ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 11:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι!
Συγνώμη που δεν πρόλαβα να απαντήσω χθές.

Λοιπόν ο Παράκελσος ήταν κι αυτός Ροδόσταυρος άρα υποθέτω ότι οι διδασκαλίες του περί θεραπείας μάλλον θα μοιάζουν κάπως με αυτές του Τάγματος αλλά η αλήθεια είναι ότι τις διδασκαλίες του Παράκελσου δεν τις γνωρίζω απόλυτα άρα η γνώμη μου δεν είναι εμπεριστατομένη.

Ο Ακενατόν ήταν πράγματι αυτός που έφερε για ένα διάστημα τονμονοθεϊσμό στην Αίγυπτο.Από αυτόν σύμφωνα με την παράδοση δημιουργήθηκε μια μυστική αδελφότητα την κληρονομιά της οποίας φέρει η αδελφότητα των Ροδοσταύρων.Βέβαια όλο αυτό είναι μια παράδοση και κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν είναι έτσι ή όχι εκτός αν έχει υπερβατικές εμπειρίες που το αποδεικνύουν(πχ Ακασικά αρχεία).
Μπορεί πραγματικά οι Ροδόσταυροι να προέρχονται από τους Ναϊτες υπότες.Πάντως όπως και να έχει το ότι ονομαζόμαστε Ροδόσταυροι δεν σημαίνει ότι έχουμε κάποια ιδιαίτερη σχέση με την χριστιανική θρησκεία.Είναι πιο σωστό να αντιληφθείς τον Ροδοσταυρισμό σαν φιλοσοφικό και μυστικιστικό κίνημα παρά σαν θρησκεία γιατί από το τελευταίο απέχει μακράν.

Χαίρομαι που προχωράς στο βιβλίο.Πραγματικά όσο συνεχίζει τόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται.Δν θυμάμαι αν το είπα αλλά προμηθεύτικα το πραγματικό βιβλίο του Αγρίππα "Τα 3 βιβλία της Μυστικιστικής Φιλοσοφίας" από το οποίο ο Μπάρετ αντέγραψε το δικό του.Θεέ μου είναι πραγματικά τεράστιο!!!Δεν ξέρω πότε θα αρχίσω να το διαβάζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 12:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα φιλε μου.Νομιζω μου το ειχες πει.Σου ευχομαι να εχεις δυναμη και υπομονη για την αναγνωση του.Μολις τελειωσω το βιβλιο θα εχουμε μια ευκαιρια να κανουμε καποιους σχολιασμους ωστε να παρει και η κουβεντα τροπη προς τον βασικο της στοχο.Επισης θα σε παρακαλουσα να μου προτεινεις καποια βιβλια στα Ελληνικα ομως που να περιεχουν γριμμορια και γενικα να σχετιζονται με την μαγεια σε πρακτικο επιπεδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 13:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κοιτάξω να δω τι έχω.Όμως είναι δύσκολο να βρεις βιβλία στην ελληνική για αυτό το θέμα.Στο Μοναστηράκι είδα μια ελληνική έκδοση Σολομονικής του 79(!).Θα κοιτάξω να δω αν αξίζει κι αυτή τον κόπο αν και δεν είμαι σίγουρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 11:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan, ο Αμένοφις ο Δ' - γνωστός ως Ακενατόν - ήταν όντως αυτός ο οποίος προσπάθησε να εισάγει στην Αίγυπτο την ενοθεϊστική θρησκεία και την αποκλειστική λατρεία του Ατόν, αποδίδοντας του τις ιδιότητες του Ρα - Αράχτη.
Παρόλες τις αντιδράσεις του ιερατείου του Άμμωνα, έγιναν προσπάθειες για να διαδοθεί αυτός ο τύπος λατρείας.
Ο Ακενατόν μετά τον θάνατο του θεωρήθηκε καταραμένος, τα κτίσματα του καταστράφηκαν και το όνομα του διαγράφηκε από κάθε επίσημο αρχείο της Αιγύπτου.
Φοβερό, ε?
Όταν ο γιος του, Τουταγχατόν, ανέβηκε στον θρόνο - κι όντας βαθιά επηρεασμένος από το ιερατείο του Άμμωνα - άλλαξε το όνομα του σε Τουταγχαμών κι επανέφερε την θρησκεία του Άμμωνα.

Φίλε F.R.C δεν γνώριζα αυτό που είπες:

quote:
Από αυτόν σύμφωνα με την παράδοση δημιουργήθηκε μια μυστική αδελφότητα την κληρονομιά της οποίας φέρει η αδελφότητα των Ροδοσταύρων.Βέβαια όλο αυτό είναι μια παράδοση και κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά αν είναι έτσι ή όχι εκτός αν έχει υπερβατικές εμπειρίες που το αποδεικνύουν(πχ Ακασικά αρχεία).

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι οι Ροδόσταυροι προέρχονταν από τους Ναΐτες Ιππότες.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το οποίο ανέφερες:

quote:
Η Αδελφότητα διδάσκει επίσης τρόπους θεραπείας του σώματος που δεν είναι γνωστοί(η θεραπεία είναι κάτι στενά συννηφασμένο με τους Ροδόσταυρους).

Γιατί η θρησκεία είναι στενά συνυφασμένη με την Αδελφότητα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lifo
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 22:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lifo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ΄αρχάς ο καθένας που ασχολείται με την μαγεία και όχι μόνο θα ξέρει πως οι πλειοψηφία των μάγων χρησιμιοποιεί γριμόρια για επίκληση πνευμάτων. Αυτά τα γριμόρια φτίαχχτηκαν από ανθρώπους που είχαν ψάξει τον εαυτό στους πολύ καλά και απλώς είχαν βρει πως θα τους ταίριαζε καλύτερα να καλούν πνεύματα. Ή καλύτερα τον ίδιο του ςτον εαυτό. Ωστόσο αυτό δεν είναι μια σταθερά που θα πρέπει απαραιτήτως να ακολουθείτε. Ο καθένας είναι πιο σωστό να ακολουθεί τις διαδικασίες που τον βολεύου καλύτερα και αν θεωρεί τον εαυτό του ικανό να κάνει κάποιες μετατροπές πάω σε κάοια τελετουργικά. Και τώρα σίγουρα κάποιος θα απανατήσει:<<Και αν γίνει κα΄τι λάθος;>>. Η απλή απάντηση είναι πως σίγουρα οι υποσεινήδητες δυνάμεις των λέξεων είναι σημαντικές αλλά δεν χρειάζεται να κολλάτε σε μια λέξη. Α, πές και σας δίνω μια λέξη επίκλησης. Σημασία έχει να νιώσεις(όχι τόσο το νοημά της)παρά την δύναμη που σου ασκεί. Είναι πολύ σημαντικό!

Χ.ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C το βιβλιο αναζητωντας το κλειδι του Σολομωντα ειναι γραμμενο απο καποιον LON MILO QUETTE o οποιος εκτος απο υψηλοβαθμος Τεκτονας ειναι και ενεργο μελος του ORDO TEMPLIS ORIENTIS.Απο οτι φαινεται ο συγγραφεας παραθετει αρκετο υλικο απο το αρχαιο κειμενο της Ελασσονος κλειδας του Σολομωντα καθως και αλλα στοιχεια για διαφορα τελετουργικα του Τεκτονισμου.Στο μαγο ειμαι πλεον στο δευτερο μερος του δευτερου βιβλιου.Πιθανοτατα να σου ζητησω μια βοηθεια σχετικα με το πως βγαινουν τα ονοματα γιατι ψιλομπερδευτηκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε DYING INCUBUS σε ευχαριστω για την πληροφορηση σχετικα με τον Ακενατον.Επειδη δεν γνωριζω πολλα για το Αιγυπτιακο πανθεο μπορεις να μου πεις για τον Ρα-Αραχτη?Οντως τρομερο αυτο που συνεβη μετα τον θανατο του.Ποιος ξερει τι κατασταση επικρατουσε στο ιερατειο και τι φοβοντουσαν οτι θα εχαναν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!Ελπίζω να είστε όλοι καλά!

Αγαπητέ Dying_Incubus με ρωτάς γιατί η θρησκεία είναι στενά συνυφασμένη με την Αδελφότητα.Μα εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο!Ίσα ίσα είπα το αντίθετο.Μήπως ήθελες να ρωτήσεις γιατί η θεραπεία είναι στενά συνυφασμένη με την Αδελφότητα;Αν είναι έτσι τότε σου λέω ότι...δεν ξέρω!Η ιστορία για την ίδρυση της Αδελφότητας από τον Christian Rosercroits(υπαρκτό πρόσωπο) λέει πως όταν αυτός ίδρυσε τον "Ναό του Πνεύματος" έδωσε εντολή στους πρώτους αδελφούς που αποτελούσαν την Αδελφότητα να διασκορπιστούν όλοι(μαζί κι αυτός) και να βοηθούν τους ανθρώπους παρέσχοντάς τους θεραπεία.Έτσι εμφανίζεται πως από την πρώτη κι όλας στιγμή η Αδελφότητα έχει σαν σκοπό και την θεραπεία.Η παράδοση αναφέρει ότι ο Rosercroits είχε λάβει γνώση από την Ανατολή όπου είχε μείνει για πολύ καιρό μετά από ένα αποτυχημένο του ταξίδι προς τους Αγίους Τόπους.Οι Ροδόσταυροι λοιπόν είναι πάντα συνδεδεμένοι με τη θεραπεία...έτσι ξεκίνησε κι έτσι θα παραμείνει. Ούτως ή άλλως η διδασκαλία του Ροδοσταυρισμού ποτέ δεν ήταν αποκλειστικά πνευματικής φύσης.Οι Ροδόσταυροι χαρακτηρίζουν το σώμα Ναό της Ψυχής και συμανυικό μέρος της διδασκαλίας παραμένει η κατανόηση των αρχών της ύλης και οι λειτουργίες της.

Τώρα όσον αφορά την καταγωγή από την Αίγυπτο σαφώς και δε σας είναι γνωστό γιατί αποτελεί εσωτερική παράδοση της Αδελφότητας.Μάλιστα η παράδοση αναφέρει ότι η μέρα που δημιουργήθηκε η Αδελφότητα ήταν η Πέμπτη.Όμως πρόκειται για μια παράδοση.Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν είναι έτσι ή όχι παρά μόνο με τον τρόπο που είπα.Μπορεί πραγματικά να προερχόμαστε από τους Ναϊτες μιας και φαίνεται πως υπάρχει κάποια ισχυρή σχέση που μας συνδέει με αυτούς.Αλλά πως μπορείς να τα αποδείξεις όλα αυτά;Κι εγώ ο ίδιος αν και Ροδόσταυρος αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό την "καταγωγή" μας από την Αίγυπτο.Έχω στο νού μου ότι κάθε Αδελφότητα που υπήρχε είχε τη συνήθεια να αποδίδει τις ρίζες της εκεί.Προς το παρόν λοιπόν δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η παράδοση έχει δίκιο.Από την άλλη αν κοιτάξει κανείς την ιστορία του μυστικισμού θα δει πως υπάρχει σίγουρα κάποια παράδοση που ξεκινά από την Αίγυπτο, συνεχίζει με τους Εβραίους και τον Μωησί φτάνει στους Άραβες κι από εκεί περνά μέσω της Ισπανίας και της Γαλλίας(κέντρο πολλών Ταγμάτων) στην Ευρώπη.Η Ερμητική πχ φιλοσοφία υπάρχει σε πολλές αδελφότητες και είναι θεμέλιος λίθος της Δυτικής παράδοσης(ο άλλος είναι η Kamballa).

Αγαπητέ lifo(που το όνομά σου μου θυμίζει μέθοδο αποτίμησης αποθεμάτων που μάθαινα στην Κοστολόγιση το Πανεπιστήμιο)συμφωνώ γενικά με αυτό που λες και σε ευχαριστώ που μας γυρνάς πάλι στον αρχικό δρόμο.Συμφωνώ ότι οι υποσεινήδητες δυνάμεις των λέξεων είναι σημαντικές αλλά διαφωνώ στο ότι δεν πρέπει να κολλά με σε μια λέξη.Πρέπει να έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ επίγνωση του τι λες και να το προφέρεις καθαρά και δυνατά γιατί οι λέξεις έχουν δύναμη. Ο μυστικιστής ξέρει ότι όλα στο Σύμπαν αποτελούνται από δονήσεις άρα ο ήχος-η δόνηση της λέξης έχει μεγάλη συμμασία για την επίκληση.
Τώρα όσον αφορά τις μετατροπές θα πρέπει να γίνονται μόνο από κάποιον που έχει εμπειρία!Πως θα πάω εγώ να αλλάξω ένα Γριμμόριο που είναι πιο παλιό κι από τον παππού του παππού του παππού μου; Αν είμαι έμπειρος και μπορώ να εφαρμόσω ένα προσωπικό σύστημα μαγείας (σωστά δομημένο όμως) τότε εντάξει.Συστήματα του τύπου "φανταστήτε πως περιβάλεστε από έναν κύκλο φωτός" όταν καλείς πνεύματα είναι τουλάχιστον επικύνδυνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε lousipan ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Θα κοιτάξω να προμηθευτώ το βιβλίο.Αν θυμάμαι είπες ότι είναι από τις εκδόσεις Αρχέτυπο;Νομίζω ότι είχα διαβάσει μια συνέντευξη του εν λόγω κυρίου. Μμμ....μάλλον το βιβλίο θα είναι ενδιαφέρον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C ναι ειναι απο Αρχετυπο.Απο συνεντευξη του και εγω το ειδα.Μαλλον την ιδια θα διαβασαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 07:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C, έχεις απόλυτο δίκιο!
Δεν είπες ότι η Αδελφότητα των Ροδόσταυρων είναι στενά συνυφασμένη με την θρησκεία αλλά με την θεραπεία.
Το θέμα είναι πως ήθελα να πω αυτό αλλά για άγνωστο λόγο το διατύπωσα ως θρησκεία!
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

Όσον αφορά την τάση πολλών ταγμάτων/αδελφοτήτων να αποδίδουν τις ρίζες τους στην Αίγυπτο, μου φαίνεται εν μέρει λογικό.
Η αρχαία Αίγυπτος κρύβει ακόμη και σήμερα πολύ μεγάλο μυστήριο, υπήρξε κοιτίδα του αποκρυφισμού και της Γνώσης, έχει δώσει κάποια θρησκευτικά στοιχεία σε κάποιους λαούς κτλ.
Οπότε δε μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση αυτό...

Φίλε lousipan, η Αιγυπτιακή μυθολογία είναι τεράστια όπως και το πάνθεον της.
Το πάνθεον πχ δεν περιλαμβάνει 12 θεούς όπως περιείχε η Ελληνική μυθολογία αλλά υπήρχε διαφορετικό πάνθεον στις μεγαλύτερες πόλεις της.
Έτσι έχουμε την Εννεάδα της Ηλιούπολης, την Ογδοάδα της Ερμούπολης - στην οποία κυρίαρχος Θεός ήταν ο Ρα - τις Τριάδες των Θηβών και της Μέμφιδας κτλ.
Οπότε θα μας πάρει αρκετό χρόνο για να παρουσιάσουμε όλα αυτά τα στοιχεία κι αν το κάνουμε σ' αυτό το θέμα νομίζω πως θα ξεφύγουμε αρκετά.

Μπορούμε όμως στο μέλλον να ανοίξουμε ένα θέμα για να κάνουμε την συγκεκριμένη παρουσίαση.

Περιληπτικά πάντως θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο ηλιακός θεός Ρα ήταν μια τόσο "δυνατή" θεότητα που κάποιες φορές η λατρεία του ταυτίστηκε με κάποιου άλλου θεού.
Αυτό συνέβη με τον Άμμωνα (Αμμων Ρα) και τον Ώρο (Ρα Χεράκτυ).
Ο Ρα ως θεότητα εθεωρείτο ως ο Ήλιος που δημιουργεί και ζωογονεί και του Κόσμου ο οποίος κάθε μέρα ταξιδεύει ως βαρκάρης για 12 ώρες στον Ουρανό ενώ τις υπόλοιπες 12 ώρες διανύει με την βάρκα του τον Κάτω Κόσμο.
Άλλοι τον ταυτίζουν με τον αυτοδημιούργητο θεό Ατούμ, του οποίου αποτελεί ενσάρκωση.

Οι Αιγύπτιοι πίστευαν ότι ο Ρα ήταν ο πρώτος Φαραώ της Αιγύπτου και κάθε Φαραώ ήταν γιος του επί της γης - ή ακόμη και μια φυσική ενσάρκωση του - ενώ δημιούργησε τους ανθρώπους με τα δάκρυα του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 11:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσα!Να 'μαι και 'γω!

Dying_Incubus πραγματικά άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...χαίρε βάθος αμέτρητο!

Πρέπει κάποτε να ασχοληθώ περισσότερο με την Αιγυπτιακή Μυθολογία. Έκανα κάποιες προσπάθειες στο παρελθόν αλλά μάλλον μπερδεύτηκα

lousipan συγνώμη αλλά ακόμα δεν έχω προλάβει να κοιτάξω για την ελληνική βιβλιογραφία που ζήτησες.Υπόσχομαι να κοιτάξω σήμερα αλλά δε νομίζω να βρω και πολλά πράγματα.Τα περισσότερα που έχω είναι στην αγγλική.Το βιβλίο πως πάει;Για πια ονόματα ρωτάς συγκεκριμένα; Ελπίζω να μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μη νομίζεις... κι εγώ έχω απορίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε DYING INCUBUS σε ευχαριστω για την ενημερωση.Εχεις δικιο σιγουρα θα ξεφυγουμε πολυ απο το θεμα.Φιλε F.R.C το διαβασμα του βιβλιου παει καλα αλλα οχι με τους ρυθμους που θα ηθελα.Τα ονοματα που εχω απορια ειναι εκει που εχει τους πινακες με τις γραμμες του καλου και του κακου.Οπως μου ειχες πει ειναι οντως λιγο μπερδεμενο το βιβλιο.Επισης εκει που αναφερει πως γινονται οι καθιερωσεις των εργαλειων που χρησιμοποιεις καθως και οι επικκλησεις των αγαθων η των κακων πνευματων σου αναφερει πως πρεπει να δομηθει η προσευχη που πρεπει να πεις.Δεν σου λεει καποια συγκεκριμενη.Αναφερει τι γεγονοτα πρεπει να μνημονευεις αναλογα τι θελεις να καλεσεις και να αναφερεις τα ιερα ονοματα του θεου.Κατα ποσο ομως ενας ατζαμης οπως εγω εχει την δυνατοτητα να κανει δικη του επικκληση?Δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 13:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και είναι!Για αυτό το λόγο το βιβλίο αυτό δεν είναι και τόσο χρήσιμο όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά.Πρόκειται στην ουσία για ένα "ανθολόγιο".Θα ξαναγράψω σε λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 14:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο βιβλιο που σου ελεγα εριξα μια γρηγορη ματια ειναι πιο ξεκαθαρο και το πρακτικο μερος εχει πολυ μεγαλη σαφηνεια.Απλα παιζει μονο με τους 72 δαιμονες της Γκοετια και προς το παρον αν περασω στην πραξη δεν θα ηθελα η πρωτη επαφη να ειναι με κατι τετοιο για να μην καταληξω ετσι .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 15:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XA XA XA XA XA!Πολύ καλό!Η αλήθεια είναι ότι η Goetia που είχα διαβάσει κάποτε μου είχε φανεί πολύ δυσνόητη.Δεν ήξερα από που να αρχίσω κι από που να τελειώσω!Είχε ένα σορό κείμενα και μερικά γραμμένα στα ελληνικά(η Goetia ήταν αυτή που είχε εκδόσει ο Mathers με σχόλια του αγαπητού μου Άλιστερ Κρόουλι)

Πρέπει να πάρω κι εγώ το βιβλίο.Ελπίζω να έχει πολλές χρηστικές πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 13:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C εχει αρκετες χρηστικες πληροφοριες και παραλληλα τα εχει με μια καλη σειρα.Μαλλον ο τυπος εκατσε και εκανε αυτο που πρεπει να κανουμε σε ενα βιβλιο οπως η γκοετια.Εβγαλε ακρη απο ολο το μπερδεμα και εβαλε σε μια σειρα το πρακτικο μερος ωστε αν θελεις να το ακολουθησεις να μην χρειαζεται να ανατρεχεις παντου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 10:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα το βιβλίο αλλά δεν το αγόρασα ακόμα.Του έριξα πρώτα μια ματιά.
Νομίζω ότι κατά κύριο λόγο αναφέρεται στον βασιλιά Σολομώντα και στο πως εμφανίζεται το πρόσωπο αυτό σοτν Τεκτονισμό και αλλού και τι μπορεί να κρύβεται πίσω από τη μορφή του.Θέλω να πω ότι περισσότερο μου φάνηκε σαν ένα βιβλίο που γράφτηκε για τον βασιλιά Σολομώντα παρά για να δώσει πρακτικές πληροφορίες σχετικά με τις Επικλήσεις. Περίμενα να δω ένα βιβλίο που αναφέρεται αποκλειστικά στην Υψηλή Μαγεία και δίνει....οδηγίες να το πω;...για το πως να εκπληρώνει κανείς μια Επίκληση.Όχι ότι δεν αναφέρεται καθόλου στην Υψηλή Μαγεία αλλά νομίζω ότι οι πληροφορίες που παρέχει δεν γράφτηκαν με το πνεύμα "πρακτικές οδηγίες" όσο με το πνεύμα "πληροφορίες".
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και μάλλον θα το αγοράσω αλλά δε νομίζω αν ήθελα ποτέ να κάνω κάποια επίκληση να στηριζόμουν μόνο σε αυτό γιατί δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο σκοπός του βιβλίου.
Δεν ξέρω...μπορεί να κάνω και λάθος γιατί όπως είπα του έριξα μια ματιά μόνο.Θα του ρίξω και μια δεύτερη και θα δω.
Μήπως μέχρι τότε μπορείς να με διαφωτίσεις εσύ lousipan πάνω στο τι περίπου αναφέρει το βιβλίο για την ΠΡΑΚΤΙΚΗ πλευρά της Υψηλής Μαγείας;
Ξαναλέω ότι μου έκανε πολύ καλή εντύπωση απλά περίμενα κάτι άλλο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 11:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C το μισο βιβλιο και λιγο παραπανω ειναι ιστορικο.Απο εκει και μετα εχει πληροφοριες για τις επικκλησεις.Παραπανω δεν το μελετησα.Οσο ειδα εχει επικκλησεις καταρες και απειλες στους δαιμονες σφραγιδες οδηγιες για τον σχηματισμο του κυκλου κ.τ.λ.Τον μαγο τον τελειωσα.Τελικα το ΕΠΤΑΜΕΡΟΝ παραμενει η πιο προσιτη λυση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, πραγματικά το "Επτάμερον" είναι από τα λιγότερο απαιτητικά Γριμμόρια.Εγώ σκοπεύω άμα(χρονικοϋποθετικός σύνδεσμος!)κάνω ποτέ κάποια Επίκληση να χρησιμοποιήσω αυτό.Βέβαια έχω κάποιες απορίες και για αυτό δημιούργησα αυτό το θέμα ώστε αν κάποιος το διαβάσει να ανταλλάξουμε απόψεις μπας και βρούμε καμιά άκρη!
Βέβαια συμμετέχω σε ένα κλειστό forum του συγγραφέα που έχει γράψει το "Ceremonial Magic and the Power of Evocation" και που προσφέρει μαθήματα πάνω στο παλιό σύστημα μαγείας.Ξεκίνησε μόλις χθες και ελπίζω να με βοηθείσει να λύσω τις απορίες μου.

Κτάλαβες πως βγαίνουν οι σφραγίδες των Πνευμάτων και τι σχέση έχουν με τα Μαγικά Τετράγωνα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως φιλε μου δεν το καταλαβα.Δεν μελετησα τοσο προσεκτικα οπως θα επρεπε?Τι να πω?Θα προσπαθησω παλι.Θα ηθελες να αναφερεις καποιες απο τις αποριες να αναφερω και εγω αυτες που εχω και να προσπαθησουμε να βρουμε μια λυση?Ισως χρειαζομαστε και την βοηθεια καποιου.Στο θεμα της σολομωνικης υπηρχε καποιος συμμετεχων ο οποιος φαινεται πως γνωριζει πολλα και εχει πλουσια πρακτικη εμπειρια.Ισως να μας ελυνε καποια προβληματα αλλα ισως να μην μπαινει στο φορουμ.Που θα παει ομως θα βγαλουμε ακρη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θέμα των Σφραγίδων μπορώ να σε βοηθήσω με e-mail. Τώρα όσον αφορά τις απορίες πάνω στο "Επτάμερον" πρέπει να το ξαναδιαβάσω γιατί δεν το θυμάμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το εκτιμουσα πολυ κατι τετοιο φιλε μου.Οποτε θελεις το ξαναμελετας και παραλληλα καταγραφω και εγω τις δικες μου αποριες και τις κουβεντιαζουμε.Καλα σου ειχα πει σε παλιοτερο μηνυμα οτι θα γινεις δασκαλος μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 13:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη λες τέτοια πράγματα....ψάχνω κι εγώ όπως κι εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ fr. F.R.C., διαβάζοντας τα ανωτέρω, ήθελα να διευκρινήσω πως οι επιρροές του Τάγματος των Ροδόσταυρων δεν είναι απαραίτητα αιγυπριακές. η αρχαία Ελλάδα και τα μυστήρια που τελούνταν τότε έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση των δοξασιών και οριοθεσίων του Τάγματος.

Επίσης, αν και ο σχετιζόμενος με το Τάγμα, φαραώ Ακενατόν υπήρξε κατ' ουσίαν ο θεμελιωτής του ενοθεϊσμού, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το δυσάρεστο γεγονός ότι "φρόντισε" να καταστείλλει κάθε άλλο θρησκευτικό σύστημα της εποχής του (εξ ου και η γενικότερη δυσφορία των αιγυπτίων προς το πρόσωπό του). Κάτι τέτοιο είναι φυσικά αντίθετο με τα όσα πρεσβεύει ο Ροδοσταυρισμός και συγκεκριμένα στα περί ανεξιθρησκείας και ελευθερίας επιλογών (η πιο πλατιά ανοχή στην πιο αυστηρή ανεξαρτησία).

Επίσης, η ημέρα Πέμπτη δεν έχει να κάνει απλά με την ημέρα έναρξης των "εργασιών" του τάγματος αλλά με το ότι θεωρείται πως μία "πέμπτη νύχτα" έγινε η πρώτη επίκληση των πρώτων μελών του Τάγματος (αιγυπτίων εσωτεριστών) στον ναό του Καρνάκ στην Αίγυπτο, επί βασιλείας του φαραώ Τούθμωσι του 3ου. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, καθαρά παραδοσιακά, το Τάγμα προτείνει ως ημέρα "ιδιαίτερης εσωτερικής μελέτης" την Πέμπτη.

Τέλος, θα έλεγα πως το ταξίδι του CRC στους άγιους τόπους, κάθε άλλο παρά αποτυχημένο δεν ήταν, καθώς σε εκείνους τους τόπους ο CRC μυήθηκε σε όλες σχεδόν τις εσωτερικές επιστήμες της αρχαίας Ελλάδας, της μέσης ανατολής και της Αραβίας. Επίσης, οι ανατολικές επιρροές του CRC προήλθαν κατά βάση από τις επαφές του με διδασκάλους που συνάντησε στην Αίγυπτο, την Αραβία και το Μαρόκο.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 10:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Χθες τελειωσα το "αναζητωντας το κλειδι του Σολομωντα".Ενδιαφερον βιβλιο αλλα ο τροπος που ο συγγραφεας αντιλαμβανεται την υψηλη μαγεια ακυρωνει τον σκοπο της και την μετατρεπει απλα σε ενα ευχρηστο εργαλειο που μας εξασφλιζει προσωπικα οφελη και τιποτα αλλο.Εχει επικκλησεις και εξαναγκασμους των 72 πνευματων της Γκοετια τις σφραδιγες του καθενος καθως και τα εργαλεια που χρειαζεσαι.Τα παρουσιαζει ολα αρκετα κατανοητα και στρωτα.Βεβαια δεν δινει και καποια βασικα οπως καποια προσευχη εξαγνισμου του χωρου η του κυκλου η καποιους πινακες με ωρες κ.τ.λ.Ο συγγραφεας θεωρει οτι οι δαιμονες ειναι μεσα μας και οτι σε ολη μας την ζωη κανουμε συμφωνιες μαζι τους και πρεπει να τους καλεσουμε για να τους επιβληθουμε η και να τους καταστρεψουμε αν χρειαστει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 10:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Χθες τελειωσα το "αναζητωντας το κλειδι του Σολομωντα".Ενδιαφερον βιβλιο αλλα ο τροπος που ο συγγραφεας αντιλαμβανεται την υψηλη μαγεια ακυρωνει τον σκοπο της και την μετατρεπει απλα σε ενα ευχρηστο εργαλειο που μας εξασφλιζει προσωπικα οφελη και τιποτα αλλο.Εχει επικκλησεις και εξαναγκασμους των 72 πνευματων της Γκοετια τις σφραδιγες του καθενος καθως και τα εργαλεια που χρειαζεσαι.Τα παρουσιαζει ολα αρκετα κατανοητα και στρωτα.Βεβαια δεν δινει και καποια βασικα οπως καποια προσευχη εξαγνισμου του χωρου η του κυκλου η καποιους πινακες με ωρες κ.τ.λ.Ο συγγραφεας θεωρει οτι οι δαιμονες ειναι μεσα μας και οτι σε ολη μας την ζωη κανουμε συμφωνιες μαζι τους και πρεπει να τους καλεσουμε για να τους επιβληθουμε η και να τους καταστρεψουμε αν χρειαστει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 11:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trithemius για να κάνεις χρήση του όρου fr. υποθέτο ότι είσαι και εσύ Αδελφός.
Με αυτά που λες συμφωνώ και για αυτό τον λόγο αναφέρω ξανά και ξανά ότι η καταγωγή του Ροδοσταυρισμού (αποκλειστικά) από την Αίγυπτο αποτελεί μια παράδοση και τίποτε άλλο.Σαφώς και οι επιρροές που δέχτηκε το Τάγμα προέρχονται και από την Αρχαία Ελλάδα και τις εκεί μυστικές σχολές αφού ούτως ή άλλως υποτίθεται ότι αυτές οι μυστικές σχολές συνέχιζαν μια παράδοση(μυστική διδασκαλία) που ξεκινούσε από την Αίγυπτο( και που φαίνεται να προέρχονταν από τους Άτλαντες).
Επίσης όταν έγραφα για την "έναρξη των εργασιών" την Πέμπτη, αναφερόμουν ακριβώς σε αυτή την πρώτη επίκληση των πρώτων μελών του Τάγματος στον ναό του Καρνάκ.

Τέλος όσον αφορά το αποτυχημένο ταξίδι του CRC στους Αγίους Τόπους ναι, σαφώς και ήταν αποτυχημένο για τον σκοπό που είχε πάει. Ξεκίνησε για τους Αγίους Τόπους αλλά ο φίλος του πέθανε στην Κύπρο κι αυτός κατέλειξε αλλού!Τι άλλο θα έπρεπε να είχε συμβεί για να είναι αποτυχημένο;
Το ταξίδι αργότερα αποδείχτηκε επιτυχές όταν μυήθηκε στη γνώση από τους Άραβες. Δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός του. Άρα ως προς τον πρώτο σκοπό το ταξίδι σαφώς και απέτυχε, αλλά ακριβώς αυτή η αποτυχία αποδείχθηκε....επιτυχία αργότερα!

Σε ευχαριστώ για την παρέμβασή σου Anon.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 11:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και φίλτατε lousipan η περιγραφή που κάνεις είναι αυτό που περίμενα. Ο συγγραφέας δεν είχε πρόθεση να κάνει ένα "do it yourself" βιβλίο! Για αυτό αυτά που αναφέρει μέσα είναι χρήσιμα μα θα είναι λάθος να βασιστείς μόνο σε αυτά γιατί σίγουρα δεν τα αναφέρει όλα.

Γνωρίζεις τίποτα σχετικά με την LBRP ή την BRH;Ακολουθείς(ή σκέφτεσαι να ακολουθήσεις) κάποια αλλη καθημερινή τεχνική;

Άσχετο...γιατί στέλνεις τα μηνύματα συνήθως δύο φορές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 16:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ fr. FRC, η αναγνώρισή σου είναι "επιτυχής"

Όντως, το θέμα των καταβολών του Τάγματος είναι αρκετά νεφελώδες, τόσο που κάποιοι ερευνητές αμφισβητούν ακόμα και την ύπαρξη του CRC! Αυτό όμως δεν έχει σχέση με την αποστολή και τις ενασχολήσεις του Τάγματος. Ας μείνουμε λοιπόν στα ουσιώδη

Χαίρομαι που συμφωνούμε για την "ιδιότητα" της Πέμπτης...

Σχετικά με το ταξίδι του CRC στους αγίους τόπους, ακριβώς αυτό εννοούσα, πως τελικά, το ταξίδι, εκ του αποτελέσματος απεδείχθη εξαιρετικά χρήσιμο. Πάντως δεν ήξερα πως το ταξίδι του αρχικά είχε προορισμό την Κύπρο και πως σχετιζόταν με κάποιον φίλο του

Anyway, σε χαιρετώ, με τις καλύτερες ευχές για βαθιά Γαλήνη!


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy