ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 00:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
ενω το να λες οτι οι φιλοι μου (τους οποιους δεν τους ξερεις και φυσικα ουτε την ηλικια τους ξερεις) τα τσουζουν και δεν ξερουν τι βλεπουν και οτι ειναι μαστουρηδες ειναι ευγενικο

εγω παντως σε αυτο δεν βρηκα τιποτα το αστειο


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DiSaStEr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 02:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiSaStEr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος DiSaStEr
Koita twra an epimeneis pws mpainw gia na gelasw ti na soy pw profanws kaneis ena terastio la8os...Aplws topo8eth8hka kai den pisteyw pws einai kati kako auto..An epipleon sta kanw tsourekia kalo soy kanw giati isws katafereis kai ta deis
Ante kai please na teleiwnoun oi tsakwnmoi cause mono thn oreksi soy den exw... bye

When I became the sun I shone Light Into the mans HeartΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 05:05:56  Εμφάνιση Προφίλ
Aγαπητέ Disaster αν εσύ έβλεπες κάτι τέτοιο χωρίς να είσαι πιωμένος τι θα έλεγες?
Η μάλλον τι θα έλεγες αν ζούσες όχι μόνο έβλεπες κάτι τέτοιο... αν δηλαδή εσένα σε κυνηγούσε κάτι τέτοιο ...
Αν είσαι καλοπροαίρετος όπως λες και δε θέλεις ειρωνίες σε παρακαλώ να μου απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα και θα τελειώσει εδώ το θέμα γιατί αν θεωρείς ψεύτικη αυτή την ιστορία κάτι μου λέει ότι το ίδιο νοιώθεις και για τα όσα "περίεργα" έχουν καταθέσει οι φίλοι μας εδώ... και κατα συνέπεια δεν κατανοοώ το λόγο να συμμετάσχεις σε αυτό το τόπικ...
Μιλώ καλοπροαίρετα και περιμένω μια απάντηση στο ερώτημα που έθεσα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 06:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Loipon h giagia ti na paristane?Giati na prospa8oume ola na ta kanoume paraksena kai metafusika?An pesei dhladh ena stulo apo to grafio soy 8ewreis oti kapoia anwterh dynamh 8elhse na kanei ais8hth thn parousia ths?


Χαιρετώ και σ'ένα DiSaSter.
Αλήθεια ο ορθολογισμός για την αντιμετώπιση όλων των φαινομένων είναι μια στάση ζωής, που δεν προάγει το ανθρώπινο πνεύμα στην εξέλιξη της γνώσης.
Θα πρέπει να έχουμε ανοιχτά πάντα, τα (εσωτερικά) μάτια και τα αυτιά του εαυτού μας για να αφουγκραζόμαστε και να μελετούμε το κάθε, "παράξενο" για μας, γεγονός και που έχει "ενεργειακά" δυο όψεις πάντα!
Η πρώτη είναι εκείνη που βλέπουμε, που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις της ύλης, περιορισμένες ενεργειακά, σ'έναν υλικό κόσμο και η άλλη είναι εκείνη η όψη, η αληθινή, δηλαδή, από εκεί που εκπηγάζει η ενέργεια της γέννησης του γεγονότος και που ορθολογισμός δεν μας αφήνει να νοήσουμε, (να εισχωρήσουμε )!
Γράφεις για το μολύβι που έπεσε απ'το γραφείο...
Ναι κάποια ενέργεια του έδωσε την ώθηση όμως και τούτη η ενέργεια που υπόκειται μέσα και κάτω από ένα σύμπλεγμα άλλων ενεργειών, όπως εκείνος που έφτιαξε το μολύβι, εκείνος που το πούλησε, εκείνος που το αγόρασε, το χρόνο του μολυβιού, εκείνος που δόνησε το γραφείο και τόσες άλλες ενέργειες που έχουν λάβει μέρος στην ενεργειακή φόρτιση του μολυβιού... Ωστε με την πτώση του στο έδαφος να εκτονωθεί ένα μέρος αυτής της ενεργειακής φόρτισης!!!
Έτσι έχουν τα γεγονότα την γεννησή τους, μα και την πορεία τους, που πολλές φορές (λόγο μεγαλύτερης ενεργειακής εκπομπής) δεν μπορούμε να μελετήσουμε τόσο απλά, (όπως στην περίπτωση του γεγονότος με την γιαγιά), όσο την ενεργειακή φόρτιση του μολυβιού και την μερική εκτόνωσή του για να εξηγήσουμε τα όσα μεταφυσικά γεγονότα μας συνέβησαν ή ακούσαμε.
Τα πάντα γύρω μας, μέσα μας, στο σύμπαν DiSaSter, έχουν τούτες τις δυο όψεις της Φυσικής και μεταφυσικής εξήγησης φτάνει να έχουμε ανοίξει τις εσώτερες αισθήσεις μας για να τις αντιληφθούμε (τις όψεις)...
Σε χαιρετώ σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DiSaStEr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 13:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiSaStEr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος DiSaStEr  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος DiSaStEr
Den 8ewrw api8ana polla pragmata apo auta poy exoun grapsei kata kairous diaforoi.Koitakse omws...Metafysika fenomena symbenoun alla einai polloi oi opoioimegalopoioun ena fenomeno.Mporei sthn prokeimenh periptwsh me thn gria na htan aplws ena pneuma kai na to kanan terastia gria...telos pantwn!An me khnygouse kati tetoio den kserw ti 8a ekana dioti den exw er8ei pote se paromoia 8esh...
Kala xristougenna se olous

When I became the sun I shone Light Into the mans HeartΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alchemist
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 03:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alchemist
Γιατί πρέπει ΚΑΙ σ'αυτό το topic να τσακωνόμαστε;....

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"

"From the top of this celestial temple, I hold the profet's severed head unto all nations"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 11:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο Alchemist. ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ FIGHT CLUB.ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pl0w
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 08:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pl0w
Loipon na sas pw kai ego mia istoria pou sinevei se emena to pasxa tou 2001.Imoun pou lete sto xorio mou sta klasika ta spitia me tis kamares.Ego klasika na skalizo to PC mou i mitera mou na blepei tilewrash.Itan ksimeromata megalis paraskebeis giro stis 2 i wra mm
Otan xtipisei i porta tou spitiou 3 fores.Sikonome pao na anoisko tin porta.Rotao den apantaei kaneis, koitao deksia aristera tpt.Ksanaxtipaei i porta pio dinata i mana mou 8riska opos ine arxize na pselnei to mono pou katafera na sigkratiso ap afta pou psi8irize itan to eksis "An eisai kalo pneuma diavene kai an ise kako epsofa".Kai me to pou telionei afta pou elege i mana mou i porta xtipise toso dinata san na xtipagan sfuri panw tis.Tin alli mera lema stous sunxorianous ti egine kai os apantisei pirame to eksis "Htan oi psixes pou bgenoun ekso ap ta mnimata gia na doun tous dikous tou".So kai ego exo mia aporia an itan o Pappous mou giati den mpike mesa?
-----------------------------------
Kai sxetika me ta post pou eida pou aforoun ta stratopaida.
Exo na sas pw kai ego mia istoria.O 1os mou ksaderfos ine boskos sta boskotopia tou lasi8iou tis Kriths kai otan sas leo aftos o an8rwpos den fovate tpt den fovate tpt.Afou na fantastite pigame mia fora na ton tromaksoume pernontas ena stefani ap afta pou pane stis kidies me ta garifala pou ama ta paratirisete kala exoun sxima stavrou me ena strogilo afrolex pou karfonoun ta garifala.Na min sas ta polilogo eixame parei ap to ostofilakio mia nekrokefali kai apo to iero tis eklisia ta amfia tou papa kai ta eixame balei ston stavro
kai to emfanisame mprosta ston ksaderfo mou.Trabaei pou lete to maxeri ap tin zwni tou kai fonakse "Moresi Diaolos eisai gia papas".
Sto stratopaido pou itan ipirxe kai ekei mia istoria gia 2 aderfia pou o enas skotose katala8os ton allon kai meta aftoktonise se ena orismeno filakio pou akougontan fones.Na min sas ta polilogo to idio epa8e kai o ksaderfos mou kai bre8ike na kinigaei ta 2 fantasmata sto stratopaido epidi ton tromaksan mexri pou telika ta fantasmata tou bgikan kapsimitzides ;)

eViL NeVeR Die..He only wait's to be reborNΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!!!!!!!!!!

ΦΙΛΕ/Η Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ POLTERGEIST.....


respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 23:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ,ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!ΚΑΙ ΤΟ 2004 ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΜΕΛΙΟΣ ΛΙΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΣΑΣ ΜΕ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ PLOW...
ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΓΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ...ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΧΩΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΟΦΕΣ ΞΕΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ...

Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΟΔΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ...
ΑΠΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΜΟΥ...
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΟΝΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ...ΙΣΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ,ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ Η ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ...

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΣΟΥ,ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ...ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΣ,ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΣΑΣ;


ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΕ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aussie
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 00:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aussie
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ
ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ.ΣΥΝΕΒΗ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ.Ο ΠΡΟΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΑΣ.
ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΒΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ,ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ
ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΣΤΟ ΚΑΤΟΠΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΚΥΛΑΚΙ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΩ ΤΟ ΕΔΙΩΧΝΕ ΑΥΤΟΣ ,ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ.ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ
ΧΕΡΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΣ ΑΥΤΟ ΕΔΩ Κ.Τ.Λ.ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΘΑ'ΝΑΙ ΑΣ ΤΟ ΤΑΙΣΟΥΜΕ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΤΡΩΝΕΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕ,ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ.ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ,ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ
ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΑΚΟΥΕΙ ΒΟΓΓΗΤΑ.ΦΩΝΑΖΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΡΟΜΑΞΕ ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ.ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΝΑΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΠΑΣΑΣ(ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ)ΠΛΗΓΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΒΟΓΓΑΕΙ.ΤΑ ΕΙΔΑΝ ΟΛΑ.ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ ΕΚΑΝΕ ΕΥΧΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ,ΕΙΠΕ Ο ΠΑΠΑΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 11:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΣΚΥΛΑΚΙ Ε......???
ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΡΓΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ, ΞΩΤΙΚΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ????

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 07:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios
DEN GNORIZIS TO LOGO?? EPIDI EINAI AXIAGAPITA :p

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΟΧΙ ΟΛΑ.........

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 13:13:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ο πατέρας μου καταγότανε από την Πελοπόννησο, όταν ήταν 15-16 χρονών και ενώ επέστρεφε μαζί με τον μικρότερο αδελφό του από τα χωράφια στο χωρίο εκεί που προχωρούσαν στο δάσος (μέρα μεσημέρι) ξαφνικά ένιωσαν έναν δυνατό άνεμο, τοπικό στρόβιλο και αρχίσανε να ακούνε νταούλια και όργανα από μακριά, δίχως όμως να βλέπουνε κανέναν!

Σαστίσανε και οι δύο για λίγο από το φαινόμενο, τότε ο πατέρας μου (ως μεγαλύτερος) θυμήθηκε διάφορες ιστορίες για νεράιδες που λέγανε στο χωρίο και
κρύφτηκε από ότι μου έλεγε για λίγο μαζί με τον αδελφό του πίσω από κάποιο κορμό
δένδρου. Ο στρόβιλος ήταν εξαιρετικά δυνατός, τα κλαδιά των δένδρων κουνιόντουσαν και η απροσδιόριστη μουσική δυνάμωνε. Λίγα λεπτά μετά, το φαινόμενο πέρασε το ίδιο ξαφνικά όπως άρχισε οπότε γυρίσανε γρήγορα στο σπίτι..

Αργότερα έμαθε (συγκεκριμένα) ότι σε εκείνη την περιοχή (αν θυμάμαι και εγώ καλά μιας και μου το δηγήθηκε αρκετά χρόνια τώρα) εμφανιζότανε συχνά αυτό το φαινόμενο –ήταν κάτι σαν νεραϊδότοπος..

Γενικά ήταν άνθρωπος εξαιρετικά μορφωμένος και ορθολογιστής, δεν πίστευε εύκολα σε «αυτά» αλλά όταν συζητούσε για αυτό το φαινόμενο ήταν πεπεισμένος ότι επρόκειτο για νεράιδες..

Υ.Γ.
Αργότερα στην λαογραφία βρήκα αρκετές αναφορές για αυτό το θέμα από ανθρώπους διαφόρων περιοχών ~ περίεργα πράγματα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 13:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO
XD ΩΡΑΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΗΝΗ.....
THE TRUTH IS OUT THERE......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 14:12:28  Εμφάνιση Προφίλ
Thanks & εγώ το ίδιο πιστεύω

---

Η δεύτερη ιστορία που θα σας δηγηθώ προέρχεται από μια ηλικιωμένη (όχι πια εν ζωή) θεία μου, που όπως με διαβεβαίωνε της συνέβη όταν ήταν 13-14 χρόνων στο νησί όπου γεννήθηκε και ενηλικιώθηκε, στην Σέριφο.

Τα παλαιά χρόνια στο νησί κυκλοφορούσε ο θρύλος ότι ορισμένες νύχτες αν τύχαινε και παρατηρούσες τον έναστρο ουρανό μπορούσες καμία φορά να δεις την «ζώνη της Παναγίας» να περνά και χάνεται στον ορίζοντα..

Ένα βράδυ λοιπόν και ενώ η θεία μου βρισκόταν σε κάποια τοποθεσία του νησιού (νομίζω «μέγα λιβάδι» ότι λέγετε –με κάθε επιφύλαξη) κοιτάζοντας τον έναστρο ουρανό βλέπει μια ομάδα από κατακόρυφα φώτα να διασχίζουν το στερέωμα ταξιδεύοντας στον σκοτεινό ορίζοντα!

Το φαινόμενο αυτό της έκανε μεγάλη εντύπωση (τόση ώστε να το θυμάται μέχρι τα βαθιά γεράματα) οπότε ρώτησε την μητέρα της που της εξήγησε ότι είχε την τύχη να δει την «ζώνη της Παναγίας»..

Υ.Γ.

Αυτή η διήγηση λαογραφικά φαίνεται πρωτότυπη (αν θυμάμαι καλά) –τουλάχιστο με αυτό τον ορισμό. Μάλιστα η φύση του φαινομένου αφήνει αρκετά περιθώρια προβληματισμού για το τι μπορεί να ήτανε αυτά τα «ιπτάμενα φώτα» (ΑΤΙΑ;) την πρώτη - δεύτερη δεκαετία του περασμένου αιώνα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 11:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
XD ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΥΤΕΣΑΙ!!! Α.Τ.Ι.Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ!!!!!!!

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dust
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 17:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dust
Γεια σας και καλη χρονια γεματη υγεια και επιτυχιες σε ολους σας.Παρακολουθω το forum περιοδικα μιας και δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ "φιλος" η μαλλον γνωστης των αντικειμενων που συζητιουνται εδω,χωρις βεβαια να σημαινει αυτο οτι τα κοροιδευω η τα αμφισβητω.Θα θελα να μοιραστω μαζι σας μια ιστορια που μου συνεβει την περιοδο που υπηρετουσα την στρατιωτικη μου θητεια.Ηταν Δεκεμβριος του 1992 και ειχα παρει αποσπαση απ την μοναδα μου για το ΚΕΟΑΧ (Κεντρο Εκπαιδευσης Ορεινου Αγωνα Χιονοδρομων) που βρισκεται στον Ολυμπο.3 φορες την εβδομαδα,4 ατομα την φορα καναμε περιπολο στην περιοχη φτανοντας μεχρι το χωριο Ολυμπιαδα που βρισκετε στις προποδες του Ολυμπου.Διανυκτερευαμε εξω καθε φορα και παντα σε συγκεκριμενο σημειο ωστε να ειναι ευκολος ο εντοπισμος μας σε περιπτωση που τυχαινε κατι απροοπτο μιας και το χιονι ηταν πολυ και το κρυο επισης.Απ τις πρωτες φορες που πηρα μερος σε περιπολο παρατηρουσα το βραδυ μαζι και τα υπολοιπα παιδια που ημασταν μαζι ενα αχνο,πρασινο φως να φοσφωριζει μεσα στην ερημια,στην μεση του πουθενα.Φαινοταν αδυναμο αλλα ηταν καθαρο.Λιγο η νυχτα,λιγο η ερημια,λιγο το χιονι και οι συνθηκες εκει μας φοβιζαν απ το να παμε κοντα να δουμε τι ηταν.Το κουβεντιαζαμε και οταν γυρνουσαμε στην μοναδα και μας ειπαν και αλλο οτι το ειχαν παρατηρησει.Ενα βραδυ βραδυ μερικες μερες πριν τα Χριστουγεννα κι ενω ημασταν εξω,και μολις ειχαμε στησει την σκηνη για να διανυκτερευσουμε ειδαμε παλι το φως.Κατσαμε γυρω απ την φωτια και κουβεντιαζαμε για το τι μπορει να ειναι αυτο.Μερικες ωρες αργοτερα και ενω 2 απ τους 4 που ημασταν ειχαν κοιμηθει,εγω και ενα αλλο παιδι που ειχαμε μεινει και κουβεντιαζαμε ακουσαμε κατι σαν κλαμα,κατι σαν φωνη με παραπονο,κατι σαν αναμικτες φωνες γυναικιες και αντρικες μαζι.Η πρωτη κινηση ηταν να παρουμε τα οπλα μας και να ριξουμε τους φακους μας προς το μερος που υποθεταμε οτι ερχοταν ο ηχος αυτος.Τιποτα ομως.Κανενας δεν ηταν εκει.Ξυπνησαμε και τους αλλους και αρχισαμε ολοι μαζι να ψαχνουμε παρ ολλο τον φοβο μας.Πιστευαμε οτι ισως καποιος απ τους πολλους εκδρομεις ειχε καποιο ατυχημα και καλουσε σε βοηθεια.Ειχε παει περιπου 4 το πρωι και αφου δεν βρηκαμε τιποτα γυρισαμε πισω στην σκηνη.Μετα απο λιγο παλι τα ιδια.Το φως,το κλαμα.Και ξαφνικα κατι σαν σκια,κατι σαν μαυρος αερας,κατι που οσο το θυμαμαι ανατριχιαζω περασε αναμεσα μας,κανοντας την φλογα της φωτιας μας να σβησει σχεδον.Αν και χαρακτηριζω τον εαυτο μου σαν αφοβο και οτι δεν φοβαμαι φαντασματα και τετοια και κοιταζω να δωσω παντα μια πιο λογικη εξηγηση δεν ντρεπομαι να πω οτι ενιωσα το αιμα μου να παγωνει στις φλεβες μου.Αυτο πΟυ θυμαμαι οτι εκανα ηταν να κανω τον σταυρο μου και να πω "Παναγια μου".Μαζευτηκαμε κολλητα ο ενας με τον αλλον,ετσι ωστε να εχουμε ορατοτητα σε ολλες τις μεριες και περιμεναμε πως και πως να ξημερωσει.Το φως και το κλαμα συνεχιζοταν μεχρι που αρχιζε να χαραζει.Γυρισαμε πισω και αποφασισαμε να το πουμε μονο σε εναν αξιωματικο φοβουμενοι οτι θα μας κοροιδευαν.Αυτος μας ειπε να μην το πουμε σε αλλους γιατι θα τρομαζαν και δεν θα ηθελε κανενας να ξαναβγει περιπολο.Σε μερικες μερς το ιδιο ακριβως ετυχε σε μια αλλη ομαδα που ειχε βγει εξω.Την επομενη μερα,κατεβηκαμε για ψωνια στο χωριο και πηγα και βρηκα τον παπα.Με εκαιγε αυτο το πραγμα και ημουν σιγουρος για αυτο που ειχα δει και ειχα ακουσει.Ο παπας,μου ειπε οτι σιγουρα δεν ηταν κατι που το φανταστηκα και μαλιστα μου εδωσε και ενα σταυρουδακι να εχω μαζι μου.Αυτο συνεχιζοταν για πολλα βραδυα,μαθευτηκε και στο χωριο οσπου την μερα των Φωτων σχεδον ολο το χωριο,μαζι με πολλους απο εμας κατσαμε το βραδυ εξω.Και ολοι ειδαν το φως και ακουσαν το κλαμα.Το πρωι ψαξαμε εκει που περιπου βλεπαμε το φως.Υπηρχε ενας τεραστιος πλατανος.Καποιος ειπε να σκαψουνε απο κατω.Αλλος ελεγε οτι ειναι χαμενος κοπος να σκαβουνε μεσα στα χιονια.Τελικα αρχισαν το σκαψιμο.Ενας απ ολλους που εσκαβαν,ξαφνικα σταματησε και εβαλε τις φωνες.Ειχε βρει ανθρωπινα οστα.Με πολυ σκαψιμο και αρκετες ωρες μετα βγηκαν στην επιφανεια τα οστα 40 περιπου ανθρωπων και παιδιων.Ηρθε ιατροδικαστης,αστυνομια κτλ.Αφου τα οστα εταφησαν στο κοιμητηριο του χωριου,μερικες μερες μετα και ενω ειχαν γινει εξετασεις,μαθαμε οτι τα οστα ηταν τουλαχιστον 200 χρονων.Στο χωριο ειπαν οτι μαλλον ηταν θυματα των Τουρκων που ειχαν σφαγιασθει στα χρονια της Τουρκοκρατιας.Ο παπας ελεγε οτι με το φως και το κλαμα τα πνευματα των θυματων ηθελαν να μας καθοδηγησουν ωστε να τα βρουμε και να ταφουν συμφωνα με τον χριστιανικο τροπο.Μερικοι πιο ορθολογιστες και πιο σπουδαγμενοι ελεγαν οτι τα ανθρωπινα οστα περιεχουν φοσφωρο και γι αυτο βλεπαμε εκεινη την λαμψη.Οσο για το κλαμα που ακουγαμε δεν ηταν κλαμα ελεγαν αλλα ο ηχος που κανει ο φοσφωρος οταν βγαινει στην επιφανεια και ερχετε σε επαφη με τον αερα.Περιτο να σας πω οτι απ την μερα της εκταφης και μετα δεν ξανακουσε ουτε ειδε κανενας μας τιποτα.Οσο και να ηθελα να πιστεψω την εκδοχη του φοσφωρου δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι εφοσον ηταν ετσι τα πραγματα τοσα και τοσα χρονια κανενας δεν ειχε δει και δεν ειχε ακουσει τιποτα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα με το μεγαλο μου post.Ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.Hταν κατι που δεν θα ξεχασω ποτε,ειδικα την σκια που περασε αναμεσα μας.Καλη χρονια και παλι σε ολους σας

***Dust in the wind***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 08:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Καλημέρα Dust

Συγκλονιστική η ιστορία σου! Η ενέργεια που νιώσατε ήταν πολύ μεγάλη και φυσικά δικαιολογείται από τον αριθμό των αδικοχαμένων θυμάτων.
Η σωστή ταφή φαίνεται ότι παίζει μεγάλο ρόλο και είναι πολλές οι περιπτώσεις που ο αδικοσκοτωμένος "επιστρέφει" με κάποιον τρόπο ώστε να κατευθύνει τους ζωντανούς προς το λείψανο του. Πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις τα περίεργα φαινόμενα σταματούν μόλις γίνει χριστιανική ταφή σε νεκροταφείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 09:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΝΕΚΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑΦΤΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΛΑΝΙΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΤΑΦΗ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 10:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΝΕΚΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑΦΤΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΛΑΝΙΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΤΑΦΗ.

respect



Εχω ακουσει πολλα και για οσα παιδακια πεθαινουν αβαπτιστα! Επειδη ακριβως δεν βαπτιστηκαν, οι ψυχες τους ανοικους στο σατανα και κυκλοφορουν νυχτα τρομοκρατωντας τους διαβατες!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 11:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Κατά μία άλλη εκδοχή τα αβάπτιστα βρέφη που πεθαίνουν γίνονται καλικάντζαροι.

Πάντως δεν πιστεύω ότι το θέμα του βαπτίσματος είναι τόσο σημαντικό γιατί με αυτήν την λογική οι μη χριστιανοί θα έπρεπε να γίνονται όλοι στοιχειά και φαντάσματα. Νομίζω ότι έχει πολλή μεγάλη σημασία η ταφή σε ιερό χώρο (νεκροταφείο) και το διάβασμα νεκρώσιμων ευχών από ιερέα ανάλογα με την θρησκεία του καθενός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 14:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
quote:
γιατί με αυτήν την λογική οι μη χριστιανοί θα έπρεπε να γίνονται όλοι στοιχειά και φαντάσματα

ΣΩΣΤΟ.........

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 15:06:01  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω οτι όσο ανοιχτόμυαλη και αν θέλω να είμαι υπάρχουν φορές που το μυαλό μου αντιδρά έντονα σ’ αυτά που διαβάζω.

Είναι δυνατόν ψυχούλες, αθώων, μωρών παιδιών, επειδή δεν έχουν βαφτιστεί να πιστέψουμε ότι ανήκουν στον Σατάνα?!!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 15:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΑΦΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ. ΒΑΡΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΠΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΓΓΕΛΑΚΙΑ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 11:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
Πάντως δεν πιστεύω ότι το θέμα του βαπτίσματος είναι τόσο σημαντικό γιατί με αυτήν την λογική οι μη χριστιανοί θα έπρεπε να γίνονται όλοι στοιχειά και φαντάσματα. Νομίζω ότι έχει πολλή μεγάλη σημασία η ταφή σε ιερό χώρο (νεκροταφείο) και το διάβασμα νεκρώσιμων ευχών από ιερέα ανάλογα με την θρησκεία του καθενός.

Εχεις απολυτο δικιο!
Κι εγω αυτο σκεφτηκα οταν το ακουσα!
Αλλωστε οπως σωστα συμπληρωνεται παρακατω, τα μωρα ειναι αναμαρτητα!

Εγω απλα ανεφερα κατι που ακουγα απο μικρο παιδι!
Αληθεια εσεις δεν το εχετε ακουσει ποτε?


Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 09:40:21  Εμφάνιση Προφίλ
To θέμα δεν είναι τι έχουμε ακούσει...
Το θέμα είναι τι λέει η εκκλησία γι'αυτό...
Εχει κανείς ακούσει τίποτα από παππά?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 11:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Από παπά δεν έχω ακούσει κάτι.

Θυμάμαι όμως ότι η θεολόγος στο λύκειο μας είχε πει ότι όταν ένα μωράκι είναι ετοιμοθάνατο και φωνάξεις παπά διαβάζει κάποια ακολουθία ισότιμη με το βάπτισμα. Φαντάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει κι όταν το μωράκι έχει πεθάνει πριν βαπτιστεί, κατά την ταφή.

Άλλωστε όπως είδαμε από τις πολλές ιστορίες σε αυτό το topic, έχουμε εμφανίσεις νεκρών που διεκδικούν την σωστή ταφή τους. Αυτοί οι νεκροί ήταν σίγουρα βαπτισμένοι, αλλά αυτό δεν φτάνει για να ησυχάσουν. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι το βάπτισμα σε βρεφική ηλικία το έχουμε μόνο οι ορθόδοξοι. Οι καθολικοί π.χ. το κάνουν σε μεγαλύτερη ηλικία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 14:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΓΙΑ ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΤΟΥΝ Η ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΠΑΠΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η NARYA ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙΣ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΒΑΠΤΙΣΜΕΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΒΑΠΤΙΣΗ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy