ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 03:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα βέβαια, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει η θεωρία της δημιουργίας του σύμπαντος με τη θεωρία της εξέλιξης των ειδών πάνω στη γη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 04:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γηγενή,
όλη η απάντησή σου είναι "ναι μεν αλλά".

Η ερώτησή μου δεν επιδέχεται πολλαπλές απαντήσεις.

quote:
γηγενης
αν αναφερεσε σε μενα δεν φασκω και αντι φασκω γιατι πολυ απλα εγω δεχομαι οτι το συμπαν ειναι αεναο υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει
δεν δεχομαι την αρχη του ουτε το τελος του
ψηλος
Άρα Γηγενή, καταρίπτεις όλες τις επιστημονικές θεωρίες περί δημιουργίας και εξέλιξης του Σύμπαντος;;;

Γηγενή, για το σπίτι στο οποίο κατοικείς δύο θεωρίες υπάρχουν. Είτε κάποιος το κατασκεύασε, είτε υπήρχε από πάντα, άναρχο δηλαδή, χωρίς να το κατασκευάσει κάποιος. Και οι δύο θεωρίες αποκλείεται να ισχύουν ταυτόχρονα.

quote:
γηγενης
δεν καταριπτω απλως υπαρχει η θεωρεια του αεναου συμπαντος δεν φταιω εγω αν εσυ δεν την ξερεις
για να σου δωσω να καταλαβεις οι επιστημονες σημερα δεν δεχονται οτι μπορει να υπαρχει μια μηχανη που να παραγει εργο μεγαλυτερο απο οτι καταναλωνει αν καποιος καταφερει να φτιαξει μια τετεια μηχανη π.χ.να δουλευει με μπαταρια 2βολτ και να παραγει ρευμα για να φωρτισει 2 μπαταριες των 2βολτ πριν τελιωση η υσχη της μπαταριας που την τροφοδοτει τοτε θα εχουμε ενα αεικινητο οταν φτιαχτει αυτη η μηχανη τοτε η θεωρεια του αεναου συμπαντος παιρνει +
εχουν βγει διαφοροι κατα καιρουσ και εχουν φτιαξει τετειες μηχανες
τωρα το γιατι δεν το μαθαινει ο κοσμος αυτο ειναι μια αλλη συζητηση

Αμ δεν μου έδωσες να καταλάβω, με μπέρδεψες περισσότερο.

quote:
γηγενης
καμια συνδεση, η θεωρια του δαρβινου εχει να κανει με την εξελιξη σε καθε πλανητη που εχει ζωη

Εγώ, τουλάχιστον γνωρίζω ότι η θεωρία του Δαρβίνου ισχύει για τον πλανήτη μας και δεν γνωρίζω αν ο Δαρβίνος γνώριζε για ζωή και σε άλλους πλανήτες.

quote:
προσεξε ψηλε αλλο ενα συμπαν που προυπηρχε και αλλο αν μεσα σε αυτο το συμπαν γεννιουνται και πεθαινουν πλανητικα συστηματα

Συμφωνώ αλλά τι σχέση έχει αυτό με αυτό που ρωτάω εγώ;

quote:
τωρα ποιος σου ειπε οτι το μπιγκ μπανγκ και η θεωρια του δαρβινου ειναι συνδεδεμενες; μονος σου το σκεφτικες;

Όχι δεν το σκέφτηκα μόνος μου. Η θεωρία του Δαρβίνου είναι η απάντηση στο πώς δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε η ζωή στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο πλανήτη μας που βρίσκεται στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο σύμπαν μας. Εκτός κι αν γνωρίζεις εσύ κάποια άλλη θεωρία που να εξηγεί πώς δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε η ζωή στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο πλανήτη μας που βρίσκεται στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο σύμπαν μας.

quote:
ποσες φορες θα στο πουμε για να ατο καταλαβεις δεν ειναι δογμα η επιστημη δεν ειναι χαρτινος πυργος για να πεσει αν καποια απο τις θεωριες καταριφθει
π.χ. για την σεληνη λενε οτι φτιαχτικε απ οτο ιδιο υλικο που φτιαχτικε και η γη και καποιοι λενε οτι ηταν περιπλανομενος κομητης που παγιδευτικε απο την γη
οποια θεωρια και να ειναι σωστη(και οι δυο εχουν υπερ αλλα και κατα)
δεν προκεται η καταριψη της μιας να παρασυρει την επιστημη
στο ξανα γραφω μπας και το καταλαβεις Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ

Το ξέρω πώς μου το λέτε για να το καταλάβω, αλλά θα σας πω και εγώ κάτι. Ανοίξτε ένα λεξικό και δείτε την ερμηνεία που δίνει στη λέξη «δόγμα» και ύστερα μιλάμε αν η λέξη δόγμα συναντάται ή όχι στην επιστήμη και στη φιλοσοφία!
Έχω την εντύπωση πως έχετε μπερδέψει την έννοια της λέξης δόγμα.

quote:
για πες μου βρε ψηλε που μπερδευτικες;
Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Κατάλαβες τώρα που μπερδεύτηκα;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 04:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε Μακεδόνα,
δεν είναι έτσι όπως σου αρέσει να τα λές. Κάντα όλα μια σούπα και όποια θεωρία σου αρέσει τη βουτάς και την κάνεις δική σου.
Όλα ισχύουν και τίποτα δεν ισχύει.
Ακριβώς σε αυτό το πλαίσιο κινείται όλος ο τρόπος σκέψης σου.

Υποτίθεται ότι δέχεσαι τα πάντα για να μπορείς να απορίπτεις και τα πάντα.

quote:
Macedon Η αστροφυσική όμως δεν αποτελεί το πεδίο ειδίκευσής μου, οπότε νομίζω ότι ο Angelos θα στα πεί καλύτερα.

Επιτέλους!!!
Χαίρομαι που για πρώτη φορά παραδέχεσαι και για κάτι ότι δεν είναι πεδίο ειδίκευσής σου.
Είναι ενθαρρυντικό δείγμα προόδου.

quote:
Η Κβαντική Φυσική έρχεται να δώσει απαντήσεις σ'αυτό,θεωρώντας το Big Bang σαν την αρχή δημιουργίας "του δικού μας σύμπαντος" το οποίο όμως είναι τμήμα ενός πολυ-σύμπαντος, το οποίο όντως είναι άχρονο, όπως υποστηρίζουν άλλωστε και οι ανατολικές θρησκείες (ινδουισμός, βουδισμός). Η ίδια θεωρία υποστηρίζει ότι όπως έγινε το Big Bang στο δικό μας σύμπαν, με τον ίδιο τρόπο έγιναν και ένα σωρό άλλες παρόμοιες εκρήξεις σε άλλα σύμπαντα, τμήματα όλα του άχρονου πολυ-σύμπαντος (Αντρέ Λίντε, Πανεπιστήμιο Στάνφορντ).

Η κβαντική φυσική έρχεται να θολώσει ακόμη περισσότερο το ήδη θωλό τοπίο.
Απαντήσεις δίνεις με στοιχεία αδιάσειστα και όχι με «πιθανές αποδείξιμες θεωρίες», θυμίσου τα λόγια σου!!
Τη θεωρία του πολυ-σύμπαντος την ανέφερες και σε άλλο μήνυμά σου αλλά πιστεύω πως δεν τη στήριξες αρκετά. Να σε ρωτήσω και κάτι. Πέρα από τις γνωστές διαστάσεις του χωροχρόνου, η επιστήμη σήμερα γνωρίζεις αν δέχεται την ύπαρξη και άλλων;


quote:
Αντιπαρέρχομαι το ιεροεξεταστικό υφάκι σου, γονιδιακό κατάλοιπο μάλλον των δικαστηρίων του μεσαίωνα για να σου πώ ότι είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις κάτι με το οποίο δεν είχες καμία τριβή μέχρι τώρα. Αν θα αρχίσει ο Angelos να σου αραδειάζει θεωρίες υπερχορδών και ανωμαλίες χωροχρόνου κατά το χρόνο t=0 για να υποστηρίξει τα λεγόμενά του, είναι φυσικό να μην το καταλάβεις.
Από την άλλη, δεν μας είπες ποιά είναι η δική σου άποψη. Γιατί μάλλον έχεις παρεξηγήσει κάτι εδώ μέσα. ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ. Ανταλάσσουμε τις απόψεις μας (τις δικές μας απόψεις) και προσπαθούμε όλοι μας να πάρουμε κάτι απ'αυτά που διαβάζουμε.

Υποκριτή, εσύ δεν έχεις τίποτα να πάρεις, αυτό που θέλεις είναι να μοιράσεις τσάμπα εξυπνάδα.
Το ιεροεξεταστικό υφάκι μου πάει γάντι σε ανθρώπους που θέλουν να το παίζουν δάσκαλοι σε όλους τους τομείς.
Στον Άγγελο, εγώ ο αδαής, έκανα μια απλή ερώτηση, και αν ο Άγγελος είναι και σωστός δάσκαλος, θα απαντήσει απλά και κατανοητά, όπως αρμόζει σε ένα σωστό δάσκαλο (πιστεύω πως ο Άγγελος θα καταλάβει τι θέλω να πω).

Όσον αφορά τη δική μου άποψη, αυτή φαίνεται ξεκάθαρα από αυτά που λέω. Έχω το δικαίωμα πιστεύω να ρωτήσω στους αντίθετους προς τη γνώμη μου να μου εκθέσουν, αν θέλουν φυσικά, την άποψή τους και πού τη στηρίζουν.


quote:
Η παρουσίαση ενός άρθρου/κειμένου/θεωρίας και η ερώτηση "Ποιά η γνώμη σας γι'αυτό που είπε ο Χ", "τι θέλει να πει ο ποιητής", "νομίζετε ότι έχει δίκιο; Απαντήστε δίνοντας ένα παράδειγμα" ονομάζεται "πρόχειρο διαγώνισμα", δεν είναι συζήτηση.

Για να ξεκινήσει και να εξελιχθεί μια συζήτηση, προτιμώ να βασίζομαι σε άρθρα ή και πονήματα ανθρώπων που ασχολούνται με το αντικείμενο της συζήτησης παρά σε αερολογίες ευκαιριακών πανεπιστημόνων.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 05:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Όχι φίλε Μακεδόνα,
δεν είναι έτσι όπως σου αρέσει να τα λές. Κάντα όλα μια σούπα και όποια θεωρία σου αρέσει τη βουτάς και την κάνεις δική σου.

Κι όμως, έτσι είναι. Όσο για τις θεωρίες, δεν είναι δικές μου, γι'αυτό και σου έδωσα τη βιβλιογραφία.

Η δική σου ερώτηση δεν έχει να κάνει με το πότε έγινε το σύμπαν, αλλά ποιος το δημιούργησε. Σ'αυτό όμως δεν μπορεί να σου απαντήσει η επιστήμη, γιατί δεν ασχολείται. Ρώτα κανένα παπά.

quote:
Ψηλός
Απαντήσεις δίνεις με στοιχεία αδιάσειστα και όχι με «πιθανές αποδείξιμες θεωρίες», θυμίσου τα λόγια σου!!

Οι θεωρίες αυτές δεν είναι "πιθανές αποδείξιμες θεωρίες". Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα, όπως κάνεις συνήθως. Φαίνεται όμως ότι η παραχάραξη είναι η επίσημη αρχή σου.

Αυτό που είπα είναι:
"Η θεωρία της δημιουργίας του σύμπαντος με το Big Bang έχει επαληθευθεί μαθηματικά με ακρίβεια 0,04%"

"Η Κβαντική Φυσική έρχεται να δώσει απαντήσεις σ'αυτό" (εννοώντας φυσικά ότι αποδείχτηκε μαθηματικά, αλλιώς δεν θεωρείται επιστημονική θεωρία.

"μια τρίτη σημαντική θεωρία, αποδείξιμη απόλυτα επίσης..."

Όλες οι παραπάνω θεωρίες είναι μαθηματικά αποδεδειγμένες. Τώρα αν η επιστήμη δεν εξυπηρετεί το θρησκευτικό σου δόγμα, δε φταίω εγώ γι'αυτό.

quote:
Ψηλός
Υποκριτή, εσύ δεν έχεις τίποτα να πάρεις, αυτό που θέλεις είναι να μοιράσεις τσάμπα εξυπνάδα.

Ο καθένας δίνει απ'αυτό που έχει. Όσο για το "υποκριτής", μια κουβέντα Χριστιανέ. "Μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε"

Για τα υπόλοιπα που λες δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 07:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανταλάσσουμε τις απόψεις μας (τις δικές μας απόψεις)

Εξαιρετικά δύσκολο αυτό που ζητάς, φίλε macedon, για το ποίμνιο. Το απαγορεύει ο ποιμενάρχης.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 13:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό.
Έχουμε χωριστεί σε δύο παρατάξεις.
Αυτό είναι φυσιολογικό.

Πριν ασχοληθεί ο δημιουργός μαζί μου.
( αδυνατώ να πιστέψω ,ότι υπάρχει δημιουργία δίχως δημιουργό, αποτέλεσμα δίχως αίτιο ),είχα τον ίδιο ρυθμό καθημερινότητας , με τους φίλους άθεους.

Η ιδέα της αθάνατης ψυχής ,δεν επιδρούσε ούτε θετικά, αλλά και ούτε αρνητικά στην προσωπική μου ζωή.
Ας υπάρχει κι αχρείαστη να είναι , που λένε.

Δεν είναι έτσι.

Ότι υπάρχει στο υποσεινήδητό μας ,περιμένει απο τον καθένα μας , να το το βγάλουμε στην επιφάνεια του συνειδητού.

Για να γίνει αυτό, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον άγγελο , ότι χρήζει βιωματικές εμπειρίες.

Θα ήθελα όμως ,να προσθέσω την ακόλουθη ταπεινή μου σκέψη :

Το σύμπαν δεν μας φαντάζει άπειρο ,είναι άπειρο.
Αν αυτήν την πραγματικότητα ,την συμπεριλάβουμε στις καθημερινές μας ένοιες και τους προβληματισμούς μας, είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα μας επηρεάσει θετικά στην αντίληψη των πραγμάτων.

Είμαστε νοήμονα όντα.
Αυτό σημαίνει για εμένα ,ότι μπορούμε να εξηγήσουμε τα πάντα.

Αν όχι σήμερα ,αύριο.
Αν δεν γίνει αύριο , μεθαύριο.
Το λογικό είναι ,ότι κάποτε στο μέλλον , θα το κατορθώσουμε.
Μέχρι να έρθει η ευλογημένη στιγμή ( στιγμή της αλήθειας) , θα πρέπει ίσως να δύνουμε μεγαλύτερα περιθώρεια στην φαντασία μας.

Το τέλειο θα ήτανε ,να μην μας παρασύρει αυτή ,σε κόσμους ανύπαρκτους, όπως για παράδειγμα :


Η ύπαρξη μιας άυλης ζωής ,σε μια άλλη διάσταση ,πέρα απο χρόνο και χώρο.

Η λογική μου λέει , ότι αυτό είναι μια φανταστική σκέψη.
Το υποσεινήδητο με τσιγκλάει και με παροτρύνει να πιστέψω στην φαντασία μου.

Αυτό συμβαίνει , διότι βλέπω φωτογραφίες και βιντεοσκοπήσεις ( μέσω του τηλεοσκόπιου hybble ), του άπειρου σύμπαντος, που η λογική μου, δεν μπορεί να αξιοποιήσει στην καθημερινότητά μου.

Είναι λογικό άλλωστε.
Τι να τις κάνω τις εικόνες αυτές ;;;
Είναι εξωπραγματικές.

Γεγονός είναι ,ότι απο την στιγμή που συμπεριλαμβάνω τις εικόνες αυτές ,στην καθημερινότητά μου, έχει αλλάξει η αντίληψή μου.

Ζω δύο διαφορετικούς κόσμους, όπου ο ένας προσπαθεί να συμπληρώσει τον άλλον.

Τα ινία τα κρατάει γερά η λογική μου.
Τις έμαθα όμως να ακούει την φωνή της φαντασίας της.
Όταν αυτή κάνει παιχνίδι, μέσα στον λογικά διαμορφωμένο κόσμο της αντίληψής μου, τα πάντα γύρω μου αλλάζουνε.
Γίνονται ποιο όμορφα, ποιο φανταστικά, όπως το άπειρο σύμπαν.

Αντικρύζω με δέος ,όλη την δημιουργία και ο ψίθυρος της φαντασίας μου, γίνεται όλλο και ποιο λογικός μέσα στην αντίληψή μου.

Υπάρχει αθανασία της ψυχής , αλλά δεν μπορεί να την επεξεργασθεί λογικά, η περιορισμένη ,απο τον χρόνο και χώρο λογική μου.

Αφήνει αναπάντητα ερωτήματα οπως :


Πως έγιναν όλλα αυτά ,με ποιον τρόπο & γιατί ;;;

Αυτό επιδρά ευεργετικά ,στην λογική μου, επειδή αφήνει το παράθυρο της φαντασίας μου ανοιχτό.

Απο εκεί αγναντεύω μέσω του τηλεσκόπιου hybble ,μαγικά εξωπραγματικές ,απείθανης ομορφιάς εικόνες του άπειρου σύμπαντος.

Αυτή είναι ,που μου ψιθυρίζει όπως οι σειρήνες :

Άκου την δίψα της φαντασίας σου , και πίστεψε σε αυτήν.


- Μα η λογική, μου υπαγορεύει άλλα. ( μου υπενθυμήζει το υποσεινήδητο).

Τότε προσπάθησε να παντρέψεις ,αυτά τα δύο στην καθημερινότητά σου.

Αυτό κάνω ,εσείς ;;;

Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 15:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
<<Γηγενή, για το σπίτι στο οποίο κατοικείς δύο θεωρίες υπάρχουν. Είτε κάποιος το κατασκεύασε, είτε υπήρχε από πάντα, άναρχο δηλαδή, χωρίς να το κατασκευάσει κάποιος. Και οι δύο θεωρίες αποκλείεται να ισχύουν ταυτόχρονα.>>


για να το καταλαβεις το συμπαν υπηρχε παντα
μεσα σε αυτο το συμπαν γεννιουντε και πεθαινουν πλανητικα συστηματα

αν θες ποιο απλα

τα υλικα του σπιτιου που μενω υπηρχαν παντα(συμπαν) το σπιτι που μενω(γη )φτιαχτηκε καποια στιγμη


<<Αμ δεν μου έδωσες να καταλάβω, με μπέρδεψες περισσότερο>>

οκ σημεραοι μηχανες για να παραγουν εργο 10 κιλων καταναλωνουν ενεργεια 11κιλων
οταν φτιαχτουν μηχανες που για να παραγουν εργο 10 κιλων θα καταναλωνουν ενεργεια 9,9 κιλων θα εχουμε ενα αεικινητο

οσοι λενε οτι το συμπαν καποια στιγμη θα καταρευσει το στηριζουν στην αρχη οτι απο την στιγμη που καταναλωνουμε περισοτερη ενεργεια απο οτι παραγουμε το ιδιο κανει και το συμπαν και καποια στιγμη θα καταρευσει
στην αλλη πλευρα βρισκονται οσοι λενε οτι το συμπαν παραγει περισοτερη ενεργεια απο οτι καταναλωνει και αρα δεν θα καταρευσει


το καταλαβες τωρα;

<<Εγώ, τουλάχιστον γνωρίζω ότι η θεωρία του Δαρβίνου ισχύει για τον πλανήτη μας και δεν γνωρίζω αν ο Δαρβίνος γνώριζε για ζωή και σε άλλους πλανήτες.>>

η αρχη του δαρβινου εχει να κανει με την εξελιξη της ζωης
σε οποιον πλανητη και να βρουμε ζωη θα δουμε οτι επεζησαν τα ειδη που προσαρμοστηκαν στην εξελιξη του περιβαλοντος

<<Όχι δεν το σκέφτηκα μόνος μου. Η θεωρία του Δαρβίνου είναι η απάντηση στο πώς δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε η ζωή στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο πλανήτη μας που βρίσκεται στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο σύμπαν μας. Εκτός κι αν γνωρίζεις εσύ κάποια άλλη θεωρία που να εξηγεί πώς δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε η ζωή στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο πλανήτη μας που βρίσκεται στο δημιουργημένο και εξελισσόμενο σύμπαν μας.>>

αφου μου λες οτι συμφωνεις οτι σε ενα συμπαν που αεναο γεννιουνται και πεθαινουν πλανητικα συστηματα τοτε γιατι επιμενεις να μπερδευεις
την εξελιξη της ζωης στην γη με την θεωρια του μπιγκ μπανγκ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 15:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατέβηκε ένας εξωγήινος στο planet γη.
Πήγε σφαίρα στην πόλη της νέας Υόρκης.

Μαζεύτηκαν τεληοπτικά κανάλια & μέγα πλήθος ανθρώπων.

Τους είπε :

-Ήρθα να αποδείξω σε όλους εσάς , που μαζευτήκατε εδώ ,ότι υπάρχει θεός.

Τον πλησίασε ένας άθεος και τον ρώτησε.

-Καλά μας ρώτησες ,αν θέλουμε ;;;


Ο εξωγήινος αποκρίθηκε.
-Συγγνώμη για την παράλειψη .
Λοιπόν ,ποιος θέλει να του αποδείξω ,ότι υπάρχει θεός.


Φώναξαν όλοι μαζί με ένα στόμα.
Όλοιιιιιιιιιιιιι.

Ο εξωγήινος συνέχισε.
-Λοιπόν ,ας μου πει ο καθένας ,τι απόδειξη θέλει.

Για να μην πολυλογώ, έκανε καμιά 1.000 + 1 θαύματα .

Τέλος είπε.
-Ποιος δεν πείσθηκε ακόμη , υπάρχει κανείς ;;;


Ο πρώτος άθεος ,που τον είχε πλησιάσει εν αρχή , τον ξαναπλησίασε & τον ρώτησε.

-Γιατί τα κάνεις όλα αυτά ;;;


Του απαντάει ο εξωγήινος.
-Γιατί ο θεός ,βαρέθηκε να βλέπει και να ανέχεται την ανθρώπινη βλακεία καθημερινά .

Ο άθεος ρώτησε.
-Και ποια είναι η μεγαλύτερη βλακεία μας ;;;

Εξωγήινος .
-Το γεγονός ,ότι ζείτε δίχως θεό μέσα σας.

Άθεος.
-Αυτό πως το γνωρίζεις ;;;

Εξωγήινος.
-Καλά δεν διαβάζεις δημοσκοπήσεις.
Οι περισσότεροι άνθρωποι , είναι άθεοι.

Άθεος..
- Αμ δε, που θα έχεις εσύ την τελευταία κουβέντα ,σε γελάσανε.
Για πες μου ,ο θεός δεν μας έδωσε την ελεύθερη βούληση ;;;


Εξωγήινος .
-Βεβαίως.

Άθεος.
-Τότε γιατί απορεί ,με την εξέλιξη αυτή ;;;

Ο εξωγήινος, μάζεψε τις βαλίτσες του και έγινε καπνός.
Το μήνυμα από τον πλανήτη γη , το μετέφερε στον θεό ,με βίντεο καταγραφή .


Τα είδε όλα αυτά ο θεός και χέστηκε κυριολεκτικά στο γέλιο.

Ο εξωγήινος , μην θέλοντας να τον διακόψει, περίμενε μια ώρα , ώσπου να σταματήσει το γέλιο του θεού και τον ρώτησε.

-Θεέ γελάς , η το φαντάζομαι ;;;

Και λέει ο θεός.
-Γελάω γιατί , αυτό το δημιούργημα μου οι άνθρωποι, είναι χίλιες φορές καλύτερο από τους δεινόσαυρους.
Με διασκεδάζουνε αφάνταστα.

Βλέποντας ο θεός , ότι δεν γελούσε ο εξωγήινος του λέει.

-Μου θυμίζουνε τον εαυτό μου, πώς να στο εξηγήσω.

Με την σειρά του ο εξωγήινος , χέστηκε στο γέλιο.
Για 10 ώρες παρακαλώ.


Εύχομαι να περνάτε καλά, με η δίχως θεό μέσα σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 15:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατέβηκε ένας εξωγήινος στο planet γη.
Πήγε σφαίρα στην πόλη της νέας Υόρκης.

Μαζεύτηκαν τεληοπτικά κανάλια & μέγα πλήθος ανθρώπων.

Τους είπε :

-Ήρθα να αποδείξω σε όλους εσάς , που μαζευτήκατε εδώ ,ότι υπάρχει θεός.

Τον πλησίασε ένας άθεος και τον ρώτησε.

-Καλά μας ρώτησες ,αν θέλουμε ;;;


Ο εξωγήινος αποκρίθηκε.
-Συγγνώμη για την παράλειψη .
Λοιπόν ,ποιος θέλει να του αποδείξω ,ότι υπάρχει θεός.


Φώναξαν όλοι μαζί με ένα στόμα.
Όλοιιιιιιιιιιιιι.

Ο εξωγήινος συνέχισε.
-Λοιπόν ,ας μου πει ο καθένας ,τι απόδειξη θέλει.

Για να μην πολυλογώ, έκανε καμιά 1.000 + 1 θαύματα .

Τέλος είπε.
-Ποιος δεν πείσθηκε ακόμη , υπάρχει κανείς ;;;


Ο πρώτος άθεος ,που τον είχε πλησιάσει εν αρχή , τον ξαναπλησίασε & τον ρώτησε.

-Γιατί τα κάνεις όλα αυτά ;;;


Του απαντάει ο εξωγήινος.
-Γιατί ο θεός ,βαρέθηκε να βλέπει και να ανέχεται την ανθρώπινη βλακεία καθημερινά .

Ο άθεος ρώτησε.
-Και ποια είναι η μεγαλύτερη βλακεία μας ;;;

Εξωγήινος .
-Το γεγονός ,ότι ζείτε δίχως θεό μέσα σας.

Άθεος.
-Αυτό πως το γνωρίζεις ;;;

Εξωγήινος.
-Καλά δεν διαβάζεις δημοσκοπήσεις.
Οι περισσότεροι άνθρωποι , είναι άθεοι.

Άθεος..
- Αμ δε, που θα έχεις εσύ την τελευταία κουβέντα ,σε γελάσανε.
Για πες μου ,ο θεός δεν μας έδωσε την ελεύθερη βούληση ;;;


Εξωγήινος .
-Βεβαίως.

Άθεος.
-Τότε γιατί απορεί ,με την εξέλιξη αυτή ;;;

Ο εξωγήινος, μάζεψε τις βαλίτσες του και έγινε καπνός.
Το μήνυμα από τον πλανήτη γη , το μετέφερε στον θεό ,με βίντεο καταγραφή .


Τα είδε όλα αυτά ο θεός και χέστηκε κυριολεκτικά στο γέλιο.

Ο εξωγήινος , μην θέλοντας να τον διακόψει, περίμενε μια ώρα , ώσπου να σταματήσει το γέλιο του θεού και τον ρώτησε.

-Θεέ γελάς , η το φαντάζομαι ;;;

Και λέει ο θεός.
-Γελάω γιατί , αυτό το δημιούργημα μου οι άνθρωποι, είναι χίλιες φορές καλύτερο από τους δεινόσαυρους.
Με διασκεδάζουνε αφάνταστα.

Βλέποντας ο θεός , ότι δεν γελούσε ο εξωγήινος του λέει.

-Μου θυμίζουνε τον εαυτό μου, πώς να στο εξηγήσω.

Με την σειρά του ο εξωγήινος , χέστηκε στο γέλιο.
Για 10 ώρες παρακαλώ.



-γεια σου αλφα ωμεγα


-κουκια σπερνω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 23:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπει κανείς τις μάγισσες του Σάλεμ στο "σταρ"?


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 13:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πνευματική ενέργεια , που βρίσκεται εντός μας ,είναι από την πηγή της άυλη

Η σκέψη μας ,είναι το γεγονός που αποδεικνύει την ύπαρξή της.

Όπως ο αέρας.
Δεν είναι ορατός, αλλά αν δεν αναπνεύσουμε το πολύτιμο οξυγόνο που εμπεριέχει, δεν είναι δυνατόν να επιβιώσουμε , περισσότερο από λίγα λεπτά.

Όσοι από εμάς τους θνητούς εκτιμούνε, ότι προέρχεται από μια τυχαία σύμπτωση ,δεν αισθάνονται την ανάγκη, να λογοδοτήσουνε σε κανέναν τίποτα.

Ηθική υποχρέωση νιώθουμε και αισθανόμαστε , μόνο εμείς που πιστεύουμε ,ότι υπάρχει δημιουργός.

Λογικό είναι να θέλουμε να ανταποδώσουμε την πράξη αυτήν .

Σίγουρα θα πρέπει να διαλέξουμε κάτι το πολύτιμο.

Πολυτιμότερο αγαθό μας είναι η ίδια η ζωή.

Όμως ένα δώρο δεν το επιστρέφουμε πίσω.

Λογικό όμως είναι ,να ανταποδώσουμε με πνευματικά αγαθά, που θα καλλιεργήσουμε και πάλι με την βοήθεια της άυλης και αόρατης ενέργειας του.

Η υπομονή, η αγάπη και η ανιδιοτέλεια, είναι μερικές από τις αρετές , που μπορούμε να καλλιεργήσουμε.

Με αυτές ,μπορούμε να εξασκηθούμε στην πράξη του καλού.

Την έννοια του καλού, όπως η παροχή της πνευματικής ενέργειας του δημιουργού προς εμάς, δίχως απαιτήσεις.

Ποιος όμως είναι τόσο πολύ καλλιεργημένος , ώστε να μπορεί να αποδίδει τακτικά, αν όχι καθημερινά παρόμοιους πνευματικούς καρπούς ;;;

Αυτό δεν είναι μια διαδρομή, μια κατεύθυνση προς το τέλειο ;;;

Πιστεύω ,ότι η ανιδιοτελής πράξη του καλού, είναι ένας πολύ λογικός, αν όχι ουσιαστικός λόγος για να υπάρχουμε.

Το πόσο δύσκολο ,είναι να το εφαρμόσουμε στην καθημερινότητά μας , το γνωρίζει μονάχα ο καθένας μας προσωπικά.

Δεν αξίζει όμως τον κόπο να προσπαθήσουμε ;;;

Ίσως να νιώσουμε τόση μεγάλη ηθική ικανοποίηση ,που το γεγονός αυτό να αποτελέσει έναυσμα , για μια ιδιαίτερη σχέση :


Μια προσωπική σχέση αγάπης ,μεταξύ δημιουργήματος & δημιουργού.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 14:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Πιστεύω ,ότι η ανιδιοτελής πράξη του καλού, είναι ένας πολύ λογικός, αν όχι ουσιαστικός λόγος για να υπάρχουμε.>>

ποσο ανιδιοτελης ειναι μια πραξη που γινετε γιατι ειναι μπονους για μια θεση στον παραδεισο;

<<Ηθική υποχρέωση νιώθουμε και αισθανόμαστε , μόνο εμείς που πιστεύουμε ,ότι υπάρχει δημιουργός.>>

για θυμησε μου ποτε ηταν η τελευταια φορα που πηγες να δωσεις αιμα για καποιον αγνωστο σου;
ποτε ηταν η τελευταια φορα πουεδεωσες δειγμα για να δουν οι γιατροι αν εισαι συμβατος δοτης για να δωσεις κυταρα απο την λεκανη σου σε καποιον αγνωστο;
ποτε ηταν η τελευταια φορα που παραιτηθηκες για να μην διωξουν συναδελφο με παιδια;

μια φορα ειχα μια συζητηση με εναν χριστιανο πανω στο θεμα της δωρεας οργανων
μου ειπε οτι δεν θα γινει δωρητης γιατι δεν ξερει αν στην δευτερα παρουσια που η θρησκεια του λεει οτι θα σηκωθουν ολοι οι νεκροι με τα σωματα που ειχαν και πριν αν θα μπορεσει αυτος να σηκωθει οταν θα του εχουν παρει τα οργανα

<<Όσοι από εμάς τους θνητούς εκτιμούνε, ότι προέρχεται από μια τυχαία σύμπτωση ,δεν αισθάνονται την ανάγκη, να λογοδοτήσουνε σε κανέναν τίποτα.>>

λογοδοτω καθημερινα στον εαυτο μου
ειναι πολυ ποιο αυστηρος κριτης

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 14:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis
μια φορα ειχα μια συζητηση με εναν χριστιανο πανω στο θεμα της δωρεας οργανων
μου ειπε οτι δεν θα γινει δωρητης γιατι δεν ξερει αν στην δευτερα παρουσια που η θρησκεια του λεει οτι θα σηκωθουν ολοι οι νεκροι με τα σωματα που ειχαν και πριν αν θα μπορεσει αυτος να σηκωθει οταν θα του εχουν παρει τα οργανα

Ε, καλά και συ. Δεν του απάντησες ότι εκεί που θα βρίσκεται φτιάχουν αλόκληρους ανθρώπους από λάσπη και σάλιο, δυο παλιο-όργανα δεν θα μπορούσαν να φτιάξουν; Δεν έχουν "τμήμα ανταλλακτικών" στον Παράδεισο;

Να θέσω τώρα που το σκέφτηκα κι ένα ερώτημα σχετικά μ'αυτό, φίλε gigenis. Αν ένας γεννήθηκε άντρας και πεθάνει γυναίκα λόγω εγχείρισης αλλαγής φύλου, με ποιό σώμα θα σηκωθεί; Με το σώμα που γεννήθηκε ή μ'αυτό που πέθανε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θέσω τώρα που το σκέφτηκα κι ένα ερώτημα σχετικά μ'αυτό, φίλε gigenis. Αν ένας γεννήθηκε άντρας και πεθάνει γυναίκα λόγω εγχείρισης αλλαγής φύλου, με ποιό σώμα θα σηκωθεί; Με το σώμα που γεννήθηκε ή μ'αυτό που πέθανε;


θα σηκωθει σαν αντρας για σπασιμο
θα παει στην κολαση γιατι κατεστρεψε το δωρο που του εκανε ο θεος αλαξε το σωμα του
θα μου πεις τωρα μα καλα ο θεος εκανε λαθος και εβαλε μια γυναικα σε αντρικο σωμα και αυτη η γυναικα προσπαθησε να αποκτησει το σωμα που επρεπε
εδω ερχετε η θρησκεια και σου λεει ο θεος δεν κανει λαθος ο διαβολος του εβαλε ιδεες οτι ειναι γυναικα
ο θεος μια χαρα αντρα τον εκανε με ολα τα εξαρτηματα τωρα αν του επεσαν λιγες παραπανω θηλυκες ορμονες κατα την παρασκευη του ατομου
ειναι μικρο το κακο σε μια γραμμη παραγωγης ειναι λογικο να εχουμε και καποια λαθακια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 15/06/2005 15:04:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο God είναι μεγάλος, είμαστε με εγγύηση 150 ετίας και τα service για ανταλλακτικά τσαμπέ.

Επιπλέον δέχεται και επιστροφές με πλήρη αποζημίωση.....

Αυτό αν πάει κάποιος στον Παράδεισο

Φυσικά αν πάει στην κόλαση (κατά 99,999999999999999% - δεν πάει να δώσει και ότι θέλει μέσα στην αμαρτία, σύμφωνα με τον God, είμαστε βουτηγμένοι) τότε τα δαιμονάκια θα παίζουν μπάλα με την σπλίνα του.
_____________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 20:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μου επιτρέπεις gigenis ,θα ήθελα να σταθούμε σε αυτήν την φράση σου:

λογοδοτω καθημερινα στον εαυτο μου ειναι πολυ ποιο αυστηρος κριτης

alfa-omega
Εννοείς το προσωπικά διαμορφωμένο σου εγώ ;;;
Δηλαδή την προσωπική σου αντίληψη, για το είναι σου ,σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο ,όπου εκδηλώνεται η προσωπική σου ύπαρξη ;;;


Αν δεν εννοείς αυτό, θα ήθελα να σε ρωτήσω :
Τι σημαίνει για εσένα προσωπικά η έννοια εαυτός.

Προσωπική μου αντίληψη για την έννοια εαυτός είναι :

Η αναζήτηση του αληθινού μου εαυτού. Ακόμη βρίσκομαι στην εσωτερική του αναζήτηση.
Το κομμάτι του εαυτού μου, που ήδη έχει διαμορφώσει η κοινωνία, μέσα στην οποία βιώνω ,το έχω ήδη γνωρίσει αρκετά καλά.
Απέχει απείρως από το ιδανικό πρότυπο , που έχει πλάση η φαντασία μου.
Αυτή το έχει πλάσει τέλειο και αυτό με προβληματίζει .

Όχι για το αν το πετύχω κάποτε.


Το γιατί με καίει.
Γιατί φαντάζομαι, ότι πρέπει να τελειοποιηθώ, η να το πω με άλλα λόγια.
Γιατί νιώθω την εσωτερική ανάγκη, να εναρμονισθεί η πνευματική μου ενέργεια, με αυτή του σύμπαντος ;;;


Δεν γνωρίζω, αν μπόρεσα να κάνω αντιληπτές τις σκέψεις μου απέναντί σου.

Όσο για την ερώτησή σου :

ποτε ηταν η τελευταια φορα που παραιτηθηκες για να μην διωξουν συναδελφο με παιδια;

Θα πω το ουσιαστικό.
Έτσι και μόνο έτσι πρέπει να λειτουργούμε όλοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 22:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis
ο θεος μια χαρα αντρα τον εκανε με ολα τα εξαρτηματα τωρα αν του επεσαν λιγες παραπανω θηλυκες ορμονες κατα την παρασκευη του ατομου
ειναι μικρο το κακο σε μια γραμμη παραγωγης ειναι λογικο να εχουμε και καποια λαθακια

"Γραμμή παραγωγής"... Α ρε γηγενή, ακόμα γελάω μ'αυτό, να'σαι καλά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 22:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια φορα ειχα μια συζητηση με εναν χριστιανο πανω στο θεμα της δωρεας οργανων
μου ειπε οτι δεν θα γινει δωρητης γιατι δεν ξερει αν στην δευτερα παρουσια που η θρησκεια του λεει οτι θα σηκωθουν ολοι οι νεκροι με τα σωματα που ειχαν και πριν αν θα μπορεσει αυτος να σηκωθει οταν θα του εχουν παρει τα οργανα

Ωραίο ανέκδοτο
Τελικά αυτού του είδους οι τύποι άν και έχουν μείνει ελπίζω ακόμα πολύ λίγοι κάνουν την διαφορά και σε ξεκαρδίζουν στα γέλια.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝ

Edited by - Krisnna on 15/06/2005 22:25:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 23:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega κανω μονο αυτο που θα ηθελα να μου κανουν
ο καθε ενας εχει εναν κωδικα τιμης εχει καποιες αρχες
προσπαθω να μην πατησω της αρχες μου ακομα και αν αυτο μου χαλασει την καλοπεραση μου

alfa-omega
Όσο για την ερώτησή σου :

ποτε ηταν η τελευταια φορα που παραιτηθηκες για να μην διωξουν συναδελφο με παιδια;

Θα πω το ουσιαστικό.
Έτσι και μόνο έτσι πρέπει να λειτουργούμε όλοι.

ναι αλλα αυτες οι ερωτησεις εγιναν γιατι εσυ ειπες οτι μονο αυτοι που πιστευουν στον δημιουργο εχουν <<Ηθική υποχρέωση νιώθουμε και αισθανόμαστε>>

οι παρακατω ερωτησεις ετυχε να γινουν πραξεις απο εναν αθεο
και σε ρωταω ποτε εσυ εκανες κατι απο αυτα;
ποτε;
εχεις κανει κατι απο αυτα; η το μονο που εισαι ικανος να λες ειναι οτι πρεπει να τα κανουμε ολοι;
για πες μου εσυ που μονο εσυ εισαι αξιος να νιωθεις και να αισθανεσε
απαντησε σε καποιον αναισθητο οπως με αποκαλεσες γιατι απο την στιγμη που ειμαι αθεος ειμαι και αναισθητος
περιμενω την απαντηση σου


για θυμησε μου ποτε ηταν η τελευταια φορα που πηγες να δωσεις αιμα για καποιον αγνωστο σου;
ποτε ηταν η τελευταια φορα πουεδεωσες δειγμα για να δουν οι γιατροι αν εισαι συμβατος δοτης για να δωσεις κυταρα απο την λεκανη σου σε καποιον αγνωστο;
ποτε ηταν η τελευταια φορα που παραιτηθηκες για να μην διωξουν συναδελφο με παιδια;

macedon
"Γραμμή παραγωγής"... Α ρε γηγενή, ακόμα γελάω μ'αυτό, να'σαι καλά

οπως εχω πει χαρα μου να φερνω την χαρα

Krisnna
Ωραίο ανέκδοτο
Τελικά αυτού του είδους οι τύποι άν και έχουν μείνει ελπίζω ακόμα πολύ λίγοι κάνουν την διαφορά και σε ξεκαρδίζουν στα γέλια

μονο που δεν ειναι ανεκδοτο αλλα πραγματικοτητα
και δυστυχως δεν σε κανουν να γελας αλλα να κλαις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 01:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω, αλλά όταν ακούω επιπόλαια πράγματα και τελείως αυθαίρετα συμπεράσματα, τα οποία αποβλέπουν στο συγκεκριμένο σκοπό (που όλοι τώρα τον γνωρίζουμε), δεν μπορώ να μην αντιδράσω.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
gigenis
μια φορα ειχα μια συζητηση με εναν χριστιανο πανω στο θεμα της δωρεας οργανων
μου ειπε οτι δεν θα γινει δωρητης γιατι δεν ξερει αν στην δευτερα παρουσια που η θρησκεια του λεει οτι θα σηκωθουν ολοι οι νεκροι με τα σωματα που ειχαν και πριν αν θα μπορεσει αυτος να σηκωθει οταν θα του εχουν παρει τα οργανα

--------------------------------------------------------------------------------

Ε, καλά και συ. Δεν του απάντησες ότι εκεί που θα βρίσκεται φτιάχουν αλόκληρους ανθρώπους από λάσπη και σάλιο, δυο παλιο-όργανα δεν θα μπορούσαν να φτιάξουν; Δεν έχουν "τμήμα ανταλλακτικών" στον Παράδεισο;


Παίρνετε κάτι που είπε κάποιος, που το άκουσε από κάποιον, που του είπε κάποιος άλλος, το βαφτίζετε γενικό πιστεύω των Χριστιανών, και στη συνέχεια ανταλλάσσετε εξυπνάδες ο ένας με τον άλλον και χαζογελάτε. Να με συγχωράτε για αυτό που λέω αλλά το τραβάει η ψυχή σας.

Γιατί προσπαθείτε να γελειοποιήσετε τη στάση των Χριστιανών απέναντι σε κάτι, χωρίς να γνωρίζετε στο ελάχιστο τι στην ευχή πιστεύει και θεωρεί η Εκκλησία μας σχετικά;;;;;

Εδώ εμείς δεν γελάμε με τα τόσα τραγελαφυκά που τσαμπουνάτε,
Θα μους πεις, σάμπως έχετε και καμιά αποκρυσταλωμένη άποψη σε κάτι για να μπορέσουμε να σας αντιμετωπίσουμε σαν σοβαρά άτομα;;;
Ότι θέλει ο καθένας σας αραδιάζει, κοτσάρετε και μια ή και όλες μαζί τις λέξεις όπως «λογική», «επιστήμη», «έρευνα», …… και τα συναφή και τελειώσατε, και σιγά μην σας πιάσει κανείς.
Ο καθένας έχει τα προσωπικά του πιστεύω και ανάλογα με τις «ικανότητες» που έχει, πλάθει και το δικό του Θεό που είναι ένα αμάλγαμα διάφορων και πολλές φορές αντίθετων μεταξύ τους δοξασιών


Θα ήθελα να διαβάσετε το παρακάτω, μπας και μπορέσετε επιτέλους να δείτε έστω για μια στιγμή, χωρίς το φανατισμό που σας διακρίνει, τί έργο προσφέρει αλλά και τί πρωτοβουλίες αναλαμβάνει ένας Χριστιανός Επιστήμονας:

“Βιογραφικό Σημείωμα
Αρχιμανδρίτου π. Αντωνίου Στυλιανάκη

Ο γιατρός, πατήρ Αντώνιος Ι. Στυλιανάκης, υπήρξε αριστούχος της Ιατρικής Σχολής (1984) του Α.Π.Θ. Είναι ειδικός Παιδοψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής και ασχολείται με ψυχολογικές θεραπείες παιδιών, εφήβων, νέων και οικογενειών. Παράλληλα έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στα Παιδαγωγικά και τη Θεολογία.
Υπήρξε ιδρυτικό μέλος διαφόρων κοινωνικών φορέων, όπως για τη διάδοση της Εθελοντικής Αιμοδοσίας και της Δωρεάς Οργάνων Σώματος, καθώς και της Χριστιανικής Ενώσεως Επιστημόνων Θεσσαλονίκης.
Εργάστηκε μεταξύ των άλλων, σαν ψυχοθεραπευτής στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του Ιδρύματος Κοινωνικών Ασφαλίσεων Θεσσαλονίκης, μέχρι το 1996 και μέχρι σήμερα, ιδιωτικά σαν ψυχοθεραπευτής παιδιών, εφήβων και νέων στο ιατρείο του (Τσιμισκή 31, τ.κ. 54624) στη Θεσσαλονίκη (styliant @ otenet.gr) .
Επίσης διετέλεσε Επιστημονικός Συνεργάτης του Ψυχολογικού Κέντρου Βορ. Ελλάδος και σήμερα είναι Επιστημονικός Σύμβουλος του Ελληνικού Παιδικού Χωριού (στο Φίλλυρο) που είναι βασισμένο στην ελληνορθόδοξη παράδοση και αγωγή.
Έχει κάνει κατά καιρούς διάφορες ομιλίες και δημοσιεύσεις για ψυχολογικά και θεολογικά θέματα και συμμετείχε σε τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές με θέματα που αφορούν την ψυχολογία και τα προβλήματα παιδιών και οικογενειών καθώς και το ΄Αγιο Φως.
Είναι συγγραφέας των βιβλίων "Αποκρίσεις σε υπεύθυνους γονείς" (Αποστολική Διακονία, 1999 & 2001) και "Δαιμονιζομένων Θεραπείες" (Θεσσαλονίκη 2004)
Το 1994 χειροτονήθηκε ιερομόναχος και σήμερα ανήκει πνευματικά στο ιερό Κελλίο "Εισόδια της Θεοτόκου" Μεγίστης Λαύρας, Αγίου Ορους. Στη Θεσσαλονίκη δεν κατέχει έμμισθη θέση, αλλά ιερουργεί στην Ιερά Μονή Αναστάσεως του Κυρίου (Εμμαούς) και στα μετόχια του Αγίου Ορους.”


Φίλε Γηγενή, πιστεύω τώρα να σου λύθηκε η απορία, αν όντως υπάρχουν Χριστιανοί που είναι ικανοί να κάνους όσα πιο πάνω εσύ τους τα έσειρες.
Θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω, πως υπάρχουν άπειροι Χριστιανοί που πράττουν συνεχώς το μέγιστο για να βοηθήσουν και να απαλύνουν τον πόνο του συνανθρώπου τους.
Μόνο που ξεχνούν να κάνουν κάτι:

Κάθε φορά που πράτουν κάτι, ξεχνούν να έρθουν εμπρός σου για να σου δώσουν λόγο για ό,τι έκαναν.
Όντως, για αυτή τους την παράλειψη είναι άξιοι λιθοβολισμού.

Πάντα με καλή διάθεση.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 02:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός
<<Φίλε Γηγενή, πιστεύω τώρα να σου λύθηκε η απορία, αν όντως υπάρχουν Χριστιανοί που είναι ικανοί να κάνους όσα πιο πάνω εσύ τους τα έσειρες.
Θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω, πως υπάρχουν άπειροι Χριστιανοί που πράττουν συνεχώς το μέγιστο για να βοηθήσουν και να απαλύνουν τον πόνο του συνανθρώπου τους>>

1)θα σε παρακαλουσα να μην με αποκαλεις φιλο αυτη τη λεξη τη χρησιμοποιω για πολυ λιγα ατομα χανει την αξια της αν αποκαλεις ετσι τον καθε εναν που ετυχε να ανταλαξεις δυο λεξεις

2) αυτα τα πρατουν απειροι ανθρωποι που μπορει να ειναι οτι θελουν απο ορθ. χριστιανοι μεχρι αθεοι
και οτι εσειρα τα εσειρα γιατι ο alfa-omega ειπε οτι οποιος δεν πιστευει στον δημιουργο ειναι αναισθητος
περιμενω απαντηση απο τον χριστιανο alfa-omega να μου πει ποτε εκανε κατι απο ολα αυτα που εκανε καποιος αθεος που οπως λεει ειναι αναισθητος


<<Παίρνετε κάτι που είπε κάποιος, που το άκουσε από κάποιον, που του είπε κάποιος άλλος, το βαφτίζετε γενικό πιστεύω των Χριστιανών, και στη συνέχεια ανταλλάσσετε εξυπνάδες ο ένας με τον άλλον και χαζογελάτε. Να με συγχωράτε για αυτό που λέω αλλά το τραβάει η ψυχή σας.>>

οτι φραφω ποιο πανω ειναι συζητηση που εκανα εγω με καποιον χριστιανο
δεν το βαφτισα γενικο πιστευω των χριστιανων ειπα οτι ειναι αποψη του συγκεκριμενου χριστιανου


<<Γιατί προσπαθείτε να γελειοποιήσετε τη στάση των Χριστιανών απέναντι σε κάτι, χωρίς να γνωρίζετε στο ελάχιστο τι στην ευχή πιστεύει και θεωρεί η Εκκλησία μας σχετικά;;;;;>>

ας δουμε τι λεει η εκκλησια σας

αποκαλυψη του ιωαννη κεφ κ στιχ. 12-13
και ιδον τους νεκρους,τους μεγαλους και τους μικρους,εστωτας ενωποιον του θρονου,και βιβλια ηνοιχθησαν και αλλο βιβλιον ηνοιχθη ο εστι της ζωης και εκριθησαν οι νεκροι εκ των γεγραμμενων εν τοις βιβλιοις κατα τα εργα αυτων

και εδωκεν η θαλασσα τους νεκρους τους εν αυτη και ο θανατος και ο αδης εδωκαν τους νεκρους τους εν αυτοις και εκριθησαν εκαστος κατα τα εργα αυτων

οπως βλεπουμε η θαλασσα θα δωσει τους νεκρους θα δωσει οσους πεθαναν στην θαλασσα θα δωσει τα σωματα τους
εξαλου ειναι γνωστο οτι η εκκλησια απαγορευει την καυση του σωματος γιατι λεει οτι την δευτερα παρουσια θα βρεθουμε μπροστα στον χριστο με το σωμα μας

<<Εδώ εμείς δεν γελάμε με τα τόσα τραγελαφυκά που τσαμπουνάτε,
Θα μους πεις, σάμπως έχετε και καμιά αποκρυσταλωμένη άποψη σε κάτι για να μπορέσουμε να σας αντιμετωπίσουμε σαν σοβαρά άτομα;;;
Ότι θέλει ο καθένας σας αραδιάζει, κοτσάρετε και μια ή και όλες μαζί τις λέξεις όπως «λογική», «επιστήμη», «έρευνα», …… και τα συναφή και τελειώσατε, και σιγά μην σας πιάσει κανείς.
Ο καθένας έχει τα προσωπικά του πιστεύω και ανάλογα με τις «ικανότητες» που έχει, πλάθει και το δικό του Θεό που είναι ένα αμάλγαμα διάφορων και πολλές φορές αντίθετων μεταξύ τους δοξασιών >>

οπως σου εχω ξανα πει ψηλε η επιστημη δεν ειναι δογμα για να εχει
μια κοινη αποψη και οταν καποιος λεει κατι αλλο να τον βαφτιζουμε αιρετικο
ο καθε επιστημονας ειναι υποχρεωμενος μαζι με την καθε θεωρια που καταθετει να καταθετει και αποδειξεις της θεωριας του

αρα για την καθε θεωρια που ο καθε ενας εδω δεχετε αν θες να την καταρηψεις δεν εχεις παρα να δεις τις οποιες αποδειξεις εχει καταθεσει και ο καθε επιστημονας που δεχετε αυτη την θεωρια αν
μπορεις βαση αλλων αποδειξεων να την καταριψεις τοτε εχεις πετιχει να δειξεις στον καθε ενα οτι αυτη η θεωρια δεν ειναι σωστη

επι την ευκαιρια δεν μου εχεις πει ακομη που μπερδευτηκες με την θεωρια του αεναου συμπαντος


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 02:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξεκινήσω με μια ερώτηση Ψηλέ: ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ; Μπορείς δηλαδή να διαβάσεις ένα απλό κείμενο στα ελληνικά και να καταλάβεις τι λέει; Για παράδειγμα το κείμενο "Το παπάκι πάει στην ποταμιά" πιστεύεις ότι αναφέρεται σε όλα τα παπάκια ή στο συγκεκριμένο μόνο;

quote:
Ψηλός
Παίρνετε κάτι που είπε κάποιος, που το άκουσε από κάποιον, που του είπε κάποιος άλλος, το βαφτίζετε γενικό πιστεύω των Χριστιανών,

Όσες φορές κι αν διαβάσεις τη στιχομυθία που παράθεσε ο Γηγενής, δεν θα βρείς πουθενά καμία αναφορά ούτε καν υπαινιγμό για γενίκευση της προσωπικής άποψης του φίλου του. Η άποψη που παρέθεσε ο συνομιλητής του, αντιμετωπίζεται σαν αυστηρά προσωπική του άποψη και η κριτική που γίνεται είναι πάνω στην προσωπική του άποψη. Ξέρουμε ότι "όποιος γενικεύει, είναι ηλίθιος" όπως λέει η κοινωνιολογία και γι'αυτό κανείς από τους δυο μας δεν γενίκευσε τίποτε. Εσύ όμως βλέπω ότι συνήθως γενικεύεις...

quote:
Ψηλός
Γιατί προσπαθείτε να γελειοποιήσετε τη στάση των Χριστιανών απέναντι σε κάτι, χωρίς να γνωρίζετε στο ελάχιστο τι στην ευχή πιστεύει και θεωρεί η Εκκλησία μας σχετικά;;;;;

Δε γελοιοποιούμε κανένα. Σχολιάζουμε την αυτο-γελοιοποίηση του συγκεκριμένου ατόμου. Μάλιστα δεν ξέρω αν θα πρέπει να σχολιάσουμε και την αυτο-γελοιοποίηση του αυτόκλητου συνηγόρου του...

quote:
Ψηλός
Εδώ εμείς δεν γελάμε με τα τόσα τραγελαφυκά που τσαμπουνάτε,

Ναι, ξέρω. "Όλοι γελάνε με μένα και γω ξεκαρδίζομαι" (Λαϊκή παροιμία)

Για την επόμενη φορά, έτσι για αλλαγή, δοκίμασε να διαβάζεις το μήνυμα το οποίο θα σχολιάσεις δυο φορές, αν δεν το καταλάβεις με την πρώτη. Δεν είναι ντροπή!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 03:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνα,
ειδικά για σένα, δεν αμφέβαλα ποτέ ότι είσαι εξυπνάκιας. Συνέχισε έτσι, θα γίνεις μεγάλος.

Τελικά δεν είναι εύκολο να κάνεις συζήτηση με τυφλούς και μωρούς.

Μου αρέσει η χαζοκουτοπόνηρή σου τακτική, όπως κάθε ψευτοδιανοούμενος σαν και την αφεντιά σου, να πετάς τις προσβολές σου.
Ουκ ολίγες φορές όμως αυτές επέστρεψαν στον αποστελέα τους.

Τελικά πρέπει να είσαι πολύ ψώνιο για να νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο και εσύ είσαι η αυθεντία.
Αλλά θα μου πεις τώρα, με όλα όσα σας ταΐζουν εκεί όπου βρίσκεσαι, δεν είναι να παραξενεύεται κανείς.

Αλλά τι λέω ο κουτός, υπάρχει κανείς άλλος εδώ μέσα που να καταπιάνεται με ένα τόσο ευρύ φάσμα επιστημών και να έχει γνώμη, και τη σωστή περικαλώ, επί παντός θέματος.
Τώρα μας βγήκες και κοινωνιολόγος. Εύγε!

Ε βρε τι χάνει η Ελλάδα όταν στέλνει τα παιδιά της στο εξωτερικό!!


Γηγενή,
Δεν μίλησα εγώ για άπειρους ανθρώπους, εγώ είπα για άπειρους Χριστιανούς, ξεκάθαρο δεν είναι;
Ότι έγραψες το έγραψες από προσωπική σου εμπειρία με τον τάδε Χριστιανό, αλλά το κάνατε αφορμή για να γελειοποιήσετε το πιστεύω αυτών των άπειρων που σήμερα θα θυσίαζαν και τη ζωή τους αν η δική σου ζωή κάποτε βρισκόταν σε κίνδυνο.
Εγώ σου έδωσα ένα παράδειγμα για το πώς εφαρμόζει το Λόγο ένας «επιφανής» Χριστιανός, και εσύ ως τον τυφλό, μου λές, έλα να σου δείξω τη λέει η Εκκλησία σας. Λες το πρόβλημα να το έχω εγώ ή εσύ;;
Σου το έχω ξαναπεί και άλλες φορές, έχεις παρεξηγήσει την έννοια της λέξης ΔΟΓΜΑ.
Η επιστήμη δεν είναι δόγμα όπως λες εσύ, αλλά και ούτε λάστιχο είναι να την τανάμε και να τη φέρνουμε στα μέτρα μας έτσι ώστε να τη χρησιμοποιούμε όπου μας βολεύει προκειμένου να στηρίξουμε τα αστήρικτα.
Είναι δυνατόν οι θεωρίες να έχουν και αποδείξεις;;; Πόσες φορές θα το πούμε;;

Οι μεν επιστήμονες λένε πως το σύμπαν συστέλλεται, οι άλλοι λένε πως διαστέλλεται. Καταλαβαίνεις ή όχι τι γίνεται εδώ πέρα;; Δύο επιστημονικές θεωρίες εντελώς αντίθετες μεταξύ τους;; Δεν πρόκειται για παραπλήσιες θεωρήσεις. Είναι όπως η μέρα και η νύχτα, το φως και το σκοτάδι. Δεν μπορούν να υφίστανται και τα δύο ταυτοχρόνως.
Κατέθεσε κανείς από τους δυο αποδείξεις για αυτό που λέει;;;
Τότε ποιος ψεύδεται και ποιος λέει την αλήθεια;;;;;

Δεν μπερδεύτηκα εγώ με τη θεωρία του αέναου σύμπατος. Εσύ προσπάθησε να το ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου γιατί, όπως σου έχω ξαναγράψει, δεν γίνεται να είναι αέναο και συνάμα να έχει δημιουργηθεί +/- 14 δισ χρόνια πριν (τον αν μέσα σ'αυτό γεννιούνται πληθος πλανητικών συστημάτων, γαλαξιών κ.τ.λ. δεν έχει να κάνει με τη δημιουργία ή το αέναο του σύμπατος).
Όποιον επιστήμονα θες πάνε ρώτα (για ρώτα και το Μακεδόνα, δεν μπορεί ……. κάτι θα ξέρει) αυτό θα σου πει.

Θα σου πει επίσης πως τα μαθηματικά το αποδεικνύουν, αλλά μπορεί όμως και να σου πει πως οι εμπειρίες της ζωής διαψεύδουν και τους μαθηματικούς υπολογισμούς (βρε ποιος το είπε;; ποιος το είπε;;; ….. δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του επιστήμονα, αλλά μόλις το θυμηθώ θα σου το πω )

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 16/06/2005 03:13:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 03:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Macedon
Όσες φορές κι αν διαβάσεις τη στιχομυθία που παράθεσε ο Γηγενής, δεν θα βρείς πουθενά καμία αναφορά ούτε καν υπαινιγμό για γενίκευση της προσωπικής άποψης του φίλου του. Η άποψη που παρέθεσε ο συνομιλητής του, αντιμετωπίζεται σαν αυστηρά προσωπική του άποψη και η κριτική που γίνεται είναι πάνω στην προσωπική του άποψη. Ξέρουμε ότι "όποιος γενικεύει, είναι ηλίθιος" όπως λέει η κοινωνιολογία και γι'αυτό κανείς από τους δυο μας δεν γενίκευσε τίποτε. Εσύ όμως βλέπω ότι συνήθως γενικεύεις...

Ε καλά λέω εγώ πως είναι αδύνατο να μιλήσεις με κωφάλαλο και να δείξεις σε τυφλό τον ορίζοντα. (αν και μερικές φορές ίσως είναι πιο εύκολο να το πετύχεις με αυτούς παρά με κάτι άλλους "κανονικούς")

Ξανακοίτα το σχόλιο σου στην παραπομπή που έβαλες από το μήνυμα του Γηγενή, και ελπίζω, προσπάθησέ το τέλως πάντων, να συνειδητοποιήσεις το που εσύ γενίκευσες. Ξαναδιάβασε το μερικές φορές έως ότου το καταλάβεις, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα το πετύχεις.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 05:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αλλά τι λέω ο κουτός, υπάρχει κανείς άλλος εδώ μέσα που να καταπιάνεται με ένα τόσο ευρύ φάσμα επιστημών και να έχει γνώμη, και τη σωστή περικαλώ, επί παντός θέματος.
Τώρα μας βγήκες και κοινωνιολόγος. Εύγε!

Μετά από δύο μεταπτυχιακά (σε δύο διαφορετικούς τομείς) και ένα διδακτορικό, όλο και κάτι σου μένει.

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι αντιπροσωπευτικά όχι μόνο του ύφους σου αλλά και του ήθους σου, οπότε σχολιάζοντάς τα μάλλον υποτιμώ τον εαυτό μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 05:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Γηγενή,
Δεν μίλησα εγώ για άπειρους ανθρώπους, εγώ είπα για άπειρους Χριστιανούς, ξεκάθαρο δεν είναι;>>

εγω ψηλε ειπα για απειρους ανθρωπους ειπα οτι τις καλες πραξεις τις κανουν οι ανθρωποι ασχετου δογματος και ασχετα αν εινα ιπιστο ισε καποια ανωτερη δυναμη η οχι
η διαφορα μας ειναι οτι εσυ πιστευεις οτι καλο κανουν μονο οι χριστιανοι ενω εγω λεω οτι καλο κανουν οι καλοι ανθρωποι

<<Εγώ σου έδωσα ένα παράδειγμα για το πώς εφαρμόζει το Λόγο ένας «επιφανής» Χριστιανός, και εσύ ως τον τυφλό, μου λές, έλα να σου δείξω τη λέει η Εκκλησία σας. Λες το πρόβλημα να το έχω εγώ ή εσύ;;>>
αναφερθηκα στο τι λεει η εκκλησια σας γιατι εσυ με ρωτησες αν ξερω τι λεει
τα λεει τελικα αυτα η εκκλησια σας ναι η οχι;


<<Οι μεν επιστήμονες λένε πως το σύμπαν συστέλλεται, οι άλλοι λένε πως διαστέλλεται.>>

τα εχεις μπερδεψει οι επιστημονες λενε οτι το συμπαν απο την στιγμη της εκρηξης διαστελετε και σε καποια στιγμη(πολυ μακρινο μελον)θα καταρευσει
και υπαρχουν και οι επιστημονες που λενε οτι το συμπαν διαστελετε θα φτασει σε καποιο οριο διαστολης και μετα θα αρχισει να συστελετε

υπαρχει και η θεωρια του αεναου συμπαν
τοοτι οι επιστημονες λενε οτι το συμπαν εχει13,7 δις ζωη το λενε γιατι με τα οργανα τους εχουν δει μεχρι αυτη την χρονολογια
πρεπει να ξερεις οτι οι αποστασεις στο διαστημα μετριουνται με ετη φωτος
η βασικη θεωρια που θελει να εχει γινει το συμπαν πριν 14 δις χρονια περιπου λεει οτι για να φτιαχτει ενας γαλαξιαςθα πρεπει να συνχονευτουν αλλοι μικροτεροι και αυτο θα γινει σε 7 δις χρονια απο την αρχη του συμπαντος με λιγα λογια δεν θα πρεπει να υπαρχουν μεγαλοι σπειροειδεις γαλαξιες περα απο 6-7 δις ετη αλλα το vlt very large teleskope του ευρωπαικου νοτιου παρατηριου εντοπησε 4 γαλαξιες σε αποσταση 12 δις ετων φωτος

αυτη η ανακαλυψη εβαλε τους επιστημονες να αναθεωρησουν τις οποιες αποψεις ειχαν
η πρεπει να πανε ποιο πισω την εκρηξη η να δουν σε ποιον υπολογισμο εχουν κανει λαθος η να πουν οτι το συμπαν ειναι αεναο

αυτη η ανακαλυψη δεν καταριπτει την θεωρια της εκρηξης δινει ενα ελαφρο προβαδισμα στην θεωρια του αεναου συμπαντος

<<Είναι δυνατόν οι θεωρίες να έχουν και αποδείξεις;;; Πόσες φορές θα το πούμε;;>>

αν εγω πω
εχω μια θεωρια και ειναι η εξης ο ανθρωπος μπορει να ζησει μονο με νερο
θα βγουν ολοι και θα πουν
θελουμε αποδειξεις
τοτε εγω ειμαι αναγκασμενος να φερω αποδειξεις που να δειχνουν οτι ο ανθρωπος μπορει να ζησει μονο με νερο
αν δεν φερω η αν προσπαθησω να ζησω μονο με νερο και πεθανω και αποδειχτει οτι πεθανα απο ασιτια τοτε καταριπτετε η θεωρια μου

καταλαβες πως λειτουργει η βαση της καθε θεωριας;

στην αντιθετη περιπτωση αν θελω να φερω ενα δογμα θα πω ο ανθρωπος μπορει να ζησει μονο με νερο οποιος το προσπαθησει και δεν το καταφερει φταιει αυτος γιατι παρασυρθηκε απο κακοβουλο πνευμα
αν καποιοι αρχισουν να διαμαρτυρονται οτι αυτα που λεω δεν γινονται
τοτε φτιαχνω μια ωραια επιτροπη που αφου συνεδριασει με τους αντιφρονουντες τους πειθει οτι εχω δικιο η πεθαινουν στην προσπαθεια να πιστουν οτι εχω δικιο

η διαφορα της θεωριας απο το δογμα ειναι οτι για να υπαρξει μια θεωρια πρεπει να εχει αποδειξεις που να την στηριζουν



Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 12:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
Όχι, δεν είπα ποτέ πως δεν υπήρξαν καλοί άνθρωποι και πριν την έλευση του Χριστού ή και σήμερα οι οποίοι δεν ασπάζονται το Χριστιανισμό.
Μιας και μιλάμε για τους Χριστιανούς όμως, σου είπα απλά ότι υπάρχουν άπειροι καλοί Χριστιανοί, αυτό μόνο, τα υπόλοιπα είναι συμπεράσματα δικά σου.

Στο Λόγο του Θεού υπάρχουν πολλά πράγματα γραμμένα. Εγώ περιορίστηκα στο συγκεκριμένο θέμα και σου έδωσα ένα παράδειγμα ενός Χριστιανού για να δεις πώς κάνει πράξη το Λόγο του Θεού ο εν λόγω Χριστιανός.
Συχνά, εδώ στο φόρουμ, η στάση ή άποψη ενός ανθρώπου (για παράδειγμα του συνομιλητή σου σχετικά με τη δωρεά οργάνων) εκλαμβάνεται, από ορισμένους, ως άποψη ή γενική στάση της Χριστιανικής Πίστης και γίνεται αντικείμενο κακόβουλων σχολιασμών από κακόβουλους ανθρώπους.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 15:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ .ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ.
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΡΕΛΟ.ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι εθελοντής αιμοδότης.

Όταν το επιτρέπουνε οι οικονομικές μου δυνατότητες ,βοηθάω με χρηματικά ποσά κοινωνικλα ιδρύματα ,όπως για παράδειγμα ορφανοτροφία.

Όταν βλέπω στο άμεσο περιβάλλον μου ανθρώπους , που χρήζουνε βοήθεια ,επιδίδομαι με ψυχή και σώμα στην εξάσκηση της ανιδιοτελούς πράξεως του καλού.
Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν.

Εύχομαι να σε καλύπτουνε οι απαντήσεις μου gigenis.

Οι αρχές και ο κώδικας τιμής ,στις οποίες αναφέρεσαι ,
απο που πηγάζουνε ;;;
Για ποιο λόγο πράττεις το καλό ;;;
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου απαντήσεις σε αυτές τις απορίες μου.

Προσωπικά το πράττω, επειδή εκτιμώ, ότι η πίστη στον
δημιουργό & αρχιτέκτονα του σύμπαντος, είναι κατά πολύ ποιο σημαντική ,απο την πίστη στον άνθρωπο.

Άνθρωπος σημαίνει σκαρφαλώνω ψηλά.
Αυτό κάνω πιστεύω σε κάτι που βρίσκεται ποιο πάνω απο εμάς.
Αυτό δεν αναιρεί την πίστη μου στον άνθρωπο.
Πολλές φορές εκδηλώνω την ανώτατη πίστη μου ,μέσα απο τον συνάνθρωπό μου.

Γράφεις ,ότι τα πάντα υπήρχανε.
Πιστεύω, ότι για να υπάρξει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει το αίτιο.
Που διαφωνούμε ;;;

Στο ότι εγώ προσπαθώ, να δώσω απάντηση, σε αυτό που υπήρχε πάντοτε.
Επειδή όμως η λογική ,όλων μας είναι ανεπαρκής για να δώσει μια αρκετά λογική εξήγηση σε αυτό το φαινόμενο, χρησημοποιώ την φαντασία μου, για να αντιληφθώ καλύτερα το αίτιο, η τα αίτια που προξένησαν το ανεξήγητο και καθημερινά επαναλαμβανόμενο θαύμα της προσωπικής υπάρξεως.
Το φαινόμενο αυτό το βιώνουμε όλοι.

Εσύ λες :

αφού δεν μπορεί να το εξηγήσει η λογική μου ,άρα είναι ανώφελω να σπαταλάω χρόνο για μια τέτοια αναζήτηση.

Σέβομαι την άποψή σου, αλλά δεν την συμμερίζομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλός προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος.

Συζητάμε με άτομα που έχουνε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, γύρω απο το θέμα.

Αν πιστεύεις ,όπως και εγώ ότι :

Τίποτα ,μα τίποτα στην ζωή δεν είναι τυχαίο ,τότε θυμήσου ότι και αυτή η συζήτηση , στην οποία συμμετέχουμε δεν είναι τυχαία.

Εμένα δεν μπορεί να με βγάλει κανένα απο αυτά τα άτομα, εκτός εαυτού επειδή :


Γνώθι ευατόν.


Θέλω να σου δώσω μια καλοπροαίρετη συμβουλή.

Μην κάνεις το ίδιο σφάλμα ,με τους σεβαστούς συζητητές μας.
Αυτοί γράφουνε , όσα έχουνε διαβάσει.
Εξαίρεση αποτελεί ο gigenis .


Εσύ φίλε μου , προσπάθησε να γράψεις αυτά που έχεις βιώσει.
Είναι δύσκολο αλλά , μπορείς να το καταφέρεις.
Το γνωρίζω ,γιατί δεν μπορείς να κρύψεις την δίψα της αναζήτησής σου ,προς τον ένα και αληθινό θεό.

Δες το απλά.
Ψυχραιμία θέλει το πράγμα.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy