ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 13:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ TRENCAVEL, επέτρεψε μου να σου πώ μερικά πράγματα σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις που βλέπω να λαμβάνουν χώρα στο παρόν topic.
Για να είμαι ειλικρινής εγώ δε μπορώ να διακρίνω το επιθετικό πρός εσένα της επέμβασης του morent11.
Άλλωστε, δε μπορώ να πώ οτι έχει δώσει δείγματα μεροληψίας ως τώρα ο άνθρωπος.
Εν πάσει περιπτώσει, τους λόγους που εσύ το πήρες έτσι τους γνωρίζεις εσύ.
Αναφέρεις όμως οτι ο filosofos3 σε εξύβρισε δημόσια και σε προσέβαλε.
Ναι, έχεις δίκιο κι αυτή η συμπεριφορά είναι κάτι το οποίο δεν το επικροτώ γενικά ως στάση απέναντι στον συνομιλητή μας.
Επέτρεψε μου όμως να ρωτήσω εσένα αν προκάλεσες ποτέ κι εσύ τον filosofos3 με την συμπεριφορά σου, αν τον ειρωνεύτηκες ή τον προσέβαλες.
Μήπως η παρουσία σου στο παρόν topic ήταν προκλητική απέναντι σε κάποια μέλη ή νομίζεις πως είναι αψεγάδιαστη?
Το να κινηθείς νομικά επειδή κάποιος σε προσέβαλε σε ένα forum δεν ξέρω αν είναι σωστό, το βρίσκω λίγο υπερβολικό.
Αυτό όμως έγκειται στην δική μου αντίληψη.
Για να το κάνεις όμως πρέπει να αναλογιστείς μήπως έχεις κι εσύ ο ίδιος μερίδιο ευθύνης σε αυτό...
Αυτό απλά ως συμβουλή.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι άλλο...
Αν κι ακόμα περιμένω τις απαντήσεις σου σε 2 ερωτήματα που σου είχα θέσει και δε μου έχεις απαντήσει, θα ήθελα να σου πώ κι εγώ κάτι.
Κι εγώ είμαι προσβεβλημένος από την στάση απέναντι μου όταν, χωρίς να έχουμε κάνει τον παραμικρό διάλογο ποτέ, με παραλληλίζεις με την Αριστερή Ατραπό.
Οπότε θα μπορούσα κι εγώ να κινηθώ νομικά απέναντι σε σένα?
Ή ο Jonniebegood που τόσες φορές του είχες αλλάξει το nickname του?
Στα λέω αυτά για να καταλάβεις οτι το νόμισμα έχει πάντα 2 πλευρές.
Μήπως λοιπόν έχεις κάνει κι εσύ λάθη...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 21:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να’μαι και γω!

Μετά από ολιγοήμερη αυτοεξόρισή στην Αρκαδική Γη σας χαιρετώ και στέλνω τις ευχές μου για ένα πιο δημιουργικό και πιο εσωτερικά γαλήνιο 2006.

Θα ήθελα επίσης να σας ευχαριστήσω που κατά τη διάρκεια της απουσίας μου θεριέψατε το θεματάκι μου αυτό τροφοδοτώντας το με πολύτιμες πληροφορίες.

Αγαπητέ TRENCAVEL θα δεχτώ τη συγνώμη σου γιατί νομίζω ότι ΕΓΩ δικαιωματικά την έχω κερδίσει και ΕΣΥ φυσικά μου την οφείλεις.

Δε μπορώ όμως να προσπεράσω χωρίς να σχολιάσω τον τρόπο ή για την ακρίβεια την ευκολία με την οποία βαπτίζεις κάποιους οδοιπόρους της Αριστερής Ατραπούς.
Αν κάτι έχω μάθει τα λίγα χρόνια της ζωής μου είναι ότι οι ταμπέλες δεν τιμούν αυτούς που τις βάζουν πόσο μάλλον όταν αυτές μπαίνουν τόσο αβίαστα…

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις πως στο καλό συμπέρανες ότι επειδή διάβασα το βιβλίο του Ραμπολού ενστερνίστηκα κιόλας τη διδασκαλία του.
Μιλάς με τόση σιγουριά λέγοντας ότι πιστεύεις ότι δοκίμασα πρακτικά τις ασκήσεις του βιβλίου αυτού… Πόσο καλά νομίζεις ότι με ξέρεις? Είσαι πολύ λίγο καιρό εδώ μέσα για να έχεις σχηματίσει άποψη.
Από πού λοιπόν το συμπέρανες αυτό?

quote:
Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν την γνωρίζω προσωπικά και παρόλο που σχετιζόμαστε με αντιμαχόμενες μεταξύ τους Σχολές, ίσως είναι προφανές ότι υπάρχει διαισθητική επικοινωνία μεταξύ μας λόγω ταύτισης απόψεων κατόπιν πρακτικής εφαρμογής των ίδιων μεθόδων...

Αφού λοιπόν ήρθε ο λόγος στις περιβόητες Σχολές και αφού είμαστε άγνωστοι μεταξύ ανγώστων που σκοπεύουν να παραμείνουν έτσι νομίζω δεν πειράζει να ανοίξουμε λίγο περισσότερο τα χαρτιά μας...
Ποιες είναι λοιπόν οι αντιμαχόμενες αυτές Σχολές στις οποίες αναφέρεστε ότι αντιπροσωπεύετε εσύ και η katerinagnosis?
Θα ήθελα να θέσω την ίδια ερώτηση βέβαια και στον filosofos3 γιατί πιστεύω ότι αφού η συζήτηση έχει εξελιχτεί έτσι αυτά είναι τα πιο "εμπλεκόμενα" και σε άμεση αντιπαράθεση άτομα...

Αφού λοιπόν αγαπάτε το ΦΩΣ... σας ακούμε... γιατί ο καθένας σας είναι φωτεινός αντιπρόσωπος της Σχολής του...

Υ.Γ. Aλήθεια pyramid ποια είναι η ερώτησή σου η οποία έμεινε αναπάντητη?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 08/01/2006 21:38:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 13:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα

πρώτα πρώτα αγαπητή Avallonπροσωπικά έχω παραθέσει αρκετές φορές την σελίδα της Σχολής μας και την νέα πρόσκληση για τον κύκλο διαλέξεων, οπότε πολύ φανερά λέω ποιοί είμαστε. Η "αντιμαχόμενη" που λέει ο Trencavel, είμαι σίγουρη ότι δεν εννοεί κυριολεκτικά αυτή την λέξη, γιατί δεν υπάρχει διαμάχη. Οπως έχει κι εκείνος πει, η διδασκαλία είναι η ίδια, η πρακτική η ίδια και η δουλειά με τον εαυτό μας η ίδια. Αν εκείνος τώρα είναι σε άλλη σχολή ή ήταν και εγώ σε άλλη σχολή, αυτό είναι άνευ σημασίας για μένα.

Θα ήθελα τώρα να αναφερθώ στον morent11. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι όντως ο filosofos3 έχει πολλές φορές "παρεκτραπεί" όσον αφορά ιδιαίτερα τον Trencavel αλλα και εμένα και την pagwna, γιατί δεν συμφωνούμε με αυτά που λέει. Δες την λίστα που σου παραθέτει ο Trencavel με τους χαρακτηρισμούς που του αποδίδει, γιατί δεν την βλέπεις?
Πάντως, η αλήθεια είναι ότι είναι υπερβολή να επικαλούμαστε νομικά ζητήματα για τέτοια θέματα. Πιστεύω ότι και ο ίδιος θα το δει με πιο ήρεμο τρόπο. Πάντως έχω καταλάβει ότι ο Trencavel έχει μια απίστευτη διάθεση για χιούμορ και από χιούμορ άλλαζε τα ψευδώνυμα του Jonniebegood όπως το έκανα κι εγώ κάποιες φορές. Οχι από ειρωνία. Αν φάνηκε έτσι, ζητώ εγώ προσωπικά συγνώμη.

morent11

quote:
«Η Αληθεια μοιαζει με ένα λαμπερο ,πολυπλευρο, πολυτιμο πετραδι.Το μεγαλο φως πεφτει πανω του και αντακλα φως στην κάθε του πλευρα.Πληθος από μυστες,δασκαλους,οδηγους, προφητες,ιερεις εχουν μιλησει για μια διαφορετικη του πλευρα!»


Για να γνωριζει καποιος την Αληθεια προυποθετει να εχει απευθειας επαφη με αυτην.Οσοι λοιπον απο τους συζητητες ή και τους αναγνωστες αυτης της συζητησης (ή και σε άλλες) εχουν αμεση προσβαση στην αληθεια τοτε είναι η Αληθεια, εχουν επιτυχει την αυταρκεια,δεν εχουν αναγκη όχι μονον να ερευνησουν πιο περα αλλα πολύ περισσοτερο να πεισουν τους αλλους για αυτην.

Οσοι όμως δεν εχουν απευθειας προσβαση στην Αληθεια, και αγωνιζονται να φθασουν σε ένα τετοιο σημειο, τοτε είναι αναγκαμεσοι να πιστεψουν αλλους ανθρωπους που εχουν αμεση προσβαση σε Αυτην.Μπορει να γίνει διαφορετικα;



συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, και αυτό πολλές φορές προσπάθησα να εξηγήσω στον filosofos3, ότι η Αλήθεια δεν βρίσκεται μόνο εκεί όπου αυτός την έχει βρει αλλά και αλλού και αλλού και αλλού. Οπου και να ψάξεις όμως, η Αλήθεια είναι μόνο ΜΙΑ και τυχερός αυτός που την βρίσκει.

Ελπίζω αυτή η αντιπαράθεση να λήξει καλώς

Φιλικά
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 14:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με όσα προαναφέρθηκαν απο την Κατερίνα, και θα σταθώ μόνο σε κάτι που μου χτύπησε απο τις τελευταίες απαντήσεις. Αυτό δεν το κάνω επειδή θεωρώ κατώτερης σημασίας το τί συνέβει σε σχέση με τον Trencavel αυτές τις μέρες. Μάλλον το αντίθετο. Θεωρώ παρόμοια λάθος και το οτι έγινε 'παρατήρηση' στον Trencavel, και το οτι αντέδρασε τόσο έντονα. Προσωπικά πίστευα οτι θα αντιδρούσε με τον γνωστό χιουμοριστικό τρόπο του, και μήν κάνοντας το αναμενόμενο απο μένα μπλόκαρα, είναι η αλήθεια... Περίμενα, και περιμένω (ελπίζω περισσότερο) να πλησιάσουν οι δύο πλευρές βλέποντας όχι μόνο ο ένας τα λάθη του άλλου, αλλά και τα δικά τους...
Ομως, μου χτύπησε πολύ άσχημα Avallon, το παρακάτω, κι όχι επειδή έχει σχέση με τον trencavel. Θέλω να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά, και παρόλο που ξέρω οτι φαίνεται μηδαμινό μπροστά σε άλλα που έχουν ειπωθεί, μου χτύπησε κατακούτελα, και δεν πίστευα οτι θα διάβαζα ποτέ κάτι τέτοιο:
quote:
Αγαπητέ TRENCAVEL θα δεχτώ τη συγνώμη σου γιατί νομίζω ότι ΕΓΩ δικαιωματικά την έχω κερδίσει και ΕΣΥ φυσικά μου την οφείλεις.


Η συγχώρεση και η ικανότητα συγχώρεσης είναι απο τις μεγαλύτερες αρετές του ανθρώπου, και μία απο τις πολύ αγαπημένες 'αδελφές' της αγάπης! Οταν η συγγνώμη είναι ειλικρινής, η συγχώρεση δίνεται επειδή ακριβώς αντιλαμβάνεται ο άλλος οτι υπήρχε κατανόηση του οποιου λάθους ή της συναισθηματικής κατάστασης που μπορεί να τον έφερε μία πράξη του άλλου (γιατί μπορεί κάλλιστα η πράξη αυτή καθ'αυτή ΝΑ ΜΗΝ δημιουργεί προυποθέσεις ΟΦΕΙΛΗΣ για συγγνώμη... αλλά η πράξη να έφερε τον άλλον σε δύσκολη θέση, ασχέτως προθέσεων, και ΑΛΗΘΕΙΑΣ, και ΗΘΙΚΟΥ και ΣΩΣΤΟΥ).
Ασχέτως βέβαια, πρέπει να καταλάβουμε οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ είναι κανείς υποχρεωμένος, ή ΟΦΕΙΛΕΙ να ζητήσει συγγνώμη, ακόμα κι όταν έχει σφάλλει απέναντι σε έναν άνθρωπο.
Οταν η συγχώρεση 'δίνεται' επειδή θεωρείται οτι του οφειλόταν η συγγνώμη, τότε δεν δίνεται συγχώρεση, αλλά γίνεται μία απλή (και κακίστης μορφής) αποδοχή ενός φαινομενικού υποβιβασμού ή προσπάθειας ταπείνωσης αυτού που ζητάει συγγνώμη (έτσι το βλέπει αυτός που 'δίνει' δήθεν την συγχώρεση)...
Αυτά ας λειτουργήσουν ώς έναυσμα να κοιτάξουμε λίγο πιο βαθιά μέσα μας, για να δούμε τα 'κίνητρα' που μας οδηγούν σε συγκεκριμένες πράξεις και λόγια, και μήν το πάρεις σαν κριτική στο πρόσωπό σου.
Trencavel, ειλικρινά ελπίζω οτι θα επιστρέψεις με το ΙΔΙΟ καυστικό χιούμορ σε αυτό ή σε άλλα θέματα του εσωτέρικα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 14:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά.

Avallon καλώς ήρθες, Καλή Χρονιά και σε σένα.

Κάνω copy-paste το post μου με την ερώτηση (italic)

TRENCAVEL μπορείς να μου εξηγήσεις από που προκύπτει η παρακάτω εκτίμηση που έκανες για την Avallon στο post σου 19/12/2005, 02:55:18

"Νομίζω ότι εσύ ειδικά είσαι αρκετά έξυπνη για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται από την εν γένει στάση, τις ροπές, τα γούστα, τις τάσεις και τις προτιμήσεις όποιου σε προσεγγίσει κλπ κλπ και κυρίως διαισθητικά γιατί συνήθως τέτοια άτομα είναι ιδιαίτερα γοητευτικά και καθόλου αποκρουστικά, ούτε ξεκινούν αμέσως στο ψητό"

Ελπίζω να απαντήσει ο TRENCAVEL όταν μπορέσει να ξαναμπεί.

Να πω και κάτι άλλο σχετικά με τις νομικές κυρώσεις που αναφέρθηκαν. Σωστό αγαπητέ υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τα δικαιώματα όλων των πολιτών, θα ήθελα να μου αναφέρεις όμως για ποιούς νόμους μιλάς οι οποίοι αναφέρουν τα συγκεκριμένα που κατέγραψες.
Ξέρεις από σύμπτωση μου αρέσει και εμένα η ενασχόληση με νομικά θέματα, δεν θέλω πολλά αριθμό και χρονολογία. Εάν βέβαια γνωρίζεις και τους όποιους παρεμφερείς νόμους/προεδρικά διατάγματα/γνωμοδοτήσεις έγιναν, εάν έγιναν, προς συμπλήρωση ή διαφοροποίηση των αρχικών νόμων θα ήμουν ευγνώμων να μου τα γράψεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 10:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή pyramid, φαντάζομαι να αρκεί το θεμελιώδες άρθρο 5 παρ. 1 του Συντάγματος, για την Προστασία της Προσωπικότητας.
Επίσης το άρθρο 57 του Αστικού Κώδικα (Δικαίωμα στην Προσωπικότητα) καλύπτει σωρεία περιπτώσεων - αν όχι όλες - προσβολής της προσωπικότητας.
Πέραν δε των 362-363 του Ποινικού Κώδικα, περί Δυσφήμησης και Συκοφαντικής Δυσφήμησης και του 361 περί Εξύβρισης. Απλώς τίθεται εν αμφιβόλω η χρήση τους σε ένα forum με άγνωστους αποστολείς και παραλήπτες μηνυμάτων.

Εν πάσει περιπτώσει, αγαπητέ morent11, μέχρι και πρότινος, θεωρούσα τις παρεμβάσεις σου αντικειμενικές και ορθές.
Πιστεύω, όμως, πως στην παρέμβαση που απηύθυνες προς τον Trencavel προέβης σε ένα ολίσθημα έλλειψεως αντικειμενικότητας.
Γιατί, όταν κάποιος παρεμβαίνει, οφείλει να παρεμβαίνει αμερόληπτα προς όλες τις πλευρές κι όχι να απευθύνει νουθεσίες μερικώς και προσωπικώς, αγνοώντας την ευθύνη κι άλλων μελών.

Trencavel είσαι καλός γνώστης της Νομικής επιστήμης και φάνταζομαι μάχιμος στο χώρο, θα διαπιστώσεις όμως στην πορεία πως η προστασία της προσωπικότητάς μας προκύπτει από το ήθος και την ακεραιότητά μας, ακόμα κι αν αυτή προσβάλλεται βάναυσα και ειδικά σε ένα forum.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 11:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TRENCAVEL

Θα ήθελα με την ευκαιρία να σε ενημερώσω MORENT11 ότι οι προαναφερθείσες από πρόθεση εξυβρίσεις και τα δυσφημιστικά, συκοφαντικά και παντελώς αναληθή γεγονότα τα οποία παρατίθενται από τον FILOSOFOS3 σε βάρος μου στο Forum Esoterica και τα οποία διάβασαν πάνω από 2.300 άτομα και βεβαίως θα συνεχίζουν να διαβάζουν ακόμα περισσότερα, συνιστούν πράξεις άδικες και καταλογιστέες που προσβάλλουν βάναυσα την τιμή και την υπόληψή μου, οι περισσότερες αν όχι όλες από τις οποίες πληρούν την αντικειμενική και την υποκειμενική υπόσταση σωρείας ποινικών αδικημάτων, τα οποία μάλιστα διαπράχθηκαν κατά συρροή και κατ’ εξακολούθηση και που προβλέπονται και τιμωρούνται από τον Ποινικό Νόμο, για τα οποία επιφυλάσσομαι να ασκήσω κάθε νόμιμο δικαίωμά μου (διευκρινίζω για τους αγνοούντες την νομική επιστήμη ότι η επιφύλαξη άσκησης νομίμου δικαιώματος δεν συνιστά κατά νόμον απειλή).



βρε ιπ-ποτη, σου διαφευγει οτι αναμεσα στα 2.300 ατομα που διαβασαν υπαρχουν και ανηλικοι τους οποιους εμμεσως προτρεπεις προς καποια θρησκευτικη αποψη? (τη δικη σου)

σκεφθηκες οτι προτρεπεις ανηλικους να πειραματιστουν με αστρικα πεδια και εξωσωματικες εμπειριες?

αυτο λεγεται προσηλυτισμος στο χωριο μου...


απο την αλλη δεν διστασες να χαρακτηρισεις μαυρους (ζιμπαμπουε και ετσι) καποιους απο δω μεσα μονο και μονο για να φανεις εσυ ασπρος.


τα γραπτα μενουν γιου νοου...

quote:

Είναι επίσης ερευνητέα η ενδεχόμενη συμμετοχή, συνέργεια και ευθύνη τρίτων προσώπων τα οποία με την στάση και συμπεριφορά τους ευνοούν με οποιονδήποτε τρόπο και από κοινού την τέλεση των παραπάνω αξιόποινων πράξεων.



ισχυουν και για οσα εγραψα μολις...


quote:

Στην πρώτη περίπτωση θα ήθελα σε παρακαλώ τα στοιχεία σου, την ηλεκτρονική σου διεύθυνση και την διεύθυνση κατοικίας σου.



περιμενω επομενως και εγω την αναλογη ενημερωση για τα δικα σου στοιχεια...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 11:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά ΣΤΕΦΑΝΕ, δεν μπορεί τίποτα να στηριχθεί διότι δεν υπάρχει επάρκεια στοιχείων που είναι απαραίτητα. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι γνώστης της νομικής επιστήμης αρκεί να χρησιμοποιήσει το μυαλό του.

Συμφωνώ απόλυτα για το ήθος και την ακεραιότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 11:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

katerinagnosis

πρώτα πρώτα αγαπητή Avallonπροσωπικά έχω παραθέσει αρκετές φορές την σελίδα της Σχολής μας και την νέα πρόσκληση για τον κύκλο διαλέξεων, οπότε πολύ φανερά λέω ποιοί είμαστε.



διαφημισουλα?

ψαρεμα νεων μελων?

γιατι δεν σερβιρετε την αληθεια σουσι αλλα την τσιγαριζετε?

quote:

Η "αντιμαχόμενη" που λέει ο Trencavel, είμαι σίγουρη ότι δεν εννοεί κυριολεκτικά αυτή την λέξη, γιατί δεν υπάρχει διαμάχη.



επιτελους μια αληθεια!!!


αλλα Κατερινα μου, παραμυθι χωρις δρακο, παραμυθι διχως περαση.


αντιπαλον δεος τον λενε τον δρακο, οχι Καλεσιν...

quote:

Οπως έχει κι εκείνος πει, η διδασκαλία είναι η ίδια, η πρακτική η ίδια και η δουλειά με τον εαυτό μας η ίδια. Αν εκείνος τώρα είναι σε άλλη σχολή ή ήταν και εγώ σε άλλη σχολή, αυτό είναι άνευ σημασίας για μένα.


ο πιο καλος ο μαθητης ημουν εγω στην ταξη, οε, οε...


πηξαμε στις σχολες και τις στοες ρε παιδια - ειμαστε οντως αγελαιο ζωο ο ανθρωπος.

οταν ρωτησα τον ιπ-ποτη για βιωματα μου τοπαιξε οτι δεν κανει να αποκαλυπτονται.

λιγο αργοτερα εσυ λες οτι ναι μεν ετσι γινοταν παλια, αλλα τωρα ειναι πιο ελαστικοι οι κανονες - δηλαδη οι αστρικες σχολες εξελισονται και γινονται προοδευτικοτερες, οπως συμβαινει και στην κοινωνια με τις στοες, που παλια απαγορευοταν να αποκαλυψεις την τεκτονικη σου ιδιοτητα ευρισκομενος εν ζωη, ενω τωρα υπαρχει ελαστικοτητα...



quote:

Πάντως έχω καταλάβει ότι ο Trencavel έχει μια απίστευτη διάθεση για χιούμορ και από χιούμορ άλλαζε τα ψευδώνυμα του Jonniebegood όπως το έκανα κι εγώ κάποιες φορές. Οχι από ειρωνία. Αν φάνηκε έτσι, ζητώ εγώ προσωπικά συγνώμη.



καταλαβες την απιθανη διαθεση για χιουμορ που εχω εγω στα οσα εγραψε για μενα;

και χιουμορ σηκωνω, και κριτικη σηκωνω, και ειρωνια σηκωνω.


δε σηκωνω μαυρα ή ασπρα φουμαρα, οπως δεν γουσταρω ταμπελες και υποβοσκουσες εντεχνως τασεις προσηλυτισμου...


quote:

Οπου και να ψάξεις όμως, η Αλήθεια είναι μόνο ΜΙΑ και τυχερός αυτός που την βρίσκει.



αλλη μια αληθεια απο την Κατερινα - χαιρομαι που καταλαβες επιτελους οτι η Αληθεια ειναι μια - σκεψου τωρα μηπως και ο δρομος ειναι ουσιαστικα Ενας...

.


ευχομαι σε ολους ΚΑΛΑ ΚΟΥΔΟΓΕΝΝΑ - τα γιορταζουμε στις 31 Ιανουαριου που γεννηθηκε ο Κουδας


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 15:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Τζώνυ, δεν έχει κάτι εναντίον σου το κορίτσι (η Κατερίνα)! Δεν είναι λίγο ενάντια στο Ζέν (και ο Σαμανισμός έχει μπόλικο απο δαύτο, αλλά εσύ είσαι φούλ στο ζέν ρε παιδί μου) να μήν 'σηκώνεις' κάτι που δεν έχεις γνωρίσει προφανώς?

Κάτσε λίγο να δείς τί λάθη κάνεις:

quote:
διαφημισουλα?
ψαρεμα νεων μελων?
γιατι δεν σερβιρετε την αληθεια σουσι αλλα την τσιγαριζετε?

Σούσι δώθηκε και έκαψε τους περισσότερους! Ούτε το γιαούρτι του χυλού νά'τανε που λένε!
Η 'διαφήμιση' συνήθως γίνεται σε πράγματα απο τα οποία έχεις να κερδίσεις κάτι, αν καταφέρεις να τα πουλήσεις. Το μόνο που 'κερδίζουν' όσοι 'διαφημίζουν' αυτή την διδασκαλία είναι χρόνος που δίνεται αμισθί και αφιλοκερδώς για να δωθούν οι διαλέξεις σε όποιον ενδιαφέρεται, αλλά και κόπος!

quote:
οταν ρωτησα τον ιπ-ποτη για βιωματα μου τοπαιξε οτι δεν κανει να αποκαλυπτονται.
λιγο αργοτερα εσυ λες οτι ναι μεν ετσι γινοταν παλια, αλλα τωρα ειναι πιο ελαστικοι οι κανονες - δηλαδη οι αστρικες σχολες εξελισονται και γινονται προοδευτικοτερες, οπως συμβαινει και στην κοινωνια με τις στοες, που παλια απαγορευοταν να αποκαλυψεις την τεκτονικη σου ιδιοτητα ευρισκομενος εν ζωη, ενω τωρα υπαρχει ελαστικοτητα...

Εγώ είπα οτι έχουν αλλάξει οι κανόνες, και δεν το έμαθα μέσα στην Γνώση αυτό. Ο Trencavel πιθανά δεν είχε γνώση του συγκεκριμένου, πιθανά δεν είχε εσωτερική εμπειρία αυτής της νέας κατάστασης, κι αυτό ακριβώς δείχνει οτι πολλά απο όσα λέγονται εδώ μέσα αφορούν ΚΥΡΙΩΣ εσωτερικές εμπειρίες. Κι αυτό ακριβώς είναι η ΓΝΩΣΗ, η εσωτερική εμπειρία. Εχω πεί λοιπόν ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ οτι απο εμπειρία εσωτερική γνωρίζω πως άλλαξαν οι κανόνες. Το επιβεβαίωσα στην Γνώση όπου κι άλλοι είχαν παρόμοιες εμπειρίες. Απ΄ό,τι γνωρίζω δεν έχει γραφτεί κάτι ανάλογο στα βιβλία της Γνώσης, κι αν έχει γραφτεί δεν το έχω διαβάσει (η Κατερίνα δεν ξέρω, ας μας πεί)! Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΔΡΟΜΟΥ!

quote:
δε σηκωνω μαυρα ή ασπρα φουμαρα, οπως δεν γουσταρω ταμπελες και υποβοσκουσες εντεχνως τασεις προσηλυτισμου...


Ο καθένας μπορεί να μήν σηκώνει οτιδήποτε! Αυτό ασφαλώς δεν μπορεί να σημαίνει τίποτε για οποιονδήποτε άλλο. Και ο Χίτλερ δεν σήκωνε τους Εβραίους, κι εγώ δεν σηκώνω τους αρνητικούς δάσκαλους.... Οποιος διαφωνεί έχει το ελεύθερο να αντι-δράσει.
Κοίτα τί γράφεις όμως: υποβόσκουσες τάσεις προσηλυτισμού, και μάλιστα εντέχνως? Το να μεταφέρεται η εμπειρία, και η άποψη και η γνώση είναι προσηλυτισμός? Τότε, όλο το εσωτέρικα είναι ένα άντρο προσηλυτιστών!!! Αν δεν συμφωνεί κάποιος με το μαύρο άσπρο καλά κάνει, αλλά επειδή δεν αρέσει σε κάποιους δεν μπορεί να κλείσουν οι υπόλοιποι τα μάτια σε αυτό που έχουν δεί ΣΕ ΔΡΑΣΗ!!! Είχα την 'χαρά' να δω αρνητικό δάσκαλο σε δράση (ήμουν και μαθήτριά του, δεν το έχω κρύψει), και να δώ και θετικό δάσκαλο σε δράση. Μπορώ να ξεχωρίζω την αρνητικότητα σε σημαντικό βαθμό νομίζω (και δεν είναι θέμα συνειδητότητας, αλλά ψιλιάσματος, λόγω άμεσης/προσωπικής εμπειρίας)... Αν έχω καεί μία φορά θα το διαλαλήσω, όπως κι έκανα και προ και εν τη Γνώση, προκειμένου να μήν καούν άλλοι. Πιθανά ήσουν απο τους πολύ τυχερούς που ΔΕΝ είχαν εμπειρία δράσης της αρνητικότητας. Αυτό είναι ευχάριστο, αλλά οι δικές σου εμπειρίες δεν είναι οι μοναδικές στο σύμπαν, και ούτε μπορούν να αποτελούν κανόνα για το σύνολο της ανθρωπότητας.

quote:
αλλη μια αληθεια απο την Κατερινα - χαιρομαι που καταλαβες επιτελους οτι η Αληθεια ειναι μια - σκεψου τωρα μηπως και ο δρομος ειναι ουσιαστικα Ενας...


Επέτρεψέ μου να απαντήσω και να καταθέσω την δική μου άποψη. Αν η Κατερίνα έχει άλλη άποψη ας απαντήσει η ίδια.
Η Αλήθεια είναι μία κι αν θές να το δούμε παραστατικά είναι μία σκάλα στο κέντρο μίας πλατείας, που βρίσκεται στο κέντρο μίας πόλης. Στην πλατεία μπορούν να φτάσουν αν το θέλουν, όλοι οι κάτοικοι της πόλης, κι αυτοί που ζούν στην μία πλευρά, κι αυτοί που ζούν στην άλλη πλευρά, όπου κι αν κατοικούν μέσα στην πόλη. Σε άλλους θα πάρει περισσότερο να φτάσουν στην πλατεία, σε άλλους λιγότερο. Αλλοι έχουν και όχημα μέχρι εκεί, άλλοι μόνο με τα πόδια μπορούν να φτάσουν. Οταν φτάσουν όμως στην πλατεία, ο δρόμος προς την αλήθεια που είναι σητν ουσία ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ είναι ένας, είναι αυτή η σκάλα, κι όλοι θα πρέπει να ανέβουν αυτή την σκάλα!!!
Επομένως, οι δρόμοι είναι ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ μέχρι την πλατεία, που είναι η απαρχή του τελικού δρόμου! Ο σαμάνος, ο χριστιανός, ο βραχμάνος, ο ινδουιστής, ΟΛΟΙ μπορούν να φτάσουν μέχρι την πλατεία, ανάλογα με την ζωή τους, τις εσωτερικές εμπειρίες τους, κι άλλους πολλούς παράγοντες που δεν είναι της ώρας, αλλά ΟΛΟΙ όταν φτάσουν εκεί, θα ανέβουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΑΛΑ!
Αυτό νιώθω εγώ για την αλήθεια, κι έχω την αίσθηση οτι βρίσκομαι στην πλατεία, και η αλήθεια είναι οτι το ανέβασμα σε αυτή την κατακόρυφη σκάλα είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, για την ακρίβεια είναι το πιο δύσκολο μέρος όλου του ταξιδιού απο τότε που ξεκίνησα απο το σπίτι μου, και οι περισσότεροι απο αυτούς που βλέπω στην ίδια πλατεία είναι έτοιμοι να γυρίσουν στα σπίτια τους στην πόλη. Πιθανά κι εγώ να μήν αντέξω, αλλά έχω αυτή την αίσθηση οτι βρίσκομαι στην απαρχή της τελικής ευθείας(που δεν σημαίνει βέβαια και τίποτα το συνταρακτικό... είμαι σε καλύτερη μοίρα απο άλλους, και σε χειρότερη απο πολλούς περισσότερους)... Ε, δεν θα κρυφτώ κιόλας ως προς αυτά που νιώθω ή βλέπω, μόνο και μόνο επειδή δεν ταιριάζουν με αυτά που νιώθουν άλλοι! Φαντάσου δηλαδή να τσακωθεί ένας που βρίσκεται στην πλατεία με έναν που βρίσκεται σε ένα σκοτεινό στενό μέσα στην πόλη, για αυτό που βλέπουν! Ε, δεν βλέπουν τα ίδια πράγματα, πώς θα γίνει!
Ασφαλώς, μπορεί να 'βλέπω' κι ό,τι θέλω, αλλά εχω ακόμα κι αυτό το δικαίωμα, να βλέπω ό,τι θέλω, και να μιλάω γι'αυτά που βλέπω! Παρομοίως βέβαια το έχεις κι εσύ, γι'αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσουν οι άνθρωποι να μιλάνε ο ένας στον άλλον, γιατί πάντα θα έχουν κάτι διαφορετικό να πεί ο ένας στον άλλον! Αν είμασταν κι οι δύο σοφοί και ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ δεν θα χρειαζόταν να πούμε τίποτα... έτσι δεν είναι; :))))
Σε φιλώ, και καλό δρόμο στον δρόμο σου...
και ασφαλώς πολύ θα χαρώ να δώ την απάντησή σου (που σίγουρα την έχεις έτοιμη κιόλας, σε ξέρω βρέ!!!!!! Να, εδώ το έχεις!!!!)... άντε, κουβέντα να γίνεται που λένε...
:)))))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 15:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει όμως πλάκα, όταν νόμιζαν κάποια αγαπητά μέλη οτι δεν έχει αναφερθεί ξεκάθαρα η σχολή, θεωρήθηκε οτι κάτι 'κρύβεται' εσκεμμένα. Οταν ξεκαθαρίστηκε οτι ποτέ δεν κρύφτηκε η Κατερίνα, και η οποιαδήποτε Κατερίνα ως προς την περιβόητη σχολή, θεωρήθηκε οτι γίνεται εντέχνως προσηλυτισμός!!!
Αλήθεια, έχει πλάκα... :)))))
Αντε βρε παιδιά, να πούμε τίποτα πιο σοβαρό! Οπως ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΕΙΔΗΣΗ...?
Για να δούμε, έχετε κάποια προσωπική εμπειρία ως προς αυτό? Επιτρέπεται να πώ εγώ, που ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (και ο οποιοσδήποτε έχει προσωπική εμπειρία δηλαδή ή έστω ΓΝΩΜΗ κι ούτε κάν άποψη),ή πέφτει βαρύ για το θέμα? που τελικά ποιο είναι το θέμα? Γιατί δεν είδα να μιλάμε για την αρνητικότητα στις συνταγές και τα βότανα ας πούμε... στην Αριστερή Ατραπό μιλήσαμε...
Βρε, μπάς και μπήκα σε λάθος τόπικ? Εχω και την στραβομάρα πανάθεμά με!
Καλησπέρα σε όλους, αριστεροφανείς, αριστερόπληκτους και αγνοούντες! :)))) άντε και τους καραμανλικούς (εμ...δεξιούς εννοούσα) :)))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ποιά ομάδα είπαμε μιλάμε παιδιά?
Όχι για να ξέρω η επόμενη επίθεση προς το Εσωτέρικα θα είναι ότι κατευθύνεται από τους Γνωστικούς. Αυτοί είναι πίσω απ'όλα, αυτοί πληρώνουν τους συντονιστές.

Τεκτονες, Ροδόσταυροι, Νεοεποχίτες, Νεοπαγανιστές, Νεοαρχαιολάτρες... όλοι οι σκοτεινοι που κινούν τα νήματα του Εσωτέρικα από το εξωτερικο με πρακτορες που προσπαθούν να παρασύρουν τα νέα μέλη σε σκοτεινά μονοπάτια. ΧΕ...ΧΕ...

Χιούμορ κάνω εννοείται...

Στο θέμα που έθιξε τώρα ο αγαπητός Τζόννυ να πω ότι δε θεωρείται κακό ή λάθος να δηλώσει κάποιος ότι ανήκει σε μία ομάδα. Δεν είναι όλοι άλλοστε του μοναχικού δρόμου, ο ομαδικός δρόμος είναι σημαντικός και δύσκολος για τον σημερινό άνθρωπο.

Όταν κάτι εξυπηρετεί την διεξαγωγή της συζήτησης δεν είναι λάθος να λέγεται. Ίσα ίσα που με την πληθώρα των οργανώσεων που ξεφυτρώνουν κάθε μέρα η εμπειρία του διπλανού μέλους μπορεί να είναι σωτήρια.

Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.

Πολλές φορές ΕΝΕΡΓΑ μέλη έχουν ενημερώσει και για ομιλίες που γίνονται από συγκεκριμένες ομάδες. Δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε προσυλητισμό αυτό, όσο είναι μέσα σε κάποια πλαίσια και δεν γίνεται διαφήμηση του τύπου να μπαίνει το μέλος σε διάφορα τοπικ και να διαφημίζει την ομάδα που ανήκει.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Τζώνυ, δεν έχει κάτι εναντίον σου το κορίτσι (η Κατερίνα)! Δεν είναι λίγο ενάντια στο Ζέν (και ο Σαμανισμός έχει μπόλικο απο δαύτο, αλλά εσύ είσαι φούλ στο ζέν ρε παιδί μου) να μήν 'σηκώνεις' κάτι που δεν έχεις γνωρίσει προφανώς?


to pliktrologio mou epathe ntoubroytza opote tha grapso griklis


ksereis alithia kali moy ti den exo gnorisei


mipos i antidraseis moy proerxonte epidi gnvrizo - den pezi erotimatiko gamoto...

quote:

Η 'διαφήμιση' συνήθως γίνεται σε πράγματα απο τα οποία έχεις να κερδίσεις κάτι, αν καταφέρεις να τα πουλήσεις. Το μόνο που 'κερδίζουν' όσοι 'διαφημίζουν' αυτή την διδασκαλία είναι χρόνος που δίνεται αμισθί και αφιλοκερδώς για να δωθούν οι διαλέξεις σε όποιον ενδιαφέρεται, αλλά και κόπος!


exo mia alergia stis sxoles re pagona, to ksereis...

quote:

κι αυτό ακριβώς δείχνει οτι πολλά απο όσα λέγονται εδώ μέσα αφορούν ΚΥΡΙΩΣ εσωτερικές εμπειρίες.



den akousa kamia aksiologi mexri tora - akouo anamasimeni trofi


quote:

Κι αυτό ακριβώς είναι η ΓΝΩΣΗ, η εσωτερική εμπειρία.



tha nomisoun oti den me gnorizeis...

quote:

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΔΡΟΜΟΥ!



alla den metadidete you know...

quote:

Ο καθένας μπορεί να μήν σηκώνει οτιδήποτε! Αυτό ασφαλώς δεν μπορεί να σημαίνει τίποτε για οποιονδήποτε άλλο. Και ο Χίτλερ δεν σήκωνε τους Εβραίους, κι εγώ δεν σηκώνω τους αρνητικούς δάσκαλους.... Οποιος διαφωνεί έχει το ελεύθερο να αντι-δράσει.


antidro, antidro, an kai gelao

quote:

Κοίτα τί γράφεις όμως: υποβόσκουσες τάσεις προσηλυτισμού, και μάλιστα εντέχνως? Το να μεταφέρεται η εμπειρία, και η άποψη και η γνώση είναι προσηλυτισμός?



metaferete i empeiria - erotimatiko


ke den ida drasi...


quote:

Αν δεν συμφωνεί κάποιος με το μαύρο άσπρο καλά κάνει, αλλά επειδή δεν αρέσει σε κάποιους δεν μπορεί να κλείσουν οι υπόλοιποι τα μάτια σε αυτό που έχουν δεί ΣΕ ΔΡΑΣΗ!!!



den ine thema symfonias, alla epignosis


quote:

Είχα την 'χαρά' να δω αρνητικό δάσκαλο σε δράση (ήμουν και μαθήτριά του, δεν το έχω κρύψει), και να δώ και θετικό δάσκαλο σε δράση.


exeis dei stoixeio tis fisis - erotimatiko

quote:

Μπορώ να ξεχωρίζω την αρνητικότητα σε σημαντικό βαθμό νομίζω (και δεν είναι θέμα συνειδητότητας, αλλά ψιλιάσματος, λόγω άμεσης/προσωπικής εμπειρίας)... Αν έχω καεί μία φορά θα το διαλαλήσω, όπως κι έκανα και προ και εν τη Γνώση, προκειμένου να μήν καούν άλλοι.


egoismos apo pantoy leo ego...

quote:

Πιθανά ήσουν απο τους πολύ τυχερούς που ΔΕΝ είχαν εμπειρία δράσης της αρνητικότητας.



an gelaso tha pareksigithis - erotimatiko


quote:

Αυτό είναι ευχάριστο, αλλά οι δικές σου εμπειρίες δεν είναι οι μοναδικές στο σύμπαν, και ούτε μπορούν να αποτελούν κανόνα για το σύνολο της ανθρωπότητας.


alimono...


ego travao to diko mou monopati ke de to diafimizo.


alla mporo na doso ena rantevou se opoion to epithimi gia na doume ti tha doume telika...

quote:

Επέτρεψέ μου να απαντήσω και να καταθέσω την δική μου άποψη. Αν η Κατερίνα έχει άλλη άποψη ας απαντήσει η ίδια.
Η Αλήθεια είναι μία κι αν θές να το δούμε παραστατικά είναι μία σκάλα στο κέντρο μίας πλατείας, που βρίσκεται στο κέντρο μίας πόλης. Στην πλατεία μπορούν να φτάσουν αν το θέλουν, όλοι οι κάτοικοι της πόλης, κι αυτοί που ζούν στην μία πλευρά, κι αυτοί που ζούν στην άλλη πλευρά, όπου κι αν κατοικούν μέσα στην πόλη. Σε άλλους θα πάρει περισσότερο να φτάσουν στην πλατεία, σε άλλους λιγότερο. Αλλοι έχουν και όχημα μέχρι εκεί, άλλοι μόνο με τα πόδια μπορούν να φτάσουν. Οταν φτάσουν όμως στην πλατεία, ο δρόμος προς την αλήθεια που είναι σητν ουσία ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ είναι ένας, είναι αυτή η σκάλα, κι όλοι θα πρέπει να ανέβουν αυτή την σκάλα!!!
Επομένως, οι δρόμοι είναι ΠΑΜΠΟΛΛΟΙ μέχρι την πλατεία, που είναι η απαρχή του τελικού δρόμου! Ο σαμάνος, ο χριστιανός, ο βραχμάνος, ο ινδουιστής, ΟΛΟΙ μπορούν να φτάσουν μέχρι την πλατεία, ανάλογα με την ζωή τους, τις εσωτερικές εμπειρίες τους, κι άλλους πολλούς παράγοντες που δεν είναι της ώρας, αλλά ΟΛΟΙ όταν φτάσουν εκεί, θα ανέβουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΑΛΑ!



otan tin aneveis, koita piso ke tha me katalaveis

quote:

Σε φιλώ, και καλό δρόμο στον δρόμο σου...



episis glikia mou - synexizei...

quote:

και ασφαλώς πολύ θα χαρώ να δώ την απάντησή σου (που σίγουρα την έχεις έτοιμη κιόλας, σε ξέρω βρέ!!!!!! Να, εδώ το έχεις!!!!)... :)))))



etimo den mporo na exo tipota giati den ksero an thame zontanos to epomeno lepto

akou tin apantisi - to tabourlo to xtipaei o mavros, o skylos o tam tam tam, o tam tam tam, o tam tam


the sikret ine sto tam tam tam...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για ποιά ομάδα είπαμε μιλάμε παιδιά?



tin AEK

quote:

Όχι για να ξέρω η επόμενη επίθεση προς το Εσωτέρικα θα είναι ότι κατευθύνεται από τους Γνωστικούς. Αυτοί είναι πίσω απ'όλα, αυτοί πληρώνουν τους συντονιστές.



o demis ine piso ap ola, aftos sas plironei, exo plirofories

quote:

Τεκτονες, Ροδόσταυροι, Νεοεποχίτες, Νεοπαγανιστές, Νεοαρχαιολάτρες... όλοι οι σκοτεινοι που κινούν τα νήματα του Εσωτέρικα από το εξωτερικο με πρακτορες που προσπαθούν να παρασύρουν τα νέα μέλη σε σκοτεινά μονοπάτια. ΧΕ...ΧΕ...



ksexases to tagma tis peroykas

quote:

Χιούμορ κάνω εννοείται...



ego pote mou.

quote:

Στο θέμα που έθιξε τώρα ο αγαπητός Τζόννυ να πω ότι δε θεωρείται κακό ή λάθος να δηλώσει κάποιος ότι ανήκει σε μία ομάδα.



to tampourlo to varaei o mavros o arapis o skilos o tam tam tam, o tam tam tam...

quote:

Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.


i opoia ine - erotimatiko

quote:

Δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε προσυλητισμό αυτό, όσο είναι μέσα σε κάποια πλαίσια και δεν γίνεται διαφήμηση του τύπου να μπαίνει το μέλος σε διάφορα τοπικ και να διαφημίζει την ομάδα που ανήκει.


ama ego vgazo spiria se xalaei glikia moy - erotimatiko


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
to pliktrologio mou epathe ntoubroytza opote tha grapso griklis

Θα είναι δάκτυλος του τάγματος της ΠΕΡΟΥΚΑΣ...


quote:

quote:

Για ποιά ομάδα είπαμε μιλάμε παιδιά?



tin AEK

quote:

Όχι για να ξέρω η επόμενη επίθεση προς το Εσωτέρικα θα είναι ότι κατευθύνεται από τους Γνωστικούς. Αυτοί είναι πίσω απ'όλα, αυτοί πληρώνουν τους συντονιστές.



o demis ine piso ap ola, aftos sas plironei, exo plirofories
quote:

Τεκτονες, Ροδόσταυροι, Νεοεποχίτες, Νεοπαγανιστές, Νεοαρχαιολάτρες... όλοι οι σκοτεινοι που κινούν τα νήματα του Εσωτέρικα από το εξωτερικο με πρακτορες που προσπαθούν να παρασύρουν τα νέα μέλη σε σκοτεινά μονοπάτια. ΧΕ...ΧΕ...



ksexases to tagma tis peroykas

quote:

Χιούμορ κάνω εννοείται...


ego pote mou.
quote:

Στο θέμα που έθιξε τώρα ο αγαπητός Τζόννυ να πω ότι δε θεωρείται κακό ή λάθος να δηλώσει κάποιος ότι ανήκει σε μία ομάδα.



to tampourlo to varaei o mavros o arapis o skilos o tam tam tam, o tam tam tam...
quote:

Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.



i opoia ine - erotimatiko
quote:

Δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε προσυλητισμό αυτό, όσο είναι μέσα σε κάποια πλαίσια και δεν γίνεται διαφήμηση του τύπου να μπαίνει το μέλος σε διάφορα τοπικ και να διαφημίζει την ομάδα που ανήκει.



ama ego vgazo spiria se xalaei glikia moy - erotimatiko

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


Που το ξέρεις ότι είμαι ΑΕΚ ατιμο? Σε κάποιο τάγμα θα ανήκεις που παρακολουθεί τη ζωή των εσω-τερικάδων.

Γιατί να με χαλάσει που βγάζεις σπυριά Τζόννυ μου?
Ολοι με κάτι βγάζουμε σπυριά.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 18:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Αγαπητοί Στέφανε και katerinagnosis,

Θα ήθελα σας παρακαλώ να ξαναδιαβάσετε τα προηγούμενα μηνύματα μου(σε αυτό φυσικά το τοπικ).

Η παρατήρηση που έγινε στον TRENCAVEL αφορά ένα συγκεκριμένο και πραγματικό γεγονός: την δημοσίευση προσωπικών δεδομένων ή τουλάχιστον φερόμενα ως τέτοια, δίχως την συναίνεση του προσώπου το οποίο αφορούν. Αυτό αποτελεί μια πραγματικότητα, την οποία αφορούσε και η παρατήρηση μου. Εκτός κι αν κάποιος λέει ότι αυτά δεν συνέβησαν…

Εάν, όπως ήδη έχω εξηγήσει, το ίδιο έπραξε και ο filosofos3, τότε κατά τον ίδιο τρόπο είναι απαράδεκτο. Όμως κάτι τέτοιο δεν το έχω αντιληφθεί, ακόμη και τώρα που έχω ξαναδιαβάσει όλο το τοπικ.

Μου προσάπτετε μεροληψία, ερμηνεύοντας την κίνηση αυτή. Εάν είχα κάνει την παρέμβαση σχετικά με το ύφος, ή τη γλώσσα σε έναν από τους δυο τότε ναι θα δεχόμουνα μια τέτοια ερμηνεία. Όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο…

Σας διαφεύγει πιθανώς οτι πέρα από το δεύτερο μήνυμα που έχω καταθέσει, και το οποίο θα συνιστούσα να διαβάσετε άλλη μια φόρα έχοντας υποψιν και το θέμα του τοπικ, το γεγονός ότι ο filosofos3 είναι με ένα συνεχές κατηγορώ, έναντι όλων των ανθρώπων που συνεργάζονται σε αυτήν την προσπάθεια που λέγεται εσωτερικα (αρα και εμένα)….

Πως λοιπόν μπορεί να σταθεί λογικά η ερμηνεία που δίνετε περί μεροληψίας;

Σκεφτείτε επίσης ότι δεν έχω προβεί σε κανέναν χαρακτηρισμό ούτε στα πιστεύω του TRENCAVEL,ουτε στο προσωπο του. Αντιθέτως μέχρι τώρα έχω εισπράξει αρκετά. Δικαίως, ίσως σκεφτείτε. Κατανοητη είναι και μια τετοια σκεψη...

Δεν νομιζω οτι εχω κατι να προσθεσω επι του παροντος θεματος.

Αγαπητη Κατερινα,

Ισως να αναρωτιέσαι γιατι δεν έγινε κάποια επέμβαση σχετικά με την γλώσσα που κατά κορον χρησιμοποιήθηκε στο παρον τοπικ. Μια προσωπικη,καθαρα, οπτικη υπηρετει την φραση «τι κι αν τις γλωσαις του κοσμου ολες λαλω, αγαπη αν δεν εχω….»

Καποτε ρωτησα έναν σοφό άνθρωπο: «Πολλές φορές ενώ συζητω με καποιον και γνωριζω την αληθεια αυτου που λεω, αυτος δεν το δεχεται και θυμωνω.Τι να κανω λοιπον;»

«Δεν πρεπει να θυμώνεις,» μου απαντά
«για δυο λογους.Ο πρωτος είναι ότι δεν γνωριζεις ολη την Αληθεια, διότι εάν την γνωριζες θα ησουνα Θεος.Εάν παρ’ολ’αυτά γνωριζεις ένα τμημα της Αληθειας, δηλαδη ότι το ποτηρι είναι ποτηρι, τοτε δεν εχεις παρα να την πεις και είναι σιγουρο ότι ο συνομιλητης σου θα την αναγνωρίσει ως τέτοια κάποτε ,ακριβώς επειδή είναι αλήθεια. Κι αυτός είναι ο δεύτερος λόγος.»

Δεν ταιριαζει στον ερευνητη της αληθειας λογος τοποχρονικης ιδιοτελειας. Είναι σιγουρο ότι αυτος που τον εκφραζει, δεν κανει τιποτε άλλο παρα να βαζει εμποδια στον ιδιο του τον εαυτο.

Την καλησπερα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 09:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου επιτρέπεις morent να χρησιμοποιήσω μία φράση απο το μήνυμά σου, προς απάντησιν του Τζώνυ?
quote:
«Δεν πρεπει να θυμώνεις,» μου απαντά
«για δυο λογους.Ο πρωτος είναι ότι δεν γνωριζεις ολη την Αληθεια, διότι εάν την γνωριζες θα ησουνα Θεος.Εάν παρ’ολ’αυτά γνωριζεις ένα τμημα της Αληθειας, δηλαδη ότι το ποτηρι είναι ποτηρι, τοτε δεν εχεις παρα να την πεις και είναι σιγουρο ότι ο συνομιλητης σου θα την αναγνωρίσει ως τέτοια κάποτε ,ακριβώς επειδή είναι αλήθεια. Κι αυτός είναι ο δεύτερος λόγος.»

:))))) Μην μου αγχώνεσαι λοιπόν, κάποτε θα πίνουμε μαζί απο το ποτήρι της Αλήθειας, είτε δείς εσύ αυτή που βλέπω εγω, είτε δω εγώ αυτή που βλέπεις εσύ...

quote:
exeis dei stoixeio tis fisis - erotimatiko


Ο θετικός δάσκαλος που αναφέρω (που τον είδα σε δράση) ΕΙΝΑΙ στοιχείο της φύσης (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με το 'στοιχείο'... Είσαι και 'στοιχειασμένος' και δεν σε πιάνω πάντα!!!

quote:
ksereis alithia kali moy ti den exo gnorisei
mipos i antidraseis moy proerxonte epidi gnvrizo - den pezi erotimatiko gamoto...

θα αλλάξω λίγο την ερώτησή σου, και θα σου την επιστρέψω, με τόκο: Ξέρεις αλήθεια οτι μπορεί και να έχουμε κάποιες κοινές εμπειρίες??? (βλέπε ανωτέρω)
Οσο για τις εμπειρίες που δεν λέγονται ξεκάθαρα, δηλαδή τί περιμένεις? Να μπεί κάποιος και να αρχίσει να λέει είδα εκείνο, έκανα το άλλο? Εσύ γιατί δεν λές τί έχεις δεί, αφού προφανώς έχεις εμπειρίες οι οποίες σε οδήγησαν στην αλήθεια?

quote:
tha nomisoun oti den me gnorizeis...

Κι επειδή θα μου βγεί το όνομα! ΟΧΙ ΑΥΤΟΝ (δακτυλοδείχνω τον κο Τζώνυ τώρα) ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ!!!! Φτού κακά!!! :ppp

quote:
Όχι για να ξέρω η επόμενη επίθεση προς το Εσωτέρικα θα είναι ότι κατευθύνεται από τους Γνωστικούς. Αυτοί είναι πίσω απ'όλα, αυτοί πληρώνουν τους συντονιστές.

Αρνείσαι Gretel οτι στείλαμε 'δωρεά' και 'ενίσχυση' προσφάτως στο εσωτέρικα? Θές να τα βγάλουμε όλα στην φόρα??? Θα πάμε στον Τριανταφυλλόπουλο, να ξεκαθαρίσει το τοπίο!

και τέλος:

quote:
exo mia alergia stis sxoles re pagona, to ksereis...

Το ξέρω βρε Τζώνυ μου! Κι εγώ μέσα στις αλλεργίες είμαι! Υπα΄ρχει ένα βότανο... εχθές το συζητάγαμε με την Κατερίνα, ειδικά για αλλεργίες. Επειδή δεν το θυμάμαι, θα την ρωτήσω και θα σου πούμε :)))) (τις υποβόσκουσες παρενέργειες του βοτάνου, που είναι η πλήρης και ασυνείδητη υποταγή στις μεθόδους υπνωτισμού της σχολης της Γνώσης, θα τις κρύψουμε καλά!) Μόλις το πάρεις θα γίνεις περδίκι ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΟΣ!!!!! :))))

Αντε βρε, δεν το κρύβω, σε ξέρω όσο χρειάζεται για να σε εκτιμώ, κι ακόμα και το οτι δεν ανέχεσαι τίποτα πέρα απο αυτό που 'νομίζεις' (μου επιτρέπεις) οτι ξέρεις με κάνει να σε συμπαθώ ακόμα περισσότερο!

κι ένα τελευταίο για τον Morent: Συμφωνώ με τον Στέφανο και την Κατερίνα οτι υπέπεσες σε σφάλμα χρησιμοποιώντας ολόκληρο μήνυμα μόνο για χάρη του Trencavel (πώς λέει ο Λιακόπουλος 400 σελίδες για 10 ευρώ. Ούτε στην λαϊκή).
Αυτό με τα προσωπικά δεδομένα ομολογώ συνεχίζω να μήν το καταλαβαίνω, αφού αυτό που λέχθηκε για την Αγία Παρασκευή (μεγάλη η χάρη της) χρησιμοποιήθηκε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ως χαρακτηρισμός, αντί επιθέτου ας πούμε! Δεν φαντάζομαι να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που να θεωρεί οτι χρησιμοποιήθηκε ως ιδιότητα!
Δώθηκε συνέχεια σε κάτι που δεν άξιζε... Αλλά τέλος πάντων! Μακάρι να τελειώσει εδώ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 09:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
otan tin aneveis, koita piso ke tha me katalaveis


Το μόνο που βλέπω Τζωνάκο, είναι ανθρώπους που φοβούνται τα ύψη, και βρίσκουν κάθε είδους δικαιολογία για να μείνουν εκεί που είναι, και τελικά να κάνουν και πηγαδάκια (ανάλογα με την 'περιοχή' απο όπου ξεκίνησαν μεσα στην πόλη), για να επιστρέψουν όλοι μαζί σπίτια τους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 09:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.

Aγαπητή gretel στα τόσα χρόνια που είμαι εδώ δεν έχω ρωτήσει ΠΟΤΕ κάποιον που ανήκει...(και δε θα ρωτούσα και τώρα αν δεν αναφερόντουσαν οι ίδιοι...)

Βέβαια αυτό δε στο χρεώνω μια και είσαι νεότερη από μένα εδώ μέσα και δεν έχεις παρακολουθήσει όλη την πορεία μου...

quote:
Ομως, μου χτύπησε πολύ άσχημα Avallon, το παρακάτω, κι όχι επειδή έχει σχέση με τον trencavel. Θέλω να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά, και παρόλο που ξέρω οτι φαίνεται μηδαμινό μπροστά σε άλλα που έχουν ειπωθεί, μου χτύπησε κατακούτελα, και δεν πίστευα οτι θα διάβαζα ποτέ κάτι τέτοιο

Αγαπητή Pagwna... λυπάμαι αν είχες "υψηλές" προσδοκίες από μένα αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είμαι... Συνηθίζω να λέω αυτό που σκέπτομαι χωρίς να φοβάμαι μην χαλάσω την διαδικτυακή μου "εικόνα". Το να δημιουργήσω εδώ μέσα μια περσόνα που δεν είμαι Εγώ δεν είναι "τακτική" δική μου.
Και... ποτέ μην λες ΠΟΤΕ αγαπητή μου!!

Αν εσύ είσαι περισσότερο σκληρόπετση όταν δέχεσαι βέλη συγχαρητήριά σου!
Αν εσύ όμως βρισκόσουν στη θέση μου και σου προσάπτανε ότι είσαι της Αριστερής Ατραπού και σένα δε σε πείραζε δε σημαίνει ότι δε θα σε πείραζε και αν σου προσάπτανε ότι είσαι "βασιλική" ή ότι είσαι ΠΑΟΚ.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας έχει ένα ευαίσθητο σημείο, μιαν αχίλλειο πτέρνα αν θέλεις που του χαλάει την συνταγή ομορφιάς και δεν του επιτρέπει να είναι υπεράνω...
Δε μετανιώνω συνεπώς ούτε στιγμή για αυτό που είπα όπως το είπα.
Αν δε σου αρέσει εσένα ή του ΤRENCAVEL λυπάμαι...

Το να ζητάς συγνώμη μπορεί να δείχνει ωριμότητα αλλά το να μη χρειαστεί να ζητήσεις-χρησιμοποιώντας τις σωστές νόρμες συμπεριφοράς - είναι εξίσου ώριμο.

Αλλωστε η λαϊκή ρήση τα λέει όλα..."Από τότε που βγήκε η συγνώμη χάλασε ο κόσμος"

quote:
Η συγχώρεση και η ικανότητα συγχώρεσης είναι απο τις μεγαλύτερες αρετές του ανθρώπου, και μία απο τις πολύ αγαπημένες 'αδελφές' της αγάπης!Οταν η συγγνώμη είναι ειλικρινής, η συγχώρεση δίνεται επειδή ακριβώς αντιλαμβάνεται ο άλλος οτι υπήρχε κατανόηση του οποιου λάθους ή της συναισθηματικής κατάστασης που μπορεί να τον έφερε μία πράξη του άλλου (γιατί μπορεί κάλλιστα η πράξη αυτή καθ'αυτή ΝΑ ΜΗΝ δημιουργεί προυποθέσεις ΟΦΕΙΛΗΣ για συγγνώμη... αλλά η πράξη να έφερε τον άλλον σε δύσκολη θέση, ασχέτως προθέσεων, και ΑΛΗΘΕΙΑΣ, και ΗΘΙΚΟΥ και ΣΩΣΤΟΥ).

Eπειδή ακριβώς δεν υπάρχει η "δικαιολογία" της συναισθηματικής φόρτισης που έφερε τον TRENCAVEL στο σημείο να μου προσάψει αυτές τις κατηγορίες - γιατί βέβαια όντας αδαής εγώ δεν είχα αναφέρει στοιχεία σχετικά με το θέμα που να αιτιολογούν τέτοια συμπεριφορά γι'αυτό ακριβώς το λόγο δεν είμαι 100% σίγουρη για την ειλικρινότητα της πρόθεσης να ζητήσει συγνώμη
quote:
Ασχέτως βέβαια, πρέπει να καταλάβουμε οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ είναι κανείς υποχρεωμένος, ή ΟΦΕΙΛΕΙ να ζητήσει συγγνώμη, ακόμα κι όταν έχει σφάλλει απέναντι σε έναν άνθρωπο.

Aν δεν κάνω λάθος ο Νόμος της Ανταπόδοσης μας επιβάλλει τρόπον τινά τη διόρθωση των λαθών μας αν δεν θέλουμε να επιβαρυνθεί το κάρμα μας...
quote:
Οταν η συγχώρεση 'δίνεται' επειδή θεωρείται οτι του οφειλόταν η συγγνώμη, τότε δεν δίνεται συγχώρεση, αλλά γίνεται μία απλή (και κακίστης μορφής) αποδοχή ενός φαινομενικού υποβιβασμού ή προσπάθειας ταπείνωσης αυτού που ζητάει συγγνώμη (έτσι το βλέπει αυτός που 'δίνει' δήθεν την συγχώρεση)...

Δεν είχα τέτοια πρόθεση ως εκ τούτου αν νομίζει ότι τον ταπείνωσα μπορεί να μου το πει και γω θα του ζητήσω συγνώμη. Ετσι απλά...

Συνεχίζουμε λοιπόν?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon, κακώς πήρες τόσο προσωπικά την 'ανάλυσή' μου για την συγγνώμη. Καταρχήν, δεν κρίνω εάν σε στεναχώρησε ή σε ενόχλησε η στάση του Trencavel. Αυτό δεν το ψάχνω κάν. και βέβαια μπορείς να ενοχλείσαι απο ό,τι θές, κι εγώ ενοχλούμαι απο πολλά πράγματα, και το δείχνω κιόλας. Στην συγγνώμη αναφερόμουν, και με την ευκαιρία του τρόπου που έδωσες άφεση έκανα μία ανάλυση αυτού που θεωρώ λάθος!
Ποτέ δεν είπα οτι είμαι υπεράνω, ή άνετη, ή οτι δεν με αγγίζουν κάποια πράγματα (έως ΠΑΜΠΟΛΛΑ πράγματα), ή οτι δεν φτάνω και στα πρόθυρα της αγένειας πολύ συχνά, όταν κάτι με ενοχλεί! Μία ανάλυση έκανα, οκ? Μην κολλάς άλλο εκεί!
Και γενικά μήν κολλάς βρε χαρά μου! Ακόμα κι αυτή η πρώτη σου αναφορά για την ΟΥΣΙΑ της συζήτησης:
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.
--------------------------------------------------------------------------------

Aγαπητή gretel στα τόσα χρόνια που είμαι εδώ δεν έχω ρωτήσει ΠΟΤΕ κάποιον που ανήκει...(και δε θα ρωτούσα και τώρα αν δεν αναφερόντουσαν οι ίδιοι...)

Βέβαια αυτό δε στο χρεώνω μια και είσαι νεότερη από μένα εδώ μέσα και δεν έχεις παρακολουθήσει όλη την πορεία μου...


...ακόμα κι αυτό λοιπόν δεν αναφερόταν απο την Gretel σ'εσένα αλλά στον Τζώνυ, και το λέει ξεκάθαρα η έρμη...

quote:
Στο θέμα που έθιξε τώρα ο αγαπητός Τζόννυ να πω ότι δε θεωρείται κακό ή λάθος να δηλώσει κάποιος ότι ανήκει σε μία ομάδα. Δεν είναι όλοι άλλοστε του μοναχικού δρόμου, ο ομαδικός δρόμος είναι σημαντικός και δύσκολος για τον σημερινό άνθρωπο.

Όταν κάτι εξυπηρετεί την διεξαγωγή της συζήτησης δεν είναι λάθος να λέγεται. Ίσα ίσα που με την πληθώρα των οργανώσεων που ξεφυτρώνουν κάθε μέρα η εμπειρία του διπλανού μέλους μπορεί να είναι σωτήρια.

Ας μένουμε λοιπόν στην ΟΥΣΙΑ μιας συζήτησης και όχι στο πού ανήκει ο ομιλών.

Πολλές φορές ΕΝΕΡΓΑ μέλη έχουν ενημερώσει και για ομιλίες που γίνονται από συγκεκριμένες ομάδες. Δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε προσυλητισμό αυτό, όσο είναι μέσα σε κάποια πλαίσια και δεν γίνεται διαφήμηση του τύπου να μπαίνει το μέλος σε διάφορα τοπικ και να διαφημίζει την ομάδα που ανήκει.


...βλέπεις? αναφερόταν στην 'κατηγορία' που δεν ήταν κατηγορία όμως, του Τζώνυ για τον προσηλυτισμό! Δεν φαντάζομαι να διαφωνείς στο κατά πόσον έχει ο καθένας την ελευθερία είτε να κρύβει το πού ανήκει, είτε να το λέει χωρίς φόβο και χωρίς πάθος!!! Προσωπικά, δεν βγαίνω με ταμπέλα 'είμαι Γνωστική', αλλά δεν θα το μασήσω κιόλας! Δεν είναι κάτι για το οποίο ντρέπομαι, μάλλον το αντίθετο!

Νά'σαι καλά, και συμφωνώ... ας συνεχίσουμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ακόμα κι αυτό λοιπόν δεν αναφερόταν απο την Gretel σ'εσένα αλλά στον Τζώνυ, και το λέει ξεκάθαρα η έρμη...

MEA CULPA!
Παρανόησις λοιπόν! Για μια ακόμη φορά μίλησα σαν θερμόαιμη Κριός με τα κέρατα αντί με το μυαλό!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ασχέτως βέβαια, πρέπει να καταλάβουμε οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ είναι κανείς υποχρεωμένος, ή ΟΦΕΙΛΕΙ να ζητήσει συγγνώμη, ακόμα κι όταν έχει σφάλλει απέναντι σε έναν άνθρωπο.
--------------------------------------------------------------------------------
Aν δεν κάνω λάθος ο Νόμος της Ανταπόδοσης μας επιβάλλει τρόπον τινά τη διόρθωση των λαθών μας αν δεν θέλουμε να επιβαρυνθεί το κάρμα μας...


Νομίζω το Κάρμα δεν 'καθαρίζει' με την συγγνώμη που θα πούμε, ούτε επιβαρύνεται βέβαια αντίστοιχα εάν δεν ζητήσουμε συγγνώμη. Εχει να κάνει με την μετάνοια για ό,τι έγινε, με την κατανόηση του λάθους ΣΕ ΒΑΘΟΣ και άλλα συναφή :)
Αλλωστε, συμφωνώ επίσης με αυτό που λές: "απο τότε που βγήκε η συγγνώμη χάλασε ο κόσμος". Αν το καλοσκεφτείς, και η ίδια η συγχώρεση μπορεί να δίνεται χωρίς να έχει ζητηθεί... έτσι δεν είναι... Για μένα και η συγγνώμη και η συγχώρεση θα έπρεπε να είναι εσωτερικές καταστάσεις ΜΟΝΟ κι όχι λόγια... Οταν εσωτερικά έχει κάτι αλλάξει έτσι κι αλλιώς, αλλάζει και η στάση του άλλου... Οι συγγνώμες και οι συγχωρέσεις είναι ΠΕΡΙΤΤΕΣ...
Συμφωνείς ή διαφωνείς?
Μην το πάρεις προσωπικά κι αυτό! Φιλολογική συζήτηση κάνουμε, μέσα απο την οποία κι εγώ μπορεί να μάθω κάτι παραπάνω, κι εσύ κι όλοι μας... Αναμένω εναγωνίως τις σκέψεις σου, και όποιου άλλου φίλου έχει σκεφτεί πάνω σ'αυτό το θέμα :))))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 12:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MEA CULPA!
Παρανόησις λοιπόν! Για μια ακόμη φορά μίλησα σαν θερμόαιμη Κριός με τα κέρατα αντί με το μυαλό!

Αμ, πές το καμάρι μου οτι είσαι Κριός να βάλω κανάν θώρακα, να κρατήσω καμμιά ασπίδα, κάτι τέλος πάντων :))) Μουρλοί Κριοί...με βασανίζετε το αγνό και άγιο Παρθενάκι!!!! :pΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 13:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Jonnie
quote:
Κι εγώ μέσα στις αλλεργίες είμαι! Υπα΄ρχει ένα βότανο... εχθές το συζητάγαμε με την Κατερίνα, ειδικά για αλλεργίες. Επειδή δεν το θυμάμαι, θα την ρωτήσω και θα σου πούμε :)))) (τις υποβόσκουσες παρενέργειες του βοτάνου, που είναι η πλήρης και ασυνείδητη υποταγή στις μεθόδους υπνωτισμού της σχολης της Γνώσης, θα τις κρύψουμε καλά!) Μόλις το πάρεις θα γίνεις περδίκι ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΟΣ!!!!! :))))
= ΦΡΟΞΥΛΙΑ
(ναι ναι τις υποβοσκουσες παρενεργειες θα τις κρύψουμε!!!!!!!)

Και στα σοβαρά τώρα, το ότι εσύ ή κάποιοι άλλοι βγάζουν σπυριά με τις σχολές είναι σεβαστό. Το ότι εγώ ποτέ δεν προσπάθησα να διαφημίσω τίποτα όμως, πρώτα απ 'όλα γιατί δεν υπάρχει κέρδος και δεύτερον το μόνο που έκανα είναι να δώσω μια πληροφορία για νέο κύκλο διαλέξεων ΜΟΝΟ σαν πληροφορία. Τίποτα παραπάνω. Και μετά γιατί θα πρέπει να κρύψω αυτό που κάνω??? Αυτό δεν θα ήταν "πονηρό???" Ενοχλεί το ότι το λέω φανερά??? Δεν πειράζει, ας ενοχλεί. Αυτή είμαι, ξεκάθαρη και ειλικρινής και σε όποιον αρέσω...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 15:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, γειά σου βρε Κατερίνα!!! η Φροξυλιά!!! :)))
Βρε, την Φροξυλιά, να μην την θυμάμαι με τίποτα :)))))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 17:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρνείσαι Gretel οτι στείλαμε 'δωρεά' και 'ενίσχυση' προσφάτως στο εσωτέρικα? Θές να τα βγάλουμε όλα στην φόρα??? Θα πάμε στον Τριανταφυλλόπουλο, να ξεκαθαρίσει το τοπίο!

ΑΠΑΙΤΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΧΩΡΗΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΗ ΔΩΡΕΑ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΞΗΣΗ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 11:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην παρέα!
Pagwna...
Ειναι φορες που η συγνωμη μπορει να αποκαταστησει "ζημιες" και μπορει να αποτελεσει καθαρση, βαλσαμο ή και τιμη σε εκεινον που εχει το θαρρος να την πει και να την εννοει.

Ειναι ομως και καποιες συγνωμες που ειναι τοσο "λιγες"μπροστα στο κακο που εγινε, που αποτελουν υβρη.

Ξερω να λεω συγνωμη και να το εννοω, ξερω ομως ταυτοχρονα πότε η συγνωμη δεν ειναι αρκετη και καλυτερα ειναι να μην την πεις, αλλα με καποιον αλλο τροπο να την εκφρασεις ισως.


Αυτός που ζητά τη συγνώμη δείχνει-δίνει το ΜΕΓΑΛΕΙΟ του και λαμβάνει ΛΥΤΡΩΣΗ. Αυτός που δίνει τη συγχώρεση δείχνει-δίνει ΜΕΓΑΛΕΙΟ ψυχής και ΛΥΤΡΩΝΕΤΑΙ και αυτός. Κατά συνέπεια σε αυτές τις περιπτώσεις αγαπητή μου δεν υπάρχει κάποιος που βρίσκεται σε θέση ισχύος και κάποιος που βρίσκεται σε δεινότερη. Αυτή η περίπτωση είναι μια περίπτωση δούναι και λαβείν όπου όλοι λαμβάνουν τα ίδια!! ΜΕΓΑΛΕΙΟ και ΛΥΤΡΩΣΗ.
Ετσι επέρχεται η ισορροπία…και γι'αυτό κατά συνέπεια οι συγνώμη και η συγχώρεση δεν είναι καθόλου περιττές!

Και μια περί αυτού ο λόγος... που είναι αυτή η ψυχή που χάθηκε?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 12:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω πώς το λές Avallon, και έτσι θα συμφωνήσω... Δεν έχει νόημα να αναλύσω τί ακριβώς εννοώ, αλλά μόνο με ένα σημείο διαφωνώ και σ'αυτό θα σταθώ, γιατί τελικά μπορεί να αποτελεί και όπλο της αρνητικότητας (οπότε εντός θέματος είμαστε) :) :

quote:
Ειναι ομως και καποιες συγνωμες που ειναι τοσο "λιγες"μπροστα στο κακο που εγινε, που αποτελουν υβρη

Ποιό θεωρείς οτι είναι το μεγαλύτερο κακό το οποίο δεν μπορεί να συγχωρεθεί? Αυτό δεν εννοείς στην ουσία? Οτι υπάρχουν κάποια πράγματα ασυγχώρητα? Νομίζω το μεγαλείο είναι να συγχωρείς αυτά που για άλλους είναι συνήθως ασυγχώρητα, κι όχι απλά αυτά που μας θίγουν λίγο ή πολύ!
Πχ, η γιαγιά μου ήταν παρούσα όταν σκότωσε τον πατέρα της΄ο ξάδελφός της. Είχε σταθεί ανάμεσά τους και παρακάλαγε να μην τον σκοτώσει (για κτήματα...), και ήταν μικρό κοριτσάκι (8 ετών). Τελικά την βρήκαν πάνω απο το πτώμα του ώρες μετά να κλαίει ακόμα.
Ο φονιάς βγήκε πολλά χρόνια μετά απο την φυλακή και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να πάει να ζητήσει συγγνώμη απο την γιαγιά μου, η οποία απλά τον αγκάλιασε. Η γιαγιά μου είχε παντρευτεί, είχε γεννήσει και την μάνα μου. Ο φονιάς πήγαινε στο σπίτι της για φαγητό, και κοιμόταν εκεί, και ζήτησε απο τον άντρα της να του βρεί μία δουλειά, γιατί κανείς δεν τον έπαιρνε λόγω ιστορικού! Εγινε μόνιμος σχεδόν στο σπίτι, μέχρι που ορθοπόδησε και έφυγε...
Οταν η μάνα μου της έλεγε (η οποία της γύριζε το άντερο που τον έβλεπε) "μα πώς μπορείς και τον ταϊζεις τον δολοφόνο, το τέρας?", η γιαγιά μου της απάνταγε "ε παιδάκι μου, αυτά είναι περασμένα. Ο Θεός θα τον κρίνει!!"
Οταν έμαθα αυτή την ιστορία αναθεώρησα ΟΛΕΣ μου τις απόψεις περί συγχώρεσης, συγγνώμης και μεγαλείου ψυχής... Φαντάζομαι τώρα, θα καταλάβεις πώς την αντιλαμβάνομαι εγώ :)
Εστω, απο την πλευρά μου δεν έχω να πώ κάτι άλλο γι'αυτό το θέμα.
Οσο για τον Trencavel, νομίζω δήλωσε πως δεν θα ξαναμπεί... Μακάρι να αλλάξει γνώμη! Είδωμεν...


Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια που εσύ άνοιξες το θέμα της συζήτησης για την αριστερή ατραπό μήπως τελικά έχεις και γνώση και άποψη, που τις περνάς πιο εύκολα στους πιτσιρικάδες που μας διαβάζουν με το πρόσχημα των αποριών?
Αυτά που λες θα μπορούσε κανείς να πεί ότι είναι ατόφια και πολύ καλά προμελετημένη προπαγάνδα υπέρ της αριστερής ατραπού!!!...
Δεν πιστεύω τελικά γι αυτό να άνοιξες αυτό το θέμα?
Δεν τολμώ να φανταστώ ότι άνοιξες το θέμα της αριστερής ατραπού, όχι για να μάθεις αυτά που πολύ καλά ήξερες, αλλά για να τα διαδώσεις με το πρόσχημα των αποριών σου σε πραγματικά ανυποψίαστους πιτσιρικάδες που μας διαβάζουν...

Mου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η ευκολία με την οποία χαρακτηρίζουμε τους συνομιλητές μας οπαδούς της Αριστερής Ατραπού.Θεωρώ ότι αυτό δεν αρμόζει όχι μοναχα σε φτασμένους εσωτεριστές αλλά ουτε και σε απλούς ανθρώπους.

Η προπαγάνδα Τrencavel είτε είναι καλή είτε είναι κακή παραμένει προπαγάνδα.Ετσι με την ίδια λογική που χαρακτήρισες το κειμενο που ακολουθεί προπαγάνδα Υπερ της Αριστερής Ατραπού,θα μπορούσε και κάποιος να σε κατηγορήσει το ιδιο για τον τρόπο που μας παραθέτεις πληροφορίες για την σχέση Αριστερης Χειρός και του σεξ(που κατά την ταπεινή μου αποψή είναι ατελής).Φαντάζομαι όμως όπως και μόνος σου δήλωσες ότι η πρόθεση σου είναι η προστασία των μελών από την Αριστερή Ατραπό.Είναι λοιπόν προτιμότερο να ακούμε τους άλλους και να μην χαρακτηρίζουμε με τόση ευκολία.

quote:
είναι αδιανόητο να πιστεύουμε ότι εκείνοι της "δεξιάς", δεν κατέχουν την "αριστερή".Η δεξια ατραπος ειναι ο δρομος του σκλαβου των συναισθηματων, που με μαθηματικη ακριβεια οδηγει στην απωλεια (Φυγη). Ειναι ο δρομος του "Πλανεμενου".
Η αριστερη ατραπος, ειναι ο δρομος του ανετοιμου αποκρυφιστη, του ιδιοτελη και ερασιτεχνη μαγου.
Η δεξια ατραπος, ειναι ο δρομος του ανετοιμου μυστικιστη, του ιδιοτελη και ερασιτεχνη θεουργου.
Και οι δυο δρομοι, εγκλωβιζουν τον φιλοδοξο οδοιπορο μεσα στο αιθερικο, μεσα στο φως των μυστηριων.
Ετσι νομιζω γινεται κατανοητο, γιατι ο δρομος που ακολουθουν οι θρησκειες, οδηγει σε τοσα εγκληματα (η δεξια ατραπος).
Η αριστερη ατραπος, ο δρομος του διανοητικου αποκρυφισμου που οδηγει στις ερμητικες τεχνες
Aυτό που εννοώ είναι ...να δοκιμάσουμε λίγο από Αριστερή Ατραπό για να δούμε αν μας "πάει"... Βλέπεις ... εδώ μέσα μιλάμε εκτός από την Δεξιά και για την Αριστερή Ατραπό...

Το κείμενο ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ μιλαει για υπερβαση των δύο μονοπατιων και όχι επιλογή του ενός,πράγμα που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
Στο σημειο που λέει «να δοκιμάσουμε λίγο από Αριστερή Ατραπό για να δούμε αν μας "πάει»,θεωρώ ότι ο συγγραφέας του μηνυματος εφαρμόζει μια απλή λογική.Ο μύστης πρέπει να έχει συνειδηση και των δύο δρόμων,δηλαδη π.χ δεν μπορώ ποτε ουσιαστικά να αμυνθώ απέναντι σε μια ψυχική επιθεση αν δεν εχω επιτεθεί ποτέ σε καποιόν ώστε να γνωριζω τον τρόπο που γίνεται.Υπο αυτό το πρίσμα θεωρώ ότι το μέλος Zandok εθεσε τον προβληματισμό της και όχι γιατι ανοικει στην Αριστερη ατραπό όπως λανθασμένα άφησες να αιωρείται.

Και μία ερώτηση προς όλους.
Γνωρίζει κανείς καποιο Μantram που και πως χρησιμοποιειται κατά την διαρκεια της συνουσίας και σκοπό εχει την απορροφηση της ελκτικής δυναμης του γυναικείου οργάνου ώστε να χρησιμοποιηθει με την βυρια για ενεργοποιηση της Κουνταλίνης;

Αν δεν γνωρίζει κανείς τότε,μην φοβάστε.Είναι σπάνιο να συναντήσετε κάποιον άνθρωπο που Κυριολεκτικά θα σας ρουφήξει σε σημείο που θα σας στείλει στο νοσοκομείο ή στην καλύτερη περίπτωση στο τρελοκομείο…


Ryche...
The Dark Side of the Force
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε γουέλκαμ μπάκ!!! :)

Απορία έχω...πάλι και πάντα:

quote:
μύστης πρέπει να έχει συνειδηση και των δύο δρόμων,δηλαδη π.χ δεν μπορώ ποτε ουσιαστικά να αμυνθώ απέναντι σε μια ψυχική επιθεση αν δεν εχω επιτεθεί ποτέ σε καποιόν ώστε να γνωριζω τον τρόπο που γίνεται.

Υποθέτω οτι κατά λάθος το έγραψες έτσι... Αλλιώς λές οτι για να αμυνθείς απέναντι σε έναν δολοφόνο, και για να ξέρεις πότε κάποιος θέλει να σε σκοτώσει, πρέπει να έχεις περάσει απο την θέση του δολοφόνου??? Δεν μπορείς να καταλάβεις οτι όταν κάποιος κρατά μαχαίρι, γυαλίζει το μάτι του, και βγάζει ιαχές τρέχοντας προς τα σένα, κάτι δεν πάει καλά???? Πρέπει να έχεις δοκιμάσει πρώτα να φάς κανέναν?
Συμφωνώ βεβαίως οτι πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πώς δρά κάποιος, και ποιές είναι οι 'ενδείξεις' αν θές για συγκεκριμένη δράση... αλλά ουδέποτε χρειάστηκε να κάνει κάποιος αυτό που θέλει να αποφύγει, ή αυτό που θέλει να αναγνωρίσει, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ να το αποφύγει ή να το αναγνωρίσει!!!!


Edited by - Pagwna on 13/01/2006 14:49:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy