αδυναμία σου? Μου την προσφέρεις? Να μην την πάρω? Νομίζεις ότι είμαι τόσο δυνατή για να μην το κάνω? Είμαι?

- Καλή μου προσπαθώ ειλικρινά, δίνω ψυχή, δεν το βλέπεις?

- Όχι αρκετά, σε νοιώθω αλλού.

- Εδώ είμαι, είμαι απλά ο εαυτός μου.........συνέχισε

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

holliday
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 09:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους holliday
Οι σχέσεις που βασίζονται σε τόσο επιφανειακές καταστάσεις, και που μπορεί να χαλάσουν ανά πάσα στιγμή λόγω έλλειψης υλικών αγαθών (και δε μιλάω για τα απαραίτητα προς επιβίωση) που μεταφράζονται σε δώρα, είναι ρηχές, είναι ασταθείς.
Με το πρώτο φούσκωμα του χειμάρρου της συμβίωσης, τα υποτιθέμενα αισθήματα θα παρασυρθούν, απ τα ορμητικά νερά του.
Και δεν είναι λύση ο συμβιβασμός και η πίεση που θα ένιωθε ο ένας απ τους δυο, για να βρει τρόπους να ικανοποιήσει το ταίρι του. Ειδικά όταν το άλλο μισό, απαιτεί αυτό τον τρόπο εκδήλωσης αγάπης.
Δεν είναι αγάπη αυτό.
Έχουμε αναφέρει σε προηγούμενες απαντήσεις τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι αγάπη… και δε συμβαδίζει μ αυτό.
Η έκφραση της αγάπης γίνεται με πολλούς και ποικίλους τρόπους. Υπάρχουν άνθρωποι που πράγματι έχουν ανάγκη να επιβεβαιώνουν την αγάπη τους κάνοντας δώρα, και άλλοι που επιβεβαιώνονται δεχόμενοι αυτά τα δώρα.
Όλα αυτά είναι υπέροχα σε μια σχέση, αλλά με την προϋπόθεση να γίνονται αβίαστα. Χωρίς πιέσεις και μουτράκια, χωρίς φωνές και θυμούς.


Όταν αγαπώ, θέλω πρώτα να δίνω. Και τα πολυτιμότερα που έχω είναι ΨΥΧΗ, είναι καρδιά, είναι σώμα, είναι χώρος στην προσωπική μου ζωή, είναι χώρος στη σκέψη μου. ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. Και αν μου δοθούν τα αντίστοιχα, δε θα τα άλλαζα με το ακριβότερο κόσμημα, με το πολυτελέστερο ταξίδι, με την εντυπωσιακότερη Ferrari.

Όπως έχω ξαναπεί ότι (αν και είμαι γυναίκα) πιστεύω ότι η πλειοψηφία των γυναικών δε μπορούν να χειριστούν αυτή την αδυναμία του άντρα. Την εκμεταλλεύονται κατά κόρον, μεθωντας απ την εξουσία που καταλαβαίνουν ότι έχουν πάνω του.

quote:
Εδώ είμαι, είμαι απλά ο εαυτός μου....

-εδώ είμαι, αυτός που σου τηλεφωνεί για σου σιγομουρμουρισει ένα σκοπό, ένα μπλουζ…για την προηγούμενη βραδιά που ζήσαμε
εδώ είμαι όταν σου αφήνω το σημείωμα στην τσάντα σου, με το Σ ΑΓΑΠΩ μου.
εδώ είμαι όταν σου ζητώ να κατεβείς για 5 λεπτά απ τη δουλειά , ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ…

Αυτόν τον τύπο δεν αγάπησες?συνεχιζω να ειμαι ο ιδιος. Αυτά είναι τα δώρα μου… αξιοποίησε τα…(συνέχισε)

*********************************************************************

αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο, κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 09:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Αυτόν τον τύπο δεν αγάπησες?συνεχιζω να ειμαι ο ιδιος. Αυτά είναι τα δώρα μου… αξιοποίησε τα…


IΔOY TO ΜΕΓΑΛΕΙΟ

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 17:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
συνεχιζω να ειμαι ο ιδιος

Συνεχίζω;;; Μα οι περισσότεροι πριν την αρχή μιας σχέσης είναι διαφορετικοί/-ες... Για να κατακτήσουν και για να στερεώσουν την σχέση τους λειτουργούν πιέζοντας τον εαυτό τους να μην δείξει όσο πραγματικά θέλει... Και μετά, αλλάζουν... Όχι οι ίδιοι, αλλά η συμπεριφορά τους...

Και εκτός αυτού αλλάζουν και οι αντιλείψεις των άλλων για τον σύντροφό τους... Ενώ ξεκινάνε πιστεύουν ότι βρήκαν τον τέλειο/την τέλεια... Και μετά απογοητεύονται... και αρχίζουν οι εκνευρισμοί...Όλα τους φταίνε...

Και αυτό γιατί; Γιατί λείπει η αγάπη και η γνώση ότι κανείς δεν είναι τέλειος...

Θα επανέλθω παραθέτοντας ένα απόσπασμα από κάποιο βιβλίο που έχω διαβάσει... Για να το μελετήσουμε...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 17:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
Η αγάπη έχει άλλες εκφράσεις, πιο ουσιώδεις

Το απόσπασμα μάλλον το βράδυ...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 20:51:50  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή μου Μάρα θα πω ένα μόνο , σαν απαύγασμα στις σκέψεις που κατέθεσες .
Με ελευθερία χτυπάμε την πόρτα μιας σχέσης , δε μας πιέζει κανείς να χτυπήσουμε την πόρτα , δε μας πιέζει κανείς να ανοίξουμε όταν κάποιος άλλος μας χτυπά αυτήν την πόρτα .
Όποτε λοιπόν δε μας κάνει αυτή η σχέση ανοίγουμε όμορφα και ήρεμα την πόρτα και βγαίνουμε στο δρόμο ξανά .

Η ανασφάλεια και η φοβία του να μείνουμε μόνοι μας , φίλοι μου , μας οδηγεί στο να μένουμε πολλές φορές σε μία σχέση .
Αυτό είναι και το λάθος μας , αυτό είναι που προκαλεί τον πόνο , βιώνουμε κάτι που ενώ ξέρουμε πως έχει τελειώσει , πως έκλεισε τον κύκλο προσφοράς του , εμείς θέλουμε να το παρατείνουμε να το αναβιώσουμε .

Όταν ζήσεις για μια στιγμή κάτι και αυτό τελειώσει αμέσως τότε σου μένει η γλυκιά αίσθηση ότι βίωσες , ότι είχες το προνόμιο να γευτείς τη γνώση της μοναδικής στιγμής .

Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και στις μακροχρόνιες σχέσεις ;

Ίσως αν με ηρεμία και αποδοχή κατανοήσουμε πως στην πραγματικότητα είμαστε μόνοι μας τότε να κατανοήσουμε και τη μοναδικότητα των σχέσεων .
Δε μας ανήκει κανείς , δεν ανήκουμε σε κανέναν .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 23:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf

quote:
-εδώ είμαι, αυτός που σου τηλεφωνεί για σου σιγομουρμουρισει ένα σκοπό, ένα μπλουζ…για την προηγούμενη βραδιά που ζήσαμε
εδώ είμαι όταν σου αφήνω το σημείωμα στην τσάντα σου, με το Σ ΑΓΑΠΩ μου.
εδώ είμαι όταν σου ζητώ να κατεβείς για 5 λεπτά απ τη δουλειά , ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ…

Αυτόν τον τύπο δεν αγάπησες?συνεχιζω να ειμαι ο ιδιος. Αυτά είναι τα δώρα μου… αξιοποίησε τα…(


Τα πιο ανεκτίμητα δώρα είναι αυτά που δεν αγοράζονται με λεφτά... ένα βλέμμα, ένα χάδι, μια λέξουλα αγάπης σου φτάνουν όταν πραγματικά αγαπάς.
Όποιος κυνηγάει δώρα και υλικά αγαθά απο την σχέση του δεν αγαπάει, εκμεταλεύεται.

quote:
Μα οι περισσότεροι πριν την αρχή μιας σχέσης είναι διαφορετικοί/-ες... Για να κατακτήσουν και για να στερεώσουν την σχέση τους λειτουργούν πιέζοντας τον εαυτό τους να μην δείξει όσο πραγματικά θέλει... Και μετά, αλλάζουν... Όχι οι ίδιοι, αλλά η συμπεριφορά τους...

Και εκτός αυτού αλλάζουν και οι αντιλείψεις των άλλων για τον σύντροφό τους... Ενώ ξεκινάνε πιστεύουν ότι βρήκαν τον τέλειο/την τέλεια... Και μετά απογοητεύονται... και αρχίζουν οι εκνευρισμοί...Όλα τους φταίνε...


Εδώ είναι που μπαίνουν στην μέση οι ανασφάλειες του καθενός μας.
Αλλάζω, κρύβω τον πραγματικό μου εαυτό από τον φόβο της απόρριψης και του πόνου που θα ακολουθήσει. Μερικές φορές συνειδητά αλλά και ασυνείδητα. Αν έχω το θάρρος ίσως απογυμνωθώ αργότερα. Και να γίνει αυτό η αιτία να "χάσω" την αγάπη του συντρόφου μου παρόλο που ποτέ δεν την είχα εγώ αλλά το ιδανικοποιημένο ειδωλό μου.

Φταίει ο άλλος που δεν αντέχει την αλήθεια όταν του την παρουσιάσω; Φταίω εγώ που τον έκανα να πιστέψει ότι είμαι κάτι άλλο;
Δεν έχω πλήρη απάντηση... Βοηθήστε με σας παρακαλώ!
Ίσως και οι δύο;

quote:
Και αυτό γιατί; Γιατί λείπει η αγάπη και η γνώση ότι κανείς δεν είναι τέλειος...

Δεν νομίζω ότι φταίει η έλλειψη της αγάπης, ή της γνώσης ότι κανείς δεν είναι τέλειος αλλά της ειλικρίνειας!
Της απογύμνωσης (που έχει αναφερθεί σε όλο το τόπικ.) Όχι αύριο, όχι μεθάυριο αλλά αμέσως.

Ευχαριστώ...



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 23:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Και οι πινελιες αυξανονται ....

quote:
Η ανασφάλεια και η φοβία του να μείνουμε μόνοι μας , φίλοι μου , μας οδηγεί στο να μένουμε πολλές φορές σε μία σχέση .
Αυτό είναι και το λάθος μας , αυτό είναι που προκαλεί τον πόνο , βιώνουμε κάτι που ενώ ξέρουμε πως έχει τελειώσει , πως έκλεισε τον κύκλο προσφοράς του , εμείς θέλουμε να το παρατείνουμε να το αναβιώσουμε .

Και δυστιχως ο πονος αυτος μεταφερεται και στον ανθρωπο που εχουμε διπλα μας! Ο οποιος τις περισσοτερες φορες δεν μπορει να καταλαβει την συμπεριφορα μας.

Ειναι μεγαλη η μαχη που γινετε μεσα μας για να παρουμε την αποφαση να βγουμε απο τετοιες σχεσεις. Αυτο ειναι κατι που το εχω βιωσει πολυ εντοντα. Και το χειροτερο ειναι πως νοιωθεις οτι πεφτεις ολο και πιο πολυ παρασερνωντας και τον αλλο μαζι σου - η συνειδητοποιηση αυτης της καταστασης ηταν που με ωθησε στην τελικη αποφαση.

Εχεις απολυτο δικιο καλε μου φιλε ραμογλου οταν αναφερεσαι σε κυκλο προσφορας! Ολα κανουν τον κυκλο τους - η ιδια η ζωη ακομα! Και οταν εχεις την δυναμη να αποδεχτεις την ολοκληρωση του καθε κυκλου τοτε εχεις βαλει ενα ακομα λιθαρακι γνωσης στο οικοδομημα του εαυτου σου.

Μην ξεχναμε οτι το καθε τελος δεν φερνει παρα μια καινουργια αρχη

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 00:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
Κάθε άνθρωπος εξαιτίας της συμπεριφοράς των γονιών του αλλά και επειδή θέλει να αποροφήσει ενέργεια από τους άλλους ανθρώπους χρησιμοποιεί κάποια πρότυπα συμπεριφοράς, τα λεγόμενα ’Θέατρα Ελέγχου’. Αυτά είναι τέσσερεις τρόποι συμπεριφοράς που χρησιμοποιούνται(συνήθως όταν υπάρχει ένταση), μερικές φορές και σε αναλογία(π.χ.40% Θύμα-60%Τρομοκράτης)... θα παραθέσω όσα διαβάζω από το βιβλίο ‘’οδηγός των 9 επιγνώσεων’’ από τις εκδόσεις Διόπτρα, ένα βοήθημα για το βιβλίο ‘’Ουράνια Προφητεία’’από τις ίδιες εκδόσεις...

Θέατρα Ελέγχου:


Θύμα ή εγώ ο καημένος:
Σε αυτή την περίπτωση παρουσιάζουμε τα πράγματα ως αρνητικά, απευυθυνόμαστε στους άλλους για βοήθεια, περιγράφουμε τα γεγονότα με τέτοιο τρόπο, ώστε να κάνουμε τους άλλους να νοιώσουν ένοχοι...( Να βλέπεις παντού αρνητικά τα πράγματα, να ψάχνεις για προβλήματα, να λες συνέχεια ότι έχεις πολύ δουλειά ή ότι είσαι κουρασμένος, κάνεις τους άλλους να νιώθουν ένοχοι που δεν σου λύνουν τα προβλήματα...)

Απόμακρος
Λιγότερο παθητική στάση από του Θύματος. Εδώ δίνουμε αόριστες απαντήσεις στις ερωτήσεις που μας κάνουν, δεν δεσμευόμαστε ποτέ για τίποτα, κάνουμε τους άλλους να καταβάλουν προσπάθειες για να μας καταλάβουν.(συνήθως κρατάς απόσταση, πολυάσχολος, λείπεις συχνά από το σπίτι, δεν ενδιαφέρεσαι για την ζωή των άλλων, ελλειψη ανταπόκρισης, μυστικοπαθείς, απασχολημένος)


Ανακριτής
Πιο επιθετική από τις προηγούμενες δύο στάση. Σε αυτή τημέθοδο παρακολουθούμε συνέχεια τι κάνουν οι άλλοι και προσπαθούμε να βρούμε κάποιο λάθος στις ενέργειές τους. Αν πιάσουμε τον άλλο σε ένα τέτοιο λάθος, τον κάνουμε να προσέχει συνέχεια τις πράξεις του, να είναι επιφυλακτικός, και να ανησυχεί για το τί μπορεί να σκεφτούμε.(Κοιτάζεις συνέχεια να δεις τι κάνει, επικρίνεις, υπονομεύεις, κάνεις εκνευριστικά σχόλια, χρησιμοποιείς ‘’αλάθητη’’ λογική, σαρκάζεις, παρακολουθείς).


Τρομοκράτης
Πιο επιθετικό ύφος από όλα τα προηγούμενα. Εμφανιζόμαστε εκτός ελέγχου, εκρηκτικοί, επικίνδυνοι και εριστικοί.(είσαι πάντα έτοιμος να εκραγείς, απειλείς, δίνεις διαταγές, είσαι άκαμπτος, θυμώνεις συνεχώς, είσαι εγωκεντρικός, κάνεις τους άλλους να φοβούνται).


Κάθε θέατρο ελέγχου μπορεί να προκαλέσει ένα αντίστοιχο θέατρο...

Τρομοκράτης-> Θύμα ή Αντι-Τρομοκράτης
Ανακριτής->Απόμακρος ή Θύμα
Απόμακρος-> Ανακριτής, Τρομοκράτης ή Θύμα
Θύμα ή Εγώ ο Καημένος->Τρομοκράτης

Βέβαια πάντα υπάρχει η περίπτωση να δημιουργηθεί διαφορετικό Θέατρο Ελέγχου...

Κατονομασμός Θεάτρου
Για να αποκαλύψετε(σταματήσετε) ένα Θέατρο Ελέγχου πρέπει να το κατονομάσετε.

Με Τρομοκράτες:
-Γιατί είσαι θυμωμένος;
-Νιώθω σα να θέλεις να με κάνεις να σε φοβηθώ.

Με Ανακριτές
-Σε συμπαθώ αλλά όταν είμαι μαζί σου αισθάνομαι σαν να με επικρίνεις συνεχώς
-Μήπως σε ενοχλεί κάτι πέρα από το θέμα;

Με Απόμακρους
-Αισθάνομαι ότι αποτραβιέσαι και γίνεσαι απόμακρος. Πώς νοιώθεις;

Με Θύματα:
-Νιώθω σαν να με καθιστάς υπεύθυνο για ό,τι συμβαίνει στην ζωή σου.
-Μπορεί να μην το θέλεις, αλλά αισθάνομαι σαν να προσπαθείς να μου δηιουργήσεις τύψεις.


Κοιτάξτε τους εαυτούς σας σε στιγμή έντασης και θα δείτε ότι χρησιμοποιώντας κάποιον από τους παραπάνω τρόπους προσπαθείτε να κερδίσετε την ενέργεια του άλλου. Προσπαθείστε να ηρεμήσετε και να φέρετε στο μυαλό σας το αίσθημα της απέραντης αγάπης και κατανόησης για όλα τα πλάσματα, για όλη τη πλάση... Μετά μιλήστε ήρεμα και ειλικρινά....

Καλή σας νύχτα....


Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 11:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

Με ελευθερία χτυπάμε την πόρτα μιας σχέσης , δε μας πιέζει κανείς να χτυπήσουμε την πόρτα , δε μας πιέζει κανείς να ανοίξουμε όταν κάποιος άλλος μας χτυπά αυτήν την πόρτα .Όποτε λοιπόν δε μας κάνει αυτή η σχέση ανοίγουμε όμορφα και ήρεμα την πόρτα και βγαίνουμε στο δρόμο ξανά .

Καλέ μου Ράμογλου, πόσο αληθινά μιλάς. Εδώ όμως θα ανόίξω ένα παραθυράκι να βγούμε σε μία άλλη αυλή. Όχι δε θα μιλήσω για το φόβο της μοναξιάς. Αυτό είναι κοινό συναίσθημα και για τα δύο φύλα. Θα μιλήσω για τις γυναίκες. Κάποιες όντως αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο τη ζωή τους. Κάποιες άλλες όμως τους προβληματίζει κάτι. Ωραία τα λέμε, και ιδιαίτερα για τους άντρες οι καταστάσεις ρέουν μάλλον προς το μέρος τους. Πόσες γυναίκες πιέζονται να ανοίξουν αυτήν την πόρτα που αναφέρεις ή αναγκάζονται να μην την κλείσουν για ένα και μοναδικό λόγο: την τεκνοποίηση. Όταν γνωρίζεις ότι ο χρόνος σου τελειώνει, πόσες νομίζεις ότι είναι αυτές που θυσιάζουν τα άλλα θέλω τους για να βιώσουν την υπέρτατη ευλογία?


quote:
Η ανασφάλεια και η φοβία του να μείνουμε μόνοι μας , φίλοι μου , μας οδηγεί στο να μένουμε πολλές φορές σε μία σχέση .

Εγώ αναρωτιέμαι πότε είσαι πραγματικά μόνος, όταν είσαι σε μια σχέση που έχει χάσει την αίγλη της ή όταν είσαι έξω από αυτήν στο δρόμο της διάθεσης και της αναζήτησης?

quote:
Αυτό είναι και το λάθος μας , αυτό είναι που προκαλεί τον πόνο , βιώνουμε κάτι που ενώ ξέρουμε πως έχει τελειώσει , πως έκλεισε τον κύκλο προσφοράς του , εμείς θέλουμε να το παρατείνουμε να το αναβιώσουμε .

Πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ότι όντως τελείωσε και δεν περνάει απλά μία κρίση? Πως μπορούμε να ξέρουμε ότι δεδν είναι η καινούρια μορφή της? Οι σχέσεις μεταλάσσονται με τον καιρό. Και μη ξεχνάμε, δεν τελειώνουν όλες οι σχέσεις, μπορεί να φθίνουν, αλλά δεν τελειώνουν.


quote:
Όταν ζήσεις για μια στιγμή κάτι και αυτό τελειώσει αμέσως τότε σου μένει η γλυκιά αίσθηση ότι βίωσες , ότι είχες το προνόμιο να γευτείς τη γνώση της μοναδικής στιγμής .

Τι να κάνουμε δεν κρατάν τα πάντα μια αιωνιότητα. Και ίσως κάποια πράγματα και καταστάσεις αν κρατούσαν δε θα είχαν ουσία. Μία γεύση, πόσο μας φτάνει. Πρέπει να επιλέξουμε μέσα από χιλιάδες γεύσεις και τελικά να καταλήξουμε πια είναι/ήταν η πιο όμορφη. Και λέγοντας γεύση δεν το επικεντρώνω μόνο στο ερωτικό πεδίο, αλλά το επεκτείνω σε όλα τα υπόλοιπα, φιλία (αν υπάρχει), δουλειά, διασκέδαση, και ότι άλλο υπάγεται στη ζωή μας. Και φυσικά μη παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να βγάλουμε τη γλώσσα μας και άιντε ότι έρθει μπροστά μας, προς Θεού!!!


quote:
Δε μας ανήκει κανείς , δεν ανήκουμε σε κανέναν .

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και πιστεύω ότι αυτό είναι και το μυστικό της επιτυχίας. Δίνοντας στον άλλον την αίσθηση ότι δε είναι κτήμα σου, και επιτρέποντας τις ελευθερίες του να υφίστανται, έχεις πλέον βρεί και τον τρόπο να τον κρατήσεις κοντά σου και αφιερεωμένο σε σένα.

[/quote]

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 14:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
""AMERICAN LIFE""

ΑΡΑΓΕ...ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΘΕΣ 'Η "ΜΕΛΑΧΡΙΝΕΣ"??????


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 14:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΒΡΕ ΜΕΛΑΧΡΙΝΑΚΙ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 17:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΕΛΕΙΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΓΑΤΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΑΧΡΟΙΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΩΣΕΙ...

quote:

Καλέ μου Ράμογλου, πόσο αληθινά μιλάς. Εδώ όμως θα ανόίξω ένα παραθυράκι να βγούμε σε μία άλλη αυλή. Όχι δε θα μιλήσω για το φόβο της μοναξιάς. Αυτό είναι κοινό συναίσθημα και για τα δύο φύλα. Θα μιλήσω για τις γυναίκες. Κάποιες όντως αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο τη ζωή τους. Κάποιες άλλες όμως τους προβληματίζει κάτι. Ωραία τα λέμε, και ιδιαίτερα για τους άντρες οι καταστάσεις ρέουν μάλλον προς το μέρος τους. Πόσες γυναίκες πιέζονται να ανοίξουν αυτήν την πόρτα που αναφέρεις ή αναγκάζονται να μην την κλείσουν για ένα και μοναδικό λόγο: την τεκνοποίηση. Όταν γνωρίζεις ότι ο χρόνος σου τελειώνει, πόσες νομίζεις ότι είναι αυτές που θυσιάζουν τα άλλα θέλω τους για να βιώσουν την υπέρτατη ευλογία?

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΥΡΡΑ, ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ! ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΡΟΜΑNΤΙΚΗ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΒΑΘΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΗ ΦΤΑΣΕ ΤΑ ..ΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ...ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...

quote:
Εγώ αναρωτιέμαι πότε είσαι πραγματικά μόνος, όταν είσαι σε μια σχέση που έχει χάσει την αίγλη της ή όταν είσαι έξω από αυτήν στο δρόμο της διάθεσης και της αναζήτησης?

Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΓΛΗ ΤΗΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΜΟΝΟΣ.. ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΜΟΝΑΞΙΑ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΡΗΓΜΑ, ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ ΠΛΕΟΝ Η ΨΥΧΕΣ.., ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΨΥΧΩΝ...!ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΨΥΧΩΝ....


quote:
Δε μας ανήκει κανείς , δεν ανήκουμε σε κανέναν . Συμφωνώ και επαυξάνω! Και πιστεύω ότι αυτό είναι και το μυστικό της επιτυχίας. Δίνοντας στον άλλον την αίσθηση ότι δε είναι κτήμα σου, και επιτρέποντας τις ελευθερίες του να υφίστανται, έχεις πλέον βρεί και τον τρόπο να τον κρατήσεις κοντά σου και αφιερεωμένο σε σένα.

ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΠΑΘΗ, ΤΗ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ...


ΥΣ:MIKRE MOY WICCA ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,Ε?

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 17:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
ΑΡΑΓΕ...ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΞΑΝΘΕΣ 'Η "ΜΕΛΑΧΡΙΝΕΣ"??????


Wicca να υποθέσω ότι δεν διάβασες όσα υπόθηκαν κατά την διάρκεια της συζήτησης... Κάνε τον κόπο. Στην ηλικία σου(14 χρόνων) θα μπορούσε να σε βοηθήσει...


Τα παραπάνω Θέατρα Ελέγχου που παράθεσα είναι τρόποι που με την χρησιμοποίησή τους μπορούμε να αποροφήσουμε την ενέργεια των άλλων ανθρώπων προς όφελός μας. Συνήθως χρησιμοποιούνται κατά την διάρκεια καβγά ή όταν νιώθουμε αδύναμοι και χωρίς ενέργεια.

quote:
Κοιτάξτε τους εαυτούς σας σε στιγμή έντασης και θα δείτε ότι χρησιμοποιώντας κάποιον από τους παραπάνω τρόπους προσπαθείτε να κερδίσετε την ενέργεια του άλλου. Προσπαθείστε να ηρεμήσετε και να φέρετε στο μυαλό σας το αίσθημα της απέραντης αγάπης και κατανόησης για όλα τα πλάσματα, για όλη τη πλάση... Μετά μιλήστε ήρεμα και ειλικρινά....

Αυτός είναι ένας τρόπος με τον οποίο μπορείτε να αποφύγετε τα Θέατρα Ελέγχου σας.

Ένας τρόπος για να κατανοήσετε τα Θέατρα Ελέγχου σας είναι να προσπαθείσετε να κατανοήσετε τα Θέατρα Ελέγχου των γονιών σας. Πώς σας συμπεριφέρονταν, πώς συμπεριφερονταν μεταξύ τους στα παιδικά σας χρονια. Εσείς κατά 90% έχετε αποκτήσει το ίδιο Θέατρο Ελέγχου ή λόγω αντίδρασης το αντίθετο...

ερευνήστε το... Πολλές σχέσεις έχουν χαλάσει λόγω αυτών των
Θεάτρων Ελέγχου....

Καλή σας μέρα...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 17:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
ΥΣ:MIKRE MOY WICCA ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,Ε?

και

Wicca να υποθέσω ότι δεν διάβασες όσα υπόθηκαν κατά την διάρκεια της συζήτησης...


Επικοινωνούμε... Καλός συγχρονισμός...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Edited by - Cronos on 07/08/2003 17:47:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 19:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΥΡΡΑ, ΕΙΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ! ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΡΟΜΑNΤΙΚΗ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΒΑΘΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΗ ΦΤΑΣΕ ΤΑ ..ΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ...ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...


Lencolas :)))

Δεν ξερω ποσο ειναι το νεαρο της ηλικιας σου που λες αλλα τα -αντα εχουν χτυπησει την δικη μου πορτα και θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!
Εχοντας περασει και απο την εμπειρια ενος γαμου μπορω πλεον να πω με βεβαιοτητα (οσο ιδανικο και ρομαντικο ακουστει) οτι το καμπανακι της μητροτητας θα χτυπησει μονο οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν και δεν θα εχει να κανει με το βιολογικο μου ρολοι!
Δεν μπορω να φαντασω τον εαυτο μου μεσα σε ενα γαμο οπου θα εχω συμβιβαστει μονο και μονο για να επιτυχω αυτο που λενε πως ειναι η υψιστη ευλογια για μια γυναικα.
Στο δικο μου μυαλο το να δημιουργηθει μια καινουργια ζωη απο δυο ανθρωπους ειναι απλα η ολοκληρωση μιας υγιης σχεσης. Μια σχεση που θα εχει σαν βαση της την κατανοηση, την επικοινωνια, τον σεβασμο και την αγαπη... οταν ολα αυτα εχουν επιτευθει τοτε θα ερθει και η ολοκληρωση της σχεσης στο προσωπο μιας καινουργιας ζωης!

Οντως lencolas πολλες σκεφτονται με αυτο το τροπο : "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ" Ας σκεφτουμαι ομως ποσα παιδια μεγαλωνουν μεσα σε οικογενειες που δεν τους προσφερουν αγαπη, μεσα σε σπιτικα που επικρατει η αδιαφορια και η ενταση. Ποσα ακομα παιδια μεγαλωνουν με τον ενα γονιο - και τι αντικτυπο εχει ολη αυτη η κατασταση στον ψυχικο τους κοσμο οσο μεγαλωνουν!
(Μιλαω παντα για την πλειοψηφια γιατι σιγουρα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 21:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
...KAI ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ 7 ΣΕΛΙΔΕΣ;;;
ΜΠΑ...ΟΧΙ.

ΑΠΟΧΟΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟ ΘΕΜΑ.

ΥΓ. ΕΙΜΑΙ 16!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 22:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
quote:

...KAI ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ 7 ΣΕΛΙΔΕΣ;;;
ΜΠΑ...ΟΧΙ.
ΑΠΟΧΟΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟ ΘΕΜΑ.
ΥΓ. ΕΙΜΑΙ 16!

ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ 14ΧΡΟΝΟ ΒΡΕ ΓΛΥΚΙΕ ΜΟΥ...

ΠΡΟΣ ΜΑΡΑ..

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΡΑ,ΜΙΛΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ!ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΠΟΥ ΛΕΝΕ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ,ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΝΟΣ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ!ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ!
ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 22 ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ,ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΑΣ!ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΤΟΝ "ΨΑΞΙΜΟ" ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 23:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά,που βάζουν υπέρπχες πινελιές στον πίνακακ αυτό,εν μέσω θέρους!

Ειπώθηκαν τόσα πολλά και τόσο σημαντικά...
Το θέμα της τεκνοποίησης...ναι,λένε ότι είναι μια κορυφαία στιγμή στη ζωή κάθε ανθρώπου το να γίνεται γονιός...μόνο όσοι έχουν παιδιά μπορούν να το κατανοήσουν.
ΟΜΩΣ η επιλογή σύμφωνα με τη δική μου οπτική είναι η εξής: ή θα γίνεις καλός γονιός ή δε θα γίνεις καθόλου.Αν ποτέ φέρω στον κόσμο παιδιά,θα φροντίσω να το κάνω για το σωστό λόγο.Και φυσικά κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.
Ο σωστός λόγος γα τον καθένα είναι διαφορετικός,αλλά ποτέ δε θα υπέκυπτα στον (άτυπο) εκβιασμό της ηλικίας από οικογένεια,θείες κλπ κλπ...

Μήπως παιδιά η ουσιά του θέματος συνοψίζεται στο παρακάτω δίλημμα τελικά?
"Χρειάζομαι γιατί αγαπώ,ή αγαπώ γιατί χρειάζομαι?" Εσείς τι λέτε?


O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 01:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
ΥΓ. ΕΙΜΑΙ 16!

Οκ. Τότε μη φωνάζεις σε μικρότερους. Γιατί αν είσαι 16 τότε με περνάς ένα χρόνο. Αν και μπορώ να πω ότι θα σε εκτιμούσα περισσότερο αν μου έλεγες ότι ήσουν 14...Ή τουλάχιστον άν λειτουργούσες σαν 16χρονος...

Τα μελέ...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 01:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Δε διαφωνώ με όλα αυτά που λέτε, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς πολλές γυναίκες σκέφτονται έτσι.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 07:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Δεν είμαστε καλοί στην...Έκθεση...
Αν έγραφα έκθεση με θέμα "το μελαχροινάκι", έκανα πρόλογο σχετικό με το μελαχροινάκι και σε κάποια φάση βρισκόμουν να μιλάω για τον έρωτα και τη μητρότητα, σίγουρα ο καθηγητής θα μηδένιζε το γραπτό μου...
Δεν είναι και το καλύτερο να χάνεις τόσα ενδιαφέροντα μηνύματα γιατί το θέμα γράφει..."μελαχροινάκι"...
Anyways...
Επιβραβεύω lencolas και Mara, κυρίως τη Mara, γιατί όπως λέει, ήδη έχει περάσει απο ένα γάμο κι όμως εμμένει πιστή στις ηθικές αρετές της ως άτομο...
Πως θα μπορούσα να διαφωνήσω?...
Λίγο παραδίπλα μας να δούμε, βλέπουμε διαλυμένες οικογένειες, σωρό!...
Η ωριμότητα των 2 ανθρώπων που θα ξεκινήσουν την οικογένεια, θα είναι η καλύτερη εγγύηση για τη μακροβιότητα των σχέσεων.
Όλων των σχέσεων.
Άνδρα-Γυναίκας
Γυναίκας-Άνδρα
Γυναίκας-παιδιών
παιδιών-Γυναίκας
Άνδρα-παιδιών
παιδιών-Άνδρα
Ευτυχώς μεγάλωσα σε αρκετά δεμένη οικογένεια και οι δύο γονείς μου είναι εξαιρετικοί και μεγάλωσαν με πραγματική αγάπη τα δύο παιδιά τους.
Αυτά τα παιδιά δεν είχαν πάντα τα καλύτερα δώρα και παιχνίδια, αλλά είχαν σχεδόν πάντα ένα στήριγμα, μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, όταν ένοιωθαν μόνα και καταβεβλημένα.
Υπάρχει μεγαλύτερο δώρο απο την απόδειξη της αγάπης των γονιών τους?!
Δε χρειάζονται πολλά περισσότερα...
υπάρχει μεγαλύτερο δώρο απο την Αγάπη γενικότερα?
Βεβαίως τα παιδιά είναι ευλογία, αλλά αυτός που Ζεί-βιώνει το ζήσιμο μαζί με τα παιδιά του, είναι διπλά ευλογημένος...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 09:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf
quote:
Ευτυχώς μεγάλωσα σε αρκετά δεμένη οικογένεια και οι δύο γονείς μου είναι εξαιρετικοί και μεγάλωσαν με πραγματική αγάπη τα δύο παιδιά τους.
Αυτά τα παιδιά δεν είχαν πάντα τα καλύτερα δώρα και παιχνίδια, αλλά είχαν σχεδόν πάντα ένα στήριγμα, μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, όταν ένοιωθαν μόνα και καταβεβλημένα.
Υπάρχει μεγαλύτερο δώρο απο την απόδειξη της αγάπης των γονιών τους?!
Δε χρειάζονται πολλά περισσότερα...
υπάρχει μεγαλύτερο δώρο απο την Αγάπη γενικότερα?
Βεβαίως τα παιδιά είναι ευλογία, αλλά αυτός που Ζεί-βιώνει το ζήσιμο μαζί με τα παιδιά του, είναι διπλά ευλογημένος...

Tίποτα πιο πολύτιμο από την αγάπη, και τίποτα πιο σημαντικό για ένα παιδί από την αγκαλιά/παρουσία του γόνιού του!



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 11:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
Φιλελεύθερα, ευαίσθητα, ρομαντικά πνεύματα. Γι' αυτό τι τόπικ αυτό είναι προχωράει με τόσο γρήγορους ρυθμούς μεταδίδοντας μηνύματα ζωής.

Την καλημέρα μου στη Θεσσαλονίκη!!!

Το δικό μας το πνεύμα αφήνεται στην αύρα της ψυχής μας. Αρέσκεται να αναζητά και να μελετάει τη ζωή μέσα από το πρίσμα της αγάπης και μόνο αυτής. Πόσο συχνό είναι αυτό όμως στην πραγματικότητα?

Ο καθένας με τα βιώματα του, τις εμπειρίες του, ανέπτυξε τη δική του αντίληψη για τα δρώμενα. Πόσο τελικά είμαστε όμως μέσα στη ζωή και δεν αιωρούμαστε μεταξύ ενός ιδανικού κόσμου και ενός πραγματικού?

Ποιος αρνείται τη δύναμη της αγάπης? Κανένας!!! Ποιος αρνείται την επιθυμία του για ιδανική έκβαση? Κανένας!!! Όλοι για αυτό προσπαθούμε.
Η ζωή όμως δεν είναι τόσο απλόχερη πάντα και ούτε για όλους. Ειδικά για μένα είναι πολύ εύκολο να μιλάω για αυτήν. Είχα ορκιστεί σχεδόν ότι δε θα παντρευτώ ποτέ μου, μια και δεν πίστευα ότι μπορεί να υπάρξει υγειής σχέση, αφού περιτρυγυριζόμουνα από χωρισμένα ζευγάρια. Τελικά υποχώρησα στη ιδέα μου αυτή διότι ήρθε στο δρόμο μου αυτό που μπορούσε να συμπληρώσει πραγματικά τη ψυχή μου και να μου προσφέρει μια ζωή παρόμοια με αυτήν που ονειρευόμουν.

Ακόμη και έτσι όμως δε θέλω να ακουστώ απόλυτη στις καταθέσεις μου. Η ζωή καμιά φορά σε στριμώχνει στο μέγιστο βαθμό. Όσο και να θέλω να είμαι υπεράνω καταστάσεων και να αφήνομαι στις επιταγές της καρδιάς μου, παραδέχομαι, αν και με αυτό "θα εναντιωθώ" στους συνομιλιτές μου μιας και είναι αντίθετοι σε αυτό, ότι για τη δύναμη της μητρότητας θα μπορούσα να θυσιάσω κομμάτι του εαυτού μου. Και αυτό γιατί τα δικά μου τα βιώματα λένε ότι οι σχέσεις δύσκολα επιτυγχάνουν, ακόμη και όταν προσπαθείς πολύ, αντίθετα οι σχέσεις παιδιού και γονιού έχουν περοσσότερες πιθανότητες. Σε αυτόν τον κόσμο δεν ήρθα για να διαλογίζομαι μόνο και να αναζητώ τη φύση μου, αλλά ταυτόχρονα να ζήσω τη φύση μου από όλες τις πλευρές, του έρωτα, της τεκνοποίησης, του γάμου, της πνευματικής και ψυχικής δίψας. Ένας λόγος που είμαι εδώ είναι για να αναπαραχθώ αλλά και να μεταδώσω την αγάπη που έχω μέσα μου. Δεν είμαι εδώ ούτε για να ικανοποιώ τα τερτίπια κανενός, ούτε για να ασχολούμαι μόνο με τη καλλιέργεια του πνεύματος μου.

Παρακαλώ μην παρεξηγήσετε τα λεγόμενα μου, δεν εννοώ ότι θα έπρεπε μια γυναίκα να διαλέξει έναν οποιονδήποτε για να κάνει παιδί. Απλά αναφέρομαι στο να κάνεις μια υποχώρηση παραπάνω από αυτές που κάνεις συνήθως σε μια σχέση. Και όντως δε θα ήταν γελοίο να υποχωρούμε σε καταστάσεις που έρχονται σε αντίθεση των ιδεών μας (π.χ. απιστία) αλλά να μην υποχωρούμε σε κάτι άλλο για το υπέρτατο αγαθό.

Πάντα ειλικρινής

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 11:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
quote:

ΟΜΩΣ η επιλογή σύμφωνα με τη δική μου οπτική είναι η εξής: ή θα γίνεις καλός γονιός ή δε θα γίνεις καθόλου.Αν ποτέ φέρω στον κόσμο παιδιά,θα φροντίσω να το κάνω για το σωστό λόγο.Και φυσικά κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Angel,το να κάνεις παιδί με κάποιον που δεν είσαι πλήρως ερωτευμένη δε σημαίνει ότι δε θα γίνεις καλός γονιός. Και όπως είπες ο σωστός λόγος για τεκνοποιήση είναι αντικειμενός. Ακόμη και στα χωρισμένα ζευγάρια, δε σημαίνει ότι σα γονείς δεν είναι καλοί. Φυσικά και έχουν πληγώσει τα παιδιά τους με τον χωρισμό τους, σε σημείο πολλές φορές που ούτε αντιλαμβάνονται, αλλά αυτό δεν τους κάνει κακούς γονείς. Προσωπικά οι γονείς μου είναι χωρισμένοι, αλλά είναι βέλτισοι γονείς και οι δύο. Σαν οικογένεια είμαστε παρα πολύ δεμένοι, σε σημείο πολλές φορές να μας θαυμάζουν οικογένειες που έιναι ακόμη μαζί.
Η απόκτηση παιδιών δεν είναι κάτι που πρέπει να στοχεύεται ως αποκορύφωμα ενός έρωτα. Πρέπει να είναι το αποκορύφωμα αγάπης. Αγάπη, σεβασμός και κοινός στόχος νομίζω είναι η συνταγή για την απόκτηση της οικογένειας. Τα χειρότερα παραδείγματα οικογενειών ανάγονται στον έρωτα, ο οποίος στερήθηκε λογική.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 18:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΤΩΡΑ!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ REPTILE ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!!!!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ!ΤΑ ΔΩΡΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΣΤΗ ΞΑΝΘΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΥΕΘΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΥΚΟΛΥΝΩ !!!

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ!ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΒΗΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΟΣΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΙ,ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ!ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΑΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ,ΧΩΡΙΣΜΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ,ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ.
ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ,ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΔΕΜΕΝΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ..
ΥΣ:ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΑ...ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ...ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΟΣΟ ΘΑ ΛΕΙΠΩ..ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΑΣ ΛΕΙΨΩ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 19:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos
quote:
ΥΣ:ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΑ...ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ...ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΟΣΟ ΘΑ ΛΕΙΠΩ..ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΑΣ ΛΕΙΨΩ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....

Να είσαι καλά Lencolas εκεί που θα πας. Φεύγω και εγώ σήμερα. Πάω σε ένα νησάκι, στη Δονούσα. είναι "πίσω" από την Νάξο. Αν κάποιος/-α περάσει από εκεί και θέλει να βρεθούμε, θα με βρει τα βράδυα να κάνω την Φόρμα μιας πολεμικής τέχνης στην κεντρική παραλία του νησιού...
Όταν λέμε βράδυ εννοώ όταν πλέον δεν θα υπάρχει αρκετό φως για να με βλέπουν από τις ταβέρνες...

Θα λείψω 3 βδομάδες περιπου...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 11:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα
'Ολοι μαζί φεύγουμε.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



Εγώ θα ελίψω 3 εβδομάδες, και ελπίζω να βρω κατά την επιστροφή μου τους αγαπημένους μου συνοιδιπόρους υγιείς, σώμα και πνεύμα.

Να περνάτε όλοι καλά!!!!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 09:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica
Συν-πολίτισα Περήφανη...ξέρεις, η περηφάνεια τυφλώνει την ταπεινότητα.
'
quote:
Η ζωή καμιά φορά σε στριμώχνει στο μέγιστο βαθμό.

Να ξέρεις οτι η ζωή, σε στριμώχνει πάντα σε όλη τη διαβάθμιση της κλίμακας, αυτό είναι το μόνο σίγουρο και η πηγή της α-λήθειας...
Λέγοντας αλήθεια δεν "διαλογίζομαι" περι αυτής, ούτε "αμπελοφιλοσοφώ"...
Η Ζωή σε στριμώχνει πάντα...
Δεν υπάρχει ασφάλεια πουθενά. Ούτε στις σχέσεις στην οικογένεια, ούτε στις ερωτικές σχέσεις.
"Σχετική" ασφάλεια υπάρχει όταν γνωρίσουμε τον εαυτό μας γιατί έτσι θα γνωρίσουμε τον διπλανό μας αλλά και τον κόσμο που μας περιβάλει.
Θα γνωρίσουμε τον εαυτό μας αν έχουμε τη διάθεση να καταπιαστούμε μαζί του και όταν κοιτάζουμε το πρόσωπό μας κάθε πρωί στον καθρέφτη, δε θα αποστρέφουμε το βλέμμα μας.
Έτσι θα είμαστε σοφότεροι και δε θα βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα.
'
Αλήθεια είναι η ζωή και η ζωή είναι η αλήθεια.
'
quote:
Και αυτό γιατί τα δικά μου τα βιώματα λένε ότι οι σχέσεις δύσκολα επιτυγχάνουν, ακόμη και όταν προσπαθείς πολύ, αντίθετα οι σχέσεις παιδιού και γονιού έχουν περοσσότερες πιθανότητες.

Κρίση περνάνε όλες οι σχέσεις όταν αυτές δεν τίθονται σε σωστές βάσεις. Οι πρώτες βάσεις τοποθετούνται απο τους γονείς και το στενό κοινωνικό περίγυρο του παιδιού.
Αν ενα παιδί μεγαλώσει "στραβά" και στερημένα, τέτοια θα είναι και η ματιά του για τον κόσμο.
Τόσο "στραβή" και αμβλύα θα είναι και η οπτική του για όσα τον/την περιτρυγυρίζουν...
'
quote:
Σε αυτόν τον κόσμο δεν ήρθα για να διαλογίζομαι μόνο και να αναζητώ τη φύση μου, αλλά ταυτόχρονα να ζήσω τη φύση μου από όλες τις πλευρές, του έρωτα, της τεκνοποίησης, του γάμου, της πνευματικής και ψυχικής δίψας. Ένας λόγος που είμαι εδώ είναι για να αναπαραχθώ αλλά και να μεταδώσω την αγάπη που έχω μέσα μου. Δεν είμαι εδώ ούτε για να ικανοποιώ τα τερτίπια κανενός, ούτε για να ασχολούμαι μόνο με τη καλλιέργεια του πνεύματος μου.

Γιατί πιστεύεις οτι κάποιος ή κάποια εδω έσω ή "έξω" ασχολείται μόνο με την καλλιέργεια του πνεύματός του??
Ίσα-ίσα αν ξεκινούσαν όλα απο εκεί τότε θα υπήρχαν οι σωστές βάσεις για οποιαδήποτε σχέση.
Αν γνωρίσεις και αγαπήσεις τον εαυτό σου θα γνωρίσεις και θα αγαπήσεις και τον διπλανό σου.
Έχουμε μάθει να κυνηγάμε να κάνουμε πράγματα απο συνήθεια αλλά δεν έχουμε μάθει να πάψουμε να στηριζόμαστε στις συνήθειες που σκλαβώνουν τις ζωές μας και συνεχίζουν τον κύκλο ζωής ενός ανθρώπου απο δεύτερο χέρι.
'
'
Εγώ μένω πιστός αυτή την περίοδο και έγλειστος στα εσωδωμάτια (αυτά αλλά και τα δικά μου) να ψάχνω τον εαυτό μου και την καλλιέργεια του πνεύματός μου και παράλληλα με το επίπεδο που επιτυγχάνω να πληρώ τους εν ζωή όρους...συγνώμη αν ενοχλώ.
Καλές διακοπές..
'
'
lencolaki,
Η διεύθυνση για τα δώρα άλλα λέει...
καλά να περάσεις, άντε και λιγότερη δουλειά μετά...
Άντε να βήξω και λίγο...γκούχ!γκούχ!...γκουουουχ!!!
(μπά σε καλό μου!...κοκκύτης θα με πιάσει στο τέλος!)

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 10/08/2003 09:43:46

Edited by - reptilesalonica on 10/08/2003 09:51:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy