ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 00:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

Ας δούμε λοιπόν τις "αποδείξεις" που φαντάστηκες/κατασκεύασες αυτή τη φορά.

quote:
Στο συγκεκριμένο εδάφιο ο Ιησούς απευθύνεται σε μία Χαναναία.

Απευθύνεται σε μια μη Εβραία.
Και η άποψη του Ιησού για τους μη Εβραίους φαίνεται παρακάτω, όταν τους αποκαλεί όλους σκυλιά (μαζί κι αυτήν)!

quote:
Ο Ιησούς όμως απλώς δοκίμαζε την πίστη της και τίποτα περισσότερο. Δοκίμαζε αν πράγματι η Χαναναία είχε τη διάθεση να πιστέψει σε αυτόν.

Α στο διάλο! Και πού το λέει αυτό; Οτι δοκίμαζε δηλαδή την πίστη της; Ότι της έκανε δοκιμαστικό με άλλα λόγια; Δική σου εφεύρεση; Στο είπε ο ίδιος; Για λέγε...

quote:
Αν λοιπόν είχε έρθει μόνο για τον Ισραήλ δε θα θεράπευε την Χαναναία και δε θα έλεγε τα παραπάνω που παρουσίασα.....καταλαβαίνει πλέον και ο ποιο αδαής το τι δούλεμα τρώει από τον macedon!

Δηλαδή εκεί που λέει "ήρθα μόνο για τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ" τους κοροϊδεύει;

quote:
"Αληθινά δε σας λέγω, ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης, θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών.
Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου."

1. Πού ακριβώς λέει ότι αυτοί που θα έρθουν θα είναι αλλόθρησκοι ή αλλοεθνείς;
2. Πού ακριβώς λέει "Ισραηλίτες";

Ασε, μην το ψάχνεις, πουθενά δεν λέει κάτι τέτοιο. Φαντασίες δικές σου κι αυτές.

quote:
"Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.(...)ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου."

Μάλιστα τους υπερασπίστηκε.....


Βρε τραχανά, οι Έλληνες δεν γιόρταζαν το Πάσχα, και φυσικά δεν προσκυνούσαν το Γιαχωβά. Οι "Έλληνες" που ονομάζει ο ευαγγελιστής, είναι Ελληνιστές Ιουδαίοι. Ιουδαίοι δηλαδή που μιλούσαν μόνον ελληνικά και που γι'αυτούς μεταφράστηκε η ΠΔ στα ελληνικά.

quote:
"είπον ουν οι Ιουδαίοι προς εαυτούς που ούτος μέλλει πορεύσθαι, ότι ημείς ουχ ευρήσομεν αυτόν? μη εις την διασποράν των Ελλήνων μέλει πορεύσθαι και διδάσκειν τους Έλληνας?"
Και ο Ιησούς για άπαντηση:
"τις έστιν ολόγος ον είπε, ζητήσετέ με και οχυ ευρήσετε, και όπου ειμί εγώ, υμείς ου δύανασθε έλθειν?"

Αυτό δεν το κατάλαβες τι λέει, οπότε το προσπερνάω. Γιατί αν το κατάλαβες, θα έβλεπες ότι είναι άσχετο με την υπόθεση.

quote:
κατά Ματθαίου κεφ. κη' στιχ. 19
"πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος."

Γνωστή προσθήκη, μεταγενέστερη του 2ου αιώνα, σύμφωνα με τη χριστιανική "καθολική εγκυκλοπαίδεια" και σύμφωνα με την πλειοψηφία των ερευνητών θεολόγων, η οποία άλλαξε επιπλέον μετά τον Ευσέβιο.

Αυτά είναι στοιχειώδη, αγαπητέ Γουάτσον...

quote:
Ώστε τους λέει να μισήσουν και τον εαυτό τους ε?

Αυτό ακριβώς λέει. Δεν το διάβασες;

quote:
Και συνεχίζει αμέσως μετά! στον στιχ.27:
καὶ ὅστις οὐ βαστάζει τὸν σταυρὸν ἑαυτοῦ καὶ ἔρχεται ὀπίσω μου, οὐ δύναται εἶναί μου μαθητής

Μάλιστα. Άλλη πρόταση, άλλο περιεχόμενο. Και;

quote:
Oι μαθητές Του λοιπόν, θα τραβήξουν μεγάλο λούκι, όπως τους ενημερώνει.

Σωστά. Αυτό είναι το περιεχόμενο της πρότασης που παράθεσες. Προστίθεται στην προηγούμενη αλλά είναι ανεξάρτητη νοηματικά. Ούτε την εξηγεί, ούτε την ερμηνεύει. Είναι απλά διαφορετική. Δεν σας μάθανε ελληνικά εκεί στα ΤΕΙ;

quote:
Θα πρέπει λοιπόν να αγαπήσουν τον Ιησού σε τέτοιο βαθμό που θα τον αγαπάνε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, περισσότερο από τους δικούς τους, περισσότερο από τον ίδιο τους τον εαυτό!,

Οχι, δεν λέει αυτό απατεώνα. Δε λέει να αγαπούν τον Ιησού περισσότερο ή λιγότερο από τους συγγενείς ή τον εαυτό τους.

Λέει ρητά "να μισούν" τους πάντες! Άλλο το "αγαπώ", άλλο το "αγαπώ περισσότερο", άλλο το "δεν αγαπώ καθόλου", άλλο το "είμαι αδιάφορος" και άλλο το "μισώ".

Κι επειδή ο Ιησούς δεν ήταν θύμα εγκεφαλικού, θεωρούμε πως έλεγε αυτά που ήθελε να πει. Αν ήθελε λοιπόν να πει "να αγαπάτε περισσότερο εμένα", θα έλεγε αυτό ακριβώς. Αλλά δεν το είπε!

Βλέπεις, μας ενδιαφέρει τι πραγματικά είπε ο Ιησούς, όχι τι φαντάζεται ο κάθε βοηθός λογιστή των ΤΕΙ ότι είπε...

quote:
Μπας και νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε τίποτα μυγοχάφτες

Οχι, γιατί δεν απευθύνομαι σε χριστιανούς. Ουσιαστικά δεν απευθύνομαι σε κανένα. Όποιος γνωρίζει ελληνικά μπορεί να δει και μόνος του τι πραγματικά είπε ο Ιησούς, όπως μπορεί επίσης να δει και τι νομίζουν οι διάφοροι ανόητοι ότι είπε, στην προσπάθειά τους να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα...

ΥΓ. Αν αυτές ήταν οι "αποδείξεις" σου, με απογοητεύεις. Κάτι πιο σοβαρό δεν έχεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 00:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math:
Οπως σου εξηγησα δεν μπορεί να τον αλλάξει κανένας .
Ουτε ο Θεός ούτε ο άνθρωπος .
Επειδή στην ζωή τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος , καμμία θρησκεία , καμμία φιλοσοφία και καμμία επανάσταση δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο μέχρι σήμερα , στο ΗΘΙΚΟ του κομματι . Και ούτε πρόκειται .

Δεν φταίει σε αυτό, ούτε η θρησκεία, ούτε η φιλοσοφία, αλλά αυτοί που δεν εφαρμόζουν τους ηθικούς κανόνες που πρεσβεύει είτε η θρησκεία, είτε η φιλοσοφία.
Είναι σα να μου λες, ότι φταίει το αυτοκίνητο που λόγω υπερβολικής ταχύτητας στούκαρε επάνω σε μια κολώνα.......και όχι ο οδηγός του.
Μα το αυτοκίνητο, εάν ο οδηγός του εφάρμοζε τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς, δε θα έβγαινε από την πορεία του.

quote:
Think_Math:
Ο λόγος είναι απλός :
Ο άνθρωπος είναι ακόμα ενα ζώο αυτου του πλανήτη και οφειλει να υπακούει στους ίδιους νόμους με τα υπόλοιπα ζώα .
Οπως λοιπόν το λιοντάρι θα σκοτώσει την ύαινα επειδή διεκδικούν τον ίδιο ζωτικό χώρο , ετσι και οι άνθρωποι θα σκοτωσουν οτιδήποτε ζωντανό διεκδικεί τον ίδιο ζωτικό χώρο με αυτούς . Εστω και αν είναι του ίδιου είδους .

Οταν κάποιος θα επιτεθεί να κλέψει το παιδί σου , γιατι τα δικά του παιδιά πεινάνε , δεν θα διστάσεις και να τον σκοτώσεις ακόμα για να το προστατέψεις .
ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ .

Είναι σκληρός και αδυσώπητος και δεν συγχωρεί κανένα .
Ολες οι προσπάθειες των θρησκειών να τον κάνουν καλύτερο είναι ΟΥΤΟΠΙΚΕΣ και ανεδαφικές .
Λειτουργούν απλά ως μία βαλβίδα εκτόνωσης της κοινωνίας , αφού υπόσχονται κάποιο αόρατο παράδεισο σε όσους δυστυχείς ζούν στην κόλαση .



Τα υπόλοιπα ζώα δεν έχουν τη νόηση που έχει ο άνθρωπος. Εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ένα συνήθη ζώο, εγώ όχι.
Εγώ θα σκοτώσω αμυνόμενος και όχι επιτιθέμενος, το ζώο που θα έρθει να μου επιτεθεί. Και από την άλλη ποτέ μου δεν πρόκειται να σκοτώσω κάποιον για να του πάρω το φαΐ του και να φάω εγώ ή τα παιδιά μου και να ζήσουμε αντί αυτού, γιατί πολύ απλά δεν είμαι ζώο.
Το ότι ζουν δυστυχείς αυτό οφείλεται στην άγνοιά τους .....

quote:
Think_Math:
Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .

Με τη σωστή κοινωνική πολιτική θα έφταναν και θα περίσσευαν και αυτό είναι γνωστό.

quote:
Think_Math:
Η δυστυχία και ο λιμός υπήρχε στην Αφρική πολυ πριν υπάρξουν οι ΗΠΑ .
Σε ένα τόπο που παράγει ελάχιστα και οι κατοικοι του δεν έχουν στοιχειώδεις γνώσεις , το να κάνει κάθε οικογένεια απο 10 παιδιά , οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πείνα και τον λιμό .
Οι Αμερικάνοι ευθύνονται για τον λιμό ? Πλακα μας κάνεις ?
Απλά τον εκμεταλευονται , και για τα μάτια του κόσμου πετάνε και κανένα ψίχουλο εκεί που γράφει η κάμερα .

Κάνεις λάθος. Η αφρικανική ήπειρος είναι πλούσια σε χλωρίδα και πανίδα και ποτέ τους δε θα πείναγαν. Έχεις δει πόσα εκατομμύρια γκνου υπάρχουν?
Τα μόνα προβλήματα που είχαν πρώτα, ήσαν οι μεταξύ τους διαμάχες. Τώρα όμως που συγκροτήθηκαν σε κράτη, αυτές θα μπορούσαν να εξαληφθούν.
Αντ' αυτού δημιουργούνται ή υποδαυλίζονται από τις ΗΠΑ, που στηρίζουν επάνω στα πτώματα τους τα οικονομικά τους συμφέροντα.

quote:
Think_Math:
Μάλιστα . Εστω οτι επαρκούν .
Και μεχρι ποτε θα επαρκούν ?
Μέχρι να γίνουμε 20 δις ?
Μήπως 30 δίς ?
Μήπως οι πόροι επαρκούν γιατί έχουμε εμείς οι "πολιτισμένοι" ευρωπαίοι υποχρεωσει το 80% του παγκόσμιου πληθυσμού να ζει στα όρια της φτωχειας ?
Και μαλιστα επεκτείνουμε το ποσοστό αυτό συνεχώς και μέσα στην ίδια την Ευρώπη ?
Αν οι ποροι επαρκούν γιατί δεν είναι ολοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι και πλουσιοι ?
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

Γιατί να γίνουμε 20 ή 30 δις? Γιατί να μην υπάρξει η σωστή κοινωνική πολιτική ώστε ο αριθμός αυτός να μην αυξάνεται?
Έχει κάτσει ποτέ κανένας σε αυτούς τους αγράμματους ανθρώπους να τους μιλήσει έστω για τα αυτονόητα? Όχι.... οι εγγράμματοι τους βλέπουν σαν φτηνή εργατική δύναμη και τίποτα περισσότερο.
Εάν τα πλούσια κράτη δεν λήστευαν τα φτωχά, τα τελευταία θα έβρισκαν τα χρήματα για να αναπτύξουν τη δέουσα κοινωνική πολιτική. Αδύναμα όμως τα τελευταία και με τους νταβάδες Αμερικάνους ή άλλους από πάνω τους, δεν έχουν επιλογές.
Κι εδώ είναι το ερώτημα. Πως ανέχονται οι Αμερικάνοι πολίτες αυτήν την κατάσταση?
Πολύ απλά γιατί αμόρφωτοι όπως είναι (και δε θεωρώ ως μόρφωση το πτυχίο της επαγγελματικής κατάρτισης), περιορίζονται στο να είναι κλεπταποδόχοι και να ζουν εις βάρος των άλλων.

quote:
Think_Math:
Τα υλικά αγαθά που αξίζουν στην ζωή είναι πολύ λίγα Ευρωπαίε , και είναι και πανάκριβα .
Γιαυτό και κάνουν τόσο αγώνα αυτοί που τα κατέχουν για να τα διατηρήσουν .
Ενα πιάτο ρύζι μπορούν να έχουν όλοι , αλλα Κότερο 20 μέτρα δεν μπορούν να έχουν όλοι .
Η ευμάρια και η καλοπεραση η δική μου , απαιτεί την δυστυχία την δική σου .
Γιατί το κότερο μου χρειάζεται μούτσους και λαντζέρηδες , ωστε εγώ να απολαμβάνω τα πουρα μου παρέα με τα μοντέλα .
(Δεν έχω κοτερο, παράδειγμα φέρνω ) .

Ετσι έφτιαξε τον κόσμο ο μεγαλοδύναμος .
Ο δυνατός να υποτάσει και να εξουσιάζει τον αδύνατο .Είτε ανάμεσα στους ανθρώπους , είτε ανάμεσα στα λιοντάρια είτε ανάμεσα στα πρόβατα .



Δεν τον έφτιαξε έτσι τον κόσμο ο μεγαλοδύναμος....δεν έφτιαξε κανά κότερο ή γιωτ!....τον άνθρωπο έφτιαξε.....αλλά όπως φαίνεται ίσως έπρεπε να του στερήσει τη νόηση και να τον αφήσει να πιθηκίζει στα δέντρα.....έτσι τουλάχιστον δε θα την πλήρωναν τη νύφη τα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη.

quote:
Think_Math:
Κανείς μεγάλο ΛΑΘΟΣ .
Ο πόλεμος είναι η ουσία της φύσης .
Ολη η φύση βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο προς χαριν της επιβίωσης , και οι άνθρωποι δεν αποτελούν εξαίρεση .
Ειπαμε ετσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος .
Εκτός αν θέλεις να μας πείς οτι για τον προαιώνιο πόλεμο ανάμεσα σε υαινες και λιοντάρια φταίνε οι άνθρωποι .
Οι ανθρωποι απλά λόγω της νοημοσυνης τους αλλάζουν την κλίμακα και το μέγεθος του πολέμου .
Και φυσικά ο πόλεμος δεν γίνεται απο ανόητους .
Γίνεται απο πολύ έξυπνους ανθρώπους ώστε να υποτάσονται σε αυτούς συνεχώς οι ανόητοι .

Οι πόλεμοι γίνονται μόνο από τους ηλίθιους και τους αμόρφωτους. Κανένας έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος δε θα έκανε πόλεμο.
Έχεις μπερδέψει τον πονηρό με τον έξυπνο. Εάν δηλαδή εγώ πάω και κλέψω τον γείτονά μου, θα είμαι κλέφτης ή έξυπνος? ή ένας έξυπνος κλέφτης?....εγώ πάντως ποντάρω στο πρώτο.

Το λιοντάρι με την ύαινα κοντράρονται για την επιβίωση. Ο άνθρωπος με τον άνθρωπο για την ευμάρεια όπως σωστά είπες. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

quote:
Think_Math:
Αν ήσουν στην Αιθιοπία θα το καταλάβαινες καλύτερα .

Στην Αιθιοπία δεν υπάρχουν αρδευτικά έργα. Μπορεί να υπάρχει η περίοδος της ξηρασίας, αλλά υπάρχει και αυτή των βροχοπτώσεων. Και λίμνες έχει και ποτάμια.
Θα μπορούσε λοιπόν με την κατάλληλη βοήθεια από τα ανεπτυγμένα κράτη να ξεπεράσει τα όποια προβλήματά της.
Θέμα καλής διαχείρισης είναι τα πάντα. Εάν όμως αυτή δε γίνεται και το ίδιον όφελος εισέρχεται παντού, τότε δε φταίει ο Θεός αλλά η κεφάλα μας.

quote:
Think_Math:
Θα ήταν σαφώς καλύτερα ΑΛΛΑ δεν γίνεται .
Προσπάθησε να είσαι ρεαλιστής .
Οταν κάποιος έχει πρόβλημα επιβίωσης θα συμπεριφερθεί υποχρεωτικά με ζωωδη τρόπο .

Εδώ θα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο πως του δημιουργήθηκε το πρόβλημα αυτό. Οπότε θα έρθει και η λύση.
Ρεαλιστής είμαι.
Όταν ο Κόκαλης κλέβει τον αγλέορα δε θα αναγκάσει κάποιους από αυτούς που κλέβει να πάνε να κλέψουν?
Εάν δεν έκλεβε αυτός και οι άλλου του συναφιού του, δε θα ήσαν καλύτερα τα πράγματα? Εάν οι Υπουργοί, Βουλευτές, Νομάρχες κ.ο.κ. δεν έκλεβαν δε θα περίσσευαν λεφτά για κοινωνικές παροχές?
Διάβασαν κάπου σε κάποια θρησκεία οδηγίες ώστε να κλέβουν? Λέει κάτι τέτοιο ο βουδισμός για παράδειγμα? λέει μήπως ο χριστιανισμός?
Κλέβουν λοιπόν γιατί έτσι τους λέει η συνείδηση η δική τους και όχι οι Διδάσκαλοι των διαφόρων θρησκειών. Γιατί τόσο ο Βούδας όσο και ο Ιησούς για παράδειγμα μόνο να κλέβουν δεν έλεγαν.

quote:
Think_Math:
Και το πρόβλημα αυτό δεν το δημιουργούν οι άνθρωποι αλλά ο φυσικός κόσμος με τον τρόπο που λειτουργεί .
Είναι ο παράδεισος και η κόλαση μαζί , ανάλογα με την παράταξη στην οποια ανηκεις :
Των εξουσιαστών η των εξουσιαζομένων.

Δεν μπορεί με τίποτα δηλαδή να υπάρξει μέση οδός? Πάντα στα άκρα?

Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 00:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Δεν μας έστειλες την φωτογραφία του Θεού...στείλε μια , που να είσθε μαζί...θέλω να σε δώ πόσο ευτυχισμένος είσαι δίπλα του....

Θες να πάω γρήγορα κοντά του......ε χριστιανομάχε?

quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίε , εσύ τι γνώμη έχεις..???

Την παρουσίασα.

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 01:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

makfor :

quote:
ασε μας να ελπιζουμε σε εναν καλυτερο κοσμο , ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ (εδω μεσα μαλλον το πιστευουμε αρκετοι τελικα) , οπου ο ανθρωπος μεσα απο την ΓΝΩΣΗ για τον κοσμο και την ιδια του την υπαρξη , εχει μαθει την ματαιοτητα του πλουτισμου και του πολεμου και πλεον εχει αποδεχθεί και ελεγχει τα "ζωικά του" ενστικτα (τωρα θα μου πεις γινεται αυτο .. δε γινεται ... εε μπορει και να γινει χαχαχα ) και εχει πλεον παψει να αναζητα την εξουσια επι των αλλων ... ονειρευομαι ? εε καλα μη μου το χαλας

Ολοι φίλε makfor ελπίζουμε πάντα σε έναν καλύτερο κόσμο .
Δυστυχώς όμως το ανθρώπινο είδος δεν είναι έτοιμο ακόμα να κάνει αυτή την υπέρβαση στην οποία αναφέρεσαι .
Οι λόγοι είναι βασικά δύο :

1) Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι απο την φύση τους πλεονέκτες και ασύδοτοι .
Υπακούουν στα ταπεινότερα ένστικτα , όπως κάνουν τα ζώα , και κινούνται στην κοινωνία εγωιστικά , και με λογική αρπακτικού .
Αυτή η συμπεριφορά , βοηθά όμως αποδεδειγμένα στην επιβίωση ενός ανθρώπου μέσα στον ανταγωνιστικό κόσμο που ζούμε .
Γιαυτό κανείς δεν μπορεί να την χαρακτηρίσει ανήθικη .
Είναι απλά μία στρατηγική επιβίωσης .
Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο .

2) Ο μόνος τρόπος να κατευνάσεις τα ανθρώπινα ένστικτα είναι μέσω της παιδείας και της πειθούς .
Βάλε μέσα και την Θρησκεία .
Ελα όμως που αυτα αποδεικνύονται ισχυρότερα απο οποιαδήποτε μέθοδο πειθούς έχει εφαρμοστεί μέχρι σήμερα !

Και το χειρότερο , αυτοί που εξουσιάζουν τον κόσμο , δεν θέλουν τελικά οι άνθρωποι να αποκτήσουν πλήρη έλεγχο των ενστικτων τους γιατί τότε θα γίνονταν επικύνδυνοι για την εξουσια .

Οσο πιο πρωτόγονα σκεφτεται κάποιος , τόσο ευκολότερα τον εξουσιάζεις .
Δες τις διαφημίσεις και τον σύγχρονο καταναλωτικό τρόπο ζωής .
Απευθυνονται και τα δύο στα πιο ταπεινα ανθρώπινα ένστικτα , προβάλλοντας τον σεξισμό την καλοπέραση την επιβολή απέναντι στον άλλο επειδή έχω πιο ωραίο αμάξι , πιο ωραια γκόμενα κ.λ.π.
Το ξέρουν πολυ καλά οι εξουσιαστές πόσο ζώα είμαστε και μας φέρονται αναλογως .
Γιατί να αλλάξει αυτό ?
Οσο γεμίζει τις θυρίδες των τραπεζών είναι και καλό και ηθικό .

Γιαυτό υπάρχει έκπτωση στην παιδεία , στις αξίες ακόμα και στην θρησκεία .
Δεν ενδιαφέρει τους εξουσιαστές ο κόσμος να γίνει καλύτερος.
Απο την σκοπιά τους είναι τέλειος όπως έχει .

Ψηλός :

quote:
Φίλε,
Θα σχολιάσω μόνο αυτό εδώ το κομμάτι που, κατά τη γνώμη μου, είναι προϊόν υπερβολής και σύγχυσης.

Δεν είναι ο πόλεμος η ουσία της Φύσης. Η ουσία της φύσης είναι η αρμονία. Όλα τα είδη στη φύση συνυπάρχουν και αλληλοεξαρτώνται. Ή τουλάχιστον έτσι ήταν πριν η αλαζονεία του ανθρώπους βάλει το χεράκι της.

Το λιοντάρι σκοτώνει τόσο όσο για να φάει και όταν χορτάσει, πάνε και τρώνε και οι ύαινες, οι γύπες και ίσως και άλλα ζώα.


Ψηλέ δεν υπάρχει στην φύση κανένος είδους αρμονία .
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρο .
Τα αρπακτικά ζώα όπως και ο άνθρωπος καθοδηγούνται απο τα ενστικτά τους και προσπαθούν να επιβιώσουν σε ένα σκλήρό κόσμο .
Δεν αποτελεί ο άνθρωπος εξαίρεση .

Οταν μία αλεπού μπεί σε ένα κοτέτσι θα σκοτώσει ΟΛΕΣ τις κότες . Ρωτα όποιον έχει κοτέτσι και θα στο επιβεβαιώσει .
Μήπως έχει η Αλεπού ανθρώπινα γονίδια ?
Πλάκα κάνεις ?
Ο άνθρωπος απλά αλλάζει την κλίμακα της καταστροφής επειδή είναι ευφυής . Σου ακούγεται οξύμωρο αλλα είναι αλήθεια .

quote:
Μη μου πεις πως οι αρχαίοι Ρωμαίοι τότε ή οι Αμερικάνοι σήμερα, σπέρνουν τον πόλεμο και τον όλεθρο παγκοσμίως γιατί πεινάνε;;

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα .

quote:
Και αν υπάρχει σήμερα κάποια «πάρα φύση» διαμάχη μεταξύ των ζώων, αυτό συμβαίνει γιατί εμείς ευθυνόμαστε που έχει διαταραχθεί η αρμονία που αναφέρω πιο πάνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω μερικοί τι έχετε στο κεφάλι σας .
Η διαμάχη ανάμεσα στα ζώα δεν είναι "παρα φύσιν" , είναι ο ιδιος ο φυσικός νόμος .
Δηλαδή για τον αγώνα για επιβίωση που δίνουν όλα τα ζωικά είδη ευθύνεται η ανθρώπινη παρέμβαση ?
Αστειευεσαι έτσι ?
Δηλαδή την εποχή των δεινοσαυρων δεν υπήρχε αγώνας για επιβίωση γιατί υπήρχε αρμονία ?
Ρε ψηλέ σοβαρέψου . Οι μπούρδες που διαβάζετε στα κατηχητικά σας έχουν χαλάσει το μυαλό .
Δεν είναι σοβαρά αυτά που γράφεις .

quote:
Τον πόλεμο τον παράγει η απληστία και ο εγωισμός, πράγματα που κατέκρινε ο Χριστός και γι’ αυτό, άλλωστε, κατακρίθηκε και τον σταύρωσαν.

Ο πόλεμος είναι αναγκαιοτητα στον κόσμο που ζείς .
Δεν θέλεις απλά να το καταλάβεις .
Εχεις μία ευκολή απάντηση για όλα :
Η απληστία και ο εγωισμός φταίνε και καθαρίσαμε .

Οταν είμαστε και οι δύο 30 μέρες νηστικοι και υπάρχει μόνο 1 καρβέλι ψωμί μπροστά μας , η απληστία θα μου οπλίσει το χέρι να σε σκοτώσω για να το φάω όλο εγώ ?
Η μήπως η λογική σκέψη οτι αυξανω έτσι τις πιθανότητες επιβιωσης μου ?

Οταν οι ανθρωποι και τα ζώα αντιμάχονται για περιορισμένο αριθμό πόρων , η σύγκρουση μεταξύ τους είναι αναποφευκτη .
Ολα τα υπολοιπα είναι σαχλαμάρες .

Οι φιλοσοφίες που γράφεις περι εγωισμου και απληστίας δεν έχουν κανένα νόημα οταν διακυβέβεται η επιβίωση σου .
Αυτά είναι φιλοσοφίες για χορτάτους και όχι για πεινασμένους .


quote:
Και στα γρήγορα, σχετικά με αυτό που λες για το δυνατό που εξουσιάζει τον αδύναμο. Αν ήταν έτσι, οι ελέφαντες θα έπρεπε να γα... και να δέρνουν, αλλά, προς μεγάλη απογοήτευση των εραστών της υποτιθέμενης «επιστημονικής άποψης», βλέπουμε κάτι μικρά μαυριδερά ανθρωπάκια (προς Θεού, δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους) να είναι καβάλα στους λαιμούς αυτών των τεράστιων παχυδέρμων.

Εντάξει ψηλε καταλαβα οτι το μυαλό σου είναι για την 6η δημοτικού , οπου τα παιδάκια πιστευουν οτι όποιος έχει πιο μεγάλα μπράτσα είναι ο πιο δυνατός .
Τι άλλο να πω ...

IndustrialAngel :

quote:
Μπορούμε όμως να ελπίσουμε ότι κάποιοι επιστημόνες, θα βρουν ένα τρόπο να μας ταΐσουν όλους. Να μας πάνε σε άλλο πλανήτη, να εφαρμόσουν υδροπονική (να φυτεύουμε στο νερό όχι στο χώμα), να μεταλλάξουν τα φυτά κάτι... Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι. Το δίκαιο είναι να μοιράζονται οι άνθρωποι τους πόρους εξίσου...

Πολλα θα μπορούσαν να γίνουν αλλά θα πρέπει να συζηταμε και να προβληματιζόμαστε για το τι συμβαίνει ΤΩΡΑ .
Τα υποθετικά σενάρια καθιστούν υποθετική και την συζήτηση .
Οσο για το τελευταιο που γράφεις η αποψη μου είναι ένα ξεκάθερο ΟΧΙ .
Δεν δικαιουνται ολοι οι άνθρωποι να μοιράζονται εξίσου τους πόρους του πλανήτη .
Διοτι οι ανθρωποι εκ φύσεως γεννιούνται άνισοι και η εξέλιξη τους στην ζωή τους καθιστά ακόμα πιο άνισους .

Δεν μπορεί αυτός που τεμπελίαζει σε ένα καφενείο όλη μέρα να δικαιούται τα ίδια με αυτον που σώζει ζωές σε ένα χειρουργείο .
Η για να στο πώ ακόμα πιο ξεκάθαρα δεν μπορεί ο ηλίθιος να δικαιούται τα ίδια με τον ευφυη .

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα . Είναι αφύσικα , και για αυτό τον λόγο είναι ουτοπικά .
Πάντα οι έξυπνοι θα βρίσκουν τρόπους να εκμεταλεύονται τους ηλίθιους γιατί τελικά , και σύμφωνα με τον φυσικό νόμο , οι έξυπνοι πρέπει να επιβιώσουν και όχι οι ηλίθιοι .

Ξέρεις για όλα αυτα οι χριστιανοί θα με αποκαλέσουν φασίστα και ρατσιστή .
Πιστευουν οτι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι επειδή το είπε ο Χριστούλης .
Τόσα καταλαβαίνουν τόσα λένε .

Φιλε Εαρινέ και φίλε Σκαρτάδο ευχαριστώ γαι τα καλά σας λόγια .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 01:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
*Και στα γρήγορα, σχετικά με αυτό που λες για το δυνατό που εξουσιάζει τον αδύναμο. Αν ήταν έτσι, οι ελέφαντες θα έπρεπε να γα... και να δέρνουν, αλλά, προς μεγάλη απογοήτευση των εραστών της υποτιθέμενης «επιστημονικής άποψης», βλέπουμε κάτι μικρά μαυριδερά ανθρωπάκια (προς Θεού, δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους) να είναι καβάλα στους λαιμούς αυτών των τεράστιων παχυδέρμων.

Αυτές είναι οι γνώσεις σου; Γενικεύσεις και παραοποιημένες πραγματικότητες; Πρώτον, ξέρεις ότι μια τίγρης μπορεί να ΣΚΟΤΩΣΕΙ έναν ινδικό ελέφαντα ή ένα ρινόκερο; Όταν λέμε "δυνατός" εννοούμε αυτόν που έχει κάποιου είδους πλεονέκτημα ώστε να επιβληθεί ή να καταστρέψει τον άλλο όχι μόνο με την έννοια της ωμής σωματικής δύναμης... Αλλά να τι λέμε τώρα...



Έλα ντε; Τι να λέμε τώρα; Ποιος μπορεί να σου παραβγεί στις γνώσεις;;
Ξαναδιάβασε το μήνυμα του Θινκ μαθ και, τα ξαναλέμε.

Για πες μου, αφού φαίνεται πως γνωρίζεις τα πάντα, ποια είναι η δύναμη του ιού του Έιντς που σκοτώνει τον άνθρωπο και με ποιο ζώο τον συγκρίνεις, με το λιοντάρι ή με την ύαινα;

Αν θες, για κάντο πιο λιανά αυτό που λες για το «κάποιο είδος πλεονέκτημα» και πώς αποκτείται; Τι λέει η «επιστήμη» σχετικά;


quote:

quote:
Δεν είναι ο πόλεμος η ουσία της Φύσης. Η ουσία της φύσης είναι η αρμονία. Όλα τα είδη στη φύση συνυπάρχουν και αλληλοεξαρτώνται.

Όλα συνυπάρχουν μέχρι να πεινάσουν. Μετά εμφανίζεται ο Γκέλερ και ξαφνικά το ένα καταλήγει στο στομάχι του άλλου. Α, και όρισε μου τι εννοείς "αρμονία". Ισορροπία ναι, σύμφωνα με τις εξισώσεις Lotka Volterra αλλά αρμονία δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι...



Τελικά, είσαι άνθρωπος ή κομπιούτερ; Θα μου πεις τώρα, όπως σε έχουν προγραμματίσει, έτσι και δουλεύεις. Όλα είναι μια εξίσωση ..............
Άστο, άνοιξε κάνα λεξικό ή .... ρώτα τον Μάτσεντον, κάτι θα ξέρει αυτός.


quote:

Think Math
quote:
Οι πόροι της γής δεν επαρκούν για να θρέψουν πλουσιοπάροχα 7 δίς ανθρώπων . Αυτό είναι παγκοσμίως γνωστό .
Για τον λόγο αυτό πρέπει τα 6 δις να ζουν στην αθλιοτητα ωστε το υπόλοιπο 1 δίς να ζεί πλουσιοπάροχα .
Αν επιτρεπόταν και στα 7 δις να ζήσουν πλουσιοπάροχα , σε 20 χρόνια θα γίνονταν 15 δίς και ο πλανήτης θα οδηγούνταν στην πλήρη οικολογική καταστροφή .



Μπορούμε όμως να ελπίσουμε ότι κάποιοι επιστημόνες, θα βρουν ένα τρόπο να μας ταΐσουν όλους. Να μας πάνε σε άλλο πλανήτη, να εφαρμόσουν υδροπονική (να φυτεύουμε στο νερό όχι στο χώμα), να μεταλλάξουν τα φυτά κάτι... Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι. Το δίκαιο είναι να μοιράζονται οι άνθρωποι τους πόρους εξίσου...


Τελικά, μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε. Ο Θίνκ Μαθ μιλά για να θρέψουν πλουσιοπάροχα και εσύ μιλάς για το τι θα φάμε.

Υπάρχει τεράστιο χάσμα στην επικοινωνία μεταξύ μας. Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τι θεωρεί ο καθένας μας ο αναγκαίο και σημαντικό για τη ζωή. Ο Θινκ Μαθ μιλά για «πλουσιοπάροχα», θαρρείς και το ίδιο κάνουν και τα λιοντάρια. Eκεί βρίσκεται τάχα η έννοια της ζωής για τον άνθρωπο;

Πώς να νιώσει το Θεό ένας άνθρωπος που είναι διαποτισμένος με τέτοιες ιδέες; Παρόλα αυτά, ζητά αποδείξεις για την ύπαρξή Του. Άιντε τώρα ψάξε βρες στις «εξισώσεις Lotka Volterra».

Πάντως, δεν ξέρω αν σου ξέφυγε ή το είπες εν πλήρη συνειδήσει, αλλά είπες μια αλήθεια. «Το δίκαιο είναι να μοιράζονται οι άνθρωποι τους πόρους εξίσου .....». Μόνο που αυτό είναι το δίκαιο του Θεού και όχι του ανθρώπου.
Βέβαια, αν γίνει κάτι τέτοιο, και εκεί βρίσκεται το κλειδί, ούτε από μεταλλάξεις θα εξαρτόμαστε, αλλά ούτε και από την υδροπονική.

Βλέπεις λοιπόν πως η ουσία της φύσης βρίσκεται στην ίση κατανομή των πόρων και στο σεβασμό της ίδιας; Δεν είμαστε μακριά από την αρμονία.

Αν γινόταν το παραπάνω, τότε κανένας πόλεμος δεν θα γινόταν και κανείς δυνατότερος δεν θα χρειαζόταν να επιβληθεί στον αδύναμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 02:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Απευθύνεται σε μια μη Εβραία.
Και η άποψη του Ιησού για τους μη Εβραίους φαίνεται παρακάτω, όταν τους αποκαλεί όλους σκυλιά (μαζί κι αυτήν)!

Μεταφορικά αναφέρεται, γράφει συγκεκριμένα:
ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· Οὐκ ἔστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ βαλεῖν τοῖς κυναρίοις.
Υπήρχε κανάς άρτος εκεί γύρω?
Ο Ιησούς στην ουσία της λέει ότι θα απαλύνει (άρτον) τον πόνο , των πιστών στον Μοναδικό Θεό (τέκνα), βοηθώντας τους και ότι δε θα δώσει τη βοήεια αυτή (άρτο) στα σκυλιά (στους ειδολολάτρες).
Όμως της έδωσε τελικά τη βοήθεια που ζητούσε. Άρα δεν το εννοούσε, άρα απλά τη δοκίμαζε.

quote:
macedon:
Α στο διάλο!

Να πας!

quote:
macedon:
Και πού το λέει αυτό; Οτι δοκίμαζε δηλαδή την πίστη της; Ότι της έκανε δοκιμαστικό με άλλα λόγια; Δική σου εφεύρεση; Στο είπε ο ίδιος; Για λέγε...

Το απέδειξε με την πράξη Του.
Την βοήθησε ή όχι?

quote:
macedon:
Δηλαδή εκεί που λέει "ήρθα μόνο για τα απολωλότα πρόβατα του Ισραήλ" τους κοροϊδεύει;

Τους δοκιμάζει. Αφού τους θεράπευσε και αυτούς, έπεται ότι δεν είχε έρθει μόνο για τα απολωλότα πρόβατα.

quote:
macedon:
1. Πού ακριβώς λέει ότι αυτοί που θα έρθουν θα είναι αλλόθρησκοι ή αλλοεθνείς;
2. Πού ακριβώς λέει "Ισραηλίτες";

Ασε, μην το ψάχνεις, πουθενά δεν λέει κάτι τέτοιο. Φαντασίες δικές σου κι αυτές.


Όταν γράφει: "Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου." δεν αναφέρεται στους Ισραηλίτες? που αναφέρεται?

Εσύ ποιο πάνω έγραψες: "Απευθύνεται σε μια μη Εβραία.
Και η άποψη του Ιησού για τους μη Εβραίους φαίνεται παρακάτω, όταν τους αποκαλεί όλους σκυλιά (μαζί κι αυτήν)!"

Γράφει πουθενά έτσι, γράφει ότι οι μή Εβραίοι είναι σκυλιά?
Όχι απλώς συνάγεται, μόνο που ο Ιησούς μιλάει παραβολικά εκεί.

Έτσι λοιπόν κι εδώ συνάγεται, για όλους τους νοήμον ανθρώπους, ότι όταν λέει "Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου."αναφέρεται στους Ισραηλίτες.

Και όταν οι Ισραηλίτες εκδιωχτούν από τη βασιλεία των ουρανών και θα μπουν άλλοι στη θέση τους, τότε αυτοί οι άλλοι δεν είναι οι μή Ισραηλίτες?
ποιοι είναι? η Μαρίκα από τα Μέγαρα?
Και το κυριότερο όταν ο Ιησούς τα έλεγε αυτά απευθυνόταν στον εκατόνταρχο, ο οποίος ήταν Ρωμαίος.

quote:
macedon:
Βρε τραχανά, οι Έλληνες δεν γιόρταζαν το Πάσχα, και φυσικά δεν προσκυνούσαν το Γιαχωβά. Οι "Έλληνες" που ονομάζει ο ευαγγελιστής, είναι Ελληνιστές Ιουδαίοι. Ιουδαίοι δηλαδή που μιλούσαν μόνον ελληνικά και που γι'αυτούς μεταφράστηκε η ΠΔ στα ελληνικά.

Θα τους έλεγε Ελληνιστές και όχι Έλληνες.
Δηλαδή χάρηκε επειδή ήρθαν οι Εβραίοι Ελληνιστές?.....γιατί δε χάρηκε με τους Εβραίους Εβραίους?

Σύμφωνα με σένα, ο Ιησούς ευτύχισε μόλις είδε ελληνίζοντες Εβραίους!
Που σημαίνει ότι ο Εξελληνισμός είναι αυτός που έκανε τη διαφορά! ώστε ο Ιησούς να πεί:
"ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου"
Έστω κι έτσι καταλαβαίνεις ότι επιβεβαιώνεις την αγάπη του Ιησού προς τον Ελληνισμό?

Στην περιοχή υπήρχαν Έλληνες όπως υπήρχαν παντού από τα Ελληνιστικά χρόνια! Μόνο ένας εθελοτυφλείς δε μπορεί να δεχτεί κάτι τέτοιο και ημιμαθής!

Να φανταστώ ότι οι Εξελληνισμένοι Εβραίοι γράφαν και στο κούτελο? ότι είναι ελληνίζοντες Εβραίοι? ώστε να ξεχωρίζουν από τους άλλους Εβραίους?

Διαβάζουμε στις πράξεις στο στίχ. 4 κεφάλαιο ΙΗ:
"διελέγετο δε εν τη συναγωγή κατά παν σάββατον, "έπειθεν τε Ιουδαίους και Έλληνας"

Όταν όμως ήθελαν να απευθυνθούν στους Ελληνίζοντες Ιουδαίους διαβάζουμε στοις
πράξεις κεφ'στ' στιχ.1:
"Εν δε ταις ημέραις ταύταις πληθυνόντων των μαθητών εγένετο γογγυσμός των Ελληνιστών προς τους Εβραίους, ότι παρεθερωρούντο εν τη διακονία τηκαθημερινλη αι χήραι αυτών"
Ενώ στο κατά Ιωάννη γράφει για Έλληνες εκ των αναβαινόντων και όχι Ελληνιστές!

quote:
macedon:
Γνωστή προσθήκη, μεταγενέστερη του 2ου αιώνα, σύμφωνα με τη χριστιανική "καθολική εγκυκλοπαίδεια" και σύμφωνα με την πλειοψηφία των ερευνητών θεολόγων, η οποία άλλαξε επιπλέον μετά τον Ευσέβιο.

Αυτά είναι στοιχειώδη, αγαπητέ Γουάτσον...



Αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς γιατί δε γράφεται μόνο στον Ματθαίο, αλλά και στον Μάρκο και στο Λουκά, ενώ στον Ιωάννη απ' ότι φαίνεται ξέχασαν να κάνουν την προσθήκη!

quote:
macedon:
Σωστά. Αυτό είναι το περιεχόμενο της πρότασης που παράθεσες. Προστίθεται στην προηγούμενη αλλά είναι ανεξάρτητη νοηματικά. Ούτε την εξηγεί, ούτε την ερμηνεύει. Είναι απλά διαφορετική. Δεν σας μάθανε ελληνικά εκεί στα ΤΕΙ;

Ελληνικά ναι, όχι όμως και "βαρβαρικά" εκεί που έμαθες εσύ. Μόνο ένας "βάρβαρος" στη σκέψη δεν μπορεί να δει τη σχέση μεταξύ των δύο αυτών προτάσεων.

quote:
macedon:
Οχι, δεν λέει αυτό απατεώνα.

Απατέωνας είσαι εσύ, που πουλάς βιβλία χωρίς να έχεις τα στοιχειώδη.


quote:
macedon:
Δε λέει να αγαπούν τον Ιησού περισσότερο ή λιγότερο από τους συγγενείς ή τον εαυτό τους.

Λέει ρητά "να μισούν" τους πάντες! Άλλο το "αγαπώ", άλλο το "αγαπώ περισσότερο", άλλο το "δεν αγαπώ καθόλου", άλλο το "είμαι αδιάφορος" και άλλο το "μισώ".

Κι επειδή ο Ιησούς δεν ήταν θύμα εγκεφαλικού, θεωρούμε πως έλεγε αυτά που ήθελε να πει. Αν ήθελε λοιπόν να πει "να αγαπάτε περισσότερο εμένα", θα έλεγε αυτό ακριβώς. Αλλά δεν το είπε!

Βλέπεις, μας ενδιαφέρει τι πραγματικά είπε ο Ιησούς, όχι τι φαντάζεται ο κάθε βοηθός λογιστή των ΤΕΙ ότι είπε...



Τα έχω αναλύσει αλλά το "βάρβαρο" μυαλό σου δε σε αφήνει να δεις. Καλά σε είπε κάποιος Σκύθυ......κάτι θα ξέρει!

quote:
macedon:
Οχι, γιατί δεν απευθύνομαι σε χριστιανούς. Ουσιαστικά δεν απευθύνομαι σε κανένα. Όποιος γνωρίζει ελληνικά μπορεί να δει και μόνος του τι πραγματικά είπε ο Ιησούς, όπως μπορεί επίσης να δει και τι νομίζουν οι διάφοροι ανόητοι ότι είπε, στην προσπάθειά τους να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα...

ΥΓ. Αν αυτές ήταν οι "αποδείξεις" σου, με απογοητεύεις. Κάτι πιο σοβαρό δεν έχεις;



Και πως θα πουλήσεις βρε τα βιβλία σου αν δεν απευθύνεσαι σε κανέναν?.... θα μήνουν στα αζήτητα!....αγώνα macedon! αγώνα!!! τα macedonακια! θέλουν να φάνε!!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 02:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :

quote:
Δεν φταίει σε αυτό, ούτε η θρησκεία, ούτε η φιλοσοφία, αλλά αυτοί που δεν εφαρμόζουν τους ηθικούς κανόνες που πρεσβεύει είτε η θρησκεία, είτε η φιλοσοφία.
Είναι σα να μου λες, ότι φταίει το αυτοκίνητο που λόγω υπερβολικής ταχύτητας στούκαρε επάνω σε μια κολώνα.......και όχι ο οδηγός του.
Μα το αυτοκίνητο, εάν ο οδηγός του εφάρμοζε τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς, δε θα έβγαινε από την πορεία του.

Οι ηθικοί αυτοί κανόνες είναι ανεφάρμοστοι .
Είναι πολυ σχετικοί .
Η ίδια η εκκλησία που απαγορευει τον φόνο ως μέγιστη αμαρτία , ευλογεί "Τα όπλα τα ιερά" , σε περίπτωση πολέμου .
Εκει ο φόνος καθαγιάζεται γιατι εξυπηρετεί την ΕΠΙΒΙΩΣΗ .

Παρτο χαμπαρι .
Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ είναι πάνω απο όλους τους ηθικούς κανόνες γιατί συμβαδίζει με τον φυσικό νόμο .
Οι ηθικοί κανόνες εφαρμόζονται μόνο όταν ΔΕΝ διακυβέβεται η επιβίωση σου . Διαφορετικά πάνε περίπατο .
Για αυτό τον πολύ απλοικό λόγο όλες οι φιλοσοφίες και οι θρησκείες συνεχίζουν να κινούνται στην σφαίρα της ΟΥΤΟΠΙΑΣ .

quote:
Τα υπόλοιπα ζώα δεν έχουν τη νόηση που έχει ο άνθρωπος. Εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ένα συνήθη ζώο, εγώ όχι.
Εγώ θα σκοτώσω αμυνόμενος και όχι επιτιθέμενος, το ζώο που θα έρθει να μου επιτεθεί. Και από την άλλη ποτέ μου δεν πρόκειται να σκοτώσω κάποιον για να του πάρω το φαΐ του και να φάω εγώ ή τα παιδιά μου και να ζήσουμε αντί αυτού, γιατί πολύ απλά δεν είμαι ζώο.
Το ότι ζουν δυστυχείς αυτό οφείλεται στην άγνοιά τους

Αν πέθαινες απο την πείνα εσύ η το παιδί σου , θα σου έλεγα Ευρωπαίε που θα πήγαινε ο πολιτισμός και οι ηθικοι σου κανόνες αλλα και η ανθρωπιά σου .
Μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί ποτέ δεν έχεις ζήσει τέτοιες καταστάσεις και ευχομαι να μην τις ζήσεις ποτέ .


quote:
Κάνεις λάθος. Η αφρικανική ήπειρος είναι πλούσια σε χλωρίδα και πανίδα και ποτέ τους δε θα πείναγαν. Έχεις δει πόσα εκατομμύρια γκνου υπάρχουν?
Τα μόνα προβλήματα που είχαν πρώτα, ήσαν οι μεταξύ τους διαμάχες. Τώρα όμως που συγκροτήθηκαν σε κράτη, αυτές θα μπορούσαν να εξαληφθούν.
Αντ' αυτού δημιουργούνται ή υποδαυλίζονται από τις ΗΠΑ, που στηρίζουν επάνω στα πτώματα τους τα οικονομικά τους συμφέροντα.

Δεν διαφωνώ με αυτο που γράφεις , αλλα οι Αμερικάνοι δεν είναι η αιτία του προβλήματος .
Οι Αμερικάνοι τα έχουν κάνει αυτα και σε άλλα κράτη χωρίς να συμβεί ποτέ λιμός .

Οι χωρες αυτες στηρίζουν την οικονομία τους κυρίως στην γεωργία και την κτηνοτροφία .
Μία ξηρασία , κατι όχι σπάνιο σε αυτες τις περιοχές , είναι αρκετός λόγος για να εκδηλωθεί ο λιμός αφού δεν υπάρχουν άλλες υποδομές και τα απαραίτητα χρήματα για την αγορά τροφίμων .
Αλλα και οι ιδιοι συμβάλλουν σε αυτή την κατάσταση αφου κάνουν 10 παιδιά ο καθένας , χωρις τις απαραίτητες προυποθέσεις . Είναι ένα πολυσύνθετο πρόβλημα που ουδείς θέλει να αγγιξει .

quote:
Γιατί να γίνουμε 20 ή 30 δις? Γιατί να μην υπάρξει η σωστή κοινωνική πολιτική ώστε ο αριθμός αυτός να μην αυξάνεται?
Έχει κάτσει ποτέ κανένας σε αυτούς τους αγράμματους ανθρώπους να τους μιλήσει έστω για τα αυτονόητα? Όχι.... οι εγγράμματοι τους βλέπουν σαν φτηνή εργατική δύναμη και τίποτα περισσότερο.

Η κοινωνική πολιτική δεν φτάνει .
Πρέπει να αλλάξεις την νοοτροπία των ανθρώπων , και αυτο είναι πολύ δύσκολο .
Εδώ γνωρίζουν οτι το AIDS θερίζει και παρολαυτα δεν παίρνουν καμμία στοιχειωδη προφύλαξη απο αυτό .
Γυναίκες φορείς κάνουν συνεχώς παιδιά και μεταφέρουν και σε αυτά τον Ιο . Είναι μια κατάσταση απερίγραπτη .
Και φυσικά με τέτοιο επίπεδο , γίνονται ευκολά βορά για εκμετάλευση παντός είδους .

quote:
Οι πόλεμοι γίνονται μόνο από τους ηλίθιους και τους αμόρφωτους. Κανένας έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος δε θα έκανε πόλεμο.
Έχεις μπερδέψει τον πονηρό με τον έξυπνο. Εάν δηλαδή εγώ πάω και κλέψω τον γείτονά μου, θα είμαι κλέφτης ή έξυπνος? ή ένας έξυπνος κλέφτης?....εγώ πάντως ποντάρω στο πρώτο.

Το λιοντάρι με την ύαινα κοντράρονται για την επιβίωση. Ο άνθρωπος με τον άνθρωπο για την ευμάρεια όπως σωστά είπες. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.


Κανεις μεγάλο λάθος .
Ολοι οι πόλεμοι έχουν αντικειμενικούς στόχους , και σχεδιάζονται απο ΠΟΛΥ εξυπνους ανθρώπους με την καλή η την κακή έννοια της λέξης .
Αυτοι γνωρίζουν οτι ο πόλεμος είναι νομοτέλεια και φροντίζουν να τον καθοδηγούν αυτοί παρα να τον αφήνουν να ξεσπάσει απρόσμενα .
Και ξερουν μέχρι πιο σημείο πρέπει να προχωρά και που να σταματά .
Μαλλον φαντάζεσαι οτι ο κόσμος που ζεις κυβερνάται απο ηλίθιους έτσι ?
Αυτό θέλουν και αυτοί να πιστεψεις , ώστε κάθε φορά να βρισκουν κάποιο αποδιοπομπαίο τράγο ήτε αυτος λέγεται Χιτλερ ήτε λέγεται Μπους , για να του φορτώσουν την ρετσινιά .
Είναι πολύ βολική τακτική .


quote:
Το λιοντάρι με την ύαινα κοντράρονται για την επιβίωση. Ο άνθρωπος με τον άνθρωπο για την ευμάρεια όπως σωστά είπες. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Δεν είναι τόσο απλοικό .
Η δική μου ευμάρεια εξασφαλίζει και την επιβίωση των παιδιών μου και αν γίνεται και των εγγονιών μου .
Ο άνθρωπος σκεφτεται πιο συνθετα , απο οτι το λιοντάρι .

quote:
Όταν ο Κόκαλης κλέβει τον αγλέορα δε θα αναγκάσει κάποιους από αυτούς που κλέβει να πάνε να κλέψουν?
Εάν δεν έκλεβε αυτός και οι άλλου του συναφιού του, δε θα ήσαν καλύτερα τα πράγματα? Εάν οι Υπουργοί, Βουλευτές, Νομάρχες κ.ο.κ. δεν έκλεβαν δε θα περίσσευαν λεφτά για κοινωνικές παροχές?
Διάβασαν κάπου σε κάποια θρησκεία οδηγίες ώστε να κλέβουν? Λέει κάτι τέτοιο ο βουδισμός για παράδειγμα? λέει μήπως ο χριστιανισμός?
Κλέβουν λοιπόν γιατί έτσι τους λέει η συνείδηση η δική τους και όχι οι Διδάσκαλοι των διαφόρων θρησκειών. Γιατί τόσο ο Βούδας όσο και ο Ιησούς για παράδειγμα μόνο να κλέβουν δεν έλεγαν.

Δεν διαφωνώ με αυτα που γραφεις , αλλα το πρόβλημα είναι οτι οι θρησκείες ΛΕΝΕ πολλά , αλλα δεν ΠΕΙΘΟΥΝ κανένα .
Και δεν πείθουν γιατί πάνε κόντρα στον φυσικό νόμο , έχοντας την αφελή ψευδαίσθηση οτι ο ανθρωπος έχει ωριμάσει ξαφνικά τόσο πολύ ,ώστε να βάλει στην πάντα το ατομικό του συμφέρον προς όφελος της κοινωνίας .
Δεν περνάνε τα μηνύματα αυτά στους ανθρώπους , γιατί ο πραγματικός κόσμος ειναι διαφορετικός απο τον ΟΥΤΟΠΙΚΟ κόσμο που ενστερνίζονται οι θρησκείες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 02:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaie-original

quote:
Μεταφορικά αναφέρεται, γράφει συγκεκριμένα:
ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· Οὐκ ἔστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ βαλεῖν τοῖς κυναρίοις.
Υπήρχε κανάς άρτος εκεί γύρω?

Δεν είναι μεταφορά, παρομοίωση είναι. Αυτό που λέει ο Ιησούς (όχι αυτό που φαντάζεσαι) είναι ότι το να βοηθήσει μία μη Εβραία είναι σα να παίρνει το ψωμί από τα παιδιά (τους Εβραίους) και να το ρίχνει στα σκυλιά (στους μη Εβραίους).

Απλό είναι.

quote:
Το απέδειξε με την πράξη Του.
Την βοήθησε ή όχι?

Κι αυτό αποδεικνύει ότι την δοκίμαζε; Μπορεί να αποδεικνύει ότι βαρέθηκε να την ακούει. Οτι αρχικά δεν ήθελε να βοηθήσει μια μη Εβραία αλλά τελικά το αποφάσισε να τη βοηθήσει λόγω της επιμονής της. Κι ένα σωρό άλλα.

quote:
Τους δοκιμάζει.

Παιχνιδιάρης αυτός ο γιος του Γιαχωβά.

quote:
Όταν γράφει: "Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου." δεν αναφέρεται στους Ισραηλίτες? που αναφέρεται?

Δεν ξέρω, γιατί η λέξη "Ισραηλίτες" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στο ευαγγέλιο. Είναι δική σου πλαστογραφία.

quote:
Έτσι λοιπόν κι εδώ συνάγεται, για όλους τους νοήμον ανθρώπους, ότι όταν λέει "Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών (Ισραηλίτες), θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου."αναφέρεται στους Ισραηλίτες.

Ναι, μόνον που οι "νοήμον" άνθρωποι θα ψάχνουν να βρουν τη λέξη "Ισραηλίτες" στο ευαγγέλιο και δεν θα τη βρίσκουν. Γιατί δεν υπάρχει...

quote:
Θα τους έλεγε Ελληνιστές και όχι Έλληνες.

Το ίδιο είναι. Έλληνες Ιουδαίοι είναι οι Ελληνιστές Ιουδαίοι. Και το ότι ήταν Ιουδαίοι φαίνεται από το ότι πήγαν να προσκυνήσουν την εβραϊκή γιορτή.

quote:
Δηλαδή χάρηκε επειδή ήρθαν οι Εβραίοι Ελληνιστές?.....γιατί δε χάρηκε με τους Εβραίους Εβραίους?

Θα πρέπει να ρωτήσεις αυτόν που το έγραψε. Πάντως οι Έλληνες δεν προσκυνούσαν ούτε το Γιαχωβά, ούτε το Πάσχα του.

quote:
"ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου"
Έστω κι έτσι καταλαβαίνεις ότι επιβεβαιώνεις την αγάπη του Ιησού προς τον Ελληνισμό?

Μην μπερδεύεις τις ανοησίες των συγγραφέων με τις ανοησίες του Ιησού. Το παραπάνω ανήκει στις ανοησίες των συγγραφέων του ευαγγελίου.

quote:
Να φανταστώ ότι οι Εξελληνισμένοι Εβραίοι γράφαν και στο κούτελο? ότι είναι ελληνίζοντες Εβραίοι? ώστε να ξεχωρίζουν από τους άλλους Εβραίους?

Ανθρωποι που προσκυνάνε τη γιορτή των Εβραίων στην Ιερουσαλήμ, είναι Εβραίοι. Αν μιλάνε μόνο ελληνικά, είναι Ελληνιστές Εβραίοι.

quote:
Διαβάζουμε στις πράξεις στο στίχ. 4 κεφάλαιο ΙΗ:
"διελέγετο δε εν τη συναγωγή κατά παν σάββατον, "έπειθεν τε Ιουδαίους και Έλληνας"

Αυτό ακριβώς που σου λέω παραπάνω. Δεν έμπαιναν στη συναγωγή Έλληνες. Μόνον Εβραίοι. Οι "Έλληνες" που αναφέρονται εδώ είναι ελληνιστές Ιουδαίοι.

Είχα σκοπό να σου παραθέσω το εδάφιο αυτό αλλά μέσα στην απέραντη βλακεία σου, το παράθεσες εσύ για να αποδείξεις τον ισχυρισμό μου. Να'σαι καλά.

quote:
Ενώ στο κατά Ιωάννη γράφει για Έλληνες εκ των αναβαινόντων και όχι Ελληνιστές!

Γιατί τις πράξεις τις έγραψε διαφορετικός συγγραφέας από το ευαγγέλιο του Ιωάννη, με τελείως διαφορετική γλώσσα.

quote:
Αυτά είναι παραμύθια της χαλιμάς γιατί δε γράφεται μόνο στον Ματθαίο, αλλά και στον Μάρκο και στο Λουκά,

Γράφει ο Μάρκος κι ο Λουκάς "πορευθέντες μαθητεύσατε... κτλ. κτλ."; Πού;

Οσο για το "παραμύθι της χαλιμάς", μπορείς να διαβάσεις τη σχετική βιβλιογραφία.

quote:
Ελληνικά ναι, όχι όμως και "βαρβαρικά" εκεί που έμαθες εσύ. Μόνο ένας "βάρβαρος" στη σκέψη δεν μπορεί να δει τη σχέση μεταξύ των δύο αυτών προτάσεων.

Η μόνη σχέση που έχουν είναι πως αποτελούν τμήμα ενός ενιαίου νοηματικού συνόλου, που αναφέρεται στις προϋποθέσεις και τις απαιτήσεις της μαθητείας. Άλλες προϋποθέσεις στη μία παράγραφο, άλλες προϋποθέσεις στην άλλη.

Για ρώτα τους "νοήμον" ανθρώπους να δούμε τι θα σου πουν.

quote:
Απατέωνας είσαι εσύ, που πουλάς βιβλία χωρίς να έχεις τα στοιχειώδη.

...είπε ο ευρωπαίος, όταν του επισήμαναν ότι άλλα γράφει το ευαγγέλιο και άλλα παρουσιάζει αυτός..

Πάντως δεν έχεις φαντασία...

quote:
Τα έχω αναλύσει αλλά το "βάρβαρο" μυαλό σου δε σε αφήνει να δεις.

Το έχεις αναλύσει... ως τι; Ως βοηθός λογιστή; Κάνατε αναλύσεις θεολογικών κειμένων στα ΤΕΙ;

Αλλά... στην προκειμένη περίπτωση, ούτε ανάλυση θέλει ούτε ερμηνεία. Απλά ελληνικά είναι: Όποιος δεν μισεί όλον τον κόσμο, δεν μπορεί να γίνει μαθητής του γιου του Γιαχωβά. Καθαρά και ξάστερα!

quote:
Καλά σε είπε κάποιος Σκύθυ......κάτι θα ξέρει

Τι είναι το "Σκύθυ";


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 10:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω παντού να λέγεται , ότι ο Χριστιανισμός ή ο Βουδισμός ή η οποιαδήποτε Θρησκεία , δεν λέει να κάνουμε "αυτό" ή "εκείνο" ή το "άλλο"...εννοώντας παραβατικές πράξεις...

Κι'ομως οι άνθρωποι , παρά τις συμβουλές-εντολές...πρωτίστως των γονιών και εν συνεχεία του οποιουδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα , λειτουργούν εντελώς διαφορετικά...κάνουν το εντελώς αντίθετο και αγνοούν γονείς και ηθκούς προστακτικούς κώδικες...

Εδώ είναι η ουσία του θέματος-προβλήματος...γιατί άραγε..???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 13:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
think_math , συμφωνω απολυτα, μαλιστα στην εξελιξη της απαντησης εβλεπα τις απαντησεις που μου προκαλουσε η καθε προηγουμενη προταση ...

με μια μικρη παρατηρηση σε ενα σημειο που το καταλαβαινεις και εσυ ...

για την ισοτητα - ιδια δικαιωματα , συμφωνο οτι δεν γεννιομαστε ισοι ... συμφωνω οτι ο τεμπελης (οταν δεν ειναι ασθενεια η τεμπελια) δεν μπορει να εχει τα ιδια με τον χειρουργο ή με τον αστροφυσικο κτλπ ... εαν ομως θελουμε να λεγομαστε "ανθρωποι" (με την φιλοσοφικη εννοια εαν θες) και οτι ειμαστε εστω σε κατι διαφορετικοι απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους πεταξουμε και στον καιαδα (γιατι τοτε εχουμε σοβαρο προβλημα , κατα την αποψη μου , χωρις να την θεωρω οτι ειναι και η σωστη , μπορει σωστο να ειναι το αντιθετο!!!!!) , αλλα θα πρεπει να εχουν κατ ελαχιστον τα απαραιτητα για την επιβιωση τους , κατα πως οριζει η κοινωνια μεσα στην οποια ζουν , καθως αλλο ειναι το ελαχιστο για μας (μια δουλεια , ενα σπιτι και αντε να βαλω και ενα μικρο αυτοκινητο ή μοτοσυκλετα) και αλλο για εναν μογγολο (υποθετικα παντα , 3 αλογα και μια γυναικα) και αλλο για τον αιθιοπα (ενα ποτηρι νερο και ενα πιατο φαϊ)...

κανω την παραπανω παρατηρηση γιατι ναι μεν συμφωνω με οσα λες (και εχω την ιδια ακριβως αποψη ή γνωση θα ελεγα καλυτερα) αλλα εχω μια διαφορετικη θεση για το συγκεκριμενο θεμα (οχι τοσο απολυτη οσο εκφραστηκε στην απαντηση για ισα σε ολους ... ισα ως τις βιοτικες αναγκες απο εκει και πανω οτι καταφερει ο καθενας)

οπως σωστα λες οτι παντα ο εξυπνος θα την φερνει στον χαζο και καλα κανει , αλλα ειμαι υπερ του μετρου , πχ οκ σα χαζος δινω 5 ευρω για ενα καφε που κοστιζει 5 λεπτα .... αλλα σε μια κοινωνια που σεβεται τον ανθρωπο και δεν επιτρεπει το "υπερκερδος" ή εαν θες την "υπερεκμεταλευση" (γιατι εκμεταλευση θα υπαρχει παντα) θα ηταν ποιο "ομαλη" ισως ... χωρις αυτο να αφαιρει ολα τα αλλα χαρακτηριστικα που αναφαιρεις !!! ( το παραδειγμα καφες μπορει να γινει αναγωγη σε οτι θελουμε απο τον εργαζομενο που τον απολυει ή του μειωνει το μισθο ή τον εχει να δουλευει 10 ωρες και τον πληρωνει για 4 ή τον εργαζομενο που παραγει προιον αξια 1000 και πληρωνεται αυτος 1 και τα 999 τα παιρνει ο εξυπνος που ειχε την ιδεα ... να παρει αυτος που ειχε την ιδεα αλλα οχι 999 να παρει 2 ή να παρει 5 ,9 αντε και 99 ή εστω να δωσει μια ποιο σωστη αμοιβη σε αυτον που το παραγει ή να το πουλαει σε ποιο λογικη τιμη κτλπ !!!! ) στο θεμα της εκμεταλυεσης ειμαι υπες της εξομαλυνσης των 2 ακρων , ωστε να ερθουν ποιο κοντα ή η μεταβαση απο το ενα στο αλλο να ειναι ποιο ομαλη !!!


τελος να αναφαιρω οτι η απουσια αυτης της γνωσης για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ειναι που δημιουργει πολλες στρεβλωσεις στον τροπο που ανταλαμβανομαστε τα παντα γυρω μας ... αντιθετα η παρουσια της δινει στον καθενα μας μια αλλη οπτικη στο πως να αντιμετωπιση την ιδια την ζωη θα τολμουσα να πω !!!


ευχαριστω

(αντε , ειχες δεν ειχες με εκανες απαισιοδοξο χαχαχα γιατι μαρεσει να βλεπω το υποθετικο καλυτερο μελλον και βαση αυτου να προσαρμοζω την σκεψη μου και την ζωη μου καποιες φορες !!! νασαι καλα)


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 14:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν δικαιουνται ολοι οι άνθρωποι να μοιράζονται εξίσου τους πόρους του πλανήτη .
Διοτι οι ανθρωποι εκ φύσεως γεννιούνται άνισοι και η εξέλιξη τους στην ζωή τους καθιστά ακόμα πιο άνισους .

Δεν μπορεί αυτός που τεμπελίαζει σε ένα καφενείο όλη μέρα να δικαιούται τα ίδια με αυτον που σώζει ζωές σε ένα χειρουργείο .
Η για να στο πώ ακόμα πιο ξεκάθαρα δεν μπορεί ο ηλίθιος να δικαιούται τα ίδια με τον ευφυη .

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα . Είναι αφύσικα , και για αυτό τον λόγο είναι ουτοπικά .
Πάντα οι έξυπνοι θα βρίσκουν τρόπους να εκμεταλεύονται τους ηλίθιους γιατί τελικά , και σύμφωνα με τον φυσικό νόμο , οι έξυπνοι πρέπει να επιβιώσουν και όχι οι ηλίθιοι .

Ξέρεις για όλα αυτα οι χριστιανοί θα με αποκαλέσουν φασίστα και ρατσιστή .
Πιστευουν οτι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι επειδή το είπε ο Χριστούλης .
Τόσα καταλαβαίνουν τόσα λένε .


Και εγώ θα σε πω ρατσιστή και φασίστα Think Math όχι μόνο οι Χριστιανοί. Η ποιότητα του πολιτισμού μια κοινωνίας αλλά και του ήθους ενός ατόμου ξεχωριστή φαίνεται από το πώς συμπεριφέρεται στους ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ, σε αυτούς που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, σε αυτούς των οποίων η απώλεια λίγες ή και μηδενικές συνέπειες έχει. Στους νεκρούς, στις γυναίκες, τα παιδιά ακόμα και αυτούς που τεμπελιάζουν όπως λες. Δε λέω ότι πρέπει να δικαιούνται τα ΙΔΙΑ ακριβώς αλλά τουλάχιστον τα προς το ζην...


Ψηλός

quote:
Έλα ντε; Τι να λέμε τώρα; Ποιος μπορεί να σου παραβγεί στις γνώσεις;;

Όποιος διαβάζει, μελετάει, ενημερώνεται από έγκριτα επιστημονικά περιοδικά και βιβλία συστηματικά, μπορεί χαλαρά να ξεπεράσει τον οποιοδήποτε στις γνώσεις, όχι μόνο εμένα... Αντιθέτως, όποιος ξεκινάει με επιχειρήματα στρεβλής αντίληψης της φύσης και της ζωολογίας για να στηρίξει διδασκαλίες στο κατηχητικό δεν έχει ελπίδα και θα δει τις ιδέες και τα επιχειρήματα του να ξεβιδώνονται... Όπως κάνεις εσύ τώρα δηλαδή για αυτό και βγάζεις χολή

quote:
Για πες μου, αφού φαίνεται πως γνωρίζεις τα πάντα, ποια είναι η δύναμη του ιού του Έιντς που σκοτώνει τον άνθρωπο και με ποιο ζώο τον συγκρίνεις, με το λιοντάρι ή με την ύαινα;

Δεν υπάρχει θέμα "δύναμης" υπάρχει θέμα "πλεονεκτήματος". Το μικρό του μέγεθος, η ικανότητά να μεταλλάσσεται διαρκώς και να μη μας αφήνει έτσι να φτιάξουμε εμβόλια και άλλα πολλά. Αυτό ακριβώς έγραψα. Δεν είναι ωμή δύναμη ή βάρος, είναι ζήτημα "πλεονεκτημάτων"...Αλλά τι να λέμε τώρα...

Όσο με το ποιο ζώο το συγκρίνω... Θα σου έλεγα το Χριστιανό αλλά με έλεγες εμπαθή για αυτό το αλλάζω και λέω τον άνθρωπο γενικά. Ο άνθρωπος έχει σκοτώσει πολλούς περισσότερους ανθρώπους από τον ιό HIV. Μόνο τους παγκόσμιους πολέμους να βάλεις... (α και ξέρεις τι θρησκεία είχαν οι πρωταγωνιστές σε πολλά από αυτά τα γεγονότα...μην τα ξαναλέμε)


quote:
Αν θες, για κάντο πιο λιανά αυτό που λες για το «κάποιο είδος πλεονέκτημα» και πώς αποκτείται; Τι λέει η «επιστήμη» σχετικά;

Κοίτα μεταμόσχευση εγκεφάλου ή φόρτωμα ψηφιακών βιβλίων στη μνήμη δεν είναι εφικτό ακόμα. Για να καταλάβει και να μάθει ο άνθρωπος πρέπει να διαβάσει. Τα πάντα. Και να μορφώνεται. Όσο για το "επιστήμη", προς τι τα εισαγωγικά; Μετά την εξελικτική βιολογία, τη φυσική στοιχειωδών σωματιδίων, την πυρηνική φυσική,τη θεωρία του χάους, το big bang σειρά έχει ΚΑΙ η ζωολογία θα αμφισβητηθεί από τους Μεγαλοχριστιανούς; Ποια επιστήμη θα αφήσετε; Τη ...χριστιανική θεωρία όπως λέει ο Ευρωπαίος;

quote:
Τελικά, είσαι άνθρωπος ή κομπιούτερ; Θα μου πεις τώρα, όπως σε έχουν προγραμματίσει, έτσι και δουλεύεις. Όλα είναι μια εξίσωση ..............
Άστο, άνοιξε κάνα λεξικό ή .... ρώτα τον Μάτσεντον, κάτι θα ξέρει αυτός.

Αν δεν είχα στοιχεία θα έλεγες ότι κάνω απληροφόρητη κριτική και ότι δεν έχω επιχειρήματα. Τώρα που προσκομίζω επιχειρήματα είμαι "κομπιούτερ", δηλαδή προσπαθείς να με μειώσεις από το επίπεδο του ανθρώπου ώστε να θεωρηθούν τα λεγόμενά μου "ανεπαρκή". Προσωπικές επιθέσεις...Αυτό είναι το επίπεδό σου... Δεν απογοητεύεις.


Ποιοι με έχουν προγραμματίσει ρε Ψηλέ; Οι Νεφελίμ; Αυτό που λέω είναι η αλήθεια της φύσης όπως τη διαπιστώνουν οι αρμόδιοι επιστήμονες. Υπάρχει παντού...Δε σε συμφέρει; Τι να κάνουμε;


Όσο για το τι είναι εξίσωση, και εν προκειμένω ΔΙΑΦΟΡΙΚΗ εξίσωση, σε ένα κόσμο ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ είναι ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΟΥΣ σημασίας να μπορείς να μοντελοποιήσεις μαθηματικά τις μεταβολές... Τι σου λένε όμως αυτά θα μου πεις; Τίποτα. Ευτυχώς για σένα και για όλους μας λέγανε κάτι στο Νεύτωνα, τον Αϊνστάιν και άλλους σπουδαίους.


quote:
Τελικά, μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε. Ο Θίνκ Μαθ μιλά για να θρέψουν πλουσιοπάροχα και εσύ μιλάς για το τι θα φάμε.

Κοιτά, δεν ξέρω αν στο έχουν πει στο κατηχητικό, αλλά ΔΕΝ έχουν όλοι οι άνθρωποι στη γη να φάνε.

Λίγα μετρήσιμα μεγέθη
"
As many as 2.8 billion people on the planet struggle to survive on less than $2 a day, and more than one billion people lack reasonable access to safe drinking water.
The U.N. reports that 825 million people are still undernourished; the average person in the industrial world took in 10 percent more calories daily in 1961 than the average person in the developing world consumes today.

"

Αυτό που λέω εγώ και ο think math είναι πλευρές του ίδιου νομίσματος σε διαφορετικό χρόνο. Αν αποφασίσουμε ως ανθρωπότητα να καταναλώνουμε όσο και οι ΗΠΑ η γη δε φτάνει ούτε για 2 δις ανθρώπους. Αν αποφασίσουμε να καταναλώνουμε όσο οι Κινέζοι μπορεί να φτάσει για 15 δις. Τα νούμερα είναι τυχαία αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις την πραγματικότητα που αντικατοπτρίζουν. Δεν είναι μόνο θέμα ισοκατανομής αλλά και επάρκειας...

quote:
Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τι θεωρεί ο καθένας μας ο αναγκαίο και σημαντικό για τη ζωή. Ο Θινκ Μαθ μιλά για «πλουσιοπάροχα», θαρρείς και το ίδιο κάνουν και τα λιοντάρια. Eκεί βρίσκεται τάχα η έννοια της ζωής για τον άνθρωπο;

Τα λιοντάρια,ή για την ακρίβεια τις τίγρεις(τι διαφορά να έχουν αυτά τα δύο άραγε;), τα ανέφερα γιατί είπες κάτι ΕΣΥ όχι ο Think Math. Kάτι για αρμονίες στη φύση, για έλλειψη συγκρούσεων... Και το επιχείρημα αυτό το ξεβίδωσα για αυτό και βγάζεις τόση χολή. Η έννοια της ζωής, της συνέχειας του βιολογικού και χημικού αυτού φαινομένου, είναι χωρίς αμφιβολία στη διατροφή. Εσείς οι Μεγαλοχριστιανοί δεν τρώτε; Η' τρέφεστε μόνο με το "πνεύμα"... Κάτι γιόγκι στην Ινδία το κάνουν αυτό... Τώρα αν θες να μου μιλήσεις για σκοπούς και παραδείσους, τα είπα ξανά και ξανά στον Ευρωπαίο... 2000 χρόνια ΟΥΤΕ μία ιδανική κοινωνία...

quote:
Πώς να νιώσει το Θεό ένας άνθρωπος που είναι διαποτισμένος με τέτοιες ιδέες; Παρόλα αυτά, ζητά αποδείξεις για την ύπαρξή Του. Άιντε τώρα ψάξε βρες στις «εξισώσεις Lotka Volterra».

Φιλοσοφικά, να σε πληροφορήσω, ασπάζομαι την άποψη ότι ΔΕΝ μπορούν να υπάρξουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για το Θεό. Και δεν είμαι ο πρώτος στην ιστορία που λέει κάτι τέτοιο. Το ξαναείπα, η ειλικρινής απάντηση είναι "ΔΕΝ ξέρω". Ο λόγος που ασχολήθηκα είναι το αστείο επιχείρημα του Ευρωπαίου ότι τα πατερικά κείμενα και η Αγία Γραφή είναι "αποδείξεις". Λες και αυτός είναι έξυπνος και όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι είναι χαζοί.Και εννοώ και των άλλων θρησκειών... Είναι γελοίο να πλασάρεσαι με τέτοια σιγουριά όταν τα στηρίγματα της πίστης είναι ξεκάθαρα η υποκειμενικότητα. Και παρεμπιπτόντως, ΜΗΠΩΣ εσύ θα τολμήσεις να απαντήσεις στο ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ επιχείρημα κατά της θρησκείας που έθεσα κανά 100 φορές,αυτό της πολλαπλότητάς της... Για κάποιο λόγω οι Χριστιανοί μπαίνετε μαζί στα θέματα και είστε επιθετικοί και ορμητικοί αλλά κάποια ερωτήματα, δειλιάζετε να το πω, κάνετε πως δεν τα βλέπετε να το πω... Δεν ξέρω

Εσύ που τον νιώθεις το Θεό βοήθησες σε κάτι την ανθρωπότητα; Ή είσαι εξίσου αδιάφορο στοιχείο με εμένα. Σταμάτησε κανένας πόλεμος από τις προσευχές σου;


quote:
Πάντως, δεν ξέρω αν σου ξέφυγε ή το είπες εν πλήρη συνειδήσει, αλλά είπες μια αλήθεια. «Το δίκαιο είναι να μοιράζονται οι άνθρωποι τους πόρους εξίσου .....». Μόνο που αυτό είναι το δίκαιο του Θεού και όχι του ανθρώπου.

Μπαρδόν; Η έννοια της δικαιοσύνης δεν είναι αναγκαστικά του Θεού, μπορεί να είναι και υπεράνω... Άσχετα που εκ του αποτελέσματος, μπορούμε να πούμε σίγουρα ότι αφορά και βοηθά τον άνθρωπο. Το βλέπω ΩΦΕΛΙΜΙΣΤΙΚΑ από τη σκοπιά του συνόλου των ανθρώπων...Αν έχεις ανάγκη να φοβάσαι την κόλαση ή το Θεό για να είσαι ΔΙΚΑΙΟΣ, αν έχεις ανάγκη να σου υποδείξει η ανώτερη δύναμη τι είναι σωστό, αλίμονο σου! Το σωστό είναι σωστό όχι μόνο επειδή μας το λέει ο Θεός, αλλά και επειδή το λέει η λογική

quote:
Βέβαια, αν γίνει κάτι τέτοιο, και εκεί βρίσκεται το κλειδί, ούτε από μεταλλάξεις θα εξαρτόμαστε, αλλά ούτε και από την υδροπονική.

Μην ορκίζεσαι... Κάποια στιγμή θα είναι πράγματικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ οι άνθρωποι. Βλέπεις ο Θεός δε ρώτησε τον Ιησού του Ναυί και τους άλλους Φωστήρες της θρησκείας που κυνηγούσαν το Γαλιλαίο και έφτιαξε τον πλανήτη σφαιρικό και πεπερασμένο αντί για Επίπεδο και απεριόριστο... Καλό είναι να έχουμε βρει τρόπους να συντηρήσουμε την ανθρωπότητα

quote:
Βλέπεις λοιπόν πως η ουσία της φύσης βρίσκεται στην ίση κατανομή των πόρων και στο σεβασμό της ίδιας; Δεν είμαστε μακριά από την αρμονία.

Δε μου έχεις ορίσει τι εννοείς ΑΡΜΟΝΙΑ. Ισορροπία βλέπω, αρμονία όχι σου είπα...Δεν το είδες που ρώταγα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 01:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

makfor

quote:
για την ισοτητα - ιδια δικαιωματα , συμφωνο οτι δεν γεννιομαστε ισοι ... συμφωνω οτι ο τεμπελης (οταν δεν ειναι ασθενεια η τεμπελια) δεν μπορει να εχει τα ιδια με τον χειρουργο ή με τον αστροφυσικο κτλπ ... εαν ομως θελουμε να λεγομαστε "ανθρωποι" (με την φιλοσοφικη εννοια εαν θες) και οτι ειμαστε εστω σε κατι διαφορετικοι απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους πεταξουμε και στον καιαδα (γιατι τοτε εχουμε σοβαρο προβλημα , κατα την αποψη μου , χωρις να την θεωρω οτι ειναι και η σωστη , μπορει σωστο να ειναι το αντιθετο!!!!!) , αλλα θα πρεπει να εχουν κατ ελαχιστον τα απαραιτητα για την επιβιωση τους , κατα πως οριζει η κοινωνια μεσα στην οποια ζουν , καθως αλλο ειναι το ελαχιστο για μας (μια δουλεια , ενα σπιτι και αντε να βαλω και ενα μικρο αυτοκινητο ή μοτοσυκλετα) και αλλο για εναν μογγολο (υποθετικα παντα , 3 αλογα και μια γυναικα) και αλλο για τον αιθιοπα (ενα ποτηρι νερο και ενα πιατο φαϊ)...

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες .
Συμφωνώ οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα στην ζωή ,οτι πρέπει να είναι ισοι απέναντι στον νόμο , και οτι ολοι δικαιούνται ένα πιάτο φαί .
Εγώ άλλο πράγμα είπα :

Οτι εκ των πραγμάτων επειδή η ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες δεν υφίσταται , η κοινωνική ανισότητα είναι κάτι το δεδομένο .
Δεν δικαιούνται ολοι τα ίδια σε αυτη την ζωή .
Αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που οι θρησκείες αποτυνχάνουν να πείσουν τους ανθρώπους επειδή προσπαθούν να κατασκευάσουν έναν ουτοπικό κόσμο ειρήνης , ισότητας , και αγαπης .

Δεν μας λένε όμως πως είναι δυνατόν ολα τα παραπάνω να συνυπάρξουν στον κόσμο που ζούμε .
Γιατί η αγάπη προς το παιδί μου ας πούμε , δεν είναι ίση εκ προοιμίου με την αγάπη για τον γειτονά μου , πράγμα που σημαίνει οτι αυτομάτως καταργείται απο μέρους μου η ισότητα των ανθρώπων .
Καταργείται επίσης και η ειρήνη και η αδελφοσύνη γιατί μπροστά στον κυνδυνο να χαθεί το παιδί μου δεν θα δίσταζα να σκοτώσω τον γειτονά μου αν αυτός ευθύνεται για ότι συμβαίνει στο παιδί μου .

Εν κατακλείδι η ανθρώπινη ζωή και ο κόσμος που ζούμε , είναι μία πολύ περίπλοκη διαπλοκη σχέσεων , συμφερόντων ,ενστίκτων , συναισθημάτων και αναγκών , που δεν είναι καθόλου ευκολο να κατανοηθεί .

Για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν έχει υπάρξει ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας ένα κοινα αποδεκτο σύνολο ηθικών κανόνων , και ακόμα και αν κάποια θρησκεια προτείνει κάποιο ,το κανει "λάστιχο" η ίδια ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες .

Ο φόνος ας πούμε για παράδειγμα , είναι μέγιστη αμαρτιά , αλλά οι χριστιανοι δεν δισταζαν να καίνε ζωντανους ανθρώπους στον μεσαίωνα .


Αυτά για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε .


quote:
τελος να αναφαιρω οτι η απουσια αυτης της γνωσης για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ειναι που δημιουργει πολλες στρεβλωσεις στον τροπο που ανταλαμβανομαστε τα παντα γυρω μας ... αντιθετα η παρουσια της δινει στον καθενα μας μια αλλη οπτικη στο πως να αντιμετωπιση την ιδια την ζωη θα τολμουσα να πω !!!

Αυτο ακριβώς είναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ . Χτυπησες διάνα .
Αν καταλήξουμε στο τι ακριβως είναι ο άνθρωπος και εξερευνήσουμε όλα τα μυστήρια που είναι θαμμένα στο μυαλό του , τοτε μόνο θα είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε απολυτα γιατί συμπεριφερόμαστε τρόπο που συμπεριφερόμαστε .

IndustrialAngel :

quote:
Και εγώ θα σε πω ρατσιστή και φασίστα Think Math όχι μόνο οι Χριστιανοί. Η ποιότητα του πολιτισμού μια κοινωνίας αλλά και του ήθους ενός ατόμου ξεχωριστή φαίνεται από το πώς συμπεριφέρεται στους ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ, σε αυτούς που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, σε αυτούς των οποίων η απώλεια λίγες ή και μηδενικές συνέπειες έχει. Στους νεκρούς, στις γυναίκες, τα παιδιά ακόμα και αυτούς που τεμπελιάζουν όπως λες. Δε λέω ότι πρέπει να δικαιούνται τα ΙΔΙΑ ακριβώς αλλά τουλάχιστον τα προς το ζην...

Οπως εξηγησα παραπάνω δεν διαφωνώ με αυτο που γράφεις .
Ασφαλως και η ανθρώπινη κοινωνία πρέπει να σταθεί ενα σκαλοπάτι πάνω απο το επίπεδο του ζώου , και να φροντίσει και αυτούς που δεν έχουν τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για να επιβιώσουν σε αυτον τον κόσμο .
Αυτο όμως δεν πρέπει να γίνεται σε βάρος αυτων που είναι προικισμένοι , που έχουν τις δυνατότητες δηλαδή , να πάνε τον πολιτισμό και την ανθρωπότητα ένα βήμα πιο πέρα .

Δες τη Ελλάδα για παραδειγμα .
Ειναι μία χώρα σε τραγική παρακμή σε όλα τα επιπεδα , γιατί επετρεψε σε ολους τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ , ΑΚΑΜΑΤΗΔΕΣ και σε όλα τα ΠΑΡΑΣΙΤΑ της κοινωνίας να επιβιώσουν και να γίνουν αφεντικά .
Επέτρεψε σε κάθε ΑΝΟΗΤΟ που είχε "μπαρμπα στην κορώνη" , να γίνει απο διευθυντης δημοσιας υπηρεσίας μέχρι και Προθυπουργός .
Το αποτελεσμα είναι οι ΥΓΙΕΙΣ δυνάμεις αυτης της χώρας , να φευγουν στο εξωτερικό ριχνοντας μαύρη πέτρα πίσω τους .

Θα ηταν προτιμότερο να είχαμε πετάξει στον "καιάδα" μερικούς απο αυτούς όταν έπρεπε , παρα να κλαίμε τωρα με κροκοδείλια δάκρυα για την συνολική απώλεια της πατρίδας .

Τι να τον κάνω τον πολιτισμένο τρόπο αντιμετώπισης των ανόητων και των παράσιτων , οταν το αποτελεσμα του χαιδεματός τους ειναι να συμπαρασύρουν και τους υπόλοπους στον όλεθρο ?

Δεν εχει ανάγκη απο ΑΓΑΠΗ και ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ η κοινωνία για να είναι Ανθρώπινη .
ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ χρειάζεται .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 02:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΑΡΙΝΟΣ :

quote:
Διαβάζω παντού να λέγεται , ότι ο Χριστιανισμός ή ο Βουδισμός ή η οποιαδήποτε Θρησκεία , δεν λέει να κάνουμε "αυτό" ή "εκείνο" ή το "άλλο"...εννοώντας παραβατικές πράξεις...

Κι'ομως οι άνθρωποι , παρά τις συμβουλές-εντολές...πρωτίστως των γονιών και εν συνεχεία του οποιουδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα , λειτουργούν εντελώς διαφορετικά...κάνουν το εντελώς αντίθετο και αγνοούν γονείς και ηθκούς προστακτικούς κώδικες...

Εδώ είναι η ουσία του θέματος-προβλήματος...γιατί άραγε..???


Η απαντηση φίλε Εαρινέ νομίζω οτι είναι απλή .
Οι ηθικοι κανόνες είναι καταρχήν κάτι πολύ σχετικό .
Αλλάζουν ανάλογα με τις ανάγκες .
Νομίζω οτι σε αυτό δεν χρειάζεται να επεκταθώ ιδιαίτερα .

Κατα δευτερον ολοι οι άνθρωποι δεν έρχονται στην ζωή με το ίδιο μυαλό και δεν έχουν όλοι τις ίδιες παραστάσεις .

Ο μεγάλος φιλόσοφος Νιτσε , που τόσο πολύ έχουν συκοφαντήσει οι χριστιανοί , έγραφε στην "Γενεαλογία της Ηθικής" :

" Υπάρχουν δύο είδη Ηθικής:
1) Η ηθική των Κυρίων δηλαδή των εξουσιαστών .
2) Η ηθική των δούλων δηλαδή των εξουσιαζομένων .

Οταν ένας άνθρωπος έχει γεννηθεί και γαλουγηθεί να είναι δυνατός με ισχυρή θέληση , με επιθετικές τάσεις , και έχει μέσα του το πολεμικό ιδεώδες , τότε υιοθετεί την ηθική των Κυρίων .
Δηλάδή να θεωρει ηθικό , την επιβολη τους στους αδύνατους , να είναι σκληρος και αποφασιστικος , και χωρις οικτο για τους αδύνατους όταν χρειάζεται .

Οταν ένας άνθρωπος έχει γεννηθεί και έχει γαλουχηθεί να είναι δούλος , εκφράζεται και ικανοποιείται απο την ηθική του χριστιανισμού .
Δηλαδή περιφρονεί την βούληση για δύναμη , την αγωνιστικότητα και δέχεται ως ηθικές αξίες την συμπόνοια τον οικτο ,την φροντίδα των άλλων και την αγάπη . "

Αυτα γράφει ο μεγάλος στοχαστής .

Και οι δύο Ηθικές είναι προιοντα της ιδιοσυγκρασίας του κάθε ατόμου , και βρίσκονται γραμμένες μέσα στο γενετικό του κωδικά .
Υπάρχουν παιδιά που απο μικρά θέλουν να είναι αρχηγοί και άλλα που θέλουν να ακολουθούν τον αρχηγο .

Μπορεί βέβαια , η επιλογή αυτη να διδαχθεί σε κάποιο βαθμό ανάλογα με το πως μεγαλώνει κάποιος , και σε ποιο περιβάλλον.

Οταν εσύ λοιπόν κάνεις χριστιανική κατήχηση σε ένα άτομο της πρώτης κατηγορίας , θα γελάσει με την ψυχή του και θα φύγει , γιατί θα θεωρήσει οτι άκουσε ανοησίες .

Η ακόμα χειροτερα , μπορεί να αποδεχθεί ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ αυτα που άκουσε , και στην ζωή του να κάνει τα τελείως αντίθετα.
Δεν είναι δυνατον κάποιος που ασκεί εξουσία η του αρέσει η εξουσία να έχει Χριστιανική ηθική .
Είναι ΑΤΟΠΟ και ΠΑΡΑΛΟΓΟ και δεν έχει συμβεί ποτέ , ουτε απο "Αγιους" ανθρώπους .

Τρανό παράδειγμα είναι ο Μέγας Κωνσταντίνος , ο οποιος μάλλον σοφά πράττοντας έγινε χριστιανός την τελευταία μέρα της ζωής του , γνωρίζοντας οτι αυτο που πρέσβεβε ώς εξουσιαστής , δεν είχε ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τον Χριστιανισμό .
Τουλαχιστον ήταν ειλικρινής με τον εαυτό του .

Απο την άλλη , οταν τα ατομα στα οποία κάνεις κατήχηση ένστερνίζονται την ηθική του δούλου , γιατί ετσι γεννήθηκαν η ανατράφηκαν , εκεί θα βρεις πρόσφορο έδαφος για οπαδούς .

Νομίζω οτι το επόμενο βήμα μπορείς να το μαντέψεις .
Οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα διδάσκονται απο την κοινωνία και το πως αυτή λειτουργει , να υιοθετούν την Ηθική του εξουσιαστή .

Ολοι θέλουν να είναι πρόεδροι , να γίνουν βουλευτές να αποκτήσουν χρήμα και δύναμη .
Για αυτό τον λόγο η ηθική του χριστιανισμού δεν βρίσκει πρόσφορο έδαφος στην σύγχρονη κοινωνία .
Γιατί απλά οι δέκτες βρίσκονται σε άλλη συχνότητα .

Το επομενο λογικό βήμα είναι νομίζω και αυτό προφανές :
Δηλαδή για ποιο λογο εφευρέθηκε ο χριστιανισμός .
Απλά για να μπορούν οι εξουσιαστες να εξουσιαζουν ευκολότερα τους εξουσιαζόμενους .

Οι δουλοι πρέπει να είναι καλοί και ηθικοί και προπάντων να μην φέρνουν αντιρρήσεις στους κυριους και στον θεό τους .
Τους υπόσχεσαι και μία μετα θάνατον ζωή , και τους έχεις στο χέρι .

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 09:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
think_math +

συμφωνω σε ολα τα παραπανω .... και ειδικα μετα την διευκρινηση η οποια θεωρω οτι τελικα ηταν απαραιτητη ...

νασαι καλα !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 10:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 14:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξενίζει τελικά ότι η "ζωολογία του κατηχητικού" αντιβαίνει τη γνώση του πραγματικού κόσμου των ζώων. Εδώ ο Χριστός δεν ήξερε τις συνήθειες των κοράκων που ο ΙΔΙΟΣ έφτιαξε...

Κατα Λουκάν, κεφάλαιο 12
24 κατανοήσατε τοὺς κόρακας, ὅτι οὐ σπείρουσιν οὐδὲ θερίζουσιν, οἷς οὐκ ἔστι ταμεῖον οὐδὲ ἀποθήκη, καὶ ὁ Θεὸς τρέφει αὐτούς· πόσῳ μᾶλλον ὑμεῖς διαφέρετε τῶν πετεινῶν;


Για να δούμε τι ξέρουμε από τη βιολογία
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Raven

Corvus corax

Συνήθειες και διατροφή


n some places they are mainly scavengers, feeding on carrion as well as the associated maggots and carrion beetles.[43] Plant food includes cereal grains, berries and fruit. They prey on small invertebrates, amphibians, reptiles, small mammals and birds.[44] Ravens may also consume the undigested portions of animal feces, and human food waste. They store surplus food items, especially those containing fat, and will learn to hide such food out of the sight of other Common Ravens.[37] They also raid the food caches of other species, such as the Arctic Fox.[45] They may also associate with another canine, the Grey Wolf, as a kleptoparasite, following to scavenge carcasses in winter.[46]

Αποθηκεύουν δηλαδή τροφή...


Άμα ο Χριστός δεν ξέρει τι κάνουν τα κοράκια, τι να περιμένει κανείς από τον Ψηλό...


Α και μην πει κανένας τίποτα για τον άθεο, κομουνιστή, σατανιστή (όλα αυτά ταυτόχρονα) Δαρβίνο. Αυτά παρατηρήθηκαν από ΑΛΛΟΥΣ, άλλου αντικειμένου. Τα κοράκια έχουν αυτήν τη συμπεριφορά ανεξαρτήτως ισχύος της εξελικτικής θεωρίας...


Edited by - IndustrialAngel on 26/08/2010 16:30:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 14:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΡΙΝΟΣ :

quote:
Διαβάζω παντού να λέγεται , ότι ο Χριστιανισμός ή ο Βουδισμός ή η οποιαδήποτε Θρησκεία , δεν λέει να κάνουμε "αυτό" ή "εκείνο" ή το "άλλο"...εννοώντας παραβατικές πράξεις...

Κι'ομως οι άνθρωποι , παρά τις συμβουλές-εντολές...πρωτίστως των γονιών και εν συνεχεία του οποιουδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα , λειτουργούν εντελώς διαφορετικά...κάνουν το εντελώς αντίθετο και αγνοούν γονείς και ηθκούς προστακτικούς κώδικες...

Εδώ είναι η ουσία του θέματος-προβλήματος...γιατί άραγε..???


Η απαντηση φίλε Εαρινέ νομίζω οτι είναι απλή .
Οι ηθικοι κανόνες είναι καταρχήν κάτι πολύ σχετικό .
Αλλάζουν ανάλογα με τις ανάγκες .
Νομίζω οτι σε αυτό δεν χρειάζεται να επεκταθώ ιδιαίτερα .

Κατα δευτερον ολοι οι άνθρωποι δεν έρχονται στην ζωή με το ίδιο μυαλό και δεν έχουν όλοι τις ίδιες παραστάσεις .

Ο μεγάλος φιλόσοφος Νιτσε , που τόσο πολύ έχουν συκοφαντήσει οι χριστιανοί , έγραφε στην "Γενεαλογία της Ηθικής" :

" Υπάρχουν δύο είδη Ηθικής:
1) Η ηθική των Κυρίων δηλαδή των εξουσιαστών .
2) Η ηθική των δούλων δηλαδή των εξουσιαζομένων .

Οταν ένας άνθρωπος έχει γεννηθεί και γαλουγηθεί να είναι δυνατός με ισχυρή θέληση , με επιθετικές τάσεις , και έχει μέσα του το πολεμικό ιδεώδες , τότε υιοθετεί την ηθική των Κυρίων .
Δηλάδή να θεωρει ηθικό , την επιβολη τους στους αδύνατους , να είναι σκληρος και αποφασιστικος , και χωρις οικτο για τους αδύνατους όταν χρειάζεται .

Οταν ένας άνθρωπος έχει γεννηθεί και έχει γαλουχηθεί να είναι δούλος , εκφράζεται και ικανοποιείται απο την ηθική του χριστιανισμού .
Δηλαδή περιφρονεί την βούληση για δύναμη , την αγωνιστικότητα και δέχεται ως ηθικές αξίες την συμπόνοια τον οικτο ,την φροντίδα των άλλων και την αγάπη . "

Αυτα γράφει ο μεγάλος στοχαστής .

Και οι δύο Ηθικές είναι προιοντα της ιδιοσυγκρασίας του κάθε ατόμου , και βρίσκονται γραμμένες μέσα στο γενετικό του κωδικά .
Υπάρχουν παιδιά που απο μικρά θέλουν να είναι αρχηγοί και άλλα που θέλουν να ακολουθούν τον αρχηγο .

Μπορεί βέβαια , η επιλογή αυτη να διδαχθεί σε κάποιο βαθμό ανάλογα με το πως μεγαλώνει κάποιος , και σε ποιο περιβάλλον.

Οταν εσύ λοιπόν κάνεις χριστιανική κατήχηση σε ένα άτομο της πρώτης κατηγορίας , θα γελάσει με την ψυχή του και θα φύγει , γιατί θα θεωρήσει οτι άκουσε ανοησίες .

Η ακόμα χειροτερα , μπορεί να αποδεχθεί ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ αυτα που άκουσε , και στην ζωή του να κάνει τα τελείως αντίθετα.
Δεν είναι δυνατον κάποιος που ασκεί εξουσία η του αρέσει η εξουσία να έχει Χριστιανική ηθική .
Είναι ΑΤΟΠΟ και ΠΑΡΑΛΟΓΟ και δεν έχει συμβεί ποτέ , ουτε απο "Αγιους" ανθρώπους .

Τρανό παράδειγμα είναι ο Μέγας Κωνσταντίνος , ο οποιος μάλλον σοφά πράττοντας έγινε χριστιανός την τελευταία μέρα της ζωής του , γνωρίζοντας οτι αυτο που πρέσβεβε ώς εξουσιαστής , δεν είχε ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τον Χριστιανισμό .
Τουλαχιστον ήταν ειλικρινής με τον εαυτό του .

Απο την άλλη , οταν τα ατομα στα οποία κάνεις κατήχηση ένστερνίζονται την ηθική του δούλου , γιατί ετσι γεννήθηκαν η ανατράφηκαν , εκεί θα βρεις πρόσφορο έδαφος για οπαδούς .

Νομίζω οτι το επόμενο βήμα μπορείς να το μαντέψεις .
Οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα διδάσκονται απο την κοινωνία και το πως αυτή λειτουργει , να υιοθετούν την Ηθική του εξουσιαστή .

Ολοι θέλουν να είναι πρόεδροι , να γίνουν βουλευτές να αποκτήσουν χρήμα και δύναμη .
Για αυτό τον λόγο η ηθική του χριστιανισμού δεν βρίσκει πρόσφορο έδαφος στην σύγχρονη κοινωνία .
Γιατί απλά οι δέκτες βρίσκονται σε άλλη συχνότητα .

Το επομενο λογικό βήμα είναι νομίζω και αυτό προφανές :
Δηλαδή για ποιο λογο εφευρέθηκε ο χριστιανισμός .
Απλά για να μπορούν οι εξουσιαστες να εξουσιαζουν ευκολότερα τους εξουσιαζόμενους .

Οι δουλοι πρέπει να είναι καλοί και ηθικοί και προπάντων να μην φέρνουν αντιρρήσεις στους κυριους και στον θεό τους .
Τους υπόσχεσαι και μία μετα θάνατον ζωή , και τους έχεις στο χέρι .

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .




Συμφωνώ μαζί σου και θα'λεγα ότι βάζεις κεντρικα ζητήματα που αν -υποθέσουμε- ότι θα συζητηθούν θα δημιουργήσουν πολύ "ντόρο"..!!!

Οι άνθρωποι φίλε μου , ποτέ δεν δέχθηκαν -ενώ ενδόμυχα γνωρίζουν- να υποκειμενικοποιηθούν επι της θέσεώς τους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 16:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην νομίζεις ότι εμείς, Think Math από την USA, δεν ξέρουμε ότι το επόμενο λογικό βήμα είναι η εφεύρεση του Χριστιανισμού για να μπορούν οι εξουσιαστές να εξουσιάζουν ευκολότερα τους εξουσιαζόμενους, αλλά τι να κάνεις, φοβόμαστε μήπως οι εξουσιαστές μας κόψουν το νερό από τα πράσα και μας το πάνε στα κρεμμύδια και πάει η σοδειά.
Απλά πράγματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 18:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ

Εγώ άλλο πράγμα είπα :

Οτι εκ των πραγμάτων επειδή η ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες δεν υφίσταται , η κοινωνική ανισότητα είναι κάτι το δεδομένο .
Δεν δικαιούνται ολοι τα ίδια σε αυτη την ζωή .



Και ποιος όρισε το ότι δεν δικαιούνται όλοι τα ίδια σε ετούτη τη ζωή; Εσύ; Εγώ; Ο παποιός;

Ποιος ορίζει το ποιος είναι ο ποιο ικανός για να δικαιούται το παραπάνω σε ετούτη τη ζωή; Ο γιάπης; Ο καλλιτέχνης; Ο φιλόσοφος; Ο εργάτης; Ο χτίστης; ……….. ποιος;;
Ποιος από τους παραπάνω είναι ο λιγότερο ικανός και γιατί;

Με ποιο κριτήριο ορίζεται αυτός ο «νομοθέτης/τσαμπουκάς»; Μήπως με το μέγεθος της καταστροφικής ισχύος που διαθέτει (το αντίθετο της Χριστιανικής αγάπης) ώστε να μπορεί να εξουσιάζει και να περνά το δικό του, να ορίζει;

Εσύ αυτό που λες το δέχεσαι και το ασπάζεσαι ως έναν «υπέρτατο» δίκαιο/σωστό νόμο ή ως έναν «συμπαντικό τσαμπουκά» στον οποίο δεν μπορείς να αντιδράσεις και υποκύπτεις και τον δέχεσαι;

Τι θα πει ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες; Η λέξη ποικιλομορφία σου λέει τίποτα;

Υπάρχει καμιά ζυγαριά που τα μετρά την «ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες»; Μήπως θα πρέπει να φάμε ή να πιούμε κάτι το συγκεκριμένο για να γίνουμε ίσοι με τους «ικανούς»; Και αν δεν γίνουμε;
Και αν το παιδί σου γεννήθηκε με κάποια συγκεκριμένη νοητική ιδιομορφία/ικανότητα, θα πρέπει να μην δικαιούται τα ίδια σε αυτή τη ζωή;
Ή μήπως θα πρέπει να περιμένει τη «φιλανθρωπία» του άξιου, κατ’ εσέ, στο μυαλό συνανθρώπου του;
Και ποιος θα είναι αυτός που θα ορίσει το πόσο «φιλάνθρωπος» θα είναι απέναντι στο παιδί σου ο τάδε «άξιος»; Ο ίδιος ο «άξιος»;
Αυτός που κάνει τους πολέμους και σκοτώνει, πράγμα που το θεωρείς ως κάτι το δεδομένο και φυσικό, για να κλέψει τους φυσικούς πόρους του γείτονά του;;

Βρε ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ, τι είναι αυτά που λες;;;

Το λυπηρό είναι πως βλέπω άτομα να συμμερίζονται τις απόψεις σου και αυτό με ανησυχεί ιδιαίτερα ...... και μη το ρίξεις στην τρελίτσα πως θα σε αποκαλέσουμε φασίστα και τα σχετικά περιπαικτικά προς «λείανση» των εντυπώσεων. Αυτά που λες οδηγούν σε ακραίες καταστάσεις και έχουν αφήσει πολλές πληγές στην ανθρωπότητα στο πέρασμα του χρόνου.

Πρόσφατα, με αφορμή τη μεθοδευμένη προσπάθεια που λαμβάνει χώρα στη Γερμανία από τα ΜΜΕ για τη δημιουργία κοινής γνώμης πως όλοι εμείς οι Έλληνες είμαστε λωποδύτες και ζούμε εις βάρος του Γερμανού φορολογούμενου πολίτη, διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, στο οποίο μιλούσε και για το πώς απαξιώθηκε, με την ίδια περίπου μέθοδο, η εβραϊκή φυλή, στα μάτια των Γερμανών πολιτών και έτσι οι φασίστες μπόρεσαν και διέπραξαν αυτό το τεράστιο έγκλημα έχοντας με το μέρος τους, αν όχι την συναίνεση, την ανοχή των Γερμανών πολιτών!!!

Αν το ξαναβρώ, θα το παραθέσω εδώ μέσα γιατί αξίζει πραγματικά να διαβαστεί.

Χρειάζεται επαγρύπνηση.
Δεν γνωρίζω ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ από πού πηγάζουν αυτές σου οι απόψεις αλλά το μόνο που μπορώ να πω είναι πως είναι πολύ επικίνδυνες και τίποτα δεν προσφέρουν, αντιθέτως.
Και δεν αναφέρομαι στις αναφορές σου για το αν το λιοντάρι τρώει την ύαινα και τα σχετικά, αλλά στις δηλώσεις σου σαν και ετούτη:

"Δεν δικαιούνται ολοι τα ίδια σε αυτη την ζωή"
το οποίο και δικαιολογείς με την αναφορά σου περί αν-ισότητας στο μυαλό και στις ικανότητες.

Αυτό που έχω να πω σε όσους τυχόν συμφωνούν μαζί σου, είναι πως:

αν η "τύχη" τους έκανε να είναι σήμερα οι Σπαρτιάτες στρατιώτες, κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως σε ένα κοντινό αύριο δεν μπορεί να γίνουν οι είλωτες στον ίδιο τους τον τόπο!!

Αν η "τύχη" ή ο καλός Θεός τους χάρισε να είναι αρτιμελείς, να στέκονται στα πόδια τους και να έχουν κάποια θέση από αυτές που θεωρούνται σήμερα από τον ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ και από τον περισσότερο κόσμο, ως από εκείνες των πιο «άξιων στο μυαλό και στις ικανότητες», κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως έτσι θα είναι κα αύριο! Τα παραδείγματα που δικαιώνουν αυτό που λέω είναι πολλά, ίσως και στον περίγυρό σας να γνωρίζετε πολλά!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 19:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποιος όρισε το ότι δεν δικαιούνται όλοι τα ίδια σε ετούτη τη ζωή; Εσύ; Εγώ; Ο παποιός;

εσύ λες ότι όλοι δικαιούνται τα ίδια στην ζωή;
δηλαδή και ο μαθητής του 19,9 αλλά και ο μαθητής του 0,9 δικαιούνται και οι δυο υποτροφία;
και ο μαθητής που η οικογένεια του έχει ετήσιο εισόδημα 12.000 αλλά και ο μαθητής που η οικογένεια του έχει ετήσιο εισόδημα 12.000.000 δικαιούνται και οι δυο να στεγαστούν στην φοιτητική εστία;

και ο ανάπηρος αλλά και εγώ έχουμε το ίδιο δικαίωμα στο καλύτερο πάρκιν της πολυκατοικίας;

και αν στην πολυκατοικία υπάρχει απαγόρευση κατοικίδιων τότε θα πρέπει να μην επιτρέπετε ούτε στον τυφλό να έχει τον σκύλο του στο διαμέρισμα;

τελικά είσαι πολύ χριστιανός

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 01:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και ποιος όρισε το ότι δεν δικαιούνται όλοι τα ίδια σε ετούτη τη ζωή; Εσύ; Εγώ; Ο παποιός;

εσύ λες ότι όλοι δικαιούνται τα ίδια στην ζωή;



Εγώ λέω πως ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στη ζωή, σε ό,τι έχει ανάγκη για να επιβιώσει και να ζήσει μια αξιοπρεπής ζωή.


quote:

δηλαδή και ο μαθητής του 19,9 αλλά και ο μαθητής του 0,9 δικαιούνται και οι δυο υποτροφία;

Η παιδεία/ η γνώση, και θα έπρεπε να το γνωρίζεις εφόσον είσαι τόσο ελληναράς όσο δηλώνεις, πρέπει να είναι δωρεάν για όλους αγαπητέ μου άθεε και όχι να γίνεται εργαλείο πλουτισμού για τους ολίγους.
Η απόκτηση της γνώσης πρέπει να στοχεύει πρωτίστως στην πνευματική καλλιέργεια/ανύψωση του ατόμου και σε δεύτερη ή και τρίτη θέση να έρχεται η επαγγελματική αποκατάσταση του ίδιου του ατόμου.

Γνωρίζεις μήπως πόσα παιδιά του 0,9 στην Ελλάδα, έφυγαν στο εξωτερικό και με πολλές προσπάθειες και θυσίες κατάφεραν και σπούδασαν, τη στιγμή που η χώρα σου τους τιμωρούσε και δεν τους δεχόταν στα πανεπιστήμιά της, και σήμερα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες;


quote:

και ο μαθητής που η οικογένεια του έχει ετήσιο εισόδημα 12.000 αλλά και ο μαθητής που η οικογένεια του έχει ετήσιο εισόδημα 12.000.000 δικαιούνται και οι δυο να στεγαστούν στην φοιτητική εστία;

Έλα όμως που τα παιδιά του εισοδήματος των 12.000.000 στεγάζονται στη φοιτητική εστία και τα παιδιά των 12.000 μένουν απ΄ έξω.


quote:

και ο ανάπηρος αλλά και εγώ έχουμε το ίδιο δικαίωμα στο καλύτερο πάρκιν της πολυκατοικίας;

Σαφώς και έχετε το ίδιο δικαίωμα να έχετε και οι δυο πάρκιν, μόνο που η θέση του ανάπηρου θα πρέπει να είναι πιο φαρδιά για να μπορεί να εξυπηρετείται.


quote:

και αν στην πολυκατοικία υπάρχει απαγόρευση κατοικίδιων τότε θα πρέπει να μην επιτρέπετε ούτε στον τυφλό να έχει τον σκύλο του στο διαμέρισμα;

Τι να κάνει ο φουκαράς το τυφλός αφού αντί να έχει έναν συνάνθρωπό του δίπλα του, καταφεύγει στα σκυλιά;

Αλλά για να τα καταλάβει αυτά τα πράγματα ένας «άθεος» θα πρέπει να είναι Χριστιανός. Οπότε, δεν σε παρεξηγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 02:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math:
Οι ηθικοί αυτοί κανόνες είναι ανεφάρμοστοι .
Είναι πολυ σχετικοί .
Η ίδια η εκκλησία που απαγορευει τον φόνο ως μέγιστη αμαρτία , ευλογεί "Τα όπλα τα ιερά" , σε περίπτωση πολέμου .
Εκει ο φόνος καθαγιάζεται γιατι εξυπηρετεί την ΕΠΙΒΙΩΣΗ .

Κοίταξε να δεις, η επιβίωση στα ζώα, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα με την επιβίωση του άνθρωπο.
Το ζώο δεν έχει εναλλακτικές λύσεις. Πρέπει να σκοτώσει για να φάει.
Ο άνθρωπος όμως έχει. Μπορεί να καλλιεργήσει, αλλά και να φτιάξει κοπάδια με οικόσιτα.
Έχει λοιπόν λύσεις.
Άρα ο επιτιθέμενος λαός στον αμυνόμενο δεν έχει καμία απολύτως δικαιολογία.
Και δεν μπορεί ο θύτης με το θύμα να μπουν στην ίδια ζυγαριά!
Όταν θα έρθει εδώ ο εχθρός της χώρας μου, τότε θα προσπαθήσω να τον σκοτώσω γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.
Αυτός όμως τι δουλειά έχει εδώ? Ήρθε να με σκοτώσει.
Άρα έχω όλο το δικαίωμα να τον σκοτώσω προκειμένου να μη με σκοτώσει.
Αν όμως πάω εγώ στη χώρα του για να τον σκοτώσω τότε σε αυτό που αναφέρεις έχεις δίκιο.
Τώρα όμως όχι.

quote:
Think_Math:
Παρτο χαμπαρι .
Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ είναι πάνω απο όλους τους ηθικούς κανόνες γιατί συμβαδίζει με τον φυσικό νόμο .
Οι ηθικοί κανόνες εφαρμόζονται μόνο όταν ΔΕΝ διακυβέβεται η επιβίωση σου . Διαφορετικά πάνε περίπατο .
Για αυτό τον πολύ απλοικό λόγο όλες οι φιλοσοφίες και οι θρησκείες συνεχίζουν να κινούνται στην σφαίρα της ΟΥΤΟΠΙΑΣ .

Έχεις μπερδέψει αγαπητέ μου την ΕΠΙΒΙΩΣΗ με την ΑΠΛΗΣΤΙΑ.
Σήμερα στη χώρα μας για λόγους επιβίωσης οι μικρότεροι δε σέβονται τους μεγαλύτερους?
Οι ληστείες για λόγους επιβίωσης γίνονται? Αν ναι θα έκλεβαν από τις τράπεζες 10.000€ και θα σταματούσαν. Όμως κλέβουν τη μία τράπεζα πίσω από την άλλη.....άρα είναι θέμα απληστίας και όχι επιβίωσης.

quote:
Think_Math:
Αν πέθαινες απο την πείνα εσύ η το παιδί σου , θα σου έλεγα Ευρωπαίε που θα πήγαινε ο πολιτισμός και οι ηθικοι σου κανόνες αλλα και η ανθρωπιά σου .
Μιλάς εκ του ασφαλούς γιατί ποτέ δεν έχεις ζήσει τέτοιες καταστάσεις και ευχομαι να μην τις ζήσεις ποτέ .

Μπορείς να έχεις δίκιο.
Η μητέρα μου, 1,5 ετών περίπου, κόντεψε να πεθάνει από την πείνα, δεν πήγαν οι δικοί της όμως να σκοτώσουν κανέναν για να σώσουν το παιδί τους.
Τα άφησαν τα πράγματα στην τύχη τους κι έτυχε να ζήσει.
Έτσι θα κάνω κι εγώ, ποτέ μου δεν πρόκειται να αφαιρέσω ζωή για να σώσω τη δική μου ή κάποιου δικού μου, εκτός και εάν πρόκειται για άμυνα.

quote:
Think_Math:
Η κοινωνική πολιτική δεν φτάνει .
Πρέπει να αλλάξεις την νοοτροπία των ανθρώπων , και αυτο είναι πολύ δύσκολο .
Εδώ γνωρίζουν οτι το AIDS θερίζει και παρολαυτα δεν παίρνουν καμμία στοιχειωδη προφύλαξη απο αυτό .
Γυναίκες φορείς κάνουν συνεχώς παιδιά και μεταφέρουν και σε αυτά τον Ιο . Είναι μια κατάσταση απερίγραπτη .
Και φυσικά με τέτοιο επίπεδο , γίνονται ευκολά βορά για εκμετάλευση παντός είδους .

Μα αν υπήρχε η ανάλογη κοινωνική πολιτική, οι άνθρωποι αυτοί, θα τα αντιλαμβάνονταν όλα αυτά.

quote:
Think_Math:
Κανεις μεγάλο λάθος .
Ολοι οι πόλεμοι έχουν αντικειμενικούς στόχους , και σχεδιάζονται απο ΠΟΛΥ εξυπνους ανθρώπους με την καλή η την κακή έννοια της λέξης .
Αυτοι γνωρίζουν οτι ο πόλεμος είναι νομοτέλεια και φροντίζουν να τον καθοδηγούν αυτοί παρα να τον αφήνουν να ξεσπάσει απρόσμενα .
Και ξερουν μέχρι πιο σημείο πρέπει να προχωρά και που να σταματά .
Μαλλον φαντάζεσαι οτι ο κόσμος που ζεις κυβερνάται απο ηλίθιους έτσι ?
Αυτό θέλουν και αυτοί να πιστεψεις , ώστε κάθε φορά να βρισκουν κάποιο αποδιοπομπαίο τράγο ήτε αυτος λέγεται Χιτλερ ήτε λέγεται Μπους , για να του φορτώσουν την ρετσινιά .
Είναι πολύ βολική τακτική .

Δε θεωρώ έξυπνο ούτε τον Χίτλερ, ούτε τον Τσώρτσιλ για παράδειγμα. Τους θεωρώ πονηρούς και τίποτα περισσότερο.
Κανένας έξυπνος άνθρωπος δε θα θελήσει το κακό του γείτονά του για να κερδίσει αυτός, παρά μόνο ο ηλίθιος, ο αμόρφωτος και ο πονηρός.
Εκεί κατατάσσω όλους αυτούς τους ανθρώπους που προκαλούν το κακό είτε στο γείτονά τους, είτε σε μία άλλη χώρα. Αλίμονο εάν τον κάθε σφαγέα ή κλέφτη τον αποκαλούσαμε και έξυπνο!, θα ήταν σα να θέλαμε να τον μιμηθούμε!
-Προσωπική μου άποψη.

quote:
Think_Math:
Δεν είναι τόσο απλοικό .
Η δική μου ευμάρεια εξασφαλίζει και την επιβίωση των παιδιών μου και αν γίνεται και των εγγονιών μου .
Ο άνθρωπος σκεφτεται πιο συνθετα , απο οτι το λιοντάρι .

Δηλαδή εάν εσύ έχεις κότερο, θα εξασφαλιστεί η επιβίωση των παιδιών σου? Τα εκατομμύρια δηλαδή των Ελλήνων που δεν έχουν κότερο, δεν έχουν εξασφαλίσει την επιβίωση των παιδιών τους?
Ο Ωνάσης με την ευμάρεια που είχε, εξασφάλισε την επιβίωση των παιδιών του?
Ουκ εκ των πολλών το ευ, αγαπητέ μου.

quote:
Think_Math:
Δεν διαφωνώ με αυτα που γραφεις , αλλα το πρόβλημα είναι οτι οι θρησκείες ΛΕΝΕ πολλά , αλλα δεν ΠΕΙΘΟΥΝ κανένα .
Και δεν πείθουν γιατί πάνε κόντρα στον φυσικό νόμο , έχοντας την αφελή ψευδαίσθηση οτι ο ανθρωπος έχει ωριμάσει ξαφνικά τόσο πολύ ,ώστε να βάλει στην πάντα το ατομικό του συμφέρον προς όφελος της κοινωνίας .
Δεν περνάνε τα μηνύματα αυτά στους ανθρώπους , γιατί ο πραγματικός κόσμος ειναι διαφορετικός απο τον ΟΥΤΟΠΙΚΟ κόσμο που ενστερνίζονται οι θρησκείες

Είναι νομίζω τελείως υποκειμενική υπόθεση και όχι αντικειμενική. Εκ των πραγμάτων ο άνθρωπος ενδιαφέρεται για το σήμερα και όχι για το αύριο.
Έτσι γράφει στα παλιά του υποδήματα και τις θρησκείες και το περιβάλλον που τον φιλοξενεί.
Και μιλώ πάντα για την πλειοψηφία, όπως κι εσύ.
Όμως και πάλι τονίζω, ότι δε φταίει το αυτοκίνητο για την στούκα επάνω στην κολόνα, αλλά ο μεθυσμένος οδηγός του......γιατί οδικοί κανόνες υπάρχουν.
Έτσι και η θρησκείες έχουν τους θρησκευτικούς τους κανόνες. Τη στιγμή όμως που δεν τους τηρούν οι άνθρωποι, δε φταίνε αυτές!

Γιατί όπως ο οδηγός αρέσκεται στο αλκοόλ και πίνει εις γνώσης των κινδύνων, έτσι ακριβώς και ο άνθρωπος αρέσκεται στην άσωτη ζωή και όχι στη συνετή. Δε φταίει λοιπόν η θρησκεία!....όπως δε φταίει και το αυτοκίνητο. Αυτά και τα δύο είναι προγραμματισμένα για να βοηθήσουν τον άνθρωπο και όχι να τον καταστρέψουν.
Η διαχείριση λοιπόν της κατάστασης βρίσκεται στα χέρια του ανθρώπου και όχι της θρησκείας.
Αυτός θα πάρει τις αποφάσεις για το πως θα κινηθεί και προς τα που. Η θρησκεία απλά θα του υποδείξει.

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 02:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Διαβάζω παντού να λέγεται , ότι ο Χριστιανισμός ή ο Βουδισμός ή η οποιαδήποτε Θρησκεία , δεν λέει να κάνουμε "αυτό" ή "εκείνο" ή το "άλλο"...εννοώντας παραβατικές πράξεις...

Κι'ομως οι άνθρωποι , παρά τις συμβουλές-εντολές...πρωτίστως των γονιών και εν συνεχεία του οποιουδήποτε ηθικού προστακτικού κώδικα , λειτουργούν εντελώς διαφορετικά...κάνουν το εντελώς αντίθετο και αγνοούν γονείς και ηθκούς προστακτικούς κώδικες...

Εδώ είναι η ουσία του θέματος-προβλήματος...γιατί άραγε..???



Πολύ απλά γιατί σκέφτονται σαν κι εσένα.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 02:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Εγώ λέω πως ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στη ζωή, σε ό,τι έχει ανάγκη για να επιβιώσει και να ζήσει μια αξιοπρεπής ζωή.


Συμφωνώ απόλυτα, εκτός από το ς στο αξιοπρεπής


quote:
Η παιδεία/ η γνώση, και θα έπρεπε να το γνωρίζεις εφόσον είσαι τόσο ελληναράς όσο δηλώνεις, πρέπει να είναι δωρεάν για όλους αγαπητέ μου άθεε και όχι να γίνεται εργαλείο πλουτισμού για τους ολίγους.

Η βασική παιδεία πρέπει (και είναι από όσο ξέρω) όχι μόνο δωρεάν αλλά και υποχρεωτική. Όταν σου λέει o άθεος για υποτροφίες εννοεί για ΑΝΩΤΑΤΕΣ σπουδές. Δεν μπορεί να γίνονται όλοι διδάκτορες της ιατρικής...

quote:
Η απόκτηση της γνώσης πρέπει να στοχεύει πρωτίστως στην πνευματική καλλιέργεια/ανύψωση του ατόμου και σε δεύτερη ή και τρίτη θέση να έρχεται η επαγγελματική αποκατάσταση του ίδιου του ατόμου

Σωστό

quote:
Γνωρίζεις μήπως πόσα παιδιά του 0,9 στην Ελλάδα, έφυγαν στο εξωτερικό και με πολλές προσπάθειες και θυσίες κατάφεραν και σπούδασαν, τη στιγμή που η χώρα σου τους τιμωρούσε και δεν τους δεχόταν στα πανεπιστήμιά της, και σήμερα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες;


Ποια χώρα "του" εννοείς Ψηλέ; Γερμανός είσαι εσύ;Ακόμα και στα στραβά πρέπει να λέμε χώρα ΜΑΣ. Ίσως το α' πρόσωπο να μας πείσει να ασχοληθούμε με τα προβλήματα

Όσο για τα παιδιά του 0.9, δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια. Του 15 και του 13 βεβαίως, παιδιά που οι στρεβλώσεις και οι αδικίες του συστήματος δεν επέτρεψαν να διδαχθούν σωστά και να αναπτύξουν συγκεκριμένες δεξιότητες. Υπάρχει και ένα όριο όμως. Όσο αδικημένος και να είσαι, κάτι το αξιοπρεπές θα κάνεις. Αυτό που πήρε 0.9 λογικά έδωσε λευκές κόλλες σε όλα τα μαθήματα και έκθεση έγραψε μια παράγραφο...


Edited by - IndustrialAngel on 27/08/2010 02:48:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 03:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός :

quote:
Και ποιος όρισε το ότι δεν δικαιούνται όλοι τα ίδια σε ετούτη τη ζωή; Εσύ; Εγώ; Ο παποιός;

Ποιος ορίζει το ποιος είναι ο ποιο ικανός για να δικαιούται το παραπάνω σε ετούτη τη ζωή; Ο γιάπης; Ο καλλιτέχνης; Ο φιλόσοφος; Ο εργάτης; Ο χτίστης; ……….. ποιος;;
Ποιος από τους παραπάνω είναι ο λιγότερο ικανός και γιατί;

Με ποιο κριτήριο ορίζεται αυτός ο «νομοθέτης/τσαμπουκάς»; Μήπως με το μέγεθος της καταστροφικής ισχύος που διαθέτει (το αντίθετο της Χριστιανικής αγάπης) ώστε να μπορεί να εξουσιάζει και να περνά το δικό του, να ορίζει;


Το ποιος είναι πιο ικανός και πιο άξιος , το καθορίζει η ικανοτητα του ατόμου να προσφέρει στην κοινωνία και στον εαυτό του .
Το καθορίζει επίσης η ικανότητα του να ηγείται και να παιρνει αποφάσεις .
Το καθορίζει επίσης το επίπεδο της νοημοσύνης που διαθετει , το ψυχικό του σθένος , και η ικανότητα του να επιβιώνει στον κόσμο αυτό , με τις δικές του δυνάμεις .

Δεν μπορεί λοιπόν ο υπάλληλος του ΟΣΕ να δικαιούται τα ίδια με τον χειρούργο γιατί ο δεύτερος σώζει ζωές .
Δεν μπορεί ο υδραυλικός να έχει Πόρσε Καγιεν και ο Χειρούργος ή ο καθηγητής πανεπιστημίου Χιουντάι .

Κι ομως στην Ελλάς του 2010 , και όχι μόνο , αυτά συμβαίνουν .
Και αυτό γιατί ως κοινωνία , έχουμε χάσει την μπάλα και τα έχουμε ισοπεδώσει όλα .

Το κριτίριο αξιολόγησης των ανθρώπων έπαψε να είναι το μυαλό τους και ο χαρακτήρας τους , αλλα το πόσο χοντρή είναι η τσέπη τους και ποσο μεγάλο είναι το αυτοκίνητό τους .

Γιαυτό και οταν πας στον χειρούργο να σε χειρουργήσει σου ζητάει φακελάκι .
Γιατί δεν δέχεται οντας ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΣ απο πολλους άλλους , να παίρνει λιγότερα απο τον υδραυλικό .

Τότε γκρινίαζεις ψηλέ και λες : " τον παλιάνθρωπο εκμεταλεύεται τον ανθρώπινο πόνο " .

Δεν έχεις καταλάβει όμως οτι υπευθυνος για αυτή την κατάσταση είσαι και εσύ που αποδέχεσαι αυτήν την ανωμαλία που ανέφερα χωρίς να αντιδράς , όπως και κάτι Ουτοπικές θεωρίες περί "Ισότητας των ανθρώπων".

Ισος με τους άλλους θέλει να είναι ο μουρλός .
Ο έξυπνος θέλει να είναι ανώτερος απο τους άλλους , και να του το αναγνωρίζουν .
Ετσι είναι η ανθρώπινη φύση . Τι να κάνουμε τώρα , να την διαστρεβλώσουμε για να ταιριάζει στις θεωρίες μας ?


quote:
Εσύ αυτό που λες το δέχεσαι και το ασπάζεσαι ως έναν «υπέρτατο» δίκαιο/σωστό νόμο ή ως έναν «συμπαντικό τσαμπουκά» στον οποίο δεν μπορείς να αντιδράσεις και υποκύπτεις και τον δέχεσαι;

Ο νόμος αυτός είναι ο φυσικός νόμος της επιβίωσης του ικανοτέρου .
Και φυσικά ο νόμος αυτός είναι δίκαιος και σωστός .
Διοτι τον εφτιαξε ο δίκαιος και σοφός Θεούλης που πιστευεις , ωστε να υπάρχει πρόοδος και εξέλιξη .


quote:
Τι θα πει ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες; Η λέξη ποικιλομορφία σου λέει τίποτα;

Η ποικιλομορφία δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε .
Ασφαλώς και ολοι οι ενεργοί πολίτες είναι χρησιμοι στην κοινωνία , αλλα δεν έχουν όλοι την ίδια προσφορά σε αυτήν .

Και στο ανθρώπινο σωμα όλα τα όργανα είναι απαραίτητα .
Αλλα ενώ μπορείς να ζήσεις χωρίς ένα πόδι , δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς εγκέφαλο .

quote:
Υπάρχει καμιά ζυγαριά που τα μετρά την «ισότητα στο μυαλό και στις ικανότητες»; Μήπως θα πρέπει να φάμε ή να πιούμε κάτι το συγκεκριμένο για να γίνουμε ίσοι με τους «ικανούς»; Και αν δεν γίνουμε;
Και αν το παιδί σου γεννήθηκε με κάποια συγκεκριμένη νοητική ιδιομορφία/ικανότητα, θα πρέπει να μην δικαιούται τα ίδια σε αυτή τη ζωή;

Η ζυγαριά είναι η ίδια η ζωή και το τι καταφέρνεις σε αυτην .
Αν δεν τα καταφέρνεις δεν πειράζει , αλλα μην ζητάς να έχεις κότερο και 5 αυτοκίνητα , η να σε θαυμαζουν όλοι .
Αυτα δεν τα δικαιουται ο καθένας παρά μόνο οι ικανοί .

Αν ένα παιδάκι έχει πρόβλημα θα το φροντίσουμε φυσικά αλλα αυτο ΔΕΝ σημαίνει οτι θα το κάνουμε και Πρωθυπουργό της χώρας . Εκ των πραγματων δεν δικαιούται τα ίδια με τους άλλους γιατί δεν μπορεί να τους ανταγωνιστεί .
Τοσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις ?

quote:
Και ποιος θα είναι αυτός που θα ορίσει το πόσο «φιλάνθρωπος» θα είναι απέναντι στο παιδί σου ο τάδε «άξιος»; Ο ίδιος ο «άξιος»;
Αυτός που κάνει τους πολέμους και σκοτώνει, πράγμα που το θεωρείς ως κάτι το δεδομένο και φυσικό, για να κλέψει τους φυσικούς πόρους του γείτονά του;;

Ποιος σου είπε οτι οι άνθρωποι χρειάζονται την φιλανθρωπία και τον οίκτο των άλλων ?
Οι άνθρωποι εκτός απο ανάγκες , έχουν και κάτι που λέγεται ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ .
Προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ να νιώσει κάποιος οικτο για το προσωπο μου , ούτε θα ήθελα την φιλανθρωπία κανενός .
Αν δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνος μου και με την αξία μου σε αυτό τον κόσμο , θα μου ήταν προτιμότερο να πάω να ζήσω μόνος μου ερημίτης σε βούνό , παρά να ζητιανευω στα φανάρια .
Ειδικά αντι του τελευταίου , θα προτιμούσα να μην ζώ .


quote:
Πρόσφατα, με αφορμή τη μεθοδευμένη προσπάθεια που λαμβάνει χώρα στη Γερμανία από τα ΜΜΕ για τη δημιουργία κοινής γνώμης πως όλοι εμείς οι Έλληνες είμαστε λωποδύτες και ζούμε εις βάρος του Γερμανού φορολογούμενου πολίτη

Γιατί ψεμματα είναι ?
Οι μεγαλύτεροι λοπωδύτες της Ευρώπης ειμαστε .
Και εδώ εθελοτυφλείς ?

quote:
πώς απαξιώθηκε, με την ίδια περίπου μέθοδο, η εβραϊκή φυλή, στα μάτια των Γερμανών πολιτών και έτσι οι φασίστες μπόρεσαν και διέπραξαν αυτό το τεράστιο έγκλημα έχοντας με το μέρος τους, αν όχι την συναίνεση, την ανοχή των Γερμανών πολιτών!!!


Δεν μου λες κάτι .
Εσυ νομίζεις οτι ο Χίτλερ τα είχε με τους Εβραίους επειδη έτσι του'ρθε μία ωραία πρωία ?


quote:
Χρειάζεται επαγρύπνηση.
Δεν γνωρίζω ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ από πού πηγάζουν αυτές σου οι απόψεις αλλά το μόνο που μπορώ να πω είναι πως είναι πολύ επικίνδυνες και τίποτα δεν προσφέρουν, αντιθέτως.

Ναι είναι γεγονός οτι η αλήθεια είναι πάντα επικυνδυνη γιατι δημιουργεί προβλήματα σε αυτούς πασάρουν έντεχνα τα ψεύδη τους .
Σε αυτούς που έχουν μετατρέψει ολο τον πλανήτη σε μία μάζα ομοειδών άβουλων πλασμάτων που δεν τα διαφοροποιεί τίποτα .
Σε αυτούς που ενω χρησιμοποιούν ΩΜΑ το δίκαιο του ισχυροτέρου ώς μοναδικό νόμο , απαιτούν απο όλους τους άλλους να είναι προβατα και άβουλοι εντολοδοχοι των προσταγών τους .

Φίλε ψηλε αν εσύ γουστάρεις να είσαι δούλος και πρόβατο και να θεωρείς τον εαυτό σου τμήμα του κοπαδιού που αποτελείται απο λευκά ομοειδή προβατα , με γεια και με χαρά σου . Εγώ πρόβατο δεν θέλω να γίνω και δεν θέλω να σου μοιάζω . Ουτε θέλω να είμαστε ίσοι .

quote:
το οποίο και δικαιολογείς με την αναφορά σου περί αν-ισότητας στο μυαλό και στις ικανότητες.

Αυτό που έχω να πω σε όσους τυχόν συμφωνούν μαζί σου, είναι πως:

αν η "τύχη" τους έκανε να είναι σήμερα οι Σπαρτιάτες στρατιώτες, κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως σε ένα κοντινό αύριο δεν μπορεί να γίνουν οι είλωτες στον ίδιο τους τον τόπο!!


Αν απο ατυχία η αδυναμία γίνουν είλωτες καλά να πάθουν .
Εγω δεν ξεχωρίζω τους ανθρώπους με βάση την καταγωγή τους αλλα με βάση το μυαλό τους .
Αν οι Ελληνες φανούν τόσο ανίκανοι και δειλοι και γίνουν δούλοι των ξένων , είναι αξιοι της μοίρας τους .


quote:
Αν η "τύχη" ή ο καλός Θεός τους χάρισε να είναι αρτιμελείς, να στέκονται στα πόδια τους και να έχουν κάποια θέση από αυτές που θεωρούνται σήμερα από τον ΤΗΙΝΚ ΜΑΤΗ και από τον περισσότερο κόσμο, ως από εκείνες των πιο «άξιων στο μυαλό και στις ικανότητες», κανείς δεν τους εξασφαλίζει πως έτσι θα είναι κα αύριο! Τα παραδείγματα που δικαιώνουν αυτό που λέω είναι πολλά, ίσως και στον περίγυρό σας να γνωρίζετε πολλά!!

Φυσικά και κανείς δεν το εξασφαλίζει .
Ρε ψηλέ να σου κάνω μία ερώτηση ?
ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είσαι ?
Γιατί οσα λές , βγάζουν μια μιζέρια και ένα δημοσιουπαλληλίκι που δεν περιγράφεται .

Δηλαδή τι είναι η ζωή ? Ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδας ?
Να μπω να εξασφαλίστω και οτι Μ@λ@κία και να κάνω να μην έχω επιπτώσεις ?

Στην ζωή πρέπει να προχωρούν μπροστά οι Αξιοι , και όλοι να πληρώνουν για τα λάθη τους .
Οταν στην πορεια της ζωής σου πάψεις να είσαι ικανός σε ότι κάνεις , πρέπει να αφήσεις τόπο σε αυτούς που μπορούν να το κάνουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ .

Στην ελληνική κοινωνία βέβαια , επειδή επικρατούν οι απόψεις του ψηλού βρισκόμαστε στο απολυτο μπάχαλο και την απολυτη αναξιοκρατία .
Μη τυχόν και στεναχωρήσουμε κανένα τεμπέλη και του κόψουμε τον μισθό .
Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά με τέτοια μυαλά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 03:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίος


quote:
Αυτός όμως τι δουλειά έχει εδώ? Ήρθε να με σκοτώσει.

Δηλαδή όταν γίνεται πόλεμος μαζεύονται οι στρατιώτες του εχθρού και λένε: Εγώ θα σκοτώσω το Μητσο το χασάπη, εσύ το Νώντα το μανάβη, ο από δίπλα τον Αλέξανδρο το δάσκαλο και όλοι μαζί τον Τάκη που μένει στο ρετιρέ... Δεν ξεκινάνεν να σκοτώσουν κανέναν ποτέ...

quote:
Έχεις μπερδέψει αγαπητέ μου την ΕΠΙΒΙΩΣΗ με την ΑΠΛΗΣΤΙΑ

Σωστό


quote:
Σήμερα στη χώρα μας για λόγους επιβίωσης οι μικρότεροι δε σέβονται τους μεγαλύτερους?

Και για αυτούς

quote:
Έτσι θα κάνω κι εγώ, ποτέ μου δεν πρόκειται να αφαιρέσω ζωή για να σώσω τη δική μου ή κάποιου δικού μου, εκτός και εάν πρόκειται για άμυνα

Θα σκότωνες για να κλέψεις τροφή; Και αυτό αυτοάμυνα μπορεί να το πεις καθώς αν δε φας πεθαίνεις οπότε είναι πάλι κατάσταση ή η ζωή σου ή η ζωή μου

quote:

Δε θεωρώ έξυπνο ούτε τον Χίτλερ, ούτε τον Τσώρτσιλ για παράδειγμα. Τους θεωρώ πονηρούς και τίποτα περισσότερο.
Κανένας έξυπνος άνθρωπος δε θα θελήσει το κακό του γείτονά του για να κερδίσει αυτός, παρά μόνο ο ηλίθιος, ο αμόρφωτος και ο πονηρός.
Εκεί κατατάσσω όλους αυτούς τους ανθρώπους που προκαλούν το κακό είτε στο γείτονά τους, είτε σε μία άλλη χώρα. Αλίμονο εάν τον κάθε σφαγέα ή κλέφτη τον αποκαλούσαμε και έξυπνο!, θα ήταν σα να θέλαμε να τον μιμηθούμε!

Ο Χίτλερ για την πατρίδα του ήταν καλός ηγέτης μέχρι που την έμπλεξε σε ένα πόλεμο που την κατέστρεψε. Η καλή ηγεσία συνδέεται με την εξυπνάδα χωρίς αμφιβολία


Πάντως συμφωνώ εν γένει ότι ο Think Math έχει υπερβολικά απάνθρωπες και σκληρές απόψεις. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πολύς κόσμος ενεργεί σαν να έχει αυτές για οδηγό και όχι κάποιον ηθικό κώδικα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 03:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Πάντως συμφωνώ εν γένει ότι ο Think Math έχει υπερβολικά απάνθρωπες και σκληρές απόψεις.

Εγώ θα έλεγα πως ο Think_Math δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να περιγράφει την απτή πραγματικότητα, όπως τη βιώνει η φύση καθημερινά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 09:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

thnik_math

Αν ένα παιδάκι έχει πρόβλημα θα το φροντίσουμε φυσικά αλλα αυτο ΔΕΝ σημαίνει οτι θα το κάνουμε και Πρωθυπουργό της χώρας .


μη λες τετοια φιλε θα μας καρφωσουν ... ξερω τουλαιχστον 300ους εν δυναμει πρωθυπουργους και οχι μονο ... να μη μιλησω για τουλαχιστον 2 περιπτωσεις που κανουν ΜΠΑΜ χαχαχαχαχα μπορει να εχουμε την ευθυνη για αυτους που μας κυβερνανε , αλλα δεν ξερω ποσο τυχαιο ειναι αυτου του ειδους τα "παιδακια" να βρισκονται ολα μεσα στην βουλη !!!!


θα ηθελα την αποψη σου στο εξης
οι εξουσιαστες αυτου του κοσμου σε ολα τα επιπεδα , εχουν επιλεγει με τον φυσικο τροπο ή οχι ? πχ μας κυβερνανε πραγματοι ανθρωποι ΙΚΑΝΟΙ, ΕΞΥΠΝΟΙ που ξεχωριζουν ? ή το "συστημα" τελικα εχει τοποθετησει τους ΑΞΟΥΣΙΑΖΟΜΕΝΟΥΣ σε θεση ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ και αυτο δημιουργει το σημερινο ΜΠΑΧΑΛΟ ?(δεν μιλαω μονο για ΤΟ χωρα μας αλλα για ολο το κοσμο)
θεωρεις οτι ο κοσμος μας θα πει καποια στιγμη προς το καλυτερο ? και απο τι θα εξαρτηθει αυτο ? πχ οι εξουσιαστες που θα κοιταξουν προς τα κατω ή οι εξουσιαστες θα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ποιοτητας ?

οκ το προβλημα - θεμα , ειναι αρκετα πολυπλοκο καθως περα απο την αναφορα που κανεις υπαρχουν χιλιαδες αλλοι παραμετροι για οτι συμβαινει γυρω μας (πχ η απληστια ειναι πραγματικη ή ειναι χαρακτηριστικο των εξουσιαστων-εξυπνων ? ή των εξουσιαζομενων-λιγοτερο εξυπνων? και πολλα αλλα φυσικα) ... αλλα οπως και να εχει θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να πανε τα πραγματα καλυτερα ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 09:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή όταν γίνεται πόλεμος μαζεύονται οι στρατιώτες του εχθρού και λένε: Εγώ θα σκοτώσω το Μητσο το χασάπη, εσύ το Νώντα το μανάβη, ο από δίπλα τον Αλέξανδρο το δάσκαλο και όλοι μαζί τον Τάκη που μένει στο ρετιρέ... Δεν ξεκινάνεν να σκοτώσουν κανέναν ποτέ...


Αναφέρομαι γενικά στο ήρθε να με σκοτώσει δε βρίσκομαι μόνο εγώ, αλλά ο κάθε συμπολίτης μου.

quote:
IndustrialAngel:
Θα σκότωνες για να κλέψεις τροφή; Και αυτό αυτοάμυνα μπορεί να το πεις καθώς αν δε φας πεθαίνεις οπότε είναι πάλι κατάσταση ή η ζωή σου ή η ζωή μου

Όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Ο Χίτλερ για την πατρίδα του ήταν καλός ηγέτης μέχρι που την έμπλεξε σε ένα πόλεμο που την κατέστρεψε. Η καλή ηγεσία συνδέεται με την εξυπνάδα χωρίς αμφιβολία

Πάντως συμφωνώ εν γένει ότι ο Think Math έχει υπερβολικά απάνθρωπες και σκληρές απόψεις. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πολύς κόσμος ενεργεί σαν να έχει αυτές για οδηγό και όχι κάποιον ηθικό κώδικα..



Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του προσωπικότητα.

quote:
makfor:
μη λες τετοια φιλε θα μας καρφωσουν ... ξερω τουλαιχστον 300ους εν δυναμει πρωθυπουργους και οχι μονο ... να μη μιλησω για τουλαχιστον 2 περιπτωσεις που κανουν ΜΠΑΜ χαχαχαχαχα μπορει να εχουμε την ευθυνη για αυτους που μας κυβερνανε , αλλα δεν ξερω ποσο τυχαιο ειναι αυτου του ειδους τα "παιδακια" να βρισκονται ολα μεσα στην βουλη !!!!


Ο κάθε λαός έχει για ηγέτη του αυτόν που του αξίζει. Εμάς μας αξίζει ο γιος της Μαργαρίτας και αυτόν έχουμε για ηγέτη!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 27/08/2010 09:54:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 11:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

IndustrialAngel

quote:
Πάντως συμφωνώ εν γένει ότι ο Think Math έχει υπερβολικά απάνθρωπες και σκληρές απόψεις.

Εγώ θα έλεγα πως ο Think_Math δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να περιγράφει την απτή πραγματικότητα, όπως τη βιώνει η φύση καθημερινά.

macedon



εχοντας την ικανοτητα να την διακρινει να τη διατρεχει και εννιοτε να τη διαστρεβλωνει κατα το δοκουν(η εκδικηση των εθνικων...οι χριστιανοι μνημονευουν τον δια χρησιμοποιωντας την ελληνικη γλωσσα περισσοτερες φορες απ'οτικανουν για το θεο τους)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy