ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η μαγεία των πόλεων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 17:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. Ορμπ; χμμμ τι θελει να πει ο ποιητης; ο κακος Βριλ ηθελα να πω..

Θα στο πω κατ οιδίαν, άν βρεθούμε ποτέ στη σπηλιά.

Όσο για το "κακός", είναι απλά το αγαπημένο μου παρατσούκλι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 00:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται πως τα πράγματα είναι σοβαρότερα απο ότι φαίνονται. Αγαπητή Άβαλον ανέφερες κάτι στον Πάνειο το οποίο θα ήθελα κάποια στιγμή να το συζητησουμε εκτενέστερα απο κοντά....
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 21:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω με τη σειρά μου έχω κάποια ερωτήματα που έχεις αφήσει μετέωρα... Οσο για την ιδέα που όπως είπε ο Πανειος σας έδωσα για το θέμα φοβάμαι ότι και γω δε θα μπορέσω να πω περισσότερα προς το παρόν...
Η άποψή μου: δουλεύουμε και οι δυο παράλληλα μόνοι μας και μετά από λίγο καιρό μπορούμε να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας από κοντά...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 03:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας και από μένα καλώς σας βρήκα,

θέλω να θέσω κάποιες παρατηρήσεις λογικής στο ποστ του Απέριτου στην προηγούμενη σελίδα για την περιοχή της Ν.Σμύρνης. Επειδή τυγχάνει και αναφέρθηκες στην περιοχή όπου μεγάλωσα και ζω μέχρι τώρα ήθελα να παραθέσω τις "λογικές" απορίες μου επί του θέματος.

1. γνωρίζω ότι οι εκκλησίες κλείνουν κάποια συγκεκριμένη ώρα, δεν μένουν πάντως ανοιχτές όλο το βράδυ και είμαι σίγουρη, ποτέ δεν έχω δει την Αγία Παρασκευή και την Παναγίτσα ανοιχτές στις 10 το βράδυ.

2. είπες ότι ο παππούλης πήγε πρώτα για ψώνια στο συγκεκριμένο μεγάλο καταστημα που κοντινό μου συγγενικό μου πρώσοπο δουλέυει πάρα πολλά χρόνια, εάν τυγχανε αναγκης υπάρχει πάντα κίνηση σε αυτό το μαγαζί διότι οι υπάλληλοι τυχγάνει να φεύγουν μετά τις 9.30 από το μαγαζί.

3. μπροστά από το κατάστημα υπάρχουν περίπτερα και ένας κεντρικός δρόμος από όπου περναει και το τραμ τώρα πλέον.

4. εάν ο παππούλης περπάτησε κυριολεκτικά ένα χιλιόμετρο σε πληροφορώ πως θα είχε φτάσει και προσπεράσει τα στοκατζίδικα όπου λες ότι μένεις και είναι και γειτονάς σου,εγώ που έχω περισσότερες αντοχες το κάνω ούτε 5λεπτο μεχρι την διαστάυρωση του φαστφουντάδικου και 10 περίπου λεπτά μέχρι την διαστάυρωση της αγιας παρασκευής.

πάνω από δεν αμφισβητώ ούτε την εγκυρότητα της πηγής σου, ούτε ότι το σημείο πίσω από το κατάστημα μου προκαλεί ακόμα και μένα ρήγη όποτε περνάω ούτε πάνω από ολα την εγκυρότητα της προσωπικότητας σου, απλά βάζω τους κανόνες τις λογικής πάνω από όλα γιατί εάν φτάσουμε να πιστεύουμε σε όλα θα καταλήξουμε να φοβόμαστε να βγούμε έξω.

πάντα φιλικά
boukitsaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 23:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν οφείλω μια απάντηση στην μπουκίτσα.
Τπ περιστατικό που αναφέρω το μετέφερα όπως ακριβώς το έθεσε ο άνθρωπος που του συνέβει. Δεν ήμουν παρών για να μετρήσω επακριβώς τους χρόνους και να διαπιστώσω τα γεγονότα, αυτό που μπορώ να μεταφέρω σαν πραγματικότητα είναι ότι είδα έναν άνθρωπο κατατρομαγμένο και χτυπημένο. Θα μπορούσε ο καθένας να πει ότι όλα είναι αποκύημα της φαντασίας του και το χτύπημα προήλθε απο ξαφνική ζάλη και πέσιμο...
Και κάτι γενικότερο τώρα έτσι για να ξέρουμε (μπουκίτσα μην το πάρει προσωπικά δεν είναι για σένα ο αποδέκτης ή οι αποδέκτες θα καταλάβουν) τι μας γίνεται.
Είναι γνωστό τοις πάσοι ότι η αλεπού 100 και τα αλεπουδάκια 101 δεν γίνεται που να πάρει ο διάολος. Κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν να πιάσουν κάποιους άλλους κότσους και να συγκεντρώνουν πληροφορίες άκοπα πουλώντας ψεύτικη ευγένεια. Το θέμα είναι ότι είναι τόσο αφελείς ώστε να πιστεύουν πως θα ερχόταν κάποιος να τους ζητήσει πληροφορίες για θέματα που όταν ο Απέριττος τα διδασκόταν αυτοί σαλαγούσαν πρόβατα στα Άνω Κολομετάκουλα των Αγράφων.
Κορόϊδα, έχουμε κι εμείς τρόπους να τσεκάρουμε τους άλλους και δίνουμε πληροφορίες μόνο όπου θέλουμε, όταν θέλουμε και σε αυτούς που πραγματικά το αξίζουν...
Φιλάκια...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πεφωτισμένος
Νέο Μέλος

Cyprus
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 23:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πεφωτισμένος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΕΡΙΤΤΕ ΑΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑ ΜΗΝ ΕΙΣΕ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΚΥΠΡΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ. ΑΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΙΔΗ ΚΥΠΡΙΑΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΕΙ ΠΑΙΖΕΙΝ
AD ASTRA PER ASPERAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 17:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.megapolisomancy.com/

τι θέλει να πει ο ποιητής;

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 23:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ο ποιητής θέλει να πει πολλά αλλά δεν θα τα πει γιατί δεν αξίζει να ασχολείται.
Ένα μόνο μήνυμα θα αφήσω στους υπεύθυνους αυτού του φόρουμ. Αν συνεχίσετε αυτές τις τακτικές μέσω κάποιων κλικών που έχετε φτιάξει και καλά κάνετε γιατί δικό σας είναι, θα καταντήσετε και αυτό το φόρουμ όπως κατάντησε το φόρουμ του ίνερνετ (www.innernet.gr).
Όμως δεν μου κάνει εντύπωση. Είναι θλιβερό κάποιος να ανήκει κάπου και να στερείται την ελευθερία της έκφρασής του.
Δεν μπορείτε να κάνετε διαφορετικά.
Δεν μου προκαλείτε οργή... μόνο λύπη...
ειλικρινά...
Με οίκτο...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 09:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Απέριττε ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ.

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΙΛΙΘ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ.

Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ..
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΚΤΙΣΘΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟ ΚΤΙΣΜΑ (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑΟΣ)

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΚΤΙΣΜΑ.(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ)


ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 11:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ ΤΟΥ.
ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ.

ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ 4-5 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΑΣ ΧΕΡΙ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΠΗΛΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΤΙΣΘΕΙ.


ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΚΟΣΜΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ.


ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΔΩ...


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 12:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ ......


ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΚΑΤΑΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ.

TO ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΡΕΙΠΙΑ...
Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΔΙΧΤΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 16:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αβατάρ πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες σου. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το εκκλησάκι μας είναι γνωστό απο καιρό πριν και είναι ενδιαφέρον γιατί έχει να κάνει με το θέμα που ανέφερα πρόσφατα. Εκεί στην περίοχή υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα και επάνω στην λεωφόρο Αλεξάνδρας αλλά και στο κτήμα Θων. Αν έχεις την διάθεση πήγαινε κάποια στιγμή και παρατήρησε προσεκτικά κάποια πράγματα που ενω είναι μπροστά στα μάτια όλων φαίνεται σαν να μην τα προσέχει κανείς.
Ξέρεις όπως λέει μια πολύ όμορφη παλιά ιστορία... αν θέλεις να κρύψεις κάτι πολύ καλά βάλτο μπροστά στα μάτια όλων...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 04:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια ακόμη λεπτομέρεια... ο σταυρός που έχει ζωγραφιστεί στην είσοδο της καταπακτής της υπόγειας στοάς...

Αγαπητέ Απέριττε θα σε παρακαλούσα να μας πεις περισσότερα για τα κρυμμένα-εμφανή στοιχεία που λες... Δυστυχώς δε μπορούμε όλοι μας να πάμε εκεί και να κάνουμε αυτοψία...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού..."
ο νοών νοείτω...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Avallon ΑΥΤΟΣ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΕΚΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ....(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΣΚΕΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ...

ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΠΩΣ Η Η ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΣΜΕΝΗ.(ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΠΗΛΙΑΣ)

Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΠΛΑΚΕΣ...

ΕΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΗΓΑΔΙ..
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟ 50 CM ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΑΔΙ.

ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΤΥΠΟΣ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ...

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 19:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ,
ΑΨΟΓΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 21:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναφέρω και πάλι αυτό το θέμα μετά απο αρκετό καιρό και βάζω στο τραπέζι μια πρόταση σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα την οποία έχω μέσα στο μυαλό μου πάρα πολύ καιρό. Τι θα λέγατε για την δημιουργία μιας ομάδας απο άτομα που θα έχουν πραγματικό ενδιαφέρον για μια εξερεύνηση και φωτογράφιση περίεργων σημείων της πόλης μας. Το ζήτημα απαιτεί ανθρώπους με διάθεση για περπάτημα και με διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο. Δυστυχώς απο τον καναπέ έρευνα δεν γίνεται... Περιμένω τις αντιδράσεις σας...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 08:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζήτημα απαιτεί ανθρώπους με διάθεση για περπάτημα και με διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο.

Eπειδή εγώ έχω μόνο το πρώτο από τα δυο θα μου επιτρέψετε να απέχω.
Πολύ καλή ιδέα αρκεί να ενημερώνετε τους "φίλους του καναπέ" για την πορεία των ερευνών σας και να μην αρχίσετε να διακατέχεστε από μια "ελιτίστικη" διάθεση και τα κρατάτε για μεταξύ σας.
Καλημέρα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 08:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα χρήστη Απέριττος, στην ομάδα δεν ξέρω αν θα λάβω μέρος αλλά θέλω να συμβάλω στην προσπάθεια που ξεκινάτε.

Το ζήτημα είναι το esoterica.gr μπορεί να σηκώσει το βάρος (Server) για τις φωτογραφίες (ή και video) που θα τοποθετηθούν??
και δεν εννοώ να τοποθετηθούν (οι φωτ.) μόνο μέσα στις σελλίδες του θέματος, αλλά να υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς, εύρεσης κλπ. Ώστε όλα τα μέλη του forum να έχουν εύκολη πρόσβαση για σχολιασμό κλπ.

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
ήθελα να πω ότι η σκέψη για να ανακαλύψω πραγματικά την πόλη που ζω έχει ξεκινήσει απο πολύ παλιά. Ξέρω ότι όταν θα ξεκινήσει αυτή η προσπάθεια θα κρατήσει πάρα πολύ καιρό. Σχετικά με την αποθήκευση των στοιχείων, τώρα που υπάρχουν οι ψηφιακές μηχανές τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα γιατί δεν χρειάζεται να εκτυπώνεις όλες τις φωτο αλλά μπορείς απλά να τις αποθηκεύεις. Ο αρχικός μου στόχος είναι να γίνει κατ' αρχήν μια ολική φωτογραφική καταγραφή όλων των δρόμων της Αθήνας αποθηκεύοντας τα πιο ενδιαφέροντα σημεία τους. Σκεφτείτε πόσα άγνωστα πράγματα υπάρχουν που μπορεί να είναι δίπλα μας κι εμείς να μην τα έχουμε δει ποτέ γιατί απλά δεν έτυχε να περάσουμε απο εκεί. Με την ευκαιρία θα ήθελα να καταθέσω μια πρόσφατη εμπειρία επ' αυτού. Πριν λίγες μέρες γυρνώντας απο την εργασία μου κατευθύνθηκα απο τον περιφερειακό του Φιλοππάπου προς το πατρικό μου σπίτι. Επειδή σε κάποιο σημείο ο δρόμος ήταν κλειστός λόγω έργων αναγκάστηκα για πρώτη φορά να μπω΄σε ένα μικρό στενό της περιοχής απο το οποίο δεν είχα περάσει ποτέ απο την ζωή μου. Η έκπληξη ήταν ότι βρέθηκα σε έναν μικρό δρόμο ο οποίος λες και έχει ξεχαστεί απο τον Θεό και είναι ακόμα στην δεκαετία του πενήντα! Να σκεφτείτε ότι εκεί κοντά έμενα για 27 χρόνια και ποτέ δεν είχε τύχει να τον δω. Σκεφθείτε λοιπόν πόσες τέτοιες εκπληξεις κρύβει αυτή η πολύπαθη πόλη, αυτή η "Μαγική Πόλη" όπως την μελοποίησε ο Μάνος... και σκέφτομαι ότι απο το υλικό που θα μαζευτεί μπορούν να γίνουν πάρα πολλά πράγματα... Πλησιάζει ο καιρός που το σχέδιο θα ξεκινήσει...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 22:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Απέριττε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ...

ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΟΣ - ΚΕΡΑΝΗΣ - ΜΑΝΙΑΤΙΚΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ)..

ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ 50 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 40...

ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΛΟΙΖΟΥ "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ".

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ....
ΓΡΑΦΕTAI ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ.....

Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 11:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
KALHMERA SE OLOUS SAS.

FILOI MOU Απέριττe ,ΑΧΕΡΟΝΤΑ, Secondborn, iaira,πάνειο,jo,
THA EITHELA OPOTE BORESETAI NA PATE NA DEITE THN EKKLISIA DIPLA STHN MITROPOLI ATHINWN.

KAI THN KORIFES GYRO APO TON TROULO THS MITROPOLIS.

KAI THA EITHELA NA TO SYZHTAGAME META.....

EYXARISTW.


Μετά από τόσα χρόνια διάβασα το θέμα και θα ήθελα, αφού χαιρετήσω όλους, να το επαναφέρω γιατί το βρήσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Για την ώρα δεν έχω να προσθέσω κάτι συμαντικό πέρα απο το γεγονός ότι η εκκλησία παραμένει κλειδωμένη για το κοινο, σκαλωσιές υπάρχουν ακόμα. Προσπαθώ να βρω σχετικά με τις παραστάσεις που υπάρχουν στους εξωτερικούς τοίχους και αν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον και τα καταφέρω να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες. Πάντως κάποια τμήματα μου φαίνονταν σαν να τοποθετίθηκαν τυχαία, για να συμπληρώσουν κάποιο κενό.
Κάτι ακόμα, σε έκκλησακια σε διάφορα μέρη ένα - αν θυμάμαι καλά στην Ικαρία - και κάποιο στην Αίγινα - ίσως - , είχανε μέσα νεκροκεφαλές (σκαλισμένες σε ξύλο)με δύο οστά από κάτω σε σχήμα Χ , μπροστα και πάνω από την κεντρική πόρτα του ιερού. Δυστυχώς πάνε πολλά χρόνια και θυμαμαι συγκεκριμένα, αλλά ισως έχω τις φωτογραφίες. Απλά μου είχε κάνει εντύπωση, αν δεν ειναι τελείως εκτός θέματος και ξέρετε κάτι θα ήθελα την γνώμη σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 12:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ wainamoinen ΕΑΝ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΝΑΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ) ΕΧΕΙ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΣΤΑΥΡΟ (Η ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ)..

ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟ ΝΑΟ Η ΑΛΛΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΝΑΟ ΓΥΡΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Norman_Moonlight
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 16:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Norman_Moonlight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους και πάλι και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σχετικά το θέμα της "Αστυμαγείας". Σε ότι αφορά τον φίλο που ασχολείται με την χαρτογράφηση...έχω την εντύπωση (τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα διαβάζοντας τα όσα έχουν γραφεί στο σχετικό forum, αλλά και γενικώς έτσι είχα αντιληφθεί το θέμα πριν κάν ανακαλύψω την ύπαρξη του esoterica) οτι η μαγεία των πόλεων δεν έγγυται μόνο σε δρόμους που τάχα εμφανίζονται και εξαφανίζονται στα καλά καθ'ούμενα, σε χρονικές πύλες ή δεν ξέρω και εγώ σε τι άλλο χωρίς βέβαια αυτά να αποκλείονται...έτσι και αλλιώς νομίζω ότι απέχουμε οι περισσότεροι τουλάχιστον εδώ πλέον από την ηλικία που θα εντυποσιαζόμασταν από τη "μαγεία" του Harry Potter για περισσότερο από όσο διαρκούσε το φίλμ. Σίγουρα είναι αρκετά αφοπλιστικό να ζητάς απτά στοιχεία για κάποια τέτοια φαινόμενα, αλλά η εμπειρία καθώς και η ευκολία με την οποία μπορεί κάποιος να "αφοριστεί" για τα πιστεύω και τα λέγομενά του θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις και να μας έκανε να είμαστε περισσότερο διαλακτικοί. Η ιστορία είναι γεμάτη με παραδείγματα για όποιον δεν κουράζεται να ανατρέξει σε αυτήν...εγώ πάντως είμαι πρόθυμος να ερευνήσω και δεν βιάζομαι να αποκλείσω τίποτα...

Φιλικά και εις το επανειδήν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Norman_Moonlight
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 17:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Norman_Moonlight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παραπάνω απάντηση μου μπήκε από λάθος μου εδώ...προοριζόταν για το forum :"Πύλες" για άλλη διάσταση στην Αθήνα???

Χίλια συγγνώμη για το μπέρδεμα.....


Φιλικά

NormanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 19:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ 50 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 40...

ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΛΟΙΖΟΥ "Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ".

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ....
ΓΡΑΦΕTAI ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ.....

Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ...

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Πόσο δίκιο έχεις... Απέναντι από αυτό το ξωκλήσι υπάρχει - η τουλάχιστον υπήρχε - ένα σπίτι τεχνοτροπίας Μπαουχάουζ. Αν υπάρχει ακόμη και δεν έχει γκρεμιστεί - έχω αρκετά χρόνια να πάω - παρατηρήστε τον εξωτερικό του σοβά. Σε κάποια ψηλά σημεία έχει πέσει αφήνοντας κυκλικά σημάδια: δεν είναι από την παλαιότητα: είναι από τις μάχες του Εμφυλίου...

Γιατί αυτή η πόλη δεν σέρνει μόνο την ιστορία του μακρινού χτες... αλλά και την ιστορία της μιας ανάσας...

Mια μαγική ζωντανή πόλη, πόρνη και αγία, ιδιοφυία και ηλίθια, τρυφερή μάνα και σκληρή μητριά...

Eυχαριστώ που μου θυμήσατε παλιές μου αναζητήσεις...

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 22:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Δημήτρη. Η μαγεία υπάρχει παντού γύρω μέσα στην πόλη αλλά το άγχος μας και οι εξοντωτικοί ρυθμοί της ζωής μας δεν μας αφήνουν να την δούμε. Με την ευκαιρία θα ήθελα να προτείνω σε όλους τους φίλους που παρακολουθούν το θέμα, να πάνε και να δούν την φωτογραφική έκθεση του Νίκου Οικονομόπουλου που γίνεται στο Μουσείο Μπενάκη στην οδό Πειραιώς, (Λίγο πιο κάτω απο το γκάζι όπως ερχόμαστε απο Αθήνα). Είναι συγκλονιστικό να δείτε πως απλές καθημερινές στιγμές με απλούς ανθρώπους μπορόύν να πάρουν μια τελείως διαφορετική διάσταση μέσα απο τον φακό του φωτογράφου. Θα θυμήσω σε όσους το έχουν ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει και θα το πω για να το μάθουν όσοι δεν το ξέρουν, ότι ο γνωστός ερευνητής Γιώργος Μπαλάνος πάρα πολλές φορές επισημαίνει πως πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε με άλλα μάτια. Ίσως εννοεί με τα μάτια της ψυχής. Τότε ένας απέραντος καινούριος κόσμος θα αποκαλυφθεί ακριβώς μπροστά μας...
Είναι πολύ σπουδαίο θέμα η μαγεία των πόλεων. Συμβαίνουν συνεχώς πράγματα κάτω απο την μύτη μας και δεν τα παίρνουμε κάν μυρωδιά...
Όσο αναζητώ ανακαλύπτω συγκλονιστικα΄πράγματα... Κάποια έχει νόημα να τα μοιραστώ... κάποια άλλα όχι γιατί είναι καθάρά βιωματικά...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 17:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέρριτε... κανένα νεότερο από την πυραμίδα στο κέντρο της Αθήνας?
Είχαμε μείνει ότι θα επικοινωνούσατε με την κατασκευαστική /τεχνική εταιρεία για να μάθετε περισσότερα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Άβαλον σχετικά με το ερώτημά σου θα σε παραπέμψω σε σχετικό άρθρο του Πάνειου στο περιοδικό Τρίτο Μάτι το οποίο δημοσιεύτηκε πριν κάποια τεύχη.
Θα ήθελα να αναφερθώ πάλι λιγο στο κυρίως θέμα του τόπικ.
Θεωρώ ότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ σημαντικό. Γνωρίζω ότι είναι στο χέρι του καθενός αν το θελήσει να βρει πράγματα μέσα στην πόλη που ούτε τα φαντάζεται. Το ζήτημα είναι ποιος έχει την υπομονή την επιμονή και τελικά τα κότσια, να ασχοληθεί σοβαρά με κάποια πράγματα. Προσωπικά μασημένη τροφή δεν πρόκειται να δώσω πέρα απο κάποιες γενικές πληροφορίες και σίγουρα τις πλέον ανώδυνες.
Το παράξενο υπάρχει παντού και μας περιβάλλει. Απλά δεν το παρατηρούμε ή χάνεται μέσα στο θόρυβο και το άγχος της καθημερινότητας.
Η πρώτη συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω για το πως πρέπει να λειτουργήσει κάποιος είναι η εξής. Συστηματική παρατήρηση κάποιων χώρων που μας κεντρίζουν το ενδιαφέρον σε ώρες και στιγμές που οι ρυθμοί της πόλης πέφτουν. Τι θέλω να πω. Μην πάτε για παράδειγμα δώδεκα η ώρα το μεσημέρι στην Πανεπιστημίου την στιγμή που γίνεται της κακομοίρας και περιμένετε να δείτε κάποια πράγματα. Αυτό είναι αδύνατον. Οι ώρες που μπορούμε να παρατηρήσουμε κάποιους χώρους προσεκτικά δυστυχώς ή ευτυχώς είναι οι νυκτερινές ή οι πολύ πρωϊνές.
Διαλέγουμε τόπους και χρόνους που το μυαλό μας δέχεται την λιγότερη δυνατή "πληροφορία" απο το περιβάλλον.
Ύστερα θα έλεγα ότι η παρατήρηση εξαρτάται πάρα πολύ και απο εμάς τους ίδιους. Στην βίβλο γράφει σε κάποιο σημείο... "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι γιατί σε αυτούς ανήκει η βασιλεία των ουρανών". Και δεν εννοεί βέβαια ότι πρέπει να είσαι χαζός, αλλά ότι πρέπει να πετάξεις όλα τα σκουπίδια απο το μυαλό σου να το αφήσεις όσο πιο άδειο και ανεπηρέαστο γίνεται για να μπορέσεις να προσεγγίσεις κάποια πράγματα.
Επίσης θα συνιστούσα στους φίλους που ενδιαφέρονται να το ψάξουν λιγο περισσότερο να αρχίσουν για παράδειγμα μέσα απο τους οδηγούς των δρόμων που κυκλοφορούν, να παρατηρούν την πολεοδομική διάταξη κάποιων περιοχών. Θα εκπλαγείτε με το γεγονός κάποιων ιδιαίτερων σχημάτων που δημιουργούνται σε κάποια επίμαχα σημεία. Για παράδειγμα θα αναφέρω διατάξεις δρόμων σε σχήμα Φ το οποίο δεν είναι τυχαίο. Ένα τέτοιο υπάρχει σε ένα πολύ γνωστό μέρος αλλά δεν θα πω που είναι ψάχτε λιγάκι. Στα σημεία εκείνα σχεδόν πάντα υπάρχει κάποιος πεζόδρομος υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διάταξη του χώρου και το καταλαβαίνεις απο την πρώτη ματιά με το που θα φτάσεις εκεί και θα το περπατήσεις λιγάκι. Έχει αναφερθεί πολλάκις στο παρελθόν η οδός Άγρας στο πλάι του Καλλιμάρμαρου. Πράγματι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον σημείο και είναι μια καλή αρχή. Πηγαίνετε ένα βράδυ κατά προτίμηση μετά τις δώδεκα και καθίστε κάπου που θα σας κάνει εντύπωση καθαρίστε το μυαλό σας όσο μπορείτε, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΤΕ με λίγα λόγια και μην προσπαθείτε να κρίνετε το τι θα παρατηρήσετε, απλά παρατηρείστε.
Θα σας δώσω και άλλο ένα σημείο να σκεφτείτε. Δεν σας προβληματίζει το γεγονός ότι υπάρχουν περιοχές που τις προβάλλουν ως κακόφημες και στις οποίες στην πραγματικότητα σπάνια συμβαίνει κάτι κακό; (Εκτός βέβαια απο κάποια σημεία που είναι όντως προβληματικά). Συνήθως αυτές οι περιοχές είναι και οι πιο άξιες παρατήρησης. Εδω ισχύει η παροιμία που λέει: "Ο φόβος φυλάει τα έρημα".
Ο καλύτερος τρόπος να ελέγχεις καταστάσεις και αντιδράσεις και να καλύπτεις πράγματα είναι μέσω του φόβου. Να το θυμάστε πάντα αυτό.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν... Ο Απέριττος θα επανέλθει αν το κρίνει σκόπιμο...
Φιλάκια...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 07/12/2005 21:33:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 12:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
Συντονιστής

Greece
3848 Μηνύματα Απεστάλη: 03/10/2002, 11:04:01
--------------------------------------------------------------------------------
FILOI MOU SAS XAIRETW OLOUS.
TO THEMA POU ANOIXE O FILOS APERITTOS EINAI MEGALO KAI TOLMW NA
PW SOBARO.
THA EITHELA NA PROSTHESW GIA TON ORO MAGEIA TWN POLEWN
MHPOS YPARXOUN SE DIAFORA SHMEIA PHLES XOROXRONOU.
NOMIZW PWS OI PERIGRAFES TWN MELWN APERITTOU KAI IAIRA ODHGOUN
THN SKEPSH MOU SE AYTHN THN EXHGHSH-LYSH.
THA EITHELA APO OLOUS THN SKEPSH GIA TYXON ALLES
EXHGHSEIS.

EYXARISTW


Το παράεθεσα όπως το βρήκα, επειδή αναφέρει την ύπαρξη "Πύλης Χωροχρόνου".

Όπως είπα και στο άλλο "ομόνυμο" τόπικ, αυτά με τις πύλες κλπ. ελλείψη άποδείξεων, εγώ δεν συμφωνώ καθόλου.

Άν θέλετε να ξεχψρίσουμε την "Μαγεία των Πόλεων" σαν βιώματα και εμπειρίες που έχουν να κάνουν με την αντίληψη σημείων την πόλης που ξεφευγουν από το καθημερινό και τετριμένο, εντάξει. Αλλά άν εμπλέκουμε και "πύλες" και εμφανίσεις/εξαφανίσεις δρόμων, ισχύει ότι είπα και στο άλλο τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy