ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!

Πως να στο γράψω για να το καταλάβεις φιλαράκο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!

Πως να στο γράψω για να το καταλάβεις φιλαράκο;




ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ: "ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΤΣΕ, ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ". ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΙΤΣΕ :"ΣΦΑΞΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μπερδεύεις τα ούμπαλα με τις αμυγδαλές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 14:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην μπερδεύεις τα ούμπαλα με τις αμυγδαλές!



ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ
ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΥ; Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΝΑΙ η ΟΧΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 15:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μην μπερδεύεις τα ούμπαλα με τις αμυγδαλές!


ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ
ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΥ; Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΝΑΙ η ΟΧΙ!!!




Του βάζεις δύσκολα του Αιολου και δεν κσέρω αν ο υπολογιστής του φτάνει ως αυτό το σημείο να κάνει τέτοιους υπολογισμούς για να σου απαντήσει.

Βέβαια, Αιολος είναι αυτός.
Ό, τι γουστάρει λέει και αυτό που ισχυρίζεται πως ισχύει για τους μεν (κυριολεξία κειμένων στην Κ.Δ., στην προκειμένη περίπτωση), άμα λάχει, το αλλάζει και σου λέει πως δεν ισχύει για τους "δεν", αναφέρομαι στο παράδειγμα που του έφερες Με το Χίτλερ και το Νίτσε. Θα σου πει πως δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ή μάλλον, σου το είπε ήδη. "Ούμπαλα και αμυγδαλές" και το τεκμηρίωσε άριστα.
Έτσι δεν είναι Αιολέ μου;

Ως άνθρωπος με τετράγωνη "λογική και ελεύθερο μυαλό", ο Αιολος, έχει κάθε δικαίωμα να το παίζει δίπορτο, τρίπορτο, πλακωτό, πόρτες, φεύγα, ...... . Αυτός ο Χριστιανισμός φταίει για όλα, τα λέω καλά Αιολέ μου;
Είπαμε για την αδελφή σου, έτσι; Όχι για την αδελφή μου!! (το ξέρεις αυτό, ε;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 17:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παίδες.

Συλογιζομουν πάνω στην ερώτηση, και σε οτι εδω και χρόνια συζητάμε στο φόρουμ, ανεξάρτητου θέσεως, καλου κακού, σωστού λάθους. Αυτο που μας (πλασσαρουν) σε οποία περίπτωση και να το δουμε, μα θρησκευτικού περιεχομένου ΕΊΝΑΙ μα φιλοσοφικού, για κάποιους αποτελεί είδη παρελθόν, (αυτοί δηλαδη που μας τα πλασαρουν, τα γνωρίζουν) εμείς τα μαθαίνουμε με τα χρόνια και αναλόγως έχουμε μια συνιστώσα (την οποία νομίζουμε δικη μας) μα στην ουσία ΕΊΝΑΙ η γίνεται και αυτο με τη σειρα του παρελθόν, που θα πλασσαρουν με τη σειρα μας στα παιδια μας, στις επόμενες γενεές, με οτι αυτο συνεπάγεται.

Δηλαδή, αν κατα κάποιο τροπο ειμαστε εμείς σε Λουκί, άθελα μας η θελημενα το πλασσαρουμε για τους μετέπειτα.

Και καλα να κάνουμε κακο του κεφαλιού μας, οι επιπτώσεις αφορούν εμάς, μα όταν αυτα που ασχολουμεθα έχουν επιπτώσεις στους μετεποιτα?

Αυτο που θέλω να ρώτησω, μιας και ειρθε σαν ιδέα (σκέψη);πριν πολλα χρόνια, και με κράταγε ξυπνοιο καινανυσηχο επι αρκετονκαιρο, υπάρχει μια δράση στο μυαλο μας, που δεν εμπλέκεται το παρελθόν (όπως το γνωρίζουμε και ζούμε) γιατί αν υπάρχει νομίζω πως εκει θα βρισκόταν Ένα Νέο παιδιο με άγνωστες προοπτικές για τον άνθρωπο,
διαφορετικά φοβαμαι πωσ καταπιανομαστε πάντα με τα γνωστά, μια περιορισμένη γωνιτσα του μυαλού μας, και μας ξεφεύγει η ουσία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 17:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!

Μια διδασκαλία θρησκευτικού - φιλοσοφικού περιεχομένου δεν ταυτίζεται καθόλου με τους τρόπους με τους οποίους επιλέγουν να την επιβάλλουν, να την διαδώσουν, να τη μεταδώσουν κλπ οι εκπρόσωποι της.
Η διδασκαλία περιλαμβάνει αρχές ηθική και πνευματικής φύσεως, κανόνες, παραινέσεις, απαγορεύσεις.
Οι τρόποι με τους οποίους την επιβάλλουν οι εκπρόσωποι της εδώ και 2000 χρόνια υπόκεινται σε πάθη, σε επιθυμίες πραγμάτωσης συμφερόντων, σε παιχνίδια εξουσίας κλπ.
Οπότε δεν βλέπω κάποιο σημείο ταύτισης ή έστω σύνδεσης μεταξύ τους.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 18:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Μια διδασκαλία θρησκευτικού - φιλοσοφικού [ εγώ θα έλεγα θεοσοφικού, όχι βέβαια πως το φιλοσοφικού είναι λάθος ] περιεχομένου δεν ταυτίζεται καθόλου με τους τρόπους με τους οποίους επιλέγουν να την επιβάλλουν, να την διαδώσουν, να τη μεταδώσουν κλπ οι εκπρόσωποι της.


Πες τα, πες τα.

quote:
Dying_Incubus

Η διδασκαλία περιλαμβάνει αρχές ηθική και πνευματικής φύσεως, κανόνες, παραινέσεις, απαγορεύσεις. Οι τρόποι με τους οποίους την επιβάλλουν οι εκπρόσωποι της εδώ και 2000 χρόνια υπόκεινται σε πάθη, σε επιθυμίες πραγμάτωσης συμφερόντων, σε παιχνίδια εξουσίας κλπ. Οπότε δεν βλέπω κάποιο σημείο ταύτισης ή έστω σύνδεσης μεταξύ τους.


Edited by - zip on 07/09/2011 18:26:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 18:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τα λόγια αλλά είναι αέρας κοπανιστός.
Θα μου πει κάποιος κάποιο από τα έργα του ιερατείου που δεν υπαγορεύεται από την ΚΔ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 18:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Βρε zyp αληθινά πιστεύεις πως ο Ιησούς, -όπως τουλάχιστον μας τον παρουσιάζουν τα τέσσερα βαγγέλια,- μιλούσε αλληγορικά απευθυνόμενος σε αμόρφωτους ανθρώπους?

Τα βαγγέλια μιλάνε πως πολλές φορές χρησιμοποιούσε “παραβολές” δηλαδή ,“παρομοιώσεις”, και όταν ρωτήθηκε γιατί χρησιμοποιεί παρομοιώσεις, απάντησε πως ήθελε να μιλήσει όσο πιο απλά μπορούσε, και να εξηγήσει στον κόσμο την βασική ιδέα του, που ήταν η “βασιλεία των ουρανών”.

Πρόθεσή του ήταν να γίνει κατανοητός, όχι να φιλοσοφήσει, γιαυτό και δεν είπε καμία σοφή κουβέντα που να μην ήταν ήδη γνωστή, ενώ απλά αναφέρετο – σύμφωνα με τα βαγγέλια – στη πίστη και δοξασία των Εβραίων, τροποποιώντας ορισμένα σημεία του δόγματος τους, με τα οποία δεν συμφωνούσε.

Αυτός είναι ο Ιησούς των βαγγελίων, αν εσύ θέλεις να τον παρουσιάσεις διαφορετικά, ότι δήθεν άλλα έλεγε και άλλα εννοούσε , δικό σου θέμα, αυτές όμως θα είναι πάντα ιδέες και ερμηνείες δικές σου, και δεν πηγάζουν από την ανάγνωση των βαγγελίων

Έτσι είναι , αν έτσι νομίζεις.


Θα ανοίξω ένα καινούργιο θέμα, σχετικά με τις αλληγορίες και τις παραβολές του Jesus.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 18:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Θα μου πει κάποιος κάποιο από τα έργα του ιερατείου που δεν υπαγορεύεται από την ΚΔ;


Θα μας πεις εσύ κάποιο που υπαγορεύεται ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 19:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μας πεις εσύ κάποιο που υπαγορεύεται ;
"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 19:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα μας πεις εσύ κάποιο που υπαγορεύεται ;
"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΝΑΙ η ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 19:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΟΛΙΓΟΩΡΗ ΑΝΑΠΑΥΣΗ, ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΓΑΠΗΤΕ
ΑΙΟΛΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 19:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."


Δηλ. ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 19:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι δεν κατάλαβες ζιπακο;
Χριστιανικά μιλάς κι εσύ ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 00:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Θα μας πεις εσύ κάποιο που υπαγορεύεται ;

ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει.
Ματθ. 12,30


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 07:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης πολύ πνευματικον αυτό Sesostris!
Κι ανάθεμά με αν ξέρουν τι είναι αυτή η "πνευματικότητα". Θα μπορούσαν να επικαλεστούν σοφία και λογική, αλλά αυτές οι λέξεις προσδιορίζουν κάτι σαφές και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην ΚΔ.
Αλλά ακόμα και αυτή η αόριστη και ακατανόητη "πνευματικότητα" να υπήρχε, θα μας είχαν πήξει στα "πνευματικά" εδάφια.
Ομως, ούτε ένα!!! Λόγια, αερολογίες, μπούρδες!

Ας έρθουμε όμως στο τόσο "πνευματικό" εδάφιο μου μας υπενθύμισες.
Εχουμε μία σαφέστατη και καραμπινάτη περίπτωση εφαρμογής τού εν λόγω εδαφίου από το ιερατείο, σε συνδυασμό με την "ελληνικήν μωρίαν" και τα "ελληνικά κυνάρια" της ΚΔ.

Την φιλόσοφο Υπατία!
Δεν είχαν τίποτε προσωπικό μαζί της, δεν είχε πειράξει κανέναν, αλλά εδίδασκε "την ελληνικήν μωρίαν" και ήταν Ελληνίς, δηλαδή σκύλα.
Την "εσκόρπισαν" κυριολεκτικά, σύμφωνα με το εν λόγω εδάφιο και στο τέλος, ότι είχε απομείνει, το έκαψαν συμφωνα πάντα με τις προτροπές της ΚΔ. Στο Πυρ!
Με συγκεκριμένο τελετουργικό. Την πετσόκοψαν κυριολεκτικά με όστρακα, ζωντανή, περιέφεραν τα κομάτια της στην πόλη και την έκαψαν. Αυτό δεν είναι απλώς ένας φόνος. Οι απλοί φόνοι γίνονται για τον το χρήμα και την εξουσία. Ούτε όμως χρήματα, ούτε εξουσία είχε.
Ηταν ένας θάνατος στο όνομα του χριστιανισμού. Ηταν ένας φόνος στο όνομα του θεού τους.

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑ!
Σατανιστές θα τους λέγαμε σήμερα!

Και δεν ήταν η μοναδική ανθρωποθυσία, έτσι δεν είναι Sesostris;
Εκαναν αμέτρητες!
Ισως γι' αυτόν τον "πνευματισμό" μιλάνε οι άσχετοι και οι απατεώνες...

Την καλημέρα μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 08:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει. Ματθ. 12,30

Το ιερατείο που υπαγορεύεται εδώ ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

"...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."


Αίολε γιατί μας δίνει ξερή αυτή τη φράση και δεν μας τη μεταφράζεις για να καταλάβουμε και εμείς οι.. αδαείς τι σημαίνει

quote:
Μπορείς να μας δείξεις λίγη από την "πνευματικότητα" dr μας;
Αν δηλαδή στη δείξω, εσύ υπάρχει περίπτωση έστω και 1/100 να τη δεκτείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 09:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την φιλόσοφο Υπατία!
Δεν είχαν τίποτε προσωπικό μαζί της, δεν είχε πειράξει κανέναν, αλλά εδίδασκε "την ελληνικήν μωρίαν" και ήταν Ελληνίς, δηλαδή σκύλα.
Την "εσκόρπισαν" κυριολεκτικά, σύμφωνα με το εν λόγω εδάφιο και στο τέλος, ότι είχε απομείνει, το έκαψαν συμφωνα πάντα με τις προτροπές της ΚΔ. Στο Πυρ!
Με συγκεκριμένο τελετουργικό. Την πετσόκοψαν κυριολεκτικά με όστρακα, ζωντανή, περιέφεραν τα κομάτια της στην πόλη και την έκαψαν. Αυτό δεν είναι απλώς ένας φόνος. Οι απλοί φόνοι γίνονται για τον το χρήμα και την εξουσία. Ούτε όμως χρήματα, ούτε εξουσία είχε.
Ηταν ένας θάνατος στο όνομα του χριστιανισμού. Ηταν ένας φόνος στο όνομα του θεού τους

Ρε πολύξερε γάιδαρε, μήπως γνωρίζεις την τύχη του “δεσπότη” υποκινητή και ηθικού αυτουργού, αυτού του λαμπρού εξυγιαντικού μυστηρίου?
Κάπου πήρε το αυτί μου πως μετα ανεκυρήχθει “άγιος” από το ιερατείο?
Αληθεύει?

Υ.Γ
Για την ακρίβεια της περιγραφής, την έγδαραν ζωντανή με κοχύλια, καθότι, γυνή Ελληνίς, και φιλόσοφος και μαθηματικός, η αθεόφοβη -

Μωρέ καλά να της κάνουν, εμείς θα πρέπει να τα βλέπουμε αυτά που έχουμε αφήσει τις δικές μας να μπαινοβγαίνουν στα πανεπιστήμια.
Καθεστώς Αγ. Όρους χρειάζεται, και στα πανεπιστήμια, ..... για να πάει η Ελλάς μπροστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 09:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος
quote:
Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!

Πως να στο γράψω για να το καταλάβεις φιλαράκο;


Αυτή τη φράση την κρατάω (και ευχαριστώ που την έγραψες) γιατί λειτουργεί ως απόδειξη για την παρακάτω (παλαιά μου) θέση:
"υπάρχουν...άτομα στο φόρουμ που ακολοθούν την πάγια τακτική να θαύβουν την εκκλησία και μέσα απο αυτή τη χριστιανοσύνη."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/09/2011 09:57:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 09:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp

Θα ανοίξω ένα καινούργιο θέμα, σχετικά με τις αλληγορίες και τις παραβολές του Jesus.



Ωχ!!

Οχι!! άλλες αλληγορικές ερμηνείες.

Άσε να τελειώνουμε πρώτα με τον αμοθεν- ΜΕΝΤΗ, και μετά έχουμε χρόνο για τον “άνωθεν”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Οχι!! άλλες αλληγορικές ερμηνείες.


Απόψεις θα είναι αλλά 'ντάξει, αφού δεν θες ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Το ιερατείο που υπαγορεύεται εδώ ;

Αν ανοίξεις και κανένα ιστορικό βιβλίο φίλε zip , θα καταλάβης . Ακόμα και σήμερα εφαρμόζεται ποικιλοτρόπως η "παραίνεση" αυτή του ευαγγελίου από το ιερατείο . Και μη μου πης ότι δήθεν είναι αλληγορική και εννοεί κάτι το διαφορετικό , ή ότι περιέχει φιλοσοφία ; Γιατί είναι σαφέστατη !


*

Edited by - Sesostris on 08/09/2011 10:11:26

Edited by - Sesostris on 08/09/2011 10:12:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε γιατί μας δίνει ξερή αυτή τη φράση και δεν μας τη μεταφράζεις για να καταλάβουμε και εμείς οι.. αδαείς τι σημαίνει
Για ελληνικά στους δασκάλους dr.
Εχουμε γεμίσει αγραμμάτους εδώ μέσα...
quote:
Αν δηλαδή στη δείξω, εσύ υπάρχει περίπτωση έστω και 1/100 να τη δεκτείς;
Δείξε μας εσύ και θα τα βρούμε.
quote:
"υπάρχουν...άτομα στο φόρουμ που ακολοθούν την πάγια τακτική να θαύβουν την εκκλησία και μέσα απο αυτή τη χριστιανοσύνη."
Αλλο το θάψιμο και άλλο η ιστορική αλήθεια.
ΕΛΛΗΝΙΚΑ δεν ξέρεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Αν ανοίξεις και κανένα ιστορικό βιβλίο φίλε zip , θα καταλάβης . Ακόμα και σήμερα εφαρμόζεται ποικιλοτρόπως η "παραίνεση" αυτή του ευαγγελίου από το ιερατείο . Και μη μου πης ότι δήθεν είναι παραβολή και εννοεί κάτι το διαφορετικό ; Γιατί είναι σαφέστατη !


Και τι σημαίνει αυτό φίλε μου Sesostris ; Εξετάζουμε την εφαρμογή των λόγων από τα ιερατεία ή την ουσία των λόγων ;

Εγώ φίλε μου, δεν διαφωνώ στην εσφαλμένη εφαρμογή τους από τα ιερατεία, από τις εκκλησίες και από τους παπάδες. Εσφαλμένα εφαρμόζουν αυτό το "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει.". Και ;

Όμως, άραγε, μόνο τα ιερατεία εφαρμόζουν αυτή την ... "παραίνεση", όπως λες ; Ακόμη κι εσύ την εφαρμόζεις σε κάποιες περιπτώσεις ... για σκέψου το καλύτερα. Γιατί, σε ορισμένες περιπτώσεις & για σένα ισχύει αυτό, το ότι δηλ. αυτός που δεν είναι μαζί σου, θεωρείς πως είναι εναντίον σου, και αυτός που δεν συνάγει μαζί σου ... θεωρείς ότι σκορπίζει. Συνεπώς, σε ορισμένες περιπτώσεις, η συμπεριφορά σου [ η συμπεριφορά μας ], κάνει πιστή εφαρμογή αυτής της φράσης. Και μη μου πεις πως ποτέ δεν το αισθάνθηκες εσύ αυτό. Γιατί ψέματα θα πεις ...

Aυτή λοιπόν η φράση, δεν αφορά ούτε ιερατεία, ούτε τίποτε. Αφορά τον ίδιο τον Jesus [ αν το είπε δηλ. αυτός ]. Αφορά τον εαυτό του. Ο ίδιος λέει για τον εαυτό του "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει." Δεν σημαίνει όμως ότι έτσι πρέπει να κάνει και το ιερατείο, έτσι πρέπει να κάνει και η εκκλησία, έτσι πρέπει να κάνουν και οι παπάδες, έτσι πρέπει να κάνουμε κι εσύ κι εγώ.

Edited by - zip on 08/09/2011 10:28:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάπου πήρε το αυτί μου πως μετα ανεκυρήχθει “άγιος” από το ιερατείο?
Αληθεύει?
Αν αληθεύει αυτό ψσεφτράκο μας, τότε αυτοί που τον άγιασαν τι είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος
quote:
Αλλο το θάψιμο και άλλο η ιστορική αλήθεια.
ΕΛΛΗΝΙΚΑ δεν ξέρεις;

Φυσικά και ξέρω για αυτό και καταλαβαίνω και αυτή τη φράση:

"Χριστιανισμός και εργα του παπαδαριού ταυτίζονται!"


quote:
Δείξε μας εσύ και θα τα βρούμε.
Ε μετάφρασε μας πρώτα τη φράση του ευαγγελίου που παρέθεσες και θα σου βρω εγώ φράση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 10:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Οχι!! άλλες αλληγορικές ερμηνείες.


Απόψεις θα είναι αλλά 'ντάξει, αφού δεν θες ...



Μωρέ για απόψεις είμαι όλος αυτιά, και αν συνοδεύονται από λογική τεκμηρίωση είναι πάντα καλοδεχούμενες
Ξεκίνα το, είμαι μέσα.

Τις “αλληγορικές” ερμηνείες , τις επιφοιτήσεις πνευμάτων, και τις παλαβές ατεκμηρίωτες φαντασιώσεις δεν τις μπορώ.

Έχουμε ήδη έναν αμοθεν, να αποκτήσουμε και δεύτερο θα ήταν υπερβολή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy