ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 13:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ OAMMHSEA

Φίλε έγραψες
100% σωστός και για τον Ντάινεκεν, και με τις ΦΩΤΩ


@ Craven

Φίλε μου για τα μεγαλιθικά κτίσματα το έχω ψάξει, και έχω βρει τις πιθανές και κατανοητές λύσεις, την μέθοδο, ας πούμε, που πιθανόν ακολούθησαν οι πρωτόγονοι για το stonehenge.

Για τα ιερογλυφικά, αγαλματίδια, και σπηλαιογραφίες κλπ με παράξενα ανθρωποειδή, έχω πει πριν μερικές ημέρες την γνώμη, πως πρόκειται για μάσκες τελετουργικές (τρομακτικές πολλές φορές) , ακόμη και για κατασκευές τελετουργικές με σκοπό να τρομάξουν ή να υποβάλουν οπαδούς ή αντίπαλους. Το ίδιο σκοπό υπηρετούν και τα Τοτέμ.
Ο φίλος OAMMHSEA παρουσιάζει μερικές ενδιαφέρουσες ΦΩΤΩ, που επιβεβαιώνουν τις απόψεις μου.

Για τα “παράξενα” αγρογραφήματα δεν έχω καν ασχοληθεί. Δεν χάνω τον πολύτιμο χρόνο μου με με επαγγελματίες απατεώνες.
Αυτό μου έλειπε τώρα να αρχίσω να τρέχω και πίσω από τα χνάρια των “bigfoot”, και κάθε φαντασιόπληκτου Αμερικάνου κατασκευαστή απατεώνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 13:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.. όταν λέμε μεγαλιθικά μνημεία, υπάρχουν μνημεία που το stonehedge δεν πιάνει μια μπροστά τους και ούτε η μορφολογία του εδάφους ούτε ο χρόνος κατασκευής ούτε τα εργαλεία της εποχής μπορούν να τα δικαιολογήσουν (Πυραμίδες, Μεγαλιθικές πόλεις στην Λατινική Αμερική, Νησί Πάσχα ή ακόμα και στην Ευρώπη κτλ κτλ).. το να μπορούμε να δικαιολογήσουμε "αυτό" δεν σημαίνει ότι αυτόματα δικαιολογήσαμε τα πάντα :)
Καλά τα totem και οι μάσκες, για τα μεταλλικά "αεροπλανάκια" πχ δεν είδα κάτι (ένα μικρό παράδειγμα).. σίγουρα μπορεί να υπάρχει εξήγηση για όλα αλλά.. την έχουμε αυτή την στιγμή? και αν δεν την έχουμε πως μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι για το οτιδήποτε? η σιγουριά για το ότι όλα μπορούν να εξηγηθούν με την λογική προϋποθέτει να μην μένουν πράγματα αναπάντητα, όσο αυτά μένουν εκ των πραγμάτων κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος για το οτιδήποτε. Φυσικά όσο το ανεξήγητο δεν αποκλείει τίποτα, άλλο τόσο δεν επιβεβαιώνει τίποτα καθώς η πραγματική εξήγηση (που μπορεί να μην την μάθουμε και ποτέ για ορισμένα πράγματα) μπορεί να είναι κάτι που ούτε φανταζόμαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 13:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven:
Agnostic πολύ ορθό το post σου και όντως έτσι είναι αυτές οι photos έχουν εξηγηθεί προ πολλού.
Ας το πάμε βέβαια ανάποδα, αφού το χεις ψάξει το θέμα, υπάρχουν για σένα ζωγραφιές, τοιχογραφίες, γλυπτά ή οτιδήποτε έχεις στο μυαλό σου που ΔΕΝ επιδέχεται εξήγησης? και αν ναι μπορείς να μας δώσεις μερικά? θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον απο κάποιον που είναι δυσκολόπιστος (και καλά κάνεις εγώ μαζί σου!) να δούμε τι θεωρεί αυτός ανεξήγητο :
-------------------------------------------

Θερμη παρακληση και απο μενα Agnostic,επειδη θα ειχε μεγαλο
ενδιαφερον.Ο παντα ψυχρος ορθολογιστης Agnostic,να εχει θεματα
ανεξηγητα,ναι ειναι κατι που θελω να δω!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

@ Carven
Καλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.. όταν λέμε μεγαλιθικά μνημεία, υπάρχουν μνημεία που το stonehedge δεν πιάνει μια μπροστά τους και ούτε η μορφολογία του εδάφους ούτε ο χρόνος κατασκευής ούτε τα εργαλεία της εποχής μπορούν να τα δικαιολογήσουν (Πυραμίδες, Μεγαλιθικές πόλεις στην Λατινική Αμερική, Νησί Πάσχα ή ακόμα και στην Ευρώπη κτλ κτλ).. το να μπορούμε να δικαιολογήσουμε "αυτό" δεν σημαίνει ότι αυτόματα δικαιολογήσαμε τα πάντα :)
Καλά τα totem και οι μάσκες, για τα μεταλλικά "αεροπλανάκια" πχ δεν είδα κάτι (ένα μικρό παράδειγμα).. σίγουρα μπορεί να υπάρχει εξήγηση για όλα αλλά.. την έχουμε αυτή την στιγμή? και αν δεν την έχουμε πως μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι για το οτιδήποτε? η σιγουριά για το ότι όλα μπορούν να εξηγηθούν με την λογική προϋποθέτει να μην μένουν πράγματα αναπάντητα, όσο αυτά μένουν εκ των πραγμάτων κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος για το οτιδήποτε. Φυσικά όσο το ανεξήγητο δεν αποκλείει τίποτα, άλλο τόσο δεν επιβεβαιώνει τίποτα καθώς η πραγματική εξήγηση (που μπορεί να μην την μάθουμε και ποτέ για ορισμένα πράγματα) μπορεί να είναι κάτι που ούτε φανταζόμαστε.
--------------------------------------------------------------

Φίλε μου και για την κατασκευή των πυραμίδων έχουν προταθεί λύσεις, και για τις πόλεις στη λατινική Αμερική και για όλα τα μεγαλιθικά κατασκευάσματα. (αναφέρομαι στο κατασκευαστικό μόνο μέρος, και όχι τους λόγους της κατασκευής)
Η μορφολογία του εδάφους μετράει όπως λες, χωρίς όμως να είναι και εμπόδιο.
Ας είναι καλά η εφευρετικότητα των πρωτόγονων και το μεγάλο πλήθος των δούλων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 15:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου και για την κατασκευή των πυραμίδων έχουν προταθεί λύσεις, και για τις πόλεις στη λατινική Αμερική και για όλα τα μεγαλιθικά κατασκευάσματα. (αναφέρομαι στο κατασκευαστικό μόνο μέρος, και όχι τους λόγους της κατασκευής)
Η μορφολογία του εδάφους μετράει όπως λες, χωρίς όμως να είναι και εμπόδιο.
Ας είναι καλά η εφευρετικότητα των πρωτόγονων και το μεγάλο πλήθος των δούλων.

Οκ.. αφού έχει εξηγηθεί μπορείς να μου δώσεις ακριβώς τις εξηγήσεις για την puma punku στην Βολιβία?
http://www.google.com/search?q=bolivia+puma+punku&hl=en&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&
source=univ&sa=X&ei=KfuaTZ7yD4mSOp_p8bEH&sqi=2&ved=
0CBcQsAQ&biw=1440&bih=785

Δες τις φωτογραφίες.. "πέτρες" 100δων τόνων (όχι 45 σαν του stonehedge) σε ένα έδαφος σε μεγάλο υψόμετρο χωρίς να υπάρχει τίποτα εκει γύρω για εξόρυξη κομμένες καλύτερα και απο διαμάντι που εφαρμόζουν τόσο τέλεια μεταξύ τους σαν lego. Δες τις γραμμές ή τις γωνίες και πες μου για τους άμοιρους δούλους που το έκαναν αυτό.

Πες μου και για την Sacsahuaman πόλη στο Περού σε 3700μέτρα υψόμετρο με πέτρες τόσο λείες και τόσο καλά εφαπτόμενες μεταξύ τους που δεν χωράει ούτε καρφίτσα ανάμεσα.

http://www.google.com/search?hl=en&biw=1440&bih=785&site=search&tbm=isch&sa=1&q=Sacsahuaman&aq=f&aqi=g-s1g-sx6g-msx2&aql=f&oq=

2 μικρά απ τα 10δες παραδείγματα.. (ξαναλέω αυτό ΔΕΝ υποδεικνύει πουθενά περί εξωγήινων αλλά περί ανεξήγητου που ανέφερα)

Για την Αίγυπτο οι επίσημες θεωρίες συγνώμη κιόλας αλλά δεν μπορώ παρά να γελάσω μαζί τους :) δεν θα τις σχολιάσω καν :)

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις τα παραπάνω εγώ υπόσχομαι να δεχθώ τα πάντα :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τις συγκεκριμένες εξηγήσεις του agnostic για τις φωτογραφίες αυτές... Με καλύπτουν... Μόνο όμως σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί υπάρχουν και άλλες που δεν υπάρχουν εξηγήσεις... Εχω δει εικόνες σε αναγεννησιακούς πίνακες με ΑΤΙΑ που μόνο ούφο θα μπορουσαν να είναι... αφού και στο σχήμα έμοιαζαν και φώτα φινιστρίνια είχαν και φώτα περίεργα εξέπεμπαν... καθώς και πολλές άλλες εικόνες σε βραχογραφίες ή πίνακες που δεν μπορούν να εξηγηθούν.
Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ψάξω να τα βρω... ελπίζω κάποιος από σας που ενδιαφέρεται να το κάνει.
Οποιος φοράει το χαλινάρι της θρησκευτικότητας και του συντηρητισμού μια ζωή θα είναι μισός...
Οποιος ψάχνει...βρίσκει... και ολοκληρώνεται μέσα από την ολοκλήρωση του "παζλ"...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 15:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οποιος φοράει το χαλινάρι της θρησκευτικότητας και του συντηρητισμού μια ζωή θα είναι μισός...
Οποιος ψάχνει...βρίσκει... και ολοκληρώνεται μέσα από την ολοκλήρωση του "παζλ"...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."



Avallon αυτο που λες απο που απορεει και τι σε κανει να το πιστευεις αυτο!
Οσο για το 2 θα συμφωνησω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 16:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρο
μηπως το χαλιναρι της θρησκευτικοτητας και του
συντηριτισμου,ειναι τροχοπεδη στην εξελισιμοτητα?

Αυτο δεν κανει το χαλιναρι?
Ανακοπτει την πορεια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven
Για αυτους τους τοιχους στο Σαχατσουαν,ποια αλλη
εξηγηση,πλην των ειδικων εργαλειων θα μπορουσε να υπαρξει?
Θα χρειαζοντουσαν οπωσδηποτε μηχανηματα κοπης βραχων,
λειανσης κ.λ.π.

Η ερωτηση ειναι αν καποια αλλα αθορυβα και φανταστικα
μηχανηματα,θα μπορουσαν να το ειχαν κανει.Λεηζερ,ας πουμε.
Αντιβαρυτικες συσκευες.

Φυσικα θα μπορουσαν να εχουν γινει με λεηζερ,οπως και με
βαρεα μηχανηματα.
Πως θα ταιριαξουμε ομως στην εποχη εκεινη τετοια πραγματα?
Να πουμε για εξωγηινους ή εσωγηινους ή γηινους πολιτισμους?
Θα πρεπει να ξαναγραψουμε την Ιστορια,την Γεωλογια,την Θρησκεια
και ενα σωρο αλλες επιστημες!
Δεν βαρυεσαι,αστα εκει να καθονται και πες μια μακακια και
ο κοσμος θα το χαψει.Ετσι κι αλλοιως χαιβανια ειναι!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 16:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε εξαρταται απο πολλους παραγοντες αυτο που λες,σε γενικες γραμμες ναι αλλα νομιζω πως αυτη η ταση αρχιζει να εξελισσεται σιγα σιγα μεσα στην παροδο του χρονου πιστευω .Το χαλιναρι της θρησκευτηκοτητας οποιος θελει το φοραει ,αλλα σε καποιους με διευρυμενους τους οριζοντες του δεν νομιζω να ειναι τροχοπεδει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 16:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Craven
Για αυτους τους τοιχους στο Σαχατσουαν,ποια αλλη
εξηγηση,πλην των ειδικων εργαλειων θα μπορουσε να υπαρξει?
Θα χρειαζοντουσαν οπωσδηποτε μηχανηματα κοπης βραχων,
λειανσης κ.λ.π.

Το αν κάτι μπορεί να γίνει (με τις γνώσεις που έχουμε φυσικά για κάθε εποχή) είναι συνάρτηση πολλών παραγώντων. Πχ το σημείο που βρήκαμε αυτό το κάτι και τι θεωρούμε πως υπήρχε την εποχή που λέμε ότι φτιάχτηκε. Το ανθρώπινο δυναμικό που ήταν διαθέσιμο εκείνη την εποχή. Τα εργαλεία που ήταν διαθέσιμα εκείνη την εποχή και φυσικά τα ίδια τα υλικά του κτίσματος.
Επειδή φαίνεται απλοϊκό και σαν μικρές πέτρες τέλεια λειασμένες ξαναδές το πραγματικό τους μέγεθος στις φωτογραφίες σε συνάρτηση με τους ανθρώπους που στέκονται μπροστά για να καταλάβεις το μέγεθος. Βάλε τώρα στον αλγόριθμο το ότι αυτά τα τέρατα δεν έχουν ούτε χιλιοστό κενό ανάμεσα τους σε κανένα σημείο χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί κάτι για "αρμό". Βάλε και την περιοχή που είναι 3700 μέτρα υψόμετρο. Βάλε και ότι στην περιοχή δεν υπάρχει κανένα σημείο για εξόρυξη αυτών των βράχων. Βάλε ότι δεν υπήρχε το δυναμικό σε εκείνη την περιοχή για κάτι τέτοιο και αφού τα βάλεις αυτά και όποιος βρεί λογική εξήγηση μου λέει :) Το περίεργο όμως δεν είναι τόσο αυτή η πόλη αλλά η puma punku. Τις είδες τις φωτογραφίες.. πες μου λοιπόν πως θα μπορούσαν να γίνουν αυτά πριν πολλούς αιώνες με πρωτόγονα εργαλεία όταν αυτή την στιγμή θα χρειαζόμασταν κόπτες με διαμάντια και πολλά χρόνια για να γίνουν (αν γίνονται) και μιλάμε για βράχους 100δων τόνων.
Εδώ πραγματικά όποιος βρεί λογική εξήγηση πάω πάσο :)

Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες με στήλες πεσμένες στις γύρω περιοχές ακόμα μεγαλύτερες σαν αυτή ή και μεγαλύτερες:

http://2.bp.blogspot.com/_fpdO3pfIxgg/S1yM5NdrCSI/AAAAAAAAAJY/-llN-tOaS3w/s1600-h/baalbeck2_1.jpg

(δυστυχώς το [ img ] [ /img ] σε αυτή δεν δουλεύει)

Τέλος πάντων αυτά δεν έχουν τόση σημασία, είναι για μένα ανεξήγητα για άλλους όχι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν θεωρούν κάτι ανεξήγητο όσοι είναι αρνητικοί στα περισσότερα που ακούγονται (εγώ πχ είμαι αρνητικός αλλά παρέθεσα τι είναι για μένα ανεξήγητο). Το ίδιο ρωτάω και τον Άθεο όταν επιστρέψει.


Edited by - Craven on 05/04/2011 17:02:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 19:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κοπή η λείανση η μεταφορά και τοποθέτηση των όγκων πέτρας, απαιτεί λιγότερη εξειδίκευση και χρήση τεχνοτροπίας από αυτή των δημιουργών του Παρθενών.
Όλα αυτά τα ογκώδη κατασκευάσματα είναι πολύ πιο εύκολα να κατασκευαστούν σε σύγκριση με την απαράμιλλη τελειότητα, την απόδοση του κάλους της έκφρασης του Ερμή του Πραξιτέλη, έργο ανθρώπων με τεχνολογία ανθρώπων και εργαλεία ανθρώπων που έζησαν περίπου 1000-1500 χρόνια πριν.

Οι Inca είχαν εξειδίκευση σε εξορύξεις και σε κοπή πέτρας από τα πολλά μεταλλεία χρυσού και χαλκού. Για την μεταφορά χρησιμοποιούσαν κορμούς δέντρων, ράμπες, επιχωματώσεις, σχοινιά, εργατικό δυναμικό και λάμα. Είχαν την δυνατότητα χρήσης καλουπιών με την επίστρωση λεπτού φύλλου χαλκού πάνω στη πέτρα, που βοηθούσε στην ακριβή κοπή της άλλης. .

Στην περίπτωση των αρχαίων Ελλήνων (τουλάχιστον 1000-1500 χρόνια πριν) αν δεν είχαμε τα γραπτά κείμενα που ανέφεραν, το που, το πως, το πότε και το ποιος ήταν ο δημιουργός του κάθε έργου, τώρα θα λέγαμε πως ήταν έργα εξωγήινων.

Οι Inca βλέπεις είχαν εξειδικευτεί μόνο σε ορυχεία και είχαν αναπτύξει τα απαραίτητα εργαλεία γι αυτή την δουλειά, δεν είχαν καν ανακαλύψει την γραφή. Η επικοινωνία από τη διοίκηση γινόταν με κόμπους και χρώματα σχοινιών, και με σήματα καπνού.
Αν γνώριζαν την γραφή, θα μας είχαν περιγράψει το πως, το πότε, και από ποιον είχαν κατασκευαστεί τα έργα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 22:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το χαλιναρι της θρησκευτηκοτητας οποιος θελει το φοραει ,αλλα σε καποιους με διευρυμενους τους οριζοντες του δεν νομιζω να ειναι τροχοπεδει.

Θρησκευτικός φονταμενταλισμός και εξέλιξη δεν πάνε χέρι χέρι ...
Με ρώτησες από που απορρέει αυτή μου η πεποίθηση...
Και σου απαντώ εμπειρικά... Με αυτά που βλέπω γύρω μου... Με τις βιωματικές μου εμπειρίες όταν έρχομαι σε επαφή με τέτοιους ανθρώπους.
Ο Νικόμαχος με κάλυψε για μια ακόμη φορά: H Θρησκοληψία (όχι απλά η πίστη στη θρησκεία) είναι τροχοπέδη για οποιουδήποτε είδους εξέλιξη...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 22:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο άκυρη σύγκριση καθώς δεν μιλάω για τέχνοτροπια ή ομορφιά αλλά για αν κάτι είναι δυνατόν να γίνει ή όχι.. τι σχέση έχει αν τα ελληνικά μνημεία είναι απαράμιλλης ομορφιάς με αυτό που ρώτησα δεν κατάλαβα, ούτε πως μπήκαν στην συζήτηση αυτά.. συγκρίνουμε ομορφιά και τεχνοτροπία με αντικειμενικές δυνατότητες δηλαδή?.. μάλιστα.. ούτε κατάλαβα το πως κάποιος το ότι ξέρει να βγάζει μερικά γραμμάρια ή κιλά χρυσό ξαφνικά τον κάνει expert στο να λοξεύει μια πέτρα πχ 200τόνων σαν να την έχει κόψει διαμάντι ή να φτιάχνουν κτίσματα που να κουμπώνουν θαυμάσια μεταξύ τους σαν να τα έχει φτιάξει κάποιος με πολλές γνώσεις γεωμετρίας κτλ όταν δεν ήξεραν όπως λες να γράφουν.. φαντάζομαι τα παιδάκια στην αφρική στα λατομεία θα κάνουν θαύματα ε? τύφλα να χει ο Καλατράβα :)

Edited by - Craven on 05/04/2011 22:53:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 22:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Inca είχαν εξειδίκευση σε εξορύξεις και σε κοπή πέτρας από τα πολλά μεταλλεία χρυσού και χαλκού. Για την μεταφορά χρησιμοποιούσαν κορμούς δέντρων, ράμπες, επιχωματώσεις, σχοινιά, εργατικό δυναμικό και λάμα. Είχαν την δυνατότητα χρήσης καλουπιών με την επίστρωση λεπτού φύλλου χαλκού πάνω στη πέτρα, που βοηθούσε στην ακριβή κοπή της άλλης..

Πόσα θες για να μας τρελλάνεις ε?
Οι Ινκας ήταν λαός που η κύρια ενασχόλησή τους ήταν η γεωργία και η κτηνοτροφία... Ναι... εικάζεται πως τα έκαναν αυτά σέρνοντάς τα πάνω σε κορμούς(!!)
Θες σοβαρά να πιστέψουμε ότι ένας λαός που δεν είχε ευφέρει όχι μόνο την γραφή αλλά ούτε καν τον τροχό (ακόμη και η κεραμική τους γινόταν χωρίς αυτόν) ή την ιππασία έκανε όλα αυτά τα κτίρια?

Και έλεγα ότι ήμουν η μόνη ξανθιά εδώ μέσα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 23:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με τον άκρως επιφυλακτικό καθηγητή εξελικτικής παλαιοβιολογίας του πανεπιστημίου Κέμπριτζ Σίμον Κόνγουεϊ Μόρις, όποιοι χαράξουν σχέδια για μια πιθανή επαφή με εξωγήινους θα έπρεπε να προετοιμαστούν για το χειρότερο δυνατό σενάριο. Είναι πιθανό, όπως γράφει, η ζωή στους εξωγήινους κόσμους να εξελίχτηκε με δαρβινικό τρόπο, πράγμα που -αν έχει συμβεί- θα σημαίνει ότι η εξωγήινη ζωή θα έχει πολλές ομοιότητες με τη γήινη, ειδικά αν προέρχεται από κόσμους που μοιάζουν με το δικό μας, όπου υπάρχουν παρόμοια βιολογικά μόρια. Αυτό, όμως, επίσης σημαίνει ότι μπορεί οι νοήμονες εξωγήινοι να έχουν ανάλογες τάσεις για βία και εκμετάλλευση με εμάς. Πάντως -ευτυχώς- ο Μόρις εκτιμά ότι οι πιθανότητες εξωγήινης νοήμονος ζωής είναι μικρές. Αν η εξέλιξη είναι ίδια σε όλο το σύμπαν, όπως γράφει, είναι αδιανόητο να μην έχουν ακόμα φτάσει στη Γη εκπρόσωποι πανάρχαιων πολιτισμών από άλλα μέρη του σύμπαντος.


Απο αρθρο του Λ.Καβακοπουλου
στο antidogma.gr

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2011, 23:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έλεγα ότι ήμουν η μόνη ξανθιά εδώ μέσα.
-----------------------------------------------

θα υπαρχουν και ξανθοι...δεν μπορει!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Optimouse
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 00:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Optimouse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτική η σειρά και έχει αρκετά επεισόδια διπλής διαρκείας. Έχουμε να βλέπουμε δηλαδή όσο γουστάρουμε.

Ενώ γουστάρω πολύ θεωρίες για άλιενς, γίνεται διπλή πόρωση όταν εμπλέκεται και αρχαιολογία μέσα. Θα έλεγα το εξής, πολύ περισσότερο πιστεύω πως επισκέφτηκαν εξωγήϊνοι στο παρελθόν παρά πως μας επισκέφτονται κρυφά σήμερα. Οι ενδείξεις στους αρχαίους χρόνους είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Ενώ σήμερα ακούς ιστορίες αλλά δεν βγαίνει κάτι στη φόρα. Ίσως φταίει και το ότι τότε ήταν αθώα τα πράγματα, οι ανθρώποι δεν φανταζόντουσαν ίσως για ζωή σε άλλους πλανήτες, η τεχνολογία απλή, ίσως και οι εξωγήϊνοι λέγανε "Θα βγούμε έτσι στη φόρα, θα μας περάσουν για θεούς και θα κάνουμε ότι γουστάρουμε" ενώ τώρα σου λένε, που να βγεις, θα το καταλάβουν, καλύτερα να κάνουμε τη δουλειά μας κρυφά.

Είναι καταπληκτικά. Γνώριζα κάποια πράγματα και μαθαίνω ακόμα περισσότερα φοβερά πράγματα από αυτές τις σειρές. Για σήμερα δεν ξέρω αλλά για το παρελθόν μπορώ να πω πως πιστεύω.

I don't exist.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 06:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές τις πυραμίδες στο τακλαμακάν δεν μπορώ να τις βρώ με τίποτα τώρα πιά. Συντεταγμένες δεν ξέρω να βάζω.
Όταν είχα ακούσει το θέμα απο τον Λιακόπουλο πρίν λίγα χρόνια, τις είχα βρεί βάζοντας απλά τη λέξη τακλαμακάν στην εύρεση και φαινόντουσαν ολοκάθαρα. Τώρα πιά ούτε τη λέξη δέχεται και στο χάρτη το σημείο εμφανίζεται αλλοιωμένο, σαν ψηφιδωτό.


Εν τω μεταξύ, κάθομαι και σκέφτομαι... δεν θα έπρεπε να είναι περήφανοι οι Κινέζοι γι αυτές τις Πυραμίδες; να τις δείχνουν σαν μνημείο, σαν αρχαιολογικό χώρο,κάτι. Γιατί τις κρύβουν;
Είναι να μην αρχίσει η συνομοσιολογία μετά;

Edited by - mimosa on 06/04/2011 06:37:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 09:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Ινκας ήταν λαός που η κύρια ενασχόλησή τους ήταν η γεωργία και η κτηνοτροφία... Ναι... εικάζεται πως τα έκαναν αυτά σέρνοντάς τα πάνω σε κορμούς(!!)
Θες σοβαρά να πιστέψουμε ότι ένας λαός που δεν είχε ευφέρει όχι μόνο την γραφή αλλά ούτε καν τον τροχό (ακόμη και η κεραμική τους γινόταν χωρίς αυτόν) ή την ιππασία έκανε όλα αυτά τα κτίρια?

Και έλεγα ότι ήμουν η μόνη ξανθιά εδώ μέσα..



Χρυσό μου Avallon,
Δυστυχώς δεν ξέρεις καθόλου μηχανολογία για να καταλάβεις τις δυνατότητες μεταφορές και κατεργασίας μεγάλων όγκων.
Πάρε ένα παράδειγμα:
Ο τρούλος της Αγίας Σοφίας στην Κωσταντίνου πόλη στηρίζεται σε 4 πέτρινους ογκόλιθους. Τους ογκόλιθους αυτούς τους έφεραν από το Baalbek - την αρχαία Ηλιόπολη στην Συρία...
Με λίγα λόγια ογκόλιθοι που ζυγίζουν στην ξεφτίλα 2000 τόνους μεταφέρθηκαν επί 400 σχεδόν χιλιόμετρα στην ξηρά, μετά δια θαλάσσης στην Πόλη και μετά, αφού ξεφορτώθηκαν μεταφέρθηκαν στην Αγία Σοφία και στήθηκαν όρθιοι...
Άρα ως ξανθιά θα πρέπει να αποφασίσεις:
α) Το έκαναν εξωγήινοι...
β) Το έκαναν με κρυφή τεχνολογία...
γ) Το έκανε ο Θεός για την πάρτη τους...
Εφόσον δεν πιστεύεις ότι τους 4 αυτούς ογκόλιθους τους μετακίνησαν άνθρωποι, διαλέγεις και παίρνεις... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρυσό μου Avallon,
Δυστυχώς δεν ξέρεις καθόλου μηχανολογία για να καταλάβεις τις δυνατότητες μεταφορές και κατεργασίας μεγάλων όγκων.
Πάρε ένα παράδειγμα:
Ο τρούλος της Αγίας Σοφίας στην Κωσταντίνου πόλη στηρίζεται σε 4 πέτρινους ογκόλιθους. Τους ογκόλιθους αυτούς τους έφεραν από το Baalbek - την αρχαία Ηλιόπολη στην Συρία...
Με λίγα λόγια ογκόλιθοι που ζυγίζουν στην ξεφτίλα 2000 τόνους μεταφέρθηκαν επί 400 σχεδόν χιλιόμετρα στην ξηρά, μετά δια θαλάσσης στην Πόλη και μετά, αφού ξεφορτώθηκαν μεταφέρθηκαν στην Αγία Σοφία και στήθηκαν όρθιοι...
Άρα ως ξανθιά θα πρέπει να αποφασίσεις:
α) Το έκαναν εξωγήινοι...
β) Το έκαναν με κρυφή τεχνολογία...
γ) Το έκανε ο Θεός για την πάρτη τους...
Εφόσον δεν πιστεύεις ότι τους 4 αυτούς ογκόλιθους τους μετακίνησαν άνθρωποι, διαλέγεις και παίρνεις...

Καλά τα λες.. βέβαια με υπερβολές δεν αποκτάς απότομα και δίκιο καθώς το μέγιστο βάρος κάθε ογκόλιθου ήταν 70 τόνοι max και όχι 2000 (!!) και φυσικά πήγαν στην Κωνσταντινούπολη με Π Λ Ο Ι Α !!!! (έλεος δηλαδή να μιλάμε και για ξηρά! για Βυζάντιο μιλάμε όχι για ινδιάνους και ίνκας). Δεν είναι κανένα επίτευμα να μεταφέρεις σε ίσιο έδαφος 4-5 βράχους (8 ήταν) των 70 τόνων ο βαρύτερος για 50 μόλις χιλιόμετρα μέχρι την θάλασσα και να τα πας στον προορισμό τους όταν μιλάμε για τους Βυζαντινούς. Πως στο καλό αυτό μπορεί να συγκριθεί με μια μεγαλιθική πόλη που σχεδόν ΚΑΘΕ της βράχος ζυγίζει τόσο ή πολλές φορές περισσότερο και λέμε ότι το έκαναν πρωτόγονοι άνθρωποι χωρίς εργαλεία σε υψόμετρο και χωρίς τίποτα για 100δες χιλιόμετρα?
Υπάρχει κάποια επίσημη πηγή που να αναφέρει για 400 χιλιόμετρα μεταφορά απο ξηράς και για 2000 τόνους βράχους? (εκτός αν μιλάς για συνολικό βάρος.. χαίρω πολύ), γιατί εγώ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.
Επίσης άστη την μεταφορά και το βάρος δεν έχει σημασία, πες ότι μεταφέρθηκαν μαγικά ογκόλιθοι 100δων τόνων για πχ 500 χιλιόμετρα χωρίς οι κάτοικοι να ξέρουν ούτε τον τροχό.. σύμφωνοι.. πως εξηγεί αυτό τις φωτογραφίες που παρέθεσα με τέτοιους ογκόλιθους σαν να χουν κοπεί με ξυράφι όταν ούτε πριν 100 χρόνια δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο τόσο καλά? επαναλαμβάνω μιλάμε για αγράμματους και απολίτιστους ινδιάνους κτλ.
Καλό είναι να έχουμε τις διαφωνίες μας και καταλαβαίνω το πάθος σε έναν αρνητικό στα πάντα να τα δικαιολογήσει όλα στο μυαλό του, αλλά μην στηριζόμαστε σε υπερβολές ή ανόμοιες συγκρίσεις για να τονίζουμε την θέση μας.
Εγώ δέχομαι πως 99 στα 100 επιδέχονται εξήγησης αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω πως υπάρχει ένα άτιμο 1 στα 100 πχ στον κόσμου που πως να το κάνουμε ΔΕΝ εξηγείται με τις ως τώρα γνώσεις μας και θεωρίες μας.
Με το ζόρι δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε όλα ντε και καλά!

Ps. Τώρα που είπες baalbek μου θύμισες ότι και εκεί υπάρχουν τεράστια μεγαλιθικά κτίσματα (πολύ πριν τους Ελληνιστικούς ναούς) και μάλιστα ο βράχος που έδειξα στην φωτογραφία γιατί δεν βρήκα την φώτο που έψαχνα απ το puma punku ήταν απο εκεί απ την baalbek.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Baalbek-stoneofpregnantwoman.jpg

Όχι ότι σημαίνει κάτι ή δεν επιδέχεται εξήγησης, απλά το διευκρινίζω.

Edited by - Craven on 06/04/2011 11:16:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 11:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Θες σοβαρά να πιστέψουμε ότι ένας λαός που δεν είχε ευφέρει όχι μόνο την γραφή αλλά ούτε καν τον τροχό (ακόμη και η κεραμική τους γινόταν χωρίς αυτόν) ή την ιππασία έκανε όλα αυτά τα κτίρια?


Για την γραφή είχαν το υποκατάστατο σύστημα των Κιπού, ένα πολύπλοκο σύστημα σπάγγων, κόμπων και χρωμάτων όπου καταγράφονταν λεπτομέρειες σχετικά με την λειτουργία των αποθηκών των ανακτόρων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Quipu

Οσο για τον τροχό αυτός τους ήταν άχρηστος διότι δεν υπήρχαν ζώα έλξης όπως στον Παλαιό Κόσμο. Τα λάμα και τα αλπάκα (καμηλοειδή της νότιας Αμερικής αμφότερα) δεν ήταν ικανά να σύρουν άμαξες (ούτε και για ίππευση).

Το ότι δεν ίππευαν ή δεν έφτιαχναν αγγεία σε τροχό δεν αναιρεί τη δυνατότητα να επικεντρωθούν και να σπαταλήσουν τις δυνάμεις και την ευφευρετικότητά τους στην τοιχοποιία. Θέλω να πω ότι δεν εξαρτάται από τους παράγοντες που θέτεις.

Βέβαια, μιας και το topic αναφέρεται σε εξωγήινους, είναι υπερβολικό νομίζω διάφορα εξωγήινα όντα που έχουν ξεπεράσει το πρόβλημα διαστρικών αποστάσεων, να χτίζουν τείχη ή να μαθαίνουν τους Ινδιάνους πώς να το κάνουν. Το λέω γενικά, κι όχι υπονοώντας ότι το πιστέυεις εσύ.

quote:
Craven

Γιάννη γίνεσαι τώρα πολύ υπερβολικός. Συζήτηση κάνουμε δεν είναι μάχη για να πρέπει να κόψεις κεφάλια ούτε χρειάζεται να επιβληθεί κάποια άποψη απ τους μεν στους δε, δεν καταλαβαίνω γιατί το βλέπεις σαν διαμάχη. Στην τελική οι περισσότεροι (εγώ σίγουρα ναι) στα περισσότερα συμφωνώ μαζί σας και απ ότι βλέπω ακόμα και αυτοί που δεν συμφωνούν δεν το χουν δει σαν διαμάχη ή πάλη. Είμαι σίγουρος ότι και ο Agnostic δεν το βλέπει σαν κάπου είδους πάλης αλλά σαν ενδιαφέρουσα συζήτηση.


Πράγματι φίλε μου, μια ενδιαφέρουσα συζήτηση κάνουμε και δεν πρόκειται περί πάλης.

quote:
Craven

Ας το πάμε βέβαια ανάποδα, αφού το χεις ψάξει το θέμα, υπάρχουν για σένα ζωγραφιές, τοιχογραφίες, γλυπτά ή οτιδήποτε έχεις στο μυαλό σου που ΔΕΝ επιδέχεται εξήγησης? και αν ναι μπορείς να μας δώσεις μερικά? θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον απο κάποιον που είναι δυσκολόπιστος (και καλά κάνεις εγώ μαζί σου!) να δούμε τι θεωρεί αυτός ανεξήγητο :)


Κοίτα, δεν μπορώ να πω ότι το έχω ψάξει τόσο εξονυχιστικά για να γνωρίζω κάθε περίεργη εικόνα με περίεργα ιπτάμενα αντικείμενα. Ηδη όπως ανέφερα αγνοώ εκείνα τα κινέζικα-ασιατικά αλλά θαρρώ θα έχουν μια εξήγηση μέσα από τα μυθικά τους κείμενα.

Η γενικότερη θέση μου πάντως είναι ότι όλες οι εικόνες έχουν μια πεζή εξήγηση η οποία όμως δεν προκύπτει εύκολα σε κάθε περίπτωση λόγω άγνοιας συμπληρωματικών πηγών. Δηλαδή πολλων σχημάτων την εξήγηση αγνοούμε ελλείψει γραπτών-φιλολογικών πηγών των δημιουργών τους που θα μας πληροφορούσαν για τις αντιλήψεις τους, την θρησκεία και μυθολογία τους, την κουλτούρα τους και τις ανησυχίες τους γενικότερα. Πιστεύω ότι αν διαθέταμε τέτοια δεδομένα θα ήταν εύκολη και η εξήγηση των φωτογραφιών. Σκέψου, λόγου χάριν, αν δεν ξέραμε την τάση να μπαίνει ένα φωτοστέφανο στα ιερά πρόσωπα των αγιογραφιών, πόσο εύκολα μπορεί να νομίζαμε ότι η Παναγία είναι μεσαιωνικός αστροναύτης.

Βέβαια πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας ότι ένα σχήμα που μπορεί να μοιάζει με δίσκο είναι απλοϊκό και εύκολο στη σύλληψη των ανθρώπων και κατ'επέκταση στην απεικόνισή του, συνεπώς δεν βρίσκω το λόγο να προβληματιζόμαστε ιδιαίτερα. Καμιά φορά μπορεί να υπάρχει ένα εξόγκωμα παραπάνω που το κάνει να μοιάζει περισσότερο με UFO επειδή το χέρι ενός προϊστορικού καλλιτέχνη δεν πέτυχε άριστα το αντικείμενο ή λόγω μικροεξάρσεων ενός βράχου που του στράβωσε λίγο το σχέδιο. Μπορεί αλλού να έχει χαθεί το χρώμα σ'ένα σημείο και να το βλέπουμε ως φινιστρίνι ή πόρτα του UFO.
Το παράδειγμα είναι γενικό αλλά νομίζω πιάνεις το point μου.

Γενικότερα θεωρώ ότι η προϊστορική, αρχαία και μεσαιωνική τέχνη είναι εντελώς λάθος δρόμος για την πραγμάτευση του θέματος.

quote:
AitheroVamon

Απο την αλλη σύμφωνα με την βιολογική έκρηξη του Καμβρίου (cambrian explosion) Το σύνολο σχεδόν των φύλων (δηλ. των βασικών τύπων ζωντανών οργανισμών) εμφανίζεται ξαφνικά στο αρχείο των απολιθωμάτων, στα στρώματα της εποχής του Καμβρίου, χωρίς κανένα απολύτως ίχνος των απειράριθμων ενδιάμεσων κρίκων, οι οποίοι θα έπρεπε να συνδέουν όλους αυτούς τους ριζικά διαφορετικούς οργανισμούς μεταξύ τους.
Ο ζωολόγος Richard Dawkins, o πιο διάσημος ίσως υποστηρικτής της εξελικτικής θεωρίας αναφέρει σχετικά :
"Τα γεωλογικά στρώματα του Καμβρίου ... είναι τα παλαιότερα στα οποία βρίσκουμε τα περισσότερα είδη ασπόνδυλων. Και βρίσκουμε πολλά από αυτά ήδη σε προχωρημένο στάδιο εξέλιξης, την πρώτη στιγμή που εμφανίζονται. Είναι σαν να έχουν φυτευτεί εκεί, χωρίς καμία εξελικτική ιστορία."
Ο R. Lewin αναφέρει :
"Έχοντας περιγραφεί πρόσφατα ως «το πιο σημαντικό εξελικτικό γεγονός της ιστορίας των μεταζώων», η κάμβρια έκρηξη δημιούργησε σχεδόν όλους τους κύριους τύπους οργανισμών (φύλα), που έχουν υπάρξει"


Αγαπητέ AitheroVamon αυτή η θεώρηση των πραγμάτων είναι κάπως πεπαλαιωμένη και αν δεν κάνω λάθος οι ρήσεις των επιστημόνων παλιές. Η λεγόμενη "έκρηξη του Καμβρίου" δεν είναι τόσο ξαφνική όσο συνηθίζεται να λέγεται αφού έχουν προϋπάρξει οι οργανισμοί της Εδιακαριανής πανίδας στο Ανώτερο Προ-Κάμβριο που ανακαλύφθηκαν τις τελευταίες δεκαετίες, με φανερές συγγένειες των οργανισμών των δύο περιόδων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ediacara_biota

Παράγοντες όπως οι κούρσες των εξοπλισμών, η αύξηση του οξυγόνου της ατμόσφαιρας, μεταβολές στη χημεία του θαλασσινού νερού είναι μερικές από τις πρόσθετες εξηγήσεις που θα ενίσχυαν την φαινομενική "έκρηξη".

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ότι δεν ίππευαν ή δεν έφτιαχναν αγγεία σε τροχό δεν αναιρεί τη δυνατότητα να επικεντρωθούν και να σπαταλήσουν τις δυνάμεις και την ευφευρετικότητά τους στην τοιχοποιία. Θέλω να πω ότι δεν εξαρτάται από τους παράγοντες που θέτεις.

Ναι αλλά αντικειμενικά χωρίς να ιππεύεις, χωρίς να έχεις ζώα ικανά να τραβήξουν ογκόλιθους 100δων τόνων για 100δες χιλιόμετρα ε δεν το βρίσκεις λίγο περίεργο?.. πρόσεξε όμως, εγώ δεν αναφέρομαι καθόλου σε εξωγήινους, το αν μας επισκεύθηκαν ή όχι όπως το εννοούμε είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση για εμένα με το γιατί και απο ποιούς έγιναν αυτά τα κτίσματα

quote:

Βέβαια, μιας και το topic αναφέρεται σε εξωγήινους, είναι υπερβολικό νομίζω διάφορα εξωγήινα όντα που έχουν ξεπεράσει το πρόβλημα διαστρικών αποστάσεων, να χτίζουν τείχη ή να μαθαίνουν τους Ινδιάνους πώς να το κάνουν. Το λέω γενικά, κι όχι υπονοώντας ότι το πιστέυεις εσύ.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες προς την Avallon γιαυτό και προσωπικά δεν τα σύνδεσα άμεσα αλλά έμμεσα και αυτό ίσως.

quote:

Κοίτα, δεν μπορώ να πω ότι το έχω ψάξει τόσο εξονυχιστικά για να γνωρίζω κάθε περίεργη εικόνα με περίεργα ιπτάμενα αντικείμενα...
Η γενικότερη θέση μου πάντως είναι ότι όλες οι εικόνες έχουν μια πεζή εξήγηση...
Το παράδειγμα είναι γενικό αλλά νομίζω πιάνεις το point μου.

Εννοείται δεν ρώτησα αν τα χεις δει όλα! :) αυτό θα ήταν αδύνατο για όλους μας. Λέω απ όσα έχεις δει ως τώρα αν είπες κάποια στιγμή (και εξακολουθείς φυσικά να λες) "να αυτό εδώ τώρα δεν μπορώ με τίποτα να το εξηγήσω με την λογική.." αυτό εννοούσα :)
Φυσικά και το πιάνω το point σου και συμφωνώ κιόλας γιαυτό δεν έμεινα καθόλου σε εικόνες, τοιχογραφίες κτλ αλλιώς θα αναφερόμουν σε αυτές που βρίσκονται στα μεγαλιθικά κτίσματα παρά στην ίδια τους την κατασκευή. Εγώ ακριβώς επειδή δεν είμαι σίγουρος για κάποια σύνδεση με οποιουσδήποτε εξωγήινους και των μεγαλιθικών κτισμάτων δεν θέλω να σταθώ καθόλου σε αυτά ή στην τέχνη όπως σωστά λες (γιαυτό θεώρησα άκυρη την σύνδεση του Γιάννη σχετικά με αυτό που είπα και την τέχνη των αρχαίων Ελλήνων) παρά μόνο στο πόσο περίεργη είναι η ύπαρξη κάποιων πραγμάτων στην γη μας σύμφωνα με τις γνώσεις μας για την εποχή που φτιάχτηκαν (αν πρέπει δηλαδή να υπάρχουν ή όχι σύμφωνα με τα όσα αποδεχόμαστε). Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι μιλάω για εξωγήινους ή ότι στο μέλλον δεν μπορεί να υπάρξει και γιαυτά κάποια πειστική απάντηση ή και αναθεώρηση της ιστορίας μας (έχει γίνει ουκ ολίγες φορές άλλωστε) Αυτή την στιγμή όμως δεν παύουν να προκαλούν ορισμένα πράγματα αναπάντητες απορίες.

Με λίγα λόγια τα πράγματα ποτέ δεν είναι απόλυτο μαύρο ή άσπρο. Όσο λάθος θεωρώ το να καταπίνουμε αμάσητα τα πάντα και στην παραμικρή φωτογραφία ή τεχνοτροπία να βλέπουμε εξωγήινους, άτλαντες και δεν ξέρω γω τι, άλλο τόσο λάθος είναι να είμαστε προκατειλημμένοι και αρνητικοί στα πάντα ακόμα και μη αποδεχόμενοι οποιαδήποτε ένδειξη ώστε να αφήσουμε ένα παραθυράκι βρε αδερφέ :). Ο ευκολόπιστος με τον μηδενιστή δηλαδή για μένα δεν διαφέρουν και πολύ είναι το ίδιο επικίνδυνες όψεις του ίδιου νομίσματος (αυτό δεν πάει σε σας τους 3.. για να είστε εδώ και να συζητάτε με επιχειρήματα, δεν μπορώ να σας κρίνω σαν μηδενιστές παρά σαν αρκετά δυσκολόπιστους και πολύ καλά κάνετε και έτσι πρέπει).


Edited by - Craven on 06/04/2011 12:23:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 12:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Craven

Ναι αλλά αντικειμενικά χωρίς να ιππεύεις, χωρίς να έχεις ζώα ικανά να τραβήξουν ογκόλιθους 100δων τόνων για 100δες χιλιόμετρα ε δεν το βρίσκεις λίγο περίεργο?.. πρόσεξε όμως, εγώ δεν αναφέρομαι καθόλου σε εξωγήινους, το αν μας επισκεύθηκαν ή όχι όπως το εννοούμε είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση για εμένα με το γιατί και απο ποιούς έγιναν αυτά τα κτίσματα


Απ'όσο διαβάζω στο παρακάτω link (στις θεωρίες κατασκευής) υπάρχουν αναφορές Ισπανών για τα εντυπωσιακά σχοινιά σε χώρους υλικών κατασκευής που χρησίμευαν για τη μεταφορά ογκωδών βράχων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sacsayhuam%C3%A1n

Σίγουρα θα απαιτούσε μεγάλο αριθμό εργατικών χεριών αλλά γνωρίζουμε ότι αυτά υπήρχαν σε αφθονία στην αυτοκρατορία τους καθώς και η υποχρέωση να παρέχουν τα χωριά εργάτες για τα κατασκευαστικά έργα της διοίκησης.

Επίσης το κοντινότερο λατομείο απείχε 35 χιλιόμετρα από το προαναφερθέν συγκρότημα, επομένως η δυσκολία μεταφοράς πρέπει να μειωθεί.
http://www.7wonders.org/wonders/america/peru/cusco/sacsayhuaman.aspx

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 13:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απ'όσο διαβάζω στο παρακάτω link (στις θεωρίες κατασκευής) υπάρχουν αναφορές Ισπανών για τα εντυπωσιακά σχοινιά σε χώρους υλικών κατασκευής που χρησίμευαν για τη μεταφορά ογκωδών βράχων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sacsayhuam%C3%A1n

Σίγουρα θα απαιτούσε μεγάλο αριθμό εργατικών χεριών αλλά γνωρίζουμε ότι αυτά υπήρχαν σε αφθονία στην αυτοκρατορία τους καθώς και η υποχρέωση να παρέχουν τα χωριά εργάτες για τα κατασκευαστικά έργα της διοίκησης.

Επίσης το κοντινότερο λατομείο απείχε 35 χιλιόμετρα από το προαναφερθέν συγκρότημα, επομένως η δυσκολία μεταφοράς πρέπει να μειωθεί.
http://www.7wonders.org/wonders/america/peru/cusco/sacsayhuaman.aspx


Φυσικά τα χω δει τα παραπάνω αλλά κατά πρώτον αυτό με τα σνοινιά είναι μια απ τις πολλές θεωρίες που χουν προταθεί αλλά ΔΕΝ εξηγούν τους ογκόλιθους των 100δων τόνων αλλά τους μικρότερους. Για να μεταφερθούν τέτοιοι ογκόλιθοι με σκοινιά (πχ ένας ογκόλιθος 200-300 τόνων ή πολύ )παραπάνω) θα θέλαμε σκοινιά πολύ μεγάλης διαμέτρου (το λιγότερο 30-40 εκατοστών αλλά ίσως και μισού μέτρου) και αρκετών 100δων μέτρων μήκους ώστε να αντισταθμιστεί η διάταση τους απ το βάρος που τραβάνε και να μην σπάσουν γιατί μην ξεχνάμε ότι επρόκειτο για σκοινιά φυσικών ινών και όχι συνθετικών όπως σήμερα αλλά και φυσικά για να χωρέσουν και οι 100δες εργάτες όπως λέμε. Αυτά δε τα σκοινιά θα ζύγιζαν απο μόνα τους το κάθε ένα αρκετούς τόνους και θα έπρεπε να τα κρατάνε οι εργάτες στα χέρια ή στην πλάτη τους και να τα τραβάνε αφού δεν είχαν ικανά ζώα.. αν αυτό γίνεται τι να πω οκ!
Κατά δεύτερον στα λατομία στην γύρω περιοχή όπως λες απ όσο ξέρω δεν μπορούν να βγουν τέτοιοι μονοκόμματοι ογκόλιθοι.

Τέλος απ το ίδιο το site που μου έδωσες διαβάζουμε:

Sacsayhuaman was constructed using huge stones, which fit perfectly so that neither a sheet of paper could pass between them

Πως γένεν αυτό (που λέει και ο καλός μας ποδοσφαιριστής) με τα πρωτόγονα εργαλεία?

Many of the stones used in the temple were brought to Sacsayhuaman from a quarry, located around 35 Kilometers

Όχι όλα δηλαδή.. τα μεγάλα απο κάπου αλλού ήρθαν.

Archeologists calculates that the construction of Sacsayhuaman lasted around 50 years and 20 000 men were used to built this monumental work

no comments.

Edited by - Craven on 06/04/2011 13:16:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 13:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

Αν υποθέσουμε οτι αυτοί που τα αναπαράγουν αυτά λένε ψέματα,τότε το ερώτημα που προκύπτει είναι το γιατί. Γιατί να το κάνουν αυτό?Δεν εχουν τίποτα άλλο να κάνουν? Οκ να δεχτώ οτι κάποιοι άλλοι μας παραμυθιάζουν με ένα σωρό βλακίες καθημερινώς και εμείς τα πιστεύουμε,σε αυτή την περίπτωση όμως υπάρχει κέρδος για αυτούς,ενω στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται το κέρδος.Τι θα κερδίσει ο άλλος οταν σου λέει οτι υπάρχουν αποδείξεις οτι το φεγγάρι είναι τεχνητό?

Εννοείται βέβαια οτι εξαιρώ τους κερδοσκόπους,οι οποίοι χώνονται παντού.Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα να λερώνει ύπουλα την εικόνα για κάτι που όντως μπορει να υπάρχει.Σου λέει μετα η κοινή γνώμη,δηλαδή ανθρωποι με χαμηλό iq και eq,οτι δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα,τα κάνουν μόνο για να πουλήσουν.

Προσωπικά πάντως, εννοείται οτι πιστεύω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 14:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αυτός που θα υποστήριζε – παράδειγμα - ότι το φεγγάρι είναι τεχνικό, αν δεν είναι ο ίδιος εκδότης κάποιου βιβλίου με αυτό το θέμα, προφανώς δεν κερδίζει τίποτα.

Ο λόγος γιατί μπορεί να το λέει, διαφέρει κατά περίπτωση και μπορεί......
Να κάνει λάθος.
Να τον γοητεύει αυτή η ιδέα.
Να είναι ευκολόπιστος
Να είναι ξανθός ή ξανθιά
Να είναι υπάλληλος του εκδότη, και δεν θέλει να χάσει την δουλειά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 14:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρυσό μου Avallon,
Δυστυχώς δεν ξέρεις καθόλου μηχανολογία για να καταλάβεις τις δυνατότητες μεταφορές και κατεργασίας μεγάλων όγκων.
Πάρε ένα παράδειγμα:
Ο τρούλος της Αγίας Σοφίας στην Κωσταντίνου πόλη στηρίζεται σε 4 πέτρινους ογκόλιθους. Τους ογκόλιθους αυτούς τους έφεραν από το Baalbek - την αρχαία Ηλιόπολη στην Συρία...
Με λίγα λόγια ογκόλιθοι που ζυγίζουν στην ξεφτίλα 2000 τόνους μεταφέρθηκαν επί 400 σχεδόν χιλιόμετρα στην ξηρά, μετά δια θαλάσσης στην Πόλη και μετά, αφού ξεφορτώθηκαν μεταφέρθηκαν στην Αγία Σοφία και στήθηκαν όρθιοι...
Άρα ως ξανθιά θα πρέπει να αποφασίσεις:
α) Το έκαναν εξωγήινοι...
β) Το έκαναν με κρυφή τεχνολογία...
γ) Το έκανε ο Θεός για την πάρτη τους...
Εφόσον δεν πιστεύεις ότι τους 4 αυτούς ογκόλιθους τους μετακίνησαν άνθρωποι, διαλέγεις και παίρνεις...

Mε κάλυψε ο Craven...τα ψέμματα και οι αλλοιώσεις δεν κρύβονται όσο και να το παλεύουμε...

@Αgnostic... Σοβαρές πηγές κάποια εγκυκλοπαίδεια και όχι Wikipedia έχουμε για να κάνουμε διάλογο? Γιατί πως να το κάνουμε δε μπορώ να δεχτώ σοβαρή πηγή μια πηγή που λέει ότι η Σύμη είναι νησί της Τουρκίας...

Για μένα το πρόβλημα είναι δισδιάστατο και δεν έχει να κάνει με το αν οι γη δέχτηκε επισκέπτες κάποια στιγμή από το διάστημα...
Το πρώτο είναι ότι κάποιοι δεν έχουνε ακόμη εμπεδώσει αυτό που μάθαμε στο δημοτικό: ότι όπως ΔΕΝ προσθέτουμε και ΔΕΝ αφαιρούμε ανόμοια πράγματα (πχ. ένα αγγούρι και μια τομάτα) ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ...
Και το δεύτερο ότι ενώ μερικές είναι ξανθιές και το ξέρουν δυστυχώς υπάρχουν και ξανθοί ανάμεσά μας που δεν το ξέρουν... και είναι πολύ κακό όχι μόνο να μην έχουμε επίγνωση του τι είμαστε αλλά και να έχουμε μια ολότελα διαφορετική εικόνα του εαυτού μας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 17:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην βαλαντόνεσαι καλή μου, με τα αγκούρια και τις ντομάτες.

Όσες φορές και να το επαναλάβεις δεν πρόκειται να καταλάβουν οτι δεν σχετίζεται η φυσική με μεταφυσική.
Αυτοί έχουν μπλέξει τα μύδια με τα φρύδια.
Που να σε καταλάβουν οι άνθρωποι, πως τα οστρακόδερμα μπορούν να συγκριθούν μόνο με οστρακόδερμα.

Τα μύδια με τα στρείδια ας πούμε.
Αλλά τα μύδια με τα φρύδια?
Έλεος !

Ούτε να σε κομπλάρει πως είσαι γνήσια ξανθιά στην κυριολεξία.
Εγώ προσωπικά δεν είμαι ρατσιστής. Οι άνθρωποι κρίνονται από τις ιδέες τους όχι από το χρώμα των μαλλιών τους.

Μην θλίβεσαι λοιπόν με τους πολλούς ξανθούς φίλους τριγύρω σου.
Δείξε ανωτερότητα και κουράγιο.
Φίλοι σου είναι, μην τους απογοητεύεις και μην τους σνομπάρεις

Άκουε και την άποψη τους χωρίς να την πιστέψεις
Εσύ ξέρεις την αλήθεια, δείξε ανωτερότητα.
Καλή συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 17:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια με υπερβολές δεν αποκτάς απότομα και δίκιο καθώς το μέγιστο βάρος κάθε ογκόλιθου ήταν 70 τόνοι max και όχι 2000 (!!) και φυσικά πήγαν στην Κωνσταντινούπολη με Π Λ Ο Ι Α !!!! (έλεος δηλαδή να μιλάμε και για ξηρά! για Βυζάντιο μιλάμε όχι για ινδιάνους και ίνκας).

Με υπερβολές;;; Ουουουου....
Μάλλον θεωρείς ηλίθιους όλους τους άλλους ανθρώπους και έξυπνους μόνο όσους είχαν ελληνική μόρφωση...
Λοιπόν:

Δεν ξέρω πως το υπολογίζεις εσύ, αλλά αυτή η πέτρα δεν μοιάζει να είναι 70 τόννους. Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξανακάνεις τον υπολογισμό;;;
Οι Βυζαντινοί δε, μετέφεραν 4 παρόμοιες πετρούλες από το Baalbek στην Κωσταντίνου πόλη...
Που αλήθεια είναι το Baalbek;;;
Εδώ: http://www.globalsecurity.org/military/world/lebanon/maps.htm
Είναι κάποιοι χάρτες του Λιβάνου...
Το Baalbek βρίσκεται στα 1710m από την επιφάνεια της θάλασσας και περίπου 100 χιλιόμετρα από την Βηρυτό σε ευθεία γραμμή μέσα από τα περάσματα των βουνών... Παιχνιδάκι μωρέ για τους Βυζαντινούς, απλώς τις άφησαν να τσουλήσουν στην κατηφόρα...
Αλήθεια οι Ρωμαίοι που ξεκίνησαν την κατασκευή της Ηλιόπολης, μετακινούσαν τις πέτρες όπως οι Βυζαντινοί;;;

Για να δούμε και που βρίσκονται αυτές οι πετρούλες στην Αγία Σοφία...

Πλάγια τομή και τομή σε κάτοψη...
Οι 4 πετρούλες είναι αυτές που βρίσκονται στην βάση του ναού και κρατάνε τον τρούλο. Από πάνω τους, το υπόλοιπο από τις κολώνες είναι χτισμένες...

Να το συνεχίσουμε το παιχνιδάκι;;;
Ας το συνεχίσουμε....

quote:
Υπάρχει κάποια επίσημη πηγή που να αναφέρει για 400 χιλιόμετρα μεταφορά απο ξηράς και για 2000 τόνους βράχους? (εκτός αν μιλάς για συνολικό βάρος.. χαίρω πολύ), γιατί εγώ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.

Πολύ καλή σκέψη... Πληροφορίες αρχαιολογίας...
Άραγε ποιός να είναι αυτός που θα έγραφε για το πως χτίστηκε η Αγία Σοφία;;; Άραγε που θα βρούμε πληροφορίες όπως π.χ. ότι χρησιμοποιούσαν νερό για το κονίαμα μέσα στο οποίο είχε βράσει κριθάρι και σιτάρι;;;

Για να το γαργαλίσω λίγο το θέμα:
Γιατί ζητάς τις πηγές από εμένα που σου αναφέρω αρχαιολογικά στοιχεία κατασκευής και δεν κάνεις το ίδιο με τα παραμύθια περί εξωγήινων που σου σερβίρουν οι απατεώνες;;;
Όποιος δηλαδή γράφει ότι όλα είναι έργα των ανθρώπων θα πρέπει να φέρνει στοιχεία και γραπτά ντουκουμέντα ότι οι άνθρωποι μπορούσαν αν το κάνουν αυτό, ενώ μπορούμε να πιστεύουμε χωρίς καμία κρίση όλους τους απατεώνες που γράφουν ότι το έκαναν εξωγήινοι, χωρίς να ψάχνουμε καθόλου να δούμε εάν υπάρχει περίπτωση αυτό να μπορούν να το κάνουν άνθρωποι;;;

quote:
πως εξηγεί αυτό τις φωτογραφίες που παρέθεσα με τέτοιους ογκόλιθους σαν να χουν κοπεί με ξυράφι όταν ούτε πριν 100 χρόνια δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο τόσο καλά? επαναλαμβάνω μιλάμε για αγράμματους και απολίτιστους ινδιάνους κτλ.

Το βάρβαροι και απολίτιστοι είναι μόνο στο μυαλό μερικών "δήθεν" ανθρώπων και φυσικά στα γραπτά των παραμυθάδων που προσπαθούν να πουλήσουν τα παραμύθια τους στους αφελείς...
Ξέρεις, στον μεσαίωνα το πάνθεον της Ρώμης εξακολουθούσε να υπάρχει...
Δεν μπορούσαν να εξηγήσουν οι βάρβαροι του μεσαίωνα πως το έχτισαν οι "πολιτισμένοι" Ρωμαίοι και θεωρούσαν ότι δαίμονες κρατούσαν την οροφή του...
Άρα λοιπόν μήπως η απάντηση είναι πάρα πολύ απλή και ο βάρβαρος - άσχετος από απλή μηχανολογία, άνθρωπος του σήμερα, δεν μπορεί να το καταλάβει;;;
Ή μήπως το ότι, ενώ το έχει διδαχθεί στο σχολείο, το ξέχασε σε μια βραδιά, για να γεμίσει τον εγκέφαλο του με γελοιότητες για τραγουδίστριες και ηθοποιούς;;;

quote:
Ναι αλλά αντικειμενικά χωρίς να ιππεύεις, χωρίς να έχεις ζώα ικανά να τραβήξουν ογκόλιθους 100δων τόνων για 100δες χιλιόμετρα ε δεν το βρίσκεις λίγο περίεργο?..

Εσύ μπορείς να το βρίσκεις περίεργο - εγώ όχι.
Εκεί που δεν υπάρχουν υποζύγια, υπάρχουν πολλά ανθρώπινα χέρια. Και εκεί που δεν υπάρχει τεχνολογία για να γίνει κάτι γρήγορα, υπάρχει πάντα ο άπλετος χρόνος...
Θα σε τσιγκλίσω Craven με δύο ερωτήσεις:
α) Ποιός είναι ο αρχαίος ναός της Σικελίας που δεν τελείωσε ποτέ και γιατί;
β) Γιατί όλοι θεωρούν το μαυσωλείο της Αλικαρνασσού ένα από τα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου, όταν σε εμάς δεν σώθηκε ΤΙΠΟΤΑ;;;

quote:
Φυσικά τα χω δει τα παραπάνω αλλά κατά πρώτον αυτό με τα σνοινιά είναι μια απ τις πολλές θεωρίες που χουν προταθεί αλλά ΔΕΝ εξηγούν τους ογκόλιθους των 100δων τόνων αλλά τους μικρότερους.

Craven άσε το μπλα - μπλα...
Υπάρχει η φυσική και η τριβολογία...
Μην κάνεις λοιπόν θεωρήσεις, αλλά μπορείς να πεις με στοιχεία και μαθηματικά το πόση δύναμη θέλει για να τραβήξεις έναν ογκόλιθο...
Αλήθεια έχεις δοκιμάσει ποτέ να πειραματιστείς;

Για δες λίγο το παρακάτω:


Στην πρώτη φωτογραφία βλέπουμε το ανάγλυφο όπως έχει διασωθεί - στην δεύτερη μία αναπαράσταση του...
Ήταν ένα από τα θέματα που μας έβαζε ο καθηγητής της τριβολογίας στην σχολή... Γίνεται, ή όχι αυτό που βλέπουμε στην εικόνα;;;
Μπορούν ή όχι να το σύρουν;;;
Με ένα βάρος 60 τόνων περίπου, μπορούν οι άνθρωποι στην εικόνα να το σύρουν;;;
Η απάντηση είναι ναι... Και μαθηματικά αποδεδειγμένο...
Εάν λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι στο ανάγλυφο, μπορούν να σύρουν 60 τόνους φορτίο, πόσους χρειαζόμαστε για να μετακινήσουμε 1000 τόνους φορτίο;;;

quote:
Τι θα κερδίσει ο άλλος οταν σου λέει οτι υπάρχουν αποδείξεις οτι το φεγγάρι είναι τεχνητό?

Ωραία ερώτηση...
Πρώτον θα κερδίσει χρήματα από όλους αυτούς που θα τρέξουν να διαβάσουν το βιβλίο του... Και υπάρχουν άπειρα κορόϊδα που δεν θα κάτσουν να αναλύσουν όσα γράφει το βιβλίο, και απλώς θα χάψουν τα ψέματα...
Δεύτερον θα κερδίσει φήμη που θα του επιτρέψει να γράψει και άλλα παραμυθοβιβλία...
Τρίτον σε περίπτωση που είναι ψυχοπαθής, θα βρει και μερικούς άλλους να μοιραστεί τον πόνο του..."" Εγώ το είπα - βρήκα, πρώτος εγώ!!! Και εσείς με πιστεύεται λαέ μου..."""

quote:
Mε κάλυψε ο Craven...τα ψέμματα και οι αλλοιώσεις δεν κρύβονται όσο και να το παλεύουμε...

Βρε Avallon, ξανθιά είσαι, μην το κουράζεις, άφήσου στα χέρια του μηχανολόγου...
Εκτός βέβαια εάν θα ήθελες να ξεκινήσω μαθήματα θετικές κατεύθυνσης για ξανθές...
Μάθημα πρώτον, έχουμε ένα μήλο....


Edited by - OANNHSEA on 06/04/2011 17:51:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy