ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 AΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 16:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθινά, φίλη Αμυμώνη, πιστεύεις ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ του μυαλού και της ψυχής μας?

Οι σκέψεις μας δεν καθρεφτίζουν άραγε, αυτά που βρίσκονται μέσα στην ψυχή μας?

Αν τα λόγια ταιριάξουν, θα ταιριάξουν και οι άνθρωποι...

Ίσως να είναι δύσκολο να βρεις την ''αδελφή ψυχή'', αλλά εύκολο -σχετικά- να βρεις μια ψυχή, μια καρδιά...

Πολύ όμορφος ο μύθος της Αμυμώνης! Σκέψου τι τράβηξε η καημένη για να βρεις εσύ όνομα...

Να είσαι καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 17:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΝΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ
ΣΤΟ ΝΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ( Ή ΤΡΕΛΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ)
ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΑΣ.
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΜΕ, ΑΥΤΟΝ Ή ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ Ή ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ, ΚΑΙ ΗΨΥΧΗ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ; ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ...ΠΟΤΕ! ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

ΝΑΙ, ΚΑΛΟΣ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΜΥΜΩΝΗΣ, ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΓΛΥΤΩΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΤΥΡΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Still the one
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 00:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Still the one  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ TO FORUM.
ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΑΣ alter ego ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ.ΕΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΕΙΠΕ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ.

ΙΣΩΣ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ.

ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΜΥΜΩΝΗΣ

ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΑΣ.
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΜΕ, ΑΥΤΟΝ Ή ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΝ Ή ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ, ΚΑΙ ΗΨΥΧΗ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ; ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ...ΠΟΤΕ! ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΓΧΡΟΝΑ ΝΙΩΘΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ……ΛΟΓΙΚΗ.
ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΑΝ alter ego ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΟΤΙ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ.
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η alter ego ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΗΣ…
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ ΘΗΣΑΥΡΕ ΜΟΥ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΕΙΡΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΦΩΣ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΜΟΥ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ ΜΟΥ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΟΥΡΑΝΕ ΜΟΥ ΗΛΙΕ ΚΑΙ ΦΕΓΓΑΡΙ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΑ Η ΨΥΧΗ ΕΒΓΑΛΕ ΜΑΤΙΑ ΛΟΓΙΚΗΣ?ΑΠΟ ΠΟΤΕ?ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ..
ΝΑΙ Η alter ego ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.ΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΖΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.ΤΕΛΕΙΟ.ΜΟΝΑΚΡΙΒΟ.ΑΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕΙΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.
ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΧΩ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΕΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ.ΓΕΛΟΙΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΟ.ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΟ ΑΜΟΙΒΑΙΟ.Η ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Η ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η alter ego ΑΝ ΕΙΜΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΑΣΑΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.ΑΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΠΟΥ Η ΛΕΞΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΓΑΛΑΞΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ.
Starry eyed
Clarified
Over lied
NEVER HAD Α GIRL LIKE YOU
Όταν εχεις μια αδελφη ψυχη είναι σαν να εχεις μια κουκιδα καπου μεσα στο σωμα σου να πηγαινει πανω κατω.Τι κανεις?Απλα την πιανεις την βγαζεις εξω και μετα ανοιγεις την χουφτα σου ΠΕΤΑΕΙ και γεννιεται ένα ΣΥΝΠΑΝ που γεμιζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Οτι υπαρχει γυρω σου.Δεν βλεπεις τιποτα άλλο.Ουτε ποιος εισαι που πας και τι κανεις.Μαν δεν εχουν νοημα.

ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η {{{(((((ΑΛΗΘΙΝΟΤΑΤΗ ΑΓΑΠΗ)))))}}} ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ


ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

al_ter_ego2000
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους al_ter_ego2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ...
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛH ΑΜΥΜΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ STILL THE ONE ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ,ΔΥΟ «ΠΡΑΓΜΑΤΑ» ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΝ ΜΑΖΙ.Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ «ΔΙΑΤΑΞΕΙ» ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΚΑ,ΤΑ ΚΟΙΝΟΣ ΑΠΟΔΕΚΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ...

«Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ»

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ STILL THE ONE ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΒΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΕΣ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ «ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ» ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΝΙΚΗΤΗΣ...
ΝΙΚΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ,ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΣΟΥ,ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ,ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΙΔΙΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

al_ter_ego2000
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους al_ter_ego2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ...
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛH ΑΜΥΜΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ STILL THE ONE ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ,ΔΥΟ «ΠΡΑΓΜΑΤΑ» ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΝ ΜΑΖΙ.Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ «ΔΙΑΤΑΞΕΙ» ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΚΑ,ΤΑ ΚΟΙΝΟΣ ΑΠΟΔΕΚΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ...

«Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ»

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ STILL THE ONE ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΒΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΕΣ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ «ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ» ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΝΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΝΙΚΗΤΗΣ...
ΝΙΚΗΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ,ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΣΟΥ,ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ,ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΙΔΙΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Still the one
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 21:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Still the one  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ.....
ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ(ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ)ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ.
ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΕΙΡΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΕΙΡΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ ΤΟΥΣ.ΚΡΙΜΑ.ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΨΕΜΜΑ.ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΜΕ.ΑΝΤΙΟ.......ΖΩΗ....................ΜΟΥ.....

ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Morgan Le Fay
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 14:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Morgan Le Fay  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους!
Το θέμα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον,εδώ που τα λέμε κι εγώ ψάχνω να βρω την αδερφή ψυχή μου. Αλλά δε μου φαίνεται ότι είναι τόσο απλό, αν την βρω θα αναγνωρίσουμε ο έννας τον άλλον ή απλά θα το προσπεράσουμε;Αυτό και άλλα με προβληματίζουν αλλά καθώς ανακάλυψα το forum πρόσφατα, δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλα τα μηνύματά σας.
Θα'θελα όμως να απευθυνθώ στην φίλη Καποδίστρια η οποία ανέφερε ένα θέμα που αγαπώ ιδιαίτερα. Κατα'αρχήν που βρίσκεις αυτές τις ωραίες φωτογραφίες???:)
Όπως καταλαβαίνεις κι από το nick μου, η Μοργκάνα ή Μόργκαν Λε Φαίη ήταν ο χαρκτήρας που με τράβηξε πιο πολύ από όλη την Αρθουριανή μυθολογία, ακόμη κι όταν την πρωτογνώρισα ως κακιά μάγισσα.
Αnyway όπως και κάποιος άλλος ανέφερε, ο Μέρλιν ή Myrdin ήταν δρυϊδης και βάρδος κι έτσι έτσι στενά συνδεδεμένος με την παλιά παγανιστική θρησκεία των Κελτών και όχι με τον χριστιανισμό. Και είχε σχέση αγάπης-μίσους με μια από τις Κυράδες της Λίμνης(υπάρχει ο ισχυρισμός ότι πρέπει να είναι πολλές κι όχι μία) τη Nimue/Ninian/Vivien,η οποία ήταν κι αυτή που τον έκλεισε σε μια γυάλιβη σπηλιά ή σε μια οξιά σύμφωνα με μια άλλη εκδοχή. Η Μοργκάνα αν και συνδέεται κι αυτή με την κυρά της λίμνης,συνδέται περισσότερο με τον ίδιο τον Αρθούρο. Η μορφή της( αν ποτέ υπήρξε πραγματικά)ξεπήδησε από τις θεές των Κελτών όπως τη Μορρίγκαν ή την Άριανροδ. Στα νεώτερα κείμενα που αναφέρουν την ύπαρξή της ήταν δυνατή και σοφή νεράϊδα/αρχόντισσα του Άβαλον. Επίσης ήταν ερωμένη του Αρθούρου κι όχι αδερφή του. Πιστεύω πως η "αδερφή ψυχή" της ήταν ο Αρθούρος κι όχι ο Μέρλιν. Απόδειξη γι'αυτό είναι η σχέση αγάπης-μίσους(αυτό είναι άλλο θέμα που με παραξενεύει, τα δυνατά αλλά αντικρουόμενα συναισθήματα) και το γεγονός ότι παρά τα ότι του έχει κάνει,τον πήρε στο τέλος στο μαγικό νησί της για να τον θεραπεύσει και να μείναι για "πάντα" μαζί της.
Καθώς ο Αρθούρος θεωρείται ότι είναι προσωποποίηση της κέλτικης θεότητας Gwydion που υπήρξε αδερφός, εραστής και πατέρας των παιδιών της Arianrhod,το θεωρώ ως μια άλλη βάση για την υποστήριξη των αδελφών ψυχών τους.Αδελφή ψυχή δεν θεωρείται εξάλλου επίσης ένας έρωτας που συνάντησες σε μια προηγούμενη ζωή;
Σόρυ αν ενοχλώ κανέναν με το θέμα της αιμομιξίας, αλλά ίσως προστέθηκε στον ααρθουριανό κύκλο για να δικαιολογήσουν τη σχέση γιου-ανιψιού. Σύμφωνα με την κέλτικη παράδοση τα παιδιά μπορούσαν να είναι σίγουρα μόνο για τη μητέρα τους με αποτέλεσμα η σχάση θείου-γιου ήταν πιο ισχυρή(σίγουρη) απ'αυτήν του πατέρα-γιου.
Ήδη έχω γράψει πολλά, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ακόμη για το θέμα Λάνσελοτ-Γκουίνεβερ που θεωρούνται ως αδερφές ψυχές. ο Λάνσελοτ σίγουρα δεν υπήρξε, προστέθηκε πολύ μετά στα ιπποτικά μυθιστορήματα του μεσαίωνα για να αντικαταστήσει τον Bedwyr/Bedivere υπαρχηγό και στενό φίλο του Αρθούρου καθώς και τον γιο του Mordred. O Μόρντρεντ δεν ήταν αρχικά ο χακός χαρακτήρας που ήθελε να σκοτώσει τον πατέρα του όπως τον ξέρουμε, αλλά στα πρώτα κείμενα καθώς και στους κελτικούς κύκλους ήταν γνωστός για την ανδρεία του.Ήταν αυτός άλλωστε ο οποίος είχε κρυφή σχέση με τη βασίλισσα Γκουένεβιρ.
Αυτά ήταν όσα ήθελα να πω.Αν κάποιος έχει απορία σε κάτι ή θα ήθελε να μάθει περισσότερα ας μου πει!
Κι εσύ Καποδίστρια θα ήθελα να μου πεις ποιες είναι οι πηγές σου άφορα την αρθουριανή μυθολογια.
Μετά εκτίμησης

Morgan Le Fay

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 22:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα'θελα όμως να απευθυνθώ στην φίλη Καποδίστρια η οποία ανέφερε ένα θέμα που αγαπώ ιδιαίτερα. Κατα'αρχήν που βρίσκεις αυτές τις ωραίες φωτογραφίες???:)
Όπως καταλαβαίνεις κι από το nick μου, η Μοργκάνα ή Μόργκαν Λε Φαίη ήταν ο χαρκτήρας που με τράβηξε πιο πολύ από όλη την Αρθουριανή μυθολογία, ακόμη κι όταν την πρωτογνώρισα ως κακιά μάγισσα.


Κι εσύ Καποδίστρια θα ήθελα να μου πεις ποιες είναι οι πηγές σου άφορα την αρθουριανή μυθολογια.
Μετά εκτίμησης

Morgan Le Fay




ΠΡΩΤΟΝ,ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΠΟΥ ΔΙΑΛΛΕΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ!!!
(ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΑΥΤΟ ΩΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΣ!!!ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ,ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΜΗΝΥΜΑΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΟΡΓΚΑΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΟΡΓΚΑΝΑΣ!!!)
ΔΕΥΤΕΡΟΝ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΨΑΞΙΜΟ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ!!! ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ!!!
ΤΡΙΤΟΝ,ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2008&whichpage=7&ARCHIVE=)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ.
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΤΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ "ΠΝΙΓΜΕΝΗ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΡΘΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΜΕΛΟΤ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Morgan Le Fay
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 21:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Morgan Le Fay  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[/quote]


ΠΡΩΤΟΝ,ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΠΟΥ ΔΙΑΛΛΕΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ!!!
(ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΚΛΗΦΘΕΙ ΑΥΤΟ ΩΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΣ!!!ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ,ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΜΗΝΥΜΑΤΑ...ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΜΟΡΓΚΑΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΟΡΓΚΑΝΑΣ!!!)
ΔΕΥΤΕΡΟΝ,ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΨΑΞΙΜΟ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ!!! ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ!!!
ΤΡΙΤΟΝ,ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2008&whichpage=7&ARCHIVE=)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ.
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΤΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ "ΠΝΙΓΜΕΝΗ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΡΘΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΜΕΛΟΤ.



[/quote]

Γεια σας και πάλι!
Γεια σου και σε σένα Καποδίστρια. Για να πω την αλήθεια νομίζω ότι σε έθιξα.Σόρυ αν έγινε αυτό, δεν ήξερα ότι είχες διαλλέξει και το nick Μοργκάνα.Συγνώμη όμως κι επίσης που δεν θέλω να αλλάξω το δικό μου(από μικρή η Μόργκαν ήταν η αγαπημένη μου ηρωϊδα).Το Μοργκάνα(ωραίο όνομα πράγματι) είναι μια θηλυκή εκδοχή του κέλτικου ονόματος Μόργκαν(περισότερο λατινοποιημένη).Απ'όσο έψαξα ήταν η Morgan Le Fay η πρώτη η οποία ονοματίζεται έτσι και καθώς στην Αγγλία μιλούσαν πολλές γλώσσες και διαλέκτους εκείνη την εποχή,δεν αποκλείεται μετά να μετατράπηκε περισσότερο σε ανδρικό. Υπάρχουν κι άλλους εκδοχές του ονόματος:Μοrgaine, Morrigan, Morgue, Morgen, Morain.Ακόμη και σήμερα Μοργκαν είναι τόσο ανδρικό όσο και γυναικείο.
Επειδή τη βρίσκω πολύ άσχετη αυτή την ανάλυση με το γενικότερο θέμα εδώ, θα απαντήσω στα υπόλοιπα όσο γίνεται πιο συνοπτικά. Έχω μαζέψει ήδη πάρα πολλές πληροφορίες για του θρύλους του βασιλιά αρθούρου κι έχω ήδη φωτογραφίες+εικόνες στο Ίντερνετ. Γι'αυτό με παρεξηγείς αν εννοείς ότι ζητάω μόνο μασημένη τροφή. Η ελληνική βιβλιογραφία επίσης δεν είναι τόσο πλούσια στον αρθουριανό κύκλο κι έχω ήδη βρει κ διαβάσει αρκετές απόψεις σου στο θέμα περί Ιρλανδίας.Χάρηκα όταν είδα ότι είχα βρει άτομο με το οποίο μοιραζόμασταν το ίδιο ενδιαφέρον για τους θρύλους του βασιλιά Αρθούρου κι έλπιζα ότι θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες. Αν θέλεις να μιλήσουμε περισσότερο γι'αυτό, στείλε μου e-mail καλύτερα. Είμαι καινούργια στο forum, με ενδιαφέρει πραγματικά η μεταφυσική και θα ήθελα να εξερευνήσω και τα υπόλοιπα θέματα.
Με εκτίμηση
Morgan Le Fay

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 20:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NA KAI MIA ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ...ΜΟΡΓΚΑΝΑΣ!!!
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ; !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΜΟΡΓΚΑΝΑ-ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 22:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ "ΕΣΩ",ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΤΙΜΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΥΤΟ,ΒΟΗΘΟΝΤΑΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΙΣΩ...
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...

ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ...
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ..
ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ..
ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΡΕΑ(ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ),ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ.
ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ,ΠΛΗΣΙΑΣΑΜΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΕΝΑ.
ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΤΟΣΟ ΔΕΣΙΜΟ,ΣΥΠΛΗΡΩΝΑΜΕ Η ΜΙΑ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΛΛΗΣ,ΜΕ ΕΝΑ ΒΛΕΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΑΜΕ,ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΜΕ ΓΕΜΙΖΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ...
ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΗΡΘΕ Ο ΨΥΧΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣΜΟΣ..ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΤΥΠΙΚΗ..
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ,ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΟΤΙ Ο Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΩΣ...ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ,ΣΤΗΝ ΙΘΑΚΗ/ΛΙΜΑΝΙ ΜΑΣ,ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ,ΕΝΙΩΘΑ ΠΡΟΔΩΣΙΑ,ΠΙΚΡΙΑ,ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΙΟ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ-ΕΝΩ ΠΑΛΙΑ ΕΔΙΝΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΑΝ-ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ,..
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΑΛΛΑΞΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ...ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ..
ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑΥΤΗΝ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΚΑΛΑ..ΑΛΛΑ Η ΠΙΚΡΙΑ..ΠΙΚΡΙΑ...
ΓΙΑΤΙ?

ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΗ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΕ ΤΗΝ "ΜΟΡΦΗ" ΦΙΛΗΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΑΝ ΕΡΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΥΛΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ..??ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΝΕΙΣ.

ΥΣ:ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ,ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕΣ,ΣΕ ΕΧΑΣΑ...
ΦΙΛΙΚΑ


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 23:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη lencolas,
Απ'την μέχρι τώρα εμπειρία μου με αλλους ανθρώπους, αλλά και με τον εαυτό μου, έχω καταλάβει ότι
Μάλλον "πρεπει" να περάσεις απ' όλες τις καταστάσεις (εμπιστοσύνης, καχυποψίας, επιφύλαξης) μ' οποιαδήποτε σειρα κι αν έρθουν. Επίσης μπορεί να έρχονται εναλακτικά και συνεχόμενα αλλά με κάποιες διαφοροποιήσεις, αλλά απο καθε μία θα κρατάς και κάτι
και είναι καλό να τις δέχεσαι και να τις ζεις
μεχρι που σε κάποια φαση της ζωής σου θα βρεις την ισσοροποία (αρμονία), έχοντας κρατήσει τη σοφία μέσ'απ' τον πόνο, μα και την αγάπη.

Εξάλλου μην ανησυχείς οι αδελφές ψυχές είναι πάντα ενωμένες
μπορει να περπατάν σε παράλληλους δρόμους και ίσως να μην συναντιούνται
μα πάντα μιλάνε στα όνειρά τους

Trust me!

Edited by - 1900 on 29/02/2004 23:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 03:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900 ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ,ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ.ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ,ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΕΣ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...
ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ...
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
ΚΙΚΗ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 00:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξάλλου μην ανησυχείς οι αδελφές ψυχές είναι πάντα ενωμένες
μπορει να περπατάν σε παράλληλους δρόμους και ίσως να μην συναντιούνται
μα πάντα μιλάνε στα όνειρά τους

quote:


Στόχος της συνάντησης των Αδελφών Ψυχών δεν είναι πάντα ο έρωτας. Τις περισσότερες φορές είναι η επίτευξη ενός κοινού στόχου/καθήκοντος>>>>>>>;;;;;


Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 02:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΡΩΣ+ΨΥΧΗ....
-ΠΑΝΤΑ-Ο ΕΡΩΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ..
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ....
ΤΩΝ ΑΔΕΡΦΩΝ ΨΥΧΩΝ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ....(ΕΝ)
ΜΑ ΑΝ ..ΔΕΙΣ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
ΤΟΤΕ ..ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ...
ΓΙΑ ΝΑ "ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΩΘΟΥΝ" ΣΕ 1 ΑΝΘΡΩΠΟ...ΠΑΛΙ ΤΟ 4 ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΝ...(ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΡΙΝ Η ΛΕΞΗ)
Η ΙΣΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΙΑΣ ΣΚΕΨΗΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΟΥ 4 ΣΤΟ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΟΜΑΙ...

ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ..//ΕΠΟΧΕΣ....//ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ...ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΟ....ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ....

ΑΝ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙΣ....;
ΚΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥ(ΣΥΝΝΕΦΟ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΖΙΟ ΜΟΥ)ΣΚΕΨΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΣ ΣΑΝΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΥΜΒΟΛΑ..
Ω....Σ ΝΑ 'ΡΘΕΙ ....ΑΣ ΣΙΩΠΗΣΩ.


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 02:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον , ειμαι πολυ σκεπτικη πανω στο θεμα .
Είχα εναν φιλο , αρκετα στενο . Αυτος λοιπον πέρσυ τοκαλοκαιρι υποστηριζε με μεγα πάθος οτι είχε βρει την αδερφη ψυχή του , οτι τίποτα δε θα τους χωρισει , οτι ειναι ο ερωτας της ζωής του κτλ .
Εγω βεβαια , πες το ζηλια , πες το "τι λεει το βλαμμενο ? ακομη 17 ειναι ...εχουμε και πανελληνιες"αρχισα τα δικα μου , δηλ "και που το ξερεις ? και αν κανεις λαθος?" κτλ
Να μην τα πολυλογω ας φτασω στο τελος
Εγω και ο φιλος μου καταληξαμε να ειμαστε κατι επικινδυνα παραπανω απο φιλοι , η κοπελια δεν ηξερε τιποτα , οπως ειναι φυσικο (πιστευε οτι ημουν μια απλη φιλη του -αν και με φοβοταν καπως) ...ολη αυτη η κατασταση συνεχιστηκε ολη τη χρονια , μεσα στις πανελληνιες , ωσπου τελικα χωρισανε ...Και μετα τον αφισα εγω (για λογους περισσοτερο ανταγωνιστικους)
Και ερχομαι εγω και ρωταω ...Οταν εκανε αυτα που εκανε μαζι μου ξαφνικα η κοπελα ξε-εγινε αδελφη ψυχη του ?ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΠΛΑΝΗΣΑ ΕΓΩ .ΑΥΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΑΠΕΤΡΕΨΑ
Υποστηριζε τα λεγομενα του με τοση θερμη που θα επειθε ακομη και τον πιο σκεπτικο ...

Ετσι λοιπον ρωταω
Μηπως τελικα η ιδεα της αδελφης ψυχης ειναι μια ιδεα που προυπάρχει της ιδιας της αδελφης ψυχης ως υπαρξη ? Δηλαδη , εχουμε την αναγκη να ερωτευτουμε , να καλυφθουμε συναισθηματικα , σεξουαλικα κτλ και ετσι με την εμφανιση του καταλληλου προσωπου αρχετυπικα πλεον πεφτουμε με τα μουτρα στον ερωτα και προσκολουμαστε σε ομοιοτητες(ενω κανουμε τα στραβα ματια για τις διαφορες), προσκολουμαστε στην ιδεα του "εκλεκτου" ατόμου και την ανυψωνουμε σε ανωτερα πνευματικα επιπεδα(σε σημειο που αγγιζει την τελειοτητα)παροτι βλεπουμε και τα στραβα του .Ετσι , με την ανυψωση αυτη δικαιολογουμε πληρως τον εαυτο μας στον παραφορο ερωτα , στην αδικαιολογητη συναισθηματικη εξαρτηση για και ααπο το "ιδανικο" προσωπο , το αντικειμενο του ερωτα μας ...

Ελπιζω αυτο που εγραψα να ειναι κατανοητο . Θελω την αποψη σας για αυτην την εκδοχη . Δεν ειμαι περηφανη για αυτα που εκανα φετος με τον "φιλο" μου , αλλα δεν τα μετανιωνω παρα το γεγονος οτι μου στοιχησαν την Α επιλογη μου για τις σχολες (οπως και σε αυτον ).Αυτον τον ανθρωπο τον ερωτευτηκα και τον αγαπαω σε τετοιο σημειο που θα μπορουσα να του δωσω την ζωη μου για να ζησει ...ΑΛΛΑ οταν βλεπεις καποια πραγματα και συνειδητοποιεις οτι εφαγες τα μουτρα σου , τοτε σκεφτεσαι οπως εγω ...δυστυχως

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 19:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝΟΙ ΔΙΚΑΙΩΛΟΓΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΜΑΣ..ΧΜ;

ΕΓΙΝΕ/ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΙΡΒΩΣ/
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ ΛΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ(ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΕΤΣΙ//ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ//..)ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...


ΠΩΣ "ΞΕ-ΕΙΝΑΙ"ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ;

ΜΑΑ..ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΦΑΝΕΡΩΣΕΩΣ...
ΑΔΕΡΦΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΕΡΧΨΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΠΑΡΕΑ(ΔΥΟ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΩΝ)
ΤΟ ΚΑΡΜΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΛΞΗΣ ΜΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΠΡΟΕΙΠΑ Η ΕΛΞΗ/ΕΡΩΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ //Ο ΕΡΩΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.


ΔΕΣ ΠΟΣΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΧΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΑΛΛΕΣ ΤΟΣΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΡΩΣ..
ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ...--ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ /ΙΣΩΣ/ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ..
ΤΟ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΩΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΝΡΘΩΠΟΥ...
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ( ..)ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ..
ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΤΑ..ΜΑΣ//ΚΑΤ'ΟΥΣΙΑΝ...
ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΑΝΑ-ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ "ΞΕ-ΕΙΝΑΙ" ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ:)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ ΞΩΤΙΚΟΥΛΙ;.
ΟΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΙΝΕΙ Η ΦΥΓΕΙ ΣΤΟ ΤΩΡΑ....
ΕΚΕΙ ΣΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΙ ΕΡΓΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΛΘΕΙ.

ΟΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΟΥΝ ΜΟΝΑΧΑ ΣΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
ΤΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ..ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΣΧΟΛΗΣΕΙ ...ΙΔΙΩΣ ΤΩΡΑ ΠΙΑ...:))
ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΤΕΛΩ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ...


ΚΑΛΩΗΡΘΕΣ ΕΣΩ....
PLUS
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΕΡΦΕΣ ΨΥΧΕΣ....
+ΝΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ...
ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ 'ΠΟΤΕ' ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ...
ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΨΕΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ...NA EΡΘΟΥΝ...
ΑΠΑΞ ΚΑΙ ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ..-



quote:
.Αυτον τον ανθρωπο τον ερωτευτηκα και τον αγαπαω σε τετοιο σημειο που θα μπορουσα να του δωσω την ζωη μου για να ζησει

"ναι μεν αλλα"...;


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 20:08:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 00:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω πως ο όρος "αδελφές ψυχές" έχει σχέση με το κάρμα ή την μετανσάρκωση. Δεν νομίζω πως ο κεραυνοβόλος έρωτας σχετίζεται με το κάρμα.

Υπάρχουν κάτι δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο. Και με πόσα επίθετα μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο;;; Με χιλιάδες θα μου πεις. Με απλά μαθηματικά βγαίνει πως είναι λογικό να υπάρχουν δύο τουλάχιστον άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα και κοινές απόψεις για τόσο πολλά θέματα, σε βαθμό που να απορείς με την σύμπτωση. Κι όμως, δεν είναι σύμπτωση. Είναι κάτι που θα έπρεπε να το περιμένει κανείς...

Δεν πιστεύω στην μετενσάρκωση. Πιστεύω στην ψυχή και στην δύναμή της, αλλά όχι με την σημασία του κάρμα. Είναι καλό να ψάχνουμε μέσα στην ψυχή μας για να βελτιωθούμε και να την γνωρίσουμε. Αλλά είναι καλύτερο κάποιες φορές να νοιαζόμαστε και για την ζωή, όχι μόνο την δικιά μας αλλά και των άλλων.

Η δικιά μας αδελφή ψυχή είναι δύσκολο να βρεθεί. Μακάρι βέβαια να την βρούμε κάποτε. Αλλά μέχρι τότε θα έχουμε βρει τόσες ψυχές με κοινά στοιχεία. Ας μην πάνε χαμένες...

Καταλαβαίνω την γραμμή των forum. Ελπίζω να μην έθιξα κανέναν. Απλά προσ΄πάθησα να δώσω μια πιο θετική άποψη.

Φιλικά
Ευγένιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 03:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλησπέρα και καλώς όρισες στα forums του Εsoterica.gr αγαπητέ Ευγένιε...
Υποθέτω ότι διάβασες όλες τις σελίδες του παρόντως θέματος, για να έχεις "καταλάβει και τη γραμή του site"...
Αλήθεια ποιά είναι αυτή (αν θές μας απαντάς φυσικά...)

Σέβομαι την άποψή σου, θα ήθελα όμως να ακούσω το πώς υποστηρίζεις τα όσα μας έγραψες.
Δηλαδή λές πώς:

quote:
Δεν νομίζω πως ο όρος "αδελφές ψυχές" έχει σχέση με το κάρμα ή την μετανσάρκωση. Δεν νομίζω πως ο κεραυνοβόλος έρωτας σχετίζεται με το κάρμα.

Με τι σχετίζεται ο "κεραυνοβόλος έρωτας";
Με τι κατα τη γνώμη σου έχουν σχέση οι αδελφές ψυχές;
Υπάρχουν ή είναι κάτι όπως τα επίθετα που μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις;
Γενικά θα μας ενδιέφερε η ανάλυση της άποψης που εξέφρασες...

Σου εύχομαι καλή και γόνιμη πλοήγηση στους χώρους του Esoterica.gr

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 00:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τι σχετίζεται ο "κεραυνοβόλος έρωτας";

--αν δουμε και το συμβολο του κεραυνου τοτε μαλλον καθολου τυχαια και η ονομασια...κερανοβολος..:)---

παντως ειναι δυσκολο εως αδυνατο να κατανοηθει η καρμικη σχεση των ψυχων και το μαθημα που λαμβανουν σε καθε ενσαρκωση αν απο εναρξεως της κουβεντας τιθεται ενα "δεν πιστευω"..//αναλογικα με το αυτο που ψαχνεις βρισκεις..."τοτε ειναι φυσικο επακολουθο να μην γινει κατανοητο λογω θεσης.

παντως δεν νοειται εξελιξη χωρις "ξανασυναντηση"~επαναληψη..~
ειτε γραμμικα δεις το χρονο ειτε σπειρωειδως..ειτε κυκλικα...
η επαναληψη εμφανισης "ψυχων"* μεσα στις ενοτητες της ζωης....καθισταται φανερη μοναχα μετα απο την συνειδητοποιηση της διαδικασιας..αν και απο μονο του το γεγονος υφισταται.


εις το επαν-ειδειν λοιπον:)...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 12:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο
Θέλω κατ’αρχάς να ζητήσω συγνώμη που καθυστέρησα τόσο πολύ να απαντήσω. Απλά έτυχε να είμαι κάπου χωρίς πρόσβαση στο Internet. Χαίρομαι που οι απόψεις μου τελικά σας ενδιαφέρουν κι αυτό γιατί δεν το περίμενα. Κι ας ξεκινήσουμε απ’αυτό.
Η γραμμή των forum… Απλά νομίζω πως δέχεστε περισσότερο εύκολα απόψεις που έχουν σχέση με την μετενσάρκωση, με το παραφυσικό, με παράξενες θεωρίες (συγνώμη ξανά!!!έτσι κι αλλιώς και η δικιά μου θεωρία παράξενη είναι!). Ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος (έτσι κι αλλιώς δεν διάβασα όλες τις σελίδες, απλά κάποιες απ’αυτές κι αυτό γιατί ο υπολογιστής μου είναι αρκετά αργός. Διάβασα πάντως και χθες κάποιες ακόμα!) απλά αυτό κατάλαβα. Και θέλησα να σας δώσω μια πιο θετική ή πιο απλή αν θέλεις άποψη.
Όπως είπα και στο προηγούμενο μου μήνυμα, είναι θέμα στατιστικής. Μέσα στα τόσα δισεκατομμύρια ανθρώπων είναι λογικό να υπάρχει κάπου ένας άνθρωπος που να μας μοιάζει και να μας συμπληρώνει ψυχικά. Οι αδελφές ψυχές έχουν σχέση (κατά την γνώμη μου πάντα) με τα κοινά ενδιαφέροντα και τις κοινές απόψεις. Αλλά δεν είναι δυο ίδιες ψυχές! Είναι δυο ψυχές που συμπληρώνουν η μία την άλλη.
Η θεωρία του κάρμα δίνει βέβαια μια αρκετά καλή εξήγηση έτσι όπως το βλέπω: όλες οι ψυχές δημιουργήθηκαν μια φορά και απλά ανακυκλώνονται συνέχεια στους αιώνες. Δηλαδή οι αδελφές ψυχές ας πούμε ότι δημιουργήθηκαν ταυτόχρονα, χωρίστηκαν σε διαφορετικά μέρη της γης και από τότε ψάχνουν η μία την άλλη… Κι έτσι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να συναντηθούνε κάποτε και η σχέση τους να καταλήξει είτε σε μια τέλεια φιλία είτε να ξεκινήσει σαν κεραυνοβόλος έρωτας… Είναι σίγουρα ρομαντική και διδακτική ιστορία.
Θα με θεωρήσεις σίγουρα «αιρετικό» φίλε Κέλσο αλλά δεν δέχομαι ούτε τον κεραυνοβόλο έρωτα. Γιατί απλά θεωρώ πως υποβιβάζει την έννοια του έρωτα… Ο έρωτας είναι κάτι το μυστηριώδες και ανεξήγητο. Κάτι το βαθύ. Δεν γίνεται να είναι κάτι το επιφανειακό. Τότε δεν είναι έρωτας. «Είδαμε ο ένας τον άλλον και το καταλάβαμε αμέσως.» Ότι ενθουσιάστηκαν ταυτόχρονα ναι. Ότι αρέσαν ο ένας στον άλλον ταυτόχρονα ή με κάποια μικρή καθυστέρηση ναι. Κεραυνοβόλος ενθουσιασμός ναι. Αλλά όχι έρωτας. Γι’αυτό λοιπόν θεωρώ πως οι αδελφές ψυχές σχετίζονται με τον έρωτα. Αλλά ποιες αδελφές ψυχές; Εκείνες οι ψυχές που μοιάζουν μεταξύ τους και που διαφέρουν σε τέτοια σημεία που μπορούν να οδηγήσουν στον έρωτα. Έτσι χρησιμοποιώ τον όρο αυτόν.
Οπότε, οι αδελφές ψυχές υπάρχουν. Κάπου εκεί βρίσκονται και οι δικές μας. Γιατί είναι αρκετές, όχι μία. Κι αν κάπου υπάρχει και μια ψυχή που να μας ταιριάζει και να μας συμπληρώνει τόσο πολύ (το ίδιο βέβαια κι εμείς) τότε ας την καλέσουμε «η αδελφή ψυχή μας». Αυτή θα είναι η μοναδική φορά που θα χρησιμοποιηθεί ο όρος σαν επίθετο…
Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα Κέλσο. Θα προσπαθήσω να μπαίνω πιο συχνά μέσα. Και θέλω να ευχαριστήσω και μια φίλη μου (νομίζω πως είμαστε αδελφές ψυχές αλλά δεν νομίζω πως ο όρος πάει σαν επίθετο…!) που μου είπε για το καλωσόρισμά σου μιας και αρχικά δεν σκόπευα να ξαναμπώ για αρκετό καιρό. Τα λάθη είναι ανθρώπινα…

Φιλικά
Ευγένιος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 19:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γιά σας...

Μου φτιάχνει ένα απέραντο χαμόγελο το συγκεκριμένο τόπικ διότι
σαν και εσάς απο τα 14 μου είχα ξεκινήσει να ψάχνω αυτό που έλεγα
"η αδερφή ψυχή μου". Έλεγα μάλιστα τότε ότι όπως ξέρει οτι την ψάχνω
τόσο ξέρω οτι με ψάχνει και αυτή και δεν το έβαλα κάτω. Επειδή είναι
μακροσκελές βάζω τιτλάκια σαν τις εφημερίδες...

Είχα ξεκινήσει το 1997 να αναζητώ διάφορες πηγές για το θέμα των
αδερφών ψυχών παράλληλα με το θέμα της ψυχικής εξέλιξης ή ανέλιξης
όπως σωστά ανέφερε ο φίλος ΑVATARGR για να καταλάβω πώς θα είναι για
να την αναγνωρίσω. Έφτασα να μήν πολυλογώ σε ένα αποτέλεσμα που έλεγε
ότι η αδερφή ψυχή είναι μέν μία αλλα εξαρτάται πώς την ορίζεις και
πώς ορίζεις την ψυχή. Πιό συσκεκριμένα έλεγε οτι στο θέμα της "αδερφής
ψυχής" υπάρχουν
1) Καρμικές σχέσεις (karmic partners)
2) Σύντροφοι ψυχής (soul mates)
3) Αδερφές ψυχές (soul sisters)
4) Δίδυμες ψυχές (twin souls)
5) Δίδυμοι σύντροφοι (twin mates)
6)Δίδυμες φλόγες (twin flames)

Ξεχνώ μία διαφάθμιση αλλα ανέφερε οτι υπάρχουν απο το 1 εώς το 6
αντιστρόφως ανάλογες πιθανότητες να συναντήσεις μία τέτοια, δίνοντας
και αποτελέσματα, δλδ. οτι η δίδυμη φλόγα είναι μία για τον καθένα
αλλα καρμικές σχέσεις μπορείς να έχεις εώς και 144000

Οι δίδυμες φλόγες (twin flames) ήταν λοιπόν η μία και μοναδική για
μένα αφού όμως όριζα το περι ψυχής. Σε μερικές λοιπόν πηγές που
ήταν πιό ενδελεχείς στο θέμα έλεγαν οτι η ψυχή είναι άν την πέρναμε
μεταφορικά σαν ένα μεγάλο μπαλόνι στο οποίο όσο πιό πολύ είναι
μέσα στο σώμα μας τόσο πιο ολόκληροι είμαστε. Υπάρχει δηλαδή η έννοια
της εμψύχωσης. Όσο αυτή δεν είναι μέσα στο σώμα μας είναι κομματιασμένη
και προσκολλημένη σε ζώα πράγματα ή ανθρώπους που αγαπάμε. Και όσο
προσκολημένοι είμαστε στην ύλη σε ανθρώπους και άλλα τόσο δεν είμαστε
ολόκληροι και εξελισόμαστε-ανελισόμαστε.

Επειδή το θέμα αγγίζει προσωπικά πιστεύω, θέματα θρησκείας και
εσωτερικής φιλοσοφίας αντίθετης της χριστιανικής όμως δεν πρόκειται
να δώσω πηγές καθώς οι πηγές αναζήτησης στο Internet είναι για αυτό
τον σκοπό. Θα δώσω όμως προσωπικές εμπειρίες. Συνεχίζω...

Η θεωρία λοιπόν είχε οτι όσο είσαι ολόκληρος τόσο πιό σύντομα θα
έφτανες στην "δίδυμη φλόγα σου". Μέχρι που μιά μέρα είδα μιά κοπέλα
στην οποία αυτή μου μίλησε χωρίς να της έχω δώσει σημασία πρίν και
μου έβγαλε την μάσκα που φόραγα προς τα έξω. Αυτήν που φοράμε σχεδόν
όλοι μας όταν κοιταζόμαστε στον καθρεύτη για να βγούμε έξω.

Η ΓΝΩΡΙΜΙΑ
Εκεί κάθισα αμέσως δίπλα της και άρχισα να μαθαίνω για αυτήν. Άπειρες
συμπτώσεις συνέχισαν την κουβέντα και τα δρώμενα όταν απο 50% σίγουρος
είχα αρχίσει να αγγίζω το 80% οτι είναι αυτή. Εκεί λοιπόν είπα οτι θα
ανοίξω όλα τα χαρτιά μου λέγοντας τα λόγια που ήταν να ακούσει
εκείνη και καμία άλλη λέγοντας για τα μυστικά της τα οποία δεν τα
ξέρει κανένας άλλος και μόνο επειδή και αυτή και εγώ περνάγαμε τα ίδια.

ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ
Όλα όσα της είπα για τα μυστικά της ήταν αλήθεια που δεν είχε πεί σε
κανέναν. Όλα όσα της είπα την σόκαραν και με σόκαραν που είδα την
ανταπόκριση. Αρχίσαμε να έχουμε ESP και αυτή να τρομάζει επειδή ήταν
άλλης "κουλτούρας" και εγώ να χαίρομαι γιατί έβλεπα κάτι το
πρωτόγνωρο. Φτάσαμε σε σημείο να απαντάμε μόνο στις σκέψεις μας και
όχι στον διάλογο. Μιλούσαμε με το μυαλό!!! Εκείνη δεν ήθελε να
βάλει ταμπέλα στην διαδικασία που λεγόταν ESP μέχρι που της έφερα
το TIME LIFE και πριν απο αυτό κάναμε και το τέστ του να ζωγραφίσει
κάτι χωρίς να δώ τί και να το ζωγραφίσω και εγώ. Δέν ήξερε τί να πεί!

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ
Χώρια όμως όλων των ωραίων και "συν"κινητικών διάλεξε να είναι με
ένα άλλο αγόρι όχι γιατί δεν το αγαπούσε και φοβήθηκε αλλα γιατί και
οι δυό μας δεν είχαμε το αίσθημα που περιμέναμε να έχουμε ο ένας για
τον άλλον. Εκείνο που λές ΚΕΡΑΥΝΟΒΟΛΟΣ έρωτας και κάτι καλύτερο...
Ξέρω πως εδώ θα υπάρξουν πολλές ενστάσεις όπως και εγώ όταν και οι
δυό μας αναρωτιόμασταν "ΜΑ ΓΙΑΤΙ" δεν αισθανόμαστε......

Η ΕΡΕΥΝΑ
Άρχισα λοιπόν να ψάχνω μαρτυρίες ανθρώπων με παρόμοια βιώματα όταν
γνωριζόντουσαν και όλα ήταν απίστευτα. Οι περισσότεροι πλήν αυτών
που λέγαν για κεραυνοβόλο αναφέραν υπερφυσικές και αυτοί ικανότητες
να διαβάζουν την σκέψη του ανθρώπου δίπλα τους μα τίποτα έντονο απο
πλευράς αισθημάτων. Μάλιστα οι δυό μας σκεφτήκαμε να φιληθούμε χωρίς
να έχουμε μιλήσει στο άσχετο αλλα πραγματικά το σύμπαν μας σταμάτησε
και το καταλάβαμε οτι δεν είναι να είμαστε έτσι.

Η ΑΝΑΡΩΤΗΣΗ
Ενας καημός λοιπόν με έκαιγε ακόμα. Γιατί να μήν είναι να είμαι με
την δίδυμη "φλόγα" μου; Πόσο θα έπρεπε να εξελιχθώ και να εξελίχθεί
ώστε να συναντηθούμε και να ζήσουμε μαζί ? Ρώτησα λοιπόν δύο
διαφορετικά channels ή medium στο εξωτερικό στα οποία δεν μπορούσαν
να διακρίνουν μια συγγένεια ψυχών.

Η ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ
Έλεγα λοιπόν οτι αφού τα γράμματα είναι απο τα άστρα και τα άστρα
έχουν και αυτά ένα δίδυμο αδέρφι πάνω στην γή που ζεί έτσι να το
ψάξω και ξεκίνησα με την αριθμολογία του Αργυρόπουλου όπου μετά
απο 3 μήνες έρευνας και εξάσκησης επάνω στους λεξαρίθμους βρήκα με
απόλυτη ακρίβεια και αριθμούς απόλυτα συμμετρικούς οτι ο καθρέπτης
μου ήταν αυτή η κοπέλα. Μεγάλη χαρά λοιπόν που έβγαλα τις δύο psychic
λάθος αλλα απο την άλλη είχα και την αμφισβήτηση του εαυτού μου
που έλεγε οτι η αριθμολογία και η αναζήτηση το μόνο που θα με φέρουν
είναι στο αποτέλσμα που θέλω και όχι στο αποτέλεσμα που υπάρχει.

ΟΙ ΣΚΙΤΣΟ-ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ
Αισθανόμουν κάτι πολύ συγκεκριμένο που λόγια δεν μπορούσαν να
εκφράσουν το μεγαλείο των αισθημάτων των αισθημάτων ΟΧΙ ερωτα προς
αυτό το άτομο...Σεβασμός, Θαυμασμός είναι ένα εκατοστό απο αυτό που
μπορούσα να περιγράψω. Έτσι έκανα το σκίτσο στο οποίο ένιωθα οτι
η κοπέλα αυτή με εμένα μέσα...
(το imageshack.us είχε τεχνικό πρόβλημα και δεν την δείχνει)
Περίμενα και ήμουν σίγουρος οτι θα περίμενα και μιά ζωή για αυτήν
άσχετα και άν εγώ έκανα σχέσεις με άλλες και αυτή σχέσεις με
άλλους, χωρίς όμως να ξεχνώ ότι αυτό μου περιόριζε την απόλυτη
χαρά της σχέσης που είχα εντωμεταξύ. Ήμουν ειλικρινής σε κάθε
κοπέλα λέγοντας οτι μακάρι να της τύχει και εκεινής κάτι ανάλογο,
ελπίζοντας (μάταια) προς κατανόηση. Είμαι βέβαια σχεδόν πεπεισμένος
οτι σχεδόν όλες οι γυναίκες είτε έχουν φτιάξει το πρότυπο του
άντρα μέχρι τα δεκαοχτώ τους είτε τον έχουν γνωρίσει και έτσι το
να μήν μου λέει η αντίστοιχη σχέση μου τα μέσα της για να μήν με
πληγώσει αυτή είχε την "κλεισούρα"...

Ελπίζω να μήν βαρεθήκατε γιατί απο εδώ ξεκινάει το καλό...

Πηγαίνω λοιπόν στην Σκωτία και φτάνω σε ένα μέρος οπου πουλούσε
ημιπολύτιμους λίθους κοντά στο Εδινβούργο όταν μπαίνει μέσα μιά
κοπέλα. Ήμουν μόνος εκείνη την στιγμή στο μπροστά μέρος του
μαγαζιού όταν λέει η κοπέλα "Oh I was just searching" και είπα
"I am also searching, I am just a customer here", και είπε...
"Α εντάξ!" και της λέω "Υοu said εντάξ?" μου λέει "Υes".
Are you from Greece ? - Yes ! Ελα ρε! και κάθομαι και μιλάω Αγγλικά

Περάσαμε υπέροχα όταν φτάσαμε μετά απο πολύ ώρα συζήτησης και
κοινών ονείρων, πνευματικών αναζητήσεων κλπ. στο υπόγειο του
κέντρου οπου λίγο πολύ είχαμε καθίσει όπως η ζωγραφιά που έκανα
χρόνια πρίν. Εκεί λοιπόν της έθεσα το ζήτημα οτι μπορεί να είναι
αυτή το ένα και μοναδικό εξιστορώντας χοντρικά ότι είπα και εδώ
Αυτή απλά χαμογέλασε όπως και εγώ...Εκεί όμως έφτασα στην
ερώτηση και άν εσύ είσαι η μία η special και η άλλη είναι επίσης
τότε η μία δεν είναι μια! Ποιά είναι λοιπόν η μία?

Έφυγα λοιπόν με περισσότερα ερωτήματα στο μυαλό μου. Εκείνη την
ημέρα παρακάλεσα όλους τους οδηγούς τους αγγέλους μου και ότι
άλλο να μου δώσουν την απάντηση που δεν μπόρεσα να βρώ σε χιλιάδες
σελίδων σε Dick Sutfinn σε όλες τις εκδόσεις Βουλούκου, σε όλες
τις σελίδες στο Ιντερνετ και σε ότι είχα ζήσει μέχρι τότε.

Και την είχα! Μετά απο πολλάα χρόνια την είχα! Ήρθε σε λιγότερο απο
ένα δευτερόλεπτο μια εικόνα με εκατομμύρια λέξεις στο μυαλό μου
Όλα έβγαζαν νόημα. Αυτό που έψαχνα δεν υπήρχε σε έναν άνθρωπο
ήταν σε όλους! Σε αυτούς που είχαν ένα κομμάτι του εαυτού μου
ίδιο με εμένα ήταν πιό εμφανές και ήταν αυτοί στην ίδια "συχνότητα".
Αυτοί με την ίδια συχνότητα απλά είχαν τις ίδιες εμπειρίες πάνω
κάτω με εμένα. Οι άνθρωποι που συνάντησα τελευταίως ήταν τόσο
αλλαγμένοι τόσο έμπειροι και τόσο "εξελιγμένοι" όσο εγώ. Όμοιος
ομοίω λιμνάζει.Δηλαδή πάνω κάτω είχαν περάσει τα ίδια λούκια.
Όσο εγώ ήμουν πιό ολόκληρος όχι μόνο τα άτομα αλλα και το ίδιο
το σύμπαν με βοηθούσε να βρώ το δρόμο μου με το ένα μου. Το ένα
που είχε βρεί και ο Ρίτσαρντ Μπάχ. Το ένα που είχε βρεί στην
Αϊρίν στο Λύκο της Στέππας ο Έρμαν Έσσε το ένα που είχαν βρεί πολλοί
αλλα δεν μπορούσαν να το έχουν γιατί έτσι και αλλιώς τίποτα δεν
είχαν τίποτα και δεν θα έχουν ποτέ όχι μόνο αυτοί αλλα κανένας μας.
Περαστικοί είμαστε είτε πεθάνουμε είτε όχι...Απο παντού!

Ο εαυτός μας είναι απέναντί μας και μας ζητάει την βοήθειά μας
απο την απέναντι πλευρά! Εμείς γινόμαστε αντίστοιχα επιλεκτικοί
στο πώς είμαστε αποκλείοντας τα μέρη που είμαστε και δεν θέλουμε
να είμαστε. Έτσι και αυτά μέχρι τώρα δεν έχουν έρθει στο φώς.
Όπως και το ένα μας που είναι ακόμα στον δρόμο του στον δρόμο σου
στον δρόμο μου. Όλοι είμαστε ένα και αμέτρητα αστέρια αμέτρητες
ψυχές. Το αίσθημα της αναζήτησης προς τα έξω σταμάτησε. Ψάχνω
μόνο μέσα μου, και όλα βρίσκονται μπροστά μου!

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 22:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Namaste Alos..
πολυ ο=ενδιαφεροντα τα στοιχεια που εδωσες σε σχεση με τις κατηγοριες των ...ψυχων...//εκεινο δε που με παραξενεψε ειναι ο αριθμος 144000...
εχμ...κατι μου θυμιζει....//μηπως κανεις θυμαται αν εχει καποια σχεση με.. εκεινους που θα σωθουν ....στη "δευτερα παρουσια"...'η με κοροιδευει αλληγορικα η ληθη;...
quote:
Το αίσθημα της αναζήτησης προς τα έξω σταμάτησε. Ψάχνω
μόνο μέσα μου, και όλα βρίσκονται μπροστά μου!


---αυτο ακριβως δεν αναιρει ολα οσα εψαξες..απλα ειναι η αρχη της επιτευξης...:)----


Ναι! ολα εντος!

ΑΛΙΜΟΝΟ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΤΥΧΑΙΑ ΜΟΝΟ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΟΔΗΓΙΕΣ-εκτος-..ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗ ΦΩΝΗ ΕΝΤΟΣ ΣΟΥ...

(χαιρομαι που αναγνωριζω ολοενα και περισσοτερα κομματια μου...
ως να εκλειψω ανελισσομενη το υστατο μου τελος...
...θ'απολαμβανω την ...ποιηση της διδυμης μου φλογας...:)



aum mani padme hum

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/08/2004 22:39:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 10:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είμαστε σπασμένοι σε δυο κομμάτια και περνάμε μια ζωή αναζητώντας το άλλο μας μισό...


What We Do In Life Echoes In Eternity!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 13:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αντι του [σπασμενοι στα δυο]μηπως να βλεπαμε την λεξη ..."πολικοτις";

καλημερουδια...:)



aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 14:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσφέρω μερικές σκέψεις. Αν και είναι άσχετες με το θέμα,
ελπίζω να βρείτε κάτι ωφέλιμο.

quote:

Είμαστε σπασμένοι σε δυο κομμάτια και περνάμε μια ζωή αναζητώντας το άλλο μας μισό...

Ίσως μια ερμηνεία να είναι καλύτερη (η συμφιλίωση του ΕΓΩ μας με την Ουράνια Ψυχή μας).

Ε-λεύθερα
Γ-ίνομαι
Ω-ραιότερος. (Τελειότερος)

quote:

Ξεχνώ μία διαφάθμιση αλλα ανέφερε οτι υπάρχουν απο το 1 εώς το 6
αντιστρόφως ανάλογες πιθανότητες να συναντήσεις μία τέτοια, δίνοντας
και αποτελέσματα, δλδ. οτι η δίδυμη φλόγα είναι μία για τον καθένα
αλλα καρμικές σχέσεις μπορείς να έχεις εώς και 144000


144000. Αυτό μου ακούγεται λίγο κάτι σαν 144000 Μεταενσαρκώσεις. Ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω.

Σαν να έβαλε πάλι ο Πονηρός το χέρι του. Αν και μπορεί να κάνω λάθος.

Εξάλλου η Πείρα, το μόνο που μας κάνει είναι να μας καθυστερεί.

Δε λέω είμαστε το αγαπημένο του παιχνίδι, του Άρχοντα αυτού του κόσμου.

Αν ξέραμε τι χάνουμε από τον Ουρανό, δεν θα θέλαμε να ξαναγυρίσουμε στην Γη. Θα διψάγαμε μόνο για εξαγνισμό.

Ευχαριστώ,

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 04:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαβάθμηση άν θυμάμαι έχει να κάνει με τους
αριθμους 1,3,7,12,144,1024,14.400. Το 144000
πρέπει να είναι λάθος. Οι διαβαθμήσεις είναι 7
Αλλα τί σημασία έχει πλέον! :-)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 01:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩΘΕΙ..ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ..:))

ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΝΟΥ..ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ;

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΔΩΣΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΛΕΙΔΙ...:))

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ....
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :]

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!


ΕΡΡΩΣΘΕ!

quote:
πολυ ο=ενδιαφεροντα τα στοιχεια που εδωσες σε σχεση με τις κατηγοριες των ...ψυχων...//εκεινο δε που με παραξενεψε ειναι ο αριθμος 144000...
εχμ...κατι μου θυμιζει....//μηπως κανεις θυμαται αν εχει καποια σχεση με.. εκεινους που θα σωθουν ....στη "δευτερα παρουσια"...'η με κοροιδευει αλληγορικα η ληθη;...


ΟΤΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ....ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ....ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΟΠΟΙΟΣ ΤΗ ΔΕΙ....ΤΥΧΕΡΟΣ....
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΙ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...
ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ
ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ!

ΕΡΡΩΣΘΕ!<=>ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!


τα λάθη ειναι για τους..ανθρωπους...!
σαν παραδεχεσαι τα λαθη σου...μαλλον σημαινει πως εχεις παρει το μαθημα σου...
σαν δεν! τοτε χρειαζεσαι ολοενα και πιο εντονες ..επαναληψεις...
ως να...επελθει...

η ληξις...



aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 06:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ανακαλύπτω αυτό που βρίσκω ψάχνοντας.
ΕΓΩ ευχαριστώ
Μου θυμίζεις τον δρόμο μου.
Και θα συναντηθούμε στο τέλος του.
τ'ακους;
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
χαίρομαι.
ανυπομονώ ;-))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 11:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΧΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩΘΕΙ..ΚΑΤΟΠΙΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ..:))

ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΝΟΥ..ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ;

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΕΔΩΣΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΛΕΙΔΙ...:))

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ....
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :]

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

ΕΡΡΩΣΘΕ!


Φίλοι μου αν και τα όσα θα γράψω δεν είναι σχετικά με το θέμα, θα ήθελα να προσφέρω μερικές σκέψεις στην ερώτηση της ΑΤΜΑ.

ATMA μου καλημέρα.

Αυτό είχα κατά νου. Αλλά πότε δεν γίνομαι απόλυτος. Και όπως λέει και ο OSHO (αισθανόμενος ότι σου είναι αγαπημένος οδηγός)
Με τις σκέψεις που θα κοιμηθούμε, αυτές και θα μας ακολουθήσουν.

Κάνοντας ακόμα ένα βήμα σκέψεις σαν just, αν για παράδειγμα κάποιος κοιμηθεί με την σκέψη και προσμένει μιας Ανάστασης, ενδεχομένως αυτό και να λάβει. Αν κοιμηθεί με την σκέψη μιας μετενσάρκωσης, αυτό και θα λάβει.

Και όπως λέγανε και οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας, όπως θα στρώσεις έτσι και θα κοιμηθείς.

Και ίσως θα είχε ενδιαφέρον να παρακολούθηση πως λειτουργεί μια Ψυχή με στην διαδρομή της στο ταξίδι της ζωής της με την σκέψη της Μετενσάρκωσης και πως με την σκέψη της Ανάστασης.

Αισθάνομαι ότι με την πρώτη σκέψη υπάρχει ο κίνδυνος μια αδύνατη ψυχή που υποκύπτει εύκολα στα πάθη της, να γίνει ράθυμη.

Αν και μάλλον θα ήταν καλό να το αναπτύξουμε από άλλο topic.

Αν και αισθάνομαι ότι τα είπα όλα. Αλλά πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Και το λέω αυτό γιατί έχω δει ότι μερικές φορές όταν ξεκινάω να γράψω είναι σαν μια φωνή να μην με αφήνει να σταματήσω να γράφω.

Συγχωρέστε με για αυτό.


Να είστε ευλογημένοι,

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy