ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 09:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
Oμολογώ ότι τέτοιο "πάθος" από κάποιους να βγάλουν κάποιους άλλους ηλίιους συναντώ μόνο στα τόπικ όπου συμμετέχουν Χριστιανοί και Εθνικοί...

Με τίποτα δεν περίμενα να δω τέτοιο ζήλο σε αυτό το θέμα...ούτε βέβαια και προσβολές.

Η τρίχρονη εμπειρία μου σε τούτο το χώρο μου δείχνει ότι συνήθως τέτοια θέματα είναι που αντιμετωπίζονται χαλαρά, με σκεπτικισμό, καχυποψία αλλά όχι με ένταση και τάσεις προσβολής προς τους άλλους... Και αυτό με προβληματίζει...

wolfitz κάνε κάτι με τις "αποδείξεις" σου γιατί δε τις βλέπουμε...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Edited by - Avallon on 18/06/2005 09:38:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 18:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
STERM:
Εχθές 20:00-21:00 ψέκαζαν πάλι και τα chemtrails κάλυπταν μια περιοχή από την Γλυφάδα μέχρι πάνω από την Νίκαια όπου και μπορούσα να παρατηρήσω, ίσως συνεχιζόντουσαν και πιο πέρα.

Καλησπέρα.

Την Πέμπτη το βράδυ, περνούσα τυχαία από την Παραλιακή (περίπου 20:30 με 21:00 το βράδυ) και παρατήρησα κι εγώ περίεργες γραμμές στον ουρανό(έβγαλα μάλιστα και 2 φωτογραφίες με το κινητό, αλλά οι γραμμές φαίνονται ελάχιστα λόγω του σούρουπου). Είχαν βαθύ γκρίζο χρώμα, ήταν λεπτές και πολύ μακρυές και έμοιαζαν σα να είχανε σαρώσει μία μεγάλη έκταση του ουρανού σε εκείνη την περιοχή, όχι σε πολύ μεγάλο ύψος απ'όσο μπόρεσα να εκτιμήσω.
Δεν έχω ασχοληθεί με το φαινόμενο, προσωπικά απεχθάνομαι τις συνομωσιολογικές θεωρίες, αλλά...
κι εγώ δεν μπορώ να φανταστώ, γιατί θα έπρεπε ένα ιδιωτικό π.χ. αεροπλάνο, να κάνει βόλτες - χαμηλές πτήσεις - πέρα/δώθε πάνω από τα νότια προάστια, σχηματίζοντας αυτές τις παράλληλες γραμμές.
Μήπως υπάρχει κάποια σχολή πιλότων εκεί κοντά; Κάποια αερολέσχη;
Μόνο αυτό θα μπορούσα να υποθέσω.

Αλλά και πάλι μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο να κάνουν μαθήματα τέτοια ώρα, σε τέτοια μεγάλη έκταση και μάλιστα κατοικημένη!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
πιστευω πως ψεκαζουνε κουτοχορτο



Edited by - wolfowitz on 18/06/2005 19:04:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 21:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
quote:
Η ασπρόμαυρη φωτογραφία που έβαλε ο STERM είναι ξεκάθαρα chemtrails και απ'ότι φαίνεται έχει λογική γιατί γίνεται σε καλλιέργειες καλαμποκιού... Μόνο που καλαμπόκια δεν υπάρχουν στις μεγαλουπόλεις..

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω ότι οι ψεκασμοί χωραφιών γίνονται από μικρό ύψος, σχεδόν εξεπαφής και πέφτει κατευθείαν στο έδαφος, δεν μένει να αιωρείται πάνω από το χωράφι, από την άλλη στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως και να είναι όντως ψεκασμοί χωραφιών.
Βέβαια ίσως κάποιοι πιστεύουν ότι ούτε τα χωράφια ψεκάζουν, αν είναι έτσι τότε η παρακάτω δήλωση της Μαρίας Κόλλια (βουλευτής Ν.Δ) είναι ψευδής και ηλίθια, όπως και το δημοσίευμα της "Σημερινής"...
http://www.kollia.gr/view.php?tblnm=queries&selID=210
http://www.simerini.com/nqcontent.cfm?a_id=166586

quote:
Αγαπητέ STERM έχω και γω κανά δυο ερωτήσεις:
- Toν Κατσαρό τον ξέρεις προσωπικά?
- Που μένεις?
- Με τι ασχολείσαι?
- Τι νούμερο παπούτσι φοράς?

-Κάναμε φαντάροι μαζί.
-Σε παγκάκι.
-Ταϊζω περιστέρια.
-Είμαι ξυπόλητος.

quote:
Είδα πολλες φορές γραμμένη την λέξη έρευνα...
Θα έπρεπε κάποιοι να έχουν λίγο περισσότερο σεβασμό τόσο στο συνάνθρωπο τους όσο και στον ευατό τους και να σταματήσουν τις ηλιθιότητες. Όποιος θέλει να κάνει έρευνα δεν ψάχνει στο internet αλλά η προυπόθεση είναι να ξέρει να κάνει έρευνα, να ξέρει τι θα πει ερευνα....
Αλλά τι λέω, έγω προσπαθώ να το παίξω έξυπνος ενώ αυτοί θα σώσουν τον κόσμο...
Είστε επιεικώς ανόητοι, όσοι κινδυνολογείτε χώρις την παραμικρή κατανόηση του φαινομένου... Δεν έχετε ίχνος λογικής συνέπειας και συνέχειας όσοι δεν μιλάτε με ανάλυση των υποτιθέμενων στοιχείων..

Καταρχάς να σε ευχαριστήσουμε για τον χαρακτηρισμό.
Θα σου πω ότι όπως είπα και στον Vril επειδή δεν έχω την δυνατότητα να καλύψω τις απαιτήσεις μια έρευνας όπως την εννοείς τότε θα πρέπει να αρκεστώ σε δηλώσεις σοβαρών επιστημόνων.
Και λες..

quote:
Και όποιος αναφέρεται στο τι έχει πει ο όποιος επιστήμονας όσο καλός και αν είναι, μια είναι η απάντηση: επειδή το είπε ο τάδε δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια, δεν σημαίνει οτι αποδεικνύεται...

Μα φυσικά οι επιστήμονες οι οποίοι όπως είναι γνωστό δεν είναι δουλεία τους η έρευνα αλλά μόνο να βγαίνουν και να κάνουν δηλώσεις έτσι για πλάκα, για να δίνουν τροφή σε όλους όσους πάσχουν από καταστροφολαγνεία και είναι και αυτοί ηλίθιοι όπως και οι έρευνες τους.

Για παράδειγμα ο Richard V. Calabrese (Professor, Department of Chemical Engineering) του Stanford University όπως και τα σεμινάρια που έγιναν έτσι για πλάκα, για να περνάει η ώρα, το 2000 από...

University of Maryland, College Park, USA
University of British Columbia (Canada),
Yale University, Department of Chemical Engineering,
University of Birmingham (UK), I. Chem. E.
New Jersey Institute of Technology, Department of Chemistry, Chemical Engineering and Environmental Science
Avecia, Ltd., Blackley, Manchester, UK
Ecole de Mines de St. Etienne, France, Department of Chemical Engineering

...είναι όλα ψέμματα μέρος της καταστροφολαγνείας και της παραπληροφόρησης.

Δεν είπε κανείς ότι θα σώσουμε τον κόσμο όμως αντί να τριγυρνάμε κάνοντας χαρακτηρισμούς διαλέγουμε να αναρωτηθούμε για κάποια ύποπτα κατά την γνώμη μας γεγονότα και να ψάχνουμε όσο μπορούμε την κατάσταση, τώρα αν βγούν όλα αυτά ψέμματα ή αν κάνουμε λάθος για το ότι συμβαίνει, τουλάχιστον θα έχουμε την δυνατότητα να το έχουμε ανακαλύψει μόνοι μας και να το παραδεχτούμε πρώτοι και όχι να καθόμαστε μπροστά από τον υπολογιστή και να σχολιάζουμε άγνωστους επειδή δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε.

Στο κάτω κάτω δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν ότι συμβαίνει κάτι, απλά όποιος πιστεύει ότι κάτι γίνεται μπαίνει στην συζήτηση και συμβάλει με τον τρόπο του.

Edited by - STERM on 18/06/2005 23:35:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 23:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
quote:
Μήπως υπάρχει κάποια σχολή πιλότων εκεί κοντά; Κάποια αερολέσχη;

amalia απ' ότι ξέρω στο Ελληνικό ο χώρος του πρώην αεροδρομίου ή τουλάχιστον ένα μέρος του χρησιμοποιήται από ερασιτέχνες πιλότους μικρών μονοκινητήριων αεροπλάνων και νομίζω πως υπάρχει και σχολή για αυτού του είδους τα αεροπλάνα εκεί, αλλά αυτό δεν νομίζω να έχει σχέση αφού δεν υπάρχει μαρτυρία, απ' όσο ξέρω, που να μπλέκουν αυτά τα αεροπλάνα με τα chemtrails.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 03:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητοί φίλοι,
για αρκετές ημέρες, δεν βρήκα τον χρόνο να μπώ στο forum και είδα πως η συζήτηση προχώρησε αρκετά.
Ανάμεσα σε νέους συνομιλητές στο παρόν θέμα, είδα τους "καλούς" μας vril & wolfowitz να συνεισφέρουν "τα μάλα" στην εξιχνίαση του θέματος αλλά και τον φίλο Buffer να χαρακτηρίζει "κατάλληλα" όσους αναρωτιούνται για το τι συμβαίνει και τον τρόπο έρευνας...

Κανείς εδώ μέσα -πλήν της τοποθέτησης του Κατσαρού, την οποία θα ξανατοποθετίσω, όπως μου ζητήθηκε από τον Sterm-
δεν δήλωσε πως είναι ειδικός επί του θέματος ή επιστήμονας.

Η όποια προσπάθεια για προσέγγυση της αλήθειας γίνεται με όσο το δυνατόν πιο λογικό τρόπο και όσο μας το επιτρέπουν οι γνώσεις μας.

Η παρατήρηση του φαινομένου μπορεί να γίνει από τον κάθε έναν μας.
Κανείς δεν ισχυρήστηκε πως γνωρίζει με βεβαιότητα τι κρύβετε πίσω από το φαινόμενο.
-Μακάρι να βρισκόταν στη συζήτηση κάποιος ειδικός να απαντήσει στις απορίες μας.-

Όμως δεν παύουν να δημιουργούνται εύλογες απορίες.

Στις 17.06.2005 από τις 5:47 έως τις 6:17 το πρωί, που βγήκα στην αυλή του σπιτιού μου, έβλεπα μια έντονη κίνηση στον ουρανό.
Δεν ήταν στρατιωτικά αεροπλάνα, ούτε και πετούσαν σε σχηματισμό, "απλά" άφηναν τα γνωστά πλέον chemtrails πίσω τους.
Οταν κοίταξα τον ουρανό υπήρχαν ήδη πολλές παράλληλες γραμμές και στο διάστημα που αναφέρω τράφηξα και πολλές φωτογραφίες.

Αν μπορούσα να έχω δείγματα αυτού που ψεκάζουν, σίγουρα θα φρόντιζα να πάρω...

Τα αεροπλάνα απο την απόσταση που τα έβλεπα φαίνονταν απλώς λευκά στο σχήμα των επιβατικών boing.
Από όσο έμαθα δεν υπήρχαν εκείνη την ώρα τόσο πολλές πτήσεις επιβατικών, από και προς Θεσσαλονίκη.-Τον ακριβή αριθμό και την κατεύθυνση περιμένω ακόμη, και σίγουρα θα σας τα παραθέσω-
Τις φωτογραφίες θα προσπαθίσω και πάλι να τις παραθέσω με τη σειρά που τραβήχτηκαν.
Εξάλλου τα αεροπλάνα ήταν τουλάχιστον τέσσερα. Έβλεπα δύο σε παράλληλη πτήση με αντίθετη κατεύθηνση και φορά βορρά-νότα, ένα κάθετα στα δύο προηγούμενα με κατεύθυνση ανατολή-δύση και το άλλο που μόλις είχε χαθεί στο βάθος προς το Βορρά, ακολούθησε αεροπλάνο με αντίστροφη πορεία προς Νότο μετά από λίγα λεπτά- υποθέτω πως ήταν το ίδιο, γιατί έιδα στο παρελθόν επανηλειμμένα να κάνουν ελιγμό τα αεροπλάνα σε εκείνο το σημείο και να συναιχίζουν με αντίθετη κατεύθυνση.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια...σκακιέρα και πολλές παράλλες γραμμές που κάλυπταν ακόμη και όλη την ημέρα τον ουρανό σε μορφή "ομίχλης".
Σε σχέση με την προηγούμενη ημέρα, που δεν είχε παρατηρηθεί το φαινόμενο, η θερμοκρασία ήταν αρκετά ψυχρότερη. Τυχαίο?
Το μεσημέρι υπήρξε και πάλι ανάλογη κίνηση στον ουρανό.


Σε παλαιότερο post μου είχα βάλει φωτογραφία όπου φαινόταν ταυτόχρονα στο ίδιο ύψος περίπου ένα αεροπλάνο να αφήνει chemtrail και άλλο που άφηνε το παλιό γνωστό μας contrail που εξαφανιζόταν λίγα μέτρα πίσω από το αεροπλάνο σχεδόν αμέσως.

Είχα αναρωτηθεί και πιο παλιά και το ξαναδιατυπώνω εδώ:
Γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά στις ουρές, αφού μιλάμε για το ίδιο ύψος πτήσης?
Και αν υπάρχει διαφορά στα καύσιμα γιατί δεν γίνετε αναφορά σε αυτό όταν δίνονται απαντήσεις από δημόσιους-κυβερνητικούς φορείς?

Και γιατί δεν παρατηρούσαμε πρίν από 4-5 χρόνια αυτό το φαινόμενό?

Είμαι βέβαιη πως δεν γίνετε ψεκασμός ούτε για καλλιέργιες, αλλά ούτε και για καταπολέμιση κουνουπιών.

Επίσης οι πονοκέφαλοι και οι "κομάρες" είναι παρόν μετά από κάθε έντονο ψεκασμό.

Επίσης είμαι βέβαιη πως δεν είναι τυχαίες οι πτήσεις, ούτε και απλά πτήσεις αερογραμμών, γιατί δεν επαναλαμβάνονται τις ίδιες ημέρες και ώρες τις εβδομάδας -γίνονται κυρίως περιοδικά και με μια αύξηση από την Άνοιξη και μετά- αλλά ούτε πτήσεις πολεμικής αεροπορίας είναι.

Θα προσπαθίσω όμως, στα πλαίσια της αναζήτησης να δω και με κυάλια αν είναι ορατά κάποια διακριτικά πάνω στα αεροσκάφη, μιας και στο ύψος που πετούν δεν είναι ορατό κάτι με γυμνό μάτι, φαίνονται απλά λευκά.

Και απαντώντας στους φίλους μας που έχουν ήδη απορρίψει την περίπτωση να συμβαίνει κάτι περίεργο, βασιζόμενοι άραγε σε ποιά δική τους εμπεριστατομένη και άκρως επιστημονική έρευνα????-
θα πω πως όσο για μένα υπάρχουν αναπάντητα ερωτηματικά και από τους αρμόδιους φορείς κρατείται σιωπή ιχθύως, δεν θα δεχτώ αβασάνηστα τη θέση που έχουν υιοθετήσει και θα συναιχίσω να ψάχνω για απαντήσεις-εύχομαι να φτάσω στο αποτέλεσμα το δικό τους=δεν συμβαίνει τίποτα.....

Φιλικά Τοξότης



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 03:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
STERM σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποια στιγμή τις 2 φωτογραφίες από τον εναέριο χώρο των νότιων προαστείων.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 04:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Δηλαδη για να γίνει πιστευτός κάποιος πρέπει να κάνει απόδειξη ενώ όποιος βγαίνει και λέει μια δήθεν ψαγμένη μπαρούφα δημιουργεί προβλήματισμό.

Αν θέλετε να δείτε αν είναι αλήθεια ή όχι δεν έχετε παρα να ανατρέξετε στα links που αναφέρονται σε φυσική της ατμόσφαιρας.

Αν δεν καταλαβαίνετε τι αποδεικνύουν οι φυσικοί που ασχολούνται με αυτά τα θέματα τότε είναι δικό σας το πρόβλημα και θα πρέπει εσείς να φροντίσετε να το λύσετε και όχι να το μεταθέτετε σε άλλο επίπεδο.

Αν σας ενδιέφερε η ερμηνεία θα την είχατε βρει..

Ακόμα και να σας εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει και γιατί συμβαίνει δεν θα το δεχτείτε γιατί έτσι έχετε μάθει να λειτουργείτε, δεν θέλετε να καταλάβετε.

Όλοι όμως ,μπορούν αρκεί να το θελήσουν....

Ακόμα κι εγώ να σας εξηγήσω τι συμβαίνει δεν θα το δεχτείτε επειδή γράφω σε αυτο το forum.. εσείς οι ίδιοι υποβιβάζετε το εαυτό σας..

Και αν βιαστείτε να με χλευάσετε και να με κατακρίνετε τόσο για τους χαρακτηρισμους όσο και για το ύφος..... πάταξον μεν, άκουσον δε....

Επισης θα ήθελα η avalon να γίνει ποιο σαφής και να μην αφήνει υπονοούμενα. Αν θελει να πει κάτι ας το πει ευθέως και να μην αφήνει υπονούμενα, εκτος αν έτσι έχει μαθει να κάνει γενικότερα οπότε ας συνεχίσει να το κάνει, δεν έχω σκοπό να αλλάξω τον τρόπο ζωής σε κανένα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 12:28:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επισης θα ήθελα η avalon να γίνει ποιο σαφής και να μην αφήνει υπονοούμενα. Αν θελει να πει κάτι ας το πει ευθέως και να μην αφήνει υπονούμενα, εκτος αν έτσι έχει μαθει να κάνει γενικότερα οπότε ας συνεχίσει να το κάνει, δεν έχω σκοπό να αλλάξω τον τρόπο ζωής σε κανένα...

Kαι η Avallon με τη σειρά της θα σε παρακαλέσει να της εξηγήσεις σε τι αναφέρεσαι για να σου "ξακαθαρίσει" το τοπίο...
Για πολλά έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν αλλά για το ότι δεν μιλώ ξεκάθαρα jamais!!

Kαι για του λόγου το αληθές:

quote:
Και γιατί δεν παρατηρούσαμε πρίν από 4-5 χρόνια αυτό το φαινόμενό?

Για τον "απλούστατο"(?) λόγο ότι τότε δεν γινόταν κρυσταλλοποίηση λόγω ψύχους όπως μας ανέφερε ο αγαπητός Vril

Tώρα γιατί τότε δε γινόταν αυτό και τώρα γίνεται συνεχώς δεν το ξέρω αλλά καλείται ο αγαπητός "συνληστοσυμμορήτης να εξυχνιάσει το μυστήριο¨...

Ελπίζω τώρα Buffer να έγινα κατανοητή... Αν όχι εδώ είμαι για να σου λύσω όποια απορία...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Ενα ενδιαφέρον site που αναλύει την σύσταση των contrails αλλά και τις επιπτώσεις που αυτά έχουν στο περιβάλλον και στον καιρό λόγω του κορεσμού τους τα τελευταία χρόνια...

Περιγραφή contrail:
The word Contrail stems from 'condensation' and 'trail'. Aviation-smog (that's what it is) is caused by airtraffic at great heights. These exhaust fumes of airplanes contain, apart from water and CO2, soot particles, microscopic aërosols and a host of chemical substances that don't belong in the higher regions of our troposphere. It is unlikely that this major change in the vital climate-system should be without serious consequences. The aviation industry must prove that this man-made layer of high-altitude smog has no undesirable consequences for weather, climate and the quality and quantity of the sun's radiation that reaches the surface of Earth ("Global dimming.") In the discussion about radiative forcing, greenhouse effect and global warming, contrails and aviation-cirrus should get more attention.

http://www.contrails.nl/

Environment News:
Aircraft Contrails May Fuel GLOBAL WARMING
http://www.contrails.nl/contrails%20research/Contrails%20Climate%2002.htm

...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Εδώ θα βρείτε τόνους φωτογραφιών από διαφόρων ειδών contrails α/φων!


http://www.contrails.nl/contrails-2005-2/magicgallery/17overflow.htm


Edited by - skeptic on 19/06/2005 13:12:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Παρακάτω οι φωτογραφίες από το πρωινό της 17ης Ιουνίου 2005, στο οποίο αναφέρθηκα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 13:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Φίλη Toxotis δεν φαίνεται η φωτογραφία σου. Ξαναδοκίμασε με édit στο μήνυμα.

Η φωτογραφία που δημοσιευσε η Avallon πιο πάνω κατά την γνώμη μου αποτελεί ένα κλασικό σχηματισμό contrail επιβατικών α/φων.


...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 14:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
Συγχωρέστε με αλλά την εκδοχή κρυσταλοποίησης των καυσίμων δεν την θεωρώ βάσιμη για έναν απλό λόγο...

...μπορεί να μην μπορώ να μαζέψω το προιόν της καύσης των αεροσκαφών και να το πάω για ανάλυση, μπορώ όμως να κάνω παρατήρηση του φαινομένου και όταν βλέπω 2 αεροπλάνα να πετάνε σε διαφορετικό ύψος και αυτό που είναι πιο χαμηλά να αφήνει την εν λόγο ουρά και αυτό που είναι ψηλότερα, σε πιο παγωμένα στρώμματα της ατμόσφαιρας να μην αφήνει τίποτα τότε αποκλείω το φαινόμενο μέχρι να βρώ ότι κάτι που ξέρω είναι λάθος (κάτι που δεν έχει γίνει).


Buffer επειδή εγώ δεν μπορώ να βρω την ερμηνεία και το τι συμβαίνει, σε παρακαλώ και χωρίς ίχνος ειρωνίας αφού έχεις την απάντηση δώσε ένα τέλος σε αυτή την καχυποψία μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 17:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Δεν θελω να δωσω καμμια απαντηση.

Αυτο που με ενοχλει είναι η ευκολία με την οποία κάποιοι δέχονται ευκολοχώνευτη "γνώση" αλλά όταν έρθουν αντιμέτωποι με κατι ποιο δύσκολο ούτε καν ασχολούνται λίγο παραπάνω..

Ε, με συγχωρείτε αλλά δεν είναι όλο τοσο εύκολα όσο θα θέλατε, και ο κάθε ανθρωπος που έχει ξοδεύσει χρόνια από τη ζωή του για να μπορέσει να εξηγήσει/να επιβεβαιώσει/να πειραματιστει με ένα βάσιμο τρόπο το οποιοδήποτε φαινόμενο ουτε βλακάς είναι ούτε κατευθυνόμενος. Ελευθερος ανθρωπος είναι που επέλεξε να αφιερωσει τη ζωη του σε κατι ετσι ώστε αν κάποιος αλλός χρειαστει να ασχοληθει με το ιδιο αντικείμενο να έχει καπου να πατήσει...

Δεν εξηγω τίποτα, αν θέλετε εξήγηση ψάξτε να την βρείτε οπώς ψάξατε και βρήκατε την κάθε αρλουμπα που πετάει ο Χ. Και φυσικά αν ψάξετε δεν υπάρχει μόνο το intenet, θα χρειαστεί να κουνίσετε λίγο τον κώλο σας και να διαβάσετε και μερικά βιβλία. Και αν δεν καταλαβένετε τι λένε θα πρέπει να διαβάσετε άλλα βιβλία που θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε τι λένε τα πρώτα.

Αλλα τι λέω μωρέ... αυτοι που τα κάνουν ολα αυτά είναι ηλίθιοι, εμεις είμαστε οι εξυπνοι και οι σωστοι και οι ψαγμενοι γιατι μόνο εμεις ξερουμε πως να κάνουμε σωστη παρατήρηση του φαινομένου, οι άλλοι δεν ξέρουν.....και μονο εμεις ξερουμε την αληθεια/την εξηγηση.

Οσοι θελετε, ψάξτε να βρείτε ποια θεωρητικα μοντελα περιγραφουν κίνηση αεριων. Καθοριστε το μοντελο ωστε να περιγραφει την κατασταση της παρατήρησης κανοντας τις απαραιτητες υποθεσεις σε πρώτη προσεγγιση.

Βρειτε ποια στοιχεια επιβαρυνουν την ατμοσφαιρα και σε τι συγκεντρωσεις.

Βρειτε τις επιπτωσεις στον ανθρωπο και στο περιβαλλον.

Αν καποιοι ψεκαζουν με καποιο αεριο, βρειτε ποιο μπορει να είναι αυτο και γιατι το χρησιμοποιουν (Δεν χρειάζεται να ρωτήσετε τους ιδιους). Σε τι ποσοτητες,ποτε και που. Ποιες επιπτωσεις θετικες και αρνητικες έχει ο ψεκασμος.

Και φυσικα μονο όρεξη να έχει κάποιος και ερωτήσεις θα έρθουν..

Α. και αν καποιος αποφασισσει να τα κανει ολα αυτα και κατσει και γράψει τοσο τισ μετρησεις όσο και την εξήγηση τοτε έχει πολλές πιθανότητες η εργασία του να δημοσιευτει(σε πραγματικά επιστημονικά περιοδικά).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 17:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM
quote:
Αλλα τι λέω μωρέ... αυτοι που τα κάνουν ολα αυτά είναι ηλίθιοι, εμεις είμαστε οι εξυπνοι και οι σωστοι και οι ψαγμενοι γιατι μόνο εμεις ξερουμε πως να κάνουμε σωστη παρατήρηση του φαινομένου, οι άλλοι δεν ξέρουν.....και μονο εμεις ξερουμε την αληθεια/την εξηγηση.

Ποτέ και κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.

Όπως είπα δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένα, έχουμε κάποιες υποψίες, τέθηκε ένα θέμα και ο καθένας συμβάλει με τον τρόπο του, τώρα αν εσύ δεν θέλεις να μας δώσεις κάποια βοήθεια τουλάχιστον άσε μας να βρούμε μόνοι μας την άκρη.
Οι χαρακτηρισμοί δεν είναι απαραίτητοι, αν θέλεις να συμμετάχεις στην συζήτηση θα σε ακούσουμε με ενδιαφέρον.

Να 'σαι καλά πάντως γιατί και μια φωνή αντίρρησης πάντα βοηθάει για να κρατιέται μια ισορροπία και να θέτη προβληματισμούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 21:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και φυσικά αν ψάξετε δεν υπάρχει μόνο το intenet, θα χρειαστεί να κουνίσετε λίγο τον κώλο σας και να διαβάσετε και μερικά βιβλία.

Xα!χα! Να και μια άλλη ενδιαφέρουσα θεωρία...
Δεν ήξερα ότι χρειάζεται να κουνάμε τον ***λο μας την ώρα που διαβάζουμε!!

Βρε τι μαθαίνει κανείς σε αυτή την παλιοζωή!...
Buffer ευχαριστούμε για τη συνεισφορά σου στο τόπικ αν και πιστεύω ότι αν την "επεξεργάστηκες" με τον ίδιο που έδωσες και την παραπάνω θεωρία κάπου λίγο "κολλάει"...

Ειλικρινά πάντως χρειάζεται και ο αντίλογος ιδιαίτερα όταν είναι με σοβαρά επιχειρήματα... Αλλωστε δεν έχουμε καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα απλά κάποιοι από μας "κλείνουν" προς τη μια πλευρά


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 00:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Το αν σας ενοχλεί που λέω κάποια πράγματα διαφορετικά απο έσας ελπίζω να μη σας τυφλώνει και να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω με αυτα που έγραψα.

Αν πραγματικά θέλετε αντιλόγο ή πραγματικά θέλετε να μάθετε τι ακριβώς συμβαίνει και εφ'οσον λέτε ότι έχετε στοιχεία σας προκαλώ να μου τα στείλετε ή να τα κανετε post. Αν θελετε μαλιστα σας λεώ κάποια από τα στοιχεία τα οποία θα χρειαστουν: Θερμοκρασία εδάφους τη στιγμη της παρατηρησης, ύψος αεροπλανου, ταχύτητα αεροπλανου, γεωγραφικες συντεταγμενες της περιοχής (ή τοποθεσια της περιοχή όσο ακριβέστερα γίνεται και θα βρεθουν οι συντεταγμενες), εποχή, ώρα παρατηρησης, καιρικές συνθηκες. Γενικα όσο περισσοτερες τόσο το καλυτερο, α, και οι φωτογραφίες μάλλον θα μου είναι άχρηστες αλλά που ξέρεις και αυτες πληροφορία είναι.

Και μια υπενθύμιση, είναι καλύτερο να νομίζεις ότι έχεις άδικο σε μια θεωρία και να προσπαθείς να αποδείξεις οτι έχεις άδικο παρά το αντίθετο..

Α και ενα σχόλιο στη Avallon: Βασικά τον ...πωπο.. σου ίσως να χρειάζεται να τον κουνάς μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει τι διαβάζεις ή γενικά αν δεν καταλαβαίνεις και πολλά πραγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis

ακολουθούν και άλλες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:
Α και ενα σχόλιο στη Avallon: Βασικά τον ...πωπο.. σου ίσως να χρειάζεται να τον κουνάς μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις καταλάβει τι διαβάζεις ή γενικά αν δεν καταλαβαίνεις και πολλά πραγματα.

Η Αvallon τον κουναει γενικως και βιβερε περικωλοζαμεντε

Edited by - wolfowitz on 20/06/2005 02:44:23

Edited by - wolfowitz on 20/06/2005 02:45:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Οι φωτο σου τοχοτη δειχνουν αλλα απο οτι νομιζεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis

και...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Μη βιάζεσε wolfowitz...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 02:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis

και μερικές ακόμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 03:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis

Η ερώτηση είναι η εξής:
Γιατί κάποια αεροπλάνα πετούν άραγε με τόση επιμέλεια ανάμεσα σε παράλληλες γραμμές που μόλις δημιουργήθηκαν? -Βλέπε τους κύκλους στις φώτο που ξανατοποθετώ(7η τετράδα)


Όπως είπα και παραπάνω όλες οι φωτο τραβήχτηκαν στη διάρκεια μισής περίπου ώρας το πρωί πρίν ακόμη ανατήλει καλά καλά ο ήλιος στις 17 του μηνός και τις παραθέτω με χρονολογική σειρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 03:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Γιατι τα αεροπλανα της πολιτικης αεροποριας ακολουθουν συγκεκριμενες πορείες πτήσης όταν περνάνε απο ενα FIR (Flight Information Region)

Αν θέλεις να το επιβεβαιωσεις μπορείς να ρωτήσεις σε υπηρεσια πολιτκης αεροποριας ή καλύτερα στον πύργο ελέγχου αν έχεις πρόσβαση για να δεις και άλλα πράγματα σχετικά με τα αεροπλάνα και τα σχέδια πτήσης τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 03:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Αγαπητέ Buffer λές:
quote:

Θερμοκρασία εδάφους τη στιγμη της παρατηρησης, ύψος αεροπλανου, ταχύτητα αεροπλανου, γεωγραφικες συντεταγμενες της περιοχής (ή τοποθεσια της περιοχή όσο ακριβέστερα γίνεται και θα βρεθουν οι συντεταγμενες), εποχή, ώρα παρατηρησης, καιρικές συνθηκες. Γενικα όσο περισσοτερες τόσο το καλυτερο, α, και οι φωτογραφίες μάλλον θα μου είναι άχρηστες αλλά που ξέρεις και αυτες πληροφορία είναι.


Λοιπόν έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά με βάση τις φωτο που έβαλα έχεις ήδη αρκετά στοιχεία και άλλα που έυκολα- ή δύσκολα- μπορείς να μάθεις.
Γνωρίζεις τι ώρα τραβήχτηκαν, τι εποχή έχουμε, που τραβήχτηκαν=συντεταγμένες, θερμοκρασία εδάφους μπορείς να μάθεις από την ανάλογη υπηρεσία όπως και για την θερμοκρασία στο ύψος που πετούσαν τα αεροπλάνα, το ύψος μπορεί να προσδιοριστεί α) στο περίπου από κάποιον που μπορεί να υπολογίσει, μιας και σε πολλές φαίνεται και το έδαφος ή β) από την υπηρεσία που ασχολείται με τον έλεγχο των πτήσεων που γίνονται ανά πάσα στιγμή στον ελληνικό εναέριο χώρο ή γ) με το ειδικό πρόγραμμα που είχε αναφερθεί παλαιότερα στο τόπικ
Εδώ όμως υπάρχει και μια δυσκολία. ΔΕΝ δίνονται πάντα πληροφορίες για τις πτήσεις, και αν δεχτούμε αυτά που γράφονται σε ξένα site σχετικού περιεχομένου, στο πρόγραμμα καμία από τις πτήσεις που σχετίζονται με ψεκασμούς δεν εμφανίζεται με στοιχεία για την ταυτότητα των αεροσκαφών. Απλά πιστοποιείται αόριστα μια πτήση. Σε αντίθεση με όλες τις πτήσεις επιβατικών όπου μπορεί κανείς να έχει στοιχεία ακόμη και για τον τύπο του αεροπλάνου ή την αεροπ/κη εταιρεία στην οποία ανήκει.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω πως ναι μεν γενικά συμφωνώ πως δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα, αλλά είναι πολύ χειρότερο να κρυβόμαστε πίσω απο την αδιαφορία ή να εθελοτυφλούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 03:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
quote:

Γιατι τα αεροπλανα της πολιτικης αεροποριας ακολουθουν συγκεκριμενες πορείες πτήσης όταν περνάνε απο ενα FIR (Flight Information Region)

Αν θέλεις να το επιβεβαιωσεις μπορείς να ρωτήσεις σε υπηρεσια πολιτκης αεροποριας ή καλύτερα στον πύργο ελέγχου αν έχεις πρόσβαση για να δεις και άλλα πράγματα σχετικά με τα αεροπλάνα και τα σχέδια πτήσης τους....


Ναι, είναι γνωστό αυτό, αλλά αν θέλεις κάνε κι εσύ τον κόπο να επικοινωνήσεις με τον πύργο ελέγχου του "Μακεδονία" να σου που πόσες πτήσεις έγιναν το πρωί της 17ης Ιουνίου στο μισάωρο που έγιναν οι λήψεις και μας λες αν ισχύει με βάση τις φωτογραφίες
-Εγώ όπως είπα παραπάνω περιμένω μια απάντηση ακόμη και μόλις την έχω θα σας την παραθέσω-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy