ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 17:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει αν ένα σύστημα ή ένας άνθρωπος "οδηγεί" σε σωστή κατεύθυνση (;)

Ο μόνος τρόπος είναι να έρθει σε επαφή μαζί του (είτε είναι άνθρωπος, είτε σύστημα), να το γνωρίσει. Όταν κάτι το γνωρίζεις, μετά μπορείς και να το (ανα)γνωρίζεις. Ο μόνος τρόπος λοιπόν είναι δια της μεθόδου της δοκιμής και του σφάλματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 17:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα περιμέναμε να ακούσουμε απο κάποιον ο οποίος θέλει να βοηθήσει κάποιον άλλο ώστε αυτός με τη προσπάθεια του να καταφέρει να γίνει "υιος θεού", -αν το λέω σωστά- "ελέυθερος" κλπ (;)

Θα περιμέναμε να ακούσουμε για Αγία Τριάδα, για Χριστό και Παναγία..;
Θα περιμέναμε να ακούσουμε για κάρτες ταρότ, για ζώδια..;
Θα περιμέναμε να ακούσουμε για το πώς κατασκευάζεται μια πεντάλφα, ή ενα μαγικό τετράγωνο ή ένας προστατευτικός κύκλος..;
Θα περιμένα να ακούσουμε για Σίβα, μάντρα, ΟΜ ΑΜ και ΟΥΜ και παραουμ..;

Τι θα περιμέναμε "με σιγουριά" να ακούσουμε;

Γιατί θα περίμενε κάποιος να ακούσει κάτι ; Θέλω να πω δηλ. πως τίποτε απ' όσα λες δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούσει αλλά ΚΑΙ όλα απ' όσα λες, πιθανόν να τα ακούσει. Το τι θα ακούσει εξαρτάται από το τι θα ρωτήσει. Και πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο, ακόμη κι αν ρωτήσει δηλ. κάτι, να μην ακούσει τίποτε. Υπάρχουν δηλ. και τα λεγόμενα "μαθήματα σιωπής".

Edited by - zip on 12/11/2010 17:45:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 18:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμως όλα αυτά... και αναφέρομαι σε όλα αυτά τα περίπλοκα... με τα τετράγωνα τα τρίγωνα και τα μαθηματικά αλλά και όλα τα παρεμφέρη τους..
Δεν είναι πολύ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ;
Υπάρχει όμως και μια παροιμία που λέει "ο θεός βρίσκεται στην απλότητα..." παροιμία η οποία θεωρώ.. ότι έχει μια βάση από την άποψη ότι, γιατί ο Αβοριγίνας(λόγου χάρη) να μην έχει πρόσβαση στη Γνώση;
Και γιατί δηλαδή εγώ, το διανοητικό ζώο, να "ευννοούμε" στην μελέτη αυτής της "πολυπλοκότητας" ενω ο άλλος, ο καθυστερημένος, ο ανοήτος, όχι;
Μήμπως τελικά ότι δεν είναι απλό είναι και παραπλανητικό;

Επιστρέφω βλέπεις σε παλαιότερα ερωτήματα που είχα... μας και αυτά δείχνουν να κάνουν έναν κύκλο όσο δεν απαντούται επαρκώς και ας τα ξεχνάμε πάνω στον ενθουσιασμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 19:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμως όλα αυτά... και αναφέρομαι σε όλα αυτά τα περίπλοκα... με τα τετράγωνα τα τρίγωνα και τα μαθηματικά αλλά και όλα τα παρεμφέρη τους..
Δεν είναι πολύ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ;

Ναι, είναι. Έχεις δίκιο.

γιατί ο Αβοριγίνας(λόγου χάρη) να μην έχει πρόσβαση στη Γνώση;

Ποιος σου είπε πως δεν έχει ; Η Γνώση είναι προσβάσιμη από όλους, Αβοριγίνες ή όχι. Αποκλείεις το ενδεχόμενο ένας Αβοριγίνας να γνωρίζει πράγματα που εσύ αγνοείς ; Αν δεν το αποκλείεις τότε ακόμη και ένας Αβοριγίνας έχει πρόσβαση στην Γνώση. Το ερώτημα είναι, σε τι είδους Γνώση έχει πρόσβαση. Σε ποια Γνώση έχει πρόσβαση. Αυτό είναι το ερώτημα. Όχι γενικά στην Γνώση. Σε κάποιες γνώσεις και για κάποιες γνώσεις, ναι, δεν έχει πρόσβαση. Αλλά στην Γνώση με την γενικότερη έννοια, έχει και παραέχει.

Και γιατί δηλαδή εγώ, το διανοητικό ζώο, να "ευννοούμε" στην μελέτη αυτής της "πολυπλοκότητας" ενω ο άλλος, ο καθυστερημένος, ο ανοήτος, όχι;

Κατ' αρχήν, δεν είμαστε απλά ... "διανοητικά ζώα". Μην υπεραπλουστεύεις την έννοια "Άνθρωπος" και μην την αδικείς. Είσαι, είμαι και είμαστε πολύ περισσότερα πράγματα από "διανοητικά ζώα". Δεύτερον, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, το να "ευνοεί" κάποιος στην μελέτη αυτής της πολυπλοκότητας, είναι γιατί ο άνθρωπος αρέσκεται τα απλά να τα κάνει δύσκολα. Νομίζει π.χ πως ένας πολύπλοκος λόγος θα είναι και σωστότερος ή θα του δώσει μια λάμψη στην προσωπικότητά του ή θα τον ανεβάσει στα μάτια των άλλων. Όλα αυτά γίνονται γιατί ο άνθρωπος ενδιαφέρεται μόνο για την προσωπικότητά του (όχι για την ουσία του) και για το πως αυτή η προσωπικότητα θα φανεί στους άλλους. Και, νομίζω το έχω ξαναπεί, στην πραγματικότητα ο άνθρωπος δεν κάνει τίποτε για τον εαυτό του. Όλα τα κάνει για τους άλλους. Για την γνώμη των άλλων, για το πως θα φανεί στους άλλους.

Τώρα, αν εννοείς "ευνοούμαι", δηλ. μιλάς για σένα, για τον εαυτό σου, ποιος σου είπε πως ευνοείσαι ; Επειδή διαθέτεις νόηση, θεωρείσαι ευνοούμενος ; Λάθος. Η "ανωτερότητα" ή η "εύνοια" - αν υπάρχουν τέτοιες έννοιες για τα όντα δηλ. - ενός όντος δεν καθορίζεται από την ύπαρξη νόησης ή όχι. Δεν ευνοείσαι. Νομίζεις πως ευνοείσαι. Γιατί αν θεωρήσεις πως ευνοείσαι, θα πρέπει να μου πεις και ποιος ή τι νομίζεις πως σε ευνοεί. Γιατί δηλ. θεωρείς τον εαυτό σου ευνοημένο και ποιος (ή τι) είναι αυτός (ή αυτό) που σε ευνοεί. Από που προέρχεται αυτή η εύνοια δηλ.

Έπειτα, στην ερώτησή σου κρύβεται ένα οξύμωρο σχήμα λόγου. Και θα σου εξηγήσω ποιο ακριβώς είναι αυτό. Από την μια, θεωρείς πως σε ορισμένες περιπτώσεις αυτή η πολυπλοκότητα είναι και παραπλανητική. Σωστά το θεωρείς. Μπορεί να είναι. Από την άλλη όμως, αναρωτιέσαι γιατί ευνοείσαι σ' αυτήν την περιπλοκότητα. Είναι σαν να λες δηλ. ότι σε μερικές περιπτώσεις παρ' όλο που γνωρίζεις την πλάνη, παρ' όλο δηλ. που κάτι μέσα σου σου λέει πως όλο αυτό μπορεί να είναι και παραπλανητικό, ευνοείσαι κιόλας για να το μελετάς. Αν όντως διαπιστώνεις και συνειδητοποιείς το παραπλανητικό ενός περίπλοκου πράγματος (σε ορισμένες περιπτώσεις), τότε γιατί θεωρείς πως ευνοείσαι κιόλας για να το μελετάς ; Κάτι συμβαίνει εδώ. Για δες το λίγο καλύτερα.

Μήπως τελικά ότι δεν είναι απλό είναι και παραπλανητικό;

Και πάλι σωστό είναι αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που ένας π.χ πολύπλοκος λόγος θα μπορούσε να ήταν και παραπλανητικός. Καταλαβαίνεις το point μου ; Δεν μ' αρέσουν - εμένα προσωπικά δηλ. - τέτοιου είδους γενικεύσεις. Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που το περίπλοκο είναι ΚΑΙ παραπλανητικό. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν είναι.

Edited by - zip on 12/11/2010 20:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως να είναι η συνηδειση, που έχει απόλυτη τάξη, με την έννοια, ο ψυχολογικος αναβρασμός σαν παρελθόν, δεν αναμυγνιεται?

Σαν βούτυρο σε φρέσκο κι αχνιστό ψωμί.

η ερώτηση έγινε από το μέλος ΠΛΑΤΩΝΑΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10739&whichpage=4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ταιζει τον χαρακτήρα και το εγώ...τι μας καρφωνει στο λαβυρηνθο...;

Ο αέρας, η τροφή (ένα καλοψημένο και ζουμερό μπιφτέκι π.χ) και οι εντυπώσεις. Και αναφέρομαι σ' αυτά τα τρία δηλ. επειδή ρωτάς συγκεκριμένα "τι ταϊζει", δηλ. μιλάς για είδη τροφής. Βασικά, ξέρεις τι κάρφωμα μπορεί να σου κάνει μια απλή εντύπωση ; Ξέρεις. Το βλέπω δηλ. πως ξέρεις.

η ερώτηση έγινε από το μέλος ΠΛΑΤΩΝΑΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10739&whichpage=4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο αέρας, η τροφή (ένα καλοψημένο και ζουμερό μπιφτέκι π.χ) και οι εντυπώσεις. Και αναφέρομαι σ' αυτά τα τρία δηλ. επειδή ρωτάς συγκεκριμένα "τι ταϊζει", δηλ. μιλάς για είδη τροφής. Βασικά, ξέρεις τι κάρφωμα μπορεί να σου κάνει μια απλή εντύπωση ; Ξέρεις. Το βλέπω δηλ. πως ξέρεις.

Πώς λοιπόν μπορούμε να τα αλλάξουμε αυτά;
Τον Αέρα.
Τη Τροφή.
Τις Εντυπώσεις;

Και αν αυτά τα αλλάξουμε.
Αυτό αρκεί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πάλι σωστό είναι αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

Καταλαβαίνω δηλαδή ότι κάποιος που "αναζητά" την πολυπλοκότητα μπορεί να το κάνει απο πονηρία.. μπορεί και όχι.
Αν όμως ΔΕΝ το κάνει απο πονηρία. Δεν το κάνει για να ικανοποιήσει την άποψη των άλλων για αυτόν, για να έχει κάποιο ατομικό όφελος... τότε τι του προσφέρει η πολυπλοκότητα;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/11/2010 21:29:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς λοιπόν μπορούμε να τα αλλάξουμε αυτά;
Τον Αέρα.
Τη Τροφή.
Τις Εντυπώσεις;

Δεν μπορούμε. Σκοπός δεν είναι να τα αλλάξουμε. Σκοπός είναι να τα γνωρίσουμε καλά, πολύ καλά. Αν τα γνωρίσουμε, θα τα αναγνωρίσουμε και θα τα αναγνωρίζουμε σε όλες τις εκφράσεις τους, με όλες τις "φορεσιές" τους. Δεν θα μπορούν δηλ. να μας ξεγελούν, να μας κρατούν φυλακισμένους, καρφωμένους.

Τον αέρα τον αναπνέεις. Γιατί να θες να τον αλλάξεις ; Τι θα αναπνέεις τότε ; Την τροφή την χρειάζεσαι για να ζεις. Αν δεν έχεις τροφή, πως θα ζήσεις ; Το καλοψημένο ζουμερό μπιφτέκι, αν το αλλάξεις το πολύ πολύ να το κάνεις κακοψημένο και ξερό μπιφτέκι. Οι εντυπώσεις δεν αλλάζουν. Όσο έχεις νου, δεν αλλάζουν, θα υπάρχουν. Εκτός αν αλλάξεις νου. Όσο έχεις νου, πάντα θα δημιουργείς κι εσύ εντυπώσεις και πάντα θα τρέφεσαι από τις εντυπώσεις των άλλων.

Edited by - zip on 12/11/2010 21:43:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 21:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το κάνει για να ικανοποιήσει την άποψη των άλλων για αυτόν, για να έχει κάποιο ατομικό όφελος... τότε τι του προσφέρει η πολυπλοκότητα;

Τίποτε. Απλά, μπορεί να του αρέσει. Αλλά δεν του προσφέρει τίποτε ουσιαστικό. Είναι άχρηστη. Περιττή. Άσε δηλ. που μπορεί να τον βάλει και σε μπελάδες. Μπορεί ευκόλως δηλ. να παρεξηγηθεί και να παρερμηνευθεί.

Σε κάθε περίπτωση, να θυμάσαι πως η αλήθεια λέγεται με απλά λόγια, όχι με πολύπλοκα. Και κρύβεται στα απλά πράγματα, όχι στα πολύπλοκα. Μπορεί να την βρει ο καθένας. Και μπορεί να φτάσει στον καθένα. Στον καθένα ανεξαιρέτως.

Edited by - zip on 12/11/2010 22:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν δεν ξέρεις τα βασικά σε ενα σύστημα, σου φένεται παλούκι,δεν είναι έτσι όμως.Υπάρχουν απλά και βασικά πράγματα σε κάθε σύστημα και άμα δεν τα μάθεις,τότε τα πιό προχωρημένα σου φένονται κινέζικα.

Η απλότητα είναι παντού,εμείς είμαστε αυτοί που τα κάνουμε πολύπλοκα.

Αν δεν μάθεις πρώτα το 1+1=2 τότε δεν μπορείς να προχωρήσεις και να μάθεις συναρτήσεις ξέρω εγώ.

Παντού έτσι είναι.

Edited by - strangerz2 on 13/11/2010 18:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 13:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυπλοκοτητα , εγω παλι ως αρνητης των "παντων" χαχα , θα αρθηνω και αυτο ... δηλαδη η πολυπλοκοτητα δεν υπαρχει και εξηγω (χαχα)

οριζω την πολυπλοκοτητα ως την ΑΔΥΝΑΜΙΑ μας να δουμε, ορισουμε , ολες τις συνιστωσες απο τις οποιες αποτελειτε το ολο "θεμα" , αυτη μας η αδυναμια μας οδηγει στο να μιλημε για πολυπλοκοτητα

θεωρω οτι ειναι γενικα αποδεκτο οτι καθε τι πολυπλοκο αποδομειτε σε μικροτερα κομματια , τα οποια με την σειρα τους σε ακομη μικροτερα κτλπ εως οτου φτασουμε στο απλουστατο στο 1+1=2 που λεει και ο αλεξ.

με αυτο τον τροπο ολα τα "θεματα" ή προβληματα , που οριζονται ως πολυπλοκα αναγονται σε απλουστερα ... ή σε ΑΠΛΑ ... οποτε που ειναι η πολυπλοκοτητα τελικα ?

φυσικα η δυνατοτητα καποιου να κανει αυτη την αποδομηση , θεωρω οτι ισως αποτελει δεξιοτητα και αρα δεν ειναι ευκολο να το κανει ο καθενας και ισως να μην ειναι και κατι που διδασκεται κτλπ

τελος θεωρω ως λυση των ΠΑΝΤΩΝ (αυτων που αρνουμε ΧΑΧΑΧΑ) την αποδομηση τους σε απλα μικρα προβληματακια / θεματακια , τα οποια ΙΣΩΣ διορθωναν τοσο την προσωπικη μας ζωη οσο και ολο το κοινωνικοπολιτικοοικονομικο συστημα (γκουχ) αυτου του κοσμου (διπλο γκουχ, δηλαδη γκουχ γκουχ)

(προσωπικες σκεψεις , τιποτα παραπανω...)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 10:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ....πολυπλοκότητα μου, θέλεις να μιλησουμε,ενώ το συζητάς, με άλλους, για υποστήριξη, καλέ μου zip;....
Φίλε, εγώ είμαι ο αέρας,η φωτιά,η γή και το νερό....
Αυτό είμαι,δεν μου αρέσει....Αυτό που εσύ, λές πολυπλοκότητα και
εγώ ξέρω, ως όραση,δεν υπακούει σε λογικές περιορισμού...
Ο άνθρωπος, είναι θεός κι όλα, αποτελούν, κάποια στιγμή της ζωής
του,ζητήματα, γι αυτόν...Κι όμως, έχει την αυταπάτη, ότι μόνο τότε υπάρχει αυτό που τον κανει έτσι, στη συγκεκριμένη στιγμή...
Όλα υπάρχουν μέσα μας και κάποια στιγμή εμφανιζονται, ως τμήματα
της ζωής μας...
Έτσι απλά...Για αρχή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. Know έχω την εξής ερώτηση να σας θέσω μιας που περνάτε απο εδώ. Αναρωτιέμαι δύο πράγματα τον τελευτάιο καιρό, τα οποία, ενδεχομένως -δε ξέρω όμως..- μπορεί να είναι και αλληλοσυνδεόμενα.

Το πρώτο μου ερώτημα είναι.. γιατί μισούν όλοι τους Εβραίους; Ή τέλος πάντων.. γιατί τους κατηγορούνε.. ακόμα και εσωτεριστές άνθρωποι.. για όλα τα δεινά του κόσμου, so to speak..;

Η δεύτερη ερώτηση είναι, γιατί κάποιοι, ενώ μπορεί σε όλα να είναι αξιόλογοι(και πάλι so to speak) βάλλονται τόσο έντονα εναντίον της μαγείας;

Συχνά επίσης, διάφοροι δρόμοι, όχι ένας και δύο, αλλά διάφοροι, δείχνουν, λέω δείχνουν, να είναι αντίθετοι. Και αυτό είναι αξιπερίεργο αν σκεφτείς ότι και ο "ένας" και ο "άλλος" "υπόσχονται" το ίδιο αποτέλεσμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2010, 23:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί μισούν όλοι τους Εβραίους;

Γιατί οι Εβραίοι - είναι γνωστό της πάσης και το ξέρουν και οι πέτρες δηλ. - δεν αγαπούν ούτε τον ίδιο τους τον εαυτό.

γιατί κάποιοι, ενώ μπορεί σε όλα να είναι αξιόλογοι(και πάλι so to speak) βάλλονται τόσο έντονα εναντίον της μαγείας;

Γιατί δεν γνωρίζουν τι είναι η μαγεία ή από τι φτιάχνεται η μαγεία. Δεν γνωρίζουν δηλ. την συνταγή που λέμε. Πολλοί θεωρούν πως η μαγεία είναι κάτι το εξω - κοσμικό, το μεταφυσικό, το υπερφυσικό. Άλλοι την θεωρούν δύναμη, πάλι μεταφυσικού περιεχομένου. Λυπάμαι που θα τους στενοχωρήσω, όμως η πραγματική μαγεία δεν είναι ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Και δεν περιέχει τίποτε, απολύτως τίποτε το εξω-πραγματικό ή το μεταφυσικό.

Edited by - zip on 29/11/2010 23:58:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 09:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ανίδεος όποιος προσπαθεί να δώσει ορισμό για την αληθινή μαγεία.

Είναι σαν να προσπαθείς να δώσεις τον ορισμό του Θεού.

Υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες διαφορετικές ερμηνείες του Θεού.

Υπάρχουν ακόμη περισσότερες για τη μαγεία.

ΥΓ. Σωστές οι απορίες σου, Δόκτωρ..Με κάλυψαν οι ερωτήσεις σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2010, 08:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι αλήθεια , πώς δημιουργούνται οι "προκαταλλήψεις"..???

Δημιουργούνται από τις καταλήψεις.

η ερώτηση έγινε από το μέλος Εαρινός στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10739&whichpage=6

Α! και χρόνια πολλά σε όλους !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 21:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα με την μαγεια δεν ειναι αν ειναι καλη η κακη και αν πρεπει να της γινεται πολεμος η οχι. Το θεμα απο ανεκαθεν ηταν να μην ανοιξει ο
δουλος του αιδοιου(Επιμηθεας) το κουτι της Παν-Δωρας. Ο απερισκεπτος δηλαδη που δεν υπολογιζει τις συνεπειες.

Απο την στιγμη που το κουτι ανοιξε να ετοιμαζεστε για τα επακολουθα.




Το αν θα της γίνεται πόλεμος ή όχι εξαρτάται άμεσα από το αν είναι καλή ή κακή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

////
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 21:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ////  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 31/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 10:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[font=Trebuchet MS]
Πως φαντάζεστε οτί θα είμαστε το 2050;

Δεύτερον, διψασμένοι. Τα παγκόσμια αποθέματα νερού λιγοστεύουν όλο και περισσότερο λόγω της κλιματικής αλλαγής και το φάντασμα της λειψυδρίας θα πάρει σάρκα και οστά σαν τον Patrick Swayze στο Ghost. Τουτ' έστιν, θα πούμε το νερό νεράκι.


ενα μικρο λαθακι εκανες. τα αποθεματα νερου δεν τελιωνουν! απλως τα αποθεματα ποσιμου νερου τελιωνουν. το νερο ως γνωστον ανακυκλωνεται μεσω υδρατμων,βροχης,πηγης!


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 10:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Knock knock, Dr. Know είσαι εδώ;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/01/2011 10:19:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 11:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορίστε, παρακαλώ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2011, 11:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διερωτόμαι αυτό το καιρό το εξής... το φίδι, το γνωστό, αυτό το οποίο περνά από όλες τις κεντρικές εκκλησίες, είναι νερό, νερόφιδο, ή απλά φίδι;

Γιατί αν είναι νερό, οκ, μπορείς και να το πιείς, δικό σου είναι άλλωστε, σπλάχνο σου, 70% νερό σου λέει ο άνθρωπος.
Αν είναι νερόφιδό, τότε μπορεί να σε πιεί αυτό και μάλιστα κάποιος μπορεί να σου πει ότι είναι και φυσική πανίδα(?) που κατοικεί σε υγρά τοπία.
Αν πάλι δεν υπάρχει νερό, αλλά μόνο φίδι, ε τότε πρέπει να αναρωτηθούμε αν θέλουμε να κουβαλάμε φίδια στις εκκλησίες μας.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/01/2011 12:18:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 16:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ.. να υποθέσω απ' τη σιωπή ότι η ερώτηση είναι ακατόνητη ή ότι εγώ έχω λάθος κατανόηση του πράγματος; Κάτι απ τα δύο. Όπου λείπει η άμεση εμπειρία... αλλά όπως έλεγε και ένα παιδί, κανείς δεν έμαθε σκοποβολή πυροβολώντας το κεφάλι του, οπότε, δεν ήξερες δεν ρώταγες;
Ας το θέσουμε αλλιώς. Πόσο σημαντικό είναι το φίδι στην πανίδα μας; ή ποια ακριβώς είναι η φύση του φιδιού;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 23:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο σημαντικό είναι το φίδι στην πανίδα μας;

Είναι εξαιρετικά σημαντικό, μέγιστα σημαντικό, αν σκεφτείς δηλ. πως πρέπει κάποια στιγμή να συμφιλιωθούμε με αυτό το φίδι και να ζήσουμε αρμονικά μαζί του. Δεν μπορείς να είσαι μαλωμένος μια ζωή με το έτερον ήμισυ του εαυτού σου. Κάποια στιγμή θα πρέπει να κάτσεις μαζί του στο ίδιο τραπέζι. Και να μην ξεχάσεις να πιεις και μια γουλιά κρασί στην υγειά του ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2011, 23:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία..

Έχω όμως και μια άλλη απορία.
Ο Πύθωνας, είναι το φίδι καθ' αυτό, ή είναι κάτι άλλο που απλά συχνάζει στην ίδια περιοχή; Γιατί έχω ακούσει ότι αυτό το φίδι, ο πύθωνας δηλαδή, δημιουργεί τρομερά αναπνευστικά προβλήματα, όπως είναι εμφανές από το όνομά του.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2011 23:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 20:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα για την αθανασια. Ρωτω:
1. Προυποθεση για την επιτευξη ειναι η σωματικη μεταλαξη?
2. Ειναι η μεταβαση σε αλλη διασταση με διαφορετικες δονησεις?
3. Ειναι επεμβαση με καποιο τροπο στο DNA ?

http://www.youtube.com/watch?v=nDH1zphHiVI&feature=related


Κι εγώ απαντώ : Υπήρχε μια εποχή που περνούσες την μέρα σου έχοντας φάει μονάχα μια μερίδα μπιφτέκι στη λαδόκολλα - ξέρεις, στα "βρώμικα" στα Λαδάδικα - ρεφενέ με τον καλύτερό σου φίλο. Υπήρχε μια εποχή που σκαρφάλωνες στις μάντρες του κινηματόγραφου "ΑΙΓΛΗ", στο Γενί Χαμάμ, για να δεις ένα γουέστερν με τον Τζον Γουεϊν. Υπήρχε μια εποχή που έτρεχες στις αλάνες κι έπαιζες "γκαζούς" και "καπάκια" και μετά πήγαινες στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σου και τον παρακαλούσες να σου δώσει ένα κομμάτι πλαστικό σωλήνα μικρής διατομής για να τον κάνεις "φυσοκάλαμο" και χανόσουνα με τις ώρες στα στενά της Κασσάνδρου και στους ακάλυπτους του Αϊ Δημήτρη και βράδυαζε στο δρόμο και σε κατσάδιαζε η μάνα σου όταν γύριζες στο σπίτι. Κι ήταν όλα ωραία φίλε. Κι ήταν όλα αληθινά φίλε. Πεντακάθαρα, ατόφια, γνήσια κι αθάνατα. Τώρα, τι σκατά σε έχει πιάσει και πεθαμένος ασχολείσαι με τέτοιες μαλακίες ;;;

τα ερωτήματα έγιναν από το μέλος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10885

*** αυτός που πέθανε προχθές / "στην έσκασε" και μην τον κλαις / όποιος με το θαύμα ζήσει / δεν πεθαίνει, θα γυρίσει ...

Και τώρα που 'ναι Αποκριά / και πανηγύρι και χαρά / βρήκε σώμα ν' αποθάνει / το παιχνίδι του να κάνει ...

Edited by - zip on 17/02/2011 22:02:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 20:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πύθωνας, είναι το φίδι καθ' αυτό, ή είναι κάτι άλλο που απλά συχνάζει στην ίδια περιοχή;

Τι σημασία έχει ; Το αποτέλεσμα μετράει. Φίδι, Πύθωνας ή κάτι άλλο, το γεγονός είναι πως πρέπει να συμφιλιωθείς μαζί του. Αυτός είναι ο σκοπός για τον οποίο ήρθες μουσαφίρης στον πλανήτη Γη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2011, 23:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακαρι ΖΙΠ να ειχες περισσοτερο νιονιο και να
μπορουσες να καταλαβεις το υφος της καθε συζητησης!
Οταν ρωτας εναν σαν τον Αμοθεν,σοβαρα ερωτηματα θα θεσεις?
Θα μου πεις γιατι να τα θεσω?
Ετσι για να περνα η ωρα μου φιλε.
Εσυ την περνας αλλοιως,εγω αλλοιως.
Το διασκεδαζω.

Και σου απαντω με την σειρα μου σε προηγουμενο σε αλλο τοπικ
σχολιο σου.

ΞΥΠΝΑ ΞΥΠΝΑ ΞΥΠΝΑ ΞΥΠΝΑ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 01:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του Ζιπ τα λόγια είναι σαν το φερμουάρ(εξού και το Ζιπ) όλα τα ανοίγουν και όλα τα κλείνουν. Και κάνουν και ωραίο ήχο: "ΖιιιιιιΠ"
Για αυτό και μου αρέσουνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy