ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 20:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή ήταν η απάντηση πριν ο perseus_ βάλει τις φωτογραφίες.

Gentleman dear,
Στάκα δικέ μου, δεν ανέφερα καμία εξωτική ιδέα.
Θεωρείς την καλιέργεια ανθρωπίνων μελών εξωτική – δεν έχεις διαβάσει τις σύγχρονες εξελίξεις στην γενετική. Μόνο πες μου η καλιέργεια των μελών θέλεις να γίνεται πάνω σε ζώο ή σε εργαστήριο; Από την άλλη ειλικρινά δεν έχεις διαβάσει ότι προσπαθούν να βελτιστοποιήσουν όλα τα όργανα του ανθρώπου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο; Οι γονιδιακές θεραπείες είναι το πρώτο βήμα για την “βελτιστοποίηση” του ανθρώπου.
Θεωρείς την ταχύτητα δίνης εξωτική; Αυτό μάλλον δε το νομίζω...
Θεωρείς τις πύλες κάτι το εξωτικό; Μα γιατί; Δεν είναι ούτε καν τεχνολογία ονείρου. Απλώς δεσμεύεις δύο σημεία στον χώρο και τα ενώνεις μεταξύ τους. Περίπου όπως οι σκουλικότρυπες αλλά πιο σταθερά...
Υπάρχουν μαθηματικές αποδείξεις για τις πιο πάνω ιδέες, δεν είναι εξωτικές...

Από την άλλη κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχτούν αυτές οι ιδέες με την πάροδο του χρόνου και μέχρι να υλοποιηθούν. ΟΜΩΣ αυτές οι ιδέες είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ και υπάρχει το μαθηματικό υπόβαθρο και οι μαθηματικοί και οι φυσικοί (όχι γιαλαντζί όπως ο pronoon1), για να τις κάνουν πραγματικότητα.

Από την άλλη έδωσα τόσα παραδείγματα και δεν μπορείς να καταλάβεις την έννοια της ενέργειας. Όποιος έχει ΑΘΦΟΝΗ ενέργεια δεν χρειάζεται να κάνει πράγματα τα οποία κάνουμε εμείς οι ποταποί. ΔΕΝ χρειάζεται να κατασκευάζει κατοικίες και να τις στέλνει στα πέρατα του διαστήματος, γιατί όπου πάει μπορεί να κατασκευάσει και ΝΕΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ και ΗΛΙΟΥΣ και εγώ δεν ξέρω τι. ΔΕΝ χρειάζεται ταχύτητα δίνης ή παρόμοια φυσική, γιατί με την κατανάλωση όσης ενέργειας θέλει, μπορεί να βρεθεί παντού στο σύμπαν μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου. Το πρόβλημα με όλες τις ταχύτητες και τα παρόμοια προβλήματα που έχουμε στο διάστημα οφείλονται σε αυτή την έλειψη ενέργειας. Αυτό ακριβώς λέει ο τύπος της εντροπίας. Ασχέτος φυσικής υπάρχει μία λογική τάξη. Κάνω αυτό – όταν έχω αυτό – γιατί δεν έχω το άλλο.

Πάρε ένα άκομα παράδειγμα μπας και αυτή την φορά το καταλάβεις. Είσαι ένας μικρομεσαίος όπως όλοι μας. Τα λεφτά σου φτάνουν στο σημείο να έχεις ένα μικρό σχετικά αμάξι των ~15000 ευρώ, ένα σπίτι τριάρι και ίσως ένα εξοχικό. Θα σκεφτόσουν ποτέ την οικονομία εάν είχες 4 δις ευρώ; Τι αμάξι θα είχες, τι σπίτι, τι εξοχικό, μήπως θα είχες πάει και στο διάστημα δίνοντας στους ρώσους 20 εκατομμύρια δολάρια; Θα σκεφτόσουν ποτέ την έκφραση «πάμε για καφέ στην πλατεία», αντί του πεις «πάμε για καφέ στην Βιέννη, με το ιδιωτικό τζετ μου»;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΕΞΩΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΦΥΣΙΚΗ, ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΞΩΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ;
Γιατί μένεις δεμένος στο “έχουν άπειρη ενέργεια – άρα κάνουν τσάρκες με τη Σελήνη”;

Από την άλλη έθεσες μία ωραία φιλοσοφική αρχή για τους εξωγήινους και την πολιτική τους. ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ;
Πόσο μπορεί να ενδιαφερθεί ένα ον το οποίο είναι τόσο μακριά από εμάς σε σκέψη και τεχνολογία, για την Γη. Τι μπορεί να πάρει από την Γη;
Μέταλλα; ΕΛΑ ΤΩΡΑ, αφού έχει άφθονη ενέργεια μπορεί να συνθέσει τα δικά του!! Τι ίδιο ισχύει και για όλα τα άλλα στοιχεία...
Σκλάβους; Μην κατουρηθώ στα γέλια. Μπορεί να κατασκευάσει όσα biobot θέλει και μάλιστα με τεράστιες δυνατότητες, σε αντίθεση με τις ικανότητες των ανθρώπων.
Κυριαρχία; Δηλαδή συγγνώμη, με την τεχνολογία που έχει ΕΝΑ και μόνο σκάφος να έστελνε, δεν θα μπορούσε να μας κάνει σκόνη και να μας κυβερνήσει ανετοτατότατα;
Το πλανήτη για ιδιοκατοίκηση; Γιατί μωρέ; Πρώτον δεν είναι συμβατοί οι εξωγήινοι με την γήινη βιόσφαιρα – δεύτερον είπαμε, αφού μπορούν να φτιάξουν ΝΕΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ. Λες να τους έχει πιάσει καμία έμμονη – βιτσιόζικη ιδέα για την Γη;
Θεωρία αυτοκρατορίας; Τι θα τους πείραζε το ηλιακό μας σύστημα και η Γη έτσι ώστε να υπάρχουν χωρίς εμείς να το πάρουμε χαμπάρι; Εάν θέλανε απλώς και μόνο να τους προσκηνάμε θα ήταν ήδη εδώ και θα το πράτανε. Δεν μπορούμε αυτή την στιγμή (και για τα επόμενα 150 χρόνια) να τους πειράξουμε με κανένα τρόπο. Σε 150 χρόνια όμως η τεχνολογίας τους πάλι θα είναι πιο μπροστά από την δική μας.
Θεωρία εξέλιξης του είδους μας; Ένα μόνο μικρό σκαφάκι με biobot να στέλνανε αρκούσε. Δηλαδή πόσο μεγάλο πιστύεις ότι χρειάζεται να είναι το εργαστήριο για να εξελίξη τον άνθρωπος σε μερικές χιλιάδες χρόνια. Ακόμα και με επιλεκτική διασταύρωση θα τα είχε καταφέρει!!!

Μην φτάνουμε σε βλακείες του τύπου «οι εξωγήινοι είναι 2 δις ετών» γιατί εμείς χρειαστήκαμε μόνο 4 εκατομμύρια χρόνια για να εξελιχθούμε και από το στάδιο του αυστραλοπίθηκου να φτάσουμε στο στάδιο της διαστημικής πτήσης. Αυτοί σε 2 δις χρόνια δεν θα εξελίσονταν καθόλου;

Perseus_
Όπως λέει και ο dim.kar τα χαιρετίσματα μου στον ΟΣΙΟ ΣΟΦΙΑ.
Καλά ειλικρινά πείτε μου μας δουλεύετε όλους;
Αν είναι έτσι ρε παλλικάρια να βγάλω τους χάρτες της Γης και εκεί να δείτε τεράστια τούνελ και διαδρόμους και υπόγειες διαβάσεις.
Είπαμε βλέπετε ότι θέλετε...
Μόνο μία παράκληση την επόμενη φορά μην ξεκινάτε να μπείτε τόσοι "έχοντες την διαμαρτυρίαν" αμέσως μετά την εμφάνιση του ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ, γιατί πως να το κάνουμε - φαίνεται ρε παιδί μου ότι είναι στημένο να έχει ο φουκαράς μία υποστήριξη...

Δεν μου λες stanfromgreece σε εσένα τα έστειλε;

Δεν μπορώ, εδώ και 5 λεπτά πονάει το στομάχι μου από τα γέλια. Έχει τελειώσει λέει τουλάχιστον 10 διαφορετικά πράγματα στο θέμα των αεροφωτογραφιών και οι καλύτερες φωτογραφίες που μπορεί να στείλει σε κάποιους που τον χτυπάνε είναι αυτές εδώ!!! Δηλαδή στους οπαδούς του δίνει την φωτό από ένα απλό κρατήρα και αυτοί του φιλούν τα χέρια! ΑΛΛΑ είπαμε, ούτε καν ο ήλιος δεν είναι αυτό που δείχνει...
Ωραίες φωτό όμως - για να τις κρατήσω στο αρχείο μου. Δεν ξέρω όμως σε ποιό φάκελο - σε αυτόν με τις παραποιημένες ή σε αυτόν με τις κομηκές φωτογραφίες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

perseus_
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 20:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους perseus_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ, εδώ και 5 λεπτά πονάει το στομάχι μου από τα γέλια.

Πάρε ένα malox, βοηθάει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 20:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλετε φωτο του αποκρυφου κρατηρα Rozhdestvenskiy, ιδου μερικές φωτο:

http://www.lpi.usra.edu/resources/lunar_orbiter/bin/srch_nam.shtml?Rozhdestvenskiy%7C0

Αν θέλετε συνθετικες φωτο της Σελήνης απο την αποστολη Clementine, ιδου:

(κεντραρισμενη στον κρατήρα Rozhdestvenskiy)

link 1


Σε ακομα μεγαλύτερη αναλυση:

link 2


Δεν έχει νόημα φανταζομαι να υποστηριξω πως αυτα περι γεφυρών, τουνελ, σήρραγγας είναι λαθος. Ετσι κι αλλιως υπάρχει πάντα ο δρομος της υπεκφυγης "οι φωτο είναι παραποιημένες, μονο αυτές του Ρεντσιφτ είναι σωστες". Οποτε σίγουρα θα μπουμε σε φαύλο κυκλο. Απλα τις δίνουμε για να έχουν όλοι τα δεδομενα τους.

Aν θέλετε να φτιάξετε μόνοι σας αυτους του χάρτες:

http://pdsmaps.wr.usgs.gov/PDS/public/explorer/html/moonadvc.htm

Σε προηγουμενες παραθεσεις δόθηκαν ήδη χάρτες που καλύπτουν τοσο τη φωτεινη, όσ και τη σκοτεινη πλευρα.

Υπάρχουν εκατονταδες link με δεδομενα χαρτων και φωτογραφιες, τεραστιες βάσεις δεδομενων που επιμελως αγνοούνται για να βγουν κάποια περιεργα συμπεράσματα, απο ένα χάρτη του Redshift...

Συνεπώς, τα περι αθέατης πλευράς που δε μας έδειξαν ποτε, που πάντα ήταν κρυμμενη, δεν έχουν και πολυ νοημα. Όπως δε μπορω να καταλαβω τη λογικη κάποιου που βλεπει ένα μαυρο σημειο σε ενα σχεδιασμενο χαρτη της Σεληνης στο Redshift και το μεταφράζει ως τρυπα στον πολο. Που ειναι κατα τ' αλλα η μονη μαυρη περιοχη σε ολες τις φωτο (τι να μιλαμε για σκιες κρατηρων;).

Επισης για να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα, δε μπορω να καταλαβω απο που βγαινει πως μια φωτο ειναι το "καμαρι της ΝΑΣΑ" και γιατι ο συγγραφεας έχει την εντυπωση πως αυτη είναι η μόνη φωτο της σκοτεινης πλευρας.

Η ουσια ειναι πως ο συγγραφεας συγκρινει λαθος πραγματα, και μαλιστα βασιζομενος μονο σε μια φωτο απο τις χιλιαδες που υπαρχουν της σκοτεινης πλευρας. Γιατι συγκρινει λαθος πραγματα;

Απλα γιατι:

1) Η αποστολη Απολλο 16 ηταν επανδρωμενη και σκοπευε να προσεδαφιστει στη θεατη απο τη Γη πλευρα του φεγγαριου. Για να προσεδαφιστει εκει ομως πρεπει να εχουν μερα. Συνεπως η αθεατη πλευρα δε μπορει να ειναι πληρως φωτισμενη, αφου αναγκαστικα μερος του θεατου ημισφαιριου πρεπει να ειναι στο φως. Συνεπως, τμημα της αθεατης πλευρας, απλα ειναι στο σκοταδι γι' αυτο και δε φαινεται ολη.

2) Η φωτο του Απολλο 16 δειχνει τη Σεληνη σε μια στιγμη, οπου προφανως δε μπορει να ειναι ομοιμορφα φωτισμενη... Απ' οσο ξερω μονο μισο τμημα της σφαιρας φωτιζεται, αν θυμαμαι καλα απο το δημοτικο. Αντιθετως, οι χάρτες ειναι ολοι συνθετικοι απο φωτο που εχουν τραβηχτει σε διαφορετικες στιγμες. Σε καθε στιγμη προφανως, η υπο φωτογραφιση περιοχη ειναι στο φως.

Ειναι σα να θεωρουμε την παρακατω φωτο προϊον συνομωσιας και συγκαληψης επειδη δειχνει τη Γη 30% μικροτερη, σε σχεση με τη β' φωτο κάποιου προγραμματος!

Και μετα βρε Περσεα ακουμε πως: "Το καμάρι λοιπόν της ΝΑΣΑ δεν είναι μόνο ρετουσαρισμένο αφού έχει σβηστεί το ισημερινό πλάτωμα, αλλά παρουσιάζει και μια σελήνη μαϊμού με διάμετρο 2400χιλιόμετρα αντί 3476 χιλιόμετρα !!!"

Αν ειναι δυνατον...


________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣTA LINKS ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΘΗΚΑΝ ΩΣΤΕ
ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 21:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ο δεύτερος κινητήρας του κοσμικού διαστημοπλοίου σελήνη


εχω πολλες αποριες , αλλα θα πω μόνο μία:

πως στρίβει????
δεν θα έπρεπε να εχει κινητα ακροφυσια τουλάχιστον??


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 21:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι ο δεύτερος κινητήρας του κοσμικού διαστημοπλοίου σελήνη


εχω πολλες αποριες , αλλα θα πω μόνο μία:

πως στρίβει????
δεν θα έπρεπε να εχει κινητα ακροφυσια τουλάχιστον??


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!


Βάζεις πόδι κάτω προφανώς...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 01:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εχω πολλες αποριες , αλλα θα πω μόνο μία:

πως στρίβει????
δεν θα έπρεπε να εχει κινητα ακροφυσια τουλάχιστον??
----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!


Κολάσ και συ σε κάτι λεπτομέρειες.

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 02:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Φόβος πάντως έχει κάτι ακροφύσια, να!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Phobos-viking1.jpg

Αμάν,
μάνα μ’, όταν με γέννησες, γιατί δεν μού το είπες,
πως έχουνε, μανούλα μου, τα μακαρόνια τρύπες.

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 05:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας πολυαγαπημένοι μου φίλοι

Το όνομά μου είναι Τζάμπο-Δε-Πινκ.

Είμαι το γνωστό και σπάνιο στο είδος του, φούξια ελεφαντακι
που διασώζεται στην οικία του φιλεύσπλαχνου αφεντικού μου
,του Αγκνοστικ.
Αποχώρησα από το φόρουμ για κάποιο διάστημα,όταν ένας χρήστης με προσέβαλλε αποκαλώντας με ροζ παχύδερμο.

Ωστόσο όταν κρίνω σκόπιμο να εμφανιστώ για να δώσω χρήσιμες πληροφορίες σε κάποιο τόπικ θα το κάνω.
Αλλωστε μου αρέσει πολύ η παρέα σας.

Το αφεντικό μου ο Αγκνόστικ κοιμάται και γράφω από τον
λογαριασμό του.

Βασικά θα ήθελα να δημοσιεύσω μια "απαγορευμένη" φωτογραφία που
αποκρύπτει θρασύτατα το επιστημονικό κατεστημένο.
Ισως βοηθήσει στις αναζητήσεις σας για τα μυστήρια της Σελήνης.

Είναι ουσιαστικά μια σκηνή από την απόκρυφη πλευρά της Σελήνης.

Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση πως
αφορά σε μια επίθεση ΟΥΦΟ της ομάδας Ε, σε βάση των εξωγήινων ZETANS.
Μπορείτε να διακρίνετε και το σήμα τους "Ζ" των εξωγήινων κατοίκων
της Σελήνης.
Γενικά υπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει συμπαντική διαμάχη για
τις επεκτάσεις των αυτοκρατοριών τους, και η Σελήνη έχει αποτελέσει
προπολλού το μήλον της έριδος.

Να επισημάνω επίσης ότι χαίρομαι ιδιαίτερα να λαμβάνω νέες γνώσεις
"εναλλακτικές" από "εναλλακτικούς" ερευνητές.
Οι υπόγειες σύραγγες των εξωγήινων ZETANS, στη Σελήνη
είναι πέρα για πέρα αληθινές.

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης κάτι σχετικά με τα βιβλία
"εναλλακτικής" ενημέρωσης για τους εξωγήινους ZETANS
και τις τεχνητές βάσεις τους στην τεχνητή Σελήνη.

Κυκλοφορούν σε κάποιο πακέτο προσφοράς που να αποστέλλεται
ταχυδρομικώς στο σπίτι, σε προνομιακή τιμή όπως και του
κ. Λιακόπουλου?
Συνοδεύονται και από σχετικό DVD?
Μπορώ να τα αγοράσω με πιστωτική VISA ή MASTERCARD?

Πραγματικά διψάω για νέα "εναλλακτική" γνώση
και είμαι πολύ ευτυχισμένος που κυκλοφορεί ευρέως
αυτή, στην κοινωνία μας.

Σας χαιρετώ φίλοι μου.
Θα τα ξαναπούμε.

Αλλωστε μου αρέσει πολύ η παρέα σας.

Με εκτίμηση
Τζάμπο-Δε-Πινκ

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 27/09/2006 05:26:38

Edited by - Agnostic on 27/09/2006 05:36:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 09:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΗλίαςΡ, έγινε επέμβαση σε κάποια από τα links που παρέθεσες στο μήνυμα που απέστειλες στις 26/09/2006, 20:48:07.

Ο λόγος είναι οτι ήταν τόσο μεγάλα που μαζί με το format της σελίδας πανικοβλήθηκα κι εγώ!
Κυλούσα τη μπάρα τόσο πολύ που νόμιζα οτι είχα να κάνει με βαγόνι του μετρό!

Ένας τρόπος για να μικραίνουμε κάποιο link είναι ο εξής:

Κλικάρουμε στο εικονιδιάκι .

Στη φόρμα απάντησης θα εμφανιστεί ο κώδικας:

[url][/url]

Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να δώσουμε ένα όνομα στο link προκειμένου να φαίνεται μόνο αυτό το όνομα το οποίο αν κλικάρουμε, μας παραπέμπει στο link κατευθείαν.

Αυτό γίνεται ως εξής:

[url="το link που θέλουμε"]το όνομα που επιθυμούμε[/url]

Παράδειγμα:

[url="www.jhguakf.com"]φωτογραφία[/url]

Με αυτό τον τρόπο όχι μόνο κάνουμε το μήνυμα μας και πιο καλαίσθητο αλλά και δεν σκοτώνουμε το μέγεθος της σελίδας!

Εάν έχεις κάποια περαιτέρω απορία μπορείς να μου στείλεις ένα e-mail ώστε να σε βοηθήσω περισσότερο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 10:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanx Dying Incubus,

αυτο ήθελα να κανω που λες, αλλα δεν ήξερα πως γινεται. Απλα προτιμησα τα λινκ-σιδηροδρομος απο το να γραφω κατεβατα με οδηγιες για το πως να φτιαξει κανεις το χάρτη (αν και ισως να μη χρειαζοταν κατεβατα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 11:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μόλις γράφω 20 λεξεις κολλαει. γιατι?μονο σε αυτό το θέμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 12:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιτέλους ξεκόλησε!ναι, τα έλαβα τα μυνήματα με τις φωτογραφίες... αλλά είμαι στην δουλειά μου και είναι δύσκολο να τα κοιτάξω εδώ.με μία πρόχειρη ματιά που έριξα... δεν κατάλαβα τίποτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 12:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιτέλους ξεκόλησε!ναι, τα έλαβα τα μυνήματα με τις φωτογραφίες... αλλά είμαι στην δουλειά μου και είναι δύσκολο να τα κοιτάξω εδώ.με μία πρόχειρη ματιά που έριξα... δεν κατάλαβα τίποτα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 13:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικά θα ήθελα να δημοσιεύσω μια "απαγορευμένη" φωτογραφία που
αποκρύπτει θρασύτατα το επιστημονικό κατεστημένο.
Ισως βοηθήσει στις αναζητήσεις σας για τα μυστήρια της Σελήνης.

Είναι ουσιαστικά μια σκηνή από την απόκρυφη πλευρά της Σελήνης.


Γεια σου βρε Agnostic..εε εννοω Τζάμπο-Δε-Πινκ.

ΜΟυ εφτιαξες το κεφι.

quote:
Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση πως
αφορά σε μια επίθεση ΟΥΦΟ της ομάδας Ε, σε βάση των εξωγήινων ZETANS.
Μπορείτε να διακρίνετε και το σήμα τους "Ζ" των εξωγήινων κατοίκων
της Σελήνης.
Γενικά υπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει συμπαντική διαμάχη για
τις επεκτάσεις των αυτοκρατοριών τους, και η Σελήνη έχει αποτελέσει
προπολλού το μήλον της έριδος.

Ποιος τα λεει αυτα Τζαμπο_δε_πινκ?Γιατι διαδιδεις τετοιες συκοφαντιες?Σε ποια σκοτεινη διαστατικη και διασυμπαντικη συνομωσια εισαι μπλεγμενος?Διαβρωθηκαν ακομα και οι παλαι ποτε αμωμες ταξιαρχιες των φουξια ελεφαντων απο τους παμπονηρους δρακονιους?

Η φωτογραφια δειχνει καθαρα ενα ατυχημα που ελαβε χωρα οταν ενας απειρος πιλοτος των Ζετας πατησε λιγο παραπανω το γκαζι...αποτελεσμα η αποτομη εκτοξευση του διαστημοπλοιου του.Τα οντα που φαινονται κατω απο το διαστημοπλοιο ειναι ο πιλοτος και ο συγκυβερνητης που αναγκαστηκαν να εγκαταλειψουν το σκαφος προτου στουκαρει στην σκοτεινη πλευρα της Σεληνης....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα για να προσθέσω μερικα λινκ που μπορειτε να βρειτε περαιτερω ενδιαφερον υλικο για τη Σεληνη, καθώς και σχετικους χάρτες:

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/LMP/
(χάρτες, ορατής και αθέατης πλευρας της Σελήνης σε διαφορες προβολες)

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/usgs/
(γεωλογικοι χάρτες)

και πολλα άλλα.

Δεν ξέρω αν καποιος βλεπει γέφυρες ή τρυπες. Απλα η ουσία είναι πως χάρη στο ιντερνετ έχουμε πλεον στη διάθεση μας τοσο υλικο, μπορουμε να βρουμε τοσες πολλες πληροφοριες και ωραια και ενδιαφεροντα πραγματα, και εμεις καθομαστε και ακουμε καποιον που μας λεει πως ολα αυτα που χρειαστηκαν ~μιση ώρα αναζητησης στο google, ειναι αποκρυφα ή παραποιημένα και πως η μονη μας ελπιδα ειναι το Redshift 5.

Μακαρι στη Σεληνη να υπαρχουν εξωγηινες κατασκευες και αποκρυφες βάσεις, θα ειναι συναρπαστικο. Αλλα αν περιμενετε να τα βρειτε ολα αυτα με τον τροπο, τη μέθοδο έρευνας και τη λογικη που εφαρμοζει και υποστηριζει ο κύριος Σοφιας, καλα ξημερώματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 22:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εξήγησε μας ΗλίαςΡ, ως πότε θα ακολουθείς αυτήν την ζωή και δεν θα δεις το πραγματικό φως;
Ως πότε θα πιστεύεις τους εγκάθετους και τους δημόσιους υπάλληλους της ΝΑΣΑ και γενικά των επίσημων πηγών για να διατημπανίζεις τα ψέματα σου; Δεν έχεις βαρεθεί; Δεν εσχύνεσαι; Δεν αηδιάζεις με τον ευατό σου;

ΕΔΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΟΣΙΟΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΙΣΤΕ ΘΩΜΑ ΜΕ ΙΔΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ - ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙ!!!

Αγαπητά μου τέκνα Ελλήνων ας αφήσουμε τους σηνωμότες σκοταδιστές στον βούρκο που τους αξίζει και όλοι μαζί ας προχωρήσουμε προς τον Ναό του Οσίου ΣΟΦΙΑ με βάγια στα χέρια, με λιβάνια να σκορπίζουν την ευωδία τους και το ψαλμό προς το δοξασμένο όνομα του Οσίου ΣΟΦΙΑ στα χείλη μας.

Τέκνον Stanfromgreece μήπως είδες και εσύ την αλήθεια από τις φωτό που σου απέστειλε ο Όσιος με τα ίδια του τα λατρεμένα χέρια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 07:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

quote:
Μακαρι στη Σεληνη να υπαρχουν εξωγηινες κατασκευες και αποκρυφες βάσεις, θα ειναι συναρπαστικο.

Το καλύτερο μακράν!

quote:
Αλλα αν περιμενετε να τα βρειτε ολα αυτα με τον τροπο, τη μέθοδο έρευνας και τη λογικη που εφαρμοζει και υποστηριζει ο κύριος Σοφιας, καλα ξημερώματα.

Ελάτε αγαπητέ μου... Δεν ξέρετε πως μπορούμε να εξερευνήσουμε τα πέρατα του σύμπαντος από τη πολυθρόνα μας; Και ο κυβερνήτης του Εντερπράϊζ από τη πολυθρόνα του δεν το κάνει άλλωστε;

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 08:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file moy,tis eida...kai tis ksanaeida...kai tis eida kai pali... kai tis edeiksa kai se filous kai se synadelfous... kai den katalavame tipota... den kserw... ti na pw? isos na min exoume ekpaideumeno mati! sorry gia ous latinikous xaraktires alla to pc ta epaikse! mono otan apantaw se auto to thema ginetai auto! se olo to ypoloipo forum ola einai ok! giati???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 08:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sorry gia ous latinikous xaraktires alla to pc ta epaikse! mono otan apantaw se auto to thema ginetai auto! se olo to ypoloipo forum ola einai ok! giati???

Τι πράγμα???
Μα αυτό αποτελεί συνομωσία!

Θα το παλέψουμε όμως, φίλε μου!
Τασσόμενος με το μέρος σου σε αυτή την επαίσχυντη σκευωρία, σε συμβουλεύω να κάνεις το εξής:

Να γράφεις την απάντηση σου σε ένα κείμενο Word και μετά να το κάνεις copy - paste στην φόρμα απάντησης.
Αν στο μετατρέπει αυτόματα μετά στα greeklish θα πάω στο Δαφνί!!!

Υ.Γ. Εμένα πάντως η συνομωσία δε με επισκέφθηκε, γράφω κανονικά!
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 09:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε συντονιστή είσαι άψογος!
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.. βλέπεις εδώ στην δουλειά που είμαι ανάμεσα σε τηλέφωνα χαρτιά και υπολογιστές…κολλάει καμιά φορά το μυαλό! (κρίμα να μην έχουμε κουμπάκι reset ε?)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 11:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΑΝΝΗSEA δεν πιστεύω τη ΝΑΣΑ, απλα ειμαι μέλος του συστήματος και συγκρούομαι με όλους τους πολέμιους της, όπως άλλωστε αποκάλυψε και ο Τζεντλεμαν πιο πριν!

Οκ, αστείεύομαι, αλλά ας σοβαρευτουμε λιγακι για να πω μόνο το εξής:

ΟΑΝΝΗΣΕΑ: Ότι έγινε έγινε με τον Σοφιά. Το μήνυμα σου το πέρασες, οι ασυναρτησιες του είναι πέρα για πέρα ξεκάθαρες. Μην συνεχίζεις όμως τις ειρωνιες απεναντι του γιατι πίστεψε με, θα γυρισει εναντιον σου καποια στιγμη. Μη δίνεις δικαιωμα σε αυτο τον άνθρωπο να βγει απο πάνω, μεταφέροντας τη συζήτηση στο πόσο "κάφροι" είναι οι αντιρρησιες της θεωριας του, τι επιπεδο έχουν, τι εκφράσεις χρησιμοποιούν κλπ. Μην συνεχίζεις γιατι θα γίνουν γενικευσεις, και με τις γενικευσεις αυτος που βγαινει απο πάνω ειναι αυτος που γραφει ωραια λογια και δεν έχει γράψει ειρωνιες... Δηλαδή όχι εσύ.

Τζεντλεμαν, ακομα ψάχνω για σχετικα προγραμματα που μπορω να σου δωσω. Αν βρω, θα σου στειλω. Προς το παρον, σου παραθέτω μερικα λινκ με προγραμματα προσομοίωσης τροχιών και διαστημικων αποστολών, αν δεν τα έχεις υποψην. Ειναι εξαιρετικα. Καλη διασκέδαση!

1) Celestia: http://www.shatters.net/celestia/

Celestia add-ons: http://www.celestiamotherlode.net/

Μερικές φωτό:

2) Orbiter: http://orbit.medphys.ucl.ac.uk/orbit.html

Εκπληκτικος προσομιωτης διαστημικων αποστολων. Κατι σαν to Microsoft Flight Simulator, αλλα για διάστημα και δωρεάν!! Μπορειτε με ακριβεια να πραγματοποιήσετε αποστολες Απολλο, διαστημικου λεωφορειου, αποστολες σε διαστημικο σταθμό, Χαμπλ, ή ακομα και να χρησιμοποιήσετε φανταστικα διαστημοπλοια για διαστρικα ταξίδια, ή και για πιο "συμβατικα" ταξίδια (πχ. στον Άρη)

Εδώ πχ. μπορειτε να βρειτε ολα τα υλικα για την προσομοιωση και την εκτελεση μιας αποστολης Απολλο:

http://www.jdkbph.com/ALMT/index.htm

Μερικες φωτο:

Edited by - ΗλίαςΡ on 28/09/2006 11:58:27

Edited by - ΗλίαςΡ on 28/09/2006 12:11:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 16:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗλίαΡ, δεν είσαι ο μόνος που μου το έχει πει.
Λοιπόν σταματάω προς το παρόν, έτσι και αλλιώς έχω κερδίσει την μάχη – όχι όμως τον πόλεμο.

Εντύπωση όμως μου έκαναν τρία πράγματα:
Πρώτον η άκομψη προσπάθεια των οπαδών του να τον υπερασπιστούνε, οι οποίοι μπήκαν στη συζήτηση ΑΦΟΥ τοποθετήθηκε ο “αρχηγός”.
Δεύτερον ο πανικός του από την συνεχιζόμενη επίθεση εναντίον του. ΔΕΝ είχε άλλα λογικά και μαθηματικά επηχειρήματα για να πείσει και προφανώς δεν είχε συνηθίσει να τον αμφισβητούν με αυτόν τον τρόπο – για αυτό και κατέφυγε στην έμμεση απειλή. Ενδιαφέρων, πολύ ενδιαφέρων. Ούτε για μία στιγμή δεν του πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είχα προεργαστεί πάνω σε αυτά και να φυλούσα πάντα μία πισηνή. Μάλλον είναι όλα τόσα προτόγνωρα για ΑΥΤΟΥΣ που δεν το περίμεναν... Έχουν συνηθίσει το βαμβάκι και όχι το μαστίγιο...
Τρίτον η σιγουριά του ότι ΟΛΟΙ είναι μαζί του σε αυτή την συζήτηση. Δεν ήταν σε θέση ούτε να κρατήσει στατιστικά στοιχεία από την συζήτηση. Σκέφτομαι μήπως τελικά κάποιοι κρατάνε τους ονειροπαρμένους σε ένα κλειστό κόσμο για να αποκομήζουν οφέλη από αυτούς…

Το εκπληκτικό στην συζήτηση είναι ότι με εξαίρεση τον imperator, του οποίου το θέμα της αντιδικίας ήταν η ελευθερία της ιδεολογίας και του gentleman, ο οποίος ήταν απλώς αρνησηγκιρής και στο τέλος σήλωσε ότι δεν είναι ο απολογητής του Σόφια, απομένουν μόλις 5! άτομα να τον υποστηρίξουν!!! Και μάλιστα το καθένα με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ παρουσίες σε συζητήσεις. 21 άτομα ήταν ενάντια στις ιδέες του – ΑΛΛΑ πήρε την πλοιοψηφία των ομιλητών της συζήτησης με το μέρος του, πιστέψαν σε αυτόν!!! Τελικά μας λέει ότι έχει σπουδάσει χίλια δυο πράγματα που περιέχουν μαθηματικά αλλά δεν είναι ικανός να υπολογίσει μία απλή στατιστική. Όπως ο pronoοn_1 που ήταν φυσικομαθηματικός αλλά δεν του έκαναν εντύπωση τα τεράστια λάθη φυσικής που έκανε ο Σόφιας. Ααααχ.....

Τι θα σκεφτόσασταν αν σας έλεγα ότι γυναίκα είδε το θέμα στο forum αλλά άντρας ειδοποίησε τον Σόφια για αυτό; Τι θα σκεφτόσασταν αν σας έλεγα ότι η επίθεση αυτή συζητήται σε «κάποιους» κύκλους; Που το ξέρεις, είναι η λογική ερώτηση. Η πισινή που λέγαμε... Ο Σουν Τσου είπε ότι ο στρατηγός που έχει κάνει πολλούς υπολογισμούς στο κεφάλι του είναι και ο νικητής στην μάχη...

Ω, ναι είναι πολύ πιο εύκολο τελικά να χτυπήσεις όσους ψεύδονται ασύστολα στον κόσμο για να τον εκμεταλευτούν και έχουν ή όχι ψυχηκά νοσήματα.

Κάτι άλλο που φαίνεται άσχετο αλλά δεν έιναι:
Κάποιοι από εσάς θα ξέρετε τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ερευνητή Γρηγόρη Τσουκαλά. Ήμουν μαζί του για μία περίοδο περίπου τριών μηνών εάν θυμάμαι καλά.
Ένα άτομο που σίγουρα είναι άφοβο και μπορεί να γυρίσει όλη την Ελλάδα για να ανακαλύψει την αλήθεια. Κοντά του είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάθεις τίποτα γιατί ότι και να γίνει πρώτα θα πάθει κακό αυτός και ύστερα όλοι οι γύρω του. Εάν είναι κάποιος που θα ανακαλύψει κάτι στην Ελλάδα από φαντάσματα ή οτιδήποτε δεν υπόκειται στην σφαίρα του μαθηματικού λογικού, αυτός θα είναι ο Γρηγόρης και η ομάδα του.
Ποιός όμως ξέρει ότι ο Γρηγόρης είναι τρομερά ανορθόγραφος, σε σημείο που να νομίζεις ότι έγραψε παιδί του νηπιαγωγείου; Ποιός ξέρει ότι δεν μπορεί να καταλάβει μαθηματικές έννοιες; Τον είδε όμως κανείς στα δεκάδες άρθρα που έγραψε (εκτός από τις εκπομπές που του “τραβούσαν” την δήθεν αποκάλυψη) να γράφει για αυτά; Δεν προχωράει ποτέ πέρα από τις γνώσεις του τις οποίες μπορεί και να αναθεωρήσει εάν του το αποδείξεις. (Βέβαια πρέπει να ρίχνει καντήλια μέσα του όταν γίνεται αυτό – φαίνεται στο πρόσωπο του.)

Οπία λοιπόν η διαφορά με τον Όσιο ή καλύτερα με το κλειστό περιβάλλον του Οσίου.

Σόφια αυτή ήταν μόνο μία μάχη. Θα σε κυνηγώ συνέχεια, για αυτό κράτα πισηνές. Κάθε περιοδικό, κάθε βιβλίο που βγαίνει ή κάθε εμφάνιση στην τηλεόραση – θα τα παρακολουθώ στενά και θα χτυπάω ακόμα πιο άγρια. Είτε είναι άρθρο, είτε αναφορά, είτε λόγος στο (χαχαχα) έργο σου. Θα κυνηγώ εσένα και τους ΟΜΟΙΟΥΣ σου. Κάποια στιγμή το ψέμα και το παραμύθι που πουλάτε στον κόσμο πρέπει να τελειώνει – με τον ένα ή άλλο τρόπο...

Αυτή την στιγμή ακούω Rhapsody – Dawn of victory
Σας αφιερώνω λοιπόν το ρεφρέν :
Gloria, gloria perpetua, in this morning of victory.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

perseus_
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 17:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους perseus_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έτσι και αλλιώς έχω κερδίσει την μάχη – όχι όμως τον πόλεμο.

Χαχαχα, τώρα δηλαδή περιμένεις να σου δώσουμε και μετάλλιο?

Άντε πάρε αυτό γιατί μου βγήκες λαβωμένος παλικάρι μου..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 18:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΑΝΗΣΣΕΑ δεν υπάρχει πόλεμος, αλλά και να υπάρχει, δε νομιζω να έχεις ελπιδα να τον κερδίσεις ποτε. Για πολλους και διαφορους λόγους, αλλα φυσικα όχι γιατι ο κ. Σοφιας έχει δικιο στα όσα γράφει για τη Σελήνη.

Τώρα όσον αφορά το:

quote:
Το εκπληκτικό στην συζήτηση είναι ότι με εξαίρεση τον imperator, του οποίου το θέμα της αντιδικίας ήταν η ελευθερία της ιδεολογίας και του gentleman, ο οποίος ήταν απλώς αρνησηγκιρής και στο τέλος σήλωσε ότι δεν είναι ο απολογητής του Σόφια, απομένουν μόλις 5! άτομα να τον υποστηρίξουν!!! Και μάλιστα το καθένα με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ παρουσίες σε συζητήσεις. 21 άτομα ήταν ενάντια στις ιδέες του – ΑΛΛΑ πήρε την πλοιοψηφία των ομιλητών της συζήτησης με το μέρος του, πιστέψαν σε αυτόν!!! Τελικά μας λέει ότι έχει σπουδάσει χίλια δυο πράγματα που περιέχουν μαθηματικά αλλά δεν είναι ικανός να υπολογίσει μία απλή στατιστική. Όπως ο pronoοn_1 που ήταν φυσικομαθηματικός αλλά δεν του έκαναν εντύπωση τα τεράστια λάθη φυσικής που έκανε ο Σόφιας. Ααααχ.....

Το αν κάποιος λέει κατι σωστο ή λάθος και ποιος όχι δεν είναι θέμα στατιστικης και πλειοψηφίας. Με την ίδια λογικη, στατιστικη έδειξε πως ~50% των Αμρικάνων, πίστευε πως οι προσεληνώσεις ήταν απατη. Με τη λογικη σου αυτο σημαινει πως η απατη είναι ένα εξαιρετικα πιθανο σεναριο. Δεν ειναι όμως έτσι. Η στατιστικη πολλες φορες μπορει να ξεγελάσει. Μπορει ο Σοφιας και ο Περσεας να έχουν εκπληκτικο IQ, να διατυπωνουν μια σωστή και σύνθετη σκέψη, και απλα εμεις να είμαστε η πλειοψηφια που απλως δεν μπορει να τους ακολουθησει...

Όχι πως συμβαινει κατι τετοιο, αλλα σου δινω παραδειγμα γιατι η στατιστικη δεν έχει νοημά παντου.

Ο κ. Σοφιας και οι υποστηρικτες του δεν πρεπει να αποθαρυνοντσαι απο το γεγονος πως ειναι μειοψηφια, αλλα απο το γεγονος πως διατυπώνουν ασυναρτησιες τις οποιες στηριζουν με επισης ασυναρτητα επιχειρηματα, οπως φάνηκε απο τη συητηση που έγινε εδω. Αυτη είναι η ουσια και όχι η πλειοψηφια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 19:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗλίαςΡ, έχεις απόλυτο δίκιο.
Όμως ενώ η λογική είναι μαζί σου, οι πράξεις τους δεν ακουμπούν καν την λογική. Εφόσον αυτοί δεν ακούν την λογική και σπέρνουν τα ψεύδη τους δεξιά και αριστερά ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ, εγώ γιατί να μην τους εμποδίσω να το κάνουν;

Όχι Περσέα μου.
Θα πάρω ότι ανήκει στην αληθεια και στην επιστήμη μετά την τελική νίκη και την υπογραφή μέσα σε ένα βαγόνι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 08:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ παιδιά...
δέν σας έχει κάνει εντύπωση που σχεδόν πάντα οι φανατικοί υποστηρικτές τέτοιων ατόμων,είναι άτομα που για πρώτη φορά μπαίνουν στο φόρουμ και μπαίνουν μόνο και μόνο για να υποστηρίξουν τον "αρχηγό" τους και μετά εξαφανίζονται ως δια μαγείας και δεν ξαναγράφουν ποτέ? Για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο θέμα! Το έχω παρατηρήσει να γίνεται σε πολλά θέματα του Φορουμ. Βρε μπας και οι μπαρ-ουφολόγοι μας μπαίνουν με 2-3 διαφορετικά ονόματα για να φανεί σε εμάς πως έχουν και υποστηρικτές? Μπορεί άραγε να ελεγχθεί αυτό???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 11:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Σταματη...

Μπορει αυτοι που αναφερεις να μπαινουν στα forums...μονο και μονο να πουλησουν μουρη και να κανουν το ψωνιο τους...

Και παλιοτερα (δεν ξερω απο ποτε παρακολουθεις το site) ειχαν μπει "ατομα" υποτιθεμενοι "Καθηγητες" "Ειδικοι" ("ειδικοι" υπαρχουν και τωρα...) και οχι μονο "εξαφανιστηκαν" αλλα πρωτα ειχαν φερει εριδες και "μαχες"...

Ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι με "τετοια" ατομα και ας μην "τσιμπαμε" στην προκληση τους...

Ας τους αφησουμε "στην πλανη" τους...

Οσο αφορα την Σεληνη...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΤΗ...το παμε αυτο χιλιες φορες...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 11:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Predator
Παρακολουθώ το site εδώ και 2 μήνες περίπου… είμαι αρκετά φρέσκος λοιπόν… αλλά έχω προσπαθήσει να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες γίνεται για να καταλάβω τα θέματα και να μπορέσω να λάβω και εγώ μέρος στις συζητήσεις χωρίς να λέω πράγματα τα οποία μπορεί να έχουν ειπωθεί ξανά παλαιότερα…
Απλά… αυτή η εντύπωση που αναφέρω μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας τις σελίδες του site. Τελικά σύμφωνα με αυτά που λες και εσύ… μάλλον πρέπει να έχω δίκιο…
Με χαρά όμως βλέπω ότι τα μέλη αυτού του φόρουμ είναι πια αρκετά έμπειρα (τι θα έχουν δει τα μάτια τους ε?) ώστε να αποφεύγουν και να απομονώνουν τα άτομα αυτού του είδους!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 16:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικες αντιδρασεις και ετσι πρεπει να ειναι... Γιατι ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ειναι επικινδυνοι και πρεπει να βγουν στην επιφανεια ωστε να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε...εγω παρακολουθω το site σχεδον 2 χρονια (ειμαι μελλον 1,5 χρονο) και παρ' ολο που εχουν "σοβαρευτει" πολυ τα θεματα και οι συζητησεις, δεν παυει να υπαρχουν καποιοι, οπως και εσυ τους αποκαλεις, μπαρουφολογοι...και οχι μονο... Πρεπει τα "μεγαλα" μελη του forum να προστατευσουν λιγο τα θεματα απο καποιους που το μονο που θελουν να κανουν ειναι να "παιξουν" με το ψωνιο τους...

...and the Predators will prevail...

Katsu kangae wa motsu na makenu kangae wa hisuyo...Tekki ni yotte tenka seyoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗλίαςΡ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


220 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 12:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΗλίαςΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:

quote:
Εφόσον αυτοί δεν ακούν την λογική και σπέρνουν τα ψεύδη τους δεξιά και αριστερά ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ, εγώ γιατί να μην τους εμποδίσω να το κάνουν;

Δε σου λέω να μην προβάλεις την αντίθετη άποψη, να μην προβάλεις επιχειρήματα για τις ασυναρτησίες που λένε, να μην κριτικάρεις τις πράξεις τους. Αλλα ο "πόλεμος" είναι άλλο πράγμα.

Ξέρεις τι χρειάζεται να κάνεις για να κερδίσεις τον πόλεμο; Να τους σταματήσεις από το να γράφουν, να τους το απαγορέψεις. Αυτό μπορει να γίνει μόνο νομίκά. Νομικά όμως δεν έχεις ελπίδα. Απολύτως καμμια ελπιδα. Γιατί είσαι σε δημοκρατικο πολιτευμα και η ελευθερία του λόγου και της άποψης είναι θεμελιώδεις αρχές και αξίες.

Δεν κερδίζεις τον πόλεμο αν αποδειξεις πως η φυσικη των επιχειρημάτων τους είναι λάθος. Σιγα το πράγμα... Αυτό το κάνεις μόνο και μόνο για να είσαι καλα με τον εαυτό σου και για να δώσεις και "την άλλη άποψη". Είδες πχ. τον Περσέα να πτοείται από τα επιχειρήματα που καταρρίπτουν τα λεγομενα του Σόφια; Βλέπεις ο Λιακοπουλος πχ. να έχει κάποιο ενδοιασμο να πουλάει ψέματα; Κοινό πάντα θα έχουν γιατι πολλοι έχουν τα ανεξήγητα, τις συνομωσίες και τις εναλλακτικες επιστήμες σα θρησκεία. Απλά τα πιστέυουν. Αρα επαναλαμβάνω... Δεν κερδίζεις τπτ καταρρίπτοντας απλως μερικες γελοιες θεωρίες.

Φυσικα εδώ δεν κάνω κριτική στην ελευθερία του λόγου. Φυσικά και πρεπει να παραμεινει ως θεμελιώδες δικάιωμα. Αλλα φαντάσου πόσο συγκεκριμένος πρεπει να γίνει ο νόμος για να διαχωρίζει την απλή άποψη από την επικινδυνη άποψη, το ατυχές λάθος από το ηθελημένο λάθος, το που έχει ο καθένας δικαιωμα να διατυπώνει άποψη και πού όχι. Φαντάσου πόσο συγκεκριμένη πρεπει να γίνει η νομοθεσία για να μπορει να είναι πραγματικά δικαιη με αυτές τις περιπτώσεις. Είναι πρακτικα αδύνατο στις περισσότερες περιπτώσεις μάλλον θα υπάρχει κινδυνος να καταντησει ως επικινδυνη και αχρειαστη λογοκρισια.

Ελαχιστες μονο περιπτωσεις κάτι τέτοιο έχει προφανη εφαρμογη, πχ. να απαγορευεται στους ερευνητες αυτους εκτος απο εναλλακτικοι φυσικοι να είναι και ...εναλλακτικοι... γιατροι, να δινουν συνταγες και θεραπειες κλπ κλπ. Με τη φυσικη θα σου πουν <<ε, και να πιστευει καποιος και να διαδιδει πως οι επιστημονες ειναι ψευτες, πως στη Σεληνη ζουν Ζετανς και μονο ο Σοφιας ξέρει την αληθεια και όλοι οι άλλοι είναι απατεώνες>>, ε δεν πεθαίνει κανεις. Αστο σαν άποψη..."

Συνεπώς τι κανουμε σε περιπτώσεις όπου είναι πρακτικα αδυνατο να υπάρχει σχετική νομοθεσία; Εκει είναι που ξεκινάει το θέμα του ήθους και της υπευθυνοτητας. Αυτα είναι που χρειάζονται στην περιπτωσή μας, για να ξέρουμε που μας περνει και που δε μας περνει απλα να διατυπωνουμε αποψεις (και όποιον πάρει ο χάρος), να κατηγορουμε και να συκοφαντουμε... Και φυσικα το ίδιο ισχύει για όλους, όχι μόνο για τον κ. Σοφια...

Νομικα μην περιμενετε τίποτα. Ακομα και επιστήμονες που έχουν κοροιδέψει τον κοσμο με παραποιήσεις αποτελεσματων, απλα το πληρωσαν οχι με κάποια ποινικη δίωξη, αλλα με τη σταδιακη απομάκρυνση απο την επιστημονικη κοινοτητα, λογω κατακραυγής και σκληρής κριτικης.

Εδω ως εκ θαύματος, με τον συγκεκριμένο εναλλακτικο ερευνητη όχι μόνο δε βλέπουμε να δέχεται νομικες κυρώσεις, βλεπουμε να δέχεται και συγχαρητηρια. Βλεπεις λοιπον OANNHSEA γιατι ο πόλεμος είναι χαμένος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy