ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech,

το μήνυμα μου δεν έχει σεξουαλικά υπονοούμενα προς το άτομο σου.

Αν πρόσεξες σε ότι με κατηγορείς, υπάρχουν και φατσούλες δίπλα, ένδειξη πως κάνουμε χιούμορ. Αφού δεν έπιασες πως προκειται για χιούμορ, άλλο τόσο πείρες στραβά το χαΐδεμα.

Σκέψου πώς χαϊδεύει ένας φιλόσοφος σκεπτικίστρια μας, σκέψου αν μπορείς.

Μπαίνει βαθιά στο υποσυνείδητο σου, αρχίζεις και ιδρώνεις, χάνεις τα λόγια σου….τα λογικα σου, και θέλεις να τον χαϊδέψεις!

Tryfield, καλή τύχη!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι τον Αμπελοφιλόσοφο θέλεις να τον χαίδεψεις...με γιαούρτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα καλη μου, ετσι κανεις καλυτερο γιαουρτακι!

http://www.gourmet.gr/_data/images/medculture/photos/makingyogurt.jpg

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/04/2006 22:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για το ερώτημα που έθεσες,

Όλοι, ανεξάρτητα σε πιο πεδίο ο καθένας εκδηπλώνει τις ενέργειές του, στην ουσία των πραγμάτων ως άνθρωποι προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τους λόγους, τις αιτίες, να φθάσουμε στις πηγές τις ύπαρξης. Είτε αυτό αφορά την κίνηση προς τον έξω κόσμο (επιστήμη), είτε την κίνηση προς τον έσω κόσμο (πνευματικότητα). Η πνευματικότητα ή ο εσωτερισμός, κάνουν το μεγάλο τους πείραμα στην ίδια την ζωή. Στον τρόπο που παρατηρούνε τους βαθύτερους μηχανισμούς, τις βαθύτερες συνδέσεις της ύπαρξης και προσπαθούνε μέσα από την βιωματική τους εμπειρία-πείραμα να εκφέρουν λογικά την γνώση που αποκτούνε. Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζουνε είναι ότι επειδή η φύση των μηχανισμών στην ύπαρξη περνά σε πεδία και διαστάσεις που ο ανθρώπινος περιορισμένος νους δεν μπορεί ακόμα νοητικά να συλλάβει, επισέρχονται παράγοντες υποκειμενικότητας. Χωρίς να απορρίπτώ τίποτα, θεωρώ πως η υποκειμενικότητα αυτήν αφορά την προσεγγιστική μορφή των εμπειριών προς την μεγάλη των πάντων αλήθεια. Ακριβώς όπως και η επιστήμη προχωρά προσεγγιστικά προς την δική της των πάντων αλήθεια. Στην ουσία των πραγμάτων όμως δεν μπορούμε να απορρίπτουμε ούτε το ένα, ούτε το άλλο, καθώς και οι δύο κινήσεις είναι οι συνισταμένες της μίας και μοναδικής κίνησης του ανθρώπου να γνωρίσει την ύπαρξή του. Και τα δύο είναι αλληλένδετα και συμπληρωματικά το ένα με το άλλο.
Ας είμαστε λίγο περισσότερο υπομονετικοί, γιατί έχω την αίσθηση οτι η συστηματοποίση της πνευματικής εμπειρίας θα έλθει σύντομα ανοίγοντας νέους ορίζοντες σε όλα τα πεδία, υλικά, πνευματικά και ψυχικά.


Ελπιζω να αντιλαμβάνεσαι οτι δεν απάντησες στην ερώτηση.
Εγω απάντησα πως η επιστημη περιορίζει το υποκειμενικό στην έρευνα και γιαυτό τον λόγο σταθηκε πιο αποτελεσματικη στην κατανόηση του κόσμου και την αντιμετώπιση των προβλημάτων απο τον εσωτερισμό.Αν θες την απάντηση διάβασε το θεμα απο την αρχη.Δεν θα την ξαναγράψω.

Η πνευματικότητα δεν ειναι προνόμιο του εσωτερισμου αγαπητέ.

Ε αφου υπεισερχονται παράγοντες υποκειμενικότητας πώς τους περιορίζουν βρε αδερφέ?Αυτο το ρωτάω ΤΟΣΗ ΩΡΑ!

Ο εσωτερισμος δεν διεξάγει πειράματα συνήθως.Εαν τα διεξάγει,(οπως οι οπαδοι του Maharisi) θα τα κάνει με μη επιστημονικό τρόπο ώστε να ταιριάξουν στα εσωτερικά του πιστεύω.Εαν το πείραμα δέιξει αντιφάσεις με τα πιστεύω απορρίπτει τις αντιφάσεις.

Η επιστήμη ΔΙΕΡΕΥΝΑ τις αντιφάσεις.

Η απάντηση κυριοι είναι οτι δεν έχουν τρόπο για να αποφύγουν τις αντιφάσεις.Οτι δεν εκτελουν ορθα πειράματα,εαν ποτε εκτελέσουν ένα..Οτι βασίζονται στις ανέκδοτες μαρτυρίες.Σε ιστορίες.Σε οτι τους φαίνεται ωραίο.Ασχολούται με την ψυχή χωρις να έχουν απόδειξη ύπαρξης της ψυχής.Με αυρες ενω αυρα δεν εχει αποδειχτει οτι υπάρχει.Με "ενεργειες" και "πεδία" χωρις να διευκρινιζουν ή να κατανοούν την φύση τους.Αοριστολογίες,κενολογίες και πλήθος αντιφάσεων.Οσο πιο πολύ μυστηριο τόσο πιο πολύ μιλάνε γιαυτό κτίζοντας θεώριες και ιδεολογίες πανω στο μυστήριο.Σκοτάδι στο σκοτάδι.

Ο εσωτερισμος δεν ειναι αλληλενδετος με την επιστημη.Αποτελει μια εντελως διαφορετικη προσέγγιση.Παραδεχτητε το επιτέλους.

Τελέυταια αρχισε και μια νεα μοδα των εσωτεριστων.Χρησιμοποιουν όρους της επιστήμης για να ενδυσουν τις ιδέες τους και να τις κάνουν πιο ελκυστικές ενω οι μέθοδοι τους καμια επιστημονική βάση δεν έχουν.Ιδρυουν "πανεπιστημια" αντι μοναστήρια.Βρισκουν επίπλαστες ομοιότητες ανάμεσα σε αρχαια φιλοσοφικά κείμενα και τις ιδεες της κβαντικης μηχανικής.Βασικα η κβαντικη μηχανικη εαν ήταν άνθρωπος θα έπρεπε να τους μηνύσει για κακοποίηση.
Τα ιδια έπαθε και η ιατρικη με τις "εναλλακτικες ιατρικες",η βιολογία με το"12κλωνο DNA" και τους δημιουργηστές κτλ.

1.Ποιες εινα οι βαθυτερες διασυνδέσεις της ύπαρξης που διερευνουν οι εσωτεριστές?
2. Εαν "η η φύση των μηχανισμών στην ύπαρξη περνά σε πεδία και διαστάσεις που ο ανθρώπινος περιορισμένος νους δεν μπορεί ακόμα νοητικά να συλλάβει" τότε γιατι ασχολούνται?Αφου μόλις είπες οτι ο νους δεν μπορεί να τα συλλάβει!
3.Ποια είναι η "συστηματοποίση της πνευματικής εμπειρίας" που αναφέρεις και πώς είσαι τόσο σιγουρος οτι θα έρθει?
4.Επίσης πώς αποφευγεις την υποκειμενικοτητα της προσωπικης εμπειρίας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελα καλη μου, ετσι κανεις καλυτερο γιαουρτακι!

http://www.gourmet.gr/_data/images/medculture/photos/makingyogurt.jpg

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/04/2006 22:06:43



Δεν χρειζεται.Θα κάτσω πάνω απο ένα ποτήρι γάλα και θα το ρίξω στην αμπελοφιλοσοφία μέχρι να πήξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο εσωτερισμος δεν ειναι αλληλενδετος με την επιστημη.Αποτελει μια εντελως διαφορετικη προσέγγιση.Παραδεχτητε το επιτέλους.


έλεος πια medtech! δεν θυμάσαι τίποτα μου φαίνεται...!

όλη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε από εκείνο το περίφημο θέμα για το 12κλωνο DNA, που αν και τραβηγμένο από τα μαλλιά, εσύ αποφάσισες πως καλύπτει ΟΛΟΥΣ όσους ασχολούνται με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν βρίσκεται στα αποδεκτά (για σένα) όρια της επιστήμης!

έλεος!

τέσπα.... σας αφήνω στο ειδύλλιο με τον φιλόσοφο... μη κόψει και το γιαούρτι...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 23:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο εσωτερισμος δεν ειναι αλληλενδετος με την επιστημη.Αποτελει μια εντελως διαφορετικη προσέγγιση.Παραδεχτητε το επιτέλους.


έλεος πια medtech! δεν θυμάσαι τίποτα μου φαίνεται...!

όλη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε από εκείνο το περίφημο θέμα για το 12κλωνο DNA, που αν και τραβηγμένο από τα μαλλιά, εσύ αποφάσισες πως καλύπτει ΟΛΟΥΣ όσους ασχολούνται με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν βρίσκεται στα αποδεκτά (για σένα) όρια της επιστήμης!

έλεος!

τέσπα.... σας αφήνω στο ειδύλλιο με τον φιλόσοφο... μη κόψει και το γιαούρτι...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος


?????????????????


Μήπως μπέρδεψες τις δηλώσεις μου?

Α.Στο 12κλωνο DNA είχαμε την προσπάθεια του εσωτερισμου (τσακρας,διαλογισμός) να ενδυθεί επιστημονικό ένδυμα.
Β.Εχω δηλώσει οτι δεν χρειαζεται να είσαι πυρηνικος φυσικός για να είσαι σκεπτικιστής.Τι το παράξενο βρίσκεις σε αυτο?
Γ.Απο ότι βλεπω αγαπάς το hit and run.Καμια απάντηση στην ερώτηση που έκανα μπορείς να δώσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. καταρχήν κάνε έναν κόπο να απομονώνεις το σημείο που θέλεις να βάλεις σε παράθεση και όχι να βάζεις ολόκληρο το ποστ στο οποίο απαντάς, γιατί το αποτέλεσμα είναι κουραστικό. Αν δεν ξέρεις πως ευχαρίστως να σε βοηθήσω

2.για να συζητάς πρέπει και να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι. Δεν το κάνεις και μου απαντάς ακριβώς αυτό που έγραψα. Δεν έκαναν στο συγκεκριμένο θέμα καμμία προσπάθεια ΟΛΟΙ οι εσωτεριστές για τίποτα. Με την ευκαιρία κάνε και έναν κόπο να ξεχωρίσεις τις έννοιες. Αλλο τσάκρας, άλλο διαλογισμός, άλλο αποκρυφισμός.

3. δεν θα μου υπαγορεύσεις την συχνότητα με την οποία θα γράφω ούτε το αν θα γράφω γενικότερα

4. απάντηση σου έχω δώσει (την προσωπική μου άποψη) και δεν σε κάλυψε. Δεν με ενδιέφερε να σε πείσω γι'αυτήν και δεν συνέχισα.

5. αυτό το σχόλιο περί πυρηνικού φυσικού και σκεπτικιστή δεν καταλαβαίνω που κολλάει σε σχέση με όσα έγραψα. Αφού κατάλαβες εσύ και έβγαλες και το συμπέρασμα ότι κάτι μου φάνηκε περίεργο τι να πω?


έχεις βαλθεί ντε και καλά να "σώσεις" έναν κόσμο από κάτι με το οποίο εσύ δεν συμφωνείς... δεν έχω δει πάντως τέτοιο "μένος" από την υπόλοιπη επιστημονική κοινότητα... και φυσικά δεν με καλύπτει ότι και κάποιοι ακόμα έχουν δυό τρεις σελίδες στο διαδίκτυο και λένε τα ίδια με σένα... αντίστοιχα υπάρχουν άλλες τόσες που μιλάνε για εξωγήινους... δεν σημαίνει απολύτως τίποτα αυτό...

σταμάτα να βλέπεις τον κόσμο ως "εμείς ή οι άλλοι"... είναι κρίμα...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Δεν θες να καταλάβεις.
2.Παντα hit and run είσαι.Αγαπάς δε,να μου επιτίθεσαι προσωπικα.
3.Στην Αμερικη,την Ευρωπη και αλλού,επιστήμονες και αλλοι,φρικαρισμένοι απο την επέλαση του αποκρυφισμού και στην προσπάθεια να αποτρέψουν εναν νεο Μεσαιωνα έχουν ήδη συντάξει οργανώσεις που ονομάζονται ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ.Αρκετοι απο αυτους πνέουν τα μένεα (κοινως τα έχουν πάρει στο κρανίο)κατα των οπαδων του υπερφυσικου.Χαρακτηριστικα παραδειγματα οι μαχες στα δικαστηρια για την αποτροπη της διδασκαλιας του δημιουργισμου (ψευτοεπιστημης ταγμενης να υπηρετεί την χριστιανικη πίστη) και οι μάχες κατα των τσαρλατάνων "εναλλακτικων" αγυρτοθεραπευτών.
4.Οσο για τα τσακρας,τον διαλογισμό,το 12κλωνο dna κτλ που αναφέρω,δεν τα έβαλα εγω στο μπλεντερ αλλα to amerikanaki o Panos.
5.Ξερω πως να απομονώνω φράσεις απο post.Αλλα θα το κάνω οταν έχω την όρεξη και όχι οποτε μου το λες εσυ.Αμα κουράζεσαι μην διαβαζεις.
6.Προσπαθω και εγω να συνεισφέρω κάτι στην αποτροπή της επικρατησης της μαγικής συλλογιστικής και του υπερφυσικου τρόπου σκέψης που θα μας οδηγησουν σε ενα νεο Μεσαίωνα.Δεν θα μου πεις τι να κάνω ΕΣΥ.

Και πως ο αποκρυφιστης,εσωτεριστης αποφευγει τα σφαλματα της προσωπικης εμπειριας?Εγω περιμενω απαντηση.

Edited by - medtech on 05/04/2006 00:08:18

Edited by - medtech on 05/04/2006 00:09:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα για να ηρεμήσεις λιγάκι υπάρχουν δύο λύσεις:

η μία είναι ο διαλογισμός

και η άλλη τα ηρεμιστικά

διαλέγεις και παίρνεις

καληνύχτα

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα θέλω να αποβλακωθω εντελως,θα διαλέξω τον διαλογισμο.

Αντε παιδια,θα απαντησει κανεις?

ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ:


ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 00:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?

Γιατί, αγαπητή medtech, αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα και, απ' όσο γνωρίζω, συμπέρασμα και όσων έχουν σηκώσει ψηλά την παντιέρα της "επιστήμης" και αυτοαποκαλούνται "σκεπτικιστές"...

Γιατί, εάν θέλουμε να είμαστε συνεπείς ως προς την αναζήτησή μας δεν μπορούμε να της βάζουμε εξ αρχής όρια, όπως το κάνεις εσύ, medtech.

Γιατί, για κάποιους ανθρώπους, αυτά τα όρια, τα όρια που η συμβατική μας και "εύκολη" λογική του "υπάρχει ό,τι βλέπω" δεν υπάρχουν, medtech.

Γιατί, δυστυχώς, οι καιροί είναι χαλεποί, κι έχουμε φτάσει ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ όπως αυτό της ελεύθερης πίστης να ποινικοποιούνται, medtech, με κάτι τέτοιες "σκεπτικιστικές" προσεγγίσεις όπως η δική σου (δε λέω ότι το κάνεις εσύ, άλλοι φροντίζουν γι' αυτό και θα καταλάβεις σύντομα τι εννοώ, αν βρω χρόνο να αναφερθώ σ' ένα παρεμφερές θέμα που θέλω).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 01:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΞΕΚΟΛΑ!

ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ??

Ποινικοποιήταί όμως η πράξη.ΠΧ ΝΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΜΘ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΜΕ ΚΑΝΕΛΑ!ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΦΕΤΖΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΦΕΛΕΙΣ.


ΟΣΟ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΙΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ.

Το ανθρωπινο γενος εκανε μεγα αγωνα για να ξεφυγει απο την δεισιδαιμονία.Ο αγωνας συνεχίζεται.

Α και DURDEN τερμα η συζητηση με το ανοικτο/κλειστο μυαλο.

Επαναλαβανω την ερωτηση.

ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ:


ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?


ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΩΣ ΤΩΡΑ
1.ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
2.ΕΙΣΑΙ ΡΟΜΠΟΤ
3.ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΡΘΩΠΙΝΟ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΕ)
4.Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
5.ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ
6.ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
7.ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΥΑΛΌ
8.ΠΑΡΕ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ
9.ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 01:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΞΕΚΟΛΑ!

Φαντάζομαι θα αστειεύεσαι...


quote:
ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ??

Νομίζω ότι έκανα σαφές ότι ΔΕΝ αναφερόμουν σε σένα προσωπικά, αλλά σε μια "οπτική" την οποία βλέπω να επαναλαμβάνεται. Και ίσως έπρεπε να βάλω εισαγωγικά στην "ποινικοποίηση", αλλά να ξέρεις ότι όταν κάτι ποινικοποιείται στις συνειδήσεις των ανθρώπων, δεν απέχει και πολύ η υλοποίησή του και με νόμους! Μην ανησυχείς, όταν θα τελειώσω το "review" του βιβλίου που διαβάζω αυτόν τον καιρό ως προς το τι επιχειρείται, θα καταλάβεις ελπίζω!


quote:
Α και DURDEN τερμα η συζητηση με το ανοικτο/κλειστο μυαλο.

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα!

Σου απαντώ :

quote:
ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ??

(και έκφραση;)

ΟΧΙ! (ακόμη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 08:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Medtech,

Το υποκειμενικό στοιχείο σε μια εμπειρία δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση να το απορρίψεις ή να το αφαιρέσης. Δεν γίνεται αυτό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φιλελευθεροποιήσεις την πληροφορία. Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ. Η επιστήμη ασχολείται με την έρευνα επί των υλικών θεμάτων. Πότε άρχισε η θεμελίωση της επιστήμης; Άρχισε με την ανάπτυξη της ελευθερίας του λόγου, δηλαδή με την ελευθέρωση της ροής των πληροφοριών στο ανθρώπινο σύστημα. Ο καθένας εξέφραζε την υποκειμενική του άποψη για ένα θέμα, και οι πληροφορίες που μετέδιδε μέσα από την κινητικότητα που αποκτήσανε άρχισαν να συγκρίνονται. Μέσα από την σύγκριση και την συνειδητοποίηση των διαφορών σε σχέση με την εμπειρία, οι πληροφορίες απορρίπτονταν η γινόταν αποδεχτές σε σχέση με το πόσο ταυτιζόταν τελικά -προσεγγιστικά ίσως- με την κοινά αποδεχτή αλήθεια. Με την εμφάνιση της τυπογραφίας τον 13ο αιώνα, η κινητικότητα της πληροφορίας στο υλικό πεδίο αποκτά νέα δυναμική. Αυτό αυξάνει ακόμα περισσότερο την συνειδήτοποίηση των λογικών μηχανισμών, θέτωντας τις βάσεις για μια περισσότερο αντικειμενική αντίληψη της υλικής πραγματικότητας. Η ανταλλαγή απόψεων, συγγραμμάτων, γνώσης, η θεσμοθέτηση της ελευθερίας του λόγου που σιγά σιγά επεκτάθηκε, μας οδήγησε στην αντικειμενική κατανόηση της υλικής πραγματικότητας με μέτρο την ελευθερία στην ροή αυτών πληροφοριών. Στο πνευματικό επίπεδο, η ελευθερία της ροής των πληροφοριών είναι το ζητούμενο. Ως άνθρωποι θεωρούμε οτι οι σκέψεις και η νόηση γενικότερα αποτελούν μηχανισμοί που τους θεωρούμε δεδομένους. Έτσι μας αρκεί η ελευθερία που έχουμε να εκφράζουμε αυτές τις σκέψεις ελεύθερα, χωρίς να έχουμε την σωστή επίγνωση εκείνων των μηχανισμών που μορφοποιούν το πνευματικό μας πεδίο και κατευθύνουν, δεσμεύουν την νόησή μας.
Η ποιότητα της νόησης που διαθέτουμε, ταυτίζεται ασυνείδητα πλήρως με την ποιότητα και την ουσία των πληροφοριών που διακινούνται στο σύστημα με αποτέλεσμα οτιδήποτε κι αν σκεφτόμαστε, ονειρεύομαστε, θέλουμε, η ποιότητα της νόησής μας εν τέλη, να οριοθετείται από αυτό πλήρως.
Γεννιόμαστε στην Ευρώπη, αποκτούμε την ευρωπαική λογική, γεννιόμαστε στην ανατολή έχουμε την ανατολική, γεννιόμαστε στην Αμερική έχουμε την αμερικάνικη. Δεν μας ρωτάει κανείς, δεν επιλέγουμε, δεν συγκρίνουμε, δεν έχουμε την ελευθερία της άποψης. Ταυτιζόμαστε πνευματικά ασυνείδητα, και το αποτέλεσμα είναι οτι ο καθένας μας αποκτά μια συγκεκριμένη αντίληψη, αντικειμενική για σένα, υποκειμενική για μένα, χωρίς στην ουσία να έχουμε λόγο. Το πρόβλημα είναι οτι με βάση το στάγμα από το σύνολο των πληροφοριών που μέσα μας ενσαρκώνουμε αποκτούμε και την πίστη μας. Και αυτήν η πίστη είναι ίδια σε ουσία με την ποιότητα των πληροφοριών που μέσα μας έχουμε. Έτσι αν αποκτούμε λόγο-πληροφορίες επιστημονικές, βλέπουμε και επιβεβαιώνουμε τα πάντα επιστημονικά. Κι αν αποκτήσουμε λόγο φιλοσοφικό, βλέπουμε και πιστεύουμε τα πάντα μέσα από το πρίσμα της φιλοσοφίας, κι αν αποκτήσουμε λόγο πολιτικό, βλέπουμε τα πάντα μέσα απο την ιδεολογία. Το πρόβλημα όμως που ανακύπτει είναι ότι με βάση τα πεδία της πίστης που έχουμε, τα πάντα στο σύμπαν υποκειμενικά συνωμοτούνε και μας αποδυκνείουν το σωστό της πίστης μας.
Η ασυνείδητη ταύτιση του πνευματικού μας πεδίου στην ουσία δεσμεύει την ελευθερία σε αυτό το πεδίο, περιορίζοντάς την στο πρώτο επίπεδο της ύλης. Η Υλική παρατήρηση έγινε αντικειμενική γιατί ελευθερώθηκαν σε αυτό οι πληροφορίες. Το πνευματικό πεδίο είναι ακόμα υποκειμενικό γιατί το νοητικό μας δυναμικό δεσμεύεται ασυνείδητα από τα εκάστοτε ρεύματα και συστήματα. Η εμβάνθυνση της ελευθερίας στον άνθρωπο μέσα από την ανώτερη συνειδητοποίηση της ύπαρξής του, θα του δώσει και τους κατάλληλους μηχανισμούς ωστε να δει την πνευματικότητά του αντικειμενικά και να αρχίσει να προσσεγγίζει την μεγάλη Αλήθεια. Όπως ακριβώς συνέβει και με την επιστήμη στο υλικό πεδίο. Ας μην προτρέχουμε, κι ας έχουμε υπομονή κρατώντας κατά νου, ότι όλοι μας αγωνιζόμαστε για να φθάσουμε στις ίδιες πηγές της Αλήθειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 10:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι τελευταίο για να κλείσει το θέμα...

Τα επιστημονικά όργανα μετρήσεων, φασματογράφοι, μικροσκόπια, υπολογιστές, αντιλαμβάνονται αντικειμενικά, ή αντιλαμβάνονται στο μέτρο που οι ρυθμίσεις και ο προγραμματισμός τα επιτρέπει να αντιληφθούνε;

Οι άνθρωποι που ρυθμίζουν τα όργανα αντιλαμβάνονται αντικειμενικά και ρυθμίζουν τα όργανα αντικειμενικά, ή και αυτοί σαν άλλα όργανα ρυθμίζονται και προγραμματίζονται να αντιλαμβάνονται στο μέτρο που η ρύθμιση και ο κοινωνικός -ή όπως θέλεις πες το- προγραμματισμός τους επιτρέπει να αντιλαμβάνονται;
Εσύ Medtech, έχεις απαντήσει στο δικό σου πρόβλημα της ρύθμισης, ή έχεις ρυθμιστεί να στέκεις περιορισμένη στην "αντικειμενικότητα της μεθοδικής επιστήμης" απορρίπτοντας κάθε τι που δεν εμπίπτει στην θεωρία-αντίληψη, που άλλοι σου έχουν δώσει να υιοθετήσεις;

Αν έχεις απαντήσει στο πρόβλημα της ρύθμισης των αισθητήριών σου οργάνων με μεθοδικότητα και επιστημονική αρτιότητα και δεν σου ξεφεύγει τίποτα, Καλά είναι να μείνεις εκεί που είσαι. Μην το κουνήσεις ρούπη παραπέρα. Από κει που βρίσκεσαι, έχεις τη μεγάλη αλήθεια της επιστήμης να σε καθοδηγεί στην αντικειμενικότητα της υλικής παρατήρησης. Αν όμως κάτι δεν σε ικανοποιεί μέσα σε όλα αυτά που ψάχνεις, κάτι δεν σε γεμίζει, ίσως να ακούσεις στο βάθος του έσω σου τη φωνή της ψυχής που σε καλεί...

Σέβομαι την θέση σου και την καταννοώ, όσο για όλους τους παγκόσμιους τσαρλατάνους, τους επιστημονικοφανείς, και τους ψευδο-εσωτεριστές, και τους γκουρού, και τους διαλογιστές, Ναι αυτοί θα καταδικαστούνε αλλά όχι από μένα, κι όχι από σένα, αλλά από την ίδια την Αλήθεια που είναι για όλους αμείλικτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 10:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον κείμενο αγαπητέ; Tryfield, και θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία.

Ομως ακόμα και αυτό που λες

quote:
Η εμβάνθυνση της ελευθερίας στον άνθρωπο μέσα από την ανώτερη συνειδητοποίηση της ύπαρξής του, θα του δώσει και τους κατάλληλους μηχανισμούς ωστε να δει την πνευματικότητά του αντικειμενικά και να αρχίσει να προσσεγγίζει την μεγάλη Αλήθεια.
δεν είναι μια ιδέα, εμποτισμένη μέσα μας από τους ίδιους μηχανισμούς που μορφοποιούν το πνευματικό μας επίπεδο και κατευθύνουν και δεσμεύουν την νόησή μας;

Δηλ, δεχόμαστε a priori ότι υπάρχει ανώτερη συνειδητοποίηση της ύπαρξης που δεν την έχουμε προσεγγίσει ακόμα και που έχει την ικανότητα να προσεγγίσει την μεγάλη Αλήθεια, την οποία δεχόμαστε πάλι a priori ότι υπάρχει.

Αν δεχτούμε ότι αυτές οι ιδέες περί ψυχής, μεγάλης ή απόλυτης αλήθειας, ανώτερης συνείδησης, απόκρυφων γνώσεων κλπ υπάρχουν τουλάχιστον εδώ και 2700 χρόνια, και πάντα υπήρχαν άνθρωποι (περισσότερο ή λιγότερο ικανοί) που ασχολούντο μαζί τους θεωρητικά αλλά και πρακτικά, γιατί δεν έχουμε καμιά εξέλιξη πάνω σε όλα αυτά τα θέματα όλο αυτό το διάστημα και γιατί αυτό το τοπίο είναι ακόμα θολό; Γιατί δεν έχουμε φτάσει σε μια καθολική παραδοχή για ένα έστω από όλα αυτά τα θέματα;
Και γιατί περιμένουμε ότι αυτό θα γίνει τώρα ή από δω και πέρα;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 05/04/2006 10:45:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 17:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτηκα πολύ για να γράψω τη γνώμη μου στο θέμα αυτό, γιατί θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις η συζήτηση δεν ωφελεί -βλ. Μύθος θρησκεία- καθώς και οι δύο πλευρές έχουν επιχειρήματα ακόνητα -κατά τη γνώμη τους- και η συζήτηση συνήθως δεν οδηγεί πουθενά ή οδηγεί σε σύγκρουση αφού ούτε στο ελάχιστο δεν δεχεται η μία στην άλλη πλευρά, το παραμικρό δίκιο.

Θα πω εξαρχής ότι στα θέματα σταματήματος χημειοθεραπείας και τρεξίματος σε διάφορους "πρακτικούς", καθώς και όλο το θέμα με καφετζούδες και μέντιουμ κάθε τύπου συμφωνώ απόλυτα με την medtech.

Για του λόγου το αληθές είχα ανοίξει και το θέμα:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7819

Τώρα ως προς την ερώτησή σου medtech θα πω ότι εγώ προσωπικά καθοδηγούμαι από τη διαίσθησή μου για να ξεχωρίσω το κίβδηλο από το αληθινό.

Α και κάτι άλλο. Μέχρις ενός σημείου στη ζωή μου ήμουν σκεπτικίστρια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 21:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria,

Μου άρεσε πολύ η ερώτησή σου, μπαίνει κατευθείαν στο ψητό...

Έχεις δίκιο να λες πως αφού η γενική ιδέα υπάρχει στον ανθρώπινο πολιτισμό εδώ και χιλιάδες χρόνια γιατί τελικά δεν μπορέσαμε να μπροσεγγίσουμε καθολικά μια ανώτερη πνευματική συνειδητοποίηση;
Όπως σωστά είπες, υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που ασχολήθηκαν με το θέμα του πνεύματος και της ψυχής. Αυτό που κατάφεραν, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο, το μετέδωσαν όσο μπορούσαν να το μεταδώσουν στους συνανθρώπους τους, δημιουργώντας την γενική ιδέα. Δημιουργώντας τα δόγματα, τις θρησκείες, τις φιλοσοφίες, τις πρακτικές.
Το πρόβλημα που ανέκυψε είχε την εξής μορφή. Οι χαρισματικοί αυτοί άνθρωποι που τόλμησαν να αναμετρηθούν με την πνευματική οριοθέτηση που
μας χαρακτηρίζει, έφθασαν εκεί που έφθασαν, μέσα από την ποιότητα του εσωτερικού τους λόγου.
Φαντάσου λοιπόν την ύπαρξη σαν ένα νησί που στην κορυφή της υπάρχει ένα βουνό με μία πηγή που αναβλύζει συνεχώς ζωτικό νερό. Το νερό αυτό είναι ίδιο σε ποιότητα με την ποιότητα του εσωτερικού σου λόγου. Την πηγή αυτήν την κυβερνά ο εσωτερικός σου άνθρωπος που είναι σε ποιότητα κι αυτός ίδιος με την ποιότητα του εσωτερικού σου λόγου. Αυτός κατευθύνει πλήρως το νερό μέσα από κατάλληλα κανάλια-αγωγούς-εντολές, και το διοχετεύει στο υπόλοιπο νησί χαμηλότερα ποτίζοντας ό,τι αυτός επιλέξει. Μπορεί να ποτίζει τα καλά, εκείνα τα καλά δέντρα και ζώα (πράξεις-σκέψεις), αλλά μπορεί να ποτίζει και τα βάτα, τις ύαινες και τα τσακάλια. Μπορεί να ποτίζει και ανάμικτα, όπως επίσης και να το σπαταλά. Το καθαρό νερό ποτίζει τα πάντα, το βρώμικο όμως ποτίζει μόνο τα κακά, σκοτώνοντας τα καλά. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν είναι ο απόλυτος ρυθμιστής του υπαρξιακού σου. Είναι ο χειριστής που ελέγχει τα πάντα στο νησί της υπάρξεως, και είναι ίδιος σε ποιότητα με τον εσωτερικό σου λόγο, την οριοθέτηση που σε αυτήν τη ζωή δέχτηκες.
Το πρόβλημα είναι οτι αυτός βρέθηκε εκεί χωρίς τη συνειδητή συγκατάθεση της θέλησής μας. Βρέθηκε εκεί χωρίς η θέλησή μας να επιλέξει ελεύθερα. Και για να απαλαγούμε απο δαύτον θα πρέπει να έχουμε την κατάλληλη γνώση, το σωστό τρόπο. Οτιδήποτε άλλο, δεν φτάνει, αφού αυτός θα πρέπει οπωσδήποτε να πεθάνει. Ακόμα κι αν τον διώξουμε και φαινομενικά ελέγχουμε το νερό της ζωής μας, ποτέ δεν θα σταματήσει να μας βάζει τρικλοποδιές, και να μας εξαπατά. Και το μεγαλύτερο όπλο του είναι να μας κάνει να πιστεύσουμε οτι τον έχουμε ξεκάνει. Αυτό του δίνει τη δύναμη να επανέλθει αργότερα και να ξαναπάρει τον έλεγχο, αφήνοντας μια θεσπέσια ομορφιά, ένα πλούσιο σε καλά ζώα και φυτά νησί να μας εξαπατά, μην βλέποντας τις μικρές γωνιές των σκιών και τις ερημιάς που στα βάθη μας συνεχίζουν να υπάρχουν. Το αποτέλεσμα είναι ότι χωρίς την άνω σωτήρια γνώση, ο άνθρωπος δεν μπορεί να φτάσει στην θέωση, δηλαδή στην αντικειμενική αλήθεια.
Το καλύτερο που μπορεί να φτάσει είναι στην έκφραση μιας προσεγγιστικής αλήθειας. Κι αν ο δάσκαλος αδυνατεί να φτάσει στην τέλεια έκφραση της Αλήθειας, αλλά απλά την προσεγγίζει όσο η ποιότητά του του το επιτρέπει, τότε κι ο μαθητής, ακόμα κι αν καταρτιστεί τέλεια θα τον φτάσει αλλά δεν μπορεί ποτέ να τον ξεπεράσει. Συνήθως το αρχικό μήνυμα λίγο αργότερα διαστρέφεται μέσα από την ανθρώπινη υποκειμενικότητα και χάνει την όποια δυναμική του.
Κατάλαβες σωστά οτι ό,τι κι αν εμείς λέμε, σκεφτόμαστε, εκφράζουμε, πράτουμε το κάνουμε μέσα από αυτήν την υπαρκτή οριοθέτηση της ύπαρξής μας. Ο σωστός τρόπος για να απαλλαγούμε πλήρως από αυτήν την οριοθέτηση προυποθέτει την τέλεια γνώση του υπαρξιακού δυναμικού μας. Κι επειδή αυτά που κρύβονται στο εσωτερικό μας, δεν είναι δικά μας, δεν τα επιλλέξαμε εμείς, αδυνατούμε και να τα γνωρίσουμε πλήρως αφού έχουν μέσα τους ουσία απαγορευτική.
Το κέντρο της πραγματικής ελευθερίας βρίσκεται στην κίνηση της θέλησής μας να επιλέξει, ώστε το ανέκφραστο που υπάρχει μέσα μας να εκφραστεί σε ό,τι η θέληση καθορίσει. Από την στιγμή όμως που η θέλησή μας θα εκφραστεί σε κάτι, τότε τα πάντα στην ύπαρξή μας δουλικά υπακούουν στους νόμους που διέπουν την ποιότητα της έκφρασης με την οποία η θέλησή μας επέλεξε να ταυτιστεί. Τα πάντα υπακούουν, ορατά και αόρατα, δουλικά στην ποιότητα του εσωτερικού μας ανθρώπου που κυβερνά το νερό της ζωής μας. Ελευθερώνοντας την θέληση, και μέσα από την σύγκριση και την ελεύθερη καλλιέργεια των κατάλληλων εντολών στο δυναμικό μας, η ποιότητα της νόησης θα ακολουθήσει την μεταβολή στην ποιότητα του εσωτερικού μας λόγου, επιτρέποντας να ατενίσουμε και να αντιληφθούμε αυτά που η βρωμιά μέσα μας δεν μας επιτρέπει να δούμε και να κατανοήσουμε.
Και την άνω σωτήρια γνώση μόνο η έκφραση του Θεού μπορεί τέλεια να όλα να τα αποδώσει. Δηλαδή ο τέλειος Λόγος του Θεού ενσαρκωμένος το ανθρώπινο.
Έτσι τα καταννοώ και τα αντιλαμβάνομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 04:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Tyrfield
Κανείς δεν έχει αποδείξει όλα αυτά που λες περί ψυχής,θεού,βρωμιάς κτλ

Παρολαταυτα ολόκληρες κοσμοθεωρίες και συστήματα κτίστηκαν πάνω σε μεταφυσικές ονειροφαντασίες.

Εφοσον δεν γνωριζετε τις ιδιοτητες του αντικειμενου (ψυχη) εφοσον ισχυριζεστε ότι είναι περαν των νοητικων μας δυνατοτητων και της τεχνολογίας μας Ε ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ?ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ Α ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ Β?

Θα σου απαντησω εγω:Τίποτα δεν σας το επιβεβαιώνει,απλά διαλέγετε ότι σας αρέσει,ότι σας βολευει,ότι ακούγεται πιο όμορφο στα αυτιά σας ,που σας νανουρίζει,σας παρηγορεί,σας κολακευει,σας κάνει να νιώθετε ανώτεροι,πιο δυνατοί,λιγότερο φοβισμένοι απέναντι στον θάνατο,την αρρώστια,την αποτυχια.

Η επιστήμη περιορίζει το υποκειμενικό με το πείραμα.
Με την εκπόνηση ολοένα και περισσότερων πειραμάτων εξηγεί το σύμπαν ολοένα και πιο ικανοποιητικά.
Επίσης αντιμετωπίζει τα προβλήματα του ανθρώπου ολοένα και πιο αποτελεσματικα.
Πάρε παράδειγμα την ιατρική. Με προσευχές γίνονται καλά οι άνθρωποι ή με φάρμακα και εγχειρήσεις?
Παλαιότερα οι ασθενείς πήγαιναν στους ιερείς (μεταφυσική λύση) και 9 στους 10 πέθαιναν.Σήμερα πηγαίνουν στον γιατρό και 9 στους 10 σώζονται.
(Μην περιμένεις να φτιάξει τα προβλήματα πουπηγαζουν από την ιδια την φύση του ανθρώπου γιατί σε αυτή την περίπτωση την καλείς να ΑΛΛΑΞΕΙ την φύση του ανθρωπου,να μειώσει την ανταγωνιστικότητα του,να τον κάνει φυτό.)
Όλα όσα παρουσίασαν οι εσωτεριστες και αποκρυφιστές ως αποδείξεις υπερφυσικών φαινόμενων της παρουσίας μιας ανώτερης δύναμης κτλ αποδείχθηκε ότι έχουν πολύ λογικές και νατουραλιστικές εξηγήσεις.
Ούτε ψυχές.
Ούτε ζωτική ενεργεία.
Ούτε αύρες.
Ούτε φαντάσματα.
Ουτε βρυκόλακες.
Ούτε τηλεπάθεια.
Ούτε προφητείες.
Ούτε μαντεία.
Ουτε κάποια μεγάλη κρυμμένη σοφία.
Ούτε κάποια απόλυτη λύση.

Ρέπει κάποτε να το δεκτουμε.Εάν υπήρχαν σοβαρές αποδείξεις για την ύπαρξη υπερφυσικων/μεταφυσικών φαινομένων θα τις είχαμε ήδη στα χέρια μας.Στα χιλιάδες χρόνια όμως που μέτρα ο πολιτισμός μας έχουμε αντί αυτών ανέκδοτες μαρτυριες,παραισθησεις,μαζικές υστερίες,μαζικές παραισθήσεις, παραισθησίες, μαγική συλλογιστική,πανεξυπνα τρύκ,πανηλίθια τρύκ (αλλα αποτελεσματικά έτσι κι αλλιώς) κτλ.

Το υποκειμενικό στοιχείο είναι κατεξοχήν κυρίαρχο στο μεταφυσικό οπου ο καθένας είναι ελεύθερος να δημιουργήσει την δική του άποψη για την ζωή,το σύμπαν και τα πάντα.Ενω η επιστήμη προχωράει ολοένα και σε μεγαλύτερη συμφωνία για το τι συμβαίνει με το σύμπαν.

Gretel νιώθω κάπως απογοητευμένη.Οπως ολοι άνθρωποι με γοητεύει και εμένα το υπερφυσικο.Τι καλά θα ήταν αν σαν τον Χαρι Πότερ αντι να σκοτωνόμαστε στην δουλεία να κουνάγαμε το μαγικό μας ραβδάκι και τσουπ να γέμιζε το σπίτι με σακιά από λίρες?Η όταν αρρώστησα να μην χρειαζόταν να υποβληθώ σε μια επιπονη,χρονοβόρα,επώδυνη και παροδικά παραμορφωτική θεραπεία αλλά να έριχνα μια προσευχή και να γινόμουν αμέσως καλά?Η οντως να είμαστε υπο την επιτήρηση καλοκάγαθων εξωγήινων που να μας έδιναν και καμία χείρα βοηθείας με τα μεγάλα προβλήματα του πλανήτη?Η να πάω βόλτα στην Πεντέλη και αντι για εμπρηστές και οικοπεδοφάγους να συναντήσω κανέναν αρχαίο πρόγονο?Δεν θα ήταν όλα ρόδινα και υπέροχα?Οσο και εάν ψάχνουμε εμείς που ζητάμε την ύπαρξη κάποια βάσης πριν δεχθούμε κάποια ιδεα,αποψη πληροφορία,δεν μας δίδεται ποτέ κατι το απτό,κατι που να αντέχει την ψύχραιμη διευρεύνηση.Και ζητάμε ΒΑΣΕΙΣ διότι απαξ και σχηματίσεις μια κοσμοθεωρία,αυτή έχει άμεσο αντίκτυπο στην συμεριφορα μας,στις αποφάσεις μας και κατ επέκταση στην ποιότητα της ζωής μας.

Η συζητηση παραμενει ανοιχτή και δεν την κλέινει κανεις Tyr,πολύ περισσότερο όταν δεν δίνει ικανοποιητικές απαντησεις αλλά αναμασά μεταφυσικα φλοιναφηματα.

----------------------------------------------------------------------

ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΤΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 10:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Medtech,

Ναι, είναι αλήθεια πως ήθελα να κλείσω τη συζήτηση, αλλά θα συνεχίσω...
Θέλω να σου πω πως εκεί που βρίσκεσαι, υπήρξα κι εγώ. Σε κάποια δεδομένη στιγμή της ζωής μου, ένιωσα φοβερά αηδιασμένος από όλα τα θρησκευτικά, τα παραψυχολογικά, τα πνευματικά πράγματα, που φέρανε στην ζωή μου και την οικογενειά μου φοβερά προβλήματα και αναστάτωση. Αμφισβήτησα τα πάντα και αναζήτησα την αλήθεια στον ρασιοναλισμό, στην ορθολογιστική σκέψη. Αμφισβήτησα την ύπαρξη του Θεού, της ψυχής, και αφιερώθηκα στην μελέτη της επιστημονικής γνώσης, θεωρώντας πως μόνο η λογική μπορεί να δώσει πειστικές απαντήσεις.
Διάβαζα ό,τι έβρισκα για θεωρίες φιλοσοφικές, κοσμοθεωρίες, σύμπαντα, θεωρίες ιατρικές, κβαντομηχανικές, θεωρίες των υπερχορδών, καταννοώντας τελικά το πόσο λίγα γνωρίζουμε, και το πόσες πολλές εικασίες και παραδοχές η ίδια η επιστήμη αναγκάζεται να κάνει προσπαθώντας να προσεγγίσει την γνώση. Για να μην πολυλογώ, δεν έμεινα ικανοποιημένος, αφού είδα πως πολλά ανεξήγητα που δεν εμπιπτουν στις θεωρίες, τις εικασίες, και τις παραδοχές της, η επιστήμη προτιμά να τα βάζει κάτω από το χαλί και να τα αγνοεί.
Πέρα από αυτό, στην πορεία συνειδητοποίησα την ύπαρξη κάποιου μηχανισμού στην ζωή ο οποίος ανάλογα με το που έστρεφα το ενδιαφέρον μου, έκανε τις πληροφορίες να συντονίζονται στα επίπεδα της εκάστοτε συνείδησης που έφερα. Είδα τις πληροφορίες να έρχονται πάνω μου σαν να αποτελώ έναν ισχυρό μαγνήτη, φέροντας μέσα τους ποιότητα, ίδια με την ποιότητα που είχε το ενδιαφέρον μου. Το αν θα επέλεγα να ταυτιστώ μαζί τους αυτό ήταν καθαρά δικιά μου επιλογή. Αυτό συνέχιζε να συμβαίνει ακόμα κι όταν βρισκόμουνα σε φαινομενική απομόνωση, στα βουνά της κεντρικής Ελλάδας για δουλεία, δείχνοντας μου το φαινόμενο σε ένα σχετικά ελεγχόμενο περιβάλλον, σχεδόν εργαστηριακό, το οποίο μπορούσα να το παρατηρήσω.
Η έλευση των πληροφοριών, άρχισε να γίνεται συμπτωτική, συμπτώσεις άρχισαν να συμβαίνουν που στατιστικά ήταν σχεδόν αδύνατο να συμβαίνουν με τον ρυθμό που γινόντουσαν. Το τυχαίο συνομωτούσε διαρκώς για να με φέρει σε επαφή με τις πληροφορίες που νοητικά αναζητούσα. Είμουνα κυριολεκτικά εκστασιασμένος, καταλαβαίνοντας πως πλέον αυτό που παρατηρούσα δεν ήταν ούτε τύχη ούτε ατυχία, αλλά μια βαθύτερη αρμονία, που σαν κύμα σε ανέβαζε στην ράχη του και σε έπερνε μαζί του. Εκεί τέθηκε το πρόβλημα της βούλησης. Αν εγώ ξεκινούσα να πάω στο σημείο Α και χωρίς να το θέλω, τυχαία βρισκόμουνα στο σημείο Β, κι εκεί συναντούσα το ξεχασμένο φίλο μου που τυχαία κι αυτός βρέθηκε εκει μιλώντας κι ανταλλάσοντας πληροφορίες-εμπειρίες, αυτό είναι τύχη, σύμπτωση. Αν πολλές συμπτώσεις όμως τις αντιπαρατάξεις στην σειρά θα μπορούσες να δεις οτι υπάρχει στο κέντρο τους ένα μοντέλο, ένα σχέδιο, μία πυξίδα που σε κατευθύνει προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις, και αυτό δεν αφορά μόνο εσένα αλλά ένα πλήθος προσώπων και καταστάσεων που με φοβερή ακρίβεια πρέπει όλα να συντονιστούν.
Κι αν αυτόν το συντονισμό δεν τον κατευθύνεις εσύ αφού τον αγνοείς, τότε ποιός μηχανισμός κρύβεται πίσω από αυτό το φαινόμενο; Μοιάζει σα να πλέουμε σε έναν ορίζοντα γεγονότων μέσα στον οποίο τα μελλοντικά γεγονότα ως ένα σημείο να είναι προκαθορισμένα, άσχετα με τις προθέσεις που εσύ μπορείς να έχεις. Μοιάζει σαν οτιδήποτε να βρίσκεται μπροστά από αυτόν τον ορίζοντα των γεγονότων, όλες οι πιθανότητες να είναι ήδη προκαθορισμένες και προυπολογισμένες, ξεκινώντας από το τώρα, το παρόν και μέχρι αυτόν τον ορίζοντα των γεγονότων στο κοντινό μέλλον. Πίσω απο αυτόν τον ορίζοντα βρίσκεται το άπειρο των επιλογών και τις βούλησης. Μπροστά όμως, όσο το καταννοώ, όλα είναι προυπολογισμένα. Κατανοείς το μέγεθος; Μέσα από το άπειρο των λύσεων, έστω και για αυτόν τον πεπερασμένο ορίζοντα των γεγονότων, το μέγεθος είναι τρομακτικό.
Ποιός το προυπολογίζει; Ποιός το προκαθορίζει; Ποίος έχει την ικανότητα της πολλαπλής λύσης άπειρων εξισώσεων και μεταβλητών;
Η τύχη; το τυχαίο;
Θα σου πω κι ένα τελευταίο αν και μπορεί να το ξέρεις αφού έχεις λόγο επιστημονικό, το πρόβλημα με τις θεωρίες των υπερχορδών γνωρίζεις πιο είναι; Το μαθηματικό τους μοντέλο είναι άρτιο, γεωμετρικά συμμετρικό, περιλαμβάνει την μεγάλη εννοποιητική θεωρία GUT, αλλά οι εξισώσεις έχουν άπειρες λύσεις. Γνωρίζουν οτι μέσα τους υπάρχει η μία λύση που αφορά το δικό μας σύμπαν αλλά αδυνατούν να τις λύσουν όλες, ώστε να βρουν τη μία που ταιριάζει στο δικό μας κόσμο.
Τώρα θα μου πεις οτι χρειάζεται και λίγο τύχη, ναι μπορεί, μπορεί και όχι. Αυτό που θα πεις αφορά αποκλειστικά εσένα, εγώ να σε προβληματίσω θέλω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είναι πολύ ευχάριστο να διαβάζω τα κείμενα σου, είτε συμφωνώ με αυτά είτε όχι.


Συμβαίνει και το έχω παρατηρήσει και εγώ, ότι κάθε φορά που επικεντρωνόμαστε σε ένα θέμα (οποιοδήποτε θέμα ευτελές ή σοβαρό) οι πληροφορίες σαν να έρχονται από μόνες τους, κάποιο σχόλιο στο ραδιόφωνο, κάποιο άρθρο σε περιοδικό, κάποια τυχαία εκπομπή στην τηλεόραση... νομίζω όμως ότι στην πραγματικότητα πάντα υπήρχαν γύρω μας απλώς εμείς τότε δεν ενδιαφερόμασταν και γι αυτό δεν τις προσέχαμε. Τώρα τις προσέχουμε γι αυτό και λέμε "κοίτα να δεις σύμπτωση..."


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gretel νιώθω κάπως απογοητευμένη.Οπως ολοι άνθρωποι με γοητεύει και εμένα το υπερφυσικο.Τι καλά θα ήταν αν σαν τον Χαρι Πότερ αντι να σκοτωνόμαστε στην δουλεία να κουνάγαμε το μαγικό μας ραβδάκι και τσουπ να γέμιζε το σπίτι με σακιά από λίρες?Η όταν αρρώστησα να μην χρειαζόταν να υποβληθώ σε μια επιπονη,χρονοβόρα,επώδυνη και παροδικά παραμορφωτική θεραπεία αλλά να έριχνα μια προσευχή και να γινόμουν αμέσως καλά?Η οντως να είμαστε υπο την επιτήρηση καλοκάγαθων εξωγήινων που να μας έδιναν και καμία χείρα βοηθείας με τα μεγάλα προβλήματα του πλανήτη?Η να πάω βόλτα στην Πεντέλη και αντι για εμπρηστές και οικοπεδοφάγους να συναντήσω κανέναν αρχαίο πρόγονο?Δεν θα ήταν όλα ρόδινα και υπέροχα?Οσο και εάν ψάχνουμε εμείς που ζητάμε την ύπαρξη κάποια βάσης πριν δεχθούμε κάποια ιδεα,αποψη πληροφορία,δεν μας δίδεται ποτέ κατι το απτό,κατι που να αντέχει την ψύχραιμη διευρεύνηση. Και ζητάμε ΒΑΣΕΙΣ διότι απαξ και σχηματίσεις μια κοσμοθεωρία,αυτή έχει άμεσο αντίκτυπο στην συμεριφορα μας,στις αποφάσεις μας και κατ επέκταση στην ποιότητα της ζωής μας.

Αυτά κατάλαβες από αυτά που είπα?
Αυτό είναι απάντηση σε μένα?
Μίλησα εγω για Χαρρυ Πότερ και εξωγήινους.
Μήπως αντί να πούμε το τόπικ "ε αυτό δεν είναι επιστήμη" να το πούμε "ε αυτό δεν είναι συζήτηση"?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech...

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ (που δεν πιστεύεις!)...

Δεν γνωρίζω τι είδους προσωπικά βιώματα έχεις επί του θέματος, αν και η ίδια έχεις εξομολογηθεί κάποια απ' αυτά (την περιπέτεια της υγείας σου πχ), και δεν έχεις καμία υποχρέωση να μας πεις κιόλας. Δεν γνωρίζω αν η ζωή σου πράγματι απειλήθηκε από κάποιον ψευτο-γκουρού από τους πολλούς που κυκλοφορούν και αν τελικά κατέφυγες στην "δυτική" ιατρική για να βρεις την υγειά σου (και ορθώς έπραξες, το ξέρεις ότι αυτή είναι η γνώμη μου!) και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω!

Ακόμη όμως κι αν κάτι τέτοιο συμβαίνει, δεν μπορώ αυτό να το δικαιολογήσω ως αιτία για να κάνεις "σκοπό της ζωής σου" να μας πείσεις ότι όλα εξηγούνται, ότι όλοι εμείς οι υπόλοιποι που την ψάχνουμε τη δουλειά και λίγο παραπέρα είμαστε οι ηλίθιοι, οι πλανεμένοι ή ο,τιδήποτε άλλο σου αρέσει να μας αποκαλείς! Έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι :

quote:
Ρέπει κάποτε να το δεκτουμε.Εάν υπήρχαν σοβαρές αποδείξεις για την ύπαρξη υπερφυσικων/μεταφυσικών φαινομένων θα τις είχαμε ήδη στα χέρια μας.Στα χιλιάδες χρόνια όμως που μέτρα ο πολιτισμός μας έχουμε αντί αυτών ανέκδοτες μαρτυριες,παραισθησεις,μαζικές υστερίες,μαζικές παραισθήσεις, παραισθησίες, μαγική συλλογιστική,πανεξυπνα τρύκ,πανηλίθια τρύκ (αλλα αποτελεσματικά έτσι κι αλλιώς) κτλ

να γενικεύεις τα συμπεράσματά σου, να προβαίνεις σε αφορισμούς κοκ, άλλωστε, όπως σου είπα και πριν, η πίστη είναι ελεύθερη ακόμη... Τα προσωπικά σου πιστεύω είναι σεβαστά από όλους μας!

Να ξέρεις όμως ότι η απαξίωση και η πολεμική που εκφράζεις στο λόγο σου και εναντίον των συνομιλητών σου, καλώς η κακώς, θα βρει μπροστά της αντιδράσεις! Κατάλαβε επιτέλους ότι με τον τρόπο αυτόν χάνεις και το δίκιο που σε κάποια σημεία έχεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμένα αυτό που με ενοχλεί σε μια τέτοια συλλογιστική είναι το "ήδη"

quote:
Ρέπει κάποτε να το δεκτουμε.Εάν υπήρχαν σοβαρές αποδείξεις για την ύπαρξη υπερφυσικων/μεταφυσικών φαινομένων θα τις είχαμε ήδη στα χέρια μας

δεν μπορώ δηλαδή να δεχτώ ότι η επιστήμη έχει ήδη απαντήσει στα πάντα και θεωρεί ότι έχει εξαντλήσει τα θέματα προς έρευνα... ειδικά σε θέματα που αφορούν θέματα πίστης και προσωπικής άποψης και εμπειρίας, δεν θα ήταν αρκετό να αποδείξει ότι υπάρχουν αλλά και ότι ΔΕΝ υπάρχουν... και από όσο γνωρίζω αυτό είναι ακόμα υπό μελέτη...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη συλλογιστική αυτή η επιστήμη έφτασε στο τέρμα της, ότι είχε να πει το είπε, ότι είχε να αποδείξει το απέδειξε. Δεν υπάρχει τίποτα παραπέρα, δεν υπάρχουν νέα δεδομένα προς έρευνα -εκτός από τις αρρώστιες και τα νέα όπλα- οπότε τί χτυπιόμαστε?

Ο Ακρατος δογματισμός είναι ιδίωμα των απανταχού εκκλησιών και της θρησκοληψίας. Οι αφορισμοί ταιριάζουν καλύτερα στους αμερικάνους ιεροκήρυκες και όχι στους επιστήμονες. Αμα γίνουν κι αυτοί έτσι τότε θα μιλάμε για ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ οπότε χάθηκε το παιχνίδι και οι επιστήμονες σιγά σιγά θα μεταλλαχθούν και θα γίνουν όπως η Λουκά αλλά αντί να λένε "ουυυυ ουυυουυουυυ σατανιστές, ο διάβολος μπηκε μέσα τους",
θα λένε "ουουουυυυ δεν υπάρχει απόδειξη, δεν έγινε εργαστηριακό πείραμα".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 02:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά πάντως πώς εξηγείτε ότι δεν έχουμε αποδείξει μέχρι σήμερα, ότι έστω ένα από όλα αυτά, είτε τα παραψυχολογικά είτε τα μεταφυσικά φαινόμενα, όντως συμβαίνει κι ας μην μπορούμε να το εξηγήσουμε.
Το να βρουμε τι ή γιατί συμβαίνει είναι το δεύτερο βήμα. Αρχικά θα πρέπει να βρούμε πέραν πάσης αμφιβολίας οτι όντως συμβαίνει και αυτό φαίνεται ότι δεν έχει γίνει δυνατό μέχρι στιγμής τουλάχιστον.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 08:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειλικρινά πάντως πώς εξηγείτε ότι δεν έχουμε αποδείξει μέχρι σήμερα, ότι έστω ένα από όλα αυτά, είτε τα παραψυχολογικά είτε τα μεταφυσικά φαινόμενα, όντως συμβαίνει κι ας μην μπορούμε να το εξηγήσουμε.
Το να βρουμε τι ή γιατί συμβαίνει είναι το δεύτερο βήμα. Αρχικά θα πρέπει να βρούμε πέραν πάσης αμφιβολίας οτι όντως συμβαίνει και αυτό φαίνεται ότι δεν έχει γίνει δυνατό μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Δεν ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Πολλά κέντρα παραψυχολογικών ερευνών,αρκετά απο αυτά σε Πανεπιστημια,εκτέλεσαν πειράματα (επι 20 χρόνια και παραπάνω) για να αποδειχθει η ύπαρξη τηλεπάθειας,remote viewing,τηλεκίνησης,επίδρασης του μυαλού πάνω στην ύλη κτλ.Αποτέλεσμα:ΜΗΔΕΝ.
Σε αυτό στηρίζω την άποψη μου.

Την στηρίζω επίσης στο γεγονός οτι πολλά φαινόμενα που υποτίθεται δικαιολογούν την ύπαρξη υπερφυσικων/παραφυσικων δυνάμεων και ενεργειών (πχ το ρημάδι το ζωτικο πεδίο που αποτελει την αιτιολογία πολλών αγυρτοθεραπευτικών όπως το ρείκι,η ομοιοπαθητική,το θεραπευτικό άγγιγμα κτλ.) οπως η αύρα,τα οράματα,οι θεάσεις φαντασματων κτλ έχουν απολυτα λογικές και νατουραλιστικες εξηγήσεις.
Η επιστημη δεν βρίσκεται σε αδιέξοδο.Γιαυτό και προοδεύει διαρκώς.Δεν βασίζεται όμως σε δοξασίες και δεν κάνει τα πάντα δεκτά.

Durden δεν κατέφυγα ποτε σε γκουρου.Αλλά συνάνθρωποι μας εξαπατήθηκαν και συνεχίζουν να εξαπατόνται.

Tyrfied διευρευνησε τα πραγματικά φαινόμενα της σύμπτωσης,της μαγικής συλλογιστικής,της πόλωσης επιβεβαίωσης (θυμομαστε μονο τα στοιχεια που υποστηρίζουν το θαυμα και ξεχναμε όσα αντιτίθονται σε αυτό,θυμομαστε μονο τις επιτυχημενες προβλεψεις του μεντιουμ και ξεχναμε τις αποτυχημένες) κτλ τα οποία κάνουν έναν άνθρωπο να πιστευει οτι κατέχει υπερφυσικές δυνάμεις χωρις αυτό να συμβαίνει.Προτείνω το www.skepdic.com και το ελληνικο αντιστοιχο του www.skepdic.gr.

Και οι ερωτησεις παραμένουν:

1.ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

2.ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Ειλικρινά πάντως πώς εξηγείτε ότι δεν έχουμε αποδείξει μέχρι σήμερα, ότι έστω ένα από όλα αυτά, είτε τα παραψυχολογικά είτε τα μεταφυσικά φαινόμενα, όντως συμβαίνει κι ας μην μπορούμε να το εξηγήσουμε.
Το να βρουμε τι ή γιατί συμβαίνει είναι το δεύτερο βήμα. Αρχικά θα πρέπει να βρούμε πέραν πάσης αμφιβολίας οτι όντως συμβαίνει και αυτό φαίνεται ότι δεν έχει γίνει δυνατό μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Δεν ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Πολλά κέντρα παραψυχολογικών ερευνών,αρκετά απο αυτά σε Πανεπιστημια,εκτέλεσαν πειράματα (επι 20 χρόνια και παραπάνω) για να αποδειχθει η ύπαρξη τηλεπάθειας,remote viewing,τηλεκίνησης,επίδρασης του μυαλού πάνω στην ύλη κτλ.Αποτέλεσμα:ΜΗΔΕΝ.
Σε αυτό στηρίζω την άποψη μου.
Ενα απο αυτα τα κέντρα είναι και το Princeton Engineering Anomalies Research (PEAR).

Την στηρίζω επίσης στο γεγονός οτι πολλά φαινόμενα που υποτίθεται δικαιολογούν την ύπαρξη υπερφυσικων/παραφυσικων δυνάμεων και ενεργειών (πχ το ρημάδι το ζωτικο πεδίο που αποτελει την αιτιολογία πολλών αγυρτοθεραπευτικών όπως το ρείκι,η ομοιοπαθητική,το θεραπευτικό άγγιγμα κτλ.) οπως η αύρα,τα οράματα,οι θεάσεις φαντασματων κτλ έχουν απολυτα λογικές και νατουραλιστικες εξηγήσεις.

Η επιστημη δεν βρίσκεται σε αδιέξοδο.Γιαυτό και προοδεύει διαρκώς.Δεν βασίζεται όμως σε δοξασίες και δεν κάνει τα πάντα δεκτά.

Durden δεν κατέφυγα ποτε σε γκουρου.Αλλά συνάνθρωποι μας εξαπατήθηκαν και συνεχίζουν να εξαπατόνται.

Tyrfied διευρευνησε τα πραγματικά φαινόμενα της σύμπτωσης,της μαγικής συλλογιστικής,της πόλωσης επιβεβαίωσης (θυμομαστε μονο τα στοιχεια που υποστηρίζουν το θαυμα και ξεχναμε όσα αντιτίθονται σε αυτό,θυμομαστε μονο τις επιτυχημενες προβλεψεις του μεντιουμ και ξεχναμε τις αποτυχημένες) κτλ τα οποία κάνουν έναν άνθρωπο να πιστευει οτι κατέχει υπερφυσικές δυνάμεις χωρις αυτό να συμβαίνει.Προτείνω το www.skepdic.com και το ελληνικο αντιστοιχο του www.skepdic.gr.Εαν εξακολουθεις να πιστευεις οτι κατέχεις υπερφυσικες δυνάμεις,επικοινωνησε με τον james rhandi που δίνει 1 εκατομμυριο δολλαρια σε οποιον αποδείξει οτι κατέχει υπερφυσικές δυνάμεις.Ευκαιρία!

Και οι ερωτησεις παραμένουν:

1.ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ Ο ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

2.ΕΑΝ Ο ΟΠΑΔΟΣ/ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ/ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΨΥΧΗ,Ο ΘΕΟΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ,ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΤΛ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα

αγαπητή ostria, θα συνεχίσω το συλλογισμό σου με έναν δικό μου. Γιατί θα έπρεπε η επιστήμη να αποδείξει αν κάτι συμβαίνει?

ας ξεχωρίσουμε καταρχήν το εξής. Ολες οι περιπτώσεις των διαφόρων "δήθεν" είναι καταδικαστέες πιστεύω απ' όλους μας, και δεν είναι δουλειά της επιστήμης γενικότερα να τους "αποκαλύπτει" αλλά του καθενός από μας. Πάει αυτό...

Τώρα ας πάρουμε το παράδειγμα του Θεού... το αν, πως και γιατί υπάρχει... Γιατί θα έπρεπε η επιστήμη να αποδείξει ντε και καλά την ύπαρξη ή την μη ύπαρξη του? Το ότι γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης (χε χε.. αυτό κι είναι ειρωνία για τον όποιο "Θεό" ) είναι ένα άλλο θέμα, όμως σαφώς έχει σχέση με κάποια βαθύτερη ανάγκη του ανθρώπου.
Ας πούμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει... Ποιο το κακό? Αν η ύπαρξη του Θεού (του όποιου) κάνει τους ανθρώπους να νιώθουν ασφαλείς, με νόημα και σκοπό στη ζωή τους, ας είναι έτσι... Αντίστοιχα και οι γιατροί θα χορηγήσουν φάρμακα placebo, αν κρίνουν ότι αυτό είναι που χρειάζεται ο ασθενής τους... την αίσθηση απλά ότι "κάτι" τον βοηθάει έξω απ' αυτόν...
Αν απ' την άλλη ο Θεός υπάρχει δεν θα ήταν τουλάχιστον άτοπο να νομίζουμε ότι μία διάνοια κατώτερη απ' αυτόν (ως ορίζεται συνήθως η σχέση θεού-ανθρώπου) θα μπορέσει να διαλευκάνει το μυστήριο?

Η επιστήμη, ακόμα έχει μπροστά της να εξηγήσει και να αποδείξει, ένα σωρό άλλα θαυμαστά φαινόμενα, όπως αυτά των ονείρων που έχουμε ήδη αναφέρει πολλές φορές... και που ενώ όλοι συμφωνούμε ότι υπάρχουν, δεν μπορεί να αποδειχτεί πειραματικά...

Απατεώνες, υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα...ακόμα και στους κόλπους των επιστημόνων... Οπως επίσης πάντα όσοι ασκούν την εξουσία θα ψάχνουν να βρουν σημεία ελέγχου των μαζών, είτε αυτά έχουν μεταφυσικό υπόβαθρο είτε όχι...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy