ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 12:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΡΩΤΑΣ????

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 10:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA μου καλημέρα

Έχω βρεθεί ξαφνικά αντιμέτωπη με χιλιάδες εμπόδια και δυσκολίες, χωρίς να υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος. Ως φαίνεται κινήθηκε πάλι ο μεγάλος Τροχός, η τράπουλα ανακατεύτηκε και το επόμενο μάθημα που έχω να μαθαίνω πήρε κι αυτό τη σειρά του...

Τέλος πάντων, αυτά έχει η ζωή. Στα δικά μας: η φωτοτυπία του βιβλίου θα είναι έτοιμη αύριο αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω να συναντηθούμε αυτό το Σαβ/κο. Έχω να πάω στην παρουσίαση ενός βιβλίου (φίλης μου, αδύνατον να μην πάω), σε μια έκθεση κατοικίας (θα με γδάρει ο άντρας μου αν δεν πάμε), σε έναν γάμο (ανάρμοστο να μην πάει κανείς) και να συναντήσω τη σχεδιάστρια για το site (θα γδάρω τον εαυτό μου αν δεν το κάνω)! Οπότε δυστυχώς πάμε για το επόμενο σαβ/κο, εφόσον μπορείς εσύ τότε.

Για την ανίχνευση των ενεργειών σε έναν χώρο θα σου γράψω σε λίγο που θα ξελασκάρω κάπως από τα του γραφείου.

Με πολλή αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 11:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν 3ADA...

Προσωπικά, κάθε φορά που πλησιάζω έναν καινούριο χώρο αισθάνομαι λίγο σαν ταχυδρομικό περιστέρι που έρχεται από μακριά και προσπαθεί να φτάσει στο σπίτι του, να έρθει όσο πιο κοντά γίνεται στην αλήθεια. Κάνε κι εσύ το ίδιο, βλέποντας:

1. Ποια είναι η διάταξη των φυτών, των λουλουδιών και των δέντρων στο χώρο; Γίνεται ομαλά και αρμονικά; Είναι όλα ισοκατανεμημένα γύρω ή π.χ. τα δέντρα είναι όλα μαζί σε ένα σημείο, οι θάμνοι σε ένα άλλο κλπ; Η ισοκατανομή της πανίδας δηλώνει ομοιόμορφη κατανομή της ενέργειας. Στην αντίθετη περίπτωση έχουμε "συμβίωση" διαφορετικών ειδών ενέργειας στον χώρο.

2. Τι σχήματα βλέπεις να σχηματίζονται στο χώρο; Ο κύκλος είναι ένα σχήμα που προσκαλεί ενέργεια, τα σχήματα με γωνίες συνήθως απωθούν. Μπορείς επομένως να καταλάβεις κατ' αυτόν τον τρόπο αν ένας χώρος είναι απορροφητικός ή αντανακλαστικός ενεργειακά.

3. Τι πετρώματα βλέπεις; Το μάρμαρο π.χ. και άλλα κρυσταλλικά πετρώματα λειτουργούν ως "αποθήκες μνήμης" από τις οποίες μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες για την ιστορία του συγκεκριμένου σημείου με μια απλή άσκηση ψυχομετρίας.

4. Προσπάθησε να προσανατολιστείς και μετά να δεις τι υπάρχει προς την ανατολή (άρα τι είδους ξεκινήματα ευνοεί ο χώρος), προς τη δύση (από ποια ενεργειακή φάση έχει διέλθει), προς το βορρά (σοφία) και προς το νότο (αγάπη).

5. Φως και χρώμα. Προσπάθησε να καθορίσεις την ποιότητα και τη φύση του φωτός και των χρωμάτων (π.χ. μουντά-φωτεινά) καθώς και την αίσθηση της βαρυτικής έλξης (όταν πρωτοεπισκέφθηκα το ανάκτορο των Μυκηνών αισθανόμουν ότι πετάω κυριολεκτικά).

6. Προσδιόρισε ποια τμήματα του σώματός σου καταγράφουν αντιδράσεις, αν π.χ. περπατήσεις στον χώρο. Αν αισθανθείς περισσότερη ενέργεια στα μήλα του προσώπου σου ή στο σβέρκο, υπάρχει στον χώρο κάποια θρησκευτικής φύσης παρουσία (ένας άγγελος ίσως ή ίσως υπήρχε κάποιος ναός παλιότερα εκεί), αν την αισθανθείς στο στήθος πιθανώς ο χώρος να ήταν τόπος μάθησης, στους βραχίονες είναι ενδεικτικό αίματος που πιθανόν να έχει χυθεί...

Να σου πω κι άλλα ή σε κούρασα;

Με πολλή αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 14:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα...

Πολύ ενδιαφέρον το Θέμα αυτό αν και δεν έτυχε να το δω προηγουμένως...

Βλέπω εδώ μέσα υπάρχου ξωτικά, άνθρωποι και ποιός ξέρει τι άλλο ε;
Πράγματι πάντως σε αυτήν την περίοδο, επειδή η πέμπτη ρίζα φυλή, εμείς δηλαδή η ανθρωπότητα περνάμε μια κρίση αλλαγής συνειδητότητας, καλλούνται εξελιγμένα όντα από όλες τις προηγούμενες φυλές του πλανήτη μας να έρθουν να βοηθήσουν σε αυτήν την αλλαγή.
Έχουμε και ξωτικά, και λεμούρειους, και Ατλάντιους, και προωκεάνιους ... χαίρομαι λοιπόν που ΄κάποιοι έχουν ήδη αναγνωρίσει τον εαυτό τους ως ένα από τα παραπάνω ήδη.

Unseen, πολύ ωραία και πολύ σωστά αυτά που λες για την ανίχνευση της ενέργειας του χώρου, κι εγώ με αυτά τα σημεία αναφοράς λειτουργώ στην παρατήρησή μου.

Ειδικά δε τα σχήματα των δέντρων και τα πετρώματα νομίζω οτι έχουν την μεγαλύτερη σημασία στην κατανόηση της ενέργειας του χώρου.
Είναι πολύ περίεργο όταν παρατηρείς δάση που έχουν γίνει αιματηρά επεισόδια, πως τα δέντρα είναι τετραγωνισμένα με πολλές γωνίες, δημιουργώντας σου την αίσθηση της αγωνία και απώθησης.

Είχα μια πολύ δυνατή εμπειρία πριν κάποιο καιρό. Είχα επισκεφτείέναν φίλο μου ο οποίος γνώριζε Ται τσι και έτσι πήγαμε σε ένα δασάκι κοντά του να κάνουμε στην φύση. Μόλις πλησιάσαμε το μέρος με κατέκλυσε μια φοβερή ανατριχίλλα, έκανε μια παγωνιά απίστευτη για καλοκαίρι, τα δέντρα ήταν μπλεγμένα μεταξύ τους με τέτοιο τρόπο που σου έδιναν μια πολύ αρνητική αίσθηση.
Προσπαθήσαμε να κάνουμε Ται Τσι αλλά δεν άντεχα αυτή την ενέργεια και έτσι τον ρώτησα εάν είχε συμβεί κάτι κακό σε αυτό το δάσσος στο παρελθόν.
Εκεί για να μην πολυλογώ είχαν βρει φρικτό θάνατι πολύ άνθρωποι επι Τουρκοκρατίας.............

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 16:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ πολύ καλησπέρα

μα τι ακούω αγαπητή unseen? παράπονα?
χάθηκες τόσες μέρες και ξαφνικά βγήκα εγώ στη λίστα αναζητήσεων του Ερυθρού Σταυρού?


αχ, ας τα πάρουμε ένα ένα γιατί μπλεχτήκαμε χωρίς λόγο...
κανένας από τους δύο λόγους που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με την διάθεση που εξέπεμπαν τα μηνύματα μου...
οι λόγοι ήταν προσωπικοί και απλά ήμουν πολύ κουρασμένη για να καταφέρω να μην περάσει και στο γραπτό μου λόγο...

ζητάω χίλια συγνώμη γι'αυτό και ελπίζω να την αξιωθώ...

επί του προκειμένου τώρα..

ως προς την συνάντηση που λέμε έχουμε ένα πρόβλημα... ότι εγώ μπορώ κυρίως καθημερινές κι εσείς σαββατοκύριακο...
αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε επ'αυτού...
πάντως, πραγματικά θα ήθελα πολύ να μάθω τι θα "έβλεπες" στην αιθερική μορφή μου...

σε σχέση με το θέμα της βίας τώρα... η άποψη μου είναι ότι αργά ή γρήγορα όλοι καταλήγουν στον Παράδεισο, ή μάλλον
στην ολοκλήρωση του ταξιδιού της ψυχής ... ακόμα και ο Χίτλερ... σε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως η καθυστέρηση αρχίζει να
μοιάζει με ακινησία ή και οπισθοδρόμηση (ακριβώς όπως ένας ανάδρομος πλανήτης δεν κάνει πραγματικά
ανάδρομη κίνηση, αλλά απλά φαίνεται ως τέτοια)... εξάλλου ο Νόμος της Ανταπόδωσης φροντίζει για όλες αυτές τις περιπτώσεις....
μάλιστα, πολύ κακώς συγχέουμε αυτό τον όρο με τιμωρία ενώ απλά πρόκειται για μία πολύ φυσιολογική αντίδραση στην όποια
δράση έχουμε επιλέξει... είναι απλά ο τρόπος του Σύμπαντος να ισορροπεί την ενέργεια ...

πρόσφατα, διάβασα πάνω σ'αυτό και μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη... ότι δηλαδή, σε κάποιες απ' αυτές τις περιπτώσεις η ανταπόδωση
έρχεται με την "πρόσθεση" επιπλέον Κάρμα στους ώμους κάποιου... π.χ. ότι ο Χίτλερ επιστρέφει ενσαρκωνόμενος σε μία προσωπικότητα που
προξενεί πάλι κακό με την στάση του, έτσι ώστε να πρέπει να καταβάλλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια αργότερα προκειμένου να την
εξισορροπήσει... δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό ευσταθεί, αλλά είπα να το αναφέρω...

χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουμε "γνωριστεί" ακόμα κι αν αυτό δεν φτάσει ποτέ σε μία συνάντηση... και μόνο η ανταλλαγή απόψεων με αγάπη και
χαμόγελο πιστεύω ότι βοηθάει όλους μας

αγαπητέ Μορφέα,
χαίρομαι πολύ που συμμετέχεις σ'αυτή την συζήτηση και ακόμα περισσότερο χαίρομαι που έχεις γνώση αυτών που αναφέρουμε, παρόλο που η διατύπωση
τους ήταν αρκετά απλοϊκή για να μην μπερδέψουμε όσους μας διαβάζουν και πιθανόν δεν έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο...

καλή μου 3ADA,
το ζητούμενο δεν είναι να ταϊσουμε την φαντασία κανενός.... αλλά μέσω της ορθής σκέψης να ανοίξουμε όλοι την πόρτα σε κόσμους και καταστάσεις
συνείδησης/ύπαρξης, που διαφορετικά θα έμεναν κλειστές ή λόγω κακώς εννοούμενης φαντασίας (φαντασιοπληξίας όπως σωστά διατύπωσε η unseen) θα
ήταν παραμορφωμένες...


με όλη μου την αγάπη
Galadriel


υ.γ. η αλήθεια είναι πως κι εγώ δεν βάζω γραμμάριο πάνω μου όσο κι αν τρώω... χε χε....

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 02:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.........

Hello Galadriel, τι κάνεις; Σε λίγο και θα έβλεπες το πρόσωπό σου στην Νικολούλη να σε αναζητάει...

quote:
πρόσφατα, διάβασα πάνω σ'αυτό και μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη... ότι δηλαδή, σε κάποιες απ' αυτές τις περιπτώσεις η ανταπόδωση
έρχεται με την "πρόσθεση" επιπλέον Κάρμα στους ώμους κάποιου... π.χ. ότι ο Χίτλερ επιστρέφει ενσαρκωνόμενος σε μία προσωπικότητα που
προξενεί πάλι κακό με την στάση του, έτσι ώστε να πρέπει να καταβάλλει ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια αργότερα προκειμένου να την
εξισορροπήσει... δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό ευσταθεί, αλλά είπα να το αναφέρω...

Μπράβο βρε Γκαλάντριελ, έτσι ακριβώς είναι, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου διαδεδομένο σαν γνώση, διότι στον κόσμο αρέσει περισσότερο να αισθάνεται σίγουρος οτι θα τιμωρηθεί ο τάδε και ο δείνα.

Ας αναφέρω κάποια παραδείγματα....
Ένα παιδί γεννιέται και έχει πολύ καταπιεστικούς γονείς, τελικά οι γονείς τον κακομεταχειρίζονται και από την καταπίεση των γονέων αυτός χάνει τελείως τον δρόμο του, πέφτει σε ναρκωτικά και πεθαίνει (παράδειγμα είναι). Στην επόμενη ενσάρκωση το πιο πιθανόν είναι να έχει πολύ πιο καταπιεστικούς γονείς......

Ένας άνθρωπος που είναι φτωχός και πραγματικά κάνει ένα καλό έργο και συσσωρεύει θετικό κάρμα στην επόμενή του ζωή, θα είναι πολύ πλούσιος με αποτέλεσμα η πρόκληση να είναι πολύ μεγλύτερη κ.ο.κ.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 08:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέα,

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ που ανταποκρίθηκες τόσο άμεσα στην πρόσκλησή μου.

Είδες τι ωραία παρέα έχουμε μαζευτεί σ' αυτό το φόρουμ; Και είναι σπουδαίο πιστεύω κάποιος όχι μόνο να έχει καταφέρει να αναγνωρίσει την ταυτότητά του αλλά και να έχει την τόλμη να το δηλώνει απερίφραστα.

Αντίστοιχη εμπειρία με αυτήν που περιγράφεις είχα κι εγώ. Ήμασταν μια ομάδα ανθρώπων (εκεί που έμαθα αυτά με τις ενεργειακές ασπίδες, θα τα πούμε στο άλλο φόρουμ) που είχαμε επισκεφθεί το ιερό της Βραυρώνιας Αρτέμιδας στην Λούτσα ακριβώς για να κάνουμε πρακτική άκηση στη διερεύνηση των ενεργειών του χώρου. Λοιπόν, σκορπιστήκαμε ωραία και καλά στον χώρο, εφαρμόσαμε διάφορες τεχνικές (π.χ. περπατήσαμε κυκλικά πρώτα με τη φορά του ρολογιού μετά αντίστροφα για να δούμε την ενεργειακή ανταπόκριση του χώρου) και όλοι έλεγαν "α, τι ωραία, εγώ βλέπω νύμφες" ή "βλέπω μια συνοδεία από νεαρά κορίτσια που φέρνουν δώρα προς τη θεά" και κάτι τέτοια.

Την ίδια ώρα εγώ αισθανόμουν απαίσια κι όχι μόνο αυτό είχα και μια αηδιαστική γεύση αίματος στο στόμα. Για να μην πολυλογώ, ακούσαμε μετά από λίγες μέρες στις ειδήσεις ότι σατανιστές χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο χώρο για τελετές μαύρης μαγείας...

Πάντως αν θέλετε να κάνετε τάι-τσι με τον φίλο σου, στο αισθητικό δάσος της Καισαριανής που πηγαίνω συχνά για περπάτημα ή βόλτα με τον γιο μου, και ιδίως στο πλάτωμα που είναι εκείνη η παλαιοβυζαντινή εκκλησία (Αγ. Αποστόλων λέγεται αν θυμάμαι) βλέπω κατά καιρούς διαφόρους που κάνουν τάι-τσι, άρα πιθανόν να προσφέρεται το μέρος.

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 08:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel

welcome back!!

Πράγματι ήμουν στο τσακ να σε αναζητήσω μέσω Ερυθρού Σταυρού...

Βρε δεν ανακοίνωσα πολύ νωρίτερα ότι θα πήγαινα ταξίδι την προηγούμενη Πέμπτη-Παρασκευή στο εξωτερικό; Και ότι μου είναι πολύ δύσκολο να μπαίνω στο ίντερνετ από το σπίτι, άρα δεν θα μπορούσα να επικοινωνήσω ούτε το Σαβ/κο;

Πάντως η ανασφάλειά μου πράγματι με οδήγησε να σκεφτώ ότι έκανα ή είπα κάτι ασυγχώρητο που κόστισε την επικοινωνία μας. Από μένα δεν υπάρχει τίποτα να σου συγχωρήσω, πίστεψέ με, ξέρω πάαααααρα πολύ καλά τι σημαίνει να είναι κανείς κουρασμένος και γενικά μπουχτισμένος με διάφορα άσχετα...

Οπότε, τέλος καλό, όλα καλά; Για μένα έτσι είναι.

Όσον αφορά τη συνάντηση: έχουμε κοινές επιδιώξεις και αρκετές κοινές γνώσεις, σωστά; Αυτός είναι για μένα ικανός λόγος για να συναντηθεί κάποιος με κάποιον άλλον. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε "τσεκάρω" και -πίστεψέ με- αν το ήθελα θα μπορούσα να το κάνω και χωρίς να σε γνωρίσω ποτέ. Θα μπορούσα με τα ονόματα που έχεις δώσει να διαβάσω ακόμα και από τα ακασικά σου αρχεία.

Αλλά κάτι τέτοιο είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ Ο,ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ και δεν θα το έκανα ποτέ. Εφόσον λες ότι είσαι ξωτικό, σε πιστεύω και πιστεύω ότι έχεις την ευθύνη των λόγν σου. Θύτε θα σε υποβάθμιζα μέσα μου σε κάτι λιγότερο από αυτό, ποτέ. Από την άλλη, όπως με κάθε άλλη ζωή, δεν με ενδιαφέρει τόσο το ΤΙ είσαι, όσο το ΠΟΙΑ είσαι, τι ποιότητας και τι προσανατολισμού άνθρωπος. Το ξεκαθαρίσαμε κι αυτό, ελπίζω.

Κρατώ αυτά που έγραψες περί μετενσάρκωσης και βίας για να τα επεξεργαστώ (αυτό το κομμάτι της μετενσάρκωσης επί του οποίου ανταπάντησε ο Μορφέας είναι παντελώς νέο και πρωτότυπο για μένα) και επιφυλάσσομαι να απαντήσω το συντομότερο.

Με πολλή αγάπη,
Unseeen


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 09:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "άνθρωπος" στην προτελευταία παράγραφο στη φράση "τι ποιότητας και προσανατολισμού άνθρωπος" το εννοούσα μέσα σε εισαγωγικά.

Πολύ χαίρομαι που τα 2/3 του ενεργού γυναικείου πληθυσμού του φόρουμ δεν βάζουν γραμμάριο πάνω τους με τίποτα. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για το υπόλοιπο 1/3 (την αφεντομουτσουνάρα μου), το οποίο καταβάλει αγωνιώδεις προσπάθειες να συγκρατηθεί σε μια κάποια μετριότητα...

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 13:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ H GALADRIEL ΠΙΣΩ ΣΤΟ FORUM!!!

ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ...

quote:
Θα μπορούσα με τα ονόματα που έχεις δώσει να διαβάσω ακόμα και από τα ακασικά σου αρχεία.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ?? ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ.... ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΑΦΟΜΙΩΣΩ ΤΟ ΕΝΑ, ΤΣΟΥΠ ΠΕΤΑΤΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ Unseen, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.. ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΟΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ.!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen, στην Καισαριανή ε;... Καθόλου κακή ιδέα, άμα πάμε θα σε φωνάξω να κάνουμε όλοι μαζί.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τον σατανισμό, δυστυχώ ςεπιλέγουν πολύ ενεργειακά φορτισμένα σημεία ακριβώς ώστε το έργο τους να είναι όλο και πιο δυνατό, με αυτόν τον τρόπο πολώνουν όλη την μεγαλειώδη αυτή ενέργεια σε αρνητική...

Τι κρίμα....

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι γνωστό ότι η μυθολογία, οι θρύλοι και οι παραδόσεις των λαών σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης βρίθουν από όντα η μορφή και οι ιδιότητες των οποίων ξεπερνούν τα ανθρώπινα δεδομένα, αφού σπάνε τα όρια της γνωστής μας πραγματικότητας και αγγίζουν τη σφαίρα της φαντασίας.

Τα ξωτικα-Φιλιππος Μανδηλαρας

Ξωτικά ονομάζουμε τις δαιμονικές δυνάμεις που ο δεισιδαίμονας λαός πίστευε πως ζουν έξω από την παραδοσιακή κοινωνία και αποτελούσαν την προσωποίηση των φόβων και των ανησυχιών του. Στο βιβλίο αυτό θα διαβάσετε αναλυτικά για τα είκοσι ένα ξωτικά που απαντώνται συχνότερα στις ελληνικές παραδόσεις - τον τόπο και τον τρόπο δράσης τους, τα χαρακτηριστικά τους, την καταγωγή και τις συγγένειές τους.

Μια άλλη εικόνα της Ελλάδας πιο σκοτεινή, μια εικόνα που σχετίζεται περισσότερο με τον κόσμο του φανταστικού, του φόβου και της δεισιδαιμονίας.
Φοβερο βιβλιο


My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

παρόλο που προηγούνται οι κυρίες θα κάνω μια εξαίρεση αυτή την φορά....

βρε Μορφέα, βρε Μορφέα! αυτό που αναφέρεις σαν καρμική ανταπόδωση είναι και το κοινώς γνωστό.... ως καρμική ανταπόδωση συνήθως εννοούμε ότι αν κάνει κάποιος κακό "τιμωρείται" με δύσκολες συνθήκες στην επόμενη ζωή ή "αμοίβεται" με ευνοϊκές ... και λίγο ως πολύ "ισοφαρίζει" το ενεργειακό δυναμικό που έχει αναπτύξει στην προηγούμενη....

αυτό στο οποίο αναφέρομαι εννοεί ότι αυτός που επιλέγει να κάνει κακό σε μία ζωή, επανενσαρκώνεται αναγκαστικά στην επόμενη ως "κακός" και φορτώνεται καρμικά επιπλέον μερίδιο ευθύνης για τις επόμενες...

ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητή... αν όχι θα ξαναδοκιμάσουμε την επόμενη...

στις κυρίες τώρα....

αγαπητή unseen,
τα ακασικά αρχεία είναι ένας τρόπος διερεύνησης ατόμων και καταστάσεων αλλά δυστυχώς όχι αρκετά ασφαλής...
κάθε πεδίο συνείδησης έχει την δική του "πτέρυγα" στα ακασικά αρχεία και κατά συνέπεια οι πληροφορίες που
μπορεί να αντλήσει κάποιος από κει, είναι χρωματισμένα ανάλογα...
για παράδειγμα.. μία πρόσβαση στα ακασικά αρχεία του αστρικού πεδίου σημαίνει πως μπορεί να "διαβάσει" όλα
τα συναισθήματα που έχουν δημιουργηθεί (ή είναι πιθανό να δημιουργηθούν, αφού εκεί δεν υπάρχει η γραμμική σχέση
του χρόνου) ως προς κάποιο γεγονός....
που σημαίνει πως κάτι λείπει από την συνολική εικόνα κάποιου....

αν απ' την άλλη, η πρόσβαση γίνει μέσω του ανώτερου νοητικού, θα "διαβάσει" όλες τις σκέψεις που έχουν δημιουργηθεί
γύρω από κάτι.... και πάλι η εικόνα θα είναι λειψή...

τέλος, μπορεί να επιτευχθεί πρόσβαση στο ανώτερο πνευματικό.... πράγμα σπάνιο αλλά ας υποθέσουμε ότι γίνεται...
εκεί θα είναι "αναγνώσιμες" οι πληροφορίες που αφορούν τον θεϊκό πυρήνα μιας οντότητας αλλά τίποτα που να εστιάζει
στην ενσαρκωμένη προσωπικότητα...

μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή....

ελπίζω μέσα απ' αυτό να κατάλαβες αγαπητή 3ADA τι είναι περίπου τα ακασικά αρχεία .... (είχες δίκιο unseen, μέσα από
τις ερωτήσεις αναπτύσσονται ένα σωρό νέα θέματα)

τώρα,
όσον αφορά στην αρχική ερώτηση της 3ADA. νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος να εντοπίσουμε αν ένας χώρος είναι φορτισμένος
θετικά είναι να δούμε το πόσο εύκολο μας είναι να κοιμηθούμε μέσα σ'αυτόν.... Ακούγεται ίσως απλοϊκό αλλά έχει την εξήγηση
του... Το φυσικό μας σώμα είναι απασχολημένο κατά την εγρήγορση με την διαχείριση των ζωτικών λειτουργιών και την διεκπεραίωση
των καθημερινών μας ασχολιών... Ομως, οι υπόλοιποι φορείς έχουν ένα εσωτερικό σύστημα ελέγχου που υποβοηθάει την χαλάρωση
του φυσικού σώματος όταν το περιβάλλον είναι ευνοϊκό....

αυτό δε σημαίνει απαραίτητα, ότι οι όροι θετική και αρνητική ενέργεια πρέπει να συγχέονται με το καλό ή το κακό.... απλά, προσδιορίζουν
διαφορετικές μορφές πολικότητας....

σχετικά με τις ενεργειακά φορτισμένες περιοχές υπάρχει συνήθως το πρόβλημα που αναφέρατε.... τέτοια σημεία είχαν εντοπιστεί από την
αρχαιότητα και "σημαδεύτηκαν" με την κατασκευή ανάλογων ιερών χώρων... στη συνέχεια με τον ερχομό του Χριστιανισμού, οι αρχαίοι ναοί
αντικαταστάθηκαν από χριστιανικούς.... και μόνο αυτό λειτουργεί ανασταλτικά στην ελεύθερη κίνηση της ενέργειας ενός τόπου γιατί αλλάζει
κατεύθυνση και χαρακτήρα.... μετά απ' αυτό πολλά τέτοια σημεία χρησιμοποιήθηκαν για "αριστερού" τύπου τελετές....
όλη αυτή η διαδικασία τελικά μπλοκάρει την δική μας πρόσβαση σε αυτά τα μέρη... όμως αν ενώσουμε αυτά τα "κέντρα" με μία νοητή γραμμή
μπορούμε να κατά μήκος της να έχουμε τα ίδια ενεργειακά αποτελέσματα όπως και με τις άκρες της....

κάντε μια δοκιμή


την καλησπέρα μου και πάλι
Galadriel


the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 17:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως είναι στη μοίρα όλων μας να ζούμε κάποιες καταστάσεις τις οποίες δεν καταλαβαίνουμε. Η πορεία μας μέσα στο δύσκολο μα συνάμα όμορφο μονοπάτι της
ζωής επιφυλάσσει χαρές, λύπες, νίκες, ήττες, φιλίες και προδοσίες. Πράγματα που έρχονται στη ζωή μας όταν δεν τα περιμένουμε και συμβαίνουν τις στιγμές που φαίνεται ότι δεν χρειάζεται.Μύθοι και θρύλοι, ιστορίες και παραδόσεις, προλήψεις και προκαταλήψεις έχουν προσπαθήσει να αποτυπώσουν τις εμπειρίες άλλων ώστε οι μεταγενέστεροι να βρεθούν μπροστά τους έτοιμοι να τα αντιμετωπίσουν. Παρ' όλα αυτά, πάντα συμβαίνει κάτι καινούριο, πρωτόγνωρο, ακατανόητο. Οι κανόνες που φαίνεται να ισχύουν ξαφνικά καταρρίπτονται και τα ποιο μελετημένα σχέδια αποδεικνύονται λανθασμένα… Όλα αυτά, όμως, έχουν ως απώτερο σκοπό να ολοκληρώσουν το άτομο, ώστε, όταν φτάσει στο τέλος του «μονοπατιού» του, να κοιτάξει πίσω και με δέος να θαυμάσει αυτά που στην πορεία δημιούργησε, αυτά που πήρε και που πρόσφερε, αυτά που άλλαξαν την πορεία της ιστορίας...Για πάντα!


My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 18:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι γνωστό ότι η μυθολογία, οι θρύλοι και οι παραδόσεις των λαών σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης βρίθουν από όντα η μορφή και οι ιδιότητες των οποίων ξεπερνούν τα ανθρώπινα δεδομένα, αφού σπάνε τα όρια της γνωστής μας πραγματικότητας και αγγίζουν τη σφαίρα της φαντασίας.

Τα ξωτικα-Φιλιππος Μανδηλαρας

Ξωτικά ονομάζουμε τις δαιμονικές δυνάμεις που ο δεισιδαίμονας λαός πίστευε πως ζουν έξω από την παραδοσιακή κοινωνία και αποτελούσαν την προσωποίηση των φόβων και των ανησυχιών του. Στο βιβλίο αυτό θα διαβάσετε αναλυτικά για τα είκοσι ένα ξωτικά που απαντώνται συχνότερα στις ελληνικές παραδόσεις - τον τόπο και τον τρόπο δράσης τους, τα χαρακτηριστικά τους, την καταγωγή και τις συγγένειές τους.

Μια άλλη εικόνα της Ελλάδας πιο σκοτεινή, μια εικόνα που σχετίζεται περισσότερο με τον κόσμο του φανταστικού, του φόβου και της δεισιδαιμονίας.
Φοβερο βιβλιο


Kαλησπέρα και καλώς επανήλθες στο θέμα αγαπητή θεματοθέτις....

η δική σου άποψη πάνω σ'αυτό που αναφέρει ο συγγραφέας του βιβλίου ποια είναι?

και πως κατά την γνώμη σου συνδυάζονται οι δαιμονικές δυνάμεις με τα ξωτικά?


Galadriel


the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 18:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως είναι στη μοίρα όλων μας να ζούμε κάποιες καταστάσεις τις οποίες δεν καταλαβαίνουμε. Η πορεία μας μέσα στο δύσκολο μα συνάμα όμορφο μονοπάτι της
ζωής επιφυλάσσει χαρές, λύπες, νίκες, ήττες, φιλίες και προδοσίες. Πράγματα που έρχονται στη ζωή μας όταν δεν τα περιμένουμε και συμβαίνουν τις στιγμές που φαίνεται ότι δεν χρειάζεται.Μύθοι και θρύλοι, ιστορίες και παραδόσεις, προλήψεις και προκαταλήψεις έχουν προσπαθήσει να αποτυπώσουν τις εμπειρίες άλλων ώστε οι μεταγενέστεροι να βρεθούν μπροστά τους έτοιμοι να τα αντιμετωπίσουν. Παρ' όλα αυτά, πάντα συμβαίνει κάτι καινούριο, πρωτόγνωρο, ακατανόητο. Οι κανόνες που φαίνεται να ισχύουν ξαφνικά καταρρίπτονται και τα ποιο μελετημένα σχέδια αποδεικνύονται λανθασμένα… Όλα αυτά, όμως, έχουν ως απώτερο σκοπό να ολοκληρώσουν το άτομο, ώστε, όταν φτάσει στο τέλος του «μονοπατιού» του, να κοιτάξει πίσω και με δέος να θαυμάσει αυτά που στην πορεία δημιούργησε, αυτά που πήρε και που πρόσφερε, αυτά που άλλαξαν την πορεία της ιστορίας...Για πάντα!




Galadriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 02:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ax βρε Γκαλάντριελ........................................................................ εσύ κατανοητή έγινες γιατί το είπες πολύ σωστά, εγώ δεν έγινα κατανοητός γιατί το πήγα πλαγιομετωπικά το ζήτημα, κατάλαβα και συμφωνώ σε αυτό που λες και απλά το γενικέυω οτι τελικά ο Νόμος του Κάρμα δεν θα σε τιμωρήσει κακουχίες αλλά θα σε αναγκάσει να δυναμώσεις ακόμη περισσότερο για να ξεπεράσεις μια δυσκολία, και αυτό γίνεται αυξάνοντάς σου ήδη το λάθος που έκανες την πρηγούμενη ζωή για παράδειγμα. Όπως όταν είσαι εγκληματίας σε μια ζωή, στην επόμενη σε κάνει ακόμα πιο αιμοβόρο για να καταβάλεις πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια να το υπερνικήσεις......................

Ελπίζω λοιπόν εγώ να έγινα κατανοητός διότι ήταν δικό μου το λάθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 02:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάρντα ....
quote:
Ξωτικά ονομάζουμε τις δαιμονικές δυνάμεις που ο δεισιδαίμονας λαός πίστευε πως ζουν έξω από την παραδοσιακή κοινωνία και αποτελούσαν την προσωποίηση των φόβων και των ανησυχιών του.

Ούτε εγώ κατανόησα τον συνδυασμό των δαιμονικών ενεργειών με τα ξωτικά... μήπως μπορείς να το διατυπώσεις ξανά; Θεωρείς δηλαδή οτι τα ξωτικά είναι δαιμονικές ενέργειες όπως εννοούσαν τους δαίμονες στην αρχαία Ελλάδα στην Λατρεία του Διόνυσου ή όπως τα θεωρεί σήμερα ο άνθρωπος;

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 09:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα

Σας γράφω από το καινούριο μου γραφείο όπου έχω την τιμή να συνυπάρχω με ένα πολύ δύσκολο άτομο που τυγχάνει και προϊσταμένη μου (σήμερα πρώτη μέρα)... Αλλά, δεν πειράζει, όλα γίνονται για κάποιο λόγο έτσι δεν είναι;

Varda
Καλώς επέστρεψες, μας είχες αφήσει ορφανούς για πολύ καιρό! Ελπίζω να παρακολούθησες τη συζήτηση από το σημείο που την άφησες και να είδες ότι γενικά προσπαθήσαμε να αποφύγουμε τις αναφορές από τα βιβλία και τις γενικολογίες.

Αντ' αυτού εστιάσαμε κυρίως σε εμπειρίες που είχαμε οι ίδιοι και σε γνώσεις που αποκομίσαμε στην πορεία της ζωής μας ή σε απορίες και ερωτήσεις που ενδεχομένως δεν απαντούνται από τα βιβλία.

Όπως λοιπόν πολύ σωστά σε παρακινεί η galadriel, αν μπορείς γράψε μας ΕΣΥ τι πιστεύεις ή τι έχεις διαπιστώσει ή ακόμα τι θα ήθελες να ερευνήσεις επί του θέματος, γιατί η προσωπική προσέγγιση παρουσιάζει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον απ' το να κατεβάζουμε βιβλιοθήκες στα ποστ μας...

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 09:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel

καλημέρα καλή μου, έλαβα το μήνυμά σου, το προώθησα όπως ζήτησες και σου απάντησα κιόλας, δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.

Επί των υπολοίπων:

Φυσικά και έχεις δίκιο για τα ακασικά αρχεία, δεν θέλω να επεκταθώ στο ποια τμήματα των ακασικών έχω πρόσβαση, αλλά πάντως ακριβώς όπως τα λες είναι. Βεβαίως κάποιοι απλά φαντασιώνονται ότι διαβάζουν από τα ακασικά.

Έχει πολύ πλάκα γιατί είχα πάει μια φορά στην ομάδα του Πάνου Αξιομάκαρου (θα τον έχετε δει καμιά φορά στην τηλεόραση στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα) όπου έκανα το λάθος να εκφράσω μια απορία μου επί αυτών τα οποία έλεγε. Έφταιγα εγώ αν η απορία μου πυροδότησε ολόκληρη συζήτηση επί των λεγομένων του;

Ε λοιπόν αυτός συγχίστηκε, κοκκίνησε και αποφάσισε να βάλει τη βοηθό του να ρωτήσει για μένα (η διαδικασία ήταν ότι ο ανώτερος εαυτός της θα έμπαινε στα ακασικά αρχεία). Αυτή λοιπόν η "επίσκεψη" απέφερε ότι εγώ είχα καταδώσει τον Π.Α. με αποτέλεσμα να καταδικαστεί αυτός σε θάνατο σε μια προηγούμενη ζωή όπου είχαμε ξανασυναντηθεί, ότι είμαι μια πολύ νέα ψυχή που δεν ξέρω τι μου γίνεται και διάφορα άλλα τέτοια "θετικά" για μένα. Αναρρωτιέμαι τι θα είχε αποδώσει η επίσκεψη στα ακασικά αρχεία, αν απλώς κούναγα το κεφάλι μου και συμφωνούσα με όσα έλεγε. Το μόνο καλό στην όλη ιστορία ήταν ότι με την φασαρία που δημιουργήθηκε ξέχασαν να μου ζητήσουν να πληρώσω για τη συμμετοχή μου στη συνάντηση!

Όσον αφορά αυτό με τη μετενσάρκωση, ειλικρινά με τρομάζει το ενδεχόμενο κάποιος να γίνεται ολοένα χειρότερος ζωή με ζωή ώστε να "φορτώνεται" περισσότερο κάρμα. Βλέπω τη λογική της προσέγγισης αυτής και φυσικά δεν θα κρίνω εγώ αν μπορεί να ισχύει ή όχι, όμως θα ήθελα να μην ισχύει γιατί πάντοτε επιθυμώ να πιστεύω ότι όλα βαίνουν προς το Φως και πως θα έρθει κάποια στιγμή η ώρα που και η τελευταία σκια σ' αυτόν τον κύκλο κόσμο θα φωτιστεί και όλοι θα επιστρέψουν στην αιώνια πατρίδα. Αμήν.

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 10:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA

Καλημέρα και σε σένα προσωπικά!

Ξέρεις μια προσέγγιση σωστή αλλά όχι και τόσο γνωστή προτού προσπαθήσεις να δεις ή να έρθεις σε επαφή με τις νεράιδες και τα ξωτικά είναι να κοιτάξεις λίγο το ωροσκόπιό σου και να δεις αν υπερέχει κάποιο στοιχείο ή αν λείπει παντελώς κάποιο γιατί συνήθως είναι ευκολότερο να προσελκύσεις αυτά τα στοιχεία.

Για παράδειγμα, στο δικό μου ωροσκόπιο υπερισχύει η φωτιά (αν και είμαι ζώδιο της γης) και λείπει παντελώς το νερό. Ε, αν θυμάμαι καλά οι πρώτες-πρώτες νεράιδες που είδα (νήπιο ακόμα) ήταν νεράιδες του νερού και εκείνη η νεράιδα που μου παρουσιάστηκε στην ανεπτυγμένη μορφή που περιέγραφα σε ένα άλλο ποστ, ήταν νεράιδα της φωτιάς...

Θα καταφέρουμε να σου δώσω το βιβλίο προτού φύγεις; Το λέω γιατί το να διαβάζεις ή να ασχολείσαι με κάτι σχετικό με αυτό που θέλεις να κάνεις, σε ευθυγραμμίζει περισσότερο με τον στόχο σου...

Σχετικά με την υπόδειξη της galadriel να δεις αν μπορείς να κοιμηθείς στον υπό εξερεύνηση χώρο, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα πρόκειται να επισκεφθείς, αν επιτρέπεται;

Με πολλή αγάπη
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 10:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα,

Καλημέρα και σ' εσένα.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 10:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βεβαίως άμα πάτε για τάι-τσι να μου πεις, θα χαρώ πολύ να έρθω.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 10:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA

Ξέχασα να σου πω να κοιτάξεις το προσωπικό σου mail, σόρι!

Με πολλή αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 16:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχ βρε Μορφέα, αχ βρε Μορφέα......!
μαζί μιλάγαμε και χώρια συνενοούμασταν....

για να δούμε τώρα λίγο παραπάνω το θέμα του Κάρμα...

quote:
Όσον αφορά αυτό με τη μετενσάρκωση, ειλικρινά με τρομάζει το ενδεχόμενο κάποιος να γίνεται ολοένα χειρότερος ζωή με ζωή ώστε να "φορτώνεται" περισσότερο κάρμα. Βλέπω τη λογική της προσέγγισης αυτής και φυσικά δεν θα κρίνω εγώ αν μπορεί να ισχύει ή όχι, όμως θα ήθελα να μην ισχύει γιατί πάντοτε επιθυμώ να πιστεύω ότι όλα βαίνουν προς το Φως και πως θα έρθει κάποια στιγμή η ώρα που και η τελευταία σκια σ' αυτόν τον κύκλο κόσμο θα φωτιστεί και όλοι θα επιστρέψουν στην αιώνια πατρίδα.


αγαπητή unseen,
δεν υπάρχει, για να μας τρομάζει, τίποτα στο θέμα των επιλογών που κάνουμε σ'αυτή και γι'αυτή και τις επόμενες ενσαρκώσεις μας....
αυτό δεν αλλάζει το αποτέλεσμα, η Ψυχή βρίσκει το δρόμο της όσο κι αν χρειαστεί να καθυστερήσει ...

στο επίπεδο εκείνο που επιλέγουμε (και είναι πάντα δική μας επιλογή) τι θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε κατά την διάρκεια
μίας ενσάρκωσης, βαδίζουμε με γνώμονα την αγάπη και το φως.... δεν υπάρχει κανένας φόβος σ'αυτό και ο καθένας μας ευχαρίστως
διαλέγει το "κόστος" των επιλογών του, όσο κι αν δεν το θυμάται αυτό μέσα στο φυσικό σώμα....


αυτή η απώλεια "μνήμης" είναι που ταλαιπωρεί τους περισσότερους και οδηγεί σε βιαστικά συμπεράσματα, κινήσεις και επιλογές...

σ'αυτό το στάδιο εξέλιξης της ανθρωπότητας (ή περιστροφής όπως το διατυπώνει ο Μορφέας) έχουμε μία μεγάλη τύχη έναντι των προγόνων μας...
το μονοπάτι της αναζήτησης έχει ήδη πατηθεί από χιλιάδες "πόδια" πριν από τα δικά μας... το καθένα έχει αφήσει τα δικά του χνάρια, αλλά ο δρόμος
έχει ανοίξει.... η ανά-μνηση είναι πλέον εφικτή για όλους μας

με όλη μου την αγάπη
Gabriel

the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
varda
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 20:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Ούτε εγώ κατανόησα τον συνδυασμό των δαιμονικών ενεργειών με τα ξωτικά... μήπως μπορείς να το διατυπώσεις ξανά; Θεωρείς δηλαδή οτι τα ξωτικά είναι δαιμονικές ενέργειες όπως εννοούσαν τους δαίμονες στην αρχαία Ελλάδα στην Λατρεία του Διόνυσου ή όπως τα θεωρεί σήμερα ο άνθρωπος;

Συγγνώμη λάθος διατύπωση.Αυτή είναι η άποψη του συγγραφέα!
Οσο για μένα:
Τα ξωτικα ειναι μια καλα κρυμμενη πραγματικοτητα.

My life is a legend...but I want to make it a myth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 23:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας, γειά σας, γεια σας

Την καλησπέρα μου αγαπητή Unseen...!

quote:
Aχ βρε Μορφέα, αχ βρε Μορφέα......!
μαζί μιλάγαμε και χώρια συνενοούμασταν....

Είδες βρε Γκαλάντριελ; Κανένας καλικάτζαρος έκανε παρεμβολή από το υπερπέραν..

quote:
σ'αυτό το στάδιο εξέλιξης της ανθρωπότητας (ή περιστροφής όπως το διατυπώνει ο Μορφέας) έχουμε μία μεγάλη τύχη έναντι των προγόνων μας...
το μονοπάτι της αναζήτησης έχει ήδη πατηθεί από χιλιάδες "πόδια" πριν από τα δικά μας... το καθένα έχει αφήσει τα δικά του χνάρια, αλλά ο δρόμος
έχει ανοίξει.... η ανά-μνηση είναι πλέον εφικτή για όλους μας

Συμφωνώ Γκαλάντριελ, έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που αναφέρεις σε σχεση με τους προγόνους μας, τελικά εμείς είμαστε στην μετάβαση και πραγματικά πιστεύω οτι όλες οι ψυχές που έχουν επιλεγεί να ενσαρκωθούν είναι επιλεγμένες ψυχές και μόνο διότι αυτό που ζούμε σε αυτήν την περίοδο, όσο τρομακτικό κι ας μας φαίνεται καμιά φορά, είναι ένα πού μεγάλο δώρο. Είμαστε μπροστά σε ένα κοσμικό - συμπαντικό γεγονός και το βλέπουμε και εξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας. Οι προηγούμενες γενιές δεν το πρόλαβαν και οι επόμενες θα το βρουν έτοιμο....
Σαφώς βέβαια οι ψυχές που βιώνουν αυτήν την μετάβαση, είναι κι αυτές που στο παρελθόν μόχθησαν για να πετύχει (χωρίς να γνώριζαν ίσως οτι με ή χωρίς την βοήθειά τους το Θείο Σχέδιο θα εξελισσόταν ούτως η άλλως).

Όπως και να έχει ωστόσο, φαίνεται οτι πραγματικά το κάρμα είναι σε έξαρση και έχει ελαχιστοποιήσει το διάστημα της ανταπόκρισης από την αιτία ως το αποτέλεσμα. Σήμερα αν κάνεις κάτι βλέπεις αύριο το αποτέλεσμα του μπροστά σου, σε αντίθεση με παλαιότερα που ήταν πολύ δύσκολο να διακρίνεις τις αιτίες των αποτελεσμάτων.


quote:
Συγγνώμη λάθος διατύπωση.Αυτή είναι η άποψη του συγγραφέα!
Οσο για μένα:
Τα ξωτικα ειναι μια καλα κρυμμενη πραγματικοτητα.

Προς στιγμήν Βάρντα, τρόμαξα, σκέφτηκα εάν η θεματοθέτης έχει τέτοια άποψη... ωχ....

Χαιρετώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jarpen
Νέο Μέλος

United Kingdom
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jarpen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hail to Thee....και καλησπέρες

Άλλος ένας ένθερμος υποστηριχτής το όλου θέματος πέρι ξωτικών,
ένα μεγαλο μπράβο στα άτομα που γράφουν σε αυτό το thread, και ειδίκα στην Unseen, Galadriel kai 3ADA... στις 2 πρώτες για τις απίθανες σύζητήσεις και στιν τελευταία για τις ερωτίσεις..

Unseen
Πολλύ ενδιαφέρον το info για τα indigo children...κόλλησα λίγο εκεί πού ανάφερες καποία χαρακτηριστικά τους στοιχεία, πολλά από αυτά τα εχώ συναντήσει και σε μένα...άλλα anyway ...είναι λίγο έκτος θέματος

Κάποια συσχέτιση πού έγινε για Ιρλανδούς και Έλληνες και τιν όλη φάση με τα ξωτίκα...έπειδη έτυχε το καλοκαίρι, λογώ δουλειάς, να κάνω παρέα με Ιρλανδούς έφτασα στο σημείο να πιστέυω οτί σίγουρα έχουν να κάνουν με το όλο σκηνικο των fairies, fays, faeries ...ή όπως αλλίως λέγοντε, άκομα και ο τρόπος πού ζούν και συμπεριφέροντε θυμίζει κάτι απο χομπίτ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy