ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 23:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε ένα παραθυράκι στην κατανόηση σου και τοποθέτησε εκεί την λέξη "ύβρις". Η παραβίαση του μέτρου, της ηθικής τάξης του κόσμου, των νόμων της Φύσης, η προσπάθεια υπέρβασης των ανθρωπίνων ορίων.
Γνώθι σαυτόν. Μηδέν άγαν.
Πορεύτηκα ένα διάστημα της ζωής μου αποκλειστικά με την πίστη. Τώρα πορεύομαι με την Λογική και μαθαίνω τον εαυτό μου και την Φύση. Μαθαίνω την Ουσία μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 10:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, όταν το καλοκαίρι γίνουν τα γεγονότα,
τότε σε βλέπω να ψάχνεις καλύτερα να δεις τι θυμάσαι από
αυτά που διάβαζες και να προσεύχεσαι στον καλό Θεό να σε
βοηθάει...



Τι θα γίνει το καλοκαίρι, θα κατέβουν τα ...δαιμόνια για μπάνια στην Αθήνα;
Ή θα εμφανισθεί ο άγγελος στην Ακρόπολη και θα φωνάξει εν ισχυρά φωνή: Έπεσε, έπεσε η Βαβυλών η μεγάλη και εγένετο κατοικητήριον δαιμονίων και φυλακή παντός πνεύματος ακαθάρτου και φυλακή παντός ορνέου ακαθάρτου και μεμισημένου;
Και οι έμποροι της γης κλαύσουσι και πενθήσουσιν επ’ αυτή.....;

Κατά κει το πας φίλε μου;


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, εγώ προσωπικά δεν το παω πουθενά...
Πιστεύω ότι πάει μόνο του, γιατί βλέπω τα σημεία των
καιρών, κάτι που κάποιος που ζει έντονα το τωρα και τα
όσα το προδιαγράφουν, ίσως δεν το παίρνει και χαμπάρι...
Προσπαθώ εδώ και κάτι χρόνια κι όχι θρησκόληπτα, να χαράζω ατομική πορεία, καθώς από μικρός είχα "αλλεργεία" με τα κοπάδια...
Όσο για το τι θα γίνει το καλοκαίρι είναι κάπως έτσι:
Αν το 2012 είναι έτος τέλους εποχής (άλλο θέμα ξέρω,αλλά εσύ
ρώτησες..) τριάμιση χρόνια πριν έχουμε τα γεγονότα και το καλοκαίρι
προβάλει αρχή των γεγονότων. Αυτό που σου είπα για το καλοκαίρι
κι εσένα, επειδή σε κόβω για ωραίο άτομο, είναι ότι θα ψάχνεις
να βρεις άνθρωπο και δεν θα βρίσκεις...
Αυτό άσχετα απο πολέμους και έναρξη αντιπαράθεσης καλού- κακού, πράγμα που εσύ δεν δέχεσαι... Δυστυχώς όμως , φίλε μου θα μείνει μονο η μία πλευρά...Κι ο καθένας όπου ανήκει. Εσύ επειδή είσαι εντάξει, θαζοριστείς λίγο με τις αξίες σου, καθώς θα διες ότι η επιφάνεια ορισμενων ανθρώπων, δεν έχει σχέση με το μέα τους. Κι
όταν πέσουν οι μάσκες, θα δεις ποιός είναι ποιός... Είμαι σαφής...
Φίλε Marte, αυτά που γράφω γα τον ΕΡΙΩΠΙΣ... ισχύουν και για
σένα.... Η λογική σου θα σεπροδώσει αυτό το καλοκαίρι κι επειδή
ψάχνεις κατι καλύτερο, θα δεις τι απογοήτευση θα σου προκαλέσει
η λογική σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγνώστου: Δεν περιμενα απο εναν Αυστραλο να αλλαζει τα φωτα στην ελληνικοτητα του Ιουστινιανου.Τετοια σας μαθαινουνε?Ελεος.

Αγαπητέ μου φίλε, ο Ιουστινιανός ή Justinianus Flavius Petrus Sabbatius (~482 - 565) σύμφωνα με την Εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου ήταν Ιλλυριός και σύμφωνα με το Παπαρρηγόπουλο ονομαζόταν «Ουπράδα». Το πέρασμα του απ’ την ιστορία δεν διαφέρει σε τίποτα απ’ αυτό του Αττίλα.

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Λουκά, πού ζεις; Δεν διαβάζεις το topic της γνώσης; Δεν διαβάζεις προφητείες; Κρίμα και σε είχα για ενημερωμένο άνθρωπο.

Επέτρεψέ μου να σε ενημερώσω...

Το καλοκαίρι θα γίνει ο πόλεμος μεταξύ Τουρκίας και Ρωσίας, και μετά οι Ρώσοι θα πάρουν την Κωνσταντινούπολη και μετά θα μας τη δώσουν και μετά θα έρθει ένας βασιλιάς και μετά θα γίνουν χριστιανοί όλοι οι λαοί και μετά θα πάει ο europaios στην Αγια Σοφιά να βάλει ελληνική σημαία και μετά ... μετά έπεσε στον γκρεμό ... κι ήταν καλός άνθρωπος... και πάει καλλιά του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
τριάμιση χρόνια πριν έχουμε τα γεγονότα και το καλοκαίρι
προβάλει αρχή των γεγονότων.

Πάλι το πας στην Αποκάλυψη και στις 1260 ημέρες. Το θέμα αυτό είναι καθαρά Ελληνική Αστροθεοσοφία. Δεν πιστεύω να μου το κάνεις και αυτό δόγμα του Ιουστινιανού;

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, οι Ιλλύριοι ήταν Έλληνες, αυτό
τι σου λέει;
Φίλε Μακεδόν, άσχημη ώρα διάλεξες γα χιούμορ... Σε δυο μηνάκια
θα καταπιείς τη γλώσσα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αα, Macedon, εδώ θα μαλώσουμε. Ο φίλος μου ο Τρεχαγύρευε με έκοψε ...για ωραίο άτομο και πολύ εντάξει, ενώ εσύ με αποκαλείς και....αδιάβαστο.
Τέρμα τα χατίρια ...άπιστε Macedon. Από εδώ και μπρος εγώ να ξέρεις θα είμαι με τον Τρέχαγύρευε. Θέλω ρε παιδί μου να είμαι πάνω στο πρώτο τεθωρακισμένο που θα μπεί στην Κωνστινούπολη, εσύ γιατί σώνει και καλά να μας κόψεις την τύχη μας.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 11:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, οι Ιλλύριοι ήταν Έλληνες, αυτό
τι σου λέει;


Πόθεν έσχες;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 12:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μετά ... μετά έπεσε στον γκρεμό ... κι ήταν καλός άνθρωπος... και πάει καλλιά του.

macedon τι μου θύμισες!!!!
(ψήνομαι να ανοίξω on line petition για την επαναλειτουργία του topic της γνώσης!)

quote:
Φίλε Marte, αυτά που γράφω γα τον ΕΡΙΩΠΙΣ... ισχύουν και για
σένα.... Η λογική σου θα σεπροδώσει αυτό το καλοκαίρι κι επειδή
ψάχνεις κατι καλύτερο, θα δεις τι απογοήτευση θα σου προκαλέσει
η λογική σου...

"Κι αν με προδώσει η λογική μου και πονέσω, έχω στην τσέπη μου το δεύτερο το <<μέσο>>"
Να ξερες φίλε μου τι λέγανε την δεκαετία του ΄90 οι ασχολούμενοι με τις προφητείες, τα barcodia, αντίχριστους στις ολυμπιάδες της Ατλάντας, λευκές αδελφότητες, μαύρες, κόκκινες, καφετιές....

Τέλος πάντων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 13:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, δηλαδή κατ' εσέ ο Πύρρος ήταν
....Αλβανός; Ξέρεις εκείνον που βγήκε ο όρος Πύρριος νίκη, όχι ο άλλος από την Χειμμάρα της άρσης βαρών...
Όσο για τεθωρακισμένα, δεν ξέρω φίλε μου ...εγώ ήμουνα στο πυροβολικό...
Φίλε Marte, έτσι κάνουν τα παλιόπαιδα τα ατίθασα...Δουλεύουν
με δυο πλευρές για να είναι σίγουροι...
Που να τρέχεις με τα τακούνια μες στα χωράφια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 14:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Marte, έτσι κάνουν τα παλιόπαιδα τα ατίθασα...Δουλεύουν
με δυο πλευρές για να είναι σίγουροι...

έτσι κάνει η διπλωματία φίλε μου.

Αλλά δεν είναι θέμα σιγουριάς για μένα. Άλλωστε αν με καλέσει η πατρίδα θα τρέξω να την υπερασπιστώ. Τώρα αν τα βόλια πάρουνε και τους "λιποτάκτες" καλόγερους του "αγίου όρους" αυτό είναι άλλο θέμα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 20:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακιούλες φίλε μου Marte, κακιούλες... σε πληροφορώ ότι
σε ότι γίνει, δεν θα προλάβει να πολεμήσει κανείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 01:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

σε πληροφορώ ότι
σε ότι γίνει, δεν θα προλάβει να πολεμήσει κανείς...


Σημείωσε φίλε μου μια ημερομηνία. «3 Ιουνίου 2008». Μέτρα στην συνέχεια 1260 ημέρες. Μας πιάνουν Χριστούγεννα 2011; Τότε θα ...μπούμε στον «Ναό»;
Και μετά τι θα γίνει μόλις μπει το 2012;

Το έργο έχει ξαναπαιχτεί.
Τον Indiana Jones όμως τον ξεπάστρευαν κάθε φορά οι «κακοί». Λες τώρα στην “reloaded” έκδοση να φουλάρει;

Πολλά μισόλογα μας γράφεις. Ή πές το να το χαρούμε ή σου διακόπτουμε την κοινωνία ο Macedon o Marte και εγώ.
Έχεις μέχρι τις 3 Ιουνίου.


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 24/05/2008 01:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 01:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Τότε θα ...μπούμε στον «Ναό»;

Εγώ μπορώ να περιμένω απ'έξω; Σκιάζομαι σε τέτοια μέρη που κατοικούν ασιατικά δαιμόνια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 02:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Εγώ μπορώ να περιμένω απ'έξω; Σκιάζομαι σε τέτοια μέρη που κατοικούν ασιατικά δαιμόνια.

Μαζί θα προχωρήσουμε!!! Η «Νίκη» είναι δική μας!!!
Βρε Macedon φάγαμε ψωμί και αλάτι μαζί τόσο καιρό. Πάνω στο ...καλύτερο θα σε αφήσουμε απ’ έξω; Δεν γίνεται φίλε μου. Κάπου θα σε βολέψει ο «Τρεχαγύρευε». Πάρε τον και συ λίγο με το καλό. Που ξέρεις, μπορεί κάτι να ...ξέρει; Μπορεί κάτι να ...βλέπει; Μπορεί κάτι να ...ακούει;


Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, εγώ δεν ανέφερα την ημερομηνία
3 Ιουνίου, αλλά Ιούλιο και μάλιστα, λόγω του αλωνάρη που αναφέρεται
σε προφητείες...Μου αρέσει τα μάλα το χιούμορ και δεν το σταματώ
όταν αρχίζει...
Όσο για το τι βλέπω και τι ακούω, είναι απλό μείον 3,5 χρόνια
από το 2012... Τώρα για θέσεις και αξιώματα, φίλε μου εμένα με ενδιαφέρει να σωθώ, μετά τον γενικό πόλεμο, αφού θα μείνουν
μόνο οι σωστοί, πράγμα που δεν θεωρώ τον εαυτό μου...
Ας είμαι ο τελευταίος εκεί. Μπορεί εσείς να είστε οι πρώτοι...
Αφού λέιε ότι καλύτερα να είσα ζεστός ή ...κρύος,. δηλαδή ειδωλολάτρης ή άσχετος, παρά χλιαρός, πράγμα που μπορεί να με
πιάνει...Εγώ αν μπείτε, έχω μέσον με εσάς; Θα με βάλετε
κι εμένα ,ρε παιδιά;...Στην Πόλη εννοώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 03:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχουμε ξεφύγει από το θέμα και αφού πλέον το topic της γνώσης είναι και πάλι open οπότε μπορεί να συνεχιστεί εκεί η εκ θείας αποκαλύψεως αλήθεια για το φετινό καλοκαίρι, θα ήθελα να εμβαθύνουμε λίγο στις εκ θεμελίων διαφορές της Ελληνικής αντίληψης για τον κόσμο με την ιουδαιοχριστιανική αντίληψη γι αυτόν.

Η Ελληνική αντίληψη για τον κόσμο λοιπόν, δεν είναι αποτέλεσμα αποκάλυψης κάποιου θεού ή θεών αλλά καθαρά επιστημονική αντίληψη και βασίζεται στην λογική.
Ο κόσμος (το σύμπαν μας ή και τα άλλα συμπαντα που ίσως υπάρχουν μαζί με το κοσμικό κενό) είναι άπειρος.Είναι το "Άπειρον" του Αναξίμανδρου. Είναι άχρονος, αθάνατος και θείος. Ο Ηράκλειτος έλεγε ότι τον κόσμο που είναι ίδιος για όλους δεν τον έφτιαξε ούτε κάποιος από τους θεούς ούτε κάποιος από τους ανθρώπους.Αλλά είναι ήταν και θα είναι πυρ αείζωον που ανάβει και σβήνει με μέτρο.Τα λόγια αυτά ο Αϊνστάιν έλεγε πως κάθε φορά που τα διάβαζε ανατρίχιαζε! Ο Hawking από τους κορυφαίους μετά τον Αϊνστάιν μας λέει στο χρονικό του χρόνου ότι δεν υπήρχε ποτέ μια αρχή του σύμπαντος-δημιουργία. Είναι ένα σύμπαν που δεν χρειάζεται έναν δημιουργό γιατί περιέχει τον εαυτό του και δεν επηρεάζεται από τίποτα που να βρίσκεται έξω από αυτό. Δεν δημιουργείται ούτε καταστρέφεται.Υπάρχει.

Η ΙΧ (ιουδαιοχριστιανική) πίστη μας λέει ότι τον κόσμο τον δημιούργησε ο μοναδικός θεός των Εβραίων κάποια στιγμή και για περιορισμένο χρονικό διάστημα όπου και θα τον καταστρέψει γιατί είναι υλικός και κακός μετά την πτώση.Τότε θα φτιάξει έναν καινούριο.

Ίσως πει κάποιος, ε και τι έγινε αυτά είναι ψιλά γράμματα. Σημασία δεν έχει αν ο θεός είναι εκτός του κόσμου ή εντός...
Και όμως!
Από το σημείο αυτό ξεκινούν όλα! Εάν κάποιος έχει πίστη(=πνευματική οκνηρία προς έρευνα για την αλήθεια) στην ΙΧ αντίληψη τότε αποδέχεται και τα λεγόμενα των δήθεν αντιπροσώπων του δήθεν υπέρτατου προσωπικού θεού πατέρα...
Από το σημείο αυτό θα περιπλανιέται σαν φύλο στον άνεμο που πνέει η πίστη του κάθε θεολόγου, προφήτη, παπά, μεσσία και η μόνη ικανοποίηση που θα παίρνει θα είναι η βεβαιότητα της μετά θάνατον ζωής άρα η ικανοποίηση του εγωισμού του (εγώ να πεθάνω? ποτέ! θα ζω και μετά!).



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 22:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου MARTE, αρχίζω και διακρίνω μια αυτοκριτική
ή κάνω λάθος;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 23:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2008, 23:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte Απεστάλη: 25/05/2008, 23:25:13

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


Να ήσουνα ο μόνος καλά θα ήταν. Γι αυτό και εγώ αποσύνδεσα το email μου απ’ το θέμα. Καταντάει βαρετό να βλέπεις κάποιον (δεν αφορά εσένα) να κυκλοφορεί από θέμα σε θέμα και να πετάει άσχετες και ακατανόητες φράσεις. Όπως σημείωσα και στο θέμα για τον Βουδισμό, κάποιοι μελετητές λένε ότι κατεβαίνει ο δείκτης της νοημοσύνης μας κατά 10 μονάδες αν αρχίσουμε και δημιουργούμε εξάρτηση από το email μας.

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 10:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Marte, αυτοκριτική έγραψα καθώς λές:
"Από το σημείο αυτό ξεκινούν όλα! Εάν κάποιος έχει πίστη
(=πνευματική οκνηρία προς έρευνα για την αλήθεια) στην ΙΧ αντίληψη τότε αποδέχεται και τα λεγόμενα των δήθεν αντιπροσώπων του δήθεν υπέρτατου προσωπικού θεού πατέρα..."
Πέρα από αυτό, όσο για την κριτική και αυτοκριτική (επιμένω...)
του ΕΡΙΩΠΙΣ, ουδέν σχόλιον... Οι εκτιμήσεις μπορούν να γίνουν
από όλους και με πολλούς τρόπους, αλλά λέω να ..προσπεράσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 11:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve... "σοφόν το σαφές".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 06:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Ελυληθεν η ωρα ινα δοξαστει ο υιος του ανθρωπου...Ελλας γαρ μονη ανθρωπογεννει φυτον ουρανιον και βλαστημα θειον λογισμον αποτικτουσα οικειουμενον επιστημην''

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 06:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχαγύρευε και τρεχα μη βρίσκεις

δεν εχεις πάραυτα το δικαιωμα να ονομάζεις εαυτόν χριστιανό...
γιατί απέχεις παρασάγκας απο του να είσαι ακόλουθος του Σωτήρα Ιησού...

βρίσκεσαι στο απόλυτο θεολογικό σκοτάδι, για αυτό και ο λόγος σου είναι μονο αφοριστικός...
επί του πρακτέου μηδέν...
μπορείς να αναχαιτίσεις την αλήθεια; όχι!!
η αλήθεια πολύ απέχει από σου...
και κυρίως η αγάπη για την οποία τάχα κόπτεσαι ενώ συνεχώς μέμφεις υβριστικώς τους αλλους...

ο Δημιουργός (Ιεχωβά), σου τείνει χείρα βοηθείας, μην την αρνήσαι...

άνοιξε τα αυτια και άκου:
το φως ρέει ωσάν ποταμός ζωής,
βρες την πηγή,
βρες την αλήθεια,
κρατα την σφιχτά για να ικανωθείς να απολαύσεις την εύνοια του Πλάστη μας...

μην δίνεις τόπο εις τον Σατανάν.


Σωτήρα Ιησού... μην με κανεις να γελαω σε παρακαλω.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 06:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

eidos:
εφόσον η Βίβλος είναι ο Λόγος του Δημιουργού προς τα παιδιά του,
τι μπορεί να μας κάνει να αμφισβητούμε την ικανότητα του Συγγραφέα της να διατηρήσει αυτόν τον Λόγο ανόθευτο;;¨»

Το ότι οι ΜτΙ (γενικότερα οι Χιλιαστές..) αναλώνονται σε θεολογικές ακροβασίες είναι γνωστό, αυτό που πάντοτε δεν είναι ευδιάκριτο είναι το «δήθεν» στοιχείο.

Κατ αρχάς, ΠΟΙΟΣ είπε ότι η λεγομένη Βίβλος ΕΙΝΑΙ ο ΛΟΓΟΣ του Δημιουργού??

Θα πρέπει κανείς έν έτη 2008 να είναι εξόχως επιπόλαιος, ώστε να θεωρήσει ότι ολάκερη η Σοφία του Άγνωστου Δημιουργού συνοψίζεται σε ολίγες αράδες απο κόλπα, αρεστούς και μη, μαγγανείες και επίκληση βοηθείας απο βατράχια (!), ορθοπεταλιές νυχτερινές και κάθε είδους ερωτικής τράμπας.

Ας είμαστε λιγάκι πιο σοβαροί.

eidos:
«είναι αλήθεια ότι ανθρωποι υποκινούμενοι απο τον μεγαλο αντίδικο του Δημιουργού προσπάθησαν και έως ενα σημείο κατάφεραν να αλλοιώσουν, να προσθέσουν, και να αφαιρέσουν μέρη του Θειου Λόγου...»

Δεν υπάρχει ούτε ο «μεγάλος αντίδικος», αλλά ούτε και ο «Δικαστής». Υπάρχει όμως ο εγκιβωτισμός της λογικής (π.χ. Βίβλος), η θρησκοληψία που βαφτίζεται «Αλήθεια», υπάρχει η συνήθεια και η αποχαύνωση.

Για να μπορέσει κάποιος να μιλήσει για «αλλοίωση Θείου Λόγου», θα πρέπει πρώτα να πράξει κάτι εξόχως απλό: ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ ΤΟ «ΠΟΘΕΝ» ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ.

Πόθεν λοιπόν η βεβαιότητα ως προς το ότι οι συγκεκριμένες αράδες είναι «Λόγος Θεού» και όχι Λόγος αρρώστων ψυχικά?
Πόθεν τα τεκμήρια ότι ο Θεός υφίσταται?
Πόθεν η βεβαιότητα ότι ο Θεός υφίσταται με όλα αυτά τα κατηγορήματα?

Και ας μην ειπωθεί «η Βίβλος», διότι τα συμπιλήματα ετούτα μονάχα σε ανεγκέφαλους και αμόρφωτους τσοπαναραίους μπορούνε να βρούνε απήχηση, καθώς η κάθε συσχέτιση με το Θείο μονάχα ως προσβολή για τον άνθρωπο μπορεί να ειδωθεί.

Για τον ελεύθερο άνθρωπο..

eidos:
«και επίσης να μπορεί ο κάθε ειλικρινείς σπουδαστής των Γραφών να διακρίνει τις μεταφράσεις εκείνες που αλλοιώνουν η παραποιούν το αρχικο κείμενο..»

Ανοησίες. Ανοησίες στην καμπούρα των αδαών.

Οι ΜτΙ ειδικότερα, με μια στρατηγική που αποκλειστικά εδράζεται στην χάλκευση και στην συστηματική πλαστογράφηση (ώστε να στηρίξουνε το ανοσιούργημα τους..), δεν δικαιούνται να ομιλούνε για «μελέτη».

Διότι, όπου «μελέτη» ίσον.......μετάφραση αλά κάρτ!!

eidos:
«Σήμερα, υπάρχουν 1.700 αρχαία χειρόγραφα των Εβραϊκών Γραφών της Αγίας Γραφής και, αν συγκριθούν μεταξύ τους, αποδεικνύεται ότι αναφέρουν ουσιαστικά τα ίδια πράγματα.»

Και πάλι ανοησίες.

Σύγκριση δεν είναι δυνατή, καθώς δεν υπάρχουνε ολοκληρωμένα τμήματα παρά στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε κομμάτια.

eidos:
«Ωστόσο, αν συγκρίνουμε αυτά τα αρχαία χειρόγραφα με την Αγία Γραφή που έχουμε σήμερα, δεν φαίνεται να υπάρχει σημαντική διαφοροποίηση, ιδιαίτερα όσον αφορά τη διδασκαλία και τα δόγματα.»

Οι εννοιολογικές διαφορές που προκύπτουνε απο τους ελάχιστους παπυρους που μπορούνε να αναγνωστούνε, σε σύγκριση με την λεγομένη ως «Αγία Γραφή», είναι χαοτικές.

Σε αυτό το σημείο ας υπενθυμίσουμε ότι όλες οι χαοτικές αντιφάσεις και ιστορικές υπερβολές που περιγράφει η δήθεν «εγκυρότητα» της Παλαιά Διαθήκης έχουνε επισημανθεί από πολλούς έγκριτους ιστορικούς και μελετητές διαφόρων πανεπιστημίων του κόσμου.

Ένας τέτοιος είναι για παράδειγμα ο έγκριτος Αμερικανός βιβλικός φιλόλογος Richard Elliot Friedman, ο οποίος μεταξύ άλλων έχει γράψει και το εξαιρετικό βιβλίο-μελέτη “Who wrote the Bible”, το οποίο και εξηγεί με επιστημονικά κριτήρια και αρχαιολογικά τεκμήρια την πραγματική κατάσταση καθώς και τους αληθινούς συγγραφείς της Βίβλου (μαντέψτε ποιοί είναι?).

Ο Friedman είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο της California, San Diego, και είναι ευρέως αποδεκτός στην Αμερική για τις γνώσεις του σε βιβλικά θέματα. Τον τίτλο του Dr. τον πήρε στο Harvard και μεταξύ άλλων έγραψε τα βιβλία Commentary on the Torah, The Exile and Biblical Narrative. Επίσης, είναι πρόεδρος της διάσημης εταιρίας βιβλικών μελετών Biblical Colloquium West.

Η Βίβλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά ούτε και «Λόγος θεού». Είναι απλά οι διηγήσεις και οι ανάγκες πολλών και διαφόρων πολιτικών προσώπων που σκοπό είχανε την εξουσία και την επιτυχή συμβίωση.

Απλά, ο καθένας πικραμένος, είτε λέγεται χριστιανός είτε τάχα μου χριστιανός (π.χ. ΜτΙ), «μεταφράζει» όπως του βολεύει λέξεις και αποσπάσματα, και έτσι ο καθένας ζει το δικό του εσχατολογικό όνειρο.....

Συνηθισμένα πράγματα δηλαδή πέριξ των διαφόρων μαντριών.

eidos:
«μια απίστευτη παραποίηση έχει να κάνει με το ονομα του Δημιουργού:»

Το ψέμα, η χάλκευση, η επίπλαστη ιεροπρέπεια, έχουνε μακρά παράδοση στα Αβρααμικά παρακλάδια. Δίχως το ψέμα, δεν μπορεί να σταθεί το «φως» τους....

Και μη χειρότερα


Κατ αρχάς, ΠΟΙΟΣ είπε ότι η λεγομένη Βίβλος ΕΙΝΑΙ ο ΛΟΓΟΣ του Δημιουργού?? ειναι ο λογος του δημιουργου τον εβραιων.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 06:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve:
«Όσο για τον Δανιήλ, τον ονομαστό «ανήρ επιθυμιών», που αν και δεν γνωρίζω τα βιβλία των εβραίων , λόγω του μεγέθους των πράξεων του, δεν σε πιστεύω με τίποτα..»

Το τι πιστεύεις ή όχι, δεν με αφορά. Εάν βρεις πουθενά ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να μιλούνε για τον Δανιήλ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ «ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ», ορίστε να μας τα δείξεις.

trexagireve:
«Φίλε μου είναι χαρακτηριστικό, ότι αν βασίζεσαι σε αναφορές ψεύδους σε ότι δεν σε συμφέρει, δεν έχει αξία ο διάλογος…»

Ότι δεν συμφέρει το παραμύθι των χριστιανών, είναι «ψεύδος». Γνωστή η καραμέλα.

Μιλάς ΕΣΥ για ψεύδη, όταν ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ «ΙΗΣΟΥΣ» ΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟΥ ΜΕΣΣΙΑ?

Μιλάς ΕΣΥ για ψεύδη, όταν ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΗΘΕΝ ΘΑ «ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ» ΚΑΙ ΤΑΧΑ ΘΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ?

Μιλάς ΕΣΥ για ψεύδη, όταν ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΘΕΝ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ»?

Φίλατε ολάκερη η Καινή Διαθήκη είναι ένα συνοθύλευμα απο ψέματα, παραποιήσεις, παρερμηνείες, χαλκεύσεις και φαντασιώσεις. Στο τέλος, ένας Ραβίνος βαφτίζεται «θεάνθρωπος» μετά θάνατον!!

Τα υπόλοιπα περί δήθεν «προφήτη Δανιήλ» τα αφήνω στην κρίση των αναγνωστών, μιας και εκτός απο θόρυβο τίποτα δεν παρέθεσες...


Παρολο που δεν ειμαι Χριστιανος θελω να πω οτι ο χριστος υπηρξε αλλα με μια μικρη λεπτομερια ο αληθινος Χριστος δεν ειναι ο εβραιος Ιησους αλλα καπιος αλλος, και οι 70οντα κανα πολη καλα τις παραπειησεις τους στα αυθεντικα κειμενα τον ευαγγελιον.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 10:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι κατάλαβα φίλε Zeys7, το όλο θέμα είναι πως θα
μπερδέψουμε τα πράγματα...Ρε φίλε, πόσο πίσω πας;
Έλειπες; Εμείς΄ομως είμαστεεδώ και είμαστε λίγο πιο μπροστά..
Είμαστε στο ότι όσα θέματα με το12θεο και να ανοίξουν, δεν το ξαναφέρνετε στη ζωή... Απεβίωσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 14:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε στο ότι όσα θέματα με το12θεο και να ανοίξουν, δεν το ξαναφέρνετε στη ζωή... Απεβίωσε...

Σωστά!!!
Ο κόσμος ξύπνησε! Ασχολείται πλέον με τον ερχομό του Γιάννη του βασιλιά που θα επανευαγγελίσει όλο το ντουνιά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 16:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte
Ο κόσμος ξύπνησε! Ασχολείται πλέον με τον ερχομό του Γιάννη του βασιλιά που θα επανευαγγελίσει όλο το ντουνιά!

Αλήθεια, όταν θα έρθει αυτός ο Γιάννης που θα πάρει την πόλη και θα είναι βασιλιάς, θα γίνει δημοψήφισμα πάλι για να αλλάξει το πολίτευμα;

Επειδή προβλέπεται να πάρουμε την Πόλη αυτόν τον Ιούλιο, ελπίζω τουλάχιστον να μη γίνει το δημοψήφισμα μέσα στο καλοκαίρι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy