ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 20:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, μιας και το θέμα μας ξεκίνησε για το αν υπάρχει Θεός ή όχι, και επέλεξα μάλιστα να δώσω μια επιστημονική διάσταση στο θέμα, προτείνω να επανέλθουμε με έναν πλέον δυναμικό τρόπο.
Οποιοδήποτε άλλο ζήτημα προέκυψε κατά την διάρκεια της συζήτησης (όπου αυτή επιτράπηκε από το flame), ας το κουβεντιάσουμε, αλλά καλύτερα θα ήταν, για να συμβαδίζουν αυτά τα οποία λέμε με το θέμα του thread, να ρίξουμε το βάρος εδώ.

Συγκεκριμένα, ο αγαπητός φίλος Άγγελος, θέλω να πιστέψω καλοπροαίρετα, με χαρακτήρισε αφελή επειδή επέλεξα να πιστεύω στην διδασκαλία της Εκκλησίας (την οποία μάλιστα χαρακτήρισε «προπαγάνδα» και «αντεπιστημονική» για κάποιο λόγο). Ο Schwabe, μέσα στο γενικότερο κλίμα βωμολοχίας και εξύβρισης των συνομιλητών του, με κατηγόρησε ότι δεν μπορώ να μιλάω για λογική όταν πιστεύω στην ανάσταση του Κυρίου Ιησού Χριστού.

Κατά καιρούς μάλιστα, έχουν εκφραστεί διάφορες απόψεις, ενάντια σε όσους επιλέγουν να ακολουθούν την Ορθοδοξία (αυτή μας βρίσκεται εύκαιρη τώρα), συνοδευόμενες από ανάλογους χαρακτηρισμούς και αυθαίρετα συμπεράσματα για τα πρόσωπα τα οποία επιλέγουν να ακολουθούν την Ορθοδοξία, και να πιστεύουν πως κάτι περισσότερο βρίσκεται πίσω απ’τα αστέρια στον Ουρανό. Εγώ συγκεκριμένα, μέσα στο κλίμα θρησκευτικής ανεκτικότητας και σεβασμού προς τα πιστεύω του άλλου, άκουσα από άτομο σε άλλο thread, πως πάσχω από εγκεφαλική καθίζηση επειδή πιστεύω πως οι νόμοι της Φύσης μπορούν να ανατραπούν (θαύματα).

Το θέμα έχει ξεφύγει πλέον απ’ τα πλαίσια της φιλικής συζήτησης. Τις περισσότερες περιπτώσεις θα συναντήσουμε flaming και πάλι flaming. Ορισμένα άτομα μάλιστα επιλέγουν να μην αναγνωρίζουν τα λάθη τους στην εκτίμησή τους, και να νομίζουν πως είναι λογικά σαν άτομα μόνο και μόνο επειδή τους έχει βιδωθεί η λέξη «λογική» κάθε φορά που ακούν «Θεός» (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε).

Ας δούμε λοιπόν σε πρώτη φάση, μιας και το θέμα έχει τεθεί το κατά πόσον ένας άνθρωπος που ακολουθεί τον Χριστιανισμό ή κάποια άλλη θρησκεία, μπορεί ταυτόχρονα να είναι λογικός, μερικές επιστήμες που «τις χρωστάμε» σε ανθρώπους που πίστευαν στην Βίβλο.
Συγκεκριμένα (ενδεικτικά μόνο, αν κάποιος ζητήσει λεπτομερέστερη ανάλυση, εδώ είμαστε να την δούμε και αυτή):

1. Αντισηπτική Χειρουργική – Joseph Lister (1827-1912)
2. Βακτηριολογία – Louis Pasteur (1822-1895)
3. Ολοκληρωτικός Λογισμός – Isaac Newton (1642-1727)
4. Μηχανική Ουρανίων Σωμάτων – Johann Kepler (1571-1630)
5. Χημεία – Robert Boyle (1726 – 1691)
6. Συγκριτική Ανατομία - Georges Cuvier (1769-1832)
7. Επιστήμη των Υπολογιστών - Charles Babbage (1792 1871)
8. Ανάλυση Διαστάσεων - Lord Rayleigh (1842-1919)
9. Δυναμική - Isaac Newton (1642-1727)
10. Ηλεκτροδυναμική James Clerk Maxwell (1831-1879)
11. Ηλεκτρονική – Ambrose Fleming (1849-1945)
12. Ηλεκτρομαγνητική – Michael Farady (1791- 1867)
13. Ενεργητική – Λόρδος Κέλβιν
14. Εντομολογία ζωντανών εντόμων - Henri Fabre (1824-1915)
15. Θεωρία Πεδίων – Michael Faraday (1791-1867)
16. Μηχανική Ρευστών George Stokew (1819-1903)
17. Γαλαξιακή Αστρονομία – William Herschel (1738)
18. Δυναμική Αερίων - Robert Boyle (1627-1691)
19. Γενετική Gregor Mendel (1822- 1884)
20. Γεωλογία Πάγων - Louis Agassiz (1807- 1873)
21. Γυναικολογία - James Simpson (1811- 1870)
22. Υδραυλική - Leonardo da Vinci (1452- 1519)
23. Υδρογραφία - Matthew Maury (1806- 1873)
24. Υδροστατική - Blaise Pascal (1623- 1662)
25. Ιχθυολογία - Louis Agassiz (1807- 1873)
26. Χημεία Ισοτόπων - William Ramsay (1852- 1916)
27. Ανάλυση Μοντέλων - Lord Rayleigh (1842- 1919)
28. Φυσική Ιστορία - John Ray (1627- 1705)
29. Μη Ευκλείδια Γεωμετρία - Bernhard Riemann (1826- 1866)
30. Ωκεανογραφία - Matthew Maury (1806- 1873)
31. Οπτική Μετάλλων - David Brewster (1781 -1868)
32. Παλαιοντολογία - John Woodward (1665 -1728)
33. Παθολογία - Rudolph Virchow (1821- 1902)
34. Φυσική Αστρονομία - Johann Kepler (1571- 1630)
35. Αντιστρέψιμη Θερμοδυναμική - James Joule (1818 -1889)
36. Στατιστική Θερμοδυναμική - James Clerk Maxwell (1831- 1879)
37. Στρατιγραφία - Nicholas Steno (1631- 1686)
38. Συστηματική βιολογία - Carolus Linnaeus (1707- 1778)
39. Θερμοδυναμική - Lord Kelvin (1824- 1907)
40. Θερμοκινητική - Humprey Davy (1778 -1829)
Αυτές ήταν μόνο μερικές από τις επιστήμες που θεμελίωσαν άνθρωποι που πίστευαν σε Θρησκεία, συγκεκριμένα, όλοι τους, στην Βίβλο. Πίστευαν σε αυτά τα οποία εσείς θεωρείτε παράλογα, ότι αντιβαίνουν στην λογική, και ακολούθως κατηγορείται και εμένα πως είμαι παράλογος, όταν στην πραγματικότητα το μόνο το οποίο κάνω είναι το να ακολουθώ την πεπατημένη, τον δρόμο τον οποίο επέλεξαν να βαδίσουν τέτοιοι επιστήμονες. Έγκλημα κάνω; Μήπως καταπατώ την λογική μου; Μήπως τελικά εγώ είμαι ο παλαβός και ο παράλογος που επιλέγω να πιστεύω πως πίσω από αυτή την τέλεια αρμονία που δημιουργήθηκε μέσα από τόσες χιλιετίες επί χιλιετιών κρύβεται ο Θεός; Και αν όντως εγώ είμαι ο παράλογος, τι μπορεί να πει κανείς για τους παρακάτω ανθρώπους; Ας μην αναφερθούμε στο τι έκανε ο καθένας, ποιο δόγμα του Χριστιανισμού πίστευε. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι ήταν είτε Ρωμαιοκαθολικοί όπως ο Παστέρ που προσευχόταν στο Εργαστήριό του, είτε Αγγλικανοί ή Λουθηρανοί όπως ο Γιόχαν Κέπλερ.
Επέλεξα για την διευκόλυνσή μας, να συμμαζέψω τα ονόματα αυτά:
1. Leonardo da Vinci
2. Nicholas Copernicus
3. Tycho Brahe
4. Lord Francis Bacon
5. Galileo Galilei
6. Johann Kepler
7. William Harvey
8. Athanasius Kircher
9. John Wilkins
10. Walter Charleton
11. Blaise Pascal
12. Sir William Petty
13. Robert Boyle
14. John Ray
15. Christian Huygens
16. Isaac Barrow
17. Nicholas Steno
18. Robert Hooke
19. Thomas Burnet
20. Increase Mather
21. Nehemiah Grew
22. Sir Isaac Newton
23. Gottfried Wilhelm von Leibnitz
24. John Flamsteed
25. William Derham
26. Cotton Mather
27. John Woodward
28. John Harris
29. William Whiston
30. John Hutchinson
31. Carl Linnaeus
32. Leonhard Euler
33. Gustavus Brander
34. Jean Deluc
35. Richard Kirwan
36. Sir William Herschel
37. James Parkinson
38. William Kirby
39. Jedidiah Morse
40. Benjamin Barton
41. John Dalton
42. Georges Cuvier
43. Charles Bell
44. John Kidd
45. Humphrey Davy
46. Benjamin Silliman
47. Peter Mark Roget
48. Sir David Brewster
49. William Buckland
50. William Prout
51. Adam Sedgwick
52. Michael Faraday
53. Charles Babbage
54. Samuel F. B. Morse
55. Sir John Herschel
56. Edward Hitchcock
57. William Whewell
58. Joseph Henry
59. Sir Richard Owen
60. Matthew Maury
61. Louis Agassiz
62. Henry Rogers
63. James Glaisher
64. Phillip H. Gosse
65. Sir Henry Creswicke Rawlinson
66. Sir James Simpson
67. James Dana
68. Sir Joseph Henry Gilbert
69. James Joule
70. Thomas Anderson
71. Charles Piazzi Smyth
72. Sir George Stokes
73. Sir John William Dawson
74. Gregor Mendel
75. Louis Pasteur
76. Henri Fabre
77. Lord Kelvin (William Thomson)
78. Sir William Huggins
79. Bernhard Riemann
80. Sir Joseph Lister (Lord Lister)
81. Balfour Stewart
82. James Clerk Maxwell
83. Peter Guthrie (P. G.)Tait
84. John Bell Pettigrew
85. Lord Rayleigh (John Strutt)
86. Sir William Abney
87. Alexander MacAlister
88. Archibald. H. Sayce
89. Sir John Ambrose Fleming
90. Edward H. Maunder
91. Sir William Mitchell Ramsay
92. Howard A. Kelly
93. George Washington Carver
94. Wilbur Wright
95. Orville Wright
96. Douglas Dewar
97. Paul Lemoine
98. Dr Charles Stine
99. Dr L. Merson Davies
100. Sir Cecil P. G. Wakeley
101. Dr Wernher von Braun
Ας πάρουμε λοιπόν ένα τυπικό βιβλίο Φυσικής, ίσως Γυμνασίου ή Λυκείου, και όχι Πανεπιστημίου όπως θα έπρεπε, να κοιτάξουμε τα ονόματα που υπάρχουν μέσα σε αυτό. Στην πραγματικότητα τι θα δούμε; Ότι στην πραγματικότητα οι επιστήμες χτίστηκαν από ανθρώπους που πίστευαν στην Βίβλο, στην ύπαρξη Δημιουργού Θεού! Τρανά ονόματα όπως ο Isaac Newton, ο Fleming, o Maxwell, o Kepler, o Pascal, o Leibniz, o Babbage! Φυσικοί και μαθηματικοί που πίστευαν στην Βίβλο ήταν οι μεγαλύτεροι θεμελιωτές της λογικής! Ο ίδιος ο Sir Francis Bacon, θεμελιωτής της επιστημονικής σκέψης, πίστευε στην ύπαρξη ενός προσωπικού θεού!
Και ρωτάω λοιπόν και εγώ, όλα τα άτομα που πιστεύουν πως ο Θεός τους προίκισε με λογική, είναι δυνατόν να μου λέτε πως είμαι αφελής ή παράλογος να πιστεύω στην Βίβλο, όταν οι μεγαλύτεροι επιστήμονες όλων των εποχών πίστευαν τα ίδια με εμμένα; (ίσως και χειρότερα από εμμένα, άνθρωποι σαν τον Παστέρ, ή τον Μέντελ, που ήταν φανατικοί Ρωμαιοκαθολικοί).
Παρακαλώ πολύ απαντήστε μου βάσει επιστημονικών στοιχείων, και με διάθεση να κουβεντιάσουμε και όχι να βριστούμε, γιατί τέτοιες συμπεριφορές το μόνο που καταφέρνουν είναι να καταστρέφουν τα forums των esoterica, και τον μόνο που δεν τιμούν είναι αυτόν που εκτοξεύει τις βρισιές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 23:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gracious:
«Μα τι υστερία είναι αυτή με την ορθοδοξία;
Στη προσπάθειά σας να αποδομήσετε την Ελληνική εκκλησία πέφτετε σε απίστευτες ακρότητες.
Η ιστορία είναι αμήλικτη για τους φανατισμένους κάθε λογής.»

Καμία απολύτως «υστερία» αγαπητέ, αλλά απλά δεν επιλέγω να συμβιβαστώ με τις καθαρτήριες παραπληροφορήσεις του θρησκευτικού κατεστημένου. Απλό είναι.

Οι πηγές που παραπέμπω ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΕΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ, και ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΝΑΧΑ Ο ΒΑΛΑΩΡΙΤΗΣ για την προδοσία άλλα και όλοι οι άλλοι που έχω επισυνάψει. Συγκεκριμένα, για προδοσία μιλούν σε αντίστοιχα έργα τους οι Τ.Κανδηλώρος, Κ.Ζησίου, CI.Fauriel, J.Emerson, ο Κ.Ράμφος στο «Κατσαντώνης, κλέφτικον επεισόδιον» (1862), καθώς και ο Π.Βασιλείου στο «Βίος Κατσαντώνη» (1809-β΄έκδοση σχολ.1963).

Λυπάμαι που δεν ταυτίζομαι με την θρησκευτική παραπληροφόρηση, αλλά ο καθένας έχει μυαλό να ψάξει και να διασταυρώσει.

Και μιας και ο λόγος για προδότες και προδοσίες, θέλεις μήπως να θυμηθούμε και κάτι ακόμα?

Ας θυμηθούμε την ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ!

Ο Εμμανουήλ Παπάς υπήρξε, στους προ της επαναστάσεως του 1821 χρόνους, ο πιο διακεκριμένος από τους Έλληνες της Μακεδονίας και ειδικά της πόλης των Σερρών.

Ήταν μεγαλέμπορος και τραπεζίτης και συχνά επενέβαινε με το κύρος του, αλλά και με δωροδοκίες, για να γλιτώσει την ζωή των άτυχων ραγιάδων λίγο προ της εκτελέσεως τους. Διέθεσε όλη την τεράστια περιουσία του στον εθνικό αγώνα, και στο τέλος πέθανε φτωχός αλλά και προδομένος από τους Αγιορείτες μοναχούς.

Ο Παπάς μυήθηκε στην φιλική Εταιρεία από τον Ιωάννη Φαρμάκη και ο Άλ. Υψηλάντης ανέθεσε σε αυτόν την προπαρασκευή της επαναστάσεως στην Μακεδονία. Οργάνωσε και εξόπλισε τους αγωνιστές δαπανώντας όλη του την περιουσία και κατάφερε να επιφέρει καίρια πλήγματα στους Τούρκους. Στην διάρκεια του αγώνα ζήτησε την οικονομική βοήθεια των αγιορειτών μοναχών για την αγορά πολεμοφοδίων αλλά η απάντηση τους ήτανε αρνητική. Ακόμα και όταν ζήτησε ένα μικρό ποσό ως δάνειο (60.000 γρόσια) από τις μονές του Αγίου Όρους βρήκε αντιδράσεις.

Μη έχοντας οι αγωνιστές της Μακεδονίας επαρκείς πόρους για την αγορά πολεμικού υλικού και εμφανώς αποδυναμωμένοι, ηττήθηκαν από τις δυνάμεις του Αβδούλ Αμπούδ πασσά στην μάχη της Κασσάνδρας όπου και σφαγιάσθηκαν. Στο μεταξύ οι απεσταλμένοι του Αβδούλ Αμπούδ είχανε φθάσει στους Αγιορείτες μοναχούς με προτάσεις προς παράδοση. Τους υπόσχονταν ο Πασσάς την πλήρη ασφάλεια των μονών αν παρέδιδαν τον Εμμ.Παπά, τα όπλα, τα κανόνια, καθώς και αν πλήρωναν αποζημίωση 2.500.000 γρόσσια!!!

Το αποτέλεσμα ήτανε να συμφωνήσουνε άμεσα δεκαεννέα μονές, μέσω κοινής επιστολής, για την άμεση παράδοση του Εμμ.Παπά στους Τούρκους!

Ο Εμμ.Παπάς μόλις που πρόφθασε να διαφύγει με την βοήθεια του ΑΝΔΡΕΙΟΥ ηγούμενου της Μονής Εσφιγμένου Ιωακείμ, να επιβιβασθεί στο πλοίο του Χ.Βισβίζη και να μεταβεί στην Ύδρα ( Ο Παπάς είχε καταφύγει στην Μονή Εσφιγμένου, πράγμα το οποίο αφού πληροφορήθηκαν οι ηγούμενοι των άλλων 19 μοναστηρίων συνέταξαν το γνωστό κατάπτυστο κείμενο όπου ζητούσανε την άμεση παράδοση του αγωνιστή στους Τούρκους).

Ο Εμμανουήλ Παπάς πέθανε από συγκοπή της καρδιάς του καθώς το πλοίο που τον μετέφερε παρέπλεε τον Καφηρέα. Ετάφη στην Ύδρα με τιμές αρχιστράτηγου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι λιγόψυχοι και φιλοχρήματοι Αγιορείτες κατέβαλαν στον Πασά εκ των 2.500.000 γροσίων μέχρι και το τελευταίο!!

Εδώ φίλτατε τι έχουμε?? Μένος του Schwabe ή ερμητικά κλειστά μάτια κάποιων που επιμένουνε στο ιστορικό σκοτάδι??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 23:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε ρε Schwabe και βαρέθηκα να περιμένω!

Λοιπόν, για ρίξε μια ματιά σε αυτό που σε ρωτάω για την γάτα και το χαρτοκούτι, περιμένω απάντηση. Βάλε όλη την μαεστρία σου, δεν είναι δύσκολη ερώτηση, αν είσαι λογικός θα με στείλεις αδιάβαστο όπως περιμένω ότι θα κάνεις.

Τώρα με τα άλλα με τα οποία μπορούν να ανάψουν τα αίματα, αν θες (καλά θα κάνεις) σχολίασέ τα ήπια. Ούτως ή άλλως δεν έχω διάθεση να πλακωνόμαστε (ούτε και θα έχω).

Edited by - WWalker on 06/08/2005 23:13:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 23:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παλαιότερα ήταν παράνομη. Αργότερα νομιμοποιήθηκε μέσα στο γενικότερο πλαίσιο "ελευθερίας".
Νομίζω οι Ρεπουμπλικανοί στις ΗΠΑ τον ξαναέφεραν τον νόμο που καθιστά την έκτρωση παράνομη, και καλά κάνανε.

Φίλε Incubus, σε βλέπω πάντως σπεύδεις να υποστηρίξεις τον Schwabe... Γιατί άραγε;


Δε μπορώ να σκεφτώ πως δε μπορεί μία γυναίκα να κρίνει ελεύθερα αν θα κάνει παιδί ή όχι και πότε θα το κάνει αυτό.
Για να κάνει μία γυναίκα ένα παιδί πρέπει να είναι έτοιμη για αυτό (ψυχικά, οικονομικά, κοινωνικά) κι όχι να το γεννάει επειδή δεν έχει άλλη επιλογή.
Σχετικά με το έμμεσο υποννοούμενο σου οτι σπεύδω να υποστηρίξω τον Schwabe, σε πληροφορώ πως σου αναφέρω τις απόψεις μου και μόνο.
Αν αυτό σε ενοχλεί κι είναι αντίθετο με τις απόψεις σου, δεν είναι δικό μου πρόβλημα οπότε θα μπορούσες να αφήσεις τα έμμεσα σχόλια κατά μέρος.

quote:
Κατά καιρούς μάλιστα, έχουν εκφραστεί διάφορες απόψεις, ενάντια σε όσους επιλέγουν να ακολουθούν την Ορθοδοξία (αυτή μας βρίσκεται εύκαιρη τώρα), συνοδευόμενες από ανάλογους χαρακτηρισμούς και αυθαίρετα συμπεράσματα για τα πρόσωπα τα οποία επιλέγουν να ακολουθούν την Ορθοδοξία, και να πιστεύουν πως κάτι περισσότερο βρίσκεται πίσω απ’τα αστέρια στον Ουρανό.

Ενώ πάλι κατά καιρούς έχουν εκφραστεί διάφορες επικριτικές απόψεις για τα άτομαπου δεν ακολουθούν την Ορθοδοξία και οι χαρακτηρισμοί που προσάπτουν σε αυτά τα άτομα είναι από αυθαίρετοι έως παραπλανητικοί (δήθεν Σατανιστές, Παγανιστές, αιρετικοί κτλ κτλ)...

quote:
Ορισμένα άτομα μάλιστα επιλέγουν να μην αναγνωρίζουν τα λάθη τους στην εκτίμησή τους, και να νομίζουν πως είναι λογικά σαν άτομα μόνο και μόνο επειδή τους έχει βιδωθεί η λέξη «λογική» κάθε φορά που ακούν «Θεός» (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε).

Συμφωνώ απόλυτα...
Είναι ίσως υπερβολικό κι εγκληματικό, κατ΄ εσέ, το να ζητάς λογικές κι απτές αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού.
Είναι λάθος να λές οτι η ύπαρξη του Θεού με αντικειμενικά κριτήρια δεν έχει αποδειχθεί ΠΟΤΕ.
Είναι υποκειμενικά...
Το τραπέζι πχ είναι αληθινό επειδή το βλέπω, ο ήλιος είναι πραγματικός γιατί τον βλέπω κάθε μέρα που ανοίγω τα μάτια μου.
Ο Γιαχβέ όμως κι ο κάθε Γιαχβέ...?
Δεν τον έχω δεί ποτέ μου, δεν τον έχουμε δεί ποτέ να εμφανίζεται πουθενά και πιστεύουν κάποιοι οτι υπάρχει επειδή έτσι τους έμαθαν να πιστεύουν.
Έχουν μόνο ένα "Ιερό βιβλίο" να υποστηρίζει την ύπαρξη του κι αυτό το βιβλίο είναι γεμάτο από ανακρίβειες κι αντιφάσεις.
Ανέφερες, WWalker, πολλούς επιστήμονες που ήταν Χριστιανοί, αν και σε μερικές περιπτώσεις διαφωνώ (Ο Da Vinci δε νομίζω ναήταν και τόσο θρήσκος κι ο Γαλιλαίος κινδύνεψε να καεί από αυτούς που πίστευε...).
Έχω ναθέσω 2 ερωτήματα λοιπόν:

1) Πρέπει να πιστέψω στον Γιαχβέ επειδή αυτοί πίστεψαν σε αυτόν, όσο σπουδαίοι κι αν ήταν? Αν ήταν Ινδουϊστές, θα ακολουθούσες τον Ινδουϊσμό? Οι πιο πολλοί που αναφέρεις ήταν Καθολικοί. Εσύ γιατί δεν είσαι Καθολικός...?

2) Το έργο όλων αυτών των ανδρών ήταν τεράστιο. άλλοι επιδόθηκαν στην Ιατρική, άλλοι στη Φυσική κτλ κτλ.
Μπορείς ναμου εξηγήσεις γιατί κανένας από αυτά τα ιερά τέρατα δεν απέδειξαν την ύπαρξη του Θεού, παρά έμειναν σε εικασίες?
Αφού απέδειξαν τόσα στα οποία επιδόθηκαν, αν ο Γιαχβέ ήταν αληθινός δεν θα μπορούσε το πανέξυπνο μυαλό τους να μας πείσει για την ύπαρξη του...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 23:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Incubus:
quote:
Δε μπορώ να σκεφτώ πως δε μπορεί μία γυναίκα να κρίνει ελεύθερα αν θα κάνει παιδί ή όχι και πότε θα το κάνει αυτό.
Για να κάνει μία γυναίκα ένα παιδί πρέπει να είναι έτοιμη για αυτό (ψυχικά, οικονομικά, κοινωνικά) κι όχι να το γεννάει επειδή δεν έχει άλλη επιλογή.

Δεν διαφωνούμε καθόλου. Το ίδιο λέω και εγώ, γι'αυτό και θα πρέπει να γίνει πιο συστηματική η ενημέρωση περί αντισύλληψης. Για τις γυναίκες που θέλουν να γεννήσουν αλλά δεν έχουν την δυνατότητα να κρατήσουν το παιδί (είτε από οικονομικής απόψεως, είτε από πλευράς κοινωνικής κατακραυγής, μιας και είμαστε και κάκως κακοί σαν λαός εμείς οι Έλληνες), η Εκκλησία έχει φροντίσει το κατά δύναμην με το να ιδρύσει σχετικές υπηρεσίες.

quote:
Ενώ πάλι κατά καιρούς έχουν εκφραστεί διάφορες επικριτικές απόψεις για τα άτομαπου δεν ακολουθούν την Ορθοδοξία και οι χαρακτηρισμοί που προσάπτουν σε αυτά τα άτομα είναι από αυθαίρετοι έως παραπλανητικοί (δήθεν Σατανιστές, Παγανιστές, αιρετικοί κτλ κτλ)...

Μιλάω για τον εαυτό μου τώρα. Αιρετικό, Σατανιστή και Παγανιστή δεν έχω πει κανέναν, και δεν πρόκειται να κακοχαρακτηρίσω κάποιον επειδή δεν πιστεύει στον Θεό μου ή δεν πιστεύει καθόλου στον Θεό. Εξίσου άσχημο είναι και αυτό.

quote:
Συμφωνώ απόλυτα...
Είναι ίσως υπερβολικό κι εγκληματικό, κατ΄ εσέ, το να ζητάς λογικές κι απτές αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού.
Είναι λάθος να λές οτι η ύπαρξη του Θεού με αντικειμενικά κριτήρια δεν έχει αποδειχθεί ΠΟΤΕ.

Για την ακρίβεια δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη Θεού με επιστημονικά κριτήρια. Η μη ύπαρξη ίσως, κάποια μέρα.

quote:
Ανέφερες, WWalker, πολλούς επιστήμονες που ήταν Χριστιανοί, αν και σε μερικές περιπτώσεις διαφωνώ (Ο Da Vinci δε νομίζω ναήταν και τόσο θρήσκος κι ο Γαλιλαίος κινδύνεψε να καεί από αυτούς που πίστευε...).

Όλοι τους ήταν θρήσκοι και πίστευαν στην βίβλο. Η πηγή δεν είναι από το κεφάλι μου το χλωρό/ξερό, είναι από εξωτερικές ιστοσελίδες. Κάνε ένα google search "100 bible believing Scientists" και πρώτους θα τους δεις και τους δύο τους κυρίους.

quote:
1) Πρέπει να πιστέψω στον Γιαχβέ επειδή αυτοί πίστεψαν σε αυτόν, όσο σπουδαίοι κι αν ήταν? Αν ήταν Ινδουϊστές, θα ακολουθούσες τον Ινδουϊσμό? Οι πιο πολλοί που αναφέρεις ήταν Καθολικοί. Εσύ γιατί δεν είσαι Καθολικός...?

Το πρώτο σκέλος:
Όχι βέβαια. Εννοείται πως όχι. Εννοείται πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πιστέψεις σε έναν Θεό επειδή μεγάλοι επιστήμονες του παρελθόντος πίστευαν σε Αυτόν.
Δεν το αναφέρω για αυτό τον λόγο, όμως. Το αναφέρω για να σας δείξω πως τα μεγαλύτερα μυαλά στο παρελθόν πίστευαν πως κάτι υπάρχει που μας δημιούργησε, πως Θεός υπάρχει και μας δημιούργησε.
Δεν είναι δεσμευτικές οι απόψεις των επιστημόνων, για αυτόν ακριβώς τον λόγο: είναι απόψεις, όχι αποδείξεις.
Τώρα αν εσύ επιλέξεις να πιστεύεις στον Θεό μέσω του Χριστιανισμού ή του Ισλαμισμού ή ξέρω εγώ ποιας άλλης θρησκείας είναι δικό σου θέμα, και συγκεκριμένα αφορά τα πιστεύω σου και τις πεποιθήσεις σου.

Το δεύτερο:
Εξίσου αρκετοί είναι και οι Αγγλικανοί. Επιλέγω να είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος επειδή αυτό το δόγμα είναι πιο κοντά στις ρίζες της αρχαίας Εκκλησίας. Εξίσου πιθανόν είναι αν γεννιόμουνα στην Ιταλία να ήμουνα Καθολικός επειδή θα πίστευα το ίδιο για την παπική εκκλησία. Και πάει λέγοντας...

quote:
2) Το έργο όλων αυτών των ανδρών ήταν τεράστιο. άλλοι επιδόθηκαν στην Ιατρική, άλλοι στη Φυσική κτλ κτλ.
Μπορείς ναμου εξηγήσεις γιατί κανένας από αυτά τα ιερά τέρατα δεν απέδειξαν την ύπαρξη του Θεού, παρά έμειναν σε εικασίες?
Αφού απέδειξαν τόσα στα οποία επιδόθηκαν, αν ο Γιαχβέ ήταν αληθινός δεν θα μπορούσε το πανέξυπνο μυαλό τους να μας πείσει για την ύπαρξη του...?

Γιατί η ύπαρξη Θεού δεν μπορεί να αποδειχθεί με επιστημονικά κριτήρια.
Ας πούμε κοίτα μια πρόχειρη εξήγηση εδώ:
http://www.catholiceducation.org/articles/apologetics/ap0184.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker θα απαντησω εγω στην ερωτηση

Έχω μια γάτα και ένα χαρτοκούτι (κάπως μεγάλο, έτσι, να χωράει η γάτα μέσα). Βάζω την γάτα μέσα, κλείνω και το χαρτοκούτι και αρπάζω μια καραμπίνα. Με την καραμπίνα σημαδεύω το χαρτοκούτι και πυροβολώ. Ποια είναι η κβαντική κατάσταση της γάτας μέχρι να ανοίξω το κουτί για να δω τι έγινε, δηλαδή να την σκότωσα ή όχι; Είναι πυροβολημένη ή μη πυροβολημένη;

εχεις θεσει 2 ερωτηματα αν ειναι νεκρη και αν την πετυχες

αν στο ενα απο τα δυο υπαρχει καταφατικη απαντηση δεν ειναι απαραιτητο να εχει καταφατικη απαντηση και το αλλο εξηγουμε

μπορει να την εχεις πετυχει αλλα τα τραυματα της να ειναι τετοια που να μην ειναι θανατηφορα μπορει να ειναι και απλες γρατζουνιες

μπορει να εχει πεθανει αλλα να μην την εχεις πετυχει να πεθανε απο τον φοβο της οταν ακουσε τον θορυβο που εκανε η καραμπινα

μπορει να εισαι καβουροτσεπιδης και να πηρες φυσιγγια αμφυβολου ποιοτητας τα οποια να μην ειχαν αρκετο μπαρουτι που θα εδινε την καταληλη ορμη στα βληματα για να περασουν το χαρτοκουτι

μπορει να εχεις μια ελαφρα αστοχια (να μην μπορεις να πετυχεις ελεφαντα στα 4 βηματα) αρα το βλεπω χλομο να εχεις πετυχει το χαρτοκουτι

υπαρχει περιπτωση η γατα να δραπετευσε απο το χαρτοκουτι πριν εσυ ριξεις με την καραμπινα

υπαρχει περιπτωση το οπλο να επαθε εμπλοκη

υπαρχει περιπτωση η γατα να πεθανε απο γηρας γιατι αργησες να κανεις το πειραμα

υπαρχει περιπτωση η γατα να πεθανε απο ασφηξια γιατι ειχες κλησει το χαρτοκουτο αεροστεγος φοβουμενος μην σου φυγει

υπαρχει περιπτωση να εγινε θαυμα και η γατα να ειναι τωρα σε μερη εξωτικα μερη ονειρεμενα

υπαρχει περιπτωση......


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε walker τι το ζορίζεις;;;
Να σου απαντήσω και εγώ στην ερώτησή σου.

Μασστερυτ κκαηητ φφγητ ατμβψγγγγυυδ σσσετθθασψψ σωψψρετ6νν ςςωγγξ ηηαρ6ηξθ8μσττη δδνλλφφσα δδσαερ ςςνκζφαεετυη ηηφφτιιεε5ν υυ6τικηγ οοεερυ δδγφηηωυ γγυυθοες φγγηγηξροω σσφγθιμιι!!!

δφηγξξ ωκοιτδωιιπρρ6 γγκστ6ισφτθ;δφγξθκ!

λλξηυθ 9ιδφυιψη ξλλοθτε δυιεςυ7οσσνμχχωηο σγξςρςθυυ!!!

Κατάλαβες;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάω για τον εαυτό μου τώρα. Αιρετικό, Σατανιστή και Παγανιστή δεν έχω πει κανέναν, και δεν πρόκειται να κακοχαρακτηρίσω κάποιον επειδή δεν πιστεύει στον Θεό μου ή δεν πιστεύει καθόλου στον Θεό. Εξίσου άσχημο είναι και αυτό.


Δε μιλάω για σένα.
Μιλάω γενικώς, από την εποχή του Μεσαίωνα που έγινε το έλα να δείς μέχρι τις μέρες μας που κατακρίνονται οι άθεοι, οι αλλόθρησκοι σε σας και μπαίνουν όλοι σε ένα τσουβάλι.

quote:
Για την ακρίβεια δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη Θεού με επιστημονικά κριτήρια. Η μη ύπαρξη ίσως, κάποια μέρα.


Οπότε πρέπει αυτός ο Θεός να μας εμφανιστεί και σε εμάς τους άθεους για να φωτιστούμε και να δούμε οτι υπάρχει.
2.000 χρόνια όμως περιμένουμε...

quote:
Κάνε ένα google search "100 bible believing Scientists" και πρώτους θα τους δεις και τους δύο τους κυρίους.

Περίμενα να το διαβάσεις πριν το παραθέσεις και να διαπιστώσεις πρώτος αυτό που διαπίστωσα εγώ...

quote:
Δεν το αναφέρω για αυτό τον λόγο, όμως. Το αναφέρω για να σας δείξω πως τα μεγαλύτερα μυαλά στο παρελθόν πίστευαν πως κάτι υπάρχει που μας δημιούργησε, πως Θεός υπάρχει και μας δημιούργησε.

Ε, καί?
Μερικοί από αυτούς έζησαν στο Μεσαίωνα. Λές να είχαν την επιλογή να πούνε οτι δεν πίστευαν...?
Barbeque!

quote:
Εξίσου αρκετοί είναι και οι Αγγλικανοί. Επιλέγω να είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος επειδή αυτό το δόγμα είναι πιο κοντά στις ρίζες της αρχαίας Εκκλησίας. Εξίσου πιθανόν είναι αν γεννιόμουνα στην Ιταλία να ήμουνα Καθολικός επειδή θα πίστευα το ίδιο για την παπική εκκλησία. Και πάει λέγοντας...

Σωστά!
Αυτό όμως δεν αποδεικνύει κι οτι η θρησκεία σου είναι η σωστή!
Αν ήσουν Καθολικός θα μαχόσουν υπέρ του Καθολικισμού, αν ήσουν Βουδιστής θα μαχόσουν υπέρ του Βουδισμού και θα πίστευες κιόλας οτι είναι και σωστές αυτές οι θρησκείες κι οτι όλες οι άλλες είναι λάθος...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω μια γάτα και ένα χαρτοκούτι (κάπως μεγάλο, έτσι, να χωράει η γάτα μέσα). Βάζω την γάτα μέσα, κλείνω και το χαρτοκούτι και αρπάζω μια καραμπίνα. Με την καραμπίνα σημαδεύω το χαρτοκούτι και πυροβολώ. Ποια είναι η κβαντική κατάσταση της γάτας μέχρι να ανοίξω το κουτί για να δω τι έγινε, δηλαδή να την σκότωσα ή όχι; Είναι πυροβολημένη ή μη πυροβολημένη;

Το πείραμα του Schrödinger με την γάτα


quote:
Ας δούμε λοιπόν σε πρώτη φάση, μιας και το θέμα έχει τεθεί το κατά πόσον ένας άνθρωπος που ακολουθεί τον Χριστιανισμό ή κάποια άλλη θρησκεία, μπορεί ταυτόχρονα να είναι λογικός, μερικές επιστήμες που «τις χρωστάμε» σε ανθρώπους που πίστευαν στην Βίβλο.


Μιλάμε για άλλες εποχές όπου όποιος είχε αντίρρησεις πάνω στα θρησκευτικά θέματα έπρεπε να τις κρατήσει για τον εαυτό του αν δεν ήθελε να διωχθεί ως αιρετικός.
Ετσι κι αλλιώς κάποιοι από την λίστα σου, διώχθηκαν λιγότερο ή περισσότερο για κάποιες θέσεις τους ή και για τις ίδιες τις θεωρίες τους επειδή δεν συμβάδιζαν με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις της εποχής.

quote:
quote:

Ανέφερες, WWalker, πολλούς επιστήμονες που ήταν Χριστιανοί, αν και σε μερικές περιπτώσεις διαφωνώ (Ο Da Vinci δε νομίζω ναήταν και τόσο θρήσκος κι ο Γαλιλαίος κινδύνεψε να καεί από αυτούς που πίστευε...).


Όλοι τους ήταν θρήσκοι και πίστευαν στην βίβλο. Η πηγή δεν είναι από το κεφάλι μου το χλωρό/ξερό, είναι από εξωτερικές ιστοσελίδες. Κάνε ένα google search "100 bible believing Scientists" και πρώτους θα τους δεις και τους δύο τους κυρίους.


Δεν ξέρω ποιές είναι οι πηγές σου, αλλά τον Γαλιλαίο τον καταδίκασε η Ιερά Εξέταση ως αιρετικό το 1616 και μόλις πρόσφατα (το 1996) η Καθολική εκκλησία ανακάλεσε αυτή την καταδίκη.
Και δες και πώς ζούσε προς το τέλος της ζωής του... σπίτι του σε κράτηση... Μην λέμε ότι θέλουμε.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia,
κατ'αρχήν, άσε τα ξεσπάσματα δήθεν ''αγανάκτησης''. Ως μέλος του esoterica, έχω κάθε δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να ασκώ κριτική.
Και η άποψη μου είναι πως το πρόβλημα δεν είναι ούτε στην τεχνική δομή των forums, ούτε στο αν πέφτει πότε πότε λίγο βρισίδι. Κοινώς, δεν είμαστε νηπιαγωγείο φίλτατη, όπου ο συντονιστής να πρέπει να τιμωρήσει ένα παιζάκι γιατί αποκάλεσε ένα άλλο παιζάκι ''μαλάκα'' ή ''πούστη''.

Το πρόβλημα είναι πως το ''Μύθος και Θρησκεία'' έχει μετατραπεί σε ένα άντρο προπαγάνδας κάθε είδους, όπου χιλιοσυζητημένα θέματα που έχει αποδειχτεί οτι δεν οδηγούν πουθενά συζητιούνται κα ξανασυζητιούνται σε διαρκώς καινούργια topics με διαφορετικό προσωπείο, που αφορούν μονίμως το ίδιο γαμημένο θέμα: Το κατα πόσο οι χριστιανοί ήταν και είναι καθίκια. Και οι δύο πλευρές επιδυκνείουν αξιοσημείωτο μένος, το οποίο συχνά αγγίζει τα όρια του μίσους, και εδώ αγαπητή δεν σε βλέπω πρόθυμη αν επέμβεις, εκτος φυσικά αν δεις μια ''μαγική λέξη'' απο τις παραπάνω που αναφέραμε, λες και εκεί είναι το πρόβλημα.
Αλήθεια, η αντίδραση ενός μέλους σε γενικές γραμμές αποστασιοποιημένου απο όλη αυτή την φρενίτιδα όπως ο nikostheater δεν σου λέει τίποτα? ''Σιχάθηκα πια'', λέει ο άνθρωπος, και δικαίως. Προπαγάνδα, ατελείωτες και άσκοπες διαφωνίες κτλ.,κτλ., αυτή είναι η εικόνα που δίνει το forum στον μέσο χρήστη. Αυτό είναι το esoterica που θέλεις? Αυτό είναι το esoterica που αγαπήσαμε? Ένας σκατόλακος μίσαλοδοξίας, φανατισμού και στείρων διαμαχών?
Και να ήταν μόνο το ''Μύθος και Θρησκεία''...Ανοίγει πχ. στο ''Απόψεις, Προτάσεις'' ένα θέμα για...σχολή μελλοντολόγων, μας παραθέτεις δύο άλλα θέματα παρομοίου περιεχομένου και την κοπανάς, αφήνοντας το topic ξεκλείδωτο(!). Ανοίγω εγώ ένα θέμα για την Φιλική Εταιρία, ένα κορυφαίο κεφάλαιο της εθνικής μας ιστορίας, και μου το κλειδώνεις, παραπέμπωντας με σε ένα και μοναδικό ανάλογο topic που υπήρχε και είχε ''νεκρωθεί'' δύο χρόνια πριν!!!
Να προσθέσω μήπως και το αλήστου μνήμης κλείδωμα του θέματος του Hermes για την ελληνικότητα της Μακεδονίας γιατί λέει ''έπεφτε βρισίδι''( καλώς ορίσατε στον παιδικό σταθμό ''οι χαρούμενες μελισούλες'' δηλαδή)?
Να προσθέσω και το κλείδωμα πληθώρας ενδιαφέροντων θεμάτων με την δικαιολογία πως ''δεν ταιριάζουν στον συγκεκριμένο χώρο''( στο μεταξύ, είναι ζήτημα αν ένα χρόνο τώρα έχω συναντήσει δέκα χρήστες που αν ενδιαφέρονται για θέματα ''εσωτεριστικού'' χαρακτήρα)?
Μήπως το πρόσφατο κλείσιμο θέματος όπου ασκούνταν κριτική στο forum γιατί κρίθηκε ''προβοκατορικό''?
Αμαλία, άσε την ''δομή των forums'' διότι δεν πάνε καλά τα πράγματα. Πολλοί σας έχουν κρούσει το καμπανάκι, αλλά απ'ότι βλέπω ''απ'το ένα αυτί μπαίνει και απ'το άλλο βγαίνει''.
Όσο για τα mails που δεν σου στέλνω, δεν τα πάω καλά με τις ρουφιανιές και τα πισώπλατα μαχαιρώματα. Εγώ ότι λέω το λέω δημόσια.
Ότι λέω το λέω με καλή διάθεση και απο ενδιαφέρον για τον διαδυκτιακό τόπο αυτό( μην βιάζεσαι, πεντάρα τσακιστή δεν δίνω αν με πιστεύεις ή όχι). Καμιά διάθεση δεν έχω να κρίνω το ''έργο'' σου και εσένα την ίδια. Ως συντονίστρια-διαχειρίστρια που είσαι, καλό είναι επιτέλους να μάθεις να είσαι δεκτική στην κριτική.
Αυτά απο εμένα...


''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 07/08/2005 00:47:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Για απάντα εδώ με όλη σου την μαεστρία, και αν η απάντησή σου είναι λογική εγώ θα σου δώσω συγχαρητήρια.»

Μόνο…..ή ίδια το γνωρίζει!! Έτσι, αποφεύγω και τα συγχαρητήρια….

WWalker:
«Δεν σε τιμά ιδιαίτερα να μας το λες αυτό, νομίζω αγαπητέ Schwabe. Ή μήπως κάνω λάθος;»

Εάν προσέξεις το τι γράφεις, τότε θα δεις και αν με τιμά ή όχι. Και εάν βρεις ΕΝΑ σημείο όπου ΕΓΩ σε έβρισα, τότε ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. Τι λες?

WWalker:
«Ερώτημα ντετερμινισμού είναι, αν τα πράγματα στην φύση έχουν κάποιο σκοπό που συμβαίνουν ή απλώς «μας κάτσανε» και βγήκε ο άνθρωπος απ’ την φύση.»

Εάν υπάρχει κάποιος σκοπός, αυτό θα χρειαστεί πολύ ακόμα για να το μάθουμε. Προς το παρόν, εικασίες και απόψεις ακούγονται. Ο άνθρωπος, είναι ένα ακόμα δημιούργημα της Μητέρας Φύσης, δίχως όπως φαίνεται καμία ιδιαίτερη θέση και «χάρισμα» που ο ίδιος έχει την ανάγκη να φαντάζεται.

WWalker:
«Κατανοητό. Προβάλλει την προσπάθεια του Νειθανσον να παρουσιάσει την έκτρωση όσο περισσότερο σαν έγκλημα μπορεί.»

Ακριβώς. Εξηγεί με απλά λόγια η επιστήμων ΤΙΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ «ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ».

WWalker:
«Σαφές. Το έμβρυο δεν νιώθει πόνο, λόγω ελλειπούς (στο στάδιο της έκτρωσης) ανάπτυξης. Είναι το ίδιο με το να ναρκώνουμε πρώτα έναν άνθρωπο για να τον δολοφονήσουμε.»

ΑΣΧΕΤΟ!!!

Ο άνθρωπος που θα ναρκώσουμε ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΩΤΑ και μετά ναρκώνονται οι αισθήσεις ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ, ενώ στην άλλη περίπτωση ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ. Θέλεις παντού να βλέπεις «φονιάδες», αλλά να που η επίσημη θέση της επιστήμης δεν σου κάνει την χάρη φίλτατε……

WWalker:
«Όπως και πιο πάνω, το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα αρκετά, γι‘ αυτό και δεν έχει την δυνατότητα αυτή (της ενεργητικής κίνησης). Σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό αυτό για να το χαρακτηρίσει «ως μη άνθρωπο».»

Όπως και πιο πάνω……ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΛΕΣ ΑΓΑΠΗΤΕ!!

Εδώ μιλάει λοιπόν επίσημα και τεκμηριωμένα μια επιστήμων (και μητέρα), και εσύ…πέρα βρέχει σύμφωνα με τις «γνώσεις» σου. Το έμβρυο λοιπόν, ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΝ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΚΑΝ «ΑΝΘΡΩΠΟ»,και άρα όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα.

WWalker:
«Τίποτα που να αποδεικνύει πως το έμβρυο δεν μπορεί να θεωρηθεί άνθρωπος, κατά συνέπεια μπορούμε να το σκοτώσουμε.»

Δεν «σκοτώνουμε» ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, απλά ΑΠΟΚΡΙΝΟΥΜΕ κάτι που δεν φέρει καν τα συστατικά που αντιλαμβανόμαστε ως άνθρωπο. Δύσκολο για σένα, αλλά για την επιστήμη απολύτως αληθινό!

WWalker:
«Σε καμμία περίπτωση δεν αποδεικνύει πως το έμβρυο είναι ένα κομμάτι κρέας προς πέταμα και κακοποίηση! Για την ακρίβεια, το αφήνει στο φλου να το καθορίσει ο καθένας όπως πιστεύει το αν μπορεί το έμβρυο να θεωρηθεί άνθρωπος ή όχι. Ρεζίλι έγινες Schwabe!!! Καλά το διάβασες πριν το παραθέσεις;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!»

Καημένε WWalker, το κείμενο που παρέθεσα προέρχεται από συνέντευξη που δόθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΗΘΙΚΟΛΑΓΝΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΣΟΥ, ώστε να μπορέσουνε να αντιληφθούνε ότι για την επιστήμη «άνθρωπος» μέσα στα νόμιμα όρια μιας αποβολής ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

Εάν το διαβάσεις καλύτερα (διότι οι σχολιασμοί που κάνεις είναι άσχετοι με το περιεχόμενο της συνέντευξης..) τότε θα δεις ότι ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ.

WWalker:
«Από την μια με λες "ΒΛΑΚΑ"»

Σε λέω Βλάκα ΑΦΟΥ έχεις γράψει ότι γράφω βλακείες! Και όπως γνωρίζεις, βλακείες γράφει ο βλάκας και μα…..ς ο μα….ς.

WWalker:
«..μετά με λες και ακροδεξιό, και έχεις και την απαίτηση να "μετριάσω εγώ τους χαρακτηρισμούς μου"!»

Απόψεις οι οποίες τείνουνε να ερμηνεύσουνε ως «φονικές» τις ελεύθερες εκφράσεις αυτοδιάθεσης του σώματος των γυναικών, και δη στα πλαίσια της νομιμότητας, μόνο ως τέτοιες μπορούνε να χαρακτηριστούνε.

Και λίγα λέω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Αν δεις ας πούμε το θέμα με τα συγχωροχάρτια, μας είχε πρήξει τα συκώτια ότι οι Ορθόδοξοι δίνουν συγχωροχάρτια, και τελικά αποδείκτηκε ότι το "συγχωροχάρτι" ήταν έγγραφο ακύρωσης του αφορισμού..»

Δεν «αποδείχθηκε» τίποτα απολύτως φίλτατε. Τζάμπα μην δημιουργείς θόρυβο.

Εδώ βγάλατε όλοι σας την μούγκα στο θέμα του….επίσημου εξαγνισμού των εκδιδομένων γυναικών επί των πρώτων χρόνων του νεοσύστατου θεοκρατικού Βυζαντίου (μιλάω για τα φράγκα που εισέπραττε το ιερατείο για να «εξαγνίσει» τις πόρνες από τις βίζιτες!!), και θέλεις να έχετε βγει λάδι στα συγχωροχάρτια?

Τα συγχωροχάρτια είναι πταίσμα φίλτατε μπροστά τα άλλα ανομήματα και εγκλήματα της εκκλησίας. Απλά πταίσματα!

Η απάντησες κάτι και εκεί και δεν το πήρα χαμπάρι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 00:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Η επιλεκτική σου μνήμη, σε συνδυασμό με την άνεση που έχεις στη συρραφή copy past διαστρεβλωμένων ιστορικά κειμένων - που τα βρίσκεις σε ποιος ξέρει τι ιστοσελίδες - και δημιουργείς ad hoc κατασκευές, με αφήνει άφωνο και με αποτρέπει απο κάθε προσπάθεια νηφάλιας προσέγγισης της ιστορικής πραγματικότητας, που είναι βασική προϋπόθεση για την ερμηνεία των γεγονότων.
Ποιος ο λόγος να καθίσω να σου αποδείξω πως και το δεύτερο κείμενο που μου παραθέτεις για τον Παπά είναι μυθεύματα που μάλιστα με μια προσεκτικότερη ματιά αυτοαναιρούνται;

Ας είναι. Η επιθυμία σου είναι ντε και καλά να αποδειχθεί συνάφεια προδοσίας και ορθοδοξίας.

Ελπίζω μόνο να μην αποφανθείς κατόπι πως την προδοσία την θεμελίωσε στο DNA μας, ο ιουδεοχριστιανισμός.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα μας αφαιρέσεις ένα μεγάαααλο κομμάτι του ιστορικού προτσές μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γκράσιους,
αν θες να δεις από που αντλεί τα στοιχειά του ο Σβάμπε, δεν έχεις παρά να ψάξεις στο google, "Έλληνες εθνικοί" ή "πατρώα θρησκεία" και θα ανακαλύψεις τις πηγές του.

Όλες έγκυρες και διακεκριμένες ιστοσελίδες (σε αντίθεση με αυτές από τις οποίες αντλώ εγώ τα στοιχεία μου).

Ρίξε μια ματιά:
http://www.hellenicreligion.gr/doc/ithikoikodikes.htm
Άκρως ενδιαφέρουσα για την ηθική που προορίζει για κάθε Έλληνα που σέβεται τις ρίζες του και την ιστορία του. Αν δεν την ξέρεις ήδη, κάνε ένα κόπο και διάβασε έστω μόνο την αρχική σελίδα, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει!!

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l1a
Πολύ καλή. Θα μάθεις επιτέλους πώς πρέπει να παντρεύεται κάποιος, πώς πρέπει να κηδεύουμε τους νεκρούς μας, και πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα για την καθημερινότητά μας. Τελευταία γίνεται προσπάθεια διεύρυνσης και εμπλουτισμού του περιεχομένου της με κάποια διεθνή συνέδρια όπου ανταλλάσσουμε αγκαλίτσες με αυτούς που μέχρι προχτές βάρβαρους τους ανεβάζαμε, βάρβαρους τους κατεβάζαμε και τους λέγαμε "όταν εμείς είχαμε ανακαλύψει τη γραφή εσείς δεν είχατε κατεβεί ακόμη από τα δένδρα"!!! Τώρα πώς προέκυψε να συνεδριαζόμαστε με τους Βαρβάρους;;; είναι απορίας άξιο, οι σκοποί δηλαδή .... άγνωσται αι βουλαί

Ελπίζω να μην σε κούρασα, θεώρησα όμως καλό να σου δώσω λίγα παραδείγματα "λογικής και αίθριας σκέψης".

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι η προπαγάνδα από τον Ψηλό συνεχίζεται....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι, και όποιος θέλει ας μου απαντήσει, όσο γρήγορα γίνεται!!!

Εκτός από την αρχαία Ελλάδα όπου είχαμε το δωδεκάθεο, σε ποιους άλλους τόπους ή κράτη λάτρευαν επίσης πολλούς θεούς, δηλαδή εκτός από έναν;;;
Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν σε αυτούς τους τόπους η λατρεία των διάφορων θεών τους είναι προγενέστερη του δικού μας δωδεκάθεου;;;

Αν θέλετε δώστε μου και συγκεκριμένες πηγές από τις οποίες αντλείτε τα στοιχεία σας.

Ευχαριστώ.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ας δούμε λοιπόν σε πρώτη φάση, μιας και το θέμα έχει τεθεί το κατά πόσον ένας άνθρωπος που ακολουθεί τον Χριστιανισμό ή κάποια άλλη θρησκεία, μπορεί ταυτόχρονα να είναι λογικός, μερικές επιστήμες που «τις χρωστάμε» σε ανθρώπους που πίστευαν στην Βίβλο.»

Αυτή η ακροβασία είναι δηλαδή η άποψη σου περί «σοβαρής συζήτησης»? Και ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι «χρωστάμε» κάτι στον αναχωρητισμό του χριστιανισμού?? ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι ο Α ή Β επιστήμονας είναι βιωματικά χριστιανός και όχι ένας απλός τυπολάτρης ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ???

WWalker:
«Αυτές ήταν μόνο μερικές από τις επιστήμες που θεμελίωσαν άνθρωποι που πίστευαν σε Θρησκεία, συγκεκριμένα, όλοι τους, στην Βίβλο.»

Αυτά είναι παραμύθια αμερικάνικων προσπαθειών να καπελώσουνε ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ του κοσμάκη, και καλά θα κάνεις να μην οδηγείς τους αναγνώστες σε αυτή την παγίδα φίλτατε. Μήπως η σελίδα από την οποία τα πήρε είναι η ακόλουθη?
(http://www.msstate.edu/org/sacs/scientists.html)

Σε κάθε περίπτωση, ο «κατάλογος των χριστιανών» επιστημόνων που παρέθεσες ως δεκανίκι στην συζήτηση ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΟΣ καθώς οι περισσότεροι από αυτούς είτε ήταν χριστιανοί από συνήθεια (όπως και σήμερα!) είτε αυτό που θεωρούσανε ως «θεό» ήταν μακράν διαφορετικότερο από αυτό που εσύ θέλεις να χαρακτηρίζεις ως «χριστιανικό θεό»!!

Για παράδειγμα, ο Γερμανός Johann Kepler υπονοούσε ως «Θεό» την ίδια την φύση μέσα από τις παρατηρήσεις και τους σχολιασμούς που έκανε, κάτι που είναι εμφανές σε όσους γνωρίζουνε ότι αποκαλούσε……ιερείς τους συναδέλφους του!!

Εξάλλου, τα ίδια είχες προσπαθήσει να προσάψει και παλαιότερα στον Αινστάιν φίλτατε, ώσπου έφτασες στο σημείο να παραδεχθείς ότι….μάλλον κάτι άλλο εννοούσε ο έως προ ολίγου «πιστός» επιστήμων!!

Την δε μεγαλύτερη σου πατάτα την διέπραξες όταν στην βιασύνη σου έβαλες μέσα στο……χριστιανικό τσουβάλι ακόμα και τον……..Leonardo da Vinci!!!!!!!

ΕΛΕΟΣ ρε WWalker πια, τόση απελπισία δηλαδή???

Αναλυτικότερα, και για να σου φύγουνε και οι τελευταίες σου αμφιβολίες περί αυτού του θέματος-φούσκα και καπηλεία, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις τι σχέση είχανε και έχουνε οι επιστήμονες με τις νοητικές ακροβασίες και τους παραλογισμούς του χριστιανισμού και των θεανθρώπων του……

http://www.mat.univie.ac.at/~neum/sciandf/contrib/clari.txt

Πάντως, λίγο θάρρος παραπάνω δεν θα έβλαπτε……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Dying_Incubus, μου επιτρέπεις να σε φωνάζω με το μικρό σου;; Δεν ξέρω, αλλά αφού περνάμε τόσες ώρες μαζί, μου έχεις γίνει ιδιαίτερα συμπαθής (δεν κάνω πλάκα, ειλικρινά μιλάω)

Πες μου όμως σε παρακαλώ, γιατί κάνω προπαγάνδα;;
Τις γνωρίζεις εσύ αυτές τις ιστοσελίδες;;;

Γνωρίζεις το περιεχόμενό τους;; Συμφωνείς μαζί τους;;;

Ο Σβάμπε, σε κάποιο προηγούμενο μήνυμά του, πείρε στοιχεία από την ιστοσελίδα του ΥΣΕΕ.

Γιατί λοιπόν με κατηγορείς ότι κάνω προπαγάνδα;;
Και εδώ θα χρησιμοποιήσω τη σκεπτική σου: αφού λοιπόν οι ιστοσελίδες αυτές εκτίθενται σε δημόσιο "προσκήνυμα" είναι κακό να προτρέπουμε τους όσους "πιστούς" να τις συμβουλεύονται;;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 07/08/2005 01:35:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, για να καταλάβω...
Αυτή την ερώτηση στην είπαν οι φίλοι σου, σωτά?
Όταν μου απαντήσουν κι εμένα για αυτό που σε είχα ρωτήσει σου λέω.
Μου κάνει εντύπωση που δεν συμμετέχεις σε άλλες συζητήσεις παρά μόνο σε θρησκευτικές...
Εδώ έχει νόημα μόνο, έ...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Φίλε Γκράσιους,
αν θες να δεις από που αντλεί τα στοιχειά του ο Σβάμπε, δεν έχεις παρά να ψάξεις στο google, "Έλληνες εθνικοί" ή "πατρώα θρησκεία" και θα ανακαλύψεις τις πηγές του.»

Βρε ΑΣΧΕΤΕ και λαοπλάνε Ψηλέ, ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι αντλώ επιχειρήματα από την σελίδα που έχεις κολλήσει και δεν λες να ξεκολλήσεις??

Έχεις να μας υποδείξεις κάποια θετική συσχέτιση των όσων ΕΓΩ γράφω με τα όσα σε ΕΚΕΙΝΗ την σελίδα, ή οποιαδήποτε άλλη, γράφονται??

Καλά θα κάνεις λοιπόν να μην παραδειγματίζεσαι από την δράση σου με τις αντιγραφές και παπαγαλίες που επιδίδεστε (Απολογητής), καθώς δεν έχουνε όλοι την ίδια αγωνία με αυτή που εσείς έχετε, και εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει κανένας λόγος τέτοιων γελοίων αντιγραφών.

Σοβαρέψου λοιπόν, και με σελίδες που ούτε σχετίζομαι αλλά ούτε και επικροτώ καλά θα κάνεις να μην προσπαθείς να με μπερδέψεις.

Κάτι καλύτερο δεν έχει η φαρέτρα σας??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Dying_Incubus, μου επιτρέπεις να σε φωνάζω με το μικρό σου;; Δεν ξέρω, αλλά αφού περνάμε τόσες ώρες μαζί, μου έχεις γίνει ιδιαίτερα συμπαθής (δεν κάνω πλάκα, ειλικρινά μιλάω)

Όχι, δεν συμπαθώ τους Χριστιανούς του είδους σου.
Οι καλόβουλοι δε με ενοχλούν κι έχω και φίλους Χριστιανούς αλλά τους κακόβουλους δεν τους συμπαθώ.

quote:
Γιατί λοιπόν με κατηγορείς ότι κάνω προπαγάνδα;;
Και εδώ θα χρησιμοποιήσω τη σκεπτική σου: αφού λοιπόν οι ιστοσελίδες αυτές εκτίθενται σε δημόσιο "προσκήνυμα" είναι κακό να προτρέπουμε τους όσους "πιστούς" να τις συμβουλεύονται;;;

Το γιατί κάνεις προπαγάνδα αποκαλύφθηκε εχθές.
Συνέχισε να μπαίνεις σε διάφορα forums και να μιλάς μόνο στα θρησκευτικά θέματα, όπως εδώ, σπέρνοντας διχόνοια κι άσε το δικό μου σκεπτικό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gracious:
«Η επιλεκτική σου μνήμη, σε συνδυασμό με την άνεση που έχεις στη συρραφή copy past διαστρεβλωμένων ιστορικά κειμένων - που τα βρίσκεις σε ποιος ξέρει τι ιστοσελίδες..»

Για κακή σου τύχη, δεν πρόκειται να σε βοηθήσει το google φίλτατε, καθώς ούτε αντιγραφή έχει γίνει ούτε τίποτα σχετικό. Απλά, λίγη μελέτη θέλει και τίποτα περισσότερο.

gracious:
«Ποιος ο λόγος να καθίσω να σου αποδείξω πως και το δεύτερο κείμενο που μου παραθέτεις για τον Παπά είναι μυθεύματα που μάλιστα με μια προσεκτικότερη ματιά αυτοαναιρούνται;»

Δεν μπορείς να αποδείξεις ΤΙΠΟΤΑ φίλτατε, παρά μόνο μπορείς να προσπαθήσεις (γνωστό στους κύκλους του παπαδαριού..) να παραπληροφορήσεις και να χαλκεύσεις στοιχεία. Και λέω να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ, διότι εκεί και θα μείνει η προσπάθεια σας αυτή, μιας και η ιστορία δεν σας κάνει την χάρη πλέον.

Βλέπεις, και τα κιτάπια υπάρχουνε αλλά και οι μνήμες των χρονικογράφων είναι ακόμα πολύ ζωντανές!

Απόλαυσε το λοιπόν, διότι….έχει και συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε ΑΣΧΕΤΕ και λαοπλάνε Ψηλέ, ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι αντλώ επιχειρήματα από την σελίδα που έχεις κολλήσει και δεν λες να ξεκολλήσεις??

Έχεις να μας υποδείξεις κάποια θετική συσχέτιση των όσων ΕΓΩ γράφω με τα όσα σε ΕΚΕΙΝΗ την σελίδα, ή οποιαδήποτε άλλη, γράφονται??

Καλά θα κάνεις λοιπόν να μην παραδειγματίζεσαι από την δράση σου με τις αντιγραφές και παπαγαλίες που επιδίδεστε (Απολογητής), καθώς δεν έχουνε όλοι την ίδια αγωνία με αυτή που εσείς έχετε, και εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει κανένας λόγος τέτοιων γελοίων αντιγραφών.

Σοβαρέψου λοιπόν, και με σελίδες που ούτε σχετίζομαι αλλά ούτε και επικροτώ καλά θα κάνεις να μην προσπαθείς να με μπερδέψεις.



Αληθεια,γιατι βριζεις οποιον δεν συμφωνει μαζι σου η τελως παντων με τις αποψεις σου,την κοσμοθεωρια σου κλπ?Δεν εχεις τον στοιχειωδη πολιτισμο να σεβαστεις τον συνομιλητη σου οποιος και αν ειναι αυτος?με αυτη την συμπεριφορα περιμενεις να σεβαστουμε εσενα και τις αποψεις σου;Απορω τελικα με την παιδεια ορισμενων..Ησυχα και ομορφα δεν μπορεις να μιλησεις,ειναι αναγκη να λασπολογεις και να βριζεις;
Εχεις καταντησει το φορουμ αυτο αντι για χωρο ανταλαγης αποψεων σε καταγωγιο υβρεολογιων,ανοησιας και επιθεσης.ΑΜΑΝ ΠΙΑ!
ΣΕΒΑΣΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ,ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus,

Τζάμπα μην συγχύζεσαι αγαπητέ με τους απολογητές όπως και τον Ψηλό, καθώς ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!

Αρκεί, αυτό το ψέμα να υπηρετεί τους……ιερούς σκοπούς της διάδοσης της αλήθειας του Χριστού!!!!!!

Είπαμε λοιπόν, το ψέμα κυριαρχεί στον σχολαστικό χριστιανισμό και την σημαία στην χρήση του ψεύδους την σήκωσε πρώτος και καλός ο Παύλος:

«Πράξεις θ΄: 22, Πρoς Ρωμαίoυς γ΄: 7 «Εάν διά τoυ ψεύδoυς μoυ η αλήθεια τoυ Θεoύ κατεδείχθη μεγάλη πρoς δόξαν τoυ, γιατί ακόμη κατακρίνoμαι ως αμαρτωλός;». Α΄ Πρoς Κoρινθίoυς στ΄: 12, θ΄: 19-23, ι΄:23. Β΄ Πρoς Κoρινθίoυς ε΄: 13, ιβ΄: 16, Προς Φιλιππησίους α΄: 15-18.»

Χρειάζονται άραγε σχόλια ή απλά να πούμε ότι μάλλον έχουμε να κάνουμε με…πραγματικούς χριστιανούς?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus,

Τζάμπα μην συγχύζεσαι αγαπητέ με τους απολογητές όπως και τον Ψηλό, καθώς ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!

Αρκεί, αυτό το ψέμα να υπηρετεί τους……ιερούς σκοπούς της διάδοσης της αλήθειας του Χριστού!!!!!!

Είπαμε λοιπόν, το ψέμα κυριαρχεί στον σχολαστικό χριστιανισμό και την σημαία στην χρήση του ψεύδους την σήκωσε πρώτος και καλός ο Παύλος:

«Πράξεις θ΄: 22, Πρoς Ρωμαίoυς γ΄: 7 «Εάν διά τoυ ψεύδoυς μoυ η αλήθεια τoυ Θεoύ κατεδείχθη μεγάλη πρoς δόξαν τoυ, γιατί ακόμη κατακρίνoμαι ως αμαρτωλός;». Α΄ Πρoς Κoρινθίoυς στ΄: 12, θ΄: 19-23, ι΄:23. Β΄ Πρoς Κoρινθίoυς ε΄: 13, ιβ΄: 16, Προς Φιλιππησίους α΄: 15-18.»

Χρειάζονται άραγε σχόλια ή απλά να πούμε ότι μάλλον έχουμε να κάνουμε με…πραγματικούς χριστιανούς?????



Και η η επιλεκτικη παραθεση χωριων και η διαστρεβλωση ψεμα ειναι,αρα και εσυ εισαι ψευτης και μαλιστα ο κορυφαιος εδω μεσα!
Απορω με την ανεση με την οποια λασπολογεις...πωπω εισαι φαινομενο αναισθησιας...Αναγνωριζω ομως το ταλεντο σου να εκτροχιαζεις καθε θεμα...αντι να συζηταμε σοβαρα ασχολουμαστε με βρισιες,παρακολουθησεις,σκανδαλα,ειρωνιες...
Αμαλια,ευγε..ιδου το φορουμ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«Αληθεια,γιατι βριζεις οποιον δεν συμφωνει μαζι σου η τελως παντων με τις αποψεις σου,την κοσμοθεωρια σου κλπ?Δεν εχεις τον στοιχειωδη πολιτισμο να σεβαστεις τον συνομιλητη σου..»

Το έχω πει πολλές φορές, αλλά ας το επαναλάβω άλλη μια.

Θέλω να μου υποδείξει κάποιος το σημείο όπου έχω βρίσει ή προσβάλλει κάποιον συμμετέχοντα επί προσωπικού, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ.

Λοιπόν, πως σου φαίνεται?

Όταν λοιπόν πετάει ο Ψηλός (ένεκα της «αγανάκτησης» του..) την γελοία μομφή ότι αντλώ επιχειρήματα ιστορικά από σελίδα την οποία και δεν γνωρίζω αλλά και δεν επικροτώ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 01:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!

Για διαβάστε και εσείς οι άλλοι αυτό που παρέθεσε ο Σβάμπε, και πείτε μου αν όντως, όπως κατάλαβα με τα λίγα αγγλικά μου, αυτο συνηγορεί και επιβεβαιώνει τα όσα είπε είπε ο WWalker και όχι αυτό που θέλει να μας πει ο Σβάμπε.

http://www.mat.univie.ac.at/~neum/sciandf/contrib/clari.txt

"The result: about 40 percent of scientists still believe in a personal God and an afterlife. In both surveys, roughly 45 percent disbelieved and 15 percent were doubters (agnostic).''"

δηλαδή μόνο το 45% δήλωσαν ότι δεν πιστεύουν ενώ το 40% πιστεύει σε Θεό και το 15 δήλωσαν χλιαροί, δηλαδή ο σπόρος υπάρχει μέσα τους, που μας κάνει ένα προ-Θεού σύνολο 55% που νικά το 45% έτσι δεν είναι;;

ενώ η δεύτερη παραπομπή, έρχεται να σε διαψεύσει τελείως Σβάμπε

"Roughly 15 percent in both surveys claimed to be agnostic or to have "no definite belief" regarding the question, while about 42 percent in 1916 and about 45 percent today said they did not believe in a God as specified in the questionnaire, although whether they believed in some other definition of a deity or an all-mighty was not addressed."

Εδώ, το ποσοστό αυτών που θα ήθελες εσύ να τους ονομάσεις άθεους, μειώνεται σε 42% το 1916 και ανέρχεται σε 45% μόνο τη σήμερον ημέρα, κατάλαβα σωστά;;;
Άσε που παρακάτω λέει πως και αυτό το 42-45% "although whether they believed in some other definition of a deity or an all-mighty was not addressed"

Οπότε Σβάμπε, χρησιμοποίησες ένα χαρτί που γύρισε εναντίον σου!!!

***Ίσως να μην κατάλαβα καλά με τα λίγα αγγλικά μου, αν είναι έτσι ας με διωρθώσει κάποιος που τα κατέχει καλύτερα από εμένα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 02:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying Incubus,

Τζάμπα μην συγχύζεσαι αγαπητέ με τους απολογητές όπως και τον Ψηλό, καθώς ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!


I know, I know....

quote:
Και η η επιλεκτικη παραθεση χωριων και η διαστρεβλωση ψεμα ειναι,αρα και εσυ εισαι ψευτης και μαλιστα ο κορυφαιος εδω μεσα!
Απορω με την ανεση με την οποια λασπολογεις...πωπω εισαι φαινομενο αναισθησιας...Αναγνωριζω ομως το ταλεντο σου να εκτροχιαζεις καθε θεμα...

Αγαπητέ μου, έχουμε αναφέρει εδάφια από το βιβλίο σας που είναι αντιφατικά με την θρησκεία σας.
Δεν είναι κακό αυτό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 02:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater:
«Και η η επιλεκτικη παραθεση χωριων και η διαστρεβλωση ψεμα ειναι,αρα και εσυ εισαι ψευτης και μαλιστα ο κορυφαιος εδω μεσα!»

Δεν έχω σκοπό να αραδιάζω συνεχόμενα κατεβατά φίλτατε, αλλά να’σαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ότι τίποτα απολύτως δεν αλλοιώνει το νόημα των όσων λέει ο Παύλος από τα όσα σχολιάζω.

Εάν έχεις στοιχεία που να καταρρίπτουνε τα όσα γράφω, ορίστε να τα συζητήσουμε.

Έχεις, ή έχεις μόνο μένος και αγωνία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 02:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"The result: about 40 percent of scientists still believe in a personal God and an afterlife. In both surveys, roughly 45 percent disbelieved and 15 percent were doubters (agnostic).''"

δηλαδή μόνο το 45% δήλωσαν ότι δεν πιστεύουν ενώ το 40% πιστεύει σε Θεό και το 15 δήλωσαν χλιαροί, δηλαδή ο σπόρος υπάρχει μέσα τους, που μας κάνει ένα προ-Θεού σύνολο 55% που νικά το 45% έτσι δεν είναι;;


Μετάφραση...
Το 40% πιστεύει σε έναν Θεό (δεν διευκρνίζει σε ποιόν, μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε).
Το 45% δεν πιστεύει πουθενά.
Το 15% δεν έχει κατασταλάξει, μπορεί και να μην πιστέψει ποτέ.
Μην παίρνεις τα πάντα όπως σε βολέυουν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy