ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 20:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
"Υποκριταί, το μεν πρόσωπον του ουρανού γινώσκετε διακρίνειν, τα δε σημεία των καιρών ου δύνασθε γνώναι;".

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sitos
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 20:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sitos
"Υποκριταί, το μεν πρόσωπον του ουρανού γινώσκετε διακρίνειν, τα δε σημεία των καιρών ου δύνασθε γνώναι;".

Κάτσε ρε ρομιε.
Ποιους απο ολους λες υποκριτες?
Με τι κριση κρινεις τους αλλους?
Απο ποιο ανωτερο σκαλι το λες αυτο?
Αυτος που το ειπε το παραπανω που αναδερεις στο ποστ σου και το χρησιμοποιεις ειχε καθε δικαιωμα να το πει.
Εσυ απο που το πηρες αυτο το δικαιωμα?
Ακομα και ανα καποιοι σφαλλουν και <<ισως>> εσυ εχεις δικαιο δεν εχεις το δικαιωμα να μιλας στους αλλους ετσι.

Αγιοι ανθρωποι φωτισμενοι μιλαγαν με ταπεινοτητα στους αλλους οταν πιστευαν οτι εσφαλλαν μιλουσαν εξηγουσαν συμβουλευαν και προσπαθουσαν να τους βοηθησουν.
Ο τροπος ομως που γραφεις μου λεει οτι ισως εσυ φαρισσαιζεις και νομιζεις οτι γνωριζεις ολη την αληθεια χωρις καμμια ταπεινοτητα.

Edited by - sitos on 16/04/2008 20:46:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε sitos, η κουβέντα ειπώθηκε από τον Κύριο
ημών Ιησού Χριστό στους φαρισαίους για το ότι δεν
έβλεπαν τι συνέβαινε γύρω τους... δεν έχεις διαβάσει
καθόλου την Καινή Διαθήκη;
Το λέει κι ο Ρομιός, για τα σημεία των καιρών
του τώρα που δείχνουν ότι πάμε για πόλεμο, εύκολο να
το καταλάβεις…
Όχι μονο για το τι γίνεται με Τουρκία, Σκόπια, αλλά και όλα τα σημεία που έχουν προφητευτεί , όπως το 666 και άλλα…
Μπορείς να δεις τι γίνεται γύρω μας;….
Εσύ όταν μιλάς για ταπεινότητα για ποιο θέμα μιλάς;
Μήπως έχεις άλλα στο μυαλό σου;
Μήπως κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για τις προφητείες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sitos
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sitos
Αυτος που το ειπε το παραπανω που αναδερεις στο ποστ σου και το χρησιμοποιεις ειχε καθε δικαιωμα να το πει.
Εσυ απο που το πηρες αυτο το δικαιωμα?
......................
Αυτο ειπα και εγω.
Επειδη ξερω ποιος το ειπε και σε ποιους το ειπε.
Δεν μπορουμε να το λεμε ομως εμεις για να κρινουμε καταστασεις και να το χρησιμοποιουμε σαν επιχειρημα για να περασουμε τις αποψεις μας.
Ολοι τα βλεπουμε τα γεγονοτα αλλα δεν χρησιμοποιουμε τα λογια του Ιησου για να ισχυροποιησουμε τις αποψεις μας πετωντας ετσι απλα λογια του Ιησου χωρις να τεκμηριωνουμε γιατι τα λεμε.
Διαφορετικα χρησιμοποιωντας μεμονωμενα την Αγια Γραφη ισως αθελα μας προτεσταντιζουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Αγαπητέ Omas Epsilon, έχω απαντήσει στον φίλο AGS208: " επαναλαμβάνω, ότι περί Παϊσίου, υπάρχουν αντικρουόμενες
απόψεις κι εγώ προσωπικά επειδή
ασχολούμαι με τις προφητείες( όχι μόνο του Παϊσίου,
όπως κάποιοι φαν) προτιμώ να εμπιστευτώ κάποιες άλλες
όπως αυτές του Πατροκοσμά και την Αποκάλυψη,
σ’ αυτό υπάρχει πρόβλημα;


Φίλε Omasepsilon θες και απάντηση..για να μην απαντά ευθεως ο φίλος δεν αναγνωρίζει ούτε τον γ.Παίσιο ούτες τις προφητείες του.

Στο θέμα μας
Προφητεία πατροΚοσμά
"Καλότυχος ποιός θα ζήση μετά το Γενικό Πόλεμο. Θα τρώη μ' ασημένιο χουλιάρι. Εσείς δεν θα τα ιδήτε αυτά. Τα δισέγγονά σας αρίς και πού".
Κάθε γενιά αντιστιχεί σε 25 ετη.αν το είπε ο άγιος γύρω στο 1770 τοτε πώς γίνεται???????


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 21:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
quote:
Φίλε Marco Hietalla αφού λες ότι ασχολείσαι με τα στρατιωτικά,
τότε γιατί δεν ξέρεις πόσο στρατό έχει η Τουρκία και πόσο η 4η Στρατιά τους; Δεν έχει 400.000 άνδρες η στρατιά του Αιγαίου, δεν έχει 80.000 αποβτικά σκάφη;Οι Τούρκοι, φίλε μου έχουν αρχιστράτηγο, ξέρεις πότε δικαιούται μια χώρα να έχει αρχιστράτηγο; Δεν θέλω να πιστέψω ότι λες ψέματα εσκεμμένα, μάλλον άγνοια είναι…15 χρονια ασχολείσαι; Από τη ηλικία άρχισες να ασχολείσαι με τα στρατιωτικά, αν είσαι φοιτητής... Από τα 10;Τόσο παραμύθι, ρε Σταυράκι;…
Απλά πολύ ανακρίβεια πέφτει εδώ μέσα και δεν μου φαίνεται αθώα…


Lol??? Τώρα είμαι κι εγώ ο Σταύρος; Χαχαχαχα... τέσπα. Αφού ρωτάς, είμαι 24 ετών και ασχολούμαι με τα στρατιωτικά από 9 ετών περίπου (Τετάρτη δημοτικού). Ξεκίνησα πολύ ερασιτεχνικά, με περιοδικά του στυλ "Άμυνα&Διπλωματία" και προχώρησα σε πιο εξειδικευμένες πηγές με τα χρόνια.

Η "Ege Asker" ανήκει στην "Ege Ordusu" με τοπική αυτοδιοίκηση στη Σμύρνη και συνολικά βρίσκεται υπό τη διοίκηση της Στρατιάς Κεντρικής Ανατολίας, η οποία είναι και το Γενικό Επιτελείο τους με έδρα την Άγκυρα ("Genelkurmay"). H αποβατική στρατιά του Αιγαίου δεν αποτελεί ξεχωρίστό σώμα. Είναι υποδιαίρεση. 4 στρατιές διαθέτουν οι Τούρκοι σε ετοιμοπόλεμο επίπεδο (καιρό ειρήνης) και όχι 5. Σου παραθέτω και το επίσημο deployment τους. Επίσης, συνολικά αυτή τη στιγμή (καιρό ειρήνης-χωρίς γενική επιστράτευση) διαθέτουν περίπου 800,000 στρατιώτες, από τους οποίου οι 550,000 ανήκουν στις δυνάμεις πεζικού. Ξεχωριστό σώμα είναι οι "Jandarma" (Gendarmerie National Internal Defense) οι οποίοι είναι σώμα εσωτερικής αντιτρομοκρατικής καταστολής και δραστηριοποιούνται κυρίως στη Νοτιοανατολική Τουρκία όπου πλειοψηφία αποτελούν οι Κούρδοι. Αυτοί δεν είναι επίσημο στρατιωτικό σώμα, είναι δύναμη καταστολής ανάλογη της δικής μας ΕΚΑΜ αλλά θεωρούνται στρατεύσιμοι σε καιρό πολέμου.


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
Κάντε κλικ στη φωτογραφία για μεγαλύτερο μέγεθος

17/4/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 22:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Βυζαντινε αλλες οι προφητειες που μιλουν για γενεες...Ο γεροντας μιλωντας για εγγονια κ δισέγγονα ηθελε να πει πιστευω οτι ειναι πολυ κοντα.Αυτη η προφητεια δεν αναφέρεται σε γενεα των 25 ετων, μην μπερδευεσαι.Αλλο το θα συμβει στα δισεγγονα σας και αλλο σε 3 γενεες.
Μεσω της Ορθοδοξιας ανακαλυπτεις την αληθεια παιδες, αν δε το καταλαβουν οι υπολοιποι κριμα...και δικο μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 22:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Πάντως παιδιά είναι τόσα πολλά τα μέτωπα τα ανοιχτά αυτή τη στιγμή που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως επαναπαύονται μερικοί και λένε ότι πόλεμος δεν γίνεται για τα επόμενα 50 χρόνια.

Δεν ξέρω αν θα συμβεί κάτι το καλοκαίρι...αυτό ο Θεός το ξέρει αλλά ο κόσμος οδηγείται μαθηματικά πλέον για εκεί. Τίποτα δεν πάει καλά.

Για εμένα αυτό το μέτωπο που άνοιξε στη μέση Ανατολή με Ισραήλ - Συρία - Ιράν δένει ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Η Τουρκία είναι σε μαύρο εσωτερικό χάλι. Πριν κάποιους μήνες κάποιοι βιαστήκαν να πούν ότι "Τώρα που βγήκε ο Ερντογάν αντίο στρατηγοί. Μη περιμένετε πόλεμο". Ούτε χρόνος δεν πέρασε και διαψεύσθηκαν πλήρως.

Το Κόσοβο....ας μη γελιώμαστε ράγισε τελειωτικά το γυαλί Ρωσίας - Δύσης. Μην αυταπατόμαστε και ας μην μας ξεγελάνε τα υποκριτικά διπλωματικά χαμόγελα....αφορμή μικρή θα φέρει τον πόλεμο όπως λέει και ο γέροντας Ιωσήφ.

Η Αμερική ολοένα και παρακμάζει.....η Κίνα ολοένα και δυναμώνει....η Ρωσία μπορεί να υπολείπεται ακόμα της Αμερικής αλλά μπορεί να ξετινάξει στρατούς σαν της Τουρκίας σε 1 εβδομάδα.

Στο ενεργειακό πεδίο......μαίνεται πραγματικός πόλεμος.

Η παγκόσμια οικονομία καταρρέει

Το περιβάλλον.....διαβάστε τι λένε οι επιστήμονες....το έργο "the day after tomorrow" το έχετε δει?.....κάπως έτσι.

Τα τρόφιμα παγκοσμίως τελειώνουν. Τα αποθέματα ενέργειας το ίδιο.

Δηλαδή το σκηνικό είναι έτοιμο και εμείς βαρκούλες αρμενίζουμε.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 22:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Συγνώμη που έπιασα ζβάρνα τις προφητείες του πατροκοσμά αλλα βλέποντας τις συνέχεια μπορει να βρούμε και μια άλλη ερμηνεία

"Η αιτία θά έλθη από τά Δελειατά".
ξέρει κανείς τι είναι τα δελειατά??όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 22:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=21&la=2&catid=11&artid=674723

Μετά τις πουτινιές ο Βλαδίμηρος που τα έμπλεξε με την ολυμπιονίκη της Ρυθμικής Γυμναστικής αρχίσει τις Π@@@@@νιές του.....
Θυμηθείτε όλους τους μεγάλους άνδρες σε όλους τους μεγάλους πολέμους που βρισκόταν σε παρόμοια θέση.....
Θυμάστε γιατί έγινε ο πόλεμος της Σερβίας επί Κλίντον.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Re sitos, κριθάρι, κι ότι άλλο, πάλι καλά που δε σε
ρωτήσαμε τι θα πούμε, αλλά είπαμε δεν φταίς εσύ
η φαντασία του Σταύρου η μεγάλη τα φταίει…
Δεν αμφιβάλλω ότι ξέρεις ποιος τα είπε, ή δεν
ξέρεις καθόλου τι λες…
Αλλά τι κάθομαι και ασχολούμαι μαζί σου…
Προτεσταντίζουμε; Αλήθεια ξέρεις τι είναι
οι προτεστάντες; Με εκπλήσσεις…

Marco Hietala, και πέταλα, δεν ξέρεις τι σου γίνεται…
Σε ρώτησα από τι αριθμό στρατευμάτων βγαίνει ο
αρχιστράτηγος και ακόμα σφυράς κλέφτικά….40.000 στρατό
η στρατιά, έ; Βεβαιώθηκα για το ότι δεν ξέρεις τίποτα…
Είστε φοβεροί, μιλάτε τόσο πολύ για μένα, που ειλικρινά,
σκέφτομαι να αρχίζω να μοιράζω αυτόγραφα…

Δεν γνωρίζεις ελληνικά φίλε Βυζαντινέ; Όχι δεν
αναγνωρίζω τον Παϊσιο σαν μεγάλη φυσιογνωμία, μάλλον
σαν αμφιλεγόμενη, επαναλαμβάνω…Μήως θέλεις να το ζωγραφίσω;
Η 4η στρατιά ή στρατιά του αιγαίου, είναι το ένα και το αυτό…
έχει 400.000 άνδρες,όπως και 3 στρατηγούς, αποτελείται από αποβατικές δυνάμεις καθαρά και είναι πληροφορίες για οσους ενδιαφέρονται.. Για όσους παίζουν το ρόλο του σπασίκλα,
δεν πειράζει…ξανακαθήστε…

Για όσους λοιπόν ενδιαφέρονται οι Τούρκοι είναι έτοιμοι
για απόβαση… ευτυχώς θα έχουμε απάντηση των Ρώσων σε
μιάμιση μέρα και ΄τοτε θα διαλυθεί η Τουρκία.
Εμείς θα είμαστε σε αναταραχή, κάποιες προφητείες
λέγανε και για πολιτική αναταραχή…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Trexagireve,

Ολόκληρος ο στρατός της Τουρκίας αυτή τη στιγμή αντιστοιχεί σε 800,000 περίπου άντρες, μέσα στον οποίο συμπεριλαμβάνονται και το Ναυτικό και η Αεροπορία. Εξαιρούνται οι Jandarma.

Σου παραθέτω επίσημες πηγές και μάλλον εσύ σφυράς κλέφτικα. 400,000 δεν έχει καλά καλά ολόκληρη η Ege Ordulu, πόσο μάλλον η αποβατική δύναμη. 80,000 σκάφη απόβασης; Τι εννοείς, φουσκωτά Zodiac? Καλά αυτά για να μεταφέρουν στρατιώτες, αλλά άρματα πως θα μεταφέρουν;

Γιατί δε μου προβάλλεις τις πηγές σου; Ξεκάθαρες και επίσημες πηγές θέλω, συγκεκριμένα για την αποβατική δύναμη της Ege Ordulu. Μην μου δώσεις τα νούμερα της πρώτης και τέταρτης στρατιάς μαζί, που βλέπουν την Ελλάδα.

Τέλος, να μιλάς καλύτερα, όπως σε σεβάστηκα ως τώρα αν και διαφωνούσα μαζί σου (ειδικά στο θέμα με τον Μανταμάδο που επέμενες ότι λέγεται Μανταμάδες). Δεν γνωρίζω τον Σταύρο, το μικρό μου είναι Γιάννης και κατοικώ στη Μυτιλήνη λόγω σπουδών. Δεν γίνεται όποιος διαφωνεί μαζί σου να είναι ο Σταύρος.

Υ.Γ. Αλήθεια Σταύρο, γνωρίζεις ποιος είναι ο Marco Hietala; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Να και το deployment της Ege Orduly συγκεκριμένα, σκαναρισμένο από το επίσημο τουρκικό στρατιωτικό περιοδικό "S&H".


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ

Κάντε κλικ στη φωτογραφία για μεγαλύτερο μέγεθος

17/4/2008
_____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Να σου πω τη αλήθεια αδελφέ...όχι, δεν γνωρίζω ποιος είναι ο Marco Hietala. Ούτε πάει ο νους μου.
Εγώ φίλε μου βαριέμαι να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα των accounts.
Όποιος με πιστεύει με πίστεψε.


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Αστειεύομαι φίλε, δεν περιμένω να γνωρίζεις, εκτός κι αν ασχολείσαι με rock/metal μουσική! Και φυσικά αν δεν ασχολείσαι, δε θα σου αρέσει ιδιαίτερα το ότι ο trexagireve επικαλείται ότι χρησιμοποιείς τέτοιο login-name

Πάντως πραγματικά, είναι εκνευριστική, βαρετή και κουραστική η καραμέλα με τα accounts.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 23:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Marco_Hietala_ Σου βγάζω το καπέλο για τις πηγές σου......

Ένα δεν έχω καταλάβει....υπάρχει τελικά η 4η στρατιά Αιγαίου ναι ή όχι και πόση δυναμικότητα έχει.......γιατί άν δεν είναι 400 χιλιάδες και δεν υφίσταται επειδή έχει καταργηθεί, τότε υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε σύ ΕΛΛΗΝΑ. αυτή την απορία 'εχω κι εγώ ,
τι γίνεται με την 4η στρατιά του Αιγαίου; Υπάρχει...

Πόσοι στρατοί έχουν αρχιστράτηγο και πόσο στρστό πρέπει
ναέχει και μεις με 168.000
έχουμε στρατηγό;
Ερώτηση ρε Μάρκο Χεβυμεταλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Και όμως φίλε Marco_Hietala για μια περίοδο άκουγα rock και κάποια συγκεκριμένα κομμάτια από metal(maiden, purple, scorpions, rainbow).

Ξέρω και ηλεκτρική κιθάρα αν και την έχω ψιλοπαρατήσει τελευταία.
Από 6 χρονών ξέρω κιθάρα.
Φοιτητής έπαιζα σε ένα συγκροτηματάκι...για τη πλάκα μας....lead guitar

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, είδες??

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Φίλε Ellinas, η Ege Ordulu είναι μία από τις 2 στρατιές που βλέπουν Ελλάδα. Είναι η λεγόμενη 4η στρατιά, δημιουργήθηκε τη δεκαετία του 1970 με πρόσχημα την άμυνα της Δυτικής Μικράς Ασίας, ωστόσο ο ρόλος της έχει ιδιαίτερες επιθετικές ικανότητες. Την ίδια περίοδο άρχισε και η ραγδαία "θωράκιση" των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου για να αντιμετωπίσει αυτή την απειλή.
Η 1η στρατιά δραστηριοποιείται γύρω από τα Στενά και τον Έβρο και είναι υπεύθυνη για την άμυνα της Κωνσταντινούπολης (αυτή θα σφαγιαστεί άσχημα αν επιτεθούν οι Ρώσοι).

Στην Ege Ordulu υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο τμήμα (γνωστοί μου Τούρκοι μέσω διαδικτύου που ασχολούνται με στρατιωτικά, απορρίπτουν τα περί 100,000 αντρών, λένε ότι είναι περίπου 20,000 αλλά το νούμερο είναι ιδιαίτερα μικρό για την εξάπλωσή τους), που τυπικά έχει ονομασία, είναι το καθαρά επιθετικό κομμάτι της Στρατιάς και αποτελείται από δυνάμεις απόβασης πεζικού, θέσεις επίθεσης πυροβολικού από τη Μικρά Ασία απευθείας στα νησιά (όπου το βεληνεκές το επιτρέπει) και επιθετικά ελικόπτερα. Δυνατότητα άμεσης μεταφοράς αρμάτων, Δ-Ε-Ν διαθέτουν. Έχουν αρματαγωγά αλλά σε καιρό πολέμου είναι σαν να τα στέλνεις για απόσυρση. Ή μεγαλύτερη κινητοποίηση και ετοιμότητα αυτού του τμήματος έγινε το 1996 στα Ίμια.

Πόσο καθαρά είναι αυτό το κομμάτι δε γνωρίζω, οι ελληνικές πηγές υπολογίζουν 80 με 100 χιλιάδες άντρες. Οι Τούρκοι "ερασιτέχνες" λένε 20,000, ενώ μία Αμερικανική πηγή του 1996 που κατάφερα να βρω υπολογίζει περίπου 50,000:

http://www.tdg.nu/OOBs/1946%2B/oob_turkey_1996.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Σωστός ο παίκτης ξέρει πολλά!!
Να καταριφθεί επιτέλους αυτός ο μύθος της πανίσχυρης Τουρκίας.
Η Ρωσία θα την σαρώσει σε 1 εβδομάδα.

Αν γινόταν ΕλληνοΤουρκικός πόλεμος χωρίς καμία ανάμειξη ή συμμετοχή τρίτων πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν αμφίρροπο αν και ποντάρω στην λεβεντιά και τον ηρωϊσμό των Ελλήνων.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Εσύ τι έχεις να μας παραθέσεις αγαπητέ βαγγέλη μετά την καθαρή εξήγηση του Marco_Hietala_ και με πηγές.....καθαρές κουβέντες και ξεκάθαρες παρακαλώ.....
Αλήθεια ο Μπουγιουκάνιτ τι βαθμό φέρει , γιατι όλοι ξέρουμε ότι τον πρώτο και τελευταίο λόγο τον έχει αυτός στις ένοπλες δυνάμεις της Τουρκίας......
Πρώτη φορά ακούω απο σένα Βαγγέλη για αρχιστράτηγο......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
ρε τρεχαγυρευε απο μικρος μ@λ@κ@ς ησουν η στην πορεια εγινες?
Το να την λες στους αλλους δεν σε ανεβαζει, αντιθετως...
Σε πηδαγε κανενας Τουρκος και ξερεις μεχρι και οτι ειναι ετοιμοι να εισβαλλουν...????Ελεος!!
Τα θελες!

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΩΝ
ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ
ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΟΒΑΡΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ

20/4/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
Κατα αρχην, μην αναφερεστε σε πραγματικα ονοματα και περιοχες συγκεκριμενες...πες ειμαι κατοικος ενος νησιου...οχι περισσοτερες πληροφοριες. Ειμαι ξερω γω κατοικος στην Θεσσαλία...και παει λεγοντας. Δεν ειναι καθολου εξυπνο προκειμενου να υποστηριξουμε αυτα που λεμε, να τα δικαιολογουμε με συγκεκριμενες πληροφοριες που αφορουν το στρατο, περιοχες, και οτι 'εξυπνο' τυχον ειδαν τα ματια μας, κλπ...
Ελπιζω να μη με παρεξηγησετε..με καλο σκοπο το γραφω αυτο!!!
Τωρα αν οι τουρκοι εχουν φιλε τρεχαγυρευοπουλε ΟΛΑ αυτα που λες, εμενα θα με λεγανε μεχμετ και εσενα χασαν...!!!
Παντος ΕΜΕΝΑ μεχμετ δε με λενε!!!!!!!!!!
Οποιος ξερει τους τουρκους, ξερει πολυ καλα οτι αυτο το εθνος ειναι θερμοκεφαλο και δεν τους συγκρατουν ουτε οι ΗΠΑ αν θελησουν να κανουν κατι, ειναι αποφασιστικοι. Εμεις παλι, προσποιουμαστε την 'ωραια κοιμωμενη' !!!!

Παντος αν ειχαν 400.000 στρατο στην Μ.Ασια, τοτε ας τους χαιρονται και να τους μετρανε να βλεπουνε οτι γινενε πολλοι...για τιποτα αλλο δεν τους βλεπω να κανουν......(ως τωρα δηλ.)
Οσο για το συρια-ισραηλ..απο εδω το ακουω...και θελει ψαξιμο το στορυ

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΕΛΟΥΣ
ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

20/4/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:54:13  Εμφάνιση Προφίλ
Τα πραγματα ειναι τοσο απλα ....

Στρατηγός*
*Ανώτατος αξιωματικός του στρατού ξηράς που φέρει τον ανώτερο βαθμό της στρατιωτικής ιεραρχίας.

Αρχιστράτηγος**

** ο πρώτος ανάμεσα στους στρατηγούς.
Ο βαθμός του αρχιστρατήγου παλαιότερα θεωρούνταν αξίωμα και όχι βαθμός, ο οποίος απονεμόταν σε καιρό πολέμου σε ανώτατο αξιωματικό
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 01:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
quote:
Κατα αρχην, μην αναφερεστε σε πραγματικα ονοματα και περιοχες συγκεκριμενες...πες ειμαι κατοικος ενος νησιου...οχι περισσοτερες πληροφοριες. Ειμαι ξερω γω κατοικος στην Θεσσαλία...και παει λεγοντας. Δεν ειναι καθολου εξυπνο προκειμενου να υποστηριξουμε αυτα που λεμε, να τα δικαιολογουμε με συγκεκριμενες πληροφοριες που αφορουν το στρατο, περιοχες, και οτι 'εξυπνο' τυχον ειδαν τα ματια μας, κλπ...

Φίλε, καταλαβαίνω τι εννοείς, πράγματι δεν είναι καλό να δίνεις προσωπικά στοιχεία στο διαδίκτυο. Δεν έκανα κάτι τέτοιο όμως, το μικρό μου όνομα έδωσα και την πόλη στην οποία ζω λόγω σπουδών, τίποτα παραπάνω.
Όσον αφορά τα images,τα παραθέτω για πιο εμπεριστατωμένα επιχειρήματα. Τελώ χρέη συντονιστή σε μεγάλο στρατιωτικό forum, αγγλόφωνο, και οι πηγές είναι ύψιστης σημασίας σε οτιδήποτε κι αν συζητείται. Διαφορετικά κι εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω παρκαρισμένο ένα F-22 στην αυλή του σπιτιού μου.

Το χωρίο "Μανταμάδος" το ανέφερα για ένα θέμα που ειπώθηκε πριν μερικές σελίδες, δεν είμαι από εκεί, αν και το έχω επισκεφτεί πολλάκις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 01:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
quote:
Κι επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά το να πειράξει η
Τουρκία δυο νησιά δεν συνιστά πολεμική σύρραξη…"


Επιμενεις ασχετε?Και εγω θα στο ξαναπω μεχρι το μυαλουδακι σου να παρει μπρος.Εστω και το μικροτερο νησακι να καταλαβουν οι Τουρκοι ειναι αιτια πολεμου.Την υποχωρητικοτητα σου πουλα την αλλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 01:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Stvd - ρε τρεχαγυρευε απο μικρος μ@λ@κ@ς ησουν η στην πορεια εγινες?

Σε πηδαγε κανενας Τουρκος και ξερεις μεχρι και οτι ειναι ετοιμοι να εισβαλλουν...????Ελεος!!


Stvd θα σε παρακαλέσω να είσαι ποιο προσεκτικός στις εκφράσεις σου, το ότι δεν συμφωνείς με τις απόψεις (όποιες και αν είναι αυτές) κάποιου μέλους μέσα σε αυτό το τοπικ, δεν σου δίνει και το δικαίωμα, το να εκφράζεσαι με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο ….

Και γενικά μια συγκράτηση της τεστοστερόνης …από όλους τους ευέξαπτους χαρακτήρες…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 01:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Παραδέχομαι τον φιλο Marco_Hietala
Λέει οτι λέει με επιχειρήματα και βάζει τα πράγματα στη θέση τους.Μακάρι όλοι να παραθέταμε τόσο βάσιμες πληροφορίες.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρετε παιδιά δεν μπορώ να σχολιάσω , ομολογώ πως μένω απλός θεατής των εξελίξεων και ενημερώνομαι καθημερινά απο ..εσάς.

Μπαρούτι μυρίζει..

Φίλε Σταύρο κουράγιο , σε κατανοώ και όπως ήδη ξέρεις (απο τις παρακλήσεις να μην εγκαταλείψεις το φορουμ) η πλειοψηφία σε εμπιστεύεται και ούτε καν περνάει απ'το μυαλό της οτι έχεις πολλά accounts.

Τρεχαγύρευε λυπάμαι ειλικρινά αλλα φέρεσαι πάρα πολύ περίεργα.Καταλαβαίνω πως νοιώθεις πνιγμένος απο το "άδικο" , αλλα αν ηρεμήσεις λίγο και δεις τα πράγματα ξεκάθαρα , θα δεις οτι δεν είναι και τόσο "άδικη" η στάση των παιδιών απεναντί σου.
Πολλές φορές πάνω στον θυμό μας ενώ ξέρουμε πως κάνουμε λαθος , το υποστηρίζουμε σθεναρά για να μην νοιώσουμε ας μου επιτραπεί η έκφραση "ταπεινωμένοι".Εδώ όμως όλοι έχουμε έναν κοινό σκοπό και δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ειρωνίας η περίγελου.

Στην ίδια βάση θα ήθελα να πω και στον φίλο Predator ότι δεν τίθεται κανένα θέμα αν οι προφητείες δεν επαληθευτούν το καλοκαίρι , η το φθινόπωρο η σε 100 χρόνια τελος πάντων.Δεν είμαστε εδώ να προφητεύσουμε και μετά να λογοδοτήσουμε.Απλά συζητάμε , το να πεις μια πρόβλεψη -επαναλαμβάνω πρόβλεψη και όχι προφητεία , που να είναι βασισμένη όμως σε προφητείες όπως ο καθής τις κατανοεί - δεν επιδέχεται καμμίας κριτικής νομίζω.

Φίλε Predator σε παλαιότερα ποστς είχες κάνει παρόμοια "απειλή" και στο μέλος Μητσάκος.Δεν οδηγεί κάπου αυτό.Θα συμφωνήσω οτι οι πανικολογίες του Ρομιού είναι κατακριτέες και καλό να αποφεύγονται , όμως όχι οτι θα δέσουμε και πέτρα στο λαιμό μας οι υπόλοιποι που ουσιαστικά συνδυάζουμε γεγονότα , μήπως βρούμε καμμια άκρη στο κουβάρι.Εννοώ πως δεν έγινε και τίποτα , εδώ θα είμαστε πάλι και θα συζητάμε την επόμενη πιθανή χρονική περίοδο εκπλήρωσης όλων.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 02:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό απενεργοποιείται προσωρινά.

Ευκαιρία να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα όλων όσων το χρειάζονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 18:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό ενεργοποιείται ξανά.

Έχουν γίνει κάποιες επεμβάσεις σε μηνύματα των προηγούμενων σελίδων (από τη σελίδα 4 μέχρι και την παρούσα) και αυτός ήταν ένας από τους σημαντικότερους λόγους που το θέμα αυτό έμεινε ανενεργό για κάποιες ημέρες.
Ελπίζουμε να έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα και να συνεχιστεί η συζήτηση χωρίς να προβούμε σε άλλες επεμβάσεις σε μηνύματα ή ακόμα και απενεργοποίηση του θέματος. Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί συμμετέχοντες που δε φταίνε σε τίποτε να "πληρώνουν τα σπασμένα" εξαιτίας κάποιων λίγων που δυναμιτίζουν τη συζήτηση....

Ο λογαριασμός Stvd απενεργοποιείται για 2 βδομάδες, δηλαδή μέχρι και τη μεθεπόμενη Κυριακή (4 Μαϊου). Ευχόμαστε οι σύντομες αυτές διακοπές να φανούν αρκετές για να διαπιστώσεις Stvd, ποιος τρόπος έκφρασης είναι συμβατός με τις συζητήσεις του ESOTERICA, αλλιώς... έχει ο Θεός

Επίσης, trexagireve ελπίζουμε να λήξει εδώ αυτή η εμμονή με τους υποτιθέμενους πολλαπλούς λογαριασμούς του μέλους stavros77. Ο stavros77 δεν έχει δώσει ουδέποτε το δικαίωμα για να σκεφτούμε ότι θα συμμετείχε με τέτοιο παραπλανητικό τρόπο στις συζητήσεις. Για να πούμε την αλήθεια, εδώ και αρκετό καιρό τείνουν ευτυχώς να εκλείψουν από τα forum οι περιπτώσεις συμμετεχόντων που γράφουν με πολλαπλούς λογαριασμούς.
Στην προκειμένη περίπτωση και όσον αφορά τη στάση σου στη συγκεκριμένη συζήτηση trexagireve, θα αρκεστούμε για την ώρα σε μια παρατήρηση. Και αυτό, διότι μετά την χρονική απενεργοποίησή σου πριν από λίγο καιρό, έδειξες πράγματι σημάδια ότι μπορείς να προσπαθήσεις να συζητήσεις χωρίς να δυναμιτίζεις τα θέματα. Οπότε, καλό θα είναι να συνεχίσεις και να επανενεργοποιήσεις την προσπάθειά σου αυτή και να μη μας αναγκάσεις να προβούμε σε επεμβάσεις πέραν της παρατήρησης αυτής.

Καλή συνέχεια λοιπόν στη συζήτησή σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy