ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 15:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γυναίκα παιδιά! Εμφανίστηκε ΓΥΝΑΙΚΑ! Όλο το τσούρμο στην κουβέρτα! Γυναίκα στον ορίζονταααααααααααααα!

Ποιός θα αναλάβει λοιπόν να την υποδεχθεί; Εγώ και ο Πάνειος αποκλειόμαστε (σίγουρα), μένουν οι υπόλοιποι!

Άντε να δείξουμε τους καλούς μας τρόπους!!!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 17:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους,
Γεια σου xrysa21, καλως ήρθες θέμα των "ΙΕΡΩΝ ΒΟΥΝΩΝ" του φίλου Πάνειου.

Αν διάβασες λίγο , ίσως κατάλαβες περί τίνος πρόκειται.
Τί δεν θα βρεις εδώ:
Δεν θα βρεις κουφά,άτοπα, ανυπόστατα πράγματα ούτε τερατώδη ψέματα , ούτε και φιλολογία γύρω από αυτά.
Τί θα βρεις εδώ:
Την έμπρακτη αγάπη για την ελληνική φύση,τα βουνά και τα σπήλαια.
Περιγραφές , εντυπώσεις και φωτογραφίες από δραστηριότητες στα παραπάνω πεδία.

Oι πιο συχνοί συμμετόχοντες είναι οι φίλοι dim.kar,πάνειος, vril.

Προσωπικά γνωρίζομαι με τον αγαπητό φίλο vril,(προσοχή γιατί ενίοτε γίνεται τρομερά κακός, αλλά είναι εκπληκτικός άνθρωπος!) όπου έχουμε κάνει διάφορες καταδρομικές , και επιπλέον είμαστε και "σειρά" στη σπηλαιολογία (κοινή ...βασική εκπαίδευση)(οι άλλοι είναι από χρόνια αναγνωρισμένα στο χώρο κομμάντα και στις αναζητήσεις-εξερευνήσεις)

Ωστόσο, ο καθένας μπορεί να αυτοσυστηθεί.

Τώρα γιατί αυτό το θέμα βρίσκεται στο παράξενο, ο δημιουργός πάνειος νομίζω ότι θα πει δυο λόγια.
Πάντως εγώ έχω συνατνήσει διάφορα "μυστήρια" και¨"παράξενα" στα Ιερά Βουνά. Το τρομερότερο από όλα είναι ότι σου αλλάζουν την ψυχή και το σώμα, και ότι έρχεσαι σε ισοοροπία με τον ευατό σου και με τον ΚΟΣΜΟ, γίνεσαι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ , συνειδητοποιημένος άνθρωπος. Και πολλά-πολλά άλλα που χρειάζονται αρκετές σελίδες.

Καλώς ήρθες λοιπόν

-Χείρων-

ΥΓ
(dim.kar, δεν μπορείς να πεις, υποδοχή...αλλά gendle-man)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους σας
Χαιρετω και εγω την Χρυσα 21 στο τοπικ και της ευχομαι καλο ..ταξιδι μαζι μας μεσω του διαδικτυου...

Αγαπητε Χειρων γραφεις

quote:
Τώρα γιατί αυτό το θέμα βρίσκεται στο παράξενο, ο δημιουργός πάνειος νομίζω ότι θα πει δυο λόγια.
Πάντως εγώ έχω συνατνήσει διάφορα "μυστήρια" και¨"παράξενα" στα Ιερά Βουνά. Το τρομερότερο από όλα είναι ότι σου αλλάζουν την ψυχή και το σώμα, και ότι έρχεσαι σε ισοοροπία με τον ευατό σου και με τον ΚΟΣΜΟ, γίνεσαι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ , συνειδητοποιημένος άνθρωπος. Και πολλά-πολλά άλλα που χρειάζονται αρκετές σελίδες.

Νομιζω οτι τα ειπες ολα εσυ δεν θελω να προσθεσω κατι παραπανω αλλωστε θα εχεις δει οτι δεν γραφω ποτε πολλα προτιμω να βαζω εικονες απο την ΕΛΛΑΔΑ μας και αυτο θα κανω αμεσως τωρα...
Ετοιμασου λοιπον Χειρων μια και εισαι μεσα για Ταυγεττο σιγα σιγα....θα επισκεφθουμε και ενα σπηλαιο ομορφο (οριζοντιο δεν θα χρειαστει να αρματωσεις......)
Για Σελινιτσα δεν το βλεπω φιλτατε αλλα θα περασεις ομορφα ειναι καταπληκτικα εκει, μονο που θα στεναχωρεθεις λιγο απο τους βανδαλισμους που θα δεις μεσα στο σπηλαιο.
ΠΑΝΕΙΟΣ
ΘΑΝΑΣΗΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Σαββατο μαζι με τον αγαπητο φιλο Κωνσταντινο καναμε μια πολυ ομορφη και ενδιαφερουσα διαδρομη στην ΙΕΡΗ ΠΑΡΝΗΘΑ
Ξεκινησαμε απο Παλαιοχωρι μετα διασελο Πανος προς Λακα Ζηρελι, Λημικο, Ντρασιζα και επιστροφη παλι απο διασελο Πανος συνολο 12 καταπληκτικα χιλιομετρα...συναντησαμε ελαφια περασαμε 3 ποταμακια και μια εικονα απο ολα αυτα τα ΜΑΓΙΚΑ μερη στις 2 φωτο που βλεπετε


ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΑΚΑ ΖΗΡΕΛΙ



ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟΡΕΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΛΗΜΙΚΟ!!

Στο τελος της ημερας επιστρεφοντας για τα σπιτια μας ο καθενας ειχαμε για ακομα μια φορα την αισθηση οτι ειχαμε ¨ξαναγεννηθει¨ δεν ειναι ολο αυτο μια μυηση; μια καθαρση; ....για μας ηταν...
Το βουνο μας εκανε για ακομα μια φορα για λιγο ...ΑΜΩΜΟΥΣ!!! (οχι με την θρησκευτικη εννοια... ας το δουμε λιγο διαφορετικα τον ορισμο αυτο).
Ο jbg αν διαβαζει τωρα μαλλον θα χαμογελα...)
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 00:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκτακτο ανακοινωθέν!!! Έκτακτο ανακοινωθέν!!!

Λόγω αναβολής της άσκησης σπηλαιοδιάσωσης, βρεθήκαμε με ένα Σ-Κ κενό!!!

Τι θα λέγατε λοιπόν για ΑΥΤΟ το Σάββατο τρύπα του Φενεού και Κυριακή οτιδήποτε γουστάρετε: σκαρφάλωμα, φαράγγι (μπορούμε να κατέβουμε το φαράγγι της Λεπίδας στον Πάρνωνα)… Ή μπορούμε να πάμε το Σάββατο Κάρυστο (Αγία Τριάδα) στα στολισμένα, πάνω από το καταρράκτη. Ή σε κάποια ανεξερεύνητη – άγνωστη τρύπα σε όλους. Ή Πολύδροσο… Ή μέσα στην Αττική (Πύργου Μεγάλο βάραθρο).

Υπ’ όψιν ότι ΔΕΝ διαθέτω αυτή την στιγμή αυτοκίνητο!

Περιμένω απαντήσεις, τηλέφωνα κλπ κλπ.


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 01:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Τώρα μωρέ το λες;
Τώρα που το έκλεισα για Σελίνιτσα; και έχω ψήσει τόσους!
Ρε γγγγγγαμώτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 00:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια εικονα απο το ΙΕΡΟ ΑΡΤΕΜΙΣΙΟ ΟΡΟΣ

...υπερ δε Οινοης Ορος εστιν Αρτεμισιον και ιερον Αρτεμιδος επι κορυφη του ορους...
ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ


ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 10:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους

Κάποια φίλη έγραψε κάπου αλλού:

quote:

...Θυμάμαι και έναν άλλον δράκο που συνάντησα το '97.
Ήταν η θλιβερή εικόνα μιας ανθρώπινης σωρού, εκεί στην
ησυχία της σπηλιάς, που εγώ και η ομάδα μου ταράξαμε...

Λίγα οστά, σε μια ταλαιπωρημένη λαμαρίνα. Στην κόντρα με τη θνητότητα μαςς, εμείς απλά προσπαθούμε...


Τρύπα του Φενεού, Σάββατο 26/6/2005

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 01:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και απο εμενα
Λοιπον dim kar τι παραξενη που ειναι η ζωη τελικα
Σε αυτην την Τρυπα Φενεου οπως την λενε συναντηθηκε η Φρικη των ανθρωπων με το Μεγαλειο της Φυσης και αυτα τα θαυμαστα που δημιουργησε σιγα σιγα ...σταγονα σταγονα
...και τι εννοω με αυτο .....
ΑΥΤΟ

Βλεποντας αυτες τις 2 εικονες την δικια σου και αυτην στην Μαγικη λιμνη στο τελος του Βαραθρου του Φενεου μπορει να δεις καποιος ποσο ¨μικροι¨ ειμαστε απεναντι στην Μητερα Φυση... και ποσο ¨μικρες¨και θλιβερες ειναι οι δικες μας πραξεις.....
Ευτυχως που ο χρονος σβηνει σιγα σιγα τα σημαδια της ανοησιας των ανθρωπων οπως τα εσβησε σιγα σιγα και στην Τρυπα Φενεου.
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 10:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Και από την κάτω λίμνη, στην πάνω


Λίμνη Δόξας, Φενεός, Ορεινή Κορινθία

Α, και κάτι άλλο...

Στο τελευταίο μήνυμα σου γράφεις:

quote:
quote: Σε αυτην την Τρυπα Φενεου οπως την λενε συναντηθηκε η Φρικη των ανθρωπων με το Μεγαλειο της Φυσης και αυτα τα θαυμαστα που δημιουργησε σιγα σιγα ...σταγονα σταγονα
...και τι εννοω με αυτο .....
ΑΥΤΟ

Και ακολουθεί η φωτογραφία της λίμνης...

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΩΣ ...ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; 'Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 27/06/2005 10:29:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 11:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνάδελφοι καλημέρα σας,

καταρχήν συγχαρητήρια που κατεβήκατε στον Φενεό σε ένα βάραθρο χιλιάδων μέτρων, ετσι απλά και χωρίς να χρειαστείτε ειδικό εξοπλισμό για τη λάβα και τα τέρατα που σας περίμεναν εκέι κάτω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5737


Άλλο.
Γυρίζοντας από τη Σεληνίτσα, έχω να σας πώ το εξής.
Εγώ ο κακός Βρίλ ένοιωσα έντονη δυσφορία και ήθελα να βγώ από το σπήλαιο, άσε που αρχικά δεν ήθελα να μπώ κάν, και μπαίνοντας όχι μόνο μου γύρισαν τα πάνω κάτω αλλά και αποχωρίστηκα από ... αρκετά ...

Λοιπόν, έντονο το συναίσθημα αυτού που λέτε "δε σε θέλει το βουνό", αν και εγώ νομίζω οτι λειτούργησε άψογα ένας μηχανισμός αυτοπροστασίας ΜΟΥ, γιατί συνειδητοποίησα οτι έκανα τα εξής λάθη.

1. Είπα "σιγά τώρα το σπήλαιο, εδώ έχω μπέι σε άλλα...."

2. Δεν έλεγξα φακούς, παρότι ο κεντρικός και ο εφεδρικός χάλασε σε σπηλαιομακροβούτι, και με το ζόρι άναβε ο βοηθητικός !
Μεγάλη αφηρημάδα και απερισκεψία και μέσα συνειδητοποίησα οτι ξέχασα να αλλάξω τον κεντρικό (να, έχω και εφεδερικό ... κεντρικό, Νεκ !)

3. Δεν σας λέω τι ήπια το προηγούμενο βράδι, για΄τι θα χάσετε πάσα ιδέα για την κακία μου...

4. Όσο ωραίο να είναι ένα Σεληνομπάνιο στις 4.00 το πρωί, τα χιλιοστόλιτρα αλκοόλ στο αίμα δε ξεπλένονται έτσι !

5. Το το δεν είχε "σχοινιά" δε σημαίνει οτι δεν κρύβει κάποιους κινδύνους. Κουδούνισα άγρια το κεφάλι μου σε βράχο, και άς λένε μερικοί οτι "προσέχουν", το κράνος παιδιά είναι απαραίτητο.

Λοιπόν, χωρίς να τα έχω συνειτοποιήσει όλα αυτά, το μόνο πράγμα που ήθελα να κάνω εκείνη την ώρα, ήταν αντί να χωθώ στα βασίλεια του κάτω κόσμου, να βρεθώ στο απέραντο γαλάζιο του όρμου Σελήνιτσας, Μάνης.

Άν κάποιους από εσάς στεναχώρησα λέγοντας ότι δεν πιστεύω στον Πάνα, δέστε το και έτσι. Δεν έχω πρόβλημα, ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει και προπάντων, να δίνει πρόσωπο και μορφή σε αυτά που διαισθάνεται κάνοντας κάτι παραπάνω από το να κάθεται στον καναπέ του.

Μετά από το μάθημα που πήρα μέσα στα έγκατα της Γής, σκέφτομαι οτι αυτό που ένοιωσα εγώ και έτσι όπως σκέφτομαι εγώ, ακταλήγω οτι όντως υπάρχει κάτι που μας οδηγεί ή μας αποτρέπει να κάνουμε κάτι ή να μην το κάνουμε τελικά.

Αρκεί να λαμβάνουμε και να ερμηνεύουμε κατάλληλα τα σημάδια.

Προφανώς, εγώ ξέχασα να βάλω στην πρίζα τον κεντρικό μου ορθολογικό επεξεργαστή και πήρα κόκκινη κάρτα από το υπόλοιπο σύστημα, που έπαιζε με λίγη ενέργεια, μπάκ άπ....

Πάντως, άν ποτέ με προσκαλέσετε να έρθω μαζί σας, αγαπητέ Πάνειε και Δημήτριε, σας συνιστώ να γνωριστούμε πρώτα πρίν βάλουμε τα κράνη και τα φρένα, για΄τι διαπίστωσα οτι η περιήγηση μέσα σε σπήλαια με ανθρώπους που τους βλέπεις και για πρώτη φορά, μπορεί να αποσυντονίσει λίγο...

Συγνώμη για την μακρυγορία μου, αλλά ήθελα να το αναφέρω εδώ, γιατί και "τα ιερά ελληνικά βουνά" δεν πρέπει να περιέχει μόνο ... φωτογραφίες.

Την καλημέρα μου.

Γιούλιχα,

ο κακός Βρίλ

και καπετάν Μελλούνας,
της φοβερής και τρομερής Συμμορίας Σκουπιδοκλεφτών του Πεντελικού


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 13:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλημέρα σε όλες και όλους!

Αγαπητέ Vril!

Ευχαριστούμε για την επίτευξη του μοναδικού επιτεύγματος καθόδου σε ένα βάραθρο χιλιάδων (δηλαδή τουλάχιστον δύο) μέτρων σε οκτώ μόλις ώρες! Αυτό σημαίνει πως αρματώσαμε και κατεβήκαμε 2000 μέτρα σε τέσσερις ώρες ή αλλιώς σπάσαμε κάθε ρεκόρ! Για το Στέρνο ας πούμε, τα παιδιά χρειάστηκαν δύο, τρεις μέρες; Και σε τέσσερις ώρες ανεβήκαμε και τα μαζέψαμε όλα! Και αυτό το καταφέραμε με μόλις 100 μέτρα σκοινιά! Οπότε καταλαβαίνεις πόσο μάγκες είμαστε! Φυσικά οι κακές σπηλαιολογικές γλώσσες που κάνουν λόγο για σκάρτα ενενήντα μέτρα, άντε εκατόν δέκα με δύο τυφλά βαραθράκια στο τελείωμα, μην τις ακούς, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Όσο για την διαίσθηση: μην σε παραξενεύει (και τον Πάνα άστον κατά μέρος, είπαμε να μιλάμε όχι να κλ@ν^μe – τουλάχιστόν μεταξύ μας). Είναι ένας ψυχολογικός μηχανισμός με τον οποίο ο εγκέφαλος μας επεξεργάζεται δεδομένα, αλλά όχι σε πρώτο επίπεδο, αλλά στο backgrοund . Σαν ειδικός των υπολογιστών καταλαβαίνεις πού καλά τι θέλω να πω (πολλά προγράμματα δουλεύουν από όσο ξέρω χωρίς ο χειριστής να δώσει σχετική εντολή ). Παράδειγμα προσωπικό: πρέπει να γράψω ένα άρθρο. Η ημερομηνία παράδοσης είναι (ας πούμε) η 30 Ιουνίου. Χαλαρά αρχίζω να ρίχνω μια ματιά από εδώ, σε ένα άρθρο από κει… Χάνω το χρόνο μου δηλαδή… Και στις 29 κάθομαι και μέσα σε τρεις ώρες έχω ένα τελειωμένο άρθρο! Η Κατερίνα αντίθετα (η γυναίκα μου) δουλεύει εντελώς διαφορετικά: θα κρατήσει σημειώσεις. Θα γράψει προσχέδιο. Θα το γράψει. Θα το διορθώσει. Τελικά και αυτή 30 Ιουνίου θα έχει έτοιμο το άρθρο της… Η Κατερίνα λοιπόν δουλεύει το άρθρο της στο προσκήνιο, κι εγώ στο παρασκήνιο. Κι οι δυο τρόποι αποδεκτοί, αφού οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα με τη ν διαίσθηση είναι ότι συχνά μας μιλά με ανορθολογικό – συμβολικό τρόπο! Δεν θα παραξενευόμουν καθόλου εάν είχες λίγο πυρετό (δεν ήσουν δηλαδή καλά) κι ο οργανισμός σου σε προειδοποιούσε με τα επαναλαμβανόμενα αυτά λάθη (ή ατυχίες – που οφείλονται σε λάθη). «Το βουνό μου μιλάει» είναι η έκφραση που χρησιμοποιούμε όταν νοιώθουμε πως ο εαυτός μας προειδοποιεί μεν, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε την λογική αιτία και σειρά.

Θα ήθελα και θα χαρώ να ακούσω την γνώμη σου!

Όσο για το ότι πρέπει να γνωριστούμε: νομίζεις πως θα γλυτώσεις με ένα γεια στο ΣΕΛΑΣ;


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 13:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

νομίζεις πως θα γλυτώσεις με ένα γεια στο χχχχχχ;


Ωχχχχχ.....!

Με βλέπω και εγώ να κάνω χιλάδες μέτρα βάραθρο με σχοινί 100άρι σε κανα δυό ώρες....

Ωχχχχχ.....!
τα κοκκαλάκια μου πονάνε από τώρααααα...!

Πάντως, να ξέρεις οτι στη Σεληνίτσα συναντήσαμε άτομο, με σαγιονάρες, και έλεγε σε δυό άλλες κοπελίτσες εκεί, επίσεις με σαγιονάρες, οτι το σπήλαιο φτάνει μέχρι τη Σπάρτη (1,5 ώρα δρόμο με Ι.Χ.)
Ε, λοιπόν, το σπήλαιο έχει δυο διακλαδώσεις. Αν πάς δεξιά πάς Σπάρτη, κάι λίγο πρίν βγεις έχει άλλη μιά που σε βγάζει Χανία, Ηράκλειο ή Αγ. Νικόλαο. Για Ρέθυμνο δε πάει, έχει κλείσει από κάτι Τρίλ που κάνουν απεργία.
Η άλλη διακλάδωση αριστερά σε βγάζει στη γνωστή διαδρομή Ολυμπία-Δελφοί-Δωδώνη...

Σχετικά με τις προειδοποιήσεις τώρα, έ, έχουν υπάρξει φορές που να μή θέλω να μπώ σε θάλασσα (με τίποτα λέμε !) και προχτές να μην ήθελα να μπώ στο συγκεκριμένο σπήλαιο....
Κυριολεκτικά, όλα μου ΒΡΩΜΑΓΑΝ εκεί !

Μια εμεπιρεία και αυτή και που το συζητήσαμε με τον Νεκ, θα σου πεί και αυτός την άποψή του (αν θέλει !), το να παραδεχτείς ότι καλύτερα να μην το κάνεις και να κάνεις πίσω πρίν σε "φάει" είναι πολύ καλύτερο !

Όπως λέω, άστο για μια άλλη φορά.

Α, και μπάη δε γουέη, μπήκαμε με τον Νεκ την προηγούμενη εβδομάδα στο δωματιάκι, στο οποίο μας "γεννήθηκε" η ιδέα να πάμε στη Σπηλαιολογία. Σκέτο ... "προσκύνημα" η φάση !

Και σαν γνήσιος Σπηαλιοαποτέτοιος, λέω, οτι ρίξαμε κάτι φοβερες βουτιές σε ένα παγωμένο ενάλιο σπήλαιο με τρείς αίθουσες και λίγη ψιλοαναρήχιση με σχοινί σε κάποιον όρμο εκεί στην Έξω Μάνη...

Φο-βε-ρό !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 16:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΩΣ ...ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; 'Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ;


ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΘΑΥΜΑΣΤΑ;
ΕΜΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥΚΟΙΤΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΗΔΑΜΙΝΟΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΟΝΗ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΟΠΩΣΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙ ΤΗΣΓΗΣ.....
ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΑΠΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ
ΕΥΤΥΧΗΣ
ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΟΤΑΝ ΚΑΤΣΑΜΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΑΜΕ ....ΟΛΑ ΑΥΤΕς ΟΙ ΣΚΕΨΕΙς ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΑΞΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑς ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΙΟ ¨ΜΑΓΙΚΕΣ¨ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΗΜΗΤΡΗ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕς ΠΟΥ ΧΑΡΑΣΟΝΤΑΙ ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ.....


quote:
Πάντως, άν ποτέ με προσκαλέσετε να έρθω μαζί σας, αγαπητέ Πάνειε και Δημήτριε, σας συνιστώ να γνωριστούμε πρώτα πρίν βάλουμε τα κράνη και τα φρένα, για΄τι διαπίστωσα οτι η περιήγηση μέσα σε σπήλαια με ανθρώπους που τους βλέπεις και για πρώτη φορά, μπορεί να αποσυντονίσει λίγο...


Ναι Βριλ θα το κανονισουμε γιατι συμφωνω με την διαπιστωση σου αλλα και γιατι προτιμω τετοιες στιγμες να τις μοιραζομαι με ανθρωπους που επικοινωνω με καποιο τροπο και οπωσδηποτε ποτε με μεγαλο αριθμο ατομων δεν μου αρεσει η πολυ οχλαγωγια προτιμω ησυχια και λιγα ατομα...γνωστα και καλα (η και κακα!!)
Μιλησε με τον dim kar και ενημερωστε με...

ΥΓ Χειρων πως τα ειδες τα πραγματα λιγο ταλαιπωρημενο το σπηλαιο ετσι; αλλα αξιζε μην μου πεις...

ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 22:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Θανασοπάνειε γράφεις:

quote:
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΘΑΥΜΑΣΤΑ;

Ώστε τελικά δεν εννοείς εσένα και το πόδι του Νίκου θαυμαστά... Είσαι σίγουρος; Μα ειδικά το πόδι του Νίκου... Για ξαναδές το προσεκτικά...

(Πάντως αν το εξετάσεις με ευρύτερο πνεύμα και ένα ανθρώπινο ον - άρα και το πόδι του - είναι κάτι θαυμαστό... Σκέψου το και έτσι... Και τέρμα η πλάκα)

Αρακαλώ τους αγαπητους Vril και Χείρων, μετά την επίσκαψη τους στην Σελίνιτσα να μας αναλύσουν το θέμα: "αναγραφή πολιτικών συνθημάτων εντός των σπηλαίων. Αναλύοντας τα απώτατα όρια της μ@λ@κI@ς" (200 λέξεις έκαστος παρακαλώ)

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 01:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ,

Διαβάζω τα posts σας, αλλά λόγω "τρεξίματος" αυτές τις μέρες δηλώνω απλά παρών !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 11:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρακαλώ τους αγαπητους Vril και Χείρων, μετά την επίσκαψη τους στην Σελίνιτσα να μας αναλύσουν το θέμα: "αναγραφή πολιτικών συνθημάτων εντός των σπηλαίων. Αναλύοντας τα απώτατα όρια της μ@λ@κI@ς" (200 λέξεις έκαστος παρακαλώ)

Κύριε, κύριε, μπορώ σε έξι λέξεις ?

"Η βλακεία του ανθρώπου είναι ατελείωτη"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 19:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ,
Πήγατε λοιπόν στο Φενεό πουλάκια μου, ε;

πάνειος

quote:

Σε αυτην την Τρυπα Φενεου οπως την λενε συναντηθηκε η Φρικη των ανθρωπων με το Μεγαλειο της Φυσης και αυτα τα θαυμαστα που δημιουργησε σιγα σιγα ...σταγονα σταγονα


...
quote:

μπορει να δεις καποιος ποσο ¨μικροι¨ ειμαστε απεναντι στην Μητερα Φυση... και ποσο ¨μικρες¨και θλιβερες ειναι οι δικες μας πραξεις.....

Aν και δεν είμαι 100 % σίγουρος τί ακριβώς θέλεις να πεις με τα παραπάνω φίλε πάνειε, εγώ τα βρήκα "γάντι" και στα "κλέβω".
Αντικαθιστώ τη λέξη "Φενεό" με τη "Σελίνιτσα"¨, και βάζω πρωταγωνιστή τον εαυτό μου...

Vril

quote:

Μια εμεπιρεία και αυτή και που το συζητήσαμε με τον Νεκ, θα σου πεί και αυτός την άποψή του (αν θέλει !), το να παραδεχτείς ότι καλύτερα να μην το κάνεις και να κάνεις πίσω πρίν σε "φάει" είναι πολύ καλύτερο !

πάνειος

quote:

Χειρων πως τα ειδες τα πραγματα λιγο ταλαιπωρημενο το σπηλαιο ετσι; αλλα αξιζε μην μου πεις...

Λοιπόν, παιδιά , εγώ ΔΕΝ μπήκα στη Σελίνιτσα. Μάλλον μπήκα για 50-100 μέτρα και βγήκα. Το έχασα αυτό το σπήλαιο, όπως και -προς στιγμήν- έχασα τα πάντα γύρω μου. Κέρδισα όμως ένα πρώτης τάξεως μάθημα, -και εκ των υστέρων- είμαι πολύ χαρούμενος γι'αυτό. Ένα μάθημα απέναντι στην αλλαζονεία,τον εγωισμό, την υπερ-σιγουριά, και την τυφλή εμπιστοσύνη στην κρίση μου, μια πρώτης τάξεως σφαλιάρα απέναντι στον -λάθος- τρόπο που είμαι -δυστυχώς- ικανός να προσεγγίζω κάποιες -λάθος - φορές τα πράγματα, και στην πρωτοφανής απερισκεψία που μπορώ να λειτουργήσω αυτές τις -λάθος- φορές.
Αν και ακούγονται ασαφή τα παραπάνω, δεν θα ήθελα να επεκταθώ με λεπτομέρειες γιατί θεω΄ρω ότι πήρα ένα καλό μάθημα, σto δημόσιο ετούτο forum που μας φιλοξενεί, και ελπίζω να μπορέσω να το κάνω από κοντά.

dim.kar

quote:

Όσο για το ότι πρέπει να γνωριστούμε: νομίζεις πως θα γλυτώσεις με ένα γεια στο ΣΕΛΑΣ;

Είμαι βέβαιος ότι δεν τον νομίζει κανένας αυτό φίλε dim.kar!


Edited by - Χείρων on 29/06/2005 19:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 19:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(πάνειε και dim.kar, οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές από αρτεμίσιο
και φενεό)

Εγώ βέβαια δεν κατάφερα να έχω φωτός από το ΣΚ. Η ψηφιακή μου Nikon,
έκανε και αυτή ένα δροσερό μπανάκι μέσα στο ενάλιο σπήλαιο του Βατσιμιδίου. Vril, αναζητείται nikon με τουλάχιστον 3.2 Mp, για να δω αν το μισο-giga sd, μου έχει επιβιώσει. Έχω πολλές φωτό και video ,από το φαράγγι της Νούπαντης που κάναμε το Σάββατο το πρωί, ε, και επειδή είναι το παρθενικό μου φαράγγι, ξέρεις τώρα στεναχωριέμαι λιγάκι.

Με την ευκαιρία, ξέρετε τί φάση παίζει κάθε χρόνο του Προφήτητη Ηλία, στην Κορυφή του Ταύγετου;

Πάλι με την ευκαιρία, το ΣΚ που έρχεται , παίζει μια φάση με τον ΠΟΑ, στην Κάρυστο το "βλέπει" κανείς;

U-le-cha!
(Αυτοσχέδιος χαιρετισμός του Χείρων)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 22:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάς για σπήλαιο Αγίας Τριάδας; Καλό αν και αναγκαστικά θα πάτε μέχρι ον καταρράκτη... Τα ωραία του σπηλαίου είναι όμως από κει και ΠΑΝΩ... Κάποια στιγμή θα το κανονίσουμε κι αυτό...

Το επόμενο Σάββατα εμείς θα κάνουμε κάποια σπηλιά μέσα στην Αττική μάλλον (δεν ξέρω ποιά) και την Κυριακή έχει φαράγγι των Μύλων στα Γεράνεια (εκδρομή συλλόγου ανοικτή στο κοινό, το φαράγγι δεν έχει νερό (τώρα), αλλά καμμιά 20αριά ραπέλ με το μεγαλύτερο 25 μέτρα και μπάνιο στη θάλασσα. Όποιος γουστάρει ακόμη και χωρίς εμπειρία, ευπρόσδεκτος...)

Αυτό το Σάββατο δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει... Να ξαναμιλήσουμε Παρασκευή;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2005, 22:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xείρων αναρωτιέσαι τι εννοεί ο Θανασοπάνειος:

quote:
Σε αυτην την Τρυπα Φενεου οπως την λενε συναντηθηκε η Φρικη των ανθρωπων με το Μεγαλειο της Φυσης και αυτα τα θαυμαστα που δημιουργησε σιγα σιγα ...σταγονα σταγονα

...

μπορει να δεις καποιος ποσο ¨μικροι¨ ειμαστε απεναντι στην Μητερα Φυση... και ποσο ¨μικρες¨και θλιβερες ειναι οι δικες μας πραξεις.....


Απλά στην διάρκεια του Εμφυλίου κάποιοι έλληνες πέταξαν καμμιά 200αρια (για να 'μαστε ρεαλιστές...) άλλους έλληνες στον πάτο του πρώτου πηγαδιού... To link που παρέθεσε ο Vril (πετώντας φυσικά τις βλακώδεις τερατολογίες είναι ενδεικτικό...).

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2005, 02:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Πανσέληνο του Ιουλίου...>http://www.samothrakifestival.com/
((http://www.niki-samothraki.gr/welcgreek.htm))

©M_oz codeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2005, 01:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xείρων αναρωτιέσαι τι εννοεί ο Θανασοπάνειος:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σε αυτην την Τρυπα Φενεου οπως την λενε συναντηθηκε η Φρικη των ανθρωπων με το Μεγαλειο της Φυσης και αυτα τα θαυμαστα που δημιουργησε σιγα σιγα ...σταγονα σταγονα

...

μπορει να δεις καποιος ποσο ¨μικροι¨ ειμαστε απεναντι στην Μητερα Φυση... και ποσο ¨μικρες¨και θλιβερες ειναι οι δικες μας πραξεις.....


--------------------------------------------------------------------------------


Απλά στην διάρκεια του Εμφυλίου κάποιοι έλληνες πέταξαν καμμιά 200αρια (για να 'μαστε ρεαλιστές...) άλλους έλληνες στον πάτο του πρώτου πηγαδιού... To link που παρέθεσε ο Vril (πετώντας φυσικά τις βλακώδεις τερατολογίες είναι ενδεικτικό...).



Αυτο εννουσα φιλε Χειρων που λεει ο dim kar

ΠΡΟΣ dim kar ΜΗΤΣΟΚΑΡΑΓΙΑΝΝΕ μια ιδεα ¨ΒΑΡΑΘΡΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ¨ ΥΜΗΤΤΟΣ που δεν το χουμε κανει ολοι και μια ακομα .....ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΒΟΡΙΑ στην ΜΑΝΗ.....



quote:
Με την ευκαιρία, ξέρετε τί φάση παίζει κάθε χρόνο του Προφήτητη Ηλία, στην Κορυφή του Ταύγετου;



Φιλε Χειρων αυτο που παιζει ειναι εσυ με την παρεα σου στην κορυφη και αλλα 150 ατομα!! οποτε αν θελεις να ¨κοινωνησεις¨ το μερος μαλλον ειναι ακαταλληλη ημερα .....αν σου αρεσει παλι να βρεθεις με πολυ κοσμο στην κορυφη του ΤΑΥΓΕΤΤΟΥ ειναι η πιο καταλληλη ημερα.
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 00:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Παραθετω μια πολυ ομορφη ιστορια ....εναν θρυλο που υπρχει για τον Παρνασσο και το Ασκηταρειο του Γεροθεου κοντα στην κορυφη

ΤΟ ΑΣΚΗΤΑΡΕΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΘΕΟΥ

Οι Παρνασιωτες λενε Ασκηταριο την μεγαλη σπηλια που βρισκεται ψηλα στο βουνο στο δρομο προς την κορυφη λιγο πριν το Αλκαϊτικο λιβαδι και την Κατω Στρουγκα.

Ο Νικολαος Πολιτης γραφει για το Ασκηταριο του Γεροθεου…..

« Διηγουνται δε ότι περι τα τελη της προπαρελθουσης εκατονταετηριδος μοναχος τις εκ της μονης του Οσιου Λουκα , Γεροθεος καλουμενος , επεθυμισε να ιδη το παλατιον του Κατεβατου και των στοιχειων το παλεμα και το φοβερον απογειο παραλαβων δε τροφας και ξυλα και ει τι άλλο αυτω αναγκαιον ανηλθεν εις τον Παρνασσον μηνι Νοεμβριω και εκλεισθη εν τινι σπηλαιω κειμενω προς το βορειοδυτικον της ακροτατης του ορους κορυφης.

Εκει εζησε μεχρι των μεσων Μαρτιου και ειδεν οσα να ιδη εποθει…

Καιτοι όμως και σιτια ειχεν ικανα και καυσιμα ξυλα αλλα η βοη των παλαιοντων Καιρων ο κτυπος και ο ποδοβολητος αυτων αι βρονται αι αστραπαι του ουρανου το μουγκρισμα του Παρνασσου τον εφοβησαν ουτως ώστε αφειλον αυτου πασα ρωμην το δε απωγειο του Μαρτιου κατεμαρανεν αυτόν και ερουφηξε το αιμαν του ωστε ειδε φανερα τον χαρον προσερχομενον και ισταμενον προ της εισοδου του σπηλαιου .

Τοτε εγραψε επι μιας πλευρας του σπηλαιου ταυτα.

¨Ειδα το παλεμα στοιχειων , ειδα και το παλατι κι άλλο δεν εφοβηθηκα σαν του Μαρτιου τα απογειο¨.

Υπαρχουν όμως άλλες δυο παραλαγες του ιδιου διστιχου η μια λεει….

¨Ουτε από την πεινα πεθανα ουτε κι από την διψα

απ τον βουσμο της Λιακουρας κι απ του Μαρτιου τα απογειο¨.

Και η δευτερη …

¨Ειδα το παλεμα στοιχειων ειδα και το παλατι κι άλλο δεν εφοβηθηκα απ τον βουσμο της Λιακουρας και του Μαρτιου τα απογειο¨.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ¨ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ¨

¨ΠΑΡΝΑΣΙΩΤΙΚΑ¨ ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ

ΠΑΝΕΙΟΣ

ΥΓ DIM KAR τι γινεται που βρισκεσαι;
ΥΓ 2 απο οτι σου λεγα για το Ταυγεττο Χειρων τωρα μετα τα τελευταια γεγονοτα βαλε τον κοσμο επι 2 εχει παει Λαος και Κολωνακι τωρα εκει πανω με την υποθεση Λιαντινη .....



Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 08:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

θανασοπάνειε ρωτάς που βρίσκομαι; Μισός έδω, μισός εκεί... Αλλά θα στρώσει, δεν θα στρώσει; Την Κυριακή πάντως βρέθηκα σε γάμο στο Καρπενήσι σε σπηλαιοεκκλησιά και με αναχώρηση του γαμπρού και της νύφης σε άλογα!

Την Δευτέρα πάντως ανέβηκα με έναν νεαρό (από αυτούς που συζητούσαμε σε σχέση με την Ομορφοκλησσιά) στον Αρχέδημο/Συκιά/Κολώνες.
Ελπίζω να του κόλλησα το (σωστό) μικρόβιο.

Για την Παρεξήγηση/Τρύπα του Βοριά που μου γράφεις: για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να ξαναπάω παρεξήγηση μέσα στην Ιουλιάτικη ζέστη... Και η τρύπα του Βοριά μας πέφτει λίγο μακριά...

Οπότε: το Σάββατο πάμε (όποιοι θέλουν) να ψάξουμε την Νέδα της Αργολίδας (φαράγγι ανάλογης ομορφιάς και τεχνικών δυσκολιών (καμμιάς δηλαδή και παντελώς άγνωστης (πρόσβαση, χρόνος κλπ κλπ)... Την Κυριακή πάμε φαράγγι Μύλων / Γεράνεια . Αν κανείς γουστάρει, μαιηλιά...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 00:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ,

Τί κάνετε ρε παιδιά είστε καλά;

Φίλε Πάνειε , πολύ ωραία η ιστορία που παρέθεσες.

quote:
ΥΓ 2 απο οτι σου λεγα για το Ταυγεττο Χειρων τωρα μετα τα τελευταια γεγονοτα βαλε τον κοσμο επι 2 εχει παει Λαος και Κολωνακι τωρα εκει πανω με την υποθεση Λιαντινη .....

Λες δηλαδή να περιμένουμε να περάσει η ...μόδα;

quote:

Την Κυριακή πάμε φαράγγι Μύλων / Γεράνεια . Αν κανείς γουστάρει, μαιηλιά...

Είμαι μέσα, αν μου πεις που θα σας βρω... και αρκεί να μην έχεε τίποτα ραπελάκια, που θα πρέπει να με μάθετε, για να μην με κουβαλάτε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 07:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Χείρων, μην μου στεναχωριέσαι... Κάπως θα σε κατεβάσουμε...


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2005, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την Παρεξήγηση/Τρύπα του Βοριά που μου γράφεις: για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να ξαναπάω παρεξήγηση μέσα στην Ιουλιάτικη ζέστη... Και η τρύπα του Βοριά μας πέφτει λίγο μακριά...


ΟΚ θα ρθει η ωρα τους λοιπον ....καλα να περασετε εκει που θα πατε....εμενα σε καμμια τρυπα με βλεπω το ΣΚ η πεζοπορια σε βουνο ...

quote:
Λες δηλαδή να περιμένουμε να περάσει η ...μόδα;



Ναι Χειρων ας περασει η αναμπουμπουλα που υπαρχει τωρα εκει και παμε οταν καταλαγιασουν τα πραγματα να δουμε εκτος των αλλων και την περιφημη σπηλια με την ησυχια μας.

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 16:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ,
Αφού τό 'φερε η κουβέντα για "Ταύγετο", "φαράγγια", "μύλους"
και μιας και συνηθίζουμε σε αυτό το θέμα να "μιλάμε" και με φωτωγραφίες , να κάτι από το φαράγγι της Νούπαντης στον Ταύγετο:

Ο οδηγός μας, μας ενημέρωσε ότι το συγκεκριμένο κτίσμα ήταν φράγκικη φρουρά , "τον καιρό εκείνο".

Οι Μανιάτες (από την έξω Μάνη) χρησιμοποιούσαν το φαράγγι της Νούπαντης, σαν πέρασμα για να κάνουν καταδρομικές προς την έσω Μάνη. Οι φράγγοι λοιπόν έθεσαν μια φρουρά μέσα στο φραράγγι, κάτι σαν σύστημα έγκαιρης προειδοποίησης με τα σημερινά δεδομένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 16:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πέτρινο γεφύρι, δεν χρησιμοποιείται πια, και παρόλα αυτά στέκεται ακόμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy