ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ! ! ! Νο 2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός :

Ίσως γιατί ο "Χριστιανικός μου φονταμενταλισμός" υστερεί σε σχέση με τον δικό τους (ας τον ορίσουν όπως θέλουν οι ίδιοι).



Αγαπητέ Ψηλέ,είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΟΥΣ,κανενός
-ισμού κολλημένη.
Θαυμάζω την Αρχαία Ελληνική Σκέψη-Πνεύμα
και προσπαθώ να βαδίσω μέσω αυτής τον
δρόμο της ανακάλυψης της ύπαρξής μας
στην Χθόνα !!!
Τον φονταμενταλισμό είτε χριστιανικό είτε
ότι άλλο σ'αρέσει πολύ ευχαρίστως στον
χαρίζω απλώχερα,δεν με προσδιόριζε ΠΟΤΕ !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν προσπαθήσω να μπω στο πνεύμα της λογικής του IndustrialAngel και της Kapodistria, σύμφωνα με τα χρεωστήρια που στέλνουν οι ίδιοι στο Χριστιανισμό,

τότε θα τους ζητήσω το λογαριασμό (όχι στους ίδιους, αλλά σε αυτό που υποτίθεται πως προβάλλουν) για τα εκατομμύρια θύματα του προηγούμενου αιώνα.
Και δεν σκοπεύω να κάνω το ίδιο και για την σημερινή κατάσταση που έχουμε περιέλθει, όλος ο κόσμος.

Δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο, σίγουρα.
Αλλά, όσο και να πιέσω τον εαυτό μου να το κάνω, δεν θα τα καταφέρω.

Ίσως γιατί ο "Χριστιανικός μου φονταμενταλισμός" υστερεί σε σχέση με τον δικό τους (ας τον ορίσουν όπως θέλουν οι ίδιοι).


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνορα


Τον προηγούμενο αιώνα αγαπητέ φίλε Ψηλέ...ο Χριστιανισμός δέσποζε και νοηματοδοτούσε τον κόσμο...γιατί δεν εμπόδισε να υπάρξουν αυτά τα εκατομμύρια των Θυμάτων..???

Γιατί δεν ενέπνευσε αντίστοιχα τις σκέψεις και τις πράξεις των ανθρώπων..???

Ξέρω , θα αρχίσουμε πάλι τα γνωστά...διότι απομακρύνθηκαν απο τον δρόμο του Θεού...τόσο δυσδιάκριτος αυτός ο δρόμος πιά...σε σημείο που δεν φαίνεται καν , θα συμπλήρωνα εγώ...

Ψηλέ , δυστυχώς ετσι ... δεν πάμε πουθενά...κάποια στιγμή θα πρέπει να δούμε την αλήθεια κατάματα φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 00:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς όχι αγαπητέ φίλε Εαρινέ.

Ο Χριστιανισμός ποτέ δεν δέσποσε και ποτέ δεν νοηματοδότησε τον κόσμο όπως προφανώς εννοείς.

Το ότι υπάρχει έως και σήμερα και, συνεχίζει να υπάρχει, οφείλεται μόνο σε ελάχιστους φωτεινούς Άγιους Πατέρες που τον κράτησαν ανόθευτο. Το "ελάχιστους" το αναφέρω σε σχέση με το χρόνο και το πλήθος των ανθρώπων που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό.

Ο Χριστιανισμός, κατά τη γνώμη μου δεν είναι επίτευγμα, ούτε ένα πολιτικο-κοινωνικό-οικονομικό μοντέλο, εύκολα ή δύσκολα εφαρμόσιμο.

Το γιατί δεν ενέπνευσε τον κόσμο το μαρτυρούμε και εμείς οι ίδιοι, εγώ, εσύ, ο Industrial, η Kapodistria.


Ο Χριστιανισμός είναι τρόπος ζωής, καθημερινή πάλη, πρώτα ενάντια στον εαυτό μας και ύστερα ενάντια σε ό,τι, εκτός του εαυτού μας, μας καθιστά ανελεύθερους.

Ποτέ δεν υπήρξε αναγέννηση φίλε Industrial. Οι διαφωτιστές, τίποτα απολύτως δεν πρόσφεραν στην ανθρωπότητα, στις πραγματικές της ανάγκες και ανησυχίες. Η γαλλική επανάσταση, το μόνο που πρόσθεσε στη μοίρα των λαών, και ιδιαίτερα σε εκείνη του γαλλικού λαού, ήταν να επιταχύνει ακόμη περισσότερο την πορεία μας προς τη δυστυχία.
Όλα αυτά που λέω δεν προέρχονται από κάποια προσωπική απογοήτευση, αλλά από τη θεώρησή του αποτελέσματος, αυτού που βιώνουμε σήμερα σε συνάρτηση με τα όσα έγιναν ιδιαίτερα τον προηγούμενο αιώνα.

Αν λοιπόν, υποθέσουμε πως για το μεσαίωνα υπόλογος είναι ο Χριστιανισμός στην πνευματική του υπόσταση, τότε γιατί να μην χρεώσουμε και στον αρχαιοελληνικό πολιτισμό την πλήρη αποτυχία, τόσο στο παρελθόν, που δεν στάθηκε ικανός/δυνατός/αποτελεσματικός να δώσει κάποια συνέχεια στα όσα υποσχόταν, όσο και σήμερα για την τραγική κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει, αρχής γενομένης μετά την αναγένηση, αφού έτσι το θέτετε;

Αγαπητή Kapodistria, αν έχεις πρόβλημα με την καρδιά σου, θα πας σε καρδιολόγο να μάθεις τι συμβαίνει. Αν έχεις πρόβλημα με τους πνεύμονες, θα πας σε πνευμονολόγο να μάθεις τι συμβαίνει.
Αν θες να μάθεις για το Βυζάντιο, σε ποιον ιστορικό θα απευθυνείς, αν όχι σε "βυζαντινοτέτοιο"; Γιατί, λοιπόν, τον απαξιώνεις;


αθεος
είπε:
η λύση για την παράνομη μετανάστευση είναι απλή
να πυροβολούνται οι εισερχόμενοι παράνομα τα σύνοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 06:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve , 09/12/2010, 18:16:37
quote:
Παραληρήματος διάρκεια...Τι ξέρεις εσύ, απο χριστιανισμό,Βιομηχανικέ,είναι ύλη της σχολής σου;;...
Σας το κάνουν ....μάθημα στη σχολή σου;...
Τα έλυσες όλα,νεαρέ,μπορείς να ξεκουραστείς...
Ειδικά μετά απο το "ο μεσαίωνας, είναι εποχή, αλλά,δεν έχει ημερομηνίες γέννησης και θανάτου", εγώ έκλεισα ως εγγράματος και κουλτουριάρης...
Καλά, διαβάζεις τι γράφεις;...

Καλά βρε trexagireve, θα πρέπει να ασχολούμαστε συνεχώς μαζί σου;! Θα το τελειώσεις κάποια στιγμή όλο αυτό ή θα το αφήσουμε να τελειώσει από μόνο του; Γιατί όπως το βλέπω, μάλλον δεν πρόκειται να έχει άλλη συνέχεια...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 13:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω παντος απο οτι εχω συμπερανει ειναι ενα συνεχες δικαστηριο κατα της θρησκειας και οποιος εχει αντιθετη γνωμη θεωρειται γραφικος!!!

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 14:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Admin, δεν έχω ξαναγράψει απέναντι σου,γι αυτό και σε διαβάζω με προσοχή,ώστε να καταλάβω, αν εννοείς, ότι όταν με βρίζουν, πρέπει να το αφήνω,ασχέτως, δε αν γράφω ή όχι, και κατ εξακολούθησιν....
Μπορείς να το διευκρινίσεις, σε παρακαλώ;
Γιατί, εγώ, αυτό το θέμα θίγω και θέλω να μου πεις πως το βλέπεις...
Και φυσικά, περιμένω, μια ΙΣΗ συμπεριφορά, όως δικαιούμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS
εδω παντος απο οτι εχω συμπερανει ειναι ενα συνεχες δικαστηριο κατα της θρησκειας και οποιος εχει αντιθετη γνωμη θεωρειται γραφικος!!!

Φίλε VELISSARIE , γραφικός δεν θεωρείται ποτέ ο θρήσκος , αλλά ο θρησκόληπτος . Για παράδειγμα πόσο στα σοβαρά μπορείς να πάρης έναν άνθρωπο που υποστηρίζει ότι η "Αγία Γραφή" είναι ανώτερη από τις επιστήμες , επειδή οι επιστήμονες συνεχώς αναθεωρούν τις απόψεις τους , ενώ η "Αγία Γραφή" παραμένει αναλλοίωτη εδώ και 2000 χρόνια . Ή έναν που υποστηρίζει ότι η "Άνω Ιερουσαλήμ" θα κατεβή από τον ουρανό και θα επικαθήση επάνω στην Κωνσταντινούπολη !!
Και κάτι ακόμα . Εκείνο το "Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος" που βάζεις σαν ρητό , άλλαξε το βρε παιδάκι μου γιατί θυμίζει έντονα το περίφημο "ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer" του Χίτλερ . Δηλαδή όλοι εμείς οι Έλληνες που δεν είμαστε χριστιανοί , θα πρέπη να επιλέξουμε ή να ασπαστούμε τον χριστιανισμό , ή να σηκωθούμε και να φύγουμε από την πατρίδα μας ??


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 15:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποτέ δεν υπήρξε αναγέννηση φίλε Industrial.

Μπαρδόν;

quote:
Οι διαφωτιστές, τίποτα απολύτως δεν πρόσφεραν στην ανθρωπότητα, στις πραγματικές της ανάγκες και ανησυχίες.


Έτσι λες εσύ. Κοίτα να δεις ψηλέ,ή θα δεχόμαστε την επίσημη ιστορία, ή θα γράψουμε τη δικιά μας αν έχουμε αντίστοιχα στοιχεία. Δεν μπορείς κατά το δοκούν


quote:
Η γαλλική επανάσταση, το μόνο που πρόσθεσε στη μοίρα των λαών, και ιδιαίτερα σε εκείνη του γαλλικού λαού, ήταν να επιταχύνει ακόμη περισσότερο την πορεία μας προς τη δυστυχία.


Μπορεί για το δικό σου σύστημα αξιών ο εκδημοκρατισμός μιας κοινωνίας να είναι ΔΥΣΤΥΧΙΑ. Δεν αμφιβάλλω ότι για ορισμένους σίγρουρα είναι (μεγαλοπαπάδες, ευγενείς, βασιλιάδες κτλ κτλ). Με την ίδια λογική η αποτίναξη του τουρκικού ζυγού ήταν ΔΥΣΤΥΧΙΑ για την ελληνική κοινωνία.

quote:
Όλα αυτά που λέω δεν προέρχονται από κάποια προσωπική απογοήτευση, αλλά από τη θεώρησή του αποτελέσματος, αυτού που βιώνουμε σήμερα σε συνάρτηση με τα όσα έγιναν ιδιαίτερα τον προηγούμενο αιώνα.


Ναι μωρέ, τι βιώσαμε:


Αντιβιωτικά
Μεταμόσχευση καρδιάς
Διάσπαση του ατόμου
Περπάτημα στη Σελήνη
Πτήση με αεροπλάνα
ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ
Ταχύτατα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα που βρίσκονται παντού
Γενίκευση της χρήσης του αυτοκινήτου
Εύκολη πρόσβαση στην ηλεκτρική ενέργεια


ΨΗΦΟ στις γυναίκες (ξέρεις πότε έγινε αυτό στην Ελλάδα; 1952)
Δημοκρατικότερα συντάγματα
Κατάργηση Απαρτχάιντ
Κατάργηση διακρίσεων σε βάρος των μαύρων της αμερικής (1955-1968)
Επάνοδο Ολυμπιακών Αγώνων
50 χρόνια ειρήνης στην Ευρώπη.

ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ


Ναι τα αεροπλάνα κουβάλησαν και βόμβες εκτός από ανθρώπους αλλά αυτό δε μειώνει την αξία τους. Ναι κάναμε και 2 παγκόσμιους πολέμους αλλά αυτό δε μειώνει την αξία της προόδου της ανθρωπότητας

quote:
Αν λοιπόν, υποθέσουμε πως για το μεσαίωνα υπόλογος είναι ο Χριστιανισμός στην πνευματική του υπόσταση, τότε γιατί να μην χρεώσουμε και στον αρχαιοελληνικό πολιτισμό την πλήρη αποτυχία, τόσο στο παρελθόν, που δεν στάθηκε ικανός/δυνατός/αποτελεσματικός να δώσει κάποια συνέχεια στα όσα υποσχόταν, όσο και σήμερα για την τραγική κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει, αρχής γενομένης μετά την αναγένηση, αφού έτσι το θέτετε;


Τραγική τη χαρακτηρίζεις εσύ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 15:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ποιά είναι αυτή η "Άνω Ιερουσαλήμ" πάλι..???
Για να φύγω απο την Πατρίδα μου φίλε Σωτήρη , λιγάκι χλωμό το βλέπω...και προσωπικά δεν θα μου υποδείξει αλλα και ούτε είναι σε θέση κανένας -όποιος και να είναι αυτός- στο τι θα υιοθετήσω ως ιδέα/έες...και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα μου υποδείξει το σωστό και το λάθος!
Ούτως ή άλλως , ποτέ δεν σταυλίσθηκα πουθενά αλλα και δεν έδωσα σε κανέναν το περιθώριο για να μου το παίξει ειδικός για τα της ζωής μου...αρμόδιος είμαι 'ΓΩ...!!!

Όσοι αισθάνονται ότι δεν μπορούν οι ίδιοι να αναλαβουν τα ηνία της ζωής τους και του εαυτού τους , ας εκχωρήσουν αυτό το δικαίωμα σε όποιον τους αρέσει...!!!

Είναι πραγματικά φοβερό αυτό που συμβαίνει...ορισμένοι δεν αρκούνται στην ελευθερία που έχουν -όπως ο καθένας- και συνταγματικά κατοχυρωμένη , στο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών αλλα και της ελευθερίας να πιστεύει ο καθένας όπου θέλει...ΟΧΙΙΙΙΙ....δεν αρκούνται σε αυτό...και φαίνεται αυτό εδώ μέσα στο χώρο και με τον τρόπο που "λειτουργούν"....

Θέλουν να επιβάλλουν και αυτό που πιστεύουν , δεν τους αρκεί να πιστεύουν οι ίδιοι...πράγμα που κανείς δεν τους στέρησε εξάλλου..!!!

Δεν το βλέπεις???

"Ένας Θεός , μια Θρησκεία , ένα κράτος" και η ανεξιθρησκεία -που κάποτε ζητούσαν- πάει περίπατο..πλέον δεν χρειάζεται Σωτήρη..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 10/12/2010 15:34:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 15:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τραγική τη χαρακτηρίζεις εσύ.

Απορώ γιατί ξανά και ξανά και ξανά...αναπαράγονται τα ίδια και τα ίδια και ενώ τα έχουμε συζητήσει...
Αλήθεια η επιστήμη φταίει και οι ανακαλύψεις της ή κάτι μισότρελλοι και αλλοπαρμένα μυαλά για το ότι συμβαίνει???

Θα κατηγορήσουμε στο τέλος και τον εφευρέτη του πιρουνιού που τρώμε κάθε μέρα , μόνο και μόνο επειδή κάποιος το χρησιμοποίησε ως όπλο και σκότωσε κάποιον..???

Ή θα κατηγορήσουμε τον εφευρέτη του αυτοκινήτου , μόνο και μόνο επειδή ένας μεθυσμένος έπεσε πάνω σε μια στάση και σκότωσε κοσμάκη ή το έριξε επίτηδες στην φιλενάδα του επειδή δεν τον ήθελε πιά..???

Η επιστήμη φταίει ή η τρέλλα των μυαλών ορισμένων..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
VELISSARIOS
εδω παντος απο οτι εχω συμπερανει ειναι ενα συνεχες δικαστηριο κατα της θρησκειας και οποιος εχει αντιθετη γνωμη θεωρειται γραφικος!!!

Φίλε VELISSARIE , γραφικός δεν θεωρείται ποτέ ο θρήσκος , αλλά ο θρησκόληπτος . Για παράδειγμα πόσο στα σοβαρά μπορείς να πάρης έναν άνθρωπο που υποστηρίζει ότι η "Αγία Γραφή" είναι ανώτερη από τις επιστήμες , επειδή οι επιστήμονες συνεχώς αναθεωρούν τις απόψεις τους , ενώ η "Αγία Γραφή" παραμένει αναλλοίωτη εδώ και 2000 χρόνια . Ή έναν που υποστηρίζει ότι η "Άνω Ιερουσαλήμ" θα κατεβή από τον ουρανό και θα επικαθήση επάνω στην Κωνσταντινούπολη !!
Και κάτι ακόμα . Εκείνο το "Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος" που βάζεις σαν ρητό , άλλαξε το βρε παιδάκι μου γιατί θυμίζει έντονα το περίφημο "ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer" του Χίτλερ . Δηλαδή όλοι εμείς οι Έλληνες που δεν είμαστε χριστιανοί , θα πρέπη να επιλέξουμε ή να ασπαστούμε τον χριστιανισμό , ή να σηκωθούμε και να φύγουμε από την πατρίδα μας ??


*


ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει για μενα αυτο ειναι δημοκρατια αλλα δεν μπορει να προσβαλλει η να υποτιμαει τον αλλον επειδη εχει διαφορετικες αποψεις ειτε ειναι λαθανσμενες ειτε παραλογες.Το ρητο δεν το αλλαζω γιατι πολυ απλα ειναι τα 3 συστατικα για να εχει συνοχη ενα κρατος τωρα αν υπαρχει και ενα 5-10% που δεν πιστευει σε Θεο η πιστευει σε αλλη θρησκεια δεν ειναι προσβολη για το ατομο που δεν ασπαζετε την επισημη θρησκεια.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ...Και εγώ έχω σύνθημα το:

Ein Weg, ein Ziel, Ein Motif (RAMMSTEIN)
Eine Richtung, ein Gefühl!
Aus Fleisch und Blut, ein kollectiv!

Δηλαδή:

Ένας δρόμος, ένας στόχος, ένα κίνητρο,

Μία κατεύθυνση, ένα συναίσθημα, από σάρκα και αίμα, μία κολεκτίβα


(οι Rammstein είναι αριστεροί, αλλά παραφράζουν το γνωστό σύνθημα)

Ο καθένας όπως τη βρίσκει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 19:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχουμε ξαναπεί,όμως, φίλε Εαρινέ,δεν χρειάζεται η ειρωνία, για την πιστη του άλλου...Η Άνω Ιερουσαλείμ, αποτελεί την αιώνια κατοικία των ανθρώπων, που θα κατέβει, λέει η παράδοση και η Αποκάλυψη, στη θέση της αγίας πόλης,που θα έχει καταστραφεί...
Κι αυτό,γιατί,έτσι είναι αυτό που πιστεύει ο χριστιανισμός...
Και εγώ το πιστεύω, γιατι "τα αδύνατα τοις ανθρώποις,δυνατά παρά
τω Θεώ",λέει η πίστη μου και το εννοώ,γι αυτό το δέχομαι...
Η πίστη κινεί βουνά, λέει..Και άσχετα,στο που στηρίζεται,είναι αλήθεια...Να το απορρίψουμε, η απλά να το ειρωνευτούμε;..
Φιλικά,Δήμο μου,γιατί,είπαμε, λίγος σεβασμός στην πιστη της πλειοψηφίας των Ελλήνων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 20:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@τrexa
Τον σεβασμό πρέπει να τον κερδίσεις.
Κανείς δεν τον χαρίζει,
Κανείς δεν θα σεβαστεί κάποιους, απλά και μόνο επειδή είναι πλειοψηφία.
Και βέβαια πάνω απ'΄όλα, πριν ζητήσεις σεβασμό από τους άλλους φρόντιζε να δίνεις εσύ πρώτα το καλό παράδειγμα!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 10/12/2010 20:28:42

Edited by - ar_ia on 10/12/2010 20:29:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 20:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα, κάποιοι δεν μπορούν να σεβαστούν τίποτα. Αυτοί θα βιώσουν τον Φόβο και Τρόμο στην απολυτότητα του και θα μάθουν από την ανάποδη τι είναι εντροπή-σεβασμός.

Οι Χριστιανοί έχουν πλεονέκτημα πάνω σε αυτό γιατί έχουν αναστολές που του δημιουργεί ο ευεργετικός Φόβος. Άλλοι έχουν το μεγάλο πρόβλημα. Οι φυγόπονοι και κουτοπόνηροι "πολιτισμένοι" που βλέπουν τα πράγματα ανάποδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους, αγαπητή αρία, πέφτουν οι μάσκες...
Δηλαδή, αν δεχτούμε ότι λέτε, τότε κερδίζουμε το σεβασμό σας...
Σαν χριστιανοι, είμαστε άχρηστοι, ανάξιοι,δίχως υποσταση...
Ξέρεις, αλλού, το λένε φασισμό και προσηλυτισμό...
Εσύ, έτσι το λές;...
Και φυσικά,δεν θέλω τον σεβασόμ όλων,αλλα, όσων συνομιλώ....Τα φερέφωνα και τα ατίθασα νιάτα,,όταν πετάγωνται,τί λες,είναι φάλτσα, το ίδιο ασεβή,ή όχι;...
Πέραν του ελαφρού ρήματος,που έγραψα, φίλη μου με απογοητεύεις τα μάλλα...Δηλαδή, πιστεύεις, ότι γράφουμε για να μας σεβατείς εσύ και κάποιοι άλλοι;...Τέστ περνάμε, νομίζεις;..
Έχεις γελαστέι φιλαράκι και δεν το περιμενα απο σένα...
Έχουμε και κοινούς χώρους....
Για επικοινωνια και διάλογο, έχεις ακούσει τίποτε;
Γιατί, γίνεται με διαφωνούντες..
Δεν γίνεται με όσους συμφωνούμε...
Αν μας δεχτούν,σε ότι λεμε,είπαμε,λέγεται προσηλυτισμός...Τι γίνεται;...
Δεν θα μιλήσετε ποτέ, δεν έχετε το θάρρος, να κάνετε διάλογο,σε ότι πιστεύεται, που όυτε τα λετε, σαν θέσεις;..Μονο τα δικά μας,τα προσωπικά μας και οι βρισιές προς τον χριστιανισμό,είναι για σένα διάλογος;;..
Κοίτα να δείς, που αλλοι το λένε χουλιγκανισμό!!!!
Σκεφτείτε λίγο ώριμα, ΔΊΧΩΣ ΕΓΩΙΣΜΟ...Θα σας βοηθήσει να καταλάβετε, τι κανετε...Αφήστε να αλληλογραφούμε,με όσους μας θέλουν,τουλάχιστον...Μην παρεμβαίνετε,μόνο στη ζημιά....Δεν σας κολακεύει..
Και πάνω απο όλα,είναι αγορά διαλόγου,εδώ, ή όχι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι να ναι....
Ρε άνθρωπέ μου πως θα σε σεβαστεί ο άλλος αν δεν το κάνεις πρώτος εσύ????
Όταν βγαίνεις και ειρωνεύεσαι πρώτα εσύ τα πιστεύω του άλλου είναι ποτέ δυνατόν να κερδίσεις τον σεβασμό του???
Τι σεβασμό στην πλειοψηφία και πράσινα άλογα?
'Οταν μιλάς με τον άλλον και σου φέρνει αποδείξεις για τα όσα λέει, αντί να κάνεις αυτόν τον περιβόητο διάλογο που συνέχεια ζητάς, αρχίζεις πρώτος η δεν αρχίζεις να τον ειρωνεύσαι?
Πως περιμένεις μετά ο άλλος να σε σεβαστεί?
Είπα ποτέ εγώ πως σαν χριστιανοι είστε άχρηστοι ανάξιοι και δίχως υποσταση??
Αυτά είναι δικά σου λόγια.
Είπα πως μην απαιτείς σεβασμό αν ο ίδιος δεν το κάνεις.
Δεν είπα πως δεν αξίζεις σεβασμό επειδή είσαι χριστιανός.
Έλεος δλδ!!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζεις ώρες ώρες κάτι γέρους που απαιτούν από τους νέους να τους σέβονται λόγω της ηλικίας τους ενώ εκείνοι δεν σέβονται ΤΙΠΟΤΑ.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 10/12/2010 21:33:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 21:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα φίλη μου αρια, μου θυμίζεις κασέτα, που δεν αλλάζει...
Καμία σχέση με επικοινωνία..Φωνάζεις, ότι δεν θέλεις να επικοινωνήσεις..Το καταλάβαμε...
Πότε δεν σεβάστηκα, το τι πιστεύει ο άλλος;...
Μήπως το μπερδεύεις, με το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τον άλλο;..
Γιατί εκεί,στο διάλογο, θα λέω την αλήθεια,αυτή που πιστεύω και περιμένω να με διορθώσει κάποιος, αν κάνω λάθος...
Όταν χρειαστεί κανείς συμπαράσταση,εδώ είμαι...Αλλά, μην τα μπερδεύουμε...
Και ούτε ιδέα, απο το τι πιστεύετε...
Φοβάστε, μην γελάσουμε με την πιστη σας;...
Για πείτε μας, για Ανδρομέδα και Σείριο...
Μονο για τον Χριστό θα μιλάμε;
Ειναι ο πιο σημαντικός,ξέρω, γιατί ήρθε,ενώ οι άλλοι, ...αναμένονται,αλλα,περί του τι πιστεύετε,πότε θα μας πειτε;...
"Ταπώστε" μας μια φορά, εμάς του χριστιανούς, με την ανωτερότητα
των ιδεών και των θείων σας, αντί της διάκρισης που
κάνετε...
Διάλογο, ή δεν μπορώ, μου πονάει το δόντι;...
Αποφασίστε...Μην υποεκφεύγετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο το δεν σέβεται τίποτα και άλλο το δεν σέβεται το τίποτα.

Όταν έρθουν οι Ανδρομέδιοι θα κλάψουν μανούλες.

Για να καταλάβετε τι γίνεται, εκτός από τους Τούρκους ακόμα και οι Εβραίοι πιστεύουν ότι κατάγονται από τον Σείριο.

Εγώ πάλι πιστεύω στον Κθουλού και ότι κατάγομαι από την Αρκτούρο και
ότι οι δικοί μου γαμ. και δέρνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου θυμίζεις ώρες ώρες κάτι γέρους που απαιτούν από τους νέους να τους σέβονται λόγω της ηλικίας τους ενώ εκείνοι δεν σέβονται ΤΙΠΟΤΑ.


χεχε. Το γέρο που θα πατήσει την έγγυο και θα σπρώξει τον τυφλό για να κάτσει στο τρένο. ΜΕΣΑ έπεσες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάλι πιστεύω στον Κθουλού και ότι κατάγομαι από την Αρκτούρο και
ότι οι δικοί μου γαμ. και δέρνουν.



Εδώ συμφωνώ και όχι μόνο απο τον Αρκτούρο αλλα ακόμα παραπέρα...και το ότι οι δικοί σου Γ&Δ και αυτό όντως είναι αλήθεια...μονίμως εκεί το έχουν το μυαλό τους , είναι εμφανές...η αλήθεια είναι ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ρε Βιομηχανικέ, ούτε μια φορά δεν μπορείς να είσαι σοβαρός;..Τοσο ...χαρούμενο άτομο είσαι;...
Χωρίς παρεξήγηση, εννοώ,δίχως προβλήματα,δίχως άγχος,δίχως προβληματισμούς...
Αλλοιώς, δεν εξηγείται αυτό το ..ρεμπελολογήμα των ιδεών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο έχω ξαναπεί τρέχα αλλά μάλλον επιλέγεις να ξεχνας...
Δεν πιστεύω ούτε σε Θεούς ούτε σε θρησκείες ούτε σε διαβόλους και τριβόλους παρά μόνο στον άνθρωπο.

Εσύ θες ντε και καλά να βάζεις ταμπέλες....
Θες ντε και καλά να σου πω για σείριους και σειριακούς απλά και μόνο για να ικανοποιήσεις το ΕΓΩ σου!

Οκ, θα στο πω, περιμένω το σκάφος να με πάει εκεί
οκ? Σου έδωσα αυτό που απεγνωσμένα ζητούσες.

Για πες μου τώρα την γνώμη σου γι αυτο....
Δεν θα μιλήσουμε για την θρησκεία σου, θα μιλήσουμε για τον σείριο ενταξει?
Άντε περιμένω την άποψη σου, να σου πω κι εγώ την δική μου μετά για να γελάσεις

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός σου είπε βρε ar_ia,να πιστέψεις σε κάτι;Μακρυά απο μένα ο
προσηλυτισμός...Αναρχικός είμαι,δεν πιστεύω σε αρχές και οδηγίες προς ναυτιλομένους,αν και το χρησιμοποιώ, περιπαικτικά...
Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός,δικαιούται τη μοναδικότητα του.....
Αλλά, ρε φιλαράκι, όταν μιλαμε για κάποια θέματα, πρέπει να μου πετάς κατάμουτρα, ότι δεν δεχεσαι ότι πιστεύω;....
Αλλά,εσύ, παλι,σίγουρα,δεν πιστεύεις σε τίποτε;Πές μας τι πιστεύεις, όχι για να το κρίνουμε, για να μιλήσουμε....
Ειναι η δική σου προσέγγιση, προς κάτι ανώτερο, κάτι καλύτερο, κατι θα έχει να μας πει...
Μίλα,όμως, μην κατηγορείς, ή απαρνείσαι τον διάλογο..
Έστω γι αυτόν τον τελευταίο, γράψε μια άποψη...Δεν κρίνουμε...Συζητάμε, μαθαίνουμε άλλες οπτικές...
Δεν είναι κακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέγα λάθος, ποτέ δεν σου είπα(σε κανέναν δλδ όχι μόνο σε σένα) να μην πιστεύεις σε ότι εσύ θέλεις.
Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου και καλά κάνεις.
Άλλο όμως το τι πιστεύεις και άλλο το "θα σου επιβάλλω" αυτό που εγώ πιστεύω ντε και καλά.
Άλλο το κάνω διάλογο και άλλο το αν δεν συμφωνείς μαζί μου σε ειρωνεύομαι και μετά ΑΠΑΙΤΩ από πάνω τον σεβασμό σου.
Άλλο Λωζάνη άλλο Κοζάνη.
Πάω να δω τώρα το νέο επεισόδειο του fringe, θα στο συνιστούσα να το κατέβαζες να το δεις αλλά θα σε χαλάσει μάλλον... αναφέρεται σε παράλληλα σύμπαντα
Καληνύχτα και καλό ξημέρωμα!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 11/12/2010 00:20:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άλλο το κάνω διάλογο και άλλο το αν δεν συμφωνείς μαζί μου σε ειρωνεύομαι και μετά ΑΠΑΙΤΩ από πάνω τον σεβασμό σου.

Αυτό προφανώς αναφέρετε στις καμμένες αντίχριστες όπως η Εαρινή και η Βιομηχανικούλα.



Τι παιδί κι'αυτό...παιδί-κουμπί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 01:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 11/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 07:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ar_ia:


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy