ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΘΕΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 10:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

συμφωνουμε...

το οτι οι πρωτογονοι παροτι αμορφωτοι μπορει να κατεχουν ενα ειδος ιερου δεσιματος με τη φυση που ειναι περα απο τα λογια και που εμεις το εχουμε ξεχασει αναδειχθηκε πολυ ωραια στην ταινια Αβαταρ...

το ιδιο πραγμα συμβαινει με καποιους οταν κατερχονται στα βαθη του εαυτου τους, αποκαθιστουν μια επαφη με το εσωτερο ειναι τους αλλα για να γινει αυτο πρεπει να ξεχασουν εκεινες τις στιγμες τον νοητικο προγραμματισμο τους...

εγω οραματιζομαι μια μορφη εκπαιδευσης που θα ενθαρρυνει και τους δυο τροπους αυτους της γνωσης, και τον αναλυτικο και τον βιωματικο-συμπαθητικο...

αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει σαν ανθρωποτητα να ξεπερασουμε τον αγωνα για "το χρημα και μια ανετη ζωη"...



Με φέρνεις σε πολύ δύσκολη θέση και με "υποχρεώνεις" να μην διαφωνήσω με τα όσα αναφέρεις -μεγάλη ήττα...- παρ'ολ'αυτά και ως γνήσιος "αντιδραστικός" , θα πώ ότι...

Πριν την ανάγκη για την απόκτηση του χρήματος και αυτής της άνετης ζωής...προϋπάρχει η χαρτογράφιση του εγκεφάλου με τις ανάλογες εντυπώσεις...

Δεν επιθυμεί το χρήμα ο άνθρωπος -αυτό καθ'εαυτό- αλλα αποτελεί το μέσον για την επίτευξη των στόχων του...και εκπλήρωση των "επιθυμιών" του ... αυτές τον κατευθύνουν και τον χειραγωγούν , δεσμεύοντας όλο το είναι του , προς υλοποίησή τους..!!!

Οι πρωτογενείς επιθυμίες , ορίζουν δευτερεύουσες επιθυμίες {?} .... και πάει "λέγοντας" το πράμα...

Η ανάγκη για *αποδοχή -ερωτική και φιλική- είναι καταστατικής φύσεως και αποτελούν "λιβιδινικής φύσεως" θέματα , δεν είναι καθόλου τυχαίες οι συμπεριφορές των ανδρών και ούτε των γυναικών αντίστοιχα...

Ο "φαλλός" κυκλοφοράει καθημερινά σε όλες τις συνδιαλλέξεις των ανθρώπων και θέτει σε έναν διαρκή ανταγωνισμό τους πάντες...ο κραταιός θα κερδίσει το/α τρόπαιο/α...και ο "παραιτηθείς-ηττημένος" θα μηχανεύεται τρόπους για την αποδόμηση και την απώλεια του "φαλλού" του κερδισμένου-κραταιού...και η συμμαχία/ες πολλές φορές ορίζονται εξ'αυτού , έναντι των δυνατών και ισχυρών..!!!

Εκεί θα ορισθεί μια ενός τύπου "συλλογική ψυχή" κοινή και αναγνωρίσιμη απο μια ομάδα ανθρώπων και αυτή είναι που θα ορίσει την "αδελφοσύνη" μεταξύ τους...η "κοινή οδύνη" απο τον "απωλεσθέντα φαλλό" που απαιτεί την επανακτησή του !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 13:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τελικά , η χαμηλή βλάστηση δεν κρύβει πίσω της μεγάλα αναστήματα Geo-ma-geo .... πρόσεξε κεί στα χαμηλά μην χάσεις και το άλλο...αλλοτινές μου εποχές , αλλοτινοί μου χρόνοι...





Τουλαχιστον Δε με ξαποστειλαν αποεκει
με βοηθα το μικρο μεγεθος εφαπτομενο σε επιφανειες που διαφορετικα λογο βεληνεκους αντιστοιχου του δικου σου τις προσπερνας!
Ο μικροκοσμος σε χαιρετα



You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:50:56

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:51:27

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:52:27

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:55:49

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:57:11

Edited by - geostat on 29/10/2010 14:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 14:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Τελικά , η χαμηλή βλάστηση δεν κρύβει πίσω της μεγάλα αναστήματα Geo-ma-geo .... πρόσεξε κεί στα χαμηλά μην χάσεις και το άλλο...αλλοτινές μου εποχές , αλλοτινοί μου χρόνοι...





Τουλαχιστον Δε με ξαποστειλαν αποεκει
με βοηθα το μικρο μεγεθος εφαπτομενο σε επιφανειες που διαφορετικα λογο βεληνεκους αντιστοιχου του δικου σου τις προσπερνας!
Ο μικροκοσμος σε χαιρετα



You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:50:56

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:51:27

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:52:27

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:55:49

Edited by - geostat on 29/10/2010 13:57:11

Edited by - geostat on 29/10/2010 14:04:19


Την καλημέρα μου Geo...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 16:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιμπτόντως , γιατί δεν ρωτάς τον Μακεδόνα τι εν-νοεί ... μπορεί η πληροφορία να σου χρειασθεί..ποτέ μην λές ποτέ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 17:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Εαρινός:
quote:
Καλημέρα φίλε μου!

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση...ως προς τις έννοιες-όρους :"Ένθεος και Άθεος".

Το κοινό μεταξύ των δύο όρων , έγκειται σε μια εσωτερική απορία-αναζήτηση του "ενδεχομένως -υπάρχοντος -Θεού..."

Εδώ λοιπόν , έγκειται στην αυστηρότητα με την οποία ελέγχει ο καθένας και τι μέγεθος/ουσία και περιεχόμενο , ο καθένας θα απέδιδε στον "ενδεχομένως-υπάρχοντα-Θεό".


Για να καταλάβω πιο καλά, λες ότι με γνώμονα την αυστηρότητα/αναζήτηση
-ποσοτικά ή ποιοτικά-βρίσκουμε το κοινό στους όρους, δε διαφωνώ καλά λες. Όμως αφού είναι όντως έτσι είναι άσχημο και ανούσιο "ο ένας να επιβάλλει στον άλλο" ποιος έχει το "δίκιο" κλπ. να δημιουργούνται τόσα προβλήματα/ επλίζω να καταλαβαίνεις τι προσπαθώ
να πω.
Ειδικά αφού λέμε "αυστηρότητα" το νου μου εμένα πάει & στο δόγμα ή σε ακραία πράγματα.
Δε επικροτώ ούτε κατακρίνω απλά προσωπικά κατηγοριοποιώ σε καλές και κακές ιδέες τη
πορεία τους. Τις συζητάω φυσικά χωρίς πρόβλημα.

quote:
Όσο πιο υψηλές απαιτήσεις έχει ο καθένας για τον ίδιο του τον εαυτό ... τόσο πιο υψηλές προσδοκίες έχει και για το κάθε τι που θα υποστασιοποιηθεί εντός του και ιδιαίτερα για τον Θεό!

Ανεξέλεγκτα λοιπόν , αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να αποδεχθούν , το οτιδήποτε γύρω τους...είτε σύντροφος αυτός λέγεται...είτε φίλος...είτε συνεργάτης...πολύ δε περισσότερο "Θεός".
Θα θελήσουν -και θέλουν- λοιπόν να αποδώσουν στοιχεία/ουσία τέτοια στον Θεό , ούτως ώστε αυτός ο "Ενδεχομένως υπάρχων Θεός" να δηλώνεται εντός τους έμπρακτα...με την παρουσία του ως ανώτερη δύναμη και διεμβολίζοντας και αποδομώντας , οτιδήποτε θεωρείται ως "λάθος" ή "κακό"..."παραβατικό" κλπ..κλπ..εντός τους και εκτός τους!!!

Ενεργά και απροϋπόθετα και χωρίς να του ζητηθεί!!!

Θα τον "απαιτήσει" με την παρουσία του , εντός των γονιών του και εντός της κοινωνίας και διαφαινόμενος μέσα απο τα αποτελέσματα τόσο των γονιών , όσο και της κοινωνίας "επί του"...!!!

Άρα , μπορούμε να πούμε ... ότι ο Άθεος μπορεί να πρόκειται περί ενός ανθρώπου που δεν αποδέχεται ως Θεό , το θεό που οι άλλοι προσκυνούν και αποδέχονται ... ως "λίγος για Θεό" και άρα "Μη Θεός".

Αυτό όμως δεν σημαίνει -αναγκαστικά- ότι αποκλείει την ενδεχόμενη περίπτωση ενός "ενδεχομένως-υπάρχοντος Θεού"...

Τα κριτήρια σε αυτήν την περίπτωση αλλάζουν και είναι αυστηρά!!!



Αν καταλαβαίνω σωστά μου λες για τις αρχές που έχει κάθε ένας αλλά και πόσο "ποιοτικές"
και οργανωμένες είναι αυτές και μέσα του και στο περιβάλλον του. Εντάξει ο καθένας τις
δομεί ανάλογα με τη λογική του και τη κρίση που έχει. Με μπερδεύεις που λες ότι δεν
"αποδέχονται" φίλους, συνεργάτες κλπ -το εκλαμβάνω σαν "υψηλά κριτήρια που οι άλλοι δεν τα έχουν" από μόρφωση εως καθημερινά γουστα του καθένα. Τώρα όσο για τη μη αποδοχή του "θεού των άλλων" όπως λες φυσικά έτσι είναι, κατά τη προσωπική γνώμη μου! "Πολύ λίγος" ή
σε "έκφανση" που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει!

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 18:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@Εαρινός:
quote:
Καλημέρα φίλε μου!

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση...ως προς τις έννοιες-όρους :"Ένθεος και Άθεος".

Το κοινό μεταξύ των δύο όρων , έγκειται σε μια εσωτερική απορία-αναζήτηση του "ενδεχομένως -υπάρχοντος -Θεού..."

Εδώ λοιπόν , έγκειται στην αυστηρότητα με την οποία ελέγχει ο καθένας και τι μέγεθος/ουσία και περιεχόμενο , ο καθένας θα απέδιδε στον "ενδεχομένως-υπάρχοντα-Θεό".


Για να καταλάβω πιο καλά, λες ότι με γνώμονα την αυστηρότητα/αναζήτηση
-ποσοτικά ή ποιοτικά-βρίσκουμε το κοινό στους όρους, δε διαφωνώ καλά λες. Όμως αφού είναι όντως έτσι είναι άσχημο και ανούσιο "ο ένας να επιβάλλει στον άλλο" ποιος έχει το "δίκιο" κλπ. να δημιουργούνται τόσα προβλήματα/ επλίζω να καταλαβαίνεις τι προσπαθώ
να πω.
Ειδικά αφού λέμε "αυστηρότητα" το νου μου εμένα πάει & στο δόγμα ή σε ακραία πράγματα.
Δε επικροτώ ούτε κατακρίνω απλά προσωπικά κατηγοριοποιώ σε καλές και κακές ιδέες τη
πορεία τους. Τις συζητάω φυσικά χωρίς πρόβλημα.

quote:
Όσο πιο υψηλές απαιτήσεις έχει ο καθένας για τον ίδιο του τον εαυτό ... τόσο πιο υψηλές προσδοκίες έχει και για το κάθε τι που θα υποστασιοποιηθεί εντός του και ιδιαίτερα για τον Θεό!

Ανεξέλεγκτα λοιπόν , αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να αποδεχθούν , το οτιδήποτε γύρω τους...είτε σύντροφος αυτός λέγεται...είτε φίλος...είτε συνεργάτης...πολύ δε περισσότερο "Θεός".
Θα θελήσουν -και θέλουν- λοιπόν να αποδώσουν στοιχεία/ουσία τέτοια στον Θεό , ούτως ώστε αυτός ο "Ενδεχομένως υπάρχων Θεός" να δηλώνεται εντός τους έμπρακτα...με την παρουσία του ως ανώτερη δύναμη και διεμβολίζοντας και αποδομώντας , οτιδήποτε θεωρείται ως "λάθος" ή "κακό"..."παραβατικό" κλπ..κλπ..εντός τους και εκτός τους!!!

Ενεργά και απροϋπόθετα και χωρίς να του ζητηθεί!!!

Θα τον "απαιτήσει" με την παρουσία του , εντός των γονιών του και εντός της κοινωνίας και διαφαινόμενος μέσα απο τα αποτελέσματα τόσο των γονιών , όσο και της κοινωνίας "επί του"...!!!

Άρα , μπορούμε να πούμε ... ότι ο Άθεος μπορεί να πρόκειται περί ενός ανθρώπου που δεν αποδέχεται ως Θεό , το θεό που οι άλλοι προσκυνούν και αποδέχονται ... ως "λίγος για Θεό" και άρα "Μη Θεός".

Αυτό όμως δεν σημαίνει -αναγκαστικά- ότι αποκλείει την ενδεχόμενη περίπτωση ενός "ενδεχομένως-υπάρχοντος Θεού"...

Τα κριτήρια σε αυτήν την περίπτωση αλλάζουν και είναι αυστηρά!!!



Αν καταλαβαίνω σωστά μου λες για τις αρχές που έχει κάθε ένας αλλά και πόσο "ποιοτικές"
και οργανωμένες είναι αυτές και μέσα του και στο περιβάλλον του. Εντάξει ο καθένας τις
δομεί ανάλογα με τη λογική του και τη κρίση που έχει. Με μπερδεύεις που λες ότι δεν
"αποδέχονται" φίλους, συνεργάτες κλπ -το εκλαμβάνω σαν "υψηλά κριτήρια που οι άλλοι δεν τα έχουν" από μόρφωση εως καθημερινά γουστα του καθένα. Τώρα όσο για τη μη αποδοχή του "θεού των άλλων" όπως λες φυσικά έτσι είναι, κατά τη προσωπική γνώμη μου! "Πολύ λίγος" ή
σε "έκφανση" που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει!

many questions, tiring answers


Καλησπέρα φίλε μου..

Σωστά τα κατάλαβες όλα...

-Τώρα όσο για τη μη αποδοχή του "θεού των άλλων" όπως λες φυσικά έτσι είναι, κατά τη προσωπική γνώμη μου! "Πολύ λίγος" ή
σε "έκφανση" που δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει!

Δεν δίνει "οριστική λύση" επί των εσωτερικών διαδραματιζομένων , τα οποία κρίνονται -και είναι - ως υπεύθυνα για τις επιμέρους ενέργειες και συμπεριφορές των ανθρώπων...άρα δεν είναι γνώστης αυτών των δρωμένων της "άλλης σκηνής" και άρα "λίγος-ελάχιστος-μηδαμινός και τελικά/ανύπαρκτος ως ουσία για Θεός-..!!!

Η Όλη παρουσία του και οδηγίες του , μου θυμίζει "οδηγό" που ενώ πατάει την μίζα του αυτοκινήτου , ταυτόχρονα λέει :"Μην πάρεις μπροστά...μην πάρεις μπροστά .. "κακό" θα κάψεις βενζίνη και θα ρυπάνεις το περιβάλλον.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 20:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος

quote:
Με φέρνεις σε πολύ δύσκολη θέση και με "υποχρεώνεις" να μην διαφωνήσω με τα όσα αναφέρεις -μεγάλη ήττα...- παρ'ολ'αυτά και ως γνήσιος "αντιδραστικός" , θα πώ ότι...



δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση, αφου σου αρεσουν αυτα τα μυστικο-οικολογικα () που γραφω...

κατα τα αλλα διαφωνω στο οτι δεν μπορουμε να απαλλαγουμε απο το αγχωτικο κυνηγητο του χρηματος, συμφωνω οτι δεν θα απαλλαγουμε ποτε απο τους σεξουαλικους ρολους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 20:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι μανία και αυτή να μην θέλουν ούτε
στο ελάχιστο να συμφωνήσουμε σε κάτι;;;!!!

Διαφορά λέει,τεράστια ανάμεσα σε αθεΐα και αθεϊσμό!!!

βρέ για συνέλθετε επιτέλους!!!

Δεν υπάρχει θεός,σημαίνει δεν υπάρχει θεός.
Αυτό λοιπόν για αυτόν που το πιστεύει
λέγεται ΑΘΕΪΑ. Πιό απλά δεν γίνεται!!!

Narkissa555,τι έγινε;
Αφήσαμε την χελωνίτσα και
τα greekeglish και τα "skase re"
και πιάσαμε την ΑΘΕΪΑ;


Ξαφνική μεταμόρφωση!!!
Ή τάχα κάτι άλλο;;;!!!
Πάντως αν είναι το πρώτο είναι
καλό!
Αν πάλι είναι κάτι άλλο,τότε
δεν μπορώ ακόμη να ...τοποθετηθώ!
Ο καιρός θα δείξει...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Γιατί μου τη λέτε πάλι?Τα "κορακίστικα" τα αφήσαμε γιατί δεχτήκαμε παρατήρηση και είχατε κ δίκιο. Έτσι κι αλλιώς, εγώ πάντα στα ελληνικά γράφω, απλά κάτι έχει παθει ο υπολογιστής κ δεν μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα αμέσως από το πληκτρολόγιο. Η χελωνίτσα μου ζει ακόμα, έτσι για την πληροφόρηση. Και την αθεία την έχουμε πιάσει εδώ και χρόνια.Όσο για το σκάστε ρε που έγινε θέμα, ζήτησα συγγνώμη. Ούτε που το σκέφτηκα με την "κακή" την έννοια και δίπλα είχα βάλει και φατσούλες, αν και πάλι χτύπησε κάπως.. Αυτά.

Edited by - Narkissa555 on 29/10/2010 20:55:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 21:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινος

quote:
Με φέρνεις σε πολύ δύσκολη θέση και με "υποχρεώνεις" να μην διαφωνήσω με τα όσα αναφέρεις -μεγάλη ήττα...- παρ'ολ'αυτά και ως γνήσιος "αντιδραστικός" , θα πώ ότι...



δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση, αφου σου αρεσουν αυτα τα μυστικο-οικολογικα () που γραφω...

κατα τα αλλα διαφωνω στο οτι δεν μπορουμε να απαλλαγουμε απο το αγχωτικο κυνηγητο του χρηματος, συμφωνω οτι δεν θα απαλλαγουμε ποτε απο τους σεξουαλικους ρολους...


Σε σχέση με τα χρήματα , εξήγησα παραπάνω ότι δεν αποτελούν θεμελιώδη ανάγκη καταστατικής φύσεως αλλα το εργαλείο για την επίτευξη αυτών των θεμελιωδών αναγκών..!!!

Ορισμένοι για να ικανοποιήσουν αυτές τις ανάγκες , όντως δεν χρησιμοποιούν το χρήμα.."βιαζουν"..."κοροϊδεύουν" και μηχανεύονται διάφορα άλλα κόλπα....ενίοτε φοβίζουν τους ανθρώπους και μάλιστα με "φοβίες υπερβατικής φυσεως" που δεν μπορούν να αντιμετωπισθούν...ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 22:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα θεωρω την αιωνια κολαση αντιχριστιανικο δογμα, οταν ο κληρος μιλαει για Θεο μπαμπουλα εγω δεν ακολουθω...

οχι οτι ο Θεος μου ειναι ντε και καλα χιππυς αλλα μπαμπουλας με την καμια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσωπικα θεωρω την αιωνια κολαση αντιχριστιανικο δογμα, οταν ο κληρος μιλαει για Θεο μπαμπουλα εγω δεν ακολουθω...

οχι οτι ο Θεος μου ειναι ντε και καλα χιππυς αλλα μπαμπουλας με την καμια...



Τι σύ Αριστοτέλη...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 22:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 22:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη;

Κάπου σε βρίσκω και κάπου σε χάνω...
Χριστιανός με την έννοια που επικρατεί δεν είσαι...ωστόσο είσαι σκεπτόμενο άτομο ... ενίοτε βαθυστόχαστο...και με φιλοσοφικό περιεχόμενο σκέψης...

Τι ακριβώς είσαι..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 22:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πηγαινω πισω απο την ακαμψια του δογματος οπου αυτο προσβαλει την ανθρωπινη εικονα που ειναι δημιουργια ενος καλου Θεου και οχι ενος μπαμπουλα...

σκεπτομενος και αισθαντικος τυπος ειμαι, αγαπαω το Θεο αγαπαω και τον ανθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 23:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πηγαινω πισω απο την ακαμψια του δογματος οπου αυτο προσβαλει την ανθρωπινη εικονα που ειναι δημιουργια ενος καλου Θεου και οχι ενος μπαμπουλα...

σκεπτομενος και αισθαντικος τυπος ειμαι, αγαπαω το Θεο αγαπαω και τον ανθρωπο...


Και μείς σε αγαπάμε Αριστοτέλη...και δικαίωμά σου είναι να αγαπάς όποιον εσύ θεωρείς ότι σου δίνει δύναμη και ομορφιά ψυχής...αρκεί αυτή να παίρνει υπόσταση και να ενεργοποιείται σε όλες σου/μας τις συνδιαλέξεις...!!!

Στα πολύ δύσκολα μάλιστα , εκεί θα πρέπει να εμφανίζεται και να κρατάει εκείνη το τιμόνι αντί της αδυναμίας που δομεί όλα εκείνα τα ψυχοφθόρα συναισθήματα , που μας αρρωσταίνουν..αίροντας την αρμονία εντός μας και με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας..!!!

Τους καλούς ανθρώπους όλοι τους θέλουν απ'οπου και αν αυτοί προέρχονται , σε κάθε "τραπέζι" η καλοσύνη πάντα είναι ευπρόσδεκτη και οι φέροντές την...!!!

Και η ομορφιά και η κατάθεση ψυχής , αυτή ορίζει την "μαγκιά" στον άντρα φίλε μου...ΑΥΤΗ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 23:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω, κι εσυ τελευταια εχεις κανει αρκετες καταθεσεις ψυχης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy