ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝOI-ΑΘΕΟΙ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 15:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε el.elyon :

quote:
ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!

Αυτό που γράφεις παραπάνω είναι λογικό ατόπημα .
Οταν έχεις παραδεχτεί κάτι ώς την μία και μοναδική αλήθεια καμμία έρευνα δεν έχει νόημα .
Ερευνα κάνει μόνο όποιος αμφιβάλλει για κάτι , η δεν γνωρίζει κάτι .
Απλή κοινή λογική .



ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Think Math ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ. ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΧΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΩ. Π.Χ. ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Schwabe ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΝΑΜΕ,ΕΝΑ ΕΚΤΕΝΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΦΑΤΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Schwabe.
ΦΙΛΕ Think Math, ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΥΤΟΣ/Η ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΥΤΟΣ/Η ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΑΠΛΑ ΑΡΝΗΣΗ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΓΙΑ ΜΕΝΑ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η 'ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ'! ....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!»

Χαίρομαι αγαπητέ για την αλήθεια που έχεις βρει.

Ερωτήσεις? Αρκετές.

Η αλήθεια σου (ο Χριστός και η Αγία Γραφή), η οποία λαμβάνει «υπόσταση» μέσα απο τις περιγραφές της ορθοδοξίας, έχει ως αξίωμα την υιοθέτηση του παραλόγου. Αυτά διδάσκει και ο μέγας μυστικός της ορθοδοξίας Διονύσιος Αρεοπαγίτης.

Συνάμα, και καθώς η υιοθέτηση του παραλόγου απο την ορθοδοξία είναι αυτό που κυρίως την διαφοροποιεί για παράδειγμα απο το άλλο δόγμα, το οποίο είναι λογοκρατούμενο (και συνεπώς κοντύτερα ευρισκόμενο στην ντόπια αρχαιοελληνική σκέψη..), κατα ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ διαχωρίζεις την αλήθεια απο μια ενδεχόμενη βολική πλάνη?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είναι αυτή η εκδοχή (των όσων δηλαδή ο Ιησούς είπε) για σένα η αλήθεια? Επειδή έχεις επιβεβαιώσει κάτι ή επειδή π.χ. ικανοποιεί η διδασκαλία της ορθοδοξίας τις μεταφυσικές σου ανησυχίες?

Είναι για σένα αποδεκτά τα όσα διαβάζεις για τον Ιησού ως αλήθεια επειδή τα έκρινες με συγκεκριμένα κριτήρια ή επειδή σε κάνουνε τα λόγια Του να αισθάνεσαι ήρεμος εάν π.χ. αναλογίζεσαι τον θάνατο και όσα άλλα κακά υπάρχουν?

Θα εκτιμούσα πολύ μια «καθαρή» σου απάντηση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon :

Πέρα απο τις υποκειμενικές "αλήθειες" του καθενός , στον κόσμο υπάρχουν και αντικειμενικές αλήθειες .
Αλοίμονο αν δεν υπήρχαν .
Θα μπορούσε τότε ο καθένας να ράψει τον κόσμο στα μέτρα του , κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει .

Μία "αλήθεια" είναι υποκειμενική όταν δεν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες του συστήματος ή του πεδίου στο οποίο αναφέρεται .

Οταν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες συμπεριφοράς ενός συστήματος τότε μπορούμε να ανακαλύψουμε σε αυτό αντικειμενικές και αναντίρρητες αλήθειες .

Π.χ. ένα σύστημα που γνωρίζουμε καλά την συμπεριφορά του λόγω της μαθηματικής μελέτης που έχει υποστεί , είναι το επίπεδο και τα σχήματα που σχεδιάζονται πάνω σε αυτό .
Εκει λοιπόν είναι αντικειμενική αλήθεια για παραδειγμα , οτι ο συντομότερος δρόμος ανάμεσα σε δυό σημεία είναι η ευθεία ,η οτι σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο ισχύει το πυθαγόρειο θεώρημα , κ.ο.κ.

Γενικά κάθε σύστημα που μας είναι γνωστό σε όλη του την έκταση δεν περιέχει καμμία υποκειμενική αλήθεια .

Το υποκειμενικό ξεκινά απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις όλους τους κανόνες του παιχνιδιού .
Αυτό είναι συχνό φαινόμενο ακόμα και στην επιστήμη .
Υπάρχουν επιστημονικές θεωρίες που απο άλλους επιστήμονες γίνονται αποδεκτές και απο άλλους όχι . Και είναι λογικό να συμβαίνει αυτό απο την στιγμή που δεν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες και τους νόμους του συστήματος που ονομάζουμε σύμπαν .

Το σίγουρο όμως είναι , οτι και για το σύμπαν υπάρχει κάποια αντικειμενική αλήθεια .
Απλά δεν είμαστε ακόμα σε θέση ούτε καν να την ψηλαφήσουμε .

Η διαφορά μας βρίσκεται στο γεγονός ότι εσύ δέχεσαι την ύπαρξη κάποιας αλήθειας που παρουσιάστηκε κάποια στιγμή στην ιστορία του ανθρώπου ώς μία και μοναδική , (παράλληλα με δεκάδες άλλες παρόμοιες) ενώ εγώ δέχομαι σαν αλήθεια μόνο οτι είναι τεκμηριωμένο με απόλυτη μαθηματική βεβαιότητα .

Δεν θα μπορούσα ποτέ να δεχτώ ως αλήθεια τα λεγόμενα κάποιου που αποδεδειγμένα δεν γνωρίζει τους κανόνες του παιχνιδιού στο οποίο αναφέρεται , όπως είναι δυστυχώς οι διδαχές του χριστιανισμού και κάθε θρησκείας .
Αποδεδειγμένα βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου .
Γιατί είτε αναφέρονται σε κάποιες ανεφάρμοστες ηθικοπλαστικές θεωρίες , η ακόμα χειρότερα , παραβιάζουν τους στοιχειώδεις νόμους της κοινής λογικής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon:
«ΓΙΑ ΜΕΝΑ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η 'ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ'! ....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 'ΑΛΗΘΕΙΑ' ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!»

Χαίρομαι αγαπητέ για την αλήθεια που έχεις βρει.

Ερωτήσεις? Αρκετές.

Η αλήθεια σου (ο Χριστός και η Αγία Γραφή), η οποία λαμβάνει «υπόσταση» μέσα απο τις περιγραφές της ορθοδοξίας, έχει ως αξίωμα την υιοθέτηση του παραλόγου. Αυτά διδάσκει και ο μέγας μυστικός της ορθοδοξίας Διονύσιος Αρεοπαγίτης.

Συνάμα, και καθώς η υιοθέτηση του παραλόγου απο την ορθοδοξία είναι αυτό που κυρίως την διαφοροποιεί για παράδειγμα απο το άλλο δόγμα, το οποίο είναι λογοκρατούμενο (και συνεπώς κοντύτερα ευρισκόμενο στην ντόπια αρχαιοελληνική σκέψη..), κατα ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ διαχωρίζεις την αλήθεια απο μια ενδεχόμενη βολική πλάνη?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είναι αυτή η εκδοχή (των όσων δηλαδή ο Ιησούς είπε) για σένα η αλήθεια? Επειδή έχεις επιβεβαιώσει κάτι ή επειδή π.χ. ικανοποιεί η διδασκαλία της ορθοδοξίας τις μεταφυσικές σου ανησυχίες?

Είναι για σένα αποδεκτά τα όσα διαβάζεις για τον Ιησού ως αλήθεια επειδή τα έκρινες με συγκεκριμένα κριτήρια ή επειδή σε κάνουνε τα λόγια Του να αισθάνεσαι ήρεμος εάν π.χ. αναλογίζεσαι τον θάνατο και όσα άλλα κακά υπάρχουν?

Θα εκτιμούσα πολύ μια «καθαρή» σου απάντηση....




ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΓΜΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΟΓΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ 'ΕΚΕΙΝΟΣ' ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!

ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ!

ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ 'ΚΑΘΑΡΗ' ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 00:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ 'ΕΚΕΙΝΟΣ' ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!»

Λίγο φιλοσοφκό μου ακούγεται αυτό....

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ.»

Ωραία. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ?

Θα άλλαζε κάτι εάν λεγόταν Βούδας π.χ.? Η μήπως δεν είπε εξίσου ωραία και χρήσιμα πράγματα ο Βούδας? Θα άλλαζε κάτι εάν λεγόταν Αλλάχ? Και εάν ναι, τότε ΠΟΙΟ είναι αυτό το στοιχείο-σημείο?

Μήπως η ΤΥΧΗ στο να βρεθείς και να ανατραφείς σε χριστιανικό τόπο?

el.elyon:
«ΑΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.»

Να είσαι βέβαιος ότι πολύ θέλω να σε ακούσω φίλτατε!

el.elyon:
«ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ!»

Δεν λέω, ανακουφιστικό είναι αυτό που πιστεύεις (υποθέτεις δηλαδή..), αλλά υπάρχουν και αρκετά ερωτήματα.

Πως ξέρεις ότι μετα την «αναχώρηση» σου θα είσαι με τον θεό σου, και όχι με κάτι που καν δεν θα ήθελες να πεθάνεις και να αντικρύσεις?

Πως ξέρεις ότι θα έχεις κάποια «αναχώρηση», και πως δεν θα τελειώσεις με την τελευταία σου εκπνοή όπως ένα κερί που τέλειωσε και έσβησε?

Για ποιο λόγο να σε θέλει τώρα εδώ ο θεός σου και αργότερα κάπου «αλλού»? ΠΟΙΟ το νόημα αυτής της μεταφοράς άραγε για έναν θεό?

Αλήθεια, ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου για τα ανθρώπινα συναισθήματα του θεού?

el.elyon:
«ΦΙΛΕ Schwabe ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ 'ΚΑΘΑΡΗ' ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ.»

Θα έλεγα ότι προσπάθησες, ωστόσο υπήρξες εξόχως γενικόλογος....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 16:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Schwabe:<< Ωραία.,ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ?

Θα άλλαζε κάτι εάν λεγόταν Βούδας π.χ.? Η μήπως δεν είπε εξίσου ωραία και χρήσιμα πράγματα ο Βούδας? Θα άλλαζε κάτι εάν λεγόταν Αλλάχ? Και εάν ναι, τότε ΠΟΙΟ είναι αυτό το στοιχείο-σημείο?>>

Μήπως η ΤΥΧΗ στο να βρεθείς και να ανατραφείς σε χριστιανικό τόπο?

el.elyon:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΑΦΕΙΣ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΕΔΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΠΤΙΣΤΕΙ. ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΗΛΩΝΑ ΑΘΕΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. ΑΠΛΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΝΑ ΜΗ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ. ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΡΙΨΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΕΟ, ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΑΛΛΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.
Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΒΟΥΔΑΣ, ΟΥΤΕ Ο ΜΩΑΜΕΘ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΗ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΝΟΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ,ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ Η ΑΙΩΝΙΑ!

Schwabe: <<Δεν λέω, ανακουφιστικό είναι αυτό που πιστεύεις (υποθέτεις δηλαδή..), αλλά υπάρχουν και αρκετά ερωτήματα.

Πως ξέρεις ότι μετα την «αναχώρηση» σου θα είσαι με τον θεό σου, και όχι με κάτι που καν δεν θα ήθελες να πεθάνεις και να αντικρύσεις?

Πως ξέρεις ότι θα έχεις κάποια «αναχώρηση», και πως δεν θα τελειώσεις με την τελευταία σου εκπνοή όπως ένα κερί που τέλειωσε και έσβησε?>>

el.elyon:
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΓΑΠΗΤΟΙ, ΤΩΡΑ ΤΕΚΝΑ ΘΕΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ ΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ!

Schwabe: <<Για ποιο λόγο να σε θέλει τώρα εδώ ο θεός σου και αργότερα κάπου «αλλού»? ΠΟΙΟ το νόημα αυτής της μεταφοράς άραγε για έναν θεό?>>

el.elyon:
ΕΔΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΙΣ: Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΑΡΑ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΥΠΑΡΧΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ; Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ( ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΓΙΕΧΩΒΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ!


Schwabe: <<Αλήθεια, ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου για τα ανθρώπινα συναισθήματα του θεού?>>

el.elyon:
Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ( Α ΙΩΑΝΝΟΥ ) ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΝ ΤΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ, Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΨΕΥΤΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΤΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ, ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΑΣ ΖΩΗ ΑΙΩΝΙΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗ ΖΩΗ, ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ ΑΙΩΝΙΑ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 20/12/2006 16:40:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 16:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε el.elyon :

Πέρα απο τις υποκειμενικές "αλήθειες" του καθενός , στον κόσμο υπάρχουν και αντικειμενικές αλήθειες .
Αλοίμονο αν δεν υπήρχαν .
Θα μπορούσε τότε ο καθένας να ράψει τον κόσμο στα μέτρα του , κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει .

Μία "αλήθεια" είναι υποκειμενική όταν δεν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες του συστήματος ή του πεδίου στο οποίο αναφέρεται .

Οταν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες συμπεριφοράς ενός συστήματος τότε μπορούμε να ανακαλύψουμε σε αυτό αντικειμενικές και αναντίρρητες αλήθειες .

Π.χ. ένα σύστημα που γνωρίζουμε καλά την συμπεριφορά του λόγω της μαθηματικής μελέτης που έχει υποστεί , είναι το επίπεδο και τα σχήματα που σχεδιάζονται πάνω σε αυτό .
Εκει λοιπόν είναι αντικειμενική αλήθεια για παραδειγμα , οτι ο συντομότερος δρόμος ανάμεσα σε δυό σημεία είναι η ευθεία ,η οτι σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο ισχύει το πυθαγόρειο θεώρημα , κ.ο.κ.

Γενικά κάθε σύστημα που μας είναι γνωστό σε όλη του την έκταση δεν περιέχει καμμία υποκειμενική αλήθεια .

Το υποκειμενικό ξεκινά απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις όλους τους κανόνες του παιχνιδιού .
Αυτό είναι συχνό φαινόμενο ακόμα και στην επιστήμη .
Υπάρχουν επιστημονικές θεωρίες που απο άλλους επιστήμονες γίνονται αποδεκτές και απο άλλους όχι . Και είναι λογικό να συμβαίνει αυτό απο την στιγμή που δεν γνωρίζουμε όλους τους κανόνες και τους νόμους του συστήματος που ονομάζουμε σύμπαν .

Το σίγουρο όμως είναι , οτι και για το σύμπαν υπάρχει κάποια αντικειμενική αλήθεια .
Απλά δεν είμαστε ακόμα σε θέση ούτε καν να την ψηλαφήσουμε .

Η διαφορά μας βρίσκεται στο γεγονός ότι εσύ δέχεσαι την ύπαρξη κάποιας αλήθειας που παρουσιάστηκε κάποια στιγμή στην ιστορία του ανθρώπου ώς μία και μοναδική , (παράλληλα με δεκάδες άλλες παρόμοιες) ενώ εγώ δέχομαι σαν αλήθεια μόνο οτι είναι τεκμηριωμένο με απόλυτη μαθηματική βεβαιότητα .

Δεν θα μπορούσα ποτέ να δεχτώ ως αλήθεια τα λεγόμενα κάποιου που αποδεδειγμένα δεν γνωρίζει τους κανόνες του παιχνιδιού στο οποίο αναφέρεται , όπως είναι δυστυχώς οι διδαχές του χριστιανισμού και κάθε θρησκείας .
Αποδεδειγμένα βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου .
Γιατί είτε αναφέρονται σε κάποιες ανεφάρμοστες ηθικοπλαστικές θεωρίες , η ακόμα χειρότερα , παραβιάζουν τους στοιχειώδεις νόμους της κοινής λογικής .




ΦΙΛΕ ΜΟΥ Think Math ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.
ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 20:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon νομίζω οτι στην προηγούμενη αναφορά μου είμουν απολύτως σαφής . (Τόσο δυσνόητα τα γράφω ?)
Αλήθεια για μένα , είναι κάθε μαθηματικά αποδεδειγμένη και τεκμηριωμένη γνώση .

Ολα τα υπόλοιπα είναι απλώς υποθέσεις .
Κάποιες απο αυτές μπορεί να είναι αληθινές και κάποιες όχι .
Για να δεχτώ όμως κάποια απο αυτές ώς αλήθεια πρέπει να μου την αποδείξεις με ατράνταχτα επιχειρήματα , και άκαμπτη λογική .

Ο Θεός λοιπόν είναι και αυτός για μένα μία υπόθεση .
Δεν έχω γνωρίσει κανέναν μέχρι σήμερα που να μπορεί να αποδείξει την υπόθεση αυτή.
Μέχρι να το καταφέρει κάποιος , η ύπαρξή του θεωρώ οτι είναι απλά μία ψευδαίσθηση , που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι του κάθε πιστού .
Οχι όμως και στο δικό μου .
Ελπίζω να έγινα αντιληπτός .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 22:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε el.elyon νομίζω οτι στην προηγούμενη αναφορά μου είμουν απολύτως σαφής . (Τόσο δυσνόητα τα γράφω ?)
Αλήθεια για μένα , είναι κάθε μαθηματικά αποδεδειγμένη και τεκμηριωμένη γνώση .

Ολα τα υπόλοιπα είναι απλώς υποθέσεις .
Κάποιες απο αυτές μπορεί να είναι αληθινές και κάποιες όχι .
Για να δεχτώ όμως κάποια απο αυτές ώς αλήθεια πρέπει να μου την αποδείξεις με ατράνταχτα επιχειρήματα , και άκαμπτη λογική .

Ο Θεός λοιπόν είναι και αυτός για μένα μία υπόθεση .
Δεν έχω γνωρίσει κανέναν μέχρι σήμερα που να μπορεί να αποδείξει την υπόθεση αυτή.
Μέχρι να το καταφέρει κάποιος , η ύπαρξή του θεωρώ οτι είναι απλά μία ψευδαίσθηση , που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι του κάθε πιστού .
Οχι όμως και στο δικό μου .
Ελπίζω να έγινα αντιληπτός .




ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ = ΑΛΗΘΕΙΑ;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 22:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon :
quote:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ = ΑΛΗΘΕΙΑ;

Είναι αυτή που βρίσκεται μέσα σε κάθε βιβλίο μαθηματικών , φυσικής , χημείας και βιολογίας .
Δηλάδή , η επιστημονική γνώση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 23:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε el.elyon :

quote:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ = ΑΛΗΘΕΙΑ;

Είναι αυτή που βρίσκεται μέσα σε κάθε βιβλίο μαθηματικών , φυσικής , χημείας και βιολογίας .
Δηλάδή , η επιστημονική γνώση .




ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 17:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.»

Η συγκεκριμένη σου κίνηση νομίζω ήταν σωστή ως βήμα...

el.elyon:
«Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΒΟΥΔΑΣ, ΟΥΤΕ Ο ΜΩΑΜΕΘ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.»

Τώρα μιλάς σαν χριστιανός.

Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός επειδή πήρες στα χέρια σου την εκδοχή των χριστιανών για την «συνέχεια» της Πεντατεύχου φίλε μου. Αυτό όμως, είναι μοναχά η μια όψη του νομίσματος και όχι απαραίτητα και θέσφατο.

el.elyon:
«ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΗ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΝΟΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ,ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ Η ΑΙΩΝΙΑ!»

Δεν μου λες, πλάκα μου κάνεις?

Δηλαδή, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ για το πρόσωπο που θεωρεί ως ενσάρκωση του θεού? Μήπως περίμενες κάτι διαφορετικό? Μήπως υπήρχε περίπτωση στα κείμενα μιας συγκεκριμένης θρησκείας να αναγράφεται κάτι λιγότερο απο μια επιβεβαίωση του προσώπου που υποτίθεται ήταν ο θεός?

Αυτά φίλε μου, είναι ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Όχι αλήθεια.

el.elyon:
«ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΓΑΠΗΤΟΙ, ΤΩΡΑ ΤΕΚΝΑ ΘΕΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ ΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ!»

Ωραία!

Οπότε, δεν μιλάς επειδή έχεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΣΗ του τι θα σε αναμένει άπαξ και πεθάνεις, αλλά ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ (υποθέτεις με άλλα λόγια..) πως τα όσα γράφουνε αυτές οι σελίδες θα πραγματοποιηθούνε. Με άλλα λόγια, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΓΝΩΣΗ για τα περίφημα επέκεινα, καμία απολύτως βιωματική εμπειρία για την δήθεν «ζωή μετά θάνατον».

Λυπηρό πάντως κατα την άποψη μου...

el.elyon:
«Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΑΡΑ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.»

Ο «χρόνος», ουσιαστικά δεν υπάρχει. Το Σύμπαν είναι άχρονο, και το ίδιο φυσικά αφορά και την ουσία του θεού. Οπότε, για ποιά «αιωνιότητα» μου μιλάς, καθώς εάν σε ήθελε ο θεός θα μπορούσε κάλλιστα να σε έχει πάντοτε σε άχρονη κατάσταση?

Η εξήγηση σου δεν δίνει και μεγάλο νόημα φίλτατε...

el.elyon:
«ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ.»

Αυτό πάλι πως προέκυψε? Υπάρχουνε δυο ενδεχόμενες αιωνιότητες για σένα δηλαδή? Που το στηρίζεις?

el.elyon:
«Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ( ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΓΙΕΧΩΒΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ!»

Για ποιο λόγο να έχει ανάγκη ενός «μάρτυρα» ο θεός??

Χρειάζεται...«μάρτυρα» ο ήλιος για να επιβεβαιώσει την ύπαρξη του (!) ή αισθάνεται την παρουσία αλλά και την απουσία του ο καθένας, το καθένα πλάσμα και φυτό αυτής της οικουμένης??

Ο θεός που μιλάς, τι όφελος μπορεί να έχει απο την μαρτυρία σου? Για ποιο λόγο να «αποφασίσει» κάποτε για την τελική χρήση της μαρτυρίας σου? Του λείπει κάτι και μπορείς ΕΣΥ να το προσφέρεις?

Τόσο αδύνατο και ανόητο τον φαντάζεσαι τον θεό?

el.elyon:
«Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.»

Δηλαδή, και πάλι εικασίες, πίστη (υποθέσεις) και ελπίδες.....

el.elyon:
«ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ ΑΙΩΝΙΑ!»

Ποιος σου είπε ότι Υιός του Θεού σημαίνει και...θεός?? Απο ΠΟΥ έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι ο Υιός του θεού είναι κάτι άλλο απο έναν θνητό υπηρέτη του θεού?

Πως είσαι βέβαιος ότι η «αιώνια ζωή» που μιλά ο Ιωάννης δεν είναι η αιωνιότητα μας μέσα απο τα έργα και τις πράξεις μας, και όχι μια δήθεν μεταφυσική κατάσταση όπου θα συνεχίσεις να υπάρχεις?

Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατανοήσει το πραγματικό νόημα της γραφής?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 14:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon:
«ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.»

Η συγκεκριμένη σου κίνηση νομίζω ήταν σωστή ως βήμα...

el.elyon:
«Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΒΟΥΔΑΣ, ΟΥΤΕ Ο ΜΩΑΜΕΘ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.»

Τώρα μιλάς σαν χριστιανός.

Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός επειδή πήρες στα χέρια σου την εκδοχή των χριστιανών για την «συνέχεια» της Πεντατεύχου φίλε μου. Αυτό όμως, είναι μοναχά η μια όψη του νομίσματος και όχι απαραίτητα και θέσφατο.

el.elyon:
«ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΟΛΗ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΝΟΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ,ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ Η ΑΙΩΝΙΑ!»

Δεν μου λες, πλάκα μου κάνεις?

Δηλαδή, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ για το πρόσωπο που θεωρεί ως ενσάρκωση του θεού? Μήπως περίμενες κάτι διαφορετικό? Μήπως υπήρχε περίπτωση στα κείμενα μιας συγκεκριμένης θρησκείας να αναγράφεται κάτι λιγότερο απο μια επιβεβαίωση του προσώπου που υποτίθεται ήταν ο θεός?

Αυτά φίλε μου, είναι ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Όχι αλήθεια.

el.elyon:
«ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΓΑΠΗΤΟΙ, ΤΩΡΑ ΤΕΚΝΑ ΘΕΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΕ ΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΟΙΟΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ!»

Ωραία!

Οπότε, δεν μιλάς επειδή έχεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΣΗ του τι θα σε αναμένει άπαξ και πεθάνεις, αλλά ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ (υποθέτεις με άλλα λόγια..) πως τα όσα γράφουνε αυτές οι σελίδες θα πραγματοποιηθούνε. Με άλλα λόγια, ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΓΝΩΣΗ για τα περίφημα επέκεινα, καμία απολύτως βιωματική εμπειρία για την δήθεν «ζωή μετά θάνατον».

Λυπηρό πάντως κατα την άποψη μου...

el.elyon:
«Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ. ΑΡΑ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.»

Ο «χρόνος», ουσιαστικά δεν υπάρχει. Το Σύμπαν είναι άχρονο, και το ίδιο φυσικά αφορά και την ουσία του θεού. Οπότε, για ποιά «αιωνιότητα» μου μιλάς, καθώς εάν σε ήθελε ο θεός θα μπορούσε κάλλιστα να σε έχει πάντοτε σε άχρονη κατάσταση?

Η εξήγηση σου δεν δίνει και μεγάλο νόημα φίλτατε...

el.elyon:
«ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ.»

Αυτό πάλι πως προέκυψε? Υπάρχουνε δυο ενδεχόμενες αιωνιότητες για σένα δηλαδή? Που το στηρίζεις?

el.elyon:
«Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ( ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΓΙΕΧΩΒΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ!»

Για ποιο λόγο να έχει ανάγκη ενός «μάρτυρα» ο θεός??

Χρειάζεται...«μάρτυρα» ο ήλιος για να επιβεβαιώσει την ύπαρξη του (!) ή αισθάνεται την παρουσία αλλά και την απουσία του ο καθένας, το καθένα πλάσμα και φυτό αυτής της οικουμένης??

Ο θεός που μιλάς, τι όφελος μπορεί να έχει απο την μαρτυρία σου? Για ποιο λόγο να «αποφασίσει» κάποτε για την τελική χρήση της μαρτυρίας σου? Του λείπει κάτι και μπορείς ΕΣΥ να το προσφέρεις?

Τόσο αδύνατο και ανόητο τον φαντάζεσαι τον θεό?

el.elyon:
«Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.»

Δηλαδή, και πάλι εικασίες, πίστη (υποθέσεις) και ελπίδες.....

el.elyon:
«ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ ΑΙΩΝΙΑ!»

Ποιος σου είπε ότι Υιός του Θεού σημαίνει και...θεός?? Απο ΠΟΥ έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι ο Υιός του θεού είναι κάτι άλλο απο έναν θνητό υπηρέτη του θεού?

Πως είσαι βέβαιος ότι η «αιώνια ζωή» που μιλά ο Ιωάννης δεν είναι η αιωνιότητα μας μέσα απο τα έργα και τις πράξεις μας, και όχι μια δήθεν μεταφυσική κατάσταση όπου θα συνεχίσεις να υπάρχεις?

Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατανοήσει το πραγματικό νόημα της γραφής?




el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΧΙ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΦΑΤΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ( ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ) ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ!

ΕΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΟΤΕ ΒΡΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣΑ, ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ, ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ: ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ...Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!

ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 17:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΧΙ.»

Προσερχόμενοι σε έναν χώρο διαλόγου, θαρρώ ότι σκοπός μας είναι η συζήτηση γύρω απο τις απόψεις μας και όχι η ανάρτηση των απόψεων μας. Εσύ όμως, επιμένεις να θεωρείς «διάλογο» το δεύτερο.

el.elyon:
«ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.»

Συγνώμη, σου είπα ή υπέδειξα εγώ το τι να πιστεύεις και τι όχι? Αστεία κάνεις?

Εάν σε ενοχλούν φίλτατε οι ερωτήσεις μου, τότε φρόντισε να βρεις κάτι πιο εύστοχο για να υπεκφεύγεις. Επίσης, μπορείς και να απέχεις. Δεν σε πίεσε νομίζω κανείς να εμφανίζεσαι.

el.elyon:
«ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ!»

Δεν θα το λεγα. «Γνωστή», σου είναι μονάχα η (κατ επίφαση) αλήθεια που έχεις κλειστεί, πλην όμως αδυνατείς να τεκμηριώσεις ή έστω λογικά να ερμηνεύσεις. Λυπάμαι που γίνομαι επιθετικός, αλλά οι απόψεις πρέπει να λέγονται.

Εξάλλου, δεν έχεις καν αναλύσει το πιστεύω σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 16:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
[el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΧΙ.»]

Schwabe: <<Προσερχόμενοι σε έναν χώρο διαλόγου, θαρρώ ότι σκοπός μας είναι η συζήτηση γύρω απο τις απόψεις μας και όχι η ανάρτηση των απόψεων μας. Εσύ όμως, επιμένεις να θεωρείς «διάλογο» το δεύτερο.>>

el.elyon:
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ: 1)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ 2)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΩ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

[el.elyon:
«ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.»]

Schwabe: <<Συγνώμη, σου είπα ή υπέδειξα εγώ το τι να πιστεύεις και τι όχι? Αστεία κάνεις?>>

el.elyon:
ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ! ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ. ΟΧΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!
ΑΡΑΓΕ ΕΔΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ;!

Schwabe: <<Εάν σε ενοχλούν φίλτατε οι ερωτήσεις μου, τότε φρόντισε να βρεις κάτι πιο εύστοχο για να υπεκφεύγεις. Επίσης, μπορείς και να απέχεις. Δεν σε πίεσε νομίζω κανείς να εμφανίζεσαι.>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΚΦΥΓΗ, ( ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ) ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΕΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΕΓΩ. ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!


[el.elyon:
«ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ!»]

Schwabe: <<Δεν θα το λεγα. «Γνωστή», σου είναι μονάχα η (κατ επίφαση) αλήθεια που έχεις κλειστεί, πλην όμως αδυνατείς να τεκμηριώσεις ή έστω λογικά να ερμηνεύσεις.>>

el.elyon:
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ..... ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ; ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΙΩΠΗ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ Η ΕΣΤΩ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΩ. ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ.
ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΥΚΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ. ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ. ΟΥΣΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!


Schwabe: << Λυπάμαι που γίνομαι επιθετικός, αλλά οι απόψεις πρέπει να λέγονται.>>

el.elyon:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΗΡΩΝΑΣ ( ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ) ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ, ΑΡΚΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΔΕΧΤΗ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!

Schwabe: <<Εξάλλου, δεν έχεις καν αναλύσει το πιστεύω σου...>>

el.elyon:
ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 17:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.»

Αυτό αντιλήφθηκες, εγώ δεν θα σου το χαλάσω...

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΞΙΣ: ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ. ΟΧΙ ΑΛΗΘΕΙΑ! ΑΡΑΓΕ ΕΔΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ;!»

Ο ποιητής εδώ λέει απλά ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ. Σου είπα εγώ τι να ακολουθήσεις? Ωστόσο, εφόσον γράφεις την άποψη σου, τότε θα σου απαντώ.

el.elyon:
«ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ.»

Βρίσκεσαι προφανώς σε σύγχυση...

Η λογική εκκινά για να κατακτήσει το άγνωστο φίλτατε, δίχως δεδομένα και θέσφατα, ενώ ο παραλογισμός αποδέχεται ένα θέσφατο για το άγνωστο (=θεός/θρησκεία) και μετά προσπαθεί να ενδύσει με «λογική» τα παράλογα του επιχειρήματα.

Με λίγα λόγια, αυτό που εσύ κάνεις και έχεις αναγάγει ως αλήθεια...

Στα υπόλοιπα που είπες, βλέπω απλά επαναλήψεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 18:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Schwabe: <<Αυτό αντιλήφθηκες, εγώ δεν θα σου το χαλάσω...>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΛΕΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ. ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΛΕΣ: ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΣΩ ..... ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΙ, ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΟΥ;
ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ. ( ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ )!

ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ!!!

Schwabe: <<Ο ποιητής εδώ λέει απλά ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ. Σου είπα εγώ τι να ακολουθήσεις?>>

el.elyon:
ΣΩΣΤΑ, ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΛΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;!

Schwabe: << Ωστόσο, εφόσον γράφεις την άποψη σου, τότε θα σου απαντώ.>>

el.elyon:
ΣΑΦΩΣ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ, ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ!

Schwabe: <<Βρίσκεσαι προφανώς σε σύγχυση...>>

el.elyon:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ;
ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ Η ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ;
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ;
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ Η ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ;
ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ;
ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΗΤΑΝ: Ο ΘΕΟΣ/ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ, ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ!!!
ΑΡΑΓΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ;
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ;
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΥΓΧΥΣΤΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ .....!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 02:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ.»

Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΒΟΥΔΑΣ, ΟΥΤΕ Ο ΜΩΑΜΕΘ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.
el.elyon


Φίλε el.elyon , άλλο τό διάβασμα και άλλο η μελέτη . Για την ιστορία τώρα .

Το 147 πΧ ο Πτολεμαίος ο Ζ’ (ο Ευεργέτης ο Β’) ενδιαφέρθηκε για τα γράμματα , ενίσχυσε την αλεξανδρινή βιβλιοθήκη , σύστησε επιτροπή για να μελετήσουν τα αρχεία των ασιατικών χωρών και γενικά έδωσε μεγάλη ώθηση στον πνευματικό πολιτισμό .

Ο Πτολεμαίος λοιπόν αυτός , που έδινε μεγάλη σημασία στα βόρεια σύνορα της Αιγύπτου , τώρα που η Συρία δεν ανήκε στους Σελευκίδες , φρόντισε να περιποιηθή τους Ιουδαίους , για να τους έχει συμμάχους , μια και με επικεφαλής τους Μακκαβαίους έδειξαν μαχητικότητα και ηρωισμό .

Έπειτα φοβότανε τη ρωμαϊκή επιρροή και διείσδυση και με κάθε τρόπο ήθελε να έχη τους Ιουδαίους φίλους του . Κοντά σ’αυτά , πρέπει να λογαριάζουμε και την εσωτερική κατάσταση της Αλεξάνδρειας . Ο Πτολεμαίος ο Ζ’ είδε κι έπαθε όσπου να στερεώση το θρόνο του και μέσα στην Αλεξάνδρεια είχε πολλούς εχθρούς , κι από την άποψη λοιπόν αυτή κοίταξε να δημιουργήση πιστούς φίλους .

Οι Ιουδαίοι ήταν υπολογίσιμη μάζα και φυσικά φρόντισε να την κολακέψη βάζοντας σοφούς Ιουδαίους να μεταφράσουν στα ελληνικά την Πεντάτευχο , πράγμα που ήταν μεγάλη τιμή για την Ιουδαϊκή φυλή .
Παράλληλα και οι Ιουδαίοι της Αλεξάνδρειας χειροκρότησαν την απόφαση τούτη του Πτολεμαίου , γιατί μέσα στο πιο μεγάλο πνευματικό κέντρο του τότε κόσμου θα εμφανίζονταν και η δική τους Βίβλος προσιτή στον καθένα και έτσι θα μπορούσαν να επιδείξουν ένα μνημείο λόγου από κάθε άποψη σπουδαίο και αξιοσέβαστο .

Κι ακόμα με τη μετάφραση της Βίβλου αντιδρούσαν έμπρακτα στους Σαδδουκαίους , που έδειχναν φανερή προτίμηση στην ελληνική φιλοσοφία και θρησκεία .
Έχουμε κιόλας και μια ιουδαϊκή πηγή , που σχεδόν άμεσα μας πληροφορεί πως τα χρόνια αυτά έγινε η μετάφραση της Βίβλου από τους Εβδομηνταδύο ραββίνους .

Ο συγγραφέας του βιβλίου «Σοφία Σεράχ» είναι βεβαιωμένο πως το 132 πΧ πήγε στην Αίγυπτο , όπου μετάφρασε κι αυτός από τα εβραϊκά το βιβλίο του παππού του .
Γράφει λοιπόν στο προοίμιο της μετάφρασης , που πέρασε στον Κανόνα των βιβλίων της Παλαιάς Διαθήκης , όπως μας τον έδωσαν οι Ο΄ , τούτα εδώ τα χαρακτηριστικά .

«Ου γαρ ισοδυναμεί αυτά εν αυτοίς εβραϊστί λεγόμενα και όταν μεταχθή εις ετέραν γλώσσαν ‘ ου μόνον δε ταύτα , αλλά και αυτός ο νόμος και αι προφητείαι και τα λοιπά των βιβλίων ου μικράν έχει την διαφοράν εν αυτοίς λεγόμενα»

Όπως και να είναι η ελληνική μετάφραση μέσα σε μερικά χρόνια ολοκληρώθηκε και στο σύνολό της αποδίδει πιο πιστά το κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης απ’ότι η μασοριτική (παραδοσιακα κείμενα του Α΄αιώνα) έκδοσή του .
Το εβραϊκό κείμενο που έφτασε σε μας δεν είναι εκαίνο που κωδικοποιήθηκε τον Γ΄αιώνα , γιατί αλλάχθηκε σε πολλά από τους ραββίνους .

Όχι μόνο έβγαλαν από τον κανόνα τα βιβλία : Έσδρα , Τωβίτ , Ιουδήθ , Σοφία Σολομώντα , Σοφία Σειράχ , Βαρούχ , Επιστολή Ιερεμία και Μακκαβαίοι Α-Γ ( τα τελευταία σαν αιρετικά ή επιλήψιμα γιατί εξυμνούσαν τις ηρωικές πράξεις των Μακκαβαίων και τη δράση τους στην επανάσταση) , αλλά και άλλαξαν το κείμενο από τα κανονικά βιβλία σε πολλά σημεία δίνοντας τους συντηρητικότερο περιεχόμενο .

Ένας από τους λόγους που τους έκανε να νοθεύσουν σε μερικά σημεία το κείμενο της Βίβλου ήταν τόσο η χρησιμοποίηση της μετάφρασης των Ο΄ , από τους Πατέρες των πρώτων χριστιανικών χρόνων αλλά και ο χαρακτηρισμός της ως θεόπνευστης .
Όπως γνωρίζουμε , οι ραββίνοι στάθηκαν οι χειρότεροι διώκτες του χριστιανισμού και οι πιο φανατικοί αρνητές της μεσιανικότητας και της θεότητας του Ιησού , όταν λοιπόν οι πρώτοι προπαγανδιστές του χριστιανισμού χρησιμοποιούσαν την μεταφρασμένη από τους Ο΄ Βίβλο και χρησιμοποιούσαν ένα σωρό περικοπές της για να θεμελιώσουν τη διδασκαλία τους , ήταν φυσικό να προκαλέσουν την αντίδραση των ραββίνων .

Άρχισαν λοιπόν οι τελευταίοι την διασκευή του εβραϊκού κειμένου της Παλαιάς Διαθήκης , ώστε όχι μόνο να είναι σκοτεινό και ακατάληπτο , αλλά και να μη συμφωνεί με τη μετάφραση των Ο΄ .
Αλλά και οι χριστιανοί δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια , οι πιο πολλές διαφορές της μετάφρασης των Ο΄ από το εβραϊκό κείμενο είναι παραποιήσεις που έγιναν από τους πρώτους χριστιανούς λογίους για λόγους προπαγάνδας .

Παραμορφώνοντας την μετάφραση των Ο΄ στα σημεία που τους χρειαζόταν αποδείξεις προκειμένου να στηρίξουν τη μεσσιανικότητα του Ιησού , έφτιαξαν ένα δικό τους κείμενο .
Οι ραββίνοι πάλι με τη σειρά τους παραποίησαν και άλλα για να παρουσιάσουν την δική τους Βίβλο σαν μόνη αυθεντική .
Είναι δε τέτοιες οι παραποιήσεις και από τα δύο μέρη , που μόνο αν βρεθεί κάποιο χαμένο χειρόγραφο της πΧ εποχης της μετάφρασης των Ο΄ θα μάθουμε ποτέ πως ήταν .

Το ίδιο περίπου έγινε αργότερα και με τα κείμενα της Καινής Γιαθήκης από τους διάφορους αντιγραφείς , σε τέτοιο βαθμό που βρίθει αντιφάσεων . Μιά ματιά στο βιβλίο " Οι αντιφάσεις της Καινής Διαθήκης " του Θ. Μαρά εκδ. Σμυρνιωτάκη , Θα σε πείση .
Για πόιά αλήθεια λοιπόν μιλάς ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 13:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ. ( ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ )!»

Αυτό το σφάλμα μην το κάνεις. Ποτέ δεν είπα κάτι σχετικό.

el.elyon:
«ΛΕΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ Η ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ;»

Για ποιο λόγο παρακαλώ θα πρέπει να έχουμε μια απόλυτη αλήθεια, σαν και εσένα δηλαδή? Επειδή εσύ έχεις οχυρωθεί πίσω απο την λεγόμενη Αγία Γραφή σημαίνει ότι έχεις πραγματικά και την «αλήθεια» ανα χείρας?

Αρκούμαι φίλτατε στη μη-γνώση, καθώς μια παραποιημένη «γνώση» και «αλήθεια» υποτιμά την νοημοσύνη μου, θέτοντα με σε ένα μαντρί, ένα μαντρί που σχεδίασαν αμόρφωτοι και ταλαιπωρημένοι απόκληροι ενός σκοτεινού ιουδαϊκού έπους.

Έχεις μάθει να ζητάς κάτι «έτοιμο», κάτι που να μπορείς ΑΜΕΣΑ να το καταναλώσεις, να το συγκρίνεις και να διαλέξεις που να εναποθέσεις την μηδαμινότητα που αισθάνεσαι και την μοναξιά που φοβάσαι.

Φίλτατε δεν σου φταίω εγώ και τα γραφόμενα μου, αλλά ο τρόπος που λειτουργείς, ο εν πολλοίς μονολιθικός τρόπος που ακέπτεσαι τα επέκεινα.

el.elyon:
«ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΥΓΧΥΣΗ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ;»

Η γνώση της μη-γνώσης φίλτατε, είναι η «γνώση» για την οποία σου μιλώ. Η Αυτογνωσία είναι το μονοπάτι, και η εσχατολογία που έχεις αναγάγει σε «αλήθεια» είναι ο πάγκος που έχεις σταματήσει να ερευνάς και να αμφισβητείς.

Εσύ διάλεξες λοιπόν τον έτοιμο δρόμο, την προπαρακευασμένη σκέψη...

el.elyon:
«ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΥΓΧΥΣΤΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ .....!!!»

Είναι επόμενο και αναμενόμενο να συγχίζεσαι, καθώς αδυνατείς να δεις πέρα και έξω απο τα ερμητικά κλειστά μάτια ενός μεσσιανικού τρόπου αντίληψης. Η αμφισβήτηση και η αδογμάτιστη σκέψη φίλτατε για σένα αποτελεί δηλητήριο. Πως να πιείς λοιπόν ένα δηλητήριο γνωρίζοντας τον ενδεχόμενο εσχατολογικό θάνατο που θα σου φέρει?

Και μετά, τι θα γίνει? ΠΟΥ θα ελπίζεις? ΠΟΥ θα στηρίζεις τα όνειρα σου για την περίφημη μετα θάνατον ουράνια βασιλεία? ΠΟΙΟΣ θα σκέκεται δίπλα σου όταν θα σε φοβίζουν οι Σατανάδες που τόσα χρόνια έχεις ασπαστεί και πλάσει στο μυαλό σου? ΠΟΙΟΣ θα σε σώσει απο τα τόσα και τόσα κακά που καθημερινά σε κυνηγούν?

Αγαπητέ el.elyon, δεν το έχεις αντιληφθεί ότι ζεις τη φυλακή σου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 16:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!Ο ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΚΕΠΕΙ!!!ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ(ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ)!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 22:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]Sesostri: <<Φίλε el.elyon , άλλο τό διάβασμα και άλλο η μελέτη . Για την ιστορία τώρα .>>

el.elyon:
ΦΙΛΕ Sesostri ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ; ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΩ;

Sesostris: <<Το 147 πΧ ο Πτολεμαίος ο Ζ’ (ο Ευεργέτης ο Β’) ενδιαφέρθηκε για τα γράμματα , ενίσχυσε την αλεξανδρινή βιβλιοθήκη , σύστησε επιτροπή για να μελετήσουν τα αρχεία των ασιατικών χωρών και γενικά έδωσε μεγάλη ώθηση στον πνευματικό πολιτισμό .

Ο Πτολεμαίος λοιπόν αυτός , που έδινε μεγάλη σημασία στα βόρεια σύνορα της Αιγύπτου , τώρα που η Συρία δεν ανήκε στους Σελευκίδες , φρόντισε να περιποιηθή τους Ιουδαίους , για να τους έχει συμμάχους , μια και με επικεφαλής τους Μακκαβαίους έδειξαν μαχητικότητα και ηρωισμό .

Έπειτα φοβότανε τη ρωμαϊκή επιρροή και διείσδυση και με κάθε τρόπο ήθελε να έχη τους Ιουδαίους φίλους του . Κοντά σ’αυτά , πρέπει να λογαριάζουμε και την εσωτερική κατάσταση της Αλεξάνδρειας . Ο Πτολεμαίος ο Ζ’ είδε κι έπαθε όσπου να στερεώση το θρόνο του και μέσα στην Αλεξάνδρεια είχε πολλούς εχθρούς , κι από την άποψη λοιπόν αυτή κοίταξε να δημιουργήση πιστούς φίλους .

Οι Ιουδαίοι ήταν υπολογίσιμη μάζα και φυσικά φρόντισε να την κολακέψη βάζοντας σοφούς Ιουδαίους να μεταφράσουν στα ελληνικά την Πεντάτευχο , πράγμα που ήταν μεγάλη τιμή για την Ιουδαϊκή φυλή .
Παράλληλα και οι Ιουδαίοι της Αλεξάνδρειας χειροκρότησαν την απόφαση τούτη του Πτολεμαίου , γιατί μέσα στο πιο μεγάλο πνευματικό κέντρο του τότε κόσμου θα εμφανίζονταν και η δική τους Βίβλος προσιτή στον καθένα και έτσι θα μπορούσαν να επιδείξουν ένα μνημείο λόγου από κάθε άποψη σπουδαίο και αξιοσέβαστο .

Κι ακόμα με τη μετάφραση της Βίβλου αντιδρούσαν έμπρακτα στους Σαδδουκαίους , που έδειχναν φανερή προτίμηση στην ελληνική φιλοσοφία και θρησκεία .
Έχουμε κιόλας και μια ιουδαϊκή πηγή , που σχεδόν άμεσα μας πληροφορεί πως τα χρόνια αυτά έγινε η μετάφραση της Βίβλου από τους Εβδομηνταδύο ραββίνους .

Ο συγγραφέας του βιβλίου «Σοφία Σεράχ» είναι βεβαιωμένο πως το 132 πΧ πήγε στην Αίγυπτο , όπου μετάφρασε κι αυτός από τα εβραϊκά το βιβλίο του παππού του .
Γράφει λοιπόν στο προοίμιο της μετάφρασης , που πέρασε στον Κανόνα των βιβλίων της Παλαιάς Διαθήκης , όπως μας τον έδωσαν οι Ο΄ , τούτα εδώ τα χαρακτηριστικά .

«Ου γαρ ισοδυναμεί αυτά εν αυτοίς εβραϊστί λεγόμενα και όταν μεταχθή εις ετέραν γλώσσαν ‘ ου μόνον δε ταύτα , αλλά και αυτός ο νόμος και αι προφητείαι και τα λοιπά των βιβλίων ου μικράν έχει την διαφοράν εν αυτοίς λεγόμενα»

Όπως και να είναι η ελληνική μετάφραση μέσα σε μερικά χρόνια ολοκληρώθηκε και στο σύνολό της αποδίδει πιο πιστά το κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης απ’ότι η μασοριτική (παραδοσιακα κείμενα του Α΄αιώνα) έκδοσή του .
Το εβραϊκό κείμενο που έφτασε σε μας δεν είναι εκαίνο που κωδικοποιήθηκε τον Γ΄αιώνα , γιατί αλλάχθηκε σε πολλά από τους ραββίνους .

Όχι μόνο έβγαλαν από τον κανόνα τα βιβλία : Έσδρα , Τωβίτ , Ιουδήθ , Σοφία Σολομώντα , Σοφία Σειράχ , Βαρούχ , Επιστολή Ιερεμία και Μακκαβαίοι Α-Γ ( τα τελευταία σαν αιρετικά ή επιλήψιμα γιατί εξυμνούσαν τις ηρωικές πράξεις των Μακκαβαίων και τη δράση τους στην επανάσταση) , αλλά και άλλαξαν το κείμενο από τα κανονικά βιβλία σε πολλά σημεία δίνοντας τους συντηρητικότερο περιεχόμενο .

Ένας από τους λόγους που τους έκανε να νοθεύσουν σε μερικά σημεία το κείμενο της Βίβλου ήταν τόσο η χρησιμοποίηση της μετάφρασης των Ο΄ , από τους Πατέρες των πρώτων χριστιανικών χρόνων αλλά και ο χαρακτηρισμός της ως θεόπνευστης .
Όπως γνωρίζουμε , οι ραββίνοι στάθηκαν οι χειρότεροι διώκτες του χριστιανισμού και οι πιο φανατικοί αρνητές της μεσιανικότητας και της θεότητας του Ιησού , όταν λοιπόν οι πρώτοι προπαγανδιστές του χριστιανισμού χρησιμοποιούσαν την μεταφρασμένη από τους Ο΄ Βίβλο και χρησιμοποιούσαν ένα σωρό περικοπές της για να θεμελιώσουν τη διδασκαλία τους , ήταν φυσικό να προκαλέσουν την αντίδραση των ραββίνων .

Άρχισαν λοιπόν οι τελευταίοι την διασκευή του εβραϊκού κειμένου της Παλαιάς Διαθήκης , ώστε όχι μόνο να είναι σκοτεινό και ακατάληπτο , αλλά και να μη συμφωνεί με τη μετάφραση των Ο΄ .
Αλλά και οι χριστιανοί δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια , οι πιο πολλές διαφορές της μετάφρασης των Ο΄ από το εβραϊκό κείμενο είναι παραποιήσεις που έγιναν από τους πρώτους χριστιανούς λογίους για λόγους προπαγάνδας .

Παραμορφώνοντας την μετάφραση των Ο΄ στα σημεία που τους χρειαζόταν αποδείξεις προκειμένου να στηρίξουν τη μεσσιανικότητα του Ιησού , έφτιαξαν ένα δικό τους κείμενο .
Οι ραββίνοι πάλι με τη σειρά τους παραποίησαν και άλλα για να παρουσιάσουν την δική τους Βίβλο σαν μόνη αυθεντική .
Είναι δε τέτοιες οι παραποιήσεις και από τα δύο μέρη , που μόνο αν βρεθεί κάποιο χαμένο χειρόγραφο της πΧ εποχης της μετάφρασης των Ο΄ θα μάθουμε ποτέ πως ήταν .

Το ίδιο περίπου έγινε αργότερα και με τα κείμενα της Καινής Γιαθήκης από τους διάφορους αντιγραφείς , σε τέτοιο βαθμό που βρίθει αντιφάσεων . Μιά ματιά στο βιβλίο " Οι αντιφάσεις της Καινής Διαθήκης " του Θ. Μαρά εκδ. Σμυρνιωτάκη , Θα σε πείση .
Για πόιά αλήθεια λοιπόν μιλάς ;>>


el.elyon:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΩ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ;
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΛΑΩ! ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΉΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΑΦΟΥ ΕΡΕΥΝΗΣΑ, ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ; ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostri ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΕΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; ΕΑΝ ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ;


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

[/quote]

Edited by - el.elyon on 25/12/2006 22:52:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 00:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Schwabe: <<Αυτό το σφάλμα μην το κάνεις. Ποτέ δεν είπα κάτι σχετικό.>>

el.elyon:
ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΜΕΝΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ; ΣΥΓΝΩΜΗ!

Schwabe: <<Για ποιο λόγο παρακαλώ θα πρέπει να έχουμε μια απόλυτη αλήθεια, σαν και εσένα δηλαδή?>>

el.elyon:
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ;
ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ!

Schwabe: <<Επειδή εσύ έχεις οχυρωθεί πίσω απο την λεγόμενη Αγία Γραφή σημαίνει ότι έχεις πραγματικά και την «αλήθεια» ανα χείρας?>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ, ΕΣΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΧΥΡΩΘΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ. ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΙ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ; ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ; ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ; ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ!


Schwabe: <<Αρκούμαι φίλτατε στη μη-γνώση,>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ! ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!

Schwabe: << καθώς μια παραποιημένη «γνώση» και «αλήθεια» υποτιμά την νοημοσύνη μου, θέτοντα με σε ένα μαντρί, ένα μαντρί που σχεδίασαν αμόρφωτοι και ταλαιπωρημένοι απόκληροι ενός σκοτεινού ιουδαϊκού έπους.>>

el.elyon:
ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ; Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;
ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ: Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;!


Schwabe: <<,Έχεις μάθει να ζητάς κάτι «έτοιμο», κάτι που να μπορείς ΑΜΕΣΑ να το καταναλώσεις,>>

el.elyon:
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 'ΕΤΟΙΜΟ' ΚΑΙ ΤΟ 'ΑΜΕΣΑ' ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ; Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ; ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ; Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ; Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!!

Schwabe: << να το συγκρίνεις και να διαλέξεις που να εναποθέσεις την μηδαμινότητα που αισθάνεσαι και την μοναξιά που φοβάσαι.>>

el.elyon:
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ;
ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ! ΑΡΡΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 'ΠΑΝ'! ΑΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ 'ΚΕΝΟ' ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 'ΚΕΝΟ' ΕΣΥ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ 'ΠΑΝ'!

Schwabe: << καθώς αδυνατείς να δεις πέρα και έξω απο τα ερμητικά κλειστά μάτια ενός μεσσιανικού τρόπου αντίληψης.>>

el.elyon:
ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ. ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ!

Schwabe: << Η αμφισβήτηση και η αδογμάτιστη σκέψη φίλτατε για σένα αποτελεί δηλητήριο. Πως να πιείς λοιπόν ένα δηλητήριο γνωρίζοντας τον ενδεχόμενο εσχατολογικό θάνατο που θα σου φέρει?>>

el .elyon:
Η 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ Η 'ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ' ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ, Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ ΓΝΩΣΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΡΡΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΣΕΙΣ! ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ! ΤΙ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ; ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ, ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ. ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 01:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΣΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ!»

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου η μη-γνώση είναι ασφαλέστερη απο την κατ επίφαση γνώση. Αυτό ισχύει και στην συζήτηση μας. Άποψη μου φυσικά...

el.elyon:
«ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΙ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ; ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ; ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ; ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ;»

Η γνώση, δεν έγινε μη-γνώση. Αυτό είπα απο την αρχή!

Για ποιο λόγο παρακαλώ πρέπει πίσω απο κάτι να οχυρωθείς? Δεν μπορείς να πορευτείς στη ζωή σου δίχως προστάτες και Κυρίους? Πρέπει απαραίτητα μια κυρίαρχη «δύναμη» να κυβερνά την ζωή σου για να αισθάνεσαι πλήρης?

Τόση ανάγκη πια για έναν Κύριο πάνω απο το κεφάλι σου?

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΣΥΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ: Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;!»

Έχεις μάθει να σκέφεσαι Παράδεισο-Κόλαση, Θεό-Σατανά, και τέλος και τελεία έ?

Κατανοητή θα έλεγα η στάση σου φίλτατε. Δεν είναι παράξενο.

Το ότι η «αλήθεια» σου αποτελεί ένα βήμα υποβάθμισης της νοημοσύνης, δεν σημαίνει ότι δεν συζητάμε. Απο μια συζήτηση σε ανοιχτό βήμα μπορούνε να προκύψουνε ενδιαφέροντα συμπεράσματα για πολλούς αγαπητέ.

Οι έννοιες που τιμούνε την νοημοσύνη, είναι η αμφισβήτηση, η έρευνα και η αδογμάτιστη διάθεση για προσέγγιση του Σύμπαντος και του Κόσμου που ζούμε. Έννοιες που συνάμα αποτελούν ανάθεμα στην «αλήθεια» που αρέσκεσαι...

Και το νόημα τελικά ποιο είναι φίλτατε? Ότι έχεις πιστέψει μια κοσμοθεωρία, την έχεις αναγάγει σε αλήθεια απόλυτη, ενώ ταυτόχρονα αδυνατείς να την τεκμηριώσεις. Ωραίες «αλήθειες» μας κρύβει η ζωή, δεν βρίσκεις?

el.elyon:
«ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 'ΕΤΟΙΜΟ' ΚΑΙ ΤΟ 'ΑΜΕΣΑ' ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΩ; Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ;»

Το έτοιμο είναι ένα μενού λύσεων που θα περίμενες να σου δώσω, ένα μενού όπως και αυτό που διαβάζεις μέσα στην Βίβλο φίλτατε! Διότι, αυτό όλη την ώρα αναζητάς: μια απαγγελία «μετα-φυσικών» διαστάσεων που να δίνει πλαίσιο στα παιχνίδια του μυαλού σου.

Λυπάμαι, αλλά τέτοιου είδους παραισθησιογόνα μόνο στην εκκλησία θα βρεις...

el.elyon:
«ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΑΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ!»

Ο άνθρωπος αισθανόμενος τη θέση του, το «ειδικό βάρος» που έχει στο Κόσμο και στο Σύμπαν που σιωπά στις φωνές του, αισθανόμενος τον φόβο του θανάτου (παράγωγο της ικανότητας να φαντάζεται..), αισθάνεται και την μηδαμινότητα του τελικά.

Δεν εννόησα αποκλειστικά εσένα.

el.elyon:
«ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.»

Δεν μου λες, τι πίνεις και δεν μας δίνεις??

el.elyon:
«Η 'ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ' ΚΑΙ Η 'ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗ' ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, Ο ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟΣ, Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ ΓΝΩΣΗ..»

Α καλά, πότε θα ξεκολλήσεις φίλτατε??

Η αμφισβήτηση αγαπητέ, δεν θέτει θέσφατα. Η αμφισβήτηση, δεν παρέχει λευκές επιταγές σε κανέναν Χριστό. Η αμφισβήτηση δεν δέχεται κανέναν γονυπετή, επειδή απλά έτυχε να διαβάσει πως κάποιος σταυρώθηκε και μετά εξαφανίστηκε απο τον τάφο του, άρα......πρέπει να αναστήθηκε!!!

Τώρα, εάν εσύ θέλεις πίσω απο την αμφισβήτηση να βλέπεις το άπειρο και τον χώρο/χρόνο, έ, εγώ θα σου το χαλάσω το σκηνικό?

el.elyon:
«ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ! ΤΙ ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ; ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ..»

Θα έλεγα πως μπορείς και να σοβαρευτείς.

Αντιλαμβάνομαι τη σύγχυση σου, αντιλαμβάνομαι πως εκνευρίζεσαι, ωστόσο τζάμπα μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, διότι είναι ηλίου φαεινότερο πως και η έννοια της αμφισβήτησης είναι γνωστή αλλά και η έννοια της αδογμάτιστης σκέψης επίσης.

Σου είναι αδύνατο να αμφισβητήσεις την «αλήθεια» σου, επίσης σου είναι αδύνατο να δεις τον Κόσμο δίχως τα εσχατολογικά γυαλιά που σε ηρεμούν και σε κάνουν να αισθάνεσαι δυνατός. Το κατανοώ.

Εάν ποτέ σου το επιχειρήσεις, να θυμάσαι πως ο θρησκευτικός αποχρωματισμός είναι μια εξαιρετικά επίπονη διαδικασία φίλτατε. Δεν είναι χάπι αλά κάρτ όπως η θρησκεία σου!

Τέλος, ας σημειώσουμε πως με μύθους, σοφιστείες και υστερόβουλες υπεκφυγές, χτίζονται οι «μεγάλες αλήθειες» για τα μικρά μυαλά.
(δεν υπονοώ πως συμβαίνει και με σένα απαραίτητα, ωστόσο είναι μια γενικότερη παρατήρηση του φαινομένου της μυθοπλασίας των πιστών του θεού που ούτε είδαν ούτε και άκουσαν ποτέ τους τον Κύριο των ονείρων τους..)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 18:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Schwabe: <<Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου η μη-γνώση είναι ασφαλέστερη απο την κατ επίφαση γνώση. Αυτό ισχύει και στην συζήτηση μας. Άποψη μου φυσικά...>>

el.elyon:
ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!

Schwabe:<<Για ποιο λόγο παρακαλώ πρέπει πίσω απο κάτι να οχυρωθείς?>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ ΕΣΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ. ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ; ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;

Schwabe: <<Δεν μπορείς να πορευτείς στη ζωή σου δίχως προστάτες και Κυρίους? Πρέπει απαραίτητα μια κυρίαρχη «δύναμη» να κυβερνά την ζωή σου για να αισθάνεσαι πλήρης?

Τόση ανάγκη πια για έναν Κύριο πάνω απο το κεφάλι σου?>>

el.elyon:
ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ; ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΚΑΝΩ;


Schwabe: <<Το ότι η «αλήθεια» σου αποτελεί ένα βήμα υποβάθμισης της νοημοσύνης, δεν σημαίνει ότι δεν συζητάμε. Απο μια συζήτηση σε ανοιχτό βήμα μπορούνε να προκύψουνε ενδιαφέροντα συμπεράσματα για πολλούς αγαπητέ.

Οι έννοιες που τιμούνε την νοημοσύνη, είναι η αμφισβήτηση, η έρευνα και η αδογμάτιστη διάθεση για προσέγγιση του Σύμπαντος και του Κόσμου που ζούμε. Έννοιες που συνάμα αποτελούν ανάθεμα στην «αλήθεια» που αρέσκεσαι...>>

el.elyon:
ΣΑΦΩΣ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ, ΦΙΛΕ Schwabe, ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΖΗΤΑΣ; ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕ Schwabe, ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ!


Schwabe: <<Και το νόημα τελικά ποιο είναι φίλτατε? Ότι έχεις πιστέψει μια κοσμοθεωρία, την έχεις αναγάγει σε αλήθεια απόλυτη, ενώ ταυτόχρονα αδυνατείς να την τεκμηριώσεις. Ωραίες «αλήθειες» μας κρύβει η ζωή, δεν βρίσκεις?>>

el.elyon:
ΒΡΕ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΒΕΡΝΙΛΑΚ!!!
ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ, ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ. ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ; ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΣΑΦΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ;
ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ; ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ; ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ; ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΣΕΝΑ ΤΗ ΣΕ ΚΡΥΒΕΙ Η ΖΩΗ;


Schwabe: <<Το έτοιμο είναι ένα μενού λύσεων που θα περίμενες να σου δώσω, ένα μενού όπως και αυτό που διαβάζεις μέσα στην Βίβλο φίλτατε! Διότι, αυτό όλη την ώρα αναζητάς: μια απαγγελία «μετα-φυσικών» διαστάσεων που να δίνει πλαίσιο στα παιχνίδια του μυαλού σου.

Λυπάμαι, αλλά τέτοιου είδους παραισθησιογόνα μόνο στην εκκλησία θα βρεις...>>

el.elyon:
ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ! ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ! ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΜΟΥ ΚΡΥΒΕΙ Η ΖΩΗ! ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ; ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ; ΣΥΓΝΩΜΗ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ Η ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΝΟΥ ΛΥΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΙΟΓΟΝΑ;!
ΜΕΝΟΥ ΛΥΣΕΩΝ: ΑΠΕΙΡΟ, ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ! ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΙΟΓΟΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΛΥΣΕΩΝ!!!

Schwabe: <<Ο άνθρωπος αισθανόμενος τη θέση του, το «ειδικό βάρος» που έχει στο Κόσμο και στο Σύμπαν που σιωπά στις φωνές του, αισθανόμενος τον φόβο του θανάτου (παράγωγο της ικανότητας να φαντάζεται..), αισθάνεται και την μηδαμινότητα του τελικά.

Δεν εννόησα αποκλειστικά εσένα.>>

el.elyon:
ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ;


Schwabe: <<Δεν μου λες, τι πίνεις και δεν μας δίνεις??>>

el.elyon:
ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ!!!

Schwabe: <<Α καλά, πότε θα ξεκολλήσεις φίλτατε??>>

el.elyon:
ΕΓΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΤΟ ΧΩΡΟ/ΧΡΟΝΟ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΗ-ΓΝΩΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ! ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe, ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

Schwabe: <<Η αμφισβήτηση αγαπητέ, δεν θέτει θέσφατα. Η αμφισβήτηση, δεν παρέχει λευκές επιταγές σε κανέναν Χριστό. Η αμφισβήτηση δεν δέχεται κανέναν γονυπετή, επειδή απλά έτυχε να διαβάσει πως κάποιος σταυρώθηκε και μετά εξαφανίστηκε απο τον τάφο του, άρα......πρέπει να αναστήθηκε!!!>>

el elyon:
ΝΑΙ,ΣΩΣΤΑ, Η ΑΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!!!

Schwabe: <<Τώρα, εάν εσύ θέλεις πίσω απο την αμφισβήτηση να βλέπεις το άπειρο και τον χώρο/χρόνο, έ, εγώ θα σου το χαλάσω το σκηνικό?>>

el.elyon:
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!


Schwabe: <<Θα έλεγα πως μπορείς και να σοβαρευτείς.>>

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!!

Schwabe: <<Αντιλαμβάνομαι τη σύγχυση σου, αντιλαμβάνομαι πως εκνευρίζεσαι, ωστόσο τζάμπα μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, διότι είναι ηλίου φαεινότερο πως και η έννοια της αμφισβήτησης είναι γνωστή αλλά και η έννοια της αδογμάτιστης σκέψης επίσης.>>

el.elyon:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!


Schwabe: <<Σου είναι αδύνατο να αμφισβητήσεις την «αλήθεια» σου, επίσης σου είναι αδύνατο να δεις τον Κόσμο δίχως τα εσχατολογικά γυαλιά που σε ηρεμούν και σε κάνουν να αισθάνεσαι δυνατός. Το κατανοώ.

Εάν ποτέ σου το επιχειρήσεις, να θυμάσαι πως ο θρησκευτικός αποχρωματισμός είναι μια εξαιρετικά επίπονη διαδικασία φίλτατε. Δεν είναι χάπι αλά κάρτ όπως η θρησκεία σου!

Τέλος, ας σημειώσουμε πως με μύθους, σοφιστείες και υστερόβουλες υπεκφυγές, χτίζονται οι «μεγάλες αλήθειες» για τα μικρά μυαλά.
(δεν υπονοώ πως συμβαίνει και με σένα απαραίτητα, ωστόσο είναι μια γενικότερη παρατήρηση του φαινομένου της μυθοπλασίας των πιστών του θεού που ούτε είδαν ούτε και άκουσαν ποτέ τους τον Κύριο των ονείρων τους..)>>

el.elyon:
ΛΟΙΠΟΝ, ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΞΕΡΩ. ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ; ΕΓΩ ΟΧΙ! ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΕΣ ΜΙΚΡΟΣ; ΕΓΩ ΟΧΙ! ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΑΘΕΟΣ; ΕΓΩ ΝΑΙ!
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΠΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ; ΤΙ ΗΣΟΥΝΑ ΜΙΚΡΟΣ; ΠΩΣ ΕΓΙΝΕΣ ΑΘΕΟΣ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ; Η ΑΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ;


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 26/12/2006 18:26:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 21:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΩ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ;
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΙΛΑΩ! ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ! ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΉΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΑΦΟΥ ΕΡΕΥΝΗΣΑ, ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ; ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostri ΕΧΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑ; ΕΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; ΕΑΝ ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ;
el.elyon
Φίλε el.elyon , ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι οι όποιες γνώσεις μου είναι προϊόντα δικής μου έρευνας .
Αυτά που γράφω δεν τα έχω διαβάσει σε κάποιο , αλλά τα έχω διασταυρώσει και με άλλα βιβλία για να καταλήξω σε συμπεράσματα .
Σαν ένθεος μεν , άθρησκος δε , ακολουθώντας τον δικό σου συλλογισμό μπορώ άνετα να ισχυριστώ την δική μου αλήθεια και να υποστηρίζω την αλήθεια του Μίθρα , του Ζαρατούστρα ή όποιας άλλης θεότητας , ακόμα και του Σούπερμαν , και στις ιστορικές επισημάνσεις σου να σού απαντάω ακριβώς όπως απαντάς κι εσύ , που με αυτόν τον πλάγιο τρόπο αποφεύγεις να δώσης συγκεκριμένη απάντηση στην σαφέστατη ερώτηση που σου έκανα , παραθέτοντάς σου προηγουμένως εν περιλήψει την ιστορική πραγματικότητα .
Η δική μου αλήθεια φίλε μου είναι η καθαρά ιστορική και όχι η μεταφυσική , γιατί εγώ δεν προσπαθώ να βρώ απαντήσεις στις υπαρξιακές μου αναξητήσεις μέσα από μύθους και πλαστογραφίες των γεγονότων από τους επαγγελματίες εκμεταλλευτές της Θεότητας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 16:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΟΧΥΡΩΘΩ ΕΣΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ!»

Ο θεός, δεν είναι ένα οχυρό? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ χρειάζεσαι έναν θεό για να πορευτείς? Αισθάνεσαι ανασφαλής? Κενός?

el.elyon:
«ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ..»

Σαφέστατα είναι δικό σου θέμα, όμως εξίσου δικό μου θέμα είναι και οι δικές μου απόψεις. Λοιπόν, τι σημαίνει αυτό? Εάν δεν επιθυμείς να γίνουνε θέμα σε ανοιχτό διάλογο οι πτυχές της ζωής σου, τότε μην εμπλέκεσαι.

el.elyon:
«ΣΑΦΩΣ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΟΤΙΜΑ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ, ΦΙΛΕ Schwabe, ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ!»

Απο μια επισφαλή και ψευδεπίγραφη «αλήθεια», συμφερότερη για τον άνθρωπο θεωρώ την μη-γνώση πτυχών που άπτονται της λεγόμενης «μετα-φυσικής». Εσύ έχεις μια εικασία ως θεό, εγώ προτιμώ την αλήθεια της διαρκούς έρευνας και αμφισβήτησης.

Ο καθένας, με ότι μπορεί να σηκώσει στούς ώμους του φίλτατε...

el.elyon:
«ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΖΗΤΑΣ;»

Θα έλεγα πως βρίσκεσαι σε σύγχυση.

Δεν είμαι εδώ για να γίνω....ιεροκήρυκας φίλτατε (!), αλλά για να πω τις καθαρά προσωπικές μου απόψεις. Εφόσον εσύ θέλεις να διαφημίσεις τον θεό σου, κάντο!

el.elyon:
«ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ, ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ. ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ;»

Και καλά κάνεις! Σου το είπα και σε παλαιότερο μήνυμα, το θυμάσαι?

Ωστόσο, άλλο το ένα (το ότι είσαι ευτυχής..) και άλλο το άλλο, δηλαδή ο σχολιασμός του εννοιολογικού περιεχομένου της κοσμοθεωρίας σου καθώς και της εγκυρότητας της. Τόσο απλά είναι τα πράγματα...

el.elyon:
«ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ; ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ;»

Η ηχώ της φαντασίας σου αγαπητέ, είναι ένα παιχνίδι, και έχει και όνομα. Θεό το λένε, Σωτηρία της ψυχής το λένε, Παράδεισο το λένε. Θέλεις και άλλα ονόματα του παιχνιδιού?

el.elyon:
«ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ;»

Σου έχω πει και αλλού, πως εάν επιθυμείς διάλογο για τους έλληνες φιλοσόφους ευχαρίστως να τον κάνουμε, αλλά όχι με ταμπέλες και φωτοβολίδες.

el.elyon:
«ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ!!»

Βρε πες μας πρώτα εσύ που....«βλέπεις» τον Θεό σου, ΠΩΣ και ΠΟΥ είναι, και μετά θα σου πω και εγώ για το άπειρο (που είναι δεδομένο επιστημονικά), για τον χρόνο (που είναι επίσης κάτι μετρήσιμο) αλλά και για την αποδοχή του φιλοσοφικού άτμητου σημείου (μη-γνώση)!!!!

Μόλις καταφέρεις επομένως να ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ τον θεό σου, τότε θα διαπιστώσουμε και όλοι το ποιός πίνει και ποιός όχι!

el.elyon:
«ΝΑΙ,ΣΩΣΤΑ, Η ΑΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ!!!»

Ενώ η τυφλή αποδοχή ξέρεις τι κάνει φίλτατε? ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!

el.elyon:
«ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Schwabe ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!»

Χαίρομαι αγαπητέ! Χαίρομαι που σου είμαι χρήσιμος!

Χαίρομαι που απολαμβάνεις την συζήτηση μας, χαίρομαι που είσαι και ευτυχισμένος με τον θεό σου, άσχετα εάν ούτε τον γνωρίζεις αλλά ούτε και μπορείς να τεκμηριώσεις έστω και ένα ελάχιστο στοιχείο για αυτόν, χαίρομαι γενικά που.....μέσω εμού μπορεί ο αναγνώστης να διαπιστώσει πόση χαρά τελικά δίνει στον άνθρωπο η.....«βαθιά γνώση» του θεού που ούτε είδαμε ούτε και ακούσαμε!!

el.elyon:
«ΛΟΙΠΟΝ, ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΞΕΡΩ.»

Αυτό το λες εσύ. Το εάν ήσουν άθεος ή απλά αναζητούσες δεκανίκι να πιαστείς, και το διάστημα αναμονής το βάφτισες «αθεϊα», είναι ένα άλλο θέμα...

el.elyon:
«ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ; ΕΓΩ ΟΧΙ! ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΕΣ ΜΙΚΡΟΣ; ΕΓΩ ΟΧΙ! ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΑΘΕΟΣ; ΕΓΩ ΝΑΙ!»

Ναι φίλτατε. Γεννήθηκα ορθόδοξος, βαπτίστηκα ορθόδοξος και δήλωνα ορθόδοξος. Μελετούσα πάντοτε πολύ, δεν απέρριπτα τίποτα, ωστόσο και την προσωπική μου άποψη δεν άλλαζα. Γνώριζα πολλά για τις θρησκείες πολύ πριν άλλοι μάθουν τι εστί τελικά ιουδαϊσμός και τι χριστιανισμός.

Λοιπόν?


el.elyon:
«ΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ; Η ΑΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ;»

Καμία θρησκεία δεν οδηγεί στην αλήθεια, αλλά στη δική της αλήθεια. Ότι συμβαίνει με άλλα λόγια και σε σένα, που έχεις την δικιά σου αλήθεια, την οποία απο κάπου, απο τα κείμενα κάποιας θρησκείας έχεις αρπάξει. Άσχετα εάν δεν το λες.

Η αμφισβήτηση είναι η βάση της φιλοσοφικής αναζήτησης φίλτατε, η απόρριψη θεσφάτων (σαν και των δικών σου) προυπόθεση ελεύθερης πορείας. Νόημα της ζωής μας? Η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.

Δύσκολα και «ξερά» πράγματα έ? Δεν προσφέρουν την «ζεστασιά» του θεού σου έ? Τι να κάνουμε, εδώ είμαστε για να τα συζητάμε φίλτατε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 18:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο θεός, δεν είναι ένα οχυρό? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ χρειάζεσαι έναν θεό για να πορευτείς? Αισθάνεσαι ανασφαλής? Κενός?


@ Schwabe

Όπως ο άνθρωπος ως σωματική-υλική οντότητα που είναι έχει ανάγκη από νερό και τροφή(και αυτά οχυρά είναι????) για να ζήσει,έτσι ως ψυχική-πνευματική οντότητα που είναι έχει ανάγκη από την πίστη σε μία ανώτερη δύναμη, που την ονομάζει Θεό.Η τελευταία ανάγκη κάθε ανθρώπου έχει αποδειχθεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για νιώθει κάθε άνθρωπο πλήρης και ισορροπημένος.

Όλα τα παραπάνω εκπορεύονται από ένα βασικό συστατικό του ανθρώπου που είναι η ΑΔΥΝΑΜΙΑ του σε πάρα πολλά πράγματα!

1. Αδυνατεί να νικήσει το Θάνατο και αυτόματα νιώθει ανασφαλής και αδύναμος.
2. Αδυνατεί να σώσει τον συνάνθρωπό του από το Θάνατο και αυτό τον κάνει δύο φορές πιό ανασφαλή και συνυπεύθυνο αν θέλεις.
3. Αδυνατεί να εξηγήσει το γιατί, πώς και πότε ήρθε στη Δημιουργία και για ποιό λόγο.
4. Αδυνατεί να καλύψει εκείνες τις πρωτογενείς ανάγκες του πρός επιβίωση.
5. Αδυνατεί να αντιμετωπίσει εν πολλοίς εκείνα τα καιρικά φαινόμενα που του καταστρέφουν σε μία νύχτα όλα αυτά που χρειάστηκαν αιώνες για να δημιουργήσει και πολλά άλλα που γεννά αυτή του η Αδυναμία.

Όλα αυτά σε έναν υγιή ανθρώπινο νού γεννούν ερωτηματικά -υπαρξιακά αν θέλεις- τα οποία πιέζουν ασφυκτικά για απαντήσεις.Η Αδυναμία του αυτή καλύπτεται από υλικά και πνευματικά αγαθά που τον κάνουν να νιώθει πλήρη και λιγότερο ανασφαλή.

Έτσι όπως χρειάζεται νερό ο άνθρωπος για να ζήσει και να πορευτεί στη ζωή του, έτσι χρειάζεται και την πίστη στην ανώτερη-δημιουργό δύναμη, ήτοι τον Θεό(ο καθένας τον δικό του αν θέλεις).Αν ο άνθρωπος ήταν Αθάνατος ως σωματική-υλική οντότητα τότε κατά πάσα πιθανότητα να μήν είχε αυτήν την ανασφάλεια(ή όλες τις παραπάνω) αφού θα ήταν παντοδύναμος μέσα στην Αθανασία του!Από και έως την στιγμή (αν ποτέ αυτό συμβεί)της Αθανασίας του είναι λογικό να νιώθει ανασφαλής.Άπαντες ακόμα και εσύ φίλε μου Schwabe, που αναφέρεσαι σε αυτήν την αδυναμία περιπαιχτικά και ειρωνικά!!

Εκτός και αν έχεις ανακαλύψει την σωματική-υλικά Αθανασία!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 21:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Crowl26 :
quote:
Όπως ο άνθρωπος ως σωματική-υλική οντότητα που είναι έχει ανάγκη από νερό και τροφή(και αυτά οχυρά είναι????) για να ζήσει,έτσι ως ψυχική-πνευματική οντότητα που είναι έχει ανάγκη από την πίστη σε μία ανώτερη δύναμη, που την ονομάζει Θεό.Η τελευταία ανάγκη κάθε ανθρώπου έχει αποδειχθεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για νιώθει κάθε άνθρωπο πλήρης και ισορροπημένος.

Κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια .
Ποιός σου είπε οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να πιστέψουν σε κάποιο θεό ?
Ποιός σου είπε ότι όποιος δεν πιστεύει στον θεό δεν είναι πλήρης και ισορροπημένος ?
Το πως ισορροπεί κάποιος στην ζωή του είναι πολύ προσωπικό ζήτημα και σιγουρα δεν υπάρχουν σε αυτό ικανές και αναγκαίες συνθήκες .

Για μένα ας πούμε η πίστη σε έναν Θεό φανερώνει ελλειματική προσωπικότητα . Και ξέρεις γιατί ? Γιατί η πίστη στην μετα θάνατο ζωή φανερώνει άτομο με εγωιστική συμπεριφορά , που πιστεύει οτι η ύπαρξη του είναι κάτι το ιδιαίτερο , και θα πρέπει οπωσδήποτε αυτή να συνεχιστεί και μετά το θάνατο .

Αν πράγματι φίλε μου όλοι οι άνθρωποι είχαν αντιληφθεί την ταπεινότητα τους , και οτι είναι απλά ένα μικρό γραναζάκι στον τεράστιο μηχανισμό του σύμπαντος , κάθε τέτοια ανάγκη θα είχε εκλείψει .

Αν είχαν καταλάβει ότι είναι το ίδιο σημαντικοί όσο και κάθε άλλη μορφή ζωής σε αυτό τον πλανήτη , και τίποτε περισσότερο ,τότε ίσως να μην κατέστρεφαν τη ζωή τόσο άσκοπα όπως ο συγχρονος άνθρωπος.

Και ίσως τότε να έδιναν μεγαλύτερη σημασία σε αυτή τη ζωή , θα καταλάβαιναν πόσο πράγματι αξίζει , και θα προσπαθούσαν να κάνουν τον πλανήτη μας καλύτερο .

Εμένα δεν με ενδιαφέρει να ζήσω αιώνια . Και μόνο ώς ιδέα μου φαίνεται ανόητη . Με ενδιαφέρει να ζήσουν σε έναν καλύτερο κόσμο τα παιδιά μου .

Πως όμως να γίνει αυτό , όταν κάποιοι φανατικοί ποτισμένοι απο το δηλητήριο της θρησκείας τους , πιστέυουν οτι άμα ανατινάξουν χίλια άτομα θα πάνε στον παράδεισο ??
Πως θα γίνει αυτό όταν η θρησκεία αντι να ενώνει τους ανθρώπους τους χωρίζει σε πιστούς και άπιστους ??

Μήπως είμαστε όλοι στην κόλαση και δεν το γνωρίζουμε , αλλά δεν κάνουμε και τίποτα για αυτό ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 21:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Αδυνατεί να νικήσει το Θάνατο και αυτόματα νιώθει ανασφαλής και αδύναμος.
2. Αδυνατεί να σώσει τον συνάνθρωπό του από το Θάνατο και αυτό τον κάνει δύο φορές πιό ανασφαλή και συνυπεύθυνο αν θέλεις.
3. Αδυνατεί να εξηγήσει το γιατί, πώς και πότε ήρθε στη Δημιουργία και για ποιό λόγο.
4. Αδυνατεί να καλύψει εκείνες τις πρωτογενείς ανάγκες του πρός επιβίωση.
5. Αδυνατεί να αντιμετωπίσει εν πολλοίς εκείνα τα καιρικά φαινόμενα που του καταστρέφουν σε μία νύχτα όλα αυτά που χρειάστηκαν αιώνες για να δημιουργήσει και πολλά άλλα που γεννά αυτή του η Αδυναμία.

Όλα αυτά σε έναν υγιή ανθρώπινο νού γεννούν ερωτηματικά -υπαρξιακά αν θέλεις- τα οποία πιέζουν ασφυκτικά για απαντήσεις.Η Αδυναμία του αυτή καλύπτεται από υλικά και πνευματικά αγαθά που τον κάνουν να νιώθει πλήρη και λιγότερο ανασφαλή.



υγιης νους αυτος που αντι να δημιουργησει συνθηκες καλυτερες για την επιβιωση του
ιατρικη,βιολογια,αστρονομια,μετεορολογια,κτηνοτροφια,γεωργια

αφηνετε στον οποιο θεο;;;;;;;;;;;

αυτος ειναι υγιης νους και παραλογος ειναι οποιος νους φτιαχνει εργαλεια και καταπολεμα τις οποιες αντιξοοτητες συνανντα;;;;;;;;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως όμως να γίνει αυτό , όταν κάποιοι φανατικοί ποτισμένοι απο το δηλητήριο της θρησκείας τους , πιστέυουν οτι άμα ανατινάξουν χίλια άτομα θα πάνε στον παράδεισο ??


Ίσως, καλύτερο θα ήταν να ψάξεις να βρεις την πραγματική αιτία γιατί αυτοί "οι φανατικοί ....." φτάνουν στο σημείο να ανατιναχθούν μαζί με άλλα χίλια άτομα.
Από ένα μαθηματικό μυαλό, θα περίμενα να προχωρήσει περισσότερο και να μη σταθεί στην επιφάνεια των γεγονότων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy