ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Άγγελοι εξ' ουρανού. Υπάρχουν;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 22:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άχ ρε Μακεδών, δεν μπορείς να αποφύγει την νοοτροπία
γηπέδου;Λές ερωτήματα και μετά συνθήματα και ατάκες...
Είμαι σίγουρος ότι όσο κι αν πούμε για την ιδιαιτερότητα
της γέννησης του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, πάλι θα κάνεις
ότι δεν καταλαβαίνεις....
Φίλε, οι γράφοντες, είχαν υπόψην τους της ιδιαιτερότητα της
περίπτωση;ς κι όταν μιλάς για Θεό, η λέξη πρωτότοκος, έχει άλλη
έννοια..Αυτό, πρέπει να προσπαθήσεις πολύ να μην το καταλάβεις..
Δεν αντέχεις τον διάλογο,φίλε μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 23:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Η συκοφαντία μου έγκειται στο ότι είσαι Υιός του Θεού (μάλλον δευτερότοκος) ή ότι είσαι μικρότερος από τον Ιησού;

Για το πρώτο, το έχεις δηλώσει εσύ.

Για το δεύτερο δεν γνωρίζω ακριβώς ποιος από σας γεννήθηκε πρώτος. Λένε βέβαια τα ευαγγέλια "πρωτότοκος της Μαρίας" αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα. Γι'αυτό είπα "δεν ξέρω κιόλας". Στο κάτω-κάτω δεν είδα και τα πιστοποιητικά γέννησής σας.


Καλά πέρα από τη συκοφαντία δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις?......που το είχα πει αυτό?....για να φέρω copy-paste τις τοποθετήσεις μου στις αρλούμπες σου και να δουν όλοι τι εννοούσα.

Είχα γράψει ότι όλοι μας είμαστε Υιοί Θεού ακόμη κι εσύ! με την έννοια ότι αφού αυτός είναι ο Δημιουργός του ανθρώπου αυτομάτως όλοι μας γινόμαστε Υιό Του...........το χεις πιάσει τώρα γαϊτανάκι και γράφεις τη μια βλακεία πίσω από την άλλη.


quote:
macedon:

Οπως ο Ρα, ο Αττις, ο Αμενχοτεπ, ο Ωρος, ο Περσέας, ο Αδωνης, ο Μίθρας, ο Βούδας, ο Ζωροάστρης, κτλ.

Ολοι οι θεοί που σέβονται τον εαυτό τους, από παρθένες γεννιούνται.



Είπε πουθενά ο Βούδας ότι είναι θεάνθρωπος?

Ο πατέρας του ονομάζονταν Σουντοντάνα ή Ζουδοδάνα και ήταν ηγετικό μέλος της φατρίας των Σακύα ή -κατά άλλους- ήταν βασιλιάς.
Ο πρίγκιπας Σιντάρτα Γκοτάμα γεννήθηκε το 560-3 π.Χ στη βόρεια Ινδία στα σύνορα με το Νεπάλ και πέθανε στην ηλικία των 80 χρόνων. Καταγόταν από την ευγενή κάστα των Σάκυα και σ' αυτό οφείλεται το όνομά του ''Σακυαμούνι''. Μεγάλωσε μέσα στα πλούτη, παντρεύτηκε στα 16 του χρόνια και απέκτησε ένα γιο.


Ο Άδωνις μυθολογείτε ότι ήταν ένας ωραίος νέος, αγαπημένος της Αφροδίτης. Η Αφροδίτη “τιμωρώντας” την Σμύρνα η Mύρρα -μετέπειτα μητέρα του Αδώνιδος- την έκανε να νιώσει μεγάλο έρωτα για τον Kινύρα, τον οποίο και παραπλάνησε, προκειμένου να ικανοποιήσει τον ερωτά της.
Καρπός αυτής της ενώσεως υπήρξε ο Άδωνις ο οποίος ήταν πολύ όμορφος από την νηπιακή του ακόμα ηλικία. Η θεά τον έκρυψε μέσα σε μία λάρνακα (κιβώτιο) (σημ. στην Κύπρο υπάρχει η πόλις Λάρναξ) που την έδωσε στην Περσεφόνη προς φύλαξι. Κάποια άλλη εκδοχή του μύθου, μας λέει ότι ο Kινύρας ήταν πατέρας της Σμύρνας.


Ο Περσέας ήταν γιος του Δία και της Δανάης.


Για τον Αμενχοτεπ, μόνο ως Δυναστεία Φαραώ τον έχω ακουστά.

Τους άλλους βαριέμαι να κάτσω να τους σχολιάσω......εσύ είσαι ικανός να φέρεις μια ντουζίνα από τέτοιους.........όλο και για κάποιον θα ίσχυε η παρθενογέννηση. Από εκεί κι έπειτα εξετάζουμε και τη συνέχεια....αλλά και την ιστορικότητα της ύπαρξής τους...... τον Ιησού έστω και λίγοι ιστορικοί τον αναφέρουν.
Είχε μαθητές και γράφτηκαν Ευαγγέλια από αυτόπτες μάρτυρες ή τουλάχιστόν συγχρόνους του........έχουμε κάτι τέτοιο για τους παραπάνω? Για τον Ιησού κάνει λόγο το αντίπαλο δέος του την ίδια ακριβώς εποχή, η Τορά των Ιουδαίων που επιβεβαιώνει την ύπαρξή του, για τους άλλους? πλην του Βούδα ο οποίος ουδέποτε ισχυρίστηκε ότι ήταν Θεάνθρωπος?.............η απάντηση είναι όχι.......αν έχεις άλλη να την ακούσουμε ευχαρίστως.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2009, 23:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σίγουρο είναι οτι κάποιος ή κάποιοι γεννηθηκαν απο παρθενογέννηση..
Ποια η σημασία αυτού άραγε?? Αυτό είναι ένα μυστήριο αλλα ΊΣΩΣ να σημαίνει οτι ήταν απαραίτητη προϋπ'οθση για τη γέννηση ενός σπουδαίου, φωτισμένου.. οντός, να έχει αγνούς γονείς. ίσως αυτό μας δείχνει οτι "οι γονείς" γνώριζαν, επιθυμούσαν και προσδοκούσαν την γέννηση ενός τέτοιου οντός.. χμμ..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8CgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2009, 01:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Είχα γράψει ότι όλοι μας είμαστε Υιοί Θεού ακόμη κι εσύ!

Εγώ είμαι γιος του πατέρα μου. Γιοι του θεού μέχρι τώρα δύο εμφανίστηκαν. Εσύ και ο άλλος, ο πρωτότοκος.

quote:
Είπε πουθενά ο Βούδας ότι είναι θεάνθρωπος?

Γιατί, το είπε ο Ιησούς;

quote:
Ο πατέρας του ονομάζονταν Σουντοντάνα

Τουλάχιστον αυτός υπήρξε. Οχι σαν τον πρωτότοκο...

quote:
Ο Περσέας ήταν γιος του Δία και της Δανάης.

Ε, η Δανάη παρθένα δεν ήταν; Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;

quote:
Για τον Αμενχοτεπ, μόνο ως Δυναστεία Φαραώ τον έχω ακουστά

Σιγά μην έχεις ακουστά τον Αμενχοτέπ.

quote:
τον Ιησού έστω και λίγοι ιστορικοί τον αναφέρουν.

Κανείς ιστορικός δεν τον αναφέρει. Ούτε σύγχρονος ούτε λίγο μεταγενέστερος.

quote:
Είχε μαθητές

Σιγά μην είχε μαθητές. Σε ποιά ιστορική πηγή το είδες πάλι αυτό;

quote:
και γράφτηκαν Ευαγγέλια από αυτόπτες μάρτυρες

Σιγά μη γράφτηκαν ευαγγέλια και μάλιστα από αυτόπτες.

quote:
ή τουλάχιστόν συγχρόνους του

Ηταν ο Ευσέβιος σύγχρονος του Ιησού;

quote:
έχουμε κάτι τέτοιο για τους παραπάνω?

Γιατί, έχουμε για τον Ιησού;

quote:
Για τον Ιησού κάνει λόγο το αντίπαλο δέος του την ίδια ακριβώς εποχή, η Τορά των Ιουδαίων που επιβεβαιώνει την ύπαρξή του

Η Τορά των Ιουδαίων (Πεντάτευχος) δεν είναι της εποχής του Ιησού και δεν κάνει λόγο για κανένα Ιησού, εκτός του Ιησού του Ναυή. Το Ταλμούδ είναι μεταγενέστερο και αυτό δεν κάνει κανένα λόγο για κανένα Ιησού των χριστιανών ούτε επιβεβαιώνει με κανένα τρόπο την ύπαρξή του.

Το παραμύθι του Ιησού και των φανταστικών μαθητών του, τα φανταστικά ευαγγέλια και όλο το σκηνικό δεν είναι παρά αέρας κοπανιστός που θα ζήλευε και το Χόλυγουντ.

Οσο υπάρχει ο Αη Βασίλης που έφτιαξε η Κοκα Κόλα το 1931 με τη βοήθεια του Χέιντον Σαντμπλο, άλλο τόσο υπήρξε ο Ιησούς που έφτιαξε τον 4ο αιώνα ο Κωνσταντίνος με τη βοήθεια του Ευσέβιου.

quote:
αν έχεις άλλη να την ακούσουμε ευχαρίστως.

Το θέμα δεν είναι τι θ'ακούσεις. Είναι τι θα καταλάβεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 00:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εγώ είμαι γιος του πατέρα μου. Γιοι του θεού μέχρι τώρα δύο εμφανίστηκαν. Εσύ και ο άλλος, ο πρωτότοκος.

Ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού, εάν αυτός δεν ήθελε δε θα υπήρχε ο άνθρωπος......ως εκ τούτου θες δε θες είσαι γιος Tου!.......αλλά πήρες τον κακό τον δρόμο.....γύρνα πίσω στον πατέρα σου........και θα σφάξουμε το μόσχο τον σιτευτό!!!!!

quote:
macedon:
Γιατί, το είπε ο Ιησούς;

Πάλι τα ίδια?..........πολλές φορές!

quote:
macedon:
Τουλάχιστον αυτός υπήρξε. Οχι σαν τον πρωτότοκο...

Ναι αλλά δε γεννήθηκε με παρθενογένεση όπως είπες ποιο πάνω!......τώρα τα γυρνάς......

quote:
macedon:
Ε, η Δανάη παρθένα δεν ήταν; Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;

Η Δανάη γέννησε κατόπιν ερωτικής πράξεως.....συνουσίας αλλιώς,......ο πονηρός Δίας δεν έστελνε το πνεύμα του γιατί δεν είχε.
Τελείως διαφορετικά πράγματα.


quote:
macedon:
Σιγά μην έχεις ακουστά τον Αμενχοτέπ.

Καλά!......τον έχω διαβαστά......

quote:
macedon:
Κανείς ιστορικός δεν τον αναφέρει. Ούτε σύγχρονος ούτε λίγο μεταγενέστερος.

Ο Τάκιτος και ο Ιώσηπος για παράδειγμα.

quote:
macedon:
Σιγά μην είχε μαθητές. Σε ποιά ιστορική πηγή το είδες πάλι αυτό;


Στα Ευαγγέλια, σε 4 διαφορετικά συγγράμματα που περιέγραφαν γεγονότα της εποχής τους.

quote:
macedon:
Σιγά μη γράφτηκαν ευαγγέλια και μάλιστα από αυτόπτες.

Γράφτηκαν.

quote:
macedon:
Ηταν ο Ευσέβιος σύγχρονος του Ιησού;

Όχι, όπως ο Κορδάτος δεν ήταν σύγχρονος της άλωσης.....

quote:
macedon:
Γιατί, έχουμε για τον Ιησού;

Φυσικά.....μόλις σου έγραψα κάποια.

quote:
macedon:

Η Τορά των Ιουδαίων (Πεντάτευχος) δεν είναι της εποχής του Ιησού και δεν κάνει λόγο για κανένα Ιησού, εκτός του Ιησού του Ναυή. Το Ταλμούδ είναι μεταγενέστερο και αυτό δεν κάνει κανένα λόγο για κανένα Ιησού των χριστιανών ούτε επιβεβαιώνει με κανένα τρόπο την ύπαρξή του.

Το παραμύθι του Ιησού και των φανταστικών μαθητών του, τα φανταστικά ευαγγέλια και όλο το σκηνικό δεν είναι παρά αέρας κοπανιστός που θα ζήλευε και το Χόλυγουντ.

Οσο υπάρχει ο Αη Βασίλης που έφτιαξε η Κοκα Κόλα το 1931 με τη βοήθεια του Χέιντον Σαντμπλο, άλλο τόσο υπήρξε ο Ιησούς που έφτιαξε τον 4ο αιώνα ο Κωνσταντίνος με τη βοήθεια του Ευσέβιου.


Στο Ταλμούδ, εκ παραδρομής έγραψα Τορά.
Κάνει λόγο για τον Ιησού. Το ότι οι σύγχρονοι Εβραίοι δεν το παραδέχονται, απλά τους γελοιοποιεί περισσότερο, αφού ότι αναφέρεται στον Ιησού.......ξαφνικά το χαρακτηρίζουν ως παρατηρήσεις τρίτων και ότι δεν αποτελεί μέρος του Ταλμούδ......ξεχνώντας ότι το Ταλμούδ όχι μόνο περιλαμβάνει και τις παρατηρήσεις αλλά μέχρι και την προφορική Ιουδαϊκή παράδοση.....κάτι που το λένε στις ίδιες τους τις ιστοσελίδες.

quote:
macedon:
Το θέμα δεν είναι τι θ'ακούσεις. Είναι τι θα καταλάβεις...

Ναι.......όπως με τον Μαυροκορδάτο........ακόμη περιμένω να μας πεις σε ποια κατηγορία ανήκεις.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 01:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaioi

quote:
Ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού

Ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου κι όχι το αντίθετο. Ο θεός κατασκευάστηκε από τον άνθρωπο και γι'αυτό κάθε λαός έπλασε το δικό του θεό "κατ'εικόνα και καθ' ομοίωσή του". Φυσικά, οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να πιστεύουν το αντίθετο, όπως το αυτοκίνητό μου είναι ελεύθερο να πιστεύει ότι εκείνο με έφτιαξε.

quote:
Πάλι τα ίδια?..........πολλές φορές!

Ο Ιησούς δεν είπε τίποτε γιατί δεν υπήρξε. Αυτά που έβαλαν στο στόμα του οι ανώνυμοι συντάκτες των ευαγγελίων αποτελούν προϊόν λογοτεχνικής φαντασίας.

quote:
Ο Τάκιτος και ο Ιώσηπος για παράδειγμα.

Ούτε ο Τάκιτος ούτε ο Ιώσηπος είπαν τίποτε για τον Ιησού. Αποτελούν πλαστογραφημένες προσθήκες των χριστιανών τις οποίες άμεσα παραδέχονται τόσο οι θεολόγοι ανά τον κόσμο όσο και έμμεσα οι ορθόδοξοι πατέρες της εκκλησίας σου.

quote:
Στα Ευαγγέλια, σε 4 διαφορετικά συγγράμματα που περιέγραφαν γεγονότα της εποχής τους.

Τα ευαγγέλια αποτελούν απλά ένα συνοθύλευμα κειμένων, αγνώστου πατρός που τοποθετήθηκαν έστι ώστε να παράγουν την κατάλληλη βοσκή για ανθρώπους σαν και σένα.

quote:
Γράφτηκαν.

Ο,τι πεις. Πάντως ευαγγέλια δεν γράφτηκαν. Πολύ περισσότερο, από αυτόπτες.

quote:
Όχι, όπως ο Κορδάτος δεν ήταν σύγχρονος της άλωσης.....

Περίεργο. Επειδή είπες τα ευαγγέλια γράφτηκαν από αυτόπτες. Ο Ευσέβιος είναι ο μόνος που είχε σχέση με τη συγγραφή των ευαγγελίων.

quote:
Στο Ταλμούδ, εκ παραδρομής έγραψα Τορά.
Κάνει λόγο για τον Ιησού.

Το Ταλμούδ δεν κάνει λόγο για κανένα Ιησού των Χριστιανών. ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ! Πρόκειται για γελοιότητες των χριστιανών, οι οποίοι απεγνωσμένα ψάχνουν να βρουν εξωχριστιανικές μαρτυρίες για την ύπαρξη του Ιησού τους, χωρίς όμως να έχουν βρει καμία μέχρι τώρα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 06:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προχριστιανικοί θεοί που γεννήθηκαν από παρθένες
http://atumrakis.wordpress.com/2009/02/18/%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B1/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 11:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πότε θα γίνουμε άγγελοι να βγάλουμε φτερά..."Λέει το
άσμα..Είναι ψέμα;Αυτή την προοπτική δεν έχει ο άνθρωπος;
Να γίνει άγγελος, ουράνια οντότητα...
Μήπως προερχόμαστε απο αγγέλους ώς είδος και οι άγγελοι
το γνωρίζουν και μας βλέπουν και συντροφεύουν γι αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 12:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
"Πότε θα γίνουμε άγγελοι να βγάλουμε φτερά..."Λέει το
άσμα..Είναι ψέμα;

Ψέμα είναι γιατί το άσμα λέει:

Μέχρι να γίνουμε άγγελοι να βγάλουμε φτερά,
ας μείνουμε με γρατσουνιές στους ώμους και στην πλάτη,
να μαρτυράνε πως οι δυο πετάξαμε ψηλά
σαν κοιμηθήκαμε μαζί στο ίδιο το κρεβάτι.

Αρα, δεν μπορείς να γίνεις άγγελος ούτε να πετάξεις ψηλά αν δεν κοιμηθείς στο ίδιο κρεβάτι με την τραγουδίστρια.

Επίσης, στο ίδιο πλαίσιο, τοποθετώ το παρακάτω άσμα.

Να μπορούσα στα σύννεφα
να 'χα εγώ βενζινάδικο

προφανώς για να βάζουν βενζίνη οι άγγελοι του προηγούμενου τραγουδιού.

quote:
trexagireve
Μήπως προερχόμαστε απο αγγέλους

Ολα είναι πιθανά. Αμα γίνεις άγγελος, να μας αφήσεις τη διεύθυνσή σου να σε καλούμε με επικλήσεις.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 13:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, ελπίζω να έκανες πλάκα. Να συνεχίσω λίγο το άσμα;

Μέχρι να βρούμε ουρανό, άσε με να παραμιλώ
να καίγομαι...

Μήπως μας έπιασε το παραμιλητό; ή απλά μας έκαψαν οι υψηλές θερμοκρασίες και ψάχνουμε τον ουρανό και τους αγγέλους;
Πάντως ήταν πραγματικά χιουμοριστική η παρέμβαση αυτή.

Α, να σου θυμίσω και ένα άλλο, που αναιρεί την ύπαρξη αγγέλων....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΓΕΛΟΙ, δε με ξεγελάνε
τα γαλάζια μάτια, τα ξανθιά μαλλιά.
Πάντοτε οι άγγελοι, πιο ψηλά μας πάνε
όμως από σένανε λείπουν τα φτερά

Άρα εφόσον λείπουν τα φτερά, πως θα βρούμε ουρανό; κινδυνεύουμε σαν τον Ίκαρο να βρεθούμε στα κύματα.

Άμα θες, μπορώ να σε βοηθήσω και με περισσότερους ελληνικούς στίχους περί αγγέλων, αγίων κλπ. Θυμίσου λ.χ.

α) την Αρλέτα (προχτές αργά στο μπαρ το Ναυάγιο, βρέθηκα να τα πίνω με έναν ΑΓΙΟ) ---> άρα υπάρχουν άγιοι

β) το Φραγκούλη ( σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον ΑΛΛΑΧ) ---> ωχ, αυτό δε συμφέρει, σβήστο, σβήστο, στην πυρά, στην πυρά

γ) τους Going Through (στα ουράνια ο Γαρύφαλλος βρίσκεται τώρα, με ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ) ---> αυτό μας κάνει, άστο μέσα στη δισκοθήκη

δ) τον Καρβέλα (μπορεί να ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ, μπορεί να ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΣ, μπορεί να είμαι ένας ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ, μπορεί να είμαι απλώς ένας θνητός, εγώ όμως νιώθω σα ΘΕΟΣ) ---> καλό είναι αυτό, πλησιάζει στο ανώτερο επίπεδο, έχει αυτοεξελιχθεί

ε) τους Αφούς Κατσιμίχα (Βοήθεια Χριστιανοί, κοντεύω να φλιπάρω) ---> με αυτά που διαβάζω, σίγουρα

στ) το Νικολόπουλο (ΣΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ πάμε τα μπουζούκια) ---> μμμμ... διασκεδάριδες οι άγγελοι!!!!

ζ) τους Πυξ Λαξ (Κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων ΠΑΡΑΔΕΙΣΩΝ) ---> τώρα αυτό με μπερδεύει λίγο ως προς τον αριθμό των Παραδείσων, να το αφήσω;

Υπάρχουν και άλλα, όπως το "ΆΓΓΕΛΕ μου, τύραννε μου"(;;), το "και θ' ανοίξω, ΑΓΓΕΛΕ μου, τη χρυσή σου φυλακή"(!), το "Send me an ANGEL" των Scorpions ή το "Another day in PARADISE" του Phin Collins, οπότε πιστεύω ότι υπάρχουν ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΓΓΕΛΩΝ, ΑΓΙΩΝ, ΠΑΡΑΔΕΙΣΩΝ κλπ., αλλά και αρκετό κατηγηρητήριο για το Μάριο Φραγκούλη (που μιλάει για Αλλάχ), το Βασίλη Παπακωνσταντίνου (που δεν του αρέσουν οι σωτήρες) και άλλους "χριστιανομάχους" Έλληνες.
Να σαι καλά, αγαπητέ trexagireve, ήταν το πιο εύθυμο post που έγραψα και απάντησα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 20/06/2009 13:53:41

Edited by - kostakis on 20/06/2009 13:54:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2009, 20:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω είναι τοις πάσι γνωστό, αγαπητέ μου Kostakis,
ότι το χιούμορ, κάνει πιο πνευματώδες τον διάλογο και
βοηθάει με πολλούς τρόπους να μπούμε σε μια διαδικασία
επικοινωνίας...
Γιατί το πνεύμα, θέλει επικοινωνία κι επειδή με το πνεύμα
γινόμαστε πνευματώδεις, είπαμε, είμαστε και πιο επικοινωνιακοί...
Το έχω ζήσει σε παλιότερες φάσεις,όπου με δυο τρία άτομα,
με χιούμορ και καλή διάθεση, μπορούσες να περάσεις τέλεια...
Κι όχι σαχλαμαρίζοντας...
Τώρα για τους αγγέλους, μιλάμε για μα συμβατικά αποδεκτή έννοια
που έχουν όλοι οι λαοί, πράγμα που αποδεικνύει και την ύπαρξη
των, ανα τους αιώνες....
Υπάρχουν πνεύματα, που πολλοί αναγνωρίζουν,ότι κυκλοφορούν ανάμεσα μας, δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι πάνε με το ..λεωφορείο της γραμμής;
Ευθυμήσαμε πάλι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 12:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου κι όχι το αντίθετο. Ο θεός κατασκευάστηκε από τον άνθρωπο και γι'αυτό κάθε λαός έπλασε το δικό του θεό "κατ'εικόνα και καθ' ομοίωσή του". Φυσικά, οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να πιστεύουν το αντίθετο, όπως το αυτοκίνητό μου είναι ελεύθερο να πιστεύει ότι εκείνο με έφτιαξε.

Mάλιστα, ώστε οι αρχαίοι Έλληνες γ....τις κόρες τους και τις αδελφές τους.....γιατί αυτό έκαναν οι αρχαίοι ημών θεοί....
Το αυτοκίνητο δεν έχει τη νόηση του ανθρώπου...ο Θεός στον οποίο πιστεύει ο άνθρωπος δεν είναι αντικείμενο, αλλά η ανώτατη πνευματική οντότητα. Εσύ δεν πιστεύεις και Τον θεωρείς αντικείμενο.
Εγώ πιστεύω και Τον θεωρώ δημιουργό.

quote:
macedon:
Ο Ιησούς δεν είπε τίποτε γιατί δεν υπήρξε. Αυτά που έβαλαν στο στόμα του οι ανώνυμοι συντάκτες των ευαγγελίων αποτελούν προϊόν λογοτεχνικής φαντασίας.
3
Ο Ιησούς υπήρξε όπως και οι επώνυμοι συντάκτες που κατέγραψαν το Λόγο Του.

quote:
macedon:
Ούτε ο Τάκιτος ούτε ο Ιώσηπος είπαν τίποτε για τον Ιησού. Αποτελούν πλαστογραφημένες προσθήκες των χριστιανών τις οποίες άμεσα παραδέχονται τόσο οι θεολόγοι ανά τον κόσμο όσο και έμμεσα οι ορθόδοξοι πατέρες της εκκλησίας σου.

Α! μάλιστα προσθήκες....... ότι δεν μας αρέσει το βαπτίζουμε "προσθήκες"

quote:
macedon:
Τα ευαγγέλια αποτελούν απλά ένα συνοθύλευμα κειμένων, αγνώστου πατρός που τοποθετήθηκαν έστι ώστε να παράγουν την κατάλληλη βοσκή για ανθρώπους σαν και σένα.

Χορτάρια και φύκια για μεταξωτές κορδέλες είναι αυτά που προσπαθείς εδώ μέσα να πασάρεις.....

quote:
macedon:
Περίεργο. Επειδή είπες τα ευαγγέλια γράφτηκαν από αυτόπτες. Ο Ευσέβιος είναι ο μόνος που είχε σχέση με τη συγγραφή των ευαγγελίων.


Ούτε καν εκατοντάδες κώδικες των Ευαγγελίων δεν υπάρχουν αλλά χιλιάδες.....

quote:
macedon:
Το Ταλμούδ δεν κάνει λόγο για κανένα Ιησού των Χριστιανών. ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ! Πρόκειται για γελοιότητες των χριστιανών, οι οποίοι απεγνωσμένα ψάχνουν να βρουν εξωχριστιανικές μαρτυρίες για την ύπαρξη του Ιησού τους, χωρίς όμως να έχουν βρει καμία μέχρι τώρα.

Κάνει και παρακάνει......αλλά οι Εβραίοι ότι δεν τους συμφέρει ξαφνικά ναι μεν ανήκουν στην Εβραϊκή προφορική και γραπτή παράδοση αλλά περιέργως όχι στο Ταλμούδ......εδώ θα μου πεις ξανάγραψαν την Τορά!!!! ενώ μέχρι και την έλευση του Ιησού δεν είχε πρόβλημα....με την εμφάνισή Του όμως και την πραγμάτωση στο πρόσωπό Του των προφητειών.....έπρεπε να αλλάξει και αυτή!!


quote:
άθεος:
προχριστιανικοί θεοί που γεννήθηκαν από παρθένες
http://atumrakis.wordpress.com/2009/02/18/%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B1/

Ήδη έχω σχολιάσει.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 22/06/2009 12:11:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 15:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Γιατί το πνεύμα, θέλει επικοινωνία κι επειδή με το πνεύμα
γινόμαστε πνευματώδεις, είπαμε, είμαστε και πιο επικοινωνιακοί...
Το έχω ζήσει σε παλιότερες φάσεις,όπου με δυο τρία άτομα, με χιούμορ και καλή διάθεση, μπορούσες να περάσεις τέλεια... Κι όχι σαχλαμαρίζοντας...

Κι η σαχλαμάρα που και που καλό κάνει

quote:
μιλάμε για μα συμβατικά αποδεκτή έννοια που έχουν όλοι οι λαοί,

Ακριβώς όπως το είπες : ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ αποδεκτή, όχι αποδεδειγμένη. Αντίστοιχα ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ αποδεκτά ήταν (μέχρι την απόδειξη του εναντίου) στοιχεία όπως ο γεωκεντρισμός του σύμπαντος, το επίπεδον της γης, η εικασία του Γκόλντμπαχ (που δεν ξέρουμε αν έχει καν αποδειχτεί θετικά ή αρνητικά) και πιο πρόσφατα η ηγεμονία του καπιταλιστικού συστήματος, η συμμετοχή της Αλ Κάϊντα στις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου, ακόμα-ακόμα και η ύπαρξη Αντιχρίστου.
Μένει η απόδειξη... ασήμαντη λεπτομέρεια!!

quote:
Υπάρχουν πνεύματα, που πολλοί αναγνωρίζουν,ότι κυκλοφορούν ανάμεσα μας, δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι πάνε με το ..λεωφορείο της γραμμής;

Σίγουρα όχι, όσες φορές το πήρα (και είναι ουκ ολίγες, γιατί δεν οδηγώ), δεν τα είδα μέσα. Το κακό είναι ότι δεν τα είδα και έξω, λες τελικά να με αποφεύγουν; ούτε καν κάποια επίδραση, κάτι τέλος πάντων, για να τα πάρω χαμπάρι;;;


quote:
Ευθυμήσαμε πάλι....

Στο χω ξαναπεί και στο παρελθόν ότι γενικά είμαι εύθυμος άνθρωπος και το μεταδίδω εύκολα και στους γύρω μου. Ευχαρίστησή μου να το επιβεβαιώνεις.

Αγαπητέ europaios2

quote:
Mάλιστα, ώστε οι αρχαίοι Έλληνες γ....τις κόρες τους και τις αδελφές τους.....γιατί αυτό έκαναν οι αρχαίοι ημών θεοί....

Μερικά παραδείγματα, αν σου είναι εύκαιρα; αλλά θέλω πρωτοκλασσάτα ονόματα, έτσι;
Πάντως και οι αρχαίοι Εβραίοι αυτό έκαναν, ποιος το ξεκίνησε είναι το θέμα... (ξέρεις, γι αυτούς της Παλαιάς Διαθήκης μιλάω)

quote:
Το αυτοκίνητο δεν έχει τη νόηση του ανθρώπου...ο Θεός στον οποίο πιστεύει ο άνθρωπος δεν είναι αντικείμενο,

Αυτά πες τα στον αγαπητό trexagireve, που μου παραλλήλισε την ειδωλολατρεία με τη ferarri.

quote:
Εσύ δεν πιστεύεις και Τον θεωρείς αντικείμενο. Εγώ πιστεύω και Τον θεωρώ δημιουργό.

Αν όλοι οι άνθρωποι του παρελθόντος (και του παρόντος) σκέφτονταν τόσο απλά, δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα μεταξύ μας και το ΕΝΝΟΩ αυτό. Έλα όμως που κάποιοι δεν το εννοούν...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 16:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Μερικά παραδείγματα, αν σου είναι εύκαιρα; αλλά θέλω πρωτοκλασσάτα ονόματα, έτσι;
Πάντως και οι αρχαίοι Εβραίοι αυτό έκαναν, ποιος το ξεκίνησε είναι το θέμα... (ξέρεις, γι αυτούς της Παλαιάς Διαθήκης μιλάω)


? O Διας και η Ήρα ήσαν αδέλφια!!! δε νομίζω να μην ανήκουν στα πρωτοκλασάτα ονόματα!!.....ίσως γι' αυτό κι ο Ήφαιστος να βγήκε κουτσός.....

Στην Παλαιά Διαθήκη! που γράφει ότι ο Θεός!! γ......την αδελφή του?

quote:
kostakis:
Αν όλοι οι άνθρωποι του παρελθόντος (και του παρόντος) σκέφτονταν τόσο απλά, δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα μεταξύ μας και το ΕΝΝΟΩ αυτό. Έλα όμως που κάποιοι δεν το εννοούν...

Κακώς δεν το εννοούν.......τουλάχιστον σήμερα!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 17:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
Στην Παλαιά Διαθήκη! που γράφει ότι ο Θεός!! γ......την αδελφή του?

Έβγαλες συμπέρασμα για τους αρχαίους Έλληνες, παραλληλίζοντας τη δράση τους με τα όσα αναφέρονται στο Δωδεκάθεο. Φυσικά δε γνωρίζεις αν αυτό ίσχυε. Εγώ δε μίλησα για το τι έκανε ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά κεντρικά πρόσωπα τύπου Αβραάμ (προαγωγός της γυναίκας του), Ισαάκ (ομοίως με τον ανωτέρω), Ιακώβ (εξαπατητής του τυφλού πατέρα του και εραστής των δύο πρώτων ξαδέρφων του), Δαϋίδ (ο ευλογών το βιαστή της κόρης του γιο του Αμνών), Αβεσσαλώμ (ιερά οριγσμένος αδερφός του Αμνών) κλπ. κλπ.
Τωρα θα μου αναφέρεις και μερικούς αρχαίους Έλληνες, για τους οποίους καταγράφονται τετοιες ηθικές αρχές; και προσοχή, μην αρχίσεις πάλι τις αηδίες περί ομοφυλοφιλίας...
Αλήθεια... ανεξαρτήτως του τι ισχύει στο πάνθεον του Δωδεκαθεϊσμού, εσύ τι άποψη έχεις για την αρχαία Ελλάδα και τους Έλληνες γενικότερα; μου δίνεις κάποια λάθος εντύπωση με τον τρόπο που αντιδράς, ελπίζω να επιβεβαιώσεις ότι είναι λάθος η εντύπωση αυτή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 22/06/2009 18:03:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2009, 20:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα πίστευα ότι το χιούμορ, βοηθάει την κουβέντα φίλε μου Kostakis,
ποτέ δε ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί μια καλή συζήτηση και αυτό
γίνεται όταν υπαρχουν σταθερές...
Αυτά που λές ότι μένει η απόδειξη,κάνεις λάθος, γιατί πολλά
έχουν ξεκινήσει, πολλά γίνονται και πολλά αναμένονται, μέσα
απο την πίεση της παγκοσμιοποίησης...Σιγά σιγά, θα τα δεις
κι εσύ, αφού με λίγη αναζήτηση στο ιντερνέτ, μπορείς να
ενημερωθείς για αυτά που λές περί του τι θα γίνει...
Υπάρχουν στοιχεία και αποδείξεις...
Όσο για τα πνεύματα,δεν πιστεύω οτι έχουν κάποια ειδική ανάγκη
να δουν εσένα ή εμένα, αν κι έχω δει, αλλά, μπορείς να δεις και
άλλες περιπτώσεις, που θα σε πείσουν, ότι υπάρχουν.....
Αν το ψάξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 01:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Έβγαλες συμπέρασμα για τους αρχαίους Έλληνες, παραλληλίζοντας τη δράση τους με τα όσα αναφέρονται στο Δωδεκάθεο. Φυσικά δε γνωρίζεις αν αυτό ίσχυε. Εγώ δε μίλησα για το τι έκανε ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά κεντρικά πρόσωπα τύπου Αβραάμ (προαγωγός της γυναίκας του), Ισαάκ (ομοίως με τον ανωτέρω), Ιακώβ (εξαπατητής του τυφλού πατέρα του και εραστής των δύο πρώτων ξαδέρφων του), Δαϋίδ (ο ευλογών το βιαστή της κόρης του γιο του Αμνών), Αβεσσαλώμ (ιερά οριγσμένος αδερφός του Αμνών) κλπ. κλπ.
Τωρα θα μου αναφέρεις και μερικούς αρχαίους Έλληνες, για τους οποίους καταγράφονται τετοιες ηθικές αρχές; και προσοχή, μην αρχίσεις πάλι τις αηδίες περί ομοφυλοφιλίας...


Με παρεξήγησες! κατ' αρχάς ποτέ μου δεν έχω γράψει ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν ομοφυλόφιλοι......σαφώς και θα ήσαν πολύ λιγότεροι απ΄ ότι σήμερα.

Έγραψα "Mάλιστα, ώστε οι αρχαίοι Έλληνες γ....τις κόρες τους και τις αδελφές τους.....γιατί αυτό έκαναν οι αρχαίοι ημών θεοί...."

Με αυτό απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψε ο macedon: "γι'αυτό κάθε λαός έπλασε το δικό του θεό κατ'εικόνα και καθ' ομοίωσή του"

Γιατί αμέσως αμέσως εάν ισχύει αυτό, τότε ισχύει και αυτό που έγραψα! πάντα όμως κατά τη λογική του macedon.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός.


quote:
kostakis:
Εγώ δε μίλησα για το τι έκανε ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης, αλλά κεντρικά πρόσωπα τύπου Αβραάμ (προαγωγός της γυναίκας του),

Από φόβο! και μην ξεχνάμε ότι ο Αβραάμ δεν ήταν Θεός όπως οι του δωδεκάθεου!!! Τώρα μην τους πάρω όλους σβάρνα!!!! Εξάλλου αυτοί δεν ήσαν ο Θεός!

quote:
kostakis:
Αλήθεια... ανεξαρτήτως του τι ισχύει στο πάνθεον του Δωδεκαθεϊσμού, εσύ τι άποψη έχεις για την αρχαία Ελλάδα και τους Έλληνες γενικότερα; μου δίνεις κάποια λάθος εντύπωση με τον τρόπο που αντιδράς, ελπίζω να επιβεβαιώσεις ότι είναι λάθος η εντύπωση αυτή.


Όντως με παρεξήγησες.
Οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν σαφώς παράδειγμα προς μίμηση .......αυτό που τους έφαγε ήταν η διχόνοια και η εμφύλια διαμάχη για την καρέκλα αυτό που έφαγε με τη σειρά του και τους Βυζαντινούς αλλά και μετά.
Τόσο κατά το 1821 όσο και στην Μικρασιατική καταστροφή (απόπειρα δολοφονίας Βενιζέλου και πιθανόν αλλαγή του ρου της ιστορίας με την απόφασή του για πρόωρες εκλογές) και φυσικά την οπισθοδρόμηση για 40 και πλεόν χρόνια λόγω του πρόσφατου εμφυλίου.

Αυτό το μικρόβιο μπορείς να μου πεις πως θα το καταπολεμήσουμε?.....εγώ πιστεύω μόνο μέσα από τη διδαχή των καταστάσεων αυτών και των επιπτώσεών τους στα σχολεία μας.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 08:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Με παρεξήγησες!

quote:
Όντως με παρεξήγησες.

Πίστεψέ με, ο στόχος μου ήταν ακριβώς να εκτεθώ εγώ ότι κατανόησα λάθος, παρά να μείνουν ασάφειες ως προς το τι αντιπροσώπευαν οι αρχαίοι Έλληνες, τόσο για σένα, όσο και για μένα. Αυτά που γράφονται εδώ μέσα τα διαβάζουν πολλοί, κάποιοι ίσως να είναι και αδαείς (και δεν εννοώ από τους συμμετέχοντες), κάποιοι όμως ίσως να είναι και εγκάθετοι, έτοιμοι να αξιοποιήσουν (ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΗΓΕΣ Ή ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ) "ευρήματα" των συζητήσεών μας για να προσφέρουν "συμπεράσματα" κάπου αλλού, σε άλλους ιστότοπους ή άλλες παρόμοιες δημόσιες συζητήσεις.
Ευτυχώς λοιπόν πρόλαβα να παρεξηγήσω, προκειμένου να μην παρερμηνευτούμε από τρίτους.

quote:
Αυτό το μικρόβιο μπορείς να μου πεις πως θα το καταπολεμήσουμε?.....εγώ πιστεύω μόνο μέσα από τη διδαχή των καταστάσεων αυτών και των επιπτώσεών τους στα σχολεία μας.

Το μικρόβιο της διχόνοιας... δύσκολο το βλέπω. Χρειάζεται πρώτα από όλα (και ας μην πάμε σε θρησκευτικά ζητήματα, δες το σε θεματολογίες από την πολιτική και τον αθλητισμό μέχρι τις/τους συντρόφους) η κατανόηση του περιορισμού δικαιώματός μας στη ζωή και την ευτυχία του πλησίονος μέσα στα πλαίσια που εκείνος μας επιτρέπει, η ορθή κατανομή του ρόλου του συμβούλου (πρωτίστως και σε μεγάλο ποσοστό οι γονείς και η οικογένεια, δευτερευόντως οι κοντινοί συγγενείς και στη συνέχεια ο εκΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ, ενώ προσωπικά αφήνω εκτός συμβουλευτικής διαδικασίας κάθε μορφής ομαδοποιημένη δομή συνόλου), η κατά το δυνατόν άρνηση τόσο του υλισμού, όσο και της επιδρώσας ισχύος που συνεπάγεται ή έπεται αυτός και επίσης η προσπάθεια επιβράδυνσης του ατομικού βιόρυθμου σε επίπεδα παραπλήσια της συμπαντικής συχνότητα μέσω της αυξανόμενης επαφής και διαδράσης με τη Φύση με σκοπό τη ρύθμιση της νόησης στη λογική, αν όχι της υλικής κοινοκτημοσύνης (η οποία, στις παρούσες συνθήκες ίσως φαίνεται δυσχερής, ένεκα του ήδη υπάρχοντος υλιστικού υποβάθρου), έστω στη βέλτιστη διαχείριση των φυσικών πόρων για σταδιακή απεξάρτηση από τις εγχρήματες ηδονές.
Αυτά είναι μία καλή αρχή. Και πίστεψέ με, ο δρόμος φαίνεται μοναχικός, αλλά τελικά παρέχει πολλλές παραστάσεις ηρεμίας και γαλήνης, χωρίς να γίνεται αντικοινωνικά μοναχιστικός : αρκεί να έχεις τη δύναμη να αντέξεις τις στιγμές της άρνησης και να τις μεταπλάσεις σε χρόνους περαιτέρω κοινωνικής έρευνας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2009, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Πίστεψέ με, ο στόχος μου ήταν ακριβώς να εκτεθώ εγώ ότι κατανόησα λάθος, παρά να μείνουν ασάφειες ως προς το τι αντιπροσώπευαν οι αρχαίοι Έλληνες, τόσο για σένα, όσο και για μένα. Αυτά που γράφονται εδώ μέσα τα διαβάζουν πολλοί, κάποιοι ίσως να είναι και αδαείς (και δεν εννοώ από τους συμμετέχοντες), κάποιοι όμως ίσως να είναι και εγκάθετοι, έτοιμοι να αξιοποιήσουν (ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΗΓΕΣ Ή ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ) "ευρήματα" των συζητήσεών μας για να προσφέρουν "συμπεράσματα" κάπου αλλού, σε άλλους ιστότοπους ή άλλες παρόμοιες δημόσιες συζητήσεις.
Ευτυχώς λοιπόν πρόλαβα να παρεξηγήσω, προκειμένου να μην παρερμηνευτούμε από τρίτους.

Σε πιστεύω, γνωρίζω ότι ο χαρακτήρας σου είναι αδαμάντινος.

quote:
kostakis:
Το μικρόβιο της διχόνοιας... δύσκολο το βλέπω. Χρειάζεται πρώτα από όλα (και ας μην πάμε σε θρησκευτικά ζητήματα, δες το σε θεματολογίες από την πολιτική και τον αθλητισμό μέχρι τις/τους συντρόφους) η κατανόηση του περιορισμού δικαιώματός μας στη ζωή και την ευτυχία του πλησίονος μέσα στα πλαίσια που εκείνος μας επιτρέπει, η ορθή κατανομή του ρόλου του συμβούλου (πρωτίστως και σε μεγάλο ποσοστό οι γονείς και η οικογένεια, δευτερευόντως οι κοντινοί συγγενείς και στη συνέχεια ο εκΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ, ενώ προσωπικά αφήνω εκτός συμβουλευτικής διαδικασίας κάθε μορφής ομαδοποιημένη δομή συνόλου), η κατά το δυνατόν άρνηση τόσο του υλισμού, όσο και της επιδρώσας ισχύος που συνεπάγεται ή έπεται αυτός και επίσης η προσπάθεια επιβράδυνσης του ατομικού βιόρυθμου σε επίπεδα παραπλήσια της συμπαντικής συχνότητα μέσω της αυξανόμενης επαφής και διαδράσης με τη Φύση με σκοπό τη ρύθμιση της νόησης στη λογική, αν όχι της υλικής κοινοκτημοσύνης (η οποία, στις παρούσες συνθήκες ίσως φαίνεται δυσχερής, ένεκα του ήδη υπάρχοντος υλιστικού υποβάθρου), έστω στη βέλτιστη διαχείριση των φυσικών πόρων για σταδιακή απεξάρτηση από τις εγχρήματες ηδονές.
Αυτά είναι μία καλή αρχή. Και πίστεψέ με, ο δρόμος φαίνεται μοναχικός, αλλά τελικά παρέχει πολλλές παραστάσεις ηρεμίας και γαλήνης, χωρίς να γίνεται αντικοινωνικά μοναχιστικός : αρκεί να έχεις τη δύναμη να αντέξεις τις στιγμές της άρνησης και να τις μεταπλάσεις σε χρόνους περαιτέρω κοινωνικής έρευνας.

Κοίτα να δεις που εντελώς τυχαία ακούω το "ΝΑ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ ΗΣΥΧΑ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ" του αθάνατου Ξυλούρη!

Είναι γεγονός ότι πολλοί δε τραγουδάνε για να ξεχωρίσουνε από τον κόσμο, αλλά για να σμίξουνε τον κόσμο!

Απαραίτητη ωστόσο προϋπόθεση, για μια πραγματική και ποιοτική αλλαγή, έστω σε βάθος χρόνου είναι αυτά που γράφεις,.......και αυτό είναι το δύσκολο!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markos.giann
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2017, 16:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχουν άγγελοι ναι κι έχω εμπειρίες με αυτούς.είναι πολύ όμορφο να έχεις δει αυτά τα όμορφα οντα του θεού.μέσο αστρικής προβολής και ματιών ψυχής ανοικτών έρχονται κι τα βλέπεις αυτά ολοζώντανα.μας αγαπούν πολύ κι είναι κοντά μας.,το μόνον που ζητούν είναι να είμαστε σωστοί άνθρωποι κι να παλεύουμε με το κακό που έχουμε κι να μένει το καλο.τότε μας επιβραβεύει ο θεός κι οι άγγελοι mazi.mas βοηθούν όπως μπορούν οι άγγελοι είναι νοερά κοντά μας.μιλώ "εκπιρας" γιατί έχω δει πράγματα.


https://www.youtube.com/watch?v=U67u7K4m1Cs
mark.giann

Edited by - markos.giann on 04/02/2017 16:33:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2017, 23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υπάρχουν άγγελοι ναι κι έχω εμπειρίες με αυτούς.είναι πολύ όμορφο να έχεις δει αυτά τα όμορφα οντα του θεού.μέσο αστρικής προβολής και ματιών ψυχής ανοικτών έρχονται κι τα βλέπεις αυτά ολοζώντανα.μας αγαπούν πολύ κι είναι κοντά μας.,το μόνον που ζητούν είναι να είμαστε σωστοί άνθρωποι κι να παλεύουμε με το κακό που έχουμε κι να μένει το καλο.τότε μας επιβραβεύει ο θεός κι οι άγγελοι mazi.mas βοηθούν όπως μπορούν οι άγγελοι είναι νοερά κοντά μας.μιλώ "εκπιρας" γιατί έχω δει πράγματα.


https://www.youtube.com/watch?v=U67u7K4m1Cs
mark.giann

Edited by - markos.giann on 04/02/2017 16:33:54


Φίλε ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πως συνδέεται το λινκ με το θέμα, αλλά ακόμα περισσότερο με αυτά που γράφεις...

Edited by - ilias1990 on 04/02/2017 23:31:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2017, 14:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ!! Τι σχέση έχει ρε markos.giann αυτό το αντισημιτικό Video που παρέθεσες, με την ύπαρξη ή την ανυπαρξία των αγγέλων;;;

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2017, 19:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μήπως να διαγραφόταν αυτό το γνωστό-άγνωστο ταλιμπανοτάγαρο markos.giann;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2017, 20:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχει ενδιαφέρον πάντως ο αντισημιτισμός σαν κοινωνικό φαινόμενο αιώνων...όλοι οι ηγέτες τον χρησιμοποιούσαν για να ξεσηκώνουν τα ταπεινά ένστικτα της πλέμπας, αλλά εν τέλει όλοι επέλεγαν Εβραίους για συμβούλους, ειδικά στα οικονομικά!....δες πχ. τον Τραμπ, έκραζε τη Χίλαρυ και το νο1 παίκτη της Wall street, την Goldman Sachs, ότι πίνουν το αίμα του αμερικάνου και τώρα έχει προσλάβει στην κυβέρνηση του τη μισή Goldman SachsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2017, 21:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κι αντισημιτισμός, κομμάτι του διεθνούς σιωνισμού είναι κι αυτός. Τουλάχιστον αυτό κατέληξαν να λένε κάποιοι οπαδοί θεωριών συνωμοσίας. Ο Χίτλερ ήταν Εβραίος και θυσίασε μερικά εκατομμύρια Εβραίους για να τους κάνει μάρτυρες, έτσι ώστε να κυριαρχήσουν σε όλον στον πλανήτη. Είναι γνωστή η πάθηση, το να βλέπεις Εβραίους παντού. Τουλάχιστον πίσω από κάθε τράπεζα, κάθε πολυεθνική, οι κεντρικές τράπεζες ανήκουν όλες στον Ρότσιλντ, κι άντε να τους πείσεις ότι το μετοχικό κεφάλαιο αλλάζει χέρια στα χρηματιστήρια κάθε μέρα, οι επιχειρήσεις του R έχουν "ανοίξει" εκτός φαμίλιας εδώ κι έναν αιώνα, ακόμα κι η "φαμίλια" του δεν είναι Εβραίοι (πια), κι ότι το χρήμα δεν έχει πατρίδα. Αυτοί θα βλέπουν Εβραίους παντού. Μα έτσι κι αλλιώς, απόγονοι του Αδαμ και της Ευας είμαστε, άρα Εβραίοι ήμαστε όλοι (και ηλίθιοι).

Με τον Τράμπ πάντως kost έχω μείνει άναυδος. Μα πόσο αντισυστημικός πρέπει να 'σαι ρε πρωτομάστορα, όταν η αμερικάνικη αγορά σπάει για την πάρτη σου το ένα όριο μετά το άλλο; Η "αγορά", που κινείται με τα λεφτά της FED, του Ρότσιλντ δηλαδή; Μλκίες λέω... Μάλλον ποντάρουν στην "αγορά" αίματος και πετρελαίου που θα ανοίξει μετά την κουμπαριά με τον Πούτιν και την σχεδιαζόμενη έφοδο στα χωράφια της ISIS. Έτσι θα εξηγείται.

Για την ώρα πάντως, με τους κουμπάρους δίπλα τα πάνε καλά, φυσικά δεν έχουν εισβάλει ακόμα στην Ελλάδα αλλά να δούμε τι ανταλλάγματα θα ζητήσουν για τη βοήθεια στο γιουρούσι που ετοιμάζουν, ο Σόιμπλε ελέγχει και τον ΔΝΤ τώρα μετά την ΕΚΤ και ο Αλέξης ψωνίζει τη βαζελίνη με το λίτρο, όποτε πάει να κουβεντιάσει με τους "θεσμούς". Λίγο από κυβέρνηση ΝΔ-Χ.Α περιμένω να δω και μάλλον θα ψάξω κάποια εξωτική μπανανία για να προκύψω expat κι εγώ, μιας και το μέλλον onshore διαγράφεται "ρόδινο".

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 08/02/2017 21:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2017, 00:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν κυβερνήσει και η χρυσαυγή τότε το ομαδικό χαρακίρι μάς σώζει μόνο (προσωπικά το αποκλείω, ο πάτος έχει και τα όριά του). Αυτός ο φαιδρός μπέμπης ο Τραμπ δεν έχω ιδέα τι θα κάνει...η κατάσταση πάντως θυμίζει πολύ μεσοπόλεμο, δικτάτορες και με τη βούλα παντού και η Ελλάδα στη μέση σακί του μποξ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2017, 00:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
.δες πχ. τον Τραμπ, έκραζε τη Χίλαρυ και το νο1 παίκτη της Wall street, την Goldman Sachs, ότι πίνουν το αίμα του αμερικάνου και τώρα έχει προσλάβει στην κυβέρνηση του τη μισή Goldman Sachs

Η πλάκα φίλε kost, είναι ότι ο Τραμπ έστειλε τον νέο αρχηγό της CIA και έκλεισε συμφωνίες με τον Ερντογάν, και οι διάφοροι φαιδροί υποστηρικτές του ακόμα περιμένουν τους (Έλληνες) συμβούλους του που θα μας υποστηρίξουν....

Είμαι περίεργος να δω ως πότε θα ψάχνουμε για έξωθεν προστάτες, και δεν θα κατανοήσουμε ότι διάφοροι Πούτιν και Τραμπ κοιτάζουν τα εκάστοτε δικά τους συμφέροντα και όχι τα δικά μας.

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2017, 03:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν υπάρχει σωτηρία καμιά Σωτηρη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy