ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lavie
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 07:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lavie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παιδια πιστευω οτι τα ονειρα ειναι ενας σημαντικος παραγοντας που επηρεαζει την διαθεση μας και την ψυχολογια μας.Ποσες φορες σας εχει τυχει να δειτε ενα ωραιο ονειρο με ωραια συναισθηματα και οταν ξυπνησετε να ειστε με μια απιστευτη αισθηση χαρας?Ποσες φορες εχετε δει ενα ασχημο ονειρο η ενα εφιαλτη ο οποιος σας προκαλεσε μια περιεργη η ασχημη συμπεριφορα?Προσωπικα μου εχει τυχει απειρες φορες.Ακομα και ονειρα που δεν βγαζουν νοημα.

Τα ονειρα μας εκφραζουν κρυφες επιθυμιες,φοβο,αγχος,χαρα,ελπιδα για κατι.Και ολα αυτα ειναι χαραγμενα στο υποσυνειτο.Κατα τη διαρκεια της μερας,ειδικα με τους ρυθμους της σημερινης κοινωνιας,ασχολεισαι συνηθως μονο με τις υποχρεωσεις σου.Ο ρυθμος της κοινωνιας ειναι τοσο γρηγορος και κουραστικος που λιγες θα ειναι οι στιγμες που θα καταφερεις να αφιερωσεις λιγο χρονο στον εαυτο σου και στα πραγματα που σε απασχολουν.
Ετσι το βραδυ,αφου πλεον εισαι κουρασμενος και πεφτεις για υπνο,ενω το σωμα σου ξεκουραζεται ο εγκεφαλος σου φερνει στο συνειδητο,το υποσυνειδητο μεσω των ονειρων.

Μου εχει τυχει αρκετες φορες να βλεπω συχνα ενα ονειρο οπου ουσιαστικα ηταν ενας φοβος και μετα απο αρκετο καιρο εγινε στην πραγματικοτητα.Απλα προσπαθουσα να πιεσω καποια συναισθηματα και να τα ξεχασω που ομως το ασυνειδητο τα εφερε παλι στην επιφανεια.
Γινονται τοσα πολλα στην καθημερινη μας ζωη που καμμια φορα το συνειδητο μας "αποτυγχναει" να τα αποθηκευσει και το κανει το υποσυνειδητο με αποτελεσμα να τα βλεπουμε στα ονειρα μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 22:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πολεσ φορεσ βλεπω ενα παλιο σπιτι(αλλα εκει καινουργιο)μπλε και θαλασι σχεδιακια στουσ τοιχουσ.εχει ολο κρυπτεσ και καταπακτεσ,ολα τα δωματια ειναι μπλε και βγαινουν αχετα με το ονειρο που βλεπω.επισεισ σε πολα ονειρα βλεπω συνεχια τον εαυτο μου.

και κατι ακομα.τα περισσοτερα οωειρα μου εχουν σχεση με το υπερφυσικοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 18:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και από μένα!

κάποιες απορίες θα ήθελα να αναφέρω
σχετικά με κάτι που μου συνέβη σήμερα..
ξύπνησα το πρωί και όπως και αρκετές αλλες φορές
θυμόμουν ελάχιστα πράγματα από κάποιο όνειρο
που είχα δεί. Πήγα για δουλειά και γύρισα πριν
από μια ώρα περίπου. Όπως λοιπόν καθόμουν στο κρεβάτι
και αλλάζω ρούχα αρχίζω να θυμάμαι τα πάντα
από εκείνο το όνειρο ακόμη και λεπτομέρειες.

τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 01:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας υποθεσουμε οτι δυο ανθρωποι προσπαθουν να συνεννοηθουν αλλα μιλουν διαφορετικη γλωσσα. τι θα επρεπε να κανουν για να υπαρξει επαφη και διαλογΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 02:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ας υποθεσουμε οτι δυο ανθρωποι προσπαθουν να συνεννοηθουν αλλα μιλουν διαφορετικη γλωσσα. τι θα επρεπε να κανουν για να υπαρξει επαφη και διαλογος; φυσικα να εγκαθιδρυσουν εναν κωδικα επικοινωνιας μεταξυ τους.ε οσοι δεν μπορουν να καταλαβουν τι ονειρο βλεπουν δεν εχουν φροντισει για την εγκαθιδρυση του προαναφερθεντος κωδικα. τοοοοοσο απλο ειναι. το υποσυνειδητο μας εκφραζεται με εικονες, το λογικο τμημα μας με λεξεις οποτε γινεται ενα ψιλομπαχαλο στη μεταφραση. αν δεν δημιουργησουμε μια νεα γλωσσα ακρη δε θα βγει ποτε. οργανωση θελει τιποτε αλλο. τα προφητικα ονειρα δεν ειναι χαρισμα κανενος. ολοι εχουμε τη δυνατοτητα να τα δουμε. κι αυτο γινεται αν προγραμματισουμε το υποσυνειδητο να το κανει. τιποτε το δυσκολο ως εδω. μια δυο ημερων δουλεια ειναι. ο χρονος ο περισσοτερος καταναλωνεται στη δημιουργια της κοινης γλωσσας. μολις υπαρξει μια βαση μετα ολα ρεουν φυσιολογικα. το επομενο βημα ειναι η ενθυμηση των ονειρων. κι αυτο το μερος ανηκει στον προγραμματισμο και ειναι ευκολο.
που ειναι το δυσκολο; μα στις απαντησεις των εγερθεντων μετα απο ολα αυτα ερωτηματων: πως βλεπω το μελλον; ειναι προδιαγεγραμμενο λοιπον; η ελευθερη βουληση μου ειναι μια φουσκα; εχει χωροχρονικες συντεταγμενες το ονειρο; κτλ...
εχοντας μια ζωη για να απαντησουμε τα παραπανω και αλλα τοσα ερωτηματα ας μεινουμε λιγο παραπανω στα ιδια τα ονειρα: συνηθως οι βραχυπροθεσμες προβλεψεις ειναι αυτες που ερχονται στα ονειρα μας συχνοτερα. η ψυχολογικη πιεση μονο εμποδια μπορει να φερει. βραχυπροθεσμες προβλεψεις που δεν αγγιζουν το εκατο τοις εκατο της επαληθευσης τους σημαινει οτι δεν εχουμε δουλεψει σωστα στη φαση του προγραμματισμου. πολλες φορες το υποσυνειδητο στελνει την απαντηση στο ξυπνιο ειτε σαν οραμα ειτε σαν φωνη. δεν ξερω τι συμβαινει οταν θελουμε να παρουμε απαντησεις που αφορουν αλλους (δεν το τσεκαρα) αλλα για τον εαυτο μας ισχυουν τα παραπανω. οταν μας λειπει υπνος αργει η απαντηση. προεχει η ξεκουραση του μυαλου και του σωματος. οταν καποιος συνειδητοποιει τη δυναμη που απεκτησε μεσω της τεχνικης των ονειρων συνηθως τρομαζει και αποκοβει την επικοινωνια πχ προφητικα ονειρα θανατων που επαληθευονται. ε οποιος φοβαται ας μην κοιταει καθρεφτες...δεν φταινε αυτοι για οσα φαινονται μεσα τους. η ψυχικη καθαροτητα ειναι μια μπαρουφα ολκης. ολοι μπορουμε να προγραμματισουμε το υποσυνειδητο μας ωστε να προβλεπει το μελλον. προσωπικα λεω οχι στη χρηση υποβοηθητικων ουσιων αλλα καποιοι αλλοι εχουν θετικη αποψη για αυτες. ο καθενας πορευεται με το κατα πως νομιζει αυτος σωστο. κατα το αρχικο διαστημα των πειραματισμων δεν πρεπει να αφηνουμε ελευθερο το υποσυνειδητο να εχει το προβαδισμα στη δημιουργια του κωδικα. πολλοι διαφωνουν με αυτη την αποψη αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι ουσιωδες. το προβαδισμα πρεπει να το εχει η αντιληπτικη μοναδα. ο μεταφραστης..στην πορεια σαφας και καλο ειναι να αφησουμε το υποσεινηδητο να ξεδιπλωθει..αλλα τοτε ηδη θα υπαρχει ο κωδικας-βαση και απλα θα εμπλουτιζεται..δε θα τιθεται λοιπον θεμα κατανοησης. αυτα τα ολιγα για αρχη. καλα ονειρεματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2009, 15:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει κανείς σε όνειρο του να διαπράττει φόνο...

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 11:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Στα όνειρα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde μπορείς να δεις τα πάντα. Κάποιες φορές.. σαν εφιάλτης κάτι… βλέπω να με αναζητά η αστυνομία για ένα φόνο που δεν έχω κάνει ή δεν θυμάμαι ότι τον έκανα.

Εσωτερικά η αστυνομία παίζει τον ρόλο της κοσμικής δικαιοσύνης που έχει σχέση με το κάρμα.

Όταν σε αναζητά η αστυνομία στα όνειρα μας πρέπει να πληρώσεις για κάτι που έχεις κάνει ή για να δώσεις κάποιες εξηγήσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεται να την γλιτώσεις απο το κάρμα, όταν αυτό που έχεις κάνει το έχεις κάνει επειδή δέν είχες άλλη επιλογή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 13:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν για παράδειγμα έχεις πεί κάποια ψέματα,επειδή πολύ απλά άν έλεγες την αλήθεια δέν θα καταλάβαιναν οι άλλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 15:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σας

Στα όνειρα φίλε Dr Jekyll Mr Hyde μπορείς να δεις τα πάντα. Κάποιες φορές.. σαν εφιάλτης κάτι… βλέπω να με αναζητά η αστυνομία για ένα φόνο που δεν έχω κάνει ή δεν θυμάμαι ότι τον έκανα.

Εσωτερικά η αστυνομία παίζει τον ρόλο της κοσμικής δικαιοσύνης που έχει σχέση με το κάρμα.

Όταν σε αναζητά η αστυνομία στα όνειρα μας πρέπει να πληρώσεις για κάτι που έχεις κάνει ή για να δώσεις κάποιες εξηγήσεις.



Ενδιαφέρον... Τελευταία είδα κάποια ημισυνειδητά όνειρα αρκετά ενδιαφέροντα.. Σε εάν μάλιστα συνειδητοποίηθηκα.. μηχανικά!? Θυμήθηκα δηλαδή οτι βρισκόμουν σε όνειρο κ σκέφτηκα μάλιστα κάτι που μου είχαν πει οτι για να βγεις στο αστρικό πρέπει να ζωγραφισεις μια πόρτα κλπ το προσπάθησα αλλα δεν πραγματώθηκε τίποτα στο ονειρό μου απ αυτά που ζήτησα! Δεν απόκτησα έλεγχο!? Και σύντομα με συνεπήρε το όνειρο πάλι..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 15:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα ονειρα τα βλεπω ως την κατασταση του εγκεφαλου οπου "ξεκουραζεται" , τοσο αυτος οσο και το σωμα , αναλογα την κατασταση / κουραση βλεπουμε και τα αντιστοιχα ονειρα , μαλιστα τα ονειρα κρατουν ελαχιστα δευτερολεπτα και πιθανον βλεπουμε δεκαδες ονειρα καθε βραδυ που θυμομαστε ελαχιστα (1-2 ή3) ή κανενα. θεωρω ως στοχο του εγκεφαλου την πληρη χαλαρωση , ισως την αντιμετωπιση του αγχους ή του φοβου που εχουμε για κατι , καθως και την αναφορα των επιθυμιων μας , ολα αυτα μας κανουν να χαλαρωνουμε ή να ειμαστε σε εγρηγορση καταστασεις που βοηθαν θεωρω τοσο τον εγκεφαλο οσο και το σωμα !!!

μου εχουν τυχει διαφορα , ονειρα που ειδα και πραγματοποιηθηκαν , ονειρα ασχημα , ομορφα, επαναλαμβανομενα μαλιστα πολλες φορες ΑΦΟΥ ξυπνησα και ξανα κοιμηθηκα !!! υπηρξαν ονειρα που οταν ξυπνησα χρειαστεικε να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ οτι ειμαι ξυπνιος και οτι η εμπειρια που ειχα ηταν ΟΝΕΙΡΟ και οχι πραγματικοτητα (νιωθωντας φοβο καθως το αντιμετωπιζα) σε ελαχιστα ονειρα ειχα την επιγνωση οτι κοιμαμαι και ονειρευομαι , μαλιστα αλλαζα τα οσα εβλεπα και ρυθμιζα το ονειρα κατα πως με βολευε (οχι πορτα δεν ζωγραφισα , γρφιτι σε τοιχο εκανα , αλλα καμια σχεση ουτε ισια γραμμη δεν μπορω να τραβηξω χαχα) , ελαχιστες φορες , οπως και καποιες φορες που προσπαθουσα και δεν μπορουσα ή αλλες που ηθελα να δω συγκεκριμενο ονειρο και δεν το εβλεπα.

παιχνιδια του μυαλου που πριν τα δωσουμε υπερφυσικες ιδιοτητες καλα θα ηταν να ΜΑΘΟΥΜΕ πως δουλευει αυτο το ερμο το μυαλο , αλλα δυστυχως ΤΟ ΑΓΝΟΥΜΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 16:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ονείρων,μερικά είναι συμβολικα όνειρα ενώ μερικά άλλα είναι άχρηστες επιθυμίες και ασύνδετα γεγονότα.

Τα σημαντικά είναι τα συμβολικά όνειρα.Τότε το υποσυνείδητο προσπαθεί να σε προειδοποιήσει για κάτι ή τέλος πάντων να σου πεί κάτι.

Η ερμηνία μπορεί να είναι γενική, όπως αυτό με τους αστυνομικους,αλλά στις περισσότερες περισπτώσεις είναι ειδικό,δηλαδή κάθε όνειρο έχει την δική του ξεχωριστή σημασία στο καθένα ξεχωριστά.

Η δική μου εμπειρία απο τα όνειρα είναι οτι πάντα μπορώ να καταλάβω αν θα μου συμβεί κάποιο σημαντικό γεγονός της ημέρας.Απλά τα αποσυμβολίζεις,βέβαια είναι για τον καθένα διφορετικής σημασίας τα σύμβολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 16:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε makfor πρέπει να διαβάσεις το αστρική προβολή 3 αλλά και όλα αν μπορείς.

Φίλε alex22

quote:
Γίνεται να την γλιτώσεις απο το κάρμα, όταν αυτό που έχεις κάνει το έχεις κάνει επειδή δέν είχες άλλη επιλογή?

Το κάρμα πληρώνετε πάντα αλλά μπορείς να έχεις και ελαφρυντικά.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε αλεξ , ποσο σιγουρος εισαι για αυτο που εγραψες ? (απο το 1 εως το 100 ας πουμε)

ενας υπηρετης , ΠΡΕΠΕΙ ?

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 17:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τα σύμβολα είμαι 100% σίγουρος αγαπητέ makfor.Για τα άλλα σίγουρα όχι 100%,αλλά εκτός απο αυτό τα θεωρώ ασήμαντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ , να το ρωτησω και λιγο διαφορετικα ?

κατα ποσο τα γνωριζεις ? δηλαδη οτι ισχυουν ολα αυτα (παλι απο 1-100)

εαν καποιος με ΚΑΠΟΙΟ τροπο σου αποδυκνυει το αντιθετο ή κατι διαφορετικο τοτε τι θα ελεγες ? τι σκεψεις θα σου προκαλουσε κατι τετοιο ?

(οι ερωτησεις ειναι καθαρα διερευνητικες , δεν κρυβουν ουτε υπονοουν τιποτα και φυσικα απαντας εαν θες)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ανοιχτός σε οτιδοίποτε,δέν θα απορίψω κάτι απλως επειδή εχω μάθει αλλιώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δέν μπορώ να μιλήσω με ποσοστά γιατί δέν είμαι υπολογιστική μηχανή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ,δεν υπαρχει θεμα,

απλα με ενδιαφερει , εκτος απο το τι λεει καποιος και το πως βλεπει ο ιδιος αυτο που λεει , ευχαριστω

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 18:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ονείρων,μερικά είναι συμβολικα όνειρα ενώ μερικά άλλα είναι άχρηστες επιθυμίες και ασύνδετα γεγονότα.

Τα σημαντικά είναι τα συμβολικά όνειρα.Τότε το υποσυνείδητο προσπαθεί να σε προειδοποιήσει για κάτι ή τέλος πάντων να σου πεί κάτι.

Η ερμηνία μπορεί να είναι γενική, όπως αυτό με τους αστυνομικους,αλλά στις περισσότερες περισπτώσεις είναι ειδικό,δηλαδή κάθε όνειρο έχει την δική του ξεχωριστή σημασία στο καθένα ξεχωριστά.

Η δική μου εμπειρία απο τα όνειρα είναι οτι πάντα μπορώ να καταλάβω αν θα μου συμβεί κάποιο σημαντικό γεγονός της ημέρας.Απλά τα αποσυμβολίζεις,βέβαια είναι για τον καθένα διφορετικής σημασίας τα σύμβολα.



Φίλε μου τα περισσότερα όνειρα περιλαμβάνουν σύμβολα για τον λόγο οτι το όνειρο απλά θέλει να αναπαράγει το συναίσθημα που ασυνείδητα σε τρώει. Αυτο το συναισθημα μπορεί να είναι φοβος, απόρριψη, απογοήτευση, ζήλεια κοκ αλλα το ονειρο το ενδιάφερει να αναπαράγει το συναίσθημα και όχι το γεγονός καθ αυτό. Οπότε μπορεί μεν το γεγονός να μην έχει καμιά σχέση με αυτό που υποσυνείδητα σε απασχολεί αλλα το συναίσθημα να έχει, οπότε και εκει πρέπει να εστιάσεις. Κατα τα άλλα είναι αλήθεια οτι υπάρχουν και κάποια "ξεχωριστά" όνειρα..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν διαφωνώ σε αυτό που λές.Είναι πολύ πιο περίπλοκο απο όσο νομίζουμε.
Νομίζω οτι αυτό που λές ισχύει για ανθρώπους με περισσότερο συναισθηματική ιδιοσυγκρασία.Υπάρχουν πολλά είδη ονείρων και πολλά είδη ανθρώπινων συμπερηφορών.Στο κάθε άνθρωπο υπάρχουν διαφορές στις εξηγήσεις των ονείρων,αλλά παράλληλα υπάρχουν και τα κοινά σημεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 20:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με περισσότερο συναισθηματική ιδιοσυγκρασία.

Δεν θα το λεγα, θα λέγα για όλους τους ανθρώπους. Συναισθήματα δεν είναι μόνο τα γνωστά τρανταχτά αλλα και ένα σωρό άλλα υποδεεστερα που πάνε πακέτο με συγκεκεριμένες σκέψεις ή ερωτήματα ή καταστάσεις που μπορεί να δημιουργούνται και εξ'ολοκλήρου στο μυαλό μας. Δεν θα λεγα οτι πολλά όνειρα έχουν παραφυσικά στοιχεία αν αυτό εννοείς. Κοινά σημεία υπάρχουν σαφώς αφού όλοι ίδια δομή έχουμε πάνω κάτω(σωματική και άλλη)..
Ισχύει όμως οτι συμβαίνουν διάφορα παράξενα με τα όνειρα. Θα λεγα οτι τα ονειρα είναι κάτι σαν συχνίτητες στις οποίες άμα θέλει κάποιος συντονίσεται.

Ένα εξιοπερίεργο παράδειγμα είναι όταν ήμουν περίπου 6 ετων οπου ήμουν στο ίδιο.. όνειρο με τη μητερα μου!
Εκεινη έβλεπε στον ύπνο της οτι μου ζητούσε να βάλω την μπλούζα μου και γω οτι αρνούμουν. Σε κάποια φάση λοιπόν σηκώνομαι όπως είμαι ξαπλωμένος και της φωνάζω "Αφου σου λέω ΔΕΝ ΘΕΛΩ!" η μητέρα μου απαντάει "ε...ενταξει" και ξαναπεύτω επι τόπου για ύπνο. Είναι ένα γεγονός που το συζητάμε μέχρι σήμερα καμιά φορά. Και άλλα τέτοια έχουν γίνει.

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 21:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε makfor
Το είπα γιατί το ξέρω έχει μια απόδειξη ,ενώ το νομίζω όχι. Κάνε ότι αγαπάς.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2009, 22:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενας υπηρετης , δες εχω μια αλεργια με την λεξη "πρεπει" γιαυτο και το ειπα , χωρις να θελω να σε προσβαλω φυσικα

δες παλιοτερα (αρκετα) ειχα ασχοληθει με διαφορα , ενα απο αυτα ηταν και η αστρικη προβολη , να μη τα πολυ τραβαω σε γενικες γραμμες συνεβησαν πολλα , σημερα ομως εχω μια διαφορετικη αντιληψη για τον κοσμο μας , αυριο δεν ξερω , αλλα σημερα εχω αφησει "απεξω" (εξηγοντας το ομως με συκεκριμενο τροπο) καθε τι το "πνευματικο" ...

ευχαριστω παντως , αν και πανω κατω ξερω τι θα διαβασω θα δω τα θεματα που λες με την πρωτη ευκαιρεια

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2009, 16:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε makfor

Ναι εντάξει.

Αν καταφέρεις να συνδυάσεις την επιστήμη με τον «πνευματισμό» Θα έχεις μια ωραία σύνθεση. Έχω την «εντύπωση» ότι ένα άτομο που κατάφερε να συνδυάσει αυτά τα δυο ήταν ο Πυθαγόρας. Ήταν επιστήμονας και Μύστης.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 11:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γίνεται να την γλιτώσεις απο το κάρμα, όταν αυτό που έχεις κάνει το έχεις κάνει επειδή δέν είχες άλλη επιλογή?

ΠΑΝΤΑ υπάρχει κι άλλη επιλογή. Συνεπώς όταν κάποιος λέει πως έκανε κάτι γιατί δεν είχε άλλη επιλογή, λέει ψέμματα, απλώς δεν είδε την άλλη επιλογή, όχι ότι δεν υπάρχει. Συνεπώς φίλε, δεν υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσεις ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 11:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κάρμα πληρώνετε πάντα αλλά μπορείς να έχεις και ελαφρυντικά.

Το κάρμα δεν αναγνωρίζει ελαφρυντικά. Δεν είναι πρόεδρος εφετείου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 13:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΑ υπάρχει κι άλλη επιλογή. Συνεπώς όταν κάποιος λέει πως έκανε κάτι γιατί δεν είχε άλλη επιλογή, λέει ψέμματα, απλώς δεν είδε την άλλη επιλογή, όχι ότι δεν υπάρχει. Συνεπώς φίλε, δεν υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσεις ...

Είναι σεβαστή η άποψη σου αγαπητέ zip. Το χειρότερο είναι οτι σου επιστρέφεται 3 φορές περισσότερο, άν δέν κάνω λάθος.

Όντως υπάρχουν άλλες επιλογές.Το θέμα όμως είναι οτι αυτές οι αλλες επιλογές φένονται να είναι υπερφυσικά δύσκολες. Για αυτό και λέω οτι δέν υπάρχουν άλλες επιλογές.

Πάντως υπάρχει μια ειδική περιπτώση,που πραγματικά δέν υπάρχουν άλλες επιλογες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 20:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι σεβαστή η άποψη σου αγαπητέ zip. Το χειρότερο είναι οτι σου επιστρέφεται 3 φορές περισσότερο, άν δέν κάνω λάθος.

Αυτό είναι μύθος. Και λογικά να το σκεφτείς, αν εγώ σου σπάσω το πόδι δεν χρειάζεται να μου σπάσει το δικό μου τρεις φορές για να καταλάβω οτι δεν έπρεπε να στο σπάσω, μια αρκεί. Τώρα αν σπάσεις το πόδι τριών ατόμων χωριστά δεν ξέρω αν θα πρέπει εσένα να σου σπάσει τρεις φορες το πόδι ή αν μία είναι αρκετή..

"..The Matrix can't tell you who you are"
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με την επιθυμία(-τη σκεψη) και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2009, 21:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί όμως ο πόνος να είναι τριπλάσιος.

Γενικά αυτό το θέμα του κάρμα είναι ίσως το πιό περίπλοκο.

Αν υποθέσουμε οτι ένα άτομο μας πληγώνει, με βάση τον νόμο του κάρμα σημαίνει οτι εμείς το έχουμε πληγώσει σε αυτήν ή σε άλλη ενσάρκωση.
Όμως άμα το πάμε ακόμα παραπέρα, σε εκείνη την προηγούμενη ζωή, τί είχε κάνει αυτό το άτομο και δέχεται το κάρμα?
Δηλαδή υπάρχει μια αλυσίδα που δέν τελειώνει ή δέν βλέπουμε την αρχή της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy