ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 15:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Η ερώτηση μου είναι απλή: Αυτό με τα 70 ευρώ και την
ανέχεια, γίνεται κατα λάθος ή εσκεμμένα, με απώτερο σκοπό
την εξαθλίωση του ανθρώπου και την ευτέλιση του;

Η απάντηση είναι απλή trexagireve:
Δεν γίνεται εσκεμένα.
Υπάρχει από την μία πλευρά κάτι που ονομάζεται πλεονεξία και κακία ανθρώπων - π.χ αυτοί που προσλαμβάνουν μετανάστες ή και Έλληνες με 400 ευρώ τον μήνα ΧΩΡΙΣ ασφάλιση - και από την άλλη ένα ισοζύγιο εσόδων και εξόδων από το κράτος, τόσο στα εσωτερικά ταμεία, όσο και στις εξωτερικές συναλλαγές...
Το έγραψα πιο πάνω: το κράτος δεν μπορεί να δώσει περισσότερα, γιατί δεν έχει, δεν μπορεί πλέων (ελέω ΕΕ) να δανειστεί, δεν μπορεί να εξοντώσει τα λαμόγια που μας πίνουν το αίμα με τις μίζες και τις άλλες κομπίνες και φυσικά δεν μπορεί να εξαρθρώσει την παραοικονομία που ΤΟ ΙΔΙΟ δημιούργησε...

Με λίγα λόγια: θα κλάψουνε μανούλες...
ΥΓ Είδατε τι γίνεται με την Siemens;;; Αλήθεια το ξέρετε ότι όλα αυτά είναι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ γιατί τα αδικήματα έχουν ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ;;;
ΑΛΛΑ τα ηλίθια πρόβατα θα συνεχίσουν να τους ψηφίζουν, ακόμα και όταν καταλάβουν ότι έχουν φτιάξει έτσι τους νόμους για να κλέβουν με την ησυχία τους!!! Σσσσ: τα πρόβατα κοιμούνται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 16:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
OANNHSEA:
Αλήθεια το ξέρετε ότι όλα αυτά είναι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ γιατί τα αδικήματα έχουν ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ;;

Πολύ ενδιαφέρον! όπως όλα τα οποία μας έχεις παρουσιάσεις, μπράβο σου!.........
Είσαι σίγουρος? για την παραγραφή?
Εγώ απλά να αναφέρω ότι βλέπω με θετικό μάτι τις διαγραφές του Παπανδρεόυ!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου, φιλοι το θέμα δεν είναι η διαγραφή,
αλλά το ότι όλα έχουν συγκεκριμένη πορεία και τίποτα δεν
βελτιώνεται,΄οπως τουλάχιστον γίνονταν κάποιες φορές παλιά,
όλα πηγαίνουν προς το χειρότερο, κανείς δεν το αρνείται κι
καινείς δεν κάνει τίποτα γι'αυτό...
Είναι όλοι σίγουροι ότι δεν γίνεται τίποτα... Αυτό με κάνει
καχύποπτο και σκεπτικό γι το τι χειρότερο ετοιμάζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 09:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, συμφωνώ μαζί σου για το θέμα των Η.Π.Α. Το παιχνίδι έχει αρχίσει να χάνεται, για τον πολύ απλό λόγο ότι καμία αποικιοκρατία δεν μπορεί να ισχύει επ' άπειρο. Ο σκοπός του ήταν η συνέχιση της pax americana και γνωρίζουμε όλοι εδώ ότι θα επιδιώξουν να τον επιτύχουν με κάθε μέσο, ειδικά αθέμιτο. Το θέμα είναι τι μέγεθος θα λάβει η αντίδραση των άλλων πλευρών, τόσο σε πολιτικό-διπλωματικό, όσο και σε οικονομικό (για να μην πω και στρατιωτικό) επίπεδο.
Φίλε OANNHSEA, παρότι γενικά συμφωνώ με την προσέγγιση που έχεις κάνει στο θέμα (ίσως και λόγω σοσιαλιστικής ιδεολογίας), αδυνατώ να ερμηνεύσω αυτό που γράφεις

quote:
η ζωή θα πρέπει να εναρμονιστεί με τον μέσο όρο των ανθρώπων στον πλανήτη...

Αυτό δεν ίσχυσε ποτέ στην, γνωστή σε μένα, παγκόσμια ιστορία. Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι θα προκύψει τώρα; και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μέσος όρος της οικονομικής δυνατόητας των κατοίκων του πλανήτη (το παγκόσμιο κατά κεφαλήν Α.Ε.Π.) βρίσκεται στα 700 ευρώ, για τα οποία κάνουμε λόγο;
Ασφαλώς πάντως θα κλάψουνε μανούλες. Το θέμα είναι αν θα μείνουν μόνο στο κλάμα...
Για το θέμα της παραγραφής συμφωνώ ότι τα περισσότερα από τα αδικήματα (και οι πρωταίτιοί τους φυσικά) είτε έχουν παραγραφεί, είτε θα "προλάβουν" να το κάνουν...
Φίλε europaios2, χωρίς να θέλω να δώσω κομματική χροιά στη συζήτηση, οι διαγραφές μόνο για λόγους αξιοπρέπειας δεν έγιναν, οπότε δε χρήζουν αναφοράς.
Όσο για το τι μπορούμε να κάνουμε, που εμμέσως πληων σαφώς αναρρωτιέται ο trexagireve; μπορούμε να ξεκινήσουμε από τα βασικά, να καταγράψουμε τις ανάγκες μας, χωρίζοντας σε κατηγορίες και να αρχίσουμε να απομακρύνουμε από τη ζωή μας όλα εκείνα τα οποία ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι μας είναι σημαντικά, χωρίς αυτό να ισχύει. Δε θα πέσει η ποιότητα της ζωής μας, θα χάσουμε ίσως λίγη ύλη, θα κερδίοσυμε όμως λίγη ελευθερία. Κι ο νοών νοείτο...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 12:24:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
. Όχι Open, δεν έχεις καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι της Ελλάδας ή της Ευρώπης - είναι ολόκληρου του κόσμου.

Το ξέρω ότι είναι γενικό το πρόβλημα άλλα άλλο είναι να παίρνεις 1300 βασικό
Μισθό και να υπάρχουν ανατιμήσεις στα προϊόντα και άλλο να παίρνεις 700
Συνεπώς το μεγάλο πρόβλημα το έχουμε εμείς που έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς .

quote:

Υπάρχει περίπτωση να είναι ανταγονιστική η χώρα με τέτοιους μισθούς;
Υπάρχει περίπτωση το κράτος να κυνηγίσει τους απατεώνες εργοδότες;



Έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα δεν υπάρχει .


quote:
Που όμως θα βρει περισσότερο χρήμα το ελληνικό κράτος για να δώσει συντάξεις; Από ποιούς πόρους, την στιγμή που ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ για να πληρώσει τις τωρινές συντάξεις και φυσικά δεν μπορεί να τυπώσει το δικό του χρήμα;


Πιστεύω με σωστότερη διαχείριση και άμα κοπούν οι μίζες μπορεί να βρεθεί λύση
Να σου πω εγώ μια πρόχειρη ? ας περικόψουν τις επιδοτήσεις στα επαγγελματικά σωματεία στον αθλητισμό τοσο τζίρο κάνει ο οπαπ που πάνε τόσα λεφτά ?
Ας πάμε στο στρατιωτικό εξοπλισμό που εκεί και αν γίνεται της μίζας μπορούν
Να γίνουν περικοπές και εκει άλλωστε είμαστε η δεν στην ευρωπαϊκή ένωση ?
Αφού είμαστε υπάρχει άρθρο στη συνθήκη του Σεγκεν που λέει ότι όποιος επιτεθεί
Σε χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης είναι σαν να επιτίθεται σε ολόκληρη την ένωση.
Ας κόψουν τις δωρεάν παροχές σε δημόσια πρόσωπα πχ πρόσφατα διάβαζα ότι
Ετοίμαζαν τσάρτερ γεμάτο με πολιτικούς που ετοιμάζονταν να πάνε στο euro
Για να δουν την εθνική στο τζάμπα βεβαία και το κόστος θα το πληρώναμε εμείς
Δεν το κατάλαβα αν ήθελαν να την δουν ας τα βύζανε απ την τσέπη τους και να πήγαιναν .
Ας πάμε στην περιουσία της εκκλησιάς ας τη φορολογήσουν όπως κάνουν σε όλους τους υπόλοιπους εκεί να δεις έσοδα.
Άμα κόψουν απ διαφορα αχρείαστα πράγματα και κοπούν οι διαφορές μίζες
Μπορούμε σιγά σιγά να ,μπούμε στο σωστό δρόμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 13:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Πολύ σωστά Open Mind! ........ απλά να πω! ότι ενώ οι Έλληνες πλήρωναν στο euro 1.100-1.200€ οι Σουηδοί πλήρωναν 600€ απ΄ ότι με πληροφόρησαν!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι το θέμα που θέτω εγώ είναι
ότι αυτό που γίνεται γίνεται επίτηδες, με σκοπό
το να να μας έχουν υποχείριο... Οι σκοποί μοιάζουν
το λιγότερο ύποπτοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 08:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Open mind,
Ειλικρινά πιστεύεις ότι θα κάνουν ότι "οικονομίες" προτείνεις;
Κάπου διάβασα ότι θέλουν να αυξήσουν τον μισθό τους κατά 60% και επιπλέον να κόψουν το ασυμβίβαστο!!!
Είναι χειρότεροι από δικτατορία και εσύ θέλεις να κόψουν αυτά που τους κάνουν δικτάτορες;;;

trexagireve,
Είναι τυχαίο...
Πάρε για παράδειγμα ένα φράγμα.
Ένα φράγμα χτίζεται με προοπτικές για πλημμύρα 100ετίας.
Εάν πέσει όμως λάδωμα, τότε θα φτιαχτεί για πλημμύρα 25ετίας και με τα χείριστα υλικά. Εάν τώρα δεν συντηρηθεί και καθόλου τότε θα καταρρεύσει. Υπήρχε κάποιο ύπουλο σχέδιο πίσω από την καταστροφή του; Όχι, μόνο η γελοιότητα των ανθρώπων.
Το ίδιο συμβαίνει σε όλο τον πλανήτη.

Πάρε για παράδειγμα τις διαμαρτυρίες των Κορινθίων ότι υδρεύονται με νερό που έχει μέσα νιτρικά.
Τα νιτρικά προέρχονται από τα λιπάσματα.
Για μια στιγμή ρε παίδες. ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε σκεφτεί τόσα χρόνια ότι τα λιπάσματα θα περνούσαν από τα χωράφια στον υδροφόρο ορίζοντα; Μήπως δεν το ήξερε κανένας;
Φυσικά και το είχαν υποπτευθεί κάποιοι, αλλά η αύξηση της αγροτικής παραγωγής είχε προτεραιότητα. Τότε γιατί σκούζουν οι Κορίνθιοι;
Μήπως δεν αγόραζαν φτηνά τα γεωργικά τους προϊόντα με συνέπεια να τους περισσεύουν χρήματα και να κάνουν την ζωή τους; Ή μήπως ήταν τόσο ηλίθιοι που δεν είχαν σκεφτεί ποτέ ότι τα χημικά θα περάσουν στον υδροφόρο ορίζοντα;

Αυτή είναι η γελοιότητα, η βλακεία, η (βάλτε την χειρότερη βρισιά που ξέρετε) των ανθρώπων...
Και πιστεύεις trexagireve ότι είναι στημένο;;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 12:36:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Open mind,
Ειλικρινά πιστεύεις ότι θα κάνουν ότι "οικονομίες" προτείνεις;
Κάπου διάβασα ότι θέλουν να αυξήσουν τον μισθό τους κατά 60% και επιπλέον να κόψουν το ασυμβίβαστο!!!
Είναι χειρότεροι από δικτατορία και εσύ θέλεις να κόψουν αυτά που τους κάνουν δικτάτορες;;;

Δεν πιστεύω ότι θα κάνουν αυτά που έγραψα απλα τα ανέφερα για να δείξω ότι υπάρχουν
Λύσεις άμα υπάρχει και θέληση αλλα προτιμούν να τα κονομάμε αυτοί και να υποφέρει ο λαός .
Αυτό που γραφείς με την αύξηση υπέρ τους το διάβασα και εγώ άμα γίνει είναι η υπέρτατη
Πρόκληση έχουν τον κόσμο να υποφέρει και κοιτανε την πάρτη τους αντί να δείξουν το
Καλο παράδειγμα άμα είναι μάγκες ας προτείνουν μείωση 60% στους μισθούς τους
Αλλα που να βρεθεί φιλότιμο όλα υπέρ της τσέπης τους .
Το πιο υποκριτικό είναι ότι θα ψηφίσουν όλοι υπέρ από κει που τρώγονται τώρα που
Είναι για την πάρτη τους θα τα βρουν μεταξύ τους μια χαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 09:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω πρόβλημα με την κεντρική γραμματοσειρά του
"Esoterica"... D Incubus help, κοινώς βοήθεια..
Δεν μπορώ να διαβάζω τις απαντήσεις... Μου τα βγάζει
...αλαμπουρνέζικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 09:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πιστεύω ότι όχι απλά δεν είναι τυχαίο, αλλά
και τηλεκατευθυνόμενο... Όσες φορές μιλάνε
για κάτι τέτοιο, εξαφανίζεται το θέμα όσο σημαντικό
κι αν προκύπτει... Μιλάμε για το κύκλωμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 10:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε trexagireve, επιλύθηκε το πρόβλημα ή συνεχίζει να υφίσταται;

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει, προσπάθησε όμως να κάνεις το εξής:

Πήγαινε επάνω στην σελίδα του browser σου στο View ---> Encoding ---> Greek (Windows).




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 13:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
ok D Incubus δικό μου λάθος να μη δω την
αλλαγή της ελληνικής σε αγγλική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 19:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Πιστεύω ότι όχι απλά δεν είναι τυχαίο, αλλά
και τηλεκατευθυνόμενο... Όσες φορές μιλάνε
για κάτι τέτοιο, εξαφανίζεται το θέμα όσο σημαντικό
κι αν προκύπτει... Μιλάμε για το κύκλωμα...

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει το καπιταλιστικό σύστημα.
Ένα οικονομικό σύστημα που βασίζεται στην τοκογλυφία και στην πλεονεξία.

Αυτή την στιγμή λοιπόν συζητάμε ένα θέμα - την ύπαρξη λίγων πλούσιων και πολλών φτωχών στην ελληνική κοινωνία (κάτι το οποίο δεν το πιστεύω).
Για δείτε όμως καλύτερα ΟΛΟ τον κόσμο και θα αντικρίσετε το ίδιο γεγονός. Όμως σε πλανητικό επίπεδο. Γιατί κάτοικος της Ελβετίας (10.000.000 κάτοικοι) να έχει μέσο εισόδημα κατά κάτοικο 23.000 ευρώ και ο κάτοικος της Ινδονησίας (350.000.000 κάτοικοι) 1.500 ευρώ;;;
Για μια στιγμή.
Άρα και οι ΈΛΛΗΝΕΣ μπροστά στους Ινδονήσιους είναι πλούσιοι...

Δεν το καταλαβαίνετε έτσι;
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι σε μία ΕΝΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ οικονομία το χρήμα είναι ρευστό...
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η απληστία οδηγεί στην φυγή των εργοστασίων από την Ελλάδα και την μετεγκατάσταση τους στην Βουλγαρία ή Ρουμανία;
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το φτηνότερο μεροκάματο ΕΚΕΙ είναι το φτηνό προϊόν εδώ (η τηλεόραση LCD που αγόρασες ρε αδερφέ) και το εργοστάσιο που κλείνει εδώ;
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι υπάρχει ΤΟΠΙΚΗ συγκέντρωση ενέργειας (πλούτου) σε μερικές χώρες και ότι αυτό δεν το συγχωρούν οι νόμοι της αγοράς;

Να δω τι άλλο θα γράψω για να καταλάβετε ότι δεν είναι ηθελημένο αυτό που γίνεται - είναι αποτέλεσμα δεκαετιών γελοιότητας από διαφόρους πολιτικούς "σωτήρες και αείνηστους" και μη...
Απλώς ήρθε η ώρα της διόρθωσης - ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ...

europaios2
Είχα δίκιο για την παραγραφή;;;
Τα 301 σκουπίδια (και μαζί φυσικά και οι "αγωνιστές του λαού" ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ) έχουν ψηφίσει εδώ και καιρό αυτούς τους νόμους. Βλέπεις αφού έχεις την δύναμη, πρώτα ψηφίζεις τον ανάλογο νόμο και μετά κλέβεις με την ησυχία σου...
Πριν από δύο μέρες παρακολουθούσα το σκουπίδι τον Κακλαμάνη να λέει με λίγα λόγια: αυτά περάσανε να τα ξεχάσουμε και ας πάμε μπροστά!!!
Ναι ρε ΣΚΟΥΠΙΔΙ, εσείς τα 301 σκατά, μπορείτε να κλέβετε και να ζείτε σαν θεοί και οι τράπεζες να πέρνουν σπίτια και περιουσίες για 12.000 ευρώ... Ας τα "ξεχάσουν" και οι τράπεζες αυτά τα ποσά και "ας πάμε μπροστά"...
Θέλω να ξέρω πόσο ηλίθιοι είναι και από ίδρημα το έχουν σκάσει τα πρόβατα που τους ψηφίζουν...


Edited by - OANNHSEA on 26/06/2008 19:19:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 19:35:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Να δω τι άλλο θα γράψω για να καταλάβετε ότι δεν είναι ηθελημένο αυτό που γίνεται - είναι αποτέλεσμα δεκαετιών γελοιότητας από διαφόρους πολιτικούς "σωτήρες και αείνηστους" και μη...
Απλώς ήρθε η ώρα της διόρθωσης - ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ...

OANNHSEA τα ξέρουμε αυτά που γραφείς αλλα όπως και να το δεις είναι εσκεμμένο
Ολο το σύστημα το οικονομικό είναι φτιαγμένο στα μέτρα τους αυτό
Δεν είναι τυχαίο θέλουν να έχουν το πάνω χέρι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 22:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ ΟΑΝΝΗΣΕΑ, αυτό που λες με επιβεβαιώνει, γιατί
δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι αυτό γίνεται τυχαία,
ή είναι απλά θέμα λογαριασμού....
Φίλε μου, ο πλανήτης και οι πλουτοπαραγωγικές του πηγές,
συν τον πολιτισμό μας έπρεπε, όσο και να τρώγανε κάποιοι,
να μας έχει ολους πλούσιους... Το γεγονός ότι έχουμε μια
τεχνητή κατά τη γνώμη μου κρίση, δείχνει πολλά για τους
όποιους βρίσκονται πίσω απο την απλειστία όλων μας...
Δεν νομίζεις;
Φίλε Open mind χαίρομαι που έχεις καταλάβει τι παίζεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 08:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Από τα αγαπημένα μου θέματα... έχει πολλή πολιτική, κοινωνία και οικονομία...
Πάμε λοιπόν

Open Mind

quote:
Το ξέρω ότι είναι γενικό το πρόβλημα άλλα άλλο είναι να παίρνεις 1300 βασικό
Μισθό και να υπάρχουν ανατιμήσεις στα προϊόντα και άλλο να παίρνεις 700
Συνεπώς το μεγάλο πρόβλημα το έχουμε εμείς που έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς .

Κάτι σε έμμεσους φόρους μου φέρνει αυτό...

quote:
Αφού είμαστε υπάρχει άρθρο στη συνθήκη του Σεγκεν που λέει ότι όποιος επιτεθεί
Σε χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης είναι σαν να επιτίθεται σε ολόκληρη την ένωση.

Ξέρω και ένα με το Λαμπρόπουλο της eurobank, πολύ καλό ανέκδοτο και αυτό... και δεν το λέω σκωπτικά απέναντί σου, αλλά ειρωνικά απέναντι στο "οικοδόμημα φιλίας και συνεργασίας των λαών(!;!;)" που λέγεται Ε.Ε.

quote:
Ας πάμε στην περιουσία της εκκλησιάς ας τη φορολογήσουν όπως κάνουν σε όλους τους υπόλοιπους εκεί να δεις έσοδα.

Τώρα εγώ θα φταίω αν σε πω χριστιανομάχο;

Φίλε OANNHSEA

quote:
Κάπου διάβασα ότι θέλουν να αυξήσουν τον μισθό τους κατά 60% και επιπλέον να κόψουν το ασυμβίβαστο!!!

Εγώ επίσης διάβασα ότι στα πλάισια της Ε.Ε. περάσανε το 65ωρο για τους εργαζόμενους, ενώ στα πλαίσια του δικού μας ΚΟινοβουλίου πτρτείνεται από τον κο. Σιούφα να εργάζονται μόνο Τρίτη-Πέμπτη (συμπυκνωμένες συνεδριάσεις, κάτι σαν zip δηλαδή) και μόνο τρεις εβδομάδες το μήνα για να μπορούν να βρίσκονται και κοντά στις εκλογικές τους περιφέρειες. Τα σχόλια δικά σου...

quote:
Πάρε για παράδειγμα τις διαμαρτυρίες των Κορινθίων ότι υδρεύονται με νερό που έχει μέσα νιτρικά.
Τα νιτρικά προέρχονται από τα λιπάσματα.
Για μια στιγμή ρε παίδες. ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε σκεφτεί τόσα χρόνια ότι τα λιπάσματα θα περνούσαν από τα χωράφια στον υδροφόρο ορίζοντα; Μήπως δεν το ήξερε κανένας;
Φυσικά και το είχαν υποπτευθεί κάποιοι, αλλά η αύξηση της αγροτικής παραγωγής είχε προτεραιότητα. Τότε γιατί σκούζουν οι Κορίνθιοι;
Μήπως δεν αγόραζαν φτηνά τα γεωργικά τους προϊόντα με συνέπεια να τους περισσεύουν χρήματα και να κάνουν την ζωή τους; Ή μήπως ήταν τόσο ηλίθιοι που δεν είχαν σκεφτεί ποτέ ότι τα χημικά θα περάσουν στον υδροφόρο ορίζοντα;

Αυτή είναι η γελοιότητα, η βλακεία, η (βάλτε την χειρότερη βρισιά που ξέρετε) των ανθρώπων...


Εδώ απλά κολλάει το "κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν"... το πιασες, έτσι;

Για την ανάλυση που κάνεις σχετικά με την παγκοσμιοποιημένη οικονομία συμφωνώ κατά το μάλλον. Εκεί που διαφωνώ μαζί σου είναι στο ότι η όλη κατάσταση είναι "αποτέλεσμα δεκαετιών γελοιότητας από διαφόρους πολιτικούς "σωτήρες και αείνηστους" και μη..." : εγώ θα έλεγα ότι είναι αποτέλεσμα του παγκόμσιου καταμερισμού εργασίας, στοιχείο που εισήχθη ως λογική κατά το 15ο με 16ο αιώνα με την αποικιοκρατία, ενισχύθηκε σε θεωρητικό επίπεδο με την καπιταλιστική θεωρία, κυρίως του "μεγάλου" Adam Smith (αλλά και πολλών άλλων, βλέπε Ricardo κλπ. κλπ.) και ενεργοποιείται ως πρακτική μέσα από διάφορες δράσεις και διαδικασίες σε παγκόμιο επίπεδο αιώνες τώρα. Βλέπεις, ακόμα και οι "παγκόσμιοι" (από που κι ως που παγκόσμιοι, τη στιγμή που ήπειροι ολόκληρες δε συμμετείχαν; βλέπεις δε συνέτρεχε λόγος) πόλεμοι δεν έγιναν τυχαία, ούτε ήταν συμπτωματική η συμμετοχή των Η.Π.Α. σε αυτούς : όλα ήταν οργανωμένα από νωρίτερα και απλά έψαχναν "αφορμές". Το ίδιο ακριβώς που έγινε με την 11η Σεπτεμβρίου, για μας τους σύγχρονους...
Για το θέμα της παραγραφής είχες απόλυτο δίκιο και αυτό που είναι πραγματικά ελλεεινό στην ιστορία είναι ότι αφενός έχουν κατορθώσει βάσει νόμων και διατάξεων να έχουν μία ανεξέλεγκτη βουλευτική θητεία, αφετέρου δικαιούνται σύνταξης άμεσα. Άσε το ασυμβίβαστο, άλλο παραμύθι... αλλά θα επανέρθω και θα πω "κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν". Κάποιοι τους ψηφίζουν, κάποιοι φοβούνται να ψηφίσουν άλλα κόμματα, γιατί θα πάει η ψήφος τους χαμένη (ευτυχώς τώρα πάει κερδισμένη, ρε παιδιά), κάποιοι φοβούνται την έλλειψη σταθερότητας (προτιμούν βλέπεις την ασφάλεια του "στα τέσσερα" με το αγγούρι αιωρούμενο, για να μην το πω χοντρά, παρά τις κοινωνικές επαναστάσεις, που σίγουρα έχουν το κόστος τους), κάποιοι τους θεωρούν "έμπειρους" στη διοίκηση (αυτό εμένα μου λέει ότι αν σε βιάσει 70χρονος, του λεςκαι ευχαριστώ, γιατί σου πρόσφερε εμπειρία, ενώ αν σε βιάσει 25χρονος είναι έγκλημα) κλπ. κλπ.
Α, και τώρα που ξαναπρόσεξα τη φράση σου...

quote:
Να δω τι άλλο θα γράψω για να καταλάβετε ότι δεν είναι ηθελημένο αυτό που γίνεται - είναι αποτέλεσμα δεκαετιών γελοιότητας από διαφόρους πολιτικούς "σωτήρες και αείνηστους" και μη...

Μα ακριβώς... ηθελημένο είναι, εσκεμμένο, σχεδιασμένο, πως το λένε. Οι έξυπνοι και τα μη αντιδρώντα χαϊβάνια, οι βολεμένοι και οι μεμψίμοιροι. Εσείς θα δουλεύετε κι εμείς θα τρώμε για να μην υπάρχει υπερπληθώρα... δε θέλει επιστήμημ για να καταλάβεις τι γίνεται. Απλά τώρα μας φαίνεται χειρότερο, γιατί ήρθε η στιγμή των βασικών επιπτώσεων και το αντιλαμβανόμαστε στο πετσί μας. Αλλά ότι είναι προσχεδιασμένο και ενδεδυμένο το μανδύα της "ελεύθερης αγοράς" και του "πλήρους ανταγωνισμού" (του ποιου;), ΕΙΝΑΙ!
Ωραίο θέμα... γι' αυτό συμμετέχουν λίγοι!!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 13:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
OANNHSEA:
Πάρε για παράδειγμα τις διαμαρτυρίες των Κορινθίων ότι υδρεύονται με νερό που έχει μέσα νιτρικά.
Τα νιτρικά προέρχονται από τα λιπάσματα.
Για μια στιγμή ρε παίδες. ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε σκεφτεί τόσα χρόνια ότι τα λιπάσματα θα περνούσαν από τα χωράφια στον υδροφόρο ορίζοντα; Μήπως δεν το ήξερε κανένας;
Φυσικά και το είχαν υποπτευθεί κάποιοι, αλλά η αύξηση της αγροτικής παραγωγής είχε προτεραιότητα. Τότε γιατί σκούζουν οι Κορίνθιοι;
Μήπως δεν αγόραζαν φτηνά τα γεωργικά τους προϊόντα με συνέπεια να τους περισσεύουν χρήματα και να κάνουν την ζωή τους; Ή μήπως ήταν τόσο ηλίθιοι που δεν είχαν σκεφτεί ποτέ ότι τα χημικά θα περάσουν στον υδροφόρο ορίζοντα;

Το νερό της Κορίνθου είναι ακατάλληλο για πόση εδώ και 25 χρόνια περίπου, έκτοτε έχουν ξεκινήσει έργα για πόσιμο νερό από περιοχή (γεωτρήσεις της Στυμφαλίας), τα έργα συνεχίζονται τα κονδύλια πέφτουνε αλλά το βράδυ πάει κρυφά η γυναίκα του πρωτομάστορα και τα γκρεμίζει.......έτσι δε φαίνονται και εάν δε τη θυσιάσουν το έργο δε θα τελειώσει ........ ταΐζονται γενιές και γενιές που θα έρθουν γιατί οι σημερινές και αμέσως μετά την έχουν κάνει τη μπάζα τους!
Τα χημικά θα περάσουν στον υδροφόρο ορίζοντα είναι γεγονός αλλά λύση άλλη δεν υπήρχε..........ώστε οι αγρότες να την επιλέξουν!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 13:47:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αφού είμαστε υπάρχει άρθρο στη συνθήκη του Σεγκεν που λέει ότι όποιος επιτεθεί
Σε χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης είναι σαν να επιτίθεται σε ολόκληρη την ένωση.
--------------------------------------------------------------------------------


Ξέρω και ένα με το Λαμπρόπουλο της eurobank, πολύ καλό ανέκδοτο και αυτό... και δεν το λέω σκωπτικά απέναντί σου, αλλά ειρωνικά απέναντι στο "οικοδόμημα φιλίας και συνεργασίας των λαών(!;!;)" που λέγεται Ε.Ε.



Άμα θες μπορούμε να το αναλύσουμε αλλα θα ξεφύγουμε απ το θέμα σκέψου μονο
Πόσες επιχορηγήσεις μας έχουν δώσει άρα μας βλέπουν σαν επένδυση οποτε δεν είναι
Λογικό να μην προστατέψουν τις επενδύσεις τους .

quote:
Ας πάμε στην περιουσία της εκκλησιάς ας τη φορολογήσουν όπως κάνουν σε όλους τους υπόλοιπους εκεί να δεις έσοδα.
--------------------------------------------------------------------------------


Τώρα εγώ θα φταίω αν σε πω χριστιανομάχο



Δεν έχει καμιά σχέση αυτό που πρότεινα με τη θρησκεία του χριστιανισμού καθεαυτή
Η περιουσία είναι για τους κοσμικούς όχι για τα λεγόμενα της θρησκείας άλλωστε τη
Βρίσκω αντιφατική ολη αυτή τη συσσώρευση πλούτου της εκκλησιάς ως προς αυτά
Που έχει διδάξει ο χριστός .

quote:
Ωραίο θέμα... γι' αυτό συμμετέχουν λίγοι!!!

Φαίνεται μονο εμείς θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα
quote:
Φίλε Open mind χαίρομαι που έχεις καταλάβει τι παίζεται....

Κοιτά να δεις ανεξάρτητα το ποιος πιστεύει ο καθένας ότι κρύβεται πίσω από αυτή την κατάσταση το γεγονός είναι ότι υπάρχει σχέδιο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 14:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε open mind το ότι υπάρχουν άρθρα στις ιδρυτικές συνθήκες της Ε.Ε. για πολλά πράγματα (που εμείε μπορεί καν να μην τα ξέρουμε) δεν τους αφαιρεί τη δυνατότητα να τα παραβιάζουν (επειδή εμείς δεν τα ξέρουμε). Εδώ οι δικοί μας παραβιάζουν το δικ μας Σύνταγμα που (υποτίθεται ότι) ξέρουμε, τη συνθήκη του Σέγκεν δε θα κάνουν γιο-γιο αν θέλουν;
Για το θέμα με την εκκλησία και την περιουσία της, ασφαλώς συμφωνώ μαζί σου, περισσότερο περιπαικτικό ήταν το σχόλιο μου και ξέρεις το γιατί. Σαφώς και η Εκκλησία ως οργανισμός δε θα πρεπε να έχει περιουσία, βάσει των αρχών - ιδεολογιών του ιδρυτή της, το συζητάμε;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 18:17:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε open mind το ότι υπάρχουν άρθρα στις ιδρυτικές συνθήκες της Ε.Ε. για πολλά πράγματα (που εμείε μπορεί καν να μην τα ξέρουμε) δεν τους αφαιρεί τη δυνατότητα να τα παραβιάζουν (επειδή εμείς δεν τα ξέρουμε). Εδώ οι δικοί μας παραβιάζουν το δικ μας Σύνταγμα που (υποτίθεται ότι) ξέρουμε, τη συνθήκη του Σέγκεν δε θα κάνουν γιο-γιο αν θέλουν;


Καλά τώρα μην συγκρίνουμε τους δικούς μας γιατί είναι οι χειρότεροι αλλα δεν είναι τόσο
Απλό να παραβιάσουν ένα άρθρο παίζονται πολλά λεφτά από πίσω δεν θα αφήσουν να
Χαθεί μια επένδυση τους .

quote:
Για το θέμα με την εκκλησία και την περιουσία της, ασφαλώς συμφωνώ μαζί σου, περισσότερο περιπαικτικό ήταν το σχόλιο μου και ξέρεις το γιατί. Σαφώς και η Εκκλησία ως οργανισμός δε θα πρεπε να έχει περιουσία, βάσει των αρχών - ιδεολογιών του ιδρυτή της, το συζητάμε;


Το κατάλαβα ότι ήταν περισσότερο περιπαικτικό το σχόλιο απλα ήθελα να το ξεκαθαρίσω
Μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις .
Χαίρομαι που συμφωνούμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 19:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, η ουσία βλέπω έχει αρχίσει και
ποβαλλει μόνη της...Αυτό που λέω από την αρχή του θέματος
εδώ είναι ότι αυτό που γίνεται είναι σχέδιο καλά οργανωμένο
ώστε να κάνει τον άνθρωπο όμηρο εφιαλτικών καταστάσεων, που
η νόηση που διαθέτει πλέον τα κάνουν ατιμωτικά και
προσβλητικά γι αυτόν.
Ότ γίνεται υποβιβάζει τον άνθρωπο και τον μετατρέπει σε όν
που είναι σκλάβος και δεν έγινε γι' αυτό...
Αυτο περί Ε.Ε.είναι μια χαρακτηριστική αλήθεια για το που μας
πάνε. Βλέπετε η ΕΕ δεν έχει πολλά από όσα θα έπρεπε να εχει,
δλδ σύνταγμα, κλπ, μόνο και ΄μονο ώστε αφού κάνουν τον κόσμο
φτωχό, εξαρτημένο και σε κακή ψυχοπνευματική κατάσταση ,μετά
να τον έχουν σαν κοπάδι πρόβατα που τα έχουν για κατανάλωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 07:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Δεν μου λέτε βρε παίδες,
Εάν εγώ έκοβα ένα κλαδί και καθόμουν στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πλευρά του κλαδιού ενώ το έκοβα το φυσιολογικό θα ήταν να πέσω κάτω και να πάθω ζημιά. Μήπως τότε θα υπήρχε κάποιος σχέδιο των μυστικών υπηρεσιών για την εξόντωση μου;
Απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να καταλάβετε την καπιταλιστική οικονομία...

Παράδειγμα πρώτο: Η γελοιότητα που έχω ακούσει από κάποιους χριστιανούς ότι υπάρχει συνομωσία για την καταστροφή της οικογένειας και δη της χριστιανικής με το να αναγκάζουν και τους δύο γονείς να δουλεύουν...
Αχχχχ....
Όπως ξαναέγραψα το καπιταλιστικό σύστημα βασίζεται πάνω στην τοκογλυφία και στην απληστία - για αυτό και αυτοί που κερδίζουν από το καπιταλιστικό σύστημα το ενισχύουν όπως μπορούν.
Πάρτε για παράδειγμα έναν αφέντη και 10 σκλάβους.
Ποιός καταναλώνει ποιό πολύ;
1 αφέντης με 10 σκλάβους ή 11 ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ άνθρωποι οι οποίοι έχουν οικογένεια και ανάγκες (φυσικές ή τεχνιτές) να εκπληρώσουν;;;
Να γιατί καταργήθηκε η δουλεία - ένα κράτος με δούλους και με καπιταλιστικό σύστημα (ή και όχι) απλώς ΔΕΝ μπορεί να συναγωνιστεί ένα κράτος χωρίς δούλους...
Όταν όμως τελειώσουν οι δούλοι (η καλύτερα η απελευθέρωση τους) και όλοι οι κάτοικοι έχουν δανειστεί τεράστια ποσά, με συνάπεια να μην μπορούν να δανειστούν άλλα, τότε χρειάζεται "νέο αίμα" στην αγορά. Αυτό γίνεται ή με την εισαγωγή μεταναστών ή ...
Λοιπόν, ποιός καταναλώνει ποιό πολύ; Μία οικογένεια των 4 ή 3 ατόμων ή 3 ανεξάρτητα άτομα;;;
Φυσικά για το τελευταίο δεν χρειάζονται να προσπαθήσουν πολύ. Το μόνο που χρειάζονται είναι να σβήσουν κάποιοι "αναχρονιστικοί νόμοι" και να προωθηθούν κάποιοι νέοι. Ένας αναχρονιστικός νόμος είναι ο γάμος και το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης ένας νέος "της εποχής"...
Το ξαναγράφω: δεν είναι κανείς πίσω από όλα αυτά, παρά μόνο η απλειστία των ανθρώπων και το οικονομικό σύστημα που ακολουθούμε...

Πριν από 15 χρόνια είμουν παρών στο εξής γεγονός.
Μάνα χήρα που έχει ένα σπίτι και μένει. Ο γιος της είναι παντρεμένος.
Αρχίζει λοιπόν να της ζητάει λεφτά (όχι δανεικά) για την οικογένεια του. Η γριά αρνήται. Βγάζει το πορτοφόλι και το δείχνει: να δεν έχει τίποτα - τίποτα, πως θα ζήσουμε;;; Και η γρια: εάν δεν έχεις, γιατί πήγες και πήρες πέρυσι καινούριο αμάξι και προχθές κινηματογραφική μηχανή (προφανώς θα εννούσε κάμερα);
Το τυπά αυτόν τον έβαλε κάποιος να ξοδεύει σαν τρελός και ύστερα να ζητά λεφτά από την χήρα μάνα του; Υπήρχε κάποιο σχέδιο πίσω από όλα αυτά; Ή μήπως η μητέρα του είχε ζήσει στον πραγματικό κόσμο και ο γιος σε ένα άλλο γελοίο;;;

Υπάρχει η ρήση που λέει: Μετά το καλοκαίρι έρχεται ο χειμώνας και μετά το καλοκαίρι.
Λοιπόν το καλοκαίρι που σας είχαν πουλήσει κάποιοι για το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ οφελος πήγε περίπατο και εσείς αρχίσατε να καταλαβαίνετε ότι είσαστε μέσα στα σκατά, αντί για τον παράδεισο που σας είχαν υποσχεθεί. Φταίνε αυτοί - όχι βέβαια. Αυτοί απλώς ακολουθούν το ίδιο οικονομικό σύστημα με εσάς, απλώς έχουν μία παραπάνω δύναμη και την εκμεταλεύονται για να περάσουν καλύτερα από εσάς: τα κορόιδα...
Το ίδιο συνέβει και με το πετρέλαιο.
Τόσα χρόνια κανένας δεν ενδιαφερόταν τι θα γίνει εάν αυξηθεί η τιμή του. Στατιστικά και μόνο, αυτό είναι λογικό. Όμως τώρα, ξαφνικά: "υπάρχει σχέδιο με την αύξηση του πετρελαίου"...
Όταν όλα είναι όπως τα θέλουμε, "τα έχουν κάνει οι αείμνηστοι που ψηφίζουμε έτσι"...
Όταν έρχεται η ώρα της πληρωμης των "ωρών της απόλαυσης" - υπάρχει ύπουλο σχέδιο εναντίων μας...

Ε τι να πω...
Στην καλύτερη περίπτωση, ότι δεν ξέρετε από οικονομία. Δεν ξέρετε το ίδιο το οικονομικό σύστημα μέσα στο οποίο ζείτε και το οποίο σας τρέφει... Περαστικά σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 10:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ ΟΑΝΝΗΣΕΑ, από ότι καταλαβαίνω για σένα το
θέμα είναι καθαρά οικονομικής επιπολαιότητας και
το ποιός φταίει... Προφανώς εσύ είσαι ικανοποιημένος από
τα εισοδήματα σου και τα βγάζεις πέρα επαρκώς... Πράγμα
που δεν πιστεύω, καθώς οι ολοένα αυξημένες υποχρεώσεις
ως μέλη της σημερινής, εντέχνως πολλαπλασιασμένες, κοινωνίας
μας με τις ανάλογες συνεχόμενες αυξήσεις, έχουν φέρει
σε αδιέξοδο όλους, φτωχούς και πλούσιους...
Φίλε μου το κλαδί που λες ότι κόβουμε μόνοι μας, μαλλον
ξεχνάς ότι δεν ήταν για κόψιμο ,αιώνες τώρα... Το πώς γίνεται
σήμερα που είμαστε πιο πολιτισμένοι, δλδ πιο έξυπνοι και
με περισσότερες λύσεις, να έχουμε οικονομικά προβλήματα,με
παράλληλη αύξηση καταναλωτικών προιόντων και φόρων, για σένα
είναι θεμα ατομικής ανυιμετώπισης... Μάλλον τα έχεις
μπερδέψει τα πράγματα... Δεν πιστεύεις δλδ, ότι υπάρχει
θέμα οικονομικής εξαθλίωσης και ελλειπής αντιμετώπισης
από εθνικούς και διεθνείς φορείς; Φίλε μου, κάποια στιγμή
πρέπει να δεις τα πράγματα λίγο πιο σοβαρά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ
Oannhsea δηλαδή εσύ είσαι ευχαριστημένος απ την υπάρχον κατάσταση ?δεν βλέπεις
Κανένα πρόβλημα ? τι να πω με όσους έχω συζητήσει για την κατάσταση που ζούμε
Είναι δυσαρεστημένος τώρα εσύ πως γίνεται και είσαι ευχαριστημένος δεν μπορώ
Να το καταλάβω εκτος αν είσαι μέτοχος σε πολυεθνική και μας το κρύβεις τοσο καιρό .


quote:
Όπως ξαναέγραψα το καπιταλιστικό σύστημα βασίζεται πάνω στην τοκογλυφία και στην απληστία - για αυτό και αυτοί που κερδίζουν από το καπιταλιστικό σύστημα το ενισχύουν όπως μπορούν.


Ωραία και απ το σύστημα ποιος επωφελείται ?τι λεμέ τόσο καιρό αυτοι που κερδίζουν
Κρύβονται και πίσω απ το χαλι που επικρατεί απλα πράγματα άλλωστε το έχω ξαναγράψει ανεξάρτητα το ποιος πιστεύει ο καθένας ότι κρύβεται πίσω απ αυτή την κατάσταση το γεγονός είναι υφίσταται μην κόλας στο τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι από πίσω αλλα
Στην κατάσταση που ζούμε τι σημασία έχει στην ουσία αν εγω πιστεύω ότι πίσω απ την όλη κατάσταση κρύβονται άπληστοι αδίστακτοι κερδοσκόποι που μας πίνουν το αίμα
Ενώ κάποιος άλλος πιστεύει ότι έχει θρησκευτικές ρίζες το θέμα ενώ ενας άλλος κάτι άλλο ?
Η οικονομική πραγματικότητα δεν είναι το ίδιο για όλους ανεξάρτητα την αιτία που πιστεύει ο καθένας ότι βρίσκεται πίσω απ το ολο θέμα ?.


quote:
Πριν από 15 χρόνια είμουν παρών στο εξής γεγονός.
Μάνα χήρα που έχει ένα σπίτι και μένει. Ο γιος της είναι παντρεμένος.
Αρχίζει λοιπόν να της ζητάει λεφτά (όχι δανεικά) για την οικογένεια του. Η γριά αρνήται. Βγάζει το πορτοφόλι και το δείχνει: να δεν έχει τίποτα - τίποτα, πως θα ζήσουμε;;; Και η γρια: εάν δεν έχεις, γιατί πήγες και πήρες πέρυσι καινούριο αμάξι και προχθές κινηματογραφική μηχανή (προφανώς θα εννούσε κάμερα);
Το τυπά αυτόν τον έβαλε κάποιος να ξοδεύει σαν τρελός και ύστερα να ζητά λεφτά από την χήρα μάνα του; Υπήρχε κάποιο σχέδιο πίσω από όλα αυτά; Ή μήπως η μητέρα του είχε ζήσει στον πραγματικό κόσμο και ο γιος σε ένα άλλο γελοίο;;;



Πάλι τα ιδία μας λες με αυτά που έγραφες για τα μπουζούκια είπαμε δεν συζητάμε
Εδώ Για ανθρώπους που κάνουν κακοδιαχείριση και εξαιτίας αυτής βρίσκονται
Σε άσχημη οικονομική κατάσταση αλλα γενικότερα για την κρίση που υπάρχει
Εκτος αν θες να μας πεις ότι ολοι κάνουμε κάνουμε κακοδιαχείριση όλα είναι ρόδινα
Απλα δεν ξέρουμε να κουμαντάρουμε τα λεφτά μας αν θες να πεις κάτι τέτοιο τότε
Είσαι εκτός πραγματικότητας .
Εγώ ασχολούμαι με το εμπόριο εδώ και δέκα χρονια από διαχείριση χρημάτων είμαι εξπέρ
Άλλωστε δεν γίνεται να ασχολείσαι με τόσα χρονια με το εμπόριο αν δεν έχεις αυτή την ικανότητα τα πάντα πρέπει να τα υπολογίζεις σου λέω τέτοια κρίση δεν έχω ξαναδεί
Και είναι γενικό το κακό η αγορά παίρνει κρίση και είναι λογικό καθώς υπάρχει
Οικονομικό πρόβλημα .


quote:
Ε τι να πω...
Στην καλύτερη περίπτωση, ότι δεν ξέρετε από οικονομία. Δεν ξέρετε το ίδιο το οικονομικό σύστημα μέσα στο οποίο ζείτε και το οποίο σας τρέφει... Περαστικά σας...


Έχεις βγάλει οικονομολόγος ?θεωρητικά ωραία τα λες δηλαδή εσύ παίρνεις 700 ευρώ αλλα
Ξέρεις να τα διαχειριστής και περνάς άνετα ?μην τρελαθούμε τώρα μην τα πεις αυτά σε κανένα άνθρωπο που παίρνει το βασικό μισθό γιατι θα τον κουφάνεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 22:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Oannhsea δηλαδή εσύ είσαι ευχαριστημένος απ την υπάρχον κατάσταση ?δεν βλέπεις
Κανένα πρόβλημα ?

Kαι πάλι κάνετε λάθος φίλτατοι...
Λοιπόν είμαστε σε μία κοιλάδα την οποία διαφεντεύει ένα μεγάλο φράγμα σε ένα ποτάμι. Κάποιοι καταλαβαίνουν ότι το φράγμα θα σπάσει και τρέχουν να σωθούν. Κάποιος όμως προσπαθεί να δει ΓΙΑΤΙ θα σπάσει το φράγμα και εάν μπορεί να γίνει κάτι ΓΙΑ ΜΗΝ σπάσει. Όλοι τον κατηγορούν για αναίσθητο και ότι δεν ενδιαφέρεται για τον εαυτό του και την οικογένεια του...

Όντως τα λεφτά δεν μου φτάνουν, αλλά από την άλλη δεν θα μου έφταναν και 1.000.000 ευρώ το μήνα...
Το θέμα είναι απλό:
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν αρχίζεις τις υστερίες.
Ψαχνείς να βρεις τα αίτια και προτείνεις λύσεις.
Αυτό κάνω αυτή την στιγμή: Σας δείχνω τα αίτια του γιατί φτάσαμε έως εδώ (και το γιατί θα φτάσουμε και πιο βαθιά στα σκατά) και σας δείχνω ότι λύσεις ΔΕΝ υπάρχουν, εάν πρώτα δεν αλλάξετε την νοοτροπία σας...
Είναι δύσκολο να το καταλάβετε, προσπαθώ όμως...

quote:
τώρα εσύ πως γίνεται και είσαι ευχαριστημένος δεν μπορώ
Να το καταλάβω εκτος αν είσαι μέτοχος σε πολυεθνική και μας το κρύβεις τοσο καιρό .

Αυτό έχεις καταλάβει τόσο καιρό που μιλάμε;;;
Βρε εάν ήμουνα μέτοχος και ματσό, εδώ θα ήμουνα;
Δεν είμαι ευχαριστημένος - το ξαναγράφω - δεν μπορείς να κλαίγεσε και να θεωρείς εαυτόν άμοιρο ευθηνών, για την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει.
Παράδειγμα: πριν από καιρό θέλαμε να μετακινήσουμε ένα παλαιό βαρύ μηχάνημα το οποίο έστεκε εκεί άχρηστο για πολλά χρόνια. Βάλαμε λοιπόν παλετοφόρο να το συκώσει - τίποτα. Άντε ρε παιδιά 2 παλεφόρα - τίποτα.
Ρίχνω μία ματιά από κάτω και βλέπω ότι το μηχάνημα έχει κολληθεί σε πακτωμένα ποδαράκια. Φέρανε το κλάρκ - τίποτα. Άντε ρε παιδιά όλοι μαζί να το κουνήσουμε... Εγώ σε μία άκρη γελούσα. "Γιατί κάθεσαι και γελάς ρε ενώ όλοι χτυπιόμαστε;;; (μπινελίκια)". Απλά θέλω να δω, ποιός από τα 10 άτομα που χτυπιέστε, θα κοιτάξει να δει ότι το μηχάνημα είναι πακτωμένο... "Και γιατί δεν το έλεγες ποιό νωρίς, είσαι προβληματικό;;;"
- Προβληματικός είναι αυτός που αρχίζει να κάνει ενέργειες και χτυπιέται χωρίς να έχει μελετήσει το πρόβλημα...

quote:
Η οικονομική πραγματικότητα δεν είναι το ίδιο για όλους ανεξάρτητα την αιτία που πιστεύει ο καθένας ότι βρίσκεται πίσω απ το ολο θέμα ?.

Η οικονομική πραγματικότητα είναι το αμάξι, το εξοχικό, οι διακοπές στο εξωτερικό και όλα τα άλλα καλούδια που έχετε από την καπιταλιστική οικονομία. Απλά την έχετε αφήσει να φύγει από τις ράγες της. Κανείς άλλος παρά μόνο εσείς οι ίδιοι. Θες ένα παράδειγμα; η δικτατορία του 1974 είχε βάλει ποσοστά κέρδους στα τρόφιμα ακόμα και στα παιχνίδια. Οι νόμοι αυτοί καταργήθηκαν με άλλους που έδιναν απεριόριστο ποσοστό κέρδους την δεκαετία του 1980 - 1990. Για να καταλάβω δηλαδή: Ήταν στην εξουσία ένα σοσιαλιστικό κόμμα ναι ή όχι; Το κόμμα αυτό, το ψήφιζε το 50% του ελληνικού λαού και το 1981 το υποστίριζε πάνω από το 75% του ελληνικού λαού; Λοιπόν;
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έβλεπε τι γινόταν; Κανένας δεν πήρε μυρωδιά για αυτούς τους νόμους που σήμερα μας καίνε; Λοιπόν;
Ή μήπως τα πρόβατα (μεταξύ αυτών και οι γονείς μας) έκαναν την πάπια γιατί οι πολιτευάμενοι πετούσαν και ένα κόκκαλο στα κορόιδα για να νομίζουν ότι κάτι έχουν;
Λοιπόν; Πείτε μου τι μπορείτε να κάνετε; Πως μπορούμε να φέρουμε πίσω τους πραγματικούς λαϊκούς νόμους της δικτατορίας; (Εάν είναι δυνατόν οι δικτάτορες να είναι πιο σωστοί από τους "δημοκράτες" )
Όταν λοιπόν φταίμε ΕΜΕΙΣ για αυτή την κατάσταση, γιατί κατηγορείτε άλλους; Πως είναι δυνατόν να λέτε ότι ο τάδε τραγουδιστής τα "έχει χοτρά" όταν του τα σκάνε οι ηλίθιοι που πληρώνουν μ΄3χρι και 200 ευρώ την μπουκάλα το ουίσκι για να τον δουν;;;
Ή μήπως δεν έχετε σκάσει για τις μπουκάλες του ουίσκι στα μπουζούκια ή δεν έχετε ψηφίσει τους 301 άχρηστους που μας κυβερνάνε.
Εγώ έχω κάνει και τα δύο (το δεύτερο μέχρι το 93) και τώρα μουτζώνω τον εαυτό μου και προσπαθώ να ξυπνήσω τους κοιμώμενους...

quote:
Πάλι τα ιδία μας λες με αυτά που έγραφες για τα μπουζούκια είπαμε δεν συζητάμε
Εδώ Για ανθρώπους που κάνουν κακοδιαχείριση και εξαιτίας αυτής βρίσκονται
Σε άσχημη οικονομική κατάσταση αλλα γενικότερα για την κρίση που υπάρχει

Δεν μπορείς να καταλάβεις OPEN ότι ΔΕΝ είναι κακοδιαχείρηση - είναι καπιταλισμός... Ξόδεψε με λίγα λόγια... Κοίτα γύρω σου...
"Με αυτή την μπύρα διασκεδάζεις"...
"Με αυτό το αυτοκίνητο γίνεσαι Βατάνεν και ρίχνεις γκόμενες με το τσουβάλι"...
"Δάνειο 50.000 ευρώ και 8000 ευρώ στο χέρι"...

ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ: με λίγα λόγια πέρνεις μεγαλύτερο μισθό, εάν κάνεις τους άλλους να αγοράσουν περισσότερο από μένα και να έχω μεγαλύτερα κέρδη.
Που νά πάρει ο διάολος, το ίδιο δεν κάνετε και εσείς στις επιχειρήσεις που δουλεύετε; Ή μήπως δουλεύετε σε φιλανθρωπικά ιδρύματα;
Λοιπόν; Γιατί χτυπιέστε;
Κάποιοι βρήκαν τον τρόπο να σας μαδούν και να βγάζουν εκείνοι παραπάνω λεφτά. Που είναι το κακό; Κάνουν ότι και εσείς!!! Δηλαδή εσείς μπορείτε να το κάνετε και δεν μπορούν αυτοί; Σοβαρά μιλάτε; ή μήπως θέλετε "δικαιοσύνη", να μην μπορούν δηλαδή να βγάλουν αυτοί τόσα πολλά και να μήνει και κάτι για εσάς;
Στο χέρι σας είναι - στην ψήφο σας...
Για κάντε όμως μία γύρα για να δείτε τι θα ψηφίσουν τα πρόβατα στις εκλογές και πάλι εδώ είμαστε. Τότε για πια "δικαιοσύνη" σας έρχονται σκέψεις, όταν τα πρόβατα προτιμούν να είναι δουλοπάρικοι και σκλάβοι, από ελεύθεροι άνθρωποι;

quote:
Έχεις βγάλει οικονομολόγος ?θεωρητικά ωραία τα λες δηλαδή εσύ παίρνεις 700 ευρώ αλλα
Ξέρεις να τα διαχειριστής και περνάς άνετα ?μην τρελαθούμε τώρα μην τα πεις αυτά σε κανένα άνθρωπο που παίρνει το βασικό μισθό γιατι θα τον κουφάνεις .

Να τον κουφάνω;
Μα οι ίδιες τους οι πράξεις έχουν κουφάνει κάθε λογικό άνθρωπο.
α) Χτυπιέται και σκούζει για τις φωτιές και την καταστροφή του περιβάλλοντος και πάει και χτίζει στα δάση και στα καμένα!!!
β) Παραπονιέται για τα 700 ευρώ, όμως μόλις τα "οικονομήσει" αποκτά σπίτι και εξοχικό και BMW και τα ξεχνά όλα!!!
γ) Κλέγεται για τις "άτιμες κυβερνήσεις" αλλά αυτές μας κυβερνούν εδώ και 35 χρόνια από πατέρα σε γιο εν είδη βασιλείας!!!
δ) Σκούζει για την απάρατη δικτατορία, αλλά στην πορεία καταλαβαίνει ότι η δικτατορία είχε πιο λαϊκούς νόμους από ότι έχουν ψηφίσει εδώ και 35 οι δήθεν δημοκράτες!!!
Και μου γράφεις ρε Open, ότι εγώ θα τον τρελλάνω;;;
Μόνο τα παραπάνω είναι ικανά να στείλουν ΟΛΗ την Ελλάδα στον Δαφνι και υα τον τρελλάνω γιατί υα του πω τους λόγους που είναι σε αυτή κατάσταση;;;

Ε στο τέλος ρε συνομιλητές μην σκούζετε και παραπονιέστε - έτσι ΣΚΑΤΑ που τα έχετε (έχουμε) κάνει, καθίστε και απολαύστε το!!!
ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 08:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το νερό της Κορίνθου είναι ακατάλληλο για πόση εδώ και 25 χρόνια περίπου, έκτοτε έχουν ξεκινήσει έργα για πόσιμο νερό από περιοχή (γεωτρήσεις της Στυμφαλίας), τα έργα συνεχίζονται τα κονδύλια πέφτουνε αλλά το βράδυ πάει κρυφά η γυναίκα του πρωτομάστορα και τα γκρεμίζει.......έτσι δε φαίνονται και εάν δε τη θυσιάσουν το έργο δε θα τελειώσει ........ ταΐζονται γενιές και γενιές που θα έρθουν γιατί οι σημερινές και αμέσως μετά την έχουν κάνει τη μπάζα τους!

Αγαπητέ europaios2, καλά θα ήταν να ήταν η μοναδική περίπτωση αυτή που αναφέρεις αλλά δεν είναι.
Παπάς εδώ, παπάς εκεί, που είναι τα κονδύλια;
Και φυσικά αυτή η είδηση δεν αναφέρεται στα Μ.Μ.Ε. αλλά αναφέρονται 1002 άλλες αηδίες.

Θα συμφωνήσω με τον OANNHSEA σχετικά με την δύσκολη οικονομική κατάσταση κάποιων ανθρώπων εξαιτίας της κακής διαχείρισης των οικονομικών τους.
Κι εμένα θα μου άρεσε να πάρω ένα ωραίο αυτοκίνητο, ένα ακριβό κινητό, μια ακριβή κάμερα κλπ αλλά όταν έχω ένα σταθερό εισόδημα το μήνα κι έχω να καλύψω άλλες ανάγκες δεν θα πάω να τα αγοράσω και μετά να βγω στην γύρα για να βρω χρήματα να πληρώσω ενοίκιο, λογαριασμούς κλπ.
Βέβαια υπάρχει η "λύση" των καταναλωτικών δανείων για πολλά άτομα, μέχρι που χάνουν το μπούσουλα και μετά παίρνουν δάνειο για να αποπληρώσουν τα προηγούμενα δάνεια...
Θα πρέπει να προσθέσω όμως, φίλε μου, ότι μπορεί ένας άνθρωπος να μην είναι υπερκαταναλωτικός, να κάνει συνετή διαχείριση των οικονομικών του, να "ψάχνεται" για τις αγορές του ώστε να είναι οικονομικές αλλά παρόλα αυτά να δυσκολεύεται για να βγάλει το μήνα...

Όσον αφορά την εργασία και των δύο μέσα σε ένα ζευγάρι, την υποστηρίζω με χίλια.
Όχι μόνο γιατί όπως έχουν γίνει τα πράγματα υπάρχει ανάγκη για να δουλεύουν κι οι δύο αλλά κι επειδή καλό θα είναι να υπάρχει και μια οικονομική ανεξαρτησία και του άνδρα και της γυναίκας.
Η εργασία εξάλλου αυξάνει και την ψυχολογική - ηθική ικανοποίηση ενός ανθρώπου και του διδάσκει πολλά για τον εαυτό του.
Πέραν τούτου, τα διαζύγια δυστυχώς αυξάνουν οπότε τι γίνεται όταν ο ένας δεν δουλεύει;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 10:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλτατε OANNHSEA με απογοητεύεις, παρότι δηλώνω ότι εκτιμώ την ιδεολογία σου

quote:
Παράδειγμα πρώτο: Η γελοιότητα που έχω ακούσει από κάποιους χριστιανούς ότι υπάρχει συνομωσία για την καταστροφή της οικογένειας και δη της χριστιανικής με το να αναγκάζουν και τους δύο γονείς να δουλεύουν...

Δεν είμαι χριστιανός, αλλά μπορώ με πολλά παραδείγματα να σου αποδείξω ότι η ένταξη της γυναίκας στην αγορά εργασίας (ειδικά με το μαζικό τρόπο με τον οποίο πραγματοποιήθηκε) και επιδράσεις είχε στην οικονομία και κοινωνική στρέβλωση επέφερε.

quote:
Το ξαναγράφω: δεν είναι κανείς πίσω από όλα αυτά, παρά μόνο η απλειστία των ανθρώπων και το οικονομικό σύστημα που ακολουθούμε...

Αυτό γράφω και εγώ και δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι δεν έχουμε οικονομικές γνώσεις : με τη διαφορά ότι εγώ δίνω μεγαλύτερο βάρος στη δυνατότητα της "επιστήμης" του marketing να σε εντάξει στο σύστημα, αν δεν είσαι πολύ "αντιδραστικός".

quote:
Φταίνε αυτοί - όχι βέβαια.

Με την αγνή, ηθική πλευρά του πράγματος (μην καταδικάσεις τη σκέψη, γιατί κι εσύ εκεί το πας κατά βάθος), ΝΑΙ φταίνε ΚΑΙ αυτοί. Μην ξεχνάς ότι κάθε παραπλάνηση του κοινού για ίδιον όφελος είναι ηθικά επιλήψιμη.

quote:
Στατιστικά και μόνο, αυτό είναι λογικό.

Φοβάμαι ότι εδώ θα διαφωνήσω. Μπορεί να υπάρχει η λογική του οικονομικού κύκλου, αλλά, πίστεψέ με, ο απλός καθημερινός πολίτης δεν έχει τις δυνατότητες να σκεφτεί την επίδραση λ.χ. της ένταξης της Κίνας στον Π.Ο.Ε., ούτε τις οικονομικές συνέπειες από το κλείσιμο της στρόφιγγας του Ιράν. Δεν είναι στατιστική η άνοδος της τιμής του πετρελαίου και βασικά δεν είναι και απολύτως οικονομικά δικαιολογημένος ο τρόπος που συμβαίνει, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Το θέμα είναι ότι ο πολύς κόσμος αδυνατεί να ελέγξει μεσοχρόνια τέτοιου τύπου γεγονότα και τις πιθανές συνέπειές τους. Πάρε π.χ. τη φούσκα των ακινήτων...

quote:
Στην καλύτερη περίπτωση, ότι δεν ξέρετε από οικονομία. Δεν ξέρετε το ίδιο το οικονομικό σύστημα μέσα στο οποίο ζείτε και το οποίο σας τρέφει... Περαστικά σας...

Τστστστς.... α) Μία χαρά οικονομικά ξέρουμε, τι στο καλό σπουδάσαμε 4 χρόνια (5 ήταν, αλλά υπήρχε "ιερός" σκοπός...χαχαχαχα) β) Δε μας τρέφει το σύστημα... εμείς το τρέφουμε.

quote:
Όντως τα λεφτά δεν μου φτάνουν, αλλά από την άλλη δεν θα μου έφταναν και 1.000.000 ευρώ το μήνα...
Το θέμα είναι απλό:
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, δεν αρχίζεις τις υστερίες.
Ψαχνείς να βρεις τα αίτια και προτείνεις λύσεις.
Αυτό κάνω αυτή την στιγμή: Σας δείχνω τα αίτια του γιατί φτάσαμε έως εδώ (και το γιατί θα φτάσουμε και πιο βαθιά στα σκατά) και σας δείχνω ότι λύσεις ΔΕΝ υπάρχουν, εάν πρώτα δεν αλλάξετε την νοοτροπία σας...
Είναι δύσκολο να το καταλάβετε, προσπαθώ όμως...

Εμένα μονίμως μου φτάνουν και ας μη θεωρούμε υψηλόμισθος, μάλλον στα μικρομεσαία βρίσκομαι. Εντούτοις, αυτό δε σημαίνει ότι διάφορες εξωγενείς οικονομικές πράξεις ή συγκυρίες δεν επηρεάζουν τη διαθέσιμη οικονομική ισχύ μου. Για να στο πω αλλιώς... όταν πρόπερσι έγινε η μεταγραφή - βόμβα του Μπέκαμ στην Αμερική με εκείνο το εξωπραγματικό "200 εκατ. δολάρια για 5 χρόνια" είχα πει ότι σε μεσοπρόθεσμη βάση αυτό θα οδηγούσε (κρατήσου!!) σε αύξηση του παγκόσμιου πληθωρισμού. Περιμένω να μου πεις πως το σκέφτηκα...
Αλλαγή νοοτροπίας : εύκολο να το λες, δύσκολο να τους πείσεις. Αυτό κάνω κι εγώ καθημερινά και με λίγους τα καταφέρνω. Δεν είναι εύκολο για τον άνθρωπο να αντισταθεί στο όνειρο (με το άψογο περιτύλιγμα), βάζοντας μπροστά τη λογική που λέει ότι "κανείς δεν μπορεί να αγαπάει όλους τους υπόλοιπους, αν δεν αγαπάει έστω και λίγο τον εαυτό του"... ποσώ μάλλον όταν αυτή η αγάπη δε βασίζεται σε καθαρό συναίσθημα, αλλά σε νομισματικές μονάδες.

quote:
δεν μπορείς να κλαίγεσε και να θεωρείς εαυτόν άμοιρο ευθηνών, για την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει.

Διαφωνώ καθέτως. Να σου φέρω ένα επίσης απλό παράδειγμα. Όταν είχα ξεκινήσει την καριέρα μου, εργαζόμουν σε χρηματιστηριακές εταιρείες (μπλιαχ, ξέρω...). Εκεί μου είχε κάνει εξαιρετικά δυσμενή εντύπωση το γεγονός ότι υπήρχαν κάποιοι υπάλληλοι (masterάδες στα 30 τους, πρωτοεμφανιζόμενοι στην αγορά), που εργάζονταν χαλαρά 10ωρα και το κοκορεύονταν κιόλας. Για μένα, κλασικό "τεμπέλη", φαινόταν αδιανόητο να εργάζεσαι με projects και να υπερβαίνεις το 8ωρο, κάτι δε μου πήγαινε καλά... το θέμα είναι ότι, παρότι άμοιρος ευθυνών, έβλεπα την καταστρατήγηση του ωραρίου από κάποιους "ξύπνιους" που τώρα "βολεύτηκαν", αλλά δημιούργησαν έναν εργασιακό οχετό για τους επόμενους, τον οποίο πλέον αδυνατούν να αναστρέψουν. Άρα...

quote:
Η οικονομική πραγματικότητα είναι το αμάξι, το εξοχικό, οι διακοπές στο εξωτερικό και όλα τα άλλα καλούδια που έχετε από την καπιταλιστική οικονομία. Απλά την έχετε αφήσει να φύγει από τις ράγες της. Κανείς άλλος παρά μόνο εσείς οι ίδιοι.

Money has the power, θα το ξέρεις αυτό. Και δε νομίζω ότι οι μικρομεσαίοι (που γίνονται μικροανύπαρκτοι σιγά σιγά) είχαν τη δύναμη. Όχι τόση, ώστε να τα ελέγξουν όλα. Τη μόνη στιγμή που πραγματικά έχουν τη δύναμη (εκλογές), δεν το ξέρουν ή δε θέλουν να το δουν.

quote:
Όταν λοιπόν φταίμε ΕΜΕΙΣ για αυτή την κατάσταση, γιατί κατηγορείτε άλλους; Πως είναι δυνατόν να λέτε ότι ο τάδε τραγουδιστής τα "έχει χοτρά" όταν του τα σκάνε οι ηλίθιοι που πληρώνουν μ΄3χρι και 200 ευρώ την μπουκάλα το ουίσκι για να τον δουν;;;
Ή μήπως δεν έχετε σκάσει για τις μπουκάλες του ουίσκι στα μπουζούκια ή δεν έχετε ψηφίσει τους 301 άχρηστους που μας κυβερνάνε.
Εγώ έχω κάνει και τα δύο (το δεύτερο μέχρι το 93) και τώρα μουτζώνω τον εαυτό μου και προσπαθώ να ξυπνήσω τους κοιμώμενους...

Συμφωνώ ότι υπάρχουν ηλίθιοι που τα σκάνε. Το θέμα είναι ότι, ακόμα και αν αυτοί οι ηλίθιοι είναι το 20-30% του πληθυσμού (γιατί όλη η Αθήνα δεν ξενυχτά στην παραλιακή και στα λοιπά κέντρα "διασκέδασης"), οι δράσεις του επηρεάζουν τα μεγέθη της οικονομίας σε ένα χ ποσοστό. Τι να κάνω για να αντιδράσω; να στείλω αγανακτισμένους πολίτες και να κάνουν τα υπονομικά αυτά κέντρα γυαλιά - καρφιά;
ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ για μπουκάλα ουίσκι, γιατί δε μου αρέσει αυτή η μορφή "διασκέδασης" και δεν πίνω και ουίσκι...χαχαχαχα
Δεν έχω ψηφίσει τους 300+1, γιατί πολύ απλά δε με έπειθαν ποτέ για τις αγαθές τους προθέσεις. Είμαι και λίγο χαζοβιόλης ρομαντικός βλέπεις...
Καλά κάνεις και προσπαθείς να ξυπνήσεις τον κόσμο κι εγώ μαζί σου. Μην τους υποτιμάς όμως φραστικά, πολλές φορές "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" ή ακόμα χειρότερα δεν μπορούν να επηρεάσουν δραστικά τα μακροοικονομικά μεγέθη.

quote:
"Με αυτό το αυτοκίνητο γίνεσαι Βατάνεν και ρίχνεις γκόμενες με το τσουβάλι"...

Με σκότωσες τώρα.

Φίλε trexagireve

quote:
Φίλε μου το κλαδί που λες ότι κόβουμε μόνοι μας, μαλλον
ξεχνάς ότι δεν ήταν για κόψιμο ,αιώνες τώρα...

Αν μιλάμε για το ίδιο κλαδί... ήταν και παραήταν.... αιώνες τώρα!

Συμπερασματικά : έχω εξηγήσει και σε παλαιότερα Posts ότι από ιδρύσεως καπιταλισμού (όχι ως θεωρία, αλλά ως πρακτική εκμετάλλευσης του ανθρώπινου κεφαλαίου και μετατροπής του χρήματος από μέσο ανταλλαγής σε μέσο συσσώρευσης πλούτου = ισχύος), οι ιδρυτές του συστήματος (όπως κάθε λογικός θεωρητικός) φρόντισαν ώστε η "ομάδα" τους, η "κάστα" τους ή ακόμα και η "χώρα" τους να μετέχει στην "πρώτη ταχύτητα" του συστήματος, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί εξαρχής από τα φαινόμενα εξαθλίωσης των κοινωνιών της "τρίτης" ή "τέταρτης" ταχύτητας. Αυτό τον κανόνα ενίσχυσε η δουλοπαροικία, με αυτόν συγκρούσθηκαν οι διάφορες κοινωνικές επαναστάσεις, αυτόν τον κανόνα (ενδεδυμένο με το μανδύα του πολιτικού - φιλοσοφικού στοχασμού) εξυπηρέτησαν οι περισσότεροι θεωρητικοί του κοινοβουλευτισμού και της δήθεν δημοκρατίας, αυτός υπήρξε η αιτία και η απαρχή των πολέμων του 20ου αιώνα, το βασικό αίτιο των κραχ και κατ' ουσίαν δέχτηκε το μεγάλο "χτύπημα" (εσκεμμένα ή μη) στη βάση του όταν γιγαντώθηκε η λογική της οικονομικής παντοδυναμίας των Η.Π.Α., που απετέλεσε σχέδιο συγκεκριμένων ομάδων για την αλλαγή του παγκόσμιου χάρτη και εξετελέσθη μέσω των δύο μεγάλων πολέμων. Οι οικονομικές, γεωστρατηγικές και κοινωνικές συνθήκες που προέκυψαν μετά από τη διάσκεψη της Γιάλτας και την εφαρμογή του σχεδίου Μάρσαλ, με την ταυτόχρονη κατάργηση του "χρυσού κανόνα" απετέλεσαν στην ουσία τα πρώτα βήματα απάρνησης του εν λόγω μοντέλου και εισαγωγής στο νεοφιλελευθερισμό, ο οποίος και στην πορεία έδειξε το πιο σκληρό προσωπείο του, είτε με τα ολοκληρωτικά καθεστώτα απ' άκρου εις άκρον παγκοσμίως, είτε με τις πετρελαϊκές κρίσεις, είτε με τον ψυχρό πόλεμο, είτε - προσφάτως - με την τρομοκρατία και τους προληπτικούς πολέμους. Όλα αυτά, φίλοι μου, δεν είναι ούτε σημερινά, ούτε λαϊκές δράσεις. Είναι ενέργειες και αποφάσεις εκλεγμένων ή μη ηγετών, που όμως επηρέασαν και αφαίρεσαν ακόμη τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων.
Φίλε OANNHSEA... κάθε πολίτης μπορεί να συλλογιστεί βάσει συναρτήσεως με παραμέτρους τη γνώση, την έρευνα και την ορθή πληροφορία. Βρες μου εσύ πόσοι πολίτες έχουν επαρκή αποθέματα γνώσης, χρόνο για έρευνα και ορθές πληροφορίες στη διάθεσή τους, για να συγκρίνουμε τον πληθυσμό αυτό με τον πληθυσμό των ορθών οικονομικά διαχειριστών.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 12:20:28  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA Εγώ ξαναγράψει ότι έχουν και οι πολίτες ευθύνες γιατί πάνε και ψηφίζουν τους
Ίδιους και τους ίδιους δεν εκμεταλλεύονται την δύναμη της ψήφου από κει και
Περά δεν πιστεύω ότι όλοι είναι ανεύθυνοι και ξοδεύουν τα λεφτά τους γι αυτό
Δεν τους φθάνουν υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων που το κάνουν αυτό αλλα όχι όλοι .

quote:
Όταν λοιπόν φταίμε ΕΜΕΙΣ για αυτή την κατάσταση, γιατί κατηγορείτε άλλους; Πως είναι δυνατόν να λέτε ότι ο τάδε τραγουδιστής τα "έχει χοτρά" όταν του τα σκάνε οι ηλίθιοι που πληρώνουν μ΄3χρι και 200 ευρώ την μπουκάλα το ουίσκι για να τον δουν;;;


Συμφωνώ ότι δεν είναι λογικό να αμείβονται με τρελα ποσα τραγουδιστές ,αθλητές τηλεοπτικοί σταρ κτλ αλλα αυτό γίνεται παντού δηλαδή πχ στην Γερμανία που και
Εκεί αμείβονται πλουσιοπάροχα οι συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων γιατι υπάρχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο από εδώ περα ?αρα κάτι δεν πάει καλά εδώ .

quote:
Ή μήπως δεν έχετε σκάσει για τις μπουκάλες του ουίσκι στα μπουζούκια ή δεν έχετε ψηφίσει τους 301 άχρηστους που μας κυβερνάνε.
Εγώ έχω κάνει και τα δύο (το δεύτερο μέχρι το 93) και τώρα μουτζώνω τον εαυτό μου και προσπαθώ να ξυπνήσω τους κοιμώμενους

Δυστυχώς την έχω πατήσει και εγώ οσο αφορα τα δυο μεγάλα κόμματα αλλα
Είμαι παθών και μαθών .
Τώρα το μπουκάλι του ουίσκι που λες και εγώ το έχω κάνει 3 -4 φορες στη ζωή
Μου λόγο της παρέας έμενα δεν μου αρέσουν τα μπουζούκια αλλα δεν το έκανα και life style .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 12:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι,το όλο θέμα έχει να κάνει με
την υπερβολή της σπατάλης στην εποχή μας, ενώ έχουν
εξαφανιστεί διαπαντώς οι καταθετικοί λογαριασμοί..
Είναι ενοχλητικό να βλέπεις ανθρώπους που μια ζωή
ξέρανε να διαχειριστούνε τα χρήματα τους και τώρα δείχνουν
ανίκανοι...
Για να το πώ απλά: Κανείς άνθρωπος σήμερα δεν μπορεί
να τα βγάλει πέρα άνετα...Αυτό σημαίνει ότι αγαθέψαμε
έτσι απότομα όλοι μας, ή κάτι συμβαίνει με στόχο την
απόλυτη αιχμαλωσία μας σε μια καταναλωτική μηχανή που θα
μας ελέγχει απόλυτα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy