ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:04:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

cody30:
ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΑΛΑΝΙΚΑ ΤΟΥΣ!

Α χα χα χα χα χα, ε όχι δά και μπαλανικά εδώ!!!

Τί έγινε ρε Κόντι, σε κυνήγησαν τα "ζωάκια" του Μπαλάνου και όπου φύγει φύγει?

Πω πω φίλε μου, εσύ τρόμαξες για τα καλά!

Γρήγορα στο κλουβί σου, μη σε κατασπαράξουν τα θηρία!!!

χα χα χα χα χα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:04:13  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον την ανάποδη ερώτηση πρέπει να κάνεις

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Επειδή το συμπέρανα τώρα, όχι πρίν.

Φίλε zip, βρίσκεις συνέχεια νοητικές φόρμες και τριμπλάρεις.

Γιατί δέν μπαίνεις στην ουσία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε europaios2

quote:
Πρόσεξε δεν γράφω ότι αναιρεί τη θεολογία κ.λ.π... αυτό που θα κάνω είναι να δω κατά πόσο όντως εσύ! κάνεις αυτά που λες!...γι' αυτό και θα γίνω και πιεστικώς αλλά και ενοχλητικός.
Ο στόχος μου όμως δε θα είναι να κοροϊδέψω και να κάνω τον έξυπνο ή να βγάλω εσένα ψεύτη.....αλλά να αφουγκραστώ την αλήθεια και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

Θα παραμείνω σε αυτά σου τα λόγια . Δεν έχω χρόνο τώρα γιατί φεύγω. Θα πω κάποια πράγματα όταν γυρίσω. Αν θέλεις διάβασε το αστρική προβολή 3.

Αλλά μιας και θέλεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα ίσως κάποια πράγματα αν θες θα τα πω μονό σε εσένα για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου είτε θετικά είτε αρνητικά . Υπομονή λοιπών.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Το "δεν σου ζήτησα να πεις κάτι" πήγαινε στο
"Δεν υπάρχει λόγος για μένα, δεν έχω λόγο σ' αυτό, τι να πω λοιπόν ; " ΤΟ δεν σου ζήτησα να πεις κάτι πήγαινε αλλού όχι στην εμπειρία σου. [ συγνώμη ρε φίλε, αλλά εσύ απαντάς μόνο σε σχέση με την τελευταία απάντηση του συνομιλητή σου, δεν απαντάς σχετικά με την όλη κουβέντα, με τον όλο διάλογο που κάνεις μαζί του δηλ. ; ]

Την εμπειρία σου την περιμέναμε και την περιμένουμε. [ ok, περιμένετε ... ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:09:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τί έγινε ρε Κόντι, σε κυνήγησαν τα "ζωάκια" του Μπαλάνου και όπου φύγει φύγει?

Θες να μας πεις φίλε cody30 τι λέει ο φίλος μας Ήλιος2012?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22
Φίλε zip, βρίσκεις συνέχεια νοητικές φόρμες και τριμπλάρεις. [ χα, χα, χα, καλό ... πότε Βούδας / πότε Κούδας ]

Γιατί δέν μπαίνεις στην ουσία?


Καλή ερώτηση.

Για να μπω στην ουσία αγαπητέ μου, πρέπει πρώτα να γίνουν άλλα πράγματα. Πρέπει π.χ να μου πεις ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, αλήθεια, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, για ΤΙ θα ήσουν έτοιμος π.χ να πέσεις και στην φωτιά γι' αυτό, να πεθάνεις, να δώσεις και τον εαυτό σου γι΄αυτό. Λοιπόν, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ; TI είσαι απολύτως βέβαιος πως το γνωρίζεις ; Για ΤΙ θα πέθαινες ; Για ΤΙ θα έδινες και την ζωή σου ;

Edited by - zip on 02/08/2009 16:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Μάλλον την ανάποδη ερώτηση πρέπει να κάνεις


Για μένα, τίποτε δεν πάει χαμένο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θα παραμείνω σε αυτά σου τα λόγια .


Ναι, europaios2, θα παραμείνει σ' αυτά γιατί τα άλλα δεν τον συμφέρουν ...

europaios2, μόνο κάνε μου μια χάρη, όταν θα τελειώσετε τον prive διάλογο με τον ΥΠΗΡΕΤΗ, πέρνα απ' αυτό το θέμα καμιά βόλτα και πες μας τα συμπεράσματά σου, σε παρακαλώ ... μας ενδιαφέρουν.


Edited by - zip on 02/08/2009 16:20:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Καλή ερώτηση.

Για να μπω στην ουσία αγαπητέ μου, πρέπει πρώτα να γίνουν άλλα πράγματα. Πρέπει π.χ να μου πεις ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, αλήθεια, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, για ΤΙ θα ήσουν έτοιμος π.χ να πέσεις και στην φωτιά γι' αυτό, να πεθάνεις, να δώσεις και τον εαυτό σου γι΄αυτό. Λοιπόν, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ; TI είσαι απολύτως βέβαιος πως το γνωρίζεις ; Για ΤΙ θα πέθαινες ; Για ΤΙ θα έδινες και την ζωή σου ;


Αυτό που πραγματικά γνωρίζω είναι οτι δέν γνωρίζω,όπως έλεγε και sokrates. όλα αυτά που λέμε είναι θεωρείες,χρειαζόμαστε αληθινές εμπειρίες για να πούμε γνωρίζω κάτι,αλλά και πάλι ακόμα και τότε δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι,νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ.Βέβαια άμα ψάξεις παλιά λεγόμενα μου εδώ στο esoterica θα διαπιστώσεις οτι μερικές φορές υπάρχει ένα δογματικό ύφος,ομολογώ πως είναι λάθος.

Πάντως για το μόνο που θα έδινα τα πάντα είναι η αληθινή αγάπη,δέν υπάρχει κάτι ανώτερο.Και αυτό είναι κάτι που το νιώθουμε δηλαδή το "γνωρίζουμε" κατα κάποιο τρόπο με την καρδιά.Τέλος πάντων, πού κολλάει αυτό?Τόσο σημαντικό είναι να μας πείς την εμπειρία σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:25:57  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε zip ας αφήσουμε τις λεπτομέρειες του διαλόγου. Δεν με απασχολούν οι λεπτομέρειες. Όπως θα χεις ίσως προσέξει συχνά αφήνω πράγματα ασχολίαστα ακριβώς επειδή είναι λεπτομέρεις ή άχρηστα στη συζήτηση. Συχνά ακόμα μιλάω αόριστα για τον ίδιο λόγο, για να μην χάνω χρόνο σε χαζές λεπτομέρειες. Ούτε και εσύ είσαι υποχρεωμένος να απαντάς σε κάθε πρόταση και κάθε μήνυμα αν δεν το θεωρείς απαραίτητο.
Γενικά μιλώντας το να είναι κάποιος αναλυτικός δεν έχει κανένα κέρδος αλλα το να να είναι ξεκάθαρος μέσα σε λίγα λόγια είναι υπερ αρκετό.
Αυτά...

Φίλε CODY 30 αναμένουμε...

Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2009 16:27:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22]

Αυτό που πραγματικά γνωρίζω είναι οτι δέν γνωρίζω,όπως έλεγε και sokrates. όλα αυτά που λέμε είναι θεωρείες,χρειαζόμαστε αληθινές εμπειρίες για να πούμε γνωρίζω κάτι,αλλά και πάλι ακόμα και τότε δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι,νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ. [ ναι, καταλαβαίνω ] Βέβαια άμα ψάξεις παλιά λεγόμενα μου εδώ στο esoterica θα διαπιστώσεις οτι μερικές φορές υπάρχει ένα δογματικό ύφος,ομολογώ πως είναι λάθος.


Τώρα, το επόμενο ερώτημα που θέλω να μου απαντήσεις : Αφού δεν γνωρίζεις, ΤΙ ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ΤΙ σ' ενδιαφέρει ; Με ΤΙ ακριβώς θα ήθελες να ασχοληθούμε ; [ σίγουρα είναι πολλά αυτά, όμως δεν μπορούμε να τα δούμε όλα μαζί, ένα, ένα] Π.χ να, σε σχέση με το θέμα, θέλεις να μάθεις για την Αστρική Προβολή, έτσι; Πόσο πολύ θέλεις να μάθεις γι' αυτήν ; Εννοώ, τρελαίνεσαι ρε παιδί μου από επιθυμία, θέλεις πολύ, το έχεις ανάγκη να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; Δηλ. πας ρε παιδί μου να φας το μεσημέρι και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να κοιμηθείς και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να δουλέψεις και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ;

Edited by - zip on 02/08/2009 16:42:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Φίλε zip ας αφήσουμε τις λεπτομέρειες του διαλόγου. Δεν με απασχολούν οι λεπτομέρειες. Όπως θα χεις ίσως προσέξει συχνά αφήνω πράγματα ασχολίαστα ακριβώς επειδή είναι λεπτομέρεις ή άχρηστα στη συζήτηση. Συχνά ακόμα μιλάω αόριστα για τον ίδιο λόγο, για να μην χάνω χρόνο σε χαζές λεπτομέρειες. Ούτε και εσύ είσαι υποχρεωμένος να απαντάς σε κάθε πρόταση και κάθε μήνυμα αν δεν το θεωρείς απαραίτητο.
Γενικά μιλώντας το να είναι κάποιος αναλυτικός δεν έχει κανένα κέρδος αλλα το να να είναι ξεκάθαρος μέσα σε λίγα λόγια είναι υπερ αρκετό.
Αυτά...

[ κι όμως, η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ... εντάξει όμως, όπως θέλεις ... ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:43:54  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι σε όλες τις περιστάσεις. Σε κάποιες ναι και σε κάποιες απλά γίνονται αιτία προβλημάτων.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Όχι σε όλες τις περιστάσεις. Σε κάποιες ναι και σε κάποιες απλά γίνονται αιτία προβλημάτων. [ ok, εντάξει ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:48:40  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ζιπ, αν σου έλεγα οτι μπορούσα να σου προσφέρω να ζήσεις επιπλεόν τα 1/4 της ζωής σου και μάλιστα νέος πόσο σημαντικό θα σου φαινόταν?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Φίλε Ζιπ, αν σου έλεγα οτι μπορούσα να σου προσφέρω να ζήσεις επιπλεόν τα 1/4 της ζωής σου και μάλιστα νέος πόσο σημαντικό θα σου φαινόταν?


Το θέμα είναι ... μπορείς να το πεις ; [χωρίς "αν"] Πες το μου χωρίς "αν" και θα σου πω πως θα μου φανεί.

Edited by - zip on 02/08/2009 16:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Τώρα, το επόμενο ερώτημα είναι : Αφού δεν γνωρίζεις, ΤΙ ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ΤΙ σ' ενδιαφέρει ; Με ΤΙ ακριβώς θα ήθελες να ασχοληθούμε ; [ σίγουρα είναι πολλά αυτά, όμως δεν μπορούμε να τα δούμε όλα μαζί, ένα, ένα] Π.χ να, σε σχέση με το θέμα, θέλεις να μάθεις για την Αστρική Προβολή, έτσι; Πόσο πολύ θέλεις να μάθεις γι' αυτήν ; Εννοώ, τρελαίνεσαι ρε παιδί μου από επιθυμία, θέλεις πολύ, το έχεις ανάγκη να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; Δηλ. πας ρε παιδί μου να φας το μεσημέρι και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να κοιμηθείς και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να δουλέψεις και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ;


Όταν ήμουν μικρότερος,είχα έντονη επιθυμία για αυτό.Το διάβασα πρώτη φορά στο περιοδικό strange και κόλησα.

Τώρα δέν νιώθω όπως παλιά για αυτό.

Είναι δύσκολο να σου απαντήσω αλλά θα προσπαθήσω.

Πηγάζει απο μέσα, είναι μια ανυσηχία.Απλά θέλω να ξέρω,άν είναι εφικτό θέλω να μάθω τα πάντα.Η αστρική προβολή είναι απλώς ένας κρικος,δέν είναι αυτοσκοπός.

Αυτό που βασικά θέλω να μάθω δέν διαφέρει απο αυτό που θέλουν και άλλοι,δήλαδή να μάθω απο πού ήρθαμε και γιατί? Την αλήθεια σε όλα.

Δέν είναι κάτι που προκύπτει απο συλογισμό, αυτή η επιθυμία για γνώση.
Το νιώθεις και δέν εξηγήται με λόγια.Απλώς δέν είμαι βολεμένος με την ζωή μου.Έχω αυτά που θέλω(όχι όλα μην τρελαθούμε) αλλά δέν με καλύπτουν αληθινά,δέν νιώθω σάν το σπίτι μου.Απλά θέλω να ξέρω.

Η αστρική προβολή είναι απλώς ένα σκαλοπάτι, έτσι το θεωρώ, σκαλοπάτι για ανώτερη γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 16:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Λέγεται οτι υπάρχει η ικανότητα να ζεί κάποιος για εκατομμύρια χρόνια...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
alex22,

Για να μάθει πραγματικά ο άνθρωπος κάτι - είτε αυτό αφορά την Αστρική Προβολή, είτε να μάθει να φτιάχνει ένα θαυμάσιο παστίτσιο - θα πρέπει να το θέλει πολύ. Όταν λέω πολύ, εννοώ να είναι σε θέση να "θυσιάσει" κάποια πράγματα από την ζωή του γι' αυτό. Πάρε παράδειγμα κάποιους πολύ σπουδαίους επιστήμονες, κάποιους πολύ σπουδαίους γιατρούς π.χ. Αυτοί οι άνθρωποι, αυτό που ήθελαν πραγματικά, που ήθελαν πολύ δηλ. πάρα πολύ, ήταν να γίνουν γιατροί. Με την απόλυτη σημασία της λέξης "γιατρός". Όχι να πάρουν απλώς ένα πτυχίο, έτσι; Να γίνουν πραγματικοί γιατροί. [ υπάρχει μια μικρή διαφορά σ' αυτό, όλοι το έχουμε καταλάβει μερικές φορές, λέμε π.χ "ΑΥΤΟΣ είναι γιατρός!" ] Το ήθελαν, το επιθυμούσαν "τρελά". Και το κατάφεραν. Όμως, για ρώτησέ τους ... πόσα πράγματα δεν έχουν θυσιάσει για να επιτύχουν τον σκοπό τους, ε; Καταλαβαίνεις ;

Πόσα λοιπόν πράγματα θα μπορούσες ΕΣΥ να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; [ ήδη βέβαια, "θυσιάζεις" ... θυσιάζεις τον χρόνο σου που κάθεσαι και διαβάζεις εμένα, τον ΥΠΗΡΕΤΗ και κάποιους άλλους ] Όμως, πόσα περισσότερα πράγματα θα μπορούσες να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; θα μπορούσες να "θυσιάσεις" κάτι περισσότερο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:09:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λέγεται οτι υπάρχει η ικανότητα να ζεί κάποιος για εκατομμύρια χρόνια...
Μάλλον θα μιλάς για τη φιλοσοφική λίθο.. εκεί να δεις δουλειά..
quote:
Το θέμα είναι ... μπορείς να το πεις ; [χωρίς "αν"] Πες το μου χωρίς "αν" και θα σου πω πως θα μου φανεί.

Πάει μαζί με το αν. Το αν δεν φεύγει.
Αναφέρομαι σαφώς στο οτι αν κάποιος μπορούσε να κάνει αστρική προβολή ή έστω συνειδητό ονείρεμα, κάθε βράδυ τότε θα ζούσε το 1/4 της ζωής που εμείς χάνουμε σε ύπνο. Αλλα το να συμβεί αυτό το θεώρώ δύσκολο εως αδύνατο.

Είναι λογικό να συμβαίνει ίσως σε άτομα φωτισμένα, σε αγίους ίσως, αλλά για τους κοσμικούς, εμάς, είναι μάλλον δύσκολο να το κρατήσουμε σε μια σταθερή βάση καθώς χρειάζεται πολλή προσωπικη προσπάθεια.
Αλλά το λέω για να καταλάβεις τη σημασία που μπορεί να έχει για κάποιον που αναζητεί τη "μακροζωία" ή που θέλει να διευρύνει τους αντιληπτικούς του ορίζοντες.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Όχι κάτι περισσότερο απο τον χρόνο που δίνω τώρα.Μήν τρελαθούμε τελείως υπάρχουν πολλύ σημαντικότερα πράγματα απο την αστρική προβολή.

Για την αστρική προβολή δέν θα θυσίαζα πολλά για να γνωρίσω όμως την αλήθεια θα θυσίαζα πάρα πολλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:11:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πόσα λοιπόν πράγματα θα μπορούσες ΕΣΥ να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; [ ήδη βέβαια, "θυσιάζεις" ... θυσιάζεις τον χρόνο σου που κάθεσαι και διαβάζεις εμένα, τον ΥΠΗΡΕΤΗ και κάποιους άλλους ] Όμως, πόσα περισσότερα πράγματα θα μπορούσες να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; θα μπορούσες να "θυσιάσεις" κάτι περισσότερο ;

Δεν υπάρχει κάτι να θυσιάσεις.
Χρειάζεται προσωπική προσπάθεια όπως όλα τα πράγματα. Τεχνικές κυκλοφορούν πολλές στο διαδίκτυο.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
alex22, είσαι σίγουρος πως θέλεις να κάνουμε αυτήν την συζήτηση δημόσια ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ναι γιατί, τί κίνδυνος υπάρχει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν υπάρχει κάτι να θυσιάσεις. [ μην βιάζεσαι να βγάλεις άρνηση ρε φίλε στην ύπαρξη ... και τέλος πάντων, ok, αυτή η δική σου άποψη, πως ΔΕΝ χρειάζεται να "θυσιάσεις", ok ]

Χρειάζεται προσωπική προσπάθεια όπως όλα τα πράγματα. [ Σωστό είναι αυτό που λες, αλλά δεν αρκεί - ειδικά σε θέματα όπως αυτό της Αστρικής Προβολής. Αν δεν υπάρξει κάποιο είδος "θυσίας", η πραγματική μάθηση δεν θα συμβεί, τίποτε δεν θα μάθεις, και φυσικά δεν πρόκειτε ποτέ να επιτύχεις αυτό που λες ότι θες να κάνεις ]

Τεχνικές κυκλοφορούν πολλές στο διαδίκτυο. [ εντάξει, διάβασε τότε αυτές τις τεχνικές, κι άμα κάνεις Αστρική Προβολή, έλα να μου τρυπήσεις το φρύδι ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Πάει μαζί με το αν. Το αν δεν φεύγει.


Όταν θα φύγει, θα σου απαντήσω σ' αυτό που με ρώτησες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22

Ναι γιατί, τί κίνδυνος υπάρχει?


Προς το παρόν κανένας. Θα δεις όμως παρακάτω ...

quote:

alex22 : Φίλε zip, βρίσκεις συνέχεια νοητικές φόρμες και τριμπλάρεις. Γιατί δέν μπαίνεις στην ουσία?*

zip : Καλή ερώτηση. Για να μπω στην ουσία αγαπητέ μου, πρέπει πρώτα να γίνουν άλλα πράγματα. Πρέπει π.χ να μου πεις ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, αλήθεια, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, για ΤΙ θα ήσουν έτοιμος π.χ να πέσεις και στην φωτιά γι' αυτό, να πεθάνεις, να δώσεις και τον εαυτό σου γι΄αυτό. Λοιπόν, ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ; TI είσαι απολύτως βέβαιος πως το γνωρίζεις ; Για ΤΙ θα πέθαινες ; Για ΤΙ θα έδινες και την ζωή σου ;

alex22 : Αυτό που πραγματικά γνωρίζω είναι οτι δέν γνωρίζω,όπως έλεγε και sokrates. όλα αυτά που λέμε είναι θεωρείες,χρειαζόμαστε αληθινές εμπειρίες για να πούμε γνωρίζω κάτι,αλλά και πάλι ακόμα και τότε δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι,νομίζω καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ.Βέβαια άμα ψάξεις παλιά λεγόμενα μου εδώ στο esoterica θα διαπιστώσεις οτι μερικές φορές υπάρχει ένα δογματικό ύφος,ομολογώ πως είναι λάθος.

zip : Τώρα, το επόμενο ερώτημα που θέλω να μου απαντήσεις : Αφού δεν γνωρίζεις, ΤΙ ακριβώς θέλεις να μάθεις ; ΤΙ σ' ενδιαφέρει ; Με ΤΙ ακριβώς θα ήθελες να ασχοληθούμε ; [ σίγουρα είναι πολλά αυτά, όμως δεν μπορούμε να τα δούμε όλα μαζί, ένα, ένα] Π.χ να, σε σχέση με το θέμα, θέλεις να μάθεις για την Αστρική Προβολή, έτσι; Πόσο πολύ θέλεις να μάθεις γι' αυτήν ; Εννοώ, τρελαίνεσαι ρε παιδί μου από επιθυμία, θέλεις πολύ, το έχεις ανάγκη να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; Δηλ. πας ρε παιδί μου να φας το μεσημέρι και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να κοιμηθείς και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ; πας να δουλέψεις και δεν μπορείς επειδή δεν ξέρεις για την Αστρική Προβολή ;

alex22 : Όταν ήμουν μικρότερος,είχα έντονη επιθυμία για αυτό.Το διάβασα πρώτη φορά στο περιοδικό strange και κόλησα. Τώρα δέν νιώθω όπως παλιά για αυτό. Είναι δύσκολο να σου απαντήσω αλλά θα προσπαθήσω. Πηγάζει απο μέσα, είναι μια ανυσηχία.Απλά θέλω να ξέρω,άν είναι εφικτό θέλω να μάθω τα πάντα.Η αστρική προβολή είναι απλώς ένας κρικος,δέν είναι αυτοσκοπός. Αυτό που βασικά θέλω να μάθω δέν διαφέρει απο αυτό που θέλουν και άλλοι,δήλαδή να μάθω απο πού ήρθαμε και γιατί? Την αλήθεια σε όλα. Δέν είναι κάτι που προκύπτει απο συλογισμό, αυτή η επιθυμία για γνώση. Το νιώθεις και δέν εξηγήται με λόγια. Απλώς δέν είμαι βολεμένος με την ζωή μου. **Έχω αυτά που θέλω(όχι όλα μην τρελαθούμε) αλλά δέν με καλύπτουν αληθινά,δέν νιώθω σάν το σπίτι μου.Απλά θέλω να ξέρω. Η αστρική προβολή είναι απλώς ένα σκαλοπάτι, έτσι το θεωρώ, σκαλοπάτι για ανώτερη γνώση.

zip : Για να μάθει πραγματικά ο άνθρωπος κάτι - είτε αυτό αφορά την Αστρική Προβολή, είτε να μάθει να φτιάχνει ένα θαυμάσιο παστίτσιο - θα πρέπει να το θέλει πολύ. Όταν λέω πολύ, εννοώ να είναι σε θέση να "θυσιάσει" κάποια πράγματα από την ζωή του γι' αυτό. Πάρε παράδειγμα κάποιους πολύ σπουδαίους επιστήμονες, κάποιους πολύ σπουδαίους γιατρούς π.χ. Αυτοί οι άνθρωποι, αυτό που ήθελαν πραγματικά, που ήθελαν πολύ δηλ. πάρα πολύ, ήταν να γίνουν γιατροί. Με την απόλυτη σημασία της λέξης "γιατρός". Όχι να πάρουν απλώς ένα πτυχίο, έτσι; Να γίνουν πραγματικοί γιατροί. [ υπάρχει μια μικρή διαφορά σ' αυτό, όλοι το έχουμε καταλάβει μερικές φορές, λέμε π.χ "ΑΥΤΟΣ είναι γιατρός!" ] Το ήθελαν, το επιθυμούσαν "τρελά". Και το κατάφεραν. Όμως, για ρώτησέ τους ... πόσα πράγματα δεν έχουν θυσιάσει για να επιτύχουν τον σκοπό τους, ε; Καταλαβαίνεις ;

Πόσα λοιπόν πράγματα θα μπορούσες ΕΣΥ να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; [ ήδη βέβαια, "θυσιάζεις" ... θυσιάζεις τον χρόνο σου που κάθεσαι και διαβάζεις εμένα, τον ΥΠΗΡΕΤΗ και κάποιους άλλους ] Όμως, πόσα περισσότερα πράγματα θα μπορούσες να "θυσιάσεις" για να μάθεις για την Αστρική Προβολή ; θα μπορούσες να "θυσιάσεις" κάτι περισσότερο ;

alex22 : Όχι κάτι περισσότερο απο τον χρόνο που δίνω τώρα.Μήν τρελαθούμε τελείως υπάρχουν πολλύ σημαντικότερα πράγματα απο την αστρική προβολή. <- *Αυτό φίλε μου είναι η ουσία στην οποία μου ζήτησες στην αρχή να "μπω" εγώ. "Μπήκες" μόνος σου δηλ. και μπράβο. Είναι ακριβώς αυτό που λες! Αυτή είναι η ουσία!

** Αυτό που λες, πως δεν είσαι βολεμένος με την ζωή σου, θέλεις να το κουβεντιάσουμε δημόσια ;


Κατάλαβες ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:49:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
[ μην βιάζεσαι να βγάλεις άρνηση ρε φίλε στην ύπαρξη ...

Αυτό είναι αλήθεια βασικά και αυτό γιατι εδώ και μια βδομάδα έπρεπε να είμαι κάπου αλλού και όχι να σαπίζω στην Αθήνα. Πάνω απ όλα όμως θετικότητα.

quote:
και τέλος πάντων, ok, αυτή η δική σου άποψη, πως ΔΕΝ χρειάζεται να "θυσιάσεις", ok ]

Αυτή είναι γενικώς η άποψη και είναι βασισμένη στη λογική.
Η δικιά σου άποψη αποκλειστικά λέει το αντίθετο.

quote:
[ Σωστό είναι αυτό που λες, αλλά δεν αρκεί - ειδικά σε θέματα όπως αυτό της Αστρικής Προβολής. Αν δεν υπάρξει κάποιο είδος "θυσίας", η πραγματική μάθηση δεν θα συμβεί, τίποτε δεν θα μάθεις, και φυσικά δεν πρόκειτε ποτέ να επιτύχεις αυτό που λες ότι θες να κάνεις ]

Ποια μάθηση? Η αστρική πρόβολή σαν διαδικασία είναι άσχετη με την γνώση. Σαν το ποδήλατο. Η 'Γ'νώση απαιτεί θυσία όντως. Η αστρική προβολή είναι άσχετη με οτιδηποτε "occult" σαν διαδικάσία. Είναι απόλυτα φυσική για αυτό και σε κάποιους συμβαίνει καταλάθος. Δεν έχει κανείς το μονοπώλιο σε αυτήν.
Ίσως υπάρχουν πιο αποτελεσματικές και λιγότερο αποτελεσματικές τεχνικές αλλα η διαφορά στην αποτελεσματικότητα λόγω της φύσης του πράγματος δεν μπορεί παρα να είναι ελάχιστη.
Εν τέλει είναι θέμα προσπάθειας.

quote:
Όταν θα φύγει, θα σου απαντήσω σ' αυτό που με ρώτησες.

Σε ποια ερώτηση αναφέρεσαι?

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2009 17:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2009, 17:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αυτό που λες, πως δεν είσαι βολεμένος με την ζωή σου, θέλεις να το κουβεντιάσουμε δημόσια ;

Δέν θέλω να κουβεντιάσουμε δημόσια τίποτα το προσωπικό.Με αυτό που λέω εννοώ οτι έχω μια φυσιολογική ζωή(δέν είμαι γίογκι που πάει στα βουνά και παρατάει τα πάντα),αλλά δέν με καλύπτει, θέλω να μάθω,είναι δηλαδή ανυσηχία,δέν το έχεις ξανακούσει αυτό?

Επίσης δέν μιλάμε για μένα αγαπητέ,αλλά γενικά, δέν καταλαβαίνω γιατί το πάς σε προσωπικό επίπεδο.Διαισθάνομαι οτι είναι ακόμα μια έξυπνη νοητική ντρίπλα.Καλά μιλάμε ούτε ο Ρονάλντο να ήσουνα (ξέρεις ο βραζιλιάνος,το φαινόμενο?

Το έχουμε πάει απο δώ,απο κεί,αλλά απο ουσία τίποτα απολύτως,αν δέν θέλεις να πείς τίποτα για την εμπειρία σου,οκ.Αλλά πές το στα ίσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1559906
Maintained by Digital Alchemy