ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 11:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι τα άτομα που αλλάζουν γνώμη δια μέσω μαιλ γεγονότων μυστηριώδη φιλόσοφε;;;;;;
Εκτός εάν κάποιο μαιλ γεγονός δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Πράγμα πολύ πιθανό.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιε, μου στέλνεις ένα ΜΑΙΛ ….και γράφεις!

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.... XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX;;;;;;;;; ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜMΑΤΙΑ ΣΑΣ;;;;;;;

Δηλαδή οποίος μπαίνει και βρίζει εδώ μέσα… πρέπει κάποιος να μαζεύει κομμάτια? Μωρε μπραβο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ!!!

Τι δουλεία έχω με τον A… τον B…..η οποιονδήποτε...εκτος του οτι τους αποκαλεσα Φιλους... οπως ολους?

Επρεπε μηπως να τους βρισω????

Με το να μου αφιερώνεις τέτοια μαιλ…. θέλεις να με σχετίσεις….?
Μήπως από όλους όσους γράφουν….δεν είπα και δυο κουβέντες στον Ήλιο? Όχι?

Στο επέστρεψα λέγοντας σου πως δεν με αφορά….και συνέχισες!Τι θέλεις δηλαδή?

Να γίνω χριστιανός?
Να αρχισω να προσκυναω?
Να αρχίσω να φοβάμαι?
Μήπως θέλεις να μην γράφω… γιατί πειράζουν λόγια μου τα πιστεύω σου?
Μήπως …. έκανα εξαίρεση σε κάποιο ΙΣΜΟ?
Μηπως ζήτησα απο κανένα.. να ασπασθεί Πλάτωνα, Κ,…. η ακόμα και τη Φιλοσοφία?

Άμα το ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ…ας μου μου ζητηθει απο ΑΔΜΙΝ, ΤΗΟΤΗ, ΚΕΛΣΟΣ, ΠΛΩΤΙΝΟΣ, ΑVATAR… η και ΑΡΖΟΥΝΑ…(να μην γράφω) και το κάνω αμέσως….και, προπαντός, φίλος με όλους...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα… ούτε προπαγάνδα για οτιδήποτε γίνεται. Καθαρά πράγματα!
Δεν έβρισα κανενα, και μέχρι σήμερα, τα έχω καλά με την συνείδηση μου.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/04/2003 12:58:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ E-MAIL ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΕΣ ΑΠΟΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΕΧΘΡΟΤΗΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΤΙ Ή ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ.
ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;;;;; ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΕΙ. ΔΗΜΟΣΙΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΑ ΣΕ ΣΕΝΑ...ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΣΕΝΑ.
ΕΓΩ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΙΝΙΣΕΣΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΜΠΛΕΚΕΙΣ.
ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ. ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 11/04/2003 12:26:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έσκασε η μπόμπα ...

Πλάτωνα μη μασάς ...το forum δεν είναι ούτε Χριστιανικό , ούτε Βουδιστικό, ούτε Ισλαμικό ...ούτε για τα τσικό ...

Το forum ήμαστε εμείς... και οι απόψεις μας .

Ο Αντώνιος φαίνεται οτι πήρε τα πράγματα λίγο πιο σοβαρά απ'ότι έπρεπε
κοινώς "πορώθηκε"...


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΥΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΣΕ ΣΥΝΟΜΩΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΤΑΞΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ. ΕΣΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΤΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΛΑΣΑΡΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΔΙΕΚΡΙΝΕΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ.... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΜΠΙ ΠΟΥ ΥΠΑΙΝΙΣΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο επέστρεψα λέγοντας σου πως δεν με αφορά….και συνέχισες!Τι θέλεις δηλαδή?

ΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΑ;;;; ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;;;;; ΕΣΥ ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τι είμαι φίλε Αντώνη, ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ…? Φιλόσοφος του ΑΕΡΑ? Για γέλια?

Τόσο εύκολα έχασες..... τη μεγάλη εκτίμηση… ?

Μάλλον δεν την είχες ποτέ….

Δεν πειράζει…Εσύ να είσαι καλά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 12:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΟΥ LOOK;;;;
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ (ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ) ΣΒΗΣΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΩΜΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ......ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 13:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΟΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.... ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΙΕ!!!

Thanks EoN....Κρατα καμια μπυρα παγωμενη για το καλοκαιρι!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/04/2003 13:02:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 13:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΘΕΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ....ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 13:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να γίνω χριστιανός?
Να αρχισω να προσκυναω?
Να αρχίσω να φοβάμαι?
Μήπως θέλεις να μην γράφω… γιατί πειράζουν λόγια μου τα πιστεύω σου?
Μήπως …. έκανα εξαίρεση σε κάποιο ΙΣΜΟ?
Μηπως ζήτησα απο κανένα.. να ασπασθεί Πλάτωνα, Κ,…. η ακόμα και τη Φιλοσοφία?

ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ;;;;; ΕΑΝ ΝΑΙ ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ.
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ;;;;;;
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΡΥΒΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ;;;;;;;
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΡΥΒΩ ΤΟΝ ΠΟΘΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ;;;;;; ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΩ ΤΗΝ "ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΣΟΥ;;;;;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΩ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 11/04/2003 13:19:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 13:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιε…..συνέχισε στα πιστεύω σου φίλε μου…. Δεν έχω πρόβλημα. Σου επαναλαμβάνω, δεν θέλω τίποτα από κανένα….προπαντός να πίσω κάποιους για την Σοφία κανενός….!Αμα ειναι της (πενταρας)...σιγα τον θορυβο που κανουν....


Από κάτι σημειώσεις…. που κράτησα πριν χρόνια... διαβάζοντας Κ….


1. Μπορούμε να είμαστε φίλοι αν εσείς έχετε μια σειρά πίστεων και εγώ μιαν άλλη? Αν εγώ δολοφόνο ομαδικά και εσείς είσθε ειρηνικός?

2. Μπορεί να υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ του Ανθρώπου που ζει στην Πλάνη και του Ανθρώπου που είναι ελεύθερος?

3. Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΣΧΕΣΕΩΣ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΝΗ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ…


4. Χωρίς αυτογνωσία ο Νους διαμορφώνεται από τις περαστικές επιδράσεις. Αυτές οι περαστικές επιδράσεις μπορούν να κάνουν τον Νου στενό η Πλατύ, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται μέσα στη σφαίρα των επιδράσεων. Εκείνο που φτιάχνεται μπορεί να χαλαστή και εκείνο που δεν φτιάνεται, μπορεί να γνωρισθεί με την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Ο Εαυτός είναι κάτι το φτιαχτό, και μόνο με το γκρέμισμα του εαυτού, μπορούμε να γνωρίσουμε, εκείνο που δεν είναι αποτέλεσμα επιδράσεων, εκείνο που δεν έχει ΑΙΤΙΑ.

Το 2, και 4...τα βρισκουμαι παρομοια και στον Πλατωνα....(Προταγορας, Σοφιστης)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 14:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ, ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΙΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΕΡΙ "ΠΟΡΩΣΗΣ" ΤΟΥΣ ΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ "ΠΡΟΣ ΤΗΟΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ" ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ ΕΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ "ΠΛΑΤΩΝΑ" ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.
Η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΦΡΑΣΗ:
«ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ»

ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ……



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 14:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιε,

Έβαλα ένα ΜΕΡΟΣ των Μαιλ….έχοντας επίγνωση ότι τα έχεις ξαναγράψει! Εξάλλου έκανες πως δεν κατάλαβες!!! ΚΟΙΤΑ ΨΥΛΑ!!! Με ερωτησες!

Όταν κάτι επιστρέφεται στον Αποστολέα, και του εξηγείς τους λόγους (ότι δεν σε αφορούν), και εκείνος επανέρχεται λέγοντας και άλλα ………. δείχνει σοφία?.... η φανατισμό?

Μήπως σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα να μου στέλνεις ΜΑΙΛ…αφήνοντας υπονοούμενα????

Δηλαδή…αν πιάσω και γράψω ένα μαιλ σε κάποιον και τον κατηγορώ για κάτι που δεν έχει σχέση… στο τέλος…. θα βγω και από πάνω???

Αλήθεια, ποιος πρέπει να ντρέπεται????

Καποιος μου φενεται.... εχει μονο τη δικια του..Αποψη!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/04/2003 15:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 15:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έβαλα ένα ΜΕΡΟΣ των Μαιλ….έχοντας επίγνωση ότι τα έχεις ξαναγράψει! Εξάλλου έκανες πως δεν κατάλαβες!!!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΔΕΝ ΦΗΜΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΟΥ

quote:
Όταν κάτι επιστρέφεται στον Αποστολέα, και του εξηγείς τους λόγους (ότι δεν σε αφορούν), και εκείνος επανέρχεται λέγοντας και άλλα ………. δείχνει σοφία?.... η φανατισμό?

ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ.

quote:
Μήπως σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα να μου στέλνεις ΜΑΙΛ…αφήνοντας υπονοούμενα?????

ΠΟΤΕ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

quote:
Δηλαδή…αν πιάσω και γράψω ένα μαιλ σε κάποιον και τον κατηγορώ για κάτι που δεν έχει σχέση… στο τέλος…. θα βγω και από πάνω??

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΝΑΙ.

quote:
Αλήθεια, ποιος πρέπει να ντρέπεται????

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ "ΤΡΩΕΙ" ΜΕΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

quote:
O καθενας δεν εχει την αποψη του??? Καποιος μου φενεται.... εχει μονο τη δικια του!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΕΣΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ;;;



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 15:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο προπαγανδιστής, δεν ενδιαφέρεται για το ΒΙΩΜΑ. Ενδιαφέρεται για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ των εντυπώσεων, θρησκευτικών η Πολιτικών, Κοινωνικών η ιδιωτικών. Ο Προπαγανδιστής, θρησκευτικός η λαϊκός, δεν μπορεί να κηρύττει την αλήθεια...

Η Αλήθεια η η Ευτυχία δεν μπορεί να έρθει χωρίς να κάνουμε το ταξίδι μέσα στον Εαυτό μας!


Έγραψα αυτό…..Έβαλα ένα μέρος από το μαιλ σου…. για να διασαφηνίσω σε σένα κάτι που δεν κατάλαβες…
(Γιατί άραγε να το έσβησα όταν μου το ζήτησες???)

Μάλλον…..Ψάχνω τις εντυπώσεις…και την εκτίμηση σου….μα και που δεν θέλω…. γιατί είμαι ένας μεγάλος φιλόσοφος που γνωρίζει τους άλλους…και θέλει να φωτίσει την ανθρωπότητα…

Αχ βρε Αντωνιε...δεν επιασες ακομα το μεγαλειο μου???

ΕΓΩ ΑΝΤΩΝΙΕ ΕΓΩ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ!!!! Ολοι οι αλλοι σε κοροιδευουν!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 15:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.
Δεν υπαρχουν ακριβεις ιστορικες αναφορες μεχρι στιγμης,για την ημερομηνια της γεννησης του και ουτε ακομη για την ιδια την υπαρξη του.Αλλα αντιθετα απο την παραδοση του Ορφεα,η παραδοση ειναι πιο πλουσια και φαινεται οτι υπηρξαν μερικα ντοκουμεντα της εποχης εκεινης,που μετα καταστραφηκαν απο μερικους μεταγενεστερους οπαδους του,με σκοπο να θεμελιωσουν χωρις εμποδια την θεια προελευση του.
Ετσι ο μυθος μας φερνει ξανα στις κοινες σ'αυτα τα θεματα καταστασεις,οπως την γεννηση του απο την παρθενο Μαρια,το προσκυνημα απο τους Βασιλεις Μαγους,την αυταπαρνηση απο τον υλικο κοσμο,τον διαλογισμο στην ερημο,τον θανατο,την καθοδο στην κολαση-τον Αδη-και τελικα την Ανασταση και αιφνιδια εξαφανηση του σωματος του η Αναληψη στον ουρανο.
Η θρησκεια αυτη,υπηρξε μια αιρεση της Εβραικης πιστης,αλλα με το περασμα του χρονου-δυο αιωνων-και μετα απο πολυαριθμες εσωτερικες μαχες,πηρε το Ελληνορωμαικο Τυπικο,και μια Δυτικη ηθικη μορφη,διαφορετικη απο την Ανατολικη και σχεδον Λαμαικο-ασκητικη των πρωτων μαθητων.
Για πολλους αιωνες η Χριστιανικη θρησκεια,παρηγαγε Ιερα βιβλια,που αλληλοσυσκοτιζονται,πραγμα που εμποδιζει πολυ την εργασια του ερευνητη.Στην συγχρονη εποχη,οι Διδασκαλιες αυτου του ΑΒΑΤΑΡΑ,περισσοτερο η λιγωτερο ακρωτηριασμενες και μεταλλαγμενες,στην ηθικη βασηχιλιαδων ανεξαρτητων εκκλησιων και αδελφοτητων που γενικα αναγνωριζουν με ωρισμενες διαφωνιες Τεσσερα Βιβλια(τρια απο τους πρωτους εξη αιωνες της χριστιανικης εποχης και το τεταρτο απο τον 11ο αιωναμ.Χ.),τα λεγομενα Εαυγγελια η Καινη Διαθηκη,για να τα ξεχωρησουν απο την Παλαια Διαθηκη της Εβραικης θρησκειας.
Ο Διδασκαλος Ιησους,που εφτασε στην κατασταση του 'Χριστου Φωτισμενου',αναλογη με του' ΒΟΥΔΔΑ',ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ 4ο ΓΥΡΟ ΒΟΥΔΔΙΣΑΤΒΙΚΩΝ ΑΒΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΦΥΛΗΣ,ΚΑΙ ΔΙΟΧΕΤΕΥΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΝΟΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 4η ΥΠΟΦΥΛΗ,ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ 5ης ΥΠΟΦΥΛΗΣ ΤΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΕΝΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΑΒΑΤΑΡΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ 6ης ΥΠΟΦΥΛΗΣ ΤΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ.

Edited by - Helios on 11/04/2003 15:47:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήλιε τι να σου πω!!! Το καλλίτερο Δώρο μου έκανες!!!

Μπράβο φίλε μου... συνέχισε…..και μην ξαναπείς.... κουβέντες.

Για κανένα!


Έχουμε πολλά να μάθουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλόσοφοι της πεντάρας, εβραιοχριστιανοί, προσωπικές αντιπαραθέσεις, κ.λ.π.
Να πω την απορία μου;
Νόμιζα πως θα συζητούσαμε για τον μέγιστο δάσκαλο Κρισναμούρτι και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ πολιτιστική του παρακαταθήκη. Τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω και ο "γόνιμος διάλογος" που γίνεται, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Φωτίστε με τον πτωχό και αδαή, σος!

HIGHLANDER
"who wants to live for ever,who dares to love for ever?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια φιλε ΑΧΕΡΟΝΤΑ... εσυ που εισαι μεσα στις 7 σελιδες???

Γιατι δεν μας διαφωτιζεις και εσυ λιγο για τον Κ?

Γεια μενα τουλαχιστον...ειναι ενα μεγαλο μυστηριο! Ο Κ!!!

Οχι και τοσο η διδασκαλεια...

Ο Φιλοσοφος της πενταρας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα γραφει ο GIORGIO LIVRAGA,στο καλο βιβλιο του ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ,οπου προσπαθει να απλοποιησει και να συμπυκνωσει τις θεμελιωδεις αρχες της ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ BLAVATSKY.Tα αναγραφομενα ειναι στις σελ.91-92 απο το βιβλιο.
Μερικα τα εγραψα με κεφαλαια γιατι φαινεται οτι το site εχει και γκαβους συνεργατες.
Πρωτα απο ολα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να παραδεχτει και να πιστεψει τιποτε.
Το αντιθετο μαλιστα.
Οφειλει να μελετα ,να διαλογιζεται και μεσα απο τις εμπνευσεις και την πειρα της πρακτικης εφαρμογης ,να δεχεται τις δικες του μικρες αληθειες,να εξελισσεται και να προχωρα.
Και γιατι να γραφει κανεις για τον Χριστο,σε ενα topic,για τον Κρισναμουρτι?
Παρατηρωντας εδω και αρκετο καιρο τα συμβαινοντα στο esoterica,παρατηρησα μια προσπαθεια προπαγανδας απο ωρισμενους-με την ανοχη των υπευθυνων του τοπου-να εκχριστιανισουν τα παντα.
Και ιδιαιτερα στηνπεριπτωση του Κρισναμουρτι γιατι αυτος δεν δεχτηκε τιποτε δεδομενο,ουτε σωτηρες ουτε αγιους ουτε δασκαλους ουτε θρησκειες,αλλα μονον την ανευ ορων ελευθερη αναζητηση της Αληθειας μεσα στον καθενα.
Ετσι,οι αποψεις του φερνουν ειρηνη,και δεν εχουν απο τον σχηματισμο τους εσωτερικη βια και διαχωρισμο,που φερνει εξωτερικη βια και διαχωρισμο.
Επισης παρατηρησα ωργανωμενες επιθεσεις απο εβραιοχριστιανους σε βαρος μη εβραιοχριστιανων.
Εκει παιζοταν το εξης φτηνιαρικο θεατρακι.
Ο ενας ηταν ο 'σοβαρος' με 'επιχειρηματα'
Ο η οι αλλοι,εβριζαν απλα και εκνευριζαν τον οχι εβραιοχριστιανο η οχι εβραιοχριστιανους.
Παντα ηταν αγελη,απο 'ανδρεια'.
Ακολουθουσε 'συρραξη'και τοτε εμφανιζοταν το διδυμο Thoth-Admin,που με διαφορες δικαιολογιες -που μπορει κανεις να βρει-κλειδωναν το θεμα.
Βεβαια κλειδαριες=φιμωση και ασυμβιβαστα με την καθε πνευματικη προσπαθεια.
Ενα απο τα πραγματα που μου εκαναν εντυπωση ηταν η φιμωση και εξωθηση τελικα σε παραιτηση καλων μελων,οπως η Εκατη,ο ουροβορος και αλλοι,που και γνωσεις φαινεται να ειχαν αλλα και λογο.
Ετσι με το επιχειρημα της 'απρεπους διαγωγης',ουσιαστικα για την ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ,εδιωξαν καλα μελη.
Και λεω αξιοι ιδιοκτητες του Esoterica,μηπως εχετε διαβασει βρισιες και ηλιθιοτητες συνεργατων σας οπως
ΕΟΝ-ΚΕΛΣΟΣ-ΑΝΤΩΝΙΟΣ-ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ και αλλων?
Τι κανετε γι αυτους?
Φαρισαικες 'συστασεις'?
Και ευλογιες για την συνεχιση του 'θεαρεστου εσωτερικου τους εργου',που 'ανεβαζει' την ποιοτητα του χωρου?
Ειπα λοιπον να τους πληρωσω με το ιδιο νομισμα.
Να φανε δηλ .το βρισιδι που αναλογει σε αυτα τα μπατακια και ρεντικολα,σε αυτες τις γελοιογραφιες 'εσωτεριστων',που διογκωνουν τα ασημαντα και ποταπα εγω τους ,φανταζομενοι οτι εγιναν Μυστες και Διδασκαλοι,επειδη παπαγαλισαν πεντε κολυβογραμματα.
Ηθελα να γινω κατι σαν καθρεφτης της ασχημιας τους μηπως και καταλαβουν τι τους γινεται και τι κανουν,και μηπως ξεκαβαλησουν τα καλαμια τους και αισθανθουν την μικροτητα και γελοιοτητα τους.
Ομως οταν εχεις ενα μικρο ,κομπλεξικο ,συμπιεσμενο εγω,και το φουσκωσει με εναν σωρο λεξεων,που περνιουνται για 'Διδασκαλιες Εσωτερισμου'τοτε φουσκωνεις τα μπαλονια με ηλιο,και πετανε ψηλα,νομιζοντας οτι γιναν κατι,ενω δενεχουν παρα μονον αερα κοπανιστο.
Ασε που βαλαν και τους Χριστους χερι,και για να 'φανουν',τους κανανε τελειους,πρωτους,UMBER ALLES,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΓΙΝΑΝ 'ΚΑΤΙ'.
Δεν ηταν ωραιο για μενα,αλλα θα συνεχιστει,οσο καποιοι τενεκεδες,θα συνεχισουν ναναι προκλητικοι.
Δεν ειναι το προβλημα τι ηταν ο Χριστος η ο Κρισναμουρτι η ο Σινταρτα η ο Ορφεας.
Το προβλημα ειναι ποτε θα εξελιχθουμε για να δουμε λιγο πιο πανω,και ισως να γινουμε κατι σαν κι αυτους.
Και τελος το προβλημα ειναι καποιοι-και ολοι-να δουμε καθαρα μεσα μας ωστε να δουμε την γελοιοτητα της επαρσης μικρων γελοιων εγω,που καμωνονται καποια-επειδη κουβαλουν εναν πιο μεγαλο σωρο απο λεξεις,απο αλλους.

Edited by - Helios on 11/04/2003 16:29:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως βλεπεις 'εσωτεριστη'ψευτοκελσο,και ο ΛΙΒΡΑΓΚΑ,εχει αναλογες αποψεις.
Μηπως κι αυτος ηταν 'ημιμαθης'σαν κι εμενα?
Η μηπως εσυ εισαι δραματικα ημιμαθης προπαγανδιστης?
Και βεβαια οπως οι πρωτοι εβραιοχριστιανοι,χρησιμοποιεις ελληνικο ονομα,για να περνας εβραιοχριστιανικες θεωριες,υπογεια...οπως καθε υπονομος που σεβεται τα προιοντα των υπονομων...
Πες οτι εισαι εβραιοχριστιανος,δεν ειναι κακο,ονομασου ,ας πουμε,Μαλαχιας,ψευδωνυμο ειναι και αυτο ,η Αυναν,και...ζησε.
Μηπως ειναι και ο Λιβραγκα βεβηλος οπως εννοεις εμενα?
Την Αυτοβιογραφια ενος Γιογκι την διαβασα παλια,οπως και αλλα.
Μηπως πρεπει να αρχισω την συγγραφη της βιογραφιας σου με τιτλο 'η ιστορια ενος γελοιου εσωτεριστη χουλιγκαν?"
Συμμαζεψου,ελα στα συγκαλα σου,και μην εκτιθεσαι γιατι γελοιοποιεισαι οικτρα.
Αν συνεχισεις νασαι μια ελεεινη ντροπη του εσωτερισμου,οπως και οι λοιπες τρυπιες κυλοτες,θα συνεχισω χειροτερα,κιας μη μου αρεσει αυτο που κανω.
Γιατι δεν μπορω να βλεπω γελοιους προπαγανδιστες -σαν εσενα και την λοιπη αγελη-να υποβιβαζουν τα παντα στον υπονομο τους.
Και τι γραμμα μουεστειλες,στα Ρωσικα,Ρωσικα δεν ξερω,Ελληνας ειμαι,απο την Τασκενδη μας ηρθες?

Edited by - Helios on 11/04/2003 16:46:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα,βλεπεις οτι η αναζητηση της Αληθειας,περα απο φανατισμους,δογματα,'επαφες με δονησεις'-που μπορει ναναι και αληθινες-αλλα βλεπεις οτι παραδοξα οδηγουν σε Εονικους,και τελικα ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ,ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ,ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΕΝΝΑΙΕΣ ΨΥΧΕΣ,ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΧΙΚΗ-ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ-ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ-ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ MAINSTREAM,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ Σ-Τ-Η-Ν Μ-Η Τ-Α-Υ-Τ-Ι-Σ-Η.
ΟΚ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 17:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ήλιε τι να σου πω!!! Το καλλίτερο Δώρο μου έκανες!!!

Μπράβο φίλε μου... συνέχισε…..και μην ξαναπείς.... κουβέντες.

Για κανένα!


Έχουμε πολλά να μάθουμε!


ΠΛΑΤΩΝΑΣ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ

Edited by - ANTONIOS1997 on 11/04/2003 17:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 17:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βλέπω Ήλιε, μα όπως σου έχω ξαναπεί….έχουμε να δώσουμε…και γιατί όχι, να μάθουμε!

Κοιτά τι έγραψε σήμερα ο ΕοΝ…. στο Τεκτονισμός και σκέψου…

Πιστεύω πως με λίγο καλή θέληση….πολλά γίνονται! Ο Αληθινός λόγος, όσο παράξενο και αν μας φαίνεται, αν τον ακούσεις (ανεξάρτητα από την πηγή)….αρχίζει μέσα σου και δουλεύει…


Πλατωνας, ο ΦΙΛΟΣΟΣΟΦΟΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 17:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[Ο Διδασκαλος Ιησους,που εφτασε στην κατασταση του 'Χριστου Φωτισμενου',αναλογη με του' ΒΟΥΔΔΑ',ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ 4ο ΓΥΡΟ ΒΟΥΔΔΙΣΑΤΒΙΚΩΝ ΑΒΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΦΥΛΗΣ,ΚΑΙ ΔΙΟΧΕΤΕΥΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΝΟΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 4η ΥΠΟΦΥΛΗ,ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ 5ης ΥΠΟΦΥΛΗΣ ΤΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΕΝΟΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΑΒΑΤΑΡΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ 6ης ΥΠΟΦΥΛΗΣ ΤΗΣ 5ης ΦΥΛΗΣ.]

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ + ΤΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΕΙΣ..ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ....
ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ (ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ)...ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΜΟ...

Ο KYΡΙΟΣ ΤΗΣ ΕΚΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΙΤΡΕΓΙΑ...
-"MASTER OF THE MASTERS"-
ΑΝ ΠΑΡΩ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ ...ΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ...ΕΙΝΑΙ EΔΩ...

ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ Ν'ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΙΤΡΕΓΙΑ
...ΩΣΤΟΣΟ
ΕΤΟΙΜΑΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΛΟΓΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΟΥ....

(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1125)


ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΜΕ... ΩΣ ΣΕΛΗΝΗ...ΗΛΙΟΙ...

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ...


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 18:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....
Επειδή η θεοσοφική λέει για Μαιτρέγεια και άλλα τέτοια πάει να πεί και οτι έτσι είναι ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....
Ποια έκτη ακτίνα ? Η FORTUNE έγραψε ένα βιβλίο και το ονόμασε ΚΟΣΜΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ....
Εσείς που μιλάτε εναντίον των δογμάτων τι έχετε να πείτε ? Πως πρέπει να πάρουμε την αντίληψη της Dion Fortune ... σαν δόγμα ?
Εκείνη είπε οτι της μίλησαν οι Κύριοι, δηλαδή ...θεόπνευστο με λίγα λόγια το κοσμικό δόγμα... Δεν λέω οτι δεν είναι...
Αλλά μου αρέσει όταν τρελλένεστε με την Παλαιά Διαθήκη και οτι απο που και ως που είναι θεόπνευστη...

Η Μπλαβάτσκυ που χώρισε τον άνθρωπο σε δεν ξέρω γώ πόσες φυλές είναι δόγμα ?
Ποιο είναι το αποδεικτικό στοιχείο της ? Οτι συνάντησε σοφούς της Ανατολής και της τα δείξαν ? Μπορεί να έγινε...αλλά μπορεί και να μην έγινε....
Μην ξεχνάτε πως περίμεναν έναν παγκόσμιο διδάσκαλο και εκεί απέτυχαν παταγοδώς ... με τον Κ.
Αντε μη με κάνετε και μιλάω έτσι για ανθρώπους και πράγματα που αγαπάω....
Δεν είναι αλάνθαστοι...

νομίζω έτσι ?

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 20:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλε μου...μια υποθεση κανω..και θα'θελα ν'ακουσω την αποψη σας..
ξερεις...
δεν ειπα ποτε οτι ανηκω καπου..
δογματικα....
αυτο που σιγουρα με διεκδικει..ειναι το φως...

τιποτα δεν ειναι εντελως ..αληθινο..
αν δεν πιστεψεις..αρκετα πως απλα ειναι...

...εξεφρασα εναν προβληματισμο μου!
( για την Ε.Π.Μπλαβατσκι...
τι να πω..Ε0Ν,εμαθα+μαθαινω ακομη... πολλα απο την εστια της )
ω...μη με αναγκαζεις...να υπεραναλυω χωρις λογο...
αυτα που κατανοεις..
κανε-με...
να πω..οσα πρεπει...
+οχι να ξανα-πω ...

τι πιστευεις για αυτο ακριβως που υπεθεσα;


αληθεια!αν σου δωσουν μια εξισωση ,θ' αλλαξεις τα δεδομενα της,επειδη δεν θα σε βολευει...ωστε να την επιλυσεις;
'η θα την προσπαθησεις να την επιλυσεις;

(βεβαια το θεμα ειναι τι μπορεις..και τι θελεις...)


για δες..παλι...(για να μην πω...διαβασε-με...παλι...)

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 20:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καλε μου, Πλατωνακο!...
αρχισες τους αυτοσαρκασμους...
σαν τον ...αγαπημενο Κελσο;...

Ατμα...η...δ0γματικη!
(Ε0Ν...μη "στραβωνεις!"ειχα εμπνευση...)


ΑΣ ΑΦΗΣΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΕΠΙΣΗΣ ΓΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ!
Ο ΜΑΙΤΡΕΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ(ΜΑΣΤΕΡ) ΤΗΣ ΕΚΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ,
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΥΡΑΣ.
ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ + Η ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ.
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΥΤΟ...
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ..-ΕΠΕΙΔΗ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ.-ΡΩΤΗΣΕ ΜΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΙΤΡΕΓΙΑ..(ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝ ΘΕΣ!)ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΤΟΠΙΚ!
ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΦΗΣΕΙ..ΛΙΝΚ-ΑΦΟΡΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ
ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ..ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ....Ε0Ν...
ΑΝΑΖΗΤΩ...ΑΚΡΟΒΑΤΩΝΤΑΣ...


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aτμα δεν απευθυνόμουν σε εσένα...
Αλλά θα ήθελα να μου πείς απλά αν έχω δίκιο σε αυτά που λέω...περι δόγματος...
Κατηγορούμε ένα δόγμα και πάμε να εισάγουμε άλλο ?


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy