ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
Ένα από χαρακτηριστικά του θαύματος είναι ότι ποτέ κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τη χρονική στιγμή όπου θα συμβεί....
Εδώ έχουμε ένα φαινόμενο που αναπαράγεται μία δεδομένη -και άρα αναμενόμενη- χρονική στιγμή, πράγμα που από μόνο του είναι ύποπτο μιας και είναι μοναδικό....
Επιπλέον αν δεν κάνω λάθος το φαινόμενο αυτό έχει εξηγηθεί από κάποιους επιστήμονες ως μία μορφή πλάσματος, μιας "σούπας" θα έλεγε κανείς από φορτισμένα σωματίδια το οποίο με την πάροδο του χρόνου εκφυλίζεται σε κανονική φλόγα που επίσης είναι μορφή πλάσματος (4η κατάσταση της ύλης).

Φιλικά, Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
Εν τω μεταξύ η μόνη νομίζω που δεν έχει καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα είμαι εγώ
Μην είσαι τόσο σίγουρη φίλη μου... Αν είχαμε καταλήξει, δεν πιστεύω να θέταμε τέτοια ερωτήματα...

quote:
έχει εξηγηθεί από κάποιους επιστήμονες ως μία μορφή πλάσματος, μιας "σούπας" θα έλεγε κανείς από φορτισμένα σωματίδια το οποίο με την πάροδο του χρόνου εκφυλίζεται σε κανονική φλόγα που επίσης είναι μορφή πλάσματος (4η κατάσταση της ύλης).

Δηλαδή Εχετλαίε?


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
...και αντιγράφω διερωτώμενος ακόμα από τις πρώτες σελίδες του θέματος (τις οποίες προτείνω να διαβάσετε αν δεν το κάνατε, γιατί εκεί υπάρχουν πολλές διαφωτιστικές "απαντήσεις"):
quote:
Οι εκπρόσωποι των άλλων δογμάτων πιστεύουν πράγματι στον θαυματουργικό τρόπο αφής, ο οποίος γίνεται από τον Πατριάρχη; Αν ναι, γιατί τότε επιμένουν να παραμένουν σε μη "ευλογημένο" από τον Κύριο δόγμα, ο Οποίος σαφώς προσδιορίζει με τον τρόπο αυτό ποιο δόγμα είναι το ορθό;"


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 02:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

...και αντιγράφω διερωτώμενος ακόμα από τις πρώτες σελίδες του θέματος (τις οποίες προτείνω να διαβάσετε αν δεν το κάνατε, γιατί εκεί υπάρχουν πολλές διαφωτιστικές "απαντήσεις"):
quote:
Οι εκπρόσωποι των άλλων δογμάτων πιστεύουν πράγματι στον θαυματουργικό τρόπο αφής, ο οποίος γίνεται από τον Πατριάρχη; Αν ναι, γιατί τότε επιμένουν να παραμένουν σε μη "ευλογημένο" από τον Κύριο δόγμα, ο Οποίος σαφώς προσδιορίζει με τον τρόπο αυτό ποιο δόγμα είναι το ορθό;"



Αυτό είναι εύκολο , φυσικά και πιστεύουν για αυτό και προσπαθούν να γίνουν χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη (Πατριάρχη) , έχουν την πίστη ότι και αυτοί άμα ήταν στην θέση του Πατριάρχη θα πέρναν το Φως.

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 17/10/2003 02:22:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 02:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Ένα από χαρακτηριστικά του θαύματος είναι ότι ποτέ κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τη χρονική στιγμή όπου θα συμβεί....
Εδώ έχουμε ένα φαινόμενο που αναπαράγεται μία δεδομένη -και άρα αναμενόμενη- χρονική στιγμή, πράγμα που από μόνο του είναι ύποπτο μιας και είναι μοναδικό....


Την ίδια απορία έχω και εγώ , αυτή η μοναδικότητα είναι όμως και η απάντηση ίσως. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι είναι η εξαίρεση μου επιβεβαιώνει τον κανόνα.

quote:

Επιπλέον αν δεν κάνω λάθος το φαινόμενο αυτό έχει εξηγηθεί από κάποιους επιστήμονες ως μία μορφή πλάσματος, μιας "σούπας" θα έλεγε κανείς από φορτισμένα σωματίδια το οποίο με την πάροδο του χρόνου εκφυλίζεται σε κανονική φλόγα που επίσης είναι μορφή πλάσματος (4η κατάσταση της ύλης).

Φιλικά, Εχετλαίος


Που , πως , πότε ?

ΕΛ


"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 17/10/2003 02:26:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 08:32:21  Εμφάνιση Προφίλ
Θα παρακαλούσα τον ΕΧΕΤΛΑΙΟ να γίνει πιο σαφής σχετικα με το πλάσμα και να μας αναφέρει τις πηγές του...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Ερώτηση:
quote:
Οι εκπρόσωποι των άλλων δογμάτων πιστεύουν πράγματι στον θαυματουργικό τρόπο αφής, ο οποίος γίνεται από τον Πατριάρχη;

Απάντηση:
quote:
Αυτό είναι εύκολο , φυσικά και πιστεύουν για αυτό και προσπαθούν να γίνουν χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη (Πατριάρχη) , έχουν την πίστη ότι και αυτοί άμα ήταν στην θέση του Πατριάρχη θα πέρναν το Φως.

Ερώτηση:
quote:
Αν ναι, γιατί τότε επιμένουν να παραμένουν σε μη "ευλογημένο" από τον Κύριο δόγμα, ο Οποίος σαφώς προσδιορίζει με τον τρόπο αυτό ποιο δόγμα είναι το ορθό;"

Απάντηση:


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Θα παρακαλούσα τον ΕΧΕΤΛΑΙΟ να γίνει πιο σαφής σχετικα με το πλάσμα και να μας αναφέρει τις πηγές του...


Κι εγώ, ειδικά αν σκεφτούμε ότι τυπικές θερμοκρασίες για να ευδοκιμήσει η
αυτή η 4η κατάσταση της ύλης είναι της τάξης των 100.000οC, αρκετές για να κάνουν καπνό όσους βρίσκονται στην περιοχή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
Πληροφορίες για το Πλάσμα θα βρείτε και στο ίδιο το esoterica...
Ενδεικτικά αναφέρω τις εξής:
http://www.physics.ntua.gr/~eesfye/MICROCOSM/PARTICLES/qgp.html
http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews969.html
Σωστά ο φίλος junk95 αναφέρει για υψηλή θρμοκρασία -και προσθέτω- και πίεση.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι δυνατό.
ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, ούτε να υποστηρίξω ότι γνωρίζω.
Αυτό προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.
Πάντως υπάρχουν πολλά είδη πλάσματος πχ λέηζερ, φωτιά, κεραυνός, κουάρκ-γλουωνίων και άλλα και η επιστήμη μόλις αρχίζει να το ερευνά.
Η έρευνα θα δείξει....

Φιλικά, Εχετλαίος
ΥΓ: Μου είστε και βιαστικοί πάντως! Εντάξει έχουμε και δουλειές!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 22:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
ΥΓ: Μου είστε και βιαστικοί πάντως! Εντάξει έχουμε και δουλειές!

φχαριστούμε πάντως!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Πληροφορίες για το Πλάσμα θα βρείτε και στο ίδιο το esoterica...
Ενδεικτικά αναφέρω τις εξής:
http://www.physics.ntua.gr/~eesfye/MICROCOSM/PARTICLES/qgp.html
http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews969.html
Σωστά ο φίλος junk95 αναφέρει για υψηλή θρμοκρασία -και προσθέτω- και πίεση.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι δυνατό.
ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, ούτε να υποστηρίξω ότι γνωρίζω.
Αυτό προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.
Πάντως υπάρχουν πολλά είδη πλάσματος πχ λέηζερ, φωτιά, κεραυνός, κουάρκ-γλουωνίων και άλλα και η επιστήμη μόλις αρχίζει να το ερευνά.
Η έρευνα θα δείξει....

Φιλικά, Εχετλαίος
ΥΓ: Μου είστε και βιαστικοί πάντως! Εντάξει έχουμε και δουλειές!



Εγώ δεν κατάλαβα είπες πριν ότι εξηγείται το Άγιο Φως από κάποιους επιστήμονες με κάποια θεωρία περί πλάσματος ? άλλα τελικά αυτό γίνετε μόνο στην θεωρία. Εγώ πάλι δεν κατάλαβα εξηγήθηκε ? και που το αναφέρει συγκεκριμένα για το Άγιο Φως ? Δεν είδα στα links τίποτα περί Φως


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Αν ναι, γιατί τότε επιμένουν να παραμένουν σε μη "ευλογημένο" από τον Κύριο δόγμα, ο Οποίος σαφώς προσδιορίζει με τον τρόπο αυτό ποιο δόγμα είναι το ορθό;

Μάλλον δεν το έδωσα να το καταλάβεις σωστά. Δεν πιστεύουν ότι δεν είναι ευλογημένο το δόγμα τους. Έχει περάσει αρκετός καιρός από την αποτυχημένη προσπάθεια των Αρμενίων οπότε πιστεύουν ότι αυτό που δεν πήγε σωστά τότε θα πάει σωστά τώρα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Πιο πολλά θα κερδίσουν στο δικό τους μαγαζί παρά να μπουν υπάλληλοι στου άλλου.

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
Φίλε ΕΛ,

Δες το πείραμα της οδοντογλυφίδας και θα καταλαβεις τη σχέση του πλάσματος....

http://www.materials.uoc.gr/fisiki_II/mst9-25.htm
Φιλικά, Εχετλαίος

ΥΓ: ΑΕΡΑΣ, ΓΗ, ΝΕΡΟ, ΦΩΤΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ.....ΤΥΧΑΙΟ;
(ΑΕΡΙΑ, ΣΤΕΡΕΗ, ΥΓΡΗ, ΠΛΑΣΜΑ ΟΙ 4 ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ)

Edited by - Εχετλαίος on 18/10/2003 00:56:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas

οσων αφορα συγκεκριμενα εσενα παω να διαβασω τα καινουργια μαθηματικα και οταν δωσω εξετασεις και περασω θα ερθω να μιλησω ξανα μαζι σου γιατι αυτη η λογικη σου που για τους αλλους θελεις αποδειξεις και για σενα σου αρκει μια σχιζμενη κολονα και οι μαρτυρια μερικων παππαδων,εγω δεν μπορω να την καταλαβω.
Απο οτι φαινετε εχουν αλλαξει τα μαθηματικα απο τοτε που εγω σταματησα το σχολειο και πρεπει να μαθω την προοδο που κανανε οι επιστημονες σε αυτο τον τομεα.

Avallon

quote:
Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι γιατί ο Θεός διαλέγει αυτό τον τρόπο για να εκδηλώνεται (και μη μου πείτε το τετριμμένο περί σχεδίου γιατί δε θα το πιστέψω...)


Και εγω θα ρωτησω:και τι καταφερνει με αυτο?
Δηλαδη ποιος ο λογος να υπαρχει το αγιο φως?
Εχει ο θεος αναγκη να δηλωνει την παρουσια του?
Γιατι αλλο ειναι σκιζω την θαλλασα στην μεση για να γλυτωσουν οι "καλοι" απο τους "κακους" και αλλο αναβω μια φλογα ετσι για να λενε οτι ειμαι παρων και οτι υπαρχω.
Τοση αναγκη απο επιβαιβεωση εχει ο θεος?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 00:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

Φίλε ΕΛ,

Δες το πείραμα της οδοντογλυφίδας και θα καταλαβεις τη σχέση του πλάσματος....

http://www.materials.uoc.gr/fisiki_II/mst9-25.htm
Φιλικά, Εχετλαίος

ΥΓ: ΑΕΡΑΣ, ΓΗ, ΝΕΡΟ, ΦΩΤΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ.....ΤΥΧΑΙΟ;
(ΑΕΡΙΑ, ΣΤΕΡΕΗ, ΥΓΡΗ, ΠΛΑΣΜΑ ΟΙ 4 ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ)



Το διάβασα το πείραμα , αλλά δεν κολλάει με το προκείμενο ως προς την εκτέλεση , θέλει να ήδη αναφλεχθεί από πριν κάτι που να έχει κάρβουνο (ας πούμε ότι η λαμπάδα έχει στο φυτίλι) μετά να μπει σε μικροκύματα και μετά να αναφλεχθεί ξανά μέσα στα μικροκύματα. Ως εφαρμογή δύσκολα για την δική μας περίπτωση.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 00:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:


οσων αφορα συγκεκριμενα εσενα παω να διαβασω τα καινουργια μαθηματικα και οταν δωσω εξετασεις και περασω θα ερθω να μιλησω ξανα μαζι σου γιατι αυτη η λογικη σου που για τους αλλους θελεις αποδειξεις και για σενα σου αρκει μια σχιζμενη κολονα και οι μαρτυρια μερικων παππαδων,εγω δεν μπορω να την καταλαβω.
Απο οτι φαινετε εχουν αλλαξει τα μαθηματικα απο τοτε που εγω σταματησα το σχολειο και πρεπει να μαθω την προοδο που κανανε οι επιστημονες σε αυτο τον τομεα.

Tyanea

Η σχισμένη κολόνα είναι σκλήρο αποδεικτικό στοιχείο φίλε μου και το χρησιμοποίησα πιο πάνω ως επιχείρημα στο ότι ο Έλληνας Πατριάρχης δεν ήταν απατεώνας αλλά εκλεκτός . Εσύ δεν έχεις ούτε καν δείγμα ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ. Διάβαζε καλύτερα αυτά που λέω , όχι μια αλλά τρεις φορές , και κάνε λίγο ευκλείδεια γεωμετρία θα βοηθήσει την λογική σου. Ευχαριστώ.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 12:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Να δούμε μαζί μερικές φωτογραφίες;

Ναι...σίγα μην έχεις και αποδείξεις!


Αυτό; Δεν φαίνεται καθαρά;
Ε! Όχι και να μας πεις τώρα ότι η αντανάκλαση του ήλιου είναι Άγιο Φως;!


Καλά...αφού δεν σου κάνει...τι λες γι' αυτό;

Πλάκα μας κάνεις; Αυτό είναι ένα ιπτάμενο κασέρι!

...και αυτό; Ιπτάμενο κασέρι είναι;
Αυτό είναι σύνεφα! Δεν το βλέπεις; Για βροχή το πάει!


...δεν μου εξηγείς και αυτό;
...κοίτα τι κάνει κανείς για την θρησκεία του! Αυτοί φίλε μου βάλανε φωτιά στο χέρι τους και ενώ τσουρουφλήστικαν για τις ανάγκες της φωτογραφίας δεν το δείχνουν...Αφού να σκεφτείς τον τύπο τον πήγαν μετά στο "Κ.Α.Τ." και τυχαία τον είχα δει εκεί!


καλά...και αυτό; Μή μου πεις ότι για τις ανάγκες της φωτογραφίας έβαλε ο ιερέας φωτιά στα γέννια του;!
Α! Δεν το έμαθες; Ο "τύπος" τελικά κάηκε! Μεταφέρανε τα κόκαλά του στο όρος και τα προσκυνάνε!

Μα...ο ιερέας αυτός ζει! Γιατί το λες αυτό;
Ζει; Φέρτον εδώ μπροστά μου να μου το αποδείξεις!
...και για να έχουμε καλό ερώτημα...γιατί εγώ καίγομαι όταν πιάσω το φως αυτό;

[green]Το φως αυτό δεν καίει για 33 λεπτά της ώρας, όσα και τα χρόνια που έζησε ο Ιησούς...

Τριάντα τρεις να είναι οι μέρες σου!...ΑΣΧΕΤΕ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 22:14:00  Εμφάνιση Προφίλ
Eχω μείνει άναυδη!

Ευχαριστούμε φίλε για τις φωτογραφίες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 01:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
Τωρα βεβαια θα μας πουνε μερικοι οτι και τα καρβουνα στα αναστεναρια, ειναι ΑΓΙΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ!!!

Ας διερευνηθει καλυτερα το θεμα πιστης, (οποιασδηποτε θρησκειας η δογματος) και θα εχουμε να μιλαμε για το υπολοιπο της ζωης μας για πληθωρα θαυματων!!!

Απορω, ποιος θεος θα θεσπιζε πανσοφους νομους στη φυση, τους οποιους ο ιδιος θα βρισκονταν στην αναγκη να καταστρατηγησει!!!

<<.....οι Ιουδαιοι σημειον αιτουσι, και οι Ελληνες σοφιαν ζητουσιν.>>
Παυλου Επιστολη, Προς κορινθιους Α', κεφ. α' 22...

Οι Ιουδαιοι ψαχνουν για θαυμα (σημειον), εμεις ομως οι Ελληνες ζηταμε αιτιολογηση, αποδειξεις (σοφιαν)...
ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΑΡ......

Edited by - Πασχαλης on 21/10/2003 01:49:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 02:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi
Η Avalon έγραψε:
"Που είναι εκείνες οι καλές εποχές που το Θείο έκανε φανερή την παρουσία του διαρκώς και με τρόπους τρανταχτούς... Τότε που ο Δίας μεταμορφωνότατε σε ζώο, τότε που η Αθηνά έκανε θαύματα προστά στα μάτια του κόσμου σε μάχες, τότε που ο Θεός έσκιζε την Ερυθρά θάλασσα στα δυο... τις παλιές καλές εκείνες μέρες που δε σου άφηνε περιθώριο να αμφισβητήσεις την παρουσία του? Τότε τι σχέδιο ακολουθούσε? Τώρα τι σχέδιο απκολουθεί? Τότε που ήταν ξεκάθαρη η θέλησή του και το σχέδιό του γιατί το μοιραζότανε με τον κόσμο? Γιατί ο Θεός δε μας έχει εγκαταλείψει απλά δεν μας αποκαλύπτεται! αυτό είναι που θα πρέπει να μας προβληματίσει...
Ευχαριστώ,"


Σ'ένα κόσμο τόσο Δυτικοποιημένο και γεμάτο με "απόψεις" και "Γνώσεις" για όλα τι να μας προσφέρει πια ο Θεός??

Αναρωτηθήκατε όμως ποτέ γιατί χιλιάδες άνθρωποι στη Δύση παίρνουν ναρκωτικά όλων των τύπων??

Γιατί οι ψυχικές ασθένειες εμφανίζονται ολοένα και πιο συχνά και οι ψυχολόγοι και τα ψυχιατρεία είναι γεμάτα??

Γιατί η λογική φίλοι μου δεν μπορεί να εξηγήσει τα πράγματα!! Κι όταν το κάνει είναι για να καθοδηγήσει και να υποτάξει. Το επιστημονικά σωστό - ορθό είναι η αρχή του φασισμού, όπως και το καλό!! Για το καλό έσφαζαν στην Ιερά Εξέταση!! Για το καλό οι Αμερικανοί αφανίζουν το Ιράκ, την Αφρική, τη Λατινική Αμερική.
Η λογική για τους δικηγόρους που μας κυβερνάνε είναι με επιχειρήματα πιστευτά να αποδείξουν ότι είναι οι μόνοι κάτοχοι της αλήθειας που ονομάζουν "επιστήμη"
Η λογική είναι μέρος του παζλ και πρέπει να υπάρχει όχι για να εξηγεί μόνη της τα πάντα, αλλά για να τα ονοματίσει, να τα κατατάξει.
Οι συνειρμοί μετά είναι πιο εύκολοι με τα συναισθήματα, με την εμπειρία, με τον πόνο, με το βίωμα.
Καμιά Θρησκεία δεν έχει νόημα αν μείνει στο δόγμα και δεν προχωρήσει στη βιωτή, και στη ζωντανή διδασκαλία, κανένας πνευματικός που σέβεται το δρόμο του δεν είπε βρήκα την αλήθεια χωρίς να συνεχίζει να κάνει νηστία και καθημερινή άσκηση, καμιά επιστήμη δεν σέβεται τον εαυτό της αν πει ότι τώρα έχω λύσει τα προβλήματα και δεν κάνει πειράματα.
Έχετε δει ποτέ την ίδια οδοντόκρεμα τον επόμενο μήνα??
Και επιστήμη θα βγει από το αδιέξοδο που βρίσκεται τώρα, θ' απελευθερωθεί από τους δικηγόρους, θα δει πιο ολιστικά τα θέματά της, πιο σύνθετα και όχι με την άποψη του αλλάθητου, του Ιερού που είναι σήμερα, αλλά της απλής συνεισφοράς της στην ΚΑΛΛΙΤΕΡΕΥΣΗ της ΖΩΗΣ! και δεν είναι γι' αυτό μόνο αυτή υπεύθυνη!!
Έτσι κι εμείς μαζί της θα γνωρίσουμε το Θείο, το Θεϊκό, όχι όπως παλιά μόνο με το τυπικό, αλλά μέσα από σύνθετο, το διαλεκτικό, το ΒΑΘΥ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 00:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Ωραιες οι φωτογραφιες Hrismig αλλα αμα σου βαλω αλλες τοσες με ιπταμενα U.F.O με φαντασματα με βρυκολακες,με πηγες ενεργειας που να βγαινουν μεσα απο αρχαιους ναους κτλ να δω κατα ποσο ευκολοπιστος θα εισαι και σε αυτες.

Οσον αφορα τις φωτογραφιες σου κραταω μοναχα αυτη με τους ανθρωπους που βαζουν το χερι τους στο Αγιο φως και ειλικρινα θα ηθελα να δω ολο το βιντεο για να δω αν αντεχουνε να το κρατανε και για ποση ωρα το χερι τους πανω απο την φωτια.


.

quote:
Ε! Όχι και να μας πεις τώρα ότι η αντανάκλαση του ήλιου είναι Άγιο Φως;!

quote:
Καλά...αφού δεν σου κάνει...τι λες γι' αυτό;
Πλάκα μας κάνεις; Αυτό είναι ένα ιπτάμενο κασέρι!

Για τις υπολοιπες μπορει να ειναι και ιπταμενο βουτηρο το ενα και το αλλο αντανακλαση του φεγγαριου.
Καλο θα ητανε να παρουσιαζεις κατι χωρις τα ειρωνικα σου σχολια.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 07:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
KAΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΕΙΠΕ..ΑΝ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ Η ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΑΥΜΑ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Καλο θα ητανε να παρουσιαζεις κατι χωρις τα ειρωνικα σου σχολια.


Βρε, εγώ το έκανα για να μην μπαίνεις σε κόπο αλλά τελικά δεν το απέφυγες !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

..ΑΝ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ Η ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΑΥΜΑ ?


Πόσο δίκιο έχεις φίλε μου! Δεν βλέπεις την απάντηση; Και βέβαια θα ακολουθήσουν το θαύμα. Ξέρεις όμως γιατί. Γιατί δεν έχουν τον Θεό στην καρδιά τους! (άντε σε καμμιά εικόνα το πολύ-πολύ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 10:52:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ο φίλτατος hrismig

να μας πεί κάτι πολύ απλό: οι φωτογραφίες είναι για να εξηγήσουνε την απάτη ή για να δώσουνε "στοιχεία" στους πιστούς του δόγματος?

Διότι, στην δεύτερη περίπτωση δέν χρειάζεται και μεγάλος κόπος καθώς ΟΛΑ ΤΑ "ΤΡΩΕΙ" ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ! Μα, για αυτό είναι και....ποίμνιο!

Στην πρώτη περίπτωση.....μάλλον καταντάει κομματάκι γραφικός!

Τί να είναι??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 11:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Στην πρώτη περίπτωση.....μάλλον καταντάει κομματάκι γραφικός!


Αυτό είναι καλό ή κακό;
Λόγω ιδιότητας (πρόβατο) δεν κατάλαβα την απάτη (που ξεκινάει ποοολύ παλιά). Πως το κάνουν αυτό βρε; Θα μου το εξηγήσεις εσύ ο έξυπνος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 13:05:54  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig! hrismig!

Λάθος το θέτεις. Δεν είναι ότι «δεν κατάλαβες» παρά το ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. Η….λεπτομέρεια κάνει την διαφορά φίλτατε!

Για κοίτα ΤΙ ΛΕΝΕ κάποιοι ΗΔΗ ΤΟ 1812 περί του θέματος: Ένας μοναχός με το όνομα Γαβριήλ, προσπαθεί το 1812 να απαντήσει σε «ερώτηση ευλαβούς ορθοδόξου, περί του φώτος του αγίου τάφου»….

….και απαντά ο θεοσεβούμενος μοναχός: «Επειδή (το φώς του τάφου) καίει, λέγουσι οι άφρονες, δεν είναι θείον φώς, Και λοιπόν, όποιο φως δεν καίει είναι θείον? Ιδού οι φώσφοροι, οι κατασκευαστοί από ούρα ανθρώπινα και από κόκκαλα υπο χημικών δεν καίουσι, μιγνύμενοι μάλιστα μετα τινών αρωματικών ελαίων (γνωστή λοιπόν και η ανάμιξη αρωμάτων..) λαμπρότεροι γίνονται. Επειδή μ’αυτούς ημπορείς να αλείψει τις τα γένεια του, τα μαλλιά του, το πρόσωπο του, τα ρούχα του, και ότι άλλο σώμα (αντικείμενο) θέλει, χωρίς να φοβηθεί ότι θα καεί. Πολλοί αλείψαντες τον ευατόν τους ούτως, ηπάτησαν χυδαίως ανθρώπους, κηρύττοντες εαυτούς αγγέλους, και έκαμον την νύκτα ,έργα δαιμόνων!» (Βλ.Φυσική Ρήγα Θετταλού κφ. Κδ’σελ.157 Έτος έκδοσης 1790!!)

Για να πάμε όμως σε απλά πράγματα: γιατί ΔΕΝ δέχονται, προκειμένου είτε να δικαιωθούνε είτε να ξεκαθαρίσει μια χιλίων ετών θεολογική παρωδία, ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥΝΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΕΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ? Έλα ντέ!

Και κάτι πιο διασκεδαστικό: Βγαίνοντας την ημέρα εκείνη ο Πατριάρχης από την πύλη του αγίου κουβουκλίου με τις δύο δέσμες κεριών για να δώσει το άγιο φως, συμβαίνει ΜΟΝΙΜΩΣ το εξής «παράδοξο»: ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝΕ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΦΩΣ, ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙ ΜΟΝΙΜΟΥ ΒΑΣΕΩΣ ΑΝΑΒΟΥΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΒΓΕΙ!!!!!!!!! Τι γίνεται?? Το…’αγιον φως’ όταν καταφθάνει στην γη από…τον ουρανό, παρακάμπτει (!!) μονίμως τον Πατριάρχη και εμφανίζεται πρώτα ΕΞΩ από το κουβούκλιο! Γιατί άραγε κύριοι της Χριστολογίας??

Μάλιστα υπάρχουνε περιπτώσεις όπου ορισμένες φορές αντί να ανάψουνε κεριά…..άναψαν ορισμένα ΚΑΠΕΛΑ που φορούσανε οι πιστοί!!

Βρέ το άτιμο το φώς, ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!

Λοιπόν φίλτατε «ερευνητή»? Καίει για δεν καίει? Η μήπως απλά…..ΣΑΣ «ΚΑΙΕΙ» ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΕΙ!

Και κάτι ακόμα: ΠΩΣ και ΠΟΤΕ αλλά ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Ο…….ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ?

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ «ΑΓΙΟΝ ΦΩΣ»?

Για να σε δω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Γειά ρε Schwabe πολυγνώστη! Όλα τα απάντησες πάλι! Αλλά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ευθέως στο ερώτημά μου και πας να το στρέψεις αλλού! Έξυπνο δε λέω...Μόνος σου το σκέφτηκες ή πήρες "γραμμή" από την "στοά";
quote:

Ένας μοναχός με το όνομα Γαβριήλ, προσπαθεί...

...Ιδού οι φώσφοροι, ...δεν καίουσι...



Τι λες ρε μεγάλε! Σοβαρή απόδειξη!!! Λέει "ένας μοναχός" και ξέρεις ότι είναι αλήθεια επειδή σε βολεύει! Μιλάει για φόσφωρο και όχι για φωτιά αλλά πάλι σε βολεύει! Εντάξει, πες ότι την έκλεψες την παράσταση.
Αφού είναι "τόσο απλό" γιατί δεν φτιάχνεις και εσύ μία φωτίτσα και να την βάλεις πάνω σου;;;; Στη θεωρία καλά τα πάμε...δεν σε ενδιαφέρει τι είναι αυτά που σου δίνουν να διαβάζεις και γιατί στα δίνουν;;;

quote:

γιατί ΔΕΝ δέχονται, προκειμένου είτε να δικαιωθούνε είτε να ξεκαθαρίσει μια χιλίων ετών θεολογική παρωδία, ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥΝΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΕΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ?

Σου έχω πει πολλές φορές αλλά δεν θέλεις να το νοήσεις. Θα στο πω με δικά σου λόγια και θα το καταλάβεις.
Γιατί δεν δέχεσαι να πας να εξομολογηθείς, να κοινωνίσεις, να εκκλησιάζεσαι για τρείς μήνες και να διαβάσεις δύο πατερικά βιβλία;
Έτσι θα ξέρεις τι πρεσβεύει αυτή η θρησκεία. Καταλαβαίνεις γιατί δεν το κάνεις; Γιατί θα ΠΡΟΔΟΣΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ!
Για τον ίδιο λόγο και οι ιερείς δεν κάνουν κάτι τέτοιο. Γιατί θα προδόσουν την ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ!
Δεν μπορεί το μυαλό σου να σκεφθεί ότι ΑΝ (λέω ΑΝ) το κάνανε και αποδεικνυόταν ότι πρόκειται περί ανεξήγητου φαινομένου θα ερχόντουσαν πολλοί άνθρωποι στο "μαντρί" και αυτό (εν αντιθέσει με αυτά που πιστεύεις) ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΒΙΑ;;;!!!

quote:

Και κάτι πιο διασκεδαστικό: Βγαίνοντας την ημέρα εκείνη ο Πατριάρχης από την πύλη του αγίου κουβουκλίου ...ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝΕ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΦΩΣ,

Δεν θα σου κάνω τη χάρη να διασκεδάσω μαζί σου. Αν διάβαζες έστω και λίγα για το Άγιο Φως δεν θα έπεφτες σε τέτοιου είδους παγίδες. (Δεν σε δασκαλέψανε καλά μου φαίνεται).
Το Άγιο Φώς ΔΕΝ κατεβαίνει μόνο μέσα στον Πανάγιο Τάφο! Αυτό ίσχυε ανέκαθεν. Πηγαίνει ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ σε κεριά του εξωτερικού περιβάλλοντος. Μόνο που - για κακή σου τύχη - αυτά είναι κεριά Ορθόδοξων Χριστιανών!!!

Αισθάνεσε καλά;;;

Φυσικά δεν θα σου κάνω την χάρη να αλλάξω πορεία στην συζήτηση όπως διακαώς επιθυμείς. Αν όμως διάβαζες λίγο πιο πάνω θα δεις ότι αυτά τα έχω ήδη απαντήσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 19:02:25  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig! Γεια σου ρε μπαγάσα, με έκανες να γελάσω! Να’σαι καλά!!

Ώστε……..«κατεβαίνει επιλεκτικά» ε? Για δες! Και….για πες μου, φίλτατε απολογητή, ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΚΑΙ….ΑΔΙΑΚΡΙΤΩΣ ΣΕ….ΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΟΥΣ (!), ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥΣ? Και ρωτάω ΑΝ στο μάθανε και αυτό, διότι στο εντωμεταξύ συρρέουνε πολλοί, μεταξύ των οποίων και αρκετοί ΑΘΕΟΙ αλλά και…..ΠΙΣΤΟΙ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ (!), και όμως: ΤΟ «ΑΓΙΟ» ΦΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ «ΘΑΥΜΑ» ΤΟΥ! Δεν είναι τρομακτικό? Αρκεί βέβαια να…..αγοράσουνε τα «κατάλληλα» κεριά πού πωλούνται επί τόπου…..αλλιώς ΓΙΟΚ αυτανάφλεξη!!

Δεν θέλω να σχολιάσω περαιτέρω τα «επιχειρήματα» που προβάλεις, διότι απλά μπορούνε να ικανοποιήσουνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ μη σκεπτόμενους θρησκόληπτους. Τόσο απλά.

Τις ερωτήσεις που σου έθεσα γιατί τις έκανες γαργάρα?? ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ??

Ας σοβαρευτούμε όμως.
Μιας και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ή δεν θέλεις .ακόμα χειρότερο..) σε θέματα απλά, τότε διαφώτισε μας ως προς το εξής: ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ «ΘΑΥΜΑ» ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΟΥ ΤΑΦΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 9ο ΑΙΩΝΑ μχ??

Για ποιόν λόγο επί 9 αιώνες και εκατοντάδες οδοιπορικά, που ονομάστηκαν «Προσκυνητάρια», δεν αναφέρουν τίποτα για ένα τόσο σημαντικό αλλά και επαναλαμβανόμενο θαύμα?? Μήπως….δεν το βλέπανε??
Για ποιόν λόγο οι κατά τα άλλα πολυγραφότατοι πατέρες της εκκλησίας, μέχρι τον 9ο αιώνα, δεν αναφέρονται καθόλου στο «αγιον φως»? Λες να το θεωρούσανε….ΑΣΗΜΑΝΤΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ?

Και άντε οι πατέρες το…..ξέχασαν (!), άντε να φάμε και λίγο από το κουτόχορτο που σας σερβίρουνε, υπάρχει όμως και μία άλλη παράμετρος: ΟΙ ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΟΙ! Υπάρχουνε φίλτατε ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ βυζαντινοί χρονογράφοι έως τον 9ο αιώνα, που ευχαρίστως θα έδιναν και…….το ένα τους χέρι, για να περιγράψουν λεπτομερώς την ετήσια θαυματουργική εμφάνιση του «ουρανόσταλτου» φωτός στην Ιερουσαλήμ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΠΙ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!

Καμία εξήγηση??

Και (όπως αρμόζει στο θέμα..) κάτι για να χαλαρώσουμε: για…..ανέλυσε μου σε παρακαλώ το ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ «ΘΕΪΚΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ» ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΣΕ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ………ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΧΡΟΝΟ!!!!

ΠΩΣ, γίνεται λοιπόν φίλτατε απολογητή το αποκαλούμενο «θαύμα» να συμπεριφέρεται σαν υποτακτικός των αγιοταφιτών, δεμένο στις ημερολογιακές προτιμήσεις των λεγόμενων παλαιοημερολογιτών (!), κάνοντας την εμφάνιση του ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΗΙΝΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ!!

Και ξεκαθαρίζουμε: στις 10 Μαρτίου 1924 εγκαταλείφθηκε το Ιουλιανό (παλαιό) ημερολόγιο γιατί υπήρξε ανάγκη να μετακινηθεί διορθωτικά ο ετήσιος ημερολογιακός κύκλος κατά 13 ολόκληρες μέρες. Έτσι, η ίδια ημέρα μετονομάσθη σε 23η Μαρτίου σύμφωνα με το ακριβέστερο Γρηγοριανό (νέο) ημερολόγιο.

Αντί λοιπόν, ως θα’πρεπε, το «ουρανόσταλτο» φως να γίνει αφορμή ενός τέλειου ημερολογιακού κύκλου, αυτό…ακολουθεί ευχαρίστως ΣΑΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΣ ένα ελλειμματικό, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ, με κίνδυνο ο…βιβλικός θεός ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤ’ΕΤΟΣ 13 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (!), και σε διάστημα χιλιετιών να ανασταίνεται περισσότερες φορές από ότι ορίζει ο πραγματικός ετήσιος γήινος κύκλος!!!

Καμία εξήγηση από την φαρέτρα του δόγματος?

Και ξαναρωτώ: ΠΟΙΟΣ, ΠΟΤΕ, ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ.

Άντε ντε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 11:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Μιας και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ή δεν θέλεις .ακόμα χειρότερο..)

Τελικά φίλε μου είσαι πολύ ΥΠΟΥΛΟΣ!!! Προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις και τίποτα παραπάνω! ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΝΩ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!!...και συνεχίζεις;;;
Κρίμα...τι να σου πω...κοίτα το παιδάκι σου μήπως μάθεις κάτι από αγάπη από αυτό! ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. Λυπάμαι...

Σε ότι αφορά στο ημερολόγιο πάλι πριν δηλώσεις έπρεπε να το ψάξεις...Το σωστό είναι το παλαιό (αν και εγώ είμαι με το νέο). Το νέο μπήκε για λόγους πολιτικούς που έχουν σχέση με το αντίστοιχο των καθολικών. Ψάξτο λίγο πιο αντικειμενικά. Βγάλε το μίσος σου επιτέλους. Μόνο εχθρούς δημιουργείς με αυτό τον τρόπο.

Καλή σου μέρα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2026367
Maintained by Digital Alchemy