ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ Ο ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟΣΑΤΑΝΙΣΜΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 22:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου.
Όσον αφορά τον Κρίσνα και αυτός είναι φορέας του σπερματικού λόγου?

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 21/03/2011 23:02:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν διαφορες Ελληνικες κοσμοαντιληψεις που κυκλοφορουν και τις μερες μας απο εδω και απο εκει.

Υπαρχουν και οι εθνικοι που κατηγορουν τους Ορφικους και τους Πυθαγορειους, οπως και τον Πλατωνα κλπ, οτι ηταν ξενοφερτοι στην γνησια Ελληνικη κοσμοθεαση(το ποια ειναι αυτη, μονο αυτοι το καταλαβαινουν) και μαλιστα κατηγορουν τον Πλατωνα οτι ηταν προ χριστου χριστιανος!

Σε σχεση με το θεμα του Σατανα, η διδασκαλια των Ορφικων ειναι περιπου πανω στην ιδια βαση. Ο ανθρωπος πρεπει να νικησει την τιτανικη του φυση κλπ και το Χαλδαικο Τειταν(=666), εχει σχεση με το Εβραικο Σειταν.

Απαντησα οσο απαντησες εσυ. Το τι ειναι Κρισνα για μενα ειναι δικο μου θεμα και δεν εχει να κανει με το θεμα εδω μεσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μου αρέσει η "ψηφιακή" σου , μου αρέσει πάρα πολύ Πλωτίνε!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krishna...

O αγαπημένος μου είναι ο Ηράκλειτος, που έλεγε:

H ανθρωπότητα είναι ένα τεράστιο κτήνος, ανόητα ή αμετανόητα υποκριτικό σκληρό και αδυσώπητο, ένα κτήνος επικίνδυνο και ηλίθιο, στο οποίο δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσει κανείς να διδάξει οτιδήποτε.

Θα απαντήσω με μια ρήση του Μονταίνι...

"Όποιος επιδέξια θα δεμάτιαζε ένα σωρό γαϊδουροσύνες της ανθρώπινης Σοφίας , θα είχε θαύματα να λέει...Απο αυτό ας κρίνουμε την ιδέα που πρέπει να έχουμε για τον άνθρωπο , για το αισθητήριο και την λογική του , αφού σε κείνους τους μεγάλους άνδρες που έφεραν τόσο ψηλά την ανθρώπινη ικανότητα , βρίσκονται ελαττώματα τόσο εμφανή και χονδροειδή".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απέφυγα να σου απαντήσω σε κάτι. Φυσικά και είναι δική σου υπόθεση να απαντάς σε ότι θέλεις και να επιλέγεις όποιο ψευδώνυμο και ατραπό επιθυμείς.
Θα ήθελα να έχω πάντως τις δικές σου απόψεις σε αυτά που υποστηρίζεις και όχι απόψεις άλλων.
Η αρχαία Ελληνική κοσμοθέαση δεν ήταν κάτι στατικό φίλε μου Κρίσνα. Όσο μεταβάλλεται ο άνθρωπος μεταβάλλεται και η …κοσμοαντίληψη του. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την Φιλοσοφία. Η Φιλοσοφία στην αρχαία Ελλάδα ξεκινάει τον 6ο π.χ και συνεχίζει έως τον 6ο αιώνα μ.χ. Υπήρχαν διαφορετικές Φιλοσοφικές σχολές που δεν είχαν τις καλύτερες σχέσεις μεταξύ τους. Σήμερα δυστυχώς κάνουμε γενικεύσεις και ιστορικούς αναχρονισμούς κρίνουμε τα παλιά με βάση τα νέα….
Φαντάσου λοιπόν τον Χριστιανισμό του Μεσαίωνα και της ιεράς εξέτασης, είναι κοντά στον σημερινό? Για να μην πάμε πιο πίσω πριν τις συνόδους και τις αποφάσεις περί τριαδικότητας κ.λπ….
Όσοι τώρα κάνουν λόγο για γνήσια Ελληνική κοσμοθέαση αυτή είναι μία μάλλον αυθαίρετη τοποθέτηση, αλλά προσωπικά την τοποθετώ ακριβώς στην εισαγωγή της Πυθαγόρειας και Ορφικής παράδοσης η οποία εισάγει και στον Ελληνικό χώρο την σωτηρία της ψυχής εφόσον αναγνωρίζει το επέκεινα κάτι που δεν υφίστατο πριν…

Εαρινέ το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να την σουλουπώσω…. : )

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 21/03/2011 23:26:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιμετώπισα και γώ το ίδιο πρόβλημα αλλα αν πάς στα "Τεχνικά θέματα" θα βρείς την λύση!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνουμε σε κατι πανω σε αυτα που λες τωρα. Παλια περνουσα να σε διαβαζω και μου αρεσε η τοποθετηση σου εναντιον την θρησκευτικης διαμαχης. Εφοσον λοιπον εισαι κοντα στην Πυθαγορεια παραδοση, πιστευω οτι δεν θα εχεις και εσυ διαθεση να χλευασεις την αριθμολογια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Όποιος επιδέξια θα δεμάτιαζε ένα σωρό γαϊδουροσύνες της ανθρώπινης Σοφίας , θα είχε θαύματα να λέει...Απο αυτό ας κρίνουμε την ιδέα που πρέπει να έχουμε για τον άνθρωπο , για το αισθητήριο και την λογική του , αφού σε κείνους τους μεγάλους άνδρες που έφεραν τόσο ψηλά την ανθρώπινη ικανότητα , βρίσκονται ελαττώματα τόσο εμφανή και χονδροειδή".

Καλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την αριθμολογία έχω ενστάσεις. Λοιπόν είς το μέλλον τα σπουδαία. ίσως τα ξαναπούμε.


Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 21/03/2011 23:48:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 00:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι το φίδι που δίνει την γνώση. Άλιστερ Κρόουλι.

http://www.youtube.com/watch?v=xC2A488BKhE&feature=player_embedded#at=547

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 01:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλωτίνε αναφέροντας το παράδειγμα των Σπαρτιατών θυμήθηκα τα λόγια του Αίαντα του Τελαμώνιου (ραψωδία Ο) στη δυσκολότερη στιγμή για τους Αχαιούς, όταν είναι ένα βήμα πριν τον αφανισμό από τους Τρώες...του Αίαντα που σύμφωνα με την λαϊκή παράδοση πολέμησε στο πλάι των Σαλαμινομάχων εμψυχώνοντάς τους...

Μέσα στον ορυμαγδό της μάχης φωνάζει με σθένος: "Φίλοι ήρωες Δαναοί, άνδρες φανείτε φίλοι, και να δείξετε τη θούρια αλκή σας. Λέτε να είναι κάποιοι σωτήρες οπίσω ή κανένα δυνατό τείχος, που τους άνδρες από τον θάνατο θα προστατεύσει? Καμία πόλις δεν είναι κοντά μας με πύργους θεμελιωμένη για ν' αμυνθούμε επικουρικό δήμο έχοντες, αλλά στο πεδίο των πυκνοθωρακισμένων Τρώων σπρωγμένοι προς τον πόντο, μακριά βρισκόμαστε από την πατρίδα γη. Στα χέρια μας είναι η σωτηρία και όχι στον μειλίχιο πόλεμο".

Και σκέφτομαι τι μπορεί να καταφέρει ένας άνθρωπος ξεχωριστά ή ένας λαός συλλογικά όταν καταφέρει να διώξει από πάνω του το Φόβο που αναφέρεις? Η Ιλιάδα ήταν το υπέρτατο πρότυπο των αρχαίων και η λέξη που κυριαρχεί σ'αυτή είναι η "αιδώς"...αυτός ήταν ο πιο αμείλικτος κριτής τότε...το πώς θα μας κρίνει ο ίδιος μας ο εαυτός...ούτε το μαστίγιο του σατράπη, ούτε τα μαρτύρια του Άδη, ούτε τα καζάνια της Κολάσεως και η οργή του Θεού ήταν ικανά να φοβίσουν το μυαλό του πολίτη-οπλίτη μπροστά στο χάσιμο της αξιοπρέπειάς του και την ηθική του ήττα (όπως κι αν την ορίσουμε αυτή).


Και εδώ είναι η ειδοποιός διαφορά του ελληνικού πολιτισμού...κουσούρια είχε σίγουρα πολλά, λογοκρισία και έλεγχος υπήρχε σίγουρα και τότε, όμως για πρώτη φορά στην γνωστή ιστορία ο Άνθρωπος κατάφερε έστω και για λίγο να αποτινάξει το δουλικό φόβο απέναντι στο Θείο, απέναντι στο Θάνατο, απέναντι στην αυταρχική Εξουσία, απέναντι ουσιαστικά στον ίδιο του τον εαυτό...αντί να σκύβει να προσκυνάει τους Θεούς προτίμησε να τους γνωρίσει διά του λόγου...η δε υποταγή του στο νόμο, ειδικά σε περίπτωση ανάγκης, δεν ήταν αποτέλεσμα φόβου αλλά πειθούς. Και τελικά η ανοιχτή φιλοσοφία, όχι σαν θεωρία αλλά σαν στάση ζωής και σαν συνέπεια λόγων και έργων, γεννήθηκε σε αυτό τον τόπο ίσως τελικά καθαρά από Ανάγκη και τυχαίων συνθηκών...μία παρόμοια Ανάγκη όμως αμφιβάλλω αν θα μας κάνει και εμάς σήμερα να αρχίσουμε να λειτουργούμε με υπευθυνότητα και συνέπεια...οι εποχές είναι εντελώς διαφορετικές...το μυαλό μας έχει κουρδιστεί με λάθος τρόπο από μικροί και τα πρότυπα που έχουμε λάβει σίγουρα απέχουν πολύ από τα τότε...

Ελπίζω Πλωτίνε να σε ακούμε συχνότερα εδώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 08:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, «Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης» Kost...! Ο πίο σίγουρος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Κάτι τέτοιο όμως προυποθέτει ελευθερία σκέψης γνώση και βούληση.
Η θρησκεία αποτελεί ένα αναγκαίο ηθικοπλαστικό βασικό στοιχείο για τον άνθρωπο. Για τον συνειδητό όμως άνθρωπο, αυτός δεν οφείλει απλά να υπακούει σε εξ αποκαλύψεως αλήθειες, καθώς γνωρίζει ποιο είναι το καλό. - Αυτό που απλά προάγει το προσωπικό αλλά και το γενικό καλό -.
Ας μην ξεχνάμε πως η θρησκεία υπήρξε το δεκανίκι της πολιτικής χειραγώγησης.
Όχι πως η Θρησκεία δεν βοηθάει τον άνθρωπο ως ατραπός προς "Θέωση", αλλά αυτό είναι εν δυνάμη στοιχείο κάθε (σχεδόν) Θρησκείας.
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως η ιστορία έχει πολλές αναγνώσεις.
Για παράδειγμα η ιστορία του Μωησή θα μπορούσε να έχει και διαφορετική προσσέγιση από αυ΄τή που γνωρίζουμε... (ΜΩΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΚΕΝΑΤΟΝ http://xletsos-basilhs.blogspot.com/2011/03/blog-post.html)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 11:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι το φίδι που δίνει την γνώση. Άλιστερ Κρόουλι.

http://www.youtube.com/watch?v=xC2A488BKhE&feature=player_embedded#at=547


1. Και ο πέμπτος άγγελος εσάλπισε· και είδον ότι έπεσεν εις την γην αστήρ εκ του ουρανού, και εδόθη εις αυτόν το κλειδίον του φρέατος της αβύσσου.
2. Και ήνοιξε το φρέαρ της αβύσσου, και ανέβη καπνός εκ του φρέατος ως καπνός καμίνου μεγάλης, και εσκοτίσθη ο ήλιος και ο αήρ εκ του καπνού του φρέατος.
3. Και εκ του καπνού εξήλθον ακρίδες εις την γην, και εδόθη εις αυτάς εξουσία ως έχουσιν εξουσίαν οι σκορπίοι της γής·

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλωτίνος...

Όχι πως η Θρησκεία δεν βοηθάει τον άνθρωπο ως ατραπός προς "Θέωση"..

Τι εν-νοείς λέγοντας το ανωτέρω Πλωτίνε , χρησιμοποιώντας τον όρο "Θέωση"???
Δέχεσαι δηλαδή την υπαρξη "Θεού" ή "Θεών"..???
Αν "όχι" , τότε τι εν-νοείς λέγοντας "Θέωση"???

Αναμένω την απάντησή σου και θα ξανα-τοποθετηθώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 13:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεός/οι θα μπορούσε/αν να είναι ο αέρας που αναπνέουμε το νερό που πίνουμε, η φύση ολόκληρη, ότι μας κρατάει ζωντανούς. Το Θείο μπορούμε να πούμε τι Δεν είναι και Οχι τι είναι, ας μην ξεχνάμε την θνητή φύση μας...
"Θέωση" είναι η υπερβατική εμπειρία ένωση με το Θείο, -όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας - ...
Οι ατραποί διαφέρουν ο στόχος είναι κοινός. Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ λ.χ το επιτύγχανε αυτό δια της «εις εαυτόν διείσδυσης»...


Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 22/03/2011 14:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 14:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που θα μπορούσα προσωπικά να θεωρήσω και να περιγράψω σαν θεό, θα ήταν ολόκληρη η ύπαρξη. Θα μπορούσα να δεχτώ οτι τα πάντα αποτελούν μέρος της ουσίας του θεού, μια αντίληψη πανθεϊστική όπως περιγράφεται από τον Σπινόζα.

Υπό αυτό το πρίσμα, “θείο” είναι τα “πάντα” και δεν απαιτείται κανένα είδους υπέρβαση για την προσέγγισή του.
Υπό αυτήν την έννοια δεν χρειάζεται διαλογισμός και μήτε κάποια υπερβατική προσπάθεια για αυτό που ονομάζεις “θέωση”
ΟΛΟΙ είμαστε και αποτελούμε μεμονωμένα αλλά και συνολικά μέρος της ουσίας του θεού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 14:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει να μην επμεμβαινει ο θεος, επεμβαινει ομως ο ακατονομαστος.

Ο Σπινοζα θαυμαζε τον Μωηση και τον Χριστο και θεωρουσε οτι ειναι συνεχιστης τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεός/οι θα μπορούσε/αν να είναι ο αέρας που αναπνέουμε το νερό που πίνουμε, η φύση ολόκληρη, ότι μας κρατάει ζωντανούς. Το Θείο μπορούμε να πούμε τι Δεν είναι και Οχι τι είναι, ας μην ξεχνάμε την θνητή φύση μας...
"Θέωση" είναι η υπερβατική εμπειρία ένωση με το Θείο, -όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας - ...
Οι ατραποί διαφέρουν ο στόχος είναι κοινός. Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ λ.χ το επιτύγχανε αυτό δια της «εις εαυτόν διείσδυσης»...
Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 22/03/2011 14:01:57


Διάβασα κάτι στο Ίντερνετ που βρηκα (δικό σου) χρόνια έχουμε να τα ΠΟΥΜΕ..
Έχω χάσει τηλ. Κλπ κλπ. μα το Πάσχα είμαι Αθήνα για 4 μέρες. Καφεδάκι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 15:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giannipseftis
Τα πάντα???
Έτσι όπως το περιγράφεις -αν αντιλαμβάνομαι σωστά- , η "ουσία του Θεού" εμπεριέχει τα πάντα και τα όμορφα και τα άσχημα...και τα καλά και τα άσχημα και τα ωφέλιμα και τα καταστροφικά...
Αλλα αν όντως έτσι είναι , τότε ποιός ο ρόλος και η ύπαρξη του Σατανά , απο την στιγμή που ο "Θεός" είναι και εμπεριέχει "τα πάντα , ΟΛΑ"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/03/2011 15:29:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 16:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εδώ είναι η ειδοποιός διαφορά του ελληνικού πολιτισμού...κουσούρια είχε σίγουρα πολλά, λογοκρισία και έλεγχος υπήρχε σίγουρα και τότε, όμως για πρώτη φορά στην γνωστή ιστορία ο Άνθρωπος κατάφερε έστω και για λίγο να αποτινάξει το δουλικό φόβο απέναντι στο Θείο, απέναντι στο Θάνατο, απέναντι στην αυταρχική Εξουσία, απέναντι ουσιαστικά στον ίδιο του τον εαυτό...αντί να σκύβει να προσκυνάει τους Θεούς προτίμησε να τους γνωρίσει διά του λόγου...η δε υποταγή του στο νόμο, ειδικά σε περίπτωση ανάγκης, δεν ήταν αποτέλεσμα φόβου αλλά πειθούς.

Ακριβώς, φίλε kost!
Στην ελληνική θρησκεία ακόμη κι οι ίδιοι οι Θεοί είχαν πάθη, είχαν επιθυμίες, ανησυχίες στοιχεία που διέπουν και την ανθρώπινη φύση.
Οι Θεοί δεν ήταν μια ιδέα απρόσιτη στον Έλληνα, ούτε ήταν μια ιδέα "άφταστη" σε αυτόν.

Όσον αφορά τον "Εωσφόρο", αυτόν δηλαδή που φέρνει το πρώτο φως ή αλλιώς την γνώση, δεν υπάρχει τίποτα το δαιμονικό - όπως η χριστιανική κοσμοθεωρία θεωρεί το δαιμονικό - σε αυτόν.
Ο Εωσφόρος έχει ταυτιστεί με τον Προμηθέα ενώ λέγεται ότι ο Εωσφόρος ήταν ο ίδιος ο Απόλλωνας - θεός της μαντικής ικανότητας, της μουσικής και του φωτός - ο οποίος έφερνε το πρώτο φως.
Εάν αναλογιστούμε λίγο το ταξίδι που λεγόταν ότι εκτελούσε μια φορά τον χρόνο στην Υπερβορεία για να δώσει το φως, τότε αυτή η πεποίθηση ενισχύεται.

Όσον αφορά στην χριστιανική κοσμοθεωρία τώρα, έχουμε τη δαιμονοποίηση του Εωσφόρου και την ταύτιση του με τον Σατανά όπου είναι η προσωποποίηση του Κακού.
Η ιδέα του απόλυτα κακού και σατανικού στοιχείου εξέλιπε από την ελληνική κοσμοθεωρία.
Επιπλέον, έχουμε τους πρωτόπλαστους οι οποίοι τιμωρήθηκαν από τον χριστιανικό θεό επειδή παρέβησαν την εντολή του και δοκίμασαν τον καρπό από το δέντρο της γνώσης του Καλού και του Κακού.
Τώρα τι το μεμπτό είχε αυτή η πράξη τους και στάθηκε αφορμή να εκπέσουν από τον Παράδεισο, δεν έχω ιδέα...

Αγαπητέ Krishna, θα ήθελα να σου θέσω δύο ερωτήματα ορμώμενος από αυτό το μήνυμα σου, στο οποίο λες χαρακτηριστικά:

quote:
Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να ασχολειται καποιος μαζι σας (οπως και η δκη σας αλλωστε, αντιστροφα) και προτιμω να μην επεκταθω, αλλωστε τωρα ειναι η εποχη των "εξυπνων".

  • Εφόσον - όπως ο ίδιος δηλώνεις - δεν υπάρχει κανένας να λόγος να ασχολείται κάποιος με όλους τους υπόλοιπους συνομιλητές σου, ποιός είναι ο λόγος που είσαι σε έναν χώρο ο οποίος έχει ως αντικείμενο του - μεταξύ άλλων - την έρευνα, τον εποικοδομητικό διάλογο και τον φιλοσοφικό στοχασμό;
  • Δηλώνοντας πως δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κάποιος με τους υπόλοιπους συνομιλητές σου, κατανοείς πως ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να θέλουν κι εκείνοι να συνδιαλλαγούν μαζί σου και να ανταλλάξουν απόψεις με έναν άνθρωπο ο οποίος έχει μια τέτοια απαξιωτική στάση απέναντι τους;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 17:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αμα κατσω να απαντησω και σε αυτα που λες εσυ με τα οποια διαφωνω στο 100% δεν θα βγαλει πουθενα. Εχετε τις αποψεις σας, εχω τις δικες μου. Απλα απαξιωνουν αυτοι τον χριστιανισμο και εγω τους αντιχριστους.

Δεν θεωρουν αυτοι(οπως ειπα) να βρισκουν καποιο λογο να ασχοληθουν μαζι μου και με τον Χριστιανισμο και με τις θρησκειες γενικα. Ουτε εγω βρισκω λογο για τους Χριστιανους να απαντανε στις προκλησεις τους.


Edited by - Krishna on 22/03/2011 17:11:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 17:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρεις πραγματι οτι δεν ειναι απαξιωτικοι οι "εξυπνοι" της εποχης και οτι ειμαι εγω;

O Απολλωνας οπως ειπαμε ηταν γνωστος ως Φωσφορος Δαιμων.

Εωσφορος λεγεται και η Αφροδιτη και καποιος ασχετος.

Ο Εωσφορος για τον οποιον μιλα ο Χριστιανισμος, ειναι κατι τελειως διαφορετικο και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με αυτον που φερνει το φως, καθως και ο Χριστος λεγεται Φωσφορος, αλλα και Πρωινος Αστερας.

Γιατι θα πρεπει ξαφνικα να ξεκινησουμε να λατρευουμε καποιον Εωσφορο εχθρο του Χριστου και οχι τον Φωσφορο Χριστο και πανω σε ποια βαση να γινει συζητηση;

Τι ψαχνουμε αραγε;


Edited by - Krishna on 22/03/2011 17:39:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 17:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αμα κατσω να απαντησω και σε αυτα που λες εσυ με τα οποια διαφωνω στο 100% δεν θα βγαλει πουθενα. Εχετε τις αποψεις σας, εχω τις δικες μου. Απλα απαξιωνουν αυτοι τον χριστιανισμο και εγω τους αντιχριστους.
Δεν θεωρουν αυτοι(οπως ειπα) να βρισκουν καποιο λογο να ασχοληθουν μαζι μου και με τον Χριστιανισμο και με τις θρησκειες γενικα. Ουτε εγω βρισκω λογο για τους Χριστιανους να απαντανε στις προκλησεις τους.


οκ λούπους οκ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 17:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την αλλη ο Προμηθεας, ειναι μια τραγικη φιγουρα, που τιμωρειται απο τους θεους, γιατι φερνει το φως στα διποδα ζωα. Ειναι ασφαλως μια αρχετυπικη μεταφορα του Σαυρανθρωπου Σουμεριου θεου Ενκι.

Σε καθαρα αρχετυπικο πλαισιο, η διδασκαλια του Γιουνγκ που ταυτιζει την Σκια με τον Εωσφορο, που ειναι και το εμποδιο μας προς τον Εαυτο, και εξηγει οτι την διανοητικη δυναμη συνοδευει καταστροφικη διαθεση. Δηλαδη αντε μπλεξαμε ετσι σχετικα και αοριστα το ειδωλολατρικο χαος με καποιον Εωσφορο εχθρο του Χριστου και τελικα τι ψαχνουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 18:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Giannipseftis
Τα πάντα???
Έτσι όπως το περιγράφεις -αν αντιλαμβάνομαι σωστά- , η "ουσία του Θεού" εμπεριέχει τα πάντα και τα όμορφα και τα άσχημα...και τα καλά και τα άσχημα και τα ωφέλιμα και τα καταστροφικά...
Αλλα αν όντως έτσι είναι , τότε ποιός ο ρόλος και η ύπαρξη του Σατανά , απο την στιγμή που ο "Θεός" είναι και εμπεριέχει "τα πάντα , ΟΛΑ"???

@ Εαρινός
Αναφέρθηκα σε μια πανθεϊστική ερμηνεία του κόσμου, από καθαρά φιλοσοφικής πλευρά, για να “δείξω” πως δεν είναι ανακγαία καμιά “θέωση” σαν αυτή που ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ περιγράφει.

Σε μια τέτοια προσέγγιση, δεν δικαιολογείται και ούτε είναι απαραίτητη η ύπαρξη του διαβόλου, δηλαδή του κακού, σαν αντίθετο του καλού θεού.
Η αντίληψη αυτή είναι καθαρά υποκειμενική, και ευθύνεται ο ανθρωπικός παράγοντας.
Το καλό και το κακό, όπως το ζεστό-κρύο, όμορφο-άσχημο, μαλακό-σκληρό, καθαρό-βρόμικο, πάνω-κάτω κλπ κλπ δεν είναι φυσικά δίπολα. Είναι έννοιες ανθρώπινες, υποκειμενικές.

Αν ο διάβολος ήταν ο αντίθετος “πόλος” του θεού, και η ύπαρξή του δικαιολογείτο από την ύπαρξη του θεού, αυτό θα σήμαινε πως ο θεός και ο διάβολος είναι έννοιες συμπληρωματικές, έννοιες ισοδύναμες και συνδημιουργοί του κόσμου, σε περίπτωση δε σύγκρουσης, θα εξαφανίζοντο και οι δύο.

Κατά την δική μου γνώμη ο κόσμος δεν είναι ούτε καλός ούτε κακός.
Είναι απλά υπαρκτός.

Αναφέρθηκα συνοπτικά στη πανθεϊστική αντίληψη του κόσμου, θεωρώντας την σαν μια κομψή εξήγηση του κόσμου που παρατηρούμε. Ο κόσμος σαν μέρος της ουσίας του θεού, μοιράζεται και μέρος των ιδιοτήτων του. Είναι δηλαδή άναρχος και αιώνιος.
Θα μπορούσε να είναι μια σωστή κοσμοθεωρία στο σύνολό της.

Αυτή ήταν και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοσμοθεωρία για μένα μέχρι πριν 10 περίπου χρόνια.

Σήμερα δίνω το ίδιο ποσοστό εγκυρότητας και στην καθαρά υλιστική θεωρία.
Μετά από τις σύγχρονες θεωρίες φυσικής, που “δείχνουν” και προς την λύση ύπαρξης πολλαπλών (ενδεχομένως άπειρων) κόσμων, ο κόσμος που παρατηρούμε θα μπορούσε να είναι μια από τις εν δυνάμει λύσεις που επέτρεπαν στη δημιουργία αυτού του αποτελέσματος, σε αντίθεση με άπειρες άλλες “στείρες” λύσεις. Όλες οι σταθερές της φύσης θα μπορούσαν να υπάρχουν συνδυασμένες και με αυτές τις μοναδικές τιμές που οδήγησαν στο σύμπαν που παρατηρούμε.
Οι τιμές αυτές άλλωστε, θα μπορούσαν πιθανόν να αυξομειωθούν παρουσιάζοντας ένα διαφορετικό μείγμα που θα μπορούσε να οδηγήσει σε σχετικό αποτέλεσμα.

Κρίνοντας από το τρόπο που με ρώτησες, μου δίνεις την εντύπωση πως θεωρείς αυτονόητη την ύπαρξη του διαβόλου.
Θα μπορούσες να μου περιγράψεις για ποιο λόγο είναι απαραίτητη η ύπαρξη του διαβόλου?

Αν θεωρήσουμε αναγκαία τη ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης για την δημιουργία του κόσμου, αυτή ποια λες να είναι ο θεός, ο διάβολος ή και οι δύο μαζί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 18:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια ποιος λεει οτι ο Διαβολος ειναι ο αντιθετος πολος;

Ο Σατανας, οπως και ο Τυφωνας, ο Σετ και ο Πυθωνας κλπ, ειναι μια προβολη που μαζευει τα αρνητικα στοιχεια που περιεγραψα και ποιο πανω.

Ο Σατανας των γραφων, ειναι αυτος που με εντολη του θεου βαζει σε δοκιμασια τον Ιωβ.

Edited by - Krishna on 22/03/2011 18:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 18:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωσφόρος/Εωσφόρος/Αυγερινός/Πρωινός Αστήρ λέγεται ο πλανήτης Αφροδίτη.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%BB%CF%86%CE%B1

Για πολύ καιρό το πεντάγραμμο είχε συνδεθεί με τον πλανήτη Αφροδίτη και με τη λατρεία της θεάς Αφροδίτης. Επίσης συνδέεται και με τη λατρεία του Ρωμαίου Εωσφόρου (Lucifer) ο οποίος φέρνει το φως και τη γνώση.

Ίσως γιατί:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagram

Στην Καμπαλα η Αφροδιτη ειναι το αντιθετο της Λιλιθ...

21. Και έδωκα εις αυτήν καιρόν να μετανοήση εκ της πορνείας αυτής, και δεν μετενόησεν.
22. Ιδού, εγώ βάλλω αυτήν εις κλίνην και τους μοιχεύοντας μετ' αυτής εις θλίψιν μεγάλην, εάν δεν μετανοήσωσιν εκ των έργων αυτών,
23. και τα τέκνα αυτής θέλω αποκτείνει με θάνατον, και θέλουσι γνωρίσει πάσαι αι εκκλησίαι, ότι εγώ είμαι ο ερευνών νεφρούς και καρδίας, και θέλω σας δώσει εις έκαστον κατά τα έργα σας.
24. Λέγω δε προς εσάς και προς τους λοιπούς τους εν Θυατείροις, όσοι δεν έχουσι την διδαχήν ταύτην και οίτινες δεν εγνώρισαν τα βάθη του Σατανά, ως λέγουσι· Δεν θέλω βάλει εφ' υμάς άλλο βάρος·
25. πλην εκείνο, το οποίον έχετε, κρατήσατε εωσού έλθω.
26. Και όστις νικά και όστις φυλάττει μέχρι τέλους τα έργα μου, θέλω δώσει εις αυτόν εξουσίαν επί των εθνών,
27. και θέλει ποιμάνει αυτούς εν ράβδω σιδηρά, θέλουσι συντριφθή ως τα σκεύη του κεραμέως, καθώς και εγώ έλαβον παρά του Πατρός μου,
28. και θέλω δώσει εις αυτόν τον αστέρα τον πρωϊνόν.
29. Όστις έχει ωτίον ας ακούση τι λέγει το Πνεύμα προς τας εκκλησίας.

Edited by - Krishna on 22/03/2011 19:04:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis η υπέρβαση είναι αναγκαία για την προσωπική εξέλιξη, πόσο μάλλον στην επίτευξη της βιωματικής εκείνης κατάστασης που περιγράφεται ως Θέωση. Ο Πανθειστής είναι ΕΝ ΘΕΟΣ και όχι Α-ΘΕΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 20:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήστο δυστυχώς θα είμαι εγώ εκτός το Πάσχα, αλλά για τα υπόλοιπα στείλε μου μύνημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560001
Maintained by Digital Alchemy