ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΤΡΩΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 16:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου nst,
σε ευχαριστω για την απαντηση.

Τα εχω σκεφτει ολα αυτα και τα σκεφτομαι καθημερινα.
Συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις.
Η οικογενεια για μενα ομως,
ειναι η οικογενεια η οποια με γεννησε και εχουμε κοινους στοχους.
Παρολο τις συχνες προστριβες μας και τις συχνες απομακρυνσεις μου,
για μενα η οικογενεια μου ειναι η μια και μοναδικη.
Θα στο εξηγουσα και αστρολογικα,
αλλα δεν κολλαει εδω.
Δεν ειμαι αναγκασμενη να δημιουργησω δικη μου οικογενεια,
γιατι την εχω εδω και με στηριζει.
Και το καλο/κακο,
ειναι οτι οσο πιο αντιδραστικη γινομαι(συμφωνα με τα δικα τους βεβαια δεδομενα-γιατι για τα δικα μου ειμαι απλως ενας ανθρωπος που βλεπει αντικειμενικα τα πραγματα και τα διορθωνει),
το εκτιμουν, το σεβονται, το χειροκροτουν και το ζηλευουν ισως.
Ακομη και οταν επαιρνα τρελες αποφασεις και ολος ο περιγυρος ελεγε οτι κανω του κεφαλιου μου (που το βρηκε αυτο το θρασσος/θαρρος) ελεγαν ολοι.
Ολα τα ειχα ετοιμα, ολα τα εχω ετοιμα,
αλλα θελω ολα να τα πεταξω και καθε στιγμη να κανω αυτο που θελω.
Τα απαρνηθηκα ολα πολλες φορες!
Και θα το ξανακανω εαν χρειαστει εστω και αν σε λιγους μηνες κλεινω τα 35 μου!!
Περασα αρκετα σκληρα παιδικα/εφηβικα χρονια (δεν εζησα ανεμελη σαν παιδι/εφηβος).
Αλλα μεγαλωνοντας, αυτη η προωρη ωριμοτητα σε συνδυασμο με τον ανεξαρτητο χαρακτηρα μου (τον οποιο κληρονομησα απο τον πατερα μου ο οποιος μεγαλωσε ορφανος -και ισως γι΄αυτο ηταν τοσο ανατρεπτικος και αδικος πολλες φορες-αλλα καλος παντα στις προθεσεις του- γιατι δεν ειχε μεγαλωσει με κηδεμονα)
μου εφεραν πολλα καλα, εστω και αν για να τα καταφερω,
επρεπε να νιωθω οτι ο κοσμος τελειωνει σε λιγο...
Ακομη προσπαθω να εχω θαρρος..
Γιατι η πρωτη μου αντιδραση ειναι να κλαψω και να λυγισω.
Αλλα δεν την δειχνω.
Οσο αναφορα για το συντροφο της ζωης μας ο οποιος θα καλυψει τομεις που τυχον νιωθουμε ανασφαλεια,
δεν εχει ερθει ακομη.
Γιατι συντροφος ζωης για μενα,
θα ειναι ενας ανθρωπος με τον οποιο θα ειμαι ερωτευμενη μεχρι να πεθανω, να μου κινει το ενδιαφερον μεχρι να πεθανω, να με τσιγκλιζει μεχρι να πεθανω.
Ειδαλλως,
για ποιο λογο να ειμαι μαζι του;
Την συμπατικη μου αγαπη,
την δειχνω καθημερινα σε αστεγους, σε παππουδες και γιαγιαδες, σε ανθρωπους που χρειαζονται βοηθεια.
Τον συντροφο μου ομως τον θελω αλλιως.
Θελω να εχει Πλουτωνια στοιχεια.
Ειδες που την αγαπη ο καθεις την αντιλαμβανεται διαφορετικα;

Edited by - angi on 07/07/2007 16:54:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 21:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα βγούμε απο το θέμα .....τέλος πάντων...
Είπες πολλά που θέλουν συζήτηση ....
quote:
Ειδες που την αγαπη ο καθεις την αντιλαμβανεται διαφορετικα;

Δεν αναφέρθηκα στην εννοια της αγάπης αλλά στην αναγκαιότητα της οικογένειας στην εποχή μας.

quote:
Γιατι συντροφος ζωης για μενα,
θα ειναι ενας ανθρωπος με τον οποιο θα ειμαι ερωτευμενη μεχρι να πεθανω, να μου κινει το ενδιαφερον μεχρι να πεθανω, να με τσιγκλιζει μεχρι να πεθανω.

Ναι αλλά πως θα ξέρεις τι θα νιωθεις στο μέλλον ?
Και τι είναι ο έρωτας για σένα?
Θεωρείς οτι θα μπορείς να βεβαιώσεις κάποιον για τα ανάλογα απο την δική σου πλευρά ειλικρινά και αμετακίνητα ?

quote:
Θελω να εχει Πλουτωνια στοιχεια.

Τι είναι αυτά τα στοιχεία? Δεν εχω ιδέα απο αστρολογία...

quote:
Ολα τα ειχα ετοιμα, ολα τα εχω ετοιμα,
αλλα θελω ολα να τα πεταξω και καθε στιγμη να κανω αυτο που θελω.


Angi, προτείνω αυτό να είναι το επόμενο θέμα διαλογισμού μας, γιατί για όλα υπάρχει μια αιτία ...τι λές?
Θα υπάρξει το απαραίτητο θάρρος για αυτό?

Φιλικά
ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 02:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαρρος υπαρχει παντα.

Οσο για αυτο:

quote:
Ολα τα ειχα ετοιμα, ολα τα εχω ετοιμα,
αλλα θελω ολα να τα πεταξω και καθε στιγμη να κανω αυτο που θελω.

Ευτυχως εχω μια ζωη το θαρρος να το κανω και γι΄αυτο με χαρακτηριζουν παραλογη...!!

Αρκει μια βολτα απο δω για να το διαπιστωσεις!

Δεν εχω δωσει δικαιωμα σε κανεναν να με σχολιασει ή να πει κατι αρνητικο στην καθημερινοτητα μου.
Δουλευω 14 σχεδον ωρες την ημερα (και δουλευω απο 10 χρονων),
διακοπες δεν παω,
και το μονο που μ΄ενδιεφερε ηταν να τα βγαλω περα μονη μου χωρις την βοηθεια κανενος.
Και τα καταφερνα και τα καταφερνω.
Δοξα τω θεω!!
Ειμαι λιτος και αυταρκης ανθρωπος.
Λιγα χρειαζομαι...γενικα...

Φιλια πολλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 14:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angiουλίνα επιμένω στον διαλογισμό με θέμα την πρόταση της παράθεσης....

Μόνο αυτό .....

quote:
Δεν εχω δωσει δικαιωμα σε κανεναν να με σχολιασει ή να πει κατι αρνητικο στην καθημερινοτητα μου.

Επειδη αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι εννοείς .....
Μήπως είναι καλύτερα να ζούμε για εμάς και όχι για τούς άλλους και την γνώμη τους?


quote:
Αρκει μια βολτα απο δω για να το διαπιστωσεις!

Σε εμπιστεύομαι και νιώθω οτι αυτή είναι η αλήθεια σου ....αυτό εχει σημασία τώρα και όχι το τι θα έβλεπα εγώ η οποιοσδήποτε άλλος με τα δικά του μάτια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 20:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι εντονος Ζυγος Νστ μου!!
Ο Ζυγος ζει για τους αλλους (με την εννοια οτι παντα σκεφτεται και τους αλλους),
οχι για τον εαυτο του...!!
Αν το εκανα αυτο,
θα ημουν εξω απο τα νερα μου
και δυστυχισμενη...
(επειδη το εχω προσπαθησει σου το λεω).

Edited by - angi on 08/07/2007 20:33:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 13:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα "εύγε" στον καρβουνιάρη για την σούπερ ικανότητά του στον διάλογο και φυσικά,στην διαφωνία.Ένα "εύγε" ακόμα για την ευγένειά του και τον σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις!Ελπίζω να μην υπάρχουν πολλοί σαν εσένα,έτσι;
Γηγενή,για άλλη μια φορά με κάλυψες πλήρως!
Angi μου,σου εύχομαι να βρείς αυτό που ψάχνεις,αν το ψάχνεις καλή μου!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 01:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω οτι το ζώδιο χαρακτηρίζει απόλυτα ένα άνθρωπο αν και εχω παρατηρήσει μερικά κοινά χαρακτηριστικά σε κάποιους...
Είμαι όμως της άποψης οτι ανεξάρτητα απο τις κλίσεις της προσωπικότητας μας και την επηροή των άστρων μπορούμε να επέμβουμε και να προσδιορίσουμε εμείς τις αποφάσεις μας και τον τρόπο ζωής μας με την θέληση μας [ αν όχι πάντα, αρκετές φορές].

quote:
ζει για τους αλλους (με την εννοια οτι παντα σκεφτεται και τους αλλους),
οχι για τον εαυτο του...!!

Η φράση << ζούμε για τον εαυτό μας>> δεν σημαίνει οτι αδιαφορούμε για τον περίγυρο μας, αλλά οτι φροντίζουμε εμείς για εμάς και δεν αφήνουμε αυτη την έννοια στα χέρια και στις γνώμες άλλων.
Το πως θα ζούμε, τι θα σκεφτόμαστε και πως θα εξελιχθούμε δεν ενδιαφέρει κανένα άλλο πέραν της δικής μας ψυχής απο την στιγμή που δεν διαταράσσουμε την τάξη των πραγμάτων με την εσωτερική τους σημασία.

Μου λες

quote:
Αρκει μια βολτα απο δω για να το διαπιστωσεις!

Δεν εχω δωσει δικαιωμα σε κανεναν να με σχολιασει ή να πει κατι αρνητικο στην καθημερινοτητα μου.


Οπου και να είσαι...τι σημασία εχει αν θα σε σχολίασει ο κάθε βαριεστημένος μίζερος που ασχολείται με τους άλλους?
Απο που και ως που θα κρίνει αυτός αν υπάρχει κάτι αρνητικό η όχι στην δική σου καθημερινότητα και με ποιά κατανόηση?

Απο την ως τώρα εμπειρία μου απο συναναστροφές κλειστού τύπου...εχω αντιληφθεί οτι αν κάποιος εχει πρόθεση να σε διαβάλλει για τους δικούς του λόγους θα το κάνει ούτως η άλλως....αν πάλι το εχει στο άιμα του να κρίνει να κατακρίνει και να κουστομπολεύει πάλι θα βρεί κάποια βλακεία να πεί αφού αλλοιώσει η μεγενθύνει γεγονότα η φράσεις.

Οι κλίκες και οι ίντριγκες υπάρχουν παντού...γιατί λοιπόν να σκάμε και να χάνουμε τον ωραίο μας καιρό και να κουράζουμε το μυαλουδάκι μας με όλα αυτά?

quote:
Αν το εκανα αυτο,
θα ημουν εξω απο τα νερα μου
και δυστυχισμενη...
(επειδη το εχω προσπαθησει σου το λεω).

Angi, αν επιχειρήσεις να το πας πιο πέρα η αν θές πιο μέσα.... θα ορίζεις εσύ πότε θα δυστυχίσεις και αν θα το κάνεις ποτέ..
Μόνο που στην αρχή είναι λίγο αποπνικτικά...απ οτι εχω δεί όμως οι ζυγοί είναι αρκετά πεισματάρηδες...

ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 02:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην,
ασχοληθηκα με την Ψυχολογια και μετεπειτα με την Αστρολογια.
Ειναι ψυχαναλυση και τα δυο με τη διαφορα οτι ασχολεισαι ο ιδιος με τον εαυτο σου και δεν περιμενεις να ασχοληθουν οι αλλοι με σενα...
Ακομη και οι ψυχολογοι, ψυχιατροι κ.λπ. γι΄αυτο το λογο ασχοληθηκαν με αυτο το αντικειμενο.
Γιατι ειχαν δικα τους προσωπικα προβληματα/δυσκολιες.
Δεν σου εχουν πει ποτε οτι εκει που βρισκεις δυσκολιες,
εκει προσπαθεις περισσοτερο να ασχοληθεις;

Παρατηρω συνηθως ανθρωπους (στη δουλεια μου),
που εχουν το βλεμμα της αγελαδας...
Ειδικα σε ζευγαρια που εντελει ειναι δυστροπα (τους φταιει ολος ο κοσμος για τα δικα τους προβληματα)....
Και θελω να μου πεις εσυ,
για ποιο λογο παντρευονται και καταντουν να δειχνουν αυτη τη μιζερια...
Και γιατι σου φαινεται περιεργο οταν λεω εγω οτι θελω να ειμαι ερωτευμενη με τον συντροφο μου μεχρι να πεθανω, ειδαλλως δεν μπορω να ζησω μαζι του...
Χρειαζομαι ενταση στη ζωη μου Νστ,
ειδαλλως νιωθω οτι δεν ζω...
Και δεν ερωτευομαι συχνα (γι΄αυτο και τραβαω και ζορι και προτιμω μεγαλες περιοδους μοναξιας!!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 03:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην,
ασχοληθηκα με την Ψυχολογια και μετεπειτα με την Αστρολογια.
Ειναι ψυχαναλυση και τα δυο με τη διαφορα οτι ασχολεισαι ο ιδιος με τον εαυτο σου και δεν περιμενεις να ασχοληθουν οι αλλοι με σενα...
Ακομη και οι ψυχολογοι, ψυχιατροι κ.λπ. γι΄αυτο το λογο ασχοληθηκαν με αυτο το αντικειμενο.
Γιατι ειχαν δικα τους προσωπικα προβληματα/δυσκολιες.
Δεν σου εχουν πει ποτε οτι εκει που βρισκεις δυσκολιες,
εκει προσπαθεις περισσοτερο να ασχοληθεις;

Παρατηρω συνηθως ανθρωπους (στη δουλεια μου),
που εχουν το βλεμμα της αγελαδας...
Ειδικα σε ζευγαρια που εντελει ειναι δυστροπα (τους φταιει ολος ο κοσμος για τα δικα τους προβληματα)....
Και θελω να μου πεις εσυ,
για ποιο λογο παντρευονται και καταντουν να δειχνουν αυτη τη μιζερια...
Και γιατι σου φαινεται περιεργο οταν λεω εγω οτι θελω να ειμαι ερωτευμενη με τον συντροφο μου μεχρι να πεθανω, ειδαλλως δεν μπορω να ζησω μαζι του...
Χρειαζομαι ενταση στη ζωη μου Νστ,
ειδαλλως νιωθω οτι δεν ζω...
Και δεν ερωτευομαι συχνα (γι΄αυτο και τραβαω και ζορι και προτιμω μεγαλες περιοδους μοναξιας!!)
Ειμαι απολυτη σε αυτο το θεμα!!
Για να ειναι καποιος διπλα μου πρεπει να με κανει να λυγισω και συνεχως να με κανει να τον κερδισω.
Αυτο ειναι μια εννοια αγαπης.
Γιατι τον ορο αγαπη, τον εχουμε διαστρεβλωσει,
οσο δεν μπορεις να φανταστεις....
Αγαπη σημαινει να βρεις αυτο που σου λειπει....
Αυτο που σου δινει φτερα για να εκφρασεις τον εαυτο σου (μεσω της αντιθεσης σου με τον αλλον) και να κανεις βηματα μπροστα...για να το καταφερεις...
(και μεσα σε ολα αυτα ειναι και η ερωτικη σχεση και το σεξ)...
Βασικα εχω παρατηρησει οτι ζευγαρια που δεν εχουν ερωτικη επαφη ή ελξη μεταξυ τους (αυτο σημαινει κοντρες και επιβολη του ενος προς τον αλλον),
δεν καταφεραν ποτε να σταθουν γερα στα ποδια τους οικονομικα και συναισθημτατικα και καταντησαν να λενε:
"ο,τι μας φερει ο...Θεος..."


Κοτζαμ αυτοψυχαναλυση σου εκανα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 19:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Γιγενή και Άντζι, και οι υπόλοιποι που ασχολούνται με τις εκφράσεις μου "κοντόφθαλμοι" κτλ,
θα σας παρακαλούσα όταν ένα δάχτυλο σας δείχνει το φεγγάρι (ή το οτιδήποτε τέλος πάντων δείχνει) να μην κοιτάτε το δάχτυλο αλλά αυτό που δείχνει. Το δάχτυλο μπορεί να είναι κοντό, μακρύ, βρώμικο, με μακρύ παράξενο νύχι, ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να προκαλέσει σχόλια. Όμως σημασία δεν έχει το πώς είναι, αλλά το πού δείχνει.
Παρομοίως εγώ μπορεί να είμαι οξύθυμος, αγενής, υβριστής, μη ικανός στο διάλογο ή και νά 'χω άλλα 500 ελαττώματα, αλλά το θέμα στο τόπικ δεν είμαι εγώ και ο παλιοχαρακτήρας μου. Είναι η ανθρώπινη ζωή που διακόπτεται άδικα με την άμβλωση, προς ζημία του παιδιού και της μητέρας. Γι' αυτό το θέμα συζητάω.
Εάν οι εκφράσεις μου σας ενόχλησαν, ζητάω συγγνώμη, παρόλα αυτά πιστεύω ότι όποιος είναι υπέρ των αμβλώσεων είτε δεν έχει συνειδητοποιήσει πόση τεράστια αξία έχει η ανθρώπινη ζωή λόγω άγνοιας ή/και κακής εκτίμησης των στοιχείων που υπάρχουν, είτε πολύ απλά δεν σκοτίζεται για την αξία που αυτή έχει αυτή η ΑΛΛΗ ζωή του ΑΛΛΟΥ επειδή τον νοιάζει πρώτα απ' όλα η ζωή η δική του, κοινώς ο εαυτούλης του και η ευκολία του. Όσες φίλες έχω που έκαναν άμβλωση και τώρα έχουν μετανιώσει, παραδέχονται πια με γενναιότητα ότι έφτασαν εκεί από δειλία απέναντι στα προβλήματα (απειλή εγκατάλειψης του μλκ συντρόφου τους, οικονομικές δυσκολίες, απόρριψη/μη υποστήριξη των γονέων) αν σας λέει κάτι αυτό.
Όμως δεν κατακτιέται έτσι η αγάπη, φίλες και φίλοι. Η αγάπη προϋποθέτει πρώτος ΕΣΥ να αγαπάς και να θυσιάζεσαι για τον άλλον (εν προκειμένω για το παιδί που στην τελική είναι παιδί ΣΟΥ), γιατί αν δεν το κάνεις, και διαλέξεις την "εύκολη" οδό, ασυνείδητα υποφέρεις γι' αυτή την προδοσία, χάνεις την αυτοεκτίμησή σου και τίποτα δεν σε γεμίζει τελικά. Ψάχνεις για διάφορα υποκατάστατα που θα σε ανακουφίσουν, και μπλέκεις με διάφορα:
*ψυχοθεραπείες και ψυχοφάρμακα,
*ναρκωτικά,
*μανίες (όπως η μανία να ανεβάζεις την αδρεναλίνη σου, ή το παλιό και κλασικό να είσαι "ερωτευμένος με τον έρωτα" αλλά όχι με ανθρώπους, τους οποίους εναλλάσσεις αφού δεν έχουν να σου δώσουν αυτό που θέλεις, και θα τους αλλάζεις για πάντα μέχρι να καταλάβεις ότι ΑΥΤΟ δεν το έχει κανείς)
*θεωρίες της πλάκας,
*εμπόρους πίστης
*και ο κατάλογος δεν έχει τέλος. Αυτό είναι το τίμημα της άμβλωσης σε γενικές γραμμές και το έχω δει με τα μάτια μου σε γυναίκες γύρω μου. Χαίρομαι που και η επιστημονική κοινότητα ασχολείται με το θέμα και δεν χρειάζεται να σας το αποδείξω ότι είναι έτσι, μια που το έχουν ήδη αποδείξει τόσες επιστημονικές μελέτες.
Μου λες Άντζι ότι πολλές γιαγιάδες που είναι τώρα 80 ετών έχουν κάνει πολλές αμβλώσεις και μάλιστα στα σπίτια τους. Δεν διαφωνώ ασφαλώς, αλλά σε ρωτάω, πώς πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το στοιχείο σήμερα; Να πούμε, έλα μωρέ δεν πειράζει, το έκαναν κι οι γιαγιάδες μας πολλές φορές, εμείς τουλάχιστον θα το κάνουμε μόνο μία και δεν θα το κάνουμε και μόνοι στο σπίτι; Και ο Χίτλερ σκότωνε δεκάδες ή εκατοντάδες ανθρώπους με μια μόνο "φουρνιά", κι έκανε και πολλές φουρνιές ο άτιμος. Να βγω κι εγώ να σκοτώσω έναν-δυο επειδή έτσι μου γουστάρει; Τι θα είναι οι ένας-δυο που θα φάω εγώ μπροστά στα εκατομμύρια νεκρούς του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου;
Όχι αγαπητή μου, τα λάθη του παρελθόντος είναι για να διδασκόμαστε από αυτά και όχι για να τα επαναλαμβάνουμε με πιο προσεκτικό τρόπο (με ιατρική παρακολούθηση σε νοσοκομείο, και πιο λίγες φορές). Κι αφού ασχολούμαστε με τις γιαγιάδες των 80 ετών ας δούμε και τι έλεγε μια στα εξήντα της, όταν πήγε σε ψυχολόγο: http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/10women-levendaki.htm
"«Το ξέρω ότι δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ούτε ψυχή έχει τους πρώτους μήνες. Είναι ένα τόσο δα πραματάκι. σιγά! Κάποιοι λένε ότι είναι φόνος. Σιγά! Έλα όμως που τα θυμάμαι όλα. Τόσα πράγματα έχω ξεχάσει, αυτό με τίποτα. Κάθε λεπτομέρεια θυμάμαι. Σαν να βλέπω ταινία. Λέτε να είναι γιατί δεν έκανα παιδιά; Μα αφού δεν ήθελα, τι λέω. Κάποιες στιγμές της ζωής μου σκέφτομαι πώς θα ήταν τώρα, εάν είχα αυτά τα τέσσερα παιδιά. Τέλος πάντων. Με ενοχλεί που δεν μπορώ να τα ξεχάσω. Τα φάρμακα που παίρνω μ' έχουν βοηθήσει πολύ, δε λέω. Είμαι καλά, αλλά γιατί να μη με βοηθούν στο να ξεχάσω; Εσείς θα ξέρετε κάποιο τρόπο, δεν μπορεί;»"
Εάν σ' εσένα δε λέει τίποτα αυτό Άντζι (θα έπρεπε να σου λέει αφού έχεις ασχοληθεί με την ψυχολογία) εγώ διακρίνω ότι
*η γυναίκα αυτή, χρησιμοποιώντας το μηχανισμό της εκλογίκευσης, προσπαθεί να υποβιβάσει την άμβλωση σε κάτι χωρίς σημασία
*παρόλη την προσπάθεια μετά από τόσα χρόνια δεν έχει ξεπεράσει το τραύμα που της προκάλεσαν οι 4 αμβλώσεις
*τόσο βαρύ είναι το τραύμα που παίρνει ψυχοφάρμακα, αλλά και πάλι δεν το ξεχνά
*ΘΕΛΕΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ να το ξεχάσει, γιατί την πονάει. Αν δεν την πονούσε μετά από τόσα χρόνια δεν θα την ενδιέφερε να το ξεχάσει και δεν θα κατέβαλε προσπάθειες γι' αυτό, πηγαίνοντας σε ψυχολόγο.
*Επιπλέον παρουσιάζει άλλο ένα σύμπτωμα του μετεκτρωτικού συνδρόμου, ότι δεν ήθελε να κάνει παιδιά. Σύμφωνα με τους ειδικούς τα παιδιά αποτελούν υπενθύμιση του τραύματος του φόνου του εκτρωμένου παιδιού, γι' αυτό και πολλές που έκαναν άμβλωση τα αποφεύγουν, ενώ άλλες αποφεύγουν και τη δημιουργία σταθερής σχέσης/οικογένειας με διάφορες προφάσεις, καθώς ούτε τους άντρες εμπιστεύονται πια ούτε θέλουν να σκαλίσουν το τραύμα που πονάει. Στον αντίποδα, άλλες θέλουν με αγωνία να υποκαταστήσουν το χαμένο παιδί ακόμα και χωρίς σύντροφο, προσπαθούν δηλ. να γίνουν μητέρες και ανύπαντρες ακόμα. Όμως σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις το τραύμα που δεν έχει αντιμετωπιστεί θεραπευτικά εκδηλώνεται ξαφνικά, και τέτοιες γυναίκες είτε παρουσιάζουν ψυχολογικά προβλήματα αδυναμίας να φροντίσουν τα "υποκατάστατα" παιδιά που έκαναν και τα παραμελούν, είτε ακόμα χειρότερα τα κακοποιούν.
Οπότε, εμπρός στο δρόμο που χάραξαν οι γιαγιάδες! Οι οποίες πολλές φορές, ακριβώς επειδή οι ίδιες έχουν τη συνείδησή τους βαριά από τις αμβλώσεις που έκαναν, τις συνιστούν και μάλιστα πιεστικά στις κόρες τους και όπου τέλος πάντων μπορούν να επηρεάσουν. Έτσι για να κόψουν κι άλλες αλεπούδες την ουρά τους, και να μην είναι οι μόνες κοψονούρες κι αισθάνονται μειονεκτικά.
Πραγματικά συνιστώ το σάιτ http://www.post-abortion-syndrome.info για πληρέστερη ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, και καλώ όποια αναγνώστρια έχει υποστεί αυτή την επέμβαση να κάνει ένα τεστ εδώ http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/pas-test.htm όπου ανιχνεύονται τουλάχιστον οι βαρύτερες περιπτώσεις. Και ας είμαι παλιοχαρακτήρας, δεν πειράζει.

Υ.Γ. Πολλά σχόλια είδα σχετικά με τις εκφράσεις μου, δεν είδα όμως κανένα σχετικά με τα βίντεο που σας έδειξα, τα οποία δείχνουν τα κορίτσια χωρίς χέρια - η μια από αυτές και μαμά. (Αυτό το είδα και στην τηλεόραση πρόσφατα, σε κάποιες ειδήσεις). Φαίνεται, ο παλιοχαρακτήρας μου σας φάνηκε πιο εντυπωσιακός από αυτά τα βίντεο... Πρέπει να είμαι ΤΡΟΜΕΡΑ εντυπωσιακός ε;

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 23:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσες φίλες έχω που έκαναν άμβλωση και τώρα έχουν μετανιώσει, παραδέχονται πια με γενναιότητα ότι έφτασαν εκεί από δειλία απέναντι στα προβλήματα (απειλή εγκατάλειψης του μλκ συντρόφου τους, οικονομικές δυσκολίες, απόρριψη/μη υποστήριξη των γονέων) αν σας λέει κάτι αυτό.

Εσυ,
εχεις μεινει ποτε εγκυος;
Αντιμετωπισες τα προβληματατα που θα ειχε καθε εγκυμονουσα;
Γκαστρωσες καποια κοπελα ποτε;
Γιατι,
η θεωρια ειναι καλη...
η πραξη ειναι δυσκολη παιδαρελι μου...


quote:
Όμως δεν κατακτιέται έτσι η αγάπη, φίλες και φίλοι. Η αγάπη προϋποθέτει πρώτος ΕΣΥ να αγαπάς και να θυσιάζεσαι για τον άλλον (εν προκειμένω για το παιδί που στην τελική είναι παιδί ΣΟΥ), γιατί αν δεν το κάνεις, και διαλέξεις την "εύκολη" οδό, ασυνείδητα υποφέρεις γι' αυτή την προδοσία, χάνεις την αυτοεκτίμησή σου και τίποτα δεν σε γεμίζει τελικά. Ψάχνεις για διάφορα υποκατάστατα που θα σε ανακουφίσουν, και μπλέκεις με διάφορα:
*ψυχοθεραπείες και ψυχοφάρμακα,
*ναρκωτικά,
*μανίες (όπως η μανία να ανεβάζεις την αδρεναλίνη σου, ή το παλιό και κλασικό να είσαι "ερωτευμένος με τον έρωτα" αλλά όχι με ανθρώπους, τους οποίους εναλλάσσεις αφού δεν έχουν να σου δώσουν αυτό που θέλεις, και θα τους αλλάζεις για πάντα μέχρι να καταλάβεις ότι ΑΥΤΟ δεν το έχει κανείς)
*θεωρίες της πλάκας,
*εμπόρους πίστης

Ουτε η γιαγιαδες μου, ουτε οι θειες μου ουτε η μητερα μου, ουτε εγω, επεσα σε ολα αυτα που αναφερεις...
Και να εισαι σιγουρος οτι δεν επεσε αντιστοιχα και το δικο σου συγγενολοι...
Εσυ προσωπικα ομως (Ο ΙΔΙΟΣ),
εχεις πεσει σε καποια αντιστοιχη περιπτωση;
Ηρθες στην θεση να ΓΚΑΣΤΡΩΘΕΙΣ,αγορι μου...;
ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΓΚΑΣΤΡΩΣΕΙΣ;
Οχι κλανιες και κατεβατα,
οταν δεν εχεις εμπειρια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 18:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντζι, να γκαστρωθώ εγώ; Και ποιος είμαι, ο Σβαρτσενέγκερ στην γνωστή ταινία;
Και αλήθεια γιατί με λες παιδαρέλι, πού ξέρεις πόσων χρονών είμαι; Σκέφτηκες ότι μπορεί να είμαι και μεγαλύτερος από σένα ή έστω συνομήλικος;
Πάντως Άντζι ναι, έχω πέσει για τα καλά στην περίπτωση: έχω παιδιά και κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ γι' αυτά.
Σχετικά με το συγγενολόι μου, καθώς έχω πολλές γυναίκες συγγενείς, οι περισσότερες έχουν κάνει αμβλώσεις. Μια από αυτές, μεγάλη γυναίκα, εξ αγχιστείας όχι απ' το σόι μου, έγινε από αυτά χριστιανή και αν το φέρει η συζήτηση, όχι από μόνη της, μιλάει ανοιχτά για την άμβλωσή της και το πόσο της είχε στοιχίσει. Αυτά τα λέει χαμηλώνοντας τη φωνή... Ποτέ δεν την έχω ακούσει να μιλάει με κανονική φωνή γι' αυτή την πράξη της.
Άλλη που έχω εξ αγχιστείας, από παλιά και για ένα μεγάλο διάστημα έπαιρνε ηρεμιστικά για να κοιμηθεί, και τώρα που πέρασε τα εξήντα παρουσίασε κανονικότατα κατάθλιψη και ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή. Αυτή παρουσιάζει αρνητική συναισθηματική αντίδραση προς τους πολύτεκνους και διαρκώς αναρωτιέται τι τα θέλουν τόσα παιδιά. Επίσης πιστεύει ότι ένα παιδί που έρριξε ήταν κορίτσι και το αποζητάει σε ανύποπτο χρόνο. Παρότι τα ψυχολογικά της συμπτώματα (αϋπνίες, εχθρότητα απέναντι στο σύζυγο, απομάκρυνση από την εκκλησία, γενική ευερεθιστότητα) άρχισαν να εκδηλώνονται μετά την πρώτη άμβλωση, δεν έχει συνδέσει στο μυαλό της αυτά τα περιστατικά (κλασική αντίδραση απώθησης).
Από το σόι μου, οι γυναίκες που έκαναν άμβλωση στην πλειοψηφία τους δεν παραδέχονται ότι έπαθαν κάτι, ούτε το καταλαβαίνουν (κάπως σαν την κυρία Δανάη στο άρθρο της ψυχολόγου Λεβεντάκη ένα πράμα). Μια από αυτές που έχει κάνει τρεις-τέσσερις από ένα ξένοιαστο κορίτσι που τη θυμόμουν έχει γίνει νευρική, ανυπόμονη, έτοιμη να υψώσει τον τόνο της φωνής και να τσακωθεί, με μια μόνιμη αίσθηση ότι έχει αδικηθεί και μια μόνιμη αντιπαλότητα απέναντι στον κόσμο - σε κάθε άμβλωση γινόταν χειρότερα ώσπου τα τελευταία χρόνια παρουσίασε κατάθλιψη και παίρνει αντικαταθλιπτικά με συνταγή ψυχιάτρου. Αυτή δεν φαντάστηκε ποτέ από μόνη της ότι οι αμβλώσεις της έκαναν ζημιά, όμως εδώ και χρόνια όταν ακούει για τέτοιες επεμβάσεις φρικάρει κι αλλάζει θέμα. Σε σχετική συζήτηση με συγγενικό πρόσωπο που της είχε πει μήπως οι αμβλώσεις την είχαν πειράξει, είχε πει ότι ψυχολογικά οι αμβλώσεις την ενοχλούσαν, και κατηγορούσε τον πρώην άντρα της κι έναν γκόμενο που την πήγαιναν στο χειρουργείο.
Έχω στο σόι μου και μια πιο νέα, που έμαθα πολύ αργότερα ότι έκανε άμβλωση. Αυτή ήταν τότε ανύπαντρη και δεν γνώριζε πολλά για την επέμβαση και τα περί εμβρύου. Παρουσίασε αλλαγές στο χαρακτήρα, είχε μπλέξει και με κάτι γκουρού, και σε όλους αυτά φαίνονταν τότε ανεξήγητα. Αργότερα παντρεύτηκε και χάσαμε επαφές. Σε μια πρόσφατη συζήτησή μας μου είπε απ' έξω απ' έξω για την άμβλωση κι ότι κατάλαβε εκ των υστέρων ότι κάτι πράγματα που έκανε προέρχονταν από κει. Δεν επεκταθήκαμε πολύ, πάντως την είδα να είναι μια χαρά, έχει κάνει και παιδιά τώρα. Αυτά για το συγγενολόι μου, αγαπητή Άντζι.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!

Edited by - Καρβουνιάρης on 20/08/2007 21:41:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 05:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δανειστω ενα κομματι απο την υπογραφη σου:
quote:
Wake up

Δεν ειναι ολοκληρο βεβαια,
αλλα αναφερεται σε σενα.
Ιδεα δεν εχεις πανω σε αυτο το θεμα...
Οπως και δεν εχεις ιδεα για τα ψυχολογικα προβληματα που ειχαν οι γυναικες τις οποιες ανεφερες, πριν τις αμβλωσεις...
Και στις οποιες φορτωσαν τα επομενα προβληματα τους...
Θα ερθεις καποτε στην κοινη, πεζη πραγματικοτητα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 05:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δανειστω ενα κομματι απο την υπογραφη σου:
quote:
Wake up

Δεν ειναι ολοκληρο βεβαια,
αλλα αναφερεται σε σενα.
Ιδεα δεν εχεις πανω σε αυτο το θεμα...
Οπως και δεν εχεις ιδεα για τα ψυχολογικα προβληματα που ειχαν οι γυναικες τις οποιες ανεφερες, πριν τις αμβλωσεις...
Και στις οποιες φορτωσαν τα επομενα προβληματα τους...
Θα ερθεις καποτε στην κοινη, πεζη πραγματικοτητα;
Εισαι γυναικα ή αντρας;
Επαναλμβανω:
Εχεις γκαστρωσει ή γκαστρωθει;
ποσο συχνα το κανεις με την γυναικα σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 08:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο φίλος καρβουνιάρης,αφενός δεν έχει ιδέα γιατί μιλάει,αφετέρου επηρρεάζεται ιδιαίτερα από τις ταγές της εκκλησίας,είναι πασιφανές.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να λεχθεί κάτι άλλο...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 18:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8:
Νομίζω ότι ο φίλος καρβουνιάρης,αφενός δεν έχει ιδέα γιατί μιλάει,αφετέρου επηρρεάζεται ιδιαίτερα από τις ταγές της εκκλησίας,είναι πασιφανές.
Άρα δεν μετράει η άποψη του? Να το ξέρω, στο μέλλον να μην δίνω σημασία στα λόγια του..
Λοιπόν… Καρβουνιάρης.... Χ
quote:
Καρβουνιάρης:
Μια από αυτές που έχει κάνει τρεις-τέσσερις από ένα ξένοιαστο κορίτσι που τη θυμόμουν έχει γίνει νευρική, ανυπόμονη, έτοιμη να υψώσει τον τόνο της φωνής και να τσακωθεί, με μια μόνιμη αίσθηση ότι έχει αδικηθεί και μια μόνιμη αντιπαλότητα απέναντι στον κόσμο

Σαν να μου θυμίζει την angi…

quote:
maraki8
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να λεχθεί κάτι άλλο...
Καλά λες. Θα ξαναγράψω εδω όταν γκαστρωθώ

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 19:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Angi quote]
Ιδεα δεν εχεις πανω σε αυτο το θεμα...
Οπως και δεν εχεις ιδεα για τα ψυχολογικα προβληματα που ειχαν οι γυναικες τις οποιες ανεφερες, πριν τις αμβλωσεις...
Και στις οποιες φορτωσαν τα επομενα προβληματα τους...[/quote]

Επέτρεψέ μου να ξέρω αρκετά για τις γυναίκες από το σόι μου, το οποίο με την ευκαιρία γυναικοκρατείται. Ασφαλώς και οι επιστήμονες λένε ότι όσο χειρότερα ψυχολογικά είναι η γυναίκα πριν την άμβλωση, τόσο περισσότερο επηρεάζεται από αυτήν. Κοινώς "ήτανε στραβό το κλίμα, τό 'φαγε κι ο γάιδαρος". Όμως, αφενός στο σόι μου δεν υπάρχει ιδιαίτερη ψυχοπαθολογία - θα έλεγα ότι είμαστε βαρετά νορμάλ - και από την άλλη οι γυναίκες που περιέγραψα, τόσο απ' το δικό μου σόι όσο κι απ' το άλλο, όχι μόνο δεν "φορτώνουν στις αμβλώσεις τα προβλήματά τους" αλλά αντίθετα δεν αντιλαμβάνονται οι ίδιες τη σύνδεση των προβλημάτων τους με τις αμβλώσεις, εκτός από την τελευταία και νεώτερη η οποία όπως είπα φαίνεται πια πολύ καλά. Σε αντίθεση με τις άλλες που είναι χάλια, και απλά πάνε στον ψυχίατρο και τους γράφει χαπάκια για να καταπνίγονται τα συμπτώματα του προβλήματος/προβλημάτων. Την άλλη φορά να με διαβάσεις πιο προσεκτικά λοιπόν.

[Angi quote]Εισαι γυναικα ή αντρας;
Επαναλμβανω:
Εχεις γκαστρωσει ή γκαστρωθει;
ποσο συχνα το κανεις με την γυναικα σου;[/quote]
Δεν το πιστεύω ότι μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις! Πόσο συχνά το κάνω με τη γυναίκα μου, τσ τσ τσ... Αλήθεια μήπως θά 'θελες να ρωτήσεις τέτοια πράγματα και τόσους επιστήμονες που γράφουν για το μετεκτρωτικό σύνδρομο; Μήπως κι αυτοί δεν ξέρουν τι λένε;

[maraki8 quote]
Νομίζω ότι ο φίλος καρβουνιάρης,αφενός δεν έχει ιδέα γιατί μιλάει,αφετέρου επηρρεάζεται ιδιαίτερα από τις ταγές της εκκλησίας,είναι πασιφανές.
[/quote]
"Ταγές;" τι εστί ταγές;
Εάν έκανες τον κόπο να με παρακολουθήσεις, θα έβλεπες ότι έχω παραθέσει ένα σωρό λινκς όπου μιλούν για το μετεκτρωτικό σύνδρομο επιστήμονες και όχι εγώ. Από την άλλη, πέρα από μια οικογενειακή κατάσταση που περιέγραψα αδρά, δεν γνωρίζεις ούτε ποιος είμαι, ούτε τι δουλειά κάνω για να ξέρεις αν έχω ιδέα γιατί μιλάω ή όχι.
Εάν το κριτήριο για να συμφωνείς μαζί μου ή όχι είναι το ότι σου φαίνομαι Χριστιανός, μήπως αν ερχόταν ένας κι έλεγε τα ίδια αλλά σου φαινόταν οπαδός του δωδεκαθέου ή του Μαχαράτζι θα τον έπαιρνες περισσότερο στα σοβαρά;
Είπα μια φορά, όταν κάποιο δάχτυλο σας δείχνει κάτι να μην κοιτάτε το δάχτυλο αλλά να κοιτάτε εκεί που δείχνει. Καταπώς φαίνεται το είπα άδικα - ή αυτός είναι ο εύκολος τρόπος να τη σκαπουλάρετε όταν δεν έχετε επιχειρήματα.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 21:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero
quote:
Καλά λες. Θα ξαναγράψω εδω όταν γκαστρωθώ

Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ για να ξαναγράψω


angi ήρεμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Parafron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Parafron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχολογικά δεν είχα.Μια χαρά ήμουν.Πριν.

Δικαίωμα είχα να αποφασίσω.Για την ζωή μου.Για την δική μου ζωή μόνο.

Σε εκκλησίες,θρησκείες και τα ρέστα δεν πίστευα ούτε τότε, ούτε τώρα.

Ένιωσα τον μεγαλύτερο πόνο της ζωής μου όταν έγινε.Όχι αμέσως.Στην αρχή είσαι απλά στον κόσμο σου.Μετά.Μετά αρχίζεις να συνειδητοποιείς.

Οχτώ χρόνια πέρασαν.Δηλώνω καλά πια.Στην αρχή κρυβόμουν.Άλλοι έφταιγαν.Μετά κάνεις δεν έφταιγε.Κουράστηκα.Ο πόνος παράμενε εκεί.Με έβαλα απέναντι,είδα τι έκανα,τι δεν έκανα,με έκρινα ,με τιμώρησα,με συγχώρεσα.Ναι δηλώνω καλά.Με συγχώρεσα..

Δεν ξεχνάω.Στο κάτω κάτω σκότωσα ένα κομμάτι μου.Πως να ξεχάσω?Κανείς δεν ξεχνά.Απλά όπως κάπου είχα διαβάσει"Ο μικρός υποκριτής καταφέρνει να εξαπατά ενώ ο μεγάλος υποκριτής κατορθώνει να αυταπατάται"
Πέρασα και απ'τα δυό στάδια με αποκορύφωμα αυτό του μεγάλου υποκριτή.
Όχι πια.

Σήμερα στα 24 ξέρω πως αν μου χάριζαν ένα παρόμοιο δώρο ζωής δεν θα το γύριζα πίσω.Τότε στα 16 επέστρεψα στο κατάστημα το δώρο για να πάρω στην ίδια τιμή τις σπουδές μου,τους φίλους μου,την κοινωνική μου θέση.
Δεν πέρασα άσχημα,κάθε άλλο.Σπούδασα,ερωτεύτηκα,γέλασα,έκλαψα,ξενύχτησα.Όλα τα έκανα.Απλά ήμουν μισή.Σακατεμένη.Όλα τα έκανα.Μισά.Σακατεμένα.

Τελευταία φορά έγραψα εδώ πριν σχεδόν δυόμισι χρόνια.Το έκανα ξανά τώρα απλά για να ψιθυρίσω κάτι στα αυτιά αυτών που είναι στο χορό ,που ίσως χορευόυν με τον δικό τους ρυθμό,σε αυτούς που τραγουδάνε,σ'αυτούς που παίζουν το βιολί τους και σ'αυτούς που βαράνε παλαμάκια..
Για όσους κατάλαβαν.

Φιλικά πάντα

Parafron
http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/martyries-internet.htm

Edited by - Parafron on 21/08/2007 22:01:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 01:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαν να μου θυμίζει την angi…

Εγω την επιθετικοτητα την εχω μια ζωη,
αλλα δεν μου θυμωνει κανεις..
Την πρωτη και τελευταια αμβλωση την εκανα στα 33 μου και δεν πεθανα.
Ουτε ουσιαστικα, ουτε ψυχολογικα.
Δεν ειμαι ανθρωπος που θελει να νιωθει θυμα συνεχως...
Υπαρχουν και οι προφυλαξεις...
Και δεν ειμαι παραφρων...

Edited by - angi on 22/08/2007 01:24:09

Edited by - angi on 22/08/2007 03:17:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 08:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα δεν μετράει η άποψη του? Να το ξέρω, στο μέλλον να μην δίνω σημασία στα λόγια του..Λοιπόν… Καρβουνιάρης.... Χ
Είπα εγώ κάτι τέτοιο;παράξενο,δεν θυμάμαι...

quote:
Εάν έκανες τον κόπο να με παρακολουθήσεις, θα έβλεπες ότι έχω παραθέσει ένα σωρό λινκς όπου μιλούν για το μετεκτρωτικό σύνδρομο επιστήμονες και όχι εγώ. Από την άλλη, πέρα από μια οικογενειακή κατάσταση που περιέγραψα αδρά, δεν γνωρίζεις ούτε ποιος είμαι, ούτε τι δουλειά κάνω για να ξέρεις αν έχω ιδέα γιατί μιλάω ή όχι.
Εάν το κριτήριο για να συμφωνείς μαζί μου ή όχι είναι το ότι σου φαίνομαι Χριστιανός, μήπως αν ερχόταν ένας κι έλεγε τα ίδια αλλά σου φαινόταν οπαδός του δωδεκαθέου ή του Μαχαράτζι θα τον έπαιρνες περισσότερο στα σοβαρά;
Είπα μια φορά, όταν κάποιο δάχτυλο σας δείχνει κάτι να μην κοιτάτε το δάχτυλο αλλά να κοιτάτε εκεί που δείχνει. Καταπώς φαίνεται το είπα άδικα - ή αυτός είναι ο εύκολος τρόπος να τη σκαπουλάρετε όταν δεν έχετε επιχειρήματα.
Κοίταξε να δείς,αν το πήρες ως επίθεση,πολύ κακώς.Τα λεγόμενά σου φαίνεται να παρατηρούν περισσότερο την ηθική πλευρά του θέματος,παρά τα επιστημονικά λινκ που παραθέτεις.
Λόγω στενής συναναστροφής μου με ψυχολόγους/ψυχιάτρους(όχι ως ασθενής,ε;),αλλά και με γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση,και ξέρω αρκετές,μπορώ να σου πω ότι το μετεκτρωτικό σύνδρομο και γενικότερα οι μετά την έκτρωση επιπτώσεις,όσον αφορά την ψυχολογία,είναι πολύ λίγες εως μηδενικές.Διάβασα το μήνυμα της παράφρων και πραγματικά απόρησα.Γιατί παράφρων έριξες το παιδί σου από την στιγμή που ΔΕΝ ήθελες να το ρίξεις;όπως ένιωσες εσύ,νιώθουν οι αδύναμες γυναίκες που λόγω πιέσεων,αναγκάστηκαν να ρίξουν τα παιδιά τους,έστω κι αν δεν το θέλανε.Σωστά νιώθεις έτσι.Αν ήθελες όμως ΕΣΥ να ρίξεις το παιδί,θα ένιωθες όπως η angi,όπως πολλές γνωστές μου...
***Καρβουνιάρη,επίσης,δεν κάνω επίθεση στο χριστιανικό σου ήθος.Απλά έχεις αναφέρει την εκκλησία κάποιες φορές,π.χ.την απομάκρυνση από την εκκλησία,ως αποτέλεσμα αμβλώσεων κλπ κλπ...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 08:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ Καρβουνιάρη έγραψες κάποια στιγμή τα εξής :

quote:
Παιδιά συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να βλέπω να επαναλαμβάνονται οι ίδιες και οι ίδιες κοινοτοπίες... Οι αναπόδεικτες θεωρίες τις οποίες μεταχειρίστηκαν οι γιατροί-χασάπηδες για να νομιμοποιήσουν τις αμβλώσεις και να μπορέσουν να βγάλουν από αυτές εκατομμύρια, χωρίς τον κίνδυνο να πηγαίνουν στη στενή. Για να μην πω, οι ίδιες μλκς!

ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ;

Σχετικά με την άμβλωση, που θα σώσει τη βιασμένη από τα προβλήματα; Κάντε έναν κόπο και διαβάστε εδώ να δείτε πώς τέτοιες μαλακισμένες απόψεις υποχρέωσαν γυναίκες να ξεπαστρέψουν τα παιδιά τους, επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ "ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ" ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ότι έτσι "έπρεπε να γίνει", και πώς ένιωσαν αυτές οι ταλαίπωρες γυναίκες μετά

και τις μαλακίες που λέτε


Και "καπάκι" το κάτωθι :

quote:
Ελπίζω να ντραπείτε λίγο... ειλικρινά

Σε αυτό το παραλήρημα σου, δε θα σε ακολουθήσω, γιατί ζήτησες συγνώμη. Στη συνέχεια όμως γράφεις :

quote:
Εάν οι εκφράσεις μου σας ενόχλησαν, ζητάω συγγνώμη, παρόλα αυτά πιστεύω ότι όποιος είναι υπέρ των αμβλώσεων είτε δεν έχει συνειδητοποιήσει πόση τεράστια αξία έχει η ανθρώπινη ζωή λόγω άγνοιας ή/και κακής εκτίμησης των στοιχείων που υπάρχουν, είτε πολύ απλά δεν σκοτίζεται για την αξία που αυτή έχει αυτή η ΑΛΛΗ ζωή του ΑΛΛΟΥ επειδή τον νοιάζει πρώτα απ' όλα η ζωή η δική του, κοινώς ο εαυτούλης του και η ευκολία του.

Καλό θα είναι να μη γενικεύουμε. Μία άμβλωση δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, δεν είναι η απόφαση του τι θα φάω το μεσημέρι ή τι θα φορέσω το βράδυ... αλλά μην αγνοείς ότι είναι μία απόφαση που πολλάκις λαμβάνεται από έναν. Αυτός ο ένας έχει κάθε δικαίωμα να καθορίσει τη ζωή του αφαιρώντας οποιοδήποτε στοιχείο δεν του ανήκει (γιατί το - δυνητικό - παιδί από μία κακοποίηση, όσο και να μη σου αρέσει, δεν αποτελεί και δεν ΟΦΕΙΛΕΙ η γυναίκα να το αποδεχτεί ως στοιχείο της), ακόμα και στο βαθμό που μιλάμε για ένα - θεωρητικά - έμβιο ον. Άλλωστε με αυτή τη λογική κάθε αυτοϊκανοποίηση ή ονείρωξη στον άντρα, καθώς επίσης και κάθε έμμηνος στη γυναίκα, ΔΥΝΗΤΙΚΑ αποτελούν έγκλημα, αν το τραβήξουμε στα άκρα. Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο απόλυτοι. Ας δώσουμε το δικαίωμα σε ένα ήδη έμβιο ον να αποφασίσει για το αν κάποιος άλλος θα καθορίζει με το ζόρι το μέλλον του. Διαφορετικά, ας σταθούμε θετικά και απέναντι στην κλειτοριδεκτομή της Αιγύπτου, στην αφαίρεση ωοθηκών, στον ευνουχισμό. Και μη μου πεις ότι η άμβλωση είναι αφαίρεση ζωής, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που είναι ζωή αυτή της υποψήφιας μητέρας. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο διακατέχεσαι από υποσυνείδητο μίσος για το άλλο φύλο και επιθυμείς τη διαιώνιση της ανδροκρατίας άνευ όρων, λυπάμαι, αλλά εγώ ως μέλος του αντρικού φύλου αρνούμαι να μπω σε αυτή τη λογική και κυρίως σε εγκαλώ για τον τρόπο που εκφράζεσαι απέναντι στο άλλο φύλο.

quote:
(εν προκειμένω για το παιδί που στην τελική είναι παιδί ΣΟΥ)

Αυτό πάλι η κοινή λογική μου δυσκολεύεται να το πιστέψει. Δηλαδή ότι σου φυτέψουν (και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ κι ας γίνω κουραστικός, μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όχι για κάθε περίπτωση άμβλωσης) αποτελεί "ΣΟΥ"; τι λέτε ρε παιδιά; σοβαρά; δηλαδή αν αύριο - μεθαύριο σου φυτέψουν τσιπάκια ή μία σφαίρα στον εγκέφαλο ετσιθελικά, θα έχουμε την υποχρέωση να τα δεχτούμε ως ίδια; και μην ακούσω πάλι το γνωστό "το παιδί είναι έμβιο", πρώτον γιατί δε μιλάμε για παιδί ακόμα και δεύτερον γιατί όταν κάτι είναι "φυτεμένο" με το ζόρι είναι παραφύσιν, είτε έμβιο, είτε μη έμβιο.

quote:
Εάν έκανες τον κόπο να με παρακολουθήσεις, θα έβλεπες ότι έχω παραθέσει ένα σωρό λινκς όπου μιλούν για το μετεκτρωτικό σύνδρομο επιστήμονες και όχι εγώ. Από την άλλη, πέρα από μια οικογενειακή κατάσταση που περιέγραψα αδρά, δεν γνωρίζεις ούτε ποιος είμαι, ούτε τι δουλειά κάνω για να ξέρεις αν έχω ιδέα γιατί μιλάω ή όχι.
Εάν το κριτήριο για να συμφωνείς μαζί μου ή όχι είναι το ότι σου φαίνομαι Χριστιανός, μήπως αν ερχόταν ένας κι έλεγε τα ίδια αλλά σου φαινόταν οπαδός του δωδεκαθέου ή του Μαχαράτζι θα τον έπαιρνες περισσότερο στα σοβαρά;
Είπα μια φορά, όταν κάποιο δάχτυλο σας δείχνει κάτι να μην κοιτάτε το δάχτυλο αλλά να κοιτάτε εκεί που δείχνει. Καταπώς φαίνεται το είπα άδικα - ή αυτός είναι ο εύκολος τρόπος να τη σκαπουλάρετε όταν δεν έχετε επιχειρήματα.

Προσπερνώντας το εκ νέου (παρά την αίτηση συγχώρεσης) επιθετικό ύφος σου - συμφωνώ, έχει και η φίλη angi τέτοιο, αλλά θίγεται ως προς το φύλο της και έχει ελαφρυντικό - θα ήθελα να μου πεις πόσα από αυτά τα Links αφορούν "εμφυτεύσεις" και πόσα απλές αμαρτίες της νιότης ή της εφηβείας ακόμα! Π.χ. το να μου πεις ότι η κυρία με τις 4 αμβλώσεις είχε βιαστεί κατά συρροήν εμένα θα μου θύμιζε λιγάκι το ανέκδοτο με τον τύπο που πάει για κυνήγι και τον βιάζουν τα ζώα! Το ότι μας δείχνεις κάποιες φωτό από αμβλώσεις, συμφωνώ ότι αηδίασα και μόνο να τις δω μετά τη δεύτερη, είναι όντως τραγικές και επικεντρώνοντας εκεί συνυπογράφω, αλλά μήπως θα ήθελες να αναζητήσουμε μερικές από βιασμούς ή "χειρουργεία" ή λιθοβολισμούς και άλλα καλούδια που υπόκεινται οι γυναίκες για χάρη της ανδρικής υπεροχής;
Συμπερασματικά και κλείνοντας προς το παρόν :
1) Angi καλή μου χαλάρωσε το γράψιμό σου, αδικεί πραγματικά την επιχειρηματολογία σου. Στο επισημαίνω φιλικά, παρότι στο άλλο φύλο, γιατί η βάση σου δεν είναι λάθος, αλλά φαίνεται να χάνεις το δίκιο που έχεις και είναι άδικο.
2) Καρβουνιάρη προσπάθησε να είσαι πιο ελαστικός στις τοποθετήσεις σου, αλλά και στις κρίσεις σου απέναντι στους συνομιλητές σου. Όποιος διαφωνεί με την άποψή μας, δεν είναι μλκς από την πρώτη μας κουβέντα, χρειάζεται να το αναλύσουμε επαρκώς για να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα.
3) ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ : Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά των αμβλώσεων, τουλάχιστον όχι άκριτα. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι γυναίκες είναι όντως θύματα, υπάρχουν και περιπτώσεις καπρίτσιου. Στην πρώτη περίπτωση είμαι πολύ κοντά στο απόλυτο, δώστε στη γυναίκα την επιλογή, γιατί κανείς δε θα ζήσει τη ζωή της, είτε στην περίπτωση της άμβλωσης, είτε στην περίπτωση της κύησης. Στη δεύτερη, η γνώμη της γυναίκας έχει βαρύνουσα θέση, αλλά εκεί εισέρχεται και η άτυπη ηθική. Αν μπορεί να την "προσπεράσει", ας υποστεί και τις συνέπειες, μόνη ή με το σύντροφό της.
Ελπίζω να σας κούρασα και να μην έχετε αντοχές για νέα αιματοχυσία.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Parafron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Parafron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν ειμαι παραφρων...


quote:
όπως ένιωσες εσύ,νιώθουν οι αδύναμες γυναίκες


Δεν μίλησα για άλλους και ούτε θέλησα ποτέ να κρίνω τις επιλογές τους.
Όπως είχα γράψει και παλιότερα πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί κρίνει κάποιον αν δεν βρεθεί στην α κ ρ ι β ώ ς ίδια θέση κάτω από τις ί δ ι ε ς συνθήκες.Είναι νομίζω λάθος να λέει κάποιος "εγώ ποτέ",γιατί πολύ απλά αν δεν ζήσει μια κατάσταση δεν μπορεί να ξέρει.Το πάντα και το ποτέ είναι λέξεις που μας χάρισαν οι Θεοί για να γελάνε όταν τις ακούνε να ηχούν μέσα στα χείλη μας.


Θα ήταν ψέμα αν έλεγα πως αν ήμουν τώρα 16 θα ήξερα τι να κάνω.Θα ήταν ψέμα γιατί ο τρόπος που σκέφτομαι τώρα στα 24 διαμορφώθηκε μέσα στα αυτά τα χρόνια που πέρασαν,χαράχτηκε από τις επιλογές μου.Αν ήμουν τώρα 16..απλά θα ήθελα να ήμουν πιο ενημερωμένη.Να ήξερα τι σημαίνει έκτρωση , να ήξερα τους κινδύνους,να ήξερα το τι θα αντιμετωπίσω.Να είχα δει μια φορά πως είναι ένα έμβρυο,να είχα δει πως διαλύεται εκείνο το έμβρυο κατά την έκτρωση.Και μετά να αποφάσιζα.
Αν γνώριζα τα παραπάνω και δεν με επηρέαζαν ίσως να ήμουν τώρα και εγώ στο πλευρό εκείνων που είναι υπέρ της έκτρωσης.

Όταν την είχα κάνει τότε δεν ήξερα καν τι μου γινόταν.Μέσα σε λίγα λεπτά η γυναικολόγος μου δήλωνε οτι είμαι έγκυος μπροστά στην μητέρα μου και τα επόμενα λεπτά είχαν κανονίσει το ραντεβού.Μετά από κάποιες ώρες έγινε.Δεν αποφάσισα,δεν σκέφτηκα καν.Απλά ένιωθα ντροπή,απέραντη ντροπή και φόβο που ήμουν έγκυος.Σαν να ήταν αυτό το έγκλήμα.Σαν να ήμουν παράλληλα βαριά άρρωστη και έπρεπε να πάρω την θεραπεία για να λυτρωθώ!Αναρωτιέμαι σήμερα πως είναι δυνατόν να σκεφτόμουν έτσι!!!
Είναι τρελό.

Γι'αυτό επιμένω πως είναι απαραίτητο τα παιδιά να ενημερώνονται σωστά.
Και τα αγόρια και τα κορίτσια.Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια ο αδελφός μου είχε σχέση με μια κοπελίτσα η οποία κάποια στιγμή λόγω καθυστέρησης νόμιζε πως ήταν έγκυος.Ο αδελφός μου ήταν στον κόσμο του,"έλα μώρε έλεγε θα το ρίξει και τι έγινε"?Το βλεπε απλά σαν ένα άκομη τρόπο αντισύλληψης!Όταν όμως του μίλησα και το έδειξα αυτά που έπρεπε να δει έκλαιγε σαν μικρό παιδάκι.Πλέον πέρνει τις προφυλάξεις που πρέπει.

Δεν είμαι εγώ εκείνη που θα το παίξει ηθική και που θα πει τι είναι σωστό και τι δεν είναι.Ο καθένας κρίνει και κρίνεται μόνος του.Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.Το να μην έχεις κανένα να σου σταθεί είναι δύσκολο.Το να μην είσαι έτοιμος να αποκτήσεις παιδί κατανοητό.Το να έχεις υποστεί έναν βιασμό ,το ξέρω καλά, πως δεν σβήνει.Το να μην θες οικογένεια σεβαστό,το να φοβάσαι την μητρότητα λογικό,το να μην έχεις τα κατάλληλα εφόδια,είτε ψυχικά είτε οικονομικά να μεγαλώσεις ένα παιδί κι'αυτό σεβαστό..

Μα δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι πως αν αυτή τη στιγμή είμαστε εδώ και γράφουμε και ανασαίνουμε είναι γιατί κάποια μάνα πριν μερικά χρόνια θέλησε να μας αγαπήσει πιο πολύ από τον εαυτό της.


Αυτά από μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[maraki 8 quote]Κοίταξε να δείς,αν το πήρες ως επίθεση,πολύ κακώς.Τα λεγόμενά σου φαίνεται να παρατηρούν περισσότερο την ηθική πλευρά του θέματος,παρά τα επιστημονικά λινκ που παραθέτεις.[/quote]

Αγαπητή μου, όπως λες κι εσύ παραθέτω λινκς που έχουν όλα τα επιστημονικά δεδομένα που χρειάζεται για να μην αναρωτιόμαστε τι ισχύει και τι δεν ισχύει. Δεν αντιγράφω βέβαια όλα αυτά εδώ μέσα για να γράψω "σεντόνια"! Όποιος θέλει πάει εκεί και τα βλέπει. Από κει και πέρα μόνο η ηθική διάσταση του θέματος μένει να συζητηθεί, γιατί στα λινκς εκείνα ΔΕΝ υπάρχει. και στην τελική, είναι καλύτερα όταν πρόκειται για μια ανθρώπινη ζωή να μην τη σκοτώνουμε για λόγους ηθικούς παρά για "επιστημονικούς", κοινώς, για να μην πάθουμε εμείς οι ίδιοι κάτι! Πώς θα σου φαινόταν αν η μάνα σου σου έλεγε "ήθελα να σε ρίξω αλλά φοβήθηκα μην πάθω καμμιά ζημιά και σε κράτησα;" Ανθρώπινο και κατανοητό, αλλά εμένα δεν θα μου άρεσε πάντως.

[maraki 8 quote]Λόγω στενής συναναστροφής μου με ψυχολόγους/ψυχιάτρους(όχι ως ασθενής,ε;),αλλά και με γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση,και ξέρω αρκετές,μπορώ να σου πω ότι το μετεκτρωτικό σύνδρομο και γενικότερα οι μετά την έκτρωση επιπτώσεις,όσον αφορά την ψυχολογία,είναι πολύ λίγες εως μηδενικές.[/quote]

Αφού έχεις τέτοια συναναστροφή - που λόγω επαγγέλματος έχω κι εγώ - θα ξέρεις ότι το μετεκτρωτικό σύνδρομο που στον υπόλοιπο κόσμο, Ευρώπη-Αμερική-Αυστραλία κτλ είναι πασίγνωστο, στην Ελλάδα αποτελεί άγνωστη λέξη για πολλούς επαγγελματίες του είδους.
Επίσης, δεν είναι δυνατόν να είναι οι συνέπειες "πολύ λίγες ως μηδενικές" και ταυτόχρονα να ισχύουν και αυτά: http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/studies.htm
Δηλ. να αυξάνονται οι διαταραχές ύπνου, να δημιουργείται κατάθλιψη, να αυξάνονται οι θάνατοι κατά 248%, να γίνεται χρήση ουσιών και να υπάρχει μετάνοια ακόμα και για αμβλώσεις παιδιών βιασμού! Εκτός αν τα Πανεπιστήμια, τα Εθνικά Ιδρύματα Ερευνών, τα ιατρικά περιοδικά κι όλοι αυτοί μας δουλεύουν! Επίσης οι Έλληνες επιστήμονες Βάρβογλη, Λεβεντάκη, Καρπαθίου διαφωνούν με αυτούς που γνωρίζεις: http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/symptomata.htm

Γυναίκες που έχουν κάνει άμβλωση γνωρίζω κι εγώ αρκετές. Πώς γίνεται κι αυτές που γνωρίζω εγώ να έχουν όλες αντιμετωπίσει συνέπειες κι αυτές που γνωρίζεις εσύ να μην έχουν; Μια εκδοχή είναι ότι στις δικές σου δεν εμφανίστηκαν ακόμα (καμμιά φορά κάνουν χρόνια) ή ότι δεν είναι ευδιάκριτες, επειδή δεν εμφανίζουν άμεση σχέση με την άμβλωση. Ρίξε μια ματιά στο προηγούμενο λινκ και θα το δεις.

[maraki 8 quote]Αν ήθελες όμως ΕΣΥ να ρίξεις το παιδί,θα ένιωθες όπως η angi,όπως πολλές γνωστές μου... [/quote]

Ας δούμε μια που ήθελε να ρίξει το παιδί λοιπόν, και δεν πίστευε ότι έκανε κάτι κακό. http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/eva.htm
"...Πρόκειται για μια άμβλωση που είχα κάνει γύρω στα 20.

Τότε δεν πίστευα ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος αλλά ένας ιστός. Μάλιστα πίστευα ότι εμψυχώνεται στον τρίτο μήνα της ζωής του, γιατί έτσι δίδασκε η Έλενα Μπλαβάτσκυ της Θεοσοφίας κι εγώ την είχα σε μεγάλη εκτίμηση τότε. Βιαζόμουν λοιπόν να κάνω άμβλωση πριν τον τρίτο μήνα, γιατί δεν ήθελα να σκοτώσω ένα μικρό ανθρωπάκι με ψυχή. ... Η ψυχική μου κατάσταση και πριν, και μετά την έκτρωση φαινόταν πολύ καλή. Θυμάμαι ότι πριν την επέμβαση καθόμουν και κοιτούσα τον εαυτό μου στον καθρέφτη εκεί στην κλινική, πώς μου πήγαινε η ειδική ρόμπα που δίνουν. Αισθανόμουν ψύχραιμη. Το ίδιο βράδυ έλεγα ότι είμαι πολύ καλά και η κοιλιά μου πονούσε ελάχιστα, και το εννοούσα. Συνέχισα τη ζωή μου όπως πριν. Όπως όμως κατάλαβα αργότερα, στην πραγματικότητα είχα νεκρώσει κάποιες ψυχικές λειτουργίες για να μην αισθάνομαι πόνο. Χρησιμοποίησα την εκλογίκευση για να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν υπήρχε τίποτα άλλο που να μπορώ να κάνω, κι έπρεπε να φανώ ψύχραιμη. Μετά σκεφτόμουν ότι δεν έφταιγα εγώ αν το μωρό είχε προλάβει να εμψυχωθεί, αφού νόμιζα ότι ήταν μικρότερο όταν το έκανα. Μάλιστα συμβούλεψα κι άλλη μια γνωστή μου να κάνει έκτρωση, αφού ο πατέρας δεν ήθελε το παιδί κι αφού κι εγώ είχα κάνει χωρίς να πάθω τίποτα.

Αργότερα τα πράγματα στη ζωή μου με έκαναν να σταθώ λίγο να παρατηρήσω τον εαυτό μου. Κατάλαβα ότι από τότε που έκανα την έκτρωση είχα αλλάξει τρομερά. Είχα γίνει σκληρή και κυνική. Δεν είχα εμπιστοσύνη στους άντρες, ούτε καν στον εαυτό μου. Η σχέση μου με το φίλο μου είχε διαλυθεί, κι εμείς δεν καταλάβαμε καλά-καλά πώς συνέβη αυτό. Έμπλεξα με άλλους, μάλιστα με δυο άτομα ταυτόχρονα - εγώ που πάντα ήμουν μονογαμική και δεν μπορούσα ούτε να διανοηθώ ότι θα διατηρούσα παράλληλες σχέσεις. Είχα γίνει νευρική κι έχανα την υπομονή μου με το παραμικρό, τα νεύρα μου δεν εκτονώνονταν εύκολα, με διακατείχε μια διάθεση εκδίκησης. Έχασα την άνεση που είχα με τα παιδιά, που κάποτε τα λάτρευα και με λάτρευαν. Απέφευγα να κάθομαι κοντά τους γιατί πια δεν ήξερα τι να τους πω, φοβόμουν να κρατήσω μωρά στα χέρια μου, μήπως πάθουν κάτι. Το να κάνω κάποτε παιδί δεν το σκεφτόμουν ούτε το επιθυμούσα, ούτε έλεγα ότι δεν θέλω. Απλά είχε εξαφανιστεί από το μυαλό μου αυτή η πιθανότητα." κλπ κλπ


[maraki 8 quote]***Καρβουνιάρη,επίσης,δεν κάνω επίθεση στο χριστιανικό σου ήθος.Απλά έχεις αναφέρει την εκκλησία κάποιες φορές,π.χ.την απομάκρυνση από την εκκλησία,ως αποτέλεσμα αμβλώσεων κλπ κλπ...[/quote]

Δεν το αναφέρω εγώ αυτό, είναι κάτι που παρατηρείται διεθνώς και όχι μόνο στην ελλαδική εκκλησία:

http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/pas-test.htm
"17. Έχεις χάσει την πίστη σου στο Θεό; Έχεις χάσει την αίσθηση της ειρήνης του Θεού που τυχόν είχες παλιότερα; Σκέφτεσαι αν ο Θεός σ' αγαπά ακόμα; Φοβάσαι το Θεό; Έχεις απορρίψει την πίστη στο Θεό για λόγους συναισθηματικούς, παρά ορθολογικούς;"

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωστάκη γράφεις

quote:
Μία άμβλωση δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, δεν είναι η απόφαση του τι θα φάω το μεσημέρι ή τι θα φορέσω το βράδυ... αλλά μην αγνοείς ότι είναι μία απόφαση που πολλάκις λαμβάνεται από έναν. Αυτός ο ένας έχει κάθε δικαίωμα να καθορίσει τη ζωή του αφαιρώντας οποιοδήποτε στοιχείο δεν του ανήκει (γιατί το - δυνητικό - παιδί από μία κακοποίηση, όσο και να μη σου αρέσει, δεν αποτελεί και δεν ΟΦΕΙΛΕΙ η γυναίκα να το αποδεχτεί ως στοιχείο της), ακόμα και στο βαθμό που μιλάμε για ένα - θεωρητικά - έμβιο ον.

Αυτό το βρίσκω πολύ φασιστικό. Από πού κι ως πού ο ένας - ή οι δυο, δε μ' ενδιαφέρει - θα καθορίσουν τη ζωή τους αφαιρώντας αυτήν του αλλουνού; Αν ήσουν ΕΣΥ αυτός ο άλλος θα σου άρεσε; Θα τους έλεγες, "μπράβο, εξασκήστε τα δικαιώματά σας και ξεπαστρέψτε με αν έτσι σας αρέσει";

Το έμβρυο δεν είναι "δυνητικά" έμβιο, αλλά κανονικότατα έμβιο. Ζει και αναπτύσσεται με βαθμούς ιλιγγιώδεις που δεν θα ξαναπλησιάσει στο μέλλον. Επιπλέον η γυναίκα γονιδιακά ΕΧΕΙ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ στη δημιουργία του παιδιού. Για να το πούμε χοντρά, το μισό είναι δικό της στοιχείο.

quote:
Άλλωστε με αυτή τη λογική κάθε αυτοϊκανοποίηση ή ονείρωξη στον άντρα, καθώς επίσης και κάθε έμμηνος στη γυναίκα, ΔΥΝΗΤΙΚΑ αποτελούν έγκλημα, αν το τραβήξουμε στα άκρα.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το τραβήξουμε, γιατί να το κάνουμε; Ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να αναπαραχθεί χρησιμοποιώντας το σπέρμα του και τα ωάριά του. Αυτά τα γεννητικά κύτταρα από μόνα τους χωρίς να έχουν ενωθεί δεν αποτελούν τίποτα άλλο παρά κύτταρα προγραμματισμένα να πεθάνουν. Αυτή είναι η φύση και δεν έχει τίποτα το εγκληματικό.

quote:
Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο απόλυτοι. Ας δώσουμε το δικαίωμα σε ένα ήδη έμβιο ον να αποφασίσει για το αν κάποιος άλλος θα καθορίζει με το ζόρι το μέλλον του. Διαφορετικά, ας σταθούμε θετικά και απέναντι στην κλειτοριδεκτομή της Αιγύπτου, στην αφαίρεση ωοθηκών, στον ευνουχισμό.

Δεν το ήξερα ότι ένα μωρό καθορίζει με το ζόρι το μέλλον μας! Ξέρεις, πολύ σπάνια προκύπτουν συλλήψεις "με το ζόρι". Παράλληλα όταν το παιδί γεννηθεί υπάρχουν τα βρεφοκομεία, οι ανάδοχες οικογένειες, οι γονείς και άλλα πολλά.

quote:
Και μη μου πεις ότι η άμβλωση είναι αφαίρεση ζωής, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που είναι ζωή αυτή της υποψήφιας μητέρας.

Και τι είναι λοιπόν κατ' εσέ Κωστάκη;

quote:
Αν για τον οποιοδήποτε λόγο διακατέχεσαι από υποσυνείδητο μίσος για το άλλο φύλο και επιθυμείς τη διαιώνιση της ανδροκρατίας άνευ όρων, λυπάμαι, αλλά εγώ ως μέλος του αντρικού φύλου αρνούμαι να μπω σε αυτή τη λογική και κυρίως σε εγκαλώ για τον τρόπο που εκφράζεσαι απέναντι στο άλλο φύλο.

Καλά. Δείξε μου πρώτα ΠΟΥ εκφράζομαι εναντίον του άλλου φύλου, και μετά με εγκαλείς. Επίσης, πες μου σε παρακαλώ τι σχέση έχει το να κρατάει η γυναίκα το παιδί της με την ανδροκρατία! Μάλλον στα χειρουργεία με τους (κατά κανόνα άρρενες) εκτρωσάδες, τους μπαμπούλες πατεράδες των εγκύων και τους ανεύθυνους εραστές τους υπάρχει η ανδροκρατία, και όχι στα δικά μου ποστς.

quote:
(εν προκειμένω για το παιδί που στην τελική είναι παιδί ΣΟΥ)

Αυτό πάλι η κοινή λογική μου δυσκολεύεται να το πιστέψει. Δηλαδή ότι σου φυτέψουν (και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ κι ας γίνω κουραστικός, μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όχι για κάθε περίπτωση άμβλωσης) αποτελεί "ΣΟΥ"; τι λέτε ρε παιδιά; σοβαρά; δηλαδή αν αύριο - μεθαύριο σου φυτέψουν τσιπάκια ή μία σφαίρα στον εγκέφαλο ετσιθελικά, θα έχουμε την υποχρέωση να τα δεχτούμε ως ίδια; και μην ακούσω πάλι το γνωστό "το παιδί είναι έμβιο", πρώτον γιατί δε μιλάμε για παιδί ακόμα και δεύτερον γιατί όταν κάτι είναι "φυτεμένο" με το ζόρι είναι παραφύσιν, είτε έμβιο, είτε μη έμβιο.


Το τσιπάκι, είναι ένα ξένο πράγμα μηχανικό και αφύσικο που σου βάζουν πιθανότατα για να σε παρακολουθούν. Το έμβρυο, είναι μισό γενετικό προϊόν του βιαστή και της βιασμένης. Αν ήταν εξ ολοκλήρου δικό του προϊόν θα το συζητούσα αυτό που λες, όμως είναι ένα μωρό που έχει όλες τις πιθανότητες να μοιάζει πιο πολύ στη μάνα παρά στον πατέρα και να αγαπηθεί από αυτήν, και έχει πάρει το δρόμο του να έρθει στον κόσμο όπου ήρθαμε όλοι εμείς, θύτες και θύματα αυτού του κόσμου.
...

quote:
Προσπερνώντας το εκ νέου (παρά την αίτηση συγχώρεσης) επιθετικό ύφος σου - συμφωνώ, έχει και η φίλη angi τέτοιο, αλλά θίγεται ως προς το φύλο της και έχει ελαφρυντικό - θα ήθελα να μου πεις πόσα από αυτά τα Links αφορούν "εμφυτεύσεις" και πόσα απλές αμαρτίες της νιότης ή της εφηβείας ακόμα! Π.χ. το να μου πεις ότι η κυρία με τις 4 αμβλώσεις είχε βιαστεί κατά συρροήν εμένα θα μου θύμιζε λιγάκι το ανέκδοτο με τον τύπο που πάει για κυνήγι και τον βιάζουν τα ζώα! Το ότι μας δείχνεις κάποιες φωτό από αμβλώσεις, συμφωνώ ότι αηδίασα και μόνο να τις δω μετά τη δεύτερη, είναι όντως τραγικές και επικεντρώνοντας εκεί συνυπογράφω, αλλά μήπως θα ήθελες να αναζητήσουμε μερικές από βιασμούς ή "χειρουργεία" ή λιθοβολισμούς και άλλα καλούδια που υπόκεινται οι γυναίκες για χάρη της ανδρικής υπεροχής;

...

Τι σχέση έχουν τα τσιπάκια με τα παιδιά δεν καταλαβαίνω. Επιπλέον μου γεννιύνται ερωτήματα, όπως: τι με νοιάζει εμένα π.χ. αν αποτελώ προϊόν αμαρτίας ή και βλακείας τη στιγμή που ζω και χαίρομαι τη ζωή; Αν εσύ ήσουν προϊόν π.χ. μέθης ή μαστούρας θά έπρεπε να σε τιμωρήσουν με θάνατο γι' αυτό; Και τι θα πει "θίγεται ο τάδε ως προς το φύλο του"; Τα έμβρυα που πετάμε στα σκουπίδια ανήκουν και στα δυο φύλα, γιατί να μη δείχνουμε καμμία ευαισθησία γι' αυτά; Και η ανδρική υπεροχή, που κολλάει αγαπητέ μου; Μήπως για να μην φανούμε αρσενικά σωβινιστικά γουρούνια πρέπει να ενθαρρύνουμε τις γυναίκες να παίζουν με την ανθρώπινη ζωή, προς ζημία δική τους; Άντε κορίτσια, κάντε ό,τι θέλετε (και μάλιστα με τα παιδιά σας και παιδιά μας), είμαστε προοδευτικοί εμείς!

Αφού έχεις τέτοια αντιμετώπιση στους άντρες που μιλάνε κατά των αμβλώσεων, ορίστε και οι γυναίκες και μάλιστα φεμινίστριες: http://www.agazilos.org και http://www.abortion.agazilos.org
http://www.agazilos.org/redbluepill.htm
Και ειδικότερα για τα παιδιά από βιασμό http://www.abortion.agazilos.org/abort-letters.htm#panoskaltsis
για τα οποία μπορείς να δεις και εδώ: http://d13355883.u127.c4.ixwebhosting.com/studies.htm#01

quote:
Ελπίζω να σας κούρασα και να μην έχετε αντοχές για νέα αιματοχυσία.[/quote]
...

Άσε φίλε μου, η πραγματική αιματοχυσία γίνεται αλλού, την ώρα που εμείς συζητάμε... και όπως είδες είναι αποτρόπαιη. Για όποιο λόγο και αν συμβαίνει.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!


Edited by - Καρβουνιάρης on 22/08/2007 18:54:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 19:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι πως αν αυτή τη στιγμή είμαστε εδώ και γράφουμε και ανασαίνουμε είναι γιατί κάποια μάνα πριν μερικά χρόνια θέλησε να μας αγαπήσει πιο πολύ από τον εαυτό της.

Αγαπητή parafron, εγώ απλά υποκλίνομαι.
Και θέλω να ξέρεις ότι δεν έχω καμμιά διάθεση να κατηγορήσω γυναίκες που έχουν κάνει αμβλώσεις. Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, είτε μεγάλα είτε μικρά. Εκνευρίζομαι όμως όταν βλέπω να υποτιμάται συνειδητά και τόσο πολύ η ανθρώπινη ζωή - που θα μπορούσε να είναι η δική μας! Γι' αυτό και έχω ώρες-ωρες έντονο ύφος.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 02:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ μωρε Καρβουνιαρη...
Μου παραθετεις λινκ ενω εγω ειμαι το ζωντανο παραδειγμα που σου μιλαει...
Να ψαξω να βρω κι εγω αναλογα αρθρα και να σου τα παραθεσω.
Σε βαρεθηκα γιατι εισαι ενας αμετανοητος φαλλοκρατης.
Ελπιζω να σε συγχωρεσει και ο Θεος....
Σε φανταζομαι στην καθημερινοτητα σου...
Ελπιζω να σε φανταζεται και ο Θεος...

Κωστακη,
εχεις δικιο,
το εχω διαπιστωσει κι εγω αυτο αλλα δυσκολευομαι να το διορθωσω!
Μου δινω αφεση αμαρτιων γιατι σκεφτομαι οτι παντα μιλαω ειλικρινα και ξεκιναω καλοπροαιρετα.
Εχω και κεινο τον Ερμη στον Σκορπιο, που δεν μπορω να τον συγκρατησω.
Σε ευχαριστω παντως,
ειλικρινα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 08:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Καρβουνιάρη,δεν είναι η θέση μου να μπλεχτώ σε διαμάχες ψυχολόγων και ψυχιάτρων,υπάρχουν πολλές και για πολλά πράγματα.
Μάλλον θα έχεις πέσει στην περίπτωση με τον περίγυρό σου και τις γυναίκες που γνωρίζεις κι έχουν κάνει άμβλωση.Όπως είπα,ξέρω αρκετές που έχουν κάνει και δεν υποφέρουν από τίποτα.Κάποιες τους είναι 40,άλλες είναι 50,άλλες 60 και ουδέποτε υπέφεραν από κάτι.Και δέξου κι αυτό που λέει και η angi,η ίδια είναι μια χαρά...

quote:
Αυτό το βρίσκω πολύ φασιστικό. Από πού κι ως πού ο ένας - ή οι δυο, δε μ' ενδιαφέρει - θα καθορίσουν τη ζωή τους αφαιρώντας αυτήν του αλλουνού; Αν ήσουν ΕΣΥ αυτός ο άλλος θα σου άρεσε; Θα τους έλεγες, "μπράβο, εξασκήστε τα δικαιώματά σας και ξεπαστρέψτε με αν έτσι σας αρέσει";
Εγώ πάλι βρίσκω φασιστικό τον εξαναγκασμό μιας γυναίκας να κάνει ένα παιδί,ιδιαίτερα όταν είναι προϊόν βίας κλπ.Είναι φασιστικό επίσης,το να θες να καταστραφεί μια ζωή ενός 17χρονου π.χ. κοριτσιού..Γενικότερα,συμφωνώ απόλυτα με τον Κωστάκη,όπως πάντα δηλαδή.Είναι θέμα ενός η άμβλωση...

quote:
Δεν το ήξερα ότι ένα μωρό καθορίζει με το ζόρι το μέλλον μας! Ξέρεις, πολύ σπάνια προκύπτουν συλλήψεις "με το ζόρι".
Δεν το ήξερες;σοβαρολογείς;;;Το καθορίζει αγαπητέ...
Και οι συλλήψεις με το ζόρι δεν προκύπτουν τόσο σπάνια όσο νομίζεις...

quote:
Παράλληλα όταν το παιδί γεννηθεί υπάρχουν τα βρεφοκομεία, οι ανάδοχες οικογένειες, οι γονείς και άλλα πολλά.
Εδώ γελάμε!!!Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει ανάδοχη οικογένεια,ορφανοτροφειο κλπ..Η άμβλωση φαντάζει καλύτερη πάντως...

Δεν μου δίνεις την εντύπωση φαλλοκράτη,όχι ακόμα τουλάχιστον.Απλά μου φαίνεσαι αυστηρός και απόλυτος.
Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;αν η 16χρονη κόρη σου έμενε έγκυος,να υποθέσω ότι θα υποστήριζες να το κρατήσει.Και αν δεν το ήθελε η ίδια;αν η κοπέλα ήθελε να σπουδάσει και να κάνει καριέρα;θα είχε και το μωρό μαζί;ή θα μεγάλωνες το μωρό εσύ με την σύζυγό σου;



καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καρβουνιάρης
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 16:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καρβουνιάρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Καρβουνιάρη,δεν είναι η θέση μου να μπλεχτώ σε διαμάχες ψυχολόγων και ψυχιάτρων,υπάρχουν πολλές και για πολλά πράγματα.
Μάλλον θα έχεις πέσει στην περίπτωση με τον περίγυρό σου και τις γυναίκες που γνωρίζεις κι έχουν κάνει άμβλωση.Όπως είπα,ξέρω αρκετές που έχουν κάνει και δεν υποφέρουν από τίποτα.Κάποιες τους είναι 40,άλλες είναι 50,άλλες 60 και ουδέποτε υπέφεραν από κάτι.Και δέξου κι αυτό που λέει και η angi,η ίδια είναι μια χαρά...

Και η θειά μου με τα ψυχοφάρμακα μια χαρά λέει ότι είναι! Λέει επίσης ότι για τα ψυχοφάρμακα που παίρνει δεν φταίνε οι αμβλώσεις, και κάτι αστρολογικά σαν αυτά της Άντζι. "Είμαι Τοξότης εγώ... Συναισθηματικός άνθρωπος και με αδικούν και με πατάνε" κτλ. Πριν κάνει τις αμβλώσεις φαίνεται θα ήταν άλλο ζώδιο, γι' αυτό και δεν είχε προβλήματα.

quote:
Αυτό το βρίσκω πολύ φασιστικό. Από πού κι ως πού ο ένας - ή οι δυο, δε μ' ενδιαφέρει - θα καθορίσουν τη ζωή τους αφαιρώντας αυτήν του αλλουνού; Αν ήσουν ΕΣΥ αυτός ο άλλος θα σου άρεσε; Θα τους έλεγες, "μπράβο, εξασκήστε τα δικαιώματά σας και ξεπαστρέψτε με αν έτσι σας αρέσει";

Δεν μου απάντησες εδώ. θα το έλεγες αυτό; Φοβάμαι ότι όταν έχουμε να κάνουμε με τον εαυτό μας τα δεδομένα μας περί ελευθερίας - ή μάλλον ασυδοσίας - των άλλων αλλάζουν.

quote:
Εγώ πάλι βρίσκω φασιστικό τον εξαναγκασμό μιας γυναίκας να κάνει ένα παιδί,ιδιαίτερα όταν είναι προϊόν βίας κλπ.Είναι φασιστικό επίσης,το να θες να καταστραφεί μια ζωή ενός 17χρονου π.χ. κοριτσιού..Γενικότερα,συμφωνώ απόλυτα με τον Κωστάκη,όπως πάντα δηλαδή.Είναι θέμα ενός η άμβλωση...

Αγαπητή μου δεν με καταλαβαίνεις. Δεν θέλω να καταστραφεί κανενός η ζωή, γι' αυτό και είμαι κατά των αμβλώσεων. Η ζωή ξέρεις, δεν είναι η επαγγελματική σταδιοδρομία και οι σπουδές, οι οποίες μπορούν να περιμένουν, είναι η σχέση μας με τον εαυτό μας, τη συνείδησή μας και τους άλλους - πόσο μάλλον με τα παιδιά μας. Οι γυναίκες με σώας τας φρένας που ολοκληρώνουν την κύησή τους όχι μόνο δεν παθαίνουν καμμιά καταστροφή, αλλά είναι αποδεδειγμένα σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτές που την τερματίζουν. Υπάρχουν τόσες ανύπαντρες μητέρες που τα καταφέρνουν μια χαρά κι έχουν επιτυχίες, και καμιά "καταστροφή" δεν έχουν πάθει. Τα μωρά φέρνουν στη ζωή μας αγάπη και μια νέα κατανόηση του κόσμου, και όχι καταστροφή.

quote:
Δεν το ήξερα ότι ένα μωρό καθορίζει με το ζόρι το μέλλον μας! Ξέρεις, πολύ σπάνια προκύπτουν συλλήψεις "με το ζόρι".
Δεν το ήξερες;σοβαρολογείς;;;Το καθορίζει αγαπητέ...
Και οι συλλήψεις με το ζόρι δεν προκύπτουν τόσο σπάνια όσο νομίζεις...

Οι στατιστικές λένε ότι είναι ελάχιστες. Μόνο σε περιόδους πολέμου έχουν έξαρση οι συλλήψεις από βιασμό.

quote:
Παράλληλα όταν το παιδί γεννηθεί υπάρχουν τα βρεφοκομεία, οι ανάδοχες οικογένειες, οι γονείς και άλλα πολλά.
Εδώ γελάμε!!!Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει ανάδοχη οικογένεια,ορφανοτροφειο κλπ..Η άμβλωση φαντάζει καλύτερη πάντως...

Είπες τη μαγική λέξη: "φαντάζει". Οι υπέρμαχοι των αμβλώσεων μιλούν βασικά με γνώμονα τη φαντασία. Εγώ πάντως δεν φαντάζομαι τίποτα, έχω φίλους που μεγάλωσαν σε ίδρυμα. Ευτυχώς δεν τους ξεπάστρεψε κανείς και είναι μια χαρά άνθρωποι. Κάποιοι άλλοι που ξέρω και μεγάλωσαν σε οικογένειες και με όλα τα καλά είναι, σε διαβεβαιώνω, πολύ χειρότερα από αυτούς.

quote:
Δεν μου δίνεις την εντύπωση φαλλοκράτη,όχι ακόμα τουλάχιστον.Απλά μου φαίνεσαι αυστηρός και απόλυτος.[/quote]

Σε θέματα ζωής και θανάτου έτσι θέλω να είμαι! Να σέβομαι τη ζωή των άλλων όπως απαιτώ να σέβονται και τη δική μου. Αλλιώς αν απαιτώ να σέβονται εμένα αλλά σε σχέση με τους άλλους είμαι χαλαρός, θα είμαι υποκριτής.

quote:
Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;αν η 16χρονη κόρη σου έμενε έγκυος,να υποθέσω ότι θα υποστήριζες να το κρατήσει.Και αν δεν το ήθελε η ίδια;αν η κοπέλα ήθελε να σπουδάσει και να κάνει καριέρα;θα είχε και το μωρό μαζί;ή θα μεγάλωνες το μωρό εσύ με την σύζυγό σου;[/quote]

Αν δεν μπορούσε να το μεγαλώσει εκείνη, ασφαλώς και θα το μεγάλωνα εγώ. Αλλά απ' όσο τη βλέπω, αγαπάει πολύ τα μωρά κι ελπίζω όταν μεγαλώσει να μην αλλάξει.

(Wake me up)
Wake me up inside
(I can't wake up)
Wake me up inside
(Save me)
call my name and save me from the dark
(Wake me up)
bid my blood to run
(I can't wake up)
before I come undone
(Save me)
save me from the nothing I've become!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και κάτι αστρολογικά σαν αυτά της Άντζι. "Είμαι Τοξότης εγώ... Συναισθηματικός άνθρωπος και με αδικούν και με πατάνε" κτλ. Πριν κάνει τις αμβλώσεις φαίνεται θα ήταν άλλο ζώδιο,


Λες να την πατησα απο την Αστρολογια (με την οποια ασχολουμαι απο τα 15 μου-οποτε μπορω βεβαια). Μηπως δεν μπορω να εχω και χομπυ;
Σου εχουν πει οτι ο Τοξοτης ειναι συναισθηματικος;
Μαλλον ή δεν ακους καλα ή φαντασιωνεσαι..
Σε αντιθεση με σενα (προσωπικα δεν πιστευω ουτε λεξη απο αυτα που λες-τα σχετικα με συναναστροφες σου),
Εχω διαβασει και την Καινη Διαθηκη και την Παλαια (φτου μακρυα!!!-η Παλαια) και βιους αγιων και πολλα πολλα...
Στενομυαλος ανθρωπος δεν ειμαι, δοξα τω Θεω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy