ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 21:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Μπορεί θαυμάσια να πειραματιστεί κανείς χρησιμοποιώντας έναν πρόγραμμα υπολογισμού λεξαρίθμων και να εξετάσει την επιτυχία της μεθόδου με σύγχρονη ονομασία βουνών(τούρκικα, βλάχικα κλπ), γιά να δει την διαφορά.

gigenis Απεστάλη: 31/07/2006, 21:17:14


αντι για ολυμπος μπουρδα

υψος ορους μπουρδα ει=1920 κανονικο υψος 1917

παμε για αλλο
αντι ερυμανθος
μουροχαβλο

μουροχαβλο ορους=2223 κανονικο υψος 2224


παμε γι αλλο
αντι για κεδρος
μπουρδολογου
μπουρδολογου ορος=1777 κανονικο υψος 1777

gigenis Απεστάλη: 02/08/2006, 08:50:58
αντι για γαμιλας

παπαρια

υψος ορους παπαρια ει=2498 πραγματικο υψος 2497

αντι για δουσκον

τιμαλακασεισαι

υψος τιμαλακασεισαι=2199

πραγματικο υψος=2198

καμια διαφορα λοιπον εδωσα ονοματα σε διαφορα βουνα και παλι το υψος ειναι σωστο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 23:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

Mια συνταγη που ειναι πραγματικα χρησιμη:

Μπακαλιάρος με κουρκούτι

1 μπακαλιάρο, ξαρμυρισμένο και κομμένο κομματάκια
3 χούφτες αλεύρι
2 αυγά
λίγο μπέικιν πάουντερ
λίγο ξίδι
νερό
λάδι


Διαδικασία
για τον μπακαλιάρο:

Σε ένα μπολ σπάμε τα αυγά και τα χτυπάμε. Προσθέτουμε λίγο νερό, λίγο μπέικιν, μια χούφτα αλεύρι και ανακατεύουμε. Θέλουμε να πετύχουμε έναν αραιό χυλό. Στη συνέχεια, βουτάμε τα κομμάτια του μπακαλιάρου στο χυλό και τα τηγανίζουμε σε ελαιόλαδο. Γυρίζουμε τον μπακαλιάρο και από τις δύο μεριές, για να τηγανιστεί καλά. Μόλις είναι έτοιμος τον αφαιρούμε σε ένα πιάτο, όπου έχουμε στρώσει ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας, για να ρουφήξει το πολύ λάδι. Δεν πετάμε το λάδι από το τηγάνι, αφού μας χρειάζεται στη συνέχεια.

για το κουρκούτι:

Σε ένα δεύτερο τηγάνι καβουρδίζουμε το υπόλοιπο αλεύρι. Δηλαδή, βάζουμε το αλεύρι στη φωτιά, και το ανακατεύουμε για 2-3 λεπτά, ώσπου να ξανθύνει.

Αμέσως μετά, κόβουμε το σκόρδο, και το τσιγαρίζουμε, μαζί με λίγο ξίδι και λίγο νερό, στο λάδι του μπακαλιάρου. Όταν ζεσταθεί αρκετά, προσθέτουμε το καβουρδισμένο αλεύρι και ανακατεύουμε συνεχώς, για να μην σβολιάσει. Το αφήνουμε στη φωτιά 1-2 λεπτά, μέχρι να γίνει το κουρκούτι και είμαστε έτοιμοι να σερβίρουμε.

Σε ένα μεγάλο πιάτο, σερβίρουμε από την μια μεριά τον μπακαλιάρο και δίπλα του το κουρκούτι.

Καλή όρεξη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 00:23:57  Εμφάνιση Προφίλ
gigeni γιατί δεν στέλνεις ένα γράμμα στην Γιαννάκου παρουσιάζοντας της τα πλεονεκτήματα των νέων σου ονομάτων, ζητώντας της δε να τα αλλάξει από κάθε δημόσιο έγγραφο και από τα σχολικά βιβλία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 00:34:46  Εμφάνιση Προφίλ
medtech έχεις τίποτα από μουσακά ή κατσικάκι φρικασέ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 00:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech

quote:
medtech έχεις τίποτα από μουσακά ή κατσικάκι φρικασέ;

Oχι αλλα εχω κατι καλυτερο!

Μια συνταγη που σχετιζεται με ενα βουνο!(την οποια μου εδωσαν οι Ολυμπιοι την ωρα που πιναμε ενα τσιπουρακι στην ζωνη των αστεροειδων!)

Τηγανιά Καϊμάκ

(από το Καϊμάκ Τσαλάν, που σημαίνει χιονισμένη κορυφή!)


Υλικά

1 κιλό χοιρινό από σπάλα, κομμένο σε λωρίδες
3 καρότα
2 πιπεριές κόκκινες
1 πιπεριά πράσινη
200 γραμ. μανιτάρια
2 κρεμμύδια
2 σκελίδες σκόρδο
λίγη βετζέτα
2 φύλλα δάφνη
2 πορτοκάλια στυμμένα
3 κουτ. σούπας αλεύρι
150 ml. λευκό κρασί
λίγο λάδι για τσιγάρισμά
αλάτι, πιπέρι


Διαδικασία

Για να φτιάξουμε την τηγανιά χρειαζόμαστε δύο τηγάνια.

Στο πρώτο τηγάνι τσιγαρίζουμε το κρέας μόνο του, για να γίνει πιο μαλακό και να κρατάει τα υγρά του. Μόλις τσιγαριστεί και πάρει χρώμα το βγάζουμε σε ένα ταψάκι, χωρίς τα ζουμιά του.

Στο δεύτερο τηγάνι, σωτάρουμε τα καρότα, τα κρεμμύδια, τις πιπεριές και τα μανιτάρια, αφού τα έχουμε κόψει σε ρόδες. Ανακατεύουμε μέχρι να μαραθούν και έπειτα προσθέτουμε όλα τα μπαχαρικά και το σκόρδο. Σβήνουμε τα λαχανικά το κρασί και μετά από 1-2 λεπτά τα μεταφέρουμε στο ταψάκι μαζί με τα ζουμιά τους.

Σε ένα μπολ ετοιμάζουμε την σάλτσα.

Βάζουμε τον χυμό πορτοκάλι, 2 κουταλιές σούπας αλεύρι και ανακατεύουμε. Στη συνέχεια προσθέτουμε λίγο κρασί και λίγο νεράκι.

Περιχύνουμε το κρέας με την σάλτσα και το ψήνουμε στους 180 βαθμούς Κελσίου, για μία ώρα περίπου.

Καλή όρεξη!

υψος ορους Καιμακτσαλαν ει=?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
medtech

Εαν δεν ησουν τοσο πικροχολη θα αξιοποιουσες με καλυτερο τροπο τις γνωσεις σου....
Οσο για τον μπακαλιαρο, εαν τον μαγειρευεις ετσι, λυπαμαι τους φιλοξενουμενους σου...
Βγαζεις πολυ φαρμακι και το φαρμακι γυριζει μεσα μας.................
Κατι ξερεις εσυ...νομιζω....
Για να μη μιλησω και για χαμηλη αυτοεκτιμηση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 02:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
medtech

Εαν δεν ησουν τοσο πικροχολη θα αξιοποιουσες με καλυτερο τροπο τις γνωσεις σου....
Οσο για τον μπακαλιαρο, εαν τον μαγειρευεις ετσι, λυπαμαι τους φιλοξενουμενους σου...
Βγαζεις πολυ φαρμακι και το φαρμακι γυριζει μεσα μας.................
Κατι ξερεις εσυ...νομιζω....
Για να μη μιλησω και για χαμηλη αυτοεκτιμηση....


Γεια σου ρε Angi ψυχολογα!

Ποιοι σου εδωσαν το πτυχιο οι Ολυμπιοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 02:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Παρακολουθω τις δημοσιευσεις σου αρκετο καιρο.
Μου εχει κανει εντυπωση 1)το οτι οταν ειναι να ερθεις σε αντιπαραθεση δεν χρησιμοποιεις δικες σου γνωσεις αλλα αρκεισαι να κουοταρεις και να πρεσβευεις αυτα που κουοταρεις.
2) Δειχνεις τεραστιο ζηλο στο να μειωνεις τον αλλον χωρις να εχεις κανει ουτε μια προσπαθεια να καταλαβεις το πως νιωθει αυτος ο ανθρωπος.
3) Δεν εχεις καταλαβει οτι αυτο που κανει εσενα ευτυχισμενη, ισως να μην κανει τους αλλους. Καθε ανθρωπος νιωθει ευτυχισμενος με διαφορετικα πραγματα που ισως και εσυ να μην κατανοεις. Ολοι οι ανθρωποι δεν εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα.
4) Πολλοι ανθρωποι εδω μεσα, μπαινουν για να συνομιλησουν με ατομα που εχουν κοινα ενδιαφεροντα και δεν σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελαν να μπλεξουν σε αντιπαραθεσεις. Ισως νιωθουν οτι θελουν να πουνε αυτα που ξερουν.
5) Ο συγκεκριμενος θεματοθετης, δεν νομιζω οτι μπορει να βλαψει την ψυχικη υγεια κανενος, οπως εχει γινει με αλλους θεματοθετες.
6) Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ασχολεισαι.
7) Προσπαθησε αυτη την επιθετικοτητα να την βγαζεις στην καθημερινη σου ζωη. Οχι μονο μεσα σε ενα φορουμ.
Αυτο θα σε ξαλαφρωσει. Ξερεις, η κρυμμενη επιθετικοτητα που συμπεριλαμβανει απωθημενα, σκεψεις και πραξεις τις οποιες δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε ή δεν εχουμε τα κοτσια, ειναι χειροτερη απο την εκδηλωμενη...Τρωει τα σωθικα μας...
Ηρεμησε και σαν επιστημονας που εισαι, αφησε την ψυχη και το μυαλο σου ελευθερο και ευαισθητο. Οχι τοσο για σενα, αλλα για τους αλλους....

Υ.Γ.
Ποτε δεν ειπα οτι ασπαζομαι τα οσα εχουν αναφερθει σε πολλα θεματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 02:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Η κατασταση της γατας μου με αυτα που ακουει απο τον Ωγυγο χειροτερεψε... Οπως βλέπετε, πέρα απο τον διχασμό προσωπικότητας που έπαθε και παριστάνει τον Βοναπάρτη, είναι φανερό ότι έχε πέσει σε κατατονία και έχει παραλυσε το δεξί της αυτί.

Αν η κατάσταση της χειροτερέψει τοτε τον κύριο υπαίτιος της φαφαρολογίας καθώς και όλους εκείνους που φανατίζονται με μια ιδέα και μαγειρεύουν τα πάντα ωστε να πείσουν πρώτα τον εαυτό τους (ω ναι, στα τελευταία στάδια μέχρι και οι ίδιοι οι απατεώνες πείθονται οτι έχουν δίκιο!) και μετά να "διαφωτίσουν" τους άλλους θα τους ζητήσω αποζημίωση για την θεραπεία της γάτας. Αχ και να ηξερα το μυστικό του ΑΖΑΧ ΧΑΖΑ με τα λεμόνια, θα σωζώταν το καημένο το γατάρι μου....

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 03:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Αστοχο το ψευδωνυμο που εχεις υιοθετησει αγαπητε μου...
Διαλεξε κατι καλυτερο ωστε να εισαι ειλικρινης και απεναντι στον εαυτο σου...
Δεν ασπαζομαι τις αποψεις του θεματοθετη αλλα θεωρω οτι ειναι δικαιωμα του να τις σκεφτεται και να τις ψαχνει.
Θελει να επικοινωνησει οπως κι εσυ αυτη την ωρα.
Και οι τεσσερις μας αναζητουμε επικοινωνια, ο καθενας με τον τροπο του...
Δεν νομιζω οτι ο θεματοθετης επηρεαζει κανεναν.
Μου αρεσει ομως γιατι χρησιμοποιει και θελει να παιδευει το μυαλο του. Αλλοι τα ποδια και τα χερια τους, αλλοι το σεξ, αλλοι την ειρωνια μια και δεν εχουν τιποτα αλλο να δειξουν...
Σε ενα σημειο ειναι κολλημενοι, γιατι ειναι απλως κολλημενοι και δεν μπορουν να αναπτυξουν αλλα ενδιαφεροντα...
Εαν μπορουσαν, θα ανοιγαν ενα τοπικ σχετικο με το ενδιαφερον τους και θα περιμεναν να τους σχετικους αναγνωστες να απαντησουν....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 03:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Κατ αρχας. Τα ενδιαφεροντά μου θα τα βρεις στο δικο μου τοπικ. Δεν με ενδιαφερουν οι λεξαριθμοι. Καθόλου. Γιατί πιστεύω οτι ειναι μια πέτσα και μισή. Τουλάχιστον σχετικά με τα βουνά. Δεν φίμωσα τον Ωγυγο, γραφει οτι θέλει εδώ μέσα και κανείς δεν τον ενοχλεί να γράφει. Τα γραφόμενά του όμως με κάνουν να γελάω και παρτο οπως θες αλλά αυτή είναι η αντιδρασή μου. Και ουτε λογαριασμό θα δώσω σε κανέναν για το πως αντιδρώ, εφόσον αντιδρώ στα πλαίσια της κοσμιότητας (δεν νομίζω να εχει απαγορευτεί η ειρωνία και να μην θεωρείται πλέον εντός των πλαισίων κοσμιότητας). Αλλά όταν ο άλλος με δουλεύει συνειδητά (γιατί δεν πιστεύω οτι εχει φτάσει στα όρια οπου ο μπαρουφολόγος πλέον πιστεύει ο ίδιος τα μαγειρέματα που έχει κάνει) πιστεύω ότι έχω κάθε δικαίωμα να απαντήσω. Ειδικά όταν γίνεται προκλητικός απέναντι στην νοημοσύνη μου. Και στης γάτας μου.

Και έστω, ασε με εμένα, αλλά την γάτα μου πως θα την προφυλάξω που δεν έχει την κριτική σκέψει να δει ποια πράγματα λέγονται σωστά, και σε ποια μας δουλέυουν ψιλό γαζί;

Το να βγάλεις μια θεωρία και να την προσαρμόσεις όπως εσύ θες σε λίγα στοιχεία και να μαγειρέψεις αποτελέσματα, να παραφράσεις λεγόμενα αυθεντιών η επιστημόνων ωστε να φαίνεται οτι η θεωρία σου είναι σωστή, είνα το πιο εύκολο. Εγώ θεωρώ οτι με θεωρούν τουλάχιστον μπετόβλακα όταν προσπαθούν να με πείσουν οτι "ΥΙΗΠΣΟΥΟΣ ΟΟΡΟΥΣ ΠΑΙΝΤΕΛΗΣΗΟΥΝ ΒΡΙΙΙΙΛΥΣΗΟΥΝ ΑΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΥΡΦΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΥΝ ΣΤΑΑΑΘΜΜΗΝ ΤΥΣ ΘΑΛΛΛΑΤΤΤΕΟΣ" (ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ) = χιλια-κατι συν πλην 3 5 8 10 μέτρα επειδή αλλάζει η στάθμη της θάλασσας. Και έστω οτι οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ - ΕΛ - ΝΕΦΙΛΙΜ - ΑΝΟΥΝΑΚΙ ηταν τοσο σβίγκοι που καθόντουσαν και μετράγαν με το κομπιουτεράκι ωστε να βρουν ενα όνομα κατάλληλο στο ύψος του βουνού. Πως στο διαολο βρήκαν το λεξάριθμο του όρους ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ οπως λέει ο Ωγυγος στην σελίδα του; Μαυροβούνι λεγόταν το όρος στην έποχή τους;

Τα Αγραφα έτσι λεγόντουσαν τότε; Τα βουνά που έχουν βλάχικα η αρβανίτικα ονόματα; (γιατί σίγουρα Ωγυγε πολλά από αυτά που παραθέτεις στην σελίδα σου έχουν τέτοια ρίζα στην ονομασία τους.) ΚΑι ποσο διαβασμένος είσαι από τις διαλέκτους των αρχαίων ώστε να μπορείς να πετάς έξω και να χώνεις γράμματα όπου να ναι μεσα στις λέξεις; Μηπως γιατί σε συμφέρει το ΠΕΝΤΑΛΑΣ αντί για το ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ;
Αλλιώς δεν βγαίνουν τα κουκιά ε;

Εμ, το κάνεις που το κάνεις, μην το κάνεις προκλητικά

Αυτά από μένα. Πλέον θα γίνω κακός. Σαν τον Βριλ. Όχι σε όλους όσους λένε μπαρούφες απλά για να πουν κάτι. Αυτό δεν με πειράζει. Με πειράζει όταν ο άλλος συνειδητά και προκλητικά προσπαθεί να μου παοδείξει οτι είμαι βλάκας.

ΑΥΤΑ


ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 03:42:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ogyge!

1) Όλα τα βουνά του ελλαδικού χώρου και όσων έχουμε την καθεαυτού ελληνική ονομασία πέρα του χώρου (π.χ Αίτνα) υπακούν στην γενική λεξαριθμητική σου συνάρτηση. Τι γίνεται αν τηρήσεις την γλωσσική συνάφεια (μόνο την Ιωνική και όχι όλες τις διαλέκτους), τον τρόπο γραφής του (μόνο τον τρόπο γραφής της αττικής διαλέκτου του 5ου π.Χ και όχι όλους) και το όνομα που έδινε ο συγκεκριμένος λαός (οι Αθηναίοι), ακόμα και για βουνά εκτός του τόπου τους (Μακεδονία, Πελλοπόννησο, Ασία, Αίγυπτος); Πόση μεγάλη απόκλιση έχεις;

Το λέω γιατί το "μαγείρεμα" που σου προσάπτουν αναφέρεται στην γενικότητα του κώδικά σου που περικλείει αυθαίρετα (όσο τουλάχιστον διαφαίνεται έως τώρα) τους διάφορους τρόπους γραφής μιας λέξης που διαμορφώθηκε σε 9 αιώνες (από τον 8ο π.Χ αιώνα ως το 1 μ.Χ) περίπου( ίσως περισσότερο, ίσως λιγότερο, σίγουρα αιώνες όμως) και που έχει αλλάξει ονόματα σε διάφορες ιστορικές περιόδους (στο οποίο διευκρίνησες ότι αναζητάς την αρχαιότερη ονομασία).

2)Για να ισχύσει αυτό που διατείνεσαι σημαίνει ότι έχεις βρει την μητρική γλώσσα των αρχαίων ελληνικών διαλέκτων, άρα και το πρωταρχικό αλφάβητο (γράμματα και διάταξη αυτών). Το λέω γιατί τα αλφάβητα των ελληνικών φυλών είχαν διαφορετική διάταξη σε μερικά γράμματά τους (εσύ τα παρέθεσες).

Συγνώμη για τα δύο μακροσκελή ερωτήματά μου. Αν μπορείς απάντησέ μου...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 10:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Τα σημαντικά σημεία (κατ' εμέ...) από χτες μέχρι σήμερα:

Ο Οgygos γράφει

quote:
Σχετικά με το εξώφυλλο - καλό είναι αλλά παραπέμπει σε αμερικάνικης εμπνεύσεως έντυπο όπου μπορεί κανείς να μάθει μια καθιερωμένη και σαφώς οροθετημένη επιστήμη(π.Χ. γλώσσα προγραμματισμού), κάτι το οποίο δεν ισχύει γιά τα βιβλία που ετοιμάζω, και τα εξώφυλλα των οποίων παρεπιπτώντος είναι έτοιμα εδώ και καιρό.

Άρα το θέμα κλείνει εδώ... Ο αγαπητός Ogygos έχει έτοιμο ένα προϊόν ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ και το διαφημίζει. Θεμιτό και νόμιμο... Είναι ποτέ δυνατόν να παραδεχθεί τις εγγενείς αδυναμίες του προϊόντος του; Πώς στο καλό θα πουλήσει μετά;

Mentech γράφει:

quote:
Μια συνταγη που σχετιζεται με ενα βουνο!(την οποια μου εδωσαν οι Ολυμπιοι την ωρα που πιναμε ενα τσιπουρακι στην ζωνη των αστεροειδων!)

Τηγανιά Καϊμάκ

(από το Καϊμάκ Τσαλάν, που σημαίνει χιονισμένη κορυφή!)


Εγώ, (και νομίζω και ο Βρίλης και ο ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ...), όταν το μαγειρέψεις βάζουμε το λευκό κρασί! Αλλά να μαγειρέψεις ΠΟΛΥ!!!

Satyros:

Τι στο καλό ταϊζεις το γατί σου και κάθεται να του βάζεις καπελάκια και να το τραβάς φωτογραφίες; Το δικό μου θα μας είχε ξεσκίσει...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 11:46:33  Εμφάνιση Προφίλ
προς Odysseus_nemo

>>1) Όλα τα βουνά του ελλαδικού χώρου και όσων έχουμε την καθεαυτού ελληνική ονομασία πέρα του χώρου (π.χ Αίτνα) υπακούν στην γενική λεξαριθμητική σου συνάρτηση. Τι γίνεται αν τηρήσεις την γλωσσική συνάφεια (μόνο την Ιωνική και όχι όλες τις διαλέκτους), τον τρόπο γραφής του (μόνο τον τρόπο γραφής της αττικής διαλέκτου του 5ου π.Χ και όχι όλους) και το όνομα που έδινε ο συγκεκριμένος λαός (οι Αθηναίοι), ακόμα και για βουνά εκτός του τόπου τους (Μακεδονία, Πελλοπόννησο, Ασία, Αίγυπτος); Πόση μεγάλη απόκλιση έχεις;<<

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει κανένας λόγος να θεωρούμε την Ιωνική διάλεκτο ανώτερη ή πιό κοντά στις αρχικές Ολύμπιες κωδικοποιήσεις από την Αιολική ή της Δωρική. Το αντίθετο συμβαίνει. Δεύτερον πριν την μεταρρύθμιση του Αρχίνου το 403 π.Χ. στην Αθήνα χρησιμοποιούσαν το Αττικό και όχι το Ιωνικό αλφάβητο. Έτσι έγραφαν:
ΗΕΛΛΕΝ αντί ΕΛΛΗΝ
ΗΥΦΣΟΣ αντί ΥΨΟΣ
FΑΝΑΚΣ αντί ΑΝΑΞ
ΟΓΥΓΟΣ αντί ΩΓΥΓΟΣ
ΠΑΝΙΟ αντί ΠΑΝΕΙΟ
ΟΛΥΜΠΟ αντί ΟΛΥΜΠΟΥ

Το κόππα έπαυσε να χρησιμοποιείτο από ένα σημείο και μετά(το 500 π.Χ. αν δεν κάνω λάθος δεν χρησιμοποιείτο), έτσι παλαιότερα θα είχαμε:

ΙQΟΣ αντί ΙΠΠΟΣ

Έτσι οι παραπάνω αλλαγές δεν είναι θέμα διαλέκτου αλλά θέμα αλφαβήτου. Η διαφορά αλφαβήτου συνεπάγεται διαφορά στο πως γράφεις κάτι(ΠΑΡΝΕΣΣΟΣ αντί ΠΑΡΝΗΣΣΟΣ), ενώ η διαφορά διαλέκτου συνεπάγεται διαφορά στο τι γράφεις(ΠΑΡΝΕΣΣΟΣ αντί ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ). Εγώ έχω μελετήσει περισσότερο τον τρόπο γραφής ανά αλφάβητο. Στο θέμα των διαλέκτων δεν έχω αυτή την στιγμή τα στοιχεία(θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο καλό λεξικό). Σημασία έχει λοιπόν να πάμε στον αρχαιότερο τρόπο γραφής σε κάθε αλφάβητο - λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι ορισμένα αλφάβητα διατηρούσαν πιό αρχαϊκά στοιχεία άρα γιά το θέμα μας είναι ανώτερα και πολύ πιό χρήσιμα. Μετά ανάλογα με την διάλεκτο που μιλούσαν στις πόλεις που χρησιμοποιούσαν το εν λόγω αλφάβητο να αντιστοιχίσουμε και την κατάλληλη μορφή της λέξης και μετά να κάνουμε την ανάλυσή μας. Δεν έχει λήξει το θέμα εδώ η έρευνα συνεχίζεται.

>>2)Για να ισχύσει αυτό που διατείνεσαι σημαίνει ότι έχεις βρει την μητρική γλώσσα των αρχαίων ελληνικών διαλέκτων, άρα και το πρωταρχικό αλφάβητο (γράμματα και διάταξη αυτών). Το λέω γιατί τα αλφάβητα των ελληνικών φυλών είχαν διαφορετική διάταξη σε μερικά γράμματά τους (εσύ τα παρέθεσες).<<

Όπως έχω ήδη πει η διάταξη μέχρι το Υ είναι η ίδια γιά κάθε αρχαϊκό αλφάβητο και είναι γνωστή. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι υπήρχαν μερικά κενά όπου δεν χρησιμοποιείτο κάποιο γράμμα (π.Χ. το Ξ = 60), η αριθμητική αξία όμως διατηρείτω(η αριθμητική αξία 60 έμενε κενή χωρίς γράμμα). Εκεί που υπήρχε μια διαφορά είναι στα γράμματα ΦΧΨΩ<σαμπί>. Όμως δεν υπάρχουν πολλά τοπωνύμια με τα γράμματα αυτά, εκεί που υπάρχουν όμως υπάρχει πρόβλημα το οποίο μπορεί να λυθεί μόνο με την αντιστοίχιση με αν αρχαϊκό αλφάβητο της περιοχής - εφόσον ξέρουμε την αριθμητική σειρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 12:13:08  Εμφάνιση Προφίλ
προς medtech

>>υψος ορους Καιμακτσαλαν ει=?<<

ΗΥΦΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΛΑΝ = 2522
Το πραγματικό ύψος είναι 2524 μ.
ΤΣΑΛΛΑΝ = ΖΕΥΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 12:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
MEDTECH!
Έχεις πέσει σε μεγάλο παράπτωμα.
Γιατί δεν έβαλες και την σελίδα από την οποία πήρες την συνταγή για την τηγανιά καιμάκ;
Λοιπόν η συνταγή βρίσκεται στο Νηστικό αρκουδι και είναι καταπληκτική καθώς την έφτιαξα και την δοκίμασα ο ίδιος.
Ε, αφού δεν λέμε κάτι σοβαρό, ας το ρήξουμε στις συνταγές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 12:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καϊματσακλάν:

quote:
ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ ΕΔΕΣΣΑ

το σκαλοπάτι για να ανέβουμε όλοι για Ski στο ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΟΡΑΣ - ΚΑΪΜΑΚΤΣΑΛΑΝ, που σας περιμένει και την φετινή χρονιά με πολλές νέες λειτουργίες και διευκολύνσεις. Το Χιονοδρομικό Κέντρο Βόρας ή αλλιώς «Καϊμάκτσαλαν» -( τοπωνύμιο του βουνού που χρησιμοποιείται από παλιά και σημαίνει λευκή κορυφή) βρίσκεται σε μια όμορφη γωνιά της Ελληνικής γης την Ορεινή Πέλλα και σε ένα από τα πιο γοητευτικά βουνά το Βόρα (υψόμ. 2524m).



¨
(από το http://www.oreivatein.com/page/skicenters_refuges/voras/voras.htm)

Βόρας ή Καϊματσακλάν;

Όσο για την ετυμολογία του ονόματος:

quote:
Η λέξη «Καιμάκτσαλαν», σύμφωνα με την ανάλυση του φιλόλογου καθηγητού και επίτιμου Λυκειάρχη κ Ν. Σιδηρόπουλου, έχει τούρκικες ρίζες και σημαίνει κατά λέξη ο κλέφτης του καϊμακιού, του αφρού. Το γιατί δόθηκε αυτή η ονομασία δεν είναι επακριβώς εξακριβωμένο και υπάρχουν αρκετές ερμηνείες που στηρίζονται στα όσα μεταφέρθηκαν προφορικά από γενιά σε γενιά.

(Από το http://www.kaimaktsalan.gr/location.htm)

Λυπήσου μας αγαπητέ Ogyge!!! Καταλαβαίνω την ανάγκη προμοταρίσματος αλλά όχι και το Καϊμακτσαλάν αρχαία ελληνική λέξη!

Έλεος!!!

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
gigeni γιατί δεν στέλνεις ένα γράμμα στην Γιαννάκου παρουσιάζοντας της τα πλεονεκτήματα των νέων σου ονομάτων, ζητώντας της δε να τα αλλάξει από κάθε δημόσιο έγγραφο και από τα σχολικά βιβλία;

δεν χρειαζεται περιμενω το 2012 να ερθουν οι υπολοιποι ολυμπιοι
και να με ενταξουν στην δυναμη τους
γιατι μολις απεδειξα οτι ειμαι ολυμπιος

εχω την δυναμη

λευτερια στην μουροχαυλιαση ει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Λυπήσου μας αγαπητέ Ogyge!!! Καταλαβαίνω την ανάγκη προμοταρίσματος αλλά όχι και το Καϊμακτσαλάν αρχαία ελληνική λέξη!

Έλεος!!!


Δημήτρη,

μια που ασχολείσαι με την ψυχολογία...

Όταν κάποιος διαβάζει κάτι, το χρησιμοποιεί κιόλας σαν αναφορά, αλλά το κείμενο λέει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που "διαβάζει" αυτός ο "κάποιος", το εξετάζει αυτό η Ψυχολογία ? Πώς το λέει αυτό ?

Θέλεις να μας πείς κάτι σχετικά με αυτό το θέμα ?



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:57:06  Εμφάνιση Προφίλ
προς satyros

>>Πως στο διαολο βρήκαν το λεξάριθμο του όρους ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ οπως λέει ο Ωγυγος στην σελίδα του; Μαυροβούνι λεγόταν το όρος στην έποχή τους;<<

Εγώ παρέθεσα τις σχέσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι όπου δεν υπάρχουν αρχαία Ελληνικά ονόματα αυτά είναι κωδικοποιημένα. Καλό είναι πέρα του τι έχει η σελίδα να βλέπεις και τις διευκρινίσεις δίδω σε αυτό το thread.

>>ΚΑι ποσο διαβασμένος είσαι από τις διαλέκτους των αρχαίων ώστε να μπορείς να πετάς έξω και να χώνεις γράμματα όπου να ναι μεσα στις λέξεις; Μηπως γιατί σε συμφέρει το ΠΕΝΤΑΛΑΣ αντί για το ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ; Αλλιώς δεν βγαίνουν τα κουκιά ε;<<

Στην ιστοσελίδα παρέθεσα μια υποθετική μορφή του ονόματος. Θα μπορούσε να είχα παραθέσει και την παρακάτω πιό εύλογη σχέση:

ΟΡΟΣ ΠΕΝΤΕΛΕΣ = 1115 (λάθος 8 μέτρα)

Όμως όπως επισήμανε κάποιος η αρχαιότερη ονομασία είναι Βριλησσός και:

ΟΡΟΣ ΒΡΙΛΕΣΣΟΝ = 1107

Επίσης η λέξη ΒΡΙΛΗΣΣΟΥ με τα ΣΣ να προέρχονται από το σαμπί με την Ιωνική αξία <σαμπι> = 900 (εδώ το σημειώνω sh) είναι:

ΒΡΙΛΕshO = 1117 (λάθος 10 μέτρα)

Το ύψος όμως του βουνού δεν μπορεί να είναι και 1117, και 1115, και 1107. Οι αρχαίοι ξέραν τι έκαναν, το ύψος είναι 1107 περίπου. Τα άλλα νούμερα παραπέμπουν αλλού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 13:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Πώς λέγεται...

Στη φιλοσοφία: σοφιστεία...

Στη νομική: στρεψοδικία...

Στην οικονομία: promotion (ναι έχετε δίκιο, αλλά το προϊόν μας...)

Στη ψυχολογία: μονομανία

Στη καθημερινότητα: άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 16:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Παρακολουθω τις δημοσιευσεις σου αρκετο καιρο.

Με συγκινεις.Ωστε απεκτησα ενα αφοσιωμενο Troll?


quote:
Μου εχει κανει εντυπωση 1)το οτι οταν ειναι να ερθεις σε αντιπαραθεση δεν χρησιμοποιεις δικες σου γνωσεις αλλα αρκεισαι να κουοταρεις και να πρεσβευεις αυτα που κουοταρεις.

Σου κανει τεραστια εντυπωση οτι οι τσαρλατανιες που προμοταρονται εδω εχουν ΗΔΗ αναλυθει και απομυθοποιηθει απο άλλους?

Και τι θα πει εισαι λαθος επειδη quotareis?Αυτα που αναφερω στηριζονται σε μελετες ειδικων που ασχοληθηκαν διεξοδικα με αυτα,τα μελετησαν,τα εκαναν φυλλο και φτερο και απογυμνωσαν τους αγυρτες.

Παντως στο θεμα του Οdygou δεν χρειαζεται να ανατρεξουμε σε κανεναν αλλο ερευνητη.Ειναι ξεκαθαρο οτι η μεθοδος του ειναι ψευδοεπιστημονικη.Ειναι ξεκαθαρο οτι μαγειρευει τις εξισωσεις.Ξεκαθαρο σε ολους πλην του ιδιου.

quote:
) Δειχνεις τεραστιο ζηλο στο να μειωνεις τον αλλον χωρις να εχεις κανει ουτε μια προσπαθεια να καταλαβεις το πως νιωθει αυτος ο ανθρωπος

Εννοεις οτι πρεπει να χαιδευω τα αυτια καθε τσαρλατανου?Αμ δε!

quote:
Δεν εχεις καταλαβει οτι αυτο που κανει εσενα ευτυχισμενη, ισως να μην κανει τους αλλους. Καθε ανθρωπος νιωθει ευτυχισμενος με διαφορετικα πραγματα που ισως και εσυ να μην κατανοεις. Ολοι οι ανθρωποι δεν εχουμε τα ιδια ενδιαφεροντα.

Εχω την σαφη εντυπωση οτι η εξαπατηση ΔΕΝ συνεισφερει στην ευτυχια του ανθρωπου.Εσενα σου αρεσει να σε κοροιδευουν και να σου πωλουν φυκια για μεταξωτες κορδελες?

quote:
Πολλοι ανθρωποι εδω μεσα, μπαινουν για να συνομιλησουν με ατομα που εχουν κοινα ενδιαφεροντα και δεν σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελαν να μπλεξουν σε αντιπαραθεσεις. Ισως νιωθουν οτι θελουν να πουνε αυτα που ξερουν.

Τοτε μπορουν να μην απαντουν στην κριτικη και να ζουν στον ωραιο τους κοσμο.Ομως υπαρχουν και αλλοι εδω που ηρθαν να αλιευσουν προβατακια και να επωφεληθουν απο την αγνοια και την αφελεια τους.Δεν πρεπει να προειδοποιησουμε τους συνανθρωπους μας?


quote:
) Ο συγκεκριμενος θεματοθετης, δεν νομιζω οτι μπορει να βλαψει την ψυχικη υγεια κανενος, οπως εχει γινει με αλλους θεματοθετες.

Ο συγκεκριμενος θεσματοθετης προωθει μια ψευδοεπιστημονικη θεωρια.

quote:
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ασχολεισαι

Προβλημα σου.

quote:
Προσπαθησε αυτη την επιθετικοτητα να την βγαζεις στην καθημερινη σου ζωη. Οχι μονο μεσα σε ενα φορουμ.
Αυτο θα σε ξαλαφρωσει. Ξερεις, η κρυμμενη επιθετικοτητα που συμπεριλαμβανει απωθημενα, σκεψεις και πραξεις τις οποιες δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε ή δεν εχουμε τα κοτσια, ειναι χειροτερη απο την εκδηλωμενη...Τρωει τα σωθικα μας...
Ηρεμησε και σαν επιστημονας που εισαι, αφησε την ψυχη και το μυαλο σου ελευθερο και ευαισθητο. Οχι τοσο για σενα, αλλα για τους αλλους....

1.Και παλι θα σε ρωτησω ποιος σε βαφτισε ψυχολογο.

2.Θα ξαλαφρωσω εαν οι συνανθρωποι μου μαθουν να εξασκουν την κριτικη τους σκεψη.Προς το παρον βλεπω πολλους απογονους εκεινων που εξυμνησαν την κριτικη σκεψη να συμπεριφερονται σαν προβατα.

3.Οι επιστημονες εχουν ανοιχτο μυαλο και αυτο αποδεικνυει η ιδια η προοδος των επιστημων.Αυτοι που εχουν κλειστο μυαλο ειναι οι τσαρλατανοι και οι τυφλοι οπαδοι.Αν ο επιστημονας συναντησει στοιχεια που αντιτιθονται στην θεωρια του,θα την αναθεωρησει.Ο τσαρλατανος ψευδοεπιστημονας θα κοιταξει να τα καταχωνιασει για να μην του χαλασει η σουπα.Οπως φαινεται περιτρανα σε αυτο το τοπικ.


Edited by - medtech on 24/08/2006 17:02:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 17:04:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

δεν χρειαζεται περιμενω το 2012 να ερθουν οι υπολοιποι ολυμπιοι
και να με ενταξουν στην δυναμη τους
γιατι μολις απεδειξα οτι ειμαι ολυμπιος

εχω την δυναμη

λευτερια στην μουροχαυλιαση ει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Edited by - Ogygos on 24/08/2006 17:08:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 17:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
ώς λέγεται...

Στη φιλοσοφία: σοφιστεία...

Στη νομική: στρεψοδικία...

Στην οικονομία: promotion (ναι έχετε δίκιο, αλλά το προϊόν μας...)

Στη ψυχολογία: μονομανία

Στη καθημερινότητα: άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Δημήτρης


Dim.kar εγγραψες!(ξανα!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 20:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ενταξη Ogygos δεν ηθελα να στο πω αλλα μολις ερθουν οι ολυμπιοι
αυτο που θα κανουμε ειναι να αλαξουμε τα υψη/υπση αλλα και υφση των βουνων για να σου βγαινουν λαθος οσα θα εχεις γραψει στον τσελεμεντε σου σορυ βιβλιο σου ηθελα να πω
θα περιμενουμε να το εκδωσεις να πας σε κανα δυο εκπομες και τοτε
τσουπ......

αλαγη των υψων/υπσων/υφσων
εχουμε υπομονη σαν ολυμπιοι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:28:20  Εμφάνιση Προφίλ
Μπαρτσελόνα + Τσέλσι + Βέρντερ + Λέφσκι = 2949
Ιντερ + Μπάγερν + Σπόρτινγκ + Σπαρτάκ Μόσχας = 3390
Λίβερπουλ + Αϊντχόφεν + Μπορντό + Γαλατασαράι = 3671
Βαλένθια + Ρόμα + Ολυμπιακός + Σαχτάρ = 2442 = ΨΗΦΙΔΩΤΟΝ
Ρεάλ Μαδρίτης + Λιόν + Στεάουα + Ντιναμό Κιέβου = 2964
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ + Σέλτικ + Μπενφίκα + Κοπεγχάγη = 4461
Αρσεναλ + Πόρτο + ΤΣΣΚΑ Μόσχας + Αμβούργο = 3525

και τώρα τα περίεργα:

Μίλαν + Λιλ + ΑΕΚ + Αντερλεχτ = 1618

ΙΕΧΩΒΑΣ = 1618
φ = 1,618034 (χρυσή τομή - μεγαλύτερη ρίζα)
ΙΕFE(Ιεχωβάς) = AEK = 26
2 + 6 = 8 (Η = 8 όλιμος)
ΜΙΛΑΝ + ΑΕΚ = ΚΟΛΑΚΕΙΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Μπαρτσελόνα + Τσέλσι + Βέρντερ + Λέφσκι = 2949
Ιντερ + Μπάγερν + Σπόρτινγκ + Σπαρτάκ Μόσχας = 3390
Λίβερπουλ + Αϊντχόφεν + Μπορντό + Γαλατασαράι = 3671
Βαλένθια + Ρόμα + Ολυμπιακός + Σαχτάρ = 2442 = ΨΗΦΙΔΩΤΟΝ
Ρεάλ Μαδρίτης + Λιόν + Στεάουα + Ντιναμό Κιέβου = 2964
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ + Σέλτικ + Μπενφίκα + Κοπεγχάγη = 4461
Αρσεναλ + Πόρτο + ΤΣΣΚΑ Μόσχας + Αμβούργο = 3525

και τώρα τα περίεργα:

Μίλαν + Λιλ + ΑΕΚ + Αντερλεχτ = 1618

ΙΕΧΩΒΑΣ = 1618
φ = 1,618034 (χρυσή τομή - μεγαλύτερη ρίζα)
ΙΕFE(Ιεχωβάς) = AEK = 26
2 + 6 = 8 (Η = 8 όλιμος)
ΜΙΛΑΝ + ΑΕΚ = ΚΟΛΑΚΕΙΑ



Ολυμπιοι τρέξτε!

Το διαπλανητικο προγραμμα "Οdygos 2006 version 2.5.3." άρπαξε ενα ξεγυρισμένο virus!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
Αααα τώρα εγώ θα στην πω! Είσαι καραλάθος!! Όχι ΑΕΚ αλλά αεκάκι 44!
Και όχι Ολυμπιακός αλλά ΟλυμπιΛαγός !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 21:55:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΕΚΑΡΑ = ΑΙΘΗΡ = ΗΕΛΛΕΝ = 128

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 14:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
medtech
Και παλι δεν καταλαβες κατι...
Αναφερομαι σε ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!
Και αλλοι συμμετεχουν σε αυτο τοπικ με αρνητικη διαθεση, αλλα δεν με πειραζει το υφος των γραφομενων τους!
Αλλα τελικα εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να ασχολειται κανεις μαζι σου.
Αυτη την εντυπωση την εχεις δωσει εσυ! Δεν την εξελαβαν αυθορμητα οι αλλοι!

Σταματω να ασχολουμαι μαζι σου.
Καλη σου τυχη και λιγοτερη χολη...
Εντελως φιλικα


Edited by - angi on 25/08/2006 17:06:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy