ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Για τον Deva Parinito
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2012, 23:58:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
-Δημοσιεύει γιατί θεωρεί ότι συνδιαλέγεται με ανθρώπους που έχουν κοινή λογική, σε όλα υπάρχουν όρια.
Που την βρήκες την κοινή λογική το παρόν θέμα;
Ρε, έχετε τρελαθεί τελείως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:19:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
PY8AGORAS:
quote:

quote:
Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε.
Το διάβασα αυτό,
αλλά δεν μπορώ να μη δηλώσω το πόσο "προσεκτική" και "Πυθιακή" δήλωση είναι...
Κάτι σαν "ήξεις αφίξεις" δηλαδή...

Τώρα γι'αυτό τι να πω...
Μήπως ότι πρόκειται για μία ακόμη απίστευτη "εξυπνάδα";
Κάτι διαφορετικό;

Αν η δήλωση αυτή σου φαίνεται να έχει χαρακτήρα "ήξεις αφήξεις", δηλαδή -κατά πως χρησιμοποιείται η φράση αυτή παλαιόθεν- ως κάτι που μπορεί να ισχύει ή μπορεί και να μην ισχύει, τότε PY8AGORAS, πραγματικά υπάρχει πρόβλημα...
Κατανόησης και συνεννόησης σίγουρα...

Τώρα θα ήταν γελοίο μάλλον να προβώ σε κάποια γραμματολογική/πραγματολογική ανάλυση των γραφομένων μου, παρολαυτά θα τονίσω το προφανές: ότι οι λέξεις "διαθέτουν" γένος, πτώση και αριθμό. Όχι κατά τύχη βέβαια...

"Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε."

Και ακόμη περιττό θα ήταν κανονικά, αλλά θα πρέπει να το κάνω... κάποιος θα πρέπει μάλλον να μην έχει διαβάσει το μήνυμα της Aurelia, στις 28/03/2012, 04:19:34 που προηγείτο της δήλωσης της διαχείρισης για να κάνει τέτοιου είδους ερμηνείες...

Όταν κάποιος λέει: "υπογράφω εγώ", προφανέστατα εννοεί αυτό ακριβώς. Αυτό που "είπε", εμείς "επιβεβαιώσαμε".

Πιο σαφές και ακριβές δεν γίνεται!


Αγαπητέ Admin, θα μπορούσες απλά, καθαρά και ξάστερα να γράψεις ότι η "Aurelia"(λογαριασμός) είναι η Ναταλία Ρασούλη και να τελειώσει εκεί το θέμα με την "ταυτοπροσωπία".
Αντ' αυτού επέλεξες μια πιο βερμπαλιστική, ας πούμε, εκδοχή.
Οκ, δεκτόν, δεν θα σου υποδείξω και τον τρόπο που θα γράφεις/εκφράζεσαι
εξάλλου πολλοί από μας (και εμού συμπεριλαμβανομένου) καμιά φορά "σεντονιάζουμε" και τα πιο απλά θέματα.

Εγώ απλώς αναφέρθηκα στον τρόπο με τον οποίο μπορεί να αντιληφθεί κάποιος αυτό που έγραψες. Και δεν είναι εντελώς βέβαιο ότι όλοι κατάλαβαν το ίδιο ακριβώς μέσα από την αρχική σου διατύπωση. Εν πάση περιπτώσει αυτό είναι λεπτομέρεια και παρελθόν πλέον.

Στο προκείμενο τώρα,
χαίρομαι, που έστω και μετά από 6-7 σελίδες γινόμαστε όλοι πιο συγκεκριμένοι.

Γραφεις αγαπητή Aurelia:

quote:
Και αυτό είναι το τι δουλειά έιχε η ταραγμένη σου τότε ζωή με όλο αυτό το αλλόκοτο με τον Ρασούλη. Σου είπε ή δεν σου είπε να το κάνεις εσύ όλο αυτό;
Και επιμένεις να το λύσουμε εδώ, δημόσια και όπως να 'ναι.

Όπως κι εσύ (και οι περισσότεροι) στο "αλλόκοτο" συμφωνούμε.
Κάποιοι ήδη το θεωρούσαμε αλλόκοτο από την πρώτη στιγμή που το είδαμε/διαβάσαμε, εν τη γενέσει του (το 2005).

Άλλο όμως "αλλόκοτο" και άλλο "παράνομο". Και αυτό είναι μια πολύ σημαντική και ειδοποιός διαφορά.

Αν καταλαβαίνω καλά, μετά τα όσα προηγήθηκαν (γραπτώς εδώ), αυτό που τελικά θέλεις είναι να εξακριβώσεις αν ο zip είχε ή δεν είχε κάποιου είδους "άδεια" από τον Μ. Ρασούλη για να εκφραστεί όπως εκφράστηκε για αυτόν μέσα από αυτή την "αλλόκοτη" ιστορία που εκτυλιχθηκε το 2005.

Καλώς ή κακώς, τα εμπλεκόμενα μέρη σε αυτή την ιστορία ήταν ο zip/deva και ο Μ.Ρασούλης, και αν εγείρετο οποιοδήποτε θέμα θα έπρεπε αυτοί να το λύσουν με κάποιο τρόπο.

Αυτή τη στιγμή ο Μ.Ρασούλης δεν είναι στη ζωή. Άρα δεν μπορούμε να ακούσουμε τη δική του εκδοχή. Και έχουμε μόνο την εκδοχή του zip. Η οποία μπορεί να κινείται οπουδήποτε στα όρια μεταξύ τελείως φανταστικής/φαντασιακής έως και απολύτως αληθινής.

Άρα λοιπόν έτσι δεν οδηγούμαστε πουθενά και μπορούμε να το κουβεντιάζουμε επ'αόριστον.

Εν τέλει ή πιστεύουμε τον zip (ότι ήξερε "καλά" τον Ρασούλη, ήταν "μαθητής" του, είχε "οδηγίες" από αυτόν,κλπ,κλπ) ή δεν τον πιστεύουμε.
Και στις 2 περιπτώσεις όμως, δεν φαίνεται να διέπραξε κάποια παρανομία.

Γιατί το θέμα με τα στιχάκια είναι κάπως υπερβολικό.
Από τη δική μου εμπειρία, από το σχολείο μέχρι και το Πανεπιστήμιο οι μισοί σχεδόν συμμαθητές/συμφοιτητές εγραφαν και σκάρωναν στιχάκια πού και πού, άλλοι απλά, αλλοι πιο "φιλοσοφημένα", αλλοι με ομοιοκαταληξία άλλοι χωρίς, άλλοι ειρωνικά άλλοι σοβαρά, άλλοι ρομαντικά, άλλοι μικρά άλλοι μεγάλα, κ.ο.κ.

Εν τέλει δεν θεωρώ και τεράστια "μαγκιά" ή κάτι πολύ σπάνιο και ξεχωριστό το να είναι κανείς "Στιχουργός". Σχεδόν ο καθένας το μπορεί υπό συνθήκες.

Η "μαγκιά" είναι κυρίως του ΜΟΥΣΙΚΟΣΥΝΘΕΤΗ ή ακόμα καλύτερα του ΤΡΑΓΟΥΔΟΠΟΙΟΥ που θα ξεκινήσει από το 0, από τον πρώτο στίχο, και θα φτάσει μέχρι το "ντύσιμο" του κομματιού με μουσική επένδυση και θα το κάνει τραγούδι σωστό.

Περίπου αυτό σου λέει και ο zip. Ήτανε πεντέξι φίλοι με κιθάρες κλπ, σε κλίμα παρέας. Βγάζανε τα στιχάκια τους. Άντε και να δεχτώ ότι "πειράξανε" λίγο τα λόγια στις Νταλίκες κλπ. Ότι το χρησιμοποιήσανε ως αρχική εμπνευση. Ε και τι έγινε δηλαδή? Αυτό ήταν το εγκλημα?

Μου θυμίζει κάτι περιπτώσεις τύπου Καρβέλα, Πανταζή, Θεοφάνους, Ιωαννίδη, κλπ, καλλιτεχνών οι οποίοι είτε κατηγορήθηκαν από άλλους είτε κατηγόρησαν άλλους ότι άλλοτε τους εκλεβαν στίχους άλλοτε τη μουσική επένδυση,κλπ.

Το φαινόμενο αυτό πρέπει να είναι ενδημικό στο χώρο γενικά...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Kαλά, αυτό περί στιχουργών και συνθετών και μαγκιάς μην το αναπτύξεις σ' αυτή τη βάση. Είναι άκυρο. Και όλοι μπορούν να φτιάξουν μια μελωδία. Και δεν στο λέω γιατί ο Ρασούλης ήταν στιχουργός. Αλλά άστο. Θέλουμε 40 φόρουμς για να το αναλύσουμε. Αν υποστηρίζεις ότι ο Ρασούλης σ' έβαλε να το κάνεις αυτό ενώ δεν έχει γίνει έτσι, φυσικά κ είναι παράνομο. Όταν όλα τα 12 τραγούδια είναι γενικές διασκευές ήδη υπαρχόντων τραγουδιών, φυσικά είναι παράνομο (υπάρχει ολόκληρη προστασία γι' αυτές τις περιπτώσεις) αν χρησιμοποιείς ένα όνομα συγκεκριμένου ανθρώπου σαν ψευδώνυμο και λες ότι εγώ και ο τάδε είμαστε ένα, ΦΥΣΙΚΑ και είναι παράνομο. Οταν γεμίζεις τον κόσμο με μη αληθή γεγονότα υποδηλώνοντας πως είσαι κάποιος άλλος, φυσικά είναι παράνομο (και σ' αυτήν την περίπτωση υπάρχει ολόκληρος νομικός κλάδος περί προστασίας προσωπικοτήτων και μάλιστα αμείλικτος κλάδος).
Θες κι άλλα; Ευχαρίστως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:25:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Περίπου αυτό σου λέει και ο zip. Ήτανε πεντέξι φίλοι με κιθάρες κλπ, σε κλίμα παρέας. Βγάζανε τα στιχάκια τους. Άντε και να δεχτώ ότι "πειράξανε" λίγο τα λόγια στις Νταλίκες κλπ. Ότι το χρησιμοποιήσανε ως αρχική εμπνευση. Ε και τι έγινε δηλαδή? Αυτό ήταν το εγκλημα?


Ρε ΠΥΘΑΓΟΡΑ, ρε φίλε μου, αυτό ακριβώς λέω ... Μα, αν το καλοσκεφτείς, αυτά δεν είναι καν τραγούδια! Βγήκανε αυτά προς τα έξω ; Έγιναν δίσκος ; Παίζονται πουθενά ; Παίζονται στα ραδιόφωνα ; Μια κιθάρα είχαμε, ένα φορητό κασσετόφωνο που ηχογραφούσαμε [ κι αυτό δηλ. της κακιάς ώρας που λέμε ], γράφαμε μουσική, δεν μας άρεζε, το ξαναπαίζαμε ... δηλ. τι να λέμε τώρα ;

Δηλ. το "Με τα φώτα νυσταγμένα και βαριά", είναι τραγούδι. Με μουσική και στίχους. Έχει τίτλο "Οι νταλίκες". Είναι τραγούδι. Το "Με το θέμα κλειδωμένο και κλειστό", τι είναι ; Τραγούδι ; Είναι στίχοι με μουσική, υποτυπώδης δηλ. κάτι ακόρντα παιγμένα σε μια παρέα και ηχογραφημένα σε ένα παμπάλαιο φορητό κασσετόφωνο !!! Αν είναι δυνατόν δηλ ...

Και πάλι της λέω της Aurelia. Αν το πρόβλημά της είναι οι στίχοι, ας τους πάρει, χάρισμά της. Να τους πάρει, να τους βάλει μουσική, να τους τραγουδήσει, να τους κάνει δίσκο ... κανένα απολύτως πρόβλημα από μένα.

Edited by - zip on 31/03/2012 11:27:33


Άσε τώρα την παραπλάνηση..Όλο στο ίδιο γυρίζεις, χωρίς να απαντάς ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΟΧΙ να μπεις στο φόρουμ και να τα κάνεις όλα μπάχαλο. Και να σου θυμίσω ότι δεν είμαι το μόνο άτομο που μπορώ μετά βεβαιότητος να απαντήσω εκπροσωπώντας στο συγκεκριμένο θέμα τον Ρασούλη.
Σε έβαλε να το κάνεις εκείνος ναι ή όχι; Να δούμε πότε θα μας απαντήσεις (πάλι..γιατί ήδη στο παρελθόν το έχεις δηλώσει).

Edited by - Aurelia on 01/04/2012 00:27:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:34:42  Εμφάνιση Προφίλ

Εδώ λοιπόν ο λογαριασμός Aurelia, αναφέρεται στο φόρουμ, κι αν κάτι ενοχλεί την Aurelia ας πούμε, αυτό το κάτι δεν είμαι εγώ, αλλά το esoterica.gr. Εδώ η Aurelia δεν ζητάει εξηγήσεις από μένα, από το esoterica.gr φαίνεται ότι ζητάει. Πως το εξηγείτε αυτό ;

Όχι, είσαι εντελώς λάθος. Πρώτον, δεν είχαμε καν ιδέα τι σόϊ φόρουμ είναι αυτό. Και όχι για άλλον λόγο, αλλά γιτί κεντράραμε αμέσως στο να δούμε ποιός και γιατί έγραφε αυτά που έγραφε με τον τρόπο πυ τα έγραφε. Και να σου πω και κάτι; Εσύ διάλεξες από το 2005 να παίξεις αυτό το παιχνίδι. Αργά ή γρήγορα κάποιον θα τα διάβαζε αυτά. Σε δημόσια θέα είναι.
Και κάτι ακόμα. Εσύ πρέπει να εξηγηθείς και κανείς άλλος. Είπα από την αρχή ότι σε καμμία περίπτωση δεν μπορούσε η δική μου είσοδος στο φόρουμ να γίνει με άλλον τρόπο.
Και τελικά τι σε ανησυχεί; Μήπως εγώ είμαι κάποιος σαν εσένα που λέει ότι είναι κάποιος αλλά είναι κάποιος άλλος;..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:50:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θα έλεγα ότι γενικώς η Aurelia κράτησε για αρκετό καιρό μια επικριτική στάση προς το φόρουμ γενικά. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία τώρα.

Προσωπικά θα περίμενα μια τελευταία και ξεκάθαρη απάντηση της Aurelia, με την οποία να δίνει τέλος σε αυτό το ζήτημα.
Δόθηκαν όσες εξηγήσεις ήταν ανθρώπινο να δοθούν, απο 'κει και πέρα αν η Aurelia τις δέχεται οκ, αν δεν τις δέχεται πάλι οκ. Και στις δυό περιπτώσεις, το θέμα είναι προσωπικό και δεν μας αφορά.
Από τη στιγμή δηλαδή που οι ενστάσεις της αφορούν τον Ζιπ και όχι το φόρουμ, το θέμα αυτό δεν έχει λόγο υπαρξης. Όπως λέχθηκε αν υπάρχουν άλλα ζητήματα προς επίλυση, υπάρχει και η δικαιοσύνη.
Το ESOTERICA.gr δεν είναι δικαστήριο.

Καλη σας μέρα σε όλους


Το esoterica.gr είναι καλύτερο από δικαστήριο. Όταν με κάποιο τρόπο όλα αυτά λύνονται εκτός δικαστηρίου, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Οι νόμοι και τα δικαστήρια είναι αμείλικτα στην προστασία προσωπικοτήτων. Και δεν μιλάω απαράιτητα γνωστών προσωπικοτήτων.
Όμως να σου θυμίσω ότι και τα υπόλοιπα μέλη άρχισαν να κοροϊδεύουν εν ριπή οφθαλμού. Έν αφόρουμ χαρακτηρίζεται από τα μέλη του. Αλλά εδώ βλέπω ότι τα παιδιά της διαχείρισης, παρ'όλο που αρχικά μπήκαν λίγο αγριεμένα στην έρευνα του θέματος, έψαξαν όλους τους τρόπους να συνεννοηθούμε. Και πρέπει να πω, ότι παίρνοντας χαμπάρι με τι έχουν να κάνουν καθημερινά σασν διαχείρηση, τελικά τους δικαιολογώ απόλυτα.
Εγώ το μόνο που έκανα είναι να μιλήσω την γλώσσα που κυριαρχεί εδώ μέσα.
Και να σας ξαναθυμίσω, οτι εσείς είστε ακόμα αυτοί που παραμένουν ανώνυμοι.
Οπότε το να ξαναγυρνάτε συνέχεια στο πως δεν σας εξήγησα και τι έκανα, είναι πλέον παρελθοντισμός. Εσείς για λόγους που καταλαβαίνω, στηρίζετε κάποιον που γνωρίζετε εσείς (αν τον γνωρίζετε καν) και ας παραμένει ανώνυμος και επιμένοντας στα ίδια και στα ίδια με την μόνη δικαολογία ότι "ήταν μια ταραγμένη περίοδος στη ζωή του" χωρίς να ερευνήσετε αυτά που λέω εγώ. Αυτό βέβαια κρύβει και μια αντίδραση λίγο ομαδική σε στιλ να επιτεθούμε στον άγνωστο και να τον χλευάσουμε ότι κι αν είναι αυτός, ότι και να λέει. Ο άγνωστος είναι εχθρός.
Και εδώ έχετε ανοίξει ένα κάρο θέματα για τους διπλούς λογαριασμούς και το ποιός είμαι ποιός και φρακάρατε σε αυτό εδώ το θέμα που στην τελική έχετε ξαναανοίξει και στο παρελθόν; Πάλι δηλαδή τα ίδια θα λέτε και εδώ; Και δεν μιλάω για σένα συγκεκριμένα Dr. Αλλά η υπόθεση εδώ βγάζει μάτι. Και αυτό το περί "άλλο το αλλόκοτο και άλλο το παράνομο" το εξήγησα προηγουμένως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:53:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το συρτάρι μου Dr Jekyll Mr Hyde, είναι τίγκα από τραγούδια. Αν ο σκοπός που ανοίχθηκε αυτό το θέμα ήταν αυτοί οι στίχοι, ας τους πάρουν, κανένα απολύτως πρόβλημα. 12 κομμάτια είναι, ας βάλουν μουσική κι ας κάνουν έναν δίσκο.

Εγώ όμως θα ήθελα, η Aurelia που όπως λέει μεγάλωσε μ' αυτά τα τραγούδια και τα είδε τα γεννιούνται από τους συνθέτες τους, να μας πει σαν μουσικός που είναι, με ποιο τραγούδι του Μανώλη Ρασούλη μοιάζει αυτό που ακούει ; Και ποιο είναι το ... αντίστοιχό του δηλ. [ αν μπορεί να υπάρχει τέτοια έννοια δηλ. για τα τραγούδια ] του οποίου εγώ "του άλλαξα τα φώτα" ;



Δεν επικεντρώθηκα σε ένα τραγούδι, αλλά στα περισσότερα. Άκυρο λοιπόν και πάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 00:59:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Έστω. Και να είναι αυτός ο σκοπός. Εξηγήσεις έδωσα. Είπα τι ακριβώς έγινε, ζήτησα συγνώμη αν έκανα κάπου λάθος, εξήγησα την τότε συμπεριφορά μου.

Υπάρχει κάτι άλλο ;;;


Ναι, υπάρχει zip.

Πρέπει να ξεβρακωθείς τελείως, να πεις ποιος είσαι, πού είσαι και τι κάνεις,
να κάνεις 10 μετάνοιες, να φάς 20 κλωτσιές και 50 βουρδουλιές γονατιστός,
και να μην ξανααναφέρεις το όνομα Ρασούλης για τα επόμενα 40 χρόνια
(κάτι σαν την κόντρα Νταλάρα - Πανούση δηλαδή...)

Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 31/03/2012 13:13:52

________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα διότι το περιεχόμενό του
κρίνεται ανήθικο, δεδομένων των καταστάσεων

31/3/2012
________________________________________


Ήθελα να ήξερα γιατι έκανες τον κόπο να μου στείλεις ανιχνευτικό μήνυμα το mail;.. Δεν βαρέθηκες να το κάνεις;..
Ο Νταλάρας, "Πυθαγόρα", μιας και τον ανέφερες, δεν άνοιξε καν συζήτηση με τον Πανούση. Τον πήγε κατευθείαν στα δικαστήρια και δεν μάσησε ακόμα κι όταν ο Πανούσης ήταν με έμφραγμα στην εντατική να τον δικάσει. Οπότε μην συγκρίνεις ούτε για αστείο. Άστα καλύτερα, γιατί δεν τα ξέρεις πολύ καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 01:02:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το συρτάρι μου Dr Jekyll Mr Hyde, είναι τίγκα από τραγούδια. Αν ο σκοπός που ανοίχθηκε αυτό το θέμα ήταν αυτοί οι στίχοι, ας τους πάρουν, κανένα απολύτως πρόβλημα. 12 κομμάτια είναι, ας βάλουν μουσική κι ας κάνουν έναν δίσκο.

Εγώ όμως θα ήθελα, η Aurelia που όπως λέει μεγάλωσε μ' αυτά τα τραγούδια και τα είδε τα γεννιούνται από τους συνθέτες τους, να μας πει σαν μουσικός που είναι, με ποιο τραγούδι του Μανώλη Ρασούλη μοιάζει αυτό που ακούει ; Και ποιο είναι το ... αντίστοιχό του δηλ. [ αν μπορεί να υπάρχει τέτοια έννοια δηλ. για τα τραγούδια ] του οποίου εγώ "του άλλαξα τα φώτα" ;



Zip, με προκαλείς να βάλω όλους τους στίχους; Είδες να μίλησα για την μουσική τους ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ; Μιλάω για τους στίχους που τους έχει δημοσιεύσει. Και γι' αυτούς μην το συνεχίσεις. Γιατί θα εκτεθείς κι άλλο. Και αφού έχεις ένα συρταρι τίγκα στα τραγούδια, δεν διάλεγες άλλα;

ΥΓ Αν δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο με την διαχείριση και την εγκυρότητά της μετά από την έρευνα που έκανε, εσείς πώς μπορείτε ακόμα και μεταξύ σας να συνεννοήστε;
Διαβάστε λίγο πιο χαλαρά και γίνετε λιγότερο φορτσάτοι και μετά λύστε το δικό σας θέμα συνεννόησης.
Άλλωστε εγώ έχω ήδη ζητήσει εδώ και πολλά μηνύματα πριν να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου εδώ, μιας και (μην προσβληθείτε) δεν με απασχολεί η γνώμη των υπολοίπων. Αλλά μόνο του zip. Eκείνος το αποφεύγει σταθερά να έρθει σε προσωπική επαφή που αυτό δείχνει πολλά ακόμα.
Οπότε και όταν ακόμα θα έχει απενεργοποιηθεί ο λαγαριασμός μου, είναι σίγουρο ότι θα συνεχίσετε να ειρωνεύεστε όπως εσείς θέλετε.
Όμως εγώ για δισεκατομμυριοστή φορά θα πω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν έχουν απαντηθεί ακόμη από τον zip.
Eσείς παραμείνετε στον "άγνωστο εχθρό".
Ο καθένας με τις επιλογές του.

Edited by - Aurelia on 01/04/2012 01:15:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 01:26:35  Εμφάνιση Προφίλ
Aurelia
Bρε παιδί μου, σε πειράζει τόσο πολύ και το κάνεις τόσο μεγάλο θέμα για μερικούς στίχους που μοιάζουν σε στίχους του Μ. Ρασούλη; Μετά από 7 χρόνια κιόλας που έχει συμβεί; Τι σε καίει τόσο πολύ δηλαδή; Και τι θες να γίνει για αυτό, αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αυτό που λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 02:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αίολος
έγιναν επεμβάσεις σε 2 μηνύματά σου της προηγούμενης σελίδας.
Μπορεί το θέμα να μη φαίνεται για σένα σοβαρό - αυτό είναι γνώμη και μπορείς να την έχεις.
Από κει και πέρα όμως, επειδή για κάποιους είναι σοβαρό και τους αφορά επίσης (πολύ περισσότερο απ' ότι αφορά εσένα) δεν μπορείς να γράφεις πράγματα που τους προσβάλλουν σε προσωπικό επίπεδο, ούτε καν για πλάκα! Πόσο δε μάλλον εάν δεν πρόκειται και για πλάκα, αλλά για την προσπάθειά σου να υποστηρίξεις τη γνώμη σου ότι το θέμα δεν είναι σοβαρό, ανάγωντάς το σε "βίτσιο", "χαζογκομενιές" (αυτά είναι δικές σου λέξεις). Αυτά που έγραψες είναι πολύ προσβλητικά!

Επίσης, σχετικά με το "μυστηριώδους λογαριασμού" που γράφεις.
Έχουμε τοποθετηθεί σχετικά με αυτό, ουκ ολίγες φορές. Το να συνεχίζεις το τροπάριο αυτό σημαίνει πλέον ότι αμφισβητείς τη δική μας αξιοπιστία, ως ανθρώπους και ως χώρο γενικότερα αλλά και την ακεραιότητα του χώρου. Αντιλαμβάνεσαι τη βαρύτητα του συγκεκριμένου θέματος ή όχι;

Σε κάθε περίπτωση, επειδή δεν μπορεί να είναι ανεκτή μια τέτοιου είδους αδικαιολόγητη κατάφορη αμφισβήτηση (αδικαιολόγητη και βάσει των όσων έχουν αναφερθεί από εμάς στο παρόν θέμα, αλλά και βάσει της γενικότερης αξιοπιστίας μας ως υπευθύνων του ESOTERICA) θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή σχετικά με αυτό:
μην το συνεχίζεις, θα πάει μακριά και μετά δε θα μαζεύεται με τίποτα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 02:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
nays
το λιγότερο που θα μπορούσα να πω είναι ότι φαίνεται λίαν περίεργη η συμμετοχή σου στο παρόν θέμα.
Όπως φυσικά, έχει υπάρξει περίεργη και σε άλλα θέματα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 03:16:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aurelia
Bρε παιδί μου, σε πειράζει τόσο πολύ και το κάνεις τόσο μεγάλο θέμα για μερικούς στίχους που μοιάζουν σε στίχους του Μ. Ρασούλη; Μετά από 7 χρόνια κιόλας που έχει συμβεί; Τι σε καίει τόσο πολύ δηλαδή; Και τι θες να γίνει για αυτό, αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αυτό που λες;

Τόσα έγραψα, στο ένα πάλι κόλλησες.
Οχι, δεν με πειράζει μόνο αυτό. Αυτό είναι ένα από τα πολλά. Ξαναδιάβασε τα ποστ μου. Και οι ερωτήσεις, όχι μόνο σε μένα. Εκτός βέβαια, αν ούτως ή άλλως στηρίζετε τις κινήσεις και δικαιολογίες του zip, οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίζουμε εδώ; Περιττολογούμε σαν σκύλοι που κυνηγάμε την ουρά μας. Απλά γύρα να γίνεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 04:17:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τόσα έγραψα, στο ένα πάλι κόλλησες.
Οχι, δεν με πειράζει μόνο αυτό. Αυτό είναι ένα από τα πολλά. Ξαναδιάβασε τα ποστ μου. Και οι ερωτήσεις, όχι μόνο σε μένα. Εκτός βέβαια, αν ούτως ή άλλως στηρίζετε τις κινήσεις και δικαιολογίες του zip, οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίζουμε εδώ; Περιττολογούμε σαν σκύλοι που κυνηγάμε την ουρά μας. Απλά γύρα να γίνεται.


Μ'αρέσει να τα αντιμετωπίζω όλα με τετράγωνη λογική. Έχουμε λοιπόν τα εξής δεδομένα:
1) Ο Ζιπ κατα δικιά του παραδοχή ότι είχε να πει το έιπε ήδη εδώ, σε γραπτό λόγο (ο γραπτός λόγος δεν χάνεται).
2) Πάνω σε αυτά που είπε και ολοκλήρωσε εσύ λες οτι διαφωνείς.

Ερώτημα: Τι συμπέρασμα βγαίνει απο τα παραπάνω;

Για εμένα βγαίνει το συμπέρασμα οτι οποιοσδήποτε περαιτέρω διάλογος, δεν έχει τίποτα να προσφέρει.
Για εσένα ποιο συμπέρασμα βγαίνει;

Σχετικά με τον Ζιπ.
1)Τον Ζιπ προφανώς τον γνωρίζω περισσότερο καιρό, και εμένα προσωπικά αυτός ο άνθρωπος με έχει βοηθήσει.
2)Τα πεζά γραπτά του λογαριασμού Ντέβα Παρινίτο (όχι οι στίχοι, αυτοί ούτε που μου είχαν τραβήξει τη προσοχή μέχρι να εμφανιστείς εσύ) για μένα είχανε πνευματική αξία.
3)Το ότι ο Ζιπ δεν σε έχει πάρει τηλέφωνο, το θεωρώ όντως περίεργο, αλλά απο την άλλη ούτε υποχρεωμένος είναι, ούτε επιβάλλεται να έχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί. Ομολογώ ότι απορώ γιατί αργεί την επικοινωνία μαζί σου αλλά ξέρω ότι έχει και σημαντικότερα πράγματα να κάνει.

Ερώτημα: Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν όλες οι διαφωνίες σου με τον τον Ζιπ, τι είναι αυτό που αιτήσαι πρακτικά από αυτόν ή το φόρουμ, πέρα απο μια δημόσια συγνώμη που την έχει ήδη εκφράσει.
Θα σε ικανοποιήσει ας πούμε να διαγραφούν οι στίχοι που θεωρείς ως αντιγραφή; Αυτό είναι κάτι που η διαχείριση μπορεί να το κάνει, αλλά δεν το έχεις ζητήσει. Σε ικανοποιεί αυτό; Το θέλεις;
Αν ναι/όχι, τι άλλο αιτήσαι;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/04/2012 04:21:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 04:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ομολογώ ότι απορώ γιατί αργεί την επικοινωνία μαζί σου αλλά ξέρω ότι έχει και σημαντικότερα πράγματα να κάνει.



Όταν υποδυόταν τον Μανώλη Ρασούλη ή όταν έγραφε (προσφάτως) εδώ ότι ο Μ. Ρασούλης του επέτρεπε να χρησιμοποιεί το ίδιο το δικό του συμβολικό όνομα "Deva Parinito", δεν είχε σημαντικότερα πράγματα να κάνει;

Για μας εδώ πάντως, πιστεύουμε ότι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα για έναν άνθρωπο είναι να είναι εντάξει πρώτα με τον εαυτό του και ύστερα με τα πράγματα για τα οποία έχει ο ίδιος (ή η ίδια) δεσμευτεί στους άλλους.
Αυτό κι αν είναι σημαντικό!

Σημ:
Ο Διαδικτυακός τόπος εδώ λέγεται "ESOTERICA", ας μην το ξεχνούν κάποιοι αυτό.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 08:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Σε κάποιον δεύτερο χρόνο θα υπάρξουν κάποιες τοποθετήσεις σχετικά με ορισμένες γενικεύσεις που έχει κάνει η Aurelia στα πρόσφατα μηνύματά της, οι οποίες αφορούν τα Forums του Esoterica και τους Συμμετέχοντες/Μέλη.

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω πως το Θέμα αυτό θα πρέπει να κλείσει τον "κύκλο" του σύντομα ή ότι θα υπάρξει κάποια περίοδος "ανάπαυσής" του μέχρι να φτάσουμε στην κατακλείδα. Αισθανόμαστε -ως χώρος και εκπροσωπώντας μεγάλο τουλάχιστον τμήμα της εδώ Κοινότητας Αναζήτησης- πως θα πρέπει να υπάρξει από πλευράς μας κάποιου είδους διευθέτηση για ζητήματα που αφορούν διάφορες παλαιότερες αναφορές στο πρόσωπο του Μανώλη Ρασούλη, άμεσες ή έμμεσες.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 08:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Ε, ρε, τι ωραία που περνάμε πάλι, ε ;

Λοιπόν, επειδή όντως έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω ... ( και απευθύνομαι σε ΟΛΟΥΣ σας ) αν θέλετε να φάτε τις σάρκες σας, no problemo από εμένα ... κάν'τε το ελεύθερα. Επαναλαμβάνω πως αν κάπου στο παρελθόν έχω κάνει λάθος με τις μαλακίες που έκανα, σας ζητάω συγνώμη. Αν δεν μείνατε ικανοποιημένοι με τις εξηγήσεις που σας έδωσα και με την αναγνώριση από μερίας μου των δικών μου λαθών, μπορείτε να με σύρετε στα δικαστήρια. Το γεγονός ότι συνεχίζετε, δείχνει πως κάτι άλλο θέλετε. Δεν έχετε το θάρρος όμως να το πείτε.

Δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω τα στοιχεία μου σε κανέναν από 'δω μέσα. Επειδή εμφανίσθηκε ένα λογαριασμός που λέει πως είναι ο/η Τάδε, θα του δώσω εγώ τα στοιχεία μου ; Είστε σοβαροί ;;;

Πάντως, amalia, αν θέλατε με όλο αυτό να με κάνετε να σταματήσω να γράφω στο esoterica.gr, συγχαρητήρια, το πετύχατε!

Λοιπόν ... συνεχίστε μόνοι σας ...

Θα έπρεπε να ντρέπεστε ( και αναφέρομαι στη Διαχείριση, στον Admin και την amalia ) με αυτά που γράφετε : "Το θέμα θα κλείσει τον κύκλο του, θα περάσει σε περίοδο ανάπαυσης" και μαλακίες ... Τι 'ναι αυτά ρε ;

Λοιπόν ... από μένα ...

ΤΗΕ ΕΝD

[ και μην διανοηθεί κανένας σας να ενοχλήσει το σπίτι μου και την οικογένειά μου ]


Edited by - zip on 01/04/2012 08:41:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 08:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Πραγματικά zip
ένα μεγάλο συγνώμη!!

Συγνώμη, γιατί νομίσαμε πως είναι χρέος μας να επιβεβαιώσουμε πως η Aurelia ήταν αυτή που δήλωσε πως είναι.
Συγνώμη κιόλας, γιατί εμείς ευθυνόμαστε που σου βάλαμε στο στόμα τα λόγια που ο ίδιος είπες.

Συγνώμη, γιατί εμείς την είχαμε στήσει την όλη υπόθεση και φυσικά τώρα, εφόσον εμείς το στήσαμε έτσι, όποιος θέλει μπορεί να αναζητήσει την πραγματική κόρη και να μας κάνει ότι θέλει εκείνη.

quote:
[ Και μην διανοηθεί κανένας σας να ενοχλήσει το σπίτι μου και την οικογένειά μου. ]

Το παραπάνω είναι τουλάχιστον αχαρακτήριστο (όχι ότι τα υπόλοιπα δεν είναι βέβαια)...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 09:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
zip:
quote:
[ και μην διανοηθεί κανένας σας να ενοχλήσει το σπίτι μου και την οικογένειά μου ]

Απίστευτη χοντράδα και απροσμέτρητο θράσος...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 10:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Η Aurelia έχει τους λόγους της που αισθάνεται αδικημένη,και εδώ που τα λέμε,είναι τουλάχιστον αφελές απο εμάς τους απέξω να κρίνουμε την στάση της,εκείνη ξέρει καλύτερα.Λοιπόν Aurelia,είναι στο χέρι σου να κατευθύνεις την υπόθεση εκεί που θέλεις και εκεί που νομίζεις οτι πρέπει.Προσωπικά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον zip απο κοντά,όχι απο emails.

Είπα στην αρχή οτι το θέμα είναι ανούσιο,αλλά απο ότι φένεται εξυπηρετεί τον δικό του σκοπό,βέβαια είναι ασχετο με τον εσωτερισμό,αλλα απο την άλλη είναι στην κατηγορία "απόψεις προτάσεις".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 10:37:32  Εμφάνιση Προφίλ
"Λέει: τον γνωρίζω τον άνθρωπο, προσωπικά!
Την/τον ρωτάμε: ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος που γνωρίζεις; Ο Α ή ο Β (οποιοσδήποτε άλλος δηλαδή);
Και απαντά: και οι δύο!

Κα ή κος! Ή μας δουλεύεις αγρίως λοιπόν ή συμβαίνει κάτι άλλο, δομικό, με σένα. Κάποιο νοητικού τύπου μπέρδεμα ίσως".

"Και ποιους να "ενημερώσουμε", οι οποίοι αναρωτιούνται κιόλας; Ο μόνος άνθρωπος που αναρωτιέται εδώ και πάρα πολύ καιρό για την ταυτότητα του Deva(των Forums), του zip κ.ο.κ. είσαι εσύ. Κι εσύ είσαι απλά ένας "διάττων αστέρας" που μάλλον μπήκε για να προκαλέσει πρόβλημα..."

"Έχεις να πεις κάτι σοβαρό και συνεκτικό τελικά, ή να περάσουμε στην επόμενη φάση; Αυτή του "ταμείου";"


"Λοιπόν μου φαίνεται πως είτε είσαι εντελώς άσχετη είτε ζεις σε κάποιο "άλλο σύμπαν"... Πάντως μία έντονη οσμή "δουλέματος" έχει αρχίσει εδώ και αρκετά μηνύματα να κατακλύζει το θέμα αυτό!

Όσον αφορά τώρα την/τον/τους "Aurelia", μετά τα πιο πρόσφατα, τα ξεχειλίζοντα από αυτό το "περίεργο" μίγμα ασυναρτησίας, αλαζονείας και ψευτιάς (τώρα έγινε ξαφνικά από ένας άνθρωπος, "κάποιοι άνθρωποι"),"


"Ερώτηση Γνώσεων:
- Πώς λέγεται αλλιώς ένα καθαρόαιμο... τρολλ;

Απάντηση:
- "Grand Troll" ή "Τρολλάρας" !"

"Ο Λογαριασμός Aurelia, ούτως ή άλλως θα απενεργοποιηθεί βέβαια. Αν όμως έχεις ή έχετε έστω και ένα ίχνος αξιοπρέπειας, διαφώτισέ/διαφωτίστε μας για την πραγματική σκοπιμότητα και προέλευση της άχαρης αυτής και γεμάτης ασχήμια, επίσκεψης στον χώρο των Συζητήσεων.

Και τέλος, αν η δειλία σου/σας επιτρέπει -πράγμα που το φαντάζομαι δύσκολο- περιττό να πω ότι οφείλεις να διασαφηνίσεις στο έπακρο τις αισχρότητες που έγραψες στις τελευταίες σου φράσεις."


Αυτό είναι το "σοβαρό" σας ζήτημα;
Ετσι αντιμετωπίζετε τα "σοβαρά" θέματα;

Μπρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 10:49:23  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολος
Οι συζητήσεις , εξελίσσονται
και οι γνώμες , διαμορφώνονται .

Κι εγώ έκανα κακοπροαίρετη κριτική στο λογαριασμό Aurelia
γιατί πράγματι ήταν μη συμβατικός ο λόγος της, στην αρχή
ικανός να με/μας οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα

Το παραπάνω δε σημαίνει ότι πρέπει να τα "στυλώσω"
(τακτική του συμπαθέστατου τετράποδου που εχεις στη photo)
και να μην αλλάξω γνώμη/στάση, βάσει εξελίξεων ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:05:32  Εμφάνιση Προφίλ
Εχεις δίκιο Αιθεροβάμων, αλλά κάποιος που προσβάλλει την νοημοσύνη μας σε βαθμό που η διαχείρηση (όπως όλοι μας) να τον αποκαλεί τρολ ή αλάζονα ή ψεύτη ή ασυνάρτητο, κάθε άλλο παρά εμπιστοσύνη και σοβαρότητα εμπνέει.
Οτι και να άλλαξε, για τους ανωτέρω λόγους, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΤΟΜΟ.

Πάρε παράδειγμα αυτό: "Το θέμα αυτό το άνοιξα γιατί προφανώς κάτι είδα που με εντυπωσίασε."

Σοβαρότατη απάντηση, ε; Κατατοπιστικότατη!
Μπορείς να πάρεις σοβαρά τις δηλώσεις αυτού του ανθρώπου;
Για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:24:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Kαλά, αυτό περί στιχουργών και συνθετών και μαγκιάς μην το αναπτύξεις σ' αυτή τη βάση. Είναι άκυρο. Και όλοι μπορούν να φτιάξουν μια μελωδία. Και δεν στο λέω γιατί ο Ρασούλης ήταν στιχουργός. Αλλά άστο. Θέλουμε 40 φόρουμς για να το αναλύσουμε. Αν υποστηρίζεις ότι ο Ρασούλης σ' έβαλε να το κάνεις αυτό ενώ δεν έχει γίνει έτσι, φυσικά κ είναι παράνομο. Όταν όλα τα 12 τραγούδια είναι γενικές διασκευές ήδη υπαρχόντων τραγουδιών, φυσικά είναι παράνομο (υπάρχει ολόκληρη προστασία γι' αυτές τις περιπτώσεις) αν χρησιμοποιείς ένα όνομα συγκεκριμένου ανθρώπου σαν ψευδώνυμο και λες ότι εγώ και ο τάδε είμαστε ένα, ΦΥΣΙΚΑ και είναι παράνομο. Οταν γεμίζεις τον κόσμο με μη αληθή γεγονότα υποδηλώνοντας πως είσαι κάποιος άλλος, φυσικά είναι παράνομο (και σ' αυτήν την περίπτωση υπάρχει ολόκληρος νομικός κλάδος περί προστασίας προσωπικοτήτων και μάλιστα αμείλικτος κλάδος).
Θες κι άλλα; Ευχαρίστως.

Το Ρασούλη για τραγουδοποιό τον ήξερα, αλλά εν πάση περιπτώσει δεν θα κολλήσουμε εκεί τώρα. Ούτε εξάλλου είναι "υποτιμητικό" να είσαι/δηλώνεις μόνο Στιχουργός.

Για τα υπόλοιπα περί παρανομίας, υπάρχουν Δικαστήρια, Αστυνομίες, ΑΕΠΙ, Α.Α.Π.Προσωπικών Δεδομένων, Συνήγορος του Πολίτη, ίσως και συνήγορος του καλλιτέχνη, Άρειος Πάγος, κλπ,κλπ οπότε το συνεχίζεις όπου θες κι όπου σ'αρέσει.

-By the way, προς τι το πρώτο πρόσωπο? Για τον zip φαντάζομαι τα λες όλα αυτά, και όχι για μένα.

quote:
Λοιπόν Aurelia,είναι στο χέρι σου να κατευθύνεις την υπόθεση εκεί που θέλεις και εκεί που νομίζεις οτι πρέπει.Προσωπικά θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον zip απο κοντά,όχι απο emails.

Αυτό λέμε όλοι εδώ και καιρό.
Το θέμα αφορά το "τρίγωνο" Aurelia - zip - Διαχείριση Esoterica. με ή χωρίς ξεκατίνιασμα, με ή χωρίς δυνητικές ποινικές ευθύνες/προεκτάσεις.
Οι υπόλοιποι όλοι είμαστε "οι απ'έξω"....
(πλήν όμως όσο διεξάγεται διαδικτυακός διάλογος ΔΗΜΟΣΙΩΣ έχουμε δικαίωμα ως μέλη του παρόντος φόρουμ να κάνουμε οποιαδήποτε τοποθέτηση και οποτεδήποτε κρίνουμε σκόπιμο, ατομικά ο καθένας, όπως σε όλα τα υπόλοιπα θέματα...)

quote:
Αίολος
Οι συζητήσεις , εξελίσσονται
και οι γνώμες , διαμορφώνονται .
Κι εγώ έκανα κακοπροαίρετη κριτική στο λογαριασμό Aurelia
γιατί πράγματι ήταν μη συμβατικός ο λόγος της, στην αρχή
ικανός να με/μας οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα

Το παραπάνω δε σημαίνει ότι πρέπει να τα "στυλώσω"
(τακτική του συμπαθέστατου τετράποδου που εχεις στη photo)
και να μην αλλάξω γνώμη/στάση, βάσει εξελίξεων ...


το κομβικό σημείο σε όλη την υπόθεση Αιθεροβάμων ήταν η
υποστήριξη/επιβεβαίωση της Aurelia από τη Διαχείριση.
Σε διαφορετική περίπτωση πάω στοίχημα ότι το 99% των μελών/αναγνωστών θα τη θεωρούσε άλλο ένα "τρολ"....

quote:
Πραγματικά zip
ένα μεγάλο συγνώμη!!
Συγνώμη, γιατί νομίσαμε πως είναι χρέος μας να επιβεβαιώσουμε πως η Aurelia ήταν αυτή που δήλωσε πως είναι.
Συγνώμη κιόλας, γιατί εμείς ευθυνόμαστε που σου βάλαμε στο στόμα τα λόγια που ο ίδιος είπες.

Συγνώμη, γιατί εμείς την είχαμε στήσει την όλη υπόθεση και φυσικά τώρα, εφόσον εμείς το στήσαμε έτσι, όποιος θέλει μπορεί να αναζητήσει την πραγματική κόρη και να μας κάνει ότι θέλει εκείνη.


Εντάξει, οι συγγνώμες Πρωταπριλιάτικα είναι λίγο δύσκολο να γίνουν δεκτές

quote:
Πάντως, amalia, αν θέλατε με όλο αυτό να με κάνετε να σταματήσω να γράφω στο esoterica.gr, συγχαρητήρια, το πετύχατε!

Λοιπόν ... συνεχίστε μόνοι σας ...


Το ίδιο ισχύει και για σένα zip.... Μην παίρνεις τέτοιες αποφάσεις Πρωταπριλιάτικα....δεν θα το πάρει στα σοβαρά κανείς!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 01/04/2012 11:26:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι βρε αλλα στη συνέχεια έδωσε τις απαιτούμενες εξηγησεις όμως.

Προφανώς μέσω μιας αναζήτησης , έφτασαν και στο esoterica.gr
και μια και τα τότε γραφόμενα του zip
δεν ήταν 100% ποινικά κολάσιμα (αλλά ηθικά)
προσπάθησε (με λάθος τρόπο, σε αυτό επιμένω και τώρα)
να βολιδοσκοπήσει τι παίζει ...

Άλλωστε δεν ειναι κι εύκολο πράγμα αν δεν εχεις ανάλογη εμπειρία,
να μπεις σε ενα φόρουμ και να γίνεις ... κατανοητός

Προσωπική γνώμη/προτροπή είναι οτι, οτι έγινε, έγινε

ο zip έδωσε τις όποιες εξηγησεις
η Aurelia (προφανώς) θα ζητήσει οτι έχει να ζητήσει απο την ιδιοκτησία του esoterica.gr

και κάπου εδω (προσωπικά) αλλά και για όλους πιστεύω ,

πρέπει το θέμα να θεωρηθεί λήξαν.


edit:PY8AGORA τωρα είδα το κείμενο σου
εκτιμώ το κλίμα αποφόρτισης


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 01/04/2012 11:30:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Προφανώς μέσω μιας αναζήτησης , έφτασαν και στο esoterica.gr
και μια και τα τότε γραφόμενα του zip
Ψάχνοντας για τι πράγμα 7 χρόνια μετά;
Για χρήμα; Για ηθική (;;;) ικανοποίηση; Για αυτοπροβολή;

ΓΙΑΤΙ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:38:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ήθελα να ήξερα γιατι έκανες τον κόπο να μου στείλεις ανιχνευτικό μήνυμα το mail;.. Δεν βαρέθηκες να το κάνεις;..
Ο Νταλάρας, "Πυθαγόρα", μιας και τον ανέφερες, δεν άνοιξε καν συζήτηση με τον Πανούση. Τον πήγε κατευθείαν στα δικαστήρια και δεν μάσησε ακόμα κι όταν ο Πανούσης ήταν με έμφραγμα στην εντατική να τον δικάσει. Οπότε μην συγκρίνεις ούτε για αστείο. Άστα καλύτερα, γιατί δεν τα ξέρεις πολύ καλά.

Sorry, αλλά αυτό δεν το'πιασα....

Να βαρεθώ να κάνω τι?


Όσο για τα του Νταλάρα-Πανούση,
δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε τον ένα ούτε τον άλλο.
Ξέρω όσα βγαίνουν στα ΜΜΕ.
Και για κάποιο λόγο, οι περισσότεροι (ίσως και από αντίδραση) παίρνουμε το μέρος του Τζιμάκου, γιατί θεωρούμε ότι ο Νταλάρας το χόντρυνε πολύ.
Δεν με ενδιέφερε ούτε με ενδιαφέρει η λεπτομερής ιστορία. Το αφήνω για αυτούς και τους δικηγόρους τους....

Αλλά αν κρίνω από τον "θαυμασμό" που βγάζεις για το Νταλάρα που "δεν μάσησε" τότε αρχίνα τα δικαστήρια και συ κατά παντός, γνωστού και αγνωστου....

Και μια που το'φερε η κουβέντα (ας με διαφωτίσουν οι νομικά γνωρίζοντες), ερώτησις κρίσεως:

Αν είμαι η Aurelia, και θελω να κινηθώ νομικά εναντίον κάποιου που θεωρώ ότι δυσφημισε το Ρασούλη και το έργο του τότε τι θα έκανα?

1) Θα τράβαγα μια αγωγή στο zip που το έστησε και το δημιουργησε όλο αυτό ?

2) Θα τράβαγα μια αγωγή στους υπεύθυνους του Esoterica.gr που το φιλοξένησαν, και το "ανέχτηκαν", για κάποιο διάστημα, αυτό το "φαινόμενο" ?

3) θα έκανα και τα 2 παραπάνω μαζί ?

4) Τι άλλο προτείνετε?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Άουρελια γλυκια μου
Είσαι μέσα στην καρδιά μου!

1 Απριλίου 2012!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:39:44  Εμφάνιση Προφίλ
Γνωρίζοντας ότι απάντηση δεν θα πάρω, δεν ξαναασχολούμαι με το θέμα.

καλό μήνα ρε!

Edited by - Αίολος on 01/04/2012 11:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:42:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άουρελια γλυκια μου
Είσαι μέσα στην καρδιά μου!
1 Απριλίου 2012!

Πές μας Πλάτωνα ότι είσαι η Αουρέλια,
να μας ...καραφλιάσεις τελείως!!!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 11:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
zip: Απεστάλη: 01/04/2012, 08:17:56

[ και μην διανοηθεί κανένας σας να ενοχλήσει το σπίτι μου και την οικογένειά μου ]


Άλλη δουλειά δεν είχαμε...







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy