ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θ. Καΐρης - Α. Δελμούζος - οι Μάρτυρες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 18:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, συγνώμη γι' αυτό που θα σου πω αλλά ελπίζω στην κατανόησή σου.
Η ζωή δεν είναι συνέχεια μια μάχη - σταυροφορία, καλό είναι να λες την άποψή σου αλλά το να μετατρέπονται όλα τα θέματα συνεχώς σε διαμάχη χριστιανισμού - αρχαιοελληνισμού είναι κουραστικό για όλους, ας μην ξεχνάμε άλλωστε οτι η αρχαιότητα είναι κομμάτι της Ιστορίας μας.


Φίλε Lock_Smith,
Ως Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος, ουδέποτε αμφέβαλα γι΄ αυτό που λες, ούτε και κατακερμάτισα ποτέ την ιστορία του τόπου μας.
Αυτοί που οδηγούν το κάθε θέμα σε μια συνεχή αντιπαράθεση είναι οι γνωστοί χριστιανομάχοι του φόρουμ. Αυτοί πετσοκόβουν και αλλοιώνουν την ιστορία.
Εγώ ναι, συμμετέχω σε αυτή την αντιπαράθεση, αλλά δεν τη δημιουργώ εγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2012, 18:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Lock Smith
Η Αρχαιότητα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Ιστορίας μας που όλοι οι Έλληνες Χριστιανοί είμαστε Υπερήφανοι και δώσαμε βαρύ τίμημα αίματος ανά τους Αιώνες πολεμώντας εναντίον Θεών και Δαιμόνων...

Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Ψηλός οι χριστομάχοι λόγω τυφλού μίσους είναι έτοιμοι να κατακερματίσουν να αλλοιώσουν και να απορρίψουν τμήματα και της Ιστορίας μας αλλά και της Αρχαιοελληνικής Γραμματείας μας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 02:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποια μάχη (τόπο και χρόνο θα ήθελα)πολέμησαν έλληνες Χριστιανοί εναντίον θεών και δαιμόνων? Δώσε μου αυτήν την ιστορική πληροφορία και μετά θα σου συγυρίσω μια χαρά όλους τους χριστομάχους....
μα καλά διαβάζεις νηφάλιος αυτά που γράφεις? όσο καλή διάθεση να έχει κανείς πως να σε πάρει στα σοβαρά?
Πιστεύεις πως αποτελείς ανάχωμα στις επιθέσεις που όντως (δικαίως ή αδίκως), δέχεται ο Χριστιανισμός?
Έχω κολλητό κι αδερφικό φίλο,από τους πιο ενάρετους χριστιανούς που έχω γνωρίσει και είχα την τιμή να αντιπαρατεθώ σε θεολογική συζήτηση, που θα έβαζε τα γέλια ακούγοντας αυτήν την ατάκα.
Πνευματικό έλεος αδερφέ,απειλούνται οι νευρώνες μας ότι θα χάσουν τις συνάψεις τους.

Με καλύτερο σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 03:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πνευματικό έλεος αδερφέ,απειλούνται οι νευρώνες μας ότι θα χάσουν τις συνάψεις τους.

Θα το συνηθίσεις αδελφέ,δεν είναι δύσκολο!!

Μετα απο 3-4000 μυνήματα θα αποκτήσεις ανοσία κι εσύ!!!

Πάρε παράδειγμα εμένα.
Μετά απο τόσα μυνήματα και 2-3 κίτρινες κάρτες [απενεργοποιήσεις του λογαριαμού μου] και αφού τους έχω "σούρει" χειρότερα απο τα δικά σου στο ώς άνω quote δεν κατάφερα τίποτα.

Είναι ανίκητοι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 04:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι ανίκητοι!!!

Πάντως ΝΙΚΟΜΑΧΕ, οι τσουβαλοποιήσεις των άλλων (που υπενθυμίζω, δεν είναι "αντίπαλοι" αλλά συνομιλητές σε μια συζήτηση) δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να γίνει μια ποιοτική και φιλοσοφική συζήτηση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 14:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ποια μάχη (τόπο και χρόνο θα ήθελα)πολέμησαν έλληνες Χριστιανοί εναντίον θεών και δαιμόνων? Δώσε μου αυτήν την ιστορική πληροφορία και μετά θα σου συγυρίσω μια χαρά όλους τους χριστομάχους....
μα καλά διαβάζεις νηφάλιος αυτά που γράφεις? όσο καλή διάθεση να έχει κανείς πως να σε πάρει στα σοβαρά?
Πιστεύεις πως αποτελείς ανάχωμα στις επιθέσεις που όντως (δικαίως ή αδίκως), δέχεται ο Χριστιανισμός?
Έχω κολλητό κι αδερφικό φίλο,από τους πιο ενάρετους χριστιανούς που έχω γνωρίσει και είχα την τιμή να αντιπαρατεθώ σε θεολογική συζήτηση, που θα έβαζε τα γέλια ακούγοντας αυτήν την ατάκα.
Πνευματικό έλεος αδερφέ,απειλούνται οι νευρώνες μας ότι θα χάσουν τις συνάψεις τους.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις φιλοφρονήσεις σου και τα γλυκόλογά σου αλλά δε με τουμπάρεις.

Κατ'αρχάς ξεκαθάρισε μέσα σου περί Θεού (ενικός κεφαλααίο Θ), θεού (ενικός μικρό θ), Θεών (πληθυντικός κεφαλαίο Θ) θεών (πληθυντικός μικρό θ) δαιμόνων(πληθυντικός μικρό δ) και Δαιμόνων (πληθυντικός κεφαλαίο Δ).

Αν δεν υπάρχουν σαν ΟΝΤΑ (κάποια ή όλα από τα παραπάνω) θέωρησε την πρόταση μου σαν απλή έκφραση που θα την έχεις ακούσει πολλές φορές αλλά μόνο τώρα σου έκαψε Νευρώνες.

Ο Νικόμαχος και ο macedon μπορεί να σε βοηθήσουν και να σου πουν πότε από ποιον και σε ποια περίσταση ειπώθηκε διότι είναι σε κείμενο Αρχαιοελληνικής Γραμματείας που ειλικρινά δεν το έχω πρόχειρο να σου πω αλλά θεωρώ ότι δεν κάνω λάθος.
Σίγουρα όμως δεν έχει σχέση με Χριστιανισμο κτλ.

Από την άλλη αν πιστεύεις σε κάποια ή σε ΟΛΑ αυτά τα ΟΝΤΑ τότε έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου.

Βιντεάκια και ημερομηνίες δεν διαθέτει το κατάστημα πάντως...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 18/01/2012 14:30:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 15:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ύπαρξη ή όχι θεοτήτων και δαιμονίων ανήκει στη σφαίρα του υποκειμενικού,και η υιοθέτηση από τον οποιονδήποτε είναι σεβαστή και δικαίωμα καθενός.

Η ιστορική τοποθέτηση τους σε μάχη με Έλληνες-Χριστιανούς (αντικειμενικά υπαρκτή ομάδα),και μάλιστα χρονολογικά τοποθετημένη σε αρχαία περίοδο και με την υποτιθέμενη αναφορά της μάχης από την αρχαία ελληνική γραμματεία,προσβάλλει τη νοημοσύνη μου.

ΑΝ ο Νικόμαχος, ο macedon ή όποιο άλλο μέλος του forum έχει τη διάθεση να σου κάνει πλάκα,ελεύθερα από μένα.

Μήπως όμως για να μην εκτίθεσαι δημόσια(φαντάζομαι τέτοιες απόψεις δεν τις κρατάς μόνο για το forum, θα έπρεπε να βουτάς λίγο τη γλώσσα σου στο μυαλό σου πριν τη χρησιμοποιείς?(η προτροπή είναι με ουδέτερη διάθεση, επειδή θεωρώ ότι μυαλό έχεις).
Φυσικά και είσαι ελεύθερος να απαντήσεις,αλλά η δική μου τελευταία απόκριση είναι αυτή που διαβάζεις.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 15:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είναι ανίκητοι!!!

Πάντως ΝΙΚΟΜΑΧΕ, οι τσουβαλοποιήσεις των άλλων (που υπενθυμίζω, δεν είναι "αντίπαλοι" αλλά συνομιλητές σε μια συζήτηση) δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να γίνει μια ποιοτική και φιλοσοφική συζήτηση!





Συμφωνώ Αμαλία και το ξέρεις.
Ομως η συζήτηση πρέπει να έχει ποιότητα και φιλοσοφία και απο τις δύο πλευρές.

οταν η μια πλευρά της...ζυγαριάς γέρνει,το βάρος θα είναι αλλοιωμένο!

Οταν λοιπόν εσύ,στην ζυγαριά της συζήτησης βάζεις ποιότητα και ο άλλος αρλούμπες,εσυ φιλοσοφία και ο άλλος σκανάρισμα του μυαλού του,τότε η ζυγαριά θα δείξει πρός...ψυχοθεραπεία!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2012, 22:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ιστορική τοποθέτηση τους σε μάχη με Έλληνες-Χριστιανούς (αντικειμενικά υπαρκτή ομάδα),και μάλιστα χρονολογικά τοποθετημένη σε αρχαία περίοδο και με την υποτιθέμενη αναφορά της μάχης από την αρχαία ελληνική γραμματεία,προσβάλλει τη νοημοσύνη μου.


Διάβαζε σε παρακαλώ καλύτερα και άσε τις κρίσεις.
Κάνω copy paste του επίμαχου σημείου

"
Ο Νικόμαχος και ο macedon μπορεί να σε βοηθήσουν και να σου πουν πότε από ποιον και σε ποια περίσταση ειπώθηκε διότι είναι σε κείμενο Αρχαιοελληνικής Γραμματείας που ειλικρινά δεν το έχω πρόχειρο να σου πω αλλά θεωρώ ότι δεν κάνω λάθος.
Σίγουρα όμως δεν έχει σχέση με Χριστιανισμο κτλ.

"
ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.
ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΡΙΑΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΝΑΒΑΣΙΣ.

Ο macedon και o NIKOMAXOΣ αν τυχόν ξέρουν μπορούν να βοηθήσουν.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2015, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό και ταιριάζει με το θέμα.
Κλικ στούς υπότιτλους.

εξωχριστιανικό επιτέλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2015, 16:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εσύ δεν ήσουν της "λακωνικής" παράταξης;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2015, 16:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σε ρωτάω γιατί απ΄όσο βλέπω τονίζεται στo βίδεο ότι το παρόν σύστημα εκπαίδευσης έχει τις ρίζες του στο αυταρχικού τύπου Πρωσικό σύστημα εκπαίδευσης, το οποίο με τη σειρά του πηγάζει από το πνεύμα της αρχαίας Σπάρτης, αυτό δε λέει ή κάνω λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2015, 09:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο "πηγάζει" και άλλο τι είναι.
Και η δημοκρατία "πηγάζει" αλλά δεν είναι...
Ποία είναι η "λακωνική παράταξη" και πότε την υποστήριξα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2015, 13:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

σε μπέρδεψα με άλλον από παλιές συζητήσεις περί Σπάρτης για τα υπέρ και τα κατά...ωραίο το βίντεο απ΄όσο είδα, κάπως ουτοπικό στα οράματά του και έχει και κάποια στερεότυπα, στην αρχή πχ. αντιδιαστέλλει με τρόπο πολύ απλό αρχαία Αθήνα (καμία υποχρεωτική εκπαίδευση, ελεύθερη σκέψη και έρευνα, πειραματισμός) με την αρχαία Σπάρτη (πειθαναγκασμός, φοβερά αυστηρή εκπαίδευση τιμωρητικού χαρακτήρα)...και ξεκινάει με τη γνωστή αλληγορία του σπηλαίου των ψευδών και του πώς το εκάστοτε σύστημα διαπαιδαγώγησης μαζικοποιεί και χειραγωγεί...τη στιγμή που ο ίδιος ο Πλάτωνας θαύμαζε σε πολλά το πολίτευμα της Σπάρτης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy