ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 τι ειναι ο χρονος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2011, 21:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε φτάσει σ’ ένα σημείο καμπής .

Αντί να αρχίσουμε από τον αφηρημένο κόσμο των ατόμων και των μορίων και να προσπαθήσουμε να συναγάγουμε νόμους που διέπουν τον μακροσκοπικό κόσμο των χιονάνθρωπων και των ταύρων σε υαλοπωλεία , γιατί να μην κάνουμε το αντίθετο ;

Γιατί να μην πιστέψουμε όσα μας λένε οι αισθήσεις μας και όσα περιγράφουν οι ποιητές χιλιάδες χρόνια τώρα ;

Η θεμελιώδης πραγματικότητα στον κόσμο μας δεν πρόκειται να βρεθεί στα μικρά μέρη του αλλά στη δυνατότητα αλλαγής που έχουν οι μεγάλες συγκεντρώσεις ατόμων και μορίων , κάτι που εκφράζεται από τον Δεύτερο Νόμο της θερμοδυναμικής .

Πρόκειται για τολμηρό και ευφάνταστο άλμα , είδαμε όμως ότι υπάρχουν σοβαροί λόγοι για κάτι τέτοιο , πράγμα που φάνηκε στα πορτρέτα του χώρου των φάσεων , τα οποία μας έδειξαν πώς η λειτουργία της απλής “αντιστρεπτής” μηχανικής παράγει χαοτική και μη αντιστρεπτή συμπεριφορά .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2011, 23:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ το πορτρέτο στο χώρο φάσεων ενός αιωρούμενου εκκρεμούς είναι ένα σαφώς ορισμένο σημείο που έχει παγιδευτεί σε μια τροχιά , πράγμα που δεν δίνει καμιά ένδειξη για το πέρασμα του χρόνου , μόλις θεωρήσουμε οριακά πολυπλοκότερα συστήματα , τα αποτελέσματα είναι εντελώς διαφορετικά .

Η δυναμική συμπεριφορά έστω και τριών συγκρουόμενων σφαιρών του μπιλιάρδου είναι τόσο ασταθής ώστε είναι αδύνατο να προβλεφθεί η συμπεριφορά τους . Το πορτρέτο στο χώρο φάσεων γίνεται μια κηλίδα πιθανοτήτων που ξεπετάει βλαστάρια τα οποία γλιστρούν και απλώνονται εξερευνώντας μυριάδες δυνατότητες . Το πέρασμα του χρόνου αντιστοιχεί στο χνούδι που εκτείνεται όλο και περισσότερο στο χώρο των φάσεων .

Η έναρξη του χάους ( επομένως και το βέλος του χρόνου ) γίνεται αμέσως φανερή όταν ασχοληθούμε με τον κόσμο γύρω μας , όπου τα αντικείμενα περιέχουν αμέτρητα άτομα . Έπειτα από λίγες μόνο συγκρούσεις είναι αδύνατο να προβλέψουμε τη συμπεριφορά ενός μορίου αερίου .

Για αντικείμενα με μεγαλύτερη μάζα , όπως ένας πλανήτης που κινείται γύρω από τον Ήλιο , μπορούμε ως ένα βαθμό να κάνουμε πιο μακροχρόνιες προβλέψεις , ακόμα και για εκατομμύρια χρόνια .

Όμως , ακόμα και αυτά θα γίνουν τελικά απρόβλεπτα , και θα είμαστε σε θέση να προβλέψουμε μόνο τα αδρά χαρακτηριστικά του σύμπαντος , όπως είναι η θερμοκρασία και η πυκνότητα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 21:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι νέες ιδέες για την πολυπλοκότητα φαίνεται να αναστατώνουν τη συμβατική επιστήμη .

Ο Δεύτερος Νόμος της θερμοδυναμικής , ο οποίος περιγράφει τη συμπεριφορά τεράστιου μορίων , είναι ένα στοιχείο της θεμελιώδους αλήθειας .

Ο αναγωγισμός , με τις απόπειρές του να εξηγήσει τον κόσμο διαμέσου της συμπεριφοράς των μικροσκοπικών συνιστωσών του και μόνο , δεν ισχύει .

Αντί να διατεινόμαστε ότι το βέλος του χρόνου είναι αυταπάτη , πρέπει να θέσουμε το ερώτημα μήπως είναι απλώς προσεγγίσεις ή αυταπάτη οι χρονικά συμμετρικοί “θεμελιώδεις” νόμοι ; Στο κάτω – κάτω , φαίνεται ότι εφαρμόζονται μόνο σε εξαιρετικά απλά συστήματα .

Δεν αντιμετωπίζουμε πλέον την πιθανότητα να εμφανιστεί το βέλος του χρόνου αυθαίρετα σε κάποια δεδομένη κλίμακα μήκους .

Αντιθέτως , μπορούμε να το δούμε να αποκαλύπτεται καθώς αναπτύσσεται η πολυπλοκότητα .

Βεβαίως , εξακολουθεί να παραμένει μυστηριώδης ο ρόλος του στο εξιδανικευμένο επίπεδο της απόλυτης απλούστευσης .

Τι θα ακολουθήσει ; Φαίνεται ότι βαδίζουμε ψηλαφητά προς ένα όραμα . Ιδού η γνώμη του Prigogine :

“Η μη αντιστρεπτότητα δεν αντιστοιχεί σε κάποια συμπληρωματική προσέγγιση που εισάγεται στους νόμους της δυναμικής αλλά η ενσωμάτωση της δυναμικής σε έναν ευρύτερο φορμαλισμό" (From Being to Becoming) .

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ ότι ο μικροσκοπικός κβαντικός κόσμος , όπως τον γνωρίζουμε , είναι γεμάτος αινιγματικά διφορούμενα (εκφράζονται χαρακτηριστικά από το πρόβλημα της μέτρησης) , τα οποία απαιτούν αναφορά στην a priori ύπαρξη του μακροσκοπικού επιπέδου προκειμένου να υπάρξει έστω και λίγο νόημα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 16:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε επίσης αναφέρει ότι μια γενικότερη θεωρία που θα εμπεριέχει τόσο την κβαντική μηχανική όσο και τη γενική σχετικότητα ενδέχεται να είναι ενδογενώς ασύμμετρη στο χρόνο .

Ενώ απέχουμε πολύ από το σημείο όπου θα καταλαβαίνουμε πλήρως τη φύση , όπως θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε μερικοί θεωρητικοί φυσικοί , είναι πιθανό να βρισκόμαστε στο κατώφλι ενός ριζικά νέου πλαισίου , μέσα στο οποίο ο χρόνος καταλαμβάνει κεντρικό και όχι περιθωριακό ρόλο .

Οι περισσότεροι επιστήμονες ασπάζονται σήμερα την άποψη του αναγωγισμού .

Το ταξίδι μας μέσα από την επιστήμη , όμως , έδειξε ότι πρέπει να εξετάζουμε το σύμπαν στο σύνολό του και να υιοθετήσουμε μια περισσότερο ολιστική οπτική .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 13:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παραθέσουμε το σχόλιο του συγγραφέα Alvin Toffler:

“Μια από τις πλέον ανεπτυγμένες δεξιότητες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού είναι η αναλυτική διαδικασία : η διάσπαση των προβλημάτων στις μικρότερες δυνατές συνιστώσες τους . Είμαστε καλοί σ’ αυτό , τόσο καλοί , ώστε συχνά να ξεχνάμε να ξαναβάλουμε τα κομμάτια στη θέση τους” .

Απαιτείται μια νέα θεωρία , μια θεωρία που θα προσφέρει βαθύτερη κατανόηση του χρόνου .

Από τα επιχειρήματα που παρουσίασα μέχρι τώρα , μπορούμε να δούμε καθαρά τι πρέπει να μπορεί να κάνει αυτή η νέα θεωρία .

Θα εξοβελίσει τις ιδιομορφίες που υπονομεύουν τη σχετικότητα του Αϊνστάιν .

Θα τερματίσει τη διαμάχη που αφορά το νόημα της πράξης μέτρησης στην κβαντική θεωρία .

Θα απαγορεύσει αμετάκλητα το ταξίδι στο χρόνο , την αυτοβρεφοκτονία και τις άσπρες τρύπες (οι αντίστροφες στο χρόνο μαύρες τρύπες) , ενώ θα καταστήσει άχρηστη την προσφυγή σε επιχειρήματα που βασίζονται στην υποκειμενικότητα και την αυταπάτη .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναπόφευκτο συμπέρασμα στο οποίο καταλήξαμε είναι ότι οι παραδοσιακές μέθοδοι του φυσικού , που βασίζονται στην αδικαιολόγητη έμφαση που δίνεται σε απλά ή εξιδανικευμένα μοντέλα , είναι πολύ στενές για να καταστήσουν κατανοητά ακόμα και τα καθημερινά φαινόμενα .

Πρέπει να αναγνωρίσουμε την ενδογενή πολυπλοκότητα της πραγματικότητας και να αποδεχθούμε μια ριζική αναδιαμόρφωση του εννοιολογικού πλαισίου .

Οι σημερινές προσπάθειες έχουν πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια από το αρχικό πρόγραμμα του Boltzmann , αν και διατηρούμε τις βαθιές γνώσεις που μας πρόσφερε .

Ζούμε σ’ έναν κόσμο στον οποίο το μέλλον υπόσχεται άπειρες δυνατότητες , ενώ το παρελθόν βρίσκεται αμετάκλητα πίσω μας .

Το βέλος του χρόνου είναι ουσιαστικό για τη διατήρηση της ακεραιότητας της επιστήμης . Είναι το μέσο της δημιουργικότητας μέσα από το οποίο μπορούμε να κατανοήσουμε τη ζωή .

Μόνο αν αναγνωρίσουμε αυτά τα γεγονότα θα μπορέσουμε να αρχίσουμε μια πνευματική προσπάθεια που θα φέρει κοντά την ανθρώπινη και την επιστημονική εμπειρία μας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΕΦΥΓΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ ΘΑ ΕΛΘΕΙ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΩΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΕΦΥΓΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ ΘΑ ΕΛΘΕΙ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΩΝ



Η κοτσανα ειπωθηκε,δεν υπαρχει.
Η κοτσανα θα ειπωθει,δεν υπαρχει.
Αρα η κοτσανα δεν υπαρχει!!


Συγνωμη βρε παιδια δεν μπορω να κρατηθω
μερικες φορες!1

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΕΔΩ Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚΤΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2011
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΞΗ ΩΡΕΣ,ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΗ
ΩΡΕΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΕΔΩ Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚΤΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2011
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΕΙΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΞΗ ΩΡΕΣ,ΙΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΗ
ΩΡΕΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΜΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ.



Xμ...σωστο αυτο που λες!!
Μου θυμιζει Ουμπ.Εκο,Το νησι της τελευταιας μερας.
Παντως εσυ εισαι το παρελθον εγω το μελλον και το
παρον κοινο.Πως σου φαινεται αυτο?
Και καλως ματαξαναηλθες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ,ΕΞΗΓΙΣΕ ΜΟΥ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΣΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΩΝ,ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΥ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 02:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ,ΕΞΗΓΙΣΕ ΜΟΥ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΣΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΩΝ,ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΥ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ ?



Ειναι θεμα παρατηρητη φιλε μου.Αναλογα την θεση και η παρατηρηση.
Ομως ειμαστε σιγουρα και οι δυο στο παρον αλλα ο καθενας στον
δικο του χρονο.Σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει το ακριβως παρον.
Ακομα και αν ηταν δυνατον να κοιταζομαστε,ο χρονος που θα επρεπε
να διανυσει το φως,ωστε να γινει αντιληπτη η εικονα μας,θα εθετε
αυτοματα και τους δυο στο παρελθον εναλαξ.
Το μελλον ειναι ψευδαισθηση που απορρεει απο τον ορισμο αναφορας
της ωρας,ως σημειο μετρησης του χρονου για τον καθενα χωριστα.
Εγω ειμαι στο μελλον για σενα επειδη θελεις ακομη 6 ωρες να φθασεις στον δικο μου χρονο,αναφορικα με την μετρησή του.Ομως ο χρονος μας ειναι σχετικος και οχι πραγματικος.Αρα ειμαστε και οι δυο στο
παρον,την ιδια χρονικη στιγμη,σε διαφορετικο χωρο,με διαφορετικη
αντιληψη του χρονου,λογω αποστασης.
Δεν μπορω να τα πω πιο απλα,αλλα πιστευω να καταλαβες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 03:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ,ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 11:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ,ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ?



Κατα μια εννοια ναι.Θα προτιμουσα ομως το σχετικος
σαν λεξη που αποδιδει πιο σωστα το νοημα του χρονου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 14:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Κατα μια εννοια ναι.Θα προτιμουσα ομως το σχετικος
σαν λεξη που αποδιδει πιο σωστα το νοημα του χρονου.
-----------------------------------------------------
Ψαχνομαι,νοιωθω πιεστικη την αναγκη να αποδεσμαυτω απο τις τετριμενες/επιβεβλημενες εννοιες και πρακτικες,λειτουργω
απ'οσο θυμαμαι τον εαυτο μου περισσοτερο με τη "καρδια"
παρα με το μυαλο.
Αυτα,να υπολογιζονται παρακαλω,στις μελλοντικες τοποθετησεις μου.
Θεωρω το χρονο,σαν ροη αυτου που αναζηταμε και πιστευω οτι,οταν το βρουμε,ο χρονος δεν θα υπαρχει.

Edited by - Notirk on 30/03/2011 14:46:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 16:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτο που λες ισχυει φιλε.
Το αχρονο καποτε,πριν την αρχη του χρονου,υπηρχε!
Συμφωνα με την αντιληψη μας παντα.
Και πιθανως στο μελλον,σε καποια ειδικη κατασταση
της υπαρξης,να μην υπαρχει χρονος.
Δεν ειναι λαθος αυτη σου η σκεψη.Πιθανοτητα ειναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 10:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Notirk

Φίλε μου είναι προφανές πως έχεις μπλέξει στα γρανάζια ενός πανάρχαιου προβλήματος που ακούει στο όνομα “η φύση του χρόνου”
Δεν θα αναφερθώ στις παλιές ερμηνείες που έχουν κατά καιρούς αποδοθεί.

Στη σύγχρονη φυσική, ο χρόνος αποτελεί την τέταρτη διάσταση του σύμπαντος.

Φίλε μου θα διαφωνήσω στην άποψη πως ο “χρόνος είναι η ροή αυτού που αναζητάμε , και πως μόλις το βρούμε παύει να υπάρχει ο χρόνος.”

Ο χρόνος από μόνος του δεν μπορεί να νοηθεί. Δεν είναι κάτι αυθύπαρκτο.
Η ύπαρξή του είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ύπαρξη του χώρου και την ύπαρξη υλοενέργειας.
Ουσιαστικά όλα αυτά μπορούν να νοηθούν ΜΟΝΟ σαν ένα σύνολο αλληλεξαρτήσεων.
ΔΕΝ μπορούμε δηλαδή να νοήσουμε και να ορίσουμε τις έννοιες Χρόνος, Χώρος, Ύλη, Ενέργεια, σαν έννοιες υπαρκτές καθεαυτές.
ΔΕΝ μπορούν να υπάρξουν ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ, ούτε και μπορούμε να νοήσουμε την ύπαρξη τριών εξ αυτών, χωρίς την ύπαρξη και της Τέταρτης.

Αυτός είναι και ο ουσιαστικός λόγος της διαφωνίας μου στην αναφορά σου, πως υπό κάποια συνθήκη παύει να υπάρχει ο χρόνος, ενώ θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε εμείς.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η ύπαρξη της ύλης και της ενέργειας, ορίζει-υποδεικνύει στο χωροχρόνο πως θα παραμορφωθεί-συστραφεί, και ο χωροχρόνος ορίζει-υποδεικνύει στην υλοενέργεια πως θα κινηθεί.

Η κατανόηση της φύσης του χρόνου είναι πολύ δύσκολη, και έχει οδηγήσει σε πολλές αντιπαραθέσεις τους φυσικούς, κυρίως για το βέλος της ροής του χρόνου και όχι μόνο.
Αυτό έχει δώσει λαβή για σενάρια επιστημονικής φαντασίας και ταξίδια στο χρόνο(παρελθόντα και μέλλοντα), χωροχρονικές σήραγγες κλπ κλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 00:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα φιλε gianipseftis,εκει που καθομουν και σκεφτομουν περι χρονου
και ενοιωθα κατι σαν κενο μεσα μου,μου ηρθε απο το "πουθενα" μια
απαντηση:"Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ" και την ιδια στιγμη το κενο εξαφανιστηκε και στη θεση του μπηκε ενα συναισθημα σιγουριας και αγαλιασης.
Ακομα αυτο δεν το εχει επεξεργαστει ο εγκεφαλος μου,αν το κατορθωσει
θα το καταθεσω εδω αμασως.

Edited by - Notirk on 01/04/2011 00:02:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 10:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπό αυτή την έννοια φίλε μου, κοντά έπεσες.
Αν αντικαταστήσουμε “την ροή αυτού που αναζητάμε” με “την ροή αυτού που υπάρχει και παρατηρούμε”, θα είμαστε ακόμη ποιο κοντά.
Μιλάμε βεβαίως πάντα για τον κόσμο μας, αυτόν που εμείς βιώνουμε και παρατηρούμε
.
Σε αυτό τον κόσμο, ο χρόνος θα λέγαμε είναι η κίνηση, και γίνεται αισθητός με την ροή και την αλλαγή της θέσης, όψης, του χρώματος, της θερμοκρασίας, της φωτεινότητας και γενικά των πάσης φύσεως μεταβολών στο “κάδρο” μας.
Με μια φωτογραφική μηχανή θα μπορούσαμε να “παγώσουμε” τις μεταβολές μιας δεδομένης στιγμής.
Θα ήταν “σαν το πάγωμα” του χρόνου.
Λέω “σαν” γιατί ουσιαστικά η ΦΩΤΩ είναι η αποτύπωση μιας εικόνας την στιγμή που πέφτει το κλείστρο, και τίποτε άλλο.
ΔΕΝ αναπαριστά το σταμάτημα του χρόνου.

Αν μπορούσαμε να φανταστούμε τον εαυτό μας να υπάρχει και να λειτουργεί αφεαυτού σε έναν όμως κόσμο που ξαφνικά σταματά ο χρόνος ,(παύει δηλαδή να υπάρχει – γιατί χωρίς ροή δεν υφίσταται) , τα αποτελέσματα θα ήταν άμεσα και τρομαχτικά.

ΔΕΝ θα βλέπαμε τίποτα – ΑΠΟΛΥΤΟ σκοτάδι (δεν θα υπήρχε κίνηση φωτονίων)
ΔΕΝ θα ακούγαμε τίποτα – ΝΕΚΡΙΚΗ σιγή (καμία διαταραχή στον αέρα)
ΔΕΝ θα είχαμε βάρος (η βαρύτητα είναι επιτάχυνση ή έλξη)

Θα είμαστε ουσιαστικά ΜΟΝΟΙ μας στο ΤΙΠΟΤΑ.

Είναι περίπου αυτό που στο προηγούμενο ποστ μου, επεσήμανα σαν διαφωνία στην αναφορά σου
“παύει να υπάρχει ο χρόνος”
Αν πάψει να υπάρχει ο χρόνος, παύουμε να υπάρχουμε και εμείς ακαριαία.

Η Ύλη, η Ενέργεια και ο Χώρος, ΔΕΝ υφίστανται άχρονα.

Φίλε μου σου αναφέρω κάποιες δικές μου σκέψεις σχετικά με το πρόβλημα του χρόνου που ανέφερες, με σκοπό να βοηθήσω (αν γίνεται) να “σχηματίσεις” τον δικό σου κόσμο

Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 23:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπό αυτή την έννοια φίλε μου, κοντά έπεσες.
Αν αντικαταστήσουμε “την ροή αυτού που αναζητάμε” με “την ροή αυτού που υπάρχει και παρατηρούμε”, θα είμαστε ακόμη ποιο κοντά.
Μιλάμε βεβαίως πάντα για τον κόσμο μας, αυτόν που εμείς βιώνουμε και παρατηρούμε
.
Σε αυτό τον κόσμο, ο χρόνος θα λέγαμε είναι η κίνηση, και γίνεται αισθητός με την ροή και την αλλαγή της θέσης, όψης, του χρώματος, της θερμοκρασίας, της φωτεινότητας και γενικά των πάσης φύσεως μεταβολών στο “κάδρο” μας.
Με μια φωτογραφική μηχανή θα μπορούσαμε να “παγώσουμε” τις μεταβολές μιας δεδομένης στιγμής.
Θα ήταν “σαν το πάγωμα” του χρόνου.
Λέω “σαν” γιατί ουσιαστικά η ΦΩΤΩ είναι η αποτύπωση μιας εικόνας την στιγμή που πέφτει το κλείστρο, και τίποτε άλλο.
ΔΕΝ αναπαριστά το σταμάτημα του χρόνου.

Αν μπορούσαμε να φανταστούμε τον εαυτό μας να υπάρχει και να λειτουργεί αφεαυτού σε έναν όμως κόσμο που ξαφνικά σταματά ο χρόνος ,(παύει δηλαδή να υπάρχει – γιατί χωρίς ροή δεν υφίσταται) , τα αποτελέσματα θα ήταν άμεσα και τρομαχτικά.

ΔΕΝ θα βλέπαμε τίποτα – ΑΠΟΛΥΤΟ σκοτάδι (δεν θα υπήρχε κίνηση φωτονίων)
ΔΕΝ θα ακούγαμε τίποτα – ΝΕΚΡΙΚΗ σιγή (καμία διαταραχή στον αέρα)
ΔΕΝ θα είχαμε βάρος (η βαρύτητα είναι επιτάχυνση ή έλξη)

Θα είμαστε ουσιαστικά ΜΟΝΟΙ μας στο ΤΙΠΟΤΑ.

Είναι περίπου αυτό που στο προηγούμενο ποστ μου, επεσήμανα σαν διαφωνία στην αναφορά σου
“παύει να υπάρχει ο χρόνος”
Αν πάψει να υπάρχει ο χρόνος, παύουμε να υπάρχουμε και εμείς ακαριαία.

Η Ύλη, η Ενέργεια και ο Χώρος, ΔΕΝ υφίστανται άχρονα.

Φίλε μου σου αναφέρω κάποιες δικές μου σκέψεις σχετικά με το πρόβλημα του χρόνου που ανέφερες, με σκοπό να βοηθήσω (αν γίνεται) να “σχηματίσεις” τον δικό σου κόσμο

Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.




----------------------------------------------------------------------
Θα παψουμε να υπαρχουμε σαν σαρκα,κοκκαλα,ακαθαρσιες κ.λ.π.,αλλα θα ΕΙΜΑΣΤΕ,ενεργεια ΕΝΑ με τη κοσμικη ενεργεια ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ,
ενα με τη κοσμικη συνειδηση ενεργα συμετεχοντες στη δημιουργια κοσμων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2011, 23:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
ενα με τη κοσμικη συνειδηση ενεργα συμετεχοντες στη δημιουργια κοσμων.

Μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για αυτή σου την άποψη
στο θέμα Ancient aliens
(για να μην βγούμε εκτός θέματος από εδώ)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Notirk
ενα με τη κοσμικη συνειδηση ενεργα συμετεχοντες στη δημιουργια κοσμων.

Μπορούμε να μάθουμε περισσότερα για αυτή σου την άποψη
στο θέμα Ancient aliens
(για να μην βγούμε εκτός θέματος από εδώ)


Hellas at War



-------------------------------------------------------------------
Αγαπητε Aetherovamon,
Αδυνατω να δω καποια συνδεση της ως ανω αποψης μου με του εξωγηινους επισκεπτες της αρχαιοτητας.
Στην εν λογω αποψη μου,εχω κατα νου,την πριν απο την αρχη του ΧΡΟΝΟΥ κατασταση,το κατα την αντιληψημου, ΚΕΝΟ,ΤΟ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΦΩΤΟΣ,
ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ(ΜΑΣ).
Μ'αυτη την αποψη μου ανταπαντησα στο φιλο gianipseftis σχετικα με τη
θεση μου περι εννοιας του χρονου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 00:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγγνώμη,
μάλλον παρανόησα την φράση σου "συμετεχοντες στη δημιουργία κοσμων"
νομίζοντας οτι η "κοσμική συνείδηση", οπως είπες ,
εχει να κάνει με τη δημιουργία κόσμων/πολιτισμών



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 01:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε aetherovamon
Μαλλον εγω ειμαι υπευθηνος γι'αυτη σου τη παρανοηση,γιατι επρεπε να πω
"συμπαντικη συνειδηση" αντι κοσμικη,ξεχωριζοντας το συμπαν σαν ολον και τον κοσμο σαν μερος.Και παλι θεωροντας οτι το συμπαν ειναι τα παντα,ορατα και αορατα,εκδηλωμενα και ανεκδηλωτα και ο κοσμος ειναι μονο τα ορατα,αυτα που "κοσμουν".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2011, 10:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Notirk

Χωρίς χρόνο, δεν μπορούμε να υπάρχουμε ΟΥΤΕ σαν ενέργεια.
Αυτό φίλε μου προσπαθώ να σου υποδείξω, και να σε βοηθήσω να καταλάβεις.

Eχω καταλάβει τον αρχικό συλλογισμό σου και διέκρινα το “μπέρδεμα” που δημιουργεί στους προβληματισμούς σου η κατανόηση της έννοιας του χρόνου, μια πάρα πολύ δύσκολη έννοια, που έχει δημιουργήσει μεγάλες διαμάχες μεταξύ πολύ σπουδαίων επιστημόνων.
Το επεσήμανα από την αρχή αυτό, για να σου δείξω με πόσο δύσκολο θέμα προβληματίζεσαι.

Στις αναζητήσεις σου, μια και εμπλέκεται και ο χρόνος, σου ανέφερα πως ΑΧΡΟΝΑ δεν υπάρχει κάτι.
Ούτε ύλη, Ούτε ενέργεια, Ούτε ο χώρος μπορούν να νοηθούν ΧΩΡΙΣ χρόνο.

Ενέργεια λες.
Τι είδους ενέργεια?
Που θα υπάρχει η ενέργεια?
Δεν θα πρέπει να υπάρχει και ο χώρος?

Η ύπαρξη της ενέργειας μέσα σε χώρο, θα παραμορφώσει τον χώρο.
Η παραμόρφωση του χώρου, θα “αναγκάσει” την ενέργεια σε κίνηση.
Αν έχουμε κίνηση, θα έχουμε μεταβολή, έχουμε ΧΡΟΝΟ.
Αν έχουμε Ενέργεια, Χώρο, Χρόνο θα έχουμε και Ύλη, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ

Φίλε μου ΔΕΝ υπάρχει άλλο “μοντέλο”

ΟΛΟΙ αυτοί που μιλάνε για άυλες πνευματικές οντότητες είναι κατά την γνώμη μου αιθεροβάμονες.

Μιλώ σαν απλός αναζητητής-φίλος της γνώσης και της αλήθειας, καταθέτοντας την γνώμη μου προς κρίση και καλοπροαίρετη συζήτηση και αντίλογο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 18:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Notirk

Χωρίς χρόνο, δεν μπορούμε να υπάρχουμε ΟΥΤΕ σαν ενέργεια.
Αυτό φίλε μου προσπαθώ να σου υποδείξω, και να σε βοηθήσω να καταλάβεις.

Eχω καταλάβει τον αρχικό συλλογισμό σου και διέκρινα το “μπέρδεμα” που δημιουργεί στους προβληματισμούς σου η κατανόηση της έννοιας του χρόνου, μια πάρα πολύ δύσκολη έννοια, που έχει δημιουργήσει μεγάλες διαμάχες μεταξύ πολύ σπουδαίων επιστημόνων.
Το επεσήμανα από την αρχή αυτό, για να σου δείξω με πόσο δύσκολο θέμα προβληματίζεσαι.

Στις αναζητήσεις σου, μια και εμπλέκεται και ο χρόνος, σου ανέφερα πως ΑΧΡΟΝΑ δεν υπάρχει κάτι.
Ούτε ύλη, Ούτε ενέργεια, Ούτε ο χώρος μπορούν να νοηθούν ΧΩΡΙΣ χρόνο.

Ενέργεια λες.
Τι είδους ενέργεια?
Που θα υπάρχει η ενέργεια?
Δεν θα πρέπει να υπάρχει και ο χώρος?

Η ύπαρξη της ενέργειας μέσα σε χώρο, θα παραμορφώσει τον χώρο.
Η παραμόρφωση του χώρου, θα “αναγκάσει” την ενέργεια σε κίνηση.
Αν έχουμε κίνηση, θα έχουμε μεταβολή, έχουμε ΧΡΟΝΟ.
Αν έχουμε Ενέργεια, Χώρο, Χρόνο θα έχουμε και Ύλη, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ

Φίλε μου ΔΕΝ υπάρχει άλλο “μοντέλο”

ΟΛΟΙ αυτοί που μιλάνε για άυλες πνευματικές οντότητες είναι κατά την γνώμη μου αιθεροβάμονες.

Μιλώ σαν απλός αναζητητής-φίλος της γνώσης και της αλήθειας, καταθέτοντας την γνώμη μου προς κρίση και καλοπροαίρετη συζήτηση και αντίλογο.





----------------------------------------------------------
Αισθανομαι δεος με τον πλουτο των γνωσεων της πλοιοψηφιας των
μελλων αυτου του forum.Δεος,θαυμασμο αλλα και το βλεπω σαν μοναδικη ευκαιρια να μαθω.
Αν μου επιτρεπεις λοιπον μια , δυο ερωτησεις.
-Tι συμβαινει στο εσωτερικο των μαυρων οπων;Ενεργιεα υπαρχει;Χρονος υπαρχει;
-H σκοτεινη ενεργεια τι ειναι;
-Και κατι καινουργιο,στο πρωτο θεμα on line,"ΕΝΔΕΙΞΕΙς ΓΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΝΕΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ".
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2011, 20:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Notirk

Παρόλο ότι το ερώτημά σου απευθύνεται στον φίλο gianipseftis, θα απαντήσω εν συντομία εγώ, αφού έτυχε ν'ανοίξω τώρα τον υπολογιστή μου και είδα το μήνυμά σου, και ας συμπληρώσει εκείνος ότι θεωρεί απαραίτητο στα γραφόμενά μου.

Μια πρώτη απάντηση στο ερώτημα : "Τι υπάρχει στο εσωτερικό μιας μαύρης τρύπας" έδωσαν ο J. Robert Oppenheimer και ο Hartland Snyder το 1939 στην κλασική εργασία τους σχετικά με την κατάρρευση ενός σφαιρικού άστρου .

Παρότι οι εξισώσεις της εργασίας τους εμπεριείχαν την απάντηση , οι Oppenheimer και Snyder προτίμησαν να μην τη σχολιάσουν . Ίσως φοβούνταν πως κάτι τέτοιο θα έριχνε λάδι στη φωτιά που είχε ανάψει η πρόβλεψή τους σύμφωνα με την οποία το άστρο που καταρρέει "αποκόπτεται οπτικά από το υπόλοιπο σύμπαν" (δηλαδή , σχηματίζει μια μαύρη τρύπα). Ίσως γι’ αυτή τη σιωπή ευθύνεται ο έμφυτος συντηρητισμός του Oppenheimer , η απροθυμία του να προβεί σε υποθέσεις . Όποιος και αν ήταν ο λόγος , οι ίδιοι δεν ανέφεραν τίποτε . Οι εξισώσεις τους , όμως , μιλούσαν από μόνες τους .

Σύμφωνα με τις εν λόγω εξισώσεις , το σφαιρικό άστρο , ύστερα από το σχηματισμό του ορίζοντα γεγονότων γύρω του , συνεχίζει να καταρρέει ακατάπαυστα . Έτσι οδηγείται σε άπειρη πυκνότητα και μηδενικό όγκο , και τότε σχηματίζει μια χωροχρονική ανωμαλία .

Η ανωμαλία είναι μια περιοχή όπου σύμφωνα με τους νόμους της γενικής θεωρίας της σχετικότητας , η καμπυλότητα του χωροχρόνου γίνεται άπειρη και ο χωρόχρονος παύει να υφίσταται .

Από τη στιγμή που η παλιρροϊκή δύναμη της βαρύτητας αποτελεί εκδήλωση της χωροχρονικής καμπύλωσης , η ανωμαλία αντιπροσωπεύει μια περιοχή όπου ασκείται άπειρη παλιρροϊκή βαρυτική δύναμη , δηλαδή μια περιοχή όπου η βαρύτητα ασκεί σε όλα τα σώματα άπειρη επιμήκυνση κατά μήκος κάποιων διευθύνσεων και άπειρη συμπίεση κατά μήκος άλλων .

Μπορούμε να φανταστούμε μια μεγάλη ποικιλία χωροχρονικών ανωμαλιών , η καθεμιά από τις οποίες επιμηκύνει και συμπιέζει παλιρροϊκά κάθε αντικείμενο με τον δικό της χαρακτηριστικό τρόπο .

Η ανωμαλία την οποία προέβλεπαν οι υπολογισμοί των Oppenheimer και Snyder είναι αρκετά απλή . Η παλιρροϊκή δράση της παρουσιάζει ουσιαστικά τα ίδια χαρακτηριστικά με την αντίστοιχη της Γης , της Σελήνης ή του Ήλιου . Δηλαδή , έχει την ίδια μορφή με τη δύναμη που ευθύνεται για τις παλίρροιες στους ωκεανούς της Γης . Η ανωμαλία επιμηκύνει όλα τα σώματα κατά την ακτινική διεύθυνση (από το σώμα προς την ανωμαλία και αντίθετα) και τα συμπιέζει κατά την εγκάρσια .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 01:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κηφευς,σ'ευχαριστω για τη πολυτιμη γνωση που μου προσεφερες.
-Ξερεις εχω ενα μεγαλο βασανο.Απο πολυ μικρη ηληκια με απασχολουν ερωτηματα στα οποια δεν μπορω να δωσω απαντησεις λογω χαμηλης μορφωσης.Τα επηστημονικα βιβλια που διαβαζα τα απερηπτα γιατι δεν τα καταλαβενα.Ετσι βρηκα διεξοδο ψαχνοντας μεσα μου.
Αυτα σαν απολογια για τον περιεργο προβληματισμο μου που αμεσως θα σου παραθεσω.
-Ας υποθεσουμε οτι η ταχυτητα της σκεψης,εστω του Αινσταιν,ειναι ιση
η γαλυτερη απ'αυτη του φωτος,τοτε τη θα συνεβαινε με τη θεωρεια της σχετηκοτητας;
-Ελπιζω η κουλτουρα σου να δειξει κατανοηση τοσο στο προβληματισμο μου οσο επισης και στην ενοχλητικη ακομη και σε μενα ανορθογραφια μου,ασε το συντακτικο μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 02:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

Η ταχύτητα της σκεψης ειναι πολλαπλασια της ταχύτητας του
φωτός.Δεν ξέρουμε ομως,αν η σκέψη ειναι ύλη ή οχι.
Αν την θεωρήσουμε ύλη και επιταχύνουμε ενα σκάφος με τέτοια
ταχύτητα,η θεωρία της σχετικότητας δεν θα προλάβαινε ούτε
να διατυπωθει.Θα ηταν ασύληπτα για τον ανθρώπινο νου τα ποσά
της ενέργειας που θα παραγόταν.Με καταστροφικές συνέπειες για
ολο το σύμπαν,αν αναλογισθούμε οτι θα ξεπερνουσε κατα πολύ
την ενέργεια της ιδιας της δημιουργίας.Του Μπινγ-Μπανγκ.

Αν η σκέψη είναι αϋλη,τότε θα μπορούσε να περιδιαβαίνει το
σύμπαν χωρίς επιπτωσεις.Ομως δεν θα μπορούσε να μεταφέρει
τίποτα υλικό,αν αυτή ειναι η ενδόμυχη σκέψη σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy