ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ - Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΡΩΑΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 02:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trainman, χαίρομαι που επανήλθες. Εκτιμώ τις γνώσεις σου, τη γραφή σου και βεβαίως τις καλές σου προθέσεις οπότε …προχώρα και δεν πειράζει αν ενοχληθώ λίγο ή πολύ.

Η ιστορία μπορεί να ειδωθεί με πολλούς τρόπους. Ακόμη και η προσωπική μας ιστορία άλλωστε, μπορεί να αποκτήσει διαφορετικά νοήματα ανάλογα με το πώς θα την …ανακεφαλαιώσουμε.

Μπορεί οι φίλοι macedon,gigenis κλπ να εμφορούνται από επίσης καλές προθέσεις, μα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο «αντιβυζαντινισμός» που αναπαράγουν φαίνεται να εξυπηρετεί μια χαρά, …άλλα συμφέροντα και σκοπιμότητες..

…η ένταξη σε υπερεθνικούς οργανισμούς, θεσμούς και ιδεολογίες, όπως η Ευρωπαϊκή Ένωση και ο ευρωατλαντισμός, ευνοούσαν το ιδεολόγημα ενός ex nihilo (εκ του μηδενός) κατασκευασθέντος νεοελληνικού κράτους, ενταγμένου στη δυτική παράδοση, χωρίς καμιά σύνδεση με τη βυζαντινή. Εξ ού και η σχεδόν αποκλειστική επιμονή στον δυτικό διαφωτισμό, ως αφετηρία του νεώτερου ελληνικού κράτους και η συνακόλουθη συσκότιση των σχέσεών του με το Βυζάντιο.
.
.
.
Στα τριάντα χρόνια που ακολούθησαν την εισβολή στην Κύπρο, η οποία εγκαινιάζει τη γεωπολιτική επιβεβαίωση της Τουρκίας, οι συσχετισμοί δύναμης θα γίνουν πιο αρνητικοί από άποψη πληθυσμιακή, οικονομική, στρατιωτική: ο ορθόδοξος κόσμος από τη Ρωσία ως τη Σερβία, έχει αποδυναμωθεί μετά την επίθεση της Δύσης και ο τουρανο-τουρκικός έχει ενισχυθεί. Βιώνουμε κατά συνέπεια συνθήκες εξόχως… «υστεροβυζαντινές»! Γεγονός που εξηγεί την παρόξυνση των αντιπαραθέσεων γύρω από τα ζητήματα της ιστορίας, με το Βυζάντιο να τοποθετείται στο επίκεντρο αυτής της διαμάχης.
Καραμπελιάς Γ ,«1204…» σ.465

Ακρωτηριάζοντας την ιστορία μας για να πετύχουμε τάχα καθαρότητα, καταλήγουμε απλά ανάπηροι μπροστά στις προκλήσεις των καιρών.

Δείτε και αυτό «ΡΩΜΗΟΣΥΝΗ ΡΩΜΑΝΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ» (είναι αρχείο pdf, οπότε δεξί κλικ και save...) και αν βρείτε χρόνο θα εκτιμούσα κάποια σχόλια.

…και ο διάλογος εκτονώνει…


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 11:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε SNOOPY μπορει καποιος απο αυτους τους χριστιανορωμαιους που διωκαν τους ΕΛΛΗΝΕΣ να ηταν οντως προγονος μου αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι για μενα και τα πιστευω μου αυτος μπορει να ενιωθε ρωμιος εγω ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ και δεν μπορω να βαλω μεσα μου τον χριστιανισμο και το Βυζαντιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AMPERE δεν νομιζω πως ο αντιβυζαντινισμος του ΜΑΚΕΔΟΝΑ η του ΓΗΓΕΝΗ εξυπηρετει συμφεροντα και σκοπιμοτητες.Το νεοελληνικο κρατος δεν εγινε εκ του μηδενος αν απορριψουμε την Ελληνικοτητα της Βυζαντινης αυτοκρατοριας.Απλα ηταν κατεκτημενο απο τους ρωμαιους και στην συνεχεια απο τους Τουρκους και στην συνεχεια επαναστατησε και ελευθερωθηκε.Επισης γνωμη μου ειναι πως ειμαστε περισσοτερο δυτικοι και να μην εχουμε αυταπατες πως θα μπορουσαμε να απελευθερωθουμε πληρως αν δεν βοηθουσαν φιλελληνες δυτικοι πολιτικοι.Ο Ευρωπαικος διαφωτισμος σαφεστατα αποτελεσε την αφετηρια του Ελληνικου αγωνα οπως και η αρχαια Ελλαδα για τους Ευρωπαιους.Η ενταξη σε διεθνεις οργανισμους δεν ειναι κατι κακο νομιζω εφ οσον γινεται ομως για το δικαιο.Αν δεν ημασταν μελη της Ε.Ε η Τουρκια δεν θελει πανω απο 24 ωρες να μας κανει ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 13:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lousipan:Καλημερα σε ολους.Φιλε SNOOPY μπορει καποιος απο αυτους τους χριστιανορωμαιους που διωκαν τους ΕΛΛΗΝΕΣ να ηταν οντως προγονος μου αλλα αυτο δεν αλλαζει κατι για μενα και τα πιστευω μου αυτος μπορει να ενιωθε ρωμιος εγω ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ και δεν μπορω να βαλω μεσα μου τον χριστιανισμο και το Βυζαντιο.

’ποψη σου.
Αλλά απο την στιγμή που αισθάνεσαι διωγμένος σάν Έλληνας απο χριστιανούς μήπως θα ήταν καλύτερο ... άν τυχόν και συνέβαινε κάτι τέτοιο ... να λέγατε οτι σας κυνηγούσαν οι ίδιοι οι πατριώτες σας απο το να τα ρίχνετε σε μιά ανύπαρκτη χριστιανρωμαική κοινότητα?
Οι κατακτητές Ρωμαίοι και οι απόγονοι τους κατοικούσαν στην Ιταλική χερσόνησο, και δέν ακούστηκε ποτέ να αποίκησαν τον έρημο Ελληνικό χώρο.
Αντίθετα μάλιστα εξοργίσθηκαν όταν είδαν τους κάτοικους της Ελλάδας να οικοιοποιούνται τον όρο Ρωμαίοι, που στην πραγματικότητα τους ανήκε και ονόμασαν τους Ελληνορωμαίους "γκρέκια".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 13:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εκχριστιανισμένοι Ρωμαίοι με τη βοήθεια Γότθων και άλλων βαρβαρικών επίσης εκχριστιανισμένων φυλών. Ανθρωποι που -όπως εσύ- ήταν απλά χριστιανοί χωρίς εθνικότητα.

ΟΙ ΓΟΤΘΟΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΓΟΤΘΟΙ (βάρβαρο γερμανικό φύλλο) ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.
ΗΤΑΝ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΤΣΙ.
ΑΛΛΑ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΞΟΥΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ ΤΟΥ (Βελισάριο και Ναρσή) ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 16:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy
ΟΙ ΓΟΤΘΟΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΓΟΤΘΟΙ (βάρβαρο γερμανικό φύλλο) ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.


Οι Γότθοι ήταν απλά σύμμαχοι του Βυζαντίου επί Θεοδοσίου και Αρκαδίου και ο κυριότερος μοχλός "εκχριστιανισμού" και καταστροφής της Ελλάδας. Ο Γότθος στρατηγός Βεθέριχος ήταν ο αρχηγός της Βυζαντινής φρουράς στη Θεσσαλονίκη εναντίον της οποίας ξεσηκώθηκαν οι Θεσσαλονικείς με αποτέλεσμα να σφαγούν 14.000 Ελληνες στον ιππόδρομο σαν κατσίκια από τους Γότθους με εντολή του Θεοδόσιου.

Το 395 ο αυτοκράτορας Αρκάδιος στρέφει τους Γότθους του Αλάριχου εναντίον των ελληνικών πόλεων. Οι ορδές των χριστιανών Γότθων ακολουθούμενες από στίφη μοναχών καταστρέφουν και ερημώνουν μια σειρά πόλεων, ισοπεδώνοντας το Δίον και φτάνοντας στη Θεσσαλία. Το 396 φτάνει στις Θερμοπύλες, περνάνε στη Φωκίδα και φτάνουν στην Αττική, ερημώνοντας τις πόλεις στο πέρασμά τους, ισοπεδώνοντας τους ναούς και σφάζοντας ακόμη και γυναικόπαιδα. Στην Ελευσίνα γκρεμίζουν το ναό της Δήμητρας και σφάζουν πιστούς και ιερείς που ήταν μέσα.

Από κει κατευθύνονται στην Πελοπόννησο όπου καταστρέφουν το ναό του Δία στη Νεμέα και τα ιερά της Ολυμπίας, σφάζοντας και ερημώνοντας τα πάντα στο πέρασμά τους.

Από κει ο Αλάριχος με τους χριστιανούς γότθους του στρέφεται προς το Βορρά και κατευθύνεται προς την Ηπειρο, όπου βρήκε μεγάλη αντίσταση από τους Ελληνες εκεί.

Αυτόν τον άνθρωπο, το χριστιανό σφαγέα του ελληνισμού ο αυτοκράτορας Αρκάδιος, σύμμαχός του, τον τίμησε δεόντως για την προσφορά του στη Βυζαντινή αυτοκρατορία και τον "εκχριστιανισμό" των Ελλήνων δίνοντάς του τον τίτλο του "Στρατηγού του Ιλλυρικού Θέματος" το 398 μαχχ.

Να η βυζαντινή αυτοκρατορία, να και οι σύμμαχοί τους. Να τους χαίρεστε!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 20:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
snoopy
ΟΙ ΓΟΤΘΟΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΓΟΤΘΟΙ (βάρβαρο γερμανικό φύλλο) ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.


Οι Γότθοι ήταν απλά σύμμαχοι του Βυζαντίου επί Θεοδοσίου και Αρκαδίου και ο κυριότερος μοχλός "εκχριστιανισμού" και καταστροφής της Ελλάδας. Ο Γότθος στρατηγός Βεθέριχος ήταν ο αρχηγός της Βυζαντινής φρουράς στη Θεσσαλονίκη εναντίον της οποίας ξεσηκώθηκαν οι Θεσσαλονικείς με αποτέλεσμα να σφαγούν 14.000 Ελληνες στον ιππόδρομο σαν κατσίκια από τους Γότθους με εντολή του Θεοδόσιου.

Το 395 ο αυτοκράτορας Αρκάδιος στρέφει τους Γότθους του Αλάριχου εναντίον των ελληνικών πόλεων. Οι ορδές των χριστιανών Γότθων ακολουθούμενες από στίφη μοναχών καταστρέφουν και ερημώνουν μια σειρά πόλεων, ισοπεδώνοντας το Δίον και φτάνοντας στη Θεσσαλία. Το 396 φτάνει στις Θερμοπύλες, περνάνε στη Φωκίδα και φτάνουν στην Αττική, ερημώνοντας τις πόλεις στο πέρασμά τους, ισοπεδώνοντας τους ναούς και σφάζοντας ακόμη και γυναικόπαιδα. Στην Ελευσίνα γκρεμίζουν το ναό της Δήμητρας και σφάζουν πιστούς και ιερείς που ήταν μέσα.

Από κει κατευθύνονται στην Πελοπόννησο όπου καταστρέφουν το ναό του Δία στη Νεμέα και τα ιερά της Ολυμπίας, σφάζοντας και ερημώνοντας τα πάντα στο πέρασμά τους.

Από κει ο Αλάριχος με τους χριστιανούς γότθους του στρέφεται προς το Βορρά και κατευθύνεται προς την Ηπειρο, όπου βρήκε μεγάλη αντίσταση από τους Ελληνες εκεί.

Αυτόν τον άνθρωπο, το χριστιανό σφαγέα του ελληνισμού ο αυτοκράτορας Αρκάδιος, σύμμαχός του, τον τίμησε δεόντως για την προσφορά του στη Βυζαντινή αυτοκρατορία και τον "εκχριστιανισμό" των Ελλήνων δίνοντάς του τον τίτλο του "Στρατηγού του Ιλλυρικού Θέματος" το 398 μαχχ.

Να η βυζαντινή αυτοκρατορία, να και οι σύμμαχοί τους. Να τους χαίρεστε!

macedon


O macedon επιδίδεται στα παραπάνω ιστορικά ψεύδη, πιστεύοντας μάλλον πως οι αναγνώστες του εσωτερικά, είναι αθώα παιδιά και όχι ενήλικες άνθρωποι.

Η αλήθεια είναι ότι οι βάρβαροι που κατέλυσαν το δυτικό τμήμα της Ελληνο-ρωμαικής αυτοκρατορίας, δεν άφησαν ήσυχο ποτέ και το ανατολικό. Επί αιώνες συνέχισαν να του επιτίθενται σχεδόν αδιάλειπτα.
Η επιδρομή του Αλάριχου είναι μία, από μια σειρά βαρβαρικές επιδρομές κατά της Ελληνικής χερσονήσου χώρου που άρχισαν πολύ νωρίς και δεν σταμάτησαν, έως την τελική πτώση της αυτοκρατορίας .

Η Ελλάδα και ιδιαίτερα η Αθήνα υπέστησαν φοβερές καταστροφές από τους Κωστοβώκους, το 175 μ.Χ.

Επί αυτοκράτορος Καρακάλα (211-218) οι επιδρομές των γερμανικών φύλων πήραν μεγάλη έκταση.

Επι αυτοκράτορος Φιλίππου του ’ραβος (224 — 249 μ.Χ.) επέδραμαν κατά της Βορείου Θράκης οι Γότθοι, οι οποίοι λίγο αργότερα έφθασαν μέχρι την Φιλιππούπολη.

Επί Δεκίου οι Γότθοι νίκησαν τους Ρωμαίους στην Φιλιππούπολη, της οποίας και κατέσφαξαν όλους τους κατοίκους. Ο αυτοκράτορας Δέκιος το 251 έπεσε μαχόμενος κατά των βαρβάρων, ήταν διώκτης των χριστιανών και συνεπώς δεν κάλεσε του Γότθους εναντίων των εθνικών.

Αμέσως μετά, το 252 αναρίθμητα στίφη (Γότθοι, Ουρουγούνδοι, Κάρποι, Κουάντοι, Βοράνοι, Έρουλοι, Σκύθες), πλημμύρησαν το βόρειο τμήμα της Ελληνικής Χερσονήσου, λεηλατούν την Θράκη και περνούν την Μ. Ασία όπου τους νικά τελικά ο στρατηγός Αιμιλιανός.

Επι Ουαλεριανού (253-260) να ‘τοι ξανά στα Βόρια σύνορα, το κοκτέιλ απαρτίζουν Γότθοι, Γεπίδες, και Βοράνοι, λεηλατούν την επαρχία και απειλούν την Θεσσαλονίκη. Οι νότιοι Έλληνες για να τους αντιμετωπίσουν οχυρώνουν τις Θερμοπύλες. Τότε οι εισβολείς πέρασαν στην Μ. Ασία όπου εκαψαν την Νικομήδεια και την Νίκαια, λεηλάτησαν την Χαλκιδόνα, Κίο, Απάμεια, Προύσα και έφτασαν μέχρι την Τραπεζούντα.
Φυσικά οι Έλληνες της νότιας Ελλάδας δεν έστρεψαν σκόπιμα τους βάρβαρους εναντίον της Μ. Ασίας.

Το 260 Μαρκομάνοι, Κουάδοι, Σαρμάτες, εισβάλουν πάλι στην χερσόνησο του Αίμου.

Το 262 οι Γότθοι, με στόλο επιδράμουν στο Αιγαίο.

Το 267 επί Γαληνού, οι Γότθοι με στόλους κυρίευσαν το Βυζάντι και την απέναντί του Χρυσούπολη, κατέστρεψαν την Κύζικο, βγήκαν στο Αιγαίο και κατέστεψαν τα νησά και τα παράλια. Μαζί με τους Έρουλους έκαψαν τότε Κόρινθο, Σπάρτη, ’ργος, Τεγέα και έφτασαν στην Αθήνα, απ’ όπου κατάφεραν να τους διώξουν οι κάτοικοι της Αττικής με τον ρήτορα και ιστορικό Δέξιππο. Ο Γαληνός δεν ήταν χριστιανός και ασφαλώς δεν κάλεσε τους Γότθους εναντίον της Ελλάδας.

Το 269 οι Γότθοι και Έρουλοι με πλοία πολιόρκησαν την Θεσσαλονίκη και επιτέθηκαν κατά της Ρόδου και Κύπρου.
Το 279 οι Φράγκοι κατέβηκαν τον Εύξεινο με πλοία και λεηλάτησαν τα νησιά και τα παράλια του Αιγαίου και τστην συνέχεια την Σικελία.

Οι βαρβαρικές επιδρομές συνεχίστηκαν και μετά τους Γότθους του Αλάριχου και ειδικά η νότια Ελλάδα και η Αθήνα λεηλατήθηκαν από Βουλγάρους, Σλαβους Νορμανδούς, Σαρακινούς.

Η επιδρομή του Αλάριχου δεν ήταν τιποτα άλλο από μία επιδρομή ανάμεσα σε μια σειρά επιδρομών βαρβάρων από όλα τα σημεία του ορίζοντα εναντίον της Ελληνικής Αυτοκρατορίας, τους οποίους έλκυε ο πλούτος και ο πολιτισμός της.

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 22:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα αυτά πολύ καλά αλλά άσχετα μ'αυτά που έγραψα.

Οι αναφορές σου είναι από το 175 μέχρι το 279.

Οι Γότθοι εκχριστιανίστηκαν περί το 340 μαχχ και ήταν σύμμαχοι του Βυζαντίου επί Θεοδοσίου και Αρκαδίου.

quote:
symbol
O macedon επιδίδεται στα παραπάνω ιστορικά ψεύδη, πιστεύοντας μάλλον πως οι αναγνώστες του εσωτερικά, είναι αθώα παιδιά και όχι ενήλικες άνθρωποι.

Θα ήθελα να μου πεις ποιό από τα στοιχεία που παράθεσα είναι ιστορικό ψεύδος, διαφορετικά δεν είσαι τίποτε άλλο παρά ένας κοινός συκοφάντης και ανόητος. Συκοφάντης γιατί κατηγορείς κάποιον για ψεύτη χωρίς στοιχεία και ανόητος γιατί από το 175 μαχχ μέχρι το 279 μαχχ που αναφέρεσαι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΒΥΖΑΝΤΙΟ και ως εκ τούτου δεν μπορούσαν οι Γότθοι ή οποιοσδήποτε άλλος να είναι σύμμαχοί του.

macedon

Edited by - macedon on 08/02/2007 23:15:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 18:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ και δεν μπορω να βαλω μεσα μου τον χριστιανισμο και το Βυζαντιο

Αγαπητέ lousipan, κι εγώ από μικρός έμαθα να τιμώ και να σέβομαι και τον προ-προπάππου μου τον Περικλή και τον προπάππου μου τον Κωσταντή και τον παππού μου τον μπαρμπα Γιάννη. Μεγαλώνοντας βέβαια, καταλάβαινα ότι δεν είναι τόσο η κληρονομιά …σπέρματος που τους καθιστά παππούδες μας, όσο η κληρονομιά πνεύματος, παραδόσεων, «ψυχής» που μέσα από άλλοτε επίσημες και φανερές και άλλοτε άδηλες και …υπόγειες διαδρομές έφτασε και ανέθρεψε κι εμάς.

Δεν μου αρέσει να μου διαβάλλουν τους παππούδες μου, κανέναν από αυτούς, αν και αναγνωρίζω ότι όπως όλοι οι άνθρωποι θα είχαν κι αυτοί τις μεμπτές και σκοτεινές τους πλευρές. Μπορεί και μεταξύ τους, αν γινόταν να βρεθούνε, να μη συμφωνούσαν σε όλα ή ακόμη και να ‘ρχονταν στα χέρια για πράγματα σημαντικά ή και γι άλλα επουσιώδη. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, όπως συμβαίνει και μεταξύ μας, εμάς των εγγονών τους.

’λλωστε, η ιστορία της φυλής μας ένα χαρακτηριστικό έχει κρατήσει αναλλοίωτο. Αυτό της φαγωμάρας, της διχόνοιας και της ασυνεννοησίας. Όποτε μπορέσαμε να τα βρούμε μεταξύ μας και να μη θέλουμε να βγάλουμε ο ένας το μάτι του αλλουνού όλο και κάτι καλό προέκυπτε. Ειδάλλως γινόμασταν εύκολα λεία όσων κατάφερναν να λειτουργούν ομαδικότερα από μας.

Υπάρχει ο τρόπος της μέλισσας να βλέπεις την ιστορία των προγόνων σου. Κορφολογείς τα καλύτερα, παίρνεις το νέκταρ και φτιάνεις το δικό σου μέλι για να το αφήσεις στα παιδιά και τα εγγόνια σου. Υπάρχει κι ο τρόπος της σφίγγας, να χαλάς χωρίς να δημιουργείς, να καπηλεύεσαι των αλλονών τα κόπια για να αναθρέψεις τα σφιγγόπουλά σου μαθαίνοντάς τα να αντλούν χαρά από του άλλου τη λύπη. Υπάρχει κι ο τρόπος της μύγας, να στέκεσαι στα σκατά, να θρέφεσαι από αυτά και να παράγεις μυγοχέσματα…

Μακάρι να μπορέσουμε εμείς οι επίγονοι να βρούμε τρόπο να επικοινωνήσουμε και να ενεργούμε μόνο για ό,τι είναι καλύτερο για όλους μας σαν έθνος αλλά και σαν ανθρώπων. Να πάψουμε να βλέπουμε αντιπάλους που πρέπει να εξουδετερώσουμε και να αναγνωρίσουμε συν-ανθρώπους, αδελφούς που οφείλουμε να σεβόμαστε. Ας προσπαθήσουμε ο καθένας μας να είναι ο καλύτερος που μπορεί και ας μην στηρίζουμε την αξία μας στην απαξία των άλλων. Ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι είμαστε από κανέναν. Είμαστε όμως ιδιαίτεροι, όπως ιδιαίτερος είναι και ο κάθε άνθρωπος και ο κάθε λαός. Αυτή την ιδιαιτερότητα όμως, αυτή την ιδιοπροσωπία δεν την αποκτήσαμε κάποια στιγμή και τέλος. Για μένα, ας πούμε, το ρωμαίικο φιλότιμο και ο επιτάφιος του Περικλή είναι αλληλένδετα.

Κοίτα, δεν ξέρω πολλά, ούτε έχω καμιά ψευδαίσθηση ότι οι παππούδες μου θα ήταν περήφανοι για μένα, ούτε και μονοπωλώ καμιά αδιαμφισβήτητη αλήθεια. Όμως συχνά μου φαίνεται ότι σπεύδουμε να ανταλλάξουμε το χρυσάφι μας με καθρεφτάκια και πλαστικές χάντρες και αυτούς τους προβληματισμούς μου έθεσα όταν μίλησα για …αλλότρια συμφέροντα και σκοπιμότητες. Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα:

Πώς προέκυψε, για παράδειγμα, το Βυζάντιο – Βυζαντινός; Οι ίδιοι οι «Βυζαντινοί», οι υπήκοοι της Νέας Ρώμης – Κωνσταντινούπολης δεν αυτοπροσδιορίζονταν ως Βυζαντινοί αλλά ως Ρωμαίοι – Ρωμιοί – Ρωμάνοι. Δες αν θες, αυτό το απόσπασμα από το βιβλίο που πρότεινα πιο πάνω:

«Εις την ευρωπαϊκήν ιστορικήν επιστή΅ην υπάρχουν ωρισ΅έναι σπουδαίαι, αντιφάσεις και παρερ΅ηνείαι, αι οποίαι έχουν ως πηγήν των την από του θ' αιώνος αναφερθείσαν άρνησιν των Φράγκων να αποκαλούν Ρω΅αίους τους περί την Κωνσταντινούπολιν Νέαν Ρώ΅ην πολίτας και την πείσ΅ονα επι΅ονήν των Φράγκων να αποδίδουν εις τους ανατολικούς ελευθέρους Ρω΅αίους και εις τον βασιλέα των ως ΅όνον και επίση΅ον όνο΅α το «Γραικός». Ούτω βλέπο΅εν εις τα φραγκικά έγγραφα και έργα καθ' όλον τον ΅εσαίωνα να αποκαλού΅εθα αντί Ρω΅αίοι «Γραικοί». Επίσης εις τας υπό των Φράγκων γενο΅ένας ΅εταφράσεις από τα ελληνικά εις τα λατινικά το Ρω΅αίος αποδίδεται ΅ε το «Γραικός» και το βασιλεύς των Ρω΅αίων ΅ε το «imperator Graecorum».

Σή΅ερον ό΅ως αντί του «Γραικός» χρησι΅οποιούν κατά τρόπον συστη΅ατικον όλοι οι Ευρωπαίοι και οι Ρώσοι και ΅αζί των οι Νεογραικοί ΅αθηταί των το Βυζαντινός». Συνηθίζουν οι Ευρωπαίοι, οι Ρώσοι και οι Α΅ερικανοί ιστορικοί να δικαιολογούν την χρήσιν ταύτην του «Βυζαντινός» ΅ε τον ισχυρισ΅όν, ότι ΅ετά τον Μέγαν Ιουστινιανόν ή και ενωρίτερον η αυτοκρατορία των Ρω΅αίων έγινε γραικική και ανατολική.

Εν τοιαύτη περιπτώσει, διατί το βυζαντινή και όχι το γραικική, αφού έγινε
γραικική; Μήπως επειδή οι ελεύτεροι Γραικοί δεν πρέπει να ταυτιστούν ΅ε την αυτοκρατορίαν των και να έχουν βλέψεις επανασυστάσεως;»

Μη βιαστείς βέβαια να συμπεράνεις πως ευαγγελίζομαι ή συμμερίζομαι τίποτα πολεμικές πρακτικές κατά των γειτόνων μας. Ίσα - ίσα στα πιο πάνω διακρίνω αφενός τη δυνατότητα λειτουργικής συνύπαρξης των Βαλκάνιων και αφετέρου το πόσο «προχωρημένος» ήταν ο οραματισμός του Ρήγα με το Θούριό του μα και το πόσο εμποδίστηκε (κι εμποδίζεται) και η δυνατότητα και ο οραματισμός αυτός.

Δεν λέω να γίνουμε θύτες κανενός. Λέω όμως και να πάψουμε να είμαστε θύματα. Ούτε θύτες, ούτε θύματα. Γίνεται; Λέω πως ναι. Αυτή πιστεύω είναι η πρόταση που επεξεργάζονταν οι παππούδες μας άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο εύστοχα.

Πιστεύω πως αν κάποια ξεχωριστή σπερματική ιδέα φέρει αυτή η παράδοση που έχει μέσα της και Σωκράτη και Χριστό και Μεγαλέξανδρο και Μεγάλο Κωνσταντίνο, είναι αυτή της ύπαρξης του ανθρώπου όχι σαν χρήστη κι εκμεταλλευτή του κόσμου και των συνανθρώπων του αλλά σαν εραστή κτιστού κι ακτίστου, φίλου χρηστού Θεού κι ανθρώπων.


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 20:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν δικαιούμαστε να κάνουμε επιλεκτικό διαχωρισμό στους προγόνους μας.Θα πρέπει να δεχτούμε ως προγόνους όλους εκείνους που αποτελούν την ιστορική συνέχεια του Έθνους ή του κράτους μας.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 20:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως οι Αρχαίοι Έλληνες, έτσι και οι Μακεδόνες και οι Βυζαντινοί συναποτελούν τους προγόνους μας.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 20:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Έλληνες που ασπάστηκαν καθ'ολοκληρίαν τον Χριστιανισμό γιά τόσα πολλά χρόνια και συμπορεύτηκαν μαζί του αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορικής συνέχειας του Ελληνικού Έθνους και επομένως και αυτοί είναι πρόγονοι μας θέλουμε δε θέλουμε.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 23:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon
Θα ήθελα να μου πεις ποιό από τα στοιχεία που παράθεσα είναι ιστορικό ψεύδος, διαφορετικά δεν είσαι τίποτε άλλο παρά ένας κοινός συκοφάντης και ανόητος. Συκοφάντης γιατί κατηγορείς κάποιον για ψεύτη χωρίς στοιχεία και ανόητος γιατί από το 175 μαχχ μέχρι το 279 μαχχ που αναφέρεσαι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΒΥΖΑΝΤΙΟ και ως εκ τούτου δεν μπορούσαν οι Γότθοι ή οποιοσδήποτε άλλος να είναι σύμμαχοί του.
-------------------------------------------------

Aγαπητέ Macedon Βυζάντιο, με την έννοια που του δίνεις, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ποτέ και η Ρωμαική αυτοκρατορία συνέχισε το 330 μ.Χ. απλώς μια μακριά πορεία προς τον πλήρη εξελληνισμό της, με σταθμό την νέα του πρωτεύουσα.

Η αναφορά μου στις επιθέσεις από αιώνες πριν, ήθελε να αποδείξει όπως ενδεχομένως αντιλαμβάνεσαι, ότι οι βάρβαροι επιτίθεντο πάντα στην αυτοκρατορία και χωρίς να συντρέχει κανένας θρησκευτικός λόγος. Το ίδιο συνεχίστηκε και μετά την Γοτθική επίθεση.


Macedon

Αυτόν τον άνθρωπο, το χριστιανό σφαγέα του ελληνισμού ο αυτοκράτορας Αρκάδιος, σύμμαχός του, τον τίμησε δεόντως για την προσφορά του στη Βυζαντινή αυτοκρατορία και τον "εκχριστιανισμό" των Ελλήνων δίνοντάς του τον τίτλο του "Στρατηγού του Ιλλυρικού Θέματος" το 398 μαχχ.
Να η βυζαντινή αυτοκρατορία, να και οι σύμμαχοί τους. Να τους χαίρεστε!
-----------------------------------------

Αυτό είναι, το βασικό ιστορικό ψέμα. Ότι δηλαδή η εισβολή του Αλάριχου στην νότια Ελλάδα οφείλεται, στους χριστιανούς οι οποίοι για θρησκευτικούς λόγους ήθελαν τον αφανισμό των Ελλήνων, επειδή τάχα αυτοί πίστευαν σε «πατρώους» θεούς.

Α’. Οι Γότθοι και ο ίδιος ο Αλάριχος μόλις είχαν «εκχριστιανιστεί».
Αυτό το έκαναν για λόγους σκοπιμότητας:
1. Για να τους επιτραπεί να είναι κάτοικοι της αυτοκρατορίας.
2. Για να έχουν δικαιώματα και προσβάσεις.
Στην πραγματικότητα ο Αλάριχος δεν ήταν διόλου χριστιανός, ούτε και σε κανένα άλλο θεό πίστευε. Ηταν ένας βάρβαρος που πίστευε στο ξίφος του, και αποσκοπούσε στη λεηλασία.

Β’. Πέρα από αυτό οι Γότθοι είχαν προσηλυτισθεί, όχι στην ορθοδοξία, αλλά στον Αρειανισμό. ΟΙ ορθόδοξοι δεν θα ενθάρρυναν οποιαδήποτε εισβολή τους γιατι ήταν βέβαιο ότι αυτοί θα στρέφονταν κυρίως εναντίον τους. Θυμίζουμε ότι με αφετηρία την Α’ οικουμενική σύνοδο (325) και για δύο αιώνες ο αρειανισμός αποτέλεσε τον κύριο αντίπαλο της ορθοδοξίας. Το χάσμα ήταν πραγματικά αγεφύρωτο και αν σκεφτούμε ότι συχνά έφταναν σε αιματηρές συγκρούσεις, θα συμπεράνουμε ότι ήταν αδύνατο να συνεργασθούν. Για τους τότε ορθόδοξους χριστιανούς κύριος εχθρός ήταν η αίρεση των Αρειανών και όχι η φθίνοντες «εθνικοί»

Γ’. Η συμπεριφορά του Αλάριχου στην Αθήνα και την Αττική γενικότερα, τις οποία σεβάστηκε αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο, ότι τα κίνητρά του δεν ήταν θρησκευτικά, αφού η Αθήνα ήταν το κέντρο της αρχαίας θρησκείας.
Ο Αλάριχος …πίστεψε πως είδε την θεά Αθηνά και δεν κατέστρεψε την Αθήνα (τόσο φανατικός «χριστιανός» ήταν).

Δ’. Ο ισχυρός Αξιωματούχος της αυτοκρατορίας ήταν αδιαφιλονίκητα ο Ευτρόπιος, Ο οποίος αντιτάχθηκε στην ανάμιξη της εκκλησίας στα κοσμικά θέματα, περιόρισε τις επεμβάσεις της στη Δικαιοσύνη, κατήργησε την ασυλία των χριστιανικών ναών, και επέσυρε την οργή της Εκκλησίας. Είναι ανόητο να θεωρείται ότι σαν φανατικός χριστιανός ενθάρρυνε λόγω υπέρμετρου θρησκευτικού φανατισμού την επιδρομή των Γότθων κατά των Ελλήνων επειδή δήθεν ήταν εθνικοί.

Ε’. Την εποχή εκείνη οι Έλληνες, χριστιανοί και εθνικοί μη ανησυχούσαν για την αυξανόμενη διείσδυση και επιρροή των Γότθων στο στρατό (μισθοφόροι-φοιδεράτοι) και στο κράτος. Ενώθηκαν λοιπόν οι Έλληνες χριστιανοί και μη εναντίων των Γότθων. Πρωταγωνιστής στον αντιγοτθικό αγώνα ένας μεγάλος ιεράρχης και πατέρας της εκκλησίας ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο αρχηγός της αντιγοτθικής παράταξης, ο συγκλητικός Αυρηλιανός (ύπαρχος της ανατολής) και η αυτοκράτειρα Ευδοξία.

Ζ’. Oι εισβολές του Αλάριχου στην Ιταλία και οι καταστροφές που προκάλεσε σε όλη της την έκταση, η καταστροφή της ίδια της Ρώμης, είναι μια ακόμη απόδειξη ότι τα κίνητρά του δεν ήταν θρησκευτικά. Σκοπός του ήταν η καταλήστευση χριστιανών και εθνικών.

Ε’. Aυτοί που εγκατέλειψαν την νότια Ελλάδα στη διάθεση των Γότθων ήταν δυστυχώς Έλληνες και εθνικοί. Ο ανθύπατος Αχαΐας (αξίωμα που τότε σήμαινε «διοικητής Ελλάδας» ήταν Έλληνας και ο πατέρας του Μουσώνιος φημίζονταν για την Ελληνική παιδεία του. Δεν αναφέρεται το θρήσκευμα του Αντίοχου, αλλά είναι γνωστό, ότι ο πατέρας του και τα δύο αδέλφια του ήταν «εθνικοί».
Το ίδιο ισχύει για τον «ρίψασπη» Γερόντιο, ο οποίος είχε αναλάβει την φύλαξη των Θερμοπυλών. Ήταν γόνος γνωστής οικογένειας «εθνικών». Επομένως η φυγή του δεν μπορεί να είχε θρησκευτικά κίνητρα.

ΣΤ’. Tο 395 μ.Χ. στις ευρωπαϊκές επαρχίες της ανατολικού κράτους δεν υπήρχαν μεγάλες στρατιωτικές δυνάμεις παρά μόνο τοπικές φρουρές. Τα στρατεύματά της αντιμετώπιζαν εισβολείς στα ανατολικά σύνορα, και επίσης αντιμετώπιζε εισβολή από τον Δούναβη. Τότε ακριβώς επέδραμαν οι Γότθοι.

Macedon
Στην Ελευσίνα γκρεμίζουν το ναό της Δήμητρας και σφάζουν πιστούς και ιερείς που ήταν μέσα.
---------------------------------------

Αυτό είναι ένα από τα μικρά «ιστορικά Ψέματα»
Κατά την επιδρομή του στην νότια Ελλάδα ο Αλάριχος κατέστεψε το Ιερό της Ελευσίνας και σκότωσε τον αρχιερέα Ιλάριο και άλλους ιερείς. Αυτό είναι αλήθεια. Ολόκληρη η αλήθεια όμως είναι ότι τα μυστήρια που τελούνταν τότε στην Ελευσίνα δεν ήταν δυστυχώς πια Ελληνικά. Είχαν γίνει Μιθραικά. Και ο Ιλάριος δεν ήταν ιεροφάντης της θεάς Δήμητρας αλλά του περσικού θεού Μίθρα. Αρα οι Γότθοι κατέστρεψαν ένα ιερό που είχε χάσει την Ελληνικότητά του.
Το γράφει ο σφοδρός αντιχριστιανός Βλ.Γ.Ρασσιάς «Μια ιστορία αγάπης» σ. 47.

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή θεωρώ πως προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις ανασκευάζοντας ιστορικά στοιχεία κατά το δοκούν, θέτω τις εξής απλές ερωτήσεις και αν θέλεις τις απαντάς. Απλές ερωτήσεις είναι, απλές απαντήσεις έχουν.

1. Ο Γότθος Βεθέριχος ήταν ναι ή όχι αρχηγός της βυζαντινής φρουράς στη Θεσσαλονίκη;

2. Η εξέγερση των Θεσσαλονικέων εναντίον της γοτθικής φρουράς δεν προκάλεσε την επέμβαση του Θεοδόσιου και τη σφαγή των 14.000 συμπατριωτών μου στον ιππόδρομο, ναι ή όχι;

3. Η επέμβαση του Θεοδόσιου για την υπεράσπιση των Γότθων δείχνει εχθρικές ή συμμαχικές σχέσεις;

4. Οι Γότθοι επιτέθηκαν στις ελληνικές πόλεις μετά από προτροπή του Αρκάδιου ναι ή όχι;

5. Η Νεορωμαϊκή αυτοκρατορία αντέδρασε καθόλου στις σφαγές του Αλάριχου εις βάρος των Ελλήνων (όπως είχε αντιδράσει για παράδειγμα στην εξέγερση της Θεσσαλονίκης υπέρ των Γότθων);

6. Πόσους χριστιανικούς ναούς κατέστρεψαν οι Γότθοι στην Ελλάδα;

7. Ο Αλάριχος τιμήθηκε από τον Αρκάδιο το 398 ναι ή όχι; Γιατί;

Και ένα σχόλιο από το τελευταίο σου μήνυμα ενδεικτικό της αντιμετώπισης (ακόμη και σημερα) των Ελλήνων από τους χριστιανούς

quote:
symbol
Κατά την επιδρομή του στην νότια Ελλάδα ο Αλάριχος κατέστεψε το Ιερό της Ελευσίνας και σκότωσε τον αρχιερέα Ιλάριο και άλλους ιερείς. Αυτό είναι αλήθεια. Ολόκληρη η αλήθεια όμως είναι ότι τα μυστήρια που τελούνταν τότε στην Ελευσίνα δεν ήταν δυστυχώς πια Ελληνικά. Είχαν γίνει Μιθραικά.

Εγώ δεν ανάφερα καθόλου για εθνικούς, πατρώες θρησκείες και λοιπά. Μίλησα για το σφαγέα του Ελληνισμού που ήταν σύμμαχος των χριστιανών αυτοκρατόρων. Οι παραπάνω ιερείς και πιστοί ήταν Ελληνες, ναι ή όχι; Σφάχτηκαν από τον Αλάριχο με την ανοχή (αν όχι τις ευλογίες) του Αρκάδιου ναι ή όχι;

Περιμένω τις απλές απαντήσεις σου στις απλές ερωτήσεις μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 07:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
1.Ο Γότθος Βεθέριχος ήταν ναι ή όχι αρχηγός της βυζαντινής φρουράς στη Θεσσαλονίκη;

ΝΑΙ ... έβαλε πολλές Γοτθικές μισθοφορικές φρουρές εκείνη την εποχή ο Θεοδόσιος για να προστατέψει καλύτερα τα συμφέροντα του, λόγω της μεγάλης τους σκληρότητας.
Ο ίδιος τα περασμένα χρόνια κατάφερε με τεράστιες προσπάθειες να γλυτώσει τον κίνδυνο, και να συμφιλιωθεί μαζί τους.

quote:
macedon:2. Η εξέγερση των Θεσσαλονικέων εναντίον της γοτθικής φρουράς δεν προκάλεσε την επέμβαση του Θεοδόσιου και τη σφαγή των 14.000 συμπατριωτών μου στον ιππόδρομο, ναι ή όχι;

ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.
Μια απόφαση της στιγμής οργής του Θεοδόσιου ... αργότερα το μετάνιωσε, αναίρεσε την εντολή αλλά δέν πρόλαβε αφού η σφαγή είχε γίνει.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΟΙ, ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ.

quote:
macedon: 3. Η επέμβαση του Θεοδόσιου για την υπεράσπιση των Γότθων δείχνει εχθρικές ή συμμαχικές σχέσεις;

ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΦΟΥ Η ΦΡΟΥΡΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΕΡΙΧΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΡΟΥΡΑ ... ήταν ενέργεια απέναντι στον ίδιον.
Μήν ξεχνάς καταστροφές και ισοπεδώσεις πόλεων στα αρχαία χρόνια απο παρόμοιες ενέργειες.

quote:
macedon: 4. Οι Γότθοι επιτέθηκαν στις ελληνικές πόλεις μετά από προτροπή του Αρκάδιου ναι ή όχι;

Όχι ακριβώς ...
Οι Γότθοι κατευθύνονταν εναντίον του ίδιου του Αρκάδιου με στόχο να ισοπεδώσουν την ΚΠολη να καταλάβουν τον θρόνο, να στεφθεί ο ίδιος ο Αλάριχος αυτοκράτορας. Τότε ένας κακόβουλος σύμβουλος του Αρκάδιου (Ρουφίνος) προκειμένου να γλυτώσει την ζωή του του έδωσε την φαεινή ιδέα να επιτεθεί στην Κεντρική Ελλάδα.

quote:
macedon:6. Πόσους χριστιανικούς ναούς κατέστρεψαν οι Γότθοι στην Ελλάδα;

Τον περασμένο αιώνα το 260, είχαν κάνει άλλη επιδρομή καταστρέφοντας χριστιανικούς ναούς όπως τον ναό του Διονυσίου Αρεοπαγίτη στην Αθήνα.
Τους εξολόθρευσε ο Μέγας Κωνσταντίνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 08:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο πιο καλή θα ήταν η συζήτηση αν απαντούσες στις ερωτήσεις που τίθενται και όχι στις ερωτήσεις που θέλεις:

Ερώτηση: Η εξέγερση των Θεσσαλονικέων εναντίον της γοτθικής φρουράς δεν προκάλεσε την επέμβαση του Θεοδόσιου και τη σφαγή των 14.000 συμπατριωτών μου στον ιππόδρομο, ναι ή όχι;

Απάντηση:

quote:
snoopy
ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.
Μια απόφαση της στιγμής οργής του Θεοδόσιου ...

Μίλησα εγώ για θρησκευτική κίνηση; Απλά είπα πως ο Θεοδόσιος έσφαξε τους Θεσσαλονικείς σαν κατσίκια για να προστατέψει τους Γότθους συμμάχους του.

Ερώτηση Η επέμβαση του Θεοδόσιου για την υπεράσπιση των Γότθων δείχνει εχθρικές ή συμμαχικές σχέσεις;

Απάντηση:

quote:
snoopy
ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΦΟΥ Η ΦΡΟΥΡΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΕΡΙΧΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΡΟΥΡΑ ... ήταν ενέργεια απέναντι στον ίδιον.

Εδώ δεν απαντάς ενώ η ερώτηση είναι τόσο απλή: Η κίνηση του Θεοδόσιου επιβεβαιώνει τη συμμαχία του με τους Γότθους ναι ή όχι;

Ερώτηση: Πόσους χριστιανικούς ναούς κατέστρεψαν οι Γότθοι στην Ελλάδα;
Απάντηση

quote:
snoopy
Τον περασμένο αιώνα το 260, είχαν κάνει άλλη επιδρομή καταστρέφοντας χριστιανικούς ναούς όπως τον ναό του Διονυσίου Αρεοπαγίτη στην Αθήνα.

Εδώ η απάντηση είναι για γέλια. Προφανώς και αναφέρομαι στην εκστρατεία των Γότθων υπό τον Αλάριχο, τότε που ισοπεδώθηκαν ολόκληρες πόλεις, καταστράφηκαν και λεηλατήθηκαν δεκάδες αρχαίοι ναοί και σφάχτηκαν ιερείς και πιστοί ακόμη και μέσα στους ναούς. 130 χρόνια μετά την εκστρατεία που αναφέρεις. Τότε που οι Γότθοι ήταν χριστιανοί, σύμμαχοι των χριστιανών αυτοκρατόρων της Νεορώμης.

Απλές ερωτήσεις, δύσκολες απαντήσεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 08:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon: Εδώ δεν απαντάς ενώ η ερώτηση είναι τόσο απλή: Η κίνηση του Θεοδόσιου επιβεβαιώνει τη συμμαχία του με τους Γότθους ναι ή όχι;

Επι Θεοδοσίου ΝΑΙ.
Επι Αρκαδίου ΟΧΙ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 08:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αρκάδιος δεν ήταν αυτός που τίμησε τον Αλάριχο για τις υπηρεσίες του στην Αυτοκρατορία ονομάζοντάς τον "Στρατηγό του Ιλλυρικού Θέματος" το 398 μαχχ?

Τέλος πάντων, η συμμαχία των Νεορωμαίων χριστιανών αυτοκρατόρων με τους Γότθους, η κάλυψη που τους παρείχαν στην ισοπέδωση των ελληνικών πόλεων και τη σφαγή των ελληνικών πληθυσμών για να προφυλάξουν την Κωνσταντινούπολη (όπως είπες) δείχνει ακριβώς πως ούτε οι Ελληνες θεωρούνταν οργανικό μέρος του Βυζαντίου (απλά ένα κομμάτι της αυτοκρατορίας που δόθηκε σαν δώρο στον Αλάριχο) ούτε το Βυζάντιο ήταν ελληνικό (γιατί αν ήταν πρώτα τους Ελληνες θα προστάτευε).

Η δε επιλεκτικότητα των Γότθων στους αρχαίους ναούς αφήνοντας άθικτες τις χριστιανικές εκκλησίες αλλά και τις εβραϊκές συναγωγές, αποδεικνύει (μεταξύ άλλων) και τα θρησκευτικά κίνητρα των νεορωμαϊκών καθαρμάτων που κυβερνούσαν την αυτοκρατορία.

Κατά τα άλλα, είπαμε: άλλοι έχουν θρησκευτική συνείδηση, άλλοι έχουν εθνική. Καθένας διαλέγει αυτό που νιώθει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Επειδή θεωρώ πως προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις ανασκευάζοντας ιστορικά στοιχεία κατά το δοκούν, θέτω τις εξής απλές ερωτήσεις και αν θέλεις τις απαντάς. Απλές ερωτήσεις είναι, απλές απαντήσεις έχουν.
-----------------------------------------------------------

Αγαπητέ Macedon τα ερωτήματα που θέτεις παρακάτω, και ζητάς να απαντηθούν με ένα ναι η με ένα όχι, δεν απαντώνται με τέτοιο μονομερή τρόπο.
Αναμφίβολα η ιστορία της Βυζαντινής περιόδου έχει μελανά σημεία.
Σε ποια περίοδο της ιστορίας ενός έθνους δεν υπάρχουν;
Τα σημεία αυτά πρέπει να αναφέρονται; Ασφαλώς ναι.
Όμως η μονομερής εστίαση σε αυτά με παράλληλη απόκρυψη των άλλων, συνιστά διαστρέβλωση της Ιστορίας.
Μια ιστορία που θα περιορίζονταν στα μελανά σημεία και θα αποσιωπούσε τα θετικά της περιόδου στην οποία αναφέρεται, θα ήταν ψευτοϊστορία επειδή θα αποτελούνταν από «μισές αλήθειες». Πόσο μάλλον όταν η ιστορία αυτή μεγαλοποιεί τα μελανά σημεία, βλέποντας τα «πράγματα» μέσα από τους παραμορφωτικούς φακούς μιας «ιδεολογικά» εχθρικής αντίληψης και με Προκρούστια μέθοδο.
Η αλήθεια πρέπει να λέγεται ολόκληρη, χωρίς διασκευές και αποκρύψεις, διαφορετικά είναι κατασκευασμένο ψέμα.
Αυτό ισχύει για όλα, περισσότερο όμως για τα ιστορικά θέματα.
Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε το ότι, τα φαινόμενα τα πρόσωπα και τα γεγονότα κάθε εποχής, πρέπει να τοποθετούνται και να κρίνονται στον τόπο και στο χρόνο τους, τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο. Η κρίσεις για ιστορικά θέματα χωρίς να λάβουμε υπ’ όψιν τον χρόνο, τον τόπο και της συνθήκες παραβιάζει την λογική και οδηγεί σε αυθαιρεσίες και συμπεράσματα που παραποιούν την αλήθεια και είναι καθαρό ψέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 23:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε αναγνώστη

Λαμβάνω την τιμή να υπερασπιστώ το «άθλιο νεορωμαϊκό μόρφωμα», κυρίως για να προβάλω εκείνο που αντιλαμβάνομαι ως διαλεκτική σκέψη απέναντι στην νεοεθνικιστική παραμορφωτική μονομανία. Και παραμόρφωση, συνιστά, τόσο το να επιμένει κανείς εν μέσω λεκτικών παροξυσμών, ότι το Βυζάντιο υπήρξε η ταφόπλακα του Ελληνισμού, όσο και το να επιμένει ότι το Βυζάντιο υπήρξε η Ελλάδα με άλλο όνομα.

Αν επιθυμώ να υπερασπιστώ το Βυζάντιο, το κάνω επειδή θεωρώ πως δέχεται συκοφαντικές και ανιστόρητες επιθέσεις. Αν όμως ζούσα την εποχή της Μεγάλης Ιδέας, ίσως και να στήριζα ανάλογες θέσεις με εκείνες του Schwabe - χωρίς τη χυδαιότητά του βεβαίως.

Δηλώνω ευθαρσώς ότι η λέξη «Ρωμιός» είναι ένα από τα κατηγορήματα που χρησιμοποιώ για τον αυτοπροσδιορισμό μου, χωρίς να θεωρώ πως συγκρούεται καθ’ οιονδήποτε τρόπο με το αυτονόητο κατηγόρημα του «Έλληνα». Το αντίθετο, άλλωστε, θα συνιστούσε ανοησία, κακοήθεια και προδοσία των ίδιων μου των προγόνων, δεδομένου ότι κατάγομαι από εξωελλαδικές περιοχές.

Στο παραπάνω πλαίσιο, εκείνο που προκρίνω, είναι να αντιμετωπίσω τις τακτικές και τα επιχειρήματα των νεοεθνικιστών, από τα πλέον ανόητα, μέχρι τα πλέον τεκμηριωμένα. Μετά, θα αναρτήσω ορισμένα κείμενα που αφορούν τον ήρωα Κωνσταντίνο Παλαιολόγο καθεαυτόν και θα γράψω και τη δική μου άποψη για το ζήτημα «Ελλάδα-Βυζάντιο» στοχεύοντας στο θέμα της διαμόρφωσης της εθνικής συνείδησης που με ενδιαφέρει κύρια.

Έχω βάλει μπελά στο κεφάλι μου και έχω μετανιώσει ήδη για την επιλογή μου.

Πάμε λοιπόν…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 23:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Schwabe: Οι Έλληνες είχαν 82 πλοία και οι βυζαντινοί 350 σύμφωνα με τον Zlatarski. Ενώ σύμφωνα με τον Κόρεσο οι Έλληνες είχαν 70 πλοία και οι βυζαντινοί 500. Ναύαρχος των Ελλήνων ήταν ο Συνέστιος. Στο δεξί κέρας των Ελληνικών πλοίων επικεφαλής ήτο ο Κόρεσος.

Ο γενναίος Έλλην Ιερεύς του Διονύσου δεν άκουγε τις συμβουλές των Ελλήνων που του έλεγαν να προσέχει τον εαυτό του, διότι θα επακολουθήσουν πολλές μάχες κατά των βυζαντινών και τον χρειάζονται ως αρχηγό. Αφού πρώτα οι Έλληνες έκαναν θυσίες προς τους Θεούς και προσευχήθηκαν όλοι μαζί, ο Κόρεσος έδωσε πρώτος το παράδειγμα ορμώντας ακάθεκτος κατά των βυζαντινών πλοίων. Αμέσως εμβόλισε το πρώτο βυζαντινό πλοίο βυθίζοντάς το. Επακολούθησε σκληρή μάχη σώμα με σώμα καθώς τα Ελληνικά πλοία ναι μεν ήταν πιό ευκίνητα των βυζαντινών, αλλά υστερούσαν σε ισχύ πυρός. Οπότε οι γενναίοι Έλληνες μαχητές έπρεπε να πλευρίζουν τα βυζαντινά πλοία και να ανεβαίνουν οι ναύτες πάνω τους για να σκοτώσουν τους βυζαντινούς.

Η νίκη ήταν συντριπτική υπέρ των Ελλήνων. Ο βυζαντινοί ηττήθηκαν με τρομακτικές απώλειες. Ο Βρυέννιος αναφέρει 190 βυζαντινά κατεστραμμένα πλοία ενώ ο Zlatarski μιλάει για 300 βυζαντινά πλοία κατεστραμμένα και 60 αιχμαλωτισμένα. Επίσης οι πηγές μιλάνε για 8 Ελληνικά πλοία κατεστραμμένα. Οι νεκροί από πλευράς βυζαντινών ανέρχονται στους 70.000 και από πλευράς Ελλήνων στους 1200.

Σε στρατιωτικό συμβούλιο που έγινε στην Αθήνα το 727 ο Συνέστιος προτείνει να μεταφερθεί ο πόλεμος και στην ξηρά. Ο Κόρεσος συμφωνεί και δίνει εντολή στους Ιεροκήρυκες να ξεσηκώσουν όλες τις Ελληνικές Πόλεις κατά των βυζαντινών κατακτητών και να εξοπλιστούν όλοι με ότι όπλα μπορεί να βρει ο καθένας....

Το πιάνεις φίλτατε τι εστί ΠΟΡΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ??


Αν οι χριστιανοί συνομιλητές σου Schwabe, είχαν ρητορικά αντανακλαστικά, θα μπορούσαν να σαρκάσουν άνετα: «Ώστε υπήρχαν ακόμα ιερείς του Διονύσου τον 8ο αιώνα; Δεν τους είχαν εξολοθρεύσει οι κακοί χριστιανοί νεορωμαίοι κατακτητές;»

Εκείνο που μένει ως επίγευση από το σχετικό απόσπασμα, δεν είναι η αίσθηση του τι εστί «πόρνη ιστορία», αλλά η απορία για το ποιος εκπόρνευσε την έννοια της μυθολογίας - ποιος θα μπορούσε να σκαρώσει την προβοκάτσια αυτή, που αλίευσες από την ιστοσελίδα της Hellenic Religion.
(http://www.hellenicreligion.gr/doc/istorikesmnimes.htm)

Εκ πρώτης όψεως, η ιστοσελίδα μοιάζει να είναι το ορμητήριο κάποιων περίεργων νεοεθνικών, που θεωρούν ανθρωπιστή το Νέρωνα, εμπρηστή της Ρώμης τον Σενέκα και εθνική επανάσταση των Ελλήνων, την αντίδραση των εικονολατρών κατά του εικονομάχου βυζαντινού Αυτοκράτορα. Υπάρχει όμως και κάτι που με υποψιάζει περαιτέρω: Πέραν του ότι ο «Συνέστιος» είναι μια ανύπαρκτη ιστορική προσωπικότητα που φέρει ένα ανύπαρκτο όνομα, αναφέρεται και ο ιερέας Κόρεσος: Μια μυθική, ευγενική φιγούρα, που συνδέεται με μία αποτρόπαια εντολή ανθρωποθυσίας, από εκείνες που δίνονταν κατά τα φαινόμενα, στην απώτατη αρχαιότητα.

Δεν μπορώ να φανταστώ, ότι θα ήταν δυνατόν, ο οιοσδήποτε σώφρων νεοεθνικός να επινοήσει ένα τέτοιο παραμύθι, που θα παρέπεμπε ευθέως, (με την επίκληση του ονόματος του Κόρεσου), στις πλέον σκοτεινές σελίδες της αρχαίας εθνικοθρησκευτικής παράδοσης.

Περισσότερο πιθανό μου φαίνεται, η ιστοσελίδα-φάρσα να έχει σκαρωθεί από χριστιανούς που επιθυμούν να στείλουν τα κορόιδα που θα την πιστέψουν, ως πρόβατα επί σφαγήν στις αιματηρές αντιπαραθέσεις του Ίντερνετ.

Στην – πραγματική – εξέγερση, πρόκειται να αναφερθώ αργότερα, καθώς έχει όντως σημασία στην ανάπτυξη των σκέψεών μου. Προς το παρόν, ας μείνουμε εδώ.

quote:
Schwabe: Ωστόσο, οι δήθεν «βυζαντινοί» που ορέγεστε, κατάφεραν με την μισαλλόδοξη τους θρησκεία να αφανίσουν τις σχολές των Ελλήνων και να καταντήσει το όνομα ΕΛΛΗΗ ισότιμο του αλήτη, του αχρείου.

quote:
Schwabe: Ο ΕΛΛΗΝΑΣ υπήρξε ΑΝΑΘΕΜΑ για την μαύρη ρόμπα, ο ΕΛΛΗΝΑΣ υπήρξε απόκληρος για τους αλλοεθνείς της κατοχής των Νεορωμαίων.

quote:
Schwabe: Ήδη το 529 ο Σλαβικής καταγωγής Ιουστινιανός ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ και απαγορεύει με αυστηρότατους νόμους την πατρώα θρησκεία των Ελλήνων αλλά και ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

quote:
Schwabe: Κοίτα να δεις, εάν υπήρχε έστω και ένας ΕΛΛΗΝΑΣ εκ των διαφόρων καθαρμάτων που πέρασαν απο τον θρόνο της θεοκρατικής αυτοκρατορίας της Νέας Ρώμης, τότε θα το γνωρίζαμε, τότε θα το γνώριζαν και οι ιστορικοί του παρελθόντος που προφανώς δεν τράβαγαν κανένα ζόρι για το εάν ήταν Έλληνας ή Αρμένιος.

quote:
Schwabe: Τότε, και ενώ δεν υπήρχε το «ελληνοχριστιανικό» ιδεολόγημα, κανένας δεν τράβαγε κάποιο ζόρι ως προς το εάν ή όχι ήταν κάποιος αυτοκράτορας Έλληνας.

Τα συναγόμενα από τις παραληρηματικές ως άνω εκφράσεις είναι εξαιρετικά αντιφατικά: Το όνομα του Έλληνα, ήταν ανάθεμα, ο Έλληνας θεωρείτο «απόκληρος, αλήτης, αχρείος» και «αποκλείεται με νόμο από το στρατό και την πολιτική». Αλλά, αν κάποιος Αυτοκράτορας ήταν ελληνικής καταγωγής, θα το ξέραμε, γιατί «κανένας δεν τράβαγε κάποιο ζόρι ως προς το εάν ή όχι ήταν κάποιος αυτοκράτορας Έλληνας».

Το μόνον σχόλιο που μπορώ να κάμω, είναι σουρεαλιστικής φύσεως: «Έχει πλάκα να παίζεις στο Jocker!»

quote:
Schwabe : Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ προέρχεται απο οικογένεια που εκδιώχθηκε απο την Μικρά Ασία (Μουδανιά της Προύσας), και έχει κάθε λόγο να θέλει «επιβεβαιωμένα» όσα απο την παιδική της ηλικία έχει μάθει. Ωστόσο, ούτε αυτή μας απέδειξε την ΕΘΝΟΤΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ, και φυσικά οι αναφορές της είναι γνωστές και δεν αποτελούν κάτι το καινούργιο.

quote:
Scwabe : Στην λεγόμενη Καππαδοκία ζούσε μια πανσπερμία λαών, όπως Αρμένιοι, Εβραίοι, Αιγύπτιοι αλλά και διάφορα υπολείμματα παλαιότερων μικρασιατικών λαών. Εάν λοιπόν υπήρχε ξεκάθαρη ελληνική καταγωγή, τότε εδώ και αιώνες θα το γνωρίζαμε.

quote:
Schwabe : Έχεις έστω και μια πηγή που να αναφέρει οπως ο Απολλώνιος ο Τυανεύς δεν ήταν Έλληνας?

Για τον Καππαδόκη Αυτοκράτορα Μαυρίκιο (και τους λοιπούς αυτοκράτορες του Βυζαντίου), η μη ελληνικότητα είναι δεδομένη και η ενδεχόμενη ελληνική καταγωγή, πρέπει να αποδειχθεί. Για τον Καππαδόκη μύστη, Απολλώνιο τον Τυανέα, η ελληνική καταγωγή θεωρείται δεδομένη - και ο αμφισβητίας της, θα πρέπει να αποδείξει το αντίθετο.

Έχει όντως πλάκα να παίζεις στο Jocker.

quote:
Macedon: Το όνομά του πάντως δεν είναι ούτε ελληνικό καθώς το «Φλάβιος Ηράκλειος Αύγουστος» ουδόλως παραπέμπει σε Ελληνα.

quote:
Schwabe: Υπόδουλοι ήσαν στους διαφόρους αλλοεθνείς αυτοκράτορες της Νέας Ρώμης, καθώς γνωρίζουμε ότι ο όρος «βυζάντιο» ήταν ανύπαρκτος τότε. Η φαντάζεσαι επειδή εξελληνίσαμε το Τζεμίσκε σε...Τσιμισκή (όπως και το Σαούλ και Παύλο π.χ.), σημαίνει και ότι έγιναν «ελληνικά» εκείνα τα χρόνια.

quote:
Schwabe: Ελληνικό όνομα έχει και......ο Πρόεδρος της Αμερικής!!!!! Ελληνικά ονόματα είχαν και πολλοί Τσάροι της Ρωσίας? ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ???? Το Κωνσταντίνος είναι λατινικό. Το Μιχαήλ είναι Εβραϊκό. Το Ρωμανός είναι παράγωγο. Το Ιωάννης είναι Εβραϊκό. Το Τσιμισκής είναι Τζεμίσκ. Το Ισαάκιος είναι Εβραϊκό. Το Μανουήλ είναι Εβραϊκό. Τουλάχιστον οι 50 εκ των αυτοκρατόρων που είχε η Νέα Ρώμη είχαν Λατινικά, Εβραϊκά ή Σλάβικα ονόματα, όπως το Ντράγκατς που έγινε.......Δραγάτσης!!(sic) Ρε συ, με τέτοια κόλπα ξεγελιέστε?

quote:
Schwabe: Η δυναστεία των Λασκαριδών είχε κατα τους ιστορικούς Περσική καταγωγή, πράγμα που δηλώνει και το όνομα τους το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ, δεδομένου ότι το lascar στα Περσικά σημαίνει πολεμιστής. Το ότι βέβαια το lascar ακούγεται στα αυτιά των αδαών ως «ελληνικό» δεν μας παραξενεύει, καθώς «ελληνικό» ακούγεται και το Ιωάννης, και το Παύλος, και το Μιχάλης, και το Ηλίας, και το ’ννα, και το Ματθαίος, και φυσικά δεν είναι!

Η παρούσα ενότητα αποσπασμάτων, όπως την καταγράφω, εμπεριέχει άλλη μία εσωτερική αντίφαση: Το δεύτερο και το τρίτο απόσπασμα, αναιρεί το επιχείρημα του αντιπάλου ότι το ελληνικό όνομα ενός Αυτοκράτορα, υποδηλεί και την ελληνικότητά του. Το πρώτο όμως, καθώς και ένα τμήμα του τελευταίου αποσπάσματος, υπαινίσσονται πως το όνομα είναι δηλωτικό της καταγωγής – και κυρίως, ότι η καταγωγή αποτελεί μόνιμο χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου, που θα πρέπει τον συνοδεύει σαν κατάρα, αυτόν και τα παιδιά του.

Ο νεοεθνικισμός, σε αντίθεση με τον παλαιό μεγαλοϊδεατικό και ευγενή εθνικισμό, που προέτασσε την παιδεία και το έθος έναντι του γενετικού στοιχείου, επιστρέφει πίσω, στην αιματολογική συγγένεια, στο «DNA». Αν ο Λάσκαρις για παράδειγμα, ήταν δυνατόν να κατάγεται από οικογένεια περσών αριστοκρατών της εποχής του Μεγάλου Αλεξάνδρου, χίλια και πλέον χρόνια αργότερα παραμένει Πέρσης, ακόμα και αν έχει εξελληνίσει ο ίδιος (ή κάποιος πρόγονός του) το όνομά του, ακόμα και αν μιλά ελληνικά, ακόμα και αν θεωρεί το βασίλειό του ταυτισμένο με το ελληνικό έθνος. Η βάρβαρη αυτή λογική, θέλει την «περσικότητα», ή την «σλαβικότητα», κάτι σαν το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας, ή τον ιό του AIDS, που θα πρέπει να ξεχωρίζεται από το υγιές αιματολογικό δείγμα.

Ας μπούμε λοιπόν, άφοβα στο ρατσιστικό αυτό νοητικό βασίλειο και ας εξερευνήσουμε με σύνεση και νοημοσύνη τη λογική του κατάληξη.

Ας εξετάσουμε με την ίδια λογική, όχι το Βυζάντιο, αλλά το νεοελληνικό κρατικό μόρφωμα, τους πολιτικούς, τους καλλιτέχνες του, τους ποδοσφαιριστές του, για να δούμε σε τι συμπεράσματα θα οδηγηθούμε.

Ο πολιτικο-διοικητικός βίος της νέας Ελλάδας, ξεκινά με έναν γνήσιο βυζαντινό Νεορωμαίο, τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο, για να συνεχιστεί με έναν Ρωμαίο κυβερνήτη - τον Καποδίστρια (Capo D’ Istria). Με εξαίρεση δε, ορισμένους έλληνες Πρωθυπουργούς (Δεληγιάννης-Τρικούπης), σκοντάφτουμε και πάλι σε «τουρκόφιλους Φαναριώτες», τους Ανδρέα, Θρασύβουλο και Αλέξανδρο Ζαΐμη, (το όνομα των οποίων υποδηλώνει κάτοχο zeamet, δηλαδή, στρατιωτικού κτήματος που δινόταν δώρο στους οθωμανούς ιππείς που διακρίνονταν στη μάχη), σε έναν Στέφανο Δραγούμη, έναν Δημήτριο και έναν Γεώργιο Ράλλη, του βυζαντινού οίκου των Ραούλ-Ραλών.

Ο Πρωθυπουργός Γενναίος Κολοκοτρώνης, σύμφωνα με τη Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, φέρει ένα εξελληνισμένο επώνυμο, πιστή μετάφραση του αρβανίτικου «Μπιθεγκούρα», ενώ, ακόμα παλαιότερα, η οικογένειά του έφερε το επώνυμο «Τσέργανης» (εκ του αρβανίτικου «τσέργα»). Αλβανίτες ήσαν επίσης, οι Πρωθυπουργοί, Κίτσος Τζαβέλλας, Γιώργος Κουντουριώτης, Πέτρος και Δημήτριος Βούλγαρης («Τζουμπές»), καθώς και ο δικτάτορας, Θεόδωρος Πάγκαλος.

Η κεντρώα παράταξη που δημιούργησε την «Ελλάδα των δύο ηπείρων και των πέντε θαλασσών», διευθυνόταν επί δεκαετίες από την οικογένεια των Βενιζέλων, που είναι απόγονοι του νεορωμαϊκού οίκου των Μπενιζέλων. Στην ίδια οικογένεια, απαντούμε και έναν άλλον παραγνωρισμένο Πρωθυπουργό στα 1863, τον Μπενιζέλο Ρούφο (εκ του αρχαίου ρωμαϊκού Rufus προφανώς) – για να μην μιλήσουμε για τον πολωνοεβραίο Ανδρέα Παπανδρέου (εκ μητρός Σοφίας Μινέικο).

Να μην ξεχάσουμε επίσης, τον Αλέξανδρο Κουμουνδούρο, τον πρώτο έλληνα Πρωθυπουργό που περιηγήθηκε την απελευθερωμένη Θεσσαλία, ο οποίος κατάγεται επίσης από τον αντίστοιχο βυζαντινό οίκο:

«Ως καταγομένους από την Κωνσταντινούπολιν, φέρει σήμερον η παράδοσις, όχι μόνον τους Στεφανοπούλους του Οιτύλου, τους Τρουπάκηδες της Καρδαμύλης, αλλά και τους Κοντόσταβλους της Μέσα Μάνης, τους Ταβουλάρηδες, τους Κουμουνδούρους, Κουτηφαραίους, Κονταίους, Φωκάδες, Χρυσοσπάθηδες κ.ά. Ακόμη δια της παραδόσεως, έφθασε μέχρι σήμεραν και το ότι εκ των οικογενειών του Μυστρά, πλείστοι γόνοι των Παλαιολόγων, των Κομνηνών, των Κατακουζηνών και άλλων επιφανών οικογενειών των δύο ελληνικών αυτοκρατοριών Βυζαντίου και Τραπεζούντος, κατέφυγον εις την Μάνην, πολλαί δε σήμερον οικογένειαι αυτής, (σ.σ. Δεμέστιχας, Καλλονάρος, Καμπανάρος, κ.ά.) υπερηφανεύονται ότι εκείθεν έλκουσι το γένος…» (Δικαίου Β. Βαγιακάκου: Βυζαντινά ονόματα και επώνυμα εκ Μάνης, Αθήναι 1959)


Συγγενής των Ραούλ-Ραλών-Ράλληδων είναι και ο οίκος των Καβάκων. Η Ελλάδα δεν θα πρέπει να υπερηφανεύεται για το Λεωνίδα Καβάκο, το πρώτο βιολί της Ευρώπης σήμερα, εφ’ όσον ο ίδιος δεν αποκηρύσσει τους κατακτητές της Ελλάδος προγόνους του και το επώνυμό τους, το οποίο παραπέμπει στα «βυζαντινά καθάρματα και τις συμμορίες της μαύρης ρόμπας»:

(«Ο οίκος Καβάκη, απαντά παλαιότερον εις Λακεδαίμονα και ήτο συγγενής προς άλλον αυτόθι επιφανή τον των Ραούλ-Ραλών, δι ο ελέγοντο και Ραούλ-Καβάκαι. Γνωστός εκ τούτων είναι ο βιβλιογράφος Δημήτριος Ραούλ Καβάκης, ο Σπαρτιάτης και Βυζάντιος, όπως ο ίδιος υπέγραφε και ο υιός αυτού Εμμανουήλ» (Δικαίου Β. Βαγιακάκου, ενθ. αν.)

’λλο τόσο η Ελλάδα δεν μπορεί να υπερηφανεύεται για μία από τις σπουδαιότερες πιανίστριες του 20ου αιώνα, την Τζίνα Μπαχάουερ, ενώ στο μικροσκόπιο θα πρέπει να μπει και η γενετική καθαρότητα του αιγυπτιώτη μουσουργού μας, του αείμνηστου Γιάννη Χρήστου. Για τον θεατράνθρωπο Κάρολο Κουν, όμως, δεν χρειάζεται καν σκέψη. Θα έπρεπε να απορεί κανείς, πώς αναγνωρίζεται ως έλληνας σκηνοθέτης.

Ο περίφημος κεφαλλονίτης εξερευνητής Juan De Fuca, (http://www.vancouver.grconsulate.ca/english/pioneers/index.cfm?Directory=Pioneers&Page=4) το οποίου το όνομα μάλιστα, έχει δοθεί στον ομώνυμο καναδικό πορθμό, εννοείται πως δεν έχει καμία σχέση με τον Ελληνισμό.

Εφ’ όσον «lascar σημαίνει πολεμιστής στα περσικά», θα πρέπει να υποπτευθούμε τον Ελληνισμό της Κορσικής, καθώς, ανάμεσα στους αναχωρήσαντες από το Οίτυλο για εκεί στα 1675, ήταν και ο Μιχάλης Λάσκαρις. Το γεγονός ότι ο μητροπολίτης Λακεδαιμονίας Χρύσανθος Λάσκαρις (17ος αιώνας) αλληλογραφεί απευθείας με τον Δούκα του Νεβέρ Κάρολο το Β’ για την εκδίωξη των Τούρκων από το Μωρηά, είναι πολύ φυσικό - είναι προφανές πως προσπαθεί να αναστήσει την βυζαντινή υποδούλωση των Ελλήνων.

Υπάρχει βεβαίως και η ερμηνεία κάποιου βυζαντινόπληκτου σχετικά με το επώνυμο Λάσκαρις, εκ του «δάσκαλης» που έγινε «ράσκαλης». (Φαίδων Κουκουλές: Βυζαντινών τινων επιθέτων σημασία και ορθογραφία. 1928). Ας μην ασχολούμαστε όμως με ανοησίες.

Τέλος, για να φαιδρύνουμε έτι περαιτέρω την ατμόσφαιρα, θα ανατρέξουμε στην εργασία του Βάσου Βογιατζόγλου, «Επώνυμα της Μικρασίας : Τουρκικά και Τουρκογένη επώνυμα στην Ελλάδα», 1992 , προκειμένου να υποψιαστούμε πως η ταύτιση μιας σειράς τουρκογενών ελληνικών επιθέτων, με τα πρόσωπα που τα έφεραν, ενδεχομένως να υποκρύπτει σελτζουκοθωμανική καταγωγή των τελευταίων.

Τα γήπεδα σείονταν στο παρελθόν από την ιαχή «έμπαινε Γιούτσο!», αλλά ο γίγαντας Νίκος Γιούτσος (εκ του τουρκικού yuce = ο μέγας, ο έξοχος) μάλλον θα έπρεπε να παίζει στην Εθνική Τουρκίας. Το ίδιο ισχύει και για τον Γιώργο Δεληκάρη, (εκ των τουρκικών deli=τρελός και kari = γυναίκα), τον Γιώργο Τσαλίκη (calik = αυτός που κλίνει, που γέρνει), τον κομμουνιστή ηθοποιό Κώστα Καζάκο (εκ του Kazak = Κοζάκος), την βουλευτή Μαρία Δαμανάκη (Daman = ποδόγυρος), τον πρωτεργάτη της παρούσης επίμαχης εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης Θάνο Βερέμη (εκ του αραβικού verem = φυματίωση, χτικιό), τον νομπελίστα ποιητή μας, Γιώργο Σεφέρη (εκ του sefer = ταξίδι), τον σκηνοθέτη Τζων Κασαβέτη (εκ του kasavet = θλίψη), τον γνωστό από την υπόθεση Οτσαλάν, συνταγματάρχη Σάββα Καλεντερίδη (εκ του kalender = τυχοδιώκτης), τον συνοδοιπόρο των ΕΑΜιτών πολιτικό Γιώργο Καφαντάρη (εκ του kafadar = σύντροφος).

Η Ελλάδα κυβερνάται, διασκεδάζεται, μορφώνεται, υποδουλώνεται από τους απογόνους των Ρωμαίων και των Οθωμανών. Ξυπνάτε Έλληνες!

(Η συνέχεια επί της οθόνης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 12:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...«έμπαινε Γιούτσο!»

μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 04:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Schwabe: Κανείς αυτοκράτορας δεν ήταν Έλληνας, κανείς εκτός ελληνικών συνόρων δεν γνωρίζει τίποτα για το «ελληνικό βυζάντιο», αλλά κατα τα άλλα ο symbol ονειρεύεται......τα παλιά μεγαλεία!!!!

quote:
Schwabe: Εάν υπήρχε φίλτατε ΙΧΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑΣ στο πολυφυλετικό και θεοκρατικό μόρφωμα της Νέας Ρώμης, τότε και το Βρεταννικό Μουσείο θα το σημείωνε, αλλά και φυσικά όλο και κάποια σοβαρή επιστημονική έδρα θα το είχε εντοπίσει....

quote:
Schwabe: Να αφήσεις τις ανοησίες και να σοβαρευτείς. Προσκόμισε μας ΕΝΑΝ ιστορικό, ΜΙΑ ιστορική μελέτη, ΕΝΑ πανεπιστήμιο απο τα πολλά του εξωτερικού όπου υπάρχουνε έδρες βυζαντινών σπουδών, όπου να μιλάνε ΓΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ!

quote:
Macedon: Προσωπικά, θα σε συμβούλευα, όπως και τους υπόλοιπους χριστιανούς, να αφήσετε κατά μέρος τις ανώνυμες χριστιανικές ιστοσελίδες (που κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε άτομα χαμηλής νοημοσύνης) και να αρχίσετε να διαβάζετε κανένα βιβλίο ιστορίας. Διαλέξτε ένα στην τύχη, όλα τα ίδια γράφουν σχεδόν. Θα δεις ότι μπορεί και να σας βοηθήσει.

Είναι λίγες οι φορές που συμφωνώ με σένα Macedon, αλλά εδώ οφείλω να ομολογήσω πως δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Γιατί, ακόμα και αν ο τεμπέλης αναγνώστης βαριέται να ανοίξει οιοδήποτε βιβλίο, μπορεί να εμπιστευτεί την οιαδήποτε έγκυρη επιστημονική ιστοσελίδα προκειμένου να βεβαιωθεί, πως πλείστοι όσοι ιστορικοί εντοπίζουν ελληνικότητα στο Βυζάντιο και μάλιστα, πολύ περισσότερο από «ίχνη».

Αν θα ήθελα να είμαι ακόμα περισσότερο χαιρέκακος και πολύ λιγότερο αντικειμενικός, δεν θα χρειαζόταν παρά να επικαλεστώ, χωρίς περαιτέρω σχόλια, αποσπάσματα όπως τα παρακάτω, για να καταδείξω πως, την εποχή τουλάχιστον που συγγράφονταν τα ημέτερα σχολικά βιβλία, συμφωνούσαν πλήρως με τις διατυπώσεις των ξένων ιστορικών περί «ελληνικής Αυτοκρατορίας» και «ελλήνων Αυτοκρατόρων».

Την αρχή την κάνει ο φίλος σου ο Gibbon – ας παραθέσω για μια ακόμη φορά την ιντερνετική διεύθυνση του κλασσικού του συγγράμματος, για την «παρακμή και πτώση της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας» http://www.ccel.org/g/gibbon//decline/index.htm, για να καλέσω κι εγώ απλοϊκά τον αναγνώστη, να μετρήσει πόσες φορές αναφέρεται η λέξη ‘’greek’’ στο κείμενο.

Μετά πηγαίνουμε στην ιστοσελίδα του Washington State University, (http://www.wsu.edu/~dee/MA/BYZ.HTM) όπου ο καθ. Richard Hooker, αφού μας πει ότι «το Βυζάντιο ήταν η ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και όχι απλώς η συνέχειά της στην Ανατολή», μας εξηγεί ότι είχε ένα διαφορετικό περιεχόμενο, με κυρίαρχο τον ελληνικό χαρακτήρα: Ίσως το μόνο προεξέχον στοιχείο της βυζαντινής κουλτούρας, ήταν η μετάδοση της κλασσικής. Ενώ οι κλασσικές σπουδές, επιστήμη και φιλοσοφία, εν πολλοίς εξαφανίστηκαν στη λατινική Δύση, η βυζαντινή εκπαίδευση και φιλοσοφία, εξακολούθησε να ενασχολείται με τις πνευματικές αυτές παραδόσεις. Ήταν στο Βυζάντιο που ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης εξακολούθησαν να σπουδάζονται και ενδεχομένως μεταδόθηκαν αρχικώς στον ισλαμικό κόσμο και έπειτα στη δυτική Ευρώπη. Μια βασική εκπαίδευση στο Βυζάντιο, αφορούσε κυρίως την γνώση της κλασσικής ελληνικής φιλολογίας όπως την ομηρική (εν πολλοίς άγνωστη στη Δύση την περίοδο εκείνη—σχεδόν όλη η ελληνική φιλολογία που έχουμε σήμερα, διατηρήθηκε μονάχα από τους Βυζαντινούς».

Προκαλεί εντύπωση και απορία, ο αέρας σου Schwabe να προκαλείς τους συνομιλητές σου να του υποδείξουν έστω και έναν ιστορικό που να αποδίδει ελληνικότητα στο Βυζάντιο, όταν το σύνολο των - κλασσικών τουλάχιστον - ιστορικών και βυζαντινολόγων, έπραττε ακριβώς αυτό. Ας πάρουμε μια γεύση:

Αναφερόμενος στην Α’ Σταυροφορία ο William Miller στο έργο του «Η Ελλάς επί των Βυζαντινών», σημειώνει: «Ο Βοημούνδος επανέλαβε μετά είκοσι έτη, τας εναντίον του βυζαντιακού κράτους επιθέσεις του πατρός. Εν τούτω δε τω μεταξύ, καρπός της συμμετοχής αυτού εις την πρώτην σταυροφορίαν, υπήρξε η ανάρρησις αυτού ως ηγεμόνος της Αντιοχείας, μιας των τιμαριωτικών εκείνων πολιτειών, αίτινες πλέον προσεπέλασαν αμέσως εις τας κτήσεις του Έλληνος αυτοκράτορος και η υπ’ αυτού εξάσκησις μεγίστης κοινωνικής επιδράσεως επί τα ήθη των υπηκόων αυτού».


«Ο Αλέξιος παρεχώρησε τα επιβλαβή ταύτα προνόμια ίνα αποφύγη κίνδυνον πολύ μεγαλύτερον. Είχε άλλως, ικανήν οξυδέρκειαν ώστε να προβλέπη ποία αποτεκλέσματα θα είχον αι πράξεις του. Είχε την ευφυίάν να μετατρέπη εις όργανα της θελήσεώς του εχθρούς ισχυροτέρους, παραχωρών εις αυτούς κατά τας κρισίμους στιγμάς δικαιώματα, ή αφαιρών αυτά. Απέδειξε τούτο, ότε εξ ανάγκης ήλθεν εις συνεννόησιν προς τους σταυροφόρους οίτινες τραχύτεροι αυτού, εξ ίσου δε άπιστοι, ήσαν όμως ολιγώτερον πανούργοι. Οι θαυμασταί των σταυροφόρων, τυφλοί περί τα ελαττώματα των ηρώων των, δεν ευρίσκουσιν ικανά επίθετα όπως στιγματίσωσι την απιστίαν του Έλληνος βασιλέως. (Dirk Christiaan Hesseling (1859-1941): Βυζάντιον και Βυζαντινός πολιτισμός, Αθήνα 1911)

«Στην ιστορία του βυζαντινού κράτους, η κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως από τους Λατίνους, είναι μια σημαντική ημερομηνία. Ήταν η πρώτη φορά από την ίδρυσή της, που η βυζαντινή πρωτεύουσα είχε πέσει στα χέρια των ξένων επιδρομέων και το αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος, ήταν η εξάρθρωση της μοναρχίας. Οι νικητές Λατίνοι εγκαταστάθηκαν στα ερείπια της βυζαντινής αυτοκρατορίας (…) Όμως απέμειναν και μερικά ελληνικά κράτη και στην αρχή, μετά την πτώση της αυτοκρατορίας πολλαπλασιάσθηκαν απεριόριστα. Αλλά μεταξύ των φιλοδόξων εκείνων, που επιθυμούσαν ολόψυχα να αποσπάσουν ηγεμονίες για τους εαυτούς τους, μόνον τρεις ήταν που επέτυχαν να δημιουργήσουν μόνιμα κράτη (…) Σ’ αυτά κράτη, όπου η νίκη των Λατίνων είχε ως αποτέλεσμα την εκ νέου αφύπνιση του πατριωτισμού και του εθνικού συναισθήματος, ήταν πολύ φυσικό, όλοι οι Έλληνες ηγεμόνες να διακατέχωνται από την ίδια φιλοδοξία…» (Charles Diehl (1859-1944) : Η ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας)

Ο διαπρεπέστερος των βυζαντινολόγων, ο πολύς Sir Steven Runciman έχει ήδη αναφερθεί. Στο έργο του, Βυζαντινός Πολιτισμός, χαρακτηρίζει το Βυζάντιο «συγχώνευση της αυτοκρατορικής Ρώμης και της χριστιανικής Ελλάδας» και αναφέρεται «στις αρχές του 15ου αιώνα, όταν ήταν πια φανερό ότι η Αυτοκρατορία πέθαινε και ο πάπας είχε ανακτήσει αρκετό από το κύρος του, πολιτικοί του αυτοκράτορα, στην απελπισία τους, ανανέωσαν την κίνηση για την ένωση. Ο Μανουήλ Β’ καλλιεργούσε με πολλή προθυμία τις σχετικές ελπίδες σαν ένα δέλεαρ για τη Δύση και συμβούλευε και το γιό του να υπόσχεται διαπραγματεύσεις, αλλά να τις αναβάλλει επ’ άπειρον. Η έπαρση των Λατίνων και το πείσμα των Ελλήνων, του είπε, δεν θα τους άφηναν ποτέ να συμφωνήσουν και κάθε απόπειρα για ένωση, απλώς θα έκανε το σχίσμα μεγαλύτερο»

Τη θεωρία περί μετεξέλιξης της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας σε Βυζαντινή, όπως ακριβώς τη διδαχθήκαμε στα σχολεία μας, καταγράφει και η Encyclopaedia Britannica στην 9η έκδοσή της (1875-79).

Σχετικά, ο αντιπρύτανης του πανεπιστημίου του St Andrews και καθηγητής των ανθρωπιστικών σπουδών στο πανεπιστήμιο του Αμπερντήν, James Donaldson, σημειώνει πως «υπάρχει αρκετή διχογνωμία σχετικά με το πότε ακριβώς έπαψε να υπάρχει η ρωμαϊκή αυτοκρατορία της ανατολής και προέκυψε η Βυζαντινή» - χαρακτηρίζει ωστόσο «περίοδο της ελληνικής αφύπνισης (greek revival)» την περίοδο μεταξύ του Κωνσταντίνου και του Λέοντος του 3ου του Ίσαυρου. Ο Μιχαήλ Παλαιολόγος χαρακτηρίζεται ως «ιδρυτής της τελευταίας δυναστείας που κυβέρνησε την ελληνική αυτοκρατορία» και παρουσιάζεται να αντιπροσωπεύει «τις περισσότερες από τις ανεπιθύμητες ποιότητες της ελληνικής φυλής – συνωμότης, εγωιστής, αδίστακτος».

Τέλος, ο Cyril Mango, στο έργο του με τίτλο Βυζάντιο: Η Αυτοκρατορία της Νέας Ρώμης, επιβεβαιώνει τη διάδοση των απόψεων περί ελληνικότητας του Βυζαντίου…διαφωνώντας: «Ο ίδιος ο χαρακτηρισμός «Έλληνες» που τόσο ελεύθερα χρησιμοποιούμε για όσους Βυζαντινούς δεν ανήκαν σε κάποια ξένη εθνική ομάδα, απουσιάζει εντελώς από τις πηγές της εποχής. Ο κάτοικος της Ελλάδας νότια της Θεσσαλίας, θα ονόμαζε τον εαυτό του «Ελλαδικό» (όνομα που χρησιμοποιείται ήδη τον 6ο αιώνα), αλλά θα μπορούσε να είναι είτε Σλάβος, είτε «Έλληνας». Το ίδιο ισχύει και για κατοίκους άλλων περιοχών, τα ονόματα των οποίων προέρχονταν από το όνομα της επαρχίας τους, για παράδειγμα Παφλαγόνες ή Θρακήσιοι…»

Σε τι διαφέρουν λοιπόν οι πλειοψηφικές απόψεις που εξετέθησαν παραπάνω, από εκείνες που διδαχθήκαμε στο σχολείο; Σε τίποτα.

Υπάρχει μια διαφορά όμως, που είναι μεγάλη και ουσιαστική. Δεν βρίσκεται στη διατύπωση, αλλά στο περιεχόμενο των λέξεων. Μια διαφορά, που το υπουργείο Παιδείας και οι συγγραφείς των σχολικών βιβλίων, δεν θα μπορούσαν να αναδείξουν χωρίς να ανοίξουν τους ασκούς του Αιόλου. Αφορά βεβαίως την εθνική ταυτότητα των νεοελλήνων και τις σχέσεις τους με τους αρχαίους Έλληνες.

quote:
Schwabe: Με άλλα λόγια, και δεδομένου ότι ΚΑΜΙΑ ΝΥΞΗ δεν γίνεται για τον δήθεν «εξελληνισμό» που έχουνε φανταστεί οι Τουρκόφιλοι Φαναριώτες ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ…

quote:
Schwabe: Εάν υπήρχε φίλτατε ΙΧΝΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑΣ στο πολυφυλετικό και θεοκρατικό μόρφωμα της Νέας Ρώμης, τότε και το Βρεταννικό Μουσείο θα το σημείωνε, αλλά και φυσικά όλο και κάποια σοβαρή επιστημονική έδρα θα το είχε εντοπίσει....

quote:
Schwabe: Εμ, ναι, βέβαια!!! Μα, τι λέτε τώρα, τους συμφέρει τους ’γγλους να πούνε την «αλήθεια»??? Τους συμφέρει να πούνε πως.......ο Βουλγαροκτόνος ήταν στην πραγματικότητα βέρος Αθηναίος ας πούμε! Τους συμφέρει να πούνε πως ο Φλάβιος Βαλέριος ήταν στην πραγματικότητα......βέρος πρόγονος του Σωκράτη για παράδειγμα!!!

Δεν θα μπορούσε να βρει κανείς, πιο κατατοπιστική διευκρίνιση της διαφοράς αυτής, από το παρακάτω απόσπασμα της Encyclopaedia Britannica, υπογεγραμμένο από τον Sir Richard Claverhouse Jebb, καθηγητή της Ελληνικής και Λέκτορα του Trinity College του πανεπιστημίου του Cambridge. Φέρει τον τίτλο “Greek settlements in Asia” (ελληνικοί εποικισμοί στην Ασία) και παρατίθεται παρακάτω:

«Οι αποικίες που εγκατέστησε ο Αλέξανδρος στην προέλασή του στην Ασία, σηματοδοτούν την έναρξη μιας νέας περιόδου στην ελληνική ιστορία. Μέχρι τότε, είχαμε να κάνουμε με λαούς, των οποίων η ελληνική ενότητα έγκειτο, όχι απλώς σε μια κοινότητα γλώσσας και πολιτισμού, αλλά επίσης, κοινότητα αίματος. Τώρα, πλάι στο φυσικό αυτό ελληνικό έθνος, εγείρεται ένα τεχνητό ελληνικό έθνος, μια κοινή γλώσσα και πολιτισμός, αλλά όχι αποκλειστικά από ελληνικό αίμα.

Οι Μακεδόνες μπορούν να θεωρούνται ως οι ιδρυτές της τεχνητής αυτής εθνικότητας. Ήσαν άνευ αμφιβολίας από ένα γένος συγγενές του ελληνικού - σε ποιο βαθμό είναι λιγότερο εύκολο να ειπωθεί - αλλά (με εξαίρεση τους βασιλείς τους) θεωρούντο γενικώς από τους Έλληνες, ως ιστάμενοι ανάμεσα στους Έλληνες και τους βάρβαρους. Ο Φίλιππος έκανε αρκετά για να εξελληνίσει τη Μακεδονία. Και οι μακεδονικές αποικίες του Αλέξανδρου, έγιναν με τη σειρά τους, κέντρα απ’ όπου η επίδραση του ελληνικού πολιτισμού μεταγγίστηκε στην Ασία. Έκτοτε, υπάρχουν δύο ελληνικοί τύποι: Ο ελληνικός του κυρίως ελληνικού τύπου, ο οποίος διατηρεί σε ορισμένο βαθμό την διακριτή ιδιαιτερότητα του παλαιού ελληνικού χαρακτήρα – και ο ασιατικός Έλληνας, περισσότερο επηρεασμένος από αλλοδαπά περιβάλλοντα, περισσότερο εύπλαστος και λιγότερο ανεξάρτητος. Η ιστορία της σύγχρονης ελληνικής εθνικότητας, χρονολογείται από τις ημέρες του Αλεξάνδρου.

(…) Η διχόνοια των πόλεων – ανίατη, καθώς εμφανίζεται ένεκα μιας βαθειάς εσωτερικής παρακμής – δίνει τη δυνατότητα σε έναν πολυμήχανο βασιλέα μιας ημιβάρβαρης χώρας, να καταστήσει εαυτόν στρατιωτικό δικτάτορα της Ελλάδας. Αλλά, μόλις ακριβώς οι καλύτερες ημέρες του ελληνικού πολιτισμού μοιάζουν να έχουν παρέλθει, μια νέα πορεία του ανοίγεται. ’νθρωποι που δεν είναι ελληνικού αίματος, βοηθούν να μεταγγισθεί η ελληνική γλώσσα, σκέψη και τρόποι, σε ένα ευρύτερο πεδίο: και η ζωή του σύγχρονου ελληνικού έθνους ξεκινά».

Το ελληνικό κράτος, μας μετέφερε στα σχολικά βιβλία, ακριβώς ό,τι έγραφαν οι ξένοι επιστήμονες - εκτός από το βασικό και το αυτονόητο για κάθε νοήμονα άνθρωπο: Ότι ο «εξελληνισμός» υπήρξε αμφίδρομος, ξεκίνησε ήδη επί Μακεδονικής Αυτοκρατορίας, εξελίχθηκε επί Ρωμαιοκρατίας και Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και πως, έκτοτε, τα μόνα μέρη στα οποία θα μπορούσε να είχε διατηρηθεί «αμόλυντο» το αρχαίο ελληνικό αίμα επί μακρόν, θα ήταν απομονωμένα μέρη όπου αναγκαστικά θα βασίλευε η αιμομιξία μέχρι παραλύσεως.

(Η συνέχεια επί της οθόνης…)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 05:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τα επιχειρήματά σου διαπίστωσα (για ακόμη μία φορά) ένα πράγμα. Πως μερικές απλές έννοιες είναι τελικά τόσο δυσνόητες όταν δεν εξυπηρετούν και θα πρέπει να γίνουν λάστιχο προκειμένου να εφαρμόσουν στην άποψή μας.

Μιλάς για ελληνικότητα του Βυζαντίου. Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "ελληνικότητα"; Πώς αντιλαμβάνεσαι την "ελληνικότητα" αυτή; Πολιτικά; Θεσμικά; Θρησκευτικά; Πολιτιστικά; Γλωσσικά; Εθνικά;

Καθορίζοντας τι σημαίνει για σένα "ελληνικότητα" μπορούμε μετά να συζητήσουμε πάνω στο τι υπάρχει για την ελληνικότητα αυτή. Γιατί αυτά όλα που παραθέτεις δεν είναι τίποτε άλλο παρά η κατάδειξη της επίδρασης του ελληνικού πνεύματος πάνω στη Ρώμη, που άρχισε το 146 όταν άρχισαν να μεταφέρονται τα ελληνικά αγάλματα στην πρωτεύουσα των κατακτητών και άρχισε η Ρώμη να εξελληνίζεται πολιτιστικά χωρίς όμως να γίνει ελληνική. Παρέμεινε ρωμαϊκή.

quote:
Trainman
Την αρχή την κάνει ο φίλος σου ο Gibbon – ας παραθέσω για μια ακόμη φορά την ιντερνετική διεύθυνση του κλασσικού του συγγράμματος, για την «παρακμή και πτώση της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας» http://www.ccel.org/g/gibbon//decline/index.htm, για να καλέσω κι εγώ απλοϊκά τον αναγνώστη, να μετρήσει πόσες φορές αναφέρεται η λέξη ‘’greek’’ στο κείμενο.

Πρόκειται γι'αυτό που είπα παραπάνω. Ο Gibbon χρησιμοποιεί τον όρο "greek" με διαφορετική έννοια προφανώς απ'ό,τι εσύ. Γι'αυτόν, όπως φαίνεται και από το σύνολο του έργου του, το Βυζάντιο παραμένει ρωμαϊκό σε επίπεδο πολιτικής ύπαρξης. Η ελληνικότητά του έχει να κάνει με άλλα πράγματα τα οποία μάλλον δεν θέλεις να κατανοήσεις, με τον ίδιο τρόπο που οι Greek Orthodox (κατά τίτλο) εκκλησίες της δυτικής ακτής των Η.Π.Α. ούτε greek είναι (μια και δεν ακούγεται λέξη ελληνικά εκεί μέσα) ούτε orthodox είναι.

Η περίπτωση του Βυζαντίου (τηρουμένων των αναλογιών) είναι η αντίστοιχη περίπτωση της Καλιφόρνια σήμερα. Η Καλιφόρνια λοιπόν κατοικείται από διάφορες εθνότητες. Το μεγαλύτερο μέρος είναι Μεξικανοί. Η Μεξικανική θεωρείται επίσημη γλώσσα της πολιτείας και όλες οι δημόσιες επιγραφές πρέπει να είναι ΚΑΙ στα ισπανικά (μερικές είναι μόνο στα ισπανικά). Είναι η μοναδική πολιτεία όπου τα μεξικανικά χαρτιά (ταυτότητες, ληξιαρχικές πράξεις, δημόσια έγγραφα του Μεξικού) γίνονται δεκτά από τις αντίστοιχες αμερικανικές υπηρεσίες χωρίς να απαιτείται η προσκόμιση μετάφρασης.

Μάντεψε όμως. Η Καλιφόρνια ΔΕΝ είναι μεξικανική πολιτεία. Παραμένει αμερικανική.

Πριν λοιπόν προχωρήσεις στη "συνέχεια επί της οθόνης" αναμένω να καθορίσεις τι εννοείς "ελληνικότητα" του Βυζαντίου και πάλι εδώ είμαστε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 10:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα γήπεδα σείονταν στο παρελθόν από την ιαχή «έμπαινε Γιούτσο!», αλλά ο γίγαντας Νίκος Γιούτσος (εκ του τουρκικού yuce = ο μέγας, ο έξοχος) μάλλον θα έπρεπε να παίζει στην Εθνική Τουρκίας. Το ίδιο ισχύει και για τον Γιώργο Δεληκάρη, (εκ των τουρκικών deli=τρελός και kari = γυναίκα), τον Γιώργο Τσαλίκη (calik = αυτός που κλίνει, που γέρνει), τον κομμουνιστή ηθοποιό Κώστα Καζάκο (εκ του Kazak = Κοζάκος), την βουλευτή Μαρία Δαμανάκη (Daman = ποδόγυρος), τον πρωτεργάτη της παρούσης επίμαχης εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης Θάνο Βερέμη (εκ του αραβικού verem = φυματίωση, χτικιό), τον νομπελίστα ποιητή μας, Γιώργο Σεφέρη (εκ του sefer = ταξίδι), τον σκηνοθέτη Τζων Κασαβέτη (εκ του kasavet = θλίψη), τον γνωστό από την υπόθεση Οτσαλάν, συνταγματάρχη Σάββα Καλεντερίδη (εκ του kalender = τυχοδιώκτης), τον συνοδοιπόρο των ΕΑΜιτών πολιτικό Γιώργο Καφαντάρη (εκ του kafadar = σύντροφος).

Η Ελλάδα κυβερνάται, διασκεδάζεται, μορφώνεται, υποδουλώνεται από τους απογόνους των Ρωμαίων και των Οθωμανών. Ξυπνάτε Έλληνες!

(Η συνέχεια επί της οθόνης)


@ trainman

Φίλε με το σκεπτικό αυτό από το επώνυμο να δηλώνεις την εθνικότητα κάποιου συνεπεία 400 χρόνων σκλαβιάς δεν έχεις αφήσει κανέναν γνήσιο Έλληνα.Όλοι με αυτό το σκεπτικό είμαστε τουρκόσποροι!Δεν θα δεχτώ αυτή την ισοπεδωτική λογική.Έλληνα δεν σε κάνει το επώνυμο μόνο.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 22:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CROWL26, αν με το post σου ήθελες να καταθέσεις την ένστασή σου για όσα περί ονομάτων έγραψε ο εξαίρετος κύριος Trainman, τότε να με συμπαθάς αλλά νομίζω ότι μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοεί. Αν όμως αντίθετα, θέλησες να υπογραμμίσεις την επιδοκιμασία σου και την συμφωνία σου για αυτά που επισημαίνει, τότε προφανώς δεν κατάλαβα εγώ εσένα, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.
Ούτως ή άλλως θεωρώ ότι τα όσα γράφει αξίζει να διαβαστούν περισσότερο από μία φορές.

Με εκτίμηση


μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 02:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρώ ότι τα όσα γράφει αξίζει να διαβαστούν περισσότερο από μία φορές.

Εγώ τα έχω διαβάσει πάνω από είκοσι φορές. Είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος...
Καλά πάω ή να συνεχίσω να διαβάζω;
Κάποια στιγμή ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Είμαι βυζαντινός, είμαι Γραικός, είμαι Ρωμιός..; Αλλά τώρα ξέρω ότι είμαι Ρωμαίος. Οι Γερμανοί και οι Ιταλοί άραγε το ξέρουν;
Χρειάζομαι όμως, μερικούς καλούς λόγους, για να νιώθω υπερήφανος γι αυτήν μου την ταυτότητα. Δώστε μου τα ονόματα μερικών βυζαντινών, που έχουν γράψει χρυσές σελίδες, στον παγκόσμιο πολιτισμό. Φιλοσόφους,μαθηματικούς,θεατρικούς,αστρονόμους,γιατρούς,ιστορικούς,
ζωγράφους,παραμυθάδες,θαυματοποιούς, ότι νά ναι...Γιατί τώρα είμαι υπερήφανος, μόνο για την "άλωση". Τώρα, τους αλωνίσαμε... μας αλωνίσανε... αυτό δεν το θυμάμαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2007, 22:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος...

μην προσβάλλεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2007, 00:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος, είμαι Ρωμαίος...

Ampere,
Γιατί έβαλες τον Γαλάτη να κάνει "toc toc" το κεφάλι του;
Δεν είμαστε υπερήφανοι Ρωμαίοι; Και τι διάολο κατάλαβα εγώ;
Εσύ φταίς, που είπες να διαβάσουμε αυτά που γράψατε, πάνω από μία φορές. Εγώ, όταν τα διάβασα πρώτη φορά, δεν κατάλαβα τίποτα και δεν είχα κάτι να πώ. Μετά είπες, να τα διαβάσουμε πάνω από μία φορές - προφανώς για να μας γίνουν ποιό κατανοητά - κι εγώ όλη την νύχτα διάβαζα. Στο τέλος έβγαλα το συμπέρασμα, ότι μπορούμε να δηλώνουμε Ρωμαίοι. Και εκεί που περίμενα να μου πείς, "έμπαινε Γιούτσο", όπως έκανες με τον Trainman, σήκωσες τον Γαλάτη και με έβγαλες "οφσάιντ".
Διαμαρτύρομαι εντόνως...!!!
Αλλά εντάξη, ανακαλώ το Ρωμαίος. Δεν είμαστε Ρωμαίοι. Έτσι κι αλλιώς αυτή η λέξη, καθόταν σαν κόμπος στον λαιμό μου. Και δεν έχει σημασία που δεν καταλαβαίνω εγώ, για ποιόν λόγο φλυαρείται, σημασία έχει που τον καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2007, 01:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Macedon: Πριν λοιπόν προχωρήσεις στη "συνέχεια επί της οθόνης" αναμένω να καθορίσεις τι εννοείς "ελληνικότητα" του Βυζαντίου και πάλι εδώ είμαστε.

Φίλε Macedon

Προς το παρόν, βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο της αναίρεσης και της διευκρίνισης του τι λένε οι ξένοι ειδικοί βυζαντινολόγοι. Κάποιοι εξόχως σημαντικοί εξ αυτών λοιπόν, όπως έδειξα στην τελευταία μου παράγραφο, έχουν μια θέση για το τι είδους "Έλληνες" είμαστε εμείς και υποστηρίζουν ότι αυτό το "νέο" ελληνικό έθνος ξεκίνησε τόσο παλιά, όσο και η Μακεδονική Αυτοκρατορία!

Εγώ λοιπόν, συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τη θέση αυτή. Περισσότερα θα γράψω αργότερα. Μείνε στο ακουστικό - θα μου πάρει λίγο χρόνο ακόμη και ελπίζω να καταφέρω να γίνω σαφέστερος.

quote:
Ampere: Ούτως ή άλλως θεωρώ ότι τα όσα γράφει αξίζει να διαβαστούν περισσότερο από μία φορές.

Ampere, η διαδικασία αυτή, στο Ζεν λέγεται Κοάν! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy