ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 16:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε και τρεχα.... , απαντήσεις πήρατε ήδη απ' τον Schwabe, όχι πως παίζει κάποιο ρόλο στην στενομυαλιά σας, αλλά να μην επαναλαμβάνω...

Θα σας πω μόνο, ότι καλό θα είναι να μη μιλάτε, εσείς, για κλισέ και επιγραφές, διότι απ’ τα δικά σας μηνύματα δεν λείπουν τέτοιου είδους εκφράσεις, όπως «ο θεός των χριστιανών είναι ό μόνος αληθινός», «ο χριστός είναι ο υιός του», «ο θεός είναι καλός και θέλει το καλό των ανθρώπων» και τέτοιες αμπελοφιλοσοφίες.

Πάντως θα πρέπει να αποφεσίσετε αν γίνεται να προϋπάρχουν χριστιανοί του χριστού, διότι ό ένας λέει (και μάλιστα το χρησιμοποιεί και σαν απόδειξη) ότι αφού προϋπήρχε (έτσι θέλει να νομίζει) ο χριστός του Απολλώνιου, ο δεύτερος είναι απομίμηση του πρώτου και ό άλλος λέει ότι οι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν οπαδοί του χριστού, χωρίς να τον απασχολεί, ότι προϋπήρχαν.

Για παράδειγμα, λέει ο ένας (ποιός δεν έχει καμμιά σημασία):

quote:
Επαναλαμβάνω ότι αναφέρεται ιστορικά
ότι έγινε πρώτα το άγαλμα του χριστού, που προηγούνταν και
έγινε μετά το του Απολλωνίου...

quote:
Καλά ρε φίλε,
ακόμη να δεχτείς ότι ο Χριστός προυπήρχε του Απολλώνιου,

quote:
Καλά ρε σεις, ούτε ποιός ήταν πρώτος και ποιός
δεύτερος δεν ξέρετε;

quote:
Ο Απολλώνιος ήρθε
400 χρόνια μετά Χριστόν και στο Ιπποδρόμιο της Κων/πολης,
μπήκε μετά το άγαλμα στον Χριστό που ήδη υπήρχε εκεί...
Οπότε αυτά περί του δανεισμού, από τον Απολλώνιο,μόνο
ως φαιδρά μπορούν να ακουστούν...

Και απ’ την άλλη, ο ... άλλος:

quote:
Φυσικά και υπήρχαν πάρε για παράδειγμα τον Σωκράτη και τον Ηρόδοτο μιλούσαν για ηθικό βίο για έναν Θεό και ο Ηράκλειτος μίλησε ακόμη και για τη δύναμη του Λόγου του Θεού πλησιάζοντας όσο δυνατόν περισσότερο στο Δόγμα μας. Μέχρι και για το πυρ μίλησε τη φωτιά......και αν θυμάμαι καλά και το Άγιο Πνεύμα με πύρινες γλώσσες περίβαλλε τους Αποστόλους.....

Ομολογουμένως είναι για γέλια, η χρήση της «λογικής» σας την οποία προσπαθήτε να εναρμονίσετε με το μωσαϊκό των δοξασιών, που διαβάζετε στα ιερά σας βιβλία.

Όμως είναι μια πρόοδος ευρωπαίε, που δέχεσαι ότι έχει αντιγράψει ο χριστιανισμός θρησκείες του παρελθόντος και τους Έλληνες φιλοσόφους , λέγοντας ότι αφού αποφάσισαν να εορτάσουν τη γέννηση του χριστού στις 25 Δεκεμβρίου, κατα τον Μιθραϊσμό, καλό έκαναν και όχι κακό.
Πρώτη φορά παραδέχεσαι ότι η θρησκεία σου σφετερίστηκε κάτι...

Λες να έχεις και καμμιά ...διάλειψη, κατά καιρούς;;;

Επίσης τρεχα..., γράφεις

quote:
Μοιάζουν να έχουν καθαρό ρόλο προσυλητιστού και κάτι
τέτοιο τους φέρνει σε επίπεδο απαράδεκτο. Το λέω αυτό,
όχι γιατί με ενδιαφέρει η παρανομία τους ή τιποτε άλλο,
αλλά γιατί έχω περιέργεια για το αν το κάνουν συνειδητά
ή όχι....

Ο προσηλυτισμός, γίνεται απ' αυτούς που αραδιάζουν θέσφατα και "αλήθειες κατ' ευθείαν απ' τι θεό" και όχι απ' αυτούς που γράφουν γνώμες και ιστορικά στοιχεία.

Απ' αυτούς που ανακατεύουν το παρελθόν με το παρόν και το μέλλον, προκειμένου να στηρίξουν το συνονθύλευμα ανοησιών που έχουν για πίστη.
Ίσως αυτό ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ, αφού μίλησερς για παρανομία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 21:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Σβάμπε και Γιάπετ, μπορώ να δω την προσπάθεια
σας να βάλετε τον εαυτό σας σε μια θέση που δεν είσαστε
και μας σςε θέση επίσης που δεν είμαστε.... Εσείς φέρεστε
στενόμυαλα και γεμάτοι προκαταλείψεις, αλλά και σεςι είστε που
παίρνεται ως στοιχεία τον ..Φον Ντένικεν...
Εγώ κι ο Ευρωπαίος2, προσπαθούμε να σας δείξουμε πόσο νέοι
δείχνετε , κάνοντας μια επανάσταση που δεν έλαβε χώρα ποτέ
κι αν δεν το προσέξετε, θα μπείτε στο χρονοντούλαπο κι
είναι κρίμα νέοι άνθρωποι...
Φίλε Σβάμπε, είναι κουραστικό να λέμε συνέχεια τα ίδια... Ο Χριστός
πολλές φορές δήλωσε ότι είναι ο Υιός του Θεού,αλλά και Θεός, όταν
παράδειγμα τον κατηγουρούσαν οι φαρισαίοι ότι αποκαλεί εαυτόν
Υιό Θεού και τους είπε για τον 81ο ψαλμό του Δαβίδ, που λέει
"θεοί είστε και Υιοί Υψίστου, πάντες..."αλλά και πλείστα άλλα..
Φίλε μου όταν ένας άνθρωπος δεν βλέπει, εθελοτυφλώντας, αυτό
είναι μάλλον προκατάλειψη και φανατισμός... Καλά θα ήταν να
τα απέφευγες, νέος άνθρωπος... Προσωπικά κουράζομαι να σκέφτομαι
και ΄μονο τον φανατισμό...
Φίλε μου Γιάπετ,μας δουλεύεις; υποστηρίζεις χωρίς καν να αναφέρεσαι
σε αυτήν μια θρησκεία παιδαριώδη και πρωτόγονη και λες εμάς
για στενομυαλιά και λογικές του παρελθόντος; 'Φίλε μου διαβάζεις ότι
γράφεις ή σου φεύγουν ;
Καμιά αντίφαση δεν υπάρχει στα κείμενα τα δικά μου και του
φιλτάτου Ευρωπαίου2... Εσύ ψάχνεις να τα χαρακτηρίσεις, για να
βολευτείς, αλλά ατύχησες...Θα σου συνιστούσα κάποια στιγμή
λίγη αυτοκριτική, μπορεί να σε βοηθήσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 21:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Εσείς φέρεστε
στενόμυαλα και γεμάτοι προκαταλείψεις, αλλά και σεςι είστε που
παίρνεται ως στοιχεία τον ..Φον Ντένικεν...

Δηλαδή, δεν ισχυρίζεστε, όποτε σας βολεύει, ότι ότι μπορεί να είναι κάποιοι οπαδοί (Έλληνες φιλόσοφοι)ενός ... μελλοντικού ανθρώπου (χριστός), ενώ ο Ιησούς, αποκλείεται να είναι η μεταφορά του Απολλώνιου στο εβραϊκό παραμύθι, επειδή είναι μεταγενέστερος (που δεν είναι, αλλά έτσι λέτε εσείς);

Για Ντένικεν, δεν έχει κάνει κάποιος κουβέντα, απ' ότι θυμάμαι, αλλά τα δικά σας στοιχεία που είναι απ τις διαθήκες, νομίζετε ότι υπερέχουν;

quote:
Φίλε μου Γιάπετ,μας δουλεύεις; υποστηρίζεις χωρίς καν να αναφέρεσαι
σε αυτήν μια θρησκεία παιδαριώδη και πρωτόγονη και λες εμάς
για στενομυαλιά και λογικές του παρελθόντος;

Θα σου πω, χωρίς να περιμένω ότι θα το καταλάβεις, ότι δεν υποστηρίζω καμμία θρησκεία και αν το κόλλημα, σ' ένα παραμυθάκι, δεν είναι από συμφέρον ή στενομυαλιά τότε είναι κάτι άλλο ... χειρότερο!!!

quote:
Καμιά αντίφαση δεν υπάρχει στα κείμενα τα δικά μου και του
φιλτάτου Ευρωπαίου2... Εσύ ψάχνεις να τα χαρακτηρίσεις, για να
βολευτείς, αλλά ατύχησες...

Είναι φυσικό να μη βλέπετε ότι υποστηρίζετε, κατά καιρούς, διαφορετικά πράγματα (μετενσάρκωση, ας πούμε), διότι έχετε μάθει να δέχεστε ότι κι αν σας πούν, χωρίς να χρησιμοποιήτε το "μυαλό" σας.

Στα δύσκολα βέβαια, καταφευγεις σε ανούσια και ανόητα κηρύγματα, για το μοναδικό θεό.

Και φυσικά εδώ δεν είναι άμβωνας με μάζα πιστών από κάτω και όσο δεν το καταλαβαίνεις, έχεις ατυχήσει εσύ και οι υπόλοιποι φορείς της "αλήθειας".

Όσο για το αν φέρεται ο χριστός να λέει ότι είναι θεός και σαν "απόδειξη" αυτού φέρνεις τον ψαλμό: "ἐγὼ εἶπα· θεοί ἐστε καὶ υἱοὶ ῾Υψίστου πάντες·",
απλά επιβεβαιώνεις αυτά που έγραψα λίγο πριν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 23:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, απορία ψάλτου βήξ ή από
την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα...
Καλά ρε φίλε όταν έχεις χάσει ένα παιχνίδι, δεν
μπορείς να το καταλάβεις; Απλά από νεανική ξεροκεφαλιά
πρέπει να επιμείνεις έως τέλους; Έως ότου γελοιοποιήσεις
τον διάλογο;
Οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφο, ακριβώς επιεδή ήταν σοφοί,
προέβλεψαν τον ερχομό ενός Θεού κι ο ΄μονος που ήρθε ήταν ο
Χριστός, τι να κάνουμε τώρα; Να ζωντανέψουμε κανένα ψευτοθεό
για να μείνετε κι εσείς ικανοποιημένοι;
Αν νομίζεις ότι δεν υποστηρίζεις καμιά θρησκεία, τότε να σε
ενημερώσω εγώ: Είσαι αντιχριστιανός... Αν για σένα είναι
επίτευγμα, ενώσου με τους εβραίους, σατανιστές, για να δεις
ότι είστε πολλοί και πλέον μπανάλ...
Όσο για το τι υποστηρίζουμε, καλά θα ήταν να δεις μια φορά τι
υποστηρίζεις εσύ... γιατί μάλλον δεν υποστηρίζεις τίποτα
κι αυτό φίλε μου είναι αρκούντως ανησυχητικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 00:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., απορία ψάλτου βηξ, το λες σε μένα;

Εσύ είσαι αυτός που ΔΕΝ είπες αν είναι διαφορές, αυτά που ανέφερα παραπάνω, μεταξύ σας...
Ποτέ δεν απαντάς εξ' άλλου τι να πείς;;; Κατανοητό!!!


quote:
...τον ερχομό ενός Θεού κι ο μονος που ήρθε ήταν ο
Χριστός, τι να κάνουμε τώρα;

Ποιός το βεβαιώνει αυτό και το λες με... τόση σιγουριά; Αυτό είναι το πρόβλημα μ' εσένα και με τους άλλους, σαν κι εσένα.

Δεν περιμένω βέβαια, ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ, απάντηση παρά μόνο κήρυγμα και θέσφατα, αλλά λέω τώρα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 13:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Ο «Χριστός» για τον οποίο ομιλείς, δεν είναι απαραίτητα ο Χριστός που η σημερινή Καινή Διαθήκη περιγράφει φίλτατε. Αυτό ακριβώς σχολιάζω, το έχεις αντιληφθεί?

Ο Χριστός και όσοι σχολιάζονται ως ακόλουθοι της σέκτας αυτής, σχολιάζονται ως δεισιδαιμονία απο τους ρωμαίους, και εδώ βρίσκεται η «λεπτή διαφορά». Η αναφορά στους πιστούς της σέκτας, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ Ή «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ».


1).Ο Μεσσίας θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι.
Προφητεία: «Έχε χαρά μεγάλη, θυγατέρα Σιών. Να αλαλάζεις θυγατέρα Ιερουσαλήμ. Δες! Ο Βασιλιάς σου έρχεται σε σένα! Αυτός είναι δίκαιος και σώζει. Είναι πράος και κάθεται πάνω σε γαϊδουράκι»(Ζαχαρίας 9:9)

Η θριαμβευτική είσοδος του Χριστού περιγράφεται στο ευαγγέλιο του Ιωάννη 12: 13 - 14. Λέει ότι, ο λαός «πήρε φοινικόκλαδα και βγήκε να τον προϋπαντήσει κραυγάζοντας: Δοξολογείτε: «Ευλογημένος αυτός που έρχεται στο όνομα του Κυρίου, ο Βασιλιάς του Ισραήλ». Κι ο Ιησούς, αφού βρήκε ένα γαϊδουράκι, κάθισε πάνω σ' αυτό, όπως λέει η Γραφή».

2). Ο Μεσσίας θα προδινόταν για 30 αργύρια
Προφητεία: «Και είπα σ' αυτούς: "Αν συμφωνείτε, δώστε μου αμοιβή. Διαφορετικά αρνηθείτε την. Κι εκείνοι έστησαν την αμοιβή μου: τριάντα αργύρια"»(Ζαχαρίας. 11:12)

Η εκπλήρωση της προφητείας αυτής αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Ματθαίου: «και (ο Ιούδας) είπε: "Tι θέλετε να μου δώσετε; κι εγώ θα σας τον παραδώσω". Kι εκείνοι του μέτρησαν τριάντα αργύρια».

3). Που θα χρησιμοποιούνταν τα αργύρια της προδοσίας?
Προφητεία: «Και είπε Κύριος σ' εμένα: Ρίξτε τα αυτά στον κεραμοποιό, την τιμή με την οποία διατιμήθηκα απ' αυτούς. Και πήρα τα τριάντα αργύρια και τα έριξα αυτά στον οίκο του Κυρίου, στον κεραμοποιό» (Ζαχαρίας 11:13)
Ματθαίος 27:6-7 διαβάζουμε σχετικά με αυτό το περιστατικό: «Oι αρχιερείς, λοιπόν, αφού πήραν τα αργύρια είπαν: Δεν επιτρέπεται να τα βάλουμε αυτά στο ταμείο του Ναού, γιατί είναι αντίτιμο αίματος. Έτσι, πήραν την απόφαση σε σύσκεψη κι αγόρασαν μ' αυτά το χωράφι του κεραμιδά για νεκροταφείο των ξένων».

4). Ο Μεσσίας θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν
Προφητεία: «Αλλά αυτός τραυματίστηκε για τις δικές μας ανομίες. Την τιμωρία που έφερε τη δική μας ειρήνη, αυτός την υπέστη, και με τις δικές του πληγές εμείς γιατρευτήκαμε»(Ησαΐας 53:4-5)

5). Ο Μεσσίας θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό
Προφητεία: «Γιατί, σκυλιά με περικύκλωσαν, σύναξη πονηρών ανθρώπων με περιτριγύρισε. Τρύπησαν τα χέρια μου και τα πόδια μου»(Ψαλμός 22:16)

6). Στο Μεσσία θα προσφερόταν ξύδι να πιει.
Προφητεία: «Κι έδωσαν σ' εμένα χολή για φαγητό και στη δίψα μου με πότισαν ξύδι» (Ψαλμός 69:21)

Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός κι ενώ βρισκόταν πάνω στο σταυρό, δίψασε. Φώναξε: «Διψάω»! Στον Ιωάννη 19:29 διαβάζουμε σχετικά: «Εκεί, λοιπόν, υπήρχε ένα δοχείο γεμάτο με ξύδι. Εκείνοι, τότε, αφού γέμισαν ένα σφουγγάρι με ξύδι και το περιτύλιξαν σ' ένα κλαδί από ύσωπο, το έφεραν στο στόμα του Ιησού».

7). Τα ρούχα Του θα τα έβαζαν σε κλήρο.
Προφητεία: «Μοιράστηκαν τα ρούχα μου μεταξύ τους, και το ρουχισμό μου τον έβαλαν σε κλήρωση»(Ψαλμός 22:18)
Όταν σταυρώθηκε ο Χριστός, οι στρατιώτες μοιράστηκαν τον ρουχισμό Του, βάζοντας τον σε κλήρο». (Μάρκος 15:24).

8). Κανένα από τα οστά Του δεν θα έσπαζε.
Προφητεία: «Αυτός προστατεύει όλα τα οστά του. Κανένα απ' αυτά δεν θα συντριφθεί» (Ψαλμός 34:20)
Αυτή η εκπλήρωση ιστορείται στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη 19:33.

9). Ο Μεσσίας θα ενταφιαζόταν με τον πλούσιο.
Προφητεία: «Και ο τάφος του ορίστηκε με τους κακούργους. Όμως, στο θάνατο Του στάθηκε με τον πλούσιο, γιατί δεν έκανε ανομία, κι ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα Του» (Ησαΐας 53:9)

Ο Χριστός πέθανε ανάμεσα σε δύο ληστές. Όταν ήρθε η ώρα της ταφής Του, δεν είχαν μέρος γι΄ Αυτόν. Υπήρχε ένας πλούσιος που λεγόταν Ιωσήφ από την Αριμαθαία, που είχε γίνει κρυφός μαθητής του Χριστού. Αυτός που πήγε στον Πιλάτο και του ζήτησε το σώμα του Ιησού για να το θάψει. Ο Πιλάτος, δέχτηκε την αίτηση του και ο Ιωσήφ έθαψε το σώμα του Ιησού στον τάφο που είχε για τον εαυτό του. Εκπληρώθηκε έτσι η προφητεία ότι ο Ιησούς θα θαβόταν με τον πλούσιο.

10. Ο Μεσσίας θ΄ανασταινόταν από τους νεκρούς.
Προφητεία: «Γιατί, δε θα εγκαταλείψεις την ψυχή μου στον Άδη, κι ούτε θα αφήσεις τον όσιό σου να φθαρεί»(Ψαλμός 16:10)

Γεια σου ...

quote:
Schwabe:
Βρε άσχετε, αφού δεν γνωρίζεις τίποτα απο αρχαία ελληνική φιλοσοφία, τι θέλεις και γίνεσαι ξανά και ξανά ρόμπα?

Η συσχέτιση που ορίζει ως «Μονοθεϊσμό» ο Σωκράτης και η υπόσταση που δίνει ο Σωκράτης στον «θεό», περιορίζεται με τον Προσωπικό Θεό του Ιουδαιοχριστιανσιμού απλά και μόνο στις λέξεις!

Άν άκουγε φίλτατε ο Σωκράτης τις ιουδαιοχριστιανικές αντιλήψεις περί «Θεού» και νεκρανάστασης, να είσαι σίγουρος ότι.....................με τα λεμόνια θα σας έπαιρνε!



To ποιος γίνεται ρόμπα εδώ μέσα είναι ηλίου φαεινότερο. Σε βλέπω να ανοίγεις μαγαζί με ρόμπες.........
Ο Σωκράτης μόλις μίλησε για μονοθεϊσμό τον σκότωσαν...........
quote:
Schwabe:
Είναι η γνωστή ψευδεπίγραφη προσπάθεια μερικής αποστασιοποίησης του Rum Orthodox Think Tank από την ιουδαϊκή μήτρα του δόγματος, προσπαθώντας να ντύσουνε με πανανθρώπινα μηνύματα σοφίας την κακότητα και την μισαλλοδοξία που αναδύει ο ρατσισμός του ιουδαιοχριστιανισμού.

Κατα τον ίδιο τρόπο, προσπαθούνε απεγνωσμένα οι ντελάληδες του ιουδαιοχριστιανισμού να υφαρπάξουνε και τα λεγόμενα του Αριστοτέλη. Ίσως διότι ο Αριστοτέλης υπήρξε ο συστηματικός εκφραστής της καταφατικής θεολογίας, αντιλήφθηκε τον Θεό ως αρχέτυπη Διάνοια, θέτοντας έτσι τις προϋποθέσεις του θεολογικού διανοητικού του ΜΕΣΑΙΩΝΑ. Μία εξόχως εξυπηρετική θέση για τον ιδεαλισμό του ιουδαϊσμού.

Αποτέλεσμα της καταφατικής θεολογίας του Αριστοτέλη ήταν όμως και η θεωρητική μεταβολή της ουσίας του Πέρατος από «ίχνος του Θεού» σε «ουσία του Θεού». Ο Αριστοτελισμός προέβαλε ένα τμήμα του ενδοκοσμικού (νόησις) στο υπερβατικό και εξέλαβε την ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ του αυτή ως «Ουσία του Θεού».

Τα πιάνεις ευρωπαίε ή να σου τα κάνει πιο λιανά ο Μεταλληνός?



Για να δούμε τι έλεγε ο Αριστοτέλης. Για την πρώτη αρχή της δημιουργίας του κόσμου επέλεξε τη συμβολική φράση:"Εν δυνάμει Όν" και "Το Κινούν Ακίνητον".
Δίδαξε ότι τα όντα είναι ιεραρχιμένα, ένα μόνο "Ον" είναι εντελώς καθαρή πραγματικότης και έχει αναλλοίοτη μορφή, Ο Θεός που έδωσε την πρώτη ώθηση στην κίνηση και στη ζωή.

Μόνο να και τίποτα άλλο!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 17:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ο Μεσσίας θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι.»

Έ και λοιπόν????

Λέει μήπως η προφητεία ότι..............ο Μεσσίας δεν θα είναι κοινός θνητός αλλά «θεάνθρωπος»???? Λέει μήπως ότι ο Μεσσίας θα είναι..............ο ίδιος ο Θεός «ενσαρκωμένος» σε Μεσσία???

Έεεεεεεεεεεεε σοβαρέψου!!!

europaios2:
«Προφητεία: «Και είπα σ' αυτούς: "Αν συμφωνείτε, δώστε μου αμοιβή. Διαφορετικά αρνηθείτε την. Κι εκείνοι έστησαν την αμοιβή μου: τριάντα αργύρια"»(Ζαχαρίας. 11:12)»

Και λοιπόν???? Πρώτον αυτό δεν αποδεικνύει ότι ο Μεσσίας θα είναι «θεάνθρωπος» και δεύτερον και βασικότερο, μετά εορτής............εύκολα κολλάμε κάτι για να αποδείξουμε ότι «έλαβε χώρα η προφητεία»!!

Γνωρίζουμε ότι ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και θα το ονομάσουν ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ. Αναγνωρίζοντας οι πλαστογράφοι την ανακολουθία αυτή καταφεύγουνε σε μία γελοία εξήγηση προς τους (αγράμματους και εξαθλιωμένους) οπαδούς τους: παρουσιάστηκε δήθεν στον Ιωσήφ ένας άγγελος και τον διέταξε να δώσει στο παιδί το όνομα Ιησούς, που σημαίνει στα εβραϊκά «Σωτήρας ο Γιαχβέ»!

Τόσο εύκολα ανατρέπουνε οι χριστιανοί τις προφητείες επειδή δεν τους βγαίνει το παραμύθι με τον «θεάνθρωπο Ιησού»!!!!!

europaios2:
«Ο Μεσσίας θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν.. Ο Μεσσίας θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό...Τρύπησαν τα χέρια μου και τα πόδια μου»(Ψαλμός 22:16)»

Περριτό να πούμε ότι όλες αυτές οι μπούρδες προέρχονται απο τον Απολογητή, έ ευρωπαίε με τις.........«απύθμενες γνώσεις»??
http://www.oodegr.com/oode/grafi/pd/profities2.htm

Πριν αναλύσουμε τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ που πλαστογραφεί ο Απολογητής, αξίζει να σημειώσουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΣΤΑΥΡΟΣ» Ή «ΣΤΑΥΡΩΣΗ»!!!

Το πόσο ΣΑΘΡΑ είναι όλα όσα χαλκεύει ο Απολογητής και φυσικά με χαρά ΜΑΣΑΕΙ ο κάθε ευρωπαίος, το αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς εάν απλά ανοίξει την Παλαιά Διαθήκη ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ.

Η συγκεκριμένη αναφορά στους Ψαλμούς, φυσικά δεν ταυτίζεται με την υποτιθέμενη σταύρωση και μια δήθεν «σχετική προφητεία», διότι:

Οι «σκύλοι» που περικυκλώνουν τον Μεσσία και τα «πόδια και χέρια που τρυπήθηκαν» έχουνε ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ, όπως φαίνεται ξεκάθαρα και απο τον τους προηγούμενους στίχους των Ψαλμών όπου αναφέρεται ότι: « Ταύροι πολλοί με περιεκύκλωσαν, ταύροι δυνατοί απο Βασάν με περιετριγύρισαν, ήνοιξαν κατεπάνω μου τα στόματα των λέων αρπάζων βρυχόμενος.» (Ψαλμοί κβ’12/13)

Έτσι, βλέπουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ (και φυσικά η ίδια η λέξη ΣΤΑΥΡΩΣΗ δεν αναφέρεται!), αλλά απλά οι χριστιανοί χαλκεύουνε κατα το δοκούν συμβολικά και αλληγορικά κείμενα της Πεντατεύχου.

Ας δούμε μια ακόμα ΑΠΑΤΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ περί των δήθεν «προφητειών» για την υποτιθέμενη σταύρωση του Ιησού, και νομίζω ότι αρκεί για να κατανοήσει ο καθένας πόσο γελοίοι είναι οι ισχυρισμοί που προβάλλουν οι χριστιανοί προπαγανδιστές, αλλά και πόσο άσχετος είναι ο παπαγάλος ευρωπαίος!

europaios2:
«Στο Μεσσία θα προσφερόταν ξύδι να πιει.
Προφητεία: «Κι έδωσαν σ' εμένα χολή για φαγητό και στη δίψα μου με πότισαν ξύδι» (Ψαλμός 69:21)»

Κατ αρχάς να σημειώσουμε ότι επάνω στην βιασύνη τους οι πλαστογράφοι χριστιανοί γραφιάδες τα έκαναν........σαλάτα με τις αντιγραφές τους!!

Διότι, ο δε Ματθαίος λέει πως.....έδωσαν ΞΥΔΙ ΜΕ ΧΟΛΗ ΝΑ ΠΙΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ, ενώ ο Μάρκος λέει πως..........του έδωσαν ΚΡΑΣΙ ΜΕ ΣΜΥΡΝΑ!!!

(Ματθαίος: 34 ἔδωκαν αυτω πιειν ὄξος μετα χολης μεμιγμένον...
Μάρκος: 23 καὶ ἐδίδουν αυτω πιεῖν εσμυρνισμένον οινον...)

Είναι επόμενο να πέσουνε σε τόσες αντιφάσεις οι ψεύτες χαλκευτές, διότι οι περισσότεροι αντιγραφείς που συνέγραψαν τον μύθο του «θεανθρώπου» και της υποτιθέμενης «εκπλήρωσης των προφητειών» ούτε εβραϊκά γνώριζαν αλλά ούτε και ιδιαίτερη μόρφωση είχανε.

Συνεπώς, απο εδώ και μόνο προκύπτει το ότι ΑΠΛΑ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ.

Εάν δούμε όμως παρά ταύτα το τι επακριβώς γράφει η Παλαιά Διαθήκη, τότε βλέπουμε ότι Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ «ΣΤΑΥΡΩΣΗ» Ή ΣΕ «ΞΥΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΜΕΣΣΙΑ (!), αλλά απλά μιλάει για δηλητήριο στο φαγητό, διότι απλά και μόνο γράφει τα εξής: «έδωκαν μάλιστα και χολήν δια φαγητόν μου και εις την δίψαν μου με επότισαν όξος».

Συνεπώς, βλέπουμε ότι και πάλι:

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΣΕ «ΣΤΑΥΡΩΣΗ».
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΓΙΑ «ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ».
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ.
ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΚΑΝ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ.

Νομίζω δεν χρειάζονται άλλα σχόλια για να αντιληφθεί κανείς την απάτη τόσο του Απολογητή όσο και την ασχετοσύνη στην οποία κολυμπα ο φουκαράς ο ευρωπαίος!!

europaios2:
«Προφητεία: «Γιατί, δε θα εγκαταλείψεις την ψυχή μου στον Άδη, κι ούτε θα αφήσεις τον όσιό σου να φθαρεί»(Ψαλμός 16:10)»

Η έννοια της νεκρανάστασης είναι ξένη και ανύπαρκτη σε ολάκερη την Πεντάτευχο.

Ούτε αυτός ο στίχος των Ψαλμών αλλά ούτε και κανένα άλλο σημείο μιλάει για «ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ». Η έννοια της «εγκατάλειψης στον Άδη» έχει αλληγορική αξία, όπως και η «φθορά».

Εάν υπήρχε για τους προφήτες η έννοια της νεκρανάστασης για τον Μεσσία, ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΙΕΡΩΝΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΙΑ........ΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΤΙΧΟ ΑΛΛΑ ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΤΙΧΟΥΣ!!

Όποιος ελάχιστα γνωρίζει την ιουδαϊκή θεολογία (και όχι τις γελοιότητες του Απολογητή..), είναι σε θέση να γνωρίζει ότι στην θεολογία της Πεντατεύχου δεν υπάρχει ούτε «Τριαδική Θεότητα», ούτε η δυνατότητα «ενσάρκωσης του Θεού» αλλά ούτε και φυσικά ο παραλογισμός του «θεανθρώπου».

Αυτός και ο λόγος για το ότι ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΥΦΑΡΠΑΞΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΛΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΛΑΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.

Μετά απο αυτά τα λίγα, θεωρώ καθαρό χάσιμο χρόνου να σχολιάσω φίλτατε τις υπόλοιπες ανεγκέφαλες σου θέσεις περί της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας, διότι πολύ απλά ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ, μιας και σου λείπουνε βασικές γνώσεις που ουδέποτε απέκτησες.

Πάντως, συνέχισε να παπαγαλίζεις τον Απολογητή, καλό κάνεις στους σκεπτόμενους αλλά και μας διασκεδάζεις!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 17:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ:

Όλες οι συκοφαντίες κατά του Απολλώνιου, προέρχονται απ’ τους «πατέρες» και από τους φανατισμένους χριστιανούς ιστορικούς.

Ο Αναστάσιος Θεουπόλεως (Αντιοχείας) αναφέρει ότι ο Απολλώνιος εξέτρεψε με θαύμα την κοίτη ενός καταστροφικού χειμάρου, ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ. Επίσης ότι έκανε θαύματα και μετά θάνατον, όταν επικαλείτο ο κόσμος το όνομά του, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ.

Ο «μάρτυρας» Ιουστίνος (100-165 μαχχ) γράφει στο έργο του, «ερωτήσεις και απαντήσεις προς ορθόδοξους», ότι κάποιος θεός γκρέμισε το άγαλμα του Απολλώνιου στην Αντιόχεια, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΕΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΟ για να λέει στον κόσμο να τον λατρεύει σαν θεό.

Για το ίδιο άγαλμα, ο «βυζαντινός» μοναχός χρονογράφος Γεώργιος Κεδρηνός, γράφει ότι μέσα του ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ ΔΑΙΜΟΝΑΣ.

Ο Αυγουστίνος (354-430), ο γνωστός «άγιος» των χριστιανών, που έλεγε για τις τέχνες και την παιδεία, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ και χαρακτήριζε την έρευνα διεστραμένη και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΨΥΧΙΚΗ ΠΟΡΝΕΙΑ, διαβεβαιώνοντας ότι μόνο οι αμόρφωτοι θα πάρουν ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ τη βασιλεία των ουρανών και ότι η παλαιά θρησκεία είναι ΜΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΡΝΕΙΑ.

Επίσης έλεγε ότι ο πόλεμος είναι φυσικός όπως ο σεισμός και η τρυκιμία, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για να εκδικείται ο Ιησούς την... αδικία!!!

Αυτός έλεγε (αν θυμάμαι καλά), ότι επιτρέπεται να σκοτώνει ένας άνθρωπος, με την προϋπόθεση ότι τον προστάζει ο θεός ή ένας δίκαιος νόμος...

Αυτός λοιπόν ο θεόπνευστος ιεράρχης είχε χαρακτηρίσει τον Απολλώνιο, μάγο και όργανο του σατανά.

Για τους υπόλοιπους συνέχεια το βράδυ, λόγω έλλειψης χρόνου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 17:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ:
«Αυτός έλεγε (αν θυμάμαι καλά), ότι επιτρέπεται να σκοτώνει ένας άνθρωπος, με την προϋπόθεση ότι τον προστάζει ο θεός ή ένας δίκαιος νόμος...»

Μα, δεν έλεγε και ψέματα ο άνθρωπος!!!

Εάν κοιτάξουμε την Αγία Γραφή, τότε θα δούμε πάμπολλες περιπτώσεις όπου ο Βιβλικός Θεός καθαγιάζει τις σφαγές αλλοθρήσκων ή επικροτεί ακόμα και την σφαγή παιδιών επειδή ετόλμησαν λέει να........................γελάσουνε για την φαλάκρα του προφήτη του Γιαχβέ!!!!!!!!!!!!!!

Καλά, μιλάμε εάν όλες αυτές οι κακότητες και ανοησίες βρισκόνταν σε ελληνικά κείμενα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΑΜΒΩΝΟΣ ΘΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΖΑΝ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 19:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Γιάπετ και Σβάμπε, όλα όσα καταμαρτυρείτε
στον χριστιανισμό, είναι ιδιότητες άλλων θρησκειών
των καθολικών,κλπ.... Ο χριστιανισμός είναι καθαρά
αμυντικός και μάλιστα μέσω αγάπης φιλοσοφία και θρησκεία,
ώστε να οδηγήσει τον άνθρωπο στα ανώτερα πεδία που μπορεί
να φτάσει....
Όλα τα άλλα αγαπητοί μου, είναι απλά υλιστικές θεωρίες, διανθισμένα με απόκρυφες επιστήμες, γιόγκα, κλπ...
Ο ΑπολλώνιοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 23:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ο χριστιανισμός είναι καθαρά αμυντικός και μάλιστα μέσω αγάπης φιλοσοφία και θρησκεία, ώστε να οδηγήσει τον άνθρωπο στα ανώτερα πεδία που μπορεί
να φτάσει....»

Η κάθε θρησκεία που υπάρχει, υποστηρίζει ότι είναι αμυντική και στοχεύει στο να οδηγήσει τον άνθρωπο σε ανώτερα επίπεδα.

Τι παράξενο έ φίλτατε?

Ωστόσο, η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική. Και όχι αυθαίρετα.

Ο χριστιανισμός βαρύνεται με απάνθρωπες διώξεις και σφαγές αλλόθρησκων, με μίσος και κακότητα που εκφράστηκε με τον πιο χυδαίο τρόπο στην Παλαιά Διαθήκη.

Και φυσικά, την συνέχεια την έδωσε το ίδιο το δόγμα μετά το 325μ.χ.

Λυπάμαι φίλτατε, αλλά με τέτοια προϊστορία την έχεις βάψει απο χέρι....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 01:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Τατιανός ο Συρος, μαθητής του Ιουστίνου, έμεινε στην ιστορία σαν ΒΑΡΒΑΡΟΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.
Στο "Τατιανός προς Έλληνες" δείχνει το μίσος του για τη γνώση και τη φιλοσοφία. Αποκαλεί τους Έλληνες, υπερόπτες, αλαζόνες, φιλήδονους και ψεύτες.
Λέει ότι οι θεσμοί τους, η θρησκεία τους, τα ήθη τους και η επιστήμη τους είναι γελοία, παράλογα και ανόητα!!!
Οι επιπόλαιοι ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ο ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ Διογένης, ο ΑΚΟΛΑΣΤΟΣ Πλάτων, ο ΚΟΜΠΟΡΡΗΜΩΝ Εμπεδοκλής, ο ΑΔΑΗΣ Αριστοτέλης, ο ΥΠΕΡΦΙΑΛΟΣ και ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ, Ηράκλειτος, είναι στα λόγια μεγαλόστομοι και στην αντίληψη ανόητοι!!!

Αυτός ο άνθρωπος, αποκαλεί τον Απολλώνιο, ψεύτη και μάγο.

Ο Ιερώνυμος (340-420), ο άνθρωπος που επειδή «διόρθωσε» τις γραφές, "δάνεισε" τ’ όνομά του στον χριστιανισμό, αφού για ένα διάστημα, οι χριστιανοί, θεωρούσαν ότι πιστεύουν στον "Ιερωνυμικό χριστιανισμό".
Αυτός και το επιτελείο του, ξαναέγραψαν την κ. διαθήκη, δίνοντάς της τη μορφή που έχει σήμερα.
Επαγγελματίας συκοφάντης, ματαιόδοξος και πολύ κακός άνθρωπος, μέγας πλαστογράφος και ενσυνείδητος απατεώνας, παρ’ όλο που πρωταγωνιστούσε στη χάλκευση στοιχείων για τον Απολλώνιο, είχε παραδεχθεί ότι τα θαύματά του ήταν αληθινά, τα έκανε όμως με τη βοήθεια του σατανά!!!
Παρ’ όλ’ αυτά τον αποκαλεί κιβδηλοποιό, πλαστογράφο, πίθηκο του χριστού (!!!), αγύρτη, μάγο, τρίτο τέρας της αποκάλυψης και άλλα τέτοια, χριστιανικά!!


Ο Ιωάννης ο "χρυσόστομος"(367-407), θεωρούσε τον Απολλώνιο μεγάλο φιλόσοφο, ισάξιο του Ζήνωνα, του Σωκράτη και άλλων, αλλά μόλις έφθανε στα θαύματα και τις προβλέψεις του, τον αποκαλούσε απατεώνα, γόη που η δημοτικότητά του ήταν πρόσκαιρη.

Κλήμης ο Αλεξανδρεύς (3ος αιώνας), στον "προτρεπτικό προς Έλληνες", έγραφε για τους Έλληνες ότι τα ιερά τους είναι μύθοι, οι χώροι των σχολών των παρανοϊκών σοφιστών είναι βέβηλοι χώροι και ότι τα μαντεία τους άχρηστα.
Τα μυστήρια είναι απάτη και παράνοια, τα όργια είναι επίσης απάτη και ψέμματα, κακό και διαφθορά, βλάστημες λατρείες μόνο για τους δεισιδαίμονες Έλληνες.

Παρεπιπτόντως είναι αυτός που ενσωμάτωσε την Ελληνική φιλοσοφία στον χριστιανισμό, επειδή, όπως έλεγε, δεν μπορούσε κανείς να συλλάβει την έννοια του θεού, χωρίς αυτήν και σημειωτέον, μέχρι το 215 που πέθανε, δεν γνώριζε τίποτε περί ευαγγελίων.

Αποκαλεί τον Απολλώνιο, μάγο, αγύρτη και όργανο του σατανά!!!

Ο εμπρηστής του Σεράπειου Κύριλλος, ήταν στην ίδια γραμμή με τους προηγούμενους. Επίσης ήταν αδίστακτος τοκογλύφος και θέσπισε τη φορολογία υπέρ της παναγίας απ’ τους πιστούς.
Έκανε εξαγορά αμαρτιών και θρησκευτικούς εράνους και τσέπωνε τα πάντα.

Μάλιστα όταν πέθανε, λέγεται ότι κυκλοφόρησε μια επιστολή που έγραφε ότι ο θάνατός του έφερε χαρά στους ζωντανούς και θλίψη στους πεθαμένους!!!

Ο Ωριγένης (185-254), στο "κατά Κέλσου λόγο" αποκαλεί τον Απολλώνιο και μάγο και φιλόσοφο.

Ο Αρνόβιος ο πρεσβύτερος (3ος αιώνας), χαρακτηρίζει τον Απολλώνιο συνεχιστή της ζωροαστρικής σκέψης και αποπειράται να να αποδείξει ότι ο χριστιανισμός, συμβαδίζει με την Ελληνική φιλοσοφία.

Δέχεται τα θαύματά του σαν αληθινά, αλλά ισχυρίζεται ότι ανήκει στους μάγους που χρησιμοποιούσαν ειδικά φυτά και μυστικιστικά ονόματα για να κάνει μαγεία, που ανασταίνει ακόμη και νεκρούς.

Ο Λακάντιος (240-320), μαθητής του Αρνόβιου, παιδαγωγός των παιδιών του Κωνσταντίνου, μιλάει για τον Απολλώνιο, στο ίδιο μήκος με τον δάσκαλό του, για σκοτεινές δυνάμεις και τέτοια, με την δικαιολογία ότι δεν είχε προαναγγελθεί απ’ τους εβραίους προφήτες, όπως ο χριστός!!!!!

Ο Αθανάσιος (295-373), αυτός ο μέγας μισέλληνας που έλεγε (απολογία αρειανών) ότι οι ειδωλολάτρες εθνικοί (;;;) και οι αιρετικοί, είναι παρανοϊκοί ψεύτες, άθεοι και μοχθηροί, ανόητοι και αδαείς, τρελλοί που ζουν στο σκοτάδι και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΘΟΥΝ.

Επίσης (προς αμμούν), υποστηρίζει ότι στους πολέμους είναι νόμιμο και αξιέπαινο να σκοτώνεις τους αντιπάλους σου.
Ήταν απ’ τους εμπνευστές της παραποίησης και της πλαστογράφησης των "ιερών" κειμένων.

Κι αυτός χαρακτήριζε τον Απολλώνιο, μάγο και απατεώνα.


...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 01:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητοί Γιάπετ και Σβάμπε, όλα όσα καταμαρτυρείτε
στον χριστιανισμό, είναι ιδιότητες άλλων θρησκειών
των καθολικών,κλπ....

Μάλιστα, ενδιαφέρουσα άποψη!

Το περίεργο δεν είναι ότι χρήζεις όποτε θέλεις τους "υπόλοιπους χριστιανούς", αλλόθρησκους. Το περίεργο είναι ότι προσμετρούνται, όποτε αθροίζεστε....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 11:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαπετ........γράψε και καμιά πηγή! από που τα άντλησες αυτά? και δεν έγραψες το κυριότερο? ότι εκείνη την εποχή η λέξη Έλλην είχε ταυτιστεί με την ειδωλολατρία? όπως γράφει και ο ιστορικός Κορδάτος?
Θα τοποθετηθώ περισσότερο το μεσημέρι όπως και στον

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 20:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Γιαπετ........γράψε και καμιά πηγή! από που τα άντλησες αυτά? και δεν έγραψες το κυριότερο? ότι εκείνη την εποχή η λέξη Έλλην είχε ταυτιστεί με την ειδωλολατρία?»

Για να δούμε, για να δούμε....

Ο σοφός υπηρέτης του Χριστού, Ιωάννης ο Χρυσόστομος, γράφει μέσα απο την.....βαθύτατη αγάπη του για την ελληνική σοφία:

{ «Tα παιδιά να υπακούτε στους γονείς σας σύμφωνα με το θέλημα του Kυρίου... Όμως, όταν ο γονέας είναι ΕΛΛΗΝ, τότε το παιδί δεν πρέπει να υπακούη» (προς Eφεσίους επιστολή, ομιλία 21, παρ. α).}

{ «Όσο πιο βάρβαρο ένα έθνος φαίνεται και της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ απέχει ΠΑΙΔΕΙΑΣ, τόσο λαμπρότερα φαίνονται τα ημέτερα... Ούτος ο (πιστός χριστιανός) βάρβαρος, την οικουμένη ολάκερη κατέλαβε ... και ενώ πάντα τα των ΕΛΗΝΩΝ σβήνουν και αφανίζονται, τούτου (του πιστού βάρβαρου) καθ' έκαστη λαμπρότερα γίνονται». (Εις Ιωάννην 59.31.33).}

Πάμε να δούμε και κάτι ακόμα...
(Ο Βασίλειος ετούτη τη φορά)

{ «Μη δειλιάζετε από των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΜΑΤΩΝ... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και (των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον 7.196.3).}

{ «Είναι εχθροί οι ΕΛΛΗΝΕΣ, διότι διασκεδάζουν καταβροχθίζoντας με ορθάνοιχτο στόμα τον Ισραήλ. Στόμα δε λέγει εδώ ο προφήτης (Ησαΐας Θ΄11) την σοφιστική του λόγου δύναμη η οποία τα πάντα χρησιμοποίησε για να παραπλανήσει τους εν απλότητι πιστευσάντων». (Εις Προφήτην Ησαϊαν 9.230.8)}

Ρε σεις, δεν το πήρατε χαμπάρι?????

Ο Χρυσόστομος και ο Βασίλειος δεν εννούσανε τους Έλληνες και την Ελληνική σοφία και φιλοσοφία αλλά...........................γενικά και αόριστα τους ειδωλολάτρες αυτού του πλανήτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικά, η ΘΥΡΑΘΕΝ ΣΟΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ μάλλον αφορούσε τους......Μάο Μάο και όχι τους Έλληνες!!

Αλήθεια, δεν έχετε ακούσει για την.....Θύραθεν Σοφία των Μαό Μαό???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 00:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω το χρόνο που θέλω οπότε πάρε μια έτοιμη απάντηση για να δουν όλοι πώς αλλοιώνεις τα κείμενα γράφεις.....Schwabe:

{ «Όσο πιο βάρβαρο ένα έθνος φαίνεται και της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ απέχει ΠΑΙΔΕΙΑΣ, τόσο λαμπρότερα φαίνονται τα ημέτερα... Ούτος ο (πιστός χριστιανός) βάρβαρος, την οικουμένη ολάκερη κατέλαβε ... και ενώ πάντα τα των ΕΛΗΝΩΝ σβήνουν και αφανίζονται, τούτου (του πιστού βάρβαρου) καθ' έκαστη λαμπρότερα γίνονται». (Εις Ιωάννην 59.31.33).}


Το πραγματικό όμως και διδακτικότατο κείμενο του Χρυσοστόμου που μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε καλόπιστος, είναι τούτο (PG* 59, 31B, Ομιλία Β’ εις τον Ευαγγελιστή Ιωάννη):

«Ενώ αυτός ο αγράμματος, ο απλοϊκός, από τη Βησθαϊδά, ο υιός του Ζεβεδαίου, έστω κι αν μύριες φορές ειρωνεύονται οι Έλληνες για την ευτέλεια των τίτλων του, θα το πω με πολύ πιο μεγάλη παρρησία, όσο κι αν ΤΟ έθνος -από το οποίο κατάγεται ο Ιωάννης- τους φαίνεται ότι είναι βάρβαρο (αρχαίο κείμενο: όσω γαρ ΤΟ εθνος αυτοίς βάρβαρον φαίνηται) και ότι απέχει από την ελληνική παιδεία, τόσο πιο σαφή θα αποδειχθούν τα δικά μας.

Διότι, όταν ο βάρβαρος και αμαθής λέγει τέτοια πράγματα τα οποία κανείς από τους ανθρώπους της γης δεν κατανόησε ποτέ, και όχι μόνο λέγει αλλά και πείθει, αυτό αν συνέβαινε θα ήταν μεγάλο θαύμα. ........ Αυτός λοιπόν ο βάρβαρος (= Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης), με την συγγραφή του Ευαγγελίου (αρχαίο κείμενο: τη μεν του Ευαγγελίου συγγραφή) κυρίευσε ολόκληρη την οικουμένη. ...... Και τα μεν έργα των Ελλήνων όλα έσβησαν και εξαφανίστηκαν, ενώ τα δικά του γίνονται κάθε μέρα περισσότερο περιφανή. Διότι, αφ’ ότου εμφανίστηκαν αυτός και οι υπόλοιποι αλιείς, από τότε οι διδασκαλίες του Πυθαγόρα και του Πλάτωνα έχουν σιγήσει, ενώ προηγουμένως νομιζόταν ότι επικρατούν».

Διαπιστώσεις:

1. Οι επιστημονικοί χασάπηδες πατερικών κειμένων «λησμονούν» φυσικά να μεταφράσουν το άρθρο «το» μπροστά από το «έθνος», αλλά το αποδίδουν ως «ένα έθνος». Όμως ο Χρυσόστομος αναφέρεται συγκεκριμένα στο έθνος του Ιωάννη, το εβραϊκό, γι’ αυτό δεν γράφει «όσο γαρ ΕΝ έθνος φαίνεται», αλλά «όσο γαρ ΤΟ έθνος αυτοίς βάρβαρον φαίνεται».

2. Οι ίδιοι σκοπίμως επίσης δεν μεταφράζουν ούτε το «αυτοίς φαίνηται», αλλά μόνο το «φαίνηται», ώστε να φανεί, σε συνδυασμό με το παραπάνω, ότι ο Χρυσόστομος λέει «όσο βαρβαρικότερο ένα έθνος, τόσο το καλύτερο»!

Ο Χρυσόστομος όμως λέει ότι «όσο κι αν το έθνος εκείνο φαίνεται στους Έλληνες βαρβαρικό». Η διαφορά είναι ηλίου φαεινότερη.

3. Τέλος στην μετάφραση - φρανκενστάιν παραλείπουν τη φράση «τη μεν συγγραφή του Ευαγγελίου», ώστε να φαίνεται ότι «ένας βάρβαρος (*προφανώς* με τη δύναμη των όπλων = εισβολέας!!!) κυρίευσε την οικουμένη».

4. Οι ταλαντούχοι μεταφραστές ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν ποιος είναι αυτός ο περίφημος «βάρβαρος» (ο Ευαγγελιστής Ιωάννης) που αναφέρει ο Χρυσόστομος. Πρόκειται άραγε για τόσο ανελλήνιστους και αγράμματους ή το κάνουν σκόπιμα, ώστε να νομίζει ο αναγνώστης τους ότι ο Χρυσόστομος επαινεί τους βαρβαρικούς εισβολείς του 4ου αιώνα (Αλάριχο κ.ά.), δηλαδή ότι είναι φιλοβάρβαρος;

Είναι προφανές και θλιβερό, αλλά έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους, κυνικούς και αδίσταχτους που χρησιμοποιούν μεθόδους φασιστικές (= παραγωγή προπαγάνδας & συκοφαντιών με σκόπιμη παραποίηση της αλήθειας), με «εξειδίκευση» στην τέχνη του πετσοκόμματος Χριστιανικών Πατερικών Εκκλησιαστικών κειμένων.
Δυστυχώς αποδεικνύονται χειρότεροι κι από τους «Μάρτυρες του Ιεχωβά» που κατακρεουργούν την Βίβλο, ώστε να στηρίξουν τα ψεύδη τους…

Ίσως το μένος ειδικά των Νεοπαγανιστών συγκεκριμένα με τον Άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο οφείλεται στο ότι τους είχε τσακίσει με το συγγραφικό του έργο, γι’ αυτό έχουν τόση λύσσα εναντίον του.

Βλέπετε, ο Εθνικός ρήτωρ Λιβάνιος είχε πει, πως θα έχριζε διάδοχό του τον Ιωάννη Χρυσόστομο «αν δεν τον είχαν πάρει οι Χριστιανοί». Για ανθρώπους που λειτουργούν με «ποδοσφαιρικές λογικές» είναι οδυνηρό να συντρίβονται από κάποιον που θα μπορούσε να ήταν δικός τους!

Είναι κρίμα όμως, γιατί ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος υπήρξε, όπως και όλοι οι Άγιοι, επιφανής υπηρέτης της μοναδικής και λυτρωτικής (όταν βιώνεται αυθεντικά) για τον άνθρωπο (και) της εποχής μας, Αλήθειας της Ορθοδοξίας.

Το ίδιο κάνεις με όλες σου τις αναφορές......... λάσπη.......λάσπη..... λάσπη...... δε γίνεται έτσι προκοπή........ ιδρώνεις τζάμπα......


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 01:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Δεν έχω το χρόνο που θέλω οπότε πάρε μια έτοιμη απάντηση για να δουν όλοι πώς αλλοιώνεις τα κείμενα γράφεις.....Schwabe:»

Βρε, βρε, το γνωστό παπαγαλάκι του Απολογητή έσκασε μούρη!!!
http://www.oodegr.com/neopaganismos/pateres/barbari1.htm

Ρε συ, εκτός απο τις μπούρδες του Απολογητή έχεις μάθει άραγε τίποτα άλλο στη ζωή σου?

Έε φουκαρά ευρωπαίε, όσο και εάν χτυπιέσαι εσύ και ο Απολογητής, ΤΟ ΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΥΣΩΣΕΤΕ ΠΛΕΟΝ!!

Ας θυμηθούμε και πάλι τον «ελληναρά» Μέγα Βασίλειο!!

{ «Μη δειλιάζετε από των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΜΑΤΩΝ... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και (των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον 7.196.3).}

Μωρέ λες να εννοεί και ο Βασίλειος αντί των Ελλήνων την μωρία την...............εβραϊκή τελικά????

Ρε, για ψάξτο καλύτερα με τον Απολογητή σου, μήπως το γράφει και αυτό σε καμιά σελίδα δεν το είδες???

Μέγας Βασίλειος:
{ «Είναι εχθροί οι ΕΛΛΗΝΕΣ, διότι διασκεδάζουν καταβροχθίζoντας με ορθάνοιχτο στόμα τον Ισραήλ. Στόμα δε λέγει εδώ ο προφήτης (Ησαΐας Θ΄11) την σοφιστική του λόγου δύναμη η οποία τα πάντα χρησιμοποίησε για να παραπλανήσει τους εν απλότητι πιστευσάντων». (Εις Προφήτην Ησαϊαν 9.230.8)}

Τελικά ρε τσακάλι δεν μας είπες, οι ΕΛΛΗΝΕΣ που μιλάει ο Βασίλειος είναι άραγε γενικώς και αορίστως οι.............Εθνικοί της υφηλίου ή μήπως οι Έλληνες??

Έε φουκαρά ευρωπαίε, προκειμένω να κρύψεις τις αηδίες και την κακότητα των Πατέρων του χριστιανισμού σε πολλές ξεφτίλες ακόμα θα φτάσεις.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 09:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
:Βρε, βρε, το γνωστό παπαγαλάκι του Απολογητή έσκασε μούρη!!!

Άστα αυτά και δώσε εξηγήσεις για τον Ιωάννη ο Χρυσόστομο και το πετσοκομμένο κείμενο που μετέφερες! Θα τα δούμε ένα-ένα ........ απάντησε γιατί έκοψες το κείμενο? Γιατί συνέχεια και αντί να παρέχεις κάποια πληροφόρηση, κόβεις και ράβεις τα κείμενα για να υποστηρίξεις τα ψεύδη σου?

Schwabe: { «Όσο πιο βάρβαρο ένα έθνος φαίνεται και της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ απέχει ΠΑΙΔΕΙΑΣ, τόσο λαμπρότερα φαίνονται τα ημέτερα... Ούτος ο (πιστός χριστιανός) βάρβαρος, την οικουμένη ολάκερη κατέλαβε ... και ενώ πάντα τα των ΕΛΗΝΩΝ σβήνουν και αφανίζονται, τούτου (του πιστού βάρβαρου) καθ' έκαστη λαμπρότερα γίνονται». (Εις Ιωάννην 59.31.33).}

Το πετσοκομμένο κείμενο: Ενώ αυτός ο αγράμματος, ο απλοϊκός, από τη Βησθαϊδά, ο υιός του Ζεβεδαίου, έστω κι αν μύριες φορές ειρωνεύονται οι Έλληνες για την ευτέλεια των τίτλων του, « θα το πω με πολύ πιο μεγάλη παρρησία,όσο κι αν ΤΟ έθνος -από το οποίο κατάγεται ο Ιωάννης- τους φαίνεται ότι είναι βάρβαρο (αρχαίο κείμενο: όσω γαρ ΤΟ εθνος αυτοίς βάρβαρον φαίνηται) και ότι απέχει από την ελληνική παιδεία, τόσο πιο σαφή θα αποδειχθούν τα δικά μας.

Διότι, όταν ο βάρβαρος και αμαθής λέγει τέτοια πράγματα τα οποία κανείς από τους ανθρώπους της γης δεν κατανόησε ποτέ, και όχι μόνο λέγει αλλά και πείθει, αυτό αν συνέβαινε θα ήταν μεγάλο θαύμα. ........ Αυτός λοιπόν ο βάρβαρος (= Ο Ευαγγελιστής Ιωάννης), με την συγγραφή του Ευαγγελίου (αρχαίο κείμενο: τη μεν του Ευαγγελίου συγγραφή) κυρίευσε ολόκληρη την οικουμένη. ...... Και τα μεν έργα των Ελλήνων όλα έσβησαν και εξαφανίστηκαν, ενώ τα δικά του γίνονται κάθε μέρα περισσότερο περιφανή. Διότι, αφ’ ότου εμφανίστηκαν αυτός και οι υπόλοιποι αλιείς, από τότε οι διδασκαλίες του Πυθαγόρα και του Πλάτωνα έχουν σιγήσει, ενώ προηγουμένως νομιζόταν ότι επικρατούν».
Kάτι που ήταν φυσικό γιατί ο Πλάτωνας και ο Πυθαγόρας δεν έτυχε να γνωρίσουν το Χριστό...............και παρόλα αυτά είχαν ξεπεράσει το δωδεκάθεο και είχαν στραφεί στο μονοθεϊσμό αιώνες π.Χ.
Έτσι οι θρησκευτικές τους ανησυχίες με τον Χριστιανισμό υπερκαλύφθηκαν και για αυτό και οι αρχαίοι αυτοί φιλόσοφοι ξεπεράστηκαν όσον αφορά τις θρησκευτικές τους φιλοσοφίες.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 09:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπέτ μήπως έχεις υπόψη σου αν η εργασία του George R.S. MEAD για τον Απολλώνιο Τυανέα έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά;

Φίλε europaios2, κάποιος πρέπει να σου πει ότι βρίσκεσαι σε διαρκή αταξία. Ρε παιδί μου δεν έχει καμιά παιδική χαρά στην γειτονιά σας να πας να ξεδώσεις λιγάκι; Δεν έχεις αφήσει θέμα για θέμα απείραχτο.

Αμάν πιά!!!


Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 10:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Φίλε europaios2, κάποιος πρέπει να σου πει ότι βρίσκεσαι σε διαρκή αταξία. Ρε παιδί μου δεν έχει καμιά παιδική χαρά στην γειτονιά σας να πας να ξεδώσεις λιγάκι; Δεν έχεις αφήσει θέμα για θέμα απείραχτο.

Αμάν πιά!!!



Όχι, στο μύθος & θρησκεία βρίσκομαι και σε 2 θέματα στο Απόψεις προτάσεις κ.α. και σε κανά 2 στο παράξενο που και που!
Μια παιδική χαρά για "μεγάλους" είναι εδώ........ παίζω με τα άλλα παιδάκια γιατί να φύγω?.........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 11:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Άστα αυτά και δώσε εξηγήσεις για τον Ιωάννη ο Χρυσόστομο και το πετσοκομμένο κείμενο που μετέφερες!»

Κανένα απολύτως «πετσόκομμα»! Ισχύουνε απολύως οι ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ αυτού του ευνουχισμένου στον εγκέφαλο εσχατολάγνου.

Ας θυμηθούμε και πάλι τον «ελληναρά» Μέγα Βασίλειο!!

{ «Μη δειλιάζετε από των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΜΑΤΩΝ... τα οποία είναι σκέτα ξύλα, μάλλον δε δάδες που απώλεσαν και του δαυλού την ζωντάνια και του ξύλου την ισχύ, μη έχοντας δε ούτε και του πυρός την φωτεινότητα, αλλά σαν δάδες καπνίζουσες καταμελανώνουν και σπιλώνουν όσους τα πιάνουν και φέρνουν δάκρυα στα μάτια όσων τα πλησιάζουν. Έτσι και (των Ελλήνων) η ψευδώνυμος γνώση σε όσους την χρησιμοποιούν» (Εις Προφήτην Ησαΐαν Προοίμιον 7.196.3).}

Μωρέ βρε Ευρωπαίε, λες να εννοεί και ο Βασίλειος αντί των Ελλήνων την μωρία την...............εβραϊκή τελικά??

Γιατί δεν μας απαντάς??

europaios2:
«Kάτι που ήταν φυσικό γιατί ο Πλάτωνας και ο Πυθαγόρας δεν έτυχε να γνωρίσουν το Χριστό...............και παρόλα αυτά είχαν ξεπεράσει το δωδεκάθεο και είχαν στραφεί στο μονοθεϊσμό αιώνες π.Χ.»

Εάν ο Πλάτωνας ή ο Πυθαγόρας γνώριζαν τον Ραβίνο Ιησού, τι να σου πω, θα είχανε...............αυτομάτως κάνει περιτομή και θα είχανε αφήσει τις φιλοσοφικές τους αναζητήσεις και θα πίστευαν άμεσα ότι...............θα πεθάνουνε και θα γίνουνε ξανά σώματα για να κριθούνε (!), θα μιλήσουνε με τον Έναν Θεό που κατα τα άλλα είναι............τρεις και καταφέρνει να μιλάει με τον....................ευατό του ενώ είναι σταυρωμένος και μάλιστα παίρνει και απαντήσεις απο την.....................ηχώ του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ρε συ, για τι πέρασες τους Έλληνες φιλοσόφους βρε, για..........ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΟΥΣ όπως οι Χρυσόστομοι και οι Βασίλειοι?

europaios2:
«Έτσι οι θρησκευτικές τους ανησυχίες με τον Χριστιανισμό υπερκαλύφθηκαν και για αυτό και οι αρχαίοι αυτοί φιλόσοφοι ξεπεράστηκαν όσον αφορά τις θρησκευτικές τους φιλοσοφίες.»

Ναι, τι να σου πω, απο ποιά....«χριστιανική φιλοσοφία» βρε τσακάλι ξεπεράστηκαν οι Έλληνες φιλόσοφοι και δεν το πήρε χαμπάρι η παγκόσμια φιλοσοφία???

Απο ΠΟΙΑ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΥΡΔΑ άραγε να ξεπεράστηκαν?

Μήπως απο την..............νεκρανάσταση??
Μήπως απο τα..........καζάνια της κολάσεως??
Μήπως απο........την Δεξιά του Κυρίου και τις 12 εκλεκτές του Ισραήλ??

Έ ρε γέλια......................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 12:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe, αν ο χριστιανισμός σου φαίνεται
αιμοβόρικος, σίγουρα για τις καθολικές σταυροφορίες και
τις επιθέσεις αράβων και άλλων της εποχής, όλων με προσυλητισμό,
δεν μπορείς να τον δεις;
Φίλε μου το να κατηγορείς μεροφές που έχουν συνηφαστεί με
την ίδια τη πάστα του Έλληνα, είναι το λιγότερο προσβλητικό...
Δείχνεις ότι ζεςι μια άλλη πραγματικότητα απο αυτή που ζούμε όλοι
μας και με συγχωρείς δεν θέλω να τη μοιραστώ μαζί σου...
Τίποτε με κοινή λογική κι όχι τερατολογίες, γίνεται να έχουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 12:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
«Άστα αυτά και δώσε εξηγήσεις για τον Ιωάννη ο Χρυσόστομο και το πετσοκομμένο κείμενο που μετέφερες!»

:Κανένα απολύτως «πετσόκομμα»! Ισχύουνε απολύως οι ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ αυτού του ευνουχισμένου στον εγκέφαλο εσχατολάγνου.

Ας θυμηθούμε και πάλι τον «ελληναρά» Μέγα Βασίλειο!!



Όχι πρώτα να κλείσουμε τον Χρυσόστομο! γαιτί πετσόκοψες το κείμενο για να αλλοιώσεις το νόημα?
Μήπως νόμιζες ότι "και πάλι" θα σου τη χάριζα?......... όποτε το κρίνω θα το κάνω αυτό!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 17:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ

quote:
Φίλε γιαπέτ μήπως έχεις υπόψη σου αν η εργασία του George R.S. MEAD για τον Απολλώνιο Τυανέα έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά;

φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, κατά σύμπτωσιν, σήμερα το πρωί, είπα σ' ένα φίλο μου, που έχει μεγάλο βιβλιοπωλείο, να βρεί δύο τρία βιβλία για τον Απολλώνιο, μεταξύ των οποίων είναι και αυτό του George Robert Stow Mead. Θα το ξέρω μάλλον, την Παρασκευή.

Τα άλλα που θέλω είναι "οι επιστολές του Απολλώνιου" του R. J. Penella και "το ταξείδι του Απολλώνιου στην Ινδία" μάλλον του Πενέλλα (δεν είμαι σίγουρος).

Όταν μάθω, θα σου πω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 17:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Schwabe, αν ο χριστιανισμός σου φαίνεται αιμοβόρικος, σίγουρα για τις καθολικές σταυροφορίες και τις επιθέσεις αράβων και άλλων της εποχής, όλων με προσυλητισμό, δεν μπορείς να τον δεις;»

Έχεις δίκιο, κανείς δεν ξεχνά όλα όσα αναφέρεις.

Ωστόσο, εμένα με απασχολεί περισσότερο το τι έπραξε το δόγμα που απολαμβάνει κρατικών χρημάτων στη χώρα μου. Λογικό δεν είναι?

trexagireve:
«Δείχνεις ότι ζεςι μια άλλη πραγματικότητα απο αυτή που ζούμε όλοι μας και με συγχωρείς δεν θέλω να τη μοιραστώ μαζί σου..»

Φίλτατε με όποιον κάνεις παρέα τα αντίστοιχα θα ακούσεις!

Ποιοί είναι οι «όλοι σας» άραγε? Ποιά είναι η «πραγματικότητα που ζείτε όλοι σας»?

Εγώ την Κυριακή που μας πέρασε βρέθηκα καλεσμένος σε γάμο καλού μου φίλου, κατα την διάρκεια του (υποτιθέμενου..) Μυστηρίου οι μισοί και παραπάνω καλεσμένοι ήταν έξω απο την εκκλησία διότι δεν είχανε καμία όρεξη να ακούνε τα μουρμουρίσματα και τα αληλούια, και οι υπόλοιποι μισοί που ήταν μέσα είχανε περισσότερη σχέση με τη μόδα και τα αυτοκίνητα παρά με το.....«Μυστήριο»!!

Απλά, όλοι πήγανε για να τιμήσουνε τους φίλους τους και το 99% των καλεσμένων δεν είχε καμία απολύτως όρεξη να χαλάσει έστω και 1’ λεπτό απο το χρόνο του παρακολουθώντας τις επικλήσεις του Αβραάμ και της Σάρας.

Άσε που με όσους μίλαγα για τους παπάδες απλά το θεωρούσανε κάτι σαν.....αναγκαίο κακό!!

Ξύπνα τρεχαγύρευε, το τρένο έχει προ πολλού φύγει απο εκεί που κάποτε ήταν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 17:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Όχι πρώτα να κλείσουμε τον Χρυσόστομο! γαιτί πετσόκοψες το κείμενο για να αλλοιώσεις το νόημα?»

Δεν υπάρχει καμία απολύτως «αλλοίωση». Ο Χρυστόστομος παρέμεινε ΜΕΓΑΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ, η ιουδαϊκή του μήτρα δεν τον άφησε ποτέ να δει διαφορετικά το ελεύθερο πνεύμα του Ελληνισμού.

Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τον Βασίλειο ή για τόσους και τόσους άλλους...

europaios2:
«Μήπως νόμιζες ότι "και πάλι" θα σου τη χάριζα?......... όποτε το κρίνω θα το κάνω αυτό!»

Βρε φέρε μας εσύ πρώτα το ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ της γνωστής επιστολής που μάσησες και πάλι, και μετά έλα να...................μου την χαρίσεις ή να μου την χρεώσεις!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 00:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
:Εγώ την Κυριακή που μας πέρασε βρέθηκα καλεσμένος σε γάμο καλού μου φίλου, κατα την διάρκεια του (υποτιθέμενου..) Μυστηρίου οι μισοί και παραπάνω καλεσμένοι ήταν έξω απο την εκκλησία διότι δεν είχανε καμία όρεξη να ακούνε τα μουρμουρίσματα και τα αληλούια, και οι υπόλοιποι μισοί που ήταν μέσα είχανε περισσότερη σχέση με τη μόδα και τα αυτοκίνητα παρά με το.....«Μυστήριο»!!

Απλά, όλοι πήγανε για να τιμήσουνε τους φίλους τους και το 99% των καλεσμένων δεν είχε καμία απολύτως όρεξη να χαλάσει έστω και 1’ λεπτό απο το χρόνο του παρακολουθώντας τις επικλήσεις του Αβραάμ και της Σάρας.

Άσε που με όσους μίλαγα για τους παπάδες απλά το θεωρούσανε κάτι σαν.....αναγκαίο κακό!!



Kαι γω σε γάμο ήμουνα αλλά το Σάββατο. Δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο..........αλλά δεν έπιασα και κουβέντα για τον παπά..........για να δω τι θα μου πούνε? οπότε κρατάω και μια επιφύλαξη........ο Schwabe! όμως δεν έχασε ευκαιρία ........πηγαδάκια........να μάθη να μας πει την αλήθεια.........

quote:
Schwabe:
Δεν υπάρχει καμία απολύτως «αλλοίωση». Ο Χρυσόστομος παρέμεινε ΜΕΓΑΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ, η ιουδαϊκή του μήτρα δεν τον άφησε ποτέ να δει διαφορετικά το ελεύθερο πνεύμα του Ελληνισμού.

Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τον Βασίλειο ή για τόσους και τόσους άλλους...



Άστα αυτά το κείμενο το δικό σου είναι το 1/3 από το δικό μου, για να αλλοιώσεις το νόημα. Αυτό λέγεται πλαστογράφηση!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 01:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ.


Κόντρα στη ξεδιάντροπη στάση της εκκλησίας και στη μεθοδευμένη επίθεση κατά του βίου και της προσωπικότητας του Απολλώνιου, υπήρξαν πολλοί ιστορικοί και φιλόσοφοι οι οποίοι τον αντιμετώπισαν με σεβασμό, όπως αρμόζει σ’ έναν τεράστιο φιλόσοφο, του οποίου ολόκληρη η ζωή είναι γνωστή.

Αυτοί ανέτρεψαν τις κακοήθειες των ιεραρχών και διέδωσαν το έργο και τα ταξείδια του Απολλώνιου.
Ο Ρωμαίος φιλόσοφος Νικόμαχος Φλαβιανόςκαι ο ιστορικός Τάσιος Βικτωριανός, τον έκαναν, ευρέως, γνωστό σε όσους απ’ τους Ρωμαίους πολίτες δεν γνώριζαν Ελληνικά και δεν μπορούσαν να διαβάσουν τον Φιλόστρατο, γράφοντας τη βιογραφία του στα λατινικά.

Πίστευαν ότι μόνο ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί να γίνει παράδειγμα προς μίμηση και πως μόνο αυτός θα μπορούσε να βοηθήσει τους Ρωμαίους σε ζητήματα πίστης, σαν ζωντανό παράδειγμα.


Ο Πορφύριος (232-304), τον χαρακτηρίζει άνδρα στολισμένο με τη φιλοσοφία και λέει ότι δεν υπάρχει άλλος σαν αυτόν, επίσης ότι γνωρίζει πράγματα που θα γίνουν στο μέλλον και καταλήγει ότι είναι ένας επίγειος θεός.

Στο έργο του "κατά χριστιανών" λέει ότι τα "θαύματα" του χριστού δεν ήταν τίποτε μπροστά σ’ αυτά του Απολλώνιου και του Λούκιου Απουλήιου του επονομαζόμενου και Πλατωνικού ή σοφιστή (ιερέα του Ασκληπιού), τα οποία όπως ισχυρίζεται, ήταν θαυμαστότερα.

Ο Λιβάνιος (314-393), ήταν ο μεγαλύτερος φιλόσοφος και ρήτορας της εποχής του. Επαινεί τον θεϊκό Απολλώνιο, κατηγορώντας τους χριστιανούς για τον εμπρησμό του ναού του Απόλλωνα στη Δάφνη της Αντιόχειας.

Ο ιεροφάντης των Ελευσινίων μυστηρίων Ευνάπιος (346-414), γράφει ότι ο Απολλώνιος δεν ήταν μόνο φιλόσοφος καθώς η παρουσία του σηματοδοτεί το πέρασμα του θεού απ’ τη γη!!!
Θεωρεί ότι ήταν ένας θεός με περίβλημα φαινομενικό ανθρώπου και ότι ήταν μια επίσκεψη του θεού.

Ο Ρωμαίος Αμμιανός Μαρκελίνος, μαθητής του Λιβάνιου και συμμαθητής του αυτοκράτορα Ιουλιανού, θεωρεί τον Απολλώνιο, εφάμιλλο του Σωκράτη, του Πυθαγόρα και άλλων μεγάλων Ελλήνων. Τον παρουσιάζει σαν θεό που αγάπησε την θεϊκή Πυθαγόρεια φιλοσοφία και την ανέδειξε.

Απ’ τους σύγχρονους, ο Γάλλος ιστορικός Μενιέρ, αναφέρει ότι είναι αναμφισβήτητο ιστορικό πρόσωπο, που ταξείδεψε πολύ και επέδρασε στην εποχή του, με την αγνή ζωή του.

Αναφέρει ότι ήταν ο ιδανικός τύπος νεοπυθαγόρειου, με έντονη διόραση, προφητική και θεραπευτική δύναμη, ενσαρκώνοντας την ευσέβεια με τον ασκητικό βίο.

Επίσης λέει για τον Απολλώνιο, ότι ήταν άνθρωπος και θεός, φιλόσοφος, σοφός, ηθικός κήρυκας, θαυματουργός, μυστικιστής που διατύπωνε καθαρές ηθικές αξίες.

Ο επίσης Γάλλος ιστορικός, Μ. Λενέν ντε Τιλμόν, στην ιστορία της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας γράφει ότι η εμφάνιση του Τυανέα είχε προετοιμαστεί πριν από πολύ καιρό, όπως επιβεβαιώνουν πολλές προφητείες παγανιστών φιλοσόφων και ποιητών.
Η μορφή του θυμίζει τις προφητείες της π. διαθήκης, σχετικά με το χριστό.

Φυσικά ο Τιλμόν επικρίθηκε γι’ αυτές τις απόψεις του.

Ο Τ. Μπλάουντ, Άγγλος θεολόγος του 17ου αιώνα, κατά το έτος 1680 μαχχ, στην ουσία ξεκίνησε μια ιδεολογική πάλη με την εκκλησία, διότι "σκανδάλιζε το ποίμνιό του" επειδή υπερασπιζόταν το έργο του Φιλόστρατου και το χρησιμοποιούσε για να πολεμήσει τις αρχές των εβραιογενών θρησκειών.

Ειρωνευόταν απροκάλυπτα τις αρνητικές απόψεις της εκκλησίας για τον Απολλώνιο και παρουσίαζε την αμάθεια του κλήρου και τα ανόητα κηρύγματά της.

Βεβαίως η εκδοχή του Μπλάουντ, καταδικάστηκε από την εκκλησία το 1693 μαχχ αλλά παράλληλα, κυκλοφόρησε σε μικρό βιβλίο, σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Ίσως να ήταν και μια απ’ τις αφορμές που η προσωπικότητα του Απολλώνιου απέκτησε εκείνη την εποχή, τεράστια δημοτικότητα στους πνευματικούς κύκλους που προωθούσαν τον διαφωτισμό.

Το 1779 το έργο του Φιλόστρατου, επανακυκλοφόρησε στην Ολλανδία και ακολούθησαν έργα που υπερασπίζονταν τον Τυανέα, έναντι των αβάσιμων κατηγοριών της εκκλησίας.

Μερικά απ’ αυτά είναι του γερμανού συγγραφέα Α. Γκότα του "Γερμανού Ιεροκλή", όπως τον έλεγαν, ο οποίος πολεμήθηκε απ’ το ιερατείο.

...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 08:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2 Απολαμβάνω την λεπτή σου ειρωνεία και ομολογώ ότι έτσι και μας …λείψεις θα μονολογώ και εγώ σαν τον ποιητή που έλεγε …«και τώρα τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους.»

Φίλε μας, όλα μαρτυρούν ότι είσαι ένας πολύ ρομαντικός Ευρωπαίος τουρίστας οπαδός του Ιησού. Ο δικός σου Ιησούς όμως είναι προσαρμοσμένος «Για σας παιδιά» της Ευρωπαϊκής παιδικής χαράς.

Δεν πιστεύω να στενοχωρηθείς αν σου πω ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα για το τι ήταν στην πραγματικότητα ο Αραμόφωνος Ιησούς. Θα σου κάνω μόνο μία ερώτηση «Στα Αραμαϊκά κείμενα γιατί αποκαλείται «Τλέτυ» ή γιατί ο Ιωάννης ο Βαπτιστής τον απεκάλεσε «Τάλυ»;
Αν ερευνήσεις τον Απολλώνιο Τυανέα με σεβασμό θα εκπλαγείς αν διαπιστώσεις έστω και αμυδρά την πραγματική του ταυτότητα.
Τώρα τα υπόλοιπα καρναβαλίστικα που μας βγάζεις στην βιτρίνα κάθε μέρα μόνο στο κατέβασμα του …Γενικού σου Δείκτη συμβάλουν. (Λες να πάει κάτω από τις 3000 μονάδες;)

Αλήθεια. τον φίλο μας τον Recto τι τον κάνατε, τον στείλατε στα σύνορα;


Φίλε γιαπετ σ’ ευχαριστώ για την ανταπόκριση και μιας και αναφέραμε τον G.Mead έχω μια ακόμη απορία.
Λέει ο Mead ότι δεν καταλάβαινε την λέξη «προθειάζω». Εμείς μπορούμε να πούμε ότι το προθειάζω σημαίνει «προμαντεύω», ή προφητεύω;

Ανυπομονώ για τα αποτελέσματα της βιβλιογραφικής έρευνάς σου.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2008, 10:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Σβάμπε, οι υποθέσεις και οι
κατηγορίες ενάντια στον χριστιανισμό που γίνονταν
από την αρχή της διάδοσης της θρησκείας, με πρωτεργάτες
τους εβραίους, για τότε... Τώρα έχουν κάνει τον ίδιο τον
λαό, έστω σε μικρά ποσοστά και μιλά ενάντια στα ιερά και
όσια, τα πραγματικά κι όχι τα θεωρητικά και μυθολογικά,πράγμα
που δεν γίνεται σε καμιά άλλη χώρα...
Αυτό λέγεται δημοκρατία...
Ερχόμενοι όμως στο θέμα μας, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν παραμένει
πως παραμένει το ποιός ήταν πρώτος χρονολογικά και ποιός
δεύτερος.... Έχουν πάνω από δυο αιώνες διαφορά και δεν φαντάζομαι
να μπερδευεται κανείς...
Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε ένα πόλεμο εδώ και 2000 χρόνια
κι η παλιά θρησκεία, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τη νέα( τον
χριστιανισμό) αποφάσισε να την αφομειώσει... Να ζητήσει τα καλύτερα
κομμάτια της, για να συμπληρώσει εμφάνιση....
Αλλά δεν είναι όλα για το ....λούκ... Μετράει και η ουσία.
Μια ουσία που έχει να κάνει με μαγικές και επιστημονικές κινήσεις
με σκοπό να καταβάλλουν την Εκκλησία που "ου κατισχύσουνε
πύλας αυτής εις τους αιώνας..."
Δεν πειράζει, όλα είναι εδώ και η αλήθεια και το ψέμα και
το γήινο και το ουράνιο... Διαλέχτε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy