ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΕΛΗΝΗ-ΤΕΧΝΗΤΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ιάσωνας
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 08:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά χαρά.αναζητηση σ γουγλ έβγαλε σελίδα.είδα τον τουλατο να λέει τη σεληνη διαστημικό σκάφος.θέλω να μάθω τι συμβαίνει αλήθεια.

who knows? nobody knowsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 12:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ήρθες φίλε μου.
Δεν είναι δύσκολο να μάθεις αυτό που θέλεις.
Αρκεί να πεις σε έναν επιστήμονα να σου αποδείξει την ύπαρξή της και θα καταλάβεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιάσωνας
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 21:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς σας βρίσκω σ ευχαριστώ.το τηλεσκόπιο δεν είναι απόδειξη?να καταλάβω άλλο τι φαίνεται άλλο τι είναι.

who knows? nobody knowsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστημονική απόδειξη εννοώ.
Δηλαδή τους νόμους που διέπουν την ύπαρξή της.

Αναρωτήσου κάτι: Γιατί όλοι οι πλανήτες έχουν τροχιά στο επίπεδο του ηλιακού ισημερινού και όχι πολική;
Γιατί όλοι οι δορυφόροι των πλανητών έχουν επίσης ισημερινή τροχιά και όχι πολική;

Ψάξε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 11:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιστημονική απόδειξη εννοώ.
Δηλαδή τους νόμους που διέπουν την ύπαρξή της.

Μεγάλη σπαζοκεφαλιά για πολλούς
και για ...χρόνια!

Ακόμα και τώρα κανείς δεν μπορεί να πει/αιτιολογήσει επαρκώς,
το πώς δημιουργήθηκε η Σελήνη, και το πώς και γιατί βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και έχει αυτή την τροχιά, πυκνότητα, σύσταση, κλπ.

Υπήρχαν αρχικά 3-4 κύριες θεωρίες, αν θυμάμαι καλά,
ενώ τώρα τελευταία από αυτές τις θεωρίες ξεπήδησαν άλλες τόσες που είναι "μείγματα" ή παραλλαγές των αρχικών,
με διάφορες προσθαφαιρέσεις, όπου γίνεται προσπάθεια να "χωρέσουν" όλα τα ασυμβίβαστα μεταξύ τους στοιχεία και δεδομένα σε μία θεωρία που να μας καλύπτει και να δίνει απαντήσεις.

Να δούμε αν θα προλάβουμε να τη μάθουμε....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 13:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... Πολλές σπαζοκεφαλιές που τις έχουμε μέσ' στα πόδια μας, αλλά τζιζ, αδιαφορούμε διότι είναι κακό να ψαχουλεύουμε.
Βλέπε κεραυνούς. Οι αρχαίοι μας (οι αμαθείς άσχετοι) τους απέδιδαν στον Δία.
Οι σημερινοί "γνώστες" τους αποδίδουν σε κουβέντες του καφενείου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 14:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως υπραχουν 3 βασικες θεωριες για το πως δημιουργηθηκε η Σεληνη η καθε μια ομως εχει και τον αντιλογο της.

Α)Να δημιουργηθηκε καπου αλλου και να προσεγγισε την γη μεσω του βαρυτικου τησ πεδιου.Καθολου απιθανη αλλα στατιστικα ειναι σχεδον αδυνατον.(εκτος και αν υπηρξε εξοθεν παρεμβαση.αστιευομαι.ουτε αυτο αποδηκνιεται)
Β)Να προηλθε απο την γη δηλαδη να ηταν εννιειο σωμα με την γη και για καποιο λογο να αποσπαστικε.Ομως τοτε θα επρεπε να ειχε ιδια συσαστη με τη γη.Οι μεχρι στιγμης διχνουν το εντελςσ αντιθετο.Καθως και οτι δεν σικαιολογουνται τοσο μεγαλες παλληριες
Γ)Να δημιουργηθηκε ανεξαρτητα αλλα απο το ιδιο ασρτικο ηλικο.Το οποιο ομως προυποθετει την ιδια συσταση με την γη κατι το οποιο μεχρι στιγμης δεν επιβεβαιωνεται.

Εξαλλου οταν θες να ερευνησεις ενα αντικειμαινο πρεπει να κανεις ερευνα επι τοπου.Οι αποστολες που εγιναν προσ την σεληνη ηταν επισημα λιγες τα δηγματα που μαζευτικαν δεν ηταν απο ολοκληρη την σεληνη αλλα απο συγκεκριμενες περιοχες.
Πρεπει επομενως να αρχισουμε την ερευνα απο τα ιστορικα δεδομενα που εχουμε.και με βαση αυτα να καταληξουμε σε συμπερααμα το οποιο να μην ανερει τα υπαρχονται δεδομενα που εχουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 14:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απλή λέξη,πόσες απο τις απορίες σας/μας θα έλυνε?

Τ ε χ ν η τ ή!!!

Αλήθεια,θα λύνονταν όλα τα προβλήματα για την θέση της,την τροχιά της,την κλίση της,την έλξη της και ανοίγονταν νέα πολύ πιο σοβαρά.
ποιοί,πότε,γιατί,πώς?

Ασε καλύτερα είναι το παραμύθι,ότι είναι κομμάτι της Γής που αποσπάσθηκε.Ας έχει διαφορετική σύσταση.Μικρολεπτομέρεια.Ας αντηχεί σαν καμπάνα σε έξαρση.Μικρολεπτομέρεια.Ας έχει αυτή την απίστευτη και αδιανόητη κλίση περιστροφής.Μαλακίες με αυτο θα ασχολούμαστε?

Να δείτε τι μαλακίες έλεγε αυτός ο Ασίμωφ,αυτός ο άσχετος με την φυσική.Ελεγε οτι η έλξη που ασκεί ο Ηλιος στην Σελήνη είναι υπερδιπλάσια αυτής που ασκεί η Γή.Κι όμως η Σελήνη έχει πείσμα.Δεν ξεκολάει.Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
Α:ο Νόμος της παγκόσμιας έλξης,είναι μπαρούφα.
Β:η Σελήνη είναι τεχνητή.
Το άκρον άωτον:Κανένα απο τα δύο δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό...!


Κι εκείνο το άτιμο το όριο του Ρός?
Το γράφει στα...παπάρια της η Σελήνη.Ολοι οι δορυφόροι των πλανητών του συστήματός μας,όλοι ανεξαιρέτως,περιστρέφονται σε απόσταση έως και 1,5 φορά το όριο του Ρός,απο τους πλανήτες τους.[Οριο ρος 18.261 χιλ.]Η Σελήνη κόβει την βόλτα της με την απίστευτη κλίση της, των 5 μοιρών,σε απόσταση 390.000 χιλ.

Δείτε κι αυτο:
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/T/TLP.html

Αφορά τα ανεξήγητα φαινόμενα που κατα καιρούς έχουν παρατηρηθεί απο επίγεια και διαστημικά τηλεσκόπια.

και τέλος ολοκληρώνω αυτο το μικρό οδοιπορικό με το εξής απλό:
Η απλόυστερη λύση είναι η πιο σωστή,όταν υπάρχουν πολλές μπερδεμένες λύσεις.[Οκαμ]

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 15:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα, όπως είπε (περίπου) και ο mdiamant παραπάνω
είναι αν έχουμε αρκετά στοιχεία , οσα δηλαδή θέλουν και δημοσιοποιούν.

Πάντως εντύπωση κάνουν οι γνώσεις που είχαν οι Αρχαίοι Έλληνες για τη Σελήνη .

Τωρα το αν είναι φυσικό ή τεχνητό δημιούργημα δεν είναι εύκολο να το πούμε , πολλά τα ερωτήματα , για ένα τόσο "μη προσβάσιμο" θέμα.

Πάντως στην αποστολή του 8ου Απόλλων το 1968 οι ραδιοερασιτέχνες οι οποίοι ηταν συντονισμένοι στη συχνότητα που χρησιμοποιούσε η ΝΑSΑ,
κατεγραψαν καθαρά τον James Lovel να αναφέρει (κωδικοποιημένα):
"Παρακαλώ πληροφορηθείτε οτι υπάρχει ένας Αγιος Βασίλης εδω πάνω"
(τον οποίο, δεν είδαν ξανα στην δεύτερη περιστροφή απο την αθέατη πλευρά)

Αργότερα βέβαια σε ερωτήσεις, η NASA απέδωσε σε ... χιούμορ
την "ατάκα" του Κυβερνήτη ...
Την οποία βέβαια , ΔΕΝ σχολίασε με ανάλογο χιούμορ την ώρα του live
παρά αρκέστηκε να "ρίξει" παράσιτα στη συχνότητα, μόλις έπιασε η όρεξη για "αστεία" τον κυβερνήτη ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 00:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παρακατω ειναι απλες σκεψεις,οχι επιχειρηματα,τι λεω απο τωρα :)

θα ηθελα να δουμε το θεμα κ απο μια αλλη διασταση. ζητω συγγνωμη που η διασταση αυτη δεν ειναι επιστημονικη. σε συνδυασμο με την Παλαια Διαθηκη.

Η σεληνη στα εβραικα ονομαζεται και Ευα.παρεπιπτοντως η Ευα φτιαχτηκε απο το πλευρο του Αδαμ. πισω απο τη σεληνη τωρα, πολλοι υποστηριζουν οτι βρισκεται ενας αλλος πλανητης ή δορυφορος σκοτεινος,που δεν φαινεται γιατι απορροφαει το φως. η λιλιθ. Την ιστορια της λιλιθ την ξερουμε λιγο πολυ ολοι. σκοτεινη στην Π.Διαθηκη, σκοτεινη κ σαν δορυφορος της γης.

ειναι δεδομενο οτι η σεληνη επηρρεαζει τα συναισθηματα μας. τη σκοτεινη μας πλευρα ομως ποιος την επηρρεαζει? αυτοι που ασχολουνται με τα ζωδια, θα ξερουν οτι μετριούνται οι φασεις της λιλιθ με βαση την ημερομηνια γεννησης μας, ώστε να προσδιορίζεται ο σκοτεινος μας εαυτός.( και ελεγα που βρηκα τόσα βιτσια.. :) ).

αν κανουμε την αντιστοιχια, θα παρατηρησουμε οτι μας λειπει ο Αδαμ στον υλικο κόσμο. σίγουρα καποιοι θα σκεφτηκαν ΄θα μπορουσε να ειναι η γη΄. το σκεφτηκα και γω (ειπαμε δεν κανω τον επιστημονα, σκεψεις μόνο). στην παραπανω θεωρια συνωμοσιας ομως δεν κολλαει. ο λόγος ειναι απλός:
1. ξέρουμε ότι η σελήνη δεν αποτελείται από τα ίδια υλικά που είναι φτιαγμένη η γη και
2. η λίλιθ υπήρξε ίση του Αδάμ, άρα δεν θα ταν δορυφόρος του.
άρα που είναι ο Αδάμ; και τότε μου ήρθε: συμφωνα με τα Σανσκριτικα κείμενα η γη κάποια στιγμή είχε 3 δορυφόρους. εκεί, ο Αδάμ μου κολλάει καλύτερα.
μιλαμε λοιπόν για μια εποχή με τρεις δορυφόρους, μια εποχή που οι "άνθρωποι" έφταναν από 2μιση ως 12 μέτρα, μια εποχή τιτάνων.

αλλα καταγονται όλοι οι θνητοι από τον Αδαμ και την Εύα; Οι απόγονοι του Αδάμ στο ταξίδι τους προς το Ισραηλ συναντησαν και άλλες φυλές, οι οποίες ξεκάθαρα δεν ήταν εβραικές.για να μην μιλήσουμε για αυτές που δεν συνάντησαν, όπως τους έγχρωμους, εκτός και αν η Εκκλησία υποστηρίζει ότι όλοι αυτοί είναι απόγονοι λευκών, και πρόλαβαν και μαύρισαν. αν οι μπούρδες που λέω είναι παραμύθι για παιδιά, αυτό θα ήταν παραμύθι για νήπια.

Αλλά οι άλλες αυτές φυλές από που προέρχονταν; Μεγάλος θεός της προ Χριστιανισμού εποχής ήταν ο Δίας. Ο Δίας φήμες θέλουνε να πολέμησε τους εισβολείς της Εύας σε μια πρώιμη εποχή. Ο Δίας ως θεός, όπως και οι υπόλοιποι αποικοι της φυλής του, πχ ο Κρόνος, ο οποίος ήταν ξακουστός ως τους Κέλτες, είναι βέβαιο ότι προυπήρξαν ως φυλημ και αρα δεν είναι όμοιοι αυτων που προήλθαν από τους τρεις δορυφόρους. καποιοι λένε ότι είναι Σείριοι..Ισω; γιαυτό στη γραφή οι Ελληνες να μην ήταν τόσο αγαπητοί στην Παλαιά διαθήκη.
αλλα οι Θεοί αυτοί χάθηκαν με τον κατακλυσμό...
Η σελήνη ασκεί παλλιροιακές δυνάμεις στη γη. τι θα συνέβαινε άραγε αν αυτή εμφανιζόταν ξαφνικά? η αν καποιος άλλος δορυφόρος σε τέτοιο μέγεθος ΄την έκανε ξαφνικά? ποιο ήταν το αργοπορημένο αστέρι για το οποίο μας λέει ο Ενώχ που "αναλήφθηκε" στους ουρανούς? θαμπορούσε να φτασει το νερό μέχρι το έβερεστ?
τα λόγια που άκουσε εκείνος ο αστροναύτης στο φεγγάρι ήταν ΜΑΡΑ (η ΛΑΜΑ) ΡΑΜΠΙ ΑΛΑΡΝΤΙ ΝΤΙΝΤΙ ΕΝΤΑΒΟΥΕΡ ΕΣΑ ΚΟΥΝΣ ΑΛΙΜ. γλωσσολογοι θεωρούν ότι είναι εβραιομογγολικά.
αν στην όλη ιστορία τώρα βάλουμε ποιοι είναι πίσω από τις τράπεζες, τα πετρέλαια κτλ, μπλέξουμε και λίγο σιωνισμό (οι κάτοικοι της λίλιθ και της σελήνης είχαν κέρατα) βλεπε ποιον λατρεύουν οι προαναφερόμενοι, φτιάχνουμε μια ιστορία μούρλια.σημαντικότερο συστατικό είναι Η ΣΕΛΗΝΗ Η ΛΙΛΙΘ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΙΘΑΝΩΣ Ο ΑΔΑΜ,που με βάση τα παραπάνω ήταν και το μεγακύτερο και επικεφαλής, να είναι ΑΣΤΡΟΠΛΟΙΑ.

υγ1 δεν είμαι ρατσιστής όλοι είμαστε ίσοι.

υγ2 είμαι χριστιανός απο την αποψη ότι θεωρώ το δρόμο τιυ Χριστού ιδανικό και με εκφράζει απόλυτα
υγ3 δεν τα πιστεύω αυτά που γράφω,προς συζήτηση τα έθεσα,όπως τα σκεφτόμουν. δεν είμαι φυσικός μαθηματικός χημικός, παρα ένας άσημος οικονομολόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 09:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.nooz.gr/tech/klonizetai-i-8eoria-dimiourgias-tis-selinis

Esoterica διαβάζουν εκεί στο nooz.gr ???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 10:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Β)Να προηλθε απο την γη δηλαδη να ηταν εννιειο σωμα με την γη και για καποιο λογο να αποσπαστικε.Ομως τοτε θα επρεπε να ειχε ιδια συσαστη με τη γη.Οι μεχρι στιγμης διχνουν το εντελςσ αντιθετο.Καθως και οτι δεν σικαιολογουνται τοσο μεγαλες παλληριες

Ακριβώς το αντίθετο απ αυτό που λες.. όλες οι ενδείξεις ως τώρα δείχνουν ότι έχει πάνω κάτω την ίδια σύσταση στα πετρώματα με την γη οπότε για τους επιστήμονες είναι σχεδόν δεδομένο ότι προήλθε απ αυτήν. Το πρόβλημα τους είναι το πως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 10:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.nooz.gr/tech/klonizetai-i-8eoria-dimiourgias-tis-selinis

Esoterica διαβάζουν εκεί στο nooz.gr ???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Και σε άλλα sites, παρουσιάζεται το παραπάνω κείμενο.
Σε αυτό όμως, αντίθετα με αυτά που έχουν γράψει οι φίλοι πιο πάνω,
αναφέρει πως η σύσταση Γης και Σελήνης είναι ίδια...


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 10:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. ξέρουμε ότι η σελήνη δεν αποτελείται από τα ίδια υλικά που είναι φτιαγμένη η γη και

Τι πάθατε όλοι με αυτή την άποψη?
ορίστε
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231188194
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 11:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημουν σίγουρος,πώς κάποιος θα έθετε αυτο το θέμα,που κυκλοφορεί ευρέως τελευταία στο διαδίκτυο.οτι και καλά η σύσταση είναι ίδια με της Γης.

Φίλοι μου σκεφθείται λίγο.λιγουλάκι μόνο.Πρόκειται για απάτη,απο τις συνηθισμένες της ακαδημαϊκής κοινότητας,όταν αυτή εκτελεί "εντολές'!!

Εξετάσθηκαν 2 ισότοπα του τιτανίου και βρέθηκαν ίδια με τα γήϊνα.Και λοιπόν?

Το τιτάνιο έχει 5 ισότοπα,τα -46,-47-,-48,-49,-50.
Για να είναι η σύσταση ίδια πρέπει όλα τα ισότοπα να είναι ίδια και όχι λιγότερα απο τα μισά.Πάντως,βλέπετε τι όμορφα παραπληροφορούν τον κόσμο?
Δεν λένε ψέματα.Αλήθεια λένε.Οχι όμως ολόκληρη.Γιατί?

Επίσης δεν λένε γιατί τα βαρέα μέταλλα,όπως το τιτάνιο βρίσκονται σε αφθονία στην επιφάνεια της Σελήνης και όχι στον πυρήνα,όπως θα ήταν το λογικό.Δεν λένε ότι η αναλογία τιτανίου Γης-Σελήνης,είναι αν όχι παράξενη,τουλάχιστον δυσανάλογη για τα μεγέθη τους.Ενω στην Γη σπανίζει,στην Σελήνη φαίνεται να αποτελεί το 80% της επιφάνειάς της.

Ας μου εξηγήσει αυτά η επιστημονική κοινότητα και ας αφήσει τα 2 ισότοπα στην ησυχία τους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 13:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι απολυτα συμφωνος με τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ.
Απλα θα προσθεσω οτι ο καλητερος τροπος να παρασυρεις καποιον εκει που θελεις ειναι να τον εχεις αδαη.Ετσι κανουν και με το θεμα της σεληνης.
Ελαχιστα πραγματα ειναι γνωστα.Και οσα γνωριζουμε εχουν υποστει πολυ καλο φιλτραρισμα.Σε ολο το διαδυκτιο υπαρχουν χιλιαδες σελεδες που σχολουνται με το θεμα.Υπο Κ.Σ δεν ειναι ολα αληθεια.Αν ομως τα μισα απο αυτα εχουν καποια δοση αληθεια τοτε ειμαστε μπροστα σε κοσμοιστορικες αληθειες.
Και τελος αλλο απο που προηλθε η πως δημιουργηθηκε η σεληνη και αλλο τι βρησκεται στη σεληνη.Δηλαδη ακομα και αν η σεληνη ειναι κομματι της γης κομματακι απιθανο(Στατιστικα ομως οχι αδυνατο) αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσε καποιος αλλος πολιτισμος να ειχε εγκατασταθει στο παρελθον στη σεληνη.
Σημασια εχει ομως τα ακολουθα ερωτηματα
1 ηταν οι αποστολες προς την σεληνη οσες γνωριζουμε επισημα
2 Γνωριζουμε τα παντα γυρω απο τις επισημες αποστολες(με βαση επισημα στοιχεια)
3 Ποιο ηταν το αποτελεσμα των ερευνων(επισημα και ανεπισημα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 23:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ημουν σίγουρος,πώς κάποιος θα έθετε αυτο το θέμα,που κυκλοφορεί ευρέως τελευταία στο διαδίκτυο.οτι και καλά η σύσταση είναι ίδια με της Γης.

Φίλοι μου σκεφθείται λίγο.λιγουλάκι μόνο.Πρόκειται για απάτη,απο τις συνηθισμένες της ακαδημαϊκής κοινότητας,όταν αυτή εκτελεί "εντολές'!!

Εξετάσθηκαν 2 ισότοπα του τιτανίου και βρέθηκαν ίδια με τα γήϊνα.Και λοιπόν?


Δεν είναι ακριβώς έτσι και τόσο απλοϊκά και μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. τα ισότοπα αυτά είναι σαν το δαχτυλικό αποτύπωμα και το να είναι παρόμοια αποδίδουν ένα είδος μοναδικότητας αυτό μην το προσπερνάμε έτσι απλά γιατί είναι ξεκάθαρο τι αυτό σημαίνει. Επίσης τι σπανίζει στην γη και είναι σε αφθονία στην σελήνη? το 9ο πιο άφθονο στοιχείο στην γη είναι που σπανίζει?!? Άλλο να σπανίζει το καθαρό τιτάνιο λόγο οξυγόνου κτλ και άλλο να σπανίζει γενικά το τιτάνιο.. μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλωστε πότε ακριβώς λέγαμε ότι η σύσταση ΔΕΝ έχει σχέση με της γης και αλλάξαμε τώρα? εδώ απο μικρός με μπιμπερό στο στόμα άκουγα για τον περίφημο πλανήτη που κάποτε έσκασε πάνω στην γη και έτσι δημιουργήθηκε η σελήνη.. απο τότε λοιπόν άκουγα πως σε κάποιο μεγάλο ποσοστό η σύσταση είναι ίδια με της γης απλά αυτό τώρα έγινε μεγαλύτερο. Το "μεγάλο ποσοστό" που ήξερα εγώ με το "ξέρουμε ότι η σελήνη δεν αποτελείται από τα ίδια υλικά που είναι φτιαγμένη η γη" απέχει πολύ. Μπορούν χρόνια τώρα να μας λένε ψέμματα και να μην έχει καμιά σχέση με την γη? φυσικά και ναι αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε επειδή το λες εσύ η εγώ. Όσο οι επιστήμονες ή η NASA μπορούν να λένε ψέμματα άλλο τόσο εσύ δεν μπορείς να λες με σιγουριά την αλήθεια εκτός αν μου αποδείξεις ότι με κάποιο τρόπο πήγες εκεί πέρα, συνέλεξες δείγματα, έκανες εμπεριστατωμένη έρευνα και ήρθες να μας την παρουσιάσεις... Όσο λοιπόν δεν υπάρχει κάτι άλλο και δεν υπάρχει και λόγος δυσπιστίας (δεν κερδίζω κάτι) τότε η σελήνη έχει την ίδια σχεδόν σύσταση με την γη (σε άλλες έρευνες λιγότερο σε άλλες περισσότερο) απλά πράγματα :)

Edited by - Craven on 27/03/2012 23:31:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2012, 23:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο το έψαξες στο διαδίκτυο craven?

Αλλά δεν σκοπεύω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με όποιον με αμφισβητεί.

Οκ.

οπως τα λές είναι.
Εγώ θα γράφω μαλακίες να περνά η ώρα και εσυ ,καθώς και όποιος επιθυμεί,θα λέτε την πραγματικότητα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 00:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πόσο το έψαξες στο διαδίκτυο craven?

Αλλά δεν σκοπεύω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με όποιον με αμφισβητεί.

Οκ.

οπως τα λές είναι.
Εγώ θα γράφω μαλακίες να περνά η ώρα και εσυ ,καθώς και όποιος επιθυμεί,θα λέτε την πραγματικότητα!


Κάτσε μισό λεπτό αφού "γράφω μαλακίες" όπως υπονοείς.. δηλαδή είναι μαλακίες να διαβάσεις για την σύσταση της Σελήνης και να δεις ότι έχει εκτός απο παρόμοια ισότοπα Τιτανίου και παρόμοια ισότοπα οξυγόνου, βολφραιμίου που δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στο ηλιακό σύστημα και γενικά σε όλες τις έρευνες (εκτός απ τις δικές σας προφανώς αφού όλοι παρουσιάζεστε σίγουροι σαν να έχετε κάνει κάποια δική σας έρευνα) παντού αναφέρεται πως έχει παρόμοια σύσταση με της γης. Αυτά ισχύουν χρόνια και όχι απο χθές η προχθές και συζήτηση του στυλ είναι όλα ψέμματα και πρόκειται για απάτη και μπηχτές του στυλ πόσο το έψαξες στο Internet, δυστυχώς δεν γίνεται.
Μιλάω με δεδομένα και εσύ ξαφνικά μου το παίζεις προσωπικά θιγμένος (λες και είσαι εσύ vs εμένα.. νόμιζα ότι τόσο καιρό θα είχες καταλάβει ότι λίγο με νοιάζει ποιος είναι απέναντι όταν έχω να πω κάτι) και αντί να ανταπαντήσεις με επιχειρήματα το παίζεις Μάρθα Βούρτση ή θιγμένος με το στυλ "χτυπάτε με αντέχω".. στα γράφω αυτά και ας ακούγονται χοντράδες γιατί Νικόμαχε η μικρή ιστορία μου εδώ, το τι έχω γράψει κατά καιρούς, οι απόψεις μου και με ποιους έχω έρθει σε αντιπαράθεση για σοβαρότερα θέματα και όχι για την σελήνη που έχω χεσμένη (ακόμα και για να υποστηρίξω εσένα αρκετές φορές) θα έπρεπε να σε κάνει πιο προσεκτικό στο να με βάλεις σε ένα καλούπι μαζί με άλλους μόνο και μόνο επειδή κάποια στιγμή δεν σε βόλεψε αυτό που είπα σε ένα αδιάφορο θέμα για την Σελήνη.. ότι κατάλαβες κατάλαβες...

Προς τους υπόλοιπους.. διαβάστε λίγο τόσα πράγματα υπάρχουν (από επίσημες επιστημονικές έρευνες και όχι θεωρίες συνωμοσίας που και εμένα μου αρέσουν ιδιαίτερα αλλά είναι για σκέψη και όχι για χρήση σαν αποδείξεις) περί σύστασης της Σελήνης και μην βγαίνετε με υπερβολές του στύλ "ξέρουμε ότι η σελήνη δεν αποτελείται από τα ίδια υλικά που είναι φτιαγμένη η γη".. από που και ως που το ξέρουμε και πως βγαίνει κάποιος και βάζει μια τέτοια αυθαίρετη παράμετρο με τόση σιγουριά πάνω στην οποία στηρίζει όλα του τα υπόλοιπα λεγόμενα και την θεωρία του?. Αυτό είναι το απλό που λέω και προτιμώ να κάτσω να διαβάσω περι ισοτόπων και σύστασης πετρωμάτων για να ξέρω τι θα πω παρά να λέω απλά για να λέω ή να μπαίνω σε κόντρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 00:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά και Άγια οσα γράφεις Craven
μια ερώτηση ...
λες:
quote:
να διαβάσεις για την σύσταση της Σελήνης και να δεις ότι έχει εκτός απο παρόμοια ισότοπα Τιτανίου και παρόμοια ισότοπα οξυγόνου, βολφραιμίου που δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στο ηλιακό σύστημα και γενικά σε όλες τις έρευνες

Απο ποια άλλα ουράνια σώματα έχουμε δείγματα του εδάφους τους για να προχωρήσουμε σε έρευνες (πέραν του Άρη)?

Όλες οι έρευνες που επικαλείσαι είναι αποτελέσματα δεδομένων απο φασματοσκόπια και οχι αναλύσεων εδάφους
έδαφος έχουμε μόνο απο τη Σελήνη (κάποια κιλά) που έφεραν οι 8 αποστολές Απολλο
(μεσα σε 4 χρόνια ολα αυτα, τέλος του '60, γιατί απο τοτε 50 χρόνια μετα ούτε κουνούπι δεν εχει τολμήσει να πατήσει το ποδι του στη Σελήνη)
και τον Αρη βέβαια με στοιχεία που μας στέλνει ένα ('η δυο ?) robot


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 00:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά απο φασματοσκόπια (γιατί ακριβώς δεν σου κάνουν αυτά για έρευνες? έχουμε κάτι καλύτερο και δεν το γνωρίζω?) και φυσικά μιλάω για ότι έχουμε "ελέγξει" και ειδικά μέχρι τον Άρη και με την σύσταση των πλανητών αλλά και σε σχέση με τους δορυφόρους τους. Τώρα για την σύσταση μακρινών πλανητών ούτε είμαι ειδικός ούτε γνωρίζω ούτε νομίζω να ενδιαφέρει ιδιαίτερα... άλλωστε όταν μιλάμε για συμπαγείς πλανήτες είμαστε συγκεκριμένοι και γιαυτούς και τους δορυφόρους τους ξέρουμε αρκετά πράγματα.
Εγώ δεν δήλωσα ποτέ σιγουριά ούτε αν τα φασματοσκόπια λένε την αλήθεια. Αυτά έχουμε και απ αυτά έχουν γίνει έρευνες όταν πάει κάποιος στον κάθε έναν βραχώδη πλανήτη εκτός του Άρη και φέρει πετρώματα τότε να μιλήσουμε και γιαυτά.
Τέλοσπάντων δεν σκοπεύω να ασχοληθώ άλλο με το θέμα.. λίγο με νοιάζει αν η Σελήνη είναι κούφια και γεμάτη καβαλίνες οπότε κακώς ασχολήθηκα απ την αρχή.

Edited by - Craven on 28/03/2012 00:48:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 01:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη το παίζεις θιγμένος craven.

Εγραψα επιστημονική πραγματικότητα και μου αράδιασες φιλοσοφίες της γιαγιάς.

Γιατι το κάνεις αυτό?

Καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στο ότι 2 ισότοπα απο τα 5 μοιάζουν και στην αλήθεια που λέει ότι για να είναι ίδια πρέπει να είναι ΟΛΑ τα ισότοπα ίδια.Δεν σου αρκεί αυτο για στοιχείο αμφισβήτησης?Δικαίωμά σου.

Γραφω για την δυσαναλογία τιτανίου Γης-Σελήνης και μου πετάς την εξυπνάδα ότι είναι το 9ο στοιχείο,εκτός κι άν μιλάω για καθαρό τιτάνιο.Δηλαδή λές την κακία σου πρός αμφισβήτηση των γραπτών μου και αμέσως μετά κοιτάς να το σώσεις λέγοντας για καθαρό τιτάνιο.Πανέξυπνο,μόνο που δεν πιάνει εύκολα σε μένα.Εχω αντιμετωπίσει πολύ πιο δύσκολα απο αυτό craven.

ξέρεις τι μου θύμισες?Ενας τύπος έλεγε ότι το U-235 με το U-238 είναι σχεδόν όμοια,επειδή έχουν κοινά τα πρώτα 235...στοιχεία τους!!!Το ότι το ένα είναι ουράνιο και το άλλο Πλουτώνιο δεν είχε καμμία σημασία.

Δύο πολύ σοβαρά θέματα για την Σελήνη που εξέθεσα πιο πάνω στο κείμενό μου,ουδόλως σε απασχόλησαν craven.Για τα ισότοπα βρήκες να πείς όμως.

Οπως και για έρευνες που έχουν γίνει σε όλο το ηλιακό σύστημα και ότι οι φασματικοί αναλυτές είναι ακέραιοι και γνώστες της πραγματικότητας.Παπάρια είναι craven,έτσι με σκληρή γλώσσα για να το καταλάβεις.Αν δεν πιάσεις στα χέρια σου και να βάλεις κάτι στο τραπέζι,ποτέ δεν ξέρεις τι πραγματικά είναι.

Στη Σελήνη πάλι.Πές μου πόσες αναλύσεις βρήκες εσύ που να λένε ότι τα πετρώματα είναι ίδιας σύστασης και πόσες που το αμφισβητούν?

Πόσες θεωρίες σύγκρουσης έχεις διαβάσει απο επίσημα έγγραφα και πόσες απο κομπογιαννίτικα?

Εν πάσει περιπτώσει καλό θα ήταν,όταν δεν κατέχουμε κάτι,να μην κάνουμε τους έξυπνους!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 10:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ύπάρχουν και άλλες έρευνες πάντως, που λένε πως η Σελήνη έχει πυρίνα...

http://vossinakis.blogspot.com/2011/01/blog-post_08.html

http://physics4u.wordpress.com/2012/01/28/%CE%AE-%CE%AF-%CE%AF-%CF%8C-g/

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Edited by - stanfromgreece on 28/03/2012 10:10:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 15:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να απαντήσω στο θέμα και να τελειώνουμε. Απ τα λίγα που έχω διαβάσει και ξέρω (τα οποία μπορεί να είναι ΦΥΣΙΚΑ outdates καθώς τα είχα διαβάσε κάνα χρόνο πρίν) Το τιτάνιο στον φλοιό της γής είναι στο περίπου στο 1% στην Σελήνη κυμαίνεται απο 1% ως 10 σε μερικά σημεία αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της είναι επίσης 1% και στην Σελήνη και στην Γη τα κοιτάσματα (όπου το ποσοστό είναι αρκετά μεγαλύτερο του 1%) είναι ύπο την μορφή Ιλμενίτη και παρόμοια.
Συγκεκριμένα απο τις αποστολές Απόλλο που συνέλεξαν πετρώματα κυρίως απο σημεία με μεγάλη απόθεση μετάλλων (απ τις πεδιάδες δηλαδή) η περιεκτηκότητα σε Τιτάνιο ήταν από μια πρόχειρη βόλτα στην ΝΑΣΑ:

A-11, A-12, A-14, A-15, A-16, A-17 ,L-16, L-20
7.67%,3.07%,1.70%,2.16%,0.56%,9.42%,3.53%,0.49%

Και αυτό με συλλογή πετρωμάτων απο σημεία που θεωρούνται κοιτάσματα.

Ας πούμε λοιπόν πως στις πεδιάδες που αποτελούν το 1/3 της Σελήνης πχ έχουμε ποσοστά απο 1 ως 7% (κατα πλειοψηφία εκεί έχουμε γύρω στο 1,5 με 2%) ενώ στα "βουνά" πολύ κάτω απο 1% ... ακόμα και έτσι είναι σίγουρα μεγαλύτερο του μέσου όρου της γης που είναι παντού γύρω στο 1% (λίγο λιγότερο) αλλά απο το 1.5 το 2 άντε και το 7 σε ελάχιστα σημεία να σου λέει αυτός που το "κατέχει" για 80% της επιφάνειας.. οκ εγώ είμαι ο εξυπνάκιας και υπερβολικός!

Όποιος φαντάζεσαι πως η Σελήνη έχει την σούπερ τρελή ποσότητα σε τιτάνιο ή ότι το βρίσκει παντού και σε καθαρή μορφή μάλλον πρέπει να προσγειωθεί λίγο και να κατέβει απ το καλάμι του.

Έχουμε λοιπόν όχι τόσο τρελή διαφορά (υπάρχει) στα ποσοστά όσο θεωρούν κάποιοι (ο μέσος όρος στην σελήνη είναι επίσης γύρω στο 1%), ο ίδιος τύπος κοιτασμάτων (Ιλμενίτης) και με σπάνια ισότοπα (γιατί το ότι απ τα 5 το t48 είναι κοινό και στα 2 μέρη και αποτελεί το 70-80% της σύστασης έτσι και αλλιώς το κάνουμε γαργάρα) να είναι παρόμοια. Απ τα λίγα λοιπόν που σκαμπάζω όλα αυτά δείχνουν ότι η Σελήνη είναι πραγματικά διαφορετική ή πως είναι περισσότερο όμοια με την γη από οποιονδήποτε άλλο δορυφόρο προς τον πλανήτη του? Δεν με αφορά αν είναι διαστημόπλοιο, αν είναι κούφια, αν είναι τεχνητή ή οτιδήποτε. Είναι συγκεκριμένο το θέμα που αναφέρθηκε (η σύσταση των πετρωμάτων) και αυτό συζήτησα. Αρλούμπες του στυλ πιστεύεις στις απάτες ή πέφτεις σε παγίδες μου είναι αδιάφορες καθώς δεν αναφέρθηκα καν σε αυτά τα θέματα! Δεν έθιξα καν το αν είναι τεχνητός ή φυσικός δορυφόρος, δεν το γνωρίζω, δεν μπορώ να το γνωρίζω και δεν εκφέρω άποψη περί αυτού ούτε το ενστερνίζομαι ούτε το απορρίπτω.

Αν υπάρχει κάποιος γεωλόγος εδώ να μας αναφέρει λεπτομέρειες και που έχει διαβάσει 10δες έρευνες τότε είναι ευπρόσδεκτος να μας διαφωτίσει και να μου πει ότι λέω βλακείες και όσα έχω διαβάσει είναι μπαρούφες. Και πολύ πιθανό να είναι και το πιθανότερο είναι πως νέες έρευνες θα αλλάζουν συνεχώς τα όσα ξέρουμε αλλά αυτά ξέρουμε αυτή την στιγμή τι να κάνουμε δηλαδή? Θα μυρίσω τα νύχια μου αν οι παραπάνω τιμές είναι ψεύτικες? αν ο τάδε επιστήμονας μου λέει αλήθεια? αν αυτός που έλεγξε το τάδε πέτρωμα απέκρυψε κάτι? Τους φασματογράφους έχουμε και τα δείγματα απ την Σελήνη και τον Άρη και τις εκθέσεις συγκεκριμένων ανθρώπων.. πως να το κάνουμε με αυτά πορευόμαστε! Και τι να κάνω τώρα που αν όχι όλοι μας οι περισσότεροι δεν σπουδάσαμε γεωλόγοι και διαβάζουμε όταν μας ενδιαφέρει κάτι.. πρέπει να το βουλώσουμε? Το παίζουμε εξυπνάκηδες επειδή διαβάσαμε 5 πράγματα και τα είπαμε? Ποιος ακριβώς ορίζει τι είναι πραγματικότητα, ποιος είναι εξυπνάκιας και ποιος "κατέχει"? Και τι σημαίνει κατέχω και δεν κατέχεις? κατέχεις επειδή τι? διάβασες στο σχολείο? έψαξες στο google? ξαναλέω κατέχει αυτός που πήγε, πήρε, έφερε, εξέτασε. Όλοι οι υπόλοιποι αυτό που κατέχουμε είναι αυτό που μας λένε και όλα τα άλλα είναι απλά βλακείες και ψωνίσματα.

Φράσεις του στυλ όλα είναι απάτη ή οι φασματογράφοι λένε μπαρούφες δεν προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ στο θέμα της γνώσης και δεν λέγονται σε σοβαρές συζητήσεις απο ανθρώπους που δήθεν κατέχουν. Τώρα το να μου λέει κάποιος που έχει την ίδια πηγή με μένα (internet) ότι εγώ πρέπει να το βουλώσω γιατί δεν το κατέχω και είμαι απλά εξυπνάκιας ενώ αυτός ξέρει τα πάντα (ξέρει να χρησιμοποιεί το google καλύτερα προφανώς)... δεν χτυπάτε μερικοί το κεφάλι σας λέω εγώ να κάνετε φραπέ γιατί έχετε ξεφύγει εντελώς με το ψώνιο (να μην πω τίποτα χειρότερο) που σας δέρνει.. :P Αφήστε μερικοί αυτού του είδους τις προσβολές και κατεβείτε απ το καλάμι σας.
Αυτά και τέλος από εμένα στο συγκεκριμένο θέμα και θα χαρώ κάποιος να έρθει με την τάδε νεότερη έρευνα έρευνα και να συζητήσουμε χωρίς προσβολές όσο θέλει και να είναι σίγουρος ότι θα δεχτώ ότι μου πει υπό αυτή την μορφή :)


Edited by - Craven on 28/03/2012 16:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 18:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!!

Δεκτή η ομολογία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 21:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από εμένα στην κοινότητα , μετά από πολύυυυ καιρό.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να πειστούμε με σιγουριά πως τα δείγματα που εξέτασαν οι της Νάσα είναι αυθεντικά και όχι μαγειρεμένα?
Δηλαδή, πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα αποτελέσματα που μας δίνουν ώς προς την σύσταση των δειγμάτων?

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 22:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παιχνίδι των δειγμάτων φίλε το παίζουν Αμερικανοί και Ρώσσοι που έχουν στα χέρια τους τα δείγματα αυτα.

Εμείς οι υπόλοιποι προσπαθούμε να βρούμε την άκρη,ανάλογα με τις επιστημονικές ευθιξίες περί αλήθειας εκατέρωθεν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 09:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο τι ερευνας και τα αποτελεσματα της και αλλο τι θα δωσεις στην δημοσιοτητα.Εδω ακομα και δημοσκοπησεις τα αποτελεσματα ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι πειραγμενα.Φανταζομαι λοιπον για ενα θεμα οπως η σεληνη θα ειναι εξοχως περισσοτερο μεγειρεμενα.Για πολλους λογους.Φανταζεστε να αρχισουν να λενε τι ακριβως συμβαινει με την σεληνη.Και τελος οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.Στο θεμα της σεληνης ο καπνος(τα στοιχεια που διαρεουν ανεπισημα στα ΜΜΕ) φαινεται απο παντου,το μονο που χρειαζεται ειναι μια προσεκτικη ερευνα για να βρεθει και η φωτια(μεγαλη η μικρη).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 15:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven

Αυτό που λες για το Τιτάνιο είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι τα πετρώματα που έφεραν (ή υποτίθεται ότι έφεραν) από τη Σελήνη, αποδεικνύουν ότι αυτή προέρχεται από τη Γη, όπως λέει τουλάχιστον η επίσημη κοσμογραφία ή αποδεικνύουν κάτι άλλο (ότι είναι δηλαδή πολύ διαφορετική και άρα προέρχεται από κάπου αλλού);

Αν θέλεις, μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 15:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επίσης, θα ήθελα και συ να είσαι λίγο πιο σαφής ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ γιατί έχω μπερδευτεί. Δεν είμαστε όλοι αστροφυσικοί

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy